PDA

View Full Version : A i frigoheni te vertetes..!!!!!!!!!!!


Honesty^uk.
03-06-05, 19:22
Pershendetje miqesore!

Desha te di nese ndonje nga ju ka frike nga e verteta! dmth nga realiteti i tij apo i saj!

Dihet qe ne boten virtuale te gjithe jemi paksa larg realitetit,
pasi shpirti dhe zemra nuk shkruhen krejtesisht ne nje faqe
interneti!
Kam vene re, se pikerisht atehere kur thuhet nje e vertete sidomos kur eshte e hidhur,asnje nuk merr guximin te reagoj,shume pak besojn, dhe te gjithe presin reagimin e tjetrit por jo te vetvetes.
-Perse?!
-Mos valle jeni aq mosbesues sa nuk besoni te verteten e thene nga nje person?!
-Apo keni frike te perballeni me te verteten tuaj?!

Ju mirepres me mendimet tuaja!

Honesty

DEA
03-06-05, 19:51
Mund te jete qe shumica te ken frike edhe nga e verteta e tyre, po njeherit mundet qe shumica ende nuk jane perballur me te verteta te tilla dhe presin reagimet e te tjereve.

DEA

ARVANITI
03-06-05, 19:59
Nuk i frigohem te vertetes.

Une besoj se e verteta te sheron shpirtin ta cliron ate.

Mgjth gjithkush, edhe une, ka frike nga e verteta "e hidhur kercenuese"

laliloli
03-06-05, 22:15
Pershendetje miqesore!

Desha te di nese ndonje nga ju ka frike nga e verteta! dmth nga realiteti i tij apo i saj!

Dihet qe ne boten virtuale te gjithe jemi paksa larg realitetit,
pasi shpirti dhe zemra nuk shkruhen krejtesisht ne nje faqe
interneti!
Kam vene re, se pikerisht atehere kur thuhet nje e vertete sidomos kur eshte e hidhur,asnje nuk merr guximin te reagoj,shume pak besojn, dhe te gjithe presin reagimin e tjetrit por jo te vetvetes.
-Perse?!
-Mos valle jeni aq mosbesues sa nuk besoni te verteten e thene nga nje person?!
-Apo keni frike te perballeni me te verteten tuaj?!Honesty

MENDOJ SE NJERIU ASNJEHERE NUK DUHET TIU SHMANGET TE VERTETES SEPSE AJO QDOHERE DO TE NGADDHENJEJE ,NDERSA AQ ME PAK KETU.
UN MENDOJ SE ATA QE NUK REAGOJNE NE TE VERTETEN E HIDHUR MENDOJ SE NUK E KANE KUPTUAR SA DUHET QESHTJEN DHE PROBLEMIN DHE PER TE MOS GABUAR HESHTIN .EDHE NE BOTEN VIRTUALE NJERIU TREGON NE NJE FARE MENYRE PERSONALITETIN DHE KARAKTERIN E VET

Odise
04-06-05, 07:32
A B S T R A K T (DUKE MOS E SHOSHITUR RASTIN KONKRET)PREJ TE AFERMES - KAH E LARGETA

IDEALI NUK VRITET!


NJERIU I VERTETE, NUK I FRIGOHET TE VERTETES!E VERTETA ESHTE DREJTESIA, E DREJTESIA ESHTE PERENDIA!


Ekziston vetem Nje e Vertete. Edhepse eshte e hidhur, te del n'fund e embel. Ka qe edhe nuk pajtohen as me te verteten, derisa ta shohin realitetin, por atehere eshte shume vone. Njeriu i vertete shikon vetem perpara. Ēdo shikim mbrapa, eshte njelloje droje a frige, apo edhe vesi dhe ai ves kuptohet thjeshte prej nga i ka mbetur. Shoku ndahet prej shokut, vetem kur shkon ne shtepi te vet, nuk ndahet rruges kur ecin bashk, se shokut te vertete nuk mund te ia qitesh ujin, sado qe ta trazosh, e aq ma keq kur ti mendon se i sherben nje shoqerie. Kompetencen tende kryesore, mos ia le ne meshire askujt - behu zot i vetvetes! Nese ti ke vendosur ta demtosh vetveten - askush nuk mund te te shpetoj, sepse cfare ta ben vetvetja - nuk mund te ta beje nje bote! Besnik banu e kujt bese mos i ze! Sa bukur tha populli yne - E SA TMERRSHEM VUAJTI DHE ENDE PO VUAN PER KETE SHPREHJE. Por megjithate, ne momentet ma te duhura, vetem njelloj karakteri shqiptar - del hekurash, duke mos menduar, se eshte ne sherbim te popullit te tij. Mos mendoni se nuk jemi fort larg ne RELACION KOHOR, me kohen kur dy pare krushqi, me DY bajraktarėt me flamuj ne Balle krushqish - kur u takuan ne drejtime te kunderta ne rruge, vendosen qe mos te ia leshojne njeritjetit udhen edhe perfunduan ne Vorret e Krushqėve, deri edhe ne Vorret e Nuseve! Perfunduan ne balada! Keshtu ndodhi edhe ne momentet historike tonat, ne momentet vendimtare per fatin e popullit tone! Me moton trishtuese: le ta marri edhe dreqi, veē ti mos ta marresh! Me e pa vetedije sharruan ne sherbime te huaja, sa qe kur i peshojme sot, shume figura tonat ne peshoren historike, bukur shume iu afrohen vetite pozitive e negative edhe te jene te barabarta, si lekura leopardesh! Ma mire eshte ta qajsh vetveten, se sa me te qajte dikush tjeter - them ne te gjitha rastet.
Edhe mu per kete, shume pune mbeten te pakryera, sa trevat shqiptare mbeten nen te huajt - saqe ra ne kurtha roberie e kolonie edhe vet interesi i atdheut. Mu per kete veti a ves tonin, mbeten trojet shqiptare, si arrna ne harten gjeografike ballkanike - secili bajraktar ne veti - e bajrakun shkryeje te huajt, tok me dinnjitetin dhe identitetin edhe vet integritetin kombetar! Pse nuk menduan, per stoicizmin kunder te huajve? Stoik duhet te behesh vetem me te huajin, kurse me tendin duhet te behesh: ure, i lige, shurdhan, qorr, kur eshte ne pyetje interesi i atdheut e popullit! Separi te kryhet puna, e tevona ulemi dhe diskutojme realizimin dhe ecurine e tij! :wink: NĖ FILLIM VEPRA!

Kur eshte ne pyetje interesi i atdheut, behu: ure, gur, dru, cung per tendin truall e atdhe! Behu ma i forte se guri, se vdekja vet! Asgje nuk vie ne shprehje para interesit te atdheut (edhe kjo situate ketu ne forum eshte e tille por ne miniature, keshtu po mendoj, sepse askush nuk mund te ndikoj ne personalitetin tim)!

Veē vdekja mund ta largoj, a frigoj njeriun e vertete, nga e verteta!

Krejt mvaret cili njeri i frigohet te vertetes!


Juaji,


Odise

GURI SYLAJ
04-06-05, 08:30
E VERTETA !!!!!

A i frigohesh te vertetes ????

A I FRIGOHEM TE VERTETES?

A i frigohemi te vertetes ?

Dhe shtrohet pyetja : cka eshte everteta?

Nese ne arrijme te definojm drejt se cka eshte e verteta do t'a kishim me leht qe te pergjigjemi ne pyetjet e shtruara me lart.
Por nese ne kete definicion do te zinin vend elemente qe burimin e kan nga egoja e jon personale ateher edhe definicioni pe teverteten e edhe pergjigjet do te ishin shume te veshtira.

Ashtu sikurse qe , ne Etike , ka rrene morale asht ka edhe te vertete jo morale. Ky eshte p. sh. nje element qe te verteten e vendos ne nje segment ku gjithesesi duhet ndihet nje droje apo frige nga e verteta. Segmenti i dyte eshte se edhe e verteta ne veten e saje permban nyanca te relatives dhe dicka qe per mua eshte e vertete per dikend tjeter mund te jete e dyshimt dhe mundesia per t'a bindur palen tjeter nuk egziston. Aresyet! Arsyet jan te shumefishta dhe shumellojshme, mvarsisht se me cfar prizme e verejm nje rrjedhe apo moment te caktuar.
Une u mundova te them dicka rreth te vertetes si kategori etike, kurse si ballafaqim i te perditshmes e verteta eshte nje margaritar pas te cilit duhet te vrapojm tere jeten.

Me nderime Guri Sylaj

GURI SYLAJ
04-06-05, 09:31
P.S

Everteta dhe genjeshtra jan si dy motra siameze te lidhura shpine per shpine por qe pa njera tjetren nuk mund te egzistojne, ne momentin kur vdes njera vdes edhe tjetra apo me mire me thene nuk kemi nevoje per tjetren - raportet ne mes tyre jan shume komplekse dhe te pa definuara.

Guri Sylaj

logxx
04-06-05, 10:07
pajtohem

NJERIU I VERTETE NUK I HIK SE VERTETES! edhe kaq nuk kam mo qa me fol

Naki
04-06-05, 14:36
Vetėbesimi eshte nje nga Vetitė e njeriut ēė e benė kėmbngulsė te arrijė atė qė e deshironė duke lėnė anash frigen.
Tė punoshė per nje realitet qė pėr bazė ka Vėrtetėsinė kjo kerkonė Kohė,perkrahje tė miqėve tė individeve qė kanė ndikim ne realitet.
Tė punoshė dhe Veproshė pa Prapavija ne dėmė te tjetrit,tregonė Fisnikėri dhe vetėm duke bere punė me dashuri sa Vertetohet personaliteti.

Personalisht nuk i frigohem ne asnjė ēastė te Vertetės,kjo sa e Kalitė edhe me tepėr Qėndrushmerin,shiqimin sy mė sy.

Me nderime Naki

florian
04-06-05, 15:00
Po ju tregoj nje anekdod qe mund teshpjegoj pak ket fakt.

nje plak rrinte buz rruges, dhe po dridhte nje cigare por meqe i kishin mbaruar letrat po e dridhte me nje leter gazete duke e dredhur cigaren ven re ne leter nje artikull qe thoshte <vdes cun 20 vjecar nga shpejtesia me te cilen beri nje aksident> ne ate moment kalon perpara tij nje tjeter motociklist me shpejtesi te lart , dhe plaku kthehet e shikon dhe i thot <ec sa te duash se ne mos neser pasneser do te pi dhe ty >

me pak fjal te gjith ndruhemi pak perpara te vertetes dhe mundohemi ta shtyjm .

dr1ta
04-06-05, 15:44
Pershendetje miqesore!

Desha te di nese ndonje nga ju ka frike nga e verteta! dmth nga realiteti i tij apo i saj!

Dihet qe ne boten virtuale te gjithe jemi paksa larg realitetit,
pasi shpirti dhe zemra nuk shkruhen krejtesisht ne nje faqe
interneti!
Kam vene re, se pikerisht atehere kur thuhet nje e vertete sidomos kur eshte e hidhur,asnje nuk merr guximin te reagoj,shume pak besojn, dhe te gjithe presin reagimin e tjetrit por jo te vetvetes.
-Perse?!
-Mos valle jeni aq mosbesues sa nuk besoni te verteten e thene nga nje person?!
-Apo keni frike te perballeni me te verteten tuaj?!

Ju mirepres me mendimet tuaja!

Honesty


Mendoj qe gjithkush i tutet te vertetes ...perditshmeria esht e rezikshme gjithmone ka qen gjithmone do te jet ...po ne vet vendosim sa te kemi frike nga e verteta logjika na punon shpesh her shume mire :P

Lexoj disa shkrime ketu trimeri e madhe ...a esht kjo e verteta apo vetem ne fd kemi guxim te shpallemi ashtu siq enderrojm te jemi. ..duke mos reaguar aspak...Njeriu i gjall dhe me mend ne kry i frigohet te vertetes sepse vet jeta pergjdo dit esht rezik.

Po te reagojm kurr behet nje e padrejt ne nje shoqeri ..faktikisht e perforcon shoqerine ...e verteta esht ce mungon guximi dhe gjithkush mundohet te qendron facebardh dhe perfekt

Tomori
04-06-05, 15:49
Jo apsulutishte nuk i tutem te vertetes,,,
..skam asnje arsye ti tutem te vertetes.. :wink:

dr1ta
04-06-05, 15:51
******************
Ndryshuar nga Murgesha.

Tomori
04-06-05, 15:57
******************
Ndryshuar Murgesha.

Odise
04-06-05, 17:48
dr1ta shkroi:

Mendoj qe gjithkush i tutet te vertetes ...perditshmeria esht e rezikshme gjithmone ka qen gjithmone do te jet ...po ne vet vendosim sa te kemi frike nga e verteta logjika na punon shpesh her shume mire

Lexoj disa shkrime ketu trimeri e madhe ...a esht kjo e verteta apo vetem ne fd kemi guxim te shpallemi ashtu siq enderrojm te jemi. ..duke mos reaguar aspak...Njeriu i gjall dhe me mend ne kry i frigohet te vertetes sepse vet jeta pergjdo dit esht rezik.

Po te reagojm kurr behet nje e padrejt ne nje shoqeri ..faktikisht e perforcon shoqerine ...e verteta esht ce mungon guximi dhe gjithkush mundohet te qendron facebardh dhe perfekt

*******
te vertetes i frigohet vetem ai qe nuk ka besim ne vetvete, nga mosnjohja
e argumenteve, nga paaftesia per tu perballur me jeten, kur ndjene se nuk ka vizion te kjarte per te ardhmen e tij, kur eshte i dezorientuar ne veprimet e veta etj.
k
u
r
s
e

nuk i frigohet te vertetes ai qe flet dhe vepron realisht, si ne forum, si ne parlament, si para vdekjes - sepse eshte i realte, qe ka fuqi te flijohet kuredohere per idealin e tij te shtrenjte!

Gjithcka duhet te provohet, per tu vertetuar ne gazete e ne jete!

dr1ta
04-06-05, 17:56
dr1ta shkroi:

Mendoj qe gjithkush i tutet te vertetes ...perditshmeria esht e rezikshme gjithmone ka qen gjithmone do te jet ...po ne vet vendosim sa te kemi frike nga e verteta logjika na punon shpesh her shume mire

Lexoj disa shkrime ketu trimeri e madhe ...a esht kjo e verteta apo vetem ne fd kemi guxim te shpallemi ashtu siq enderrojm te jemi. ..duke mos reaguar aspak...Njeriu i gjall dhe me mend ne kry i frigohet te vertetes sepse vet jeta pergjdo dit esht rezik.

Po te reagojm kurr behet nje e padrejt ne nje shoqeri ..faktikisht e perforcon shoqerine ...e verteta esht ce mungon guximi dhe gjithkush mundohet te qendron facebardh dhe perfekt

*******
te vertetes i frigohet vetem ai qe nuk ka besim ne vetvete, nga mosnjohja
e argumenteve, nga paaftesia per tu perballur me jeten, kur ndjene se nuk ka vizion te kjarte per te ardhmen e tij, kur eshte i dezorientuar ne veprimet e veta etj.
k
u
r
s
e

nuk i frigohet te vertetes ai qe flet dhe vepron realisht, si ne forum, si ne parlament, si para vdekjes - sepse eshte i realte, qe ka fuqi te flijohet kuredohere per idealin e tij te shtrenjte!

Gjithcka duhet te provohet, per tu vertetuar ne gazete e ne jete!Une dua te them qe gjithmone nuk mundemi te jemi gjakeftoft ..dhe ti shikojm problemet ose te mirat kthjellt ..por me e keqja esht ce dikush nuk e pranon ...robot sje as ti e as une !

Syri_blu
04-06-05, 17:56
Janė disa parim ose "rregulla" qė tė trimėrojnė ose tė bėjnė tė ndihesh gjithmonė mirė para sė vertetės!
Psh:

Gjithmone para sė tė bėshė dicka kujto se duhėt tė ballafaqohėsh mė tė vertetėn, ban gjithcka qė kur tė thuhėt e vėrteta je ne gjendje ti pėrgjigjėsh etj!

freedom njerz!

Odise
04-06-05, 18:28
parase te flasesh e te veprosh (se fjala duhet te jete veper) per nje ēeshtje - duhet ta njohesh mire ate. Pa provua nuk njihet as dihet asgje!

Pyetja ne teme eshte ne numrin shumes, veta e dyte, ku secili mund te flasi ate cfare mendon per vete dhe te mos merret me prralla e siperfaqesime! Kjo eshte e verteta! Titulli eshte i kjarte, pakez edhe provokues dhe thuaje te verteten e rrefeje vetveten! Mos u merr cfare thot tjetri, po thuaj cfare mendon vet!

Kjo teme ka bukur kohe qe rrin tabu, duke e shikuar si me bishtsyri, po ja qe presim te na hap shtegun dikush...! :wink:

Fol e me koken tende!

Honesty^uk.
04-06-05, 18:36
parase te flasesh e te veprosh (se fjala duhet te jete veper) per nje ēeshtje - duhet ta njohesh mire ate. Pa provua nuk njihet as dihet asgje!

Pyetja ne teme eshte ne numrin shumes, veta e dyte, ku secili mund te flasi ate cfare mendon per vete dhe te mos merret me prralla e siperfaqesime! Kjo eshte e verteta! Titulli eshte i kjarte, pakez edhe provokues dhe thuaje te verteten e rrefeje vetveten! Mos u merr cfare thot tjetri, po thuaj cfare mendon vet!

Kjo teme ka bukur kohe qe rrin tabu, duke e shikuar si me bishtsyri, po ja qe presim te na hap shtegun dikush...! :wink:

Fol e me koken tende!


Nje trajtim dhe sqarim i pikatur si ky duhet te merret shembull qe ne cfare pikepamjesh duhet shikuar dhe analizuar nje tema.

Odise pranoni pershendetjet e mia

Honesty

Tomori
04-06-05, 18:36
******************
Ndryshuar Murgesha.
:?: :!: :!: :!: :shock:

dr1ta
04-06-05, 18:55
parase te flasesh e te veprosh (se fjala duhet te jete veper) per nje ēeshtje - duhet ta njohesh mire ate. Pa provua nuk njihet as dihet asgje!

Pyetja ne teme eshte ne numrin shumes, veta e dyte, ku secili mund te flasi ate cfare mendon per vete dhe te mos merret me prralla e siperfaqesime! Kjo eshte e verteta! Titulli eshte i kjarte, pakez edhe provokues dhe thuaje te verteten e rrefeje vetveten! Mos u merr cfare thot tjetri, po thuaj cfare mendon vet!

Kjo teme ka bukur kohe qe rrin tabu, duke e shikuar si me bishtsyri, po ja qe presim te na hap shtegun dikush...! :wink:

Fol e me koken tende!Mos mu drejto mua pra une flas ate qe lexoj dhe di ..ashtu si jam vet dhe si do te kisha vepru ....nese te prek ti dicka te djeg dikund ...le te djeg ....por mos mu drejto mua ...cka te duket ty tabu ketu ...ske drejt te vendoish cka esht tabu e cka jo ..ce nje jav je ketu ne fd ..edhe ketu nuk flas ne favor te askujt !!!!!! :wink:


Te pershendes Trim :wink: :wink:

Tomori
04-06-05, 19:08
parase te flasesh e te veprosh (se fjala duhet te jete veper) per nje ēeshtje - duhet ta njohesh mire ate. Pa provua nuk njihet as dihet asgje!

Pyetja ne teme eshte ne numrin shumes, veta e dyte, ku secili mund te flasi ate cfare mendon per vete dhe te mos merret me prralla e siperfaqesime! Kjo eshte e verteta! Titulli eshte i kjarte, pakez edhe provokues dhe thuaje te verteten e rrefeje vetveten! Mos u merr cfare thot tjetri, po thuaj cfare mendon vet!

Kjo teme ka bukur kohe qe rrin tabu, duke e shikuar si me bishtsyri, po ja qe presim te na hap shtegun dikush...! :wink:

Fol e me koken tende!Mos mu drejto mua pra une flas ate qe lexoj dhe di ..ashtu si jam vet dhe si do te kisha vepru ....nese te prek ti dicka te djeg dikund ...le te djeg ....por mos mu drejto mua ...cka te duket ty tabu ketu ...ske drejt te vendoish cka esht tabu e cka jo ..ce nje jav je ketu ne fd ..edhe ketu nuk flas ne favor te askujt !!!!!! :wink:


Te pershendes Trim :wink: :wink:

Mir moj dr1ta, po te pyes perse je kaq rigoroze me "Odisen"
mos siq shohe une po te keshe mundesi ti e pushkaton kte njerin...

"dr1ta'' sa per njoftim un u futa kote ne ket bisede po deshe pushkatohe Odisen lirshem se sprish pune :wink:
dr1ta kalofsh mire :wink:

Odise
04-06-05, 19:49
Honesty^uk. Postuar: 04.06.2005 18:36 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Odise shkruajti:
parase te flasesh e te veprosh (se fjala duhet te jete veper) per nje ēeshtje - duhet ta njohesh mire ate. Pa provua nuk njihet as dihet asgje!

Pyetja ne teme eshte ne numrin shumes, veta e dyte, ku secili mund te flasi ate cfare mendon per vete dhe te mos merret me prralla e siperfaqesime! Kjo eshte e verteta! Titulli eshte i kjarte, pakez edhe provokues dhe thuaje te verteten e rrefeje vetveten! Mos u merr cfare thot tjetri, po thuaj cfare mendon vet!

Kjo teme ka bukur kohe qe rrin tabu, duke e shikuar si me bishtsyri, po ja qe presim te na hap shtegun dikush...!

Fol e me koken tende!Nje trajtim dhe sqarim i pikatur si ky duhet te merret shembull qe ne cfare pikepamjesh duhet shikuar dhe analizuar nje tema.

Odise pranoni pershendetjet e mia

Honesty

*******

I nderuari, Honesty!

Pershendetjet e mia edhe per Ty, e temen e hapur dhe te shohim se sa te pikatur jane pjesemarresit ne kete teme shume aktuale edhe udherrefyese per te gjithe ata qe gjinden ne udhekryqe te veprimit!

Juaji,

Odise
*******
MOS TA NGREHIM NJERITJETRIN PER GJUHE, POR TE RREFEHEMI NE PYETJEN - A I FRIGOHENI TE VERTETES - E NESE I FRIGOHENI - PSE I FRIGOHENI?

perseri? Dikush don ta ngrehu temen perbishti prapa? Kujt pi dieg, ty a mua? Nuk tu drejtova vetem ty dr1ta, pse ēon doren pasveshit vetiu?

dr1ta shkroi:
Mos mu drejto mua pra une flas ate qe lexoj dhe di ..ashtu si jam vet dhe si do te kisha vepru ....nese te prek ti dicka te djeg dikund ...le te djeg ....por mos mu drejto mua ...cka te duket ty tabu ketu ...ske drejt te vendoish cka esht tabu e cka jo ..ce nje jav je ketu ne fd ..edhe ketu nuk flas ne favor te askujt !!!!!!


Te pershendes Trim

***Thash se me prralla, siperfaqesime (edhe tash po them edhe me robotizma) nuk ecet perpara as tema as jeta, as qellimi e pikesynimi yne!

Doni ta mbyllni temen ketu, apo ta ēojme perpara? Perseris: titulli eshte i kjarte, ose fol per te, ose lexo, nuk ka alternative tjeter ketu, e gjithkund ne temat, ku posa shihet progres, dikush eshte i destinuar ta kthej ne regres! Duhet te jeshe i/e realtė, qe mos t'i frigohesh te vertetes! Nuk ka cfare me dieg asgje, asgje, asgje! UNE IA KAM PAKEZ DRO TE PAVERTETES, INTRIGES, SHPIFJES, SERVILIZMIT, DERISA TE VERTETOHEN - SE TE VERTETEN E SHIKOJ DREJTE NE SY!

Respektivisht, te pershendes Trimereshe :wink: ''por ma shume e dua te verteten'' tha Aristoteli!

Tema te ecen perpara, e mos te qesim therra ne udhe! Te shohim mendimet e opinionit progresiv! nUK MJAFTON VETEM AS TE NJIHET E VERTETA, POR TE APLIKOHET NE JETE E MOMENT TE CAKTUAR, ATEHERE JE I DENJE TA BARTESH MBI SUPE E TE ECESH PERPARA ME KOHEN!
MOS PRIT, TE TE NDRYSHOJ KOHA, SE AJO NUK KA MESHIRE - EC NE HAP ME KOHEN!

Juaji,

Odise

dr1ta
04-06-05, 20:00
Shume leht esht me shkruar teoria se si duhet te jemi dhe te jetojm por e verteta esht ce gjithkush (njeri normal ka frike dhe ben gabime ) ska fillozofi te madhe ktu !!!

Tomori
04-06-05, 20:12
Shume leht esht me shkruar teoria se si duhet te jemi dhe te jetojm por e verteta esht ce gjithkush (njeri normal ka frike dhe ben gabime ) ska fillozofi te madhe ktu !!!
-mvaret "dr1ta" e gjitha prej situates, vendodhjes ku jetone...e shum faktore tjer ndikojne moj "dr1ta" e nderuar...

Odise
04-06-05, 20:16
PERDORIMI I TJETERSIMIT PER TU KTHYER NE TE NJEJTEN SHOQERI - A I FRIGOHENI TE VERTETES???

Postuar: 02.06.2005 01:52 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

"Ndrrimi i taktikes se te qendruarit ne nje shoqeri'' - une do te thosha:
sado qe te perpiqesh ta ndrroshe taktiken e te qendruarit ne nje shoqeri, perseri ne fund mbetesh po ai qe je, perderisa pretendon te mos largohesh nga kjo shoqeri. Per shoqeri te mire, nganjehere duhet edhe te behesh nje ure kaluese dhe te peshoj mbi ty dinjiteti i secilit. E nese edhe atehere, shumica ben vetem sehire - 'ndiqe Kolo mendjen tande' - tha nje fjale e urte. Neve na ka munguar gjithmone konsultimi i drejte dhe ne kohe te duhur, qe t'i paraprije taktikes se te qendruarit ne nje shoqeri, ne nje pozite, qe ta percielle rregullisht si ora kohen, vet rrjedhen e veprimit!

Ēeshtja eshte ta ruajsh origjinalitetin, qe mos te ekzistoj asnje fuqi te te tjetersoj, por ashtu si rreh pulsi yt i gjakut e pulsi i mendjes tok - te regjesh ne flaken e jetes, e te persosesh si personalitet sa ma komplet!

Rri ai qe je, e koha do ta farkoj besimin e idealit te kalitur!

Kjo vlenė per te gjithe Ne!


Juaji,


Odise

*******

O Tomor, e kuptova se ty nuk te prishe pune asgje, lere ti se kush ngrehet ne pushkatime - po fole fjalen pushke, per temen! Fjala vret njeriun - fjala e vertete! Vraje mendjen, parase te vrashe dikend! Jemi mesuar ne me 'pushkatime', po ende nuk eshte mesuar dikush - ta ruaj 'nje plumb ne xhep' per vetveten!

'Plaga e fjales, eshte me e rende se sa e plumbit'! Mate fjalen!

I frigohesh ti te vertetes - Tomor? Nese po - pse? Apo nuk te prishe pune as kjo? :wink:

Juaji,

Odise

GURI SYLAJ
04-06-05, 21:24
I nderuari Odise , kokefortesise tuaj ne kete teme po i pergjigjem me kokefortesi: NUK I FRIGOHEM TE VERTETES!

Por egziston nje evertete me te cilen kisha dasht qe sa me von te takohem. Dikund ne nje shkrim tuajin e vrejta se edhe ju kishit te njejten (jo frige ) por deshire qe kete te vertete t'a takoni sa me vone qe te jete e mundur- Vdekja !!!!

Pershendetje vllezrore per Ju Odise dhe per te gjithe pjesemarresit ne kete teme.

Guri Sylaj

laliloli
04-06-05, 22:05
fjala E VERTETE eshte nje fjale e madhe dhe njeriu nuk e ka as arsyen me te vogel qe ti frigohet asaj ,sepse ajo eshte ashtu si eshte qofte e hidhur apo e mire eshte realitet dhe duhet ta pranosh si te tille .Nese te verteten e hidhur mundohesh te mos e pranosh ajo mbetet pergjithmone ashtui ,ndersa ne te kunderten mund ta ndryshosh nga e hidhur ne te mire .Per nje qeshtje ose problem ekziston vetem nje e vertete ,nuk mund te kete dy te verteta per nje qeshtje
Hileja smund ta mund kurre te verteten .
Rruga e ngushte sillet e sillet e prap ne rruge te madhe del

laliloli

Tomori
05-06-05, 00:15
PERDORIMI I TJETERSIMIT PER TU KTHYER NE TE NJEJTEN SHOQERI - A I FRIGOHENI TE VERTETES???

Postuar: 02.06.2005 01:52 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

"O Tomor, e kuptova se ty nuk te prishe pune asgje, lere ti se kush ngrehet ne pushkatime - po fole fjalen pushke, per temen! Fjala vret njeriun - fjala e vertete! Vraje mendjen, parase te vrashe dikend! Jemi mesuar ne me 'pushkatime', po ende nuk eshte mesuar dikush - ta ruaj 'nje plumb ne xhep' per vetveten!

'Plaga e fjales, eshte me e rende se sa e plumbit'! Mate fjalen!

I frigohesh ti te vertetes - Tomor? Nese po - pse? Apo nuk te prishe pune as kjo? :wink:

Juaji,

Odise

kadal bre bure mos te keq kuptohemi, qke tash me mua or Odise?!!
-Po une i kam dhene nje sugjerim dr1tes, e gjitha mvaret prej asaj..
mos te lutem,,
Odise siq duket po te ka hy tuta, mos de mos u merzit se nuk te pushkaton dr1ta...metvertet...
Odise te pershendes shoqi dhe mos ky derte se me ke mua mbas shpine tungji i nderuari :wink:

Dreni30
05-06-05, 01:17
[

Mendoj qe gjithkush i tutet te vertetes ...perditshmeria esht e rezikshme gjithmone ka qen gjithmone do te jet ...po ne vet vendosim sa te kemi frike nga e verteta logjika na punon shpesh her shume mire

Lexoj disa shkrime ketu trimeri e madhe ...a esht kjo e verteta apo vetem ne fd kemi guxim te shpallemi ashtu siq enderrojm te jemi. ..duke mos reaguar aspak...Njeriu i gjall dhe me mend ne kry i frigohet te vertetes sepse vet jeta pergjdo dit esht rezik.

Po te reagojm kurr behet nje e padrejt ne nje shoqeri ..faktikisht e perforcon shoqerine ...e verteta esht ce mungon guximi dhe gjithkush mundohet te qendron facebardh dhe perfekt

*******
te vertetes i frigohet vetem ai qe nuk ka besim ne vetvete, nga mosnjohja
e argumenteve, nga paaftesia per tu perballur me jeten, kur ndjene se nuk ka vizion te kjarte per te ardhmen e tij, kur eshte i dezorientuar ne veprimet e veta etj.
k
u
r
s
e

nuk i frigohet te vertetes ai qe flet dhe vepron realisht, si ne forum, si ne parlament, si para vdekjes - sepse eshte i realte, qe ka fuqi te flijohet kuredohere per idealin e tij te shtrenjte!

Gjithcka duhet te provohet, per tu vertetuar ne gazete e ne jete!


Une mendoj se Drita ka te drejte kur thot keshtu se keto gjana ndodhin ne jeten e perditeshme e dikush eshte me guximtar e dikush jo.
Une kisha me marr nje shembull me praktik qe po ma merr mendja se i pergjigjet edhe kesaj teme dhe shume ne ndertimin e besimit tek femijet. Kjo eshte edhe vazhdon deri ne vdekje te atij personi.
--Nje pedagog i merr femijet nga qerdhje e del ne qytet dhe blen disa gjana ushqimore. Kthehet ne qerdhe me femijet dhe i merr gjanat per ti pergatitur. Nje femij i thot atij ( pedagogut) une po e marr thiken dhe do ti pres tri karota per njehere. Pedagogu ngadale i thot po ide e mire vetem ruaji gishtat.
Ketu pedagogu e ka nje rol te vecant per ndertimin e vetbesimit tek femiu. Qe ta beje ate te aft dhe te lire dhti jap vullnet per te shpreh ate qe e mendon.
Kjo forme te shume femije ka munguar dhe mungon edhe tash.
Po sikur Pedagogu te reagoj dhe mos te le femiun me be ate qe ka vendosur femiu, atehere femiu behet frigacak dhe humb besimin ne vete per te marr iniciative dhe vepruar ne menyre te drejte.
Po edhe te jete realitet i frigon me thane apo edhe vepru. Dmth. e humb femiu besimin ne vete.
Kjo po te veprohet ne menyre te drejt qe nga femijeria apo ti ipet femiut dhe ti behet e mundshme atij qe ta fitoj besimin ne vete per te vepruar ne raste dhe menyra te ndryshme, kuptohet edhe nese vjen puna edhe per rreziqe eshte me i vetedijshem dhe me i pergatitur ne vetevete.

Kete mund ta bejne edhe prinderit, porrrrrrr..................................

Pershendetje Dreni.

Odise
05-06-05, 02:53
Tomori shkroi:
kadal bre bure mos te keq kuptohemi, qke tash me mua or Odise?!!
-Po une i kam dhene nje sugjerim dr1tes, e gjitha mvaret prej asaj..
mos te lutem,,
Odise siq duket po te ka hy tuta, mos de mos u merzit se nuk te pushkaton dr1ta...metvertet...
Odise te pershendes shoqi dhe mos ky derte se me ke mua mbas shpine tungji i nderuari

*******

Tomor djali, nese je femij, nuk mund te rritesh pernjehere, po kur eshte ne pyetje serioziteti, duhet te jeshe serioz ne tema serioze, e kur mahitemi e bejme humor, eshte vendi tjeter edhe mire ben te shkruajsh e shprehesh ma mire, se nuk flitet me thinca ne thema serioze! Pushkatimi, tuta...cfare jane keto marrina?

Kujdes!

Tomori
05-06-05, 19:51
Tomori shkroi:
kadal bre bure mos te keq kuptohemi, qke tash me mua or Odise?!!
-Po une i kam dhene nje sugjerim dr1tes, e gjitha mvaret prej asaj..
mos te lutem,,
Odise siq duket po te ka hy tuta, mos de mos u merzit se nuk te pushkaton dr1ta...metvertet...
Odise te pershendes shoqi dhe mos ky derte se me ke mua mbas shpine tungji i nderuari

*******

Tomor djali, nese je femij, nuk mund te rritesh pernjehere, po kur eshte ne pyetje serioziteti, duhet te jeshe serioz ne tema serioze, e kur mahitemi e bejme humor, eshte vendi tjeter edhe mire ben te shkruajsh e shprehesh ma mire, se nuk flitet me thinca ne thema serioze! Pushkatimi, tuta...cfare jane keto marrina?
Kujdes!
Odise paskan te drejte antaret tjere qe nuk miren me ju?!!
Njeri bika nhall me ty
..te thote njeri shnet..
..e ty i thua plaq?!!!
Odise kaq kisha..shnet :wink:

Odise
05-06-05, 20:45
n'daē shndet, n'daē plaē - mire te tha dikush... 'shkruan lemuet e brenda ke helm' - mesohu te flasesh pa sherr e pa hile me shoket, se gjithkush kuptohet ketu ne cfare menyre e qellimi shkruan, e mos na qit dokrra

me mua merren, ata qe duhet te merren, ti trusu se nuk eshte puna jote ajo! Fol me driten e thua ' ani pushkatoje mua s'me prishe pune' - tash trusu edhe njehere po te them, kur nuk eshte puna jote!

Studjohet qellimi i shkrimeve te secilit edhe ketu, qofte edhe kur ben humor, apo zen vend vetem me nje a dy fjale!

nese din dicka per temen shkruaj, e mos ze vend pa asgje!

Per te miren e forumit e tenden
shpresoj se u kuptuam kjarte!

Odise

Tomori
05-06-05, 20:50
n'daē shndet, n'daē plaē - mire te tha dikush... 'shkruan lemuet e brenda ke helm' - mesohu te flasesh pa sherr e pa hile me shoket, se gjithkush kuptohet ketu ne cfare menyre e qellimi shkruan, e mos na qit dokrra

me mua merren, ata qe duhet te merren, ti trusu se nuk eshte puna jote ajo! Fol me driten e thua ' ani pushkatoje mua s'me prishe pune' - tash trusu edhe njehere po te them, kur nuk eshte puna jote!

Studjohet qellimi i shkrimeve te secilit edhe ketu, qofte edhe kur ben humor, apo zen vend vetem me nje a dy fjale!

nese din dicka per temen shkruaj, e mos ze vend pa asgje!

Per te miren e forumit e tende
shpresoj se u kuptuam kjarte!

Odise
papapapa qfar ska deti turlifar malukati tquditesh :?: :!: :!: :!:

Murgesha
05-06-05, 20:52
Tomor dhe Odise pėr mendimet e juaja personale pėrdoreni m/p qė tė mos ja humbni kuptimin kėsaj teme.
Tė gjitha shkrimet e juaja qė nuk janė nė rrjedhė tė temės do tė fshihen.
Murgesha

Tomori
05-06-05, 20:59
*******************
Ndryshuar nga Murgesha.

Odise
05-06-05, 21:28
bukur Murgesha, ketu flasim vetem per temen, e ai te merret ne privat me ate qe ka lidhjen :wink:

*******

pse njeriu t'i frigohet te vertetes, kur ajo ndodhe vetvetiu, n'daē frigoju, n'daē trimeroju - e verteta vie vetiu! Njeriu i frigohet te vertetes vetem kur nuk e njeh! Posa fillon ta njeh i dridhet gjuha!

Termi E Verteta, eshte shumedimenzional, per te cilin term, duhet te flitet me shekuj e millieniuse, as qe mjafton nje jete njeriu aspak te flitet e verteta. E Verteta eshte universale!


Nderime


Odise

dr1ta
05-06-05, 23:09
Une mendoj se Drita ka te drejte kur thot keshtu se keto gjana ndodhin ne jeten e perditeshme e dikush eshte me guximtar e dikush jo.
Une kisha me marr nje shembull me praktik qe po ma merr mendja se i pergjigjet edhe kesaj teme dhe shume ne ndertimin e besimit tek femijet. Kjo eshte edhe vazhdon deri ne vdekje te atij personi.
--Nje pedagog i merr femijet nga qerdhje e del ne qytet dhe blen disa gjana ushqimore. Kthehet ne qerdhe me femijet dhe i merr gjanat per ti pergatitur. Nje femij i thot atij ( pedagogut) une po e marr thiken dhe do ti pres tri karota per njehere. Pedagogu ngadale i thot po ide e mire vetem ruaji gishtat.
Ketu pedagogu e ka nje rol te vecant per ndertimin e vetbesimit tek femiu. Qe ta beje ate te aft dhe te lire dhti jap vullnet per te shpreh ate qe e mendon.
Kjo forme te shume femije ka munguar dhe mungon edhe tash.
Po sikur Pedagogu te reagoj dhe mos te le femiun me be ate qe ka vendosur femiu, atehere femiu behet frigacak dhe humb besimin ne vete per te marr iniciative dhe vepruar ne menyre te drejte.
Po edhe te jete realitet i frigon me thane apo edhe vepru. Dmth. e humb femiu besimin ne vete.
Kjo po te veprohet ne menyre te drejt qe nga femijeria apo ti ipet femiut dhe ti behet e mundshme atij qe ta fitoj besimin ne vete per te vepruar ne raste dhe menyra te ndryshme, kuptohet edhe nese vjen puna edhe per rreziqe eshte me i vetedijshem dhe me i pergatitur ne vetevete.

Kete mund ta bejne edhe prinderit, porrrrrrr..................................

Pershendetje Dreni.


Pershendtje Dreni

Vetem dashte te them flm dhe me mire une kurre nuk do te mundesha me shpjegu cka dmth (te frikohemi nga e verteta)

Tomori
06-06-05, 10:34
Pershendtje Dreni

Vetem dashte te them flm dhe me mire une kurre nuk do te mundesha me shpjegu cka dmth (te frikohemi nga e verteta)

-dr1ta, po shum e vertete eshte... :wink:

Tomori
06-06-05, 10:37
*******************
Ndryshuar nga Murgesha.

Murgeshe, nuk ka pas nevoje te frigohesh nga e verteta,,
..nuk kuptoje perse ndryshone te verteten :wink: :wink: :wink:
Me respekte:
Tomori :wink:

Murgesha
06-06-05, 10:58
*******************
Ndryshuar nga Murgesha.

Murgeshe, nuk ka pas nevoje te frigohesh nga e verteta,,
..nuk kuptoje perse ndryshone te verteten :wink: :wink: :wink:
Me respekte:
Tomori :wink:


Po mendon ti se unė i frigohem sė vėrtetės??? :roll: :roll: :roll: :roll:

Tomori
06-06-05, 12:07
*******************
Ndryshuar nga Murgesha.

Murgeshe, nuk ka pas nevoje te frigohesh nga e verteta,,
..nuk kuptoje perse ndryshone te verteten :wink: :wink: :wink:
Me respekte:
Tomori :wink:


Po mendon ti se unė i frigohem sė vėrtetės??? :roll: :roll: :roll: :roll:

Jo larg qofte une nuk mendoje se i frigohesh te vertetes?!!!
Por me habit fakti se ju vertetoni te kunderten me ndryshimin e shkrimit te Tomorit...
..perse ndryshoni te verteten moj zoje...?!!!
hahahahaha..te lutem motrushe mos ma mer per te madhe...
..fshi lirshim postimet se nuk bahet nami,,,
Uroje te kaloni dite te mbare
Me respekte te madhe per ju:
Tomori
:wink:

Vera
06-06-05, 12:49
te vertetes nuk ju friksohem fare! Edhepse e verteta te vret nganjeher por njeriu nuk duhet me iu friksu dickaje me te madhe se te vertetes tash per tash nuk po ju friksohet askush mendoj. Edhe e verteta edhe rrena jan pjes e jetes dhe nuk duhet te friksohemi. Se paku ky qe mendimi im.

PErshendetje per autorin e temes.

Murgesha
06-06-05, 18:20
Jo larg qofte une nuk mendoje se i frigohesh te vertetes?!!!
Por me habit fakti se ju vertetoni te kunderten me ndryshimin e shkrimit te Tomorit...
..perse ndryshoni te verteten moj zoje...?!!!
hahahahaha..te lutem motrushe mos ma mer per te madhe...
..fshi lirshim postimet se nuk bahet nami,,,
Uroje te kaloni dite te mbare
Me respekte te madhe per ju:
Tomori
:wink:

Tomori shkrimi tė ėshtė fshirė pėr shkak se ka qenė jashtė teme e jo se ka pas ndonjė tė vėrtetė aty.

Domira
12-06-05, 09:22
E verteta eshte "vendi" i vetem ku ndjehem mire.
E verteta eshte prehje e shpirtit per mua qe me qeteson, me forcon dhe me jep energji e kurajo per te vazhdu kete rrugetim ...

Genjeshtra me mbyt...

Tomori
12-06-05, 17:39
E verteta eshte "vendi" i vetem ku ndjehem mire.
E verteta eshte prehje e shpirtit per mua qe me qeteson, me forcon dhe me jep energji e kurajo per te vazhdu kete rrugetim ...

Genjeshtra me mbyt...
"Domoira" e vertete ja mere per shembell Tomorin, qe nuk dine qka eshte genjeshtra...
..thjeshte Tomori nuk e ka idene se qeshte kjo genjeshter?!!!
ndoshta prandaje eshte i qete edhe kur flen bile zani si ndigjohet!!! :wink:

turisti
22-06-05, 20:01
Pershendetje miqesore!

Desha te di nese ndonje nga ju ka frike nga e verteta! dmth nga realiteti i tij apo i saj!

Dihet qe ne boten virtuale te gjithe jemi paksa larg realitetit,
pasi shpirti dhe zemra nuk shkruhen krejtesisht ne nje faqe
interneti!
Kam vene re, se pikerisht atehere kur thuhet nje e vertete sidomos kur eshte e hidhur,asnje nuk merr guximin te reagoj,shume pak besojn, dhe te gjithe presin reagimin e tjetrit por jo te vetvetes.
-Perse?!
-Mos valle jeni aq mosbesues sa nuk besoni te verteten e thene nga nje person?!
-Apo keni frike te perballeni me te verteten tuaj?!

Ju mirepres me mendimet tuaja!

Honesty

Honesty i nderuar,

Ka te verteta ne te cilat nuk eshte mire te besohet.Njeriu dehet te jet i sinqert ndaj vetvetes per mos te qene i pasinqert ndaj tjereve.Nuk eshte infektuese ne menyre shkaterruese e verteta.Fakt se shumica nuk reagojne dhe presin tjeret ti kryejne ato punet ja i perdorin si mashen.Qysh ne fillim,njeriu duhet te percaktohet per rrugen e vet jetesore dhe duhet me dit se ne ate rruge do te ballafaqohet me shume probleme,por nese nuk mundet ne njeren menyre mi krye,eshte menyra tjeter ja ajo diplomatike e kursesi mu dorzue para problemit.Sado qe te jete e veshtire,te verteten duhet thuar direkt me gjithe se ka pasoja vetem per nje arsye:"Njerzit falin te gjithat,perveq te vertetes."

Veshtire shqiptohet e verteta.E verteta egziston,te zbulohet mundet vetem genjeshtra.Ka te vertetat te cilat nuk jane per te gjithe njerzit e as per secilen kohe.
E verteta eshte genjeshtra e pazbuluar.

Ne fund:Shume mashtrimet kan lind nga e verteta te cilen njerzit e keqperdorin.

Me respekt,
TURISTI.

Odise
22-06-05, 22:35
E Verteta eshte Nje, s'ka pergjegjese

n'daē frigoju, n'daē trimeroju, ajo vie - del ne shesh

bile ma mire trimeroju asaj, se sa frigoju asaj

I Verteti, i trimerohet Te Vertetes!

Vetima
23-08-05, 22:04
Te vertetes i frigohet vetem genjeshtari dhe i njeri i lige moralishte, perndyshe skemi pse ti frigohemi kur dihet mire se heredokurdo e vertet do zbulohet.
Vetima!

Sy_kaltra
24-08-05, 20:13
Aspak .

Jam shum vendim marrese.

Dhe kembengulese.

Kam besueshmeri ndaj vehtes.

Prandaj nuk i frigohem aspak vet vehtes.

Me respekt Sy_Kaltra.

Honesty^uk.
24-08-05, 20:21
Vetime, SY_ kaltra pershendetjet e mia per mendimet tuaja , me te vertet me pelqyen

mjellma
31-08-05, 16:38
Pershendetje


Te vertetes aspak nuk i frigohme pa marr parasysh a eshte e mebel apo e hidhiur
nese nje gje eshte e vertet qysh te jet duhesh ta pranos nese ke besushmeri te fort ne vet vete
per ndryshe e ke zor ta pranosh te verteten

Urata
31-08-05, 18:26
JO! E verteta ēelesi i te qenurit ...nuk zhgenjehesh asnjehere.


Kete te "metė" e kam, qe vetėm drejte dua...!

Kastri
31-08-05, 21:15
JO! E verteta ēelesi i te qenurit ...nuk zhgenjehesh asnjehere.


Kete te "metė" e kam, qe vetėm drejte dua...!

...................
....................


-Nuk e di a jeni e sinqerte ne kete postime.

dr1ta
01-09-05, 01:32
Sa leht esht me shkruar NUK I FRIKOHEM TE VERTETS , Te verteta jan shume gjera por a rezikon njeriu per gjithcka (sbesoj)

i_zjarrrti
01-09-05, 04:02
Tė kuptueshėm dhe tė arsyeshėm, ndoshta, janė tė gjithė diskutuesit rreth tė vėrtetės apo pėr tė vėrtetėn. E tillė, mendoj unė, jeni edhe ju znj. Drita.
Ama, do tė pyesja unė, pėr cilėn tė vėrtė po flitet?

- Flitet pėr tė vėrtetėn individuale..., pėr tė vėrtetėn familjare, pėr tė vėrtetėn shoqėrore (brenda njė rrethi tė caktuar shoqėror apo njė kolektiviteti mė tė gjėrė...) apo, ndoshta, flitet pėr tė vėrtetėn univerzale?

Mundet qė kjo ēėshtje, vlerėsimi pėr tė vėrtetėn, tė shtrohet edhe nga kėndi dialektiko materialist apo idealist? S'prish punė.
Varet kush si e merr, si e kupton etj.

Nė kėtė rastė, vėrehen edhe shkrime qė mė shumė kan tė bėjnė me "guximin dhe trimėrinė" e atyre qė thonė se nuk i frigohen tė vėrtetės, si dhe tė tjerėt, "frigamanėt" qė kan dyshime pėr tė vėrtetėn apo i frigohen asaj. Ndoshta tė gjithė kanė tė drejtė.

E vėrteta mund tė jetė e drejtė apo e hidhur, e zgjedhur, e imponuar, e dhunshme...

...

Pėr mendimin tim, kjo temė ėshtė e gjėrė, ėshtė shumė e gjėrė. Por, ka njė shpjegim tė ligjshėm matematikor (1+1 =2).

Dihet se rreth njė problemi tė caktuar nuk mund tė egzistojnė dy apo mė shumė tė vėrteta.
E vėrteta, gjithmonė, eshtė vetėm njė dhe ajo, pra e vėrteta, edhe nė rastet kur ėshtė e hidhur, shikohet nė sy.

Psikologu
01-09-05, 09:44
Zemra ka arsyen e saj , qė ėshtė e panjohur per intelektin tonė. (Paskal)

dr1ta
01-09-05, 11:47
Tė kuptueshėm dhe tė arsyeshėm, ndoshta, janė tė gjithė diskutuesit rreth tė vėrtetės apo pėr tė vėrtetėn. E tillė, mendoj unė, jeni edhe ju znj. Drita.
Ama, do tė pyesja unė, pėr cilėn tė vėrtė po flitet?

- Flitet pėr tė vėrtetėn individuale..., pėr tė vėrtetėn familjare, pėr tė vėrtetėn shoqėrore (brenda njė rrethi tė caktuar shoqėror apo njė kolektiviteti mė tė gjėrė...) apo, ndoshta, flitet pėr tė vėrtetėn univerzale?

Mundet qė kjo ēėshtje, vlerėsimi pėr tė vėrtetėn, tė shtrohet edhe nga kėndi dialektiko materialist apo idealist? S'prish punė.
Varet kush si e merr, si e kupton etj.

Nė kėtė rastė, vėrehen edhe shkrime qė mė shumė kan tė bėjnė me "guximin dhe trimėrinė" e atyre qė thonė se nuk i frigohen tė vėrtetės, si dhe tė tjerėt, "frigamanėt" qė kan dyshime pėr tė vėrtetėn apo i frigohen asaj. Ndoshta tė gjithė kanė tė drejtė.

E vėrteta mund tė jetė e drejtė apo e hidhur, e zgjedhur, e imponuar, e dhunshme...

...

Pėr mendimin tim, kjo temė ėshtė e gjėrė, ėshtė shumė e gjėrė. Por, ka njė shpjegim tė ligjshėm matematikor (1+1 =2).

Dihet se rreth njė problemi tė caktuar nuk mund tė egzistojnė dy apo mė shumė tė vėrteta.
E vėrteta, gjithmonė, eshtė vetėm njė dhe ajo, pra e vėrteta, edhe nė rastet kur ėshtė e hidhur, shikohet nė sy.


Pershendetje i_zjarrti


Kur e lexoj temen fillim , kuptoj ce behet fjal per fd, te padrejtat ce behen ne fd ndaj njeri tjetrit ose mes gjinive, fejeve, politikes etj etj ...dhe askush nuk reagon esht shume e logjiksheme e verteta , por dikush zgjedh heshtjen per arsye te ndryshme , sikur that Ju e kjo tem esht shume gjere dhe mundet te kuptohet krejt ndryshe. NJe gje esht shume irituese ce bash ato ce flasin ce nuk kan frike nga e verteta , faktikisht ato jan ce heshtin dhe ndoshta e shikojn nje problem me bisht syni, edhe pse ndoshta e verteta i mbren por prar se prar thuan ce NUK KAM FRIKE NGA E VERTETA . Une e quaj kete trimeri publike dhe kuptohet te keto njerz nuk ekziston fjala me fal , edhe pse bejn gabim . gjithkush e din ce ska njeri ne ket bote ce esht perfekt blbla , edhe dihet ce ka momente kur ne rrejm, largohemi, nga nje probleme ose nje gje e mire , vet fakti esht ce problemi dhe ajo e mira ekziston dhe esht e vertet , por si reagojm esht resultati .

PS : Nje fakt (vertet) tjeter esht :shumica nuk e shtin doren ne gojen e krokodillit , sepse dihet shkoj dora :lol:

turisti
01-09-05, 12:54
Nuk i frigohem te vertetes kurre. :P

Kaltrushi
06-09-05, 13:59
thojn se e vertata dhemb por nuk te frigo............. :wink:

Agroni22
07-09-05, 11:29
e verteta sa do e hidhure qe te jete eshte e vertet eshte dhe mbetet :cry:

doGzona
08-09-05, 04:22
Baza e te vertetes del vetem nga realiteti , ne fakt , nese e kemi edhe realitetin si baze te jetes sone te perditeshme.
Nese e kemi fjalen per ketu ne fd , per te e verteteta dhe e pa verteta , duhet te theme se ne disa tema qe kerkojn analize, fakte e shume sqarime.

Shume njerez e flasin te verteten , por shume edhe jo , arsye kjo qe mvaret nga shoqeria dhe personi se kuj mundemi te ja besojm kete .
Shpesh ka ndodhur , qe njerezit pasi e kan marrur te verteten nga ndoj tjeter ,e kan perdorur si mjete luftues kunder tij ,e kan perhapur nga veshi ne vesh, qe ne fakt , kjo eshte vetem dobesi ,sepse shoqeria mundet te prishet , por thenjet mbeten aty dhe sduhet te kalojn ne ndonje lloje hakmarrje.
Nuk me bren mua asgje se qka thote dikush , e verteta gjindet tek une dhe ate e mbaje aty qe ti shpalosi dikuj ne te ardhmen.
Domosdoshmeria e thenjes se vertet eshte vetem per ata qe i duam dhe na duan dhe per ata qe me kohen jemi bindur se ja vlen ti thuhet e verteta , te folet lire , sepse nuk del nga aty.
Pra te verteten duhet thene vetem atyre qe te kuptojne dhe qe jane afer teje ne cdo rast dhe ne cdo nevoje,pra atyre qe do ta ndajm jeten se bashku, sepse pa te verteten nuk ka dashuri.

dr1ta
09-09-05, 00:21
Baza e te vertetes del vetem nga realiteti , ne fakt , nese e kemi edhe realitetin si baze te jetes sone te perditeshme.
Nese e kemi fjalen per ketu ne fd , per te e verteteta dhe e pa verteta , duhet te theme se ne disa tema qe kerkojn analize, fakte e shume sqarime.

Shume njerez e flasin te verteten , por shume edhe jo , arsye kjo qe mvaret nga shoqeria dhe personi se kuj mundemi te ja besojm kete .
Shpesh ka ndodhur , qe njerezit pasi e kan marrur te verteten nga ndoj tjeter ,e kan perdorur si mjete luftues kunder tij ,e kan perhapur nga veshi ne vesh, qe ne fakt , kjo eshte vetem dobesi ,sepse shoqeria mundet te prishet , por thenjet mbeten aty dhe sduhet te kalojn ne ndonje lloje hakmarrje.
Nuk me bren mua asgje se qka thote dikush , e verteta gjindet tek une dhe ate e mbaje aty qe ti shpalosi dikuj ne te ardhmen.
Domosdoshmeria e thenjes se vertet eshte vetem per ata qe i duam dhe na duan dhe per ata qe me kohen jemi bindur se ja vlen ti thuhet e verteta , te folet lire , sepse nuk del nga aty.
Pra te verteten duhet thene vetem atyre qe te kuptojne dhe qe jane afer teje ne cdo rast dhe ne cdo nevoje,pra atyre qe do ta ndajm jeten se bashku, sepse pa te verteten nuk ka dashuri.


Kam mesuar dicka nga keto reshta , te pershendes shume
:)

turisti
09-09-05, 10:31
Baza e te vertetes del vetem nga realiteti , ne fakt , nese e kemi edhe realitetin si baze te jetes sone te perditeshme.
Nese e kemi fjalen per ketu ne fd , per te e verteteta dhe e pa verteta , duhet te theme se ne disa tema qe kerkojn analize, fakte e shume sqarime.

Shume njerez e flasin te verteten , por shume edhe jo , arsye kjo qe mvaret nga shoqeria dhe personi se kuj mundemi te ja besojm kete .
Shpesh ka ndodhur , qe njerezit pasi e kan marrur te verteten nga ndoj tjeter ,e kan perdorur si mjete luftues kunder tij ,e kan perhapur nga veshi ne vesh, qe ne fakt , kjo eshte vetem dobesi ,sepse shoqeria mundet te prishet , por thenjet mbeten aty dhe sduhet te kalojn ne ndonje lloje hakmarrje.
Nuk me bren mua asgje se qka thote dikush , e verteta gjindet tek une dhe ate e mbaje aty qe ti shpalosi dikuj ne te ardhmen.
Domosdoshmeria e thenjes se vertet eshte vetem per ata qe i duam dhe na duan dhe per ata qe me kohen jemi bindur se ja vlen ti thuhet e verteta , te folet lire , sepse nuk del nga aty.
Pra te verteten duhet thene vetem atyre qe te kuptojne dhe qe jane afer teje ne cdo rast dhe ne cdo nevoje,pra atyre qe do ta ndajm jeten se bashku, sepse pa te verteten nuk ka dashuri.

Ashtu eshte shoqe e nderuar,sepse e verteta nuk ka shumes.

Sinqerisht,
TURISTI. :P

doGzona
09-09-05, 22:14
Baza e te vertetes del vetem nga realiteti , ne fakt , nese e kemi edhe realitetin si baze te jetes sone te perditeshme.
Nese e kemi fjalen per ketu ne fd , per te e verteteta dhe e pa verteta , duhet te theme se ne disa tema qe kerkojn analize, fakte e shume sqarime.

Shume njerez e flasin te verteten , por shume edhe jo , arsye kjo qe mvaret nga shoqeria dhe personi se kuj mundemi te ja besojm kete .
Shpesh ka ndodhur , qe njerezit pasi e kan marrur te verteten nga ndoj tjeter ,e kan perdorur si mjete luftues kunder tij ,e kan perhapur nga veshi ne vesh, qe ne fakt , kjo eshte vetem dobesi ,sepse shoqeria mundet te prishet , por thenjet mbeten aty dhe sduhet te kalojn ne ndonje lloje hakmarrje.
Nuk me bren mua asgje se qka thote dikush , e verteta gjindet tek une dhe ate e mbaje aty qe ti shpalosi dikuj ne te ardhmen.
Domosdoshmeria e thenjes se vertet eshte vetem per ata qe i duam dhe na duan dhe per ata qe me kohen jemi bindur se ja vlen ti thuhet e verteta , te folet lire , sepse nuk del nga aty.
Pra te verteten duhet thene vetem atyre qe te kuptojne dhe qe jane afer teje ne cdo rast dhe ne cdo nevoje,pra atyre qe do ta ndajm jeten se bashku, sepse pa te verteten nuk ka dashuri.


Kam mesuar dicka nga keto reshta , te pershendes shume
:)
Me vjen mire dr1ta , gjithashtu keni pershendetje dhe nga une :wink:

doGzona
09-09-05, 22:15
Baza e te vertetes del vetem nga realiteti , ne fakt , nese e kemi edhe realitetin si baze te jetes sone te perditeshme.
Nese e kemi fjalen per ketu ne fd , per te e verteteta dhe e pa verteta , duhet te theme se ne disa tema qe kerkojn analize, fakte e shume sqarime.

Shume njerez e flasin te verteten , por shume edhe jo , arsye kjo qe mvaret nga shoqeria dhe personi se kuj mundemi te ja besojm kete .
Shpesh ka ndodhur , qe njerezit pasi e kan marrur te verteten nga ndoj tjeter ,e kan perdorur si mjete luftues kunder tij ,e kan perhapur nga veshi ne vesh, qe ne fakt , kjo eshte vetem dobesi ,sepse shoqeria mundet te prishet , por thenjet mbeten aty dhe sduhet te kalojn ne ndonje lloje hakmarrje.
Nuk me bren mua asgje se qka thote dikush , e verteta gjindet tek une dhe ate e mbaje aty qe ti shpalosi dikuj ne te ardhmen.
Domosdoshmeria e thenjes se vertet eshte vetem per ata qe i duam dhe na duan dhe per ata qe me kohen jemi bindur se ja vlen ti thuhet e verteta , te folet lire , sepse nuk del nga aty.
Pra te verteten duhet thene vetem atyre qe te kuptojne dhe qe jane afer teje ne cdo rast dhe ne cdo nevoje,pra atyre qe do ta ndajm jeten se bashku, sepse pa te verteten nuk ka dashuri.

Ashtu eshte shoqe e nderuar,sepse e verteta nuk ka shumes.

Sinqerisht,
TURISTI. :P
:wink:

artaswety
13-09-05, 15:09
jo nuk duhet ti frikesohemi te vertetes sepse e verteta cdo here del ne shesh :cry:

halla e madhe
13-09-05, 22:21
_Mos u mundo me mashtru boten, se nje dite te kthehet e VERTETA e ta han koken :wink: (popullore)

Sy_kaltra
18-12-05, 21:37
Aspak......

dr1ta
18-12-05, 21:42
E vertet del gjmone ne shesh pervec ne fd :evil: :evil:

Domira
19-12-05, 16:11
E adhuroj pa mase kur del ne shesh uh breeeee :D :D :D :wink:

Diana007
19-12-05, 16:14
E adhuroj pa mase kur del ne shesh uh breeeee :D :D :D :wink:


Te njet gje do ta boja dhe un :D , por ja qe jo te gith i tregoj te gjitha te vereta :cry:

Domira
19-12-05, 16:16
E adhuroj pa mase kur del ne shesh uh breeeee :D :D :D :wink:


Te njet gje do ta boja dhe un :D , por ja qe jo te gith i tregoj te gjitha te vereta :cry:

Ani pse spe qon deri ne fund :roll:

Diana007
19-12-05, 16:18
Pse :roll: , spo i tregoj :cry:

Domira
19-12-05, 16:21
Pse :roll: , spo i tregoj :cry:

Mos kaj moj se nuk kisha per qellim met shti me kajt, vec e patem fjalen te e verteta.

Diana007
19-12-05, 16:22
Po me qahet kur po me kujthet se ka njerz ende nuk perballen me te veretn :roll:

Domira
19-12-05, 16:26
Po me qahet kur po me kujthet se ka njerz ende nuk perballen me te veretn :roll:

Ke te drejte per ket pun pom kahet edhe mu :cry:

Diana007
19-12-05, 16:28
Po me qahet kur po me kujthet se ka njerz ende nuk perballen me te veretn :roll:

Ke te drejte per ket pun pom kahet edhe mu :cry:


Ehhhhhhhhhhhhhhhhhh

Margaritari
19-12-05, 18:16
E vėrteta, sado e hidhur tė jetė, ajo shėron...!

Lonora
06-01-06, 00:10
Jo aspak, se vetem ateher e ndiej shpirtin e qete!

Psikologu
07-01-06, 00:24
Jo aspak, se vetem ateher e ndiej shpirtin e qete!

Kur e thuani dhe kur e ndegjoni apo?!

Lona
11-01-06, 14:22
Jo kurr, por krenohem :wink:

turisti
11-01-06, 14:46
Jo ! E verteta eshte shoqja ime.

spirl_girls
11-01-06, 23:50
Aspak....me shume e dua te verteten... :wink:

Albonita
11-06-11, 07:38
Uhhhhhh tilifar Nika po lexoj qiknenaj..... hahahahhahha

JOOOOOOO....nga e verteta nuk ka shans te ik askush...si do ce te jet krejt e verteta me dreitesi do del nje dite..keshtu se cendroin te vertets mos ikni nga e verteta :wink:

Zero Cool
11-06-11, 07:50
E vėrteta nganjėherė ėshtė shumė e hidhur, pse me i bo qejf vetes, ka raste kur i frigohem...

emine
11-06-11, 08:42
e verteta te liron,

Naki
11-06-11, 10:22
Vetėbesimi eshte nje nga vetitė e Njeriut ēė e benė kėmbengulsė te arrijė atė qė e deshironė duke lėnė anash frigen.
Tė punoshė per nje realitet qė pėr bazė ka Vėrtetėsinė kjo kerkon kohė,perkrahje tė miqėve tė individeve qė kanė ndikim ne realitet.
Tė punoshė dhe Veproshė pa prapavija ne dėmė te tjetrit,tregonė Fisnikėri dhe vetėm duke bere punė me dashuri sa vertetohet Personaliteti.

Personalisht nuk i frigohem ne asnjė ēastė te Vertetės,kjo sa e Kalitė edhe me tepėr Qėndrushmerin,ballafaqimin argumentimin dhe perkrahjen e se vertetes.

Me nderime Naki

emine
11-06-11, 10:33
e verteta te cliron te ben te lir

Murgesha
11-06-11, 13:15
Shyqyr qė njė e vėrtetė qė mė humbi gjumin pėr javė tė tėra doli vetėm njė "gėnjeshtėr mjekėsore". Pra u binda se edhe e vėrteta ndonjėherė mund tė jet e frikshme, bile shumė e frikshme!

Kaqanikasja
11-06-11, 13:18
jo aspak ,mvarte se per qka vetem nqs per ndonje gje shendetesore qe te cakton ndonje mjek dhe e emdnon si te vertet e te del ndrsyhe asaj i frikesohem se tjeter jo aspak

elvio
11-06-11, 19:12
Perderisa i falem idhullit te frikes,,,,,,,,,,se si ma largon ate(habitem)

tipi engjellor
11-06-11, 19:47
po si me u frigu ....ku gjithmone bej qmos mos me ike se vertetes..............

jadore
12-03-12, 23:50
genjetshtra te frigeson .. nuk di shume here si te veprosh ..
-te jete nga fakti qe e paverteta ka shume forma, trajta e kjo te c'orjenton ..!!