PDA

View Full Version : A hidhėrohesh lehtė? - Hidhėrimi e durimi.


Odise
23-05-05, 23:34
Hidherimi si ves psikologjik, tregon gjestin e karakterit. a dikush hidherohet shume shpejt, e gati per asgje. 'A je ispatė (deshmitar) qe e mujta turrecin'? Ky tha: hajt more cka osht ajo pune! E ai burri t'ia zdriti pushke n'luleballi. Dikush del n'mellė shpejt (argjill). Hidherohet per pak. Per nje fjale - hop e n'kobure! E ka burrerine ngat - thone.

Dikush eshte njerideti dhe nuk mundesh me ia qite ujin (sic thot populli), nuk mundesh me e hidherua (idhnue). Kjo ka shume rendesi. Pra, toleranca, eshte termi qe na duhet ma se shumeti, ta vejme ne praktike, e qe na ka munguar gjithmone neve shqiptareve. Per ate ne mungese te tolerances, qe nuk jemi tolerant edhe nuk dijme te bejme as politike, as diplomaci ne nivel te duhur, as edhe nje polemike konstruktive: letrare, politike, historike, apo te zhanreve tjera.

Do te ishte mire te tregonte vetveten secili - a hidheroheni shpejt, pse hidheroheni shpejt, per cka hidheroheni shpejt edhe cfare dobie sielle hidherimi - a gjykoni vetveten parase te hidheroheni, apo vetem terrohen syte e futja fjale, e t'rame, e plumb? Shprehni kete veti psikologjike...

Pse hidheroheni? Nese duroni ne ate moment psikik, a mendoni se trajtoheni i lige, apo edhe ma trim?

Odise
28-05-05, 10:57
jam shume i lumtur, qe ketu nuk po u hidherojka askush, se nuk paska shkruar askush ne kete theme - per vesin psikologjik - hidherimi... :o

dr1ta
02-06-05, 10:47
Hidherohem shume shpejt ...hidherohem kur dikush flet me ironi gjith ..hidherohem nga kritikat e teperta ...hidherohem nga mendjemadhesi e dikujt ..hidherohem/nervozohem kur dikush flet vetem fjal formalisht...as ce ja nin...kjo verehet shume shpejt...kurr hidherohem shume her qendroj e qet ....ndonjher hakemerem ne te njejten menyre ...toleranca vjen dhe shkon ne jeten tone mendoj ..asnjher nuk esht e njejt ...nuk perdori dhune kur hidherohem ...por dal dhe vrapoj :lol:

Ben
02-06-05, 11:22
Hidherohem kur ma ben dikush diqka te pa drejt.

Psikologu
02-06-05, 11:29
HIdherimi:


Pėr tė folur pėr ketė ves Psikologjik duhet kohė e gjatė,por do ti bie pak sa me shkurt.
Eshtė e ditur se qendra e jonė nervore eshtė ajo e cila jep signalet ne terė trupin tonė dhe se ajo eshtė qelsi i trupit tonė ne pergjithesi.
Nganjeher njeriut i eshtė mesuar shqisa e tė degjuarit qe percillet ne sistemin nervorė tė jetė i njohur me tonin dhe tė folurit e dikuj,pėr tė mirė apo per te keq.
Hidherimi , irritimi dhe urrejtja janė pjesė tė pa ndara njera me tjeteren.
Hidherimi mundet tė jetė i natyrave tė ndryshme , te asaj tė hidheruarit tė lehtė , tė rend dhe te mesem.
Perse quhen keto keshtu:
Sepse hidherimi i i lehtė ka tė bejė me dikend qe nuk e simpatizon ose vetem ne shiqimin e tij ndjen njė irritim ne veten tende, do tė thotė se shqisat e shiqimit nuk e perballin fizonomin ose tonin ose sjelljen e tij.
Por nese keto forma , shiqimi, toni , dhe sjellja kombinohet tė gjitha sė bashku atehere kemi tė bejm me njė hidherim tė lehtė ne brendesin tonė e cila eshtė kaluese dhe me vonė behet si pjesė shakaje ne tė ardhmen tonė.
Hidherimi i rend eshtė ai hidherim i cili i ka bazat e tij nė njė person qe eshtė i afert i joni dhe tek njė person qe e kemi besimin dhe durimin e madhė , por nese nga ana e personit ne lendohemi aq shumė , atehere e ndjejm veten tė lenduar , tė provokuar, tė nenvlersuar dhe tė shitur , shkurt nuk kemi mė mendime pozitve pėr atė person ne fjalė.
Nga kjo rezulton njė hidherim i gjatė qe mund tė percillet me vite por ne fakt mbrenda ketyre viteve eshtė edhe njė jo mirėqenje ne brendesi tė vetė personit tė hidheruar, e nga kjo vjen edhe njė kerkim i asaj qė tė behet njė analizė pėr shakaun e hidherimit qe ne te shumten e rasteve eshtė i percjellur me shumė emocione dhe rezulton edhe ne derdhje lotesh.
Personat e hidheruar rėnd mundohen qe nė te shumten e rasteve tė gjejn lehtesim me perdorimin e alkoholit, droges , ose tė izolimit tė vetė total , pra shkurt ata janė tė lenduar aq shumė sa qe nga urrejtja e rastit tė tillė e harrojn ose e urrejn veten.
Menyrane e mirė e kapercimit tė kesaj tė keqe ose lehtesimit me fjalė tė tjera eshtė ajo qė tė falesh personin ne tė cilin je i hidheruar dhe qe nga ky moment do tė ndjesh lehtesi dhe siguri tė madhe ne veten tende , sepse ne hidherimin e rėnd benė pjesė pasiguria personale qe dergon nė veshtiresi qe ti besosh ndokuj nė tė ardhmen.
Eshtė e vertetuar se ne hidherohemi mė shumė ne atė qe e kemi afer dhe e duam se sa nė atė qė nuk e njofim e njė hidherim i tillė klasifikohet si thash mė heret si hidherim i rėnd.
Hidherimi i mesem benė pjesė ne atė shkallė balanc dhe jo balanc.
Njeriu nuk din se a eshtė i hidheruar apo i dashuruar apo i mirė pritur nga dikush.
Tek kjo menyrė vjen atehere kur ne e duam dikend dhe nuk mudn tė largohemi aq lehtė por kerkojm sqarime tėnjė pasnjeshme , dhe se ky hidherim thuaj se nuk perfundon asnjehere ,sepse falet dhe hidherohet, e pastaj hidherohet e falet, qka do tė thotė se njeriu nuk mundet tė vendos , tė hidherohet apo tė jetė i pajtuar e tė vazhdoj me tutje.Nga kjo rrjedhin te dhenat se me shumė se 60% tė njerezve jetojn nė rangun e kesaj metode tė mesme ne jeten e tyre , sepse nuk deshirojn tė humbin dikend tė aferm dhe se jetojn ne balanc dhe jo balanc.
Nderime

dr1ta
02-06-05, 13:28
HIdherimi:


Pėr tė folur pėr ketė ves Psikologjik duhet kohė e gjatė,por do ti bie pak sa me shkurt.
Eshtė e ditur se qendra e jonė nervore eshtė ajo e cila jep signalet ne terė trupin tonė dhe se ajo eshtė qelsi i trupit tonė ne pergjithesi.
Nganjeher njeriut i eshtė mesuar shqisa e tė degjuarit qe percillet ne sistemin nervorė tė jetė i njohur me tonin dhe tė folurit e dikuj,pėr tė mirė apo per te keq.
Hidherimi , irritimi dhe urrejtja janė pjesė tė pa ndara njera me tjeteren.
Hidherimi mundet tė jetė i natyrave tė ndryshme , te asaj tė hidheruarit tė lehtė , tė rend dhe te mesem.
Perse quhen keto keshtu:
Sepse hidherimi i i lehtė ka tė bejė me dikend qe nuk e simpatizon ose vetem ne shiqimin e tij ndjen njė irritim ne veten tende, do tė thotė se shqisat e shiqimit nuk e perballin fizonomin ose tonin ose sjelljen e tij.
Por nese keto forma , shiqimi, toni , dhe sjellja kombinohet tė gjitha sė bashku atehere kemi tė bejm me njė hidherim tė lehtė ne brendesin tonė e cila eshtė kaluese dhe me vonė behet si pjesė shakaje ne tė ardhmen tonė.
Hidherimi i rend eshtė ai hidherim i cili i ka bazat e tij nė njė person qe eshtė i afert i joni dhe tek njė person qe e kemi besimin dhe durimin e madhė , por nese nga ana e personit ne lendohemi aq shumė , atehere e ndjejm veten tė lenduar , tė provokuar, tė nenvlersuar dhe tė shitur , shkurt nuk kemi mė mendime pozitve pėr atė person ne fjalė.
Nga kjo rezulton njė hidherim i gjatė qe mund tė percillet me vite por ne fakt mbrenda ketyre viteve eshtė edhe njė jo mirėqenje ne brendesi tė vetė personit tė hidheruar, e nga kjo vjen edhe njė kerkim i asaj qė tė behet njė analizė pėr shakaun e hidherimit qe ne te shumten e rasteve eshtė i percjellur me shumė emocione dhe rezulton edhe ne derdhje lotesh.
Personat e hidheruar rėnd mundohen qe nė te shumten e rasteve tė gjejn lehtesim me perdorimin e alkoholit, droges , ose tė izolimit tė vetė total , pra shkurt ata janė tė lenduar aq shumė sa qe nga urrejtja e rastit tė tillė e harrojn ose e urrejn veten.
Menyrane e mirė e kapercimit tė kesaj tė keqe ose lehtesimit me fjalė tė tjera eshtė ajo qė tė falesh personin ne tė cilin je i hidheruar dhe qe nga ky moment do tė ndjesh lehtesi dhe siguri tė madhe ne veten tende , sepse ne hidherimin e rėnd benė pjesė pasiguria personale qe dergon nė veshtiresi qe ti besosh ndokuj nė tė ardhmen.
Eshtė e vertetuar se ne hidherohemi mė shumė ne atė qe e kemi afer dhe e duam se sa nė atė qė nuk e njofim e njė hidherim i tillė klasifikohet si thash mė heret si hidherim i rėnd.
Hidherimi i mesem benė pjesė ne atė shkallė balanc dhe jo balanc.
Njeriu nuk din se a eshtė i hidheruar apo i dashuruar apo i mirė pritur nga dikush.
Tek kjo menyrė vjen atehere kur ne e duam dikend dhe nuk mudn tė largohemi aq lehtė por kerkojm sqarime tėnjė pasnjeshme , dhe se ky hidherim thuaj se nuk perfundon asnjehere ,sepse falet dhe hidherohet, e pastaj hidherohet e falet, qka do tė thotė se njeriu nuk mundet tė vendos , tė hidherohet apo tė jetė i pajtuar e tė vazhdoj me tutje.Nga kjo rrjedhin te dhenat se me shumė se 60% tė njerezve jetojn nė rangun e kesaj metode tė mesme ne jeten e tyre , sepse nuk deshirojn tė humbin dikend tė aferm dhe se jetojn ne balanc dhe jo balanc.
Nderime


Shum shpjegim prof... flm


Po a hidherohesh ti ?

GURI SYLAJ
09-06-05, 14:37
HIDHRIMI....

Hidhrimi si ves psikologjik para se te ndahet ne hidhrim shum i madh , pak me imadh , i madh etj, qe sipas mendimit tim eshte edhe jo shume ndarje e qelluar duhet te analizohen faktoret te cilet e shkaktojn hidhrimin e ata mund te ndahen ne dy grupe : ne FAKTORE QE VIJNE NGA RRETHI (FAKTOR TE JASHTEM), dhe faktore qe burojn nga veteja e jone (FAKTOR TE MBRENDESHEM),
Te gjithe keta faktore bejne mobilizimin e nje energjije negative e cila mandej manipulon me ne dhe mvaresisht se sa neve jemi te pergaditur me u perballe me kete energji ndikon qe hidhrimi te rrite apo te zvogloj intenzitetin. Mvaresisht nga intenziteti dhe kohezgjatja , kjo energji eshte e demshme per shendetin dhe ne psikologjin tone sjell ndryshime qe mund te jene edhe me pasoja te gjata. nga kjo energji mund te lirohemi ne forma te ndryshme:
N e rend te pare duke e bere nje analize te faktoreve qe kan sjell nje situate te tille, dhe ate jo nje here por here pashere sepse gjykimi i nje situate mvaret edhe nga koha dhe momenti kur e bejme ate , nese jan ne pyetje faktore te jashtem atehere kontakti direkt me keta faktor por gjithmon i vetedijshem se qellimi yt , ne kete rast eshte me e mund hidhrimin. Ka raste kur kjo energji me se miri lirohet permes vajit d.m. th lotet nganjehere jan terapia me e qelluar kunder kesaj energjie negative.
Kujdese te vecant ne raste te tilla duhet kushtu reagimeve te pamatura ekstreme sepse ato vetem se e rrisin dhe e forcojn energjine negative ne te cilen gjen baze hidhrimi.

Me nderime Guri Sylaj

Odise
10-06-05, 05:22
Te nderuar diskutues!

Nuk thash te behet spjegim teorishe mbi hidherimin si gjest a ves psikologjik, por thjeshte, te japim mendimet tona - a hidherohemi shpejt
dhe pse edhe duke njohur shkaqet e nje hidherimi (nuk eshte fjala: hidherim i lehte, i mesem e i rende) - a mund ta mbajme vetveten nen kontroll dhe mos t'i shkaktojme vetvetes deme, por ta drejtojme hidherimin tek burimi i tij... dhe i zoti i tij te merret me te. :lol:


Juaji sinqerisht,

Odise

Psikologu
10-06-05, 17:16
Test apo cka kerkon i nderuari Odise!

As dija , as nervoza e asgjė nuk mundet tė njifet nese nuk i njohim burimin dhe arsyen , sepse permes ketyre mesohemi nė tolerancė dhe dijm tė kuptojm cdo kend ne cdo rast e nė cdo moment.
Atė qė thua se nuk kerkove ti teori e filozofi pėr hidherimin , mendoj se ne as nuk mund te flasim , as mendojm e as tė veprojm si Ti ose ai tjeteri mendon ose kerkon, sepse dallimi i njeriu nga njeriu krijon individė.

Nė munges tė gjuhes sė komunikimit , njohjes dhe vlersimit tė hidhėrimit, problemit etj , ndodhin gjerat tė cilat rezulojnė nė konflikte tė mėdha me permasa tė pa pershkruara.
S“po e ngjasė shumė , por pse hidherohemi dhe si e kam sqaruar mė lartė dhe kam besimin qė shkrimi i im nuk tė pengon asgjė?
Nderime..

GURI SYLAJ
10-06-05, 18:40
Te nderuar- ai qe nuk hidherohet , ai as nuk e din cka eshte toleranca. Por cka te beje une kur hidhrohem me veteveten ku te marr tolerancen dhe kujt te ia fali.Hidherimi nuk eshte dicka qe mund te mbyllet brenda kufijeve te nje bisede apo raporti dy palesh. Ai eshte shume me kompleks dhe me nje shtrirje shume me tegjere.
Per shembull , mua me hidherojn( merzisin, nese kam te drejte ) njerez qe mendojn se jan te pa gabueshem, se i dine te gjitha se nese ai nuk eshte ne ball as rreshti s'ka vlere etj.me hidhron injoranca, mendjemadhesia,dhe gjithesesi jouniteti per ceshtje madhore i dale nga interesa te ngushta individuale a grupore. Ti mund t'a keshe tolerancen e botes por ka raste kur po nuk u hidherove , po nuk u merzite ose je nje idiot ose boten e sheh me sy te verber.

Me nderime Guri Sylaj

Odise
10-06-05, 22:27
Test apo cka kerkon i nderuari Odise!

As dija , as nervoza e asgjė nuk mundet tė njifet nese nuk i njohim burimin dhe arsyen , sepse permes ketyre mesohemi nė tolerancė dhe dijm tė kuptojm cdo kend ne cdo rast e nė cdo moment.
Atė qė thua se nuk kerkove ti teori e filozofi pėr hidherimin , mendoj se ne as nuk mund te flasim , as mendojm e as tė veprojm si Ti ose ai tjeteri mendon ose kerkon, sepse dallimi i njeriu nga njeriu krijon individė.

Nė munges tė gjuhes sė komunikimit , njohjes dhe vlersimit tė hidhėrimit, problemit etj , ndodhin gjerat tė cilat rezulojnė nė konflikte tė mėdha me permasa tė pa pershkruara.
S“po e ngjasė shumė , por pse hidherohemi dhe si e kam sqaruar mė lartė dhe kam besimin qė shkrimi i im nuk tė pengon asgjė?
Nderime..

*******

O Psikologu, im! Krejt ne rregull, po une po dua ta dij, Ti a hidherohesh? E cfare ben aty prane kompjuterit kur hidherohesh... :lol:

Ti a hidherohesh shpejt e ngadale, e se ne cilen shkalle te mbiemrave, se dikush hidherohet ne shkallen e katert te mbiemrave :wink:

A hidherohesh shpejt, o burre dhe si eshte reaksioni Yt me vetveten e tjeret, ne menyre spjegimi origjinal psikologjik, se ta sherosh vetveten nga hidherimi edhe mos te mbeten shenja eshte aftesi e madhe!

jUAJI

Odise

Odise
10-06-05, 22:30
Te nderuar- ai qe nuk hidherohet , ai as nuk e din cka eshte toleranca. Por cka te beje une kur hidhrohem me veteveten ku te marr tolerancen dhe kujt te ia fali.Hidherimi nuk eshte dicka qe mund te mbyllet brenda kufijeve te nje bisede apo raporti dy palesh. Ai eshte shume me kompleks dhe me nje shtrirje shume me tegjere.
Per shembull , mua me hidherojn( merzisin, nese kam te drejte ) njerez qe mendojn se jan te pa gabueshem, se i dine te gjitha se nese ai nuk eshte ne ball as rreshti s'ka vlere etj.me hidhron injoranca, mendjemadhesia,dhe gjithesesi jouniteti per ceshtje madhore i dale nga interesa te ngushta individuale a grupore. Ti mund t'a keshe tolerancen e botes por ka raste kur po nuk u hidherove , po nuk u merzite ose je nje idiot ose boten e sheh me sy te verber.

Me nderime Guri Sylaj

O SA I MIRE JE TI, AS VET NUK E DIN O GURI

Sinqerisht, ta them

Odise

Tomori
10-06-05, 23:01
Une per veti nuk hidherohem lehte, jam shum tolerante por problemi qendrone se nese vazhdone ai person te keq trajtoje tolerancen time edhe ne vazhdime, ateher ja hek verejtjen i them kadal shih ku e ke deregjen?!!
Ja vej ne dije qe une humbas durimin po vazhdoje per IKS problemin tme nervozoje akoma, e atehere hidherohem?!!
Por tash ndodhe nje fenomen qe ai ka problem me mua une tash nuk toleroje ate une tash shendrohem gjeneratori belas ja thkej dhjet fyshin ner sa ta qes totalisht une prej takti at persone e bie ner nat shkalle qe te humbas kontrollen totalishte kte e bej me qellim une tashe, e di se ja teproje jo nga nervoza por nga hidherimi se une kur ja dhashe shansen maksimale qe e tolerojsha ai keqperdorte miresine time...e me qen se do ashtu ai te shohim ku dot dal kjo pune...Rezultati dihet ai behet ma ne funde qe te flas me vetveten se nket aspekt jam idiot per idiotin?!!!

GURI SYLAJ
11-06-05, 04:02
Edij se nuk e dij- Odise.

Ju falemnderit per kompliment. Sinqeritetin e vlersoj shume dhe mundohem t'a kem gjithmone pran, por ndodh qe nganjehere pa me pyet edhe largohet.


Me nderime Guri Sylaj

Odise
11-06-05, 08:14
Edij se nuk e dij- Odise.

Ju falemnderit per kompliment. Sinqeritetin e vlersoj shume dhe mundohem t'a kem gjithmone pran, por ndodh qe nganjehere pa me pyet edhe largohet.


Me nderime Guri Sylaj

***kush largohet, nuk e besoj :idea:

Kodra
20-09-05, 19:45
*********
*********
*********

Hidhėrimi ėshtė pjesė pandashme e Jetės !!!!

Unė pėr veten time nuk hidhėrohem shpejt,por kur tė hidhėrohem nė dikėnd ,atėher mė mban ky hidhėrim njė kohė relativisht tė gjatė,pėr tė vetmin fakt sepse Hidhėrimi i dikujt nė dikėnd tjetėr, ėshtė edhe njė pjesė e thyerjes sė rregullave qė ata dy persona qoftė nė bisedė apo edhe nė jetėn e pėrditshme kanė formuluar,por pa i nėnshkruar kėto rregulla :wink: vetėm nga biseda e tyre,formohet rregulli vetėvetiu.
Kodra

Urata
10-10-05, 03:36
Jam OQEANnjeri...
nuk hidherohem lehte dhe shpejte, por kur hidherohem, hidherohem pergjithemon/jete...

Ata qe m'hidherojn u bie VIZE te madhe shtypi...!!!

LEDHATIMI
10-10-05, 07:19
Pershendetje per autorin! :wink:

Hidherohem shume shpejt, menjefjale jam me zemer ne fyt, mirepo jam i kthyeshem dhe pendues,por qe shume shpesh pasojat jane aq te medha dhe te papermiresueshme sa qe gati gjithmone reflektohet ne jeten time dhe len vrrage te thelle ne shpirtin tim.

Me rrespekt te posacem Ledhatimi :wink:

Urata
10-10-05, 16:32
LEDHATIM, n'kete aspekt une kam zemren ne fund te barkut...
dhe paramendo, pres derisa zhagas t'mberrije ne fyt/goje...
dhe pastaj aty krijon ēerdhen...

Urata
10-10-05, 16:33
ps: PENDIMIT nuk i le vend...

Makaveli
10-10-05, 22:25
Ai qe posedon aryen e hidherimit posedon edhe cilesi menqurish,ndersa ai qe arsyen e permbush para hidherimit permban cilesi kotėsirash!!

Vetėdija(porta emocionale e mendimeve)dhe Nėnvetėdia,kėto jan shtyllat!
dhe duke marr parasysh qe njeriu nė tė njetėn kohė pėrmbush apo acepton njė mendim tė vetėm gjatė njė kohe tė vetme atėher tė sugjerohemi nė tematiken HIDHERIMI! (temė e bukur kjo ODISE :wink: )

LEDHATIMI
11-10-05, 00:03
****************
Ndryshuar nga Murgesha

Kupid
11-10-05, 08:44
Une per veti nuk hidherohem lehte, jam shum tolerante por problemi qendrone se nese vazhdone ai person te keq trajtoje tolerancen time edhe ne vazhdime, ateher ja hek verejtjen i them kadal shih ku e ke deregjen?!!
Ja vej ne dije qe une humbas durimin po vazhdoje per IKS problemin tme nervozoje akoma, e atehere hidherohem?!!
Por tash ndodhe nje fenomen qe ai ka problem me mua une tash nuk toleroje ate une tash shendrohem gjeneratori belas ja thkej dhjet fyshin ner sa ta qes totalisht une prej takti at persone e bie ner nat shkalle qe te humbas kontrollen totalishte kte e bej me qellim une tashe, e di se ja teproje jo nga nervoza por nga hidherimi se une kur ja dhashe shansen maksimale qe e tolerojsha ai keqperdorte miresine time...e me qen se do ashtu ai te shohim ku dot dal kjo pune...Rezultati dihet ai behet ma ne funde qe te flas me vetveten se nket aspekt jam idiot per idiotin?!!!

:shock: :shock: kuku jam tut, une jam me njeten mendim si Tomori :shock: :shock:

Urata
12-10-05, 04:38
******************
Ndryshuar nga Murgesha.

Urata
12-10-05, 04:41
Jam OQEANnjeri...
nuk hidherohem lehte dhe shpejte, por kur hidherohem, hidherohem pergjithemon/jete...

Ata qe m'hidherojn u bie VIZE te madhe shtypi...!!!

Edhe BARBAROZA ishte, mendonte dhe vepronte keshtu...!

laliloli
13-10-05, 11:47
Veshtire hidherohem ,po edhe me veshtire pajtohem

Murgesha
13-10-05, 12:09
Vetėm atėherė kur skam ku shkoj mė ose si i themi ne, kur mė mbėshtesin pėr muri, hidhėrohem.
Megjithatė pas njė kohe,kur analizoj shkaqet qė dikend e kanė shtyrė tė mė sjell nė atė gjendje, nėse vetėm njė grimcė arėsye shoh aty atėherė fali dhe pajtohem.
Mendoj se nuk ėshtė e arėsyeshme tė mbahet hidhėrimi pėr kohė tė gjatė, se askush nuk ėshtė aq perfekt sa tė mos gabojė.

laliloli
14-10-05, 23:48
Nese dikush me ben nje te keqe me qellim ose me ofendon me qellim ,me te nuk mund te pajtohet njeriu,po nese paqellim kuptohet qe falet

halla e madhe
16-10-05, 14:40
Jame tolerante ne shume aspekte,nese me behet e padrejte prej te afermit e analizoj dhe beje leshime deri diku,per te huajin jame kokeforte nuk beje leshime aspak.

Tomori
16-10-05, 16:56
Jame shume tolerant nuk hidherohem shpejte,,,,
por kame nje dobesi..?!!
kure hidherohem dale prej kontaktit hidherohem ner nat mase exstreme
sa qe nuk logjikoje fare per momentin per pasoja
..fatkeqesishte kte kam pike te dobet... :cry: :cry: :cry:

jadore
13-04-06, 18:55
.......citat nga... Nitzche..

...Tri metamorfoza te shpirtit po ju them ..
.....si shpirti behet deve...
.....devja...luan....
......e luani behet femije ......


( nuk i pershkruaj me tutje analizat e metamorfozes Nitzche-iane , e le ne forme" asociacioni" , gjithkush te kuptoj sipas intelektit te tij ...)

LOJETARI
19-06-06, 01:16
Edhe hidherimi eshte dicka cka munde te ushtrohet .Dikur hidherohesha shume shpejte dhe qendroja pas deres me ore te tera ,sot dale para deres marre pak ajer dhe me kalon me shpejte .Kam harruar kur hidherimi me ka percjelle nje kohe te gjate ,e shkuar e harruar .Kur mesohesh me fal hidherohesh me pak .

Psikologu
19-06-06, 07:28
Pėr tä kaluarė nė qetesin ose nė zbrazjen e depresionit , ėshtė cdo here dicka me pozitive tė shprehet menyra e hidherimit , edhe pse shumė klinetė e mbajnė hidherimin e tyre tė mbyllurė nė veten e tyre , por nga kjo , vjen vetem tek dobesimi sa mė i madhė i shendetit psiqik .
Njeriu duhet tė jetė cdo herė i gateshem qė tė i kuptoj keto konsekvenca , sepse cdo njeri , shprehet shpesh ne jetė me njė hidherim ose nervozitet , bazuarė nga rasti , momenti dhe akuzimi ose gjykimi i bazė ose i pa bazė, por sduhet harruarė , se mbasė kesaj , nese ėshtė e arsyeshme , duhet me doemos tė kerkohet falje , sepse vetem njerezit me njė potencial tė ulet tė moralit , nuk janė tė gateshem qė tė kerkojnė falje , ose tė e pranojnė fajin e berė.
Tė ndalemi tek hidherimi mė shumė .
Bazat e menyres sė komunikimit , ose sistemi nervorė, nganjehere edhe nuk ėshtė ie duruarė qė tė pres deri ne momentin pėrfundimtar tė njė bisede, pune , vepre ose dialogu , dhe tingellimat shqetesuse sjellin deri tek ngacmimi i shpejt e nga kjo kalohet edhe ne njė nervozitet , tė parė ose tė paparė.
Tė hidehrohesh , ėshtė dicka qė mund tė quhet noramle, sepse pa u hidheruarė , nuk mund as tė gezohesh , ose ne tė kunderten.
Ne trajtimin Psikologjik tė klieneteve , cdo herė ėshtė punuarė dhe punohet qė njeriu tė e nxjerrė nga vetja hidherimin e tij , tė shprehet dhe tė qaj , sepse keshtu ne ketė rast , ai ose ajo , krijojnė dhe forcojnė mė shumė vetėbesimin e vetė personal.
Nese njė hidherim ėshtė si pėrcjelles i kohėpaskoheshme tek ndonjė pėrson , atehere , ky hidherim mundet tė kaloj edhe ne urrejtje , e ketu duhet pasur kujdes qė tė mos bihet nė shkallen e urrejtjes , sepse njeriu qė urrenė , sė pari nuk ėshtė i qetė ose i rehateshem ne mbrendesin e vetė shpirterore , gjė e cila e pėrcjell nė cdo hap tė jetes , dhe nga kjo , mundet tė lindet edhe urretje eksplozive dhe impulsive.
Urrejtja explozive ka tė bejė me shumė me urrejtjen ose tė themi hidherimin e menjihereshme dhe mos durimin , ndersa ajo impulsive , ka tė bejė me shumė me planifikimin dhe pėrgaditjen e hakmarrjes ndaj ndonjė personi , por e percjellurė cdo here me heshtje dhe dikudikund edhe me buzqeshje .
Tė hidherohesh drejtė persedrejti , do tė thotė tė jesh bazė e njė analize tė gjatė , por tė hidherohesh me fjalė tė kota ose bindje dhe krijime imazhesh tė kota , do tė thotė tė nenvlersosh cdo njeri , dhe nga kjo tė llogaritesh veten se je njė nder me tė paret dhe me tė vlefshimit , e duke harruarė se cdo njeri ka vleren e vetė , cmimin e vetė dhe respektin e vetė .
Hidherimi shpesh ndodhė edhe ne anen pozitive , gjė e cila dergon edhe tek rruga e sė vertetes , por sidoqoftė , cdo ofendim tė dikuj , duhet ta loogarisim vetem si eduaktė tė shprehjes sė ulet njerzore dhe asgjė me shumė.

ZeShKaNee
20-06-06, 14:12
shtire hidherohem ,po lehte pajtohem

Gentiani
20-06-06, 19:42
Vėshtirė hidhėrohem, por edhe shumė vėshtirė pajtohem, ose thėnė mė mirė nuk i harroj dhe njėkohėsisht i formatoj nga tė gjitha listat ekzistuese, nėse dikush ka qenė diku i regjistruar nė ndonjė regjistėr timin!

Ka gjėra qė nuk bėjė aspak kompromis dhe nuk i kthehem ta mendoj mė pėr tė dytėn herė.

Luana
22-06-06, 15:10
Shume hidherohem leht , jam shume sensitive por nuk mund te mbaj hidherim gjate ......

Drinni
22-06-06, 15:46
[QUOTE=jador].......citat nga... Nitzche..

...Tri metamorfoza te shpirtit po ju them ..
.....si shpirti behet deve...
.....devja...luan....
......e luani behet femije ......


Hidhėrohem jo shpejt, po tė mė bie mas ay qe me hidheron me kalon edhe shpejt, po sme ra pas, hidherimi me shtohet, shtohet ,shtohet.

Edhe at'her per nji plesht e kalli jorganin ja kaj belan. hahahahahaha

Me nerime

Agroni22
23-06-06, 22:19
mvaret qka eshte arsyja me u hidheruu

vendasi
24-06-06, 01:56
Qendrojne dy faza gjate jetes qe jane te kulminura me nje intenzivitet me te forte te hidhrimit:Ajo gjate pubertetit dhe ajo pas marteses e sidomos kur lindin femijte...Sa me shume stres aq me i madhe eshte hidhrimi....ne disa raste kjo edhe e kalon kufirin dhe fillojne shenjate e depresionit.

Un hidherohem shpejte,po sme zgjate shume.........vetem nga dy here ne vite e zgjate nga gjashte muaje:wink:

jadore
24-06-06, 20:19
shtire hidherohem ,po lehte pajtohem


...wow ..................karakter ideal ....................!!!!!!!!!!!!!

Psikologu
24-06-06, 20:28
shtire hidherohem ,po lehte pajtohem

Tė jetosh i/ e hidheruarė do tė thotė tė krijosh dhimbjeØdhe shqetesime tė medha shpirterore.
Sdo tė thotė se nese flasim me dikend edhe jemi pajtuarė, por do tė thotė se jemi ne gjendje tė jemi komunikues dhe pėrmes komunikimit tė e gjejmė edhe tė verteteten , se ndodhė qe kemi gabuarė, ose kemi gjykuarė me pafakt dhe pa bazė , atehere kerkohet qė tė jemi tė gatshem qe tė kekrojmė falje , qoftė ajo publike ose ajo private pėrsonale.
Hidherimi nuk mund tė jetė njė sherim ose njė deshmi e karakterit njerzorė, por durimi pas durimit e lind edhe hidherimin , gjė e cila ndikon ne anen e vendimit negativ pra tė ashtuquajturit hidherim , e kjo sdo tė thotė qe ne jemi hidheruarė me dikend , por dikush e ka tepruarė dhe keqperdorurė durimin tonė.

lenna
08-07-06, 16:40
arsyeja me e fort kishte me qen: padrejtsia

nuk hidherohem shpejt..

respect,lenna

seriozja_19
09-07-06, 00:20
Personalisht nuk hidherohem dhe aq shpejte... e kam nje te mire qe gjithe mundohem ta kuptoj edhe personin ne anen e kundert, ndoshta edhe kjo me ndihmon qe mos te eksplodoj ne ate moment! Toleroj shume gjera por kur jan padrejtesia dhe genjeshtrat ne pyetje, ateher mbushet pusi...

Zero Cool
09-07-06, 00:24
Po valla leht hidherohem por ketu nuk eshte ma e keqja, Luana & Paradox_13 a e keni pa te dashuren time, edhe ma lehte se une hidherohet ahahahahahahaha

Guri i madh
09-07-06, 22:07
nuk hidhrohem nese ma permend emrin dhe replikon me mua por kur postoj ne nji tem te gjitha postimet mbas meje i lexoj dhe bukur mir i kuptoj kur disa pika vendosen po duke llogaritur gjithmon ne at qe ka shkrue

Pilati
10-07-06, 03:13
Jo nuk hidherohem edhe aq lehte, ama kur hidherohem ateher di edhe ta mbaj hidherimin. :cool:

Vin-Diesel
11-08-06, 10:07
Te nderuar diskutues!

Nuk thash te behet spjegim teorishe mbi hidherimin si gjest a ves psikologjik, por thjeshte, te japim mendimet tona - a hidherohemi shpejt
dhe pse edhe duke njohur shkaqet e nje hidherimi (nuk eshte fjala: hidherim i lehte, i mesem e i rende) - a mund ta mbajme vetveten nen kontroll dhe mos t'i shkaktojme vetvetes deme, por ta drejtojme hidherimin tek burimi i tij... dhe i zoti i tij te merret me te. :lol: Odise

Ketu e paske Dhen sikur te Ishe ndonje Avokat edhe duke marr ne Pyetje!
Por deshmitari apo i Pandehuri te pergjigjen me Pyetje PO ose JO !
Mendoj se ka gjera qe shpejt te hidherojn edhe ka gjera qe nuk te hidherojn aq shume pa i logjik pak gjerat me thelle !
Une Hidherohem ne te Padrejtat qe me bejn ata Qe sjau bej !
Nese dikuj ja bej nje te padrejt, edhe ma kthen ateher nuk hidherohem kur e mendoj se e kam bere une me heret !

emine
22-10-12, 22:26
Dinakria eshte arti te shtiresh sikur durone dhe tolerone,,,,,,:wink:

AlbaSoft
22-10-12, 22:59
Mu be nervoz behem leht e mu idhnu jo leht por kur e bej ket zgjat me vjet ..

premium
23-10-12, 00:08
Jeta qenka asi soji ,, kam marrė mėsim , se nuk vlen mė tė hidhėrohem .

Jeto jetėn pa e bėrė keqe askujt, e tutje jeto nė fushėn e rrafshit tė Dukagjinit.

dAdA_DriTe
23-10-12, 12:23
zor dada mu hidheru
e kam durimin

Alima
23-10-12, 17:24
...

As shpejt as ngadal !


.

Hajra
23-10-12, 17:36
....hidherohem vetem ateher kur duhet,:rolleyes:

halla e madhe
23-10-12, 21:47
....hidherimet jan sjellje femijsh,une per vete kur shof nje padrejtesi jam ne gjendje te terhiqem nga personi qe mundohet te me hidheroj me qellim ose pa qellim.... nese kerkohet sqarim, jam ne gjendje ti ballafaqohem konfliktit deri ne fund deri sa te krijohen mendime te qarta mes dy palve.....me moshen e kam menjanu ketedukuri e cila s'ja vlen fare sepse jeta asht e shkurter :cool::tongue: