PDA

View Full Version : SI E SHIJONI DASHURINE ME NJE PARTNER TE KOMBIT TJETER


Odise
17-05-05, 08:18
SI E SHIJONI DASHURINE ME NJE PARTNER TE KOMBIT TJETER

Dikush ka hy dhe ka mbete ne te (me t'kater kembet:). Edhe mund te thote se jam i/e kenaqur (mbase nuk ka cka ben tjeter:). Ka edhe raste kur njeriu ndien nje kenaqesi jete e dashurie me tjeter kombesi partneri/je
por ne te shumeten e rasteve, mund te them se (u knaqen plakat e botes me djelmosha tone dhe kurre nuk u kenaqen plakat tona me askend:)

A do te thote se njeriu u vetperjashtua nga kombi i tij/saj kur eshte ne dashuri apo ne martese me nje te huaj? (Krejt duke e ditur se pse u be ajo pune, per cfare qellimi etj.)

Dikush mund edhe te thote: sikur mos me pase askund partner ne kombin tend, apo cfare tjeter? Them se dy veta te kombeve te ndryshme ne dashuri e martese, jane te humbur! Por, mvaret prej fuqise se temperamentit te njerit partner, qe ta pervehtesoj e ta bij ne ate gjendje partnerin, qe te flasi shqip, te emertoj femijet me emra shqiptar, te shkollohen ne gjuhen shqipe, t'i veshin femijet festave me veshje kombetare shqiptare etj., kemi disa raste, por te rralla. Ne te shumeten e rasteve, shqiptaret (femra e mashkuj) kur jane ne lidhje me te huajt, jane TE HUMBUR, e kane humbur betejen e jetes shqiptare! Dem i madh!

Cfare thoni Ju?

Stuhia
17-05-05, 14:16
Nuk do te ishte edhe tragjedi shume e madhe po qe se te martuarit“me kombe tjera do te jetonin tere kohen, me familjen e krijuar nga qejfi apo zoti.
Tragjedia me e madhe eshte se duke bere martesen per interes, ka ndodhe qe kane lindur edhe femije.
Shume prej tyre me krijimin e kushteve; letra, vendqendrim apo ku di une tjeter ka braktisur ate familje te vetkrijuar. Jo te rralla jane rast kur femije shqiptaresh as qe e din se kane prejardhje shqiptare.
Kjo eshte tragjedi.

laliloli
17-05-05, 17:13
PERSHENDETJE
NE MENTALITETIN SHQIPETAR MARTESA ME KOMBE TJERA NUK KA QENE E PREFERUAR ,POR KOHEVE TE FUNDIT SI DUKET EDHE KJO ESHTE BERE DIQKA E ZAKONTE DHE POS MASHKUJVE TANI KANE FILLUAR EDHE VAJZAT TONA TE MARTOHEN ME KOMBE TJERA.PO FLAS VETEM PER VETE DHE PER RRETHANAT NE TE CILAT JETOJ -NUK MUND TA PARAMENDOJ TE QOJE JETE ME NJE TE KOMBIT TJETER EDHE PSE THONE SE DASHURIA NUK NJEH KOMB,MOSHE ETJ.KY ESHTE VETEM MENDIM I IMI,NDRERSA NESE DIKUSH TJETER QON DASHURI APO MARTOHET ME DIKE TE KOMBIT TJETER UNE NUK DO TA MERRJA SI TRAGJIKE .

ARVANITI
17-05-05, 17:32
Shqipetare,

MOS E NDYTNI GJAKUN TUAJ


TRASHGONI GJUHEN, MENDESINE, GJAKUN DHE FAREN TONE TEK FEMIJET TUAJ.

Askush nuk eshte me nacionalist se ai shqiptar qe realizon kete gje.

turisti
18-05-05, 00:14
Une mendoj se dashuria bjen knaqesi sepse nuk i takon asnjė religjionit,si vdekja qe bjen dhimte pa dallime. :(


Me respekt,
TURISTI.

Krokodilli
18-05-05, 09:39
Une mendoj se dashuria bjen knaqesi sepse nuk i takon asnjė religjionit,si vdekja qe bjen dhimte pa dallime. :(


Me respekt,
TURISTI.

te pershendes Turisti ,ti gjithmon shkurt jep pergjegjen por gjithmon me kuptim,,,

edhe une ashtu mendoj,, dashuria eshte dashuri nuk dallon fe as rac,,

une per veten time hala sjom dashuru me ndonje shqiptare,, mu dashuru po por me kalu me te jo,, keshtu qe dashuria eshte njesoj si me shqiptare si me polake si me arabe,, per te gjitha ke ndjenja njesoj
tung

turisti
18-05-05, 11:13
Une mendoj se dashuria bjen knaqesi sepse nuk i takon asnjė religjionit,si vdekja qe bjen dhimte pa dallime. :(


Me respekt,
TURISTI.

te pershendes Turisti ,ti gjithmon shkurt jep pergjegjen por gjithmon me kuptim,,,

edhe une ashtu mendoj,, dashuria eshte dashuri nuk dallon fe as rac,,

une per veten time hala sjom dashuru me ndonje shqiptare,, mu dashuru po por me kalu me te jo,, keshtu qe dashuria eshte njesoj si me shqiptare si me polake si me arabe,, per te gjitha ke ndjenja njesoj
tung

Flm shoqi.Ja majta si shkurt pak,ti e din. :P :wink:
Te pershendes shume.

Me respekt,
TURISTI.

turisti
18-05-05, 11:13
Une mendoj se dashuria bjen knaqesi sepse nuk i takon asnjė religjionit,si vdekja qe bjen dhimte pa dallime. :(


Me respekt,
TURISTI.

te pershendes Turisti ,ti gjithmon shkurt jep pergjegjen por gjithmon me kuptim,,,

edhe une ashtu mendoj,, dashuria eshte dashuri nuk dallon fe as rac,,

une per veten time hala sjom dashuru me ndonje shqiptare,, mu dashuru po por me kalu me te jo,, keshtu qe dashuria eshte njesoj si me shqiptare si me polake si me arabe,, per te gjitha ke ndjenja njesoj
tung

Flm shoqi.Ja majta si shkurt pak,ti e din. :P :wink:
Te pershendes shume.

Me respekt,
TURISTI.

Tomori
18-05-05, 12:00
Tomori tema paska qenė e shtruar SI E SHIJONI DASHURINE ME NJE PARTNER TE KOMBIT TJETER e jo muhabete frutash kėtu !

shkruajti Gentiani dhe vazhdoi me leximin e temės :wink:

Tomori
18-05-05, 12:00
Tomori tema paska qenė e shtruar SI E SHIJONI DASHURINE ME NJE PARTNER TE KOMBIT TJETER e jo muhabete frutash kėtu !

shkruajti Gentiani dhe vazhdoi me leximin e temės :wink:

dr1ta
18-05-05, 13:21
Dashuria nuk dallon fen ose racen ...por me kohe lindin problemet shkaku kultures te ndryshem ..keto probleme i shof per gjdo dit :? te shqiptaret ce jam martuar me te huaja ...por dashuri e forte i mbijeton te gjitha pengesat .

dr1ta
18-05-05, 13:21
Dashuria nuk dallon fen ose racen ...por me kohe lindin problemet shkaku kultures te ndryshem ..keto probleme i shof per gjdo dit :? te shqiptaret ce jam martuar me te huaja ...por dashuri e forte i mbijeton te gjitha pengesat .

Tomori
18-05-05, 14:18
Dashuria nuk dallon fen ose racen ...por me kohe lindin problemet shkaku kultures te ndryshem ..keto probleme i shof per gjdo dit :? te shqiptaret ce jam martuar me te huaja ...por dashuri e forte i mbijeton te gjitha pengesat .

-Un mendoje te kunderten, se raca feja kane shume
ndikim tek Dashuria!
Normal qe sdone te thote qe eshte keshtu?!!
Ky eshte mendimi im personal...
se un nisem nga mentaliteti im personal,,,,
psh e marim nje serbe...
un si Tomori smundem me imaxhinu...

.. se une Tomori ( ate pershurshen serbe) me dashuru?!!!)
Flasi vazhdimisht per dashuri te sinqerte...
hehehe dr1ta, si ndjehesh sot :wink:

Tomori
18-05-05, 14:18
Dashuria nuk dallon fen ose racen ...por me kohe lindin problemet shkaku kultures te ndryshem ..keto probleme i shof per gjdo dit :? te shqiptaret ce jam martuar me te huaja ...por dashuri e forte i mbijeton te gjitha pengesat .

-Un mendoje te kunderten, se raca feja kane shume
ndikim tek Dashuria!
Normal qe sdone te thote qe eshte keshtu?!!
Ky eshte mendimi im personal...
se un nisem nga mentaliteti im personal,,,,
psh e marim nje serbe...
un si Tomori smundem me imaxhinu...

.. se une Tomori ( ate pershurshen serbe) me dashuru?!!!)
Flasi vazhdimisht per dashuri te sinqerte...
hehehe dr1ta, si ndjehesh sot :wink:

turisti
18-05-05, 14:25
Dashuria nuk dallon fen ose racen ...por me kohe lindin problemet shkaku kultures te ndryshem ..keto probleme i shof per gjdo dit :? te shqiptaret ce jam martuar me te huaja ...por dashuri e forte i mbijeton te gjitha pengesat .

:P

turisti
18-05-05, 14:25
Dashuria nuk dallon fen ose racen ...por me kohe lindin problemet shkaku kultures te ndryshem ..keto probleme i shof per gjdo dit :? te shqiptaret ce jam martuar me te huaja ...por dashuri e forte i mbijeton te gjitha pengesat .

:P

Odise
18-05-05, 18:08
e tash pas ketyre diskutimeve mund te vijojme pak ma realisht:

DASHURIA ME NJE TE HUAJ ESHTE DASHURI ZORI

realisht, drejte te flasesh: eshte si nje fasade, gjoja po flasim per hire te dashurise, sepse ndikon shume e shume gjuha e kombesia, mentaliteti e zakoni tjeter (fene e racen lene anash), ndikon shume bile edhe ngjyra e dashurise, bukuria e dashurise, qendresa e dashurise, problemet e dashurise e shume tjere faktore - qe ne asnje menyre nuk besoj se mund te ndjehesh i lumtur plotesisht me nje te huaj, sikurse me nje te gjuhes e gjakut tend!!! Kjo eshte e pakontestueshme, vetem kur doni te flisni per hire te keqardhjes dhe doni t'i meshoni murit kolor te bardhe. Mbase kemi disa martesa me te huajt dhe ju vie keq te shpreheni realisht! Por, ekziston vetem nje e vertete!

Dashuria me te huajt as nje perqind nuk eshte dashuri reale, por nje dashuri rasti e zori, dashuri interesi e nevoje ekonomike e finansiare e lejeqendrimi ne nje vend tjeter. Dashuria me te huajt eshte inferiore, ma e ftohte, ma neutrale, ma e drojshme, ma e pasigurte dhe ma jeteshkurte. Kjo eshte 100% e sakte! Realisht nuk mund te flasesh me ashkun e dashurise me te huaji/huajen, ashtu shpirterisht, pa rezerva, me nje te huaj (anipse mundohesh ta bindesh veten se dashuria eshte dashuri pa dallim). Kete mund ta vertetojne edhe ata pikerisht te cilet sot jane ne dashuri e martese me te huajt, kur done ta thone realitetin!

Dashuria e gjuhes, gjakut, dokeve e zakoneve tuaja, nuk mund te nderrohet me asnje tjeter (veē kush don mashtrim). Lumturia e dashurise eshte ne nentekstin e fjales se gjuhes e gjakut tend dhe cdo lumturi tjeter eshte vetem e rrejshme, provizore, sado qe ti mundohesh t'i pershtatesh
mbetesh humbur dhe i/e vetmashtruar me qellim!

Kur s'ka dicka tjeter ma te mire, zgjedhe te huaji, duke keqperdorur vet lumturine dhe ate hyjnoren e dashurise se gjuhes e gjakut tend! Kurr nuk mund te kuptohesh shpirterisht me te huajin si me tendin (ashtu sikur nuk mund te kuptohesh ne jete shoqerore) vetem kush don fasada e mashtrime e vetmashtrime.

Me te mashtrua dikush, mbane shprese se heren tjeter nuk do te biesh ne te njejten kurthe - kurse kur vetmashtrohet, ke mbetur i vetlidhur!

Nje rast ne njemije me te huajt mund te jete dashuri e martese reale besnike e perafert me dashurine me gjuhen e gjakun tend (veē kush mashtron).

Po, pasojat? Trashigimia, tjetersimi, zhdukja ne kultura te huaja, te vijshe deri ne ate shkalle sa mos ta njohesh as identitetin tend per4sonal e kombetar? PO Asimilimin e vetberjen me qellim tolerant/e, per hire te reciprocitetit ideor e mendor, kulturor e historik? Kjo eshte kur ti i meshon fshise vetvetes dhe te behet NJE edhe deti kos!

Shqiptari i vertete gjithmone mbetet - shqiptar!

Pa keqkuptime, se fjala e drejte eshte e rende!

Odise
18-05-05, 18:08
e tash pas ketyre diskutimeve mund te vijojme pak ma realisht:

DASHURIA ME NJE TE HUAJ ESHTE DASHURI ZORI

realisht, drejte te flasesh: eshte si nje fasade, gjoja po flasim per hire te dashurise, sepse ndikon shume e shume gjuha e kombesia, mentaliteti e zakoni tjeter (fene e racen lene anash), ndikon shume bile edhe ngjyra e dashurise, bukuria e dashurise, qendresa e dashurise, problemet e dashurise e shume tjere faktore - qe ne asnje menyre nuk besoj se mund te ndjehesh i lumtur plotesisht me nje te huaj, sikurse me nje te gjuhes e gjakut tend!!! Kjo eshte e pakontestueshme, vetem kur doni te flisni per hire te keqardhjes dhe doni t'i meshoni murit kolor te bardhe. Mbase kemi disa martesa me te huajt dhe ju vie keq te shpreheni realisht! Por, ekziston vetem nje e vertete!

Dashuria me te huajt as nje perqind nuk eshte dashuri reale, por nje dashuri rasti e zori, dashuri interesi e nevoje ekonomike e finansiare e lejeqendrimi ne nje vend tjeter. Dashuria me te huajt eshte inferiore, ma e ftohte, ma neutrale, ma e drojshme, ma e pasigurte dhe ma jeteshkurte. Kjo eshte 100% e sakte! Realisht nuk mund te flasesh me ashkun e dashurise me te huaji/huajen, ashtu shpirterisht, pa rezerva, me nje te huaj (anipse mundohesh ta bindesh veten se dashuria eshte dashuri pa dallim). Kete mund ta vertetojne edhe ata pikerisht te cilet sot jane ne dashuri e martese me te huajt, kur done ta thone realitetin!

Dashuria e gjuhes, gjakut, dokeve e zakoneve tuaja, nuk mund te nderrohet me asnje tjeter (veē kush don mashtrim). Lumturia e dashurise eshte ne nentekstin e fjales se gjuhes e gjakut tend dhe cdo lumturi tjeter eshte vetem e rrejshme, provizore, sado qe ti mundohesh t'i pershtatesh
mbetesh humbur dhe i/e vetmashtruar me qellim!

Kur s'ka dicka tjeter ma te mire, zgjedhe te huaji, duke keqperdorur vet lumturine dhe ate hyjnoren e dashurise se gjuhes e gjakut tend! Kurr nuk mund te kuptohesh shpirterisht me te huajin si me tendin (ashtu sikur nuk mund te kuptohesh ne jete shoqerore) vetem kush don fasada e mashtrime e vetmashtrime.

Me te mashtrua dikush, mbane shprese se heren tjeter nuk do te biesh ne te njejten kurthe - kurse kur vetmashtrohet, ke mbetur i vetlidhur!

Nje rast ne njemije me te huajt mund te jete dashuri e martese reale besnike e perafert me dashurine me gjuhen e gjakun tend (veē kush mashtron).

Po, pasojat? Trashigimia, tjetersimi, zhdukja ne kultura te huaja, te vijshe deri ne ate shkalle sa mos ta njohesh as identitetin tend per4sonal e kombetar? PO Asimilimin e vetberjen me qellim tolerant/e, per hire te reciprocitetit ideor e mendor, kulturor e historik? Kjo eshte kur ti i meshon fshise vetvetes dhe te behet NJE edhe deti kos!

Shqiptari i vertete gjithmone mbetet - shqiptar!

Pa keqkuptime, se fjala e drejte eshte e rende!

Naki
18-05-05, 20:49
I nderuar Odise,ju pershendes per diskutimin Analitik te bazuar ne Module dhe te shtjelluara ne faktografi qe e mbeshtese pa rezerve.

Une do te ndalem tek Nocioni i temes-Dashurija me nje te huaj eshte Dashuri zori.

Nuk duhet te ngatrrohen gjerat,nese diskutojme per dashuri kjo nuk do te thote defakto Martese.

Martesa me nje te Huaj eshte Bashkejetes Zori,Kete e ndegjoje nga shume te ri Mergimtare te cilet Kane Bere kete Akte te perkohshem per Intersa te Vendqendrimit dhe marrjen e Vizave.
Disa kane arritur qellimin dhe jane ndare me kohe,por disave ju ka dale jeta per veq Tregti edhe Roberi te ashtu quajtur akt i perhereshem.

Qe ti Ikim ketije degjenerimi ,aty ku kemi influence te te afermit,shoket,miqet duhet tju qelim syte e mjegulluar ,tju bejme presion Verbal nga nje here jo edhe te kendeshme qe me qdo kusht tju iket Martesave me te huaj.

Me nderime Naki

Naki
18-05-05, 20:49
I nderuar Odise,ju pershendes per diskutimin Analitik te bazuar ne Module dhe te shtjelluara ne faktografi qe e mbeshtese pa rezerve.

Une do te ndalem tek Nocioni i temes-Dashurija me nje te huaj eshte Dashuri zori.

Nuk duhet te ngatrrohen gjerat,nese diskutojme per dashuri kjo nuk do te thote defakto Martese.

Martesa me nje te Huaj eshte Bashkejetes Zori,Kete e ndegjoje nga shume te ri Mergimtare te cilet Kane Bere kete Akte te perkohshem per Intersa te Vendqendrimit dhe marrjen e Vizave.
Disa kane arritur qellimin dhe jane ndare me kohe,por disave ju ka dale jeta per veq Tregti edhe Roberi te ashtu quajtur akt i perhereshem.

Qe ti Ikim ketije degjenerimi ,aty ku kemi influence te te afermit,shoket,miqet duhet tju qelim syte e mjegulluar ,tju bejme presion Verbal nga nje here jo edhe te kendeshme qe me qdo kusht tju iket Martesave me te huaj.

Me nderime Naki

GURI SYLAJ
18-05-05, 21:33
DASHURIA!!!!!!!
DASHRIA ME NJE TE HUAJ!!!!
DASHURIA DHE MARTESA!!!!

Kur hapen tema te tilla do te ishte mire qe ketu t'i kemi , me shkrimet e tyre , intelektualet tone te nderuar e ne rastin konkret sociologet, psikologet, pedogoget e edhe ndonje profil tjeter qe do te mun t'a shtronte kete problem ne rrafshin qe e meriton.
Dashuria si nocion nuk mund te mbyllet mbrenda kafazit te dashurise se nje mashkulli ndaj nje femre. Ky nocion eshte shume -shume me i madh . Perderisa dashurija ne fjale eshte rezultat i nje instinkti natyrore, dashurite tjera jan plotesisht tipare njerezore dhe te cilat njeriu i meson dhe i kultivon ne rrethin e tij te ngusht. P.sh. dashuria ndaj prinderve ose dashuria ndaj atdheut.
Ne temen ne fjale kemi te bejme me nje dashuri e cila ndikohet nga shume faktore .Ne rend te pare kemi nje veprim moshe qe ne shumicen e rasteve eshte i pa kontrolluar dhe i rastit por qe mund te kete pasoja shum te demshme me vone , jo gjithehere . Tjeter p. sh. ketu ne gjermani ishte ceshtja e statusit, nje faktore qe s'ka te beje asgje me dashuri por thjeshte nje faktor ekonomik e qe jo rrall del shume me i demshem se fitimprures.
Te gjitha keto "dashuri" te deri tashme kan ne vete diqka qe mund te spjegohet per momentin por rreziku i veretete vjen tani kur fillojn dashurite e gjenerates qe kan lind ketu, shkollohen ketu dhe dashurohen ketu . Ketu fillon dashuria ne plot kuptimin e fjales dhe asimilimi te cilit duhet t'i frigohemi me se shumti.Kjo gjenerate eshte e rrezikur me se shumti dhe ky rrezik veq po troket ne dyert tona. Dhe tek kur fillon kjo dashuri ata , te "dashuruarit"me heret do te kuptojn gabimin por nga i cili gabim ka vetem pesim sepse nuk ka me kethim mbrapa.

(Ky shkrim nuk ka per qellim me e randu askend dhe nese dikush e gjen veten brenda ketij shkrimi , une , sinqerisht i kerkoj falje).

Me nderime Guri Sylaj

GURI SYLAJ
18-05-05, 21:33
DASHURIA!!!!!!!
DASHRIA ME NJE TE HUAJ!!!!
DASHURIA DHE MARTESA!!!!

Kur hapen tema te tilla do te ishte mire qe ketu t'i kemi , me shkrimet e tyre , intelektualet tone te nderuar e ne rastin konkret sociologet, psikologet, pedogoget e edhe ndonje profil tjeter qe do te mun t'a shtronte kete problem ne rrafshin qe e meriton.
Dashuria si nocion nuk mund te mbyllet mbrenda kafazit te dashurise se nje mashkulli ndaj nje femre. Ky nocion eshte shume -shume me i madh . Perderisa dashurija ne fjale eshte rezultat i nje instinkti natyrore, dashurite tjera jan plotesisht tipare njerezore dhe te cilat njeriu i meson dhe i kultivon ne rrethin e tij te ngusht. P.sh. dashuria ndaj prinderve ose dashuria ndaj atdheut.
Ne temen ne fjale kemi te bejme me nje dashuri e cila ndikohet nga shume faktore .Ne rend te pare kemi nje veprim moshe qe ne shumicen e rasteve eshte i pa kontrolluar dhe i rastit por qe mund te kete pasoja shum te demshme me vone , jo gjithehere . Tjeter p. sh. ketu ne gjermani ishte ceshtja e statusit, nje faktore qe s'ka te beje asgje me dashuri por thjeshte nje faktor ekonomik e qe jo rrall del shume me i demshem se fitimprures.
Te gjitha keto "dashuri" te deri tashme kan ne vete diqka qe mund te spjegohet per momentin por rreziku i veretete vjen tani kur fillojn dashurite e gjenerates qe kan lind ketu, shkollohen ketu dhe dashurohen ketu . Ketu fillon dashuria ne plot kuptimin e fjales dhe asimilimi te cilit duhet t'i frigohemi me se shumti.Kjo gjenerate eshte e rrezikur me se shumti dhe ky rrezik veq po troket ne dyert tona. Dhe tek kur fillon kjo dashuri ata , te "dashuruarit"me heret do te kuptojn gabimin por nga i cili gabim ka vetem pesim sepse nuk ka me kethim mbrapa.

(Ky shkrim nuk ka per qellim me e randu askend dhe nese dikush e gjen veten brenda ketij shkrimi , une , sinqerisht i kerkoj falje).

Me nderime Guri Sylaj

dr1ta
18-05-05, 23:45
Dashuria nuk dallon fen ose racen ...por me kohe lindin problemet shkaku kultures te ndryshem ..keto probleme i shof per gjdo dit :? te shqiptaret ce jam martuar me te huaja ...por dashuri e forte i mbijeton te gjitha pengesat .

-Un mendoje te kunderten, se raca feja kane shume
ndikim tek Dashuria!
Normal qe sdone te thote qe eshte keshtu?!!
Ky eshte mendimi im personal...
se un nisem nga mentaliteti im personal,,,,
psh e marim nje serbe...
un si Tomori smundem me imaxhinu...

.. se une Tomori ( ate *************************** serbe) me dashuru?!!!)
Flasi vazhdimisht per dashuri te sinqerte...
hehehe dr1ta, si ndjehesh sot :wink:

Kur esht njeriu i dashuruar ne fillim ska asnje pengese ndoshta vetem nese ishte ndonje serbe ose maqedone :P ndoshta edh aty nuk do te kishte pengesa ..per ato ce e kan harru luften . Me kohe do te ket pengesa gjithkush me nje te huajen ..por ka raste ce dashuri esht tepert e forte ...sa qe ato qifte lulezojn vetem perpara :P

ani serbe p........ hahahahaha :P

dr1ta
18-05-05, 23:45
Dashuria nuk dallon fen ose racen ...por me kohe lindin problemet shkaku kultures te ndryshem ..keto probleme i shof per gjdo dit :? te shqiptaret ce jam martuar me te huaja ...por dashuri e forte i mbijeton te gjitha pengesat .

-Un mendoje te kunderten, se raca feja kane shume
ndikim tek Dashuria!
Normal qe sdone te thote qe eshte keshtu?!!
Ky eshte mendimi im personal...
se un nisem nga mentaliteti im personal,,,,
psh e marim nje serbe...
un si Tomori smundem me imaxhinu...

.. se une Tomori ( ate *************************** serbe) me dashuru?!!!)
Flasi vazhdimisht per dashuri te sinqerte...
hehehe dr1ta, si ndjehesh sot :wink:

Kur esht njeriu i dashuruar ne fillim ska asnje pengese ndoshta vetem nese ishte ndonje serbe ose maqedone :P ndoshta edh aty nuk do te kishte pengesa ..per ato ce e kan harru luften . Me kohe do te ket pengesa gjithkush me nje te huajen ..por ka raste ce dashuri esht tepert e forte ...sa qe ato qifte lulezojn vetem perpara :P

ani serbe p........ hahahahaha :P

Tomori
19-05-05, 13:59
hahaha dr1ta,, mke qu me kesh,,
..nuk esht fjala per P**** e serbes siq thuani ju?!!! h
po shkruaj e mqeshet.....
sa per P***** e serbes dakort?!!.
-Por nuk don te thote se e punon kte P.... e serbes!
..te dashurohesh me gjith ment te kjo pershursh serbe..
drita jam direkt 80% ne shprehje,,
...besoje qe me kuptone.. pra punen e P**** e mbyllim.

-A sa i perkete lulezimit te dashurise...edhe ktu nuk jam dakorte..
...me habit fare qfar lulezimi shihni..
...tek dy persona me paragjykyme te kunderta....
dr1ta ju pershendes shum me respekt
TOMORI :wink:

Tomori
19-05-05, 13:59
hahaha dr1ta,, mke qu me kesh,,
..nuk esht fjala per P**** e serbes siq thuani ju?!!! h
po shkruaj e mqeshet.....
sa per P***** e serbes dakort?!!.
-Por nuk don te thote se e punon kte P.... e serbes!
..te dashurohesh me gjith ment te kjo pershursh serbe..
drita jam direkt 80% ne shprehje,,
...besoje qe me kuptone.. pra punen e P**** e mbyllim.

-A sa i perkete lulezimit te dashurise...edhe ktu nuk jam dakorte..
...me habit fare qfar lulezimi shihni..
...tek dy persona me paragjykyme te kunderta....
dr1ta ju pershendes shum me respekt
TOMORI :wink:

dr1ta
20-05-05, 00:01
hahaha dr1ta,, mke qu me kesh,,
..nuk esht fjala per P**** e serbes siq thuani ju?!!! h
po shkruaj e mqeshet.....
sa per P***** e serbes dakort?!!.
-Por nuk don te thote se e punon kte P.... e serbes!
..te dashurohesh me gjith ment te kjo pershursh serbe..
drita jam direkt 80% ne shprehje,,
...besoje qe me kuptone.. pra punen e P**** e mbyllim.

-A sa i perkete lulezimit te dashurise...edhe ktu nuk jam dakorte..
...me habit fare qfar lulezimi shihni..
...tek dy persona me paragjykyme te kunderta....
dr1ta ju pershendes shum me respekt
TOMORI :wink:


:roll: :roll: Edhe une u qesha me at fjal ce kam be me te kuqe ket ce e ke shkruar ty me duket nje fjal e re shume shkurte

Paragjykime do te kishte edhe te shqiptaret ...po sdi pse thua ce nuk shihni asnje lulezim kur une i njof 2 persona me gjak te ndryshem :P dhe ata e kan nje jet te mrekullueshme sebashku.


Pershendetje tomor :wink:

Murgesha
20-05-05, 00:10
Ju lutem tė keni parasysh se jemi tek Diskutimet Shoqėrore e jo tek pa censurė.
Murgesha.

Tomori
20-05-05, 15:38
Ju lutem tė keni parasysh se jemi tek Diskutimet Shoqėrore e jo tek pa censurė.
Murgesha.

-Pershendetje Murgesh!
Plotesishte keni te drejte,,
por ka qene e pashmangshme qe diskutimi te rjedhe ne ket forme..
si nga ana e dr1tes..ashtu edhe nga ana ime?!!
..kam besimin qe kuptoni plotesishte qe nuk kemi dale prej Temes..
..kjo ka rendesi..
.. Murgeshe per hire te komunikimit eshte e pashmangshme..
..te shprehemi ndryshe..se humbe kuptimi temes?!!
Por je i detyruar qe te shkruajsh edhe naj fjale qe kemi..
...shkruajtur dr1ta edhe une..?!!!
Por kemi pas kujdese ...
nuk kemi shkruajtur fjalen e plote
siq shihni si eshte shpreh dr1ta po citoj P.....
po ashtu edhe une se me beso e pashmangshme ka qene,
se pa tjeter duheshte te figurone kjo fjale per hire te temes..
...dhe jam shpreh me kujdese per hire te respektit si dr1ta P***..
-Murgesh kam besimin e madhe tek ju qe dot na kuptoni si mua po ashtu edhe dr1ta qe nuk kan qene me qellim keta fjale banale..
Tungji e nderuara Murgesha!
Me respekt:
Tomori

Kastri
20-05-05, 17:43
Pershendetje

Si shijohet dashuria me nje partnere te kombit te huaj,dashuria mendoi nuk dallaone se cilite kombe i takoni eshte nje pune e njejte qe behet te secili kombe,ka raste kur njeri partner eshte shurdhe memec,po mendoi te ne une kame pa keso raste,edhe kame pyet veten athue si ndjehet partneri tjeter me ate raste.
Pra edhe dashuria me nje partner te kombite tjeter,e ka shijen e vete,edhe mendoi se dashuria nuk njefe kufi.
Kurse sa i perkete martesave me kombe te huaja kjo eshte nje gje tjeter,mvarsishte se perej cilite kende eshte be ajo martese,nga dashuria apo nga interesi.
Nese eshte be martesa nga dashuria nuk besoi se do duhej te kishte probleme,perkundrazi mendoi se do te lulzoi.
Kurse nese eshte be martesa nga kendi i interesite,atehere jo qe nuk do mbijetoi por nuk ka shanca te qendroi edhe shume.
Shembulle konkrete qe ka ndodhe ketu ne qytetin ku jetoi une,nje i ri eshte martue me nje te huaje vetem per rregullimin e statusite,ai thoshte se jo nuk ka jete me te hujate,mirpo nuk ishte arsyetime se: po ja qe kur po dale e vonohem si te kthehem menjehere ku ke pse u vonove e le me mos me ardhe dy tri dite tranohet. Ky ishte arsyetimi i ti ,po ja qe edhe te jete ajo partnere e kombite tuaje do i kishte be te njejtate pyetje,po ti thuaje se ke hy ne ate martese vetem me nje qellime pa diture se qka eshte jeta bashkshortore,apo e ke pa prindine tuaje qe nuk ka guxue mamaja juaje te pyet se ku ka qen edhe pse eshte vonuare.

Per mendimine time para se te hyhete ne jete bashkshortore duhet te jete pake i pregatiture partneri/ja e jo te futete vetem pse duhet te martohet,e mandej jo valla nuk qenka si kame menduare.

POR E MIRA E SE MIRESE ESHTE TE QE PARTNERI/JA TE JENE TE NJE KOMBI DO KALOHEN ME LETE TE GJITHA MOSMARVESHJETE EVENTUALE.

Odise
21-05-05, 00:01
gjithkush e din se dashuria e seksi jane te njejte ne gjithe boten si zanati ma i vjeter i njeriut, por edhe pakkush e kupton se dashuria e seksi e martesa ne pergjithesi, nuk jane aspak te njejta, bile as brenda kombit tend, sepse mvaret prej formimit te personalitetit, vetedijes, mentalitetit, pjekurise, pervojave te mahershme e shume faktore tjere me rendesi. Partneri ka deshire te jete i barabarte me tjetrin, e kur eshte ne pyetje me te huajt, 99% eshte vetem nje HOBI, qe ne fund vie edhe deri tek nje crregullim total, nese nuk i iken me kohe te keqes. Te bijsh ne dashuri me nje te huaj, do te thopte te behesh rob i asaj gjuhe e kulture edhe vet historise se partnerit - ai/ajo qe e sielle partnerin ne shtepine e vendin e vet. Kemi raste ne Kosove erdhen me partnere te huaja dhe gjermanja, francezja etj. shkonte edhe ne ara te korri, te beje punet edhe ma mire ne shtepine e burrit - por vetem perkohesisht, se askush nuk e jep vetveten per ty, pa e pare nje fitim ne te ardhmen...

Shkurt: kjo eshte gje e thjeshte - i huaji kurre nuk mund te behet i yti, vetem sa mashtrohesh kot. Nje fjale thot: i huaji kah te shkon te rrxon, e kah te vjen ta jep edhe nje shkelm - kurse i yti edhe nese kah shkon te rrxon - kah te kthehet ta jep doren dhe te ngrite ne kembe. I yti mishin edhe nese ta han - eshtrat t'i ruan. Kjo eshte edhe ne kuptimin dashuri e martese. Po, pse edhe te beshe prova me fatin tend, pse te keqperdoresh edhe te huajin, kur e ke nje shanse ta zgjedhesh partnerin tend.

Si dora jote askush nuk te kruan!

Historikisht shqiptaret thuase ishin te destinuar ta perhapnin rodin e sojin e tyre neper bote, si kultivim te botes? Pse i dhame botes aq heronj, perandore, mbreter, strateg, politikaj, historian etj., e per veti mbetem ata qe jemi sot? Derikure duhet te kuptoj shqiptari cfare eshte mashtrimi dhe te veproj per vete! Femrat tona jane hyjni per boten ne cfaredo aspekti ta marresh, si per bukurine, besen, respektin, edukaten, formimin e familjes se shendoshe etj., kurse i huaji ka tjeter fjalor, edukate e kulture te te shprehurit e veprimit.

Edhe ma shkurt: nese don te humbersh, te zhdukesh, tjetersohesh, asimilohesh shpejteshpejt - dashurohu e martohu me te huaj!

Mirkuptim!

Anonymous
21-05-05, 21:37
dashuria eshte sikur lue djelli por ne dashuri nuk duhesh me u kan aq toleranc shummmmm se nukk po bejkeee

albioni_nl
05-07-05, 00:34
Pershendetje!
Ne kete pyetje se si shijohet dashuria me nje te huaj,nuk besoj qe ka nje pergjegjje te prere.sepse ēdo dashuri eshte nje ngjarje ne vete.Nese ēdo gje ne jete planifikohet dashuria eshte nje qe aty nuk ben pjese,ky eshte mendimi im,perndryshe te dashurosh nuk eshte as mekat as nje gje per te cilen duhet te turperohesh edhe nese e dashura/i nuk i takon rastesisht kombit tend.
Perndryshe nje martese qe eshte fryte i nje dashurie te sinqert ajo do te mbijetoje,edhepse martesa e dashuria jane dy gjera te ndryshme!?
E verej se qenka diskutuar me teper per martesat me te huaja,une personalisht jam kunder atyre por po e them prape nese aty behet fjale per dashuri une ju deshiroj fat!Te luftosh kunder ndjenjave tuaja eshte diqka shume e veshtir,ndiqe zemren do te te gjeshe lumturine!
Shume fat ne jete e dashuri sidomos ne kete te fundit :wink:

Flaka_1
25-11-05, 03:33
PERSHENDETJE
NE MENTALITETIN SHQIPETAR MARTESA ME KOMBE TJERA NUK KA QENE E PREFERUAR ,POR KOHEVE TE FUNDIT SI DUKET EDHE KJO ESHTE BERE DIQKA E ZAKONTE DHE POS MASHKUJVE TANI KANE FILLUAR EDHE VAJZAT TONA TE MARTOHEN ME KOMBE TJERA.PO FLAS VETEM PER VETE DHE PER RRETHANAT NE TE CILAT JETOJ -NUK MUND TA PARAMENDOJ TE QOJE JETE ME NJE TE KOMBIT TJETER EDHE PSE THONE SE DASHURIA NUK NJEH KOMB,MOSHE ETJ.KY ESHTE VETEM MENDIM I IMI,NDRERSA NESE DIKUSH TJETER QON DASHURI APO MARTOHET ME DIKE TE KOMBIT TJETER UNE NUK DO TA MERRJA SI TRAGJIKE .


Asgje te shtohet me shuem mbetet ta vulosi o Lali !
bam-bam
Tani vendose ne arkiv se eshte e vulosur !

Me respekt e dashuri flaka

Barbaroza
07-12-05, 20:11
Kurre nuk e mendoj,as nuk e imagjinoj dashurine me nje te huaj.Dikush thote se dashuria s'ka kufinje...!Une them se ka dhe duhet njohur ata kufinje!
Dashuria me nje te kombit tend,edhe nese s'ka sukses,nuk i ka pasojat me te medha se dashuria e deshtuar me nje te kombit te huaj!
Perndryshe,me pelqeu kjo qe ka shkruar Gyri dhe gjithmone kete mendim e kam dhe une!


Te gjitha keto "dashuri" te deri tashme kan ne vete diqka qe mund te spjegohet per momentin por rreziku i veretete vjen tani kur fillojn dashurite e gjenerates qe kan lind ketu, shkollohen ketu dhe dashurohen ketu . Ketu fillon dashuria ne plot kuptimin e fjales dhe asimilimi te cilit duhet t'i frigohemi me se shumti.Kjo gjenerate eshte e rrezikur me se shumti dhe ky rrezik veq po troket ne dyert tona. Dhe tek kur fillon kjo dashuri ata , te "dashuruarit"me heret do te kuptojn gabimin por nga i cili gabim ka vetem pesim sepse nuk ka me kethim mbrapa.


Me nderime Guri Sylaj

dr1ta
09-12-05, 00:48
Kurre nuk e mendoj,as nuk e imagjinoj dashurine me nje te huaj.Dikush thote se dashuria s'ka kufinje...!Une them se ka dhe duhet njohur ata kufinje!
Dashuria me nje te kombit tend,edhe nese s'ka sukses,nuk i ka pasojat me te medha se dashuria e deshtuar me nje te kombit te huaj!
Perndryshe,me pelqeu kjo qe ka shkruar Gyri dhe gjithmone kete mendim e kam dhe une!


Te gjitha keto "dashuri" te deri tashme kan ne vete diqka qe mund te spjegohet per momentin por rreziku i veretete vjen tani kur fillojn dashurite e gjenerates qe kan lind ketu, shkollohen ketu dhe dashurohen ketu . Ketu fillon dashuria ne plot kuptimin e fjales dhe asimilimi te cilit duhet t'i frigohemi me se shumti.Kjo gjenerate eshte e rrezikur me se shumti dhe ky rrezik veq po troket ne dyert tona. Dhe tek kur fillon kjo dashuri ata , te "dashuruarit"me heret do te kuptojn gabimin por nga i cili gabim ka vetem pesim sepse nuk ka me kethim mbrapa.


Me nderime Guri Sylaj


Mos ju raft juve dyve frike me e keqe !!! :lol: :lol: :lol:


IShalla ju rahaton kombi juaj BILE :lol: :wink:

Fortuna
09-12-05, 02:46
Mos ju raft juve dyve frike me e keqe !!! :lol: :lol: :lol:


IShalla ju rahaton kombi juaj BILE :lol: :wink:

Po ti qka i ke punet, a te pengon me qu dashni me te huaj?

Flaka_1
09-12-05, 04:16
Te kombit tjeter ? :roll: Katastrof
Po kush flet me mire e me embel per veq se Shqiptari per dashuri ?

Me respect&dashuri Flaka

Tomori
09-12-05, 11:10
Te kombit tjeter ? :roll: Katastrof
Po kush flet me mire e me embel per veq se Shqiptari per dashuri ?

Me respect&dashuri Flaka

Te lumte goja "Flaka_1" sidomos per gjinin femrore eshte Katastrof me puthe naj kombe tjeter,,e leje ma ti shtrihet si budallic... :?:

turisti
09-12-05, 11:12
Te kombit tjeter ? :roll: Katastrof
Po kush flet me mire e me embel per veq se Shqiptari per dashuri ?

Me respect&dashuri Flaka

Te lumte goja "Flaka_1" sidomos per gjinin femrore eshte Katastrof me puthe naj kombe tjeter,,e leje ma ti shtrihet si budallic... :?:

E per mashkullin?????? :lol: :lol:

Tomori
09-12-05, 11:17
Per mashkullin e gjithe eshte OK...

Si e kishe ndejte veten Turisti psh nese kupton se Tomori,,ka shtri naj Serbe..?!!!

Po si do ta kishe ndejte veten po kuptove se naj forumiste ta kish shtrir naj Serbe...ne ket raste dot iritoheshe ...kjo eshte shembell....

turisti
09-12-05, 11:19
Ajo jotja ( kujtimi i pare qe te ka puth) e kafes a?????? :lol: :lol:

Tomori
09-12-05, 11:28
Nuk kan qene te miat...por i kemi pas per argetim vallahi shum i kemi shtri keto lopa...hahahhaaaa :lol:

turisti
09-12-05, 11:29
A ke puth lopen a??????,hahahahahahahahahahahaahahahahahahaahahaha hahahahaahah. :lol: :lol:

Tomori
09-12-05, 11:36
[b]Po Turisto ...beter lopve ishin..kur me kujtohen me trishton shpirti [b]:cry:

turisti
09-12-05, 11:38
Shyqyr qe ke shpetu TOMOR e mos e perserit gabimin me...... :lol: :lol:

Barbaroza
09-12-05, 11:44
Ishallah ty te rehaton i kombit tjeter pasi s'paske frike! :lol: :lol: :wink:

Tomori
09-12-05, 11:48
Shyqyr qe ke shpetu TOMOR e mos e perserit gabimin me...... :lol: :lol:
vallahi me mra ndore se kisha fale,,,
...ja kisha hek nja dy tre shpulla....hahahahahahaha,,,per hir te globalizmit :lol:

turisti
09-12-05, 11:49
Shyqyr qe ke shpetu TOMOR e mos e perserit gabimin me...... :lol: :lol:
vallahi me mra ndore se kisha fale,,,
...ja kisha hek nja dy tre shpulla....hahahahahahaha,,,per hir te globalizmit :lol:

Shifet se je :lol: humanitar :lol: .

dr1ta
10-12-05, 09:43
Mos ju raft juve dyve frike me e keqe !!! :lol: :lol: :lol:


IShalla ju rahaton kombi juaj BILE :lol: :wink:

Po ti qka i ke punet, a te pengon me qu dashni me te huaj?

A don me ta vizatu ty ?? :roll: , moj ce nuk me kishte pengu e thash kete

hmmmm

dr1ta
10-12-05, 09:44
Ishallah ty te rehaton i kombit tjeter pasi s'paske frike! :lol: :lol: :wink:

Ishalla bile nje :wink: se diken asgje se rahaton :D

Sy_kaltra
10-12-05, 15:46
SI E SHIJONI DASHURINE ME NJE PARTNER TE KOMBIT TJETER


Ende se kam Provu valla , Spo di qka me than :lol: :lol:

Barb|Ka
10-12-05, 15:53
As qe lodhna mu mirr me ata :cry:

Flaka_1
10-12-05, 16:29
Te kombit tjeter ? :roll: Katastrof
Po kush flet me mire e me embel per veq se Shqiptari per dashuri ?

Me respect&dashuri Flaka

Te lumte goja "Flaka_1" sidomos per gjinin femrore eshte Katastrof me puthe naj kombe tjeter,,e leje ma ti shtrihet si budallic... :?:


Flm por mos harro se edhe per ju meshkujt nuk eshte e hishme- e lavederushme qe martoheni me te huaja :oops: ne perjashtim te atyre qe e kane per interes, e mandej ktheheni tek femrat shqiptare ! :?

Murgesha
10-12-05, 18:07
SI E SHIJONI DASHURINE ME NJE PARTNER TE KOMBIT TJETER


Ende se kam Provu valla , Spo di qka me than :lol: :lol:

Ēka thua motrush a ban pra tė flitet siē po bahet kėtu ku shumica se kanė shijuar Love nė gjuhė tė huaja?? :lol: :lol: :lol:

Vigani
10-12-05, 19:35
Te kombit tjeter ? :roll: Katastrof
Po kush flet me mire e me embel per veq se Shqiptari per dashuri ?

Me respect&dashuri Flaka

Flaka_1, edhe ndjenjat e mia flasin vetem shqip.
Kam 14 vite jashte Kosove...
asnjehere nuk m'ka bere zemra verr per nje mashkull t'huaj ...
pamarr parasysh a duket i pashem apo i arritur...
ncuk...

Megjithese, prej se jam dashuru heren e fundit (14 vite para)m'duket se tjeret nuk kane fare ...!

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaa...

Viganica

Sy_kaltra
10-12-05, 19:55
SI E SHIJONI DASHURINE ME NJE PARTNER TE KOMBIT TJETER


Ende se kam Provu valla , Spo di qka me than :lol: :lol:

Ēka thua motrush a ban pra tė flitet siē po bahet kėtu ku shumica se kanė shijuar Love nė gjuhė tė huaja?? :lol: :lol: :lol:ehh qka me na ba ne t'shkretav qe e pat rrabota jan :lol: :lol: :lol:

Murgesha
10-12-05, 20:03
ehh qka me na ba ne t'shkretav qe e pat rrabota jan :lol: :lol: :lol:

Po bre llokume, po shyqyr qė kur ne kemi pas kohėn me u dashuru krejt bota janė konė shqiptar. :lol: :lol: :lol: :lol:

Sy_kaltra
10-12-05, 20:06
ehh qka me na ba ne t'shkretav qe e pat rrabota jan :lol: :lol: :lol:

Po bre llokume, po shyqyr qė kur ne kemi pas kohėn me u dashuru krejt bota janė konė shqiptar. :lol: :lol: :lol: :lol:A e man n'men moj kur ta pata dhan vllaun me Kpuq t'bardh ta bat pa come sta sinjorrita ahghgahgahgahahghahahahahahahaaaaaaa edhe ne at koh ka dit gjuh te huja :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Murgesha
10-12-05, 20:08
A e man n'men moj kur ta pata dhan vllaun me Kpuq t'bardh ta bat pa come sta sinjorrita ahghgahgahgahahghahahahahahahaaaaaaa edhe ne at koh ka dit gjuh te huja :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Si spo e mbaj mend moj, unė i thojė You are my Heart, eh kohė dashnie janė ato vite moj motėr. :lol: :lol: :lol:

uliksi31
10-12-05, 20:10
A e man n'men moj kur ta pata dhan vllaun me Kpuq t'bardh ta bat pa come sta sinjorrita ahghgahgahgahahghahahahahahahaaaaaaa edhe ne at koh ka dit gjuh te huja :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Si spo e mbaj mend moj, unė i thojė You are my Heart, eh kohė dashnie janė ato vite moj motėr. :lol: :lol: :lol:

O mos na bjeni kohen mrapa se boll mire qeshtu. :lol: :lol: :lol:

Murgesha
10-12-05, 20:12
O mos na bjeni kohen mrapa se boll mire qeshtu. :lol: :lol: :lol:

Ah krejt RioDeZhanjero i ka fajet pėr ty o Uliksooooooooo. :lol: :lol:

Sy_kaltra
10-12-05, 20:14
ahhahahahahahhaaaaaaaaaAni kur ta pat ba shqip du ju meri mi ti i the jesss ahghgaahahhahahahahahahha Murgesh pika most'raft :lol: :lol: :lol:

Murgesha
10-12-05, 20:16
ahhahahahahahhaaaaaaaaaAni kur ta pat ba shqip du ju meri mi ti i the jesss ahghgaahahhahahahahahahha Murgesh pika most'raft :lol: :lol: :lol:

Moj edhe mė keq, thoshin ktyne herė haj dy duj son, e dikush thoste Yes. :lol: :lol: :lol:

Sy_kaltra
10-12-05, 20:17
ahhahahahahahhaaaaaaaaaAni kur ta pat ba shqip du ju meri mi ti i the jesss ahghgaahahhahahahahahahha Murgesh pika most'raft :lol: :lol: :lol:

Moj edhe mė keq, thoshin ktyne herė haj dy duj son, e dikush thoste Yes. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: no comment :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

uliksi31
10-12-05, 20:17
O mos na bjeni kohen mrapa se boll mire qeshtu. :lol: :lol: :lol:

Ah krejt RioDeZhanjero i ka fajet pėr ty o Uliksooooooooo. :lol: :lol:

Shuj o Murgeshe zeza, se njifshin burrat per Rio asnja te shpia sju ka mbet. Ahahahahahahahahahahahaha

Murgesha
10-12-05, 20:20
Shuj o Murgeshe zeza, se njifshin burrat per Rio asnja te shpia sju ka mbet. Ahahahahahahahahahahahaha

O Uliksoooooo mos tė lon mendtė me tregu najkun se nė Rio spo e dijshin ēka ėshtė viagra se krejt burrat shqiptar shkojnė e kėrkojnė Rezil politik atje, e pastaj nė ved pasha Allahin bajnė be na rroftė dashnia me Brazilanka. :lol: :lol: :lol:

Sy_kaltra
10-12-05, 20:21
Taksirati me na ik dashniat ne Brazil per Azil :lol: :lol: :lol:

uliksi31
10-12-05, 20:28
Taksirati me na ik dashniat ne Brazil per Azil :lol: :lol: :lol:

Cka mu desht me hy qetu. Tash krejt grat mua me ma marr inati po. :lol: :lol: :lol:

Sy_kaltra
10-12-05, 20:30
Cka mu desht me hy qetu. Tash krejt grat mua me ma marr inati po. :lol: :lol: :lol:

ēka ta ban veti ,sta kan kerkushi :lol: :lol: :lol: :lol:

Jo more se ti ske qen udhme t'kqia ,,Po mendoj ske ba shferc me viagra :P :lol: :lol: :lol: :lol:

Murgesha
10-12-05, 20:31
Jo more se ti ske qen udhme t'kqia ,,Po mendoj ske ba shferc me viagra :P :lol: :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol:

Medet si tė ket qu me shitė atje viagra se paska devalvu i shkreti Uliks.

Tomori
11-12-05, 11:53
"Flaka" ...jam dakorte me ju por une nuk kam cek kerkundi qe me u martu meshkujt me te huaja?!!!
Biles as per interes nuk jam dakorte?!!
Qfar interesi ju lutum..per dy fije letra te shesesh shpirtin?!!!
JO ma mire ketu ne vendlindje se sa me i ndejte pronto ne kembe naj dhijes atje pa lidhje...hik orre nuk me duhen asish dokumenta qe te robroj shpirtin dhe unin tem.. :arrow:

dr1ta
11-12-05, 14:08
:lol: :lol: :lol: :arrow:

Domira
11-12-05, 14:11
:lol: :lol: :lol: :lol:

Tomori
11-12-05, 14:12
:lol: :lol: :lol: :arrow:
:lol: :lol: :lol: :lol:

Sy_kaltra
11-12-05, 16:15
:lol: :lol: :lol: :lol:

Medet si tė ket qu me shitė atje viagra se paska devalvu i shkreti Uliks.

Jo moj z'besoj qe ka shku me at qellim :lol: :lol: :lol: :lol:

LOJETARI
29-05-06, 13:12
Si e shijoni dashurine me nje partnere te kombit tjeter?

Duke respektuar ligjin e marredhenieve nderkombetare te OKB-se .Duke krijuar marre-dhenien e te mirave shpirtroro-trupore ne menyre bilaterale, duke bere shkrirjen e kufijve te krijuar nga paragjykimet mjerane te se kaluares dhe hapjen e shtigjeve te reja qe resulton me krijimin e urave ne mes dy zemrave te pafajshme ,por te etshme per te plotesuar zbraztesirat e dy kombeve me bereqetet e ndersjellta .Dashuri qe nga shumekush shihet si rrezik i humbjes se identitet ,por te jemi real cili eshte ai qe dashurohet dhe nuk i rrezikohet identiteti .Te dashurohesh ne nje person te nje kombi tjeter do te ndiesh termetet e zemres qe pasojne me vullkane dridhjesh te panjohura per kapilaret e gjakut te cilet fillojne te luajne mendsh ,harlatisen se nuk duan ta njohin gjakun tjetrer .Por zemra e ka fjalen e fundit.

Domira
29-05-06, 16:35
Kurr skam pas dashuri me te kombit tjeter.

LOJETARI
29-05-06, 19:23
Kurr skam pas dashuri me te kombit tjeter.

Nuk eshte vone Ti je ende e re hahaahah..........

turisti
29-05-06, 19:31
Si e shijoni dashurine me nje partnere te kombit tjeter?

Duke respektuar ligjin e marredhenieve nderkombetare te OKB-se .Duke krijuar marre-dhenien e te mirave shpirtroro-trupore ne menyre bilaterale, duke bere shkrirjen e kufijve te krijuar nga paragjykimet mjerane te se kaluares dhe hapjen e shtigjeve te reja qe resulton me krijimin e urave ne mes dy zemrave te pafajshme ,por te etshme per te plotesuar zbraztesirat e dy kombeve me bereqetet e ndersjellta .Dashuri qe nga shumekush shihet si rrezik i humbjes se identitet ,por te jemi real cili eshte ai qe dashurohet dhe nuk i rrezikohet identiteti .Te dashurohesh ne nje person te nje kombi tjeter do te ndiesh termetet e zemres qe pasojne me vullkane dridhjesh te panjohura per kapilaret e gjakut te cilet fillojne te luajne mendsh ,harlatisen se nuk duan ta njohin gjakun tjetrer .Por zemra e ka fjalen e fundit.Pajtohem 100 % me mendimin tende,i nderuar. :smile:

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :smile:

Domira
29-05-06, 23:16
Nuk eshte vone Ti je ende e re hahaahah..........

Nuk kam naj synim te tille o lojtari se spo me ndal kush.

Psikologu
30-05-06, 12:11
Sikur tė ishte zemra ajo qė e ka fjalen e fundit nė dashuri , cka na duhet truri ?!
Nderrone zemren me trurin dhe tė shofim se si behet!!
Lakmija lak ne qaf , e mbi tė gjitha keto , dashuria e verber e cila rritet dhe vdesė ne erresirė.
perzierja martesore me ndonjė gjakė tė huaj , ėshtė akoma e hershme pėr ne si komb, edhe pse shumė e kan perzier , e shumė gjera janė berė shakaku i shumė shkrimeve tė gabuara e tė shkruara nga njerez tė cilet edhe i dhejnė kahje tė keqes , njerez qe kan interesat e tyre epshore dhe ne ketė menyrė e kan transferuarė dashurin ashtu si kan dashtė si ju ka konvenuarė, dhe shakku i ketij transmetimi tė dobet dhe tė keq, shumė femra dhe burra janė ndarė mes veti , e shumė persona kan krijuar bindjen negative duke lexuar gjera negative si ne dashuri e si ne shumė lemi tė tjera tė jetes.
Nga dashuria ne dashuri , nga fjala ne fjalė e nga qoroditja ne qoroditje.
Me tė vertet me intereson tė dij se perse njerezit harrojnė se ketu lexojnė edhe tė rinjet , tė cileve u duhet njė frymezim , njė realiotet pėr jetė, njė pedagogji pėr dashuri dhe njė e vertetet pėr vleren kombetare.
Nese dashuria eshte e verber , si e shifni pra dashurin , apo jetoni vetem me shqisa tė tė nuhaturit dhe tė ndjenjes , pra ne rolin e kafshes ose tė ndonjė shpeze .
Pėr njerezit qė kan sinqeritetin , karakterin , vendosmerin dhe besnikerin , dashuria nuk mund tė jetė e verber , por duhet ti ketė 500 sy e tė shifet se me kend po perzihet kosi e qumshti.
Dikuj , ndoshta nuk i intereson aspak njė komb i tjeter , as mosha , e as personi , as respekti , por vetem dashuria e verber e ndertuarė ne keshtjellat e verbesires, atehere , cka nga verbesia.
Me kujtohen shkrimet e poetit tonė Ali Podrimja dhe shkathtesia e tij ne ketė lemi dhe drejtim.
Por , pėr fat edhe tė keq edhe tė mirė , dikush eshte mesuar , e mbushur mesim ketu , e dikush edhe eshte qoroditur krejt , edhe ne shkrime e edhe ne realitetin e shkrimit , ne shumė sfera, sidomos ne atė tė bashkjeteses , dashuris dhe seksologjisė.
E keto muhalife tė tilla , munden edhe tė demtojnė rinin aq shumė , por sduhet harruarė se rinija eshte drita e syve tanė, eshtė ardhmeria e jone, e ndertone njė rini tė paster , njė rini tė edukuarė edhe pse shumė nuk bazohen vetem nga bota e netit , por shumė edhe bazohen.
Shpesh me ka ardhur edhe tė vjelli me disa shkrime tė shumė pėrsonave ketu se si ata i sqarojnė dhe i pėrkufizojnė gjerat , por edhe jam pyetur nga disa se ;
Perse e merrė si qeshtje interne ketė??
Sepse ketu lexon rinija , ketu duhet tė jemi ata tė cilet e flasim realitetin , e flasim tė verteten , jo vetem ketu por edhe ne jeten private, pamvarsishtė se ne cilat sfera tė ndryshme tė jetes, e njeriu qė ka njė moral tė dyfishtė , ai nuk mundet tė jetė pjesė enjhė jete tė gezuarė , por vetem njė hije e shkret qė jeton dhe se din pse jeton , deshiron e se din se cka deshiron , pra lidhet dhe kushtezohet vetem ne jeten e erretė me njė erresirė.

LOJETARI
30-05-06, 16:44
I nderuari xhaxhi Psikolog
Kerkoj falje per gabimin qe bera ,sigurisht nga qoroditja .Dhe te faleminderit per ndihmen qe me dhe te zhgjedhe nje enigme qe barti me vete ka gati pesembdhjete vjete.Se pari te tregoj pse te falenderohem.
Ne vjeshte te vitit 1989 ,nje grup studentesh qe veq sa kishim filluar studimet (Munde te paramendosh se ciles moshe i takoj) perveq mesimeve, kryenim edhe disa aktivitete patriotike qe do t“i sherbenin kombit per te dale nga gjendja ne te cilen gjindej.Ishte kohe e veshtire ,por nuk kursenim asgje.Nje nate vjeshte pritnim nje grup tjeter patriotesh qe do te shkembenim idete tona per veprimet vijuese .Erdhen dy djeme dhe nje vajze ,une nuk i njihja ,por s“ka rendesi .Pas nje kohe njeri nga Ata me ate shoqen patriote dualen ne dhomen tjeter siq thane per te biseduar disa gjera sekrete ,ndersa ne te tjeret vazhduam me tutje. Nuk kaloj shume kohe dhe nje ofshame zeri sikur t“i zihej dikujt fryma ,si dhe disa dridhje te murit perziheshin me zerin e ILIR SHAQIRIT "O PRITE PRITE AZEM GALICEN"
na bene neve tjereve te heshtim ,kur ky shoku tjeter i tyre papritmas tha se kjo shoqja jone eshte shume patriote .
Sot kur lexova shkrimin tende kuptova se c“ndodhi ate nate te madhe maten murit .Sot kuptova se ai shoku yne ia ngulitete shoqes sone patriotizmin dhe dashurine kombetare ne TRU e jo ne zemer siq kam menduar qe pesembdhjetevite. Tani une munde t “ju them se ai shoku yne eshte keshilltare politik ne Kryeministri ,ndersa une kam perfunduar aktivitetin tim ne kete lami dhe shijoj dashurine me nje partere te kombit tjeter ngase per disa gjera ia kam lane kompetencat zemres ,ndoshta edhe nga frika se dashuria qe behet me Tru shijohet me shume dhimbje ,e une jam shume i ndieshem nuk munde te perballoj dhimbje te medha .
Me fale edhe njehere "Rrofte Patriotizmi Romantik"

Dea IS
06-06-06, 17:12
Dashuri me nje partner te kombit tjeter?
Po... Vetem nese te gjithe shqiptaret jane zhdukur se perndryshe - Jooooooooooooo kurre

DEA
06-06-06, 22:54
Fatmiresisht ndaj dashurin time me nje qe flasim te njejten gjuhe, se di si do te ishte ndryshe, por shoh te tjeret qe duhet te vallzojne sipas muzikave te ndryshme, dhe per qudi te gjithe jane te kulturuar e respektojne gjinin tjeter pa marre parasysh se te cilit rang jane( ketu nuk i ndaj njerzit ne klasa po mendova toleant dhe jo tolerant), porsa martohen per te dyten her me nje te te njejtit komb marrin instrumentin ne dore dhe urdherojne qe ata te jen muzikantet kurse gjinija tjeter te vallzoj.

Reana
10-06-06, 02:07
Fatmiresisht ndaj dashurin time me nje qe flasim te njejten gjuhe, se di si do te ishte ndryshe, por shoh te tjeret qe duhet te vallzojne sipas muzikave te ndryshme, dhe per qudi te gjithe jane te kulturuar e respektojne gjinin tjeter pa marre parasysh se te cilit rang jane( ketu nuk i ndaj njerzit ne klasa po mendova toleant dhe jo tolerant), porsa martohen per te dyten her me nje te te njejtit komb marrin instrumentin ne dore dhe urdherojne qe ata te jen muzikantet kurse gjinija tjeter te vallzoj.

hahhahahahhhahha.....
pershendetje Dea,
Keta "muzicientet" tane,
le ta shfrytezojne muziken deri sa t'iu zgjase, sepse si duket jane NOTAT e fundit te ketij lloji edhe ne mjedisin tone:wink: ....

Psikologu
10-06-06, 16:07
I nderuari xhaxhi Psikolog
Kerkoj falje per gabimin qe bera ,sigurisht nga qoroditja .Dhe te faleminderit per ndihmen qe me dhe te zhgjedhe nje enigme qe barti me vete ka gati pesembdhjete vjete.Se pari te tregoj pse te falenderohem.
Ne vjeshte te vitit 1989 ,nje grup studentesh qe veq sa kishim filluar studimet (Munde te paramendosh se ciles moshe i takoj) perveq mesimeve, kryenim edhe disa aktivitete patriotike qe do t“i sherbenin kombit per te dale nga gjendja ne te cilen gjindej.Ishte kohe e veshtire ,por nuk kursenim asgje.Nje nate vjeshte pritnim nje grup tjeter patriotesh qe do te shkembenim idete tona per veprimet vijuese .Erdhen dy djeme dhe nje vajze ,une nuk i njihja ,por s“ka rendesi .Pas nje kohe njeri nga Ata me ate shoqen patriote dualen ne dhomen tjeter siq thane per te biseduar disa gjera sekrete ,ndersa ne te tjeret vazhduam me tutje. Nuk kaloj shume kohe dhe nje ofshame zeri sikur t“i zihej dikujt fryma ,si dhe disa dridhje te murit perziheshin me zerin e ILIR SHAQIRIT "O PRITE PRITE AZEM GALICEN"
na bene neve tjereve te heshtim ,kur ky shoku tjeter i tyre papritmas tha se kjo shoqja jone eshte shume patriote .
Sot kur lexova shkrimin tende kuptova se c“ndodhi ate nate te madhe maten murit .Sot kuptova se ai shoku yne ia ngulitete shoqes sone patriotizmin dhe dashurine kombetare ne TRU e jo ne zemer siq kam menduar qe pesembdhjetevite. Tani une munde t “ju them se ai shoku yne eshte keshilltare politik ne Kryeministri ,ndersa une kam perfunduar aktivitetin tim ne kete lami dhe shijoj dashurine me nje partere te kombit tjeter ngase per disa gjera ia kam lane kompetencat zemres ,ndoshta edhe nga frika se dashuria qe behet me Tru shijohet me shume dhimbje ,e une jam shume i ndieshem nuk munde te perballoj dhimbje te medha .
Me fale edhe njehere "Rrofte Patriotizmi Romantik"

Pershendetje i nderuari LOJETARI!

Ju falenderoj pėr shkrimin e juaj , por se dij se kush mundet tė jetė mė i moshuarė nga ne tė dy hahaha .
Sa i perket temes dhe shrkimi tė juaj , verej qe jeni simpatizues i madhė i "Patriotizmit Romantik " dhe kjo ėshtė pjesė e bindjes sė juaj dhe as qe kam tė drejtė qė tė nderhyj dhe ta ndryshoj , por , nese ju ose ai e ajo , keni bindje tė tillė, sdo tė thotė qė ketė bindje tė e perhapim edhe me tutja qe kjo ėshtė njė rrugė e drejtė, ose ne shumė menyra tjera qe shumė njerezs pėr fat tė keq e bejnė dashurin si tė verber dhe mendojnė ndoshta veq me trurin e vogel.
Sidoqoftė, kam takuarė shokė edhe miq tė cilet janė tė perziwer me nacionet e tjera ne martesė, por heret a vonė , janė penduarė dhe kan fituarė njė bindje se asgjė me tė embel se gjuha , zakoni dhe tradita e jonė nuk ka ne ketė botė.
Tė mos e merrni se une shkruaj qe tė u nenvlersoj jua dicka , por e tera ka tė bejė me realitetin dhe tė verteten , e sa i perket shoqes ne mbledhje qe ju e keni cekur , mua me duhet tė ceki se ne vitin 1990 njė femer nga fshati Dumosh i Podujeves , ka qenė pjesė e viktimes ne burgun e Lipjanit , pėr shkak tė bindjes se saj kombetare , pra nė atė burgė kan ndidhur torturat me qnjerzore qe njė femer mundet tė i perjertoj si qenje njerzore.
Pra bindja patriotike me atė romantike janė largė njėra-tjetres , sepse dikush bindet nė dashuri me sy tė mbyllur , dikush ne mė tė vjeter etj etj , por bindja pėr dashurin ndaj kombit , e cilit do llojė qoftė , ka njė dobi dhe njė virtyt tė shenjet qe nuk mund tė mohohet.

Zero Cool
10-06-06, 17:44
Per vete nuk kam ndare e as do ndaje dashuri me nje femer te huaj por kjo nuk dmth qe nuk kam ndare kenaqesi fizike dhe qe nuk do te ndaje prap.
Per te tjeret mendoj se duhet te percaktohen vete per kete, sepse kjo eshte e drejt elementare e gjdo individi.

LOJETARI
11-06-06, 15:23
Ushqimi i njeanshem sigurisht qe ka edhe anen negative ,edhe pse ne e kemi praktikuar me shekuj te tere .Frika se gjerat qe nuk njihen munde te jene edhe helmuese me te drejte ka qene bariere kryesore .Ndersa sot kur dihet se edhe produktet jo vendore munde te kenaqin shpirtin e etshem per te bukuren, qofte ajo e kesaj apo asaj gjinie ,kurreshtja shtrine krahet e vet ndoshta edhe pertej vijes se kuqe qe dikur nuk guxonte te kalohej .Ne gjinia mashkullore pa hezitim ,por edhe me mburrje pushtonim flokegjatat bjonde ,sykaltertat zeshkane duke ndier veten si Napoleona pa menduar se ne ane tjeter te terenit "armiku" kishte kaluar porta te shumta dhe shijonte produktet tona vendore .Keshtu e ka tregu i lire .Dy fronte te hapura me viktima te shumta ,perzierje gjakrash ,thyerje identitetesh ,pervoja te reja jo gjithehere pa pasoja .
Nga ju te shkolluarit do te doja te dija cfare roli duhet te kene PARAGJYKIMET ne kete rast qe te mos koritemi si kombe qe aq shume vuajme per DASHURI .

Gentiani
11-06-06, 16:16
E pra Lojėtar, shijoj edhe produktet jo vendore thjeshtė nga kurioziteti i shijeve, por tė mos kalojnė nė pėrditshmėri! Gjithēka qė shėndrrit, kam dėgjuar tė thonė se nuk ėshtė ar. Prandaj edhe ato pushtimet Napoleonēe nuk janė gjithėherė pushtime tė suksesėshme.

Nė kėto raste duhet thėnė rrugė e mbarė "Napoleon" por gjithsesi pa mua! kuptohet mundet njeriu ti ndihmojė edhe "Napoleonit" nė ndonjė "betejė pushtuese," por jo edhe ta fitojė "luftėn" :tongue: :tongue: :wink:

Dikur herėt edhe unė jam ndeshur me fenomenin e pushtuesit nė alla Napoleonēe, por nga rreziku qė do tė fitohej lufta e ēka tė bėnte njeriu me Fitore tė tillė pastaj!

Braktisni lirisht pushtimet e tilla edhe atė hiē pa u koritur, sepse nuk ka gjė prej tyre :tongue:

Reana
11-06-06, 17:13
Nga ju te shkolluarit do te doja te dija cfare roli duhet te kene PARAGJYKIMET ne kete rast qe te mos koritemi si kombe qe aq shume vuajme per DASHURI .

A eshte ky lloj TESTI, se kush eshte i shkolluar, apo????:rolleyes:


Si e shijoni dashurine me nje partner te kombit tjeter???
Nuk e di, mos kane dicka JASHTETOKESORE keta te "kombeve te tjera" ....hahhahhahhahha............
Perndryshe, DASHURIA shijohet me NDJENJA ne mesin e gjithe RACES NJEREZORE....
Nese dikush e ka ZBULUAR ndonje menyre tjeter te "SHIJIMIT":cool: , duke eksploruar nder pushtimet "territoreve tjera" le te vjen dhe te tregoje...perndryshe pyetja nuk eshte "cka MENDONI per keto lidhje", por "SI E SHIJONI" hahhahhahhahhahahhahhaha....

LOJETARI
11-06-06, 17:27
Si e shijoni dashurine me nje partnere te kombit tjeter?

Duke respektuar ligjin e marredhenieve nderkombetare te OKB-se .Duke krijuar marre-dhenien e te mirave shpirtroro-trupore ne menyre bilaterale, duke bere shkrirjen e kufijve te krijuar nga paragjykimet mjerane te se kaluares dhe hapjen e shtigjeve te reja qe resulton me krijimin e urave ne mes dy zemrave te pafajshme ,por te etshme per te plotesuar zbraztesirat e dy kombeve me bereqetet e ndersjellta .Dashuri qe nga shumekush shihet si rrezik i humbjes se identitet ,por te jemi real cili eshte ai qe dashurohet dhe nuk i rrezikohet identiteti .Te dashurohesh ne nje person te nje kombi tjeter do te ndiesh termetet e zemres qe pasojne me vullkane dridhjesh te panjohura per kapilaret e gjakut te cilet fillojne te luajne mendsh ,harlatisen se nuk duan ta njohin gjakun tjetrer .Por zemra e ka fjalen e fundit.

FOR REANA
Kjo ishte pergjigja ime ,moj shkollovane por me sulmuan sikur ta kisha shite kombin .prandaj si edhe shume tema tjera edhe kjo devijoje pak kahjen e su be kijameti ,keshtuqe te mos kete pasoja te medha separi duhet arsyetuar aktin e pastaj pershkruajme ndjenjat .
Edhe prifti ka te drejte ta shijoj nje here pasionin e mishit ne menyre qe ta kete me lehte te ua fale mekatet te tjereve .

Reana
11-06-06, 18:00
FOR REANA
Kjo ishte pergjigja ime ,moj shkollovane por me sulmuan sikur ta kisha shite kombin .prandaj si edhe shume tema tjera edhe kjo devijoje pak kahjen e su be kijameti ,keshtuqe te mos kete pasoja te medha separi duhet arsyetuar aktin e pastaj pershkruajme ndjenjat .
.


hmmmm....:rolleyes:
interesant si funksionon truri i njeriut.
Po cfare thua ti, nese nuk arrin te arsyetosh nje gje, ia vlen apo jo???

Ka shume gjera qe arsyetohen, po qe nuk do te duhej ti bejme KURRE.
Dhe ka shume gjera qe nuk arsyetohen dot, por qe nuk do te duhej te heqim dore prej tyre kurre, vetem se dikujt nuk i mbushet mendja...

prandaj para se te merresh me ARSYEN, merru me ZEMREN!!!eshte busolla me me mire qe kane njerezit!!! Arsyeja e ndikuar nga gjithafare te rezonuari, del IDIOTIKE nganjehere...paramendo sikur ata qe po egzekutojne njerez te pafajshem, te cilet kete ia ARSYETOJNE vetevetes permes te rezonuarit te mbrapshte dogmatik, sa mire do te ishte te ndjejne pak me shume dhimbjen qe shkaktojne...

LOJETARI
11-06-06, 18:35
hmmmm....:rolleyes:
interesant si funksionon truri i njeriut.
Po cfare thua ti, nese nuk arrin te arsyetosh nje gje, ia vlen apo jo???

Ka shume gjera qe arsyetohen, po qe nuk do te duhej ti bejme KURRE.
Dhe ka shume gjera qe nuk arsyetohen dot, por qe nuk do te duhej te heqim dore prej tyre kurre, vetem se dikujt nuk i mbushet mendja...

prandaj para se te merresh me ARSYEN, merru me ZEMREN!!!eshte busolla me me mire qe kane njerezit!!! Arsyeja e ndikuar nga gjithafare te rezonuari, del IDIOTIKE nganjehere...paramendo sikur ata qe po egzekutojne njerez te pafajshem, te cilet kete ia ARSYETOJNE vetevetes permes te rezonuarit te mbrapshte dogmatik, sa mire do te ishte te ndjejne pak me shume dhimbjen qe shkaktojne...

Ta ndegjoshe Psikologun duhet te duash me tru ,ta ndegjoshe Reanen duhet te duash me Zemer ME APO PA ARSYE ,Gentiani thote laju por mos u lage ndersa une s“marre me veshe fare .Te moshuarit thonin shkolla po i prishe njerezit ....................................

Reana
11-06-06, 18:43
hahhahhahhahhaha....je duke shkuar ne SHUME "shkolla" si duket....
s'e kisha parasysh se je i nevojshem per "shkollat" e te tjereve:cool: ....

LOJETARI
11-06-06, 18:48
hahhahhahhahhaha....je duke shkuar ne SHUME "shkolla" si duket....
s'e kisha parasysh se je i nevojshem per "shkollat" e te tjereve:cool: ....


hahahahahahahahaha..................u knaqem t“u qeshe ! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reana
11-06-06, 19:10
T'u hargjuan argumentet me siguri. :cool:

turisti
11-06-06, 20:46
Ushqimi i njeanshem sigurisht qe ka edhe anen negative ,edhe pse ne e kemi praktikuar me shekuj te tere .Frika se gjerat qe nuk njihen munde te jene edhe helmuese me te drejte ka qene bariere kryesore .Ndersa sot kur dihet se edhe produktet jo vendore munde te kenaqin shpirtin e etshem per te bukuren, qofte ajo e kesaj apo asaj gjinie ,kurreshtja shtrine krahet e vet ndoshta edhe pertej vijes se kuqe qe dikur nuk guxonte te kalohej .Ne gjinia mashkullore pa hezitim ,por edhe me mburrje pushtonim flokegjatat bjonde ,sykaltertat zeshkane duke ndier veten si Napoleona pa menduar se ne ane tjeter te terenit "armiku" kishte kaluar porta te shumta dhe shijonte produktet tona vendore .Keshtu e ka tregu i lire .Dy fronte te hapura me viktima te shumta ,perzierje gjakrash ,thyerje identitetesh ,pervoja te reja jo gjithehere pa pasoja .
Nga ju te shkolluarit do te doja te dija cfare roli duhet te kene PARAGJYKIMET ne kete rast qe te mos koritemi si kombe qe aq shume vuajme per DASHURI .

Nese eshte ne pyetje Dashuria,ateherit ēdo gje e humb vleren evet para saj.

vendasi
11-06-06, 20:59
Nese eshte ne pyetje Dashuria,ateherit ēdo gje e humb vleren evet para saj.
Bile edhe syte qorrohen :biggrin:

Gentiani
11-06-06, 21:49
Ha,hahaaaaa Lojėtari,

bukur e ka shkruar Psikologu, sepse njeriun dashuron me Tru - Mendje, e jo me zemėr siē zakonisht pretendohet ti faturohet asaj merita nė dashuri! Princip i funksionimit nga lartė e tek poshtė :biggrin:

Nuk ėshtė punė shkolle, por shijet janė tė ndryshme, e nėse ndokush ka kohė duke provuar shijet vetėm le tė vazhdojė me degustimin e tyre :tongue: :tongue:

LOJETARI
11-06-06, 23:47
T'u hargjuan argumentet me siguri. :cool:

Jo argumentet por bateriat m“u harxhuan duke qeshur me shkrimet e tua thuajse e ke zene me qira te verteten dhe drejtesine . Nganjehere kur lexoj shkrimet tua pyes veten nese ti i lexon fare apo nuk ke kohe sepse duhet te polemizosh me secilin .Dardanise i rrezikohet renia e anetarve nga frika e ndeshjes se mendimeve te atyre qe mundohen te shprehin ndjenjat e veta, me goditjet e tua te ftohta si xhelate qe nuk kursen asgje per te thene fjalen e fundit .Jo moj bukuroshe nuk eshte fjale mungese e argumenteve por menyre e sjelljes, qe si duket te ti eshte artikulle deficit .Prandaj fjala pushke t“u befte se nuk ta kemi friken hahahahahahahah ,por nese nganjehere ta leshojme kete e bejme nga miresjellja .KATILE se veq je shume large .....

Reana
12-06-06, 00:09
phaaaaaaa.....

Ku ta dija ore une se ti funksionon ME BATERIA:cool:

Me fal pashe perendine, qe te paskam munduar me shkrimet e mia(po thua se te kam DETYRUAR ti lexosh me zorr):wink: .

LOJETARI
12-06-06, 00:18
[quote=Reana]phaaaaaaa.....

Ku ta dija ore une se ti funksionon ME BATERIA:cool:

Me fal pashe perendine, qe te paskam munduar me shkrimet e mia(po thua se te kam DETYRUAR ti lexosh me zorr

Jo nuk me ke munduar, por te kunderten me ke relaksuar ,me dridhjet e trupit qe merrja nga te qeshurat me shkrimet e tua relaksoja muskujt sikur te vrapoja dy ore te tera

Reana
12-06-06, 00:27
Po nese je relaksuar, cfare ke qe po ANKOHESH atehere???:cool:

(perndryshe, debat jashte teme disa postime me rradhe, keshtuqe te rekomandoj MONOLOGUN!!!:cool: )

Gentiani
12-06-06, 18:39
Shijen, shijen pėrkufizojeni kėtu!

Hajde pra, kush po ja fillon me definicionin e shijes ? :tongue: :tongue: :wink:

LOJETARI
12-06-06, 19:52
Shijen, shijen pėrkufizojeni kėtu!

Hajde pra, kush po ja fillon me definicionin e shijes ? :tongue: :tongue: :wink:

Ah kjo puna e shijes o GENTI -ANI-ANI !
Keto gaforret shume te shijshme i thoshte njeri shokut te vet .Pse i ke provuar ndonjehere pyetete tjetri .Jo nuk i kam provuar por nje shok i vellaut tim kishte pare per dritare te nje restorani se si nje mik i dajes se tij shijonte keto ushqime te detit (KOMBIT TJETER )

Gentiani
12-06-06, 20:17
Ah kjo puna e shijes o GENTI -ANI-ANI !
Keto gaforret shume te shijshme i thoshte njeri shokut te vet .Pse i ke provuar ndonjehere pyetete tjetri .Jo nuk i kam provuar por nje shok i vellaut tim kishte pare per dritare te nje restorani se si nje mik i dajes se tij shijonte keto ushqime te detit (KOMBIT TJETER )


Por megjithėate duket tė jenė tė shijshme, ushqime deti mė - ekzotike! vėshtirė me i pėrballuar shijen :tongue: Sikur ta dija qė kanė vėrtetė aq shumė shije, e kisha provuar edhe unė njė porcion, le tė kushtojė sa tė kushtojė :tongue: :tongue: :tongue:

LOJETARI
12-06-06, 20:22
Por megjithėate duket tė jenė tė shijshme, ushqime deti mė - ekzotike! vėshtirė me i pėrballuar shijen :tongue: Sikur ta dija qė kanė vėrtetė aq shumė shije, e kisha provuar edhe unė njė porcion, le tė kushtojė sa tė kushtojė :tongue: :tongue: :tongue:

Jo se ti nuk i respekton rregullat hahahahaha.....

jadore
12-06-06, 20:31
Jo se ti nuk i respekton rregullat hahahahaha.....


... O Lojetari , lere se si duket ka shije Gentiani , pasi zgjodhi gaforrret , ( dine ai si duket kur hahet ne duar e kur me thike e pirun ....)

Gentiani
12-06-06, 20:38
Ha,hahaaaa, po pikėrisht mendova tek Gaforret, mė nė fund pa rregulla :tongue: :tongue: :tongue:

jadore
12-06-06, 20:45
Ha,hahaaaa, po pikėrisht mendova tek Gaforret, mė nė fund pa rregulla :tongue: :tongue: :tongue:
.... dhe ne jemi te kuptushem pra , rezervojme shije sipas zgjedhjeve ......)hahahahahaha

LOJETARI
12-06-06, 20:47
.... dhe ne jemi te kuptushem pra , rezervojme shije sipas zgjedhjeve ......)hahahahahaha


Ngadal mori se ky na e korite kombin sipas principit nga larte te poshte hahaha

e_martumja
12-06-06, 21:37
Hiq nuk e shijoj mbasi nuk e kam une nje te tjetrit komb kurse ata qe e kan, e kan per veti kryesore me qen rahattttttttttt.....

turisti
12-06-06, 21:42
Shija e dashurise eshte e njejte ne te gjitha meredianet.

vjeshta
12-06-06, 21:45
Dashuria eshte neutrale :biggrin: ,nuk ka komb as kombesi .:smile:

Vin-Diesel
14-06-06, 11:57
Une per kete Teme,doja te thoja se eshte sado e qelluar ...por nuk mendoj se Dashuria ka lidhje me disa gjera te lart permendura,si Psh: Gjuhe,Fe,Racion,apo Komb....Nuk po mundem me e cek tash se ka edhe shume lloje te Dashurive,por nje person mendoj se Dashurin e kerkon ne ate Kuptim te cilin i pershtatet pa marr parasysh Shoqeri apo lidhje Intime ....
Fjalia e lart permendur"u knaqen Plakat ne Perendim me Djem tone" mendoj se kjo Fjal nuk merr pjes ne Tem aspak..Dashuria ka nje kuptim Tjeter,Interesi nje kuptim tjeter !

Kalofshi mire te gjith !

turisti
14-06-06, 17:16
Une per kete Teme,doja te thoja se eshte sado e qelluar ...por nuk mendoj se Dashuria ka lidhje me disa gjera te lart permendura,si Psh: Gjuhe,Fe,Racion,apo Komb....Nuk po mundem me e cek tash se ka edhe shume lloje te Dashurive,por nje person mendoj se Dashurin e kerkon ne ate Kuptim te cilin i pershtatet pa marr parasysh Shoqeri apo lidhje Intime ....
Fjalia e lart permendur"u knaqen Plakat ne Perendim me Djem tone" mendoj se kjo Fjal nuk merr pjes ne Tem aspak..Dashuria ka nje kuptim Tjeter,Interesi nje kuptim tjeter !

Kalofshi mire te gjith !

Ashtu eshte i nderuar,ka aq kuptim tjeter,saqe te gjithe kuptimet tjere jesin pa kuptim.:smile: :smile: :smile:

Te pershendes,

thjeshte & sinqerte,
TURISTI.:smile:

prishtinasi
14-06-06, 17:35
Pyetja:SI E SHIJONI DASHURINE ME NJE PARTNER TE KOMBIT TJETER !

Gjithmone me kondom!

Vin-Diesel
16-06-06, 14:21
Une mendoj se jeni Gabim deri dikund !! Si do te veproj ti sikur ta shohesh ne Qytetin Tend nje Person se do te te pelqej tej mase ...edhe sdo te te mirrte gjumi duke menduar per ate person ! nese do te te vij mundesi mendoj se do te ishe Dakort te ishe me ate mashkull edhe pse nuk e din se qar Personi eshte Serb shqiptar apo diq tjeter ! nuk e di se as eshte Musliman Apo krishter ....
Sot Dashuri,edhe Fjala TeDua...jan sikur miremengjes ....Nuk thuhet nga zemra por veq se eshte Zakon te thuhet !

Vin-Diesel
16-06-06, 14:23
Hiq nuk e shijoj mbasi nuk e kam une nje te tjetrit komb kurse ata qe e kan, e kan per veti kryesore me qen rahattttttttttt.....
E Martuara edhe tek ti verehet interes nese pret nje Person nga nje Komb tjeter e nuk te ndodh Befasi kur dashurohesh !!!!!!!!!!!

Psikologu
16-06-06, 14:46
Shijen, shijen pėrkufizojeni kėtu!

Hajde pra, kush po ja fillon me definicionin e shijes ? :tongue: :tongue: :wink:

Ata qe dashurojnė me zemer , sigurishtė se edhe shijen do ta definojnė me zemer , ose do tė thonė se e tėra behet me zemer hahah
Sikur tė kishin studjuarė shumė ne kampin e Auschwitzit aq shumė.
Ma e keqja eshte se njeriu kur ėshtė i uritur pėr ushqim nuk e dallon shumė shijen , pra ushqehet me zemer ....
Shija ne kohen e urisė humbet aq shumė , saqe quhet nevojė e egzistences..

Murgesha
16-06-06, 16:30
Shijen, shijen pėrkufizojeni kėtu!

Hajde pra, kush po ja fillon me definicionin e shijes ? :tongue: :wink:


Kėsaj radhe mendoj se duhet tė ju japim pėrparėsi ju meshkujve, sa pėr mos me na akuzu ne femrat se s`po ju japim pėrparėsi kurrė. :wink: :tongue:

laliloli
16-06-06, 16:59
Shijen, shijen pėrkufizojeni kėtu!

Hajde pra, kush po ja fillon me definicionin e shijes ? :tongue: :tongue: :wink:

Sheqeri eshte i embel ne ēdo cep te botes qe shkon ,edhe kripa e njelmet.

lenna
12-07-06, 19:56
hm.. me nje person te kombit tjeter skam per ta shijuar, sepse nuk e kam njet mu lidh me nje person te tille! kaq!

respect,lenna

LOJETARI
12-07-06, 20:30
hm.. me nje person te kombit tjeter skam per ta shijuar, sepse nuk e kam njet mu lidh me nje person te tille! kaq!

respect,lenna

WOW Lena po shkurte i paske ra ! Edhe me siguri ata qe lexojne shkrimin tende do te ndjekun rrugen tende dhe s“do lejojne asnje lidhje me persona te TILLE (te huaj ) .
Nuk e di, pse kam nje pershtypje se zakonishte ju gjinia femerore kur eshte ne pyetje nje teme e tille ,revoltoheni aq shume sikur duani te mshefni dicka apo sikur duani qe neve mashkujve te na dukeni me besnike , duke na bere me dije se nuk e keni ndermende te shijoni nje mashkull te ndonje nacioni tjeter ,thuajse ata jane perbindesha .Nje deklarim i tille jo qe nuk eshte bindes (edhe pse askush nuk eshte duke e kerkuar nga ti ) por lene te dyshoj pikerishte te kunderten ,qe per mendimin tim eshte krejt normale se cilit nacion i takon ai apo ajo sepse ketu eshte ne pyetje perjetimi i asaj qe behet me deshire pra dashurise siq e kerkon tema .Prandaj nese nuk mundeni te shpalosni te verteten per kushedi cfare arsye te pakten heshtni se tingelloni me bindese .

lenna
13-07-06, 14:33
hm.. ok Lojetari, e ke interpretuar shum "interesant" ate qe kam shkruajtur..

nese don me gjersisht ska problem..

- se ne cfar menyre e interpreton citatin tim( besnike apo jo besnike)..at pun ta le ty..mere si te duash..kryesorja eshte qe un jam ende e mendimit (esht mendimi im personal, nuk duhesh te jesh dakord dhe ti kuptohet) se nuk kam per ta shijuar dashurin me nje person te kombit te huaj, jo sepse "jane perbindesha"(sic e kishe interpretuar ti) por thjesht sepse nuk du. nese po ateher me nje shqiptar.

-nese per ty kjo pune eshte normale, ska problem eshte mendimi yt..per mua jo.

- edhe nje skuptoj, pse i gjeneralizon gjanat? ( .."te gjitha femrat") ..gabim eshte

- pastaj kjo puna e besnikeris... ti thua se ne mbas te citatit tim kinse "bindes", duket qe un nuk jam besnike... si mund ta vlersosh nje njeri, mbas leximit te nje rreshti? --> absurd..

- nuk kam asgje kundra nacionaliteteve tjera, absolutisht, ..perkundrazi! un jetoj ne austri edhe e di cka eshte te jesh i huaj..i perkrah gjithmon te huajt, kur gjinden ne situata diskriminimi...por ne dashuri kisha me zgjedh nje albanian...kaq!

- se cka mendon per mu, hm.. nuk merzitna fort..kryesorja e di un se kush jam..

nese eshte dicka e paqarte..te lutem write back!

kalofsh mir

me respekt, lenna

Murgesha
13-07-06, 14:38
WOW Lena po shkurte i paske ra ! Edhe me siguri ata qe lexojne shkrimin tende do te ndjekun rrugen tende dhe s“do lejojne asnje lidhje me persona te TILLE (te huaj ) .
Nuk e di, pse kam nje pershtypje se zakonishte ju gjinia femerore kur eshte ne pyetje nje teme e tille ,revoltoheni aq shume sikur duani te mshefni dicka apo sikur duani qe neve mashkujve te na dukeni me besnike , duke na bere me dije se nuk e keni ndermende te shijoni nje mashkull te ndonje nacioni tjeter ,thuajse ata jane perbindesha .Nje deklarim i tille jo qe nuk eshte bindes (edhe pse askush nuk eshte duke e kerkuar nga ti ) por lene te dyshoj pikerishte te kunderten ,qe per mendimin tim eshte krejt normale se cilit nacion i takon ai apo ajo sepse ketu eshte ne pyetje perjetimi i asaj qe behet me deshire pra dashurise siq e kerkon tema .Prandaj nese nuk mundeni te shpalosni te verteten per kushedi cfare arsye te pakten heshtni se tingelloni me bindese .


Valla Lojėtar ne gjinia femėrore (shqiptare kuptohet) nė zor jemi me mashkujt (gjithashtu shqiptar kuptohet) Me juv thėnė nuk dojna na thoni po revoltoheni, me ju thonė po i dojna atėherė ju revoltoheni, hajde tash tė gjejmė njė ndėrmjetėze tė pranueshme e ta zgjidhim kėtė ēėshtje.

lenna
13-07-06, 14:39
ah ..harrova dicka..

qellimi im nuk ka qene te jem sa me shum bindese, eshte thjesht mendimi im...se si tingellon ai per ju( konkretisht per ty) bindes apo jo bindes..mbetet ta vendosesh ti..

te pershendes,lenna

LOJETARI
14-07-06, 15:12
Me kėrkesėn e Lojėtarit, editohet postimi,

LOJETARI
14-07-06, 15:24
Valla Lojėtar ne gjinia femėrore (shqiptare kuptohet) nė zor jemi me mashkujt (gjithashtu shqiptar kuptohet) Me juv thėnė nuk dojna na thoni po revoltoheni, me ju thonė po i dojna atėherė ju revoltoheni, hajde tash tė gjejmė njė ndėrmjetėze tė pranueshme e ta zgjidhim kėtė ēėshtje.

hahahahahah...............Fajin e keni vete .

lenna
14-07-06, 18:42
hi lojetari!

-lere se me ke ba per me qesh per zotin, ne lidhje me kete pasthirrmen tende..("yea..") , ja ke fut kot tashi--> e ke pas me mua kete apo me dike tjeter, sepse un nuk e perdori..po edhe sikur ta kisha perdor seshte ashtu si e mendon ti..mos u ben qesharak ne lidhje me kete, se kjo perdoret gjithkund..

-i kupton gjanat shum ne menyr te cuditshme..

- jo sesht puna per acarim mendimesh, u mundova ta spjegoj ate qe mendoj,..pune sqarimi, asi gje tjeter..

- cka mendon me "fajin e keni vet"?...spjegoje..

pershendetje,lenna
me respekt

LOJETARI
15-07-06, 00:22
Me kėrkesėn e Lojėtarit, editojmė shkresėn!

Arb
15-07-06, 06:51
Ju besohet atehere kur t'ia nisni me ba be... e rrfe...

gjimnazistja
15-07-06, 08:23
per veten time nuk do te ishte aq tragjike qe te lidhesha me nje djal te nje kombi tjetri sepse nese edhe ai nese dakordohesht pse jo mund ta qosh jeten si dy persona te cilet nuk kan dallim te madh ne mes tyre ky te pakten eshte mendimi im sepse kur ka dashuri nuk ka diferenc.tung ju pershendes:smile:

Arb
15-07-06, 14:10
per veten time nuk do te ishte aq tragjike qe te lidhesha me nje djal te nje kombi tjetri sepse nese edhe ai nese dakordohesht pse jo mund ta qosh jeten si dy persona te cilet nuk kan dallim te madh ne mes tyre ky te pakten eshte mendimi im sepse kur ka dashuri nuk ka diferenc.tung ju pershendes:smile:

Ani Gjimnaziste po na thu se "kur ka dashuri nuk ka diference" a?

Kush ta mesoj kete, pervoja, apo ate qe ke lexu e degju?

gjimnazistja
15-07-06, 14:40
Ani Gjimnaziste po na thu se "kur ka dashuri nuk ka diference" a?

Kush ta mesoj kete, pervoja, apo ate qe ke lexu e degju?

hehee o arbi as pervoja e as leximi por eshet shpirti qe te qon qe ti thuash ato fjal sepse shpirti nuk dij te genjej.te pershendes kalofsh sa me mir

Arb
15-07-06, 15:01
hehee o arbi as pervoja e as leximi por eshet shpirti qe te qon qe ti thuash ato fjal sepse shpirti nuk dij te genjej.te pershendes kalofsh sa me mir

Cka osht ai shpirti? Dicka e imagjinuar a?

Hyqu imagjinatava pashe Zotin, se s'qet gja ne drite me to...

gjimnazistja
15-07-06, 16:13
Cka osht ai shpirti? Dicka e imagjinuar a?

Hyqu imagjinatava pashe Zotin, se s'qet gja ne drite me to...

nuk jan imagjinata ato por jan diqka krejt ndyshe nga ato qka thot ti sepse un nuk jam me nje kembe ne toke e me tjetren ne qiell por me te duja ne tok dhe ne realitet e jo ne enderr.shpresoj qe tash te je jet e qart qka dua te them.tung te pershendes

beqari_
15-07-06, 17:28
ndoshta isha lidhe por kur se din gjuhen duhet me fole me gishta e keshtu ma mire me shqiptare vlla i thu te duaaaa shqip heheh

Follow-ME
15-07-06, 17:53
Nje fjale e urte thote se Dashuria nuk njeh race apo moshe...eshte nje fjale e thene nga dikush qe nuk do te thote se ashtu duhet te jete gjithsesi dhe nuk ka rruge tjeter,pra mbetet vetem nje fjale e thene..

Ndoshta lidhja me nje person qe i takon nje kombi tjeter edhe munde te sjelle ca caste kenaqesie,nje lumturi momenti apo nje pervoje pake me ndryshe ne Jeten tone,por shikuar ne esence nese marrim parasyshe se ka me shume gjera qe na ndajne sesa na bashkojne (ne radhe te pare percetimi i jetes dhe gjerave qe na rrethojne),dyshoj shume qe ajo do sjelli Lumturine e skajshme deri ne mbarim te kohes!!..

Ka nje ndryshim te madh ne ndjenjen e te shprehurit embel ne gjuhet e huaja me gjuhen tone Shqipe..vetem mendojeni fjalen Te Dua ne kinezce(Aiiii):tongue: ,tingellon sikur te vije nga barku e jo nga vendi ku do duhej te vinte.

lenna
15-07-06, 19:14
ke plotesisht te drejt..

Ps: kjo me kinezce shuuum e lezetshme ghaghagha...

Vetima
15-07-06, 19:34
Nuk e di sekam shiju asnjiher dashurin me t huaj dhe sdua ta shijoj.
nuk e di thon se dashuria s njef askufi e as asgja por mua me ndodh e kundrta nuk me terhek raporti i dashuris ne t huaj.

Vin-Diesel
19-07-06, 18:38
More po pergjigjem Alla Katunarqe

Kryesorja me bo Sefa, edhe me Jetu jeten....more qka te osht le te osht veq me dijt qat gjuh qe e din edhe ajo.....se kur ti thom jom lodh mos mu qu ajo me e ndez zjarmin ne pik te veres haha!

Krryli_uk
21-07-06, 21:37
nese mendon si e shijon dashurine me nje te huaj atehere pergjigja eshte njejte jo mos ma mire hehheee....
veq mos e le me fol shume me te shkue ne nerva, mos shpenzo pare( tmujsh me i marr mire) edhe mos e qo ma gat se nja 2 muaj knaqsi hehee se mos po ngulesh keq tanaj..se ma merr mendja ky thread po diskuton dashurine e jo martesen o njerez shqiptare, mos hini tash kah martesat etj etj

emine
16-07-08, 19:30
jam naciste hhahhhaah,,,,,,,,,,

baba-plak
16-07-08, 19:48
kurr baba s ka pa me sy t nacise qeter

Penelope
16-07-08, 19:50
jam naciste hhahhhaah,,,,,,,,,,


te bashkangjitem Emine,per kete pune mendoj se duhet me qene nacionaliste, ama ka qkas ka, ka vajza qe shkojne me te huaj, dhe ne fund dojne ta martojne nje shqiptar, shkaku i nacionalizmit, edhe pse vone ju bjen mend..

selvija
16-07-08, 21:43
Kurr mos i paqa as gjys metre ngat meje...large tyre..

jadore
21-07-08, 11:15
definitivisht nga kjo qe lexova del qe jemi , banore te nje populli , nacionalist , racist , e qka tjeter jo ..

tjetra , titull shume pa lidhje , thua qe eshte domosdoshmeri te shijohet nga gjithesecili dashurija me parnter te nacionalitetit tjeter ..!!!

Rozafa
21-07-08, 12:01
definitivisht nga kjo qe lexova del qe jemi , banore te nje populli , nacionalist , racist , e qka tjeter jo ..

tjetra , titull shume pa lidhje , thua qe eshte domosdoshmeri te shijohet nga gjithesecili dashurija me parnter te nacionalitetit tjeter ..!!!

Plotsisht e vertet,pajtohem me mendimin tend!

ninnela
22-07-08, 00:13
as qe dua ta shijoj ate "dashuri me partner te nacionalitetit tjeter".............

Reana
22-07-08, 01:53
definitivisht nga kjo qe lexova del qe jemi , banore te nje populli , nacionalist , racist , e qka tjeter jo ..
:biggrin: ......hahahhahaah...
po ne postime po, por ne realitet gjerat besoj te jene krejtesisht ndryshe...posaqerisht keta qe jane me kategorikisht kunder, besoj ti kene me se shumti dobesi nacionalitetet tjera:biggrin:....

megjithate, martesa dhe dashuri me persona kombesh tjera, ka pasur gjithmone dhe do te kete perderisa do te egzistoje njerezimi....

kur mendoj se e ema e Aleksandrit te madh, ishte Ilire e fisit Epirot, dhe se pothuaj dymije vjet me vone Gjergj Kastrioti, u mbiquajt Iskander Bey (Aleksander-Iskander) per nder te lavdise se Aleksandrit qe ai gezonte edhe ne mesin e otomaneve, hiq spo me pengon ideja per prospektin e femijeve te lindur nga bashkesi te ketilla...
eshte krejtesisht dicka tjeter, qe si popull nuk e kemi vetedijen kombetare ne nivel, qe ti pervetesojme individet e tille, qe Bota i cmon qe nga Lindja e Larget deri ne Perendim.

Nuk di per ndonje popull tjeter te perparuar, qe i konsideron "te huaj" femijet e femijeve te vet-pamarre parasysh se ne lidhje martesore me cfare kombi apo race, jane lindur ata femije!!!!

e shqiptaret e zinje, populli me i varfer i Evropes, me GDP(produkt vjetor) ekuivalent te shteteve te varfera te Afrikes, mundohen te shesin "patriotizem" ne faqe interneti, posaqerisht kur eshte pjese statistikash tashme te njohura se shumica e shqiptareve kane se paku nje antare te familjes diku, qe ka qene apo eshte ende i/e martuar me dike jo-shqiptar.....

shpresoj s'i mbetet hatri askujt:biggrin: !

Skyfter
22-07-08, 13:58
definitivisht nga kjo qe lexova del qe jemi , banore te nje populli , nacionalist , racist , e qka tjeter jo ..

tjetra , titull shume pa lidhje , thua qe eshte domosdoshmeri te shijohet nga gjithesecili dashurija me parnter te nacionalitetit tjeter ..!!!

pershendetje ...

ahaahha, nacionalista e racista ne Internet... hajt se sendet shihen, ani mo kta-kto qe jetojn ne shtet te huaj ojojoj :biggrin: ....po edhe ata-ato qe jetojn ne Kosove nuk jan me te mir ...nuk di a ju ka ra rasti te keni pune ne ambasada te huaja qe punojn meshkujt e femrat Shqiptare, pasha zoten un vet me sy te mi e kam pa se si u shkrike nje Shqiptare kur flitke me nje te huaj, e plot raste tjera ....
Dashuria nuk pyet valla ...

lovely
26-07-08, 11:43
pershendetje ...

ahaahha, nacionalista e racista ne Internet... hajt se sendet shihen, ani mo kta-kto qe jetojn ne shtet te huaj ojojoj :biggrin: ....po edhe ata-ato qe jetojn ne Kosove nuk jan me te mir ...nuk di a ju ka ra rasti te keni pune ne ambasada te huaja qe punojn meshkujt e femrat Shqiptare, pasha zoten un vet me sy te mi e kam pa se si u shkrike nje Shqiptare kur flitke me nje te huaj, e plot raste tjera ....
Dashuria nuk pyet valla ...


e qysh u qkrijke o Skyfter?? :tongue: :biggrin:

Skyfter
28-07-08, 20:58
e qysh u qkrijke o Skyfter?? :tongue: :biggrin:

mirmrama Stuardesh asi Lady in red :tongue: ...

pasha zoten s'mundem me ta spjegu se qysh vecse u shkrike valla krejt ka folke me at far fjajerin :biggrin:

Oqeani
28-07-08, 21:40
Boll shidet eshte, - pa dhimshem !!!

LABI
28-07-08, 23:54
Preferoj prodhimet vendore.
E kam vete perfshi (obligu) veten, ne promovimin e konsumit te prodhimeve vendore :D:

Prodhimet vendore jane ma te shendosha , ma natyrale , pa herbicite, pa preparate , krejt ashtu qysh i ka fale dhe ushqy nana natyre :biggrin: