PDA

View Full Version : Bota virtuale dhe rendesia e saj tek JU....???


Honesty^uk.
03-06-05, 19:45
Shum nga ne perdorim forumet /chatet per te shprehur idete tona, per tu shlodhur, argetuar ose thjesht per te kontaktuar me shoqeri te re
-Cili ka qene efekti i botes virtuale tek ju?
-Ju ka bere te nderroni opinionet tuaja? ...dhe
-Sa rendesi i kushtoni?...

Argetohuni ne maximum

Honesty

DEA
03-06-05, 20:02
Chat :shock: s`eshte nj vend ku mund te shprehesh mendimet e tua, e njeherit as te marresh mendime nga dikush tjeter. ( aty eshte gjithqka shume larg planetit te quajtur toke).
Forumi perkundrazi eshte nje shtepi ku me shume deshire shkoj e rri, nderroj biseda me dikend, dikend dhe dal prap, po mbes me deshiren per te kaluar atypari prap.
Koheve te fundit me eshte bere shume i rendesishem , forumi me anetaret e saj te mrekullueshem (disa) , eshte nje befasi se si mund te kuptohemi aq mire pikerisht tek kafja e forumit ku disa e quajne si te pavlefshme, ne forum nuk eshte vetem per te mesuar diqka, po pikerisht edhe kur nuk ndjehesh mire, te kesh me ke te flasesh qe per nje kohe te i harrojsh brengat e jetes se perditshme.

DEA

dr1ta
03-06-05, 21:49
Fillova ne dardania chat ..dola kendej ..nuk me pelqente chati ..efekti i botes virtuale sjell edhe shqetsim edhe gezim ...gjithkush vet i vendose kufit se sa duam te shqetsohemi ...se gezimi esht dicka krejt tjeter :P

laliloli
03-06-05, 22:23
Shum nga ne perdorim forumet /chatet per te shprehur idete tona, per tu shlodhur, argetuar ose thjesht per te kontaktuar me shoqeri te re

-

Argetohuni ne maximum

Honesty

UNE PER HERE TE PARE JAM KYQUR NE KETE FORUM ,NDERSA CHATIN NUK E PERDOR

-Cili ka qene efekti i botes virtuale tek ju?
ARGETIMI ,KALIMI I KOHES SE LIRE
.Ju ka bere te nderroni opinionet tuaja?
JO
Sa rendesi i kushtoni?...
DERI DIKU SEPSE NE NJE FARE MENYRE E VLERESON VETVETEN SE NE QFARE NIVELI JENI

Domira
12-06-05, 09:43
Shum nga ne perdorim forumet /chatet per te shprehur idete tona, per tu shlodhur, argetuar ose thjesht per te kontaktuar me shoqeri te re
-Cili ka qene efekti i botes virtuale tek ju?
-Ju ka bere te nderroni opinionet tuaja? ...dhe
-Sa rendesi i kushtoni?...

Argetohuni ne maximum

Honesty

-efekti i botes virtuale ka qene nganjihere shume negativ, me ka lodhe tmerresisht, mirpo ne kohen e fundit keto efekte negative nuk jane prezente dhe mundohem te zbavitem aq sa ka mundesi.

-per disa gjera ose botkuptime krejt private pak po

-valla krejt mvaret se sa kam kohe dhe sa kam mundesi qe nuk mvaren nga une

Do te perpiqem Honesty te argetohem ketu me ju, falemnderit :D

ARVANITI
12-06-05, 18:36
Nga bota virtuale meson shume gjera, sidomos ne forume, pasi ne chate humbet vecse kohen.

turisti
22-06-05, 20:21
Shum nga ne perdorim forumet /chatet per te shprehur idete tona, per tu shlodhur, argetuar ose thjesht per te kontaktuar me shoqeri te re
-Cili ka qene efekti i botes virtuale tek ju?
-Ju ka bere te nderroni opinionet tuaja? ...dhe
-Sa rendesi i kushtoni?...

Argetohuni ne maximum

Honesty

Respekt per ty dhe temen tende i nderuari.

- Bota virtuale eshte pergatitja teorike per nji takim qe mundemi ta zhvillojme nese dojme dhe bazamenti i rendesishem per shoqerimin e mire e jo pakhere e pasqyron ralitetin ne te cilin jetojme e ketu vetem e kopjojme ne kete shoqeri virtuale. Bota virtuale nuk ka lone naj -efekt- te posaqshem tek une,per arsye se e kuptoj dhe e respektoj si te vertete,sepse na ndan vetem nje hap dhe deshira deri tek realizimi.

- Opinionet e mia kan mbet pothuaj te njejta.Ndryshon vetem niansa.

- Shume,si shoqerise te vertete.Perndryshe nuk kisha komunikuar.

Me respekt,
TURISTI.

Toni3
03-07-05, 18:55
Luan nje rol te rendesishem

halla e madhe
03-07-05, 19:20
Nipqe_te pershendes per temen :!:

E vlersoje boten virtuale,permes postimeve reflekotohet nji person qe fiton pershtypjen qofte pozitive apo negative.
Per fat te mire ketu gjeta nji shoqeri te mrekulluar :lol: :lol:

Panopticon
04-07-05, 00:21
Per boten virtuale (me fokus forumet) mendoj se eshte nje vend alternativ ku njerezit shprehin mendimet, qendrimet dhe opinionet e tyre.

Ne pergjithsi mendoj se ka efekt te individi, eshte njesoj si nje bisede ne amfiteater, ne univerzitet, ne oborr shkolle, etj. Nga te gjitha interaksionet komunikuese njerezit ndikohen, pozitivisht ose negativisht - varet me ke komunikon.

Rast special jane rastet kur njeriu ne jeten reale sheh pak hapesire per ti treguar mendimet e tij/saj, dhe ekskluzivisht shfrytezon forumin (dhe segmentet e tjera te botes virtuale) qe te tregoj mendimet e tij/saj. Ketu kemi te bejme me nje virtual-mania. Kjo mendoj qe eshte e demshme, edhepse ne disa raste njeriu si forumist kultivon vetbesimin e tij per te komunikuar edhe ne boten reale.

Une per vete e shoh forumin (dhe boten virtuale) si burim (resource) alternativ te diturise. Qellimi im eshte te mesoj gjera te cilat nuk mund ti mesoj diku tjeter. Deri vone kam naviguar vetem ne forumet e informatikes (sepse ate e studjoj), dhe ne te shumten e rasteve kam hyre per te bere pyetje - dhe kam marre pergjigje. Nuk kam pasur konfrontime, polemika, ofendime dhe te ngjashme.

Porse si ne rastin e daradania-s, qe eshte forum ku trajtohen tema sociale, eshte e natyrshme te kete konfrontime, qe ndonjehere mendoj se me mbushin me energji negative. Porse, QELLIMI IM - edhe ketu eshte qe te mesoj nga njerezit, te shoh perspektiva te ndryshme.

Do te rezimoja se bota virutale tek une parimisht ndikon ne zgjerimin e diturise time.

Panopticon.

Peja-Boy
05-11-09, 20:37
90% e Njejt me Bote Reale !!

Idila
06-11-09, 10:03
BOTA VIRTUALE!
Virtualiteti na e ka mundėsuar takimin me motrat dhe vėllezėrit tanė anė e mbanė botės. Pėrmes virtualitetit Bota tė duket aq e vogėl, sa qė ti mund tė arrish aty ku dėshiron sapo tė hapėsh dhe tė mbyllėsh sytė - fleshxhiro. Poashtu na e ka mundėsuar tė njohim thelbin bėrthamor tė njeriut si individ, tė njohim botėn e brendshme tė njeriut, pra pėrdallimin nga realiteti qė shohim veprėn e njeriut, kėtu gjejmė fjalė dhe vetėm fjalė....

Estella
06-11-09, 11:55
Nuk mund ta quaj bote virituale vetem chatin e forumin duke e ditur se sot pa interent smund te punohet askund ......shume rendesi ka sote interneti per ata qe dine te perdorin per nevoja te veta dhe pune...

Jana
11-11-09, 11:22
Perveq qe kam krijuar nje shoqeri t're...dhe kam mesu shum gjera ne te miren time...Asgje t'jeter nuk ka ndiku...I kushtoj kohen time te lir....

teutaA
08-12-09, 03:11
pasi qe jetoj jasht kosoves e vlersoj shum dhe i kushtoj koh eshte e vetmja dritare ku mund te komunikoj me familjar ane e mban botes e pse jo edhe me shoqeri te reja qe per ate me teper e preferoj facebook:smile:

sa ju perket chateve nuk e gjej vehten ne ate mes e per forume mund te them qe perveq forumit dardan nuk hy dikun tjeter edhe ketu me teper preferoj te lexoj mendimet dhe ideat e te tjerve :smile:

shfletuesi_
08-12-09, 09:49
Eh e mrrijtem edhe kete bote

emine
14-10-12, 23:09
A ka ma Bota a qetu a The end:tongue: