PDA

View Full Version : SHKENCA KOMPJUTERIKE


Psikologu
29-05-05, 07:56
Sigurim Digjital


IBM lajmėroi qė shėrbimi i ri FairUCE do tė bllokon SPAM por edhe ridrejton atė prej nga ka arritur. IBM raportoi qė nė Shtator, 76% tė e-postės ishte SPAM, ndėrsa rreth 2% ishin virusa. Nga shumė zgjidhje anti-SPAM qė ekzistojnė vetėm kjo e IBM do t'i dėrgon porositė SPAM dėrguesit.

Rreziku ėshtė qė IBM do tė vendoset nė listėn bllokuese pėr SPAM nėse e zbaton FairUCE. IBM nuk brengoset pėr ēėshtjet ligjore tė FairUCE mbasi qė teknologjia vetėm i'a kthen porositė dėrguesit.
Sipas para-raportit mbi njė ankete tė re nga Mirapoint dhe Radicati Group, 10% tė pėrdoruesve tė e-postės kanė blerė diēka tė reklamuar nė SPAM. Anketa e re gjithashtu zbuloi qė 18% tė pėrdoruesve kanė tentuar tė "ē'regjistrohen" nga SPAM, gjė qė vetėm rritė numrin e porosive SPAM. Gjithashtu, 31% tė pėrdoruesve kanė klikuar nė lidhjet e vendosura nė SPAM, gjė qė konfirmon qė kėto adresa tė e-postės janė aktive.

Marcel Nienhuis nga Radicati Group deklaroi "kėto shėnime janė befasuese dhe pak shokuese, kjo spjegon pse kėrcėnimet si SPAM, virusat, dhe mashtrimet vazhdojnė tė pėrhapen...asnjė teknologji nė botė nuk mund t'a mbron njė organizat nėse pėrdoruesit nuk dinė si tė pėrdorin e-postėn".

Koha e shpenzuar nė pastrimin e e-postės nga SPAM porositė i'u kushton bizneseve Amerikane gati $22 miliard nė vit. Sipas njė studimi tė bėrė nga University of Maryland, tre tė katėrtat e pėrdoruesve tė konsultuar pranojnė SPAM rregullisht me mesatare tė 18.5 SPAM nė ditė. Mesatarja e kohės tė nevojitur pėr t'a pastruar e-postėn ishte 2.8 minuta nė ditė.

National Technology Readiness Survey e bėrė nga Rockbridge Associates, Inc, vlerėsoi qė humbja e prodhimtarisė e shkaktuar nga e-posta SPAM ėshtė nė vlerė prej $21.6 miliard nė vit.

Ky studim gjithashtu ka zbuluar qė 14% tė pranuesve i lexojnė SPAM porositė ndėrsa 4% kanė bler gjėrat e reklamuara nė ato porosi.


Me pėrhapjen e SPAM-it nė blog-a, Yahoo!, Google, MSN Search, Six Apart, dhe WordPress janė duke filluar iniciativėn pėr tė lufutar kėtė dukuri. Tani makinat kėrkuese filtrojnė URL-jat spamuese kur ato pėrmbajnė tag-un rel="nofollow" nė lidhje (Ang: link). Kjo do tė thotė qė rankimi (pra populariteti) i faqeve nė internet nuk ndikohet nga kėto lidhje qė gjinden nėpėr blogje. Tagu vendoset automatikisht nga makina bloguese.

Jay Stuler, i cili qė dy vite ėshtė duke fituar SPAM nga kompania SPAM-uese dhe spyware krijuese Atriks, ėshtė duke u hedhur nė gjyq po nga kjo kompani mbasi qė ankesat e tij ndikuan nė anulime tė kontratave dhe "humbje financiale". Sipas padisė, Stuler ka bėrė deklarata fyese duke e quajtur Atriks "bandė famėkeqe e SPAM" dhe CEO-nė "kriminel".
Nė faqėn e tij, Stuler thotė qė "kjo padi ėshtė e dizajnuar qė tė mė mundon dhe frikėson". Ai shton "si duket janė tė zemėruar qė spam-imi ėshtė tani mė i vėshtirė...nėse unė mund tė paditem pėr ankesa atėherė ēdokush mund". Kompania deklaron qė SPAM i dėrguar nga ata ishte nė pėrputhje me aktin CAN-spam tė SHBA gjė qė kundėrshtohet nga fondacioni anti-spam, SpamHaus. SpamHaus thotė qė Atriks pėrdorte subjekte mashtruese, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me aktin CAN-spam.
Stuler ėshtė duke kėrkuar ndihmė nga publiku pėr tė luftuar kundėr padisė dhe ka krijuar konto tė PayPal ku ata tė interesuar mund tė bėjnė donacione pėr shpenzimet gjyqėsore.
Kjo mund tė jetė hapi i parė drejtė luftės sė vėrtet kundėr SPAM. Pasi qė njė kompani spamuese pati guxim tė bėnė diēka tė tillė ėshtė shumė e mundur qė edhe tjerėt do tė fillojnė. Vendimet e kėtij gjykimi do tė jenė tė rėndėsishme dhe shpresojmė qė do tė jenė nė favor tė atyre qė janė kundėr SPAM.

Sean Reifschneider shkruan mbi pėrvojen e tij me SPAM nė Gmail. Reifschneider i ka pesė adresa nė Gmail. Tre tė parat pranojnė prej 25 deri mė 36 SPAM porosi nė ditė ndėrsa dy tė tjerat asnjė. Sipas Reifschneider kjo ka tė bėjė me vet emrin e adresės. Pėr tre adresat tė cilat pranojnė SPAM, emri ėshtė i zakonshėm dhe pėrmban disa numra ose ėshtė njė fjalė e zakonshme e shkruar gabimisht nė gjuhėn Angleze. Nga ana tjetėr dy adresat e pastėrta kanė emra tė pazakonshėm. Njėra nga ato e ka emirn e gjeneruar me AGP, gjenerator tė fjalėkalimeve, ndėrsa tjetra ėshtė kombinim i dy fjalėve tė shkurtėra nė gjuhėn Angleze. Kjo tregon qė dėrguesit e SPAM pėrdorin sulme tė tipit "fjalorė" pėr tė dėrguar porositė e tyre. Megjithėse postimi i Reifschneider ka tė bėjė vetėm me Gmail nuk do tė ishte e pamundur qė e njejta gjė punon edhe nė shėrbime tjera si Yahoo! dhe Hotmail.


Njė ISP nė Iowa fitoi paditjen gjyqėsore kundėr tre kompanive tė cilat dėrgojnė SPAM. Dėmshpėrblimi prej $1 miliard "ėshtė fitore e madhe pėr gjitha ne tė cilėt e hapim e-postėn dhe zbulojnė qė kemi pranuar e-postė tė fėlliqur, keqbėrėse dhe mashtruese" deklaron Robert Kramer nga CIS Internet Services. Kompania e Kramer qė ofron lidhje pėr internet ishte viktima e SPAM. Nė njė periudhė tė caktuar ISP-ja e Kramer pranonte rreth 10 milion SPAM nė ditė. Kompanitė e paditura ishin Cash Link Systems Inc. dhe TEI Marketing Group Inc. nga Florida, AMP Dollar Savings Inc. nga Arizona. Kramer thot "Babai im kishte tė drejtė kur ka thėnė qė isha duke u terorizuar, dhe isha".

Kompania e sigurimit F-Secure ka zbuluar ruajtėsin e ekranit tė falsifikuar tė Lycos i cili lufton kundėr SPAM. Ky program qė pėrhapet pėrmes e-postės pėrmban regjistrues tė tastaturės (Ang: keylogger). E-posta vjen me subjektin "Be the first to fight spam with Lycos screen saver" pėr tė cilėn ėshtė e lidhur skeda "Lycos screensaver to fight spam.zip". Ruajtėsi i ekranit i vėrtetė pėr tė luftuar SPAM tani ėshtė larguar nga Lycos. Ky program i falsifikuar mesiguri ėshtė reaksion nga dėrguesit e SPAM tė cilėt para disa ditėve sulmuan serverėt e SPAM.

Iniciativa e Lycos Europe pėr tė luftuar kundėr SPAM pėrmes ruajtėsit tė ekranit (Ang: screen saver) ėshtė braktisur. Iniciativa kishte tepėr sukses duke rrėzuar shumė servera qė dėrgojnė SPAM. Ndėrprerja e iniciativės ėshtė bėrė nga kritikat dhe mos pajtimet tė cilat i shkaktoi sepse rrėzimi i serverėve konsiderohet gjė jo-ligjore. Faqja e internetit Lycos Europe gjithashtu ėshtė sulmuar disa herė nga "cracker"-at.


Lycos Europe do tė fillon pėrhapjėn e njė ruajtėsi tė ekranit (Ang: screensaver) qė do tė lufton kundėr SPAM. Programi "Make Love Not Spam" mund tė shkarkohet pėr Windows dhe Mac OS. Ruajtėsi lufton kundėr SPAM serverėve duke dėrguar HTTP kėrkesa. Nė kėtė mėnyrė forca e bashkuar e ruajtėsve tjerė mund tė ngarkon dhe ngadalėson serverėt e SPAM. Teste tė shumta janė bėrė qė serverėt qė do tė "sulmohen" nuk do tė rrėzohen sepse atėherė Lycos do tė jetė pėrgjegjėse pėr sulme tė tipit Distributed Denial of Service (DDoS), gjė qė ėshtė ilegale. Qėllimi i Lycos ėshtė qė dėrgimi i SPAM tė bėhet mė i shtrenjtė mbasi qė e tėrė hapėsira transmetuese (Ang: bandwidth) shfrytėzohet nga kėrkesat e "Make Love Not Spam". Lycos nė Gjėrmani beson qė 10 milion programe tė tilla mund tė prodhojnė 33 TB tė trafikut tė panevojshėm dhe shtrenjtė.

AOL e ndryshon poziten ndaj SenderID dhe e pranon si protokol pėr luftėn kundėr SPAM. AOL me 15 Shtator e kishte refuzuar kėtė protokol tė Microsoft duke e zgjedhur SPF. AOL komentoi duke thėnė qė pranimi i verzionit tė vjetėr tė SenderID do tė nėnkuptonte humbja e zhvillimit tė deri tanishėm tė bėrė mbi SPF. Por si duket Microsoft nuk ka ndryshuar asgjė nė aspektin e licencimit tė SenderID, kėshtu qe aprovimi nga IETF nuk do tė ndodh.


Burimi i lajmit:
http://www.tomshardware.com/hardnews/20050323_1345...