PDA

View Full Version : Kujtime kurvash te trishta


ARVANITI
17-05-05, 11:55
"Kujtime kurvash te trishta" eshte libri i pare pas 10 vitesh i gjigandit kolumbian te letersise, Garcia Marquez.

Ky liber ka ne qender nje gazetar 90 vjecar, i pamartuar dhe i padashuruar ne jeten e tij te gjate. Cdo here epshet e tij seksuale i ka shfryre ne prostituta dhe kurva rrugesh, cdohere me para.
Ai vendos qe ne ditelindjen e tij te 90, naten ta kalonte me nje adoloshente 14 vjecare te virgjere. Pronarja e bordellos, ku ai shkon vazhdimisht, arrin t'ia gjeje nje vajze te tille. Naten e ditelindjes, shkon ne dhomen e caktuar per te ne bordello, futet brenda, dhe sheh vajzen lakuriq ne gjume. Afrohet, e prek, nuk i ben gje. Ai fillon te kujtoje jeten e tij boshe, pyet veten se pse nuk ka rene kurre ne dashuri, kujton kurvat e tij (mban nje ditar me emrat e tyre). Ate nate ai vetem sa e vezhgon vajzen, nuk i ben gje. Me pas ai cakton edhe here te tjera, takim seksual me vajzen (me ane te pronares), por cdohere ndodh e njejta gje, nuk eshte i afte te bej gje. Kupton se per here te pare ne jeten e tij, ai ra ne dashuri me kete vajze, me te cilen nuk kishte folur asnjehere, e cila nuk e kishte pare asnjeher ne fytyre, e cila gjithmone ishte ne gjume...

Nuk po e them fundin...lexojeni..

Morali:
-Dashuria nuk njeh moshe.
-Jeta eshte e ndare ne faze dhe cdo faze ka kenaqesine dhe detyrat e veta.
-Diferenca ne moshe ne dashuri eshte nje problem, qe cdokush duhet ta shmang.
-Jetoje jeten, ajo nuk vjen per se dyti.

Kete liber e kam lexuar para dy muajsh.


***
Titulli i origjinalit:
"La memoria de mis putas tristes"
***

ARVANITI
17-05-05, 12:09
Ja kopertina e librit ne spanjisht

http://images.amazon.com/images/P/140004443X.01._SCLZZZZZZZ_.jpg

Reana
18-05-05, 05:10
90 vjecari me 14 vjecaren :shock: ???

shpresoj se ka qene dashuri platonike, perndryshe situata e pershkruar eshte jo-ligjore!!!!
behet fjale per nje te femije 14 vjecar!!!!! per nje person te moshes jo madhore!!!

me pelqen Marquez, posaqerisht "100 VJET VETMI", eshte storje qe me ka lene me mbresa te perhershme, prandaj nuk dua te moralizoj apo te paragjykoj pa e lexuar kete botim te ri (thua ti)!!!

ARVANITI
18-05-05, 11:59
90 vjecari me 14 vjecaren :shock: ???

shpresoj se ka qene dashuri platonike, perndryshe situata e pershkruar eshte jo-ligjore!!!!
behet fjale per nje te femije 14 vjecar!!!!! per nje person te moshes jo madhore!!!

me pelqen Marquez, posaqerisht "100 VJET VETMI", eshte storje qe me ka lene me mbresa te perhershme, prandaj nuk dua te moralizoj apo te paragjykoj pa e lexuar kete botim te ri (thua ti)!!!


Jane disa gjera qe edhe sajohen.

Sot ne shume vende te botes nuk ka shtet, pranaj prostitucioni me minorene eshte i perhapur aq shume sa nuk ben pershtypje.

E RENDESISHME ESHTE VETEM THELBI :idea:


Ta sugjeroj qe ta lexosh. :)

Nuk eshte i madh (rrethe 100 faqe).

P.S. "100 vjet vetmi" eshte njish fare :wink:

ARVANITI
18-05-05, 11:59
90 vjecari me 14 vjecaren :shock: ???

shpresoj se ka qene dashuri platonike, perndryshe situata e pershkruar eshte jo-ligjore!!!!
behet fjale per nje te femije 14 vjecar!!!!! per nje person te moshes jo madhore!!!

me pelqen Marquez, posaqerisht "100 VJET VETMI", eshte storje qe me ka lene me mbresa te perhershme, prandaj nuk dua te moralizoj apo te paragjykoj pa e lexuar kete botim te ri (thua ti)!!!


Jane disa gjera qe edhe sajohen.

Sot ne shume vende te botes nuk ka shtet, pranaj prostitucioni me minorene eshte i perhapur aq shume sa nuk ben pershtypje.

E RENDESISHME ESHTE VETEM THELBI :idea:


Ta sugjeroj qe ta lexosh. :)

Nuk eshte i madh (rrethe 100 faqe).

P.S. "100 vjet vetmi" eshte njish fare :wink:

Murgesha
18-05-05, 12:39
Nga Gabriel Garcia Marquez kam lexuar romanin "Kronike e nje vdekjeje te paralajmeruar" i cili mė ka lėnė pėrshtypje tė mirė pėr tė si shkrimtar i madh.
Natyrisht se do e gjej edhe kėtė librin pėr tė cilin flet Avraniti.

Nėse dikush nga ju ka lexuar "Dashuri ne Koherat e Koleres", do tė mė interesonte se pėr ēka bėhet fjalė aty.

Murgesha
18-05-05, 12:39
Nga Gabriel Garcia Marquez kam lexuar romanin "Kronike e nje vdekjeje te paralajmeruar" i cili mė ka lėnė pėrshtypje tė mirė pėr tė si shkrimtar i madh.
Natyrisht se do e gjej edhe kėtė librin pėr tė cilin flet Avraniti.

Nėse dikush nga ju ka lexuar "Dashuri ne Koherat e Koleres", do tė mė interesonte se pėr ēka bėhet fjalė aty.