PDA

View Full Version : Shoqeri e vertet???


dr1ta
17-05-05, 01:32
Une vet kam shkruar te diskutimet reth df ce ti mbajn ndjenjat ne veti nese nje person na iriton ose perdor fjal banale ndaj neve , kam deshire te hap ket teme edhe pse shkruaj kunder fjaleve mia ,,,

Ne njihemi pak a shum me njeri tjetrin dhe shumica kemi respekt ndaj njeri tjetrit ..kur behet fjal per shoqeri ..une kuptoj me fjalen shoqeri: nje ce te perkrah, nje ce e flet te verteten, nje ce te qetson , nje ce ndihmon dhe respekton.....

Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ???

Odise
17-05-05, 08:39
Ne shoqeri, kur dikush rendon me fjale nje tjeter pa te drejte, e nuk reagon askush, kjo do te thote se ajo shoqeri eshte formale, apo thjeshte e prishur dhe nuk ka hair prej saj. Kurse, kur pernjehere shihen reagimet e te gjitheve kunder fajtorit dhe e trusin poshte, aty ku e ka vendin - atehere kemi te bejme me nje shoqeri te ngritur, te vetedijshme, te kontrolluar, fuqiplote etj., e kjo tregon edhe deri tek vetedija kombetare ne nivel e nje populli. Mbrojtja e te vertetes eshte fuqia e njeriut, mbase e verteta eshte drejtesia, e drejtesia - Perendia!

Nje shoqerie qe parasyve ia ule dikush dikujt karakterin pa te drejte edhe askush (apo nje pakice e mbron gjoja diqysh te drejten), ajo shoqeri eshte
e dobte, injorante, e tehuajsuar, neglizhente, shkurt: shoqeri kafshesh (bile kafshet reagojne disi:). Te thohet E Verteta duhet te keshe: guxim, drejtesi e dituri te forte! Por, gjithkush e kupton, kur nje njeri sulmohet pa te drejte nga dikush, apo fyhet banalisht ne sy te shoqerise edhe heshte, neglizhon (gjoja nuk po perzihem une), do te thot se ai njeri eshte i prisht, i krymbur dhe nuk pritet asgje e mire prej tij!

Shoqeria e vertete dhe populli i vertete - tregon vet! Po, cfare t'i beshe, kur dikush per hire partie e politizimi; per hire hijerarkie a mendjemadhesie, per hire mosgjeturie a papjekurie, per hire egoizmi a hipokrizie, per hire droje mos te prishna une me ate - heshte, kur duhet dhe e ka borxh secili intelektual te reagoj me shpejtesi te rrufeshme, kunder cdo padrejtesie qe paraqitet ne nje shoqeri!

Kur dikush ofendohet, fyhet banalisht edhe padrejtesisht, ne nje shoqeri -
aty eshte ofenduar turpshem e tere ajo shoqeri, jovetem nje person!

Dreni30
17-05-05, 08:55
Une vet kam shkruar te diskutimet reth df ce ti mbajn ndjenjat ne veti nese nje person na iriton ose perdor fjal banale ndaj neve , kam deshire te hap ket teme edhe pse shkruaj kunder fjaleve mia ,,,

Ne njihemi pak a shum me njeri tjetrin dhe shumica kemi respekt ndaj njeri tjetrit ..kur behet fjal per shoqeri ..une kuptoj me fjalen shoqeri: nje ce te perkrah, nje ce e flet te verteten, nje ce te qetson , nje ce ndihmon dhe respekton.....

Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ???


E nderuar Drita

E ndaj edhe une me ty kete mendim, qe te flitet dhe te bisedohet me shume rreth ketij problemi. Une peraonalisht ndihem keq shume kur e shof se dikush e sulmon apo e gjuan me fjale banale shokun dhe shoqen ketu ne FD. Une shpesh pyes pse behet kjo??
Dhe nuk e di cka mund dikush te fitoj nga kjo pune e panjerezishme.
Kur flitet ne shesh per te gjithe prap e ka ndoshta njefare arsyetimi ama, kur i thuhet me emer, une nuk e kuptoj dhe pse e bene dikush kete.

E kam cek edhe me heret se ketu jemi te gjithe hallegjinje e kemi nevoj te bisedojme e te argetohemi me njeri tjetrin per problemet tona qe i kemi dhe jeten ne pergjithesi. Te bisedojme e te hasim ne mirekuptim me njeri tjetrin ne ato mundesi qe kemi.

Mos ta rendojme njeri tjetrin pa pas kurfare aresye dhe shkaku, por edhe nese eshte nevoja ta beje dikush kete jane mundesi tjera te komunikimit e jo ketu ne mase.
Pa marr parasysh se tek cila teme eshte fjala, secili duhet te jete pak me i matur dhe me i kuptuar per veten dhe per mesin ku dhe ai flet.

Mua me duket se kjo eshte mungese e formimit si njeri dhe se ai person ka shume te meta e nuk ka pase kush ta edukoj ne menyre ma te mire njerezore.
Une ketu e beje edhe nje pyetje tek Moderatoret: Sa kane mundesi ata te bejne rregullimin e gjerave ne mirembajtjen e forumit??????????????

Pres pergjegjeje nga moderatoret e nderuar.

Pershendetje nga Dreni30.

Domira
17-05-05, 22:41
Une vet kam shkruar te diskutimet reth df ce ti mbajn ndjenjat ne veti nese nje person na iriton ose perdor fjal banale ndaj neve , kam deshire te hap ket teme edhe pse shkruaj kunder fjaleve mia ,,,

Ne njihemi pak a shum me njeri tjetrin dhe shumica kemi respekt ndaj njeri tjetrit ..kur behet fjal per shoqeri ..une kuptoj me fjalen shoqeri: nje ce te perkrah, nje ce e flet te verteten, nje ce te qetson , nje ce ndihmon dhe respekton.....

Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ???

Drita e nderuar

Paske hapur nje teme te mire dhe te dobishme.
Si ne Forum ashtu edhe ne jeten e perditshme disa njerez iritojne ose perdorin fjale banale ndaj tjetrit. Kjo ndodh per shkaqe te ndryshme, si psh egoizmi, narcisoizmi, edukata e ulet, interesi personal per te qene mbi te tjeret, interesi grupor e tj. Keta njerez nuk respektojne tjetrin si te barabarte me vehten me pretekste te ndryshme si psh. ne emer te mbrojtjes se "drejtesise" ose thjeshte nga mendjemadhesia si njerez me "inteligjent" se tjetri etj.
Ke bere pyetje te ndijshme Drita sepse ne te gjitha periudhat e jetes hasim ne keto dukuri dhe per fat te keq shpeshehere njerezit pertojne ose per shkaqe personale nuk reagojne ndaj padrejtesise qe i behet shokut ose shoqes.
Keshtu ndodh sidomos ne rastet kur "me te fortit" e shoqerise se caktuar nuk deshirojne ose nuk guxojne te prishen me ata te cilet kane guximin te sillen keq me tjeret dhe keshtu qarku shendrrohet ne qark te mbyllur rreth te cilit sillen "sulmuesi" dhe "viktima" dhe askush nuk e prish ate qark.
Une per vehten time ne jeten reale kurre nuk hesht para ketyre dukurive ne rast se jam deshmitare e ndonje padrejtesie qe i behet shokut/shoqes time.
Ketu ne boten virtuale ku ekzisojne "rregulla" reagoj vetem ne rast se behet fjale per interesin e pergjithshem te Kosoves, kur duhet te mbrohet e drejta ne pergjithsi ose kur verej se dikush me iriton mua me qellim. Ne raste tjera nuk kam reaguar sepse jam e re ne forum dhe nuk i di raportet ne mes forumistave nje, dhe e dyta kam fituar pershtypjen se ka kush mirret me keto pune dhe nese reagohet mund ti prishet qejfi dikujt dhe kjo mund te shkaktoje prishje te atmosferes, e kjo nuk eshte e deshirueshme. Keto jane pershtypjet e mia, te cilat mund te jene edhe te pasakta :roll:

Tomori
17-05-05, 23:03
Une vet kam shkruar te diskutimet reth df ce ti mbajn ndjenjat ne veti nese nje person na iriton ose perdor fjal banale ndaj neve , kam deshire te hap ket teme edhe pse shkruaj kunder fjaleve mia ,,,

Ne njihemi pak a shum me njeri tjetrin dhe shumica kemi respekt ndaj njeri tjetrit ..kur behet fjal per shoqeri ..une kuptoj me fjalen shoqeri: nje ce te perkrah, nje ce e flet te verteten, nje ce te qetson , nje ce ndihmon dhe respekton.....

Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ???

-E respektuara dr1ta, paske cele teme shum interesante,,,
dr1ta un per veti kisha reaguar,,,,
interesante por une sonte kam reaguar pikerishte per ju,,,
para se me e cele ju temen?!!!
-Nuk dua te them diqka per vete,,,,
po jam i detyruar tju jap shembell
po deshet shum lehte vertetoheni tek rubrika...
Pa cenzur...tema
-Cka kerkojne femrat kur....
e aty nuk me erdhe mire qe nje antare i kish dalldysur drites, me fjal banale,,,
-U detyrova ce une qellimishte te fyej ate ,,,
veq per nje arsye
qe tja hek vemendjen ce ai te miret me mua, e jo me dr1ta,,,
-Kjo eshte e verteta, ce shume lehte do te bindeni per Tomorin,
ju pershendes te gjithve .....

Tomori
17-05-05, 23:09
Une vet kam shkruar te diskutimet reth df ce ti mbajn ndjenjat ne veti nese nje person na iriton ose perdor fjal banale ndaj neve , kam deshire te hap ket teme edhe pse shkruaj kunder fjaleve mia ,,,

Ne njihemi pak a shum me njeri tjetrin dhe shumica kemi respekt ndaj njeri tjetrit ..kur behet fjal per shoqeri ..une kuptoj me fjalen shoqeri: nje ce te perkrah, nje ce e flet te verteten, nje ce te qetson , nje ce ndihmon dhe respekton.....

Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ???

-E respektuara dr1ta, paske cele teme shum interesante,,,
dr1ta un per veti kisha reaguar,,,,
interesante por une sonte kam reaguar pikerishte per ju,,,
para se me e cele ju temen?!!!
-Nuk dua te them diqka per vete,,,,
po jam i detyruar tju jap shembell
po deshet shum lehte vertetoheni tek rubrika...
Pa cenzur...tema
-Cka kerkojne femrat kur....
e aty nuk me erdhe mire qe nje antare i kish dalldysur drites, me fjal banale,,,
-U detyrova ce une qellimishte te fyej ate ,,,
veq per nje arsye
qe tja hek vemendjen ce ai te miret me mua, e jo me dr1ta,,,
-Kjo eshte e verteta, ce shume lehte do te bindeni per Tomorin,
ju pershendes te gjithve .....

Me falni se gabimisht ju kam informu per temen
tema nuk eshte Cka kerkojne femrat kur....
Por tek tema:
BARSALETAT

turisti
18-05-05, 00:51
Une vet kam shkruar te diskutimet reth df ce ti mbajn ndjenjat ne veti nese nje person na iriton ose perdor fjal banale ndaj neve , kam deshire te hap ket teme edhe pse shkruaj kunder fjaleve mia ,,,

Ne njihemi pak a shum me njeri tjetrin dhe shumica kemi respekt ndaj njeri tjetrit ..kur behet fjal per shoqeri ..une kuptoj me fjalen shoqeri: nje ce te perkrah, nje ce e flet te verteten, nje ce te qetson , nje ce ndihmon dhe respekton.....

Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ???

Pershendetje shoqe per ty,temen dhe diskutuesit.

Une normal qe kisha reague,sepse nuk toleroj kurefare terorizim ne shoqeri,sidomos ndaj femrave.Ka menyra tjera per ēdo deshire,ēdo realizim,por nuk ka nevoje ne ate menyre,sepse shoqeria duhet me qene asi siq e pershkrujte ti,e nderuara dr1ta.

Me respekt,
TURISTI. :P

dr1ta
18-05-05, 01:48
E nderuar Drita

E ndaj edhe une me ty kete mendim, qe te flitet dhe te bisedohet me shume rreth ketij problemi. Une peraonalisht ndihem keq shume kur e shof se dikush e sulmon apo e gjuan me fjale banale shokun dhe shoqen ketu ne FD. Une shpesh pyes pse behet kjo??
Dhe nuk e di cka mund dikush te fitoj nga kjo pune e panjerezishme.
Kur flitet ne shesh per te gjithe prap e ka ndoshta njefare arsyetimi ama, kur i thuhet me emer, une nuk e kuptoj dhe pse e bene dikush kete.

E kam cek edhe me heret se ketu jemi te gjithe hallegjinje e kemi nevoj te bisedojme e te argetohemi me njeri tjetrin per problemet tona qe i kemi dhe jeten ne pergjithesi. Te bisedojme e te hasim ne mirekuptim me njeri tjetrin ne ato mundesi qe kemi.

Mos ta rendojme njeri tjetrin pa pas kurfare aresye dhe shkaku, por edhe nese eshte nevoja ta beje dikush kete jane mundesi tjera te komunikimit e jo ketu ne mase.
Pa marr parasysh se tek cila teme eshte fjala, secili duhet te jete pak me i matur dhe me i kuptuar per veten dhe per mesin ku dhe ai flet.

Mua me duket se kjo eshte mungese e formimit si njeri dhe se ai person ka shume te meta e nuk ka pase kush ta edukoj ne menyre ma te mire njerezore.
Une ketu e beje edhe nje pyetje tek Moderatoret: Sa kane mundesi ata te bejne rregullimin e gjerave ne mirembajtjen e forumit??????????????

Pres pergjegjeje nga moderatoret e nderuar.

Pershendetje nga Dreni30.


Pershedetje I nderuar Dreni


Pajtohem plotsisht me mendimet e juaja ...dhe nese dikush ka vertete nevoj me me i shpreh me fjale banale ..me mire do te ishte ne pm dhe aty gjithkush mirret vesh ose tjesht as ce ja kthen pergjgijen ....por keshtu te shprehemi publikisht ..te nje person i caktuar ose ne pergjithsi pa pik arsye --nuk esht njerzore .

dr1ta
18-05-05, 02:08
Drita e nderuar

Paske hapur nje teme te mire dhe te dobishme.
Si ne Forum ashtu edhe ne jeten e perditshme disa njerez iritojne ose perdorin fjale banale ndaj tjetrit. Kjo ndodh per shkaqe te ndryshme, si psh egoizmi, narcisoizmi, edukata e ulet, interesi personal per te qene mbi te tjeret, interesi grupor e tj. Keta njerez nuk respektojne tjetrin si te barabarte me vehten me pretekste te ndryshme si psh. ne emer te mbrojtjes se "drejtesise" ose thjeshte nga mendjemadhesia si njerez me "inteligjent" se tjetri etj.
Ke bere pyetje te ndijshme Drita sepse ne te gjitha periudhat e jetes hasim ne keto dukuri dhe per fat te keq shpeshehere njerezit pertojne ose per shkaqe personale nuk reagojne ndaj padrejtesise qe i behet shokut ose shoqes.
Keshtu ndodh sidomos ne rastet kur "me te fortit" e shoqerise se caktuar nuk deshirojne ose nuk guxojne te prishen me ata te cilet kane guximin te sillen keq me tjeret dhe keshtu qarku shendrrohet ne qark te mbyllur rreth te cilit sillen "sulmuesi" dhe "viktima" dhe askush nuk e prish ate qark.
Une per vehten time ne jeten reale kurre nuk hesht para ketyre dukurive ne rast se jam deshmitare e ndonje padrejtesie qe i behet shokut/shoqes time.
Ketu ne boten virtuale ku ekzisojne "rregulla" reagoj vetem ne rast se behet fjale per interesin e pergjithshem te Kosoves, kur duhet te mbrohet e drejta ne pergjithsi ose kur verej se dikush me iriton mua me qellim. Ne raste tjera nuk kam reaguar sepse jam e re ne forum dhe nuk i di raportet ne mes forumistave nje, dhe e dyta kam fituar pershtypjen se ka kush mirret me keto pune dhe nese reagohet mund ti prishet qejfi dikujt dhe kjo mund te shkaktoje prishje te atmosferes, e kjo nuk eshte e deshirueshme. Keto jane pershtypjet e mia, te cilat mund te jene edhe te pasakta :roll:


E nderuar Domira

Edhe une kam nje pershtypje ce per te mos ja prish qefin (dikujt) tolerohet gjithcka ..edhe pse nuk esht e drejt aspak...

Edhe une jam e re ne ket forum dhe vertet nuk i di raportet e forumistave ..as qe kam nevoj per me dit ...dhe gjithkush mundet me u marr vesh dikun privat e jo ketu ...dhe me e keqja esht ce ne shumicen e rasteve femnat ofendohen shum nga (disa meshkuj ) ..une asnjher nuk e kam lexu te kunderten edhe mburem per kete ....mendoj ce kemi me shum respekt ndaj tynve sa ce ato kan ndaj neve. Sikur thua ty keto pershtypje munden te jene te pasaktaTe pershendes
Drita

dr1ta
18-05-05, 02:17
Ne shoqeri, kur dikush rendon me fjale nje tjeter pa te drejte, e nuk reagon askush, kjo do te thote se ajo shoqeri eshte formale, apo thjeshte e prishur dhe nuk ka hair prej saj. Kurse, kur pernjehere shihen reagimet e te gjitheve kunder fajtorit dhe e trusin poshte, aty ku e ka vendin - atehere kemi te bejme me nje shoqeri te ngritur, te vetedijshme, te kontrolluar, fuqiplote etj., e kjo tregon edhe deri tek vetedija kombetare ne nivel e nje populli. Mbrojtja e te vertetes eshte fuqia e njeriut, mbase e verteta eshte drejtesia, e drejtesia - Perendia!

Nje shoqerie qe parasyve ia ule dikush dikujt karakterin pa te drejte edhe askush (apo nje pakice e mbron gjoja diqysh te drejten), ajo shoqeri eshte
e dobte, injorante, e tehuajsuar, neglizhente, shkurt: shoqeri kafshesh (bile kafshet reagojne disi:). Te thohet E Verteta duhet te keshe: guxim, drejtesi e dituri te forte! Por, gjithkush e kupton, kur nje njeri sulmohet pa te drejte nga dikush, apo fyhet banalisht ne sy te shoqerise edhe heshte, neglizhon (gjoja nuk po perzihem une), do te thot se ai njeri eshte i prisht, i krymbur dhe nuk pritet asgje e mire prej tij!

Shoqeria e vertete dhe populli i vertete - tregon vet! Po, cfare t'i beshe, kur dikush per hire partie e politizimi; per hire hijerarkie a mendjemadhesie, per hire mosgjeturie a papjekurie, per hire egoizmi a hipokrizie, per hire droje mos te prishna une me ate - heshte, kur duhet dhe e ka borxh secili intelektual te reagoj me shpejtesi te rrufeshme, kunder cdo padrejtesie qe paraqitet ne nje shoqeri!

Kur dikush ofendohet, fyhet banalisht edhe padrejtesisht, ne nje shoqeri -
aty eshte ofenduar turpshem e tere ajo shoqeri, jovetem nje person!


E lexoj kete tekst me plot knaqsi ....esht teori e drejt dhe absolut si duhet nje shoqeri te jet ..ne pergjithsi


Flm

Me respekt

Drita

dr1ta
18-05-05, 02:32
-E respektuara dr1ta, paske cele teme shum interesante,,,
dr1ta un per veti kisha reaguar,,,,
interesante por une sonte kam reaguar pikerishte per ju,,,
para se me e cele ju temen?!!!
-Nuk dua te them diqka per vete,,,,
po jam i detyruar tju jap shembell
po deshet shum lehte vertetoheni tek rubrika...
Pa cenzur...tema
-Cka kerkojne femrat kur....
e aty nuk me erdhe mire qe nje antare i kish dalldysur drites, me fjal banale,,,
-U detyrova ce une qellimishte te fyej ate ,,,
veq per nje arsye
qe tja hek vemendjen ce ai te miret me mua, e jo me dr1ta,,,
-Kjo eshte e verteta, ce shume lehte do te bindeni per Tomorin,
ju pershendes te gjithve .....

Me falni se gabimisht ju kam informu per temen
tema nuk eshte Cka kerkojne femrat kur....
Por tek tema:
BARSALETAT[/quote]


Flm Tomor

Nuk esht ce un nuk do te kisha mujt te mbroj veten ..esht shume leht ..se pari isha reg me nje nick ose kisha perdor ket nick qe kam --dhe ja kisha fillu..te ofendoj ate ce me ofendon ..dhe do te kishte kerku medicin e vet ...edhe po mendoj a te flas pikerisht per at teme aty ..se ndoshta tash atij i duket sikur e tepert kjo ce shkruaj ....por ne temen pa cenzure aty flitet ne fillim per krejt vajzat ...dhe per meshkujt me ne fund ..tani hapet nje tem special per mua ....e panevojshme dhe palidhje.


Po edhe te barsaletat ..ajo tem lirisht kish mund te fshihet ..sepse ....nuk ekziston nje tem e tille ne nje shoqeri ce shitete te jet me plot respekt. Temat ce ka te bej me nje njeri specifik i kemi te pershendetjet dhe prezentime e jo te temat pa cenzure.


Te pershendes

drita

dr1ta
18-05-05, 02:39
Pershendetje shoqe per ty,temen dhe diskutuesit.

Une normal qe kisha reague,sepse nuk toleroj kurefare terorizim ne shoqeri,sidomos ndaj femrave.Ka menyra tjera per ēdo deshire,ēdo realizim,por nuk ka nevoje ne ate menyre,sepse shoqeria duhet me qene asi siq e pershkrujte ti,e nderuara dr1ta.

Me respekt,
TURISTI. :P


Flm Shok i nderuar Turist


Te pershendes

dr1ta
18-05-05, 02:44
Per te mbrojt nje shoqeri (shqiptarine) ne pergjithsi gjithcka fillon nga UNE DHE TY ..familja..shoqeria...mbas fjaleve duhet vepruar

Tomori
18-05-05, 10:53
[quote=Tomori]


Flm Tomor

Nuk esht ce un nuk do te kisha mujt te mbroj veten ..
....
Te pershendes

drita

-Drita ju flm per njoftimin tuaj?!!!
-Me fale desha nje sqarim te vogel....
Drita nuk esht muhabeti qe nuk mundeni te mbroheni vet,,,
....a me kuptone?!!
Por e gjitha qendron te veprimi, yne a dot reagojme a dot heshtim?!!
a munte te qendrojme indiferente ne raste te tilla...
-Une keshtu e kuptoje temen ce keni hapur, e nderuara Drita
e jo a munte te mbrojme veten...
Drita tungji

Tomori
18-05-05, 10:53
[quote=Tomori]


Flm Tomor

Nuk esht ce un nuk do te kisha mujt te mbroj veten ..
....
Te pershendes

drita

-Drita ju flm per njoftimin tuaj?!!!
-Me fale desha nje sqarim te vogel....
Drita nuk esht muhabeti qe nuk mundeni te mbroheni vet,,,
....a me kuptone?!!
Por e gjitha qendron te veprimi, yne a dot reagojme a dot heshtim?!!
a munte te qendrojme indiferente ne raste te tilla...
-Une keshtu e kuptoje temen ce keni hapur, e nderuara Drita
e jo a munte te mbrojme veten...
Drita tungji

dr1ta
18-05-05, 13:10
-Drita ju flm per njoftimin tuaj?!!!
-Me fale desha nje sqarim te vogel....
Drita nuk esht muhabeti qe nuk mundeni te mbroheni vet,,,
....a me kuptone?!!
Por e gjitha qendron te veprimi, yne a dot reagojme a dot heshtim?!!
a munte te qendrojme indiferente ne raste te tilla...
-Une keshtu e kuptoje temen ce keni hapur, e nderuara Drita
e jo a munte te mbrojme veten...
Drita tungjiEdhe une ashtu mendova ...vetem dashta te tregoj ce cka jemi ne gjendje te bejm


Te pershendes

dr1ta
18-05-05, 13:10
-Drita ju flm per njoftimin tuaj?!!!
-Me fale desha nje sqarim te vogel....
Drita nuk esht muhabeti qe nuk mundeni te mbroheni vet,,,
....a me kuptone?!!
Por e gjitha qendron te veprimi, yne a dot reagojme a dot heshtim?!!
a munte te qendrojme indiferente ne raste te tilla...
-Une keshtu e kuptoje temen ce keni hapur, e nderuara Drita
e jo a munte te mbrojme veten...
Drita tungjiEdhe une ashtu mendova ...vetem dashta te tregoj ce cka jemi ne gjendje te bejm


Te pershendes

Naki
18-05-05, 21:08
Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ??? [/color]Nje shoqeri e mirefillte mund te ruhet dhe Kalitet duke respektuar dialogun reciprok,keshillat dhe kritikat reciproke.
Nuk mund te jete nje shoqeri e shendeteshme nese ajo ose ai nuk pranon ose shkembene kritika dhe keshilla reciproke te bazuara pa prapavije Virale qe te semuaje mardhenjet shoqerore.

Jo vetem ,nese atakohet shoku ,shoqja por edhe diskutuesi pa aleate shoqerore duhet te mbrohet dhe te reagohet ne menyre neutrale me fakte dhe duke lene anash emocionet.
Ne keto raste nese dikush e ndien vehten te terrorizuar,ose hase ne shkrime banale mund te ju drejtoheni moderatoreve ne mp .
Eshte e pamundur ne nje frekuentim te madhe ti ndjekim te gjitha postimet.

Me nderime Naki

Naki
18-05-05, 21:08
Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ??? [/color]Nje shoqeri e mirefillte mund te ruhet dhe Kalitet duke respektuar dialogun reciprok,keshillat dhe kritikat reciproke.
Nuk mund te jete nje shoqeri e shendeteshme nese ajo ose ai nuk pranon ose shkembene kritika dhe keshilla reciproke te bazuara pa prapavije Virale qe te semuaje mardhenjet shoqerore.

Jo vetem ,nese atakohet shoku ,shoqja por edhe diskutuesi pa aleate shoqerore duhet te mbrohet dhe te reagohet ne menyre neutrale me fakte dhe duke lene anash emocionet.
Ne keto raste nese dikush e ndien vehten te terrorizuar,ose hase ne shkrime banale mund te ju drejtoheni moderatoreve ne mp .
Eshte e pamundur ne nje frekuentim te madhe ti ndjekim te gjitha postimet.

