PDA

View Full Version : MARTIRET E KRISHTERIMIT


Psikologu
03-06-05, 16:10
Martirėt Dėshmi e Krishterimit tė Hershėm


1-Shėn Asti, i cili ka qėnė episkop i komunitetit tė krishterė tė Durrėsit u martirizua nė kohėn e pėrndjekjes sė tretė nga Perandori Trajan (98-117). Shėn Asti u kap nga guvernatori i Durrėsit Agrikol duke e lidhur lakuriq tek njė pemė i lyer me mjaltė, ku dha shpirt i pickuar nga grencat nė vitin 98 pas Krishtit.(9)

2-Shėn Elefter Ēudibėrėsi. Ishte episkop i komunitetit tė krishterė tė Vlorės dhe i gjithė Ilirisė. U dorėzua prift nė moshėn 20-vjeēare prej episkopit tė Romės, i cili e dėrgoi nė Vlorė pėr tė predikuar Ungjillin. U martirizua nė kohėn e pėrndjekjeve tė perandorit Ardian. Episkopi Elefter u thirr nė Romė nga vetė perandori dhe u kėshillua qė tė braktisė krishterimin. Ai nuk pranoi dhe iu nėnshtrua torturave deri sa mė nė fund i prenė kryet me shpatė nė stadiumin e Romės nė vitin 120 pas Krishtit. Po nė tė njėjtėn kohė u vra me shpatė edhe nėna e tij Anthia nė ēastin kur po puthte me mall lipsanin e djalit tė saj. Lipsanėt e tyre i morėn tė krishterėt dhe i sollėn nė Vlorė.(10)

3-Shėn Therini ėshtė martirizuar nė Butrint gjatė pėrndjekjes sė shtatė ndaj tė krishterėve nga perandori romak Decius (249-251). Mbas torturave tė shumta Shėn Therinin e hodhėn nė hipodrom nė mesin e egėrsirave, por pėr ēudinė e spektatorėve ato nuk e prekėn. Mė nė fund Shėn Therinit sė bashku me dėshmorin Donat iu prenė kokat me shpatė nė Butrint nė vitin 250 pas Krishtit.(11)

4-Dėshmori Danaks ka qėnė Anagnost i kishės sė Vlorės dhe Ilirisė. Nuk dihet me saktėsi koha e martirizimit tė tij, por simbas Sinaksarit tė Nikodhim Agjioritit, Danaksi ishte ngarkuar me ruajtjen e objekteve tė shenjta tė kishės sė Vlorės. Mė vonė u diktua dhe e detyruan qė t’u bėnte fli idhujve. Pasi nuk pranoi i prenė kokėn me shpatė e kėshtu mori nga Perėndia aureolėn e martirit.(12)

5-Dėshmori Trifon i Sheqishtės pėrmendet nėpėr sinaksarėt e kishės se ėshtė kapur dhe varur mbi njė shelg nė vitin 313 pas Krishtit. Lipsani i Shenjtit ruhej deri nė vitin 1967 nė njė manastir qė mbante emrin e tij.(13)

Kėta ishin disa nga martirėt qė dhanė jetėn gjatė pėrndjekjeve ndaj tė krishterėve nė Shqipėri. Ata kanė qenė tė shumtė, por pėr shkak tė zhdukjes sė dokumentave nga sulmet e ndryshme barbare, emrat e tyre nuk njihen. Mund tė themi se martirėt janė dėshmia mė e vyer e elementit tė krishterė nė trevat shqiptare sepse gjatė dhjetė pėrndjekjeve tė pėrgjakshme tė tre shekujve tė parė tė krishterimit, Kisha jonė nuk u zhduk, por pėrkundrazi u forcua mė tepėr dhe kjo i dedikohet qėndresės e besimit tė tė krishterėve.

Nė tokėn e Ilirisė predikuan Ungjillin kėta shenjtorė, disa prej tė cilėve u martirizuan nė trojet tona.

1-Apostull Pavli.

2-Apostull Qesari.

3-Shėn Asti.

4-Shėn Elefteri.

5-Shėn Donati dhe Therini (+250 nė Butrint).

6-Shėn Danaksi (shek.III).

7-Shėn Isavri, Vasili, Inoēenti, Filiksi, Ermia, Peregrini (nga Apollonia shek. III-tė).

8-Shėn Trifoni (+313) nga Sheqishtja.

9-Shėn Donati, episkopi i Evrias (+387).

10-Shėn Joan Vladimiri (+1015).

11- Shėn Joan Kukuzeli (shek. XII-tė).

12- Oshėnar Nifoni nga Lukova (+1411).

13- Oshėnar Nikita shqiptari (+1809).

14- Dėshmori Kristo Kopshtari (+1748).

15- Shėn Nikodhimi i Beratit (+1722).

16- Shėn Kozmai (+1779).(14)


Ja vlen tė pėrmendim se edhe Shėn Jeronimi, i cili pėrktheu Dhjatėn e Vjetėr nga Hebraishtja, kishte lindur nė Stridon, qytet nė kufirin verior tė Dalmacisė nga njė familje e krishtere nė vitin 347. Pėrkthimi i tij do tė bėhej mė vonė versioni zyrtar i Kishės Latine, e ashtuquajtura VULGATA. Teksti biblik i pėrkthyer prej tij ishte shumė i pėrafėrt me origjinalin dhe do t’i kushtonte atij 15 vjet punė kolosale.(15)

Nga praktikat e sinodeve ekumenike dhe mė konkretisht nė Sinodin e III-tė Ekumenik nė vitin 431 pėrmenden episkopėt e Durrėsit Efkarios dhe Feliks, si dhe episkopėt e qyteteve tė Apolonisė dhe Velidhės. Ndėrsa nė praktikat e Sinodit tė IV-tė Ekumenik tė vitit 451 gjejmė emrat : Efsevi episkopi i Apolonisė dhe Epirit tė Ri, Peregrini i Finiqit, Klaudio i Ajazmės, etj.(16)

Si konkluzion i pėrndjekjeve ndaj tė krishterėve mund tė themi se krishterimi nuk ishte religjion i mirėpritur nė Perandorinė Romake. Kur bėhet fjalė pėr trevat e Ilirikumit, ai u pėrndoq nė mėnyrė tė pamėshirėshme nga perandorėt romakė, disa prej sė cilėve ishin tė gjakut ilir.


Vazhdon....

Hattabi
30-11-05, 22:58
Mu dok palidhje me e qel tem te re por po vazhdoj ketu inshAllah nuk ka problem.

Manipulimi i tė Krishterėve nga ana e Satanės

Ėshtė e qartė pėr ēdonjėrin me arsye, qė Satana fort i ka manipuluar kėta njerėz [tė Krishterėt]. Ai i thirri dhe ata iu pėrgjigjėn atij; ai i mashtroi dhe ata e dėgjuan.

Ai i manipuloi nė lidhje me Zotin, tė lartėsuarin dhe mė tė lartin.
Ai i manipuloi nė lidhje me Jezusin, paqja qoftė mbi tė.
Ai i manipuloi nė lidhje me kryqin dhe adhurimin e tij.

Ai po ashtu i manipuloi nė lidhje me bėrjen e imazheve dhe statujave nė kisha dhe qė t'i adhurojnė kėto. Kėshtu, s'do tė gjeni as njė nga kishat e tyre pa imazhin e Marisė dhe Jezusit, tė shenjtėve dhe martirėve e tyre. Shumica e tyre u pėrkulen imazheve dhe statujave, dhe u luten atyre nė vend tė Zotit, mė tė lartit...

Shembull tipik se ēfarė po bėjnė kėta politeistė, ėshtė sikur i njė shėrbėtori tė njė mbreti, i cili hyri tek njė njeri dhe njeriu kėrceu nga vendi i vet, i ra pėrmbys atij, e adhuroi, dhe bėri me tė ēfarė s'ka qenė dashur tė bėhet, pėrveē se me mbretin. Ēdo person i arsyeshėm do ta konsideronte atė tė paditur dhe budalla pėr atė qė bėri, meqė ai bėri me shėrbėtorin e mbretit ēfarė kishte qenė dashur tė bėhet vetėm me mbretin, nė lidhje me nderimin, modestinė dhe pėruljen.

Ėshtė e mirėnjohur qė, ēfarė ka bėrė shėrbėtori kėtu, mbas gjase e bėn mbretin qė ta urrejė atė dhe ta nėnēmojė mė parė sesa ta nderojė dhe ta ngre pozitėn e tij.
Kjo ėshtė gjendja e atij qė i pėrkulet njė krijese, apo njė imazhi tė krijesės. Kjo ngaqė ai futi nė pėrdorim hedhjen pėrmbys, e cila ėshtė mėnyra mė madhėshtore pėr tė mbėrri kėnaqėsinė e Zotit. Njė e tillė vepėr s'ėshtė e vlefshme, pėrveē pėr Zotin. Kėshtu qė s'ka neveri apo padrejtėsi mė tė madhe sesa tė bėhet kjo pėr njė imazh apo statujė tė njė robi, dhe ta barazohet Zoti me robin e vet.

Pėr kėtė shkak, Zoti, mė i larti, ka thėnė:
"Vėrtet, shirku [politeizmi, tė vėnit ortakė me Zotin] ėshtė padrejtėsi e madhe". [Lukman, 33]

Zoti, mė i larti, ka krijuar adhuruesit e vet me prirje pėr ta njohur shėmtinė nė tė shprehurit e lartėsimit, madhėshtisė, nėnshtrimit dhe pėruljes ndaj robėrve dhe shėrbyesve tė mbretit [si tė tilla, veprat zakonisht janė pėr mbretin].

E, ēfarė ėshtė gjendja e atij qė shfaq kėtė lloj nderi pėr armiqtė e mbretit? Se Satana ėshtė armik i Zotit, kurse politeisti nė tė vėrtetė po vė Satanėn - jo pejgamberėt e Zotit dhe robėrit e drejtė - si ortakė me Allahun. Pejgamberėt dhe robėrit e drejtė s'kanė tė bėjnė gjė me ata qė i vejnė ata si ortakė me Zotin. Ata janė kundėr tyre dhe mė tė urryerit nga gjithė njerėzit pėr ta. Politeistėt, pra, vetėm po i vejnė si ortakė Zotin armiqtė e Tij, dhe po ia barazojnė ata nė adhurim, lartėsim, pėrkulje dhe modesti.

Pėr kėtė shkak, pavlefshmėria dhe shėmtia e politeizmit njihet nga natyra e brendshme e shėndoshė dhe arsyeja, dhe ky lloj shėmtie njihet mė qartė sesa llojet tjera.

King_Gentius
14-04-06, 05:18
Une festoj emrin tim diten e Shen Joan Pagezorit :smile: