PDA

View Full Version : Pyetje,Pėrgjigje rreth Gjuhės Letrare,Foljet ETJ.


Kodra
27-05-05, 20:05
************
************
************

Forumist tė nderuar,vėllezėr e motra

Ju drejtohem me plotvetėdije qė ta shtjellojm kėtė NėnTemė me pėrpikėri
dhe vendosmėri nė mėnyrė qė ata tė cilėt kanė Pyetje tė ju pėrgjigjemi rreth mėnyrės sė shkrimit letrar tė gjuhės shqipe.

Po e citoj njė Albanolog Hungarez i cili mori pjesė nė Forumin e gjuhės Shqipe nė Shqipėri :

Citimi ,, Sa e bukur ėshtė gjuha shqipe,sa tėrheqėse ėshtė gjuha shqipe,
ėshtė gjuha e parė botėrore e cila ėshtė revolucionuar nė njė gjuhė tė vetme letrare, Sa Kėnaqėsi ėshtė qė njė POPULL tė ketė njė gjuhė tė vetme letrare dhe tė Komunikoj nė atė gjuhė nė institucione Publike,por kurrnjė mos i harroni termat e vjetėr apo akzentet e ndryshme tė pjesėve shqiptare,mundohuni tė flasim dhe tė shkruajm gjuhėn letrare por pa i harruar Termat e vjetėr,,.

Fund Citimi

I ftoj tė gjithė ata tė cilėt nuk janė tė sigurt pėr diēka se si shkruhet apo pėr ndonjė Folje si zgjedhohet apo edhe probleme tjera rreth gjuhės letrare tė bėjn Pyetje.

,,,Ai qė pyet ėshtė dijetar i madh,,
,, Ai qė mendon se i dinė tė gjitha ėshtė i prapambetur,,

Me Nderime dhe Pėrshėndetje tė Pėrzemėrta

Kodra
05-06-05, 11:59
[b]

**********
**********
**********

Me siguri qė spaska pasė nevojė ta hapi kėtė NėnTemė :) :) :!:

Mendoj se spaska Pyetje dhe jam i kėnaqur qė i dini tė gjitha :) :)


Por po e bėj njė TEST

Pyetje:

Si zgjedhohet Folja Rri nė kohėn e kaluar

Unė kam ...........
Ti ke ........
Ai,Ajo ka .......

Ne kemi.........
Ju keni ...........
Ata ato kanė ............[b]

florian
05-06-05, 12:48
un letersin e kam pasur 5 por tekstit tend po i pergjigjem .

Unė kam .RRI..........
Ti ke ....RRIN....
Ai,Ajo ka ..RRIN.....

Ne kemi...RRIME ......
Ju keni ..RRINI.........
Ata ato kanė ..RRINE..........


SHPRESOJ TA KEM KALUAR

Kodra
05-06-05, 12:55
[b]
***********
***********
***********

I nderuari floriani, tė pėrshėndes shumė por me keqardhje tė them se nuk ke tė drejt nė zgjedhimin e kėsaj folje.

Po presim ende disa tjerė ta japin mendimin e tyre.

Nuk e kuptoj nėse dikush nuk din dhe nuk pyet .

Ai qė mundohet do tja arrij qėllimit,kjo vlen pėr ty i nderuari floriani

Tė lė tė Pėrshėndetur pėrzemėrsisht

florian
05-06-05, 12:57
isha i sigurt qe do ta gaboja por tani do me tregosh ku gabova.

pershendetje i nderuar.

Problematiku
05-06-05, 13:38
Unė edhe pse nuk jam njohės i mirė i gjuhės letrare i rrasi hundėt shpesh edhe aty.

Sa i perket zgjedhimit tė Foljes Rri --> qėndroj, qėndrova, ndenja e nė kohen e kaluar rri --> ndenjur

mendoj se zgjedhohet kam, ke, ka, kemi, keni, kanė ndenjur apo edhe qėndruar

Kodra
05-06-05, 13:45
[b]

**********
**********
**********


Problematiku tė lumtė

Ashtu edhe zgjedhohet

pra:

Unė kam ndenjur

e kėshtu me radhė

por jo unė kam qėndruar

pėr tė qėndruar dhe pėr tė ndenjur

janė dy folje

ARVANITI
05-06-05, 21:04
Unė kam ndenjur
Ti ke ndjenjur
Ai,Ajo ka ndenjur

Ne kemi ndenjur
Ju keni ndenjur
Ata ato kanė ndenjur

"qendroj" eshte sinonim me "rri"

ARVANITI
05-06-05, 21:14
Me zgjedhoni foljen "ha" ne te te pakryeren dhe ne te kryeren (une kam...)?

florian
05-06-05, 21:35
kjo si zgjedhohet tani .haja haje hante hanim hanit hanin , me duket se e bera ne kohen e shkuar-

ARVANITI
05-06-05, 21:42
kjo si zgjedhohet tani .haja haje hante hanim hanit hanin , me duket se e bera ne kohen e shkuar-

provo eshe ca...

Te gjithe themi qe dime shqip, por sic e shihni nuk eshte kaq e lehte.

florian
05-06-05, 22:00
profesor mos ta nin hic se per hater te lanve te tjera kie me me dhan edhe keta.

ei po a e bana ne koh te shkume ajo .

un ha
ti han
ai han

ne ham
ju hani
ata han

florian
05-06-05, 22:08
pergjigju se erdha ne ch

ARVANITI
05-06-05, 22:12
profesor mos ta nin hic se per hater te lanve te tjera kie me me dhan edhe keta.

ei po a e bana ne koh te shkume ajo .

un ha
ti han
ai han

ne ham
ju hani
ata han

Ajo qe ke zgjedhuar e tshmeja. (qe e ke bere gabim- s'paske mesuar sot ė :wink: )

E tashmja e "ha"

Une ha
Ti ha
Ai ha
Ne hame
Ju hani
Ata, ato hane

Nga "10" po te ve "-10" :wink:

Kodra
06-06-05, 15:30
Me zgjedhoni foljen "ha" ne te te pakryeren dhe ne te kryeren (une kam...)?
***********
***********
***********


...............................Koha e pakryer................

Unė do tė kisha ngrėnė ( po tė kishte ushqim)
Ti do tė kishe ngrėnė (po tė kishte ushqim)
Ai,Ajo do tė kishte ngrėnė (po tė kishte ushqim)

Ne do tė kishim ngrėnė
Ju do tė kishit ngrėnė
Ata, Ato do tė kishin ngrėnė

Koha e pakryer zgjedhohet nė tė njėjtėn form sikurse edhe koha e kryer e ardhme p.sh. :

Unė do tė kisha ngrėnė (po tė arrija me kohė ) por kur shkova unė e kishin ngrėnė piten me djathė.

..........................Koha e kryer..................

Unė kam ngrėnė...................Ne kemi ngrėnė
Ti ke ngrėnė.........................Ju keni ngrėnė
Ai,ajo ka ngrėnė....................Ata,ato kanė ngrėnė

ARVANITI
06-06-05, 16:30
Koha e pakryer

Une haja
Ti haje
Ai, ajo hante
Ne hanim
Ju hanit
Ata, ata hanin

(Kodra e zgjedhuar ne kushtore. (Une do te kisha ngrene, po te kishte buke--buka eshte kushti)

ARVANITI
06-06-05, 16:42
Po shpjegoj, se ne cilat raste perdoret "te.." e ne cilat "tek.." (meqe bejme shume gabime)

Une do shkoj te nena----dhe jo----Une do shkoj tek nena.

Une do shkoj tek Andi----dhe jo----Une do shkoj te Andi

Lidheza "te" perdoret kur fjala pasardhese fillon me bashketingellore. (...te nena).

Lidheza "tek" perdoret ne ato raste kur fjala pasardhese fillon me zanore. (...tek Andi).

Po te thonim "...te Andi", do te duhej te shqiptonim dy zanore radhazi (...tE Andi). Per shume njerez kjo do te ishte e veshtire.

Psikologu
06-06-05, 18:13
Pershendetj!

Pėr te shkruar gjuhen shqipe ashtu si duhet , nuk duhet tė perdorim njė fjalor Enverian ose Sintaksat e botuara pas vitit 1956.
Kongresi i Gjuhes dhe i Letersis , mbajtur ne vitin 1997 , nuk erdhi nė mirė kuptim me ketė shkrim te sotshem letrar.Kishte perfaqsus dhe njohes tė Gjuhsis nga mbarė bota.
Kam percjellur disa shkrime nga shumė persona ketu , por ne fakt , akoma eshtė largė njohjes se Gjuhsis Shqipe.
Tė marrim shembullė njė fjalė dhe njė krahasim :

Liroj e Cliroj

Ne shumė shkrime pėrdoret kjo shprehje nė fjalė:

Clirimtaret , por ne fakt bjen ne ndesh me shkrimin e gjuhes shqipe!!!!
Pse?
Sepse, duhet shkruaj Liroj e jo Cliroj , pra fjala Cliroj eshtė roberim e asgjė mė shumė.!!
Pse nuk themi Liroj ( Ushtria Lirimtare) , pra kujdes se shumė nuk janė shkrime te Gjuhsis shqipe por janė fjalė e fjali tė shqipes sė perdhonuar pas vitit 1945 e kendej.
Cka mendoni nese do ta perkthenim Lahuten e Malcis , Mrizin e Zanave , Valė mbi valė e shumė vepra tjera me dialektin Geg , pra gjuhen shqipe e kemi me dialektin Geg dhe Tosk , por sot dialekti Geg eshtė vorrosur thuja total...!!!!
PSE?!!!
Ne takimin tim me At Zef Pllumi ne Tiranė ne vitin 1997 , (At Zef Pllumi eshtė nxansi i At Gjergj Fishtes) mė tha:

" Kemi thesar tė pa zbuluem , por nuk janė kushtet materiale"
Botimi i Hylli i drites , njė nder Revistat mė tė perpikta ne lidhje me kulturen Gjuhsore e kombtare , dilte ne kushte tė veshtira dhe mė vonė edhe quhej Revistė Katolike nga disa keqdashes , ku ne fakt nuk eshtė njė revist as katolike e as muslimane , por revistė kombtare , pra lexojeni ju ata qe deri me tash se keni lexu.

Gramatika e sotme e Gjuhes shqipe ( Gjuhsis Shqipe) duhet hedhun pak anesh , sepse njė zanafill e shqipes se sotme vjen kryepik nga Dhimiter Shuteriqi dhe urdheri i tij, dhe nga sistemi komunist.
Njohim historin e tij dhe vepren e tij ne postin si Minister i Arsimit ne partin komuniste tė Shqiperis!!!!!!
Nderime

ARVANITI
07-06-05, 11:29
pra gjuhen shqipe e kemi me dialektin Geg dhe Tosk , por sot dialekti Geg eshtė vorrosur thuja total...!!!!


Ketu e ke shume gabim.

Si qenke varrosur dialekti geg?

C'thua keshtu?

Eshte e vertet qe ne te shkruar perdoret, dialekti tosk, por ne te folur shumica perdorin geg.

Ne Tirane, ne kryeqytet (p.sh.), te gjithe(edhe tosk) flasin dialekt geg (te Shqi se Mesme, kuptohet). Eshte me origjinal ne te folur.

Eshte zhdukur totalisht?!

Jo mer ti....

***

Miqesisht

ARVANITI

P.S. liroj/cliroj ishte shume interesante...s'me kishte shkuar mendja

Kodra
07-06-05, 14:47
pra gjuhen shqipe e kemi me dialektin Geg dhe Tosk , por sot dialekti Geg eshtė vorrosur thuja total...!!!!


Ketu e ke shume gabim.


P.S. liroj/cliroj ishte shume interesante...s'me kishte shkuar mendja


[b]

***********
***********
***********

Arvanit tė njėjtin mendim e ndaj edhe unė me ju.
Nuk besoj se dialekti Geg ėshtė zhdukur.
Mė pėlqeu spjegimi yt dhe ashtu ėshtė e vėrteta.Besoni se edhe mua mė duket shumė interesante kjo :

Liroj dhe Ēliroj

Edhe unė kurrė nė jetė ndoshta nuk do ta kisha parė kėshtu si e she Psikologu.

Me Nderime dhe Respekt

Kodra[b]

Kodra
07-06-05, 14:50
[b]

***********
***********
***********

Arvanit posa e pėrcjella njė emision kushtuar Aristidhi Kola.

Tė pėrshėndes ty dhe gjithė Abanitėt.

Mė zgjedho tė lutem foljen ,,ha,, nė kohėn e kryer tė kaluar.

[b]

ARVANITI
08-06-05, 10:48
***

Unė kam ngrėnė

Ti ke ngrėnė

Ai, ajo ka ngrėnė

Ne kemi ngrėnė

Ju keni ngrėnė

Ata kanė ngrėnė

***

Psikologu
08-06-05, 14:23
pra gjuhen shqipe e kemi me dialektin Geg dhe Tosk , por sot dialekti Geg eshtė vorrosur thuja total...!!!!


Ketu e ke shume gabim.

Si qenke varrosur dialekti geg?

C'thua keshtu?

Eshte e vertet qe ne te shkruar perdoret, dialekti tosk, por ne te folur shumica perdorin geg.

Ne Tirane, ne kryeqytet (p.sh.), te gjithe(edhe tosk) flasin dialekt geg (te Shqi se Mesme, kuptohet). Eshte me origjinal ne te folur.

Eshte zhdukur totalisht?!

Jo mer ti....

***

Miqesisht

ARVANITI

P.S. liroj/cliroj ishte shume interesante...s'me kishte shkuar mendja


Arvaniti!

Shqiperin e njof mirė qė nga Jugu dhe deri ne Veri .Kam kaluar shumė trullin e Shqiperis, dhe kam mbledhur shumė shkrime dhe studime.
Cka i thojnė kesaj qe e flasin Gegnishten , por se shkruajn.
Pse nuk e shkruajn?!

Cka janė keto fjalė qė na duken tė modernizuara e qe spijn ujė askun ne rrenjet e Gjuhsis Shqipe.
Kur shkruan se tingellon mė mirė ne te folur , me duket pak e quditeshme , por ja te marrim disa shembuj nga toskrishtja;
Qime , nė sa forma mundemi ta shkruajm ketė fjalė?
Kendez ne sa forma, e ne cilin kuptim?
Rrofshė - nė sa forma, e ne cilin kuptim?
Por nuk po shkojm mė largė sot , por dua te pys ty se ku na mbeti Gjuha e Fisgtes , kush e vorrosi , edhe pse trupin ja hodhen nė lumė keta perpilusit e " Gramatikes Shqipe" por kjo eshtė gramatikė Enveriane ,mos te harrojm.
Do tė futemi ne thellime ne te ardhmen, sepse disa gjera nuk i shof me sy tė mirė.
Sa i perket Gegnishtes dhe padrejtesis sė saj ne shkrim ;


Ja njė shkres pėr ketė;

Kėshtu foli Kadare me 8 Kallnor tė vitit 2000 nė revistėn The Economist dhe artikullin e saj me titull TABUJA E MADHE SHQIPTARE (The great ethnic- Albanian Taboo). Ishte plotėsisht nė pozicionet qė sot i mban Isa Bajqinca me shokė. Por, si shkrimtar qė e ka mbijetue Enver Hoxhėn dhe diktaturėn e tij, ky njeri edhe e ka nji sens tė veēantė me e kuptue nga fryen era dhe si duhet me u pozicionue nė situata tė reja. Kėshtu, nė pėrvjetorin e KD vitin e shkuem, nė interview me redaktoren e radios Deutsche Welle e cila asht edhe bashkepunėtore e JAVĖS, Mimoza Cika, Kadare pėr herė tė parė mbas tridhetė vjetėsh pranon publikisht gabimet e bame me ‘72, tue i revidue rranjsisht qėndrimet e tij tė maparme. Kėshtu me kėte interview, ky shkrimtar bahet protagonisti i parė dhe i vetėm deri sot nga ata tė vitit ‘72, qė me deklarimet e tij publike hap cashtjen e revidimit tė standardit shqip. Por, ma sė miri le t'i kujtojmė disa mendime tė shkėputuna nga kjo interview:

- Gabimet qė u bėnė nė Kongres kanė qenė se njė grup shkencėtarėsh stalinistė, gjuhėtarė stalinistė, pėr fat tė keq ka pasur tė tillė, u pėrpoqėn aq sa mundėn tė ndikonin, nė ēdo mėnyrė, qė ta nėnvleftėsonin fondin, pasurinė e fjalorit, tė njėrit prej dy dialekteve kryesore, atė tė gegėrishtes. Nė mėnyrė gati tinėzare, duke bėrė sikur harruan, duke bėrė sikur iu shpėtoi, duke bėrė sikur nuk iu ra nė sy, lanė jashtė fjalorit, qė u hartua fill pas Kongresit tė Drejtshkrimit, njė pjesė tė madhe tė pasurisė gjuhėsore

- Kanė kaluar 30 e sa vjet dhe ka gjėra pėr t'u korrigjuar. Bashkė me qortimin e kėtyre gjėrave do tė qortohej edhe ajo ana meskine, sepse nė ēdo mėnyrė u pėrpoqėn ta denigronin pasurinė, sidomos tė shkrimtarėve katolikė tė veriut. Pra, bashkė me kėtė korrigjim, pėr tė cilin unė mendoj se ėshtė korrigjimi themelor qė duhet bėrė, mund tė rishikohen disa nga rregullat tė cilat janė vendosur ndoshta jo drejt.

- Shkencėtarėt e intelektualėt tanė kanė pėr detyrė morale, mision para popullit shqiptar, tė sqarojnė se si ndodhi qė njė dialekt tė bėhet zotėrues nė njė gjuhė. Qė u bė njėri nga dy dialektet ėshtė njė gjė krejt normale. Mund tė bėhej dialekti i veriut, mund tė bėhej ai i jugut. Natyrisht, politika shqiptare diktatoriale donte, nė ēdo mėnyrė, tė bėhej dialekti i jugut, pėr arsye qė i dimė, pėr arsyet e armiqėsisė sė tyre, instinktive gati, pėr kulturėn veriore, tė shqiptarėve tė veriut, sidomos kulturėn katolike.

- Partia Komuniste donte tė merrte patronazhin e saj, tė merrte lavdinė, se ėshtė ajo qė e krijoi Gjuhėn e Njėsuar Shqipe, gjė qė s'ėshtė e vėrtetė, sepse gjuhėn e njėsuar nuk e krijon kurrė njė regjim politik, njė parti ose njė diktaturė. Por, ajo e mori nė patronazh dhe u sugjestionuan tė gjithė, duke e pranuar kėtė mashtrim. Nė tė vėrtetė, duke qenė nė ndikim tė regjimit, nė Kongres u bėnė edhe gabime.

Me kėto mendime tė shprehuna, Kadare bahet i vetmi protagonist i vitit ‘72 dhe i vetmi nėnshkrues i atij dokumenti, i cili publikisht deklarohet pėr revidimin dhe korrigjimin e vendimeve tė vitit ‘72. Dhe, kjo gja i ban nder atij vetė ma s'pari. Tashti sė fundi, nė RTK, Kadare edhe njihere publikisht deklaron se duhet me u rishikue e me u revidue vendimet e Kongresit ‘72. Po e citoj:

"Po asht gabue dhe i asht ba padrejtėsi pasunisės sė gegnishtes, por ato gabime s'janė tė pakorrigjueshme".

Marrė nga gazeta "Java"lAtehere pra , PSE nuk shkruhet Gegnishtja por vetem flitet?!

Kodra
08-06-05, 16:25
Cka i thojnė kesaj qe e flasin Gegnishten , por se shkruajn.
Pse nuk e shkruajn?!

por ja te marrim disa shembuj nga toskrishtja;
Qime , nė sa forma mundemi ta shkruajm ketė fjalė?
Kendez ne sa forma, e ne cilin kuptim?
Rrofshė - nė sa forma, e ne cilin kuptim?

Do tė futemi ne thellime ne te ardhmen, sepse disa gjera nuk i shof me sy tė mirė.
Sa i perket Gegnishtes dhe padrejtesis sė saj ne shkrim ;


Atehere pra , PSE nuk shkruhet Gegnishtja por vetem flitet?!


***********
***********
***********


Psikologu tė pėrshėndes


Edhe pse pyetja sipas shkrimit tėnd i takon Arbanitit,nga tiparet kritikuese qė kam do tė pėrgjigjem unė.

Unė personalisht i pėrkrahi tė gjithė ata qė mundohen, tė shkruajn dhe flasin Gjuhėn Letrare.

Edhe nėse Ismail Kadare do tė mė thoshte se mė mirė ėshtė dy dialekte ti kemi, unė do ti thoja Citimin e Albanologut Hungarez qė ėshtė cituar nė fillim tė kėsaj NėnTeme.


Pra do ta tregoj njė shembull tė freskėt qė na nxit tė flasim dhe tė shkruajm vetėm njė gjuhė pa asnjė dialekt.Dialektet le tė mbesin nė gjirin familjar tė secilit.Sllavėt e Jugut (Serbėt,Kroatėt,Boshnjakėt,Sllovenėt,Maqedonasit,M alazezėt) tė gjithė kėta janė NJĖ popull.

Kėta kanė udhėhequr luftra nė mes vete pėr arėsye tė DIALEKTEVE dhe FEVE tė ndryshme.

Pra mos e pėrkrahni shumėdialektizmin .

Qoftė ai edhe Isa Qosja apo Ismail Kadare tė cilėt thonė ,,Mė mirė ėshtė qė dy dialekte ti kemi,, duhet tė ju themi JO nuk ėshtė ashtu sepse me atė po tenton pėrēarje nė POPULL.

Po e them edhe kėtė qė unė vij nga pjesa ku flitet Gegishtja nė masė tė madhe por unė vetė jam pėr GJUHĖN E UNISUAR LETRARE.

Sė fundi edhe njė:

Tė luftojm vetėm pėr NJĖ,sepse po tė luftojm pėr DY do tė ndahemi me tė vėrtet nė DYSH


Me Nderime

Kodra

ARVANITI
08-06-05, 20:13
Shqiperin e njof mirė qė nga Jugu dhe deri ne Veri .Kam kaluar shumė trullin e Shqiperis, dhe kam mbledhur shumė shkrime dhe studime.
Cka i thojnė kesaj qe e flasin Gegnishten , por se shkruajn.
Pse nuk e shkruajn?!


Nuk shkruhet sepse kemi nje gjuhe standarte.

E pranojme se pranojme, ne zyrtarisht e kemi nje gjuhe standarte, e cila perdoret zyrtarisht.Cka janė keto fjalė qė na duken tė modernizuara e qe spijn ujė askun ne rrenjet e Gjuhsis Shqipe.
Kur shkruan se tingellon mė mirė ne te folur , me duket pak e quditeshme , por ja te marrim disa shembuj nga toskrishtja;
Qime , nė sa forma mundemi ta shkruajm ketė fjalė?
Kendez ne sa forma, e ne cilin kuptim?
Rrofshė - nė sa forma, e ne cilin kuptim?


Kete pjese nuk e kuptoj, nese ka mundesi ta shpjegosh pak...


Por nuk po shkojm mė largė sot , por dua te pys ty se ku na mbeti Gjuha e Fisgtes , kush e vorrosi , edhe pse trupin ja hodhen nė lumė keta perpilusit e " Gramatikes Shqipe" por kjo eshtė gramatikė Enveriane ,mos te harrojm.
Do tė futemi ne thellime ne te ardhmen, sepse disa gjera nuk i shof me sy tė mirė.


Nuk eshte gramatike "Enveriane".

Leri keto gjera koti.

Eshte gramatike e dialektit TOSK. (pike)

- Gabimet qė u bėnė nė Kongres kanė qenė se njė grup shkencėtarėsh stalinistė, gjuhėtarė stalinistė, pėr fat tė keq ka pasur tė tillė, u pėrpoqėn aq sa mundėn tė ndikonin, nė ēdo mėnyrė, qė ta nėnvleftėsonin fondin, pasurinė e fjalorit, tė njėrit prej dy dialekteve kryesore, atė tė gegėrishtes. Nė mėnyrė gati tinėzare, duke bėrė sikur harruan, duke bėrė sikur iu shpėtoi, duke bėrė sikur nuk iu ra nė sy, lanė jashtė fjalorit, qė u hartua fill pas Kongresit tė Drejtshkrimit, njė pjesė tė madhe tė pasurisė gjuhėsore


Jo shkencetare e gjuhetare stalinist, por vetem GJUHETAR.

- Kanė kaluar 30 e sa vjet dhe ka gjėra pėr t'u korrigjuar. Bashkė me qortimin e kėtyre gjėrave do tė qortohej edhe ajo ana meskine, sepse nė ēdo mėnyrė u pėrpoqėn ta denigronin pasurinė, sidomos tė shkrimtarėve katolikė tė veriut. Pra, bashkė me kėtė korrigjim, pėr tė cilin unė mendoj se ėshtė korrigjimi themelor qė duhet bėrė, mund tė rishikohen disa nga rregullat tė cilat janė vendosur ndoshta jo drejt.[/b]


Shkrimatre katolike u sulmua vetem nga menyra e sistemit, nga sistemi komunist.

Nje nga bazat e sistemit komunist ishte ATEIZMI, dhe per kete shkak u sulmua cdo gje qe kishte lidhje me klerin. (xhamia e kisha pa perjashtim).


- Shkencėtarėt e intelektualėt tanė kanė pėr detyrė morale, mision para popullit shqiptar, tė sqarojnė se si ndodhi qė njė dialekt tė bėhet zotėrues nė njė gjuhė. Qė u bė njėri nga dy dialektet ėshtė njė gjė krejt normale. Mund tė bėhej dialekti i veriut, mund tė bėhej ai i jugut. Natyrisht, politika shqiptare diktatoriale donte, nė ēdo mėnyrė, tė bėhej dialekti i jugut, pėr arsye qė i dimė, pėr arsyet e armiqėsisė sė tyre, instinktive gati, pėr kulturėn veriore, tė shqiptarėve tė veriut, sidomos kulturėn katolike.


C'thua keshtu?

U sulmua kultura e Veriut, per arsye te armiqesise?!

....

Arsyeja se pse u vendos dialekti i Jugut zyrtar, nuk ishite as armiqesia per Veriun e asgje nga ato qe thua ti, arsyeja e vetme qe kjo: Udheheqja komuniste qe e tera nga JUGU. S'ka asnje arsye tjeter. (kete e ke te sigurt)


- Partia Komuniste donte tė merrte patronazhin e saj, tė merrte lavdinė, se ėshtė ajo qė e krijoi Gjuhėn e Njėsuar Shqipe, gjė qė s'ėshtė e vėrtetė, sepse gjuhėn e njėsuar nuk e krijon kurrė njė regjim politik, njė parti ose njė diktaturė. Por, ajo e mori nė patronazh dhe u sugjestionuan tė gjithė, duke e pranuar kėtė mashtrim. Nė tė vėrtetė, duke qenė nė ndikim tė regjimit, nė Kongres u bėnė edhe gabime.


C'lavdi thua?

Nje gjuhe standarte duhej njesuar. Lavdia ketu s'hynte fare.

Me kėto mendime tė shprehuna, Kadare bahet i vetmi protagonist i vitit ‘72 dhe i vetmi nėnshkrues i atij dokumenti, i cili publikisht deklarohet pėr revidimin dhe korrigjimin e vendimeve tė vitit ‘72. Dhe, kjo gja i ban nder atij vetė ma s'pari. Tashti sė fundi, nė RTK, Kadare edhe njihere publikisht deklaron se duhet me u rishikue e me u revidue vendimet e Kongresit ‘72. Po e citoj:

"Po asht gabue dhe i asht ba padrejtėsi pasunisės sė gegnishtes, por ato gabime s'janė tė pakorrigjueshme".


Atehere pra , PSE nuk shkruhet Gegnishtja por vetem flitet?!

Ne rrdhe te pare duhet te dish nje gje, nese ka nje personalitet bashkohor me te cilin Shqiperia krenohet ne gjithe bote, ai eshte kurrfare dyshimi KADAREJA. (kete se luan as topi)

Gabimet e 72-ishit jane te korigjueshme.

***

Miqesisht

ARVANITI

P.S. Ky eshte thjesht nje diskutim

ARVANITI
08-06-05, 20:15
Bashkohem krejtesisht me shkrimin e Kodres

Odise
09-06-05, 10:43
***

Unė kam ngrėnė

Ti ke ngrėnė

Ai, ajo ka ngrėnė

Ne kemi ngrėnė

Ju keni ngrėnė

Ata kanė ngrėnė

***

*** per te ngrene, apo me hanger, nga folja HA (buk)
ha (une), han (ti), han (ai,ajo), hamė (na), hani (ju), hanė (ata,ato)

une kam hanger

ti ke hanger

ai,ajo ka hanger

na kemi haner

ju keni hanger

ata,ato kane hanger

***athua cila forme i pergjigjet Shqipes ma shume - ngrene, apo hanger?

ARVANITI
09-06-05, 10:56
Odise, e kam zgjedhuar sipas gjuhes standarte.

Kuptohet qe me afer eshte "hanger"

Psikologu
09-06-05, 17:10
Odise, e kam zgjedhuar sipas gjuhes standarte.

Kuptohet qe me afer eshte "hanger"

Arvaniti , nuk ka Gjuhė standarte siq e quan ti , kjo sot pėr sot ėshtė Gjuhė e shkelur , ketė e kemi tė vertetuar edhe ne vitin 1997 ne Kongresin e Gjuhsis tė mbajtur nė Tiranė.
A thua standarizmi i Gjuhes shqipe qenka ky , qė tė shkilet mbi tė medhenjet e Kombit apo cka?!

A thu qka kishim me fitu , nese e shkruajm letersin e Gegnishtes ne ketė Gjuhė qė ma quan ti "Standarde" si na tingllon Lahuta e Malcis, si na tingllon fjala e Fishtes , Konices , Gurakuqit, si ???!!!

Mos aman!!!

Odise
10-06-05, 00:26
Te nderuar diskutues!

Menyra, metoda, forma, synimi e qellimi i ketij debati, mendoj se duhet te jene konstruktive, te kete nje konstruktivitet te nje niveli te duhur, anipse secili perpiqet me fuqine e vet shprehese, ma shume se sa me nje perpjekje te nje konstriktiviteti ne nivel sa ma te duhur. Kemi te drejten e mendimit te lire te gjithe, jovetem une apo ai qe hap nje teme te re, sepse asnje teme nuk eshte pronesi e autorit, por e te gjitheve!

1. Dihen haptazi se jane bere shkelje flagrante te elementeve burimore te Shqipes e lashte PIE dhe asgje nuk eshte absolute, qe te mos rishqyrtohet, sepse kete e beri njeriu e jo zoti - nje kongres. Asnje kongres nuk eshte absolut, ashtu sikurse asgje nuk eshte absolute - kete duhet ta kuptojme njehere e pergjithmone! Persosjes e plotesimit te Shqipes Standarde, nuk mund t'i iken askush, as nuk ka nevoje per arbitra
po as per nenēmues, te krijojne atmosfere destruktive, as ne kete forum as askund ne mediat tona!

2. Kongresi i Drejtshkrimit te Shqipes '72, ka vlerat e veta te pamohueshme, qe bashkoi nje komb shqiptar, te flet e te shkruaj nje gjuhe te unjisuar, nje gjuhe standarde per te gjithe shqiptaret kudo qe jetojne ne atdhe e ne diaspore! Kjo merite eshte funksionale, qe i konvenon kombit. Por, nuk do te thot se eshte absolute, e nuk kerkon plotesime, permiresime, persosje, ngritje ne shkalle te gjuheve boterore, si gjuhe e zhvilluar edhe s u p e r s t a n d a r d e!

3. Nuk ishte ajo armiqesia ne mes eriut e Jugut shqiptar, pse u muar dialekti i toskerishtes si baze e gjuhes se njesuar letrare, ku ne te gjitha shkollat shqipe, ne te gjitha trevat shqiptare u dha porosia qe te pranohet se ne gjuhen e njesuar letrare - 'dominon elementi i perbashket i te dy dialekteve kryesore gege e toske'! Realiteti nuk mund te mbulohet me asgje! Dihet e verteta, sepse vetem e verteta eshte absolute!

4. Kongresi i Drejtshkrimit '72, vendosi jo ne baza armiqesore, as konfliktuoze, as percarese, as luftenxitese, as shkaterruese - por ne baza te dominimit te pushtetit te kohes. Dhe ai qe thot se nuk ka pase dominim pushteti i kohes ne Kongresin '72, nuk do te na mbushe mendjen kurre!

5. Kongresi '72, ishte kongres pushtetar, ma shume se sa gjuhesor, per unifikimin e Shqipes ne arenen mbarekombetare edhe Gjuha Standarde Shqipe eshte pushtetare dhe jo qe eshte formuar origjinalisht ne baza gjuhesore, duke i bashkuar dy dialektet kryesore ne nje afersi vllazerore, ashtu sikurse jane motra Gegenishtja e Toskerishtja, qe i takojne primaritetit te struktures se Shqpes dhe te cilat e kane keijuar gjuhen shqipe bashk, ne nje shtet, ne nje atdhe, ne nje integritet terriotial shqiptar qe nuk njeh kufinj shteterore!

6. Kurse askush nuk mund te na mbushi mendjen, se nuk u injoruan shkrimtaret verior, jo nga ata jugor, as nga tosket, as nga shkrimtaret jugor - por nga vet regjimi famkeq dhe ishin ata qe tallen Gjergj Fishten e te gjithe literaturen shqiptare katolike edhe qe nga Letersia e Vjeter Shqiptare me themeluesit Buzuku, Budi, Kazazi, Bogdani etj., qe vetem siperfaqesisht u spjeguan ne krejt shkollimin shqiptar (vetem ne disa raste
anesore nga disa qe u moren me studime direkte per ta...)

7. Ketu as askund nuk ka nevoje askush te japi mendime konfliktuoze, por me mendje te urta, me unitet mendimesh (se na jemi ata qe zbatojme gjuhen tone), me sygjerime vllazerore, kokemekoke - kryeperkrye, te gjithe bashk, t'i kthjellojme gjerat, t'i ndritim terrinat e mendjeve te nxituara, t'i ballafaqojme mendimet e lira, koshiente, origjinale - larg vullgarizmave e hipokrizive e absolutizmave ne debate edhe atje ku eshte vendi te korrigjohen gabimet e seciles konjukture dominuese. Sot nuk ka dominim ne askend, por demokratizim edhe ne arenen gjuhesore te Shqipes!

8. Se cilat forma shprehese, fjale, apo pjese te ndryshueshme e te pandryshueshme te gramatikes shqipe, sintakses, morfologjise, morfologjise historike, fonetikes shqipe, leksikologjise shqipe etj., jane ma te forta e ma reale, e ma origjinale - qe e kane formuar vet SHQIPEN si gjuhe i.e. - ka te drejte te japi mendimin e vet secili shqiptar, qe ka nje kualifikim perkates, qe njeh me themel Historine e Gjuhes Shqipe ne teresi! Por edhe ketu e gjithkund ne debate e seminare, te drejten e kane edhe ata qe duan, munden, kane kapacitete perkatese - qe te shprehen lirshem me nje konstruktivitet sa ma te plote!

Toske e Gege
Lis - dy dege!

Mos ta harrojme Trungun illir e Rrenjet illiro-pellgasgjike!


Juaji,

Odise

ARVANITI
10-06-05, 12:46
Odise, e kam zgjedhuar sipas gjuhes standarte.

Kuptohet qe me afer eshte "hanger"

Arvaniti , nuk ka Gjuhė standarte siq e quan ti , kjo sot pėr sot ėshtė Gjuhė e shkelur , ketė e kemi tė vertetuar edhe ne vitin 1997 ne Kongresin e Gjuhsis tė mbajtur nė Tiranė.
A thua standarizmi i Gjuhes shqipe qenka ky , qė tė shkilet mbi tė medhenjet e Kombit apo cka?!

A thu qka kishim me fitu , nese e shkruajm letersin e Gegnishtes ne ketė Gjuhė qė ma quan ti "Standarde" si na tingllon Lahuta e Malcis, si na tingllon fjala e Fishtes , Konices , Gurakuqit, si ???!!!

Mos aman!!!

ligjerisht ne e kemi nje gjuhe standarte, dhe une e respektoj ate. (me pelqen apo s'me pelqen)

Odise
14-06-05, 17:49
kemi gjuhe standarde, po kjo fjale 'standarde, a eshte fjale shqipe, e cila fjale i pergjigjet?

askush nuk po thot, se nuk e respektojme gjuhen tone, por a mendon se duhen plotesime e permiresime te shumeta?

eshte gjuha jone e dialektet tona!

ARVANITI
14-06-05, 20:17
kemi gjuhe standarde, po kjo fjale 'standarde, a eshte fjale shqipe, e cila fjale i pergjigjet?

askush nuk po thot, se nuk e respektojme gjuhen tone, por a mendon se duhen plotesime e permiresime te shumeta?

eshte gjuha jone e dialektet tona!

"Standarte" eshte nje fjale nderkombetare. Kuptimin e hershem e ka "flamur qe qendron maje nje keshtjelle".

Gjuhe standarte - gjuhe-flamur, gjuhe qe qendron mbi te gjitha dialektet e nje kombi.

Odise
14-06-05, 22:32
kemi gjuhe standarde, po kjo fjale 'standarde, a eshte fjale shqipe, e cila fjale i pergjigjet?

askush nuk po thot, se nuk e respektojme gjuhen tone, por a mendon se duhen plotesime e permiresime te shumeta?

eshte gjuha jone e dialektet tona!

"Standarte" eshte nje fjale nderkombetare. Kuptimin e hershem e ka "flamur qe qendron maje nje keshtjelle".

Gjuhe standarte - gjuhe-flamur, gjuhe qe qendron mbi te gjitha dialektet e nje kombi.

***edhe Kosova seshpejti po u behka standarde :wink:

une fjalen standard-e, e kuptoj jo si piedestal, flamur, mbi te gjitha, por si gje te nivelit te pergjithshem, gjeneral: jete standarde, gjuhe standarde, teknike standarde, veshje standarde, ushqim standard, pije standarde...dicka qe qendron gjeneralisht, ne shprehjen - per te gjithe, zaten edhe rrjedhen e ka nga fjala ang. stand=qendroj.

Ne kuptimin tone ne teme, kuptohet si - gjuha e qendrueshme, standarde,
GJUHA PER TE GJITHE, GJUHA GJENERALE SHQIPTARE! :wink:

Odise
14-06-05, 22:43
pse te mos kete nje koncept shqip, po - gjuha standarde, kur na perpiqemi ta ruajme Shqipen - shqip? Athua nuk kemi nje koncept shqip? :wink:

dhe ajo cfare eshte kryesorja: a e mbane e ruan qendrueshmerine (STANDARDIZIMIN) e gjuhes, populli qe e krijoi dhe e flet, apo gjithmone regjimet politike? Kush eshte zot i gjuhes? Mos te krisin rrathet!

Kush e mbane kete ''standardizim''? :wink: verejtje, per ata qe edhe thone te mos merren fjale te huaja edhe vet i marrin edhe per koncept gjuhesor! Pse 'gjuha standarde', kur thome shqip: gjuha e te gjitheve, thjeshte GJUHA SHQIPE! a MOS DUKET KJO FJALA 'STANDARDE' SI NJELLOJ URDHERI, DIKTATI, me parimin absolut: OSE KESHTU, OSE ASSESI TJETER!

dardha e ka bishtin - thone.


LIRIA E MENDIMIT!

ARVANITI
15-06-05, 13:18
kemi gjuhe standarde, po kjo fjale 'standarde, a eshte fjale shqipe, e cila fjale i pergjigjet?

askush nuk po thot, se nuk e respektojme gjuhen tone, por a mendon se duhen plotesime e permiresime te shumeta?

eshte gjuha jone e dialektet tona!

"Standarte" eshte nje fjale nderkombetare. Kuptimin e hershem e ka "flamur qe qendron maje nje keshtjelle".

Gjuhe standarte - gjuhe-flamur, gjuhe qe qendron mbi te gjitha dialektet e nje kombi.

***edhe Kosova seshpejti po u behka standarde :wink:

une fjalen standard-e, e kuptoj jo si piedestal, flamur, mbi te gjitha, por si gje te nivelit te pergjithshem, gjeneral: jete standarde, gjuhe standarde, teknike standarde, veshje standarde, ushqim standard, pije standarde...dicka qe qendron gjeneralisht, ne shprehjen - per te gjithe, zaten edhe rrjedhen e ka nga fjala ang. stand=qendroj.

Ne kuptimin tone ne teme, kuptohet si - gjuha e qendrueshme, standarde,
GJUHA PER TE GJITHE, GJUHA GJENERALE SHQIPTARE! :wink:

Sigurisht, gjuha flamur e nje kombi, gjuha-flamur mbi keshtjellen e dialekteve. :wink:

gjenerale - i/e pergjithshme, kryesore

Odise
15-06-05, 15:39
jo gjuha-flamur mbi keshtjellen e dialekteve, por gjuha PER keshtjellen e dialekteve, gjuha per te gjithe, e jo mbi te gjithe - populli eshte ai qe qendron mbi gjuhen, e jo gjuha mbi popullin! Populli eshte krijuesi i gjuhes. Gjuha e shqiptarit, gjuha e popullit, e jo populli i gjuhes, jo shqipe gjuha, por gjuha shqipe! :lol:

GJUHA SHQIPE (njesuar, unike, standarde, e qendrueshme, qendrore, esenciale, e perbashket, per te gjithe, e jo mbi te gjithe - nje dialekt, mbi keshtjellen e dialekteve) :wink: Jovetem nese duam drejtesi, por eshte Natyra e Gjuhes dhe Gjuha e Natyres!

Nese i thome gjuha e njesuar, e bere NJE, atehere duhet te njesohet drejte, sepse nuk qendron (no stande by), qe te jete standarde, e qendrueshme! Te forte - bashk! :wink:

Kodra
15-06-05, 20:33
jo gjuha-flamur mbi keshtjellen e dialekteve, por gjuha PER keshtjellen e dialekteve, gjuha per te gjithe, e jo mbi te gjithe - populli eshte ai qe qendron mbi gjuhen, e jo gjuha mbi popullin! Populli eshte krijuesi i gjuhes. Gjuha e shqiptarit, gjuha e popullit, e jo populli i gjuhes, jo shqipe gjuha, por gjuha shqipe! :lol:


:

**********
**********
**********


Odise mė pėlqen shumė si gjithmonė me kėto spjegime.

Ju pėrshėndes tė nderuar ARVANITI dhe ODISE


Juaji
Kodra

ARVANITI
16-06-05, 20:22
Po te takohen disa shqiptare nga Jugu, Veriu, Kosova, Maqedoni, Mali i Zi, Diaspora, a thua do te merren vesh, secili me dialektet e tyre.

***

Gjuha e njesuar eshte nje gjuhe qe qendron siper dialekteve. Dialketet jo te gjithe i kuptojne sakte. Nje korcar me nje nga Mitrovica, ta siguroj une 100% qe s'merren vesh. Prandaj perdoret gjuha shqipe e njesuar.

A jemi dakort apo s'jemi dakort me kete gjuhe eshte tjeter gje.P.S. Pershendetje Kodra

Odise
16-06-05, 21:36
Arvaniti,

1. Na po flasim te ndigjojne tjeret dhe dikush te nxierri fakte te gjalla. Kete qe thuani tash, une e thash tek e folmja rahoveciane, ketu ne forumin Dardania.de. Mitrovicasi e Korēari, nuk kane te bejne ne kete teme, se ajo dihet, por ketu eshte tema ma e gjere, qe perkon me esencen kryesore te Shqipes, si GJUHA SHQIPE dhe nuk ka nevoje te diktojme, e te manevrojme si njelloj fobie politike edhe sotetutje, me konceptin - gjuha standarde!

2. A mendoni, se te gjithe jemi te verber, sa mos ta dijme vertet, se cila eshte kjo gjuha standarde, si ''gjuhe mbi dialektet'', a eshte gjuhe e njesuar, apo Nje dialekt mbi te gjitha dialektet edhe mbi vet konceptin themelor - GJUHA SHQIPE? Mendoni se ende jemi aq te plasur syshe e mendjes, qe mos te kuptojme nje gje te tille kaq te thjeshte - nje hisyve?

3. Edhe pak ma thelle: askush nuk eshte kunder nje GJUHE UNIKE SHQIPE
ku vet koncepti gjuhesor: gjuha e njesuar, bie ndesh me konceptin - gjuha unike, ku vet termi - njesuar, njesim, duket dhunim mbi termin - unik-e, unikat, unitet, qe eshte shume ma i natyrshem dhe i drejte. Nuk ka nevoje per koncepte te flamosura diktate, kur ekziston vetiu koncepti - GJUHA SHQIPE.

4. Kur duam te bejme studime shkencore indo-europiane e gjenerale, kur kemi te bejme me gjurmime gjuhesore ne indoeuropianistike, e ne gjuhesine e pergjithshme (linguistiken gjenerale) - qe ketu SHIHET FUQIA E GJUHES - pyetja e thjeshte eshte: me cilin prej dialekteve tona te Shqipes, mund te hyjme ne gjurmime gjuhesore ne baza indo-europiane?

Kjo pyetje kerkon pergjegje te forte reale! Se brendaperbrenda, mund ta hame e shtypim njeritjetrin sa te dojme: shqiperia, gegeria, toskeria tere debore o uje ne rere - po - si te merr vesh ty bota ma mire (arbaniti e bota) ne cilin dialekt te Shqipes? Ne Gheg*) indo-europiane, apo ne cilin dialekt tjeter?

Perseri, e prore ju them: a prore mendoni se jemi aq te verber, sa te jemi kunder nje GJUHE UNIKE SHQIPE, ku mund te shperthejme ne studime, hulumtime, gjurmime gjuhesore ne baza indo-europiane e boterore?

Cila do te duhej te ishte ajo - gjuha shqipe (e njesuar, unike, standarde, flamurtare, mbi te gjitha dialektet), a me kete qe e shkruajme sot, qe ka probleme madhore edhe ne plasimin e saj ne kibernetiken elektronike, se lere ma probleme te brendshme ende diktatoriale?

Se lere ma ne gjurmime shkencore!

postskript: mendoj se ky problem do te zgjidhet natyrshem, sipas natyres se gjuhes shqipe dhe shqiptareve qe e flasin, e do ta flasin - poqese nuk zgjidhet nga entet institucionale te mirefillta shkencore kombetare!

Rrini te qete lakonik!

ARVANITI
16-06-05, 22:12
Arvaniti,

1. Na po flasim te ndigjojne tjeret dhe dikush te nxierri fakte te gjalla. Kete qe thuani tash, une e thash tek e folmja rahoveciane, ketu ne forumin Dardania.de. Mitrovicasi e Korēari, nuk kane te bejne ne kete teme, se ajo dihet, por ketu eshte tema ma e gjere, qe perkon me esencen kryesore te Shqipes, si GJUHA SHQIPE dhe nuk ka nevoje te diktojme, e te manevrojme si njelloj fobie politike edhe sotetutje, me konceptin - gjuha standarde!

2. A mendoni, se te gjithe jemi te verber, sa mos ta dijme vertet, se cila eshte kjo gjuha standarde, si ''gjuhe mbi dialektet'', a eshte gjuhe e njesuar, apo Nje dialekt mbi te gjitha dialektet edhe mbi vet konceptin themelor - GJUHA SHQIPE? Mendoni se ende jemi aq te plasur syshe e mendjes, qe mos te kuptojme nje gje te tille kaq te thjeshte - nje hisyve?1. Mund te me thuash cfare ndryshimesh konkrete i duhen bere gjuhes shqipe standarte?

2. Ajo per te cilen po flet ti eshte gjuha standarte, te pelqen apo s'te pelqen. S'eshte nje dialekt mbi dialektet. Dialekti tosk eshte s i ndryshem nga gjuha standarte. Mjafton te degjosh te folmen ne Korce, Gjirokaster, Vlore etj.. per ta kuptuar se gjuha standarte nuk eshte e tera dialekti tosk.

Sa per informacion, gjuha standarte eshte mbeshtetur shume mbi te folmen e Permetit. E folmja e Permetit eshte shqipe e paster, pa huazime e barbarizma, dhe me gramatike te qarte.3. Edhe pak ma thelle: askush nuk eshte kunder nje GJUHE UNIKE SHQIPE
ku vet koncepti gjuhesor: gjuha e njesuar, bie ndesh me konceptin - gjuha unike, ku vet termi - njesuar, njesim, duket dhunim mbi termin - unik-e, unikat, unitet, qe eshte shume ma i natyrshem dhe i drejte. Nuk ka nevoje per koncepte te flamosura diktate, kur ekziston vetiu koncepti - GJUHA SHQIPE.

4. Kur duam te bejme studime shkencore indo-europiane e gjenerale, kur kemi te bejme me gjurmime gjuhesore ne indoeuropianistike, e ne gjuhesine e pergjithshme (linguistiken gjenerale) - qe ketu SHIHET FUQIA E GJUHES - pyetja e thjeshte eshte: me cilin prej dialekteve tona te Shqipes, mund te hyjme ne gjurmime gjuhesore ne baza indo-europiane?


3. unike - e njesuar.

Cilat na qenkan keto "koncepte te flamosura diktate"?, se s'po e marr vesh?

4. ...me rrenjen e fjaleve shqipe.

Me cfare tjeter?Kjo pyetje kerkon pergjegje te forte reale! Se brendaperbrenda, mund ta hame e shtypim njeritjetrin sa te dojme: shqiperia, gegeria, toskeria tere debore o uje ne rere - po - si te merr vesh ty bota ma mire (arbaniti e bota) ne cilin dialekt te Shqipes? Ne Gheg*) indo-europiane, apo ne cilin dialekt tjeter?Gege indoevorpiane?!

Odise, kthehu ne realitet.

Jo gjithcka qe lexohet eshte e vertete.
Perseri, e prore ju them: a prore mendoni se jemi aq te verber, sa te jemi kunder nje GJUHE UNIKE SHQIPE, ku mund te shperthejme ne studime, hulumtime, gjurmime gjuhesore ne baza indo-europiane e boterore?


Nuk e dikam qe gjuha standarte paska qene pengese?

Cfare mud te zbertheni?

Nuk ka fakte reale. Hamedesimi nuk eshte fakt.


Cila do te duhej te ishte ajo - gjuha shqipe (e njesuar, unike, standarde, flamurtare, mbi te gjitha dialektet), a me kete qe e shkruajme sot, qe ka probleme madhore edhe ne plasimin e saj ne kibernetiken elektronike, se lere ma probleme te brendshme ende diktatoriale?Cfare problemesh paska ne Kibernetike?Rrini te qete lakonik!

Me mire lakonik...

*************

Me Mirekuptim

ARVANITI

Odise
16-06-05, 23:00
GJUHA SHQIPE (as standarde, as avangarde e huazime te qellimta)


koncepti - gjuhe standarde, nuk eshte shqip! E kur nuk eshte shqip as titulli i gjuhes, per te cilin flet, cfare i thone kesaj pervecse - diktat!

verejtje per ata qe mundohen ta mbrojne gjuhen shqipe nga fjalet e huaja!

te kishja keshilluar ta rilexosh persiri me logjike te paster, shkrimin tim te siperm, e jo t'i bijsh vrap ashtu si tek niku :wink:

ARVANITI
17-06-05, 10:31
Odise, duhet t'e shprehesh me qarte.

Odise
17-06-05, 11:22
Odise, duhet t'e shprehesh me qarte.

***bukur Arvaniti! Tash (se tani, eshte greqizem, mbase nuk ben ne gramatike, te thohet KOHA E TANISHME, PO KOHA E TASHME) si po shoh, jeni i mendimit, te jemi ma te hapet e jo lakonik. :wink:

Me fjale tjera: a duhet ta pranojme konceptin e ri GJUHA STANDARDE, mbi te gjitha dialektet, si huazim te panevojshem, si koncept diktati e mendjemadhesie, kur kemi konceptin shekullor GJUHA SHQIPE, qe percakton unitetin linguistik te te dy dialekteve kryesore, tok me te gjitha nendialektet tjera? Po, a jo! Pse, po apo, pse jo!

A e pranuat edhe Ju, se ma afer Shqipes eshte folja - me hanger, se sa folja - per te ngrene (kur beme zgjedhimin e foljes neper veta te vetorit?
Si emer e kemi - ngranja, ngrenja, nga folja - ha (ha une, han ti, ai shikon:)
Ky ishte vetem nje prej mijera shembujve tjere... E ti thua, ''nuk kemi c'te bejme, eshte gjuha e njesuar, gjuha-flamur!''

Ne indo-europianishte, ekziston termi - Gheg*- ne studimet e profesionisteve (si zanafill). Ku eshte e si thirret termi - Toskė, ne indo-europianishten? Dhe, a ka nje ethymologji te sigurte shqipe, apo te huaj, per keto dy terma: gege e toske ? Tevona, pastaj vijojme...

Odise

Odise
17-06-05, 11:23
Odise, duhet t'e shprehesh me qarte.

***bukur Arvaniti! Tash (se tani, eshte greqizem, mbase nuk ben ne gramatike, te thohet KOHA E TANISHME, PO KOHA E TASHME) si po shoh, jeni i mendimit, te jemi ma te hapet e jo lakonik. :wink:

Me fjale tjera: a duhet ta pranojme konceptin e ri GJUHA STANDARDE, mbi te gjitha dialektet, si huazim te panevojshem, si koncept diktati e mendjemadhesie, kur kemi konceptin shekullor GJUHA SHQIPE, qe percakton unitetin linguistik te te dy dialekteve kryesore, tok me te gjitha nendialektet tjera? Po, a jo! Pse, po apo, pse jo!

A e pranuat edhe Ju, se ma afer Shqipes eshte folja - me hanger, se sa folja - per te ngrene (kur beme zgjedhimin e foljes neper veta te vetorit?
Si emer e kemi - ngranja, ngrenja, nga folja - ha (ha une, han ti, ai shikon:)
Ky ishte vetem nje prej mijera shembujve tjere... E ti thua, ''nuk kemi c'te bejme, eshte gjuha e njesuar, gjuha-flamur!''

Ne indo-europianishte, ekziston termi - Gheg*- ne studimet e profesionisteve (si zanafill). Ku eshte e si thirret termi - Toskė, ne indo-europianishten? Dhe, a ka nje ethymologji te sigurte shqipe, apo te huaj, per keto dy terma: gege e toske ? Tevona, pastaj vijojme...

Odise

ARVANITI
17-06-05, 11:52
***bukur Arvaniti! Tash (se tani, eshte greqizem, mbase nuk ben ne gramatike, te thohet KOHA E TANISHME, PO KOHA E TASHME) si po shoh, jeni i mendimit, te jemi ma te hapet e jo lakonik. :wink:

Me fjale tjera: a duhet ta pranojme konceptin e ri GJUHA STANDARDE, mbi te gjitha dialektet, si huazim te panevojshem, si koncept diktati e mendjemadhesie, kur kemi konceptin shekullor GJUHA SHQIPE, qe percakton unitetin linguistik te te dy dialekteve kryesore, tok me te gjitha nendialektet tjera? Po, a jo! Pse, po apo, pse jo!

A e pranuat edhe Ju, se ma afer Shqipes eshte folja - me hanger, se sa folja - per te ngrene (kur beme zgjedhimin e foljes neper veta te vetorit?
Si emer e kemi - ngranja, ngrenja, nga folja - ha (ha une, han ti, ai shikon:)
Ky ishte vetem nje prej mijera shembujve tjere... E ti thua, ''nuk kemi c'te bejme, eshte gjuha e njesuar, gjuha-flamur!''

Ne indo-europianishte, ekziston termi - Gheg*- ne studimet e profesionisteve (si zanafill). Ku eshte e si thirret termi - Toskė, ne indo-europianishten? Dhe, a ka nje ethymologji te sigurte shqipe, apo te huaj, per keto dy terma: gege e toske ? Tevona, pastaj vijojme...

Odise

Thuhet "Koha e Tashme" dhe jo e "Tanishme"

Dy dialektet kryesore Geg dhe Tosk, duhet ta pranojme qe jane (si shume) te ndryshem.

Dialekti tosk eshte me afer latinishtes, per sa i perket zgjedhimit. Ndersa dilekti geg, per sa i perket zgjedhim, eshte me pak i evoluar (si anglishtja p.sh.)

Gjuhet latine, foljen e zgjedhojne ne shume menyra dhe me mbaresa te ndryshme per cdo kohe apo menyre. Ndersa anglishtja dhe ne pergjithesi gjuhet gjermaike, perdorin nje mbarese (kryesisht) per disa kohe (ose zgjedhime)

Ne Toskerishte thuhet:

Une duhet te shkoj
Ti duhet te shkosh
Ai duhet te shkojė
...
...

Ne Gegerishte thuhet:

Une duhet me shku(e)
Ti duhet me shku(e)
Ai duhet me shku(e)
...
...
...

==E shikoni se sa ndryshim ka.

Prandaj termi GJUHA STANDARTE (SHQIPE) duhet te jete me gjithperfshirese, duke qene se dy dialektet baze kane ndryshime te ndjeshme midis tyre.

Une, personalisht, mendoj se gjuhe e njesuar, duhet te jete e folmja e Elbasanit ose e Tiranes, meqe eshte perzierje e dy dialekteve (mqs jane zona ne kufi mes dy dialekteve).

***

Kam lexuar diku, ndoshta te Nermin Vlora Flaski, se "Toske" ka lidhje me "Etruske" dhe kjo e fundit me "E trojes" apo "Trojan".

***

Gjuha e njesura (standarte) nuk eshte nje ceshtje kaq e lehte.

Odise
17-06-05, 21:51
***bukur Arvaniti! Tash (se tani, eshte greqizem, mbase nuk ben ne gramatike, te thohet KOHA E TANISHME, PO KOHA E TASHME) si po shoh, jeni i mendimit, te jemi ma te hapet e jo lakonik. :wink:

Me fjale tjera: a duhet ta pranojme konceptin e ri GJUHA STANDARDE, mbi te gjitha dialektet, si huazim te panevojshem, si koncept diktati e mendjemadhesie, kur kemi konceptin shekullor GJUHA SHQIPE, qe percakton unitetin linguistik te te dy dialekteve kryesore, tok me te gjitha nendialektet tjera? Po, a jo! Pse, po apo, pse jo!

A e pranuat edhe Ju, se ma afer Shqipes eshte folja - me hanger, se sa folja - per te ngrene (kur beme zgjedhimin e foljes neper veta te vetorit?
Si emer e kemi - ngranja, ngrenja, nga folja - ha (ha une, han ti, ai shikon:)
Ky ishte vetem nje prej mijera shembujve tjere... E ti thua, ''nuk kemi c'te bejme, eshte gjuha e njesuar, gjuha-flamur!''

Ne indo-europianishte, ekziston termi - Gheg*- ne studimet e profesionisteve (si zanafill). Ku eshte e si thirret termi - Toskė, ne indo-europianishten? Dhe, a ka nje ethymologji te sigurte shqipe, apo te huaj, per keto dy terma: gege e toske ? Tevona, pastaj vijojme...

Odise

Thuhet "Koha e Tashme" dhe jo e "Tanishme"

Dy dialektet kryesore Geg dhe Tosk, duhet ta pranojme qe jane (si shume) te ndryshem.

Dialekti tosk eshte me afer latinishtes, per sa i perket zgjedhimit. Ndersa dilekti geg, per sa i perket zgjedhim, eshte me pak i evoluar (si anglishtja p.sh.)

Gjuhet latine, foljen e zgjedhojne ne shume menyra dhe me mbaresa te ndryshme per cdo kohe apo menyre. Ndersa anglishtja dhe ne pergjithesi gjuhet gjermaike, perdorin nje mbarese (kryesisht) per disa kohe (ose zgjedhime)

Ne Toskerishte thuhet:

Une duhet te shkoj
Ti duhet te shkosh
Ai duhet te shkojė
...
...

Ne Gegerishte thuhet:

Une duhet me shku(e)
Ti duhet me shku(e)
Ai duhet me shku(e)
...
...
...

==E shikoni se sa ndryshim ka.

Prandaj termi GJUHA STANDARTE (SHQIPE) duhet te jete me gjithperfshirese, duke qene se dy dialektet baze kane ndryshime te ndjeshme midis tyre.

Une, personalisht, mendoj se gjuhe e njesuar, duhet te jete e folmja e Elbasanit ose e Tiranes, meqe eshte perzierje e dy dialekteve (mqs jane zona ne kufi mes dy dialekteve).

***

Kam lexuar diku, ndoshta te Nermin Vlora Flaski, se "Toske" ka lidhje me "Etruske" dhe kjo e fundit me "E trojes" apo "Trojan".

***

Gjuha e njesura (standarte) nuk eshte nje ceshtje kaq e lehte.

***ARBANITI, nuk te pyeta a i pranojme dy dialektet, po konceptin e ri GJUHA STANDARDE, edhe si jane ne origjinal ne indo-europianistike, termat: gege e toske. Gaboheni kur thoni se 'toskerishtja eshte me afer latinishtes, kurse gegenishtja me afer anglishtes'. Vetem nje nga mijera shembuj: lat. ov=veja, gege. vo=veja... e, si mund te thuash se gegenishtja eshte ma pak e evoluar... latinishtja eshte komplet dialekt i illirishtes, e illirishtja eshte ma se perafermi - Arbanishtja, pikerisht ajo gjuha arbanite (arvanite), si pikepjekja e dy dialekteve tona edhe mos i be krejtesisht te ndryshme, sepse perderisa sipas teje, toskerishtja na qenka ma afer latinishtes, e gegenishtja ma afer anglishtes, po anglishtja a eshte gjuhe gjermanike - latine? Pse siellesh rrotull panevoje, e nuk pergjegjesh direkt ne pyetje te mia?

***per ethymologjine e emrave: gege e toske, e ke tek Ēameria ketu, poashtu edhe si teme e re - Etruria, poketu ne forumin Gjuha Shqipe.

Vllazerisht,

Odise

Odise
17-06-05, 21:54
Nezir Myrta - ETHYMOLOGJIA E FJALĖVE – GEGĖ E TOSKĖ

Sipas mendimit tim, etninomet – gegė dhe toskė, tė cilėt pėrbėjnė etninomin e sotėm gjeneral – shqiptar, ende janė pa njė ethymologji tė sigurtė dhe sikur duken si koncepte tė veēuara gegėnishte e toskėrishte tė shqipes, mendoj se kemi arritur nė njė ethymologji tė sigurtė me kėtė theori:
Arbanishtja ėshtė Gegėnishtja e cila formohet nga etninomi – gegė, qė ka kuptimin – gjegjė, ai qė gjegjet (Gega geget), gjegjet, pėrgjegjet, ku edhe u formua toponomi – Gegėnia e Dradhanisė illire.
Kurse – Arbėrishtja ėshtė Toskėrishtja, e cila fjalė vie nga fjala – toskė, me prejardhje nga Etruskishtja, qė ethymologjia e fjalės – etrosk-etrusk, vie nga shprehja – e trojės (E Trojės, Troja illire – Hillioni – Illioni i Dardhanisė PIE), ku nga shprehja – e trojes, me kuptimin – ajo popullėsi e Trojės Hillire, ėshtė thirrė – e Trojės – etrojes – etroske – etruske, nga rrėnja fono-morfologjike - etrosk - etrusk (etruskan – Etruria, sot krahinė nė Italinė e lashtė). Mbase, nga fjala e formuar – etrosk-etruskė, rrodhi fjala e shkurtė emėrtuese – tosk – toskė – Toska – Toskėria e sotme shqiptare dhe (Toskana, toponom i sotėm nė Itali), nga etninomi - toskė, toskan), si dhe toponomi i lashtė – Etruria, nga gjuha etruske (etroske – e trojes), nė lidhje gjenealogjiko-linguistike me Amėn illirishte paraballkanike, qė sot ėshtė rrėnja e saj – Toskėrishtja, dialekti i Shqipes. Sepse Trojanėt, pas Luftės sė Trojės u shpėrngulen sėpari nė Ballkan nga Troja (Hillioni hillirian) dhe vijuan shtegėtimin nė Apenine, ajo popullėsia e Trojes – etroskėt (etruskėt), ku edhe formuan gjuhėn dhe kulturėn etruske tė lashtė, e cila nė realitet ėshtė njė Arbėrishte e lashtė.
Fjala – toskė, sipas kėsaj theorie, vjen duke u formuar nė etapa kohore linguistike nėpėr kėto faza tė tė folurit: e Trojes –> e trosk –> etrosk (etrusk) –> trosk –> tosk –> toskė –> toska –> Toskėria -> Toskėrishtja.

Pra, emri – toskė, lidhet me Trojėn PIE, me zgjėrim onomastik dhe onomasiologjik nė ujdhesat: Sicilia, Sardenja e Korzika, nga jugu italian i sotėm, me pėrhapje tė gjėrė Apenine, si rrjedhė e popullėzimit illiro-pellgazgjik, ku na dalin disa emėrtime etninomesh – etrosk (etrusk) – arbėresh – latin – romak – ital (Italia e sotme), tėvona vijnė zgjėrimet demografike – gal, galėt (Galia - Franca e sotme) – sak (sakėt, saksonėt - Saksonia) - dhe – skot (skotėt – Skotllanda e sotme), – si formė e arritjes dykrahėshe historike, pėrmes vijes gjenealogjike ballkanike dhe apenine, duke u takuar historikisht me rrėnjet gjermanike (saksone, istveone dhe allemane) – nga pėrhapjet dardhane gege pėrmes Ballkanit, nė zemėr europiane me gjermanikėt, e deri nė pjesėn veriore europiane tė sotme.

***

ARVANITI
18-06-05, 19:51
***ARBANITI, nuk te pyeta a i pranojme dy dialektet, po konceptin e ri GJUHA STANDARDE, edhe si jane ne origjinal ne indo-europianistike, termat: gege e toske. Gaboheni kur thoni se 'toskerishtja eshte me afer latinishtes, kurse gegenishtja me afer anglishtes'. Vetem nje nga mijera shembuj: lat. ov=veja, gege. vo=veja... e, si mund te thuash se gegenishtja eshte ma pak e evoluar... latinishtja eshte komplet dialekt i illirishtes, e illirishtja eshte ma se perafermi - Arbanishtja, pikerisht ajo gjuha arbanite (arvanite), si pikepjekja e dy dialekteve tona edhe mos i be krejtesisht te ndryshme, sepse perderisa sipas teje, toskerishtja na qenka ma afer latinishtes, e gegenishtja ma afer anglishtes, po anglishtja a eshte gjuhe gjermanike - latine? Pse siellesh rrotull panevoje, e nuk pergjegjesh direkt ne pyetje te mia?

***per ethymologjine e emrave: gege e toske, e ke tek Ēameria ketu, poashtu edhe si teme e re - Etruria, poketu ne forumin Gjuha Shqipe.

Vllazerisht,

Odise

Odise,

Toskerishtja eshte me afer latinishtes per nga zgjedhimi i foljeve. Ne cdo kohe folja zgjedhohet ne forme te ndryshe (per nga mbaresat).

Ndersa Gegerishtja eshte me afer anglishtes, po prap per nga zgjedhimi i foljeve (jo nga fjalet).
Anglishtja foljet nuk i zgjedhon sipas menyres latine, mgjth eshte gjuhe gjermanike-latine.

Odise
18-06-05, 20:50
1. A pranoni se koncepti - gjuha standarde, eshte gabim dhe panevoje te merret fjala - standarde, per gjuhen?

2. cfare don te thuash me kete:

Ne Toskerishte thuhet:

Une duhet te shkoj
Ti duhet te shkosh
Ai duhet te shkojė
...
...

Ne Gegerishte thuhet:

Une duhet me shku(e)
Ti duhet me shku(e)
Ai duhet me shku(e)
...
e si na qenka ne latinishte, zgjedhimi i foljes - shkoj?

Une duhet te shkoj

.........................si eshte ne lat. mbase toskerishtja qenka ma afer lat.?


***
Arbaniti shkroi:
Prandaj termi GJUHA STANDARTE (SHQIPE) duhet te jete me gjithperfshirese, duke qene se dy dialektet baze kane ndryshime te ndjeshme midis tyre.

*** si nuk e dallon termin nga koncepti, ky nuk eshte term, po koncept
edhe pse koncepti GJUHA STANDARDE (SHQIPE), ne kllapa, c'eshte kjo dokerr?

ARVANITI
18-06-05, 21:01
*** si nuk e dallon termin nga koncepti, ky nuk eshte term, po koncept
edhe pse koncepti GJUHA STANDARDE (SHQIPE), ne kllapa, c'eshte kjo dokerr?

Gjuha standarte eshte term, nuk eshte (nuk mund te jete) koncept.

1. A pranoni se koncepti - gjuha standarde, eshte gabim dhe panevoje te merret fjala - standarde, per gjuhen?

2. cfare don te thuash me kete:

Ne Toskerishte thuhet:

Une duhet te shkoj
Ti duhet te shkosh
Ai duhet te shkojė
...
...

Ne Gegerishte thuhet:

Une duhet me shku(e)
Ti duhet me shku(e)
Ai duhet me shku(e)
...
e si na qenka ne latinishte, zgjedhimi i foljes - shkoj?

Une duhet te shkoj

.........................si eshte ne lat. mbase toskerishtja qenka ma afer lat.?Fojlet ne zgjedhim, ne dy dialektet geg dhe tosk, zgjedhohen ndryshe. Shembulli im i mesiperm e tregon qarte.

Odise
19-06-05, 00:02
*** si nuk e dallon termin nga koncepti, ky nuk eshte term, po koncept
edhe pse koncepti GJUHA STANDARDE (SHQIPE), ne kllapa, c'eshte kjo dokerr?

Gjuha standarte eshte term, nuk eshte (nuk mund te jete) koncept.

1. A pranoni se koncepti - gjuha standarde, eshte gabim dhe panevoje te merret fjala - standarde, per gjuhen?

2. cfare don te thuash me kete:

Ne Toskerishte thuhet:

Une duhet te shkoj
Ti duhet te shkosh
Ai duhet te shkojė
...
...

Ne Gegerishte thuhet:

Une duhet me shku(e)
Ti duhet me shku(e)
Ai duhet me shku(e)
...
e si na qenka ne latinishte, zgjedhimi i foljes - shkoj?

Une duhet te shkoj

.........................si eshte ne lat. mbase toskerishtja qenka ma afer lat.?Fojlet ne zgjedhim, ne dy dialektet geg dhe tosk, zgjedhohen ndryshe. Shembulli im i mesiperm e tregon qarte.

***nese nuk e ke dijtur derisot: trem eshte nje fjale, psh. termi- standard, kurse koncept eshte nje fjali prej dy fjalesh: gjuha shqipe, pije standarde, bime mjekesore etj.

po na latinisht, nuk na shkrove si duket folja shkoj?

une duhet te shkoj (lakimi latinisht, neper veta te peremrave)

neper veta, te shohim sa eshte toskerishtja ma afer latinishtes?

ende nuk pranove konceptin - gjuhe standarde si huazim, e jo shqip! :wink:

ARVANITI
19-06-05, 20:56
Lexo "Etrusket" te Nermin Vlora Falskit.

Odise
19-06-05, 23:14
po bukur "Etrusket" e Vloras

shiko datat e botimeve me arbitalia.it - interventi culturali - Etruria

ARVANITI
20-06-05, 20:45
E kam lexuar ne shqip.

Biles eshte botuar ne fillim nga nje shtepi botuese e Kosove.

Liber mahnites!

I papare!

Kodra
21-06-05, 16:29
**********
**********
**********

Dy tė nderuar Odise dhe Arvanit ju pėrshėndes shumė.

Odise tė pėrkrah kur flet pėr Konceptin.Dhe ėshtė e vėrtet qė dy fjalė pėrbėjn njė Koncept fjalėsh.

Nė kėtė rast koncepti- ,,Gjuha Standarde,, , ,,bimė mjekėsore,, qė e spjegove i nderuar Odise.

Sa i pėrket konceptit ,,Gjuha Standarde,, , ,, Gjuha e Njėsuar,, ,
,,Gjuha Unike,, , unė personalisht mendoj se nuk janė tė pėrkryera
kėto koncepte.

Po jap njė shembull :

Gjuhė Standarde,Unike,Njėsuar nuk ka,pėrarėsye se ēdo gjuhė ndrshon.
Nė ēdo kohė mund tė ndrshoj gjuha,me pėlqimin e njerėzve tė dijshėm,
nė rastin tonė Albanologėt.
Po them ndryshon,sepse ēdo Revolucion i gjuhės ,sjell diēka tė re,pėr atė edhe jo e NJĖSUAR apo UNIKE apo STandarde.

Unik mund tė thuhet pėr KOMBIN ,sepse Njė KOMB , mund tė shuhet ,por tė ndryshoj kurrėn e kurrės.

Kombi ynė e din mė sė miri,qė duhet tė jetė UNIK nė arritjen e Rezultateve qė kemi nė Ėndėrra.

Unė pajtohem me dhe punoj pėr konceptin ,, Gjuha Letrare,,.
Ky koncept quhet kėshtu sepse pėrdoret nė Letėrsi.
Letėrsin e lexojn tė gjithė shqiptarėt pa marrė parasysh GEGĖ apo TOSK.


Duke shpresuar se do tė na bashkangjiten mė shumė Forumist nė diskutimin,mėsimin e gjuhės ju lė tė Pėrshėndetur dy tė nderuar :

..................................ODISE........... ................
..................................ARVANIT......... ...............Me Nderime

Kodra

ARVANITI
21-06-05, 19:45
Pershendetje Kodra,

Koncept eshte "Gjuha Shqipe" ndersa term eshte "Gjuha Standarte".

Por duhet ta dini qe "Gj. S." nuk eshte nje arke myllur hermetikisht qe nuk pranon ndryshime dhe fjalor te ri. Une jam plotesisht dakort qe kjo gjuhe e sotme e njesuar ka nevoje per do ndryshime dhe per nje fjalor te ri te ardhur nga pasuria e madhore e cdo dialekti. Kjo nuk mund te mohohet.

Gjuhetaret ose albanologet, per shembull, mund te zbulojne se nje fjale eshte shqipe e paster ne krahasim me nje fjale tjeter qe perdoret "zyrtarisht" ne gjihen standarte. Kjo eshte plotesisht e lejueshme.

P.Sh. fjala "tambel" eshte "me" shqip se fjala "Qumesht". "Tamel" shpjegohet "t'ambel=i ėmbel" ndersa fjala "qumesht" eshte fjale zhurmore (nga zhurma qe bejne piklat e qumeshtit/tamblit ne kove).

Ky ishte nje rast qe mu kujtua tashti. Shume fjale duhet te merren edhe nga "dialektet e vogla".

Por NJE KOMB KA NEVOJE PER NJE GJUHE TE NJESUAR; ÜASI KJO FORCON UNITETIN

Miqesisht

ARVANITI

Kodra
21-06-05, 20:03
Pershendetje Kodra,Por duhet ta dini qe "Gj. S." nuk eshte nje arke myllur hermetikisht qe nuk pranon ndryshime dhe fjalor te ri.

Por NJE KOMB KA NEVOJE PER NJE GJUHE TE NJESUAR; ÜASI KJO FORCON UNITETINMiqesisht

ARVANITI


**********
**********
**********


Tė pėrshėndes Arvanit,Mu pėr atė qė nuk ėshtė e mbyllur hermetikisht, qė e thashė edhe unė

Nė ēdo kohė mund tė ndrshoj gjuha,me pėlqimin e njerėzve tė dijshėm,
nė rastin tonė Albanologėt.

nuk duhet tė thuhet e ,,Njėsuar,, .

Unė po e pėrsėris prapė ,, Gjuha Letrare,, ėshtė koncepti mė i qėlluar.

Njė spjegim i shkurtėr i ,,NJĖSUAR,,


,,Njė,, ėshtė ,,Njė,, , njėshi nuk mund tė ndryshohet.

Kombi shqiptar ėshtė Kombi shqiptar,nuk mund tė ndryshohet,pėr atė edhe pėr KOMB ,termi NJĖ,NJĖSUAR,UNIK,BASHKMe Nderime
Kodra

ARVANITI
21-06-05, 20:09
Gjuha e Njesuar apo gjuha Standarte eshte tjeshte nje term.

Odise
22-06-05, 02:23
Gjuha e Njesuar apo gjuha Standarte eshte tjeshte nje term.

***Arvaniti, ti ke mendimin tend, ashtu sikurse ka secili te vetin, por Kodra ka te drejte ne mendimin e vet, sepse: as vet te shtruarit sintaksor te fjalise sate ''Gjuha e Njesuar apo gjuha Standarde eshte tjeshte nje term'' - nuk eshte ne rregull as logjikisht, as teorikisht sipas teorise se Shqipes, sepse fjalia e pare: gjuha e njesuar, eshte nje koncept edhe fjalia tjeter - gjuha standarde - eshte nje koncept tjeter. Te shkrova edhe ma larte se duhet kuptuar mire definicionet e fjaleve gjuhesore a linguistike, se cfare eshte, apo cfare kuptojme me fjalen - term, e cfare kuptojme me fjalen - koncept. Termi eshte vetem nje fjale, psh. tremi - buka, kurse koncepti perbehet prej dy fjaleve, psh. - buke gruri. Shkenca qe merret me studimin e termave, termineve, thirret Terminologjia, si pjese e Onomasiologjise.

Nuk e dij ende sa jemi te kjarte!

Arvaniti, mendoj se sigurit ke dashur te thuash, se: gjuha shqipe apo gjuha standarde, jane nje gje, nje kuptim, nje gjuhe - por jo nje term!

Odise

ARVANITI
22-06-05, 19:55
Eshte thjesht nje term sepse ne themel qendron "gjuha shqipe".

Njesura = Unike

Nje = Uno (1=1)

Term, asgje me shume. Edhe standarte edhe e njesuar jane terma.

Mgjth, gjithsecili ka mendimin e tij.

Odise
22-06-05, 21:24
nje fjale = term

dy fjale = koncept

ARVANITI
24-06-05, 10:50
nje fjale = term ose koncept

dy fjale = koncept ose term

Odise
24-06-05, 14:19
nje fjale = term ose koncept

dy fjale = koncept ose term

***ti ose nuk je ne rregull, ose ben ngacmime, e nese eshte e dyta, kjo nuk eshte serioze!

term eshte tjeter
e,
koncept eshte tjeter!

ARVANITI
24-06-05, 19:46
term eshte tjeter
e,
koncept eshte tjeter!Gjithashtu eshte edhe mendimi im.

*****

Nje fjale mund te jete ose term ose koncept, dhe dy fjale gjithashtu mund te jene ose term ose koncept.

Ky eshte menidimi im.

P.S. Ky diskutim s'duhet vazhduar, pasi ngelim ne te njejten pike. Gjithsecili ka mendimin e tij, qe ne rastin tone, jane te ndryshem.

Odise
24-06-05, 21:04
term eshte tjeter
e,
koncept eshte tjeter!Gjithashtu eshte edhe mendimi im.

*****

Nje fjale mund te jete ose term ose koncept, dhe dy fjale gjithashtu mund te jene ose term ose koncept.

Ky eshte menidimi im.

P.S. Ky diskutim s'duhet vazhduar, pasi ngelim ne te njejten pike. Gjithsecili ka mendimin e tij, qe ne rastin tone, jane te ndryshem.

***mbaje mendimin tend, nuk te them te permiresohesh per mua!

ARVANITI
24-06-05, 21:11
***mbaje mendimin tend, nuk te them te permiresohesh per mua!


Te njejten gje them per ty...

Odise
24-06-05, 21:45
po fjala - arvaniti, eshte term, a koncept?

ARVANITI
25-06-05, 20:17
...eshte emer...

Te mos e ulim nivelin e diskutimit.

Kodra
26-06-05, 18:54
**********
**********
**********


Ku janė more Forumistėt tjerė,me siguri e din ata gjuhėn shumė mirė !!!!


Pyetje :


Cilat janė Foljet e Parregullta ?

Ardani
08-09-05, 00:34
***

Gjuha e njesuar eshte nje gjuhe qe qendron siper dialekteve. Dialketet jo te gjithe i kuptojne sakte. Nje korcar me nje nga Mitrovica, ta siguroj une 100% qe s'merren vesh. Prandaj perdoret gjuha shqipe e njesuar.

A jemi dakort apo s'jemi dakort me kete gjuhe eshte tjeter gje.


[/quote]

Se pari eshte gabim i madh te themi gjuha e njesuar, se ajo nuk ka asgje te njesuar, por njeri dialekt (toskerishtja) u zyrtarizu si standard.Prandaj mund te themi se njeri dialekt (toskerishtja)qendron siper dialektit tjeter (gegnishtes), gje qe per hir te unitetit lemtar (kombetar) duhet patjeter te behen korigjime, ashtu qe te dy kryedialektet mund te leshojin deget e veta shlirshem ne trungun e vetem qe quhet GJUHA SHQIPE, dhe vetem atehere mund te themi se kemi nje gjuhe te NJESUAR.

Vetima
07-10-05, 22:19
Pershendetje per juve gjuhetar.
kam nje pyetje per ju dhe nese ka mundesi te me pergjegjeni?!

ja nje shembull:
Kam vendos tja dergoj nja dhurat Lules per ditlindje.

Kjo tja si duhet shkruar Tė ja , t'ja apo t'ia ?

a duhet perdorur vetem t'ja gjithmon apo edhe t'ia apo kjo e fundit nuk duhet shkruar as njeher??

ARVANITI
08-10-05, 14:06
Pershendetje per juve gjuhetar.
kam nje pyetje per ju dhe nese ka mundesi te me pergjegjeni?!

Kjo tja si duhet shkruar Tė ja , t'ja apo t'ia ?

a duhet perdorur vetem t'ja gjithmon apo edhe t'ia apo kjo e fundit nuk duhet shkruar as njeher??

Duhet shkruar "t'ia".

ja nje shembull:
Kam vendos tja dergoj nja dhurat Lules per ditlindje.

ne kete fjali nuk duhet perdorur fare t'ia por t'i.

D.m.th.
=>Kam vendosur t'i dergoj nje dhurate Lules per ditelindje.

ARVANITI
08-10-05, 14:07
Pershendetje per juve gjuhetar.
kam nje pyetje per ju dhe nese ka mundesi te me pergjegjeni?!

Kjo tja si duhet shkruar Tė ja , t'ja apo t'ia ?

a duhet perdorur vetem t'ja gjithmon apo edhe t'ia apo kjo e fundit nuk duhet shkruar as njeher??

Duhet shkruar "t'ia".

ja nje shembull:
Kam vendos tja dergoj nja dhurat Lules per ditlindje.

ne kete fjali nuk duhet perdorur fare t'ia por t'i.

D.m.th.
=>Kam vendosur t'i dergoj nje dhurate Lules per ditelindje.

Ja kalofsh mire!

Vetima
23-10-05, 21:35
ARVANITI ne munges kohe per tu kyq nuk kam mund te kthej falenderim dhe mirnjoheje per kohen qe keni kushtuar pyetjes time.
Te falinderoj shume dhe te jam mirnjohes.
qdo te mire.

Vetima.

Barbaroza
24-10-05, 19:11
Kam edhe une nje pyetje megjithese edhe nuk qendroj keq sa i perket gramatikes se shkruar te Gjuhes Shqipe. :)


A eshte jo problematike te shkruhet p.sh."I kujt qytet" apo duhet"I cilit qytet"?

i_zjarrrti
24-10-05, 21:12
Kam edhe une nje pyetje megjithese edhe nuk qendroj keq sa i perket gramatikes se shkruar te Gjuhes Shqipe. :)


A eshte jo problematike te shkruhet p.sh."I kujt qytet" apo duhet"I cilit qytet"?

Mendoj se mė drejtė do tė ishte "nga cili qytet".

Barbaroza
24-10-05, 21:17
Flm i nderuar per pergjigjen,por pasi e shoh se qenkeni ne medyshje,atehere kisha dashur te prisja edhe ndonje pergjigje tjeter!

Ardani
25-10-05, 11:33
Nga cili qytet dhe prej cilit qytet

napoleoni
25-10-05, 15:33
Janė tė gjitha tė drejta nėse pėrdoren saktė. p.sh.
I cilit qytet ėshtė ky symbol ?
Nga cili qytet vjen ? Nga cili qytet je ?
Prej cilit qytet u nise ?

Tė pyesim njė person : I cilit qytet je ti? nuk tingėllon mirė, dmth. sintaksė e gabuar.

I kujt qytet - nė pėrdorim nė tė folur do tė ishte gabim, mirėpo ėshtė shumė e lejueshme njė formė e tillė pėrderisa kemi tė bėjmė me forma tė fjalės sė qėndisur apo poetike. P.sh.

I kujt qytet mbet
kur vdiq kryeplaku
I kujt qytet o mbret
na hiq nga meraku.


Pėr fund medoj se kemi tė bėjmė me forma tė sakta, por mvaret nga ajo se ēdojmė tė themi. Tė gjitha shembujt qė morra mė lart natyrisht se nuk mund tė thuhen duke perdorur vetėm njė formė tė kėsaj fjale.

Shėndet !

Barbaroza
28-10-05, 12:12
Faleminderit napoleoni,edhe une pajtohem me ate te"formes se qendisur poetike",tingellon me bukur!

Kalt
04-11-05, 09:19
Kujt dhe Cili kane ndryshim te madh ne mes.

P.sh. I kujt eshte ky djale? I kujt eshte ky qen? E kujt eshte kjo shtepi?
"I kujt eshte ky qytet" perdoret vetem ne rastet e kriminelave kur ndajne "tregun".
Ndersa "cili" perdoret ne keto raste:
Cili je ti? Cili ka qene? Cili qytet eshte me e bukur? etj.
Ndersa me drejte per te pyetur, mendoj une se duhet ne kete forme:
- Nga cili qytet je?

loni19
07-11-05, 20:41
dua tju pyes se cka dojne te thojne keto fjale, ju pyes edhe pse e di por vetem te mesojme dishka bashke.
fjalet jane:
Zhumbin
Gėzholle
Gican
Hemofili
Kollum
Lėbyrės


loni.

Kalt
07-11-05, 21:00
Prej ketyre vetem "hemofili" di qe eshte nje semundje e gjakut (semundje e trashegura e qe personi qe ka gjakrrjedhje e ka te veshtire ti ndalet).
Te tjerat do te desheroja ti mesoja me deshire!

loni19
07-11-05, 21:02
Prej ketyre vetem "hemofili" di qe eshte nje semundje e gjakut (semundje e trashegura e qe personi qe ka gjakrrjedhje e ka te veshtire ti ndalet).
Te tjerat do te desheroja ti mesoja me deshire!


Po pikerisht eshte ashtu, pra fjala "hemofili".
te lumte..

Vetima
10-11-05, 16:04
pershendetje te nderuar.

Mund te me tregoni si shkruhet drejt ky peremer a emer a si i thuhet ksaj?!! ( :oops: )

Ēike qpo Qike ?

Dilaver
10-11-05, 17:22
Ēikė ose Vajzė

Mėndimi im.

Kodra
11-11-05, 01:40
pershendetje te nderuar.

Mund te me tregoni si shkruhet drejt ky peremer a emer a si i thuhet ksaj?!! ( :oops: )

Ēike qpo Qike ?


**********
**********
**********


E nderuara Vetima, sė pari tė pėrshėndes ,

Ēika , kjo formė e shkruar nuk ekziston nė gjuhėn shqipe.

Qika ,kjo formė e shkruar,pėrdoret nė gjuhėn popullore,apo mund tė themi edhe te shkrimi Gegė.

Vajza,ėshtė e drejtshkruar sipas gjuhės letrare.

Me kėtė konstatojmė se forma e parė nuk ekziston,dy format tjera janė Emra,asgjė tjetėr.


Tė lė tė pėrshėndetur


Kodra

loni19
11-11-05, 16:05
dua tju pyes se cka dojne te thojne keto fjale, ju pyes edhe pse e di por vetem te mesojme dishka bashke.
fjalet jane:
Zhumbin
Gėzholle
Gican
Hemofili
Kollum
Lėbyrės


loni.Zhumbin- dhembet e vegjel qe sapo i dalin femijes
Gėzholle- Levozhge, mbeshtjellesja e misrit.
Gican- Dash qe e ka turirin te bardhe e me pikla si te kuqe.
Hemofili-ja qelloj Kalti
Kollum-Balte e ngjeshur qe pergatitet per te bere tulla, tjegulla.
Lėbyrės- Qe te vret syte, qe te verbon, si te them qe ben shume drite.


me nderime loni

Vetima
12-11-05, 12:00
Z.Dilvar dhe ju Z.Kodra ju falenderoj nga zemra dhe ju jam mirenjohes per mundin dhe sqaraminin qe keni ba.

Ju pershendes ku do qofshi gjithmone me tmira.

Ju faleminiderit

regi_05
02-12-05, 23:32
Pershendetje te gjitheve!

Kush din te me tregoje se cfare mbarese marrin mbiemrat femeror ne gjuhen shqipe, p.sh optimiste, fantastike, besnike, etj...
A mbarojne me -ja apo -ia, sepse me ka lindur nje dyshim :) $

Faleminderit :) , Regi.

napoleoni
03-12-05, 02:07
Pershendetje te gjitheve!

Kush din te me tregoje se cfare mbarese marrin mbiemrat femeror ne gjuhen shqipe, p.sh optimiste, fantastike, besnike, etj...
A mbarojne me -ja apo -ia, sepse me ka lindur nje dyshim :) $

Faleminderit :) , Regi.


Regi,
ke formuluar pyetjen gabimisht, mirėpo me sa po kuptoj e ke fjalėn pėr: optimistja, fantastikja, besnikja.

Prapashtesa -ia, gjen aplikim edhe ne gjuhen shqipe, por eshte shumė e pėrhapur ne gjuhėn italjane keshtu qė tė ka lindur ky dyshim.

regi_05
03-12-05, 12:17
Pershendetje te gjitheve!

Kush din te me tregoje se cfare mbarese marrin mbiemrat femeror ne gjuhen shqipe, p.sh optimiste, fantastike, besnike, etj...
A mbarojne me -ja apo -ia, sepse me ka lindur nje dyshim :) $

Faleminderit :) , Regi.


Regi,
ke formuluar pyetjen gabimisht, mirėpo me sa po kuptoj e ke fjalėn pėr: optimistja, fantastikja, besnikja.

Prapashtesa -ia, gjen aplikim edhe ne gjuhen shqipe, por eshte shumė e pėrhapur ne gjuhėn italjane keshtu qė tė ka lindur ky dyshim.


Grazie Napoleone.
Po, ndoshta nga italishtja me ka lindur ky dyshim.
Saluti :)

Kodra
05-03-06, 12:37
Pershendetje te gjitheve!

Kush din te me tregoje se cfare mbarese marrin mbiemrat femeror ne gjuhen shqipe, p.sh optimiste, fantastike, besnike, etj...
A mbarojne me -ja apo -ia, sepse me ka lindur nje dyshim :) $

Faleminderit :) , Regi.**********
**********
**********


I nderuari regi_05,

kėshtu siē e ke formuluar pyetjen,mirė e ke shkruar ,me kėto mbaresa pėrfundojnė,por kjo formė ėshtė trajta e pashquar

Njė besnike
Njė fanatike
Njė optimiste

Kjo ėshtė trajta e pashquar,sepse nuk po e veēon cila besnike,cila optimiste apo cila fanatike.

Nė trajtėn e shquar,ėshtė ashtu siē edhe napoleoni e ka spjeguar.

Kush----- besnikja

Kush-----fanatikja

Kush---- optimistja

e kėshtu me radhė


Tė pėrshėndet


Kodra

Dilaver
24-04-06, 16:06
Ku e kalon kohėn e lirė?
Nė familje.
A ėshtė pėrdorim i drejtė i parafjalės nė?

Kodra
24-04-06, 20:53
Ku e kalon kohėn e lirė?
Nė familje.
A ėshtė pėrdorim i drejtė i parafjalės nė?


**********
**********
**********

I nderuari Dilaver,
sė pari tė pėrshėndes e pastaj po mundohem tė jap njė spjegim rreth kėsaj ēėshtje.

Unė mendoj se pėrdorimi nė,nuk ėshtė i drejtė !!.

Po tė thuhet nė Prishtinė apo nė München apo edhe nė dhomėn time do tė ishte e drejtė ,por nė kėtė rast do tė pėrdorej kohėn e lirė e kaloj me familje ose ėshtė e drejtė tė thuhet kohėn e lirė e kaloj nė gjirin familjar.

Ky ėshtė mendimi im !!.


Tė pėrshėndet

Kodra

Fshatari
24-04-06, 21:35
**********
**********
**********

I nderuari Dilaver,
sė pari tė pėrshėndes e pastaj po mundohem tė jap njė spjegim rreth kėsaj ēėshtje.

Unė mendoj se pėrdorimi nė,nuk ėshtė i drejtė !!.

Po tė thuhet nė Prishtinė apo nė München apo edhe nė dhomėn time do tė ishte e drejtė ,por nė kėtė rast do tė pėrdorej kohėn e lirė e kaloj me familje ose ėshtė e drejtė tė thuhet kohėn e lirė e kaloj nė gjirin familjar.

Ky ėshtė mendimi im !!.


Tė pėrshėndet

Kodra

Unė mendoj qė "...nė familje..." ėshtė poashtu e drejtė. Nė nuk pėrdoret vetėm para emrave tė vendeve (psh nė Prishtinė, etj) : jetoi nė shekullin e 15-tė; nė mesditė..., shprehin kohė.
Pėr mua : kohėn e lirė e kaloj nė familje ėshtė figurė semantike qė do t'a klasifikoja nė metonimi.
Kohėn e lirė e kaloj nė gjirin familjar mė duket metaforė.
Varėsisht nga konteksti sintagmatik termi nė (parafjalė) realizon njėrin nga kuptimet e shumtė qė ka virtualisht nė gjuhė(paradigmė).

Artisti
28-04-06, 08:30
.

A eshte e drejte me thane:

Tungjatjeta ?.

Kodra
29-04-06, 19:47
.

A eshte e drejte me thane:

Tungjatjeta ?.

**********
**********
**********


I nderuari Artisti,unė mendoj se nuk ėshtė e drejtė tė thuhet Tungjatjeta,kjo formė e shkruar,nuk ekziston nė gjuhėn shqipe,me sa e di unė.

Kjo Tungjatjeta vjen nga T`u zgjat jeta !!!!!!

Pra ėshtė dėshirė e atij i cili pėrshėndet,pėr tė ju zgjatur jeta tė tė pėrshėndeturit.

Ta shkruajmė Tuzgjatjeta , nuk e di sa do tė pranonin gjuhėtarėt tanė.


Kodra

Dilaver
01-05-06, 12:40
Pasthirrma tungjatjeta ėshtė e shkruar drejtė dhe nuk ka formė tjetėr nė gjuhėn e sotme shqipe.
Si e ka thėnė z. Kodra ka kuptimin "t'u zgjattė jeta!" = e qė shkruhet tungjatjeta

Artisti
02-05-06, 09:28
E pse shkruhet Tungjatjeta,kur vjen nga Tu zgjatte jeta ?

m doket se pyetje me vend kam be:rolleyes:


.

Kodra
03-05-06, 19:32
E pse shkruhet Tungjatjeta,kur vjen nga Tu zgjatte jeta ?

m doket se pyetje me vend kam be:rolleyes:


.


**********
**********
**********

Tė nderuarė,
sė pari dua tė them se , ndjehem shumė i gėzuar ,qė Nėnforumi Gjuha Shqipe ka filluar tė vizitohet dhe ndjehem edhe mė i gėzuar,qė tė gjithė sė bashku paraqesim mendimet tona,pa u ,,kacafytur,,.
Gėzohem ,qė asnjė deri mė tash duke e pėrmendur edhe veten time,nuk jemi ,,fanatikė,, nė mendimet tona,por nė tė kundėrtėn respektojmė edhe mendimin e tjetrit,pa thėnė ,qė vetėm mendimi im ėshtė i drejt.
Askush nuk ėshtė i pėrkryer,tė gjithė mėsojmė ēdo minutė dhe ēdo sekond nga tė tjerėt,pėr kėtė edhe dua ta shpreh Respektin tim ndaj tė gjithė juve.Artisti i nderuar,
mendimi im ėshtė se, shkruhet si Tungjatjeta, sepse ai i cili pėrshėndet dėshiron ti thotė tė tė pėrshėndeturit Tung jat ( zgjatė) jeta .
Edhe pse pėr mendimin tim,kjo Tungjatjeta , nuk ėshtė e drejtė.
Ndoshta ndonjė forumist tjetėr mund tė jap njė spjegim tjetėr,por unė nuk kam spjegim tjetėr !!.

Me nderime dhe Respekt

Kodra

vjeshta
16-05-06, 22:17
Kush di te me tregoj ,se me drejt eshte te shkruhet ;Mirmengjes apo Mirmengjez.

Kodra
16-05-06, 22:35
Kush di te me tregoj ,se me drejt eshte te shkruhet ;Mirmengjes apo Mirmengjez.


**********
**********
**********


E nderuara vjeshta,

sipas gjuhės letrare,duhet tė shkruhet

- Mirėmėngjes ( i )

tė dytėn,mė beso se nuk e kam hasur askund,nė asnjė libėr !!.


Tė nderon

Kodra

vjeshta
16-05-06, 22:44
**********
**********
**********


E nderuara vjeshta,

sipas gjuhės letrare,duhet tė shkruhet

- Mirėmėngjes ( i )

tė dytėn,mė beso se nuk e kam hasur askund,nė asnjė libėr !!.


Tė nderon

Kodra

Faleminderit Kodra per pergjegjejen e shpejt .

Pyetja me lindi ,sepse tek Kafja e Forumit e kam rihapur temen Mirmengjesi ,Mir....,Mirembrema dhe e kishte permiresuar dikush apo perkeqesu nga Miremengjes (i) ne Miremengjez (i).

Me respekt per ju ,

Vjeshta!

panta_rhei
05-11-06, 16:16
Isha duke ecur me disa shoke... kur po kalonim rreth nje pasqyreje te madhe, ktheva koken kah pasqyreja dhe aty po dukeshim ne ne ate moment... u ktheva nga shoket dhe desha t'u thoja se qka pashe ose qka po shoh... mirpo (sinqerisht) e kisha te pamundur te rrefeja kete me shprehje te zakonshme (sipas rregullave te gjuhes shqipe) as te shqipes standarde as "jostandarde".
Shprehjet qe me duheshin per ate situate me tingellonin keshtu:
Une sapo na pashė neve!
Une po na shoh neve!
Une po na shikoj neve!
Une na pashė neve ne nje pasqyre!...(ne nje foto psh)
Cila do te ishte shprehja shqipe ku veta "Unė" do ta perfshinte edhe vetveten ne ate pershkrim te pamjes gjate rrefimit te asaj situate?

ps. une mendoj se e njoh (shume) mire gramatiken e gjuhes shqipe, mirpo kete "qeshtje" e shtrova ne formen "A ka kufij gjuha"? (shqipe ne kete rast)

jju lus dhe ju falenderoj ne mirekuptim

Kodra
05-11-06, 18:22
Isha duke ecur me disa shoke... kur po kalonim rreth nje pasqyreje te madhe, ktheva koken kah pasqyreja dhe aty po dukeshim ne ne ate moment... u ktheva nga shoket dhe desha t'u thoja se qka pashe ose qka po shoh... mirpo (sinqerisht) e kisha te pamundur te rrefeja kete me shprehje te zakonshme (sipas rregullave te gjuhes shqipe) as te shqipes standarde as "jostandarde".
Shprehjet qe me duheshin per ate situate me tingellonin keshtu:
Une sapo na pashė neve!
Une po na shoh neve!
Une po na shikoj neve!
Une na pashė neve ne nje pasqyre!...(ne nje foto psh)
Cila do te ishte shprehja shqipe ku veta "Unė" do ta perfshinte edhe vetveten ne ate pershkrim te pamjes gjate rrefimit te asaj situate?

ps. une mendoj se e njoh (shume) mire gramatiken e gjuhes shqipe, mirpo kete "qeshtje" e shtrova ne formen "A ka kufij gjuha"? (shqipe ne kete rast)

jju lus dhe ju falenderoj ne mirekuptim


**********
**********
**********

I nderuari panta_rhei,
nė momentin kur ti e sheh veten si "Unė", atėherė nuk pėrdoret :

Unė sapo na pashė neve

por

Unė sapo ju pashė juve dhe vetėveten (mua)

Kjo formė e paraqitjes sė vetes si "Unė" , pėrjashton personin nga " Ne" edhe pse personi aty ėshtė,por qė ai vetė i pa tė tjerėt dhe veten.

Unė ju pashė juve nė foto,ku edhe unė figuroja.

Nėqoftėse thuhet nė shumės, ēka nė kėtė moment ėshtė e qėndrueshme tė thuhet nė shumės,atėherė do tė tingėllonte kėshtu:

Ne pamė veten ( nė njė pasqyrė,nė njė foto ).

Gjuha nuk ka kufij dhe ėshtė shumė mirė qė ėshtė kėshtu.

Shpresoj se nuk kam gabuar !!!.


Tė pėrshėndet


Kodra

panta_rhei
05-11-06, 19:59
**********
**********
**********

I nderuari panta_rhei,
nė momentin kur ti e sheh veten si "Unė", atėherė nuk pėrdoret :

Unė sapo na pashė neve

por

Unė sapo ju pashė juve dhe vetėveten (mua)

Kjo formė e paraqitjes sė vetes si "Unė" , pėrjashton personin nga " Ne" edhe pse personi aty ėshtė,por qė ai vetė i pa tė tjerėt dhe veten.

Unė ju pashė juve nė foto,ku edhe unė figuroja.

Nėqoftėse thuhet nė shumės, ēka nė kėtė moment ėshtė e qėndrueshme tė thuhet nė shumės,atėherė do tė tingėllonte kėshtu:

Ne pamė veten ( nė njė pasqyrė,nė njė foto ).

Gjuha nuk ka kufij dhe ėshtė shumė mirė qė ėshtė kėshtu.

Shpresoj se nuk kam gabuar !!!.


Tė pėrshėndet


Kodra

i nderuar,
po te plotesoj (nuk po dua te shprehem po te demantoj), kur ti thua veta "Une" e perjashton personin nga "Ne", qka mendoni per:
Une sapo fola per ne!
Une sapo punova per ne!
Une sapo kendova per ne!
Une flas per ne!...
ne te gjithe keta shembuj "Une" perfshihet tek "Ne"...
Kur ti thua "Une sapo ju pashe juve, edhe veten"... situata e paraqitur nga un me lart (ngjarja) e humb kuptimin, sepse kjo mund te kuptohet edhe "Une sapo ju pashe juve (ne foto), dhe veten (diku tjeter)... besoj se e ke te kjarte... (qellimi eshte qe shprehja te perfaqesoje situaten, e jo mendimin, sepse, ashtu (me te menduar abstrakt) do te vlente edhe "Une sapo pashe diqka! Ēka ashtu?! Neve ne nje pasqyre.!"
Ti thua: "Ne pame veten!" ...nuk e pame veten, sepse vetem njeri nga ne e ka pare, ne kete rast "Une"!
Ne pergjigjen tuaj, situata paraqitet ashtu siq mendohet (ne koke), shprehjet qe keni dhene pastaj per pershkrim jane eufemike (rrotull e rrotull)...

Gjithsesi ju falenderoj shume per skjarimin tuaj dhe per mundimin

Kodra
05-11-06, 23:01
i nderuar,
po te plotesoj (nuk po dua te shprehem po te demantoj), kur ti thua veta "Une" e perjashton personin nga "Ne", qka mendoni per:
Une sapo fola per ne!
Une sapo punova per ne!
Une sapo kendova per ne!
Une flas per ne!...
ne te gjithe keta shembuj "Une" perfshihet tek "Ne"...
Kur ti thua "Une sapo ju pashe juve, edhe veten"... situata e paraqitur nga un me lart (ngjarja) e humb kuptimin, sepse kjo mund te kuptohet edhe "Une sapo ju pashe juve (ne foto), dhe veten (diku tjeter)... besoj se e ke te kjarte... (qellimi eshte qe shprehja te perfaqesoje situaten, e jo mendimin, sepse, ashtu (me te menduar abstrakt) do te vlente edhe "Une sapo pashe diqka! Ēka ashtu?! Neve ne nje pasqyre.!"
Ti thua: "Ne pame veten!" ...nuk e pame veten, sepse vetem njeri nga ne e ka pare, ne kete rast "Une"!
Ne pergjigjen tuaj, situata paraqitet ashtu siq mendohet (ne koke), shprehjet qe keni dhene pastaj per pershkrim jane eufemike (rrotull e rrotull)...

Gjithsesi ju falenderoj shume per skjarimin tuaj dhe per mundimin


**********
**********
**********

I nderuari panta_rhei,

tė lutem,mos nguro nė asnjė moment tė mė korrigjosh (demantosh) apo kritikosh.Ne,vetėm kėshtu mėsojm,sepse po tė ja bėjm njėri tjetrit "rrafsh" , atėherė mund tė jetė gabim.Gėzohem,kur e kam gabim dhe mė korigjon.

Unė na pashė neve

Unė fola pėr ne

Ėshtė pikėrisht ajo forma e jokufirit tė gjuhės e cila sjell kėto dy shprehje.

Po e sjell edhe njė shembull tjetėr :

Unė pashė pėr ne ( nė njė tė pame-vorrim)

Unė pashė pėr ne ( dokumentin mbi zgjedhjet-Kryetari ju thotė anėtarėve tė Partisė)

Shumė i nderuari profesori i gjuhės shqipe Xhabir Haradinaj,na thoshte nganjėherė:

"Pasi qė ėshtė kėshtu,kėshtu duhet ta mėsojm"

me kėtė po e fuqizojm ende mė tepėr jokufirin e gjuhės.


Unė gėzohem nėse sjell ndonjė tekst tė ndonjė libri,ku ėshtė ashtu e shkruar ( Unė na pashė neve).


Tė pėrshėndet


Kodra

panta_rhei
12-06-07, 22:04
Pėrshėndetje,

Shpresoj se nga shembujt e mėposhtėm do tė jetė i kjartė qėllimi i kėtij postimi:

nderim - ēnderim,

armatosje - ēarmatosje,

rregullim - ērregullim,

ekuilibėr - ēekuilibėr,

thurje - ēthurje,

lirim - ēlirim (???)

lirimtare - ēlirimtare (???)

...

A janė tė gjitha kėto fjalė tė shkruara drejtė?

A e kanė tė gjitha kėto fjalė kuptimin e drejtė?

Artisti
13-06-07, 16:30
Pėrshėndetje,

Shpresoj se nga shembujt e mėposhtėm do tė jetė i kjartė qėllimi i kėtij postimi:

nderim - ēnderim,

armatosje - ēarmatosje,

rregullim - ērregullim,

ekuilibėr - ēekuilibėr,

thurje - ēthurje,

lirim - ēlirim (???)

lirimtare - ēlirimtare (???)

...

A janė tė gjitha kėto fjalė tė shkruara drejtė?

A e kanė tė gjitha kėto fjalė kuptimin e drejtė?


Une e kam edhe nje te shtireeeee hahahaa


kulm ----- qkul m


.


**********
**********
**********

Tė lutem tė bėhesh pak mė serioz


Kodra

Kodra
14-06-07, 00:09
Pėrshėndetje,

Shpresoj se nga shembujt e mėposhtėm do tė jetė i kjartė qėllimi i kėtij postimi:

nderim - ēnderim,

armatosje - ēarmatosje,

rregullim - ērregullim,

ekuilibėr - ēekuilibėr,

thurje - ēthurje,

lirim - ēlirim (???)

lirimtare - ēlirimtare (???)

...

A janė tė gjitha kėto fjalė tė shkruara drejtė?

A e kanė tė gjitha kėto fjalė kuptimin e drejtė?


**********
**********
**********


nderim - ēnderim ( nėnēmim, ultėsim, nganjėherė mund tė kuptohet edhe si ; nuk tė llogaris fare ( nuk tė bėj "hesap")).

armatosje - ēarmatosje ( pėr t'i marrė armėn dikujt, pėr ta lėnė pa armė)

rregullim - ērregullim ( pėr tė bėrė zhurmė, prishje, diēka tė rendit pėr ta prishur)

ekuilibėr - ēekuilibėr ( pėr ta hjekur baraspeshėn, diēka me peshė, me rend tė caktuar pėr ta prishur nga gjendja e mėparshme)

thurje - ēthurje ( pėr tė prishur atė qė ėshtė thurur, p.sh. gardhin e thurur pėr ta prishur, hjekur thuprat qė janė vėnė me rend tė caktuar)

Kėto fjalė, janė tė shkruara drejtė dhe kanė kuptime tė kundėrta.


lirim - ēlirim

lirimtarė(e) - ēlirimtarė(e)

Pėr kėto dy fjalė, derisa kam lexuar njė shkrim nga i nderuari Psikologu, gjithmonė kam menduar se kanė kuptim tė njėjtė, sipas gjuhėtarėve dhe deri mė tash librave qė ekzistojnė fjala lirim pėrdoret nė raste kur ndonjė mall lirohet, kur ka zbritje ēmimesh, kurse fjala ēlirim, pėrdoret nė raste liris sė diqkaje qė ishte e okupuar.

Fjala lirimtarė, deri mė tash pėrdoret gjithashtu nė tė njėjtin kuptim e fjalės lirim, por kėto nėnvizohen se njerėzit,(shitėsit) kanė liruar diēka( gjithmonė nė kuptimin e mallit), pėr kėtė edhe fjala lirimtarė, ai qė ka liruar diēka.

Fjala ēlirimtarė, deri mė tash pėrdoret nė kuptimin e lirisė sė sjellur nga dikush.

I nderuari Psikologu, me shembullin e tij, mė beri tė mendojė ndryshe, unė po e spjegojė sipas mendjes time se, ēfarė kuptimi ka fjala ēlirim dhe ēlirimtarė.

ēlirim do tė thotė, uzurpim i diēkaje qė ishte e uzurpuar nga dikush tjetėr, pra uzurpim pas uzurpimi.

ēlirimtarė do tė thotė, ai i cili uzurpon diēka qė ishte e uzurpuar nga dikush tjetėr pra uzurpator pas uzurpatori.

Po e them edhe njėherė, pėrderisa gjuhėtarėt nuk spjegojnė, nuk qartėsojnė kuptimet e kėtyre dy fjalėve, kėto kuptime mbesin kuptime pozitive.

Personalisht mendojė se kanė kuptime tė kundėrta!!!.


Shpresojė se nuk kam gabuar


Kodra

rilinda
14-06-07, 01:53
Pasi qė kėto:
nderim - ēnderim

armatosje - ēarmatosje

rregullim - ērregullim

ekuilibėr - ēekuilibėr
dhe
thurje - shthurje (jo ēthurje)
ishin antonime, atėherė antonimet e fjalės lirim janė shtrenjtim dhe shtrėngim (ashtu siē e shpjegoi edhe Kodra).
Antonim i fjalės ēlirim ėshtė pushtim.
Kurrėsesi, antonimi fjalės lirim, nuk mund tė jetė ēlirim, ashtu sikurse edhe antonim i fjalės lirimtare nuk mund tė jetė ēlirimtare (sepse kėto dy rastet e fundit; lirim-ēlirim dhe lirimtare- ēlirimtare, na dalin sinonime).

panta_rhei
14-06-07, 23:01
Unė gėzohem nėse sjell ndonjė tekst tė ndonjė libri,ku ėshtė ashtu e shkruar ( Unė na pashė neve).

Pasi qė kėto:
nderim - ēnderim

armatosje - ēarmatosje

rregullim - ērregullim

ekuilibėr - ēekuilibėr
dhe
thurje - shthurje (jo ēthurje)
ishin antonime, atėherė antonimet e fjalės lirim janė shtrenjtim dhe shtrėngim (ashtu siē e shpjegoi edhe Kodra).
Antonim i fjalės ēlirim ėshtė pushtim.
Kurrėsesi, antonimi fjalės lirim, nuk mund tė jetė ēlirim, ashtu sikurse edhe antonim i fjalės lirimtare nuk mund tė jetė ēlirimtare (sepse kėto dy rastet e fundit; lirim-ēlirim dhe lirimtare- ēlirimtare, na dalin sinonime).


Ju faleminderit pėr mundimin tuaj si dhe pėr pėrgjigjet (me e dijtė tė paktėn bile ju vetė qė jeni tė sigurtė pėr ato qė i thatė, gjithqka do tė ishtė nė rregull... mendoj se mė mirė do tė ishte nė keto raste tė sillej ndonjė fakt, psh. prejardhja, rrėnja e fjalės...)
Nėse ju pretendoni tė mbroni kėto terme si tė rregullta nė gjuhėn shqipe, ėshtė qėshtje juaja... unė mund tė them (mendoj) se shprehja ĒLIRIM ėshtė e pėrkthyer direkt (bukvalisht) nga sllavishtja (sloboda=liria, osloboxhenje=ēlirimi... medemek... sepse asgjė tė keqe sdo tė kishte dhe shumė nė rregull do tė ishte tė thuhej LIRIMI).

Nėse pretendoni se ėshtė e pamundur tė evidentohen kėto shprehje pėrmes ndonjė libri tė shkruar:
"MUNGESA E EVIDENCĖS NUK ĖSHTĖ EVIDENCĖ E MUNGESĖS"!

Gjith' tė mirat!

rilinda
15-06-07, 03:47
shprehja ĒLIRIM ėshtė e pėrkthyer direkt (bukvalisht) nga sllavishtja (sloboda=liria, osloboxhenje=ēlirimi... medemek... sepse asgjė tė keqe sdo tė kishte dhe shumė nė rregull do tė ishte tė thuhej LIRIMI).


panta_rhei, nė lidhje me fjalėt "lirim" e "ēlirim", unė tė thash se ato janė sinonime (fjalė qė kanė kuptim tė njejtė), e kur disa fjalė janė sinonime, atėher nuk prish punė pėrdorimi i asnjėrės.Nė "FJALOR I GJUHĖS SĖ SOTME SHQIPE" -Rilindja, 1981, fq. 1005, shkruan:

LIRIM, ~I m. sh. ~E, ~ET. 1. Veprimi dhe gjendja sipas kuptimeve tė foljeve LIROJ, LIROHEM. Lirimi i tė burgosurve. Lirimi nga ushtria.Lirimi para kohe (me kusht). drejt. Provimet e lirimit. Dėftesė lirimi. E nxorėn (doli) nė liri.
2.vjet. Ēlirim. Lirimi i Shqipėrisė. Dita e lirimit.


kuptimet e shkurtimeve:
m. - emėr i gjinisė mashkullore
sh. - numri shumės
drejt - term nė drejtėsi
vjet. - fjalė, ose shprehje e vjetėruarNė bazė tė kėtij fjalori, na del se kėto janė sinonime (siē e kam theksuar edhe unė), e fjala ĒLIRIM, ėshtė shprehje e vjetėruar.Me t'mira!
Rilinda

Kodra
15-06-07, 20:21
Ju faleminderit pėr mundimin tuaj si dhe pėr pėrgjigjet (me e dijtė tė paktėn bile ju vetė qė jeni tė sigurtė pėr ato qė i thatė, gjithqka do tė ishtė nė rregull... mendoj se mė mirė do tė ishte nė keto raste tė sillej ndonjė fakt, psh. prejardhja, rrėnja e fjalės...)
Nėse ju pretendoni tė mbroni kėto terme si tė rregullta nė gjuhėn shqipe, ėshtė qėshtje juaja... unė mund tė them (mendoj) se shprehja ĒLIRIM ėshtė e pėrkthyer direkt (bukvalisht) nga sllavishtja (sloboda=liria, osloboxhenje=ēlirimi... medemek... sepse asgjė tė keqe sdo tė kishte dhe shumė nė rregull do tė ishte tė thuhej LIRIMI).

Nėse pretendoni se ėshtė e pamundur tė evidentohen kėto shprehje pėrmes ndonjė libri tė shkruar:
"MUNGESA E EVIDENCĖS NUK ĖSHTĖ EVIDENCĖ E MUNGESĖS"!

Gjith' tė mirat!


**********
**********
**********

I nderuari patha_rhei,

se unė e shkruaj " Shpresojė se nuk kam gabuar", nuk do tė thotė se nuk kam tė drejtė nė atė qė e kam shkruar.Pėr hirė tė bisedave tė kėndshme, pėr hirė tė mendimeve tė shėndosha, nuk duhet asnjėri nga ne ta luaj rolin e udhėheqėsit ( monopolistit tė mendimeve).

Me atė shprehjen time, po i jap secilit rast, tė gjykojė vetė se, a ėshtė e vėrtetė apo jo, ajo ēka them unė. Nuk dua tė bind askėnd, nė atė qė them, kjo formė, mendojė se ėshtė e shėndoshė dhe mban bisedėn tutje.


Duke tė falemnderuar pėr bisedat e shėndosha, tė pėrshėndet


Kodra

panta_rhei
16-06-07, 17:33
panta_rhei, nė lidhje me fjalėt "lirim" e "ēlirim", unė tė thash se ato janė sinonime (fjalė qė kanė kuptim tė njejtė), e kur disa fjalė janė sinonime, atėher nuk prish punė pėrdorimi i asnjėrės.Nė "FJALOR I GJUHĖS SĖ SOTME SHQIPE" -Rilindja, 1981, fq. 1005, shkruan:

LIRIM, ~I m. sh. ~E, ~ET. 1. Veprimi dhe gjendja sipas kuptimeve tė foljeve LIROJ, LIROHEM. Lirimi i tė burgosurve. Lirimi nga ushtria.Lirimi para kohe (me kusht). drejt. Provimet e lirimit. Dėftesė lirimi. E nxorėn (doli) nė liri.
2.vjet. Ēlirim. Lirimi i Shqipėrisė. Dita e lirimit.Nė bazė tė kėtij fjalori, na del se kėto janė sinonime (siē e kam theksuar edhe unė), e fjala ĒLIRIM, ėshtė shprehje e vjetėruar.Me t'mira!
Rilinda

rilinda;
edhe njėherė!
ti e pranove se "rregulloj-ērregulloj, armatosė-ēarmatosė..." janė antonime!
Sipas teje: kur fjalės "rregulloj" i shtohet shkronja ē, krijohet antonimi ērregulloj.
Kur fjalės armatosė i shtohet shkronja ē, krijohet antonimi ēarmatosė...
Pyetja:
Pse (prap sipas teje????) kur fjalės liroj i shtohet shkronja ē, krijohet "sinonimi" ēliroj, pse jo edhe kėtu antonim???

rilinda
16-06-07, 18:38
FORMIME ME PARASHTESĖN Ē-/ SH-/ ZH-Kjo parashtesė, qė paraqitet nė tri variante fonetike, shėrben kryesisht pėr tė formuar folje prej foljesh. Ajo i jep fjalės njė kuptim tė kundėrt, p.sh.: ēarmatos (armatos), ēorganizoj (organizoj), ēorientoj (orientoj), shpalos (palos), shqep (qep), shthur (thur), zhdredh (dredh), zhduk, zhdukem (dukem), zhvendos (vendos), zhvulos (vulos) etj.
Ky tip ėshtė produktiv dhe aktiv nė gjuhėn e sotme letrare.
Te njė numėr foljesh kjo parashtesė shpreh intensitetin e veprimit tė shoqėruar edhe me ngjyrime tė reja kuptimore, p.sh.: ēliroj (krahas liroj), shkėmbej (khs. kėmbej), shkėput (khs. kėput), shndėrroj (khs. ndėrroj), etj. Me kėtė kuptim parashtesa ē-/ sh-/ zh- pėrdoret rrallė nė gjuhėn e sotme letrare pėr formime tė reja.
Foljet e formuara me anė tė parashtesės ē-/sh- prej emrash janė tė rralla, p.sh.: shfaq (faqe), ēmallem (mall), ēmend (mend).
Ky tip nuk ėshtė as produktiv, as aktiv.

Shėnim. ka dillime ndėrmjet mbiemrave prejpjesorė tė formuar prej foljesh qė kanė parashtesėn ē-/ sh-/ zh- dhe mbiemrave prejpjesorė tė formuar me parashtesėn pa-: i ēarmatosur, i ēorientuar, i shqepur etj. dhe i paarmatosur, i paorientuar, i paqepur etj. Tė parat tregojnė njė tipar qė ėshtė pasojė e veprimit tė shprehur nga folja pėrkatėse (i ēarmatosur= <<qė ėshtė i ēarmatosur>>), ndėrsa tė dytėt tregojnė njė tipar qė ėshtė pasojė e mungesės sė veprimit qė shpreh kjo folje (i paarmatosur=<<qė nuk ėshtė armatosur>>)
Tė njejtin dallim kanė edhe emrat ēarmatosje (=tė ēarmatosurit), ēorientim, shqepje, zhvidhosje etj. dhe mosarmatim (mungesa e tė armatosurit), mosorientim, mosqepje etj. Pra, njė mbiemėr ose njė emėr foljor mund tė ketė dy antonime midis tė cilave ka ka dallime kuptimore tė qarta:
i paarmatosur <-- i armatosur --> i ēarmatosur
mosarmatosje <-- armatosje --> ēarmatosje
Kėto dallime kuptimore duhen mbajtur parasysh nė mėnyrė qė emrat dhe mbiemrat antonimikė tė pėrdoren drejt, nė pėrputhje me kuptimet e tyre.
Me t'mira!
Rilinda

arton bala
18-06-07, 20:57
Pershendetje te nderuar!!

Nje nder ceshtjet me kaotike ne gjuhen shqipe, momentalisht me duket te jete pyetja e shtruar me larte. Perderisa njeri nga gazetaret apo kanalet televizive flet per Washingtonin, Bill Clintonin apo effet utile, shkruajne tjeret per Uashingtonin, Bill Klintonin dhe efe ytilź.

Pra kush prej ketyre e ka merituar t“i ngrehet veshi nga policia gjuhesore? :redface:

rilinda
21-06-07, 18:17
Pershendetje te nderuar!!

Nje nder ceshtjet me kaotike ne gjuhen shqipe, momentalisht me duket te jete pyetja e shtruar me larte. Perderisa njeri nga gazetaret apo kanalet televizive flet per Washingtonin, Bill Clintonin apo effet utile, shkruajne tjeret per Uashingtonin, Bill Klintonin dhe efe ytilź.

Pra kush prej ketyre e ka merituar t“i ngrehet veshi nga policia gjuhesore? :redface:Jo, nuk ėshtė gabim, madje rekomandohet tė shqipėrohen.


P.S.: Por kur ėshtė fjala pėr popujt nė luftė pėr ēlirim nga kolonizimi, ėshtė mirė (pėrkėdhelėse, shpreh dashuri a ėmbėlsi ledhatuese), tė shkruhen nė origjinal. Mbaj mend, nga bisedat e tė rriturve, se kur ishim nė luftė me Serbinė fashiste okupuese, e kroatėt na pėrkrahnin "pėrkrahje" e konsideronim dhe fluturonim nga gėzimi kur emrat tanė personalė ose toponimet na i shkruanin shqip: Shqipėria, Shkėndija, Shotė Galica...!!!

arton bala
23-06-07, 15:25
Jo, nuk ėshtė gabim, madje rekomandohet tė shqipėrohen.


P.S.: Por kur ėshtė fjala pėr popujt nė luftė pėr ēlirim nga kolonizimi, ėshtė mirė (pėrkėdhelėse, shpreh dashuri a ėmbėlsi ledhatuese), tė shkruhen nė origjinal. Mbaj mend, nga bisedat e tė rriturve, se kur ishim nė luftė me Serbinė fashiste okupuese, e kroatėt na pėrkrahnin "pėrkrahje" e konsideronim dhe fluturonim nga gėzimi kur emrat tanė personalė ose toponimet na i shkruanin shqip: Shqipėria, Shkėndija, Shotė Galica...!!!

Ok, dtth shqiperimi rekomandohet, por ndonje rregull obliguese nuk ekziston.

Nga kjo del, se te dy menyrat mund te perdoren, keshtu qe kaosi ka rrenje te denjura, dhe qe secili duhet te vendos per veten, simbas rezonit te tij.

Une kisha rekomanduar qe te mos shqiperohen emrat, toponimet si dhe shprehjet tjera. Sepse rritet mundesia e barbarizimit (te metejshem) te Shqipes, apo te asimilimit ireverzibil te fjaleve te huaja ne Shqip.

P.sh. sot ende mesoj per fjale qe perdoren ne shqip, per te cilat as qe me kishte shkuar ndonjehere mendja qe mund te jene te huazuara nga gjuhet e huaja, por te cilat (simbas vleresimit tim) kane prejardhje nga gjuhe te huaja. Jo vetem nga Turqishtja, Arabishtja, Latinishtja e Greqishtja, por edhe nga gjuhe te tjera, te cilat as qe i kisha enderruar si gjuhe “frytdhenese” per Shqipen, p.sh. Frangjishtja, Gjermanishtja.

Ai i cili nuk e njeh Frangjishten, nuk do ta dij se p.sh. fjala “rezon” nuk eshte fjale shqipe, por vjen nga Frangjishtja “raison”, qe dtth “arsye”. Ai qe nuk e njeh Gjermanishten, nuk do ta dij qe fjala "shofershajbe" ka prejardhje nga Gjermanishtja ("Chauffeur" dhe "Scheibe", qe dtth "ngasźsi" dhe "xhami"). Shembuj te tille mund te ndertohen edhe me gjuhet tjera te lartpermenduara..

Kurse, nese “importuesi” i fjales se huaj, qe nga fillimi e shkruan fjalen e huaj ne menyren se siq shkruhet ne gjuhen e origjines se fjales, pra nese nuk shqiperohen fjalet ne te ardhmen, lexuesi shqiptar do ta kete nje signal optik se fjalen qe ai momentalisht po lexon eshte nje huazim. Pra lexuesi do te jete i “alarmuar”. Dhe ne kete menyre fjala e huaj, sado gjate apo shpesh qe ajo te perdoret ne Shqip, ne syte e secilit do te mbetet e huaj, deri kur nje dite ajo do te te zevendesohet me nje fjale perkatese shqipe, e cila do te krijohet (nese s“ka ekzistuar) apo te gjindet (nese ka ekzistuar).

“Shqiperimi” nuk praktikohet edhe ne disa gjuhe te huaja, qe i njoh une. P.sh. ne Gjermanishte kur flitet per “besen (shqiptare)”, nuk shkruhet “Beßa” (per te ruajtur kumbimin e fjales shqipe dhe perdorur shkronja gjermane), por thjeshte mirret ashtu sic shkruhet ne shqip, pra "Besa". E njejta vlen per fjalet e gjuheve tjera, p.sh. nuk shkruhet “Räneßanߔ (cka do i pershtatej shqiptimit francez dhe shkrimit gjerman), por “Renaissance” (pra sipermirret detajisht shkrimi francez). Pra “shqiperimet” apo “gjermanizimet” shihen thjeshte si gabime ortografike. Ma merr mendja arsyeja (kryesore) per kete duhet te jete ajo cka e ceka une me larte..

rilinda
23-06-07, 15:38
Pajtohem me mendimin tėnd.
Thash dhe unė: "fluturonim nga gėzimi kur emrat tanė personalė ose toponimet na i shkruanin shqip: Shqipėria, Shkėndija, Shotė Galica...!!!"
Mirėpo jemi nė fazėn e "modernizimit", e do Zoti qė albanologėt tė marrin vendim qė emrat personal apo toponimet tė shkruhet nė origjinal.


Shėndet!

eRta
23-06-07, 23:24
Tė nderuar forumista kam njė pyetje dhe do tu falėnderohesha po tė mė jepnit pėrgjigjje:Si i bie nė shqip fjala PERMANENT(a.i perhershėm apo b.i pėrkohshėm)

Ėshtė fjalė qė e kam dėgjuar shumė shpesh dhe nuk e kam tė qartė kuptimin e saj(ndoshta nė shumicėn e rasteve keqpėrdoret)

Me respekt eRta.....................

Artisti
23-06-07, 23:59
Tė nderuar forumista kam njė pyetje dhe do tu falėnderohesha po tė mė jepnit pėrgjigjje:Si i bie nė shqip fjala PERMANENT(a.i perhershėm apo b.i pėrkohshėm)

Ėshtė fjalė qė e kam dėgjuar shumė shpesh dhe nuk e kam tė qartė kuptimin e saj(ndoshta nė shumicėn e rasteve keqpėrdoret)

Me respekt eRta.....................


Pasi qe Lojetari eshte i zene "permanent" ( perhere, i perhershem, gjithmone, panderpre), po e jap une pergjigjen :

Pergjigjja eshte ne tekstin e shkruar

Kam fillu, kam fillu me msu

hhahahahahahhahhahaaa


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

eRta
24-06-07, 13:51
Faleminderit shumė Artist,shpresoj qė pėrgjigjja tė jetė e saktė.qė tani e tutje do tė filloj tė mėsoj edhe unė.

Artisti
24-06-07, 14:44
Faleminderit shumė Artist,shpresoj qė pėrgjigjja tė jetė e saktė.qė tani e tutje do tė filloj tė mėsoj edhe unė.


Me kenaqesi te veqant jam pergjigjur

Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

egi
08-08-08, 14:47
Qysh me dallu ne gjuhen shqipe Indijanin e Amerikes dhe Indijanin e Indis?
Sivjet kur kesh ne Kosove e verrejta se shumica as nuk e ka ditur per Indijanet e Amerikes dhe te dy kombeve te ndryshem ju thojne njesoj. Sllovenet i dallojn e mua po me intereson a ka far dallimi edhe ne gjuhen shqipe apo eshte korrekt te dy kombet me pas nje fjal (Indijant)?

Oqeani
08-08-08, 14:56
Pershendetje Egi

Ne gjuhen shqipe nuk ka ndryshim nga ajo qe thoni:

- Indianėt e Indisė[/COLOR[COLOR="Sienna"]

Oqeani
08-08-08, 14:58
-Indianėt e Indisė
- Indianėt e Amerikės

Tinky-Winky
08-08-08, 14:58
Qysh me dallu ne gjuhen shqipe Indijanin e Amerikes dhe Indijanin e Indis?
Sivjet kur kesh ne Kosove e verrejta se shumica as nuk e ka ditur per Indijanet e Amerikes dhe te dy kombeve te ndryshem ju thojne njesoj. Sllovenet i dallojn e mua po me intereson a ka far dallimi edhe ne gjuhen shqipe apo eshte korrekt te dy kombet me pas nje fjal (Indijant)?
masi veq ma kishe pa ofendu intelegjence nat postimin e djeshit tash une tye po du me t karxue se shuptari i ka njoften indiant para sllovenit se kristofor kollombo e ka paten vjehrren e ballduskes shuptare e shuptari atyne pogllavicav qe kan luftue me kavboj ju thot indian e atyne qi le e rit tu India ju thot Indus . Shnetje

egi
08-08-08, 17:27
masi veq ma kishe pa ofendu intelegjence nat postimin e djeshit tash une tye po du me t karxue se shuptari i ka njoften indiant para sllovenit se kristofor kollombo e ka paten vjehrren e ballduskes shuptare e shuptari atyne pogllavicav qe kan luftue me kavboj ju thot indian e atyne qi le e rit tu India ju thot Indus . Shnetje

Dmth Indian edhe Indus..ky eshte dallimi ..mire te faleminderit per pergjigje....

P.S. Nuk ta kom ofendu inteligjencen me qellim..ishte hajgare, por ndoshta e teprume masi e paske mar ti si ofendim..ne kete rast te kerkoj falje :smile:

4peace
14-03-10, 15:55
Qysh me dallu ne gjuhen shqipe Indijanin e Amerikes dhe Indijanin e Indis?
Sivjet kur kesh ne Kosove e verrejta se shumica as nuk e ka ditur per Indijanet e Amerikes dhe te dy kombeve te ndryshem ju thojne njesoj. Sllovenet i dallojn e mua po me intereson a ka far dallimi edhe ne gjuhen shqipe apo eshte korrekt te dy kombet me pas nje fjal (Indijant)?

Kur kam mėsuar unė nė shkollė, kjo s'ka qenė kėshtu.

Emėrtimi indian, si pėr shtetasin e Indisė, ashtu edhe banorin e Amerikės (dyja Amerikat), ka ardhur (vėrshuar), pėr fat tė keq, nga Shqipėria. Sot i kemi tė gjitha mediet tė mbushura me indinanė.

Indian ėshtė banor i lashtė, vendas, i Amerikės
Indas ėshtė banor/shtetas i Indisė.
Indus/Hindus ėshtė njeriu qė i pėrket besimit (religjionit) Hindu - Hinduizmit.


***

4peace
15-03-10, 22:45
***
Pyetja:


.

A eshte e drejte me thane:

Tungjatjeta ?.


Pėrgjigjet e komplikuara:
**********
**********
**********


I nderuari Artisti,unė mendoj se nuk ėshtė e drejtė tė thuhet Tungjatjeta,kjo formė e shkruar,nuk ekziston nė gjuhėn shqipe,me sa e di unė.

Kjo Tungjatjeta vjen nga T`u zgjat jeta !!!!!!

Pra ėshtė dėshirė e atij i cili pėrshėndet,pėr tė ju zgjatur jeta tė tė pėrshėndeturit.

Ta shkruajmė Tuzgjatjeta , nuk e di sa do tė pranonin gjuhėtarėt tanė.


Kodra

Pasthirrma tungjatjeta ėshtė e shkruar drejtė dhe nuk ka formė tjetėr nė gjuhėn e sotme shqipe.
Si e ka thėnė z. Kodra ka kuptimin "t'u zgjattė jeta!" = e qė shkruhet tungjatjeta**********
**********
**********

Tė nderuarė,
sė pari dua tė them se , ndjehem shumė i gėzuar ,qė Nėnforumi Gjuha Shqipe ka filluar tė vizitohet dhe ndjehem edhe mė i gėzuar,qė tė gjithė sė bashku paraqesim mendimet tona,pa u ,,kacafytur,,.
Gėzohem ,qė asnjė deri mė tash duke e pėrmendur edhe veten time,nuk jemi ,,fanatikė,, nė mendimet tona,por nė tė kundėrtėn respektojmė edhe mendimin e tjetrit,pa thėnė ,qė vetėm mendimi im ėshtė i drejt.
Askush nuk ėshtė i pėrkryer,tė gjithė mėsojmė ēdo minutė dhe ēdo sekond nga tė tjerėt,pėr kėtė edhe dua ta shpreh Respektin tim ndaj tė gjithė juve.Artisti i nderuar,
mendimi im ėshtė se, shkruhet si Tungjatjeta, sepse ai i cili pėrshėndet dėshiron ti thotė tė tė pėrshėndeturit Tung jat ( zgjatė) jeta .
Edhe pse pėr mendimin tim,kjo Tungjatjeta , nuk ėshtė e drejtė.
Ndoshta ndonjė forumist tjetėr mund tė jap njė spjegim tjetėr,por unė nuk kam spjegim tjetėr !!.

Me nderime dhe Respekt

Kodra

Gjithė ai pluhur pėr asgjė, kur zgjidhja ėshtė fare e thjeshtė.

Ngjatje dhe zgjatje ėshtė e njėjta, megjithėse ngjatja nuk pėrdoret shpesh apo fare. Prapseprap s’ėshtė gabim tė thohet tungjatjeta.

Tungjatjeta - t’u ngjattė jeta, tuzgjatjeta – t’u zgjattė jeta.

Ku ėshtė problemi?
***

Oqeani
20-03-10, 21:34
Ne kisha nje pyetje - dhe nuk e dija se nga kush vinte !

Ēka do te thote pispillosje ?

Pispillosje - krehje, veshje, stolisje ne me menyre te tepruar !

panta_rhei
19-05-10, 23:07
Tė mbathurat, janė kėpucė apo brekė???

Oqeani
19-05-10, 23:13
Tė mbathurat, janė kėpucė apo brekė???


Kėpucė

panta_rhei
19-05-10, 23:17
Kėpucė
Tė mbathurat (http://www.google.com/webhp?hl=en#hl=en&source=hp&q=t%C3%AB+mbathurat&btnG=Google+Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=t%C3%AB+mbathurat&gs_rfai=&fp=c78e48b898b2787e)

Oqeani
19-05-10, 23:27
Tė mbathurat (http://www.google.com/webhp?hl=en#hl=en&source=hp&q=t%C3%AB+mbathurat&btnG=Google+Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=t%C3%AB+mbathurat&gs_rfai=&fp=c78e48b898b2787e)
Keto jane te veshurat ! ( ende nuk e dini se ne shqiptaret i marrin gjerat me... ) -

Hajdede
19-05-10, 23:27
Tė mbathurat, janė kėpucė apo brekė???


Mbathura = brekė (te mbathurat)

Mbathur = perdoret per kepucet, corapet etj.

panta_rhei
19-05-10, 23:30
Mbathura = brekė (te mbathurat)

Mbathur = perdoret per kepucet, corapet etj.
Ti, i veshė brekėt, apo i mbathė?

LOJETARI
19-05-10, 23:32
Ti, i veshė brekėt, apo i mbathė?

Ky i mbushė , hahhahahaa................shaka hajdede mos ja mbathe tash !

panta_rhei
19-05-10, 23:40
Ky i mbushė , hahhahahaa................shaka hajdede mos ja mbathe tash !
hahahahaahahahahaaa...... a thu me ēka i mbushė, se kshtu boll i shterravt po doket :tongue:

LOJETARI
19-05-10, 23:44
hahahahaahahahahaaa...... a thu me ēka i mbushė, se kshtu boll i shterravt po doket :tongue:

definoje " i shterravt "

Hajdede
19-05-10, 23:49
Ti, i veshė brekėt, apo i mbathė?

Cka nuk e ke te qarte?

Ja, do te te shkruaj disa shembuj;


C'bleve sot? Bleva nje pale te mbathura.

C'jane keto qe i ke veshur? Te mbathurat qe bleva dje.

C'kepucesh i paske veshur/mbathur, te rrikan bukur! (te dya jane sakte).

Nderkaq, s'mund te themi (mundemi po te donim, porse s'do te tingelloje bukur)

I ke mbathur te mbathurat qe bleve dje?

panta_rhei
19-05-10, 23:51
definoje " i shterravt "
Shkon ni burr i fort tynehere te terzia (rrobaqepsi, pėr tirqi), edhe i thot "du me mi kepė tirqit pėr me m'ndejtė sikur nebi merselit lol,
ai terzia i ngrati u mundu sa mė mirė, po kur i vishte tirqit ky burri, nuk i pelqejke qysh i rrijshin (s'po m rrijn si nebi merselit thojke)...
qashtu nja katėr her e detyroi kėtė terzinė me i shkepė e me i kepė, po prap ky i paknaqun ky burri... dikur u merzit terzia e i bertiti "o jaran, unė nuk muj me ti dhanė b*tht e nebi merselit ty" :wink:

panta_rhei
19-05-10, 23:53
Cka nuk e ke te qarte?

Ja, do te te shkruaj disa shembuj;


C'bleve sot? Bleva nje pale te mbathura.

C'jane keto qe i ke veshur? Te mbathurat qe bleva dje.

C'kepucesh i paske veshur/mbathur, te rrikan bukur! (te dya jane sakte).

Nderkaq, s'mund te themi (mundemi po te donim, porse s'do te tingelloje bukur)

I ke mbathur te mbathurat qe bleve dje?
shoki,
kėpucėt mbathen,
brekėt vishen.

SHQIP.

Ti nėse don futja edhe: piva bukė e hėngra ujė, qy.

Hajdede
20-05-10, 02:13
[b]
***********
***********
***********

I nderuari floriani, tė pėrshėndes shumė por me keqardhje tė them se nuk ke tė drejt nė zgjedhimin e kėsaj folje.

Po presim ende disa tjerė ta japin mendimin e tyre.

Nuk e kuptoj nėse dikush nuk din dhe nuk pyet .

Ai qė mundohet do tja arrij qėllimit,kjo vlen pėr ty i nderuari floriani

Tė lė tė Pėrshėndetur pėrzemėrsisht

Ne faqe numer 1.

Floriani kishte te drejte, ndersa ju keni gabuar! Rri dhe ndenjur pothuaj kane te njejtin kuptim, porse te dyja, si fjale ne vete, ekzistojne. Keshtu qe, nese fjales rri ia shtojme fjalen ndenjur "rri ndenjur" fjalia perforcohet; jep nje qendrim me te perpikte.

Une rri ketu

Ti rri aty!

Ai/ata rrinė atje

Ne do te rrimė ketu

Ju rrini ketu

Dikur, une rrija me ty, por ti nuk rrije mua.

Ajo rrinte me mua, ne rrinim bashke, ju rrinit larg nesh, ata rrinin veē e veē.

Bashke do te rrimė, do te rrish dhe ti?, sepse ai duhet te rrijė etj.

__________________________________________________ __________________________________

ARVANITI

P.S. liroj/cliroj ishte shume interesante...s'me kishte shkuar mendja

Fjalet liroj dhe ēliroj te dyja jane te sakta dhe kane nje domethenie te njejte, porse fjala ēliroj, ne te shumten e rasteve, perdoret ne raste ekstreme qe kane te bejne me Dhunen dhe Luften.

__________________________________________________ ___________________________________*** per te ngrene, apo me hanger, nga folja HA (buk)
ha (une), han (ti), han (ai,ajo), hamė (na), hani (ju), hanė (ata,ato)

une kam hanger

ti ke hanger

ai,ajo ka hanger

na kemi haner

ju keni hanger

ata,ato kane hanger

***athua cila forme i pergjigjet Shqipes ma shume - ngrene, apo hanger?Une ha buke shume

Ti nuk ha buke as nje cope

Ne po hamė buke se bashku

Ju po hani buke te nxehte

Une hėngra buke sa u ngopa

Ti hėngre buke dhe nuk pine uje

Ai hėngri buke te ftohte

Ne hėngrėm buke me djathe

Ju hėngrėt buke me mjalte

Ata hėngrėn buken pa shtese

__________________________________________________ _________________________________

Thuhet "Koha e Tashme" dhe jo e "Tanishme"

Qe te dyja menyrat mund t'i perdorim; varet nga fjalia dhe normat gramatikore.


__________________________________________________ ___________________________________

nga ODISE


nje fjale = term

dy fjale = konceptTerm = definim i qarte/perpikte dhe domethenes i nje nacioni ne nje fushe. Sqarim, p.sh. "shqiptaret shquhen per besnikeri"

Koncept = 1) ide e plote, e pergjithshme e themelore/teresia e pikepamjeve dhe mendimeve te nje njeriu. 2) Ndersa, ne te drejten administrative, fjala koncept, perdoret per te pershkruar nje projekt/prodhim te ri. 3) Zgjidhje ideale per nje problem i lene pas dore.
__________________________________________________ _________________________________

Permanent = perhershem (Vini Re! Jo fjale shqipe)
__________________________________________________ _________________________________


Kaq per sot. Ju faleminderit!

Idila
20-05-10, 06:23
Tė lutem zgjedhoje edhe njė herė tė njėjtėn folje nė njėjės dhe shumės por duke ia shtuar dhe foljen ndihmėse kam.
Une ha buke shume

Ti nuk ha buke as nje cope

Ne po hamė buke se bashku

Ju po hani buke te nxehte

Une hėngra buke sa u ngopa

Ti hėngre buke dhe nuk pine uje

Ai hėngri buke te ftohte

Ne hėngrėm buke me djathe

Ju hėngrėt buke me mjalte

Ata hėngrėn buken pa shtese

Fshatari
20-05-10, 09:47
Tė lutem zgjedhoje edhe njė herė tė njėjtėn folje nė njėjės dhe shumės por duke ia shtuar dhe foljen ndihmėse kam.
Kam ngrėnė.
Ke ngrėnė
Ka ngrėnė
Kemi ngrėnė
Keni ngrėnė
Kanė ngrėnė

Pjesorja e foljes se parregullt Ha(qe nė praktikė ėshtė folja mė e rregullt e mundshme bashk me foljen tjetėr pi) ėshtė ngrėnė dhe e pandryshueshme.

Jasht kontekstit:
1)Kėpucė tė ngrėna(metaforė kėpucesh)!
2) Jam i uritur : I am hungry.Analogji formale(ai hėngri) dhe semantike me fjalėn angleze hungry.
Vazhdimisht po e pėrseris se shqiptarėt janė amerikanėt e Evropės po askush s'po ia vė veshin!
Shkova ma hanger sepse jam "hungry" njė copė bukė!

Idila
20-05-10, 10:31
Kam ngrėnė.
Ke ngrėnė
Ka ngrėnė
Kemi ngrėnė
Keni ngrėnė
Kanė ngrėnė

Pjesorja e foljes se parregullt Ha(qe nė praktikė ėshtė folja mė e rregullt e mundshme bashk me foljen tjetėr pi) ėshtė ngrėnė dhe e pandryshueshme.

Jasht kontekstit:
1)Kėpucė tė ngrėna(metaforė kėpucesh)!
2) Jam i uritur : I am hungry.Analogji formale(ai hėngri) dhe semantike me fjalėn angleze hungry.
Vazhdimisht po e pėrseris se shqiptarėt janė amerikanėt e Evropės po askush s'po ia vė veshin!
Shkova ma hanger sepse jam "hungry" njė copė bukė!
Unė iu drejtova Hajdede-sė, por meqė e paske zgjedhuar nė rregull ėshtė Fshatar.
Njė ditė herėt mė ra nė sy postimi i njė anėtarit; "dikush ka hangėr hudhra" (apo hudra si i thoni ju), besom mė gėrdit kur dėgjoj tek flasin duke i bėrė lėmsh fjalėt. Ose"unė do iku tani", po si nuk e kupton folėsi atė ēfarė flet, si nuk e ēan kokėn pa qoftė sado pak?
Nejse...

Ti Fshatar je i Kosovės apo i tu Kosovės?

Idila
20-05-10, 10:33
Fshatari tha:
Shkova ma hanger sepse jam "hungry" njė copė bukė!
Shkova me hangėr bukė
apo
shkova tė ha bukė?
Shkova me fjetur
apo shkova tė flej?

Hajdede
20-05-10, 10:46
Fshatari tha:

Shkova me hangėr bukė
apo
shkova tė ha bukė?
Shkova me fjetur
apo shkova tė flej?


shkova tė ha ca bukė

shkova te fle gjumė

Fshatari
20-05-10, 11:27
Unė iu drejtova Hajdede-sė, por meqė e paske zgjedhuar nė rregull ėshtė Fshatar.
Njė ditė herėt mė ra nė sy postimi i njė anėtarit; "dikush ka hangėr hudhra" (apo hudra si i thoni ju), besom mė gėrdit kur dėgjoj tek flasin duke i bėrė lėmsh fjalėt. Ose"unė do iku tani", po si nuk e kupton folėsi atė ēfarė flet, si nuk e ēan kokėn pa qoftė sado pak?
Nejse...

Ti Fshatar je i Kosovės apo i tu Kosovės?

Flitet se ėshtė shtet shumė i bukur e pitoresk ky shteti I Kosovės!
As Ilirida s'ėshtė hiē mė keq. Unė jam nė mes dyjavet!

Idila
20-05-10, 15:09
Flitet se ėshtė shtet shumė i bukur e pitoresk ky shteti I Kosovės!
As Ilirida s'ėshtė hiē mė keq. Unė jam nė mes dyjavet!
Don tė thuash piktoresk, po?:smile:
Kam ngrėnė.
Ke ngrėnė
Ka ngrėnė
Kemi ngrėnė
Keni ngrėnė
Kanė ngrėnė


Tani si e merrė trajtėn folja ha nė kohėn e kryer pa foljen ndihmėse kam?
P.s. vlen pėr tė gjithė. :)

Fshatari
20-05-10, 15:43
Don tė thuash piktoresk, po?:smile:


Tani si e merrė trajtėn folja ha nė kohėn e kryer pa foljen ndihmėse kam?
P.s. vlen pėr tė gjithė. :)
Nuk ka kohė tė kryer pa kam ose jam(dy foljet ndihmetare).
Nėse mendon ne kohėn e pakryer, folja ha paraqitet keshtu:
haja
haje,
hante
hanim,
hanit
hanin.
Hajtna bofte mire!

Idila
20-05-10, 16:22
Nuk ka kohė tė kryer pa kam ose jam(dy foljet ndihmetare).
Nėse mendon ne kohėn e pakryer, folja ha paraqitet keshtu:
haja
haje,
hante
hanim,
hanit
hanin.
Hajtna bofte mire!
Besom qė sapo hėngra bukė i dashuri Fshatar. :smile:
U krye dhe darka.

Oqeani
20-05-10, 16:25
Besom qė sapo hėngra bukė i dashuri Fshatar. :smile:
U krye dhe darka.

Edhe ju "erdhet" ne orarin tim? ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Fshatari
20-05-10, 16:37
Besom qė sapo hėngra bukė i dashuri Fshatar. :smile:
U krye dhe darka.
Ani, a te pelqeu pizza "La Paysanne" a jo ?!
U vetem kete e ha...!

Hajdede
21-05-10, 10:41
(...)
Shkova me fjetur
apo shkova tė flej?


Unė (po...) fle
Ti fle
Ai fle
Ne flemė
Ju flini
Ata flenė

Unė (po...) flija (pse me zgjove nga gjumi?)
Ti flije (faj ke vet pse deshtove!)
Ai flinte (kur iu vodh kuleta.)
Ne flinim (ata rrinin zgjuar porsi vampirėt e natės.)
Ju flinit (ndaj as nuk vutė re gjė.)
Ata flinin (kur iu iku treni.)

Une (duhet tė...) fle (qė unė tė fle, duhet shumė qetėsi.)
Ti (duhet tė...) flesh (qė ti tė flesh, ......
Ai (duhet tė...) flejė (qė ai tė flejė, .......)
Ne (duhet tė...) flemė (shqiptimi flejmė nuk ėshtė e saktė!!) (qė ne tė flemė,.....)
Ju (duhet tė...) flini (qė ju tė flini,...)
Ata (duhet tė...) flenė (shqiptimi flejnė nuk ėshtė i saktė!!) (qė ata tė flenė...)

Une kam fjetur
Ti ke...
Ai ka....
Ne kemi....
Ju keni.....
Ata kanė......

Njeri i fjetur, me ndjenja tė fjetura = njeri i ftohtė, rrafsh pėr tė nė kėtė jetė.
Mos rrini fjetur!
Ti po fle, apo ben sikur po fle????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Degjomė, i poshtėr!!

Fli e mos bej ze!! (urdher)

Une fjeta shumė
Ti fjete goxha shumė
Ai fjeti plot 3 orė
Ju fjetėt shumė pak
Ne fjetėm keq
Ata fjetėn mė mirė sesa ne

Fjettėn e mirė!! (Vdeksh inshaALlah!!) Dy "t"
Fjettėn tė mirėn!! (Vdekshin InshaALlah!!) Dy "t"

Pėr sot kaq.

Vini Re! Nuk perjashtoj gabimet e faktorit njeri.

Idila
21-05-10, 12:28
Po ti paske bėrė namin more i uruar. :D
Gabimi nė germa mund tė ndodhė edhe pa ndonjė qėllim tė caktuar. Besoj, je argėtuar sadopak?

Vini Re, thotė Hajdede, pa marrė parasysh gabimet e veta nė drejtshkrimin e tij fenomenal. :smile:
gabohesh, ngaqe neve duhet te te na njohin shtete me emer, autoritet te lart, se sa u perket shteteve te cilat kan frik nga peshkqenet e medhenj,...
Lere de mjaft me tani, megjithese u luta te te mos gdhiheshe e gjall ne mjes, megjithat ti e mbijetove.


Sheh ndonjė gabim ti nė kėto dy citime?

vjeshta
21-05-10, 15:39
Pyetje momenti .


Hajde de .

Eja de .


Cila ėshtė mė e drejtė ?

Sibora
21-05-10, 15:56
Tė mbathurat, janė kėpucė apo brekė???

Te mbathura u thuhet veshjeve te brendshme.Pra,me duket se me e sakte eshte te thuhet "te brendshme"se sa "te mbathura".

Sibora
21-05-10, 15:57
Pyetje momenti .


Hajde de .

Eja de .


Cila ėshtė mė e drejtė ?
Sipas meje eshte "eja pra".
Kjo"de"duhet shkulur nga fjalori i gjuhes shqipe.

panta_rhei
21-05-10, 17:05
Pyetje momenti .


Hajde de .

Eja de .


Cila ėshtė mė e drejtė ?
Nga gjuha serbe janė tė dyja, edhe "hajde", edhe "de".

Oltiana1
21-05-10, 17:22
Cka nuk e ke te qarte?

Ja, do te te shkruaj disa shembuj;


C'bleve sot? Bleva nje pale te mbathura.

C'jane keto qe i ke veshur? Te mbathurat qe bleva dje.

C'kepucesh i paske veshur/mbathur, te rrikan bukur! (te dya jane sakte).

Nderkaq, s'mund te themi (mundemi po te donim, porse s'do te tingelloje bukur)

I ke mbathur te mbathurat qe bleve dje?

Hajdede sa mirė i ke treguar Panta_rhei , por nuk i paska pėlqyer shpjegimi yt i saktė .

Oqeani
21-05-10, 17:35
Te mbathura u thuhet veshjeve te brendshme.Pra,me duket se me e sakte eshte te thuhet "te brendshme"se sa "te mbathura".

Nuk mund te pajtohem me kete mendim !
Te mbathuara thuhet per kėpucėt !

Oltiana1
21-05-10, 17:42
Nuk mund te pajtohem me kete mendim !
Te mbathuara thuhet per kėpucėt !

Oqeani pėrse nuk e pranoni shpjegimin e Hajdede sa mirė ju ka treguar me shembuj .

panta_rhei
21-05-10, 17:46
Cka nuk e ke te qarte?

Ja, do te te shkruaj disa shembuj;


C'bleve sot? Bleva nje pale te mbathura.

C'jane keto qe i ke veshur? Te mbathurat qe bleva dje.

C'kepucesh i paske veshur/mbathur, te rrikan bukur! (te dya jane sakte).


Nderkaq, s'mund te themi (mundemi po te donim, porse s'do te tingelloje bukur)

I ke mbathur te mbathurat qe bleve dje?

C'kepucesh i paske veshur/mbathur, te rrikan bukur! (te dya jane sakte).

???!!!

Ē'kėpucė paske mbathur!

Oltiana,

Ti mendon se kėpucėt vishen, dhe brekėt mbathen???

Oqeani
21-05-10, 17:47
Oqeani pėrse nuk e pranoni shpjegimin e Hajdede sa mirė ju ka treguar me shembuj .

Ishte e Sybores - e per H.... nuk e kam pare apo ... por nuk di pse te pranoj te dikujte, kur e di se ēfar eshte e veshura, e ēfar e mbathuara !

panta_rhei
21-05-10, 17:48
Hajdede sa mirė i ke treguar Panta_rhei , por nuk i paska pėlqyer shpjegimi yt i saktė .
Qe dee :biggrin:

Oltiana1
21-05-10, 17:55
C'kepucesh i paske veshur/mbathur, te rrikan bukur! (te dya jane sakte).

???!!!

Ē'kėpucė paske mbathur!

Oltiana,

Ti mendon se kėpucėt vishen, dhe brekėt mbathen???
Panta_rhei shpjegimin e ke tek shembujt e Hajdede lexo me vėmendje do e kupton tė tėrėn , se di pėrse nuk i analizon tė gjithė ata shembuj qė ka cekur Hajdede , e qė nuk do me e pranuar shpjegimin e saktė ėshtė diēka tjetėr . Njė kėshillė ta kisha dhėnė nėse e pranon shiko fjalorin shqip-shqip nėse e ke do e kuptosh tė tėrėn .

Oltiana1
21-05-10, 18:01
Ishte e Sybores - e per H.... nuk e kam pare apo ... por nuk di pse te pranoj te dikujte, kur e di se ēfar eshte e veshura, e ēfar e mbathuara !

Oqeani nuk thash me pranuar asnjė shpjegim tė askujt , por kisha fjalėn pėr shpjegimin e atyre fjalėve saktė , se secili/a do tė qėndrojmė me shpjegimet tona :)

panta_rhei
21-05-10, 18:03
Panta_rhei shpjegimin e ke tek shembujt e Hajdede lexo me vėmendje do e kupton tė tėrėn , se di pėrse nuk i analizon tė gjithė ata shembuj qė ka cekur Hajdede , e qė nuk do me e pranuar shpjegimin e saktė ėshtė diēka tjetėr . Njė kėshillė ta kisha dhėnė nėse e pranon shiko fjalorin shqip-shqip nėse e ke do e kuptosh tė tėrėn .
Jo ai shumė mirė e ka spjegu, po mua po mė vjen shumė inati, prandaj nuk po mundem me e pranu.

Oltiana1
21-05-10, 18:09
Jo ai shumė mirė e ka spjegu, po mua po mė vjen shumė inati, prandaj nuk po mundem me e pranu.

Panta_rhei nuk e di pse thua mėri kam as ti as unė apo ai , nuk bėn me pasur mėri nėse na thotė dikush keq ėshtė kėtu , mė mirė me mėsuar saktė apo gabim , hee si thua ?

panta_rhei
21-05-10, 18:12
Panta_rhei nuk e di pse thua mėri kam as ti as unė apo ai , nuk bėn me pasur mėri nėse na thotė dikush keq ėshtė kėtu , mė mirė me mėsuar saktė apo gabim , hee si thua ? PO bre Oltianė, unė po menoj qė qashtu qysh po them unė, ėshtė mė e drejtė. Edhe, pasha zotin, nuk mendoj qė edhe juve duhet me ua marrė kėtė tė drejtė. Edhe ju mbajeni tuajėn. Na, tekembrama, llaf po bojmė.

Qe po ta boj pytmjen ty edhe niher:

A vishen kėpucėt? A mbathen brekėt? (sorry, qė pak po tingėllon si "dirty talking", por "colateral" ėshtė).

Hajt, ndihmomė qitu, tė lutem.

Oltiana1
21-05-10, 18:26
PO bre Oltianė, unė po menoj qė qashtu qysh po them unė, ėshtė mė e drejtė. Edhe, pasha zotin, nuk mendoj qė edhe juve duhet me ua marrė kėtė tė drejtė. Edhe ju mbajeni tuajėn. Na, tekembrama, llaf po bojmė.

Qe po ta boj pytmjen ty edhe niher:

A vishen kėpucėt? A mbathen brekėt? (sorry, qė pak po tingėllon si "dirty talking", por "colateral" ėshtė).

Hajt, ndihmomė qitu, tė lutem.

Panta unė po tė kuptoj goxha mirė ty , lexom mirė tani ēka shkruaj : Fjala mbathur pėrdoret tek kėpucėt apo ēorapėt e fjala mbathura pėrdoret tek brekėt , nėse nuk mė kupton edhe tani kurrė nuk ke me kuptuar kėtė shpjegim .

Edhe diēka kėpucėt mbathėn sipas teje edhe sipas shumicės po tash kėtu tek kjo fjalė siē po thua ti ėshtė atėherė vetėm gabon , sepse fjala mbathur dhe mbathura kanė dallime mos harro .

vjeshta
21-05-10, 18:50
Kjo po i bjen ,se qka vishet nga poshte -larte (nga kembet)eshte e mbathur dhe qka vjen nga larte-poshte (nga koka) eshte e veshur ?

panta_rhei
21-05-10, 18:55
Kjo po i bjen ,se qka vishet nga poshte -larte (nga kembet)eshte e mbathur dhe qka vjen nga larte-poshte (nga koka) eshte e veshur ?
Hej taksiratė, tash duhet edhe pantollat me i veshė nga koka.

Oltiana1
21-05-10, 18:56
Kjo po i bjen ,se qka vishet nga poshte -larte (nga kembet)eshte e mbathur dhe qka vjen nga larte-poshte (nga koka) eshte e veshur ?

Vjeshta hahhaha sa kam qeshur tani , jo-jo mos kupto ti ashtu ne kishim fjalėn pėr shpjegimin e atyre fjalėve si duhet me qenė saktė ,po nejse mos tė shkruaj mė shumė rreth shpjegimit kush do me mėsuar shpjegimin saktė edhe ėshtė e shkruajtur kush nuk do gjithēka ėshtė nė rregull :)

panta_rhei
21-05-10, 18:56
Panta unė po tė kuptoj goxha mirė ty , lexom mirė tani ēka shkruaj : Fjala mbathur pėrdoret tek kėpucėt apo ēorapėt e fjala mbathura pėrdoret tek brekėt , nėse nuk mė kupton edhe tani kurrė nuk ke me kuptuar kėtė shpjegim .

Edhe diēka kėpucėt mbathėn sipas teje edhe sipas shumicės po tash kėtu tek kjo fjalė siē po thua ti ėshtė atėherė vetėm gabon , sepse fjala mbathur dhe mbathura kanė dallime mos harro .
Ani bre shyqyr, faleminderit, boll, mjafton, se edhe ashtu kurrgjo hiq nuk je duke thėnė. Mjafton.

vjeshta
21-05-10, 18:59
Hej taksiratė, tash duhet edhe pantollat me i veshė nga koka.

Edhe ti shume i komplikon sendet !

Ma lehte eshte me i vesh nga kembet dhe me i quajtur te mbathura .( hahhahahah)

panta_rhei
21-05-10, 19:02
Edhe ti shume i komplikon sendet !

Ma lehte eshte me i vesh nga kembet dhe me i quajtur te mbathura .( hahhahahah)
Jo, prapė juve po jo bjen ma lehtė me e mbathė fustanin. :biggrin:

Oltiana1
21-05-10, 19:03
Ani bre shyqyr, faleminderit, boll, mjafton, se edhe ashtu kurrgjo hiq nuk je duke thėnė. Mjafton.

Panta hahahah mė shumė se ti thash edhe mė saktė , pohoje thuaj po e mos u bėnė njeri me mėri , sepse vetėm keq vetės i bėn , gjithmonė hezitoj me hy tek kjo temė Gjuhė shqipe sepse vetėm keqkuptime ka , mė fal atėherė , vetėm diēka pa ikur po tė them pranoj gabimet dhe kėshillat sepse janė tė mira tung -tung .

vjeshta
21-05-10, 19:04
Jo, prapė juve po jo bjen ma lehtė me e mbathė fustanin. :biggrin:

Prap komplikues ose ke ngatrru fundin me fustan ?.:biggrin:

panta_rhei
21-05-10, 19:05
Panta hahahah mė shumė se ti thash edhe mė saktė , pohoje thuaj po e mos u bėnė njeri me mėri , sepse vetėm keq vetės i bėn , gjithmonė hezitoj me hy tek kjo temė Gjuhė shqipe sepse vetėm keqkuptime ka , mė fal atėherė , vetėm diēka pa ikur po tė them pranoj gabimet dhe kėshillat sepse janė tė mira tung -tung .
Do ta kem parasysh, mami. :smile:

vjeshta
21-05-10, 19:06
Vjeshta hahhaha sa kam qeshur tani , jo-jo mos kupto ti ashtu ne kishim fjalėn pėr shpjegimin e atyre fjalėve si duhet me qenė saktė ,po nejse mos tė shkruaj mė shumė rreth shpjegimit kush do me mėsuar shpjegimin saktė edhe ėshtė e shkruajtur kush nuk do gjithēka ėshtė nė rregull :)

Ti tani por une jam ka qeshi qe nje ore ne kete teme ...hahahaaaaa

panta_rhei
21-05-10, 19:08
Prap komplikues ose ke ngatrru fundin me fustan ?.:biggrin: Uuuu nime, po ju fustanin paskeni mundsi edhe me e veshė edhe me mbathė. Kah koka e veshni, kah kėmbėt e dathni. Kah kėmbėt e mbathni, kah koka e deshni. (hajde gramatikė hajde, de). Ah, ju femrat, dynjaja ish kon e juaja.

Oltiana1
21-05-10, 19:10
Do ta kem parasysh, mami. :smile:

Panta jam e bindur 100% qė gocė e jotja mundem me qenė , por nejse mos ja humbni vlerėn kėsaj teme kur nuk dini . Ju kisha lutur sepse nuk bėn , tung tani mos shkruaj se nuk tė lexoj dhe shko tek kafja e forumit aty shkruaj mė shumė tė shkon pėr fytyre pėr nė gjuhė jo kurrė sepse nuk paske njohuri tani u binda .

panta_rhei
21-05-10, 19:13
Panta jam e bindur 100% qė gocė e jotja mundem me qenė , por nejse mos ja humbni vlerėn kėsaj teme kur nuk dini . Ju kisha lutur sepse nuk bėn , tung tani mos shkruaj se nuk tė lexoj dhe shko tek kafja e forumit aty shkruaj mė shumė tė shkon pėr fytyre pėr nė gjuhė jo kurrė sepse nuk paske njohuri tani u binda .
E te cila temė me hy te kafja e forumit? Hajt, please, viq edhe qito kallzom, mamiiii... please, please!!!!!!!

Oltiana1
21-05-10, 19:19
E te cila temė me hy te kafja e forumit? Hajt, please, viq edhe qito kallzom, mamiiii... please, please!!!!!!!

Tek asnjė temė , hahhha tash u binda sa i zgjuar qenke . Sa shumė ta kishin frikėn ca anėtarė po tani po ju them qė vetėm shkruani sepse gjė nuk ka nė kėtė anėtar si Panta shtiret i zgjuar e qenka obobo , ika nga kjo temė sepe nuk dua tė e shėndrroj nė biseda tė kota tė Panta , gjeje dikė tė shoqėron tung .

vjeshta
21-05-10, 19:27
Jeni ka i mbathni njeri-tjetrit gjera qe nuk jane ...hahahaaaaaaaaaaa

Oqeani
21-05-10, 19:30
Jeni ka i mbathni njeri-tjetrit gjera qe nuk jane ...hahahaaaaaaaaaaa

Sa mendova mos keni nderruar temen !

teutaA
21-05-10, 19:30
o ju intelegjentet e forumit pse po na e injoroni kafen e fd as ketu tek kjo tem spo shof diqka me te menqur per bes si ne qdo tem tjeter "serioze" polemika dhe fyerje mes antarve

panta_rhei
21-05-10, 19:30
Tek asnjė temė , hahhha tash u binda sa i zgjuar qenke . Sa shumė ta kishin frikėn ca anėtarė po tani po ju them qė vetėm shkruani sepse gjė nuk ka nė kėtė anėtar si Panta shtiret i zgjuar e qenka obobo , ika nga kjo temė sepe nuk dua tė e shėndrroj nė biseda tė kota tė Panta , gjeje dikė tė shoqėron tung .
mpuqq e ki

vjeshta
21-05-10, 19:34
Sa mendova mos keni nderruar temen !

Ndodhe edhe kjo por sonte s'ndodhi .

Oqeani
21-05-10, 19:36
Ndodhe edhe kjo por sonte s'ndodhi .

Presim ...

murrizi
21-05-10, 19:37
o ju intelegjentet e forumit pse po na e injoroni kafen e fd as ketu tek kjo tem spo shof diqka me te menqur per bes si ne qdo tem tjeter "serioze" polemika dhe fyerje mes antarve
Kjo me njė fjalė ėshtė pėrgjegjegjia pėr kėrkushin qė u ankua njė dite pse ju paska boe forumi bajat bajagi.
dhe ėshtė pikėrsiht ky "inelektuali" (panta_i) qė i ka mshue sa ka mujt pėr me rrėzue, si ca "burra" tjerė...