PDA

View Full Version : Gatimi tradicional i zones, krahines ose qytetit tuaj


ARVANITI
17-05-05, 17:50
Ne qytetin ku une jetoj, Tirane, nuk ka nje gatim tradicional te Tirones, pasi popullsia eshte heterogjene.

Por do t'i permend nja dy:

1-tave kosi
2-sarme


si dhe bakllava.

***
P.Sh.

Elbasani njihet per ballokume dhe Imam Bajelldi.

***

laliloli
21-05-05, 23:27
NE FSHATIN KU JETOJ GATIMET TRADICIONALE JANE :
-FLIA
-PIQE-HIQE
-KRELANA
-KOLLPITJA
-LAKNORI
-MANTIJA ETJ

Jana
01-05-08, 15:30
Ktu te une asht TAVA ME MISH.....

elbasane
20-09-08, 03:26
Ktu te une asht TAVA ME MISH.....
ne vendin ku une jetoi gatimi tradicional eshte ballokume tava elbasanit (kosit) tava me pistil

Urata
21-09-08, 15:01
ne vendin ku une jetoi gatimi tradicional eshte ballokume tava elbasanit (kosit) tava me pistilNe Elbasan kam ngrene tave kosi, ballokume, e kam provue pestilin ashtu te thate jo ne tave dhe pogaqe-buke me pite ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...( e kam ngrene vetem peten e jo buken!!!)


Kalaja, me veshjen gjelberuese te shtonte oreksin!

Jana
25-09-08, 17:09
Tava e Gjakoves...

Pėr tė pėrgatitur gjellė pėr 4 persona nevojiten :

- 1 kg mish qengji ose viēi (mundėsisht me yndyrė)
- 2,5 kg domate
- 3-4 qepė
- 5-6 speca
- 1 karrotė
- 100 g gjalpė
- 1 filxhan oriz
- Bamje, kėpurdha (sipas dėshirės) bėn edhe pa kėto
- Majdanoz
- Mėlmesat : kripė, vegetė, biber i zi dhe biber i kuq

Nė tavė dheu grihen nė copa tė mėdha, tė gjitha perimet tė rradhitura sikur nė listė. I hudhen melmesat dhe pėrzihen mirė. I futet mishi nė brendėsi, i hudhet gjalpa dhe kėshtu e pregaditur futet nė furrė tė nxehtė 250 °C. Zihet 2 orė e gjysmė. Mund tė pėrzihet ndėrkohė dhe poashtu ti ulet temperatura.


edhe njo...

Pėr tė pėrgatitur gjellė pėr 6 persona nevojiten :

- 6 Kofsha pule (ose qure)
- 6 kg qepė
- 250 g gjalpė
- 1 filgjan oriz
Melmesat.
- Kripė, biber i zi dhe biber i kuq.


Nė njė enė zihet mishi me ujė dhe kripė. Qepėt grihen nė pjesė tė mėdha dhe fėrgohe nė gjalpė nė temperaturė tė ulėt duke i pėrzier qepėt dhe kohė pas kohe duke i shtuar nga pak lėng tė mishit dhe kėshtu deri sa qepa tė fėrgohet mirė dhe tė fitoj ngjyrė tė kuqėremt, pastaj kriposet, biberoset kurse biberi i kuqė nė fund nė njė sasi shumė tė vogel i shtohet orizi dhe hudhet nė tavė dheu tė rafshėt nė formė tepsie mbi qepė renditet mishi dhe futet nė furė tė reshket ngadal.

Kjo tavė kėrkon kohė tė gjat pėr tu pregaditur dhe pregaditet zakonisht nė raste tė veqanta.

jadore
25-09-08, 19:20
Tava e Gjakoves...

Pėr tė pėrgatitur gjellė pėr 4 persona nevojiten :

- 1 kg mish qengji ose viēi (mundėsisht me yndyrė)
- 2,5 kg domate
- 3-4 qepė
- 5-6 speca
- 1 karrotė
- 100 g gjalpė
- 1 filxhan oriz
- Bamje, kėpurdha (sipas dėshirės) bėn edhe pa kėto
- Majdanoz
- Mėlmesat : kripė, vegetė, biber i zi dhe biber i kuq

Nė tavė dheu grihen nė copa tė mėdha, tė gjitha perimet tė rradhitura sikur nė listė. I hudhen melmesat dhe pėrzihen mirė. I futet mishi nė brendėsi, i hudhet gjalpa dhe kėshtu e pregaditur futet nė furrė tė nxehtė 250 °C. Zihet 2 orė e gjysmė. Mund tė pėrzihet ndėrkohė dhe poashtu ti ulet temperatura.


edhe njo...

Pėr tė pėrgatitur gjellė pėr 6 persona nevojiten :

- 6 Kofsha pule (ose qure)
- 6 kg qepė
- 250 g gjalpė
- 1 filgjan oriz
Melmesat.
- Kripė, biber i zi dhe biber i kuq.


Nė njė enė zihet mishi me ujė dhe kripė. Qepėt grihen nė pjesė tė mėdha dhe fėrgohe nė gjalpė nė temperaturė tė ulėt duke i pėrzier qepėt dhe kohė pas kohe duke i shtuar nga pak lėng tė mishit dhe kėshtu deri sa qepa tė fėrgohet mirė dhe tė fitoj ngjyrė tė kuqėremt, pastaj kriposet, biberoset kurse biberi i kuqė nė fund nė njė sasi shumė tė vogel i shtohet orizi dhe hudhet nė tavė dheu tė rafshėt nė formė tepsie mbi qepė renditet mishi dhe futet nė furė tė reshket ngadal.

Kjo tavė kėrkon kohė tė gjat pėr tu pregaditur dhe pregaditet zakonisht nė raste tė veqanta.

kallxoju bre zhane q'kjo e dyta ka emrin Tave me kepe, se as edhe kryekuzhinjera e virtualiteitit linka nuk nuk kish pas ndi per te se le mo keta tjeret , aludojshine prej sinonimit ''kep'' qe po lypi ''gjelle qyl'' prit te ju tregoj nima aq pune done kjo tava me kepe sa qe veq per feste Bajrami e bejme andej nga ne , demek per marre ..
eh kete te paren e thirrim ndryshe edhe tave me patligjane , ka pune veq nom nom; krjete veren e kalojme me t'o ..
p.s.
tash mundesishte gjema receptin e kavurmes ,se kismet e si ta kry dijeten (edhe 3 muaj ) e drejte e ne gjella tona une edhe me mesu vet me i gatu bile ..

YanYan
04-08-09, 03:01
Ka boll por specialiteti i Loces teme asht tava e krapit:smile:

teutaA
04-08-09, 21:28
buk e long :smile:

Oqeani
04-08-09, 21:31
buk e long :smile:

djathi ...

teutaA
04-08-09, 21:34
djathi ...

hahaha po de djath maz kryp tamel edhe naj spec a kastravec :smile:

Oqeani
04-08-09, 21:36
hahaha po de djath maz kryp tamel edhe naj spec a kastravec :smile:

djegės .... (picato)

teutaA
04-08-09, 21:37
djegės .... (picato)

varet prej shijes veq kryesorja unt nuk jet kur ka buk e long:wink:

Oqeani
04-08-09, 21:44
varet prej shijes veq kryesorja unt nuk jet kur ka buk e long:wink:

Por edhe nga shija nuk perjashtohet, nje diē e tille ma kona endja (apetiti)

teutaA
04-08-09, 21:46
Por edhe nga shija nuk perjashtohet, nje diē e tille ma kona endja (apetiti)

popo ani veres me kep te reja:smile:

Oqeani
04-08-09, 21:48
popo ani veres me kep te reja:smile:

Eh, ani me hudhera te shrypura me krip ... ( sikur para nje muaji kur shkova ne katund ... )

teutaA
04-08-09, 21:53
Eh, ani me hudhera te shrypura me krip ... ( sikur para nje muaji kur shkova ne katund ... )

jo me hudra smuj se ja niej eren vehtes kurr si ha

Oqeani
04-08-09, 21:59
jo me hudra smuj se ja niej eren vehtes kurr si ha

Ani mos ma moho te drejten e shijes http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ( ju preferoj ta perdorni ne sasi te vogel, nese nuke han se paku fute ne gjelle nje thelb duke ia hjekur pjesen e mbrendshe ( te them ashtu - "zemren" ... )

uliksi31
04-08-09, 22:08
Ka boll por specialiteti i Loces teme asht tava e krapit:smile:

Jame rrit me kete lloj ushqimi. C'ma perkujtoven kohen kur ruasha krap gjithe naten ne liqe t'Shkoders.:biggrin:

http://www.mariasphoto.com/wp-content/uploads/2008/02/an-indian-spear-fishing.jpg

Murgesha
04-08-09, 22:40
Jame rrit me kete lloj ushqimi. C'ma perkujtoven kohen kur ruasha krap gjithe naten ne liqe t'Shkoders.:biggrin:

http://www.mariasphoto.com/wp-content/uploads/2008/02/an-indian-spear-fishing.jpg


Qy, qy kurr se paskna ditė qė ntrit tonė ke dal me miniq ha,hahahahahaahaaaaaaaaaaaaa