PDA

View Full Version : Ushtrimi mental dhe fizik.


Psikologu
29-05-05, 07:26
Dėshironi tė keni sukses ne karrieren tuaj???
Nė jeten tuaj tė perditeshme???
E njifni brendesin tuaj , ndoshta jeni talent i pa zbuluar???
Atehere do tė shkojm sė bashku nė ketė projekt , dhe tė punojm bashkė , por kujdes.??!!!
Lexoni me vemendje!!!

Mos harroni:
Ushtrimin mental e perdorin njerezit e fameshem ne ketė botė.


Sikur qė ndoshta e dini, ushtrimi mental pėrdoret nga shumė yje tė njohura boterore si ne politikė,sport , art, muzike dhe sfera tė ndryshme jetsore.
Me ketė projekt do tė formojm njė program i cili e benė tė mundur qė edhe ju tė zbuloni veten tuaj dhe tė keni sukses mė tė mirė nė tė ardhmen.

Pa hamendje Ushtrimi Mental paguhet me njė shumė tė madhe te hollash nga njerezit e ngritur pėr tė dominuar dhe korrur sukses ne karrieren e tyre jetsore, qka ne fakt , ky program eshtė i mirėnjohurė dhe deri me sot , por ka qenė si fshehtesi ne mesin e shumė njerezve.
Qka me tutje eshtė edhe sot pak e njohur, e kjo mundet tė jetė shumė me rendesi pėr ju, eshtė qe tė gjithė ata qe kan arritur tė lenė duhanin , alkoholin , drogen . janė larguar nga fobia tė ndryshme,pa gjumesia, kan dalur nga shumė kriza personale, ose kan realizuar endrren e tyre, duke u bazuar dhe studijuar Ushtrimin Mental, qe shumė prej tyre edhe sot pas kesaj e perdorin ketė menyrė tė ushtrimit.
Por e gjithė kjo e percjellur ndoshta me vite nga panika , ankthi dhe pasiguria, ka ndryshuar tek njerezit kur iu kan nenshtruar Ushtrimit Mental dhe atij Fizik, dhe pas kesaj metode ata/ato arriten tė zbulojn veten e tyre, brendesin e tyre, arriten tė mbajnė fjalime para publikut , tė kendoj , vallezojn dhe tė shprehin atė qka mendojn dhe deshirojn , pa u kapluar nga panika dhe friga e tyre e mbrendeshme.

Perse njeriu duhet ti studijoj keto menyra tė ketij sistemi Mental dhe Fizik.A thua a eshtė kjo qė vetem tė behen njerez tė perkryer ne jeten e tyre dhe tė arrijn tek kulminacioni i deshiruar,a duhet njeriu tė ketė probleme terheqese dhe tė pa zgjedhura ne jetė si ato probleme qe i cekem mė lartė.Do tė shkruaj njė kohė tė gjatė dhe te perdorim sqarimin e metodave se si dhe qka duhet vepruar qe tė lirohemi nga shumė pengesa qe kemi ne jetė , dhe tė arrijm aty ku kemi deshirė.
Ta pėrfundojm ketė rubrik dhe te mendojm pėr rubriken e ardheshme.
Cilat mendime zgjohen tek ti pasi qe ke lexuar pak nga kjo.

Vazhdojm ne postimin tjeter...

Si behet matja dhe vlersimi i suksesitr ne jeten tonė??!!!

Psikologu
02-09-05, 10:12
Matja dhe vlersimi i suksesit ne jeten tonė.

Njė bindje e shumė njerezve ėshtė se vetem shkollimi i lartė e benė njeriun tė jetė sulsesplotė dhe tė jetė ne nivelin e lartė te jetes,por shtrohet pyetja se a ėshtė me tė vertet kjo keshtu , sa qendron kjo bindje ose ky vendim.
Sa per fillim mund te konstatojm se , nga ato burime qe ne i kemi kufizuar, nuk gjindet asnjė studim i cili mundet tė pohoj se shkollimi i lartė ka njė lidheshmeri ne mes tė diplomes dhe tė asaj "tė arriturat e jetes", e kjo mvaret nga shumė shkaqe:
Njė nder shkaqet kreyesore ėshtė se ėshtė shumė veshtirė ti masim " arritjet tona"
Shkak tjeter mund te jetė , qe ne kemi definicion se cka me tė veret quhet " arritje-pėr personin privat".
Shkak tjeter mund tė jetė ,qe shkolla , ne pergjithesi , nuk brengoset qė tė edukoj ose udhezoj ty nė rezultatet e "arritjes tende personale"
Cka me tė vertet ėshtė Arritja dhe suksesi?!
A ėshtė me e vlersuar qe tė jesh drejtor i bankes , apo te jesh fshatar i thjesht?
A mund te qendroj puna keshtu se njė fshatar, qe me te vertet do tė deshironte tė jetė drejtor i bankes,dhe se njė drejtor i bankes do tė deshironte te jetė fshatar?!
Po si te behet njeriu njė nder drejtoret mė tė mirė te botes , ose njė nder fshataret me tė mirė tė botes.
Si behet njeriu i aft qė me te vertet e deshiron ketė arritje?
Si behet njeriu i lumtur?
A ėshtė e mundur kjo-si e benė njeriu matjen e arritjes sė vetė?!
Po a ka mundesi qe keto tė dy tė behen njė , edhe drejtor , por edhe fshatar.
A ėshtė e mundur kjo arritje qė te keni guximin e tė flisni para njė mases sė madhe pa u friguar, qe tė ndaloni pimjen e duhanit,qe tė vendosni piken e karrieres sė juaj, tė bini nga pesha,tė beni atė qe kurrė skeni guxuar ta beni , ose tė provoni qe nga vetja e juaj ti hjekni Fobiat ( frigen) qe ju kan percjellur me vite?!
Rezultatet e ushtrimit Mental dhe Fizik , kan deshmuar qe , ata tė cilet kan shprehur vullnetin dhe deshiren qė te mirren me keto ushtrime kan arritur shumė suksese ne jeten e tyre, dhe njeherit kan berė lidheshmerin e qetsis shpirterore me atė trupore.
Ne ushtrimet fizike se kemi fjalen per ngritjen e peshave te ndryshme ne Body Building, por ėshtė njė metod e tjeter , ne tė cilen do tė jap sqarim mė vonė, , por ushtrimet trupore , menyrat e mocioneve , janė qelsi kryesor nė ketė drejtim, dhe per ketė arsye gjindet edhe ushtrimi Fizik si pjesė e perditeshme nė ketė drejtim dhe qellim.
Peshngritja per ushtrimin e trupit , siq e thash mė parė nuk janė tė futura nė ketė kurs ( ta quaj ashtu) sepse permes kesaj nuk arrihet ndonje sukses , mu per aty ku e kam qellimin.
Eshė me shumė njė llojė teknike e marrur nga vendet Lindore (India) qe e quaj "ushtrim Fizik",pra dituria se si ne te funksionojm ne menyren Fizionomike, e mbi te gjitha,rendesin e balansimit dhe e levizjeve harmonuse, si dhe metodat e ushtrimeve qe te jemi mirė e tė funksionojm mirė, kur dihet me njė fjalė se balanca e formon haronin.
.
Shpirti dhe trupi janė tė ngjitura bashkė,por as metodat mė te vogla Psikomatike nuk na e kan deshmuar se shpirti dhe trupi qendrojn tė lidhura bashkė me njeri -tjetrin ne jeten tonė te perditeshme.
Keta jetojn tė ndarė nė tė shumten e rasteve.
Stresi negativ ėshtė njė fenomen i afert (percjelles) , i cili krijon shqetesime dhe dhimbje nė trupin tonė , si nė anen fizike por ashtu edhe nė anen psiqike.
Eshtė e veshtirė tė besohet , se dikush ėshtė mirė , ose i gezuar, vetem e vetem qe e ka trupin mirė te ushtruar dhe qe personi nė fjalė ka njė kondicion tė mirė dhe tė mjaftuar.
Ose, nė anen tjeter;Qe meditimi dhe ushtrimet e tjera mendore munden tė kompenzojnė njė jetė tė qetė dhe tė qendruar (pasiv) ne prejashtim tė ajrit tė paster , shetitjes dhe levizjes trupore.
Per ketė arsye , une e quaj ketė "kurs" si Kompentenc Sociale permes ushtrimit Mental dhe Fizik.Me rendesi ėshtė qe tė mbahet nė mend se E TŹRA , fillon me njė proces mental, pamvaresisht nese Sistemi ( qe do ta sqaroj nė te ardhmen) fillon nga ai vend qe ne nė ditet tona tė perditeshme e quajm " lartė nė kokė" dhe mu atje , sė shpejti do tė shkojm te ushtrimi i parė Mental, por ishte me rendesi tė sqarohen disa shembuj para se te futemi direkt ne ushtrimet qe do tė preferohen nė tė ardhmen.
Kur e kishim fjalen te shkollimi , aty ėshtė vetem njė qellim i njerezve nė pergjithesi ,pra qe te kryen shkollen , fitoj vendin e punes , tė ketė banesen , me njė fjalė " nevojat basale" te jetes , duke harruar ne teresi nevojat tjera mentale pėr tė cilat ėshtė nevoja edhe me e madhe qė cdo gjė te funksionoj ne menyren mė te leht , pėr njė jetė me te leht e tė lumtur, sepse nuk ėshtė jeta vetem sa per njė ushqim ose kulm mbi kokė.
Shpesh njeriu kur e viziton ndoj lokal , ose takon ndokend te pasur, shkrimtar, aktor,muzikant i benė pyetje vetes;
Qfarė njerezish janė keta , te cilet edhe pse mendonin se janė te pafat , arriten te ngjiten aty ku kishin planin , deshiren ose qellimin, pra qellimi i tyre ishte te kalojn mbi brigjet e pengeses se madhe, duke u permbajtur ne menyren e qellimit jetsorė ,pra duke e lidhur sė bashku trupin dhe Shpirtin ne harmoni tė perditshme.

Vazhdon...

Psikologu
05-09-05, 10:27
Nese njeriu kaplohet nga stresi negativ dhe vdesė parakohe p.sh, nga infrakti nė zemer , atehere ky nė fjalė nuk ishte mirė me zhvillimin e vetė personal, arsye mundet tė jetė depresioni i gjeneralizuar ( humbje shpreses pėr jetė, shtrengime ne gjoks tė njėpas njėshme, probleme tė ndryshme jetsore etj)
Nese njeriu , pa nderpre nuk ėshtė mirė,ėshtė i pa kenaqur , ka probleme me jeten e vetė sociale , dhe rrethin se ku jeton e vepron , pra , nė ketė rast , njeriu nuk ėshtė kompetent pėr jeten sociale, me njė fjalė i mungon njohuria e duhur.
Nese njeriu tash ėshtė mirė (pas trajtimit)dhe funksionon mirė, por endrren e vetė dhe deshiren e vetė , nuk ia arrin qė ta plotėsoj , atehere do tė thotė se ka mesuar pak nga kjo qė ne po e flasim dhe do ta flasim , por me kohen do tė arrin tė hyn nė rrugen e anes pozitive tė jetes ,kuptohet edhe me kontributin e tij ne zbatimin e menyrave dhe tė rregullave qe do tė parashtrohen (ne vazhdim).
Arsyja pėr arritje deri te kjo ėshtė se , ne pa tjeter , me ndihmen e ketij shkrimi "kursi" gjindemi nė rrugen e drejt , dhe se pa tjeter edhe do ti ndryshojm vetit negative tėcilat na percillnin deri me sot, pra qe tė arrihet qellimi i nevojes tende dhe qellimi i qellimit tė jetes tėnde.


Vazhdon.....


Nga ketu fillon trajtimi!!

Psikologu
09-09-05, 13:53
Nga ketu fillon trajtimi

Ju tash ,do tė jeni ne diqka tė re tė pa zbuluar nga ju deri me sot , pra do tė zbuloni shumė nga vetja e juaj , do ta dini se vleni shumė , por do ta dini edhe atė se ne brendesin e juaj ka aq shumė energji tė cilen deri sot se keni pėrdorur , por e keni quajtur si pėngesė , duke menduar qė ju keni shumė gjera qė janė aq tė pa mundura tė cilat edhe i quanit shpeshė ;-si pa rezultat ose si pa fat pėr qdo tentim, nė arritjen e juaj tė mirėqenjes ne drejtimin shkollorė , tė punes , dashuris ose shkurt tė sferave tė juaja jetsore dhe tė vetes sė juaj shpirtrore.
Mė keto ushtrime tė cilat do tė preferohen nga dita nė ditė , nė do tė perfitojmė shumė dhe tė verejm se cka me tė vertet ndodhė nė trurin tonė, kur ne besojmė plotesisht se kemi kontrollė tė mirė ne mendimet tona, ne ndjenjat tona , shqetesimet tona ,por a qendron kjo ashtu nė tėrsi a jo?!


Parapregaditje!

Fillo qė tė kerkosh njė vend tė pėrshtateshem , ku , ose mund tė ulesh ose tė shtrishesh nė njė pozitė tė pershateshme pėr trupin.
Nese shtrihesh, duhet tė shtrihesh pėr se gjati , ti shtrish duart , tė jesh nė poziten e drejtė dhe ta mbeshtesish koken nØnjė jastėk tė butė.
Por , nese e zgjedhe tė ulesh nė njė karrigė ose fotele, duhet tė ulesh mirė dhe shpindn ta mbeshtesesh drejt nė mbeshtetesen e karriges dhe duart ti lėshosh nė poziten e drejt ė.Tė dy kembet duhet tė pėrpjekin mirė nė tokė dhe tė jenė tė bashkuara.

Udhėzimi i parė.

Ulu ose shtriju nė njė vendė me tė pėrshtateshme.

Mbylli sytė;

Provo pastaj qė tė shofesh (paramendosh) para teje njė dorė me tė cilen e shkruan emrin tėndė me njė shkums tė bardhė ne njė tabele (si ato tė shkolles), emrin tėndė shkruaje me shkronja tė shtypit , jo tė shkrimit ose nenshkrim.

Kur tė arrish ta bėsh ketė nė brendesin tėnde (paramendime) provo qė ta mbashė atė fotografi para vetes tende.

Koncentrohu qė tė mos shkojn mendimet askund tjeter , vetem tek ajo qė e ke shkruar nė tabele.

Tėnto qė ketė fotografi ta mbani para vetes dikund afer 5 minuta , dhe provoni qė tė mos lejoni qė mendimet e juaja tė ikin nga aty , ose ndaloni mendimet e tjera qė ju vijn nė kokė edhe pa deshiren e juaj.

Kėtė ushtrim ju duhet ta pėrserisni mė pa tjeter deri tri nė tri here,sepse vetem njė here ėshtė sikur tė mos ishte asnjehere.
Pas kėsaj , merreni njė leter , nė tė cilėn do tė pergjigjeni nė pyetjet qė vijnė mė poshtė.

Nė leter pergjigjuni.

a) A kishit mundesi qė fotografin ta paramendoni para vetes dhe ta shkruaj emrin nė mbrendesin time?
b)A munde ta mbashė fotografin para vetes pa tė ngacmuar mendimet e tjera.
c) Nese erdhen mendimet e tjera ne koken e juaj, cka veprove , si mendove?

Ketyre pergjigjjeve duhet tė ju pergjigjeni nė menyren mė reale dhe keto ti ruani ,sepse pas mbarimit tė gjithė kesaj , do tė kthehemi prapė nga fillimi dhe tė shofim se sa kemi arritur ne nė ketė rrugė, sa jemi balansuar ne dhe cka kemi arritur nga kjo?!

Vazhdon....

Orjentimi dhe vlersimi i parė!

Psikologu
15-09-05, 14:51
Orjentimi dhe vlersimi i parė!

Sikur qė e keni verejtur se gjatė ushtrmit , nė koken tonė futen edhe mendime tė tjera tė pa deshiruara tė cilat nuk mundemi ti ndalojmė.
Pra, papritur njeriut munden ti vijnė shumė mendime nė koken e tij,mendime brengosese ose ato shqetesuese, p.sh. obligimet e punes, problemet e dashuris , ato tė pagesave etj etj , ose thėnė thjeshtė , veshtirėsit e ndjenjes nė brengosje ose pavullnet.Njė zė i papėrshtateshem nga rrrethi majfton nganjehere qė tė rreshqitet nga ato mendime nė tė cilat njeriu ėshtė i koncentruar,ose me njė fjalė nuk ka aspak mundesi pėr koncentrim pa marrė parasyh se sa dhe si ju deshironi.
Shpesh , ne mendojmė se ne duhet ti lejojmė qė keto mendime ose paramendime tė na vijnė nė kokė ,sepse keto janė njė llojė i procesit natyror qė tė mos na mungon asgjė.
Por , kjo nuk ėshtė keshtu nė realitet aspak ,sepse problemet nuk zgjidhen me forcen e vetėdeshirės ,pa marrė parasysh se sa kemi ne deshirė dhe vullnet,nese nuk jemi tė qetė dhe kontrollues mbi veten tonė.
Kete fenomen , ne e quajm "Bengosja si strategji"
"Nese une nuk shqetesohem do tė behet shumė keq,sepse pėr atė po brengosem se e dij qė mundet tė behet shumė keq , dhe se kam arsye tė brengosem !!! Dhe pėr kete une duhet tė futem nė forcen e vetė deshires dhe te luftoj me ajrin,qė ajo e pa deshiruara tė mos mė ndodhė"
E pėr ketė njeriun ka mundesi tė thotė ose mendoj ndryshe;
Pse te brengosem?!
Pamarrė parasysh brengosjen time , njė gjė e tillė do tė ndodhė!
Dhe mu pėr ketė , njeriu u largohet shumė mendimeve dheasaj qė e thash mė parė "Brengosja si strategji"
Qė tė u ikesh mendimeve tėpadeshruara ėshtė njė parakush qė ti duhet tė lirohesh ne muskujt e trupit tėndė, te themi se lėshon trupin e lirė ,sepse trupi i shtrenguar , dergon nė ato mendime dhe shqetesime mė tė mėdha.
Njė veprim mundesh ta besh cdo here dhe cdo kund ,pamarrėparasysh se ne cilen kohė dhe ku gjindesh,ose pa marrė parasysh se sa i shqetesuar ke qenė ne disa raste tėmėparshme.
Diqka nga kjo , nė fakt mundet edhe tė befasoj ,sepse kjo nuk ėshtė njė gjė e pa mundur ne forcen e deshires , pra nuk kerkohet aq shumė nga ti.
Por , ne tė ardhmen , ne do tė mesohemi me veten tonė , dhe mos u shqeteso kur tė verejsh se edhe ti kishe shtrengime tė panjohura nė trupin tėndė pėr tė cilat , deri me sot , nuk e ke ditur.
Kjo nuk ėshtė qudi ,sepse shumė njerez e kan ketė dhe e bajnė si barrė me veti cdo here.
Por nė bazė tė ushtrimeve , do tė mesohesh se sa ėshtė dallimi ne mes tė shtrengimin dhe lirimit tė trupi , sa ėshtė nevoja dhe vlera e saj pėr njė jetė me tė mirė, pėr njė te ardhme te qetė.
Njė teori mbi ketė thotė se ; "Kur njeriu i ka muskujt e trupit tė shtrenguar, e ka veshtirė qė tė relaksohet (lshohet i lirė) mentalishtė" dhe e kunderta ;
"Kur njeriu ėshtė mentalishtė i shtrenguar, e ka veshtirė qė ti liroj muskuj e trupit"
Njė shembullė te lehtė mundemi ta marrim ;
Nese flen mė mjekerr tė shtrenguar , ose me sy tė shtrenguar, kjo tė pengon qė tė fleshė njė gjumė tė mirė dhe te rehatshem, dhe si shkak i kesaj eshte vetem un-i i yt ,qė dergon signale tė gabuara dhe shqetesuese nė muskuj.
Por , nese njeriu ka deshirė qė ti lartesoj resurset e tij te un-it kerkohet qė me doemos tė i liroj muskujt e tij/saj , e pas kesaj mundet tė shkohet me tutje dhe tė filloj pėr ta permiresuar veteveten ,sidomos nė rrugen e veshtiresive tė koncentrimit .

Vazhdon...

Udhezimet

Psikologu
16-09-05, 16:17
Udhzimet!!


1. Tash do tė shtriheni ne menyren simetrike , koken ne njė jastek tė butė.
Ėshtė mė rendesi qė krihet , kembet dhe koka tė gjindn nė njė linje tė drejtė.

2.Mbylli sytė

3.Qė tė fitoni menjehere lirimin fizik dhe psiqik; merrni frymė thellė.


4. Rrini ashtu tė shtrirė dhe vetem ndjene frymarrjen.

5.Filloni tash qė tė merrni frymė thellė dhe mbane frymen ...dhe pastaj shrengone doren e djathet...mbajeni mirė tė shtrenguar...dhe numeroni ngadale deri ne dhjetė...pastaj ndjene shtrengimin e dores ,mbane frymarrjen ...dhe ngadale lirone doren e djathet.Ndjene lirimin e juaj ne dorė dhe pushoni.

6.Te njejten menyrė veproni edhee me doren e majtė..Merrni frymė thellė shtrengone doren ,ndjene shtrengimin..numroni ngadale deri ne dhjetė..mbane doren...leshoje frymarrjen jashtė dhe lirohi nė tėrėsi.Pushoni.

7.Verene tash se si duartė janė tė liruara, mbane akoma ketė ndjenjė dhe lirohi plotesishtė.Pushoni.

Keto ushtrime mundeni ti beni disa here.

Vazhdon....

P.S. duhet qė gradualishtė tė behen ushtrimet dhe pėr atė arsye ju postoj neser.

Psikologu
03-10-05, 15:49
vazhdojmė me ushtrimet e mėparshme..
Besoj qė keni mesuar diqka nga ato ushtrime tė mėparshme .

8.Mbane frymarrjen prapė dhe shtrengojeni doren e djathtė duke e bashkuar (muskujt e krahut) .
Mabne tė shtrenguar dhe pastaj numeroni ngadale deri nė dhjetė ...numroni dhe leshone frymen dhe pastaj lirone doren nė tė njejten kohė.Ndjene lirmin e juaj dhe pushoni pak nga kjo.

9.Tė njejten gjė veprone me doren e majtė sikur mė lartė.

10.Tash do tė besh tė njejten gjė me muskujt e ballit , shtrengoni dhe merrni frymė thellė , duke e lirur frymarrjen , lironi edhe muskujt e ballit , pra numerimi nga dhejte e teposhtė , lriohi pastaj dhe pushoni.

11.Vazhdoni me tutje me muskujtė e hundes , shtrengoni muskujt e hundes , merrni frymė thellė ..pastaj lirone frymarrjen duke numruar nga dhete deri ne njė. Relaksohi dhe pushoni.

12.Vazhdo me shtrengimin e muskujve tė syrit (duke i mbyllur dhe shtrenguar syt) , ndjene shtrengimin e tyre , dhe si cdo here , merrni frymė thellė dhe leshone frymarrjen duke numruar nga dhjetė deri nė njė.

13.Vazhdoni duke e shtrenguar gjuhen , (prekne me gjuhė qiellzen e gojes) mbane tė shtrenguar , merrni frymė thellė dhe duke numruar si cdo here , lėshone frymarrjen , pra nga dhjetė deri ne njė.

P.S. Mundohuni ti kompletoni tash tė gjitha qė prej ushtrimit nr 1.

Perseritni keto ushtrime sė paku njė here nė ditė , zakonishtė kur ka qetesi absolute.

Vazhdon.....

bum
17-10-05, 11:50
paxil - http://www.bestrxpills.com