Me nderime Naki

GURI SYLAJ
18-05-05, 21:49
E NDERUARA DRITA

Do te mundohem qe shkurte te them edhe une dicka ne kete teme.
Fyerjet , shantazhime dhe sharjet nuk duhet te kene vend ketu.Porja qe ndodhe edhe kjo. Ne , si shoqeri duhet te reagojm , por reagimi yne ketu ka pak peshe sepse personat qe ne fjalorin e tyre lene hapsire per fyerje e sharje ata jan mosperfilles ne rend te pare ndaj vetevetes e mandej edhe ndaj shoqerise, ata ne te vertete ketu jan te paftuar dhe te tepert dhe kritika me e mire do te ishte qe te hudhen anash dhe te heshten.Ketu mund te ndodhin edhe gasbime te rastit, keqeinterpretime apo edhe keqekuptime te cilat , sipas mendimit tim , do te binin ne nje rrafsh normal me nje kerkim faljeje publike. Ne rastet ekstreme , qe fatkeqesisht ketu po ndodhin, fjalen duhet t'a merrnin moderatoret -jo fjalen po gomen dhe kete forum t'a mbajn te paster nga shkrime te tilla dhe antare te tille.
Edhe kritika me e rrept mund te behet ne menyre te kulturuar dhe pa fjale banale por cka t'i bejshe kur dikush tere kulturen e vet e ka te ndertuar me fyerje e sharje .

M e nderime Guri Sylaj

GURI SYLAJ
18-05-05, 21:49
E NDERUARA DRITA

Do te mundohem qe shkurte te them edhe une dicka ne kete teme.
Fyerjet , shantazhime dhe sharjet nuk duhet te kene vend ketu.Porja qe ndodhe edhe kjo. Ne , si shoqeri duhet te reagojm , por reagimi yne ketu ka pak peshe sepse personat qe ne fjalorin e tyre lene hapsire per fyerje e sharje ata jan mosperfilles ne rend te pare ndaj vetevetes e mandej edhe ndaj shoqerise, ata ne te vertete ketu jan te paftuar dhe te tepert dhe kritika me e mire do te ishte qe te hudhen anash dhe te heshten.Ketu mund te ndodhin edhe gasbime te rastit, keqeinterpretime apo edhe keqekuptime te cilat , sipas mendimit tim , do te binin ne nje rrafsh normal me nje kerkim faljeje publike. Ne rastet ekstreme , qe fatkeqesisht ketu po ndodhin, fjalen duhet t'a merrnin moderatoret -jo fjalen po gomen dhe kete forum t'a mbajn te paster nga shkrime te tilla dhe antare te tille.
Edhe kritika me e rrept mund te behet ne menyre te kulturuar dhe pa fjale banale por cka t'i bejshe kur dikush tere kulturen e vet e ka te ndertuar me fyerje e sharje .

M e nderime Guri Sylaj

dr1ta
18-05-05, 23:34
Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ??? [/color]Nje shoqeri e mirefillte mund te ruhet dhe Kalitet duke respektuar dialogun reciprok,keshillat dhe kritikat reciproke.
Nuk mund te jete nje shoqeri e shendeteshme nese ajo ose ai nuk pranon ose shkembene kritika dhe keshilla reciproke te bazuara pa prapavije Virale qe te semuaje mardhenjet shoqerore.

Jo vetem ,nese atakohet shoku ,shoqja por edhe diskutuesi pa aleate shoqerore duhet te mbrohet dhe te reagohet ne menyre neutrale me fakte dhe duke lene anash emocionet.
Ne keto raste nese dikush e ndien vehten te terrorizuar,ose hase ne shkrime banale mund te ju drejtoheni moderatoreve ne mp .
Eshte e pamundur ne nje frekuentim te madhe ti ndjekim te gjitha postimet.

Me nderime Naki


Nuk dua te dramatizoj shume ..por disa raste nuk mundesh te reagojsh ne menyre neutrale dhe pa emocione e ne ket rast cfar fakt do te ndihmon? Po cka nese Nicku jot ose naj moderatorit tjeter do te ishet ne ndonje tem ...si do te ishte per ty/ato ..si do te kishe ndi ti/ato veten. Une vetem ne gje prita dhe kerkova qe te mbyllet dhe te qlyhet tema menjher . Nuk prita ngushllime nga askush :? vetem me vepru ato qe kan mundesi ...shkrime banale ne mp ju kthehet ne te nejten menyre dhe nuk do te kisha reagu ketu ...por nese shkrimet jan publiksht nuk esht e shendetshme ty mbyllim syt dhe ti lam anash ....kuptoj plotsisht ce moderatoret nuk munden ti ndjekin postimet ..por nje postim i till qe qendron 3-4 dit esht teper ...nejse


Me nderime Drita

dr1ta
18-05-05, 23:34
Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ??? [/color]Nje shoqeri e mirefillte mund te ruhet dhe Kalitet duke respektuar dialogun reciprok,keshillat dhe kritikat reciproke.
Nuk mund te jete nje shoqeri e shendeteshme nese ajo ose ai nuk pranon ose shkembene kritika dhe keshilla reciproke te bazuara pa prapavije Virale qe te semuaje mardhenjet shoqerore.

Jo vetem ,nese atakohet shoku ,shoqja por edhe diskutuesi pa aleate shoqerore duhet te mbrohet dhe te reagohet ne menyre neutrale me fakte dhe duke lene anash emocionet.
Ne keto raste nese dikush e ndien vehten te terrorizuar,ose hase ne shkrime banale mund te ju drejtoheni moderatoreve ne mp .
Eshte e pamundur ne nje frekuentim te madhe ti ndjekim te gjitha postimet.

Me nderime Naki


Nuk dua te dramatizoj shume ..por disa raste nuk mundesh te reagojsh ne menyre neutrale dhe pa emocione e ne ket rast cfar fakt do te ndihmon? Po cka nese Nicku jot ose naj moderatorit tjeter do te ishet ne ndonje tem ...si do te ishte per ty/ato ..si do te kishe ndi ti/ato veten. Une vetem ne gje prita dhe kerkova qe te mbyllet dhe te qlyhet tema menjher . Nuk prita ngushllime nga askush :? vetem me vepru ato qe kan mundesi ...shkrime banale ne mp ju kthehet ne te nejten menyre dhe nuk do te kisha reagu ketu ...por nese shkrimet jan publiksht nuk esht e shendetshme ty mbyllim syt dhe ti lam anash ....kuptoj plotsisht ce moderatoret nuk munden ti ndjekin postimet ..por nje postim i till qe qendron 3-4 dit esht teper ...nejse


Me nderime Drita

dr1ta
18-05-05, 23:37
E NDERUARA DRITA

Do te mundohem qe shkurte te them edhe une dicka ne kete teme.
Fyerjet , shantazhime dhe sharjet nuk duhet te kene vend ketu.Porja qe ndodhe edhe kjo. Ne , si shoqeri duhet te reagojm , por reagimi yne ketu ka pak peshe sepse personat qe ne fjalorin e tyre lene hapsire per fyerje e sharje ata jan mosperfilles ne rend te pare ndaj vetevetes e mandej edhe ndaj shoqerise, ata ne te vertete ketu jan te paftuar dhe te tepert dhe kritika me e mire do te ishte qe te hudhen anash dhe te heshten.Ketu mund te ndodhin edhe gasbime te rastit, keqeinterpretime apo edhe keqekuptime te cilat , sipas mendimit tim , do te binin ne nje rrafsh normal me nje kerkim faljeje publike. Ne rastet ekstreme , qe fatkeqesisht ketu po ndodhin, fjalen duhet t'a merrnin moderatoret -jo fjalen po gomen dhe kete forum t'a mbajn te paster nga shkrime te tilla dhe antare te tille.
Edhe kritika me e rrept mund te behet ne menyre te kulturuar dhe pa fjale banale por cka t'i bejshe kur dikush tere kulturen e vet e ka te ndertuar me fyerje e sharje .

M e nderime Guri Sylaj


I nderuar Guri Sylaj... vertet vetem gomA BEN PUNE PASTRIM GJENERAL

dr1ta
18-05-05, 23:37
E NDERUARA DRITA

Do te mundohem qe shkurte te them edhe une dicka ne kete teme.
Fyerjet , shantazhime dhe sharjet nuk duhet te kene vend ketu.Porja qe ndodhe edhe kjo. Ne , si shoqeri duhet te reagojm , por reagimi yne ketu ka pak peshe sepse personat qe ne fjalorin e tyre lene hapsire per fyerje e sharje ata jan mosperfilles ne rend te pare ndaj vetevetes e mandej edhe ndaj shoqerise, ata ne te vertete ketu jan te paftuar dhe te tepert dhe kritika me e mire do te ishte qe te hudhen anash dhe te heshten.Ketu mund te ndodhin edhe gasbime te rastit, keqeinterpretime apo edhe keqekuptime te cilat , sipas mendimit tim , do te binin ne nje rrafsh normal me nje kerkim faljeje publike. Ne rastet ekstreme , qe fatkeqesisht ketu po ndodhin, fjalen duhet t'a merrnin moderatoret -jo fjalen po gomen dhe kete forum t'a mbajn te paster nga shkrime te tilla dhe antare te tille.
Edhe kritika me e rrept mund te behet ne menyre te kulturuar dhe pa fjale banale por cka t'i bejshe kur dikush tere kulturen e vet e ka te ndertuar me fyerje e sharje .

M e nderime Guri Sylaj


I nderuar Guri Sylaj... vertet vetem gomA BEN PUNE PASTRIM GJENERAL

Naki
19-05-05, 14:05
Ne keto raste nese dikush e ndien vehten te terrorizuar,ose hase ne shkrime banale mund te ju drejtoheni moderatoreve ne mp .
Eshte e pamundur ne nje frekuentim te madhe ti ndjekim te gjitha postimet.
Me nderime Naki[/quote]

Drita e nderuar ky ishte apeli im.

Naki
19-05-05, 14:05
Ne keto raste nese dikush e ndien vehten te terrorizuar,ose hase ne shkrime banale mund te ju drejtoheni moderatoreve ne mp .
Eshte e pamundur ne nje frekuentim te madhe ti ndjekim te gjitha postimet.
Me nderime Naki[/quote]

Drita e nderuar ky ishte apeli im.

Real
19-05-05, 16:47
Ju pershendes

nje tem drita shum e mir edhe pse ti shpesh mundohesh me i mbrojt shoqerin te pergezoj per ket guxim shpesh her me ke lan ne dyshim.

Arsyja
Apo
interesi

Arsyja ndoshta duhet njeri ndonje her me ja mbaj krahun shokut apo shoqes por gjithmon ne sjemi pejgamber me i dit te gjitha sendet
besoj se ndoshta apo edhe shpesh jemi gabim.

Interesi

Mendoj se duhet te mbrohet nje shok apo shoqe; duhet patjeter Por vall a thue se gjithmon shoki apo shoqja jan te pa fajshum apo mundesh ti ta dish se qka kan apo kan pasur ndermjet veti.

Megjith at ja vlen ta mbrosh at qe e meriton dhe ne rast qe ai esht gabim apo nervoz duhet ti thuash se ti je gabim qe edhe ai apo ajo ta ndjen veten fajtor edhe ne qofse se esht per q kak se ai ka qen person qe nga mos durimi ka ber diqka qe sja ka vlejt apo edhe eka qit veten nenje pozit te keqe

Un po i shoh qe edhe ketu ne forum disa njerz ja mbajn njeri tjetrit krahun kjo do te thot se ata kan nje dashni ndermjet veti kjo esht shum e mir por.. a ja vlen qe gjithmon t ja mbulosh shokut apo shoqes te ligat sjelljet ..
Kjo situat esht konfuzion.._kompleks..

Nje dit do te vjen koha qe edhe ti me at person te diskutosh apo shoqerohesh qka ja vlen apo sja vlen ti kerkosh falje - pa arsye.

E mira e te mires esht ta duash gjdo njeri ashtu si ta don shpirti.


Nje her ne gjimnaz me ka ndodh nje rast konkret kur nje Vagabont e ngucke nje shoqe tem dhe ajo s pranojke as te dal me te
dhe nje dit ai e zuri ne pushim te gjat ne oborr te shkolles dhe e ndali me zor dhe ajo sundalke dhe ai per inat qe ajo si folke dhe sju pergjigjke ai e rrahi ia dha disa flakaresha edhe ne si shok te saj qe ishum kishum frig por ne at rast vertet ishte veshtir te qendrosh symbyllur disa shok dhe shoqe iken Un me qe e njohja se kush ishte ajo dhe se meritonte ne asni menyr nje sjellje te till hyra nje her per me da se s mundsha tja sho lotet dhe ather nga pezmi ai me mshoj mue dhe shoqja iku dhe un fillova te rrihem me ta me rrahen disi si mir
deri sa erdhen profat dhe un aty pash se Shoqeri ka por shok qe te le ne lloq s duhesh ti besosh....Vajzat me shpallet patriot kurse nga djemt me vinte turp...

Real
19-05-05, 16:47
Ju pershendes

nje tem drita shum e mir edhe pse ti shpesh mundohesh me i mbrojt shoqerin te pergezoj per ket guxim shpesh her me ke lan ne dyshim.

Arsyja
Apo
interesi

Arsyja ndoshta duhet njeri ndonje her me ja mbaj krahun shokut apo shoqes por gjithmon ne sjemi pejgamber me i dit te gjitha sendet
besoj se ndoshta apo edhe shpesh jemi gabim.

Interesi

Mendoj se duhet te mbrohet nje shok apo shoqe; duhet patjeter Por vall a thue se gjithmon shoki apo shoqja jan te pa fajshum apo mundesh ti ta dish se qka kan apo kan pasur ndermjet veti.

Megjith at ja vlen ta mbrosh at qe e meriton dhe ne rast qe ai esht gabim apo nervoz duhet ti thuash se ti je gabim qe edhe ai apo ajo ta ndjen veten fajtor edhe ne qofse se esht per q kak se ai ka qen person qe nga mos durimi ka ber diqka qe sja ka vlejt apo edhe eka qit veten nenje pozit te keqe

Un po i shoh qe edhe ketu ne forum disa njerz ja mbajn njeri tjetrit krahun kjo do te thot se ata kan nje dashni ndermjet veti kjo esht shum e mir por.. a ja vlen qe gjithmon t ja mbulosh shokut apo shoqes te ligat sjelljet ..
Kjo situat esht konfuzion.._kompleks..

Nje dit do te vjen koha qe edhe ti me at person te diskutosh apo shoqerohesh qka ja vlen apo sja vlen ti kerkosh falje - pa arsye.

E mira e te mires esht ta duash gjdo njeri ashtu si ta don shpirti.


Nje her ne gjimnaz me ka ndodh nje rast konkret kur nje Vagabont e ngucke nje shoqe tem dhe ajo s pranojke as te dal me te
dhe nje dit ai e zuri ne pushim te gjat ne oborr te shkolles dhe e ndali me zor dhe ajo sundalke dhe ai per inat qe ajo si folke dhe sju pergjigjke ai e rrahi ia dha disa flakaresha edhe ne si shok te saj qe ishum kishum frig por ne at rast vertet ishte veshtir te qendrosh symbyllur disa shok dhe shoqe iken Un me qe e njohja se kush ishte ajo dhe se meritonte ne asni menyr nje sjellje te till hyra nje her per me da se s mundsha tja sho lotet dhe ather nga pezmi ai me mshoj mue dhe shoqja iku dhe un fillova te rrihem me ta me rrahen disi si mir
deri sa erdhen profat dhe un aty pash se Shoqeri ka por shok qe te le ne lloq s duhesh ti besosh....Vajzat me shpallet patriot kurse nga djemt me vinte turp...

dr1ta
19-05-05, 23:49
Ju pershendes

nje tem drita shum e mir edhe pse ti shpesh mundohesh me i mbrojt shoqerin te pergezoj per ket guxim shpesh her me ke lan ne dyshim.

Arsyja
Apo
interesi

Arsyja ndoshta duhet njeri ndonje her me ja mbaj krahun shokut apo shoqes por gjithmon ne sjemi pejgamber me i dit te gjitha sendet
besoj se ndoshta apo edhe shpesh jemi gabim.

Interesi

Mendoj se duhet te mbrohet nje shok apo shoqe; duhet patjeter Por vall a thue se gjithmon shoki apo shoqja jan te pa fajshum apo mundesh ti ta dish se qka kan apo kan pasur ndermjet veti.

Megjith at ja vlen ta mbrosh at qe e meriton dhe ne rast qe ai esht gabim apo nervoz duhet ti thuash se ti je gabim qe edhe ai apo ajo ta ndjen veten fajtor edhe ne qofse se esht per q kak se ai ka qen person qe nga mos durimi ka ber diqka qe sja ka vlejt apo edhe eka qit veten nenje pozit te keqe

Un po i shoh qe edhe ketu ne forum disa njerz ja mbajn njeri tjetrit krahun kjo do te thot se ata kan nje dashni ndermjet veti kjo esht shum e mir por.. a ja vlen qe gjithmon t ja mbulosh shokut apo shoqes te ligat sjelljet ..
Kjo situat esht konfuzion.._kompleks..

Nje dit do te vjen koha qe edhe ti me at person te diskutosh apo shoqerohesh qka ja vlen apo sja vlen ti kerkosh falje - pa arsye.

E mira e te mires esht ta duash gjdo njeri ashtu si ta don shpirti.


Nje her ne gjimnaz me ka ndodh nje rast konkret kur nje Vagabont e ngucke nje shoqe tem dhe ajo s pranojke as te dal me te
dhe nje dit ai e zuri ne pushim te gjat ne oborr te shkolles dhe e ndali me zor dhe ajo sundalke dhe ai per inat qe ajo si folke dhe sju pergjigjke ai e rrahi ia dha disa flakaresha edhe ne si shok te saj qe ishum kishum frig por ne at rast vertet ishte veshtir te qendrosh symbyllur disa shok dhe shoqe iken Un me qe e njohja se kush ishte ajo dhe se meritonte ne asni menyr nje sjellje te till hyra nje her per me da se s mundsha tja sho lotet dhe ather nga pezmi ai me mshoj mue dhe shoqja iku dhe un fillova te rrihem me ta me rrahen disi si mir
deri sa erdhen profat dhe un aty pash se Shoqeri ka por shok qe te le ne lloq s duhesh ti besosh....Vajzat me shpallet patriot kurse nga djemt me vinte turp...


Pershendetje


Mbasi me drejtoheshe mua ..dua ti shkruja edhe disa fjal: Une i perkrahi shoket ndonjher ne shumicen e rasteve femnat ..normal esht edhe kur e ka me drejt Duhet!!! kurse nese dy shoqe kercnohen me fjal nuk nderhy normal ..Interesi: shoqeri te sinqert ,argetim sikur tan tjeret une nuk kam asnje mision ketu ...vetem shoqeri dhe argetim ....Por kur nje person registrohet vetem per me nervozu diken dhe me ofendu ...ka me u djeg ne zjarm te xhenemit :lol:

emine
08-05-12, 19:16
Me tregojke Lokja drit paste per vakthin e babes vete,pasunik mosvet(tregtare) thojke ajo sa o kan ne za,nuk lshojshin njerzit deren e tyne,ajo a kan e vogel po kish pa majte mend shume,masnej ra lufta e erdh italia e gjermani,,,,edhe e egzekutune baben tem,e moje Loke sot e at dite nuk ja kemi gjet eshnat,e kure na hupi baba e krejt pasunia,nuk pingroi asni shok e mik i babes tem,na u desht qashtu me rrnu gjall per gazepi,mka pas lazdru baba jem se me bijke qokollada ne at vakth prej Italjes,edhe i pershkrujke kpucat e rrobat qe ja kish pas ble baba vete...

e ne fund thojke:maje mend qet fjal:sa pata qura e qurana pata miq e jaran,u sosen qurat e quranat hupen miqt e jaranat,,,,drit paste ajo gru,po gjithmone ka pas dicka me tregu prej jetes saj:'(

tipi engjellor
08-05-12, 20:58
Shoqeria eshte shume me shume se nje fjale e thjeshte...... mund te tentosh per ta pershkruar por vetem koha do ti jape kuptimin e drejte............

Kaqanikasja
29-03-13, 14:51
Un e kisha nderru temen e kesaj e kisha bo "a ka shoqeri te vertete",e a ka shum pak

Oqeani
29-03-13, 15:33
Un e kisha nderru temen e kesaj e kisha bo "a ka shoqeri te vertete",e a ka shum pakE si do te ishe pergjigjur ? http://www.dardania.biz/vb/upload/images/icons/icon10.gif

natyra
30-03-13, 19:36
Sa i perket/Virtualitetit?

Me,me shum e Zhgenjyer!:rolleyes:

Natyra.

Edonisi
31-03-13, 19:30
Sa i perket/Virtualitetit?

Me,me shum e Zhgenjyer!:rolleyes:

Natyra.

Edhe realitet ka tillė, am jo te gjithė. :smile:
Ja se ē“thotė Kreshnik Osmani pėr shoqėrinė nė pėrgjithėsi, unė mendoj ndryshe! :biggrin:

''Fjeta i qete sepse isha i rrethuar nga miqte. U zgjova dhe rreth meje pashe vetem ujqer. Nuk e di, nese ujqerit i kishin ngrene miqte, apo miqte ishin bere ujqer!''

te pershendes :)

halla e madhe
31-03-13, 20:07
Para me shume se 10 vite kisha krejt tjeter bindje ,me moshen u dalluan miqte e vertete,cdo dite jeta sjelle risi,kalojme ne faza te ndryshme te jetes mirepo miqte e vertete mbesin ata/ato qe te duan ashtu siq je me te ligat e te mirat qe ke!

natyra
01-04-13, 05:08
Edhe realitet ka tillė, am jo te gjithė. :smile:
Ja se ē“thotė Kreshnik Osmani pėr shoqėrinė nė pėrgjithėsi, unė mendoj ndryshe! :biggrin:

''Fjeta i qete sepse isha i rrethuar nga miqte. U zgjova dhe rreth meje pashe vetem ujqer. Nuk e di, nese ujqerit i kishin ngrene miqte, apo miqte ishin bere ujqer!''

te pershendes :)

Flm,shnetje dhe Ty vellaqko:smile:

Fjalet qe paske len larte,jen then dhe nga njerez moti,keshtu dhe gjyshi ime e thonte(past ndjes)kurse une do thoja,se jen vet kinse (miqte e mire):wink:.Ata qe jen shendrrua/hen dhe sote ne/Ujk:rolleyes:padyshim!

P/s.E vetmja Alteernative per Familjaret/njekohesisht dhe ata qe i din si Familjare...per tu besuar..te tjerve ska mbetur tu besohet per sot!

e ke parasyshe se sa po vjen duke u ngushtuar rrethi,per besim tek miqet/shoket,Njekohesisht.

dhe ti,kalo bukur'a:)))

dr1ta
04-04-13, 07:39
Kam mesuar ce asgje nuk esht e dhene ne ket jet :tongue:

emine
04-04-13, 13:25
Shoqnia eshte e rendesishme,po si gjithqka tjeter duhet me mas,se del kapuq me mang

turisti
04-04-13, 19:09
Shoqeri e vertet???

Tingellon aq mire,aq pozitive ne teori...........e aq e pabesueshme ne realitet.

emine
04-04-13, 19:29
Shoqeri e vertet???

Tingellon aq mire,aq pozitive ne teori...........e aq e pabesueshme ne realitet.
Mo mos u korit

Zero Cool
04-04-13, 19:56
Une vet kam shkruar te diskutimet reth df ce ti mbajn ndjenjat ne veti nese nje person na iriton ose perdor fjal banale ndaj neve , kam deshire te hap ket teme edhe pse shkruaj kunder fjaleve mia ,,,

Ne njihemi pak a shum me njeri tjetrin dhe shumica kemi respekt ndaj njeri tjetrit ..kur behet fjal per shoqeri ..une kuptoj me fjalen shoqeri: nje ce te perkrah, nje ce e flet te verteten, nje ce te qetson , nje ce ndihmon dhe respekton.....

Pyetja ime esht : Nese verejni ce nje person e terorizon shokun/shoqen e juaj me fjal banale a do te kishit reaguar per te ber situaten me mire dhe per ti ndaluar fjalet banale ? ose vetem do te heshtni ???

Tema paska marrė kahje tjetėr ( reagimet janė sipas titullit e jo sipas pytjes sė bėrė).

Pa diskutim: reagoj !

Pėr mua vlenė kjo : mjaftonė njė dorė e mikut/mikes (shokut/shoqes) tė tė ngrijė nė qiell, por , vetėm njė gisht i asaj dore mund ta perbysė atė botė,,,

turisti
04-04-13, 20:27
Mo mos u korit


Po nese koritet shoqeria,edhe une muj sepse jam pjesa e saj..............:biggrin:.mirepo, vetem e thash ashtu se zakonisht nuk eshte shoqeria e sodit ashtu siq duhet te jet ( normal qe ka edhe shoqerit te vertete ).............

emine
04-04-13, 20:39
Po nese koritet shoqeria,edhe une muj sepse jam pjesa e saj..............:biggrin:.mirepo, vetem e thash ashtu se zakonisht nuk eshte shoqeria e sodit ashtu siq duhet te jet ( normal qe ka edhe shoqerit te vertete ).............
Kush do shoqeri te persosur ,do mbetet vetem pergjithmone

Poashtu qka qenka diqka me ndryshe se dikure,,,,njeri eshte ai qe ka qen dikure,me tradhtu,lendu,dasht e urrejt sikure kan ba njerzit gjithmone,,njerzit vec kan fitu bindje se dikurshmja ka qne me mire se sotmja dhe po harrojne me pranu boten dhe ndryshimet qe i solli jeta,pa harru se mik i vertet eshte edhe ai qe se thrret ma mik,vetem nese pak momente ka nda me ty sinqerisht apo ti ke ndjere per nje kohe se nje mik te ofron vesh me te degju,apo ti e degjone ate,,,,,jeta a Turizem,,udhetim dhe jo gjithmone me te njejtit njerz

Oqeani
04-04-13, 21:54
Ka pse nuk besoni !!!

1 - Cigarja
2 - Jupileri

:)

dr1ta
04-04-13, 22:00
Tema paska marrė kahje tjetėr ( reagimet janė sipas titullit e jo sipas pytjes sė bėrė).

Pa diskutim: reagoj !

Pėr mua vlenė kjo : mjaftonė njė dorė e mikut/mikes (shokut/shoqes) tė tė ngrijė nė qiell, por , vetėm njė gisht i asaj dore mund ta perbysė atė botė,,,


Bash reagime klasike ..gjith jash temes :tongue: