PDA

View Full Version : Pse?


Makaveli
20-05-05, 14:57
Nese mund te me skjaroni nje dukuri te cilen vertet e verej gjate gjith kohes....dhe ne qdo cep te jetes...
Pse dita ne ditė nuk ka tempo te njejtė,gjate mengjesit jemi tejet te gezuar por gradualisht mund te ndodh qe ne pasdite te jemi te hidheruar
ose e kunderta .Kush shkakton gjith kete ?


U mendova dhe thash me veht, njeriu ...jam njeri apo nuk jam ?
Dhe pergjigja ishte qe jeta yte eshte nje njeri qe nga jeta pret vdekjen...

turisti
27-05-05, 00:37
Nese mund te me skjaroni nje dukuri te cilen vertet e verej gjate gjith kohes....dhe ne qdo cep te jetes...
Pse dita ne ditė nuk ka tempo te njejtė,gjate mengjesit jemi tejet te gezuar por gradualisht mund te ndodh qe ne pasdite te jemi te hidheruar
ose e kunderta .Kush shkakton gjith kete ?


U mendova dhe thash me veht, njeriu ...jam njeri apo nuk jam ?
Dhe pergjigja ishte qe jeta yte eshte nje njeri qe nga jeta pret vdekjen...

Shoki i nderuar,

Po shof se -koxha- je ka pret pergjegjen e nevoitur,e thash une ndosht ta jap naj lloj pergjegjje,ja ide...Normal qe ne mengjes e ndin veten te luntur,sepse posa zgjohesh nga gjumi,je i fresket,ban planet cka sot,mendimet edhe te shkojne ne shume drejtimet,e jo pak here edhe totalisht ta lakojne drejtimin.Gjat dites,,normal qe lodhemi e gradualisht edhe disponimi bjen...Ose ndoshta je i gzushem kur eshte koha e mire e i demoralizum me kohen e keqe ( po mendoj qe ndoshta koha ndryshe po ndikon tek ti).Ka shume faktore qe ndikojne ne disponimin e personit,por gati se te gjithat qe na nevoiten per jete-i kemi ne trup,mos harro.

Me respekt,
TURISTI.

dr1ta
27-05-05, 18:38
Nese mund te me skjaroni nje dukuri te cilen vertet e verej gjate gjith kohes....dhe ne qdo cep te jetes...
Pse dita ne ditė nuk ka tempo te njejtė,gjate mengjesit jemi tejet te gezuar por gradualisht mund te ndodh qe ne pasdite te jemi te hidheruar
ose e kunderta .Kush shkakton gjith kete ?


U mendova dhe thash me veht, njeriu ...jam njeri apo nuk jam ?
Dhe pergjigja ishte qe jeta yte eshte nje njeri qe nga jeta pret vdekjen...


Te une esht e kunderta ..ne mengjes jam teper e hidheruar ..mbas dite krejt ndryshe ...kam lexu qe shpesh kur ndihemi keshtu ..mundet te jet ce vetem nuk kemi energji ..prandaj me ngren ushqim shpesh her dhe pak esht mire (sheqerin ne gjak )mbet stabil :roll: :roll:

Makaveli
27-05-05, 21:07
A mund tė jet shkak edhe njė ėndėrr e keqe gjat nates ?apo e djeshmja tė ka bėr qė mengjesi i sodėm tė jetė i zymt ,apo tė mos ndjeheni mir...
-----------------------------------------------------------------------------------
Njeriu ka afetesi tė analizoj tė kaluaren,tė tanishmen por jo edhe tė dijė tė ardhmen ..prandaj qdo gjest qė ne bejme ka lidhje me atė se si do tė ndihemi nė tė nesėrmen ..Hė qfar mendoni pėr kėtė? :wink:

Kam bėr gabime nė tė kaluaren,por do i shmangem atyre nė tė ardhmen edhe nese e nesėrmja e afėrt mė mbetėt enigmė.!

turisti
28-05-05, 00:34
A mund tė jet shkak edhe njė ėndėrr e keqe gjat nates ?apo e djeshmja tė ka bėr qė mengjesi i sodėm tė jetė i zymt ,apo tė mos ndjeheni mir...
-----------------------------------------------------------------------------------
Njeriu ka afetesi tė analizoj tė kaluaren,tė tanishmen por jo edhe tė dijė tė ardhmen ..prandaj qdo gjest qė ne bejme ka lidhje me atė se si do tė ndihemi nė tė nesėrmen ..Hė qfar mendoni pėr kėtė? :wink:

Kam bėr gabime nė tė kaluaren,por do i shmangem atyre nė tė ardhmen edhe nese e nesėrmja e afėrt mė mbetėt enigmė.!

Nese mesohesh ne gabimet e kaluares,ndoshta do ti kuptojsh perafersisht te ardhmen.... :wink:

rastesishT
02-12-05, 22:10
E more shokut, tregona ti me qka merresh ndoshta mund te japim pergjigje , qe te nevojitet ty....

turisti
07-12-05, 23:15
E more shokut, tregona ti me qka merresh ndoshta mund te japim pergjigje , qe te nevojitet ty....

Rastesisht ke fol si automekaniku: tregona se ēka ka vetura..... :wink:

Arb
07-12-05, 23:18
Nese mund te me skjaroni nje dukuri te cilen vertet e verej gjate gjith kohes....dhe ne qdo cep te jetes...
Pse dita ne ditė nuk ka tempo te njejtė,gjate mengjesit jemi tejet te gezuar por gradualisht mund te ndodh qe ne pasdite te jemi te hidheruar
ose e kunderta .Kush shkakton gjith kete ?

U mendova dhe thash me veht, njeriu ...jam njeri apo nuk jam ?
Dhe pergjigja ishte qe jeta yte eshte nje njeri qe nga jeta pret vdekjen...

Leja kete pergjigje Sokratit o burre...

Ka pas ai nge me i kqyr kto sene....

doGzona
08-12-05, 00:22
Sikur njeriu te ishte cdo here ne nje tempo te jetes , mendoj qe jeta edhe nuk do te kishte aq sa duhet kuptim.Nga rrethanat e ndryshme jetesore ne reagojme ne menyra te ndryshme , pra duke e ditur qe jeta eshte me shume se kontribut ose perkushtim.Humbja e vullnetit te njeriut ose gezimit te njeriut ose ringjallja e njeriut , mvaret e tera se nga kush jemi te rrethuar dhe se edhe sa i kushtojme rendesi atyre qe mundohen te na bejne te lumtur , pra me nje fjale , nganjehere edhe nga vete koha , natyra , njeriu eshte edhe i ndryshem nga dita ne dite ,sepse deri me sot, nuk ka qene asnje dite e njejt dhe as qe do te jete.

Hapi
25-10-08, 17:19
Makiaveli jeten e karakterizojn nderrimet. Jeta eshte Dialektik

Skyfter
26-10-08, 11:50
Nje pyetje inteligjente do te ishte me interesante se sa 100 pergjigjje palidhje!

selvija
26-10-08, 22:07
Pse femrat jane nga venusi dhe meshkujt jane nga marsi? .

Skyfter
28-10-08, 11:54
Pse femrat jane nga venusi dhe meshkujt jane nga marsi? .

selvije, qysh po me doket paska edhe ktu ne forum qasi njerz te marsit se na paskan avullu mesazhat ....... :rolleyes:

PSYCHOPHER
01-11-08, 18:26
Nese mund te me skjaroni nje dukuri te cilen vertet e verej gjate gjith kohes....dhe ne qdo cep te jetes...
Pse dita ne ditė nuk ka tempo te njejtė,gjate mengjesit jemi tejet te gezuar por gradualisht mund te ndodh qe ne pasdite te jemi te hidheruar
ose e kunderta .Kush shkakton gjith kete ?


U mendova dhe thash me veht, njeriu ...jam njeri apo nuk jam ?
Dhe pergjigja ishte qe jeta yte eshte nje njeri qe nga jeta pret vdekjen...

hmmm ke te drejt me kete dukuri dhe te ndodh jo vetem ty por jam e sigurt qe secilit mirpo varet edhe nga menyra se si e sheh apo perballon kete...
nese analizojm pak perreth shohim se gjithqka ekziston ne ēifte apo gjithqka ka te dy anet e medaljes... e mira pa te keqen sdo ishte e vlefshme pra gjithmon duke njohur anen e erret te nje dukurie vetedijesohemi per shkelqimin e saj, andaj ne ket kendveshtrim njeriu eshte i destinuar te jet ne mes 2 poleve te kunderta dhe jan ata "zerat" e brendshem qe e luhasin ate her njeren an e her nje tjeter duke e bere labil edhe ne mendimet e tija apo ne vet qenien e tij... dhe menyra e NDRYSHIMIT TE KESAJ gjendje shpesh gjendet pikerisht ne BINDJEN TENDE... sepse ndodh qe ashtu me disponim te mir te jesh dhe kot fare te ndryshon disponimi dhe nese provon ti qe me mendje te thuash SJA VLEN psh te plogshtohem keshtu etj etj do te shohesh qe perseri te ndryshon disponimi pra ka te bej pak edhe me bindjen dhe gjithashtu edhe nese je pjes e nje rrethi pesimist do behesh edhe ti i till ...

me falni nese ja mzgjatur pak mirpo eshte nje dukuri qe i ndodh shum njerzve
respekt