PDA

View Full Version : A E KANE BORXH INTELEKTUALET SHQIPTARĖ T'I VIZITOJNE FORUMET


Odise
17-05-05, 09:09
Per mendimin tim, nuk eshte intelektual, nje shqiptar (qe i thote vetit dhe i thone tjeret atij/asaj), kur nuk i viziton forumet tona dhe jovetem ta vertetoj intelektualizmin e tij/saj, por te japi shembuj konkret te diturise, guximit, drejtesise, ne baza shkencore - thjeshte te kontribuoj ne ngritjen e vetedijes kombetare shqiptare, qe aq shume na mungon, ne biseda e shprehje karakteresh te ndryshme jo ne nivel te duhur!

Secili intelektual shqiptar, mund t'i gjeje disa minuta a nje ore ne 24 ore e te shprehet edhe para opinionit elektronik shqiptar. Por, dikush mund te thote: jo ore nuk hyj une ne ate nivel, apo nuk kam kohe te merrem me forume; apo nuk me kuptojne se jam shume i ngritur etj. Por, e verteta qendron ndryshe: populli thot - at i mire eshte ai qe garon ne cdo vend, pamarreparasysh terrenin e veshtire a te rafshte. Forumet tona jane aq te paorganizuara, te udhehequra nga klika te ndryshme politike e fetare; mund te kete edhe te finansuara nga burime te ndryshme edhe individuale a grupive te mbeturinave politike apo dic tjeter... Por, thene drejte e thjeshte: rinia (po pse jo edhe mosheria jone, kur e njohim nivelin e diturise sone), ka nevoje per udhezime, methoda shprehese te fuqishme, oratoti, njohuri te thella, thjeshte forumet tona mund te jene edhe kurse a shkolla ne miniature, kur lidhja elektronike bene bashkimin aq te shpejte qe vret te gjitha largesite e botes dhe po te mirekuptohet (jo te keqkuptohet e te keqveprohet me forume) - ka shumecka qe ndihmon shpirtin e mendjen e njeriut, ne biseda ne gjuhen e kulturen e vet!

Ketu, fjalen e shkruar mund ta lexoj shumekushi: edhe i dituri edhe i padituri, edhe filloristi edhe vet shkenctari, edhe miku e armiku. I huaji mund te jete i prefeksionuar ne inkuadrimin e politikes se tij, qe te shohe rrjedhat e njohurive dhe nivelin e shkathtesise se te shprehurit edhe vjele
dobesite tona edhe ne forume, per te formuar fakte edhe per te kryer detyren e tij ne dem te vet popullit tone. Ka shume dimenzione veprimi qe mund te shprehen permes forumeve. Merr masa miku e armiku ne shprehjet tona, por neve duhet te jemi asi rodi e soji shqiptari, qe edhe indirekt ta kuptoj mik e armik, se ketu mund te ndahet terur e lagur.

Vetedija kombetare eshte koncepti primar i nje shoqerie a nje populli! Lidhja elektronike mund te beje shumecka pozitive, jovetem njohjen e shqiptareve nga te gjitha paralelet e meridianet e globit, por edhe ofrimin e Lidhjen e gjithmonshme vllazerore, shkembimin e njohurive shkollore e praktike jetesore, hulumtimin indirekt te gjetjes se shtigjeve te rrugedaljes nga cdo krize: ekonomike, kulturore, morale, po pse jo edhe politike dheri edhe tek lidhja me politiken nderkombetare!

Intelektuali duhet ta justifikoj intelektin e tij kudo ne cdo rang veprimi!


(nuk dua te keqkuptohemi, por vetem mirekuptim pres nga te gjithe)

GURI SYLAJ
17-05-05, 09:40
Domosdoshmerisht intelektuali duhet te jet ne kete mes.
Une , mendoj se ka edhe rrethana qe e largojn ate, intelektualin, nga mjedise te tilla e disa prej tyre i keni theksu edhe ju me lart.Ketu mund te numrojm kohen, rrethin ne te cilin nje intelektual deshiron te jet prezent por, i nderuari Odise, ketu , jo per te gjithe , eshte edhe nje megallomani e tepruar e intelektualit tone sot.Ne shume raste ai e ndien si nenqmim nese shkrimet e tij vijn ne kete mes dhe me to mirren "jointelektualet". Ibashkohem mendimit tuaj dhe i ftoj te gjithe intelektualet shqiptare te vijn ne mesin ton, ndihma e tyre e dhene ne kete menyre eshte shumefish e mireseardhur.
Guri Sylaj

Krokodilli
17-05-05, 10:45
Pershendetje ODISE dhe Pershendetje Guri Sylaj,

nuk e di pe qka e keni fjalen,,, si mendoni se Intelektuali do tua tregoj emrin edhe mbiemrin se kush eshte,, ku e din ti se Kryetari i Kosoves Ibrahim Rugova nuk eshte njeri nder Nesh Ne kete forum..

une personalisht njoh Dike ne kete forum qe eshte i rregullt,, dhe eshte njeri nder Personalitetet e larta ne Kosove,, qe e njeh shumica e Kosoves.
poashtu ka qe jan Intelektual, si Dr, Prof, Psikolog...etj.

Odise
17-05-05, 10:48
O Guri Sylaj, po te percielli ne cdo fjale dhe ne rruge te drejte je! Rrnofsh!

Te shohim cfare po na thot mesuesja e bukur demokracia :wink:

GUXONI!

Odise
17-05-05, 11:15
Pershendetje ODISE dhe Pershendetje Guri Sylaj,

nuk e di pe qka e keni fjalen,,, si mendoni se Intelektuali do tua tregoj emrin edhe mbiemrin se kush eshte,, ku e din ti se Kryetari i Kosoves Ibrahim Rugova nuk eshte njeri nder Nesh Ne kete forum..

une personalisht njoh Dike ne kete forum qe eshte i rregullt,, dhe eshte njeri nder Personalitetet e larta ne Kosove,, qe e njeh shumica e Kosoves.
poashtu ka qe jan Intelektual, si Dr, Prof, Psikolog...etj.

***

O Krokodilli, kahmoti kane thene: katundi qe doket, nuk don kallauz. Nuk besoj se nuk e din, per cfare eshte fjala ketu (ndoshta edhe vet je nje i tille, qe do te na gezoje). As nuk ka nevoje, qe intelektuali te na tregoj emer-mbiemrin, por ashtu si e kerkon rendi i 'politikes' ne nje forum elektronik - por leternjoftimi i tij ketu e gjithkund eshte VEPRA justifikimi intelektual - (konga kndohet per dy fjale)! Mjeshtria nuk ka fund. Ka mjeshter e mbimjeshter! Lum ai qe flet me koke te vet, e merr fryme per gabzherr te vet! Do te ishja i kenaqur qe fjalen time ta ndegjoj edhe elita politike boterore edhe vet Zoti!

Kemi nevoje per di(e)ll, ma shume se kurre, se na mbyti terri e sherri, po jo per krokama!

Jovetem te rrezitemi!

Tomori
17-05-05, 11:34
-Po patjeter e kan borxh intelektualet te vizitojne Forumin?!!!
Ne radhe te pare ata perfitojne vete si intelektual!!!
se nihen me horizonte te reja te dijes?!!!
Forumi eshte i pasur me tema te llojllojshme ....
kam bindjen e thelle qe keta Intelektuale dot hasin ne risi per naj tematike qe kan interes po kta intelektual.....
-Ju pershendet
TOMORI

Lona
17-05-05, 11:52
Pershendetje.

Pyetja e juaj eshte: e kane borxh qe intelektualet te vizitojne Forumin?
Desha te pergjigjem, se borxh nuk e kane por eshte e deshirueshme.

Stuhia
17-05-05, 14:18
E kush thote se nuk kemi intelektual ne forume te ndryshme shqiptare?
Kemi edhe me shumice te tille qe shkruajne dhe japin kontribut te madh per mbarevajtjen ne forume te ndryshme.
Po te mos kishim te tille ne forume, nuk besoj qe do te egzistonte ndonje forum shqiptar.

Naki
17-05-05, 19:21
Vertet prezenca e intelektualeve e Pasurone dhe jepe shtytje ne diskutime te Argumentuara dhe profesionale,kjo shtrese e shoqerise eshte promotori Inovative i Ideve,projekteve qe i japin berthamen - kornizat e debateve.
Forumi Dardan ka pa me dyshje nje elite te profileve te ndryshme te Intelektualeve,shume nga keta antare jane Mergimtare dhe sjellin edhe pervojat e tyre nga vendet qe jetojne dhe reflektojne Diskutime Intelektuiale,Analitike dhe Profesionale


Duke lexuar sot disa postime ne kete Neneforum tregojne rritjen dhe prezencen e Intelektualeve qe eshte per tu pershendetur.

Edhe une si debatuesit tjere shohe Prezencen e Intelektualeve si nje Obligim Etiko- Moral,

Me Nderime Naki

Odise
17-05-05, 20:03
INTELEKTUALI ESHTE LETERNJOFTIMI I KOMBIT TE TIJ

Kur them: e kane borxh, mbetem ne argumente te gjalla, se intelektualet jane bije e bija te ketij populli e atdheut, ata u shkolluan ne fryma te ndryshme politike, vuajten e duruan si gjarperi nen gur, ata qe ishin ne shenjester te regjimeve dhe shume sish pesuan me burgime edhe me vdekje. Intelektuali i ka borxhin ma te madh popullit te tij, sepse ai drejton masen, turmat, ngrite vetedijen kombetare, organizon levizjet per clirimin e vendit, eshte kondenzatori qe ven ne veprim mekanizmat levizese HISTORIKISHT - intelektuali eshte goja e popullit, zeri i luftes ēlirimtare... Intelektuali eshte Leternjoftimi i popullit te tij!

Intelektuali, kurre nuk mund t'i dali hakut popullit e atdheut te tij, anipse ishte i ndjekur, persekutuar, i nencmuar edhe nga vllazeria e tij (ne mungese te njohjes se vertete, ne mungese te vetedijes kombetare te zhvilluar ne nivel). Intelektuali eshte sot ne dielme te madhe ndoshta edhe te pakapercyeshme, sepse eshte i zhgenjyer, nga traumat politike te kohes. Po mu ne kohe te veshtire, njihet intelektuali, te afirmoje kombin e tij ne cfaredo situate, te spjegoj per secilen pakenaqesi te popullit permes vepres se tij. Por, sot intelektuali e ka shansen ma te madhe te ballafaqohet me cfaredo problemi dhe rreziku qe i kanoset popullit te tij. Te sakrifikohet per vlerat kombetare, te mbetet pishtar i progresit kulturor, historik, ekonomik edhe pse jo edhe politik.

Por, jovetem aq: intelektuali i ka borxh edhe botes, sepse bota pa intelektual, do te ishte sikur bota pa driten e diellit te diturise! Te jete shembull krenarie, shembull historik, shembull i flijimit, mbase kur ka kualitete te rralla heroike, mund te jete pishtare edhe i levizjeve historike.
Kemi intelektual te pendes e pushkes historikisht: Hil Mosi, Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Mihal Grameno, Themistokli Germenji e shume tjere qe ju mund t'i thoni shume ma mire se une... Intelektuali si shembull boteror, si Haveli, qe pa asnje shkrepje plumbi anoi kambin ēek e sllovak, ne nje kohe shume te rrezikshme jovetem per vendin e tij, por ne momente historike kur Europa po gjakosej e gjalle!

Shume ma mire se une (per keto minuta shkrimi te ngushtshem) do te shkruante nje intelektual, por, qe ne forumet tona ai paraqitet gjoja si i afert me masen, indirekt me shprehje lakonike. Shihet fjalori i tij i qellimshem i ulte, i fshehur nga modestia e tij, apo ne mungese te deshires a guximit te ballafaqohet me problematiken aktuale. Ai eshte edhe i indinjuar, nga njollosjet, shpifjet, degradimet pikerisht nga populli i tij ( ne shume raste qe i dijme fortmire)! Por, intelektuali nuk duhet kurre te dorezohet, para asnje situate sado edhe e frikshme te jete! Ndoshta keto fjale te mia te ngutshme, do t'i duken edhe komike dikujt, gjoja po shes intelektualizem - por, jo, sepse dua te jeme - i dieguri i popullit tim, i pervluari i shpresave te kombit!

Nuk them se nuk ka intelektual ne mesin tone kudo, por te zgjedhin forma e methoda edhe novatore per ngritjen e vetedijes kombetare - ky eshte borxhi ma i madh i intelektualit! Situata historike po rrjedhe shume ngadale, pesimizmi sa vie e shtohet ne masa te turmave te popullit, jemi gjithmone ne udhekryqe historike, kur pritet DRITA E GJELBER e intelektualit qe me suksese te tejkalojme cdo situate!

Kuptojme kohen e vlerat e rralla, por intelektuali i ka borxhin ma te madh popullit te vet e njerezimit, ma shume se cdokush tjeter!

Te mirekuptohemi, pa asnje keqkuptim!

GURI SYLAJ
17-05-05, 21:50
Me vije shume mire qe ka interesim per kete teme kaq te qelluar. Plotesisht pajtohem se problemi duhet shoshitur ne te gjitha kahjet.
Aka intelektual p. sh. ne kete forum?
Pse duhet ,domosdoshmerisht , qe ata te jen ne mesin ton?
Cka mun te bejne ata per kete forum por edhe per te tjerat?
Edhe shum ceshtje tjera te kesaj natyre mund te shtrohen ketu
T e jesh sot intelektual , ne Kosove por edhe ne Shqiperi dhe te mendosh te mbash familjen vetem nga puna profesionale , per nje pjese eshte shume veshtire . Kjo vjen nga shume faktore te ndryshem. Megjithate intelektuali i ka borgj ketij populli dhe nuk duhet te zmbrapset ne asnje menyre para asnje sfide qe mund t'i dali perpara sepse per kete arsye edhe eshte ndihmu po nga ky popull te arrij nje shkalle te caktuiar te shkollimit , pikrisht per te ju ba ball sfidave dhe per t'i pri popullit drejt nje te ardhme me te mire dhe me te sigurt.
Pozita e rende materiale , jo ralle , e detyron qe te shkoj nene hijen e dikujt qe eshte njeqind here me i vogel se ai thjesht lisi nene hijen e kaqubes. Dhe pa deshiren e tij apo edhe pa vetedijen e tij ai sterkeqet dhe bije ne pozita shume te ulta edhe si intelektual edhe si njeri. Ne mesin tone ai do te jete i sigurt , fjala e tij do te kete peshen e vet reale dhe nga ajo ne te tjeret do te mesohemi t'i shtrojm problemet , te ballafaqohemi me leht me to dhe te shohim se kur nje problem rrehet nga njerez te pergatitur nuk del edhe aq i mbeshtjellur e pa zgjidhje siq i mbeshtjellim dhe n'a duken neve nganjehere ketu.
Fjala e intelektualit ka peshe , ka force , ka argument ajo nuk bene zhurme por rrjedh sikur vale qete qete por kur ndeshet me injorancen e then, e zhbene shkurt i hap rruge te vertetes e cila n'a duhet me shume se kurre.
Une , pajtohem se edhe tani ketu ka intelektual, ajo shihet edhe nga shume shkrime ne kete forum por prezenca e tyre ne nje numer me te madh do te bente forumin shume me te pasur.
Dhe per fund , nese nje komb deshiron te kete ardhmeri ai investimin kryesor duhet t'a beje ne arsimimin e gjeneratave qe vijne.
Njeriu i pa arsimuar eshte i verber, kombi pa intelektual eshte ne terr kurse intelektuali qe nuk e din se i ka borgj kombit te tije eshte sikur ai qe ne kohe lufte ike nga istikami.
Me nderime Guri sylaj

laliloli
18-05-05, 21:49
UN KETU LEXOJ SHUME SHKRIME INTELEKTUALE ,PRANDAJ MENDOJ SE JANE NE KETE MES

halla e madhe
19-05-05, 12:10
Guri Sylaj_pajtohem plotesisht me mendimin Tuaj!

turisti
19-05-05, 12:41
Guri Sylaj_pajtohem plotesisht me mendimin Tuaj!

Me fal -hallushe-,por gishti po te demanton,hahahahahahahaahahahahaahahahahahahaahaha hahahah. :wink:

Krokodilli
19-05-05, 12:46
Pershendetje ODISE dhe Pershendetje Guri Sylaj,

nuk e di pe qka e keni fjalen,,, si mendoni se Intelektuali do tua tregoj emrin edhe mbiemrin se kush eshte,, ku e din ti se Kryetari i Kosoves Ibrahim Rugova nuk eshte njeri nder Nesh Ne kete forum..

une personalisht njoh Dike ne kete forum qe eshte i rregullt,, dhe eshte njeri nder Personalitetet e larta ne Kosove,, qe e njeh shumica e Kosoves.
poashtu ka qe jan Intelektual, si Dr, Prof, Psikolog...etj.

***

O Krokodilli, kahmoti kane thene: katundi qe doket, nuk don kallauz. Nuk besoj se nuk e din, per cfare eshte fjala ketu (ndoshta edhe vet je nje i tille, qe do te na gezoje). As nuk ka nevoje, qe intelektuali te na tregoj emer-mbiemrin, por ashtu si e kerkon rendi i 'politikes' ne nje forum elektronik - por leternjoftimi i tij ketu e gjithkund eshte VEPRA justifikimi intelektual - (konga kndohet per dy fjale)! Mjeshtria nuk ka fund. Ka mjeshter e mbimjeshter! Lum ai qe flet me koke te vet, e merr fryme per gabzherr te vet! Do te ishja i kenaqur qe fjalen time ta ndegjoj edhe elita politike boterore edhe vet Zoti!

Kemi nevoje per di(e)ll, ma shume se kurre, se na mbyti terri e sherri, po jo per krokama!

Jovetem te rrezitemi!

more shoki Odise mos me fol ketu me politik,, se nuk te kuptova asgje apo shum pak,, nuk jom une Intelektual edhe pse vije nga nje familje intelektuale,, jam 23 ende,, sido qe te jet prit edhe ndonje dit se Intelektualet sju ka mbet tjeter pun vetem me hy ne kete forum me kalu diten ketu

laliloli
19-05-05, 19:16
Guri Sylaj_pajtohem plotesisht me mendimin Tuaj!

Me fal -hallushe-,por gishti po te demanton,hahahahahahahaahahahahaahahahahahahaahaha hahahah. :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahhhah

e forte

GURI SYLAJ
19-05-05, 21:36
Halla e madhe ju falemnderit , shkrimi i juaj dhe fotografia me kan disponu dhe jam knaq se qeshuri.
Gjithecka vjen e shkon me kohen.

Me nderime GURI SYLAJ

Gentiani
21-05-05, 00:47
A E KANE BORXH INTELEKTUALET SHQIPTARĖ T'I VIZITOJNE FORUMET?

Nuk e kanė borgj. Ėshtė ēėshtje kohe, vullneti, mundėsie dhe dėshire vizita e tyre forumeve, por gjithesesi ėshtė i mirėseardhur angazhimi i tyre nė mediume diskutimi.

Odise
21-05-05, 04:14
krokodilli, thua se je vetem 23 vjeēar, po edhe Migjeni 23-27 vjeēar shkroi VARGJET E LIRA, pra nuk eshte ne pyetje mosha, kur ke talent edhe thua se je nga nje familje intelektualesh...

Gentian, kompjuteri sot eshte pjese perberese e jetes dhe dihet se jane te mirseardhur intelektualet ne forume edhe mund te siellin forma e metoda shprehese, mesime per rinine tone, skjarime, ndonje analize te shkurt dikund kur paraqitet nevoja, ndonje zgjidhje kundertheniesh: linguistike, historiografi, gjenetike, psikologji, sociologji, politike etj. Kjo fjala - borxh, nuk i detyron te paguajne edhe e dijme se marrin pjese, jane prezent. Eshte nje perfitim reciprok edhe komunikimi me popullin tend, sepse kemi disa pyetje nga te rinjte, qe edhe ata i qet ne hall... Popullit e atdheut tend i ke borxh gjithcka - nese thua, bir besnik i popullit!

Krokodilli
21-05-05, 11:45
krokodilli, thua se je vetem 23 vjeēar, po edhe Migjeni 23-27 vjeēar shkroi VARGJET E LIRA, pra nuk eshte ne pyetje mosha, kur ke talent edhe thua se je nga nje familje intelektualesh...

Gentian, kompjuteri sot eshte pjese perberese e jetes dhe dihet se jane te mirseardhur intelektualet ne forume edhe mund te siellin forma e metoda shprehese, mesime per rinine tone, skjarime, ndonje analize te shkurt dikund kur paraqitet nevoja, ndonje zgjidhje kundertheniesh: linguistike, historiografi, gjenetike, psikologji, sociologji, politike etj. Kjo fjala - borxh, nuk i detyron te paguajne edhe e dijme se marrin pjese, jane prezent. Eshte nje perfitim reciprok edhe komunikimi me popullin tend, sepse kemi disa pyetje nga te rinjte, qe edhe ata i qet ne hall... Popullit e atdheut tend i ke borxh gjithcka - nese thua, bir besnik i popullit!

PERSHENDETJE SHOKU ODISE,, UNE JAM NE ATE DREJTIM,, JAM ENDE NE SHKOLLIM E SIPRE,,

SA PER MIGJENIN,, I RRESPEKTOJ VEPRAT E TIJA,, POR NE KOHEN E MIGJENIT KA QEN SHUM LEHT TE SHKRUHEN ASO VJERRSHA,, KA QEN I VETMI DHE KA PAS ATE IDE,, DHE ESHTE BER I FAMSHEM NDER SHQIPTAR,, ATE NUK E SHTI NE RADHEN E INTELEKTUALVE,,

PO TE FILLOJ TE SHKRUAJ VJERRSHA SIKUR MIGJENI ME SIGURI EDHE PSE DO TI SHKRUAJA ME TE MIRA,, ASKUSH NUK DO TE ISHTE I INTERESUAR TI LEXOJ,,
NJOH INTELEKTUAL QE MERRET ME BIZNES EDHE SHKRUAN VJERRSHA,,
PER MU ESHTE HOBI . SKA ASGJE TE BEJ ME INTELEKTUAL

dr1ta
21-05-05, 12:25
Borxh nuk e ka askush te merr pjes ketu ..por jan te mireseardhur gjdokush ...intelektualet e muzikes, e artit, psikologjise,shendetit,sosialeshoqerore,intrigasha t,hoxhallaret ,etj etj :lol: :P

Odise
21-05-05, 19:19
krokodilli, thua se je vetem 23 vjeēar, po edhe Migjeni 23-27 vjeēar shkroi VARGJET E LIRA, pra nuk eshte ne pyetje mosha, kur ke talent edhe thua se je nga nje familje intelektualesh...

Gentian, kompjuteri sot eshte pjese perberese e jetes dhe dihet se jane te mirseardhur intelektualet ne forume edhe mund te siellin forma e metoda shprehese, mesime per rinine tone, skjarime, ndonje analize te shkurt dikund kur paraqitet nevoja, ndonje zgjidhje kundertheniesh: linguistike, historiografi, gjenetike, psikologji, sociologji, politike etj. Kjo fjala - borxh, nuk i detyron te paguajne edhe e dijme se marrin pjese, jane prezent. Eshte nje perfitim reciprok edhe komunikimi me popullin tend, sepse kemi disa pyetje nga te rinjte, qe edhe ata i qet ne hall... Popullit e atdheut tend i ke borxh gjithcka - nese thua, bir besnik i popullit!

PERSHENDETJE SHOKU ODISE,, UNE JAM NE ATE DREJTIM,, JAM ENDE NE SHKOLLIM E SIPRE,,

SA PER MIGJENIN,, I RRESPEKTOJ VEPRAT E TIJA,, POR NE KOHEN E MIGJENIT KA QEN SHUM LEHT TE SHKRUHEN ASO VJERRSHA,, KA QEN I VETMI DHE KA PAS ATE IDE,, DHE ESHTE BER I FAMSHEM NDER SHQIPTAR,, ATE NUK E SHTI NE RADHEN E INTELEKTUALVE,,

PO TE FILLOJ TE SHKRUAJ VJERRSHA SIKUR MIGJENI ME SIGURI EDHE PSE DO TI SHKRUAJA ME TE MIRA,, ASKUSH NUK DO TE ISHTE I INTERESUAR TI LEXOJ,,
NJOH INTELEKTUAL QE MERRET ME BIZNES EDHE SHKRUAN VJERRSHA,,
PER MU ESHTE HOBI . SKA ASGJE TE BEJ ME INTELEKTUAL

***
Korkodilli, a ka mundesi te iu lexosh kete shkrim tendin, prinderve tuaj intelektual dhe cfare ata do te reagojne per te?
Veē tregona drejte a?

Krokodilli
21-05-05, 20:01
Shoki Odise,, .. flas realitet edhe pse nuk te pelqen ty,, ta lexosh pak historin e Migjenit,, dhe te shikosh se qfar vepra ka shkru apo qkado qe ka ber gjat karieres se ti,, nuk jan gjera qe e bejne ate intelektual,,
Te gjith shkrimtaret nuk jan Intelektual,, me idet e njeriut , me ndjenjat e tije shkruhet edhe vepra..

GURI SYLAJ
21-05-05, 20:56
KROKODILL I NDERUAR QENKE ENDE I RI DHE VET E PRANOVE SE JE NE SHKOLLIM E SIPER : KUR TE MBERRISH T#I KUPTOSH KETO VARGJE TE MIGJENIT :

" O SIKUR T'A KISHA NJE GRUSHT
E T'I BINJA MU NE ZEMER
MALIT QE NUK BENE ZE..."

ATEHERE DO TE BISEDOJM SE A ISHTE INTELEKTUAL MIGJENI APO KETO VARGJE I SHKRUENTE PER HOBI.

Me nderime Guri Sylaj

uliksi31
21-05-05, 20:59
Migjeni eshte nje nga figurat me te ngritura ne Letersin Shqiptare.Kryevepra e tij "Poema e Mjerimit" , ne letersin tone gjithmon do te zene vend te posacem.
Me siguri,.... sikur Migjeni te mos ishte shendet-lig dhe jete shkurter.Do te arrinte famen e rangut botrore,ne letersi.

GURI SYLAJ
21-05-05, 21:13
Uliksi 31-jr Ju falenderoj perzemersisht1

GURI SYLAJ

Odise
22-05-05, 05:55
krokodilli, duhet te mesosh shume e jovetem te rrezitesh ne diell. Te thash lexojau prinderve tuaj intelektual, kete shkrim qe shkrove edhe kete per Migjenin - me siguri do ta ngrehin veshin!

Ende nuk je real, te presim!

Auberoni
22-05-05, 11:22
Intelektualet dhe forumet.


Panairi i VII i librit eshte duke u zhvilluar ne Prishtine. Dje, gati tere diten isha aty, ne Boro e Ramiz duke qendruar me nje shok i cili ishte pjese e ketij panairi.

Shiqoja njerezit qe vinin. Kishte shume te rinje. Me behej qejfi. Kishin shije te them 'intelektuale" ne perzgjedhjen e librave qe blenin. I ndegjoja duke folur dhe rrezaton me njohuri te ngjarjeve, njerzve dhe ishin te paisur me ate qendrimin premtues te nje Intelktuali te ardhshem.

Tash, te nderlidhem me temen duke pasur parasysh se ne Kosove ka intelektual te mjaftueshem.

Ne forume Shqiptare, eshte dukuri e rralle, raritet i vertete qe njeri ti thote tjetrit ke te drejte. Sa jam une antar, kjo asnjehere nuk ka ndodhur. Mund te kete ndodhur, por une nuk e kam verejtur.

Askush nuk deshiron te vije ketu e te qaj koken me qendrime arrogante, fyese, inkoherente dhe te marra. Me se paku intelektuali.

Odise
22-05-05, 18:10
shkroi auberoni

Askush nuk deshiron te vije ketu e te qaj koken me qendrime arrogante, fyese, inkoherente dhe te marra. Me se paku intelektuali.
_________________

deri ketu tek ky definim yti ke te drejte, por ketu jo, sepse mvaret gjithcka, per cfare e perdore. Edhe forumin mund ta perdoresh: per te mire e per te keq. Mireperdorimi dhe keqperdorimi jane dy gjera krejte te kunderta. Nje ore stervitjeje, mund ta bej intelektuali edhe ne kopshtin zoologjik (nese mendon ne kete menyre, per arrogancen, fyerjet, e marrezite). Por, secili komb ka injorancen, fyerjet e marrezite e veta, qe ndodhta ua tejkalojne tonave! Shija e bukes mvaret nga brumi - por edhe nga gatimi, nga pjekja - por, ajo qe eshte ma interesante, eshte menyra, methoda, respekti i familjarit - se si ta shtron e ta then buken ne sofer! Ka buke e mjalte, qe te shtien me vjelle, e ka buke e kripe, qe te shtien shije e lumturi!

Intelektuali eshte GOJA E POPULLIT (gjuha e popullit, pasqyra e popullit, i rritur e i vetedijesuar mu ne ate arrogance, fyerje, e marrezi te jetes - sepse askush nuk eshte perfekt, as edhe nje njeri, se lere ma nje popull).

Biseda don mjeshtri, e intelektuali duhet ta kete para te gjithve kete veti, si nje luftetar i denj, por mvaret se me cfare armatimi diturie eshte i pajisur!

Njeriu meson nga cdokush dicka te re, edhe nga femiu. Sokrati nuk dijti te ia jep nje gace zjarri femiut, ngase nuk kishte mashet dhe femia mbushi grushtin me hi, nje gace mbi hi ne dore dhe shkoi. E Sokrati tha: aq shume dij, sa s'dij asgje!

Biseda eshte mjeshtri e madhe.

Auberoni
22-05-05, 18:45
I gjithe arti i bisedes esht' ndegjimi. Duhet ta ndegjojme njeri tjetrin. Duhet te kemi dinjitet e ti pergjigjemi pales tjeter sa here qe e kerkon.

Edhe ketu tek ne nuk debatohet; ketu vetem behet monolog. Ketu hyne forumiste dhe contra bones mores postojne pa e perfillur tjetrin.

Si fakt, u hapen edhe dy tema fetare; per secilen pale. Hapsire ku mund te shkruajne pa u kundershtuar nga askush.

Pastaj, forumistet nuk jane sfidues, nuk jane terheqes per bashkebisedim.

Biseda nuk don asnje mjeshtri; mjeshtria fitohet me kohe. Biseda don ndegjim. Asgje tjeter.

Odise
22-05-05, 19:17
nese biseda nuk qenka asfare mjeshtrie, por po dojka vetem ndegjim - atehere FOL MBRET e po te ndegjojme:-) Behu terheqes, pra! Ketu eshte mjeshtria!

GURI SYLAJ
22-05-05, 19:21
AUBERONI -J U JAP PLOTESISHT TE DREJT.

Nje plak e pyeten se si eshte bere i menqur e ai u pergjegj-
duke i pare budallakite e te tjereve dhe duke mos i perserit une ato.

Odise
22-05-05, 19:43
ha ha haa Guri Sylaj, plotesisht a? Po pra mvaret 'si e lype puna', dikush meson ma shume prej budalleve (sepse peson, e meson), e dikush prej te mencurve, po une mendoj se vetem ai qe eshte ne teh budallaku, meson prej budalleve, se pleqet e thone me alegori kete shprehje edhe dihet se mesohet prej pleqeve - shkolla e jetes!

Athua, a jane preke ata qe e pyeten plakun, se si u be ai i menēur?:-))

GURI SYLAJ
22-05-05, 20:15
MENQURIA NUK NJEH MOSHE KURSE MOSHA I NJEH TE DYA!!!!

Odise
22-05-05, 20:54
e vertete!

Naki
23-05-05, 11:18
Duke dashur qe mos ti japi kahje tjeter temes, deshiroje te Perkrahu mendimin e Zt. Auberoni Se Vertete Komunikimi ne baza te Interaksionit E Zhvillone dhe begatone Diskutimet Konstruktive.
Te ndegjosh se qka tjeteri thote debatone do te thote keni bere respektin keni Zhvilluar nje Parameter te komunikimit te shendoshe.
(Sqarim diskutimet Destruktive nuk i perkasin ketij Moduli)


Me nderime Naki

Krokodilli
23-05-05, 12:13
KROKODILL I NDERUAR QENKE ENDE I RI DHE VET E PRANOVE SE JE NE SHKOLLIM E SIPER : KUR TE MBERRISH T#I KUPTOSH KETO VARGJE TE MIGJENIT :

" O SIKUR T'A KISHA NJE GRUSHT
E T'I BINJA MU NE ZEMER
MALIT QE NUK BENE ZE..."

ATEHERE DO TE BISEDOJM SE A ISHTE INTELEKTUAL MIGJENI APO KETO VARGJE I SHKRUENTE PER HOBI.

Me nderime Guri Sylaj

pershendetje Guri Sylaj,, qfar paska te kuptohet ketu,,
shprehje te njeriut jan jo te jashtetokesorit,, jane shprehje te jetes se perditshme vetem te shprehura ne menyr te ndryshme,, po ashtu jeta e rende e ka ber te mendoj dhe te shprehet ne ate menyra....

pershendetje

Kaltrushi
23-05-05, 13:22
Pershendetje Agron22,


Te them te verteten se keto shkrime qe jane shkruajtur deri me tani me pelqejn shume... sepse lexoht nje diskutim konflikt...qe mua me pelqen, ku jo te gjthe pajtohen me te njeten gje...

secili shkruan mendimin nga vehtja...

edhe une mund te them se ne ket forum pikerisht jane disa persona qe vertet me lejn pershtypje dhe mendoj se jane intelektual....ne dallim me shumicen tjeter qe vetem shkruajn....

Por nuk e di se a mendojn te gjithe intelektualet tane te shkruajn ne njerin nder forumet.......edhe nese po mendoj se me shume gjejn ven tek Politika?!?! esht vetem nje Fjale thuajse nga une e jo nje gje qe esht fakt...

sidoqoft... une jam e RE te flas shume ne ket teme, por kam familjen intelektuale......te cilet jane ne te njetin mendim si une se ne nje forum mund te mesojsh nga fjalet e menqura dhe jo ato te menqura......


PS: Mendoj se edhe Mosha e ben te vehten.....

ME RESPEKT


kaltrushja....

Kaltrushi
23-05-05, 13:27
Pershendetje odise, Agron22 dhe te gjithe tjeret ( pikerisht desha te pershendes autorin e temes me se shumti),


Te them te verteten se keto shkrime qe jane shkruajtur deri me tani me pelqejn shume... sepse lexoht nje diskutim konflikt...qe mua me pelqen, ku jo te gjthe pajtohen me te njeten gje...

secili shkruan mendimin nga vehtja...

edhe une mund te them se ne ket forum pikerisht jane disa persona qe vertet me lejn pershtypje dhe mendoj se jane intelektual....ne dallim me shumicen tjeter qe vetem shkruajn....

Por nuk e di se a mendojn te gjithe intelektualet tane te shkruajn ne njerin nder forumet.......edhe nese po mendoj se me shume gjejn ven tek Politika?!?! esht vetem nje Fjale thuajse nga une e jo nje gje qe esht fakt...

sidoqoft... une jam e RE te flas shume ne ket teme, por kam familjen intelektuale......te cilet jane ne te njetin mendim si une se ne nje forum mund te mesojsh nga fjalet e menqura dhe jo ato te menqura......


PS: Mendoj se edhe Mosha e ben te vehten.....

ME RESPEKT


kaltrushja....

Odise
24-05-05, 03:02
Pershendetje, Kaltrushi dhe gjithe pjesemarresve
ne kete theme tonen, ku secili perpiqet VLLAZERISHT e pa hile
te japi mendime sa ma te vlefshme, qellimmira, njohuriprurese,
qe pasurojne edhe kete imazhin e forumit tone, se edhe ketu rrefejme se Dardania eshte Gjalle, apo ashtu sic pritet ne nje te ardhme te afert - RINGJALLJA E DARDANISE SE LASHTE!

Themi ne kete theme - se dicka ketu na mungon, por kur i perkushtohemi me maturi e kujdes, mendjemprehtesi e mendjeurtesi, me afersi shpirterore, si vllazer e motra te nje gjuhe e gjaku - NA pasardhesit dardan, i kemi tregua botes, se vertet, Kosova DARDANIA eshte djepi i shqiptarizmes, ashtu sic e komentojne zerat gjithshqiptare ne: poezi, proze, histori e Epike tradicionale!

Qellimi im thjeshte, ishte dhe eshte edhe do te jete ne kete theme - nje perkushtim sado modest kohe, te sa ma shume intelektualeve tone, t'i vjelim ne mesin e rinise, turmave te popullit, qe edhepse te shperndare ('gjak i shprishur') botes, e neper arrnat gjeografike te hartes ballkanike - edhe ketu te jemi te bashkuar NJE TRYEZE MBARESHQIPTARE - sepse koha dhe momenti historik per Kosoven e kerkon - ashtu sic dijten ta ndihmojne clirimin e Kosoves gjith shqiptaria nga Tivari e Preveza, nga Stokholmi e Njujorku e Melburni, thene thjeshte, nga gjith Bota Shqiptare - me ate qe mundem e dijtem! Synimet tona do te realizohen gradualisht me kohen dhe momentet historike!

Nuk perjashtoj mundesine e prezences se intelektualeve tone, por kjo ishte nje nxitje, prekje me ndjenja ne memorjet e intelektualeve tone (anipse duken te lodhur e rraskapitur - 'te arratisur e syrgjynosur, te rraskapitur e katosur'' Anes Botes, Anes Shpreses, nga disfatat politike qe pesuan edhe shume sish po pesojne ende) - Ta shfrytezojme kohen sa ma ne maksimum, te shkembejme mendime e pervoja, ne Sofren Dardane!

Biseda don shume mjeshtri dhe eshte mjeshtria ma e madhe e njeriut, sepse percakton portretin mendor, ideor e ideologjik te njeriut. Fjala eshte fryti i njeriut, qe duhet te kaloj ne Veper, perndryshe Fjala mbetet e verber. Vepra e Fjales ketu eshte bashkimi, njohja reciproke e kesaj rrenje te forte illire, QE JEMI - qe kudo ta justifikojme emrin shqiptar, si bij e bija te TROLLIT TE SHQIPES!

Jemi ne mesudhe historike dhe kemi shume shume PUNE, per te udhetuar e mesuar edhe per tu flijuar poqese e kerkon momenti historik, deri ne arritjen tek Pikepjekja Kombetare!

Secili pergjigjet personalisht para popullit e atdheut! Askend nuk e detyrojme! Ne kete kohe te duhur, i mungojme shume njeritjetrit, per t'i vra largesite e ndasite politike, e ftofjet ndershqiptare, qe po na i servojne ende tjeret edhe ma shume vetvetja jone historike!

Qellimi eshte Bashkimi, ta ndijme vetveten edhe ketu, si Vllazeri ne nje Atdhe - ne Dardanine e lashte - as me shite as me ble mend, por shkembim pervojash e njohurishe - mesime per gjeneratat e reja!

Respekt!

Odise

postskript: kerkoj dy falje: qe u regjistrova vone ketu, as para nje muaji, per fajin e kohes... edhe per foton, qe ia paskam marre paqellim Agronit22 (qe qenka regjistruar shume para meje, por edhe ate e nderroj edhe perpiqem te arrij ne hap kohor me shoqerine, sepse ku i dihet, neser me gjuan vala e jetes) edhe kam respekt te patjetersueshem, per anetaret e ketij forumi, qe e mbajne gjalle tubimin shqiptar ketu, qe nga formimi i kesaj rrjetfaqje elektronike - Dardania!

Perseri,
Respekt per Vemendjen Tuaj!

modestja
24-05-05, 10:11
natyrisht qe askush nuk mund te detyrohet me ndonje gje, por edhe une jam e mendimit se do ishte e udhes dhe bukur sikur edhe intelektualet te vizitojne keto forume, duke pasur parasysh se ketu diskutojne njerez te ngritun,studente"psikolog"e keshtu me radhe dhe se atyre menjefjale u duhet te njohin mendimet e rinise problemet ekeshtu me radhe,dhe ne te njejten kohe do perfitojne edhe per vete shume gjera si material dhe brum i nje ndonje ceshtjeje qe do u duhet ne jete..

Gentiani
25-05-05, 22:36
natyrisht qe askush nuk mund te detyrohet me ndonje gje, por edhe une jam e mendimit se do ishte e udhes dhe bukur sikur edhe intelektualet te vizitojne keto forume, duke pasur parasysh se ketu diskutojne njerez te ngritun,studente"psikolog"e keshtu me radhe dhe se atyre menjefjale u duhet te njohin mendimet e rinise problemet ekeshtu me radhe,dhe ne te njejten kohe do perfitojne edhe per vete shume gjera si material dhe brum i nje ndonje ceshtjeje qe do u duhet ne jete..

Pėrshėndes shkrimin e Modestja, si dhe kontributin e Odise si dhe anėtarėve tjerė. Diku mė lartė e kam cekur se janė shumė faktorė, qė ndikojnė edhe nė angazhimin dhe kyējen e intelektualėve nė forum. Faktori Kohė, Obligimet qofshin ato tė natyrės profesionale ose private janė ato, tė cilat ndikojnė edhe nė kufizimin e angazhimit dhe pjesmarrjes sė tyre nė Forum.

E bėra quote shkrimin e modestja tė cilin e pėrkrah, e lidhur me diskutimin e njerėzve tė ngritur, studentė etj etj si dhe mendimet e rinisė dhe problemeve, jam tejet skeptikė, nė bazė tė asaj qė kam mundur ta vėrejė gjatė diskutimeve dhe shtjellimit tė ēėshtjeve e problemeve qė bėhet nė tema. E pėrsėrisė, ėshtė ēėshtje dhe e drejtė e secilit nga anėtarėt kėtu se nė cilat tema e forume e sheh vehten ose atraktivitetin e shkrimeve. Sė fundit ėshtė forum diskutimesh dhe le tė vendosin ata se ku e gjejnė vehten dhe ambientohen mė sė miri. Kėtu ka vend dhe hapėsirė pėr diskutim nga temat e ndryshme dhe tė gjitha natyrave e dukurive e deri tek hoteli i forumit, kur nuk i lėnė pa muhabet :lol:

florian
26-05-05, 09:04
Per mendimin tim, nuk eshte intelektual, nje shqiptar (qe i thote vetit dhe i thone tjeret atij/asaj), kur nuk i viziton forumet tona dhe jovetem ta vertetoj intelektualizmin e tij/saj, por te japi shembuj konkret te diturise, guximit, drejtesise, ne baza shkencore - thjeshte te kontribuoj ne ngritjen e vetedijes kombetare shqiptare, qe aq shume na mungon, ne biseda e shprehje karakteresh te ndryshme jo ne nivel te duhur!

Secili intelektual shqiptar, mund t'i gjeje disa minuta a nje ore ne 24 ore e te shprehet edhe para opinionit elektronik shqiptar. Por, dikush mund te thote: jo ore nuk hyj une ne ate nivel, apo nuk kam kohe te merrem me forume; apo nuk me kuptojne se jam shume i ngritur etj. Por, e verteta qendron ndryshe: populli thot - at i mire eshte ai qe garon ne cdo vend, pamarreparasysh terrenin e veshtire a te rafshte. Forumet tona jane aq te paorganizuara, te udhehequra nga klika te ndryshme politike e fetare; mund te kete edhe te finansuara nga burime te ndryshme edhe individuale a grupive te mbeturinave politike apo dic tjeter... Por, thene drejte e thjeshte: rinia (po pse jo edhe mosheria jone, kur e njohim nivelin e diturise sone), ka nevoje per udhezime, methoda shprehese te fuqishme, oratoti, njohuri te thella, thjeshte forumet tona mund te jene edhe kurse a shkolla ne miniature, kur lidhja elektronike bene bashkimin aq te shpejte qe vret te gjitha largesite e botes dhe po te mirekuptohet (jo te keqkuptohet e te keqveprohet me forume) - ka shumecka qe ndihmon shpirtin e mendjen e njeriut, ne biseda ne gjuhen e kulturen e vet!

Ketu, fjalen e shkruar mund ta lexoj shumekushi: edhe i dituri edhe i padituri, edhe filloristi edhe vet shkenctari, edhe miku e armiku. I huaji mund te jete i prefeksionuar ne inkuadrimin e politikes se tij, qe te shohe rrjedhat e njohurive dhe nivelin e shkathtesise se te shprehurit edhe vjele
dobesite tona edhe ne forume, per te formuar fakte edhe per te kryer detyren e tij ne dem te vet popullit tone. Ka shume dimenzione veprimi qe mund te shprehen permes forumeve. Merr masa miku e armiku ne shprehjet tona, por neve duhet te jemi asi rodi e soji shqiptari, qe edhe indirekt ta kuptoj mik e armik, se ketu mund te ndahet terur e lagur.

Vetedija kombetare eshte koncepti primar i nje shoqerie a nje populli! Lidhja elektronike mund te beje shumecka pozitive, jovetem njohjen e shqiptareve nga te gjitha paralelet e meridianet e globit, por edhe ofrimin e Lidhjen e gjithmonshme vllazerore, shkembimin e njohurive shkollore e praktike jetesore, hulumtimin indirekt te gjetjes se shtigjeve te rrugedaljes nga cdo krize: ekonomike, kulturore, morale, po pse jo edhe politike dheri edhe tek lidhja me politiken nderkombetare!

Intelektuali duhet ta justifikoj intelektin e tij kudo ne cdo rang veprimi!


(nuk dua te keqkuptohemi, por vetem mirekuptim pres nga te gjithe)

intelektuali punon 20or ne dit e sipas jush ka koh te futet ne internet te gjej nje forum e te shkruaj mendimet e tij , qe pastaj me ato mendime te tallen kalamaj te te gjitha forumeve .??????????????????????

Dilingjia
26-05-05, 10:05
Ide e mire,por realisht e parealizuar per shkak te natyres se forumit dhe rregullave te te shkruarit pas nickut.
Dhe tjetra: kultura jone politike eshte paksa e vonuar per ta rrespektuar nje intelektual qe te derdh mendimet e tij ne forme te shkruar per nje teme apo per nje trajtim temash.
Andaj besoj se kjo ide nisme mbetet vetem si sypozim ekspoze. :lol:

Odise
27-05-05, 01:50
nuk ka intelektual qe ka kompjuter e nuk hyn neper rrjetfaqet elektronike shqiptare edhe e dijme se i vizitojne forumet edhe kane kohe te marrin pjese edhe vet kane deshire, lexojne forumet e krejt cfare iu intereson tjeter edhe i dijne shprehjet ne forume, sidomos forumet kryesore, i lexojne ne kohe te lire - por pak sish marrin pjese ne diskutime direkte!

Eshte e pamundur nje intelektual shqiptar, te mos lexoj edhe forumet shqiptare, qofte letrar, politikan (bile kur flitet direkt per te edhe nese harrojne, ua kujtojne femijet e tyre e te afermit e tyre), historian, pushtetar dhe te gjithe intelektualet aktiv te shkencave shoqerore!

Dihet se ne forume ka shprehje te karaktereve nder ma te ndryshmet, po edhe ka tema e argumente nder ma te ndryshmet edhe ka pjekuri ne shkrimet e forumisteve, ku mund te inkuadrohen direkt, a indirekt - sepse flitet e perflitet gjithditen cfare po shkruhet ne rrjetfaqet shqiptare, bile edhe printohen e interpretohen, lexohen e shqyrtohen edhe jasht rrjetit elektronik! Edhe kete e dijme!

Piskama
13-07-05, 16:37
Me borgj e kan pse jo?

Po pse more spo pyesni se a e kan me borgj edhe piskamat me vizitu forumet, dhe a mund te shkojne piskamgjite bashke me intelektual?

Odise
13-07-05, 18:01
Me borgj e kan pse jo?

Po pse more spo pyesni se a e kan me borgj edhe piskamat me vizitu forumet, dhe a mund te shkojne piskamgjite bashke me intelektual?


*******Piskama, e ke vra shenjen - dhetshe! :idea:

Stuhia
13-07-05, 18:33
Me borgj e kan pse jo?

Po pse more spo pyesni se a e kan me borgj edhe piskamat me vizitu forumet, dhe a mund te shkojne piskamgjite bashke me intelektual?


*******Piskama, e ke vra shenjen - dhetshe! :idea:

Edhe prej meje nje dhetshe Piskama.
Dhe qiko krenohu me veten tende qe pate rastin nje profesor kaq i nderuar te te vleresoj me note kaq te madhe.
Rri urte e mos piskat me. :wink:

Vetima
24-08-05, 23:38
Cili intelektual do merrte guximin e te hyne ketu te tregohet se eshte intelektual ne jeten reale dhe te perballet me intelektualizmin e shume antarve qe qenkan ketu.(si p.sh. Odise ,Guri sylaj e shume tjere).
Padyshim se edhe une si shumica ketu, mendoje se kane borgje intelektualet tane te vizitojne forume ku diskutojne anetar te tille ku ne shkrimet e tyre shquhet nje intelektualizem i vertete.


Vetima!

Artisti
27-08-05, 19:03
Valla menimi jem eshte se Intelektualet nuk kane nevoj mi vizitu Forumet ,nese punojn mire

Po qishtu qysh jan tu punu qitash per qitash valla ju kish vye Forumi Dardania me vizitu pak e mi msu do sene
Sinqerisht


Artisti

halla e madhe
28-08-05, 20:12
Cili intelektual do merrte guximin e te hyne ketu te tregohet se eshte intelektual ne jeten reale dhe te perballet me intelektualizmin e shume antarve qe qenkan ketu.(si p.sh. Odise ,Guri sylaj e shume tjere).
Padyshim se edhe une si shumica ketu, mendoje se kane borgje intelektualet tane te vizitojne forume ku diskutojne anetar te tille ku ne shkrimet e tyre shquhet nje intelektualizem i vertete.


Vetima!

Sa mire qe na kujtove Odisen :wink: Nuk po shkon FD pa te aspak, po ndjehet mungesa tij :wink:

Kupid
28-08-05, 20:20
me pas borxh intelektualet me shkru ketu, a kena na borxh me lexo cka shkruan?
S'kan intelektualet forumin te vetet?
Pa pages duhet me shkru?
Me taku me nje doktor shqiptar a ka ai borxh me ba kontroll shendeti pa parat pse jena shqiptar?
asnjeri ka borxh per me hi ketu, vetem me qef hin njeri ketu.

Vetima
28-08-05, 22:01
Sa mire qe na kujtove Odisen :wink: Nuk po shkon FD pa te aspak, po ndjehet mungesa tij :wink:TE MIRE E GZIME PAQ MOJ HALLE E MADHE.
POR KETE ODISE QE PO E PERCIELLSHE NE QDO SHKRIME QOFT I SHKRUAR NGA AI E QOFTE PER TE ME BERI PAK KURRESHTARE SE SPO E DIJ SE AJE KA E DASHURON APO E XHELOZON? :roll: :roll:
VETEM PER NJE TE SIGUROJ SE UNE SKAM TE BEJ ASGJE ME TE ,DHE MOS KE FRIG PER DIQKA NESE TE SHKONE MENDJA NDOJKA :wink: :lol: :lol:

halla e madhe
28-08-05, 22:18
Sa mire qe na kujtove Odisen :wink: Nuk po shkon FD pa te aspak, po ndjehet mungesa tij :wink:TE MIRE E GZIME PAQ MOJ HALLE E MADHE.
POR KETE ODISE QE PO E PERCIELLSHE NE QDO SHKRIME QOFT I SHKRUAR NGA AI E QOFTE PER TE ME BERI PAK KURRESHTARE SE SPO E DIJ SE AJE KA E DASHURON APO E XHELOZON? :roll: :roll:
VETEM PER NJE TE SIGUROJ SE UNE SKAM TE BEJ ASGJE ME TE ,DHE MOS KE FRIG PER DIQKA NESE TE SHKONE MENDJA NDOJKA :wink: :lol: :lol:
Vetima_Pasi qe qenke kurreshtare po te tregoj qe Odise nuk e beri vendin ne forumin dardan te dashurohet as te urrehet prej askujt,ai sikur erdhi edhe doli.....me vjen keq nese ke bindjen e nji akademiku te till si q ceke me larte.Fale Zotit,kemi mjaft intelektual qe e ngriten kete Pallat per lakmi.

pershendetje:halla e madhe :lol:

Vetima
28-08-05, 22:26
Vetima_Pasi qe qenke kurreshtare po te tregoj qe Odise nuk e beri vendin ne forumin dardan te dashurohet as te urrehet prej askujt,ai sikur erdhi edhe doli.....me vjen keq nese ke bindjen e nji akademiku te till si q ceke me larte.Fale Zotit,kemi mjaft intelektual qe e ngriten kete Pallat per lakmi.

pershendetje:halla e madhe :lol:


Halle e madhe ,une nuk isha kurreshtare por ti me shkrime te tuja me bere. por si do qofte ketu nuk qenka titulli " te diskutohet per Odise" por "per intelektualet shqiptare" keshtu qe dikskutimin per z.Odise e shof te mbyllur ,mes meje dhe teje.

PS. ashtu siq e kam cek edhe ishte dhe mua sme vije aspak keq per kete ,edhe aty kam cek edhe fjalen: "shume te tjere",por pse te vrau ty ,skam faj.

E pershndetur dhe e nderuar nga Vetima.

halla e madhe
28-08-05, 23:23
Vetima_hallen nuk e vret vetima aq lehte se jame e pregaditur me rrufeprites te persosur :wink: :lol:

caste te kendshme :lol: :lol:

Vetima
28-08-05, 23:37
Vetima_hallen nuk e vret vetima aq lehte se jame e pregaditur me rrufeprites te persosur :wink: :lol:

caste te kendshme :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Eh moj halle e madhe ,asgje nuk eshte me te vra vetima apo murmurima sa te vrane nga njehere vete vetja. :lol: :lol: :lol:

Ok halle e madhe qaste te kendshme dhe nderime aq sa meriton se sjam ketu ta vraj askend.

Me rrespekt Vetima.

Krokodilli
29-08-05, 07:49
Vetima_hallen nuk e vret vetima aq lehte se jame e pregaditur me rrufeprites te persosur :wink: :lol:

caste te kendshme :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Eh moj halle e madhe ,asgje nuk eshte me te vra vetima apo murmurima sa te vrane nga njehere vete vetja. :lol: :lol: :lol:

Ok halle e madhe qaste te kendshme dhe nderime aq sa meriton se sjam ketu ta vraj askend.

Me rrespekt Vetima.

Qka kan me lyp Intelektualet ne keso lloj diskutimesh,,,, dy vajza te forumit si dy maca te egra,, sikur Shoku Odise te ishte Princi i Trojeve Shqiptare dhe keto ngajn mbas ti,,,
ISHTE INTELEKTUAL SHKURT, ME RRESPEKT PER TE GJITH,, NJERI I PJEKUR, I RRESPEKTUAR NGA TE GJITH..

PERSEHNDETJE MACA , MOS ME KEQKUPTONI , RRESPEKT PER JU (edhe pse ju thirra maca, ishte emer perkedheles)

Kupid
29-08-05, 20:31
Krokodilli,

me tregu drejt, une po te konsideroj ty si intelekti i jete real. vazhdo ti me shkrimet. flm.

Krokodilli
30-08-05, 06:27
Krokodilli,

me tregu drejt, une po te konsideroj ty si intelekti i jete real. vazhdo ti me shkrimet. flm.

flm Kupid per ate mendim qe ke per mu,, edhe pse jam si te gjith ne forum,,,,, po mundohem te arri diqka si qdokush... :wink:
pershendetje

Murgesha
30-08-05, 13:01
Qka kan me lyp Intelektualet ne keso lloj diskutimesh,,,, dy vajza te forumit si dy maca te egra,, sikur Shoku Odise te ishte Princi i Trojeve Shqiptare dhe keto ngajn mbas ti,,,
ISHTE INTELEKTUAL SHKURT, ME RRESPEKT PER TE GJITH,, NJERI I PJEKUR, I RRESPEKTUAR NGA TE GJITH..

PERSEHNDETJE MACA , MOS ME KEQKUPTONI , RRESPEKT PER JU (edhe pse ju thirra maca, ishte emer perkedheles)

Hmmmmmm unė nuk do ta quaja Hallėn e madhe dhe Vetimėn si dy mace tė egra.

Kėto dyja po mundohen tė sqarohen dhe se besoj se e kanė me qėllim tė keq.

halla e madhe
30-08-05, 16:45
Krokodilli_Mos na lashte zoti pa intelektual.Shpresojme se shpejti qe prej nje krokodilli te shendrohet nji akademik i famshem,jo australian por shqipetar :wink:

Krokodilli
31-08-05, 09:52
Krokodilli_Mos na lashte zoti pa intelektual.Shpresojme se shpejti qe prej nje krokodilli te shendrohet nji akademik i famshem,jo australian por shqipetar :wink:

ishalla do te ndodh ashtu si thua ti e ndearuar,, shqiptar jo australian,, edhe pse drejtimin ka marr ne rrug te kundert, ka australia :cry: ,
sido qe te jet nje pershendetje per ty dhe Murgeshen,..

Dilaver
26-01-08, 15:21
Borxh (nuk) e kanė. Por edhe nėse i vizitojnė, e me pėrvojat dhe dijen e tyre, sipas kualifikimeve qė kanė, mund tė japin kontribut tė cmuar pasi qė forumet janė pikėtakime tė bashkkombasve nga tė gjitha anėt e globit.
“Intelektualėt janė suksesi mė i madhė i evolucionit.”

lirik
26-01-08, 18:18
Secili shqiptarė qė din tė lexoj duhet ti hap nganjiher forumet pse jo,por ne si njerz si komb kemi ndryshuar shum ,habitem dhe mbetem pa tekst me ndryshimet qe erdhen per nji kohė aq
tė shkurtė
Pse shtrohet pyetja ?
Dikurė me njerz ne kohen time vraponim pas dirturisė dh ishte aq intresante inkudįdrimi ne tema qofshin ato politike apo filozofike apo sportive dhe kishte shum origjinalitet dhe koncentrim nė gjithqka
Kur bisedonim rrreth temave kishte shum intresim dhe pjekutri profesori knaqej me dijen shihej knaqsija e tij ne fytyrė kishte sinqeritet ndrsa me intelektualin te rije ishte madheshti e madhe kishte raste kur ndjeheshe s e po fluturon nga dija egzimi qe ndegjonin vesht dhe kishte rrespekt ne biseda
Sot jo gjat vizites se pasluftes ne kosovė per qdo vit shkoj ngapak por intelektuali ka ndryshuar bashk me njeriun kam humb intresimi dhe koncentrimi.
sHUM QKA ėSHT SHENDRRUAR NE HUMBJE SHPIRTI ne dekoncentrim shum shokė te mi dhe intelektual profesor qė isha dikur nxėns i tyre sa po hynim ne nji temė biseda merrete kahje si ne pazarė dhe fillonte mosintresimi dhe marrja e fjales pa leje e pa radhė por sa per hyrjen ne internet ne forume as qe behej fjalė per qdo vķt i pysja a keni hy ndonjeher ne internet kam shkruar vargje a keni lexuar ndonje dhe per gjith vit premtojn thonė o do te shohim do te shikojm ku ne cilen faqe po shkruan do te pershendesim do te shohim por keto mbeten vetem fjalė dhe kotsi
ja pra brezat profesoret q eme kan mesuar disa te xilet dikur me plot zjarr e intresim flisnim diskutonim per temat ma te ndryshme
sot t emos intresohen fare per asgjė po qka pritet ather prej bujkut analfabetit apo nji personi te tthjesht me nji shkoll te mesme pra un nuk pres shum.
Mund te shkruash s ate duash po kush te lexon edhe milona libra shkruaj por kush nuk ta lexon nji varg sepse ne kosov ka ndryshuar gjithqwka kam ndryshuar njeriu ka ndryshuar jeta mentaliteti
ka ndryshuar vet ngjyra jetsore edhe zakonet po thuajse edhe tradita edhe koha edhe gjithqka
KISHTE DISA NJERZ PER SHEMBULL qe kishin perjetuar disa tmerre e dia ngjarje as nuk ti pershkruajn as vullnet nuk ka tetregojn te informojn sepse doja ti stilizoja ne vargje
MBI TE GJITHA HABITESHA ME NJERZ TE FAREFISIT T E GJERė TE CILET ASNJI VARG TIMIN NUK E KISHIN LEXUAR AS NJI GJURM AS NJI GJA THUA S E NUK EKZISTOJ SE PAKU TA LEXONIN PER HIR TE ASAJ QE NUK JAM NE KOSOV NUK JETOJ ATJE PER HIR T E MERGIMIT
Ndryshe jan popujt tjer europian ata lexojn shum lexojn lexojn libra lexojn gazeta lexojn internetin
por te ne shqiptart ka ra koncentrimi shum ka ra gjithqka ka ra edhe shpoirti optimist ka ra forca shpirtroe dhe forca ekoncetrimit dhe intresimit
MENDOJ S EINTELEKTUALT POR EDHE TE GJITH TE TJERET DO TE DUHEJ SA MA SHUM TE LEXONIN LEXIMI PASURON SHUM NJERIUN SHPIRTIN HORIZONTIN VIZIONET
UN FLAS ME FAKTE SEPSE NE SHUM VENDE KAM VERTETUAR SE SHUM PAK LEXOHEN FORUMET SEPSE KAM PYETUR SHUM NJERZ QKA LEXOJN NGA FORUMET NJERZ TE SHUM PROFILEVE NDERSDA BREZI I VJETER I INTLEKTUALVE NDOSHTA EDHE PAK DIJN TA PERDORIN KOMPJUTERIN SI DUKET AS Q EJAN PEPRJEKUR TA MSOJN TEKNIKEN E PERDORIMIT
UN MENDOJ S E FORUMET DO TE DUHEJ TE VLONIN NGA DISKUTUESIT E KOMENTUESIT
DIJA FITOHET DUKE U PROMOVUAR NEPER NDJKEJE E DISKUTIME E PARAQITJE ALTERNATIVE NEPER METODA E FORMA
FORUME ESHT NJI LLOJ LIGJERATE SEPSE POSTOHEN SHUM PUNIME ME PERMBAJTJE TE NDRYSHME DHE NGJARJE TE NDRYSHME NJERIU NGA FORUMET MSON POR FORUMET SHQIPTARE KAN MUNGESA AKOMA NUK KAN FITUAR LARTESINė E MAJAVE TE LARTA
SEPSE I MUNGON POPULLI NE TO I MUNGON SHUMQKA AKOMA NUK JAN PERSOSUR NE DITURI TE LARTA NE FORUME NUK INKUADROHEN AKADEMIKT AS PROFESORT
AS SOCIIOLOGT AS EKNOMISTAT AS GAZETART AS HISTORIANT
PROFILET JAN TE KUFIZUARA NEPER FORUME
Ne forume mungon pastaj edhe autoriteti i nji forumi FOORUMET SHQIPTARE PO HAPEN SHUM
JAN Bė SHUM DHE EHST SHPERNDA AFTESIA E POTENCIALI
SHQIPTAT PO MENDOJN S EJAN SI KINEZT NE NUMER ME MILIARDA PRANDAJ SECILI
PO HAP FORUM E NE VETEM PO E GJEN NJI EMER DHE PO E HAPė NJI FORUM
SHUM FORUME ESHT FUKARALLAK DY FORUME SHQIPTARE TE FUQISHME DO TE MJAFTONIN
KU POTENCIALI KOMBTAR DO TE HYNTE ATY KU DO TE KONCENTROHEJ ENCIKLOPEDIJA DITIURIT E NDRYSHME DHE INTETLEKTI KU DO TE ANTARSOHEJ KOMBI NJERZIT NE MASė TE MADHE PRA EDHE KUALITETI E PASURIMI I FORUMIT
POR KSHTU PO SHPERNDAHET PO DEKONCENTROHET JAN BA SHUM FORUME DHE NUK PO ARRIJ N TA TERHEQIN VEMENDJEN QE TE JOSHIN NUMER TE MADH NJERZISH POR NE PERGJITHSI UN MENDOJ S ENJERIU SHQIPTAR NUK EKA INTRESIMINE MADH PER LEXIMIN
NE PERGJITHSI

KOMENT NGA LIRIKU

Pupi
26-01-08, 18:47
Lirik, Mos u ngut, kam frigėn se do tė zhgėnjehėsh!
Avash more burrė, ju le pak kohė njerzėve, sepse tash ka dinamizėm tė madhė dhe njerėzit nuk kan edhe aq shumė kohė tė mirren me "intelektualitetin" tonė.
Tė kujtohėt Poezia ,,PARAJA"

Ah moj para murdare qė gjėzdis po si zagare...
.................
Edhe shejh Ahmeti qė jep fetfan
Ja din kimen(kimetin) paras.

..................
................

Fshatari
26-01-08, 18:53
Lirik, Mos u ngut, kam frigėn se do tė zhgėnjehėsh!
Avash more burrė, ju le pak kohė njerzėve, sepse tash ka dinamizėm tė madhė dhe njerėzit nuk kan edhe aq shumė kohė tė mirren me "intelektualitetin" tonė.
Tė kujtohėt Poezia ,,PARAJA"

Ah moj para murdare qė gjėzdis po si zagare...
.................
Edhe shejh Ahmeti qė jep fetfan
Ja din kimen(kimetin) paras.

..................
................

Pupi,
Deshta met vet a asht "Merdare" a "Murdare" ?
E di qė pėrtej Merdarės ka edhe zagare e pėr ēita t'veta!

Miqėsisht Fshatri, siē mė quen Selvija(Princesha e Forumit : kjo vėrejtje asht redondente se tė gjithė e din...)!

>>{SpOnGeBoB}<<
26-01-08, 19:11
ketu ne forum diskutojna, qka po na duhen intelektualt ketu, te shkojne ta paguajn borgjin ku kan mbet borgj pse duhet me ardhe ketu me na kryp teoria e demagogji t`thata.

Pernime de a mos po kujtojn qe duhet me ju que ftesa me ardhe me shkrujt ne forum. N`daqin me ardhen me shkrujt le te shkrujne pse a po i lut dikush.

lirik
27-01-08, 01:00
Titulli: A E KANE BORXH INTELEKTUALET SHQIPTARĖ T'I VIZITOJNė FORUMET

--------------------------------------------------------------------------------

Secili shqiptarė qė din tė lexoj ,duhet ti hap nganjiher forumet shqiptarepre pse jo,
por ne si njerz si komb kemi ndryshuar shum ,
Habitem dhe mbetem pa tekst me ndryshimet qe erdhen per nji kohė aq tė shkurtė

Pse shtrohet pyetja ?
Dikurė me njerz nė kohen time vraponim pas dirturisė dhe ishte aq intresant inkuadrimi
nė tema qofshin ato politike apo filozofike apo sportive dhe kishte shum origjinalitet dhe koncentrim nė gjithqka qė flitej
Kur bisedonim rrreth temave kishte shum intresim, dhe pjekuri ,profesori knaqej me dijen, poashtu
shihej knaqsija e tij ne fytyrė ,kishte sinqeritet ndėrsa me intelektualin tė rrije ishte madheėshti e madhe
kishte raste kur ndjeheshe s e po fluturon nga dija e gzimi qė ndegjonin veshėt dituri ,
dhe kishte rrespekt ne biseda.
Sot jo kjo nuk ėsht mė ka ndryshuar situata , gjat vizites sė pasluftes ne kosovė pėr qdo vit shkoj ngapak,
por intelektuali ka ndryshuar ,bashk me njeriun, kam humbė intresimi dhe koncentrimi.
SHUM QKA ėSHT SHėNDRRUAR NE HUMBJE SHPIRTI EGOIZEM TA PAPARė METERIALIZė INTERES TE QORORODITUR NJERIU FARE NUK I NGAJNė NJERIUT
DHE BISEDAT SHKOJNė nė dekoncentrim .
Shum shokė tė mi dhe intelektual profesor qė isha dikur nxėns i tyre sa po hynim nė nji temė
biseda merrete kahje si ne pazarė MANDEJ Nė DEKONCENTRIM
dhe fillonte mosintresimi ,dhe marrja e fjales pa leje, e pa radhė, por sa pėr hyrjen nė internet nė forume as qe behej fjalė pėr qdo vķt i pysja a keni hy ndonjeher nė internet
kam shkruar vargje
ju thosha ndoshta ndonji ju ngjall diqka mallengjim apo ndjenja.
A keni lexuar ndonje NGA TITUJT VARGJET dhe per gjith vit premtojnė;
thonė o do te shohim;
do te shikojmė ku nė cilen faqe PO SHKRUAN
do te pershendesim thonė do te shohim , do te shikojm faqen por kėto mbeten vetem fjalė dhe kotsi .
Ja pra brezat profesorėt DHE JETA si ndryshojn shum shpejt dhe ne nnji thyerje shpirtrore qė mė kan
befasuar.
Profesort Qė DIKURė mė kan mesuar mesuar nuk ishin ma ata qe eishindikiurė ishin bė si tė vyshkur. Disa tė cilėt dikurė me plot zjarrė e intresim flisnim diskutonim ,pėr temat ma tė ndryshme
sot t ė mos intresohen fare pėr asgjė po qka pritet ather prej bujkut analfabetit apo nji personi tė thjeshtė me nji shkollė tė mesme
pra un nuk pres shum.
Mund tė shkruash s a tė duash po kush tė lexon sot edhe milona libra shkruaj por kush nuk ta lexon nji varg
sepse ne kosovė ka ndryshuar gjithqka dhe jo vetem ne kosovė por ne te gjitha trojet shqiptare
ndryshoi njeriu ka ndryshuar jeta mentaliteti sjellja gjithqka u vyshk dhe ndryshoi per keq ka hum rrespekti dhe rendi ka humbė vullneti dhe intresimi.
Nė trojet etnike ka ndryshuar vet ngjyra jetsore edhe zakonet po thuajse edhe tradita edhe koha edhe gjithqka
KISHTE DISA NJERZ PėR SHEMBULL qė kishin pėrjetuar disa tmerre e disa ngjarje as nuk ti pershkruajn
as vullnet nuk kan te tregojnė tė informojnė sepse doja ti stilizoja nė vargje ato ngjarje
MBI Tė GJITHA HABITESHA ME NJERZ TE FAREFISIT Tė GJERė TE CILėT ASNJI VARG TIMIN NUK E KISHIN LEXUAR
AS NJI GJURMė AS NJI GJė THUA S E NUK EKZISTOJ mbi dhe Sė PAKU TA LEXONIN PėR HIRė Tė ASAJ Qė NUK JAM Nė KOSOVė per hirė se
un NUK JETOJ ATJE PėR HIRė T ė MERGIMIT
Ndryshe jan popujt tjerė europian ata lexojnė shum lexojnė lexojnė libra lexojnė gazeta
lexojnė internetin
por te ne shqiptarėt ka ra koncentrimi
shum ka ra gjithqka
ka ra edhe shpirti optimist ka ra forca shpirtroe dhe forca e koncetrimit dhe intresimit
ka ra forca e vullnetit e dhe e qdo gjė qė mund tė quhet shpirtrore e mund te ket lidhje me shpirtin e njeriut
MENDOJ S EINTELEKTUALėT POR EDHE Tė GJITH Tė TJERėT DO Tė DUHEJ SA MA SHUM
Tė LEXONIN
LEXIMI PASURON SHUM NJERIUN SHPIRTIN HORIZONTIN VIZIONET
UN FLAS ME FAKTE SEPSE NE SHUM VENDE KAM VERTETUAR ,,,,,SE SHUM PAK LEXOHEN FORUMET ,,,,,,,,,
SEPSE KAM PYETUR SHUM NJERZ QKA LEXOJNė NGA FORUMET
NJERZ Tė SHUM PROFILEVE dhe per qudi ata shum pak hynin ne internet
NDERSA BREZI I VJETER I INTLEKTUALVE NDOSHTA S ' DIJNė TA PERDORIN KOMPJUTERIN
SI DUKET AS Q ė JAN PėRPRJEKUR TA MSOJNė TEKNIKEN E PERDORIMIT
UN MENDOJ S E FORUMET DO TE DUHEJ TE VLONIN NGA DISKUTUESIT E KOMENTUESIT
DIJA FITOHET DUKE U PROMOVUAR NEPER NDJKEJE
TE DIJES
E DISKUTIME
E PARAQITJE TE ALTERNATIVAVE NEPER FORUME SI DHE TEMAVE E PUNIMEVE TE NDRYSHME

FORUMI ėSHT NJI LLOJ LIGJėRATE SEPSE POSTOHEN SHUM PUNIME ME PERMBAJTJE Tė NDRYSHME
DHE NGJARJE TE NDRYSHME
NJERIU NGA FORUMET MSON POR FORUMET SHQIPTARE KAN MUNGESA AKOMA NUK KAN FITUAR LARTESINė E MAJAVE TE LARTA
SEPSE I MUNGON POPULLI
NE FORUME MUNGON SHUMQKA AKOMA NUK JAN PERSOSUR NE DITURI TE LARTA TEMAT
Nė FORUME NUK INKUADROHEN AKADEMIKT AS PROFESORT
AS SOCIOLOGT AS EKONOMISTAT AS GAZETART AS HISTORIANT AS AVIOKAT A SPOLITIKAN AS DEPUTET
PROFILET JAN TE KUFIZUARA NEPER FORUME NE MUNGES TE ITELEKTUALVE
Ne forume mungon pastaj edhe autoriteti i nji forumi
FOORUMET SHQIPTARE PO HAPEN SHUM
JAN Bė SHUM DHE ėSHT SHPERNDA AFTESIA E POTENCIALI
SHQIPTART PO MENDOJN S E JAN SI KINEZT NE NUMER ME MILIARDA
PRANDAJ SECILI
PO HAPė FORUM
SI Tė GJEJN NJI EMėR DHE PO E HAPIN NJI FORUM
SHUM FORUME TE HAPURA SHQIP ėSHT FUKARALLAK
DY FORUME SHQIPTARE TE FUQISHME DO TE MJAFTONIN
KU POTENCIALI KOMBTARė DO TE HYNTE ATY KU DO TE KONCENTROHEJ ENCIKLOPEDIJA DITURITė E NDRYSHME
DHE INTETLEKTI
KU DO TE ANTARSOHEJ KOMBI
NJERZIT NE MASė TE MADHE
PRA EDHE KUALITETI E PASURIMI I FORUMIT
POR KSHTU PO SHPERNDAHET PO DEKONCENTROHET JAN BA SHUM FORUME DHE NUK PO ARRIJ N TA TERHEQIN VEMENDJEN TE OPINIONIT Qė TE JOSHIN NUMėR TE MADH NJERZISH POR NE PERGJITHSI UN MENDOJ S E NJERIU SHQIPTARė NUK KA INTRESIMIN E MADH PER LEXIMIN DISI JAN TE VYSHKUR SHPIRTRISHT DHE JAN TE ROBRUAR NGA AGOIZMI E DEKONCENTRIMI SI DHE DUKURI TJERA
NE PERGJITHSI

KOMENT NGA LIRIKU

Murgesha
27-01-08, 01:39
Borgj apo pa borgj, krejt forumi ėshtė me intelektuala....

Preshevar
27-01-08, 12:03
Me ja fillu, e mu par politikant me foruma.... JESIN PA PUNĖ ! Po leni keto prralla...!

jadore
20-12-08, 19:28
jo!

intelektualet shqipetare e kane me borgje te ngrisin zerin per gjera me madhore..

LABI
20-12-08, 19:29
Jo !!