PDA

View Full Version : "Kur'ani , drita e njerezimit ..."


Dialogisti
11-06-05, 09:49
1. Posa tė ngritesh nė mėngjes, me zemėr tė gėzueme kujtoje ZOTIN, merr abdes dhe fale Sabahin! mos e lė pa e bė kėtė kurrė!

2. Kujdesu pėr pastėrti e rregull! nė punėn tėnde shko i gėzuar! Me kujdes e vetdije punoje punėn tėnde!

3. Kur tė takohesh me tė tjerėt tė jesh i njerzishėm, i mirė dhe i kujdeshėm! Rueju nga fjalėt e pakėndshme!

4. Kujtoje ZOTIN gjatė ditės, kujdesu pėr namaze dhe pėrpiqu qė bile njė namaz t'a falish nė xhami!

5. Kurrė mos u ul nė tryezė pa i la durėt! para se tė fillosh me^ngrėn thuaje BISMILAHIN, e mbas ngrėnjes, thauje ELHAMDULI-LAH! Duart pastroj edhe mbas buke! Ushqehu me masė dhe kėnaqu me atė ēka e ke!

6. Mos flejė pa e fal jacin! Nė shtrat lexo atė ēka e din pėrmendėsh nga KUR'ANI dhe mbshtetu nė mėshirėn e ZOTIT! Mos flej shumė gjatė!

7. Ruaju nga mėkatet dhe shmangu nga shoqėria e keqe! mos rri i pa punė dhe ndihmoju nė punė familjės tėnde nė shtėpi dhe t'afėrmve.


E, kush iu pėrmbahet kėtyne rregullave, ju lutem?!?! ndoshta njė 20 pėrqindje e vogel!!!!!!