PDA

View Full Version : A FLASIM SYMĖSY SIKUR SHKRUAJMĖ NĖ FORUM


Odise
06-06-05, 07:00
do te ishte bukuri per lakmi, sikur te shkruanim ne forum, ashtu sikur flasim symesy :wink: syri i germes sikur duket krejt ndryshe hm

lum kush flet symesy, ashtu sikur shkruan ne forum

Murgesha
06-06-05, 10:59
Lum bafsh Odise.
Po qėllimi i temės ku ėshtė se??

logxx
06-06-05, 11:07
valla bre odise menoj qi jo

rafet llapjani
06-06-05, 14:37
Te pershendes Odise mvaret nga vendi e shoquria se sidote folsh symesy?

Tomori
06-06-05, 16:05
Pjeserishte PO

Arb
06-06-05, 16:33
Pjeserishte PO

ashtu edhe duhet te jete.

Ndryshe eshte te shkruajme e ndryshe te flasim.

rafet llapjani
06-06-05, 17:30
Fjal popullore qyshe eshte vendi bahet kuvendi tung

GURI SYLAJ
06-06-05, 17:49
Nese temen ne fjale e kam kuptuar drejt atehere une them se po , keto qe i shkruaj ,ketu, edhe me me deshire do t'i thonja sy me sy.
Ndodhe qe per shkaqe te caktuara te mos jet mundesia e te thanunit te bisedes sy me sy , une atehere preferoi qe per kete bisede te heshti dhe te degjoj te tjeret.
Dy gjera qe i cmoj shume si ne bisede si ne shkrime jan maturia dhe sinqeriteti. Nese shkrimi apo biseda i ka keto dy komponente atehere eshte njesoj shkruan apo flet sy me sy.

Me nderime Guri Sylaj

Odise
06-06-05, 20:02
PO PRA, KJO ESHTE NDERGJEGJA E NJERIUT, a je i sigurte a i pasigurte ne fjalen te flet dhe e shkruan - lum ai qe flet ate qe shkruan dhe shkruan ate qe flet realisht - e te dyjat, lum ai qe i ven ne praktike, pa asnje dyshim ne vetvete!

Lum edhe ti Murgesha dhe shpresoj se e kuptove qellimin e temes, po ka shuuuumeēka ketu, ku secili tregon vetiu

O GURI GURI me knaqe! Lum ai qe eshte i sinqerte ne: fjale, shkrim e vepra! Gjithashtu o logxxxxxxxxxx nderimet e mia!

Ju falenderoj te gjithve edhe presim ata qe po hezitojne per arsyera te ndryshme - arsyetime apo mosarsyetime!

Qellimi i kesaj teme nuk duket ne fill, po eshte timoni, drejtuesi i forumit!


Si gjithmone me frymezon kenaqsia me Vllazerine! Eshte shume domethenese shprehja e honesty: mundohuni te kaloni sa ma mire! E kuptuat drejte kete? :wink:


Juaji

Odise

***Ejani ketu ketu... mos hezitoni ju tjeret, po ratė ksajde... :lol:

DEA
06-06-05, 20:07
Gu e me gu e tja krisim muhabetit :lol: :lol: :lol:

Murgesha
06-06-05, 20:08
Po Odise e kuptova temėn.
Nėse tė them se kur flas sy mė sy jam njeri i butė dhe i qetė, e mundohem tė them shkoqur gjėrat a do tė mė besoje???

Odise
06-06-05, 22:47
Gu e me gu e tja krisim muhabetit :lol: :lol: :lol:


BUKUR DEA :lol:


Murgesha shkroi:
Po Odise e kuptova temėn.
Nėse tė them se kur flas sy mė sy jam njeri i butė dhe i qetė, e mundohem tė them shkoqur gjėrat a do tė mė besoje???

***sigurisht se te besoj, por nese flet realisht realitetin :wink: se edhe 'sheh miza' ishte i bute e i qete rruges me zile ne kembe, po kur e pyetshin, pse i mbane keto zile, ai iu thoshte - neser ua ndini cingerimen!

a do te me besoje, se nuk e kam direkt me ty ? - po me te gjithe ata qe keqperdorin internetin edhe forumin tone. Ketu mund te shkruajm cfare te duam - po ku mbetet ndergjegja se! Dikush mund te shkruaj shpifje e marrina edhe per figurat kombetare - po a ka b... me dale symesy se?

Pra, ate qe nuk mund te ia thuash tjetrit symesy - mos shkruaj!

ketu ka shumecka, ky eshte vetem filli


Juaji,

Odise

Psikologu
06-06-05, 22:57
Pershendetje!

Ka kohė me duket njė muaj kur u prpozova njerezve te dalin me emra tė vetė dhe te debatojm e te shkruajm , por nuk doli asnjė.
Nese njė debat shkon aq largė sa edhe figurat kombtare fyhen pa asnjė hamendje si i thojnė ketij?!!
Debat jo se jo...
Pra ata qė vetem shkruajn dhe mendojn se janė prapa PC dhe shfrytezojn rastin tė fyejn e tė prpvokojn ose te mbjellin urrejtje komtare ne rend tė parė duhet ti vendosin gishtinkokes dhe ta pyesin veten ???
Vallė a thua i kisha thenė dikuj ashtu siq shkruaj , ose a kisha guxuar ti themė , ose qfarė pergjegjesie do tė mbahej nga shkrimi,
Hapja e kesaj teme me duket se do tė ishte mė mirė te quhej sy me sy e jo synesy , sepse ai eshtė njė vend i vogel ne Indonezi ku behen experimentet ushtarake,
Pra a po flasim symesy apo sy me sy, jo si disa qe e shkruajn pėr ishullin.
Nderime

Murgesha
06-06-05, 23:18
Gu e me gu e tja krisim muhabetit :lol: :lol: :lol:


BUKUR DEA :lol:


Murgesha shkroi:
Po Odise e kuptova temėn.
Nėse tė them se kur flas sy mė sy jam njeri i butė dhe i qetė, e mundohem tė them shkoqur gjėrat a do tė mė besoje???

***sigurisht se te besoj, por nese flet realisht realitetin :wink: se edhe 'sheh miza' ishte i bute e i qete rruges me zile ne kembe, po kur e pyetshin, pse i mbane keto zile, ai iu thoshte - neser ua ndini cingerimen!

a do te me besoje, se nuk e kam direkt me ty ? - po me te gjithe ata qe keqperdorin internetin edhe forumin tone. Ketu mund te shkruajm cfare te duam - po ku mbetet ndergjegja se! Dikush mund te shkruaj shpifje e marrina edhe per figurat kombetare - po a ka b... me dale symesy se?

Pra, ate qe nuk mund te ia thuash tjetrit symesy - mos shkruaj!

ketu ka shumecka, ky eshte vetem filli


Juaji,

Odise

Tani po kuptohemi ne dy i nderuari Odise.

Unė nė shkrimin tim tė parė nė kėtė temė parqita veten ēfarė nuk jam as nė gjumė. (Mu si Sheh Miza, qė ditėn ruhej mos tė shkilte as bubrrecat kur kalonte rrugės e natėn mirrej me njė punė shumė tė urrejtur siē ėshtė vjedhja. Por mos mė keqkupto se pėrjashto firmat qė i kam vjedhur kėtu nė forum nė jetė kurr nuk mirrem me atė punė)
Po du tė tė them se tė gėrmojsh nė shpirtrat e diskutuesve me njė temė si kjo mos prit rezultate tė mira se tė rrallė janė ata qė ta thonė tė vėrtetėn, ose e paraqesin veten mė ndryshe se ēfarė janė nė realitet.
Dhe kjo mbetet ashtu siē e thomė ne se nuk do ta kemi kurrė atė fat qė tė takohemi e tė njihemi mes vete, (ndoshta me ndonjėrin prej nesh po, ama jo me tė gjithė) Them qė mė tepėr tė mirremi me shkrimet qė sjell ēdo anėtar kėtu pa gėrmuar ne jetėrat e tyre private.
Mjafton qė me shkrim tė dėshmojnė njė kulturė tė arėsyeshme dhe tė pranueshme tek tė tjerėt.
Me nderime nga Murgesha.

Odise
06-06-05, 23:46
I nderuar Psikologu, fjala eshte te dalesh sumesy me vetveten, para se te dalesh symesy me botes, as nuk thohet sy me sy, por si togfjalesh: symesy, perballe, balleperballe etj. ketu nuk kemi te bejme me ishujt e Indonezise, por me ishujt tone

se a do te dalim symesy per veprimet tona, kjo eshte ceshtja dhe preferoj te mos zgjatet vetem nje mendim, po te zgjatet