PDA

View Full Version : Shtatė “ėngjėj mbrojtės” tė lėkurės nė plazh


ARVANITI
05-06-05, 20:25
KESHILLA PER PLAZHIN

1 - Ėshtė e kėshillueshme tė mbrosh flokėt nga rrezet UV, duke shmangur tendencėn e tyre pėr t’u bėrė tė thatė dhe tė patrajtueshėm nėn efektin e diellit dhe kripės: Kremi mė i ri me kėtė efekt ėshtė Personal Biopoint Solaire Mbrojtės Flokėsh (125 ml, 8 euro).


2 – Pėrveē hidratimit tė lėkurės pas plazhit, do tė intensifikosh nxirjen? Tė nevojitet njė “doposole” qė pėrmban njė element aktiv autonxirės.
E reja mė e fundit nė kėtė kategori ėshtė Biotherm Sunfitness Tan Extending (200 ml, 22,97 euro), njė qumėsht fytyre dhe trupi pėr t’u aplikuar nė mėnyrė uniforme mbi lėkurėn e tharė.


3 – Mbro zonat delikate si hunda dhe buzėt me njė stick tė ri. Bashkoja kremrave mbrojtės nė ēantėn e plazhit dhe aplikoje disa herė gjatė marrjes sė rrezeve. Ėshtė Shiseido Sun Block Stick SPF30 (9 g, 24 euro).


4 – Kremi “pasdiell” mė i ri? Ėshtė nė formė shkume dhe shkrin nė lėkurė nė ēast. Quhet Ecran Aftersun Mousse Hidratante (150 ml, 12 euro).


5 – Hidratim lėkure, parandalim i plakjes sė saj dhe nxirje e zgjatur. Janė tre objektivė, por ekziston edhe njė formulė e vetme. Ėshtė Nivea Sun Tan Prolonger Doposole (150 ml, 7,67 euro).


6 – Nuk ka diell? Pėrdor njė autonxirės qė njėkohėsisht ka efekt hidratues. Ėshtė Laboratoires Vichy Gel Crčme Autobronzant Visage (50 ml, 13,90 euro).


7 – Dielli plak lėkurėn? E vėrtetė. Por ti mund ta mbrosh me njė filtėr nė gjendje tė stimulojė rehabilitimin e saj. Quhet L’Oréal Solar Expertise
Crema Trattamento Solare IP 30 (50 ml, 13,29 euro)

dr1ta
09-06-05, 12:01
Ke harru Aloe Vera dhe kosin ndihme natyrale ^pasdielli ^ :P

Tomori
09-06-05, 17:06
Ke harru Aloe Vera dhe kosin ndihme natyrale ^pasdielli ^ :P
"dr1ta" ju falemderohem per plotesimin...e vertet shume kjo qe thua?!!
tungji :wink:

dr1ta
10-06-05, 12:10
ewewewewe

ARVANITI
15-06-05, 13:32
Edhe kosin, se mu kujtua

dr1ta
24-06-05, 00:13
Mos e harroni vajin e ullirit neper barnatore , qe eshte mjaft efikas edhe per ngjyren e trupit edhe per mbrojtnen e tij ....

Nuk mbron nga UVA rrezet

Naki
24-06-05, 10:14
Ke harru Aloe Vera dhe kosin ndihme natyrale ^pasdielli ^ :P

Aloe vera

. Janė tė njohura dy lloje tė aplikimit tė kėsaj bime nė shėndetėsi: pėr pėrdorim lokal dhe pėr pėrdorim peroral. Lėngjet dhe gelli i kėsaj bime janė pjesė pėrbėrėse tė kremave dhe losioneve pėr lėkurė qė veprojnė kundėr kallove, e sidomos ēregullimeve tė lėkurės tė shkaktuara nga rrezatimet, e cila i regjeneron pjesėt e lėkurės sė dėmtuar dhe qetėson dhimbjet, vepron si qetėsues dhe ftohė lėkurėn. Gelli i fituar nga kjo bime ka veprim kundėr rrudhave ngjashėm sikurse edhe derivatet e vitaminės A. Si prodhim natyror, Gelli nga kjo bimė e arinė pastėrtinė 90%, dhe ėshtė shumė i efektshėm nė puqėrza etj. Lėkura e thatė dhe e dehidruar e pėlcitur thjeshtė "e adhuronė" kėtė gel. Pėrparėsia e saj ėshtė se nuk ėshtė i yndyrshėm dhe nuk pėrlyen robet. Nė kozmetikė ky gel pėrdoret edhe pėr mirėmbajtje tė lėkurės normale. Pėr pėrdorim peroral pėrdoret nė formė lėngjesh, tabletash dhe po ashtu nė formė gelli. Nga disa produkte tė aloės largohet aloina e cila ėshtė laksativ dhe nuk preferohet t'i jepet fėmijėve mė tė rinjė se 12 vjetė, shtatzėnave, dhe lehonave.
Prodhimet nga aloa, nuk logariten si barėra po si produkte ushqyese - dietetike, mirėpo megjithkėtė ato rregullojnė gjendjen e ērreguluar tė organizmit.

ARVANITI
08-07-05, 17:16
Aloe Vera, dhuratė nga kopshti i Edenit


Aloe Vera ėshtė njė bimė e egėr qė i pėrngjan njė kaktusi ose njė agave, por qė i pėrket familjes sė Liliaēeve dhe ėshtė e afėrt me hudhrėn. Nė tė gjithė botėn rriten rreth 300 lloje tė ndryshme tė Aloe Vera por vetėm njėra prej tyre e quajtur me emrin botanik Aloe Vera Barbadensis Miler rezulton efektet mė tė larta nė lėkurėn dhe organizmin e njeriut. Ajo rritet nė zonat subtropikale dhe nė shkretėtirė, nė Afrikė, Amerikėn Qendrore dhe Jugore, ishujt Karaibe dhe nė zonėn mesdhetare me verė tė nxehtė e dimėr tė butė. Ndėrsa kultivohet nė Australi, Florida, Teksas, Kubė, Meksikė dhe Spanjė. Lulet e Aloe Verės kanė ngjyrė tė verdhė, gjethet gri nė jeshile, mishtore e qumėshtlėshuese, gjatėsia e tyre arrin nė 60 cm dhe duhen 4-5 vjet qė tė rritet plotėsisht pėr tė qenė aktive dhe kuruese. Njė herė nė vit nga bima hiqen 3-4 gjethe, kurse nga rrėnjėt e bimės mėmė, dalin bimė tė vogla bebe qė pėrdoren mė tej pėr mbjelljen e sipėrfaqeve tė reja.

Aloe Vera mund te jetojė njė muaj pa shi sepse lėkura e lėmuar e gjetheve ėshtė e padepėrtueshme dhe ruan brenda ujin dhe substancat ushqyese pėr njė kohė tė gjatė.

Nėse pritet me thikė njė gjethe e saj, e ēara do tė mbyllet thuajse menjėherė. Nė pjesėn e prerė shfaqet fillimisht lėngu xhel e pak minuta mė vonė mbyllet plotėsisht pa lėnė shenjė. Edhe nė lėkurėn e njeriut plagėt shėrohen menjėherė po tė lyhen me lėngun xhel tė Aloes dhe nuk lėnė asnjė shenjė.

Njė simbol i Pavdekėsisė

Duke u nisur qė nga kohėt e lashta, po tė lexojmė emėrtimet qė popuj tė ndryshėm i kanė vėnė Aloe Verės, do tė besonim se nė kėtė bimė ka diēka hyjnore apo tė pavdekshme. Indianėt e vjetėr e quanin “Dhuratė nga Kopshti Eden” qė u dėrgua nė Tokė. Nomadėt e Afrikės i thoshin “Lilium i Shkretėtirės” ndėrsa populli Mayas e konsideronte “Burimi i Rinisė sė Pėrjetshme”. Sumerėt e mblidhnin si “Dhuratė e Perėndive” ndėrsa egjiptianėt pėr aftėsitė e pabesueshme kurative e quanin “Gjaku i Perėndive”. Mbretėreshat e Egjiptit tė Lashtė Nefertiti dhe Kleopatra mirėmbanin trupin dhe fytyrėn me lėngun xhel tė freskėt tė Aloes dhe rrugėt e varrezave mbretėrore ishin tė mbjella me bimėn kuruese si ushqim dhe ilaē pėr Faraonėt gjatė rrugės pėr nė parajsė. Pastorėt e quanin “Bima e Pavdekėsisė”. Kur pėrmbytej Nili, Aloe Vera pėrdorej nga banorėt e tij si bimė mbijetese.

Disa shekuj mė vonė Diskoridi, natyralist dhe mjek i famshėm nė shėrbim tė perandorit romak Neronit, u mahnit nga kjo bimė mjekėsore dhe thuhet se kishte fiksuar rreth 800 pergamena qė tregonin aftėsitė e saj tė pabesueshme pėr shėrimin e sėmundjeve patologjike.
Mė pas, kinezėt i demostruan Marko Polos mundėsi tė ndryshme aplikimi tė bimės si eliksir i bukurisė, laksativ, antibiotik aktiv dhe kurues i ekzemės. Aleksandri i Madh u mrekullua nga efekti i bimės mbi plagėt e ushtarėve tė tij, gjatė pushtimeve nė Afrikė. Ndėrsa Kristofor Kolombi, aventurier dhe njohės i mirė i botės, nuk pranonte asnjė mjek nė anijet e tij, duke pretenduar se kishte “mjekun e tij nė shishe”

Aloe Vera sot: Eliksir i bukurisė dhe jetėgjatėsisė

Nė shekullin e njėzetė Aloe Vera bėri “Bum edhe nė botėn perėndimore”. Mjekėt amerikanė kuruan me sukses djegiet e shkaktuara nga eksperimentet e para me rrezet Rontgen (X). Bima ėshtė pėrdorur edhe pėr tė lehtėsuar djegiet qė shkaktoi bomba atomike nė Hiroshimė. Amerikanėt e kanė studiuar me shumė vėmendje shkencore mekanizmin e veprimit tė Aloes dhe e kanė quajtur me shumė respekt “Shėruesja e heshtur”.

Nė Europė bima vazhdonte tė shihej me mosbesim por nė dhjetėvjeēarin e kaluar arritėn t’i pranonin mė nė fund aftėsitė e saj e saj terapeutike, hidratuese e lenitive. Nė kėrkimet shkencore qė janė bėrė nga shumė shkencėtarė, janė zbuluar rreth 160 substanca tė ndryshme pėrbėrėse, madje ka shkenėtarė qė kėmbėngulin pėr 300-400 tė tilla. Por ajo qė ka rėndėsi, nuk ėshtė prania e substancave, por kombinimi i tyre pothuaj perfekt pėr organizmin tonė.

Disa nga pėrbėrėsit e Aloes

Vitaminat: A, B1,2,3,6,12, C, PP, E, Acid folik, Carotin, Cholin etj. Minerale: aluminium, hekur, magnez, kalium, kalēium, zink, kupfer, krom natrium, klor, mangan fosfor etj. Aminoacide: lysin, threonin, valin, tyrosin, aspartan glutamin, glycin, alain, prolin, salin, leucin etj. Enzima oxidase, katalase, pentonase, amylase, cellulase fosfatase etj. Mono dhe poli saccharide: acid glukoronik, glukozė, manozė etj. Pėrbėrės tė tjerė: Vajra esencialė, acid salicilik, acid chrysofan saponinė etj.
E pamundur t’i pėrmendim tė gjithė pasi njė pjesė e mirė e tyre janė emra shkencorė.*****
*****
*****
*****

Tomori
21-08-05, 12:05
Mos e harroni vajin e ullirit neper barnatore , qe eshte mjaft efikas edhe per ngjyren e trupit edhe per mbrojtnen e tij ....

Nuk mbron nga UVA rrezet
Qthua moj "dr1ta" vaji i ullirit eshte i pa zavendsueshem...e kam fjalen per vaje natyral te ullirit...nuk egzistone tjeter medikamente industriale qe zevendsone vajin e ullirit...kte va them nga pervoja personale!