PDA

View Full Version : Ngrihen komisionet pėr mbikėqyrjen e gjuhės shqipe


ARVANITI
04-06-05, 22:05
Ngrihen komisionet pėr mbikėqyrjen e gjuhės shqipe

Pas hartimit tė projektligjit “Pėr gjuhėn shqipe” dhe pas miratimit tė tij nė muajin shkurt nga Kėshilli i Ministrave, kanė nisur tė ngrihen strukturat pėrkatėse qė do tė mbikėqyrin zbatimin e ligjit tė ardhshėm. Dje, nė ambientet e Akademisė sė Shkencave, Kėshilli Akademik pėr mbikėqyrjen e gjuhės, nė pėrbėrje tė tė cilit janė gjuhėtarė nga Shqipėria, Kosova, hapėsirat arbėreshe, si Jani Thomai, Emil Lafe, Seit Mancaku, Idriz Ajeti, Gjovalin Shkurtaj, Franēesko Altimari, etj., ka zhvilluar njė mbledhje pėr ngritjen e disa komisioneve qė do tė merren me aspekte tė ndryshme tė gjuhės. Kėshtu u diskutua ngritja e komisioneve tė drejtshkrimit dhe transkriptimit nga gjuhėt e huaja, komisioni pėr normat morfologjike, pėr normat sintaksore dhe pikėsimin, pėr normat leksikore, pėr formimin gjuhėsor nė shkolla dhe pėrēimin tek publiku. Kėto komisione do tė drejtohen nga anėtarė tė Kėshillit Akademik, si Lafe, Thomai, Mancaku, Shkurtaj, Hysa e Ēeliku. Sipas pjesėmarrėsve nė kėtė mbledhje, ēdo komision do tė ketė funksionet e veta, tė cilat gjithashtu do tė pėrcaktohen nga kėshilli, por njė rol tė rėndėsishėm dhe mė tepėr punė duket se do tė ketė komisioni i transkriptimit nga gjuhėt e huaja, duke qenė se kohėt e fundit ėshtė shtuar ndikimi i fjalėve tė huaja nė gjuhėn shqipe, pėrdorimi i tyre edhe nė ato raste kur ekziston sinonimja nė gjuhėn tonė. Kryesisht bėhet fjalė pėr shprehje dhe fjalė me prejardhje nga gjuha angleze, duke pėrfshirė edhe emrat, por edhe fjalė me prejardhje tė tjera. Projektligji “Pėr gjuhėn shqipe” parashikon ngritjen edhe tė strukturave tė tjera nė rang qeverije, mundėsisht nė drejtimin e zv/kryeministrit. Gjithashtu janė parashikuar edhe sanksionet pėr shkelje tė normave gjuhėsore. Sipas projektligjit, tė gjitha institucionet shtetėrore, administratat, shkollat publike e jopublike janė tė detyruara tė respektojnė normat e shqipes standarde.

Odise
04-06-05, 23:13
'Ngrihen' e kur shkrihen ato komisione? :wink:


Ngrihen, apo NGRITEN?


Separi duhet rishqyrtimi edhe i vet titullit te temes, e tėvona 'te ngrihen' komisione te tilla. Sa eshte drastike futja e fjaleve te huaja penevoje ne gjuhen shqipe, kur kemi synonomet pergjegjese shqipe edhe shume ma drastike eshte mosfutja e fjaleve te thesarit burimor te gjuhes sone te folur, pa te cilin Shqipja lengon neper kohe, qe eshte e domosdoshme te behet:

- pastrimi nga e- e pazeshme, ku nuk eshte e nevojshme,

- thjeshtesimi i shkrimit te fjales shqipe, ku kemi fjale ma te bukura, ma te shkurta, e ma shprehese e kuptimplote edhe te thjeshta per ēdokend,

- rishqyrtimi e plotesimi i Abetares shqipe, me ia ofrua mendesisht dhe ma natyrshem filloristeve, ashtu sikurse ėsht(ė) natyra e gjuhes shqipe,

- te rishqyrtohet vet drejtshkrimi i Shqipes,

- te rishqyrtohen dhe te riplotesohen fjaloret e Shqipes,

- te rishqyrtohen fjalet qe dikush mendon se jane te huaja, e ato spjegohen vetem permes shqipes, e jane fjale shqipe,

- t'i ofrohet gjuha e shkruar shqipe - gjuhes se folur shqipe dhe te jete pergjegjese adekuate e natyres saj,

- te rishqyrtohet gramatika e gjuhes shqipe e te pastrohet nga barbarizmat, greqizmat e sllavizmat; tėvona te 'ngrihen' komisionet, per ta futur ne projektligj!

- te rishqyrtohet Fonetika edhe Sintaksa e gjuhes shqipe

Duhet nje Kongres i ri per gjuhen shqipe!

Keto jane vetem disa nga mendimet e mia personale.

Perciellne ket(ė) shkrim, parase te 'ngrihen' komisionet ne fjale.

ARVANITI
05-06-05, 20:52
'Ngrihen' e kur shkrihen ato komisione? :wink:


Ngrihen, apo NGRITEN?


Separi duhet rishqyrtimi edhe i vet titullit te temes, e tėvona 'te ngrihen' komisione te tilla. Sa eshte drastike futja e fjaleve te huaja penevoje ne gjuhen shqipe, kur kemi synonomet pergjegjese shqipe edhe shume ma drastike eshte mosfutja e fjaleve te thesarit burimor te gjuhes sone te folur, pa te cilin Shqipja lengon neper kohe, qe eshte e domosdoshme te behet:

Nuk thuhet "Ngriten komisionet..."

Ngrihen ēmimet.

Mė ngriu gjakun.1- pastrimi nga e- e pazeshme, ku nuk eshte e nevojshme,

2- thjeshtesimi i shkrimit te fjales shqipe, ku kemi fjale ma te bukura, ma te shkurta, e ma shprehese e kuptimplote edhe te thjeshta per ēdokend,

3- rishqyrtimi e plotesimi i Abetares shqipe, me ia ofrua mendesisht dhe ma natyrshem filloristeve, ashtu sikurse ėsht(ė) natyra e gjuhes shqipe,

4- te rishqyrtohet vet drejtshkrimi i Shqipes,

5- te rishqyrtohen dhe te riplotesohen fjaloret e Shqipes,

6- te rishqyrtohen fjalet qe dikush mendon se jane te huaja, e ato spjegohen vetem permes shqipes, e jane fjale shqipe,

7- t'i ofrohet gjuha e shkruar shqipe - gjuhes se folur shqipe dhe te jete pergjegjese adekuate e natyres saj,

8- te rishqyrtohet gramatika e gjuhes shqipe e te pastrohet nga barbarizmat, greqizmat e sllavizmat; tėvona te 'ngrihen' komisionet, per ta futur ne projektligj!

9- te rishqyrtohet Fonetika edhe Sintaksa e gjuhes shqipe

10- Duhet nje Kongres i ri per gjuhen shqipe!

Keto jane vetem disa nga mendimet e mia personale.

Perciellne ket(ė) shkrim, parase te 'ngrihen' komisionet ne fjale.

Pegjigjet e mia sipas numrave:

1-Jam kunder largimit te "ė" se pazeshme. E pazeshmja "ė" eshte bere pjese e pandashme e fjaleve shqip. Nuk e di se si do te dukeshin fjalet pa "ė". Qe ta dish, "eshte" ne Tirone behet "o" (P.Sh. Ai "o" djale i mire) dhe "o" duket si fjale kineze. Qe te mos ta zgjasim shume, "ė-ja" e pazeshme ka vetem funksion ESTETIK, asgje me shume. Nuk ka pse hiqet, sepse tashme e ka krijuar shtratin e saj ne gjuhen e shkruar.

2-kete se kuptoj. Nuk e kuptoj se c'do te thote "thjeshtim"? Nje rast per shembull?

3-Ke drejte, mgjth kohet e fundit ka filluar thjeshtezimi i Abetares. Mendohet qe vitin tjeter te futet serisht ne perdorimi abetarja e "Kole Jakoves".

4- Ka vend per korigjime ne drejteshkrimin e shqipes (te pakta).

5- Plotesisht dakort

6-Bash ashtu mendoj edhe une. Aristidh Kola me ka futur me te vertet ne mendime...

7- adekuate- e pershtatshme. Eshte e veshtire se shqipja ka dialekte te shumta. Cdo qytet, e biles cdo fshat, ka nje fare "dialekti"

8- Ketu ne shqipen e Shqiperise barbarizamat greke e sllave jane shume te pakta (edhe ne perdorim familjar). Ndersa barbarizmat turke jane disi te perhapura ne te folmen e perditshme. Problem mbeten fjalet e huaja.

10- Shume dakort. Gegerishtja (si dialekt teper prodhues) duhet te jete me e shfaqur ne gjuhen standarte. per mua eshte e papranueshme kur themi "rėrė - ranishte" kur duhet te themi "ranė - ranishte". E shume shembuj te tjere.

Miqesisht

ARVANITI

Odise
05-06-05, 21:58
'Ngrihen' e kur shkrihen ato komisione? :wink:


Ngrihen, apo NGRITEN?


Separi duhet rishqyrtimi edhe i vet titullit te temes, e tėvona 'te ngrihen' komisione te tilla. Sa eshte drastike futja e fjaleve te huaja penevoje ne gjuhen shqipe, kur kemi synonomet pergjegjese shqipe edhe shume ma drastike eshte mosfutja e fjaleve te thesarit burimor te gjuhes sone te folur, pa te cilin Shqipja lengon neper kohe, qe eshte e domosdoshme te behet:

Nuk thuhet "Ngriten komisionet..."

Ngrihen ēmimet.

Mė ngriu gjakun.1- pastrimi nga e- e pazeshme, ku nuk eshte e nevojshme,

2- thjeshtesimi i shkrimit te fjales shqipe, ku kemi fjale ma te bukura, ma te shkurta, e ma shprehese e kuptimplote edhe te thjeshta per ēdokend,

3- rishqyrtimi e plotesimi i Abetares shqipe, me ia ofrua mendesisht dhe ma natyrshem filloristeve, ashtu sikurse ėsht(ė) natyra e gjuhes shqipe,

4- te rishqyrtohet vet drejtshkrimi i Shqipes,

5- te rishqyrtohen dhe te riplotesohen fjaloret e Shqipes,

6- te rishqyrtohen fjalet qe dikush mendon se jane te huaja, e ato spjegohen vetem permes shqipes, e jane fjale shqipe,

7- t'i ofrohet gjuha e shkruar shqipe - gjuhes se folur shqipe dhe te jete pergjegjese adekuate e natyres saj,

8- te rishqyrtohet gramatika e gjuhes shqipe e te pastrohet nga barbarizmat, greqizmat e sllavizmat; tėvona te 'ngrihen' komisionet, per ta futur ne projektligj!

9- te rishqyrtohet Fonetika edhe Sintaksa e gjuhes shqipe

10- Duhet nje Kongres i ri per gjuhen shqipe!

Keto jane vetem disa nga mendimet e mia personale.

Perciellne ket(ė) shkrim, parase te 'ngrihen' komisionet ne fjale.

Pegjigjet e mia sipas numrave:

1-Jam kunder largimit te "ė" se pazeshme. E pazeshmja "ė" eshte bere pjese e pandashme e fjaleve shqip. Nuk e di se si do te dukeshin fjalet pa "ė". Qe ta dish, "eshte" ne Tirone behet "o" (P.Sh. Ai "o" djale i mire) dhe "o" duket si fjale kineze. Qe te mos ta zgjasim shume, "ė-ja" e pazeshme ka vetem funksion ESTETIK, asgje me shume. Nuk ka pse hiqet, sepse tashme e ka krijuar shtratin e saj ne gjuhen e shkruar.

2-kete se kuptoj. Nuk e kuptoj se c'do te thote "thjeshtim"? Nje rast per shembull?

3-Ke drejte, mgjth kohet e fundit ka filluar thjeshtezimi i Abetares. Mendohet qe vitin tjeter te futet serisht ne perdorimi abetarja e "Kole Jakoves".

4- Ka vend per korigjime ne drejteshkrimin e shqipes (te pakta).

5- Plotesisht dakort

6-Bash ashtu mendoj edhe une. Aristidh Kola me ka futur me te vertet ne mendime...

7- adekuate- e pershtatshme. Eshte e veshtire se shqipja ka dialekte te shumta. Cdo qytet, e biles cdo fshat, ka nje fare "dialekti"

8- Ketu ne shqipen e Shqiperise barbarizamat greke e sllave jane shume te pakta (edhe ne perdorim familjar). Ndersa barbarizmat turke jane disi te perhapura ne te folmen e perditshme. Problem mbeten fjalet e huaja.

10- Shume dakort. Gegerishtja (si dialekt teper prodhues) duhet te jete me e shfaqur ne gjuhen standarte. per mua eshte e papranueshme kur themi "rėrė - ranishte" kur duhet te themi "ranė - ranishte". E shume shembuj te tjere.

Miqesisht

ARVANITI

*******

as ngrihen as ngriten, por - formohen komisione

po per akullin si thohet: ngrihet, ngrihen akujt ne strehe...

*
ngrihen ēmimet, kuptohet mbeten po ato qe jane
ngriten ēmimet, kuptohet - rriten

*
me ngriu gjaku - kuptohet mu ftofe akull
mu ngrit gjaku, do te thot u rrit ne termometer

*
pastrimi i zanores e-pazė, ATY KU NUK ESHT(Ė) E NEVOJSHME
jo te zhduket tingulli - Ė, ė

*
thjestesimi i fjaleve: pse te shkruhet me shume germa, kur mundemi me ma pak germa edhe ma bukur edhe ma shkencore: pėr tė punuar (me punua), pra paskajorja etj.

Ka shumēka tė thohet aty ku eshte vendi perkates

emri nuk ndryshohet: gegėnishtja, Bjeshket e Nemuna, Ali Asllani - as nuk ben: gegerishtja, Gegeria, as Bjeshket e Namura, as Ali Aslleri, as Alberia, po Albania, poashtu as - arvanit-(greq.), po arbanit-i-ja-te-et-ėt - shqip!


ka shumēka ashtu si flitet, te shkruhet...

ARVANITI
05-06-05, 22:07
as ngrihen as ngriten, por - formohen komisione

po per akullin si thohet: ngrihet, ngrihen akujt ne strehe...

*
ngrihen ēmimet, kuptohet mbeten po ato qe jane
ngriten ēmimet, kuptohet - rriten

*
me ngriu gjaku - kuptohet mu ftofe akull
mu ngrit gjaku, do te thot u rrit ne termometer

*
pastrimi i zanores e-pazė, ATY KU NUK ESHT(Ė) E NEVOJSHME
jo te zhduket tingulli - Ė, ė

*
thjestesimi i fjaleve: pse te shkruhet me shume germa, kur mundemi me ma pak germa edhe ma bukur edhe ma shkencore: pėr tė punuar (me punua), pra paskajorja etj.

Ka shumēka tė thohet aty ku eshte vendi perkates

emri nuk ndryshohet: gegėnishtja, Bjeshket e Nemuna, Ali Asllani - as nuk ben: gegerishtja, Gegeria, as Bjeshket e Namura, as Ali Aslleri, as Alberia, po Albania, poashtu as - arvanit-(greq.), po arbanit-i-ja-te-et-ėt - shqip!


ka shumēka ashtu si flitet, te shkruhet...

Dukuria e rotacionit nuk ndodh tek te gjitha fjalet. Asllan edhe ne tokerishtje Asllan mbetet. Albani-Albani mbetet. Arvanitet, arvanit e quajne veten, nuk mund tua ndryshojme.

Ti nuk e njeh te foluren e Shqiperise (dialektet) e saj prandaj gabohesh ne do vende.

Miqesisht

ARVANITI

P.S. me punua - me punue (gegerishtja e Shkodres eshte me e pastra dhe me "zyrtarja". "ė-ja" eshte per estetike vella

Odise
05-06-05, 23:39
Arbaniti, ate emrin Asllani, bera shaka, se e dij fortmire edhe besoj se e njoh Dialektologjine Shqiptare, mbase edhe si student kishja note te mire
Pse u kape per emrin Asllani, e tjeret emra te deformuar i le anash :wink:

Mendoj se perseri duhet te rilexohet shkrimi im ketu siper:...

Po tek fjala - arbanit, shqip; arvanit - arvanitas-arvanitos, greq. e pse mbase ju po e dijtket ma mire - u themelua - Arbanistika, me Aristidh Kolen e ndjere, e jo arvanistika(qe kete e njeh vetem greqishtja)

nuk besoj se ēamet e quajne veten arvanitas, vetem ne kontakte me greket e zyrtarisht si gjuhe zyrtare, greqishtja - kurse ata e ndiejne veten ARBANIT, ARBANITET, nga arban-arber dhe arbanitet-arbereshet!

Kemi ketu ndonje nga Ēameria, e ta shkoqitim ēėshtjen?


Odfise

Auberoni
06-06-05, 09:05
Odise, ti dhe gjuha Shqipe jeni dy nocione larg njera-tjetres.


Nje; Arvaniti ka te drejte, ngrihen Komisine.

Me siguri kerkon fakt pse; mirpo, as nuk kam deshire\mundesi qe nepermes forumit te zevendsoj mesimet e leshuara\humbura nje here e pergjithmone.

Ngrihen Komisione, formohen komisione
Komisionet ngrihen, apo u ngrine; -0 grade celzius.
Sekreti qendron ne kryefjalen e kallzuesin dhe ne veshin tend.


Menjehere pas luftes se II boterore, kemi pasur ėsht' pastaj nj' por, apostrofi nuk mund te zevendsoj shkronjen, pra e pa zė.


Thjeshtesimi i gjuhes????

ARVANITI
06-06-05, 11:03
Arbaniti, ate emrin Asllani, bera shaka, se e dij fortmire edhe besoj se e njoh Dialektologjine Shqiptare, mbase edhe si student kishja note te mire
Pse u kape per emrin Asllani, e tjeret emra te deformuar i le anash :wink:

Mendoj se perseri duhet te rilexohet shkrimi im ketu siper:...

Po tek fjala - arbanit, shqip; arvanit - arvanitas-arvanitos, greq. e pse mbase ju po e dijtket ma mire - u themelua - Arbanistika, me Aristidh Kolen e ndjere, e jo arvanistika(qe kete e njeh vetem greqishtja)

nuk besoj se ēamet e quajne veten arvanitas, vetem ne kontakte me greket e zyrtarisht si gjuhe zyrtare, greqishtja - kurse ata e ndiejne veten ARBANIT, ARBANITET, nga arban-arber dhe arbanitet-arbereshet!

Kemi ketu ndonje nga Ēameria, e ta shkoqitim ēėshtjen?


Odfise

Arvanitet dhe ēamet jane dy grupe shqipfolesish te ndryshem.

Historine e Ēamerise e ke te shfaqur ne temen "Ēameria".

Ēameria eshte pjese vazhduese e Shqiperise. D.m.th. shtrihen ne nje hapesire jetike te njesuar (ta pa shkeputur), njesh. Dhe shqipja qe flasin e eshte e njejte me shqipen e Shqiperise.

Ndersa arvanitet jane nje popullsi qe jeton ne shume rajone te Greqise dhe qe flet nje gjuhe qe eshte dialekt i shqipes. Veten e tyre e quajne arvanit. Ne fillim quheshin "arbanit" por me kalimin e kohes dhe nen ndikimin asimiluese grek "b" u shnderrua ne "v". Jan e popullsi "te njejta" me arbereshet e Italise.

Vete popullsia arvanite ndahen ne dy shtresa. Nje shtres gjendet ne Greqi qysh nga antikiteti, ndersa shtresa e dyte ka emigruar nga Shqiperia e Jugut ne Greqi ne shekujt XVI-XV.

Per kete popullsi ka hulumtuar arvanitasi Aristidh Kola ne librib "Arvanitasit dhe prejardhja e grekeve".

Per me teper shih ne temen "Arvanitet, realitet i Greqise"

***

Duhet te besh dallim midis Ēameve dhe arvanitasve. Nuk jane te njejte.

***

Miqesisht

ARVANITI

P.S. Shume z/ministra te Greqise sot jane me prejardhje arvanitase (arbereshe)