PDA

View Full Version : Pula bėri vezė apo veza bėri pulėn?


ARVANITI
28-05-05, 13:23
Ndoshta ne fillim ju duket teme joserioze, por eshte teper serioze dhe ben pjese ne kete nenforum.

D.M.Th. deri diku eshte filozofike.

C'mendoni?

Jeta beri Jeten, po Jeten kush e beri?

Gurbetqari
04-06-05, 19:03
Paradoksi pula apo veza eshte i shume i vjeter, se cila eksistoji me e para.

Pula ben vez, ndersa ne vez gjinden te gjitha informatat preji nga krijohet dhe zhvillohet pula.
Pytje vjen vetvetiue se cila u shfaq e para ne tok, veza qe permban infomata per me kriju pulen apo pula qe e ben vezen.

Per me iu pergjigj ksaji pytje me ane te pemes se evolucionit, ateher do te kemi
Pula ka prejiardhje nga zvarraniket, zvarraniket nga uji-toksoret (amfibinet), te cilet kan prejiardhje nga peshqit, te cilet kan prejiardhje nga jo kurrizoret, e keshtu me radh deri sa te vijim te paradhsit e par te perbashket qe evidenca fosilore thote se kan jetuar para 3.5-3.8 miliard viteve.
Po nese shkojim edhe ma par, 4 miliard viteve kur jeta ne tok ekzistonte vetem ne nivelin molecular qe njifet me emrin bota e ARNs/Planeti i ARNs, quditrisht paradoksi i njijit "Pule apo vez" eksitonte ne nivelin molecular, dhe eksiston ende ne ditete tona.

Ne nivelin molecular eshte:

Ne ADN gjinden informatat (recipit) qe prodhoijin proteina katalyciste (ADN-polymerase, ARN-polymerase etj), qe kto proteina bejin replikimin e molecules se ADNs.

Prap pytja vjen cila u formua (apo e formoji dikush qe ne nuk kemi dijeni) e para ADN apo proteinat katalyciste.


Kjo pytje e veshtir qe shpesh konideroheji e pa pergjigjshme u zghidh me zbulimin e ARNs ne vitin 1982.

ARN eshte molecule ma e thjeshte se ADN por ka te njejtin role ne permbajtje te informatava gjentike (por jo aq stabile), dhe ne 1982 u zbulua se ARN njashtu ka cilsi katalike sikur proteinat (enzymet), por me te ngadalshme, dhe jo precize.

Pula apo veza, mysteri e pa zgjishme, po jo edhe aq e quditshme sepse bota qe gjindemi ne eshte plot qudira, mysteri, e bukuri sa qe thjeshte per miu pergjijgj na duhet ma shume koh, shum ma shum koh, dhe natyrishte shkence, dhe hulumtime.

Makaveli
04-06-05, 21:49
Ni ankes tek Moderatoret e nderuar:Jan duke u percellur tema nga nje web tematik nga psikologjia/filozofi ne tjetren dhe kjo vertet po me bezdis ...pse nuk e parandaloni ket ....me fal qe nuk iu permbajta temes..

ARVANITI
04-06-05, 22:04
Ni ankes tek Moderatoret e nderuar:Jan duke u percellur tema nga nje web tematik nga psikologjia/filozofi ne tjetren dhe kjo vertet po me bezdis ...pse nuk e parandaloni ket ....me fal qe nuk iu permbajta temes..

Mendoj se kjo eshte teme filozofike

Tomori
05-06-05, 00:50
Arvaniti me qene se tema nuk ka lidhje me filozofine..prapseprap do tju pergjigjem kuptohet jo nga pikveshtrimi filozofise?!!


Pak nė lidhje me Archeopteryxin qė nga evolucionistet merret si formė kalimtare nga reptieliet nė shpezė:
"Evolucionistet prezentojnė fosilet e Archeopteryxit si njė dėshmi pėr pretendimet e tyre se si Zogjėt janė zhvilluar nga Saurieret. Mirpo zbulimet e reja tregojnė se kėto shpezė kanė qenė vetėm njė art i zogjėve tė vdekur (zhdukur).

Archeopteryxi, i cili ndėr evolucioniste njihet si paraardhės i zogjėve tė sotėm, ka jetuar diku para 150 milion vjetėsh (pretendohet). Teoria pohon se disa dinosaure tė quajtura si Velociraptor ose Dromeosaurus evolucionisht u zhvilluan, me ērast pėrvetėsuan krahėt dhe filluan tė fluturojnė. Dhe kėshtu merret se Archeopteryx ėshtė formė kalimtare qė u nda nga paraardhėsit dinosaur dhe qė pėr tė paren herė u ngrit nė ajėr (tė fluturoj).
Hipoteza qė Archeopteryx isht njė "gjysmė zog" qė nuk mund tė fluturonte plotėsisht, ishte deri vonė e pėrhapur nė rradhėt evolucioniste. Mungesa e njė krahėrori nė kėtė krijesė, ishte sjellė si dėshmi qė kjo shpezė nuk mund tė fluturonte plotėsisht. Mirpo fosili i shtatė i Archeopteryxit i zbuluar me 1992 shkaktoj habi tė madhe tek evolucionistet. Arsyeja ishte se nė kėtė gjetje tė fundit te fosilit te Archeopteryxit, qė ndėr evolucioniste kohė te gjatė merrej si me mungesė tė njė krahėrori, mė tė vertetė kėtu gjendej.
Ky zbulim shkatėrroj bazėn e pretendimeve se Archeopteryx isht njė gjysėm shpezė qė nuk mund tė fluturonte plotėsisht.
Dy pika tė rėndesishme nė tė cilat mbahen pretendimet evolucioniste qė Archeopteryxi ėshtė formė kalimtare janė dhėmbėzat nė krahė dhe dhėmbet e tij. Ėshtė e vertetė se Archeopteryxi ka dhėmbza (kthetra) nė krahėt e tij dhe dhėmb nė sqep, por kėto tipare nuk dokumentojnė se kėto krijesa kanė ndonjė "lidhje familjare" me Reptiliet. Sepse sot ka dy specie tė gjalla tė zogjėve, Taouraco dhe Hoatzin, qė tė dy kanė kthetra nė krah pėr t'u mbajtur nė degė. Kėto krijesa janė plotėsisht zogjė, pa ndonjė karakteristikė tė reptilieve. Prandaj ėshtė e paqėndrueshme tė pohohet se Archeopteryxi ėshtė formė kalimatre, vetėm pėr shkak se ka kthetra nė krahėt e tij.
U kuptua se edhe kėto dy pika tjera nė tė cilat evolucionistėt mbahen, qė Archeopteryxi ėshtė formė ndėrmjetėsues sepse ka kthetra nė krahė dhe dhėmb nė gojė, nuk janė karakteristika tė ndonjė fomrė ndėrmjetėsuese. U pa se edhe sot ka zogjė tė tillė si Taouraco dhe Hoatzin tė cilėt kanė kthetra (thonjėza) pėr t'u mbajtur nė degė. Edhe nė specie tjera qė jetuan nė tė kaluaren kishte dhėmb.
Zbulimet e reja argumentojnė se Archeopteryx nuk ishte ndonjė ndėrmjetformė por vetėm njė shpezė i cili ėshtė pėr t'u futur nė njė kategori, qė mund t'i ėmrojmė si "Zogjėt me dhėmb"."

ARVANITI tungji :wink:

Reana
07-06-05, 09:05
Arvaniti me qene se tema nuk ka lidhje me filozofine..prapseprap do tju pergjigjem kuptohet jo nga pikveshtrimi filozofise?!!


Pak nė lidhje me Archeopteryxin qė nga evolucionistet merret si formė kalimtare nga reptieliet nė shpezė:
"Evolucionistet prezentojnė fosilet e Archeopteryxit si njė dėshmi pėr pretendimet e tyre se si Zogjėt janė zhvilluar nga Saurieret. Mirpo zbulimet e reja tregojnė se kėto shpezė kanė qenė vetėm njė art i zogjėve tė vdekur (zhdukur).

Archeopteryxi, i cili ndėr evolucioniste njihet si paraardhės i zogjėve tė sotėm, ka jetuar diku para 150 milion vjetėsh (pretendohet). Teoria pohon se disa dinosaure tė quajtura si Velociraptor ose Dromeosaurus evolucionisht u zhvilluan, me ērast pėrvetėsuan krahėt dhe filluan tė fluturojnė. Dhe kėshtu merret se Archeopteryx ėshtė formė kalimtare qė u nda nga paraardhėsit dinosaur dhe qė pėr tė paren herė u ngrit nė ajėr (tė fluturoj).
Hipoteza qė Archeopteryx isht njė "gjysmė zog" qė nuk mund tė fluturonte plotėsisht, ishte deri vonė e pėrhapur nė rradhėt evolucioniste. Mungesa e njė krahėrori nė kėtė krijesė, ishte sjellė si dėshmi qė kjo shpezė nuk mund tė fluturonte plotėsisht. Mirpo fosili i shtatė i Archeopteryxit i zbuluar me 1992 shkaktoj habi tė madhe tek evolucionistet. Arsyeja ishte se nė kėtė gjetje tė fundit te fosilit te Archeopteryxit, qė ndėr evolucioniste kohė te gjatė merrej si me mungesė tė njė krahėrori, mė tė vertetė kėtu gjendej.
Ky zbulim shkatėrroj bazėn e pretendimeve se Archeopteryx isht njė gjysėm shpezė qė nuk mund tė fluturonte plotėsisht.
Dy pika tė rėndesishme nė tė cilat mbahen pretendimet evolucioniste qė Archeopteryxi ėshtė formė kalimtare janė dhėmbėzat nė krahė dhe dhėmbet e tij. Ėshtė e vertetė se Archeopteryxi ka dhėmbza (kthetra) nė krahėt e tij dhe dhėmb nė sqep, por kėto tipare nuk dokumentojnė se kėto krijesa kanė ndonjė "lidhje familjare" me Reptiliet. Sepse sot ka dy specie tė gjalla tė zogjėve, Taouraco dhe Hoatzin, qė tė dy kanė kthetra nė krah pėr t'u mbajtur nė degė. Kėto krijesa janė plotėsisht zogjė, pa ndonjė karakteristikė tė reptilieve. Prandaj ėshtė e paqėndrueshme tė pohohet se Archeopteryxi ėshtė formė kalimatre, vetėm pėr shkak se ka kthetra nė krahėt e tij.
U kuptua se edhe kėto dy pika tjera nė tė cilat evolucionistėt mbahen, qė Archeopteryxi ėshtė formė ndėrmjetėsues sepse ka kthetra nė krahė dhe dhėmb nė gojė, nuk janė karakteristika tė ndonjė fomrė ndėrmjetėsuese. U pa se edhe sot ka zogjė tė tillė si Taouraco dhe Hoatzin tė cilėt kanė kthetra (thonjėza) pėr t'u mbajtur nė degė. Edhe nė specie tjera qė jetuan nė tė kaluaren kishte dhėmb.
Zbulimet e reja argumentojnė se Archeopteryx nuk ishte ndonjė ndėrmjetformė por vetėm njė shpezė i cili ėshtė pėr t'u futur nė njė kategori, qė mund t'i ėmrojmė si "Zogjėt me dhėmb"."

ARVANITI tungji :wink:

Sa kopjim i mire!!! (a e ke lexuar se cka ke shkruar bile :lol: ??.....)

Sa i perket pyetjes se Arvanitit kam pershtypje se eshte metafore per jeten, e jo per pulat e per vezet :lol:
prandaj edhe nuk je ne gjendje ta kuptosh aspektin filozofik te pyetjes se Nitit, meqe nuk je i njohur me shprehjet figurative :lol: !!!!

Perndryshe kopjimi qenka gjenial!!! me pelqeu shume!!!
Qe nga 14 Maj i ketij viti ne New York, ne Muzeun e Historise se Natyres eshte prezentuar ekspozita "Dinosauret :arrow: Fosile te lashta, zbulime te reja", meqerast jane prezentuar fosilet e "Bambiraptor-it" qe i takon familjes se Dromaeosaurusve, ne baze te cileve konfirmohet teoria se praktikisht para-ardhes te zogjeve ishin Dinosauret!!!!

Te gjithe jeni te ftuar ne vizite, :wink: ekspozita do te jete e hapur deri me 8 Janar 2006!!!

http://www.amnh.org/exhibitions/dinosaurs/intro/newspecies.php

ARVANITI
07-06-05, 11:13
Mos u trashni!

Veza dhe pula jane siperfaqesore.

Mos shpjegoni ketu nga ana bilogjike.

Filozofike!!!

Reana
07-06-05, 11:32
Mos u trashni!

Veza dhe pula jane siperfaqesore.

Mos shpjegoni ketu nga ana bilogjike.

Filozofike!!!

:lol: :lol: :lol:

Odise
08-06-05, 09:30
kryesorja eshte: mos me dale veja, para pules! :wink:

Reana
08-06-05, 17:34
kryesorja eshte: mos me dale veja, para pules! :wink:

:lol: :lol: :lol:

Po flet me metafore apo drejtperdrejt per pulen dhe vezen :lol: :lol: :lol:

GURI SYLAJ
08-06-05, 18:16
PULA APO VEJA sa pyetje e thjeshte por pa mundesi per te dhene nje pergjigjeje .
Dikush tha qe te shtrohet ne rrafshin filozofik dhe kjo shume e thjeshte " E DIJE SE S'DIJ ".


Guri sylaj

Odise
08-06-05, 21:45
GURI, qysh bre burre 's'dij se s'dij' e perdit han pula e veze? :lol:


Reana, pulen e dua ma shume, se veza mund te jete e klluqt, te mashtron :lol: :lol: :lol:

kahmot thone: nuk eshte mire me dale voja, para pules! as kete nuk e din, qysh bre edhe ti :lol:

Reana
08-06-05, 22:36
GURI, qysh bre burre 's'dij se s'dij' e perdit han pula e veze? :lol:


Reana, pulen e dua ma shume, se veza mund te jete e klluqt, te mashtron :lol: :lol: :lol:

kahmot thone: nuk eshte mire me dale voja, para pules! as kete nuk e din, qysh bre edhe ti :lol:

Dhe kjo eshte filozofia yte jetesore :roll: ????

DEA
08-06-05, 22:43
Une e di :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: gjithe ket diskutim qyyyyyyyyyyyyyy, po pula normal qe e ka bo vene :lol:

Tomori
09-06-05, 23:51
Une e di :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: gjithe ket diskutim qyyyyyyyyyyyyyy, po pula normal qe e ka bo vene :lol:
"DEA" te lumte :lol:

Odise
10-06-05, 03:59
bukur DEA,

po kjo nuk ishte asfare filozofie, ky eshte nje evolucion shpezor, more te uruar, ju thash, qe kryesorja te mos dali voja para pules - lexo titullin, po ku e ben voja pulen? Ku e ben bija nanen? Pula qe del nga voja, eshte bija, a biri i pules, ashtu sikur te te gjitha shpezet... haj medet haj, kaq shume te sterzgjatet kjo teme? Ko eshte vetem thenie ngacmuese.

desh e kuptoi edhe Reana, po ajo e mori vetem si alegori, po edhe aty pashe se nuk ishte e sigurte, e heshta...


Odise

Reana
10-06-05, 17:10
bukur DEA,

po kjo nuk ishte asfare filozofie, ky eshte nje evolucion shpezor, more te uruar, ju thash, qe kryesorja te mos dali voja para pules - lexo titullin, po ku e ben voja pulen? Ku e ben bija nanen? Pula qe del nga voja, eshte bija, a biri i pules, ashtu sikur te te gjitha shpezet... haj medet haj, kaq shume te sterzgjatet kjo teme? Ko eshte vetem thenie ngacmuese.

desh e kuptoi edhe Reana, po ajo e mori vetem si alegori, po edhe aty pashe se nuk ishte e sigurte, e heshta...


Odise


hemmm :lol: :lol: :lol:
Perkundrazi, nga aspekti EVOLUTIV, organizmat e pare jane gjithmone primare siq eshte veja ne kete rast (kthehu tek shkrimi i "Gurbetcarit" dhe lexo per ADN-n dhe ARN-n, ai ka harruar me duke te flase edhe per "mutacionet"-DNA mutations, ne kuader te shkrimit)....

E se CILEN "filozofi" e zgjedh dikush, eshte ceshtje individuale, perderisa FILOZOFIA si shkence, nuk eshte shkence egzakte, por eshte "vetesherbim" :lol: (ne menyre alegorike :twisted: )...

GURI SYLAJ
10-06-05, 18:28
Reana keni plotesisht te drejte .
Eshte krejt dicka tjeter nese ne ketu e shohim vetem si pyetje ngacmuese dhe ndoshta , duke e marre parasysh sterzgjatjen e temes pa nje perfundim bindes , duhete dhene drejte edhe Odiseut ,por kjo edhe nuk eshte vetem dicka ngacmuese dhe per te vertetu kete une do te kaloj ne banalitetin e thjeshte dhe do e shtroj nie problem tjeter.
Nuk eshte me rendesi , zoti. Odise , se a pula a veja por ketu rolin qendror e luan edhe knusi. D.m.th. formula e jetes 1+1=3. Dhe jete ece me tutje.
Por kjo teme eshte me e mire rreth gjygymave te qajt , neteve te dimrit ne ode dhe gjithesesi edhe cigare .

Pshtille nja Odise e percille kutin -kush e dheze?

Me nderime Guri Sylaj

Odise
10-06-05, 22:15
Reana keni plotesisht te drejte .
Eshte krejt dicka tjeter nese ne ketu e shohim vetem si pyetje ngacmuese dhe ndoshta , duke e marre parasysh sterzgjatjen e temes pa nje perfundim bindes , duhete dhene drejte edhe Odiseut ,por kjo edhe nuk eshte vetem dicka ngacmuese dhe per te vertetu kete une do te kaloj ne banalitetin e thjeshte dhe do e shtroj nie problem tjeter.
Nuk eshte me rendesi , zoti. Odise , se a pula a veja por ketu rolin qendror e luan edhe knusi. D.m.th. formula e jetes 1+1=3. Dhe jete ece me tutje.
Por kjo teme eshte me e mire rreth gjygymave te qajt , neteve te dimrit ne ode dhe gjithesesi edhe cigare .

Pshtille nja Odise e percille kutin -kush e dheze?

Me nderime Guri Sylaj

*******
po de, knusi osht i biri pul's, po edhe pula del dikur e bija knusit, po ma vone :wink:

ate DNA e kemi te njohur, per dinosauret e arkeopteriksin etj., po ketu nuk kishte nevoje te analizohet DNA e pules, sepse ai eshte ngacmim, me te shtie me qeshe, e asgje tjeter, sikurse thone: mish e oriz me dhi n'to (do te thot, me mish dhije, mishi i dhise - po kjo vret edhe ne anen tjeter, si ngacmim :wink:

tu rrittndera o GURI, je kone e je axhakzade :lol: po mundohem m'i lone dreqin, po s'po m'lshon... po lypė gjaku tym

Juaji

Odise

Reana
11-06-05, 07:51
po kjo nuk ishte asfare filozofie, ky eshte nje evolucion shpezor, more te uruar, ju thash


po de, knusi osht i biri pul's, po edhe pula del dikur e bija knusit, po ma vone :wink:

ate DNA e kemi te njohur, per dinosauret e arkeopteriksin etj.,
Evolucioni shpezor te cilit i referohesh ti e pastaj ADNs etj, thote se organizmat e perbere erdhen PAS astyre primare ...
NESE je duke FOLUR per SHKENCEN EGZAKTE TE BILOGJISE, veja ishte e para e pastaj pula....
Por poqese je duke folur nga aspekti FILOZOFIK, mund te thuash CKA te duash, eshte ceshtje individuale....

VE re si shprehesh, te lutem, na lejo neve tjereve te mendojme se, se paku TI e ke idene se per cka je duke folur :?

Artisti
12-06-05, 11:45
me kqyr holl e holl edhe pula edhe veza
kan zbrit dyjat bashk prej qielli
pra diqysh si t shenjta

kto dyja ishin njoftu edhe ishin betu me nis ni jet
t perbashkt

per qata edhe sot e ben njana tjetren

Kodra
28-06-05, 14:33
**********
**********
**********

Kush e din le ta thotė,edhe mua mė intereson kjo ēėshtje !!!

A ka ndonjė Formulė qė mund ta zgjidh kėtė Problem (Thėnie) ?

Fshatari
11-11-05, 23:26
Lexoni me vėmendje kėtė pėrgjigje qė ka lindur njė ditė, rastėsisht, nė mendjen i njė gjeniu :
"Vura re se "veza" dhe "pula" qenka tema mė e gjatė(me replika dhe mendime, kuptohet) nė kėtė forum! Desha tė shfaq mendimin tim lidhur me kėtė temė tė papėrgjigje !
Kjo temė (qė pėr mua ka karakter metafizik) kėrkon pėrgjigje metafizike : vetėm Zoti(Krishti, Allahu, Buda) ėshtė nė gjendje tė vendos se kush ka qenė e para : veja apo pula!
Perėndia ėshtė e vetmja fuqi e paskajshme, e padefinuar, e pranueshme nė ēdo kohė e ēdo vend qė ėshtė e aftė "tė krijoj diēka(njė materje) nga hiēi dhe tė kundėrten : tė shndėrrojė diēka nė hiē gjė"!
Duke patur parasysh varfėrin e njerzve tė parė, zoti kishte vendosur (arbitrarisht) tė krijojė sėpari vezėn!
Veza, siē e dini tė gjithė kėtu, kushton mė pak se pula... prandaj...!
Pėrfundim : veza i paraprin pulės nė kohė, pėr shkaqe krejt praktike, e Zoti i madh nuk injoronte kėtė!

rastesishT
02-12-05, 21:31
**********
**********
**********

Kush e din le ta thotė,edhe mua mė intereson kjo ēėshtje !!!

A ka ndonjė Formulė qė mund ta zgjidh kėtė Problem (Thėnie) ?


Kodra- hahahahhahahahah Ekuacon i pazgjidhur mi zjell mua te dyjat ti ha

Qu bre ti autori i temes Themi 2 voe...hahahahhahahahhaha

rastesishT
02-12-05, 21:33
Lexoni me vėmendje kėtė pėrgjigje qė ka lindur njė ditė, rastėsisht, nė mendjen i njė gjeniu :
"Vura re se "veza" dhe "pula" qenka tema mė e gjatė(me replika dhe mendime, kuptohet) nė kėtė forum! Desha tė shfaq mendimin tim lidhur me kėtė temė tė papėrgjigje !
Kjo temė (qė pėr mua ka karakter metafizik) kėrkon pėrgjigje metafizike : vetėm Zoti(Krishti, Allahu, Buda) ėshtė nė gjendje tė vendos se kush ka qenė e para : veja apo pula!
Perėndia ėshtė e vetmja fuqi e paskajshme, e padefinuar, e pranueshme nė ēdo kohė e ēdo vend qė ėshtė e aftė "tė krijoj diēka(njė materje) nga hiēi dhe tė kundėrten : tė shndėrrojė diēka nė hiē gjė"!
Duke patur parasysh varfėrin e njerzve tė parė, zoti kishte vendosur (arbitrarisht) tė krijojė sėpari vezėn!
Veza, siē e dini tė gjithė kėtu, kushton mė pak se pula... prandaj...!
Pėrfundim : veza i paraprin pulės nė kohė, pėr shkaqe krejt praktike, e Zoti i madh nuk injoronte kėtė!

Fshatari, si fshatar na ke jap nje pergjigje gogja te mire. Pajtohem me ty Zoti e di me se miri se si i ka krijuar keto.

Tomori
12-01-06, 13:20
Une e di :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: gjithe ket diskutim qyyyyyyyyyyyyyy, po pula normal qe e ka bo vene :lol:

Nėse Pula e paska bėrė vezėn, atėherė Zoti qenka Pulė, edhe atė i gjinisė femėrore. :lol: :lol: :lol:
Murgesh mos te lutem...mos gabo....bjer ne tybeistifa!!!
Mos me zotin te lutem..a eshte patjeter te emnosh zotin e te transferojshe ne pule..! Nuk eshte shaka...
Murgesh te respektoje dhe te lutem mos me keqkupto... :arrow:

Murgesha
12-01-06, 13:39
Une e di :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: gjithe ket diskutim qyyyyyyyyyyyyyy, po pula normal qe e ka bo vene :lol:

Nėse Pula e paska bėrė vezėn, atėherė Zoti qenka Pulė, edhe atė i gjinisė femėrore. :lol: :lol: :lol:
Murgesh mos te lutem...mos gabo....bjer ne tybeistifa!!!
Mos me zotin te lutem..a eshte patjeter te emnosh zotin e te transferojshe ne pule..! Nuk eshte shaka...
Murgesh te respektoje dhe te lutem mos me keqkupto... :arrow:

Po mirė Tomori a nuk tė vate edhe ty mendja kėshtu diēka a?? :wink: :wink:

Tomori
12-01-06, 14:43
Archeopteryxi, i cili ndėr evolucioniste njihet si paraardhės i zogjėve tė sotėm, ka jetuar diku para 150 milion vjetėsh (pretendohet). Teoria pohon se disa dinosaure tė quajtura si Velociraptor ose Dromeosaurus evolucionisht u zhvilluan, me ērast pėrvetėsuan krahėt dhe filluan tė fluturojnė.

Dinosaure si Velociraptor ose Dromeosaurus, jan me te vjeter se Archeopteryxi- ( Pula) :wink:

Artisti
25-09-06, 01:58
A e zbuloi dikush ????


.

Murgesha
25-09-06, 09:16
Mendoj se Pula ka ardhė e para.

"Nė fillim krijova tokėn, pastaj ate e mbusha me tė gjitha llojet e shpezėve dhe kafshėve..."

Nuk thot se e mbusha me ve pėr t`i bėrė shpezėt...:confused:

Artisti
25-09-06, 09:23
Mendoj se Pula ka ardhė e para.

"Nė fillim krijova tokėn, pastaj ate e mbusha me tė gjitha llojet e shpezėve dhe kafshėve..."

Nuk thot se e mbusha me ve pėr t`i bėrė shpezėt...:confused:


Pasha zotin me binde :smile:


.

Artisti
25-09-06, 09:24
Nime ,veq njeriun e paska harrue hahahahhahhahahahhahha


.

Murgesha
25-09-06, 09:27
Nime ,veq njeriun e paska harrue hahahahhahhahahahhahha


.

E ka parė qė kafshėt dhe shpezėt janė tė urta pėr ta qeverisė tokėn. :cool:
Me njė eksperiment tjetėr e ka bėrė edhe njeriun ha,ahahahahaaaaaaaaaaaa

GURI SYLAJ
25-09-06, 14:21
...ose ndoshta edhe ai (njeriu ) bene pjese dikun ne dy kategorite e para......

Murgesha
25-09-06, 22:23
...ose ndoshta edhe ai (njeriu ) bene pjese dikun ne dy kategorite e para......

S`ma merr mendja o Guri, se atje po thuhet qė prej baltes e krijuam njeriun. E sigurisht ai ėshtė nervozuar qė se kan bėrė tė parin, por tek pas njė pule i ka ra ndėrmend ta krijoj ate dhe kurr mė rahat su bo, as me pula e as me vezė. :biggrin:

halla e madhe
26-09-06, 08:00
S`ma merr mendja o Guri, se atje po thuhet qė prej baltes e krijuam njeriun. E sigurisht ai ėshtė nervozuar qė se kan bėrė tė parin, por tek pas njė pule i ka ra ndėrmend ta krijoj ate dhe kurr mė rahat su bo, as me pula e as me vezė. :biggrin:

:biggrin: :biggrin: :biggrin:

Sead
27-09-06, 18:12
Zoti e ka pru Pulen dhe Pula e ka pru Vezen :)

Gentiani
27-09-06, 22:22
Shumė afėr ka qenė tė zgjidhet edhe kjo dilemė filozofike, por ja qė ndėrkohė...ndėrkohė erdhi Ganiu dhe i tha: Hekuran shko mi the njė - dy vezė! dhe prej atėherė nuk dihet kush kėndin e solli dhe cila, cilėn e mori :tongue: :tongue: si pat thėnė "ai i moēmi bre" servohen nė pjatė dhe nuk i pyet njeriu shumė, pėr gjenezėn e kėsaj dileme filozofike ha,hahahaaaa :wink:

Luana
28-09-06, 16:06
Pula eshte "Fuqia" ndersa Veza eshte "Akti" ose "Veprimi". :tongue:

Reana
28-09-06, 18:23
Uhaaaaa...
Gati te harrojme rrolin e "Knusit" ne tere kete pune:cool: !!!

panta_rhei
28-09-06, 22:29
Uhaaaaa...
Gati te harrojme rrolin e "Knusit" ne tere kete pune:cool: !!!

...pse qka paska thon "Knusi" allahile?!:eek: