PDA

View Full Version : Fobia dhe shenjat e saj


modestja
28-05-05, 00:53
Fobia shoqerore eshte frike,shqetesim dhe veshtiresi qe epengon personin per te kryer nje veper,fjale a pune ne prani te tjereve,keshtuqe me kohe kjo frike e shtyn personin te ike nga situata shoqerore.
Shenjat e fobise:
Fshehja e te folurit dhe tharja egojes
Dhembja e barkut
Shpejtimi i rrahjeve te zemres,dhe shqetsimi i shpirtit
Dridhja e gjymtyreve dhe shtangimi i muskujve
Bredhja e mendimit dhe perqendrimi i dobet

LABI
11-06-05, 09:25
Ne te shumten e rasteve fobija eshte quajtur ankth , qe eshte frike e vazhdueshme irracioanle , dhe deshire per t'ju shmangur situatave , ne te cilat individi mund te ekspozohet studimit te hollesishem nga te tjeret .
Njekohesisht kjo eshte frike ndaj veprimeve tona (individeve) qe mos po sillen ne nje menyre qe mund te ndihet i poshteruar ose i shqetesuar .

Turpi eshte njera nga format e fobise . Si pasoj e ndjenjave te tilla pasojn simptome te ndryshme emocionale,fiziologjike dhe sjelljes kur takojm njerz te tjere...

Kupid
11-07-05, 01:03
nuk kuptoj a jeni te fol per xenofobia ose agarofobia? te dy jan te lidhur me vetebesim edhe vleresim per veten.

Toni3
16-10-05, 16:43
Modestja, forumi nuk eshte vend ligjeratash, ke postuar nje artikull gazete qe nuk mund te postohet edhe ne forum ashtu bukfalisht dmth eshte dashur te ndryshoh nje cike por nejse...

Fobia eshte shume normale te paraqitet tek njerzit qe jane te dyshimte ne aftesite e veta psiqiko/fizike.

Fobia nuk eshte edhe dicka teper e keqe sepse kalon dhe varet kur paraqitet dhe ne c'menyre shfaqet...

Nje dite tjeter do te shkruaj me shume per kete...

Shendet