PDA

View Full Version : Fjalet turke ne gjuhen SHQIPE


ARVANITI
29-05-05, 13:53
Shqiptaret kane qene per 5 shekuj te pushtuar nga Perandoria Osmane, dhe rrjedhimisht gjuha shqipe eshte ndotur nga fjale turke. Ne Shqiperi, pas vendosjes se komunizmit, filloi zevendesimi i fjaleve turke me fjale shqipe te qena ose te formuara rishtazi.

Por ne kosove fjalori turk ne Shqipen eshte tejmase i madh. Te gjithe ata qe e ndjejne veten atdhetare duhet te shmangin perdorimin e tyre ne gjuhen e folur te perditshme.

Odise
29-05-05, 21:49
huazimet turqishte pesėshekullore janė nė tė gjitha gjuhet ballkanike

gjurmimet gjuhėsore duhet tė shpiejnė edhe para turqishtes, e tė shohim cilat janė huazimet illirishte nė gjuhėn turke!

Hillirishtja - Tokarishtja, Hititishtja ishin gjuhė paraturke

shpresojmė, sėshpejti do ta kemi njė dritare te re GJUHA SHQIPE
ku mund tė postojmė shkrime e diskutime tė natyrės pėkatėse...

ARVANITI
30-05-05, 13:07
Edhe une mendoj se duhet te hapet nje nenforum per "Gjuhen Shqipe", pasi "Kultura kombetare" eshte shume e pergjithshme

Odise
30-05-05, 19:24
Arbaniti, ja pra u hap Dritarja e re GJUHA SHQIPE dhe t'i pervjelim menget, e te flasim me gjuhen e argumenteve...

seshpejti do te perciellen aty, temat e natyres se tille!


Mirekuptim e maturi,


Odise

Ardani
03-09-05, 01:13
Populli yne ka pasur ne fjalorin e tij nje numer te madh fjalesh turke(arabo-persiane),por fatmiresisht sot gjithnje e me pak perdoren.Ne Kosove as me shume as me pak se ne trojet e tjera shqiptare nuk perdoren fjalet me prejardhje turke.Natyrisht qe gjithmone ka vend per pastrimin e metutjeshem te gjuhes se bukur shqipe nga fjalet e huaja te panevojshme.Tash gjuha jone rrezikohet veēanarisht nga anglishtja, ne Shqiperi edhe nga italishtja dhe duhet bere ēmos qe ti ndalet hovi shemtimit te gjuhes se Bekuar Shqipe.

Prishtinasja_
07-03-07, 12:39
Mendoj se kemi plot fjale tė mbetura nga turqishtja :redface:

Si p.sh. -

sebep = shkak

siklet = ngushtim

muhabet = bisedė

aksham = mbremje

llafe = fjale

jaran = i dashur

saber = durim

sevdaja = dashurija

lezet= qef etj. etj. :redface: :redface:

jEtA_1
07-03-07, 13:23
Pasi qe jetoj ne qytetin e Prizrenit me eshte imponuar ta njoh gjuhen turke edhe pse turqit i urrej tej mase por kur nje gje te imponohet duhet ta perballosh . Per ate dhe na kan ngel shume fjal turke ne gjuhen ton shqipe por per kete jane fajtor se pari prindt tan poashtu edhe shume mesues qe as vet nuk din te flasin mir shqip ..........e ndoshta e japin lenden e gjuhes shqipe

Giovanni
07-03-07, 18:50
Sabah - Mengjesi
Dilngji - Femi i perplast
Hajat - koridor
Sahan - Piat
Spec all - spec i kuq

falma_lotin
07-03-07, 21:38
Forumit -------- zahmet muhabet
Rroshulla ---- hyxhym papuqe
penaltis------- hyxhym n'ler
Bitch ------- mahall sefa
Kuller ------ takllagjyn shmeker
kufirit = megje me tela
pasoshes= tefter per ryshfet
doganierit =lyps me vertetim
kerlan---- harez kashore
Cooller - Gazuz insan

njeri serioz------ bajagi insan
Analfabet---------------------derdimen legen
bllok shenimesh--------------hesap defter
Celular------------------------muhabet hava (lol)
CD-----------------------------aheng tepsi
CD Rom-----------------------hesap tepsi
Doganier----------------------Shejtan hesap
Disko--------------------------Gjullurdi bodrum
Frigorifer----------------------Kallkan dollap
film erotik---------------------sevda sehir
Gjarper------------------------Llahtar ushkur
Letėrnjoftim(Pasaportė)-----Surrat tapi
Lavatriēe----------------------Gjullurdi kazan
Kondom-----------------------shyqyr llastik
mbremje festive-------------aksham aheng
Mėsues------------------------Llafazan hajvan (lol)
Menu--------------------------defter aksham pilaf sallam
Nxėnes------------------------Medrese qyqar
Plazh--------------------------Maskarallek dynja (hihihh)
Profesor----------------------Medrese dilinxhi
penallti-----------------------serbez hyxhym
Proletare te gjitha vendeve bashkohuni-----bytyn dynja hyxhym milet
rroba banjo------------------jazek kostum (edepsez kostum)
Rrobalarėse------------------Bulldum kazan
Radio-------------------------Aheng dallap
Regjister notash-------------Menxyre defter
Raki---------------------------U deme shyqyr
shesh lufte-------------------kasaphane mejdan
sherbim 24-oresh-----------24-sahat hyzmet
Shtėpi publike---------------Han birinxhi maskarallek qamet
TV----------------------------Kallaballak sehir
Tubim(Miting)---------------Gjullurdi milet
Telefon-----------------------Muhabet gajtan
tregti mallrash te vjedhura--arnaut pazar
Veterinar---------------------hajvan doktor (lol)
Varrezat----------------------parking rahmetli (lol)
budall ----------------- sagllam ahmak
katunar --------------- insan byrek
pite me mish --------- Dönner ül kebab
kartes kthyse ----------"pishman karte
penaltis-----------------hazer hygjym (lol)
shqiponja - turbo bylbyl (hahahahhaah)
Sekretaria telefonike----------hazer xhevap
Kopshti zoologjik--------------hajvan bashqe
Kupa Botrore------------------gjygym dynja
Roboti--------------------------teneqe insan
forum---------------Arnaut Llafazan Mejdan
Autostrad-------------Hyxhym xhade
Telefoni - dert kabell
Aeroplani - hava sefa
kondom: shyqyr laztik
penalti: hyqym zerbes
Demostrata =kallaballyk fesat
Kondomi = lezet llastik
Rrollerblade-s = taksirat nallone
trangulli = jeshil dajak
Dr.Rugova = dyr insan
A.Demaci = jyrysh insan
Truproje-------Azgan dajak
Impotenca-----Saber selamet, se devri qamet
Printer----------hazer defter
Masturbimi-----me demek lezet
Tabuti = xhenet Taxi (lol)
vetesherbimi = filhall vet hyzmet
Bush = tollusum sherif
Sharon = arkash Hitlerin
Tian-Pin= azgan vietnam-pasha
Saddam=gjynah vezir
Sanak ----- Taxi gjehnet
ZOO ----- Hajvan bashqe
Fucker ----- Uruspuk Insan
Agrigatit -------- koftor zahmet
Vorrit -------- xhehnet sefa
Sanakit t'vorrit -------- taxi xhehnet
Taxit -------- jallah-shofer
LDK - Saberli Parti

PDK - Belaxhi Parti

AAk - Axhami Parti

PLK - Dilinxhi Parti

USD - Merakli Parti

PQLK - Pishmanli Parti

LBD - Rametli Parti

legenda-----sherbet insan
Prishtinasja.----------Turbobilbil!!!
albanien experti------Tullumb Insan
dreni30----------Haramdjal!
gazi-de---------bajagi insan
selvija---------tullusum insan!

Albanian eX|PerT
07-03-07, 21:51
....

hudud - kufi

saber - durim

halis - i sinqerte

masraf - teprim


E disa te tjera... etj... paskan permendur edhe te tjeret ca qe i dija...!!!

Perderisa kemi fjalet tona adekuate, atehere le ti perdorim ato...!!!

albanian,

Guri i madh
08-03-07, 01:51
Pasi qe jetoj ne qytetin e Prizrenit me eshte imponuar ta njoh gjuhen turke edhe pse turqit i urrej tej mase por kur nje gje te imponohet duhet ta perballosh . Per ate dhe na kan ngel shume fjal turke ne gjuhen ton shqipe por per kete jane fajtor se pari prindt tan poashtu edhe shume mesues qe as vet nuk din te flasin mir shqip ..........e ndoshta e japin lenden e gjuhes shqipe

pasi po e dishi turqishten tregomni nji fjal ktu ne gjermani isha nji dit duke kalue rruges perball vishin dy turke te pshtjellura me vrejten se po i shiqoj disi si keq pasi kalova ne mes veti bisedun dhe than IBRET INSAN mos kan than diqka keq

SoKoLi-i-Maleve
08-03-07, 05:11
[QUOTE=falma_lotin]Forumit -------- zahmet muhabet
Rroshulla ---- hyxhym papuqe
penaltis------- hyxhym n'ler
Bitch ------- mahall sefa
Kuller ------ takllagjyn shmeker
kufirit = megje me tela
pasoshes= tefter per ryshfet
doganierit =lyps me vertetim
kerlan---- harez kashore
Cooller - Gazuz insan

njeri serioz------ bajagi insan
Analfabet---------------------derdimen legen
bllok shenimesh--------------hesap defter
Celular------------------------muhabet hava (lol)
CD-----------------------------aheng tepsi
CD Rom-----------------------hesap tepsi
Doganier----------------------Shejtan hesap
Disko--------------------------Gjullurdi bodrum
Frigorifer----------------------Kallkan dollap
film erotik---------------------sevda sehir
Gjarper------------------------Llahtar ushkur
Letėrnjoftim(Pasaportė)-----Surrat tapi
Lavatriēe----------------------Gjullurdi kazan
Kondom-----------------------shyqyr llastik
mbremje festive-------------aksham aheng
Mėsues------------------------Llafazan hajvan (lol)
Menu--------------------------defter aksham pilaf sallam
Nxėnes------------------------Medrese qyqar
Plazh--------------------------Maskarallek dynja (hihihh)
Profesor----------------------Medrese dilinxhi
penallti-----------------------serbez hyxhym
Proletare te gjitha vendeve bashkohuni-----bytyn dynja hyxhym milet
rroba banjo------------------jazek kostum (edepsez kostum)
Rrobalarėse------------------Bulldum kazan
Radio-------------------------Aheng dallap
Regjister notash-------------Menxyre defter
Raki---------------------------U deme shyqyr
shesh lufte-------------------kasaphane mejdan
sherbim 24-oresh-----------24-sahat hyzmet
Shtėpi publike---------------Han birinxhi maskarallek qamet
TV----------------------------Kallaballak sehir
Tubim(Miting)---------------Gjullurdi milet
Telefon-----------------------Muhabet gajtan
tregti mallrash te vjedhura--arnaut pazar
Veterinar---------------------hajvan doktor (lol)
Varrezat----------------------parking rahmetli (lol)
budall ----------------- sagllam ahmak
katunar --------------- insan byrek
pite me mish --------- Dönner ül kebab
kartes kthyse ----------"pishman karte
penaltis-----------------hazer hygjym (lol)
shqiponja - turbo bylbyl (hahahahhaah)
Sekretaria telefonike----------hazer xhevap
Kopshti zoologjik--------------hajvan bashqe
Kupa Botrore------------------gjygym dynja
Roboti--------------------------teneqe insan
forum---------------Arnaut Llafazan Mejdan
Autostrad-------------Hyxhym xhade
Telefoni - dert kabell
Aeroplani - hava sefa
kondom: shyqyr laztik
penalti: hyqym zerbes
Demostrata =kallaballyk fesat
Kondomi = lezet llastik
Rrollerblade-s = taksirat nallone
trangulli = jeshil dajak
Dr.Rugova = dyr insan
A.Demaci = jyrysh insan
Truproje-------Azgan dajak
Impotenca-----Saber selamet, se devri qamet
Printer----------hazer defter
Masturbimi-----me demek lezet
Tabuti = xhenet Taxi (lol)
vetesherbimi = filhall vet hyzmet
Bush = tollusum sherif
Sharon = arkash Hitlerin
Tian-Pin= azgan vietnam-pasha
Saddam=gjynah vezir
Sanak ----- Taxi gjehnet
ZOO ----- Hajvan bashqe
Fucker ----- Uruspuk Insan
Agrigatit -------- koftor zahmet
Vorrit -------- xhehnet sefa
Sanakit t'vorrit -------- taxi xhehnet
Taxit -------- jallah-shofer
LDK - Saberli Parti

PDK - Belaxhi Parti

AAk - Axhami Parti

PLK - Dilinxhi Parti

USD - Merakli Parti

PQLK - Pishmanli Parti

LBD - Rametli Parti

legenda-----sherbet insan
Prishtinasja.----------Turbobilbil!!!
albanien experti------Tullumb Insan
dreni30----------Haramdjal!
gazi-de---------bajagi insan
selvija---------tullusum insan!

[/QUOTE


Duket se tema asht fjalet turqe ne gjuhen shqipe ,e jo fjalori turk.

valiii
08-03-07, 11:24
pasi po e dishi turqishten tregomni nji fjal ktu ne gjermani isha nji dit duke kalue rruges perball vishin dy turke te pshtjellura me vrejten se po i shiqoj disi si keq pasi kalova ne mes veti bisedun dhe than IBRET INSAN mos kan than diqka keq

jo more po kurgjo keq s`paskan thėnė pėrkundazi tė paskan lavdėruar ,Ato kan thėnė ēfar bukuroshi qenka ky:biggrin: .
leji foret bre Guri , po pse po shpif , ti a je deklaru vet qė je musliman , dhe qė derėn e shtėpisė ku ke lind e ke me hėnė e me yll, e kinse nuk po din ēka po dojka me thonė IBRET .
Ahhh.... Hipokrizia ska kufi...:tongue:


TUNG:wink:

Prishtinasja_
08-03-07, 11:40
....

hudud - kufi

saber - durim

halis - i sinqerte

masraf - teprim


E disa te tjera... etj... paskan permendur edhe te tjeret ca qe i dija...!!!

Perderisa kemi fjalet tona adekuate, atehere le ti perdorim ato...!!!

albanian,


hahahha..... :tongue: sa kam qesh me fjalen "HUDUD" = kufi http://www.smiliecenter.de/smilies/Kaputtlachen.gif http://www.smiliecenter.de/smilies/Kaputtlachen.gif

hari mata hari
08-03-07, 11:47
Mire, mire te paskan thane. Po cka i shikove aq keq? Nese dikend e shikon mrrolshem, a mos deshe me ta marre doren si nuse?! Ahmak
pasi po e dishi turqishten tregomni nji fjal ktu ne gjermani isha nji dit duke kalue rruges perball vishin dy turke te pshtjellura me vrejten se po i shiqoj disi si keq pasi kalova ne mes veti bisedun dhe than IBRET INSAN mos kan than diqka keq

Guri i madh
08-03-07, 17:52
Mire, mire te paskan thane. Po cka i shikove aq keq? Nese dikend e shikon mrrolshem, a mos deshe me ta marre doren si nuse?! Ahmak
jo o ahmak une nuk i kqyra per keq po disi kalun kah dera e shpis e disi i veshtrova me nji shiqim te thell po me vrejten e pasi qenka fjal e keqa dy me fillue luften me ato turket veq pa marr avdes po thojn nuk bahet nuk me bahet kabull

hasanmehmeti
10-03-07, 15:51
Hari Mata Hari

Mire, mire te paskan thane. Po cka i shikove aq keq? Nese dikend e shikon mrrolshem, a mos deshe me ta marre doren si nuse?! Ahmak

Fjale turke koka kjo Ahmak a .Mos e nderroni se pu pershtatka shume mire:biggrin:

Pupi
10-03-07, 16:01
Forumit -------- zahmet muhabet
Rroshulla ---- hyxhym papuqe
penaltis------- hyxhym n'ler
Bitch ------- mahall sefa
Kuller ------ takllagjyn shmeker
kufirit = megje me tela
pasoshes= tefter per ryshfet
doganierit =lyps me vertetim
kerlan---- harez kashore
Cooller - Gazuz insan

njeri serioz------ bajagi insan
Analfabet---------------------derdimen legen
bllok shenimesh--------------hesap defter
Celular------------------------muhabet hava (lol)
CD-----------------------------aheng tepsi
CD Rom-----------------------hesap tepsi
Doganier----------------------Shejtan hesap
Disko--------------------------Gjullurdi bodrum
Frigorifer----------------------Kallkan dollap
film erotik---------------------sevda sehir
Gjarper------------------------Llahtar ushkur
Letėrnjoftim(Pasaportė)-----Surrat tapi
Lavatriēe----------------------Gjullurdi kazan
Kondom-----------------------shyqyr llastik
mbremje festive-------------aksham aheng
Mėsues------------------------Llafazan hajvan (lol)
Menu--------------------------defter aksham pilaf sallam
Nxėnes------------------------Medrese qyqar
Plazh--------------------------Maskarallek dynja (hihihh)
Profesor----------------------Medrese dilinxhi
penallti-----------------------serbez hyxhym
Proletare te gjitha vendeve bashkohuni-----bytyn dynja hyxhym milet
rroba banjo------------------jazek kostum (edepsez kostum)
Rrobalarėse------------------Bulldum kazan
Radio-------------------------Aheng dallap
Regjister notash-------------Menxyre defter
Raki---------------------------U deme shyqyr
shesh lufte-------------------kasaphane mejdan
sherbim 24-oresh-----------24-sahat hyzmet
Shtėpi publike---------------Han birinxhi maskarallek qamet
TV----------------------------Kallaballak sehir
Tubim(Miting)---------------Gjullurdi milet
Telefon-----------------------Muhabet gajtan
tregti mallrash te vjedhura--arnaut pazar
Veterinar---------------------hajvan doktor (lol)
Varrezat----------------------parking rahmetli (lol)
budall ----------------- sagllam ahmak
katunar --------------- insan byrek
pite me mish --------- Dönner ül kebab
kartes kthyse ----------"pishman karte
penaltis-----------------hazer hygjym (lol)
shqiponja - turbo bylbyl (hahahahhaah)
Sekretaria telefonike----------hazer xhevap
Kopshti zoologjik--------------hajvan bashqe
Kupa Botrore------------------gjygym dynja
Roboti--------------------------teneqe insan
forum---------------Arnaut Llafazan Mejdan
Autostrad-------------Hyxhym xhade
Telefoni - dert kabell
Aeroplani - hava sefa
kondom: shyqyr laztik
penalti: hyqym zerbes
Demostrata =kallaballyk fesat
Kondomi = lezet llastik
Rrollerblade-s = taksirat nallone
trangulli = jeshil dajak
Dr.Rugova = dyr insan
A.Demaci = jyrysh insan
Truproje-------Azgan dajak
Impotenca-----Saber selamet, se devri qamet
Printer----------hazer defter
Masturbimi-----me demek lezet
Tabuti = xhenet Taxi (lol)
vetesherbimi = filhall vet hyzmet
Bush = tollusum sherif
Sharon = arkash Hitlerin
Tian-Pin= azgan vietnam-pasha
Saddam=gjynah vezir
Sanak ----- Taxi gjehnet
ZOO ----- Hajvan bashqe
Fucker ----- Uruspuk Insan
Agrigatit -------- koftor zahmet
Vorrit -------- xhehnet sefa
Sanakit t'vorrit -------- taxi xhehnet
Taxit -------- jallah-shofer
LDK - Saberli Parti

PDK - Belaxhi Parti

AAk - Axhami Parti

PLK - Dilinxhi Parti

USD - Merakli Parti

PQLK - Pishmanli Parti

LBD - Rametli Parti

legenda-----sherbet insan
Prishtinasja.----------Turbobilbil!!!
albanien experti------Tullumb Insan
dreni30----------Haramdjal!
gazi-de---------bajagi insan
selvija---------tullusum insan!


Ha ha ha ha oqka kam qesh mori ti qik, mehlem per varr qenke, po ku ja paske gjet kaq mir se hahahahaha

Guri i madh
10-03-07, 19:20
Hari Mata HariFjale turke koka kjo Ahmak a .Mos e nderroni se pu pershtatka shume mire:biggrin:


turqit disi i urrej po kto turket disi i adhuroj i shiqoj me drita infrarot disi e paramendoj hjekjen e shamis se qka po zbulohet po gjithmon me avdes po thojn se bahet kabull atje lart

Zana_ch
10-03-07, 19:26
turqit disi i urrej po kto turket disi i adhuroj i shiqoj me drita infrarot disi e paramendoj hjekjen e shamis se qka po zbulohet po gjithmon me avdes po thojn se bahet kabull atje larthehehehe ...........Guri ta marrasha tkeqen

je i madh or burri dheut

emine
17-06-13, 14:57
Merrv hava...a haba...tullusum e kam ket fjale