PDA

View Full Version : ALKOOLIZMI SI PASOJĖ E FAMILJES ME PROBLEME - JETĖ E ĒTHURUR


Odise
03-06-05, 04:16
A rrine disa njerez, pjesen ma te madhe te nates ne kafene, duke pire alkool prej qejfit apo prej zorit dhe kalojne ne faze te rende ne alkoolista?

Ēka fshehet sipas natyres psikologjike brenda termit praktik - alkoolist?

Ne te shumeten e rasteve, alkoolistet (pijanecėt) e rende, iu ikin problemeve familjare, derisa te mbeten pa familje teresisht dhe t'i dorezohen apo te kapitullojne ne alkoolizem.

Kurse disa e fillojne pijen (alkoolin) duke menduar ne nje shoqeri te mire, te forte, ceshtje biznesi apo ahengu (dallkaxhinj, qe thot populli) dhe mashtrohen duke tejkaluar normat edhe pretendojne te mbyten ne detin e alkoolozmit. Kjo shkon shkalle-shkalle, sikur fundosja e nje anijeje, kur i hyn uji brenda, derisa te permbytet e tera.

A i logjikojne nje pjese e rinise sone dėmet e pasojat e alkoolit, drogave?
Pse thone se: x y i ka hy pija ne gjak? Po droga ne gjak???

Shpresoj te jemi te hapur ne kete theme... pa rezerva!

halla e madhe
11-06-05, 18:54
Odise_eshte kjo nje teme e qelluar.Alkoholizmi eshte semundja me e keqe qe po i kanoset sote per sote njerzimit.Alkoholi tek disa persona fillon me nji gote e perfundon me disa shishe te mjerushme.Rralllehere e verejme dikende qe eshte alkoholist.Ky person din te mbaje veten,bene nji pune te perditshme ka familje,por qe fshehurazi apo haptas e merr ate dozen e duhur.Me kohen kalon ne nji faze qe bie ne sy si ne vendepunim ashtu edhe ne rrethin familjar.Cka e pret te shkretin?largimi nga puna,crregullimin e jetes egzistenciale e mos te flasim per rrethin familjar qe krijohet nji spirale e djallit qe ska zgjidhje aq te lehte.
Kuptohet qe kjo semundje ka rrjedha te shumta:mungesa e vetebesimit,dobesija morale,friga nga problemet ekonomike sociale e shume e shume tjera.Te rralle jane ata qe e tejkalojne kete problem.Fale terapive adekuate ju ipet mundesija pacientve te tille te rehabilitohen ne jeten normale.shumica e pacientve deshtojne dhe rikthehen perseri ne ate humneren e pafunde .Ne keso raste akute hapin e pare duhet te marrin anetaret e familjes,vetem ata munde te ndihmojne duke udhezuar pacientin ne organet kompetente.

Odise
11-06-05, 21:24
Respekt, per Ty Halla_Madhe!
paten filluar disa edhe te shkruajne nen ndikim alkooli, gjoja po shprehen, nga thellesia e shpirtit edhe te behen krijues te vertete - novatorė e modernistė - duke mos kujtuar se alkooli nuk krijon gjeni! Per ate edhe fluturuan e rane edhe fluturojne e bijne! Shterzime!

Sa unė vėrej, nje gje qe nuk e ke tradite edhe e din se eshte e demshme per ty, mos hyn ne te, se derisa te mesohesh e ta beshe tradite - perfundon keq! Njoh njerez, qe kane ne shtepite e tyre kolorit llojesh te pijeve alkoolike, i mbajne per musafire etj. Dikush e ka zakon, nganje gote ne fill te bisedes, dikush nganje kafe a ēaj - dikush dehet nga alkooli, po diksuh edhe nga ēaji :wink: dikush pjeke rakine vet me tradite, per tjeret - e vet veē e kerkon!

Dikujt edhe mund t'i duket si anomali kjo teme! Per ate edhe heziton te kyēet ketu, po duhet te trajtohet kjo teme, sepse demet e pasojat e alkoolizmit e narkotizmit, ne te shumeten e rasteve perfundojne edhe ne krime! Alkoolin e perdoren edhe ne luftera, per t'i bere trima ushtaret, ma shume se sa jane! :wink: Pleqet tone kane thene: rakija asht per burra! (dmth. jo per femij, qe me dy gota del ne sorrnishte:)!

Ka raste, kur dikush edhe nga mosaftesia te dali e te zgjidhi problemet e veta te thurura, familjare apo ēthurje e vetedijes se tij, kujton se vertet, gjen shpetim ne pije alkoolike! Moti Herakliti, potencoi ceshtjen e alkoolizmit: ''shpirti i terur, e shpirti i lagshtė'' dhe erdhi ne nje perfundim se shpirti i lagshtė, eshte i turbulluar, nuk mund te gjykoje drejte, nuk eshte jetegjate, nuk ka aftesi te mbijetoje - kurse shpirti i terur, eshte ma koshient, ma jetegjate, mbijeton gjithcka, sepse eshte i kthjellte, qiell qiqerr, pa rė - logjika e tij eshte e pathyeshme!

shpresoj te mos na hidherohet ndokush! :lol:

Odise