PDA

View Full Version : Michael Jackson, ylli i deshtuar i muzikes pop


ARVANITI
04-06-05, 22:33
I pėlqyer apo i urryer, Jackson, 46 vjeē, qė rrezikon deri nė 20 vjet burg pėr abuzim seksual me tė mitur, ėshtė njė kėrcimtar dhe kėngėtar i mrekullueshėm me njė trup burri dhe fėmije pas shumė operacioneve tė kirurgjisė plastike. Kėngėt e kėtij mė tė suksesshme si "Thriller" apo "Billie Jean" e kanė bėrė tė njohur dhe tė admiruar nė mbarė botėn, ku numėrohen ende shumė klube fansash. Ai u lind mė 29 gusht tė vitit 1958 nė njė familje tė varfėr nė Gary (Indiana, veri). Babai i tij ishte minator, mamaja shitėse. Ata ishin nėntė fėmijė. Kariera muzikore e Jacksonit fillon me katėr vėllezėrit e tij. Nė fillim ai shfaqet me flokė kaēurrela. Ishte koha e "Jackson Five" tė lanēuar nga shtėpia diskografike 'Motown" nė fillim tė viteve 1960. Mė pas ai fillon tė ndryshojė pak nga pak trupin, duke hedhur poshtė origjinėn e tij tė zezė pėr t'u bėrė i bardhė, duke u shfaqur kėshtu me njė fytyrė tė zbehtė dhe me njė hundė me majė, shumė tė vogėl nė krahasim me fytyrėn. Ai ka pranuar se ka bėrė vetėm dy operacione plastike nė hundė dhe se ngjyra e bardhė e lėkurės ishte pėr shkak tė njė sėmundje lėkure tė quajtur "vitiligo". Kėrcimtar mjaft i zoti, Jackson ėshtė quajtur "jashtėtokėsor" pėr fobitė e tij higjenike ose "Bambi" pėr imazhin e tij tė njė fėmije tė pėrjetshėm. Ai lėviz gjithmonė me ēadėr pėr t'u mbrojtur nga rrezet e diellit. Vitet 1980 janė vitet e suksesit tė tij. I vetėshpallur "Mbret i pop-it" ai thyen rekordet e shitjes me albumin e tij "Thriller" (1982, mė shumė se 41 milionė albume), i ndjekur mė pas nga "Bad" (1987, 20 milionė) apo "Dangerous" (1991, 21 milionė). Por nė vitin 1993 imazhi i yllit tė pėlqyer prishet nga ankesa e njė adoleshenti 13-vjeēar pėr ngacmim seksual, duke shfaqur pakėnaqėsi te tė ftuarit nė fermėn e tij nė Neverland (Californie), i transformuar nė park lojrash dhe i pagėzuar me emrin "Piter Pan". Nė maj tė vitit 1994 Jackson martohet me Lisa Prestley-n. Njė vit mė pas, dalja e albumit "History" i cilėsuar si njė rikthim i suksesshėm i kėngėtarit, ishte njė dėshtim i vėrtetė. Mė 1996 ai martohet me njė infermiere australiane, Debbie Rowe, tė cilėn e njihte qė prej 15 vjetėsh. Ata lindėn dy fėmijė Prince Michael Jr dhe Paris Michael Katherine. Ēifti divorcohet nė vitin 1999. Jackson ėshtė gjithashtu babai i njė fėmije tė tretė Prince Michael II, tė lindur me njė grua tjetėr nė vitin 2002. Me albumin e fundit "I pamposhturi" qė doli nė treg nė tetor tė vitit 2001, ylli i muzikės nuk pati njė sukses shumė tė madh dhe u bė sėrish objekt skandalesh nė shtyp nė nėntor tė vitit 2002, duke i treguar fėmijėn e tij mė tė vogėl fansave, tė varur vetėm me njė dorė poshtė ballkonit tė hotelit tė tij nė Berlin. Nė shkurt tė vitit 2003, njė dokumentar i realizuar nga stacioni televiziv britanik ITV, nė tė cilin Jackson mohon ēdo sjellje tė pahijshme dhe shprehet se nuk ka asgjė tė keqe tė flesh me fėmijėt, i shkakton probleme serioze me drejtėsinė dhe qė mund t'i japin fund karierės sė tij muzikore.

laliloli
04-06-05, 23:03
pershendetje arvaniti

Michael Jackson per mua eshte yll i muzikes pop ,kenget e tija sidomos te albumit "triller"jane te pazevendesueshme dhe nuk mund ti emetoj apo kopjoj asnje kengetar .Ndersa sa i perket asaj qe akuzohet per keqtrajtim seksual per mua nuk qon shume peshe do ta degjoje njejte edhe po te del fajtor

ARVANITI
14-06-05, 19:56
Michael Jackson, i pafajshėm


Ka perfunduar gjykimi i mbretit te pop-it Michael Jackson. Mungesa e provave e ka shpallur ate te pafajshem, te pakten kete deklaroi juria, duke hedhur keshtu poshte te gjitha akuzat e ngritura ndaj kengetarit. Sipas televizionit CNN, eshte rrezuar akuza per molesti seksuale me femije ne te kaluaren e Jackson. Mesohet se prokurori i ceshtjes ka theksuar se provat nuk ishin te mjaftueshme per te gozhduar mbretin e pop-it, per kete qellim verdikti i dhene ka qene, pafajesia. Ndersa rrezikonte 20 vjet burg, kengetari ka dale nga salla e gjyqit i pafajshem me koken lart, duke mbyllur keshtu nje nga faqet me te dhimbshme te karrieres se tij. Makth ky i cili e ka zanafillen nga nentori i vitit 2003, kur policia e Santa Barbares, hyri ne shtepine e tij dhe ne baze te disa materialeve qe gjeti, u ngrit edhe akuza me pas nga prokuroria per pedofili.


Jackson i zhytur ne borxhe

Ndersa ka degjuar i ngazellyer vendimin e gjykates per pafajesine e tij, hallet e Michael Jackson nuk mbarojne ketu. Nje mal me borxhe dhe detyrime te tjera financiare rendojne ndaj kengetarit. Jane plot 600 milione dollare, ku vetem 20 milione, jane harxhuar ne dyert e gjykates, ne kerkim te pafajesise. Problemi me i madh i Michael Jackson, qe rrezikon dukshem karrien, eshte se albumet e tij nuk do te kene suksesin e meparshem. Sipas eksperteve pavaresisht se kengetari doli "i palagur" nga kjo ceshtje, marketingu qe eshte bere ndaj tij ka qene shume i demshem per imazhin, pothuajse nje denim me vdekje. Borxhet qe ai i detyrohet Bankes Amerikane, pas nje kesti qe ai ka marre arrijne ne 270 milione. Ne kembim te kesaj garancie atij i duhet qe te heqe dore nga te drejtat e autorit te 50 per qind te aksioneve qe zoteron ndaj 200 kengeve te Beatles. Kesti qe ai duhet te shlyeje perfundon ne fund te ketij viti, duke llogarritur ketu qe vetem katalogu i Beatles eshte vleresuar nga ekspertet 500 milione dollare. Ndoshta per te perballuar kete fature, atij i duhet te shese edhe fermen "Neverland" ne Santa Barbara.
Ekspertet theksojne se problemi me i madh i kengetarit eshte se ai harxhon me shume nga sa fiton. Gje e cila nuk mund te perballohet lehte qofte edhe nese nje album i tij i ardhshem mund te jete mjaft i suksesshem, por kjo duket e pamundur, duke patur parasysh qe gjendja e tij psikologjike eshte tejet e renduar. Ne muajt e ardhshem mendohet qe ai do te mbaje nje koncert gjigand ne Gjermani, me rastin e Kampionatit Boteror te futbollit, si dhe nje sere shfaqjesh te cilat jane vendosur te organizohen ne Las Vegas. Por per kete, eshte shume heret per te folur.


Ja etapat me te lavdishme te karrieres se Michael Jackson:

1962-1964: i ati Joe Jackson promovon Jackson Five, ku bente pjese edhe Michael, mes kater femijeve te familjes, Jackie, Jermaine, Tito dhe Marlon.

1969: Shenohet suskesi i pare i Jackson Five me "I want you back", duke nenshkruar nje kontrate me kompanine e njohur te muzikes Motown.

1970: Michael nis karrieren e tij per here te pare si solist, nderkohe qe per asnje moment nuk shkeputet nga bashkepunimi me grupin e familjes.

1980: Ngjarja me e rendesishme muzikore e fillim karrieres se kengetarit shenohet me albumin "Off the wall", prodhim ky i Quincy Jones, me 11 milione kopje te shitura.

1982: "Thriller" konsiderohet kulmi, me nje shitje totale prej 41 milione kopjesh, hap ky i cili e klasifkoi Jackson si nje nder me te rendisishmit e muzikes pop ne vitet '80.

1984: Per here te pare, kengetari dhe balerini nenshkruan nje kontrate mjaft te suksesshme me kompanine lider ne tregun amerikan Pepsi Cola.

1985: Michael ble per 47,5 milione dollare shoqerine be falimentim ATV Music Company, e cila zoteronte te drejtat muzikore te kengeve te John Lennon dhe Paul McCartney.

1987: Albumi "Bad" i hedhur ne treg shet 20 milione kopje

1988: Kengetari publikon autobiografine e tij "Moonwalk".

1990: Per here te pare ai shfaqet ne publik me fytyre te mbuluar pas nje nderhyrje kirurgjikale.

1991: "Dangerous" shet mbi 21 milione kopje.

1993: Del ne shesh procesi i pare ndaj kengetarit, nen akuzen "abuzim me nje te mitur, pasi e kishte dehur"

1994: Shuhen te gjitha akuzat, pas nje marreveshje qe kengetari ben duke paguar per akuzen 20 milione dollare.

1995 : Martohet me 26 vjecaren, Lisa Marie Presley

1996: Divorcohet dhe martohet me infermieren e dermatologut te tij Deborah Rowe

1997: Gruaja e tij sjell ne jete femijen e tij te pare
Prince Michael Jr.

1998: Vjen ne jete femija i dyte, vajza quhet Paris Michael Katherine.

1999: Serish divorc, Michael kerkon te drejten e mbajtjes se femijeve.

2001: Edhe pse shume i kritikuar albumi "Invincible" shet 2,1 milione kopje.

2002: Lind femija i trete Prince Michael II. Nena nuk behet e ditur. Kengatari fotografohet me te bijen duke e mbajtur te varur ne nje dritare ne katin e katert te nje hoteli ne Berlin, duke ia treguar fansave.

2003: Kanali britanik ITV publikon videon "Te jetosh me Michael Jackson", ku pop stari deklaron "Nuk ka asgje te kqe te flesh me femijet". Ne video prezantohet edhe nje prej femijeve qe e akuzoi ate per molesti seksuale.

2004: Jackson deklarohet i pafajshem, duke nisur odisene e procesit gjyqesor.

2005: Gjykata e shpall kengetarin te pafajshem, ne mungese te prova.


***

andromeda_rock
30-11-05, 10:31
Michael Jackson asht mbret i popit

Krokodilli
30-11-05, 13:30
Michael Jackson

NUK DO TI RIKTHEHET TITULLI KING DERI MBAS VDEKJES SE TI,,
POR
EDHE MBAS 100 VITESH MBAS VDEKJES SE TI,, AI DO TE KET TITULLIN KING OF POP

Arb
30-11-05, 16:08
Ylli i cmendurise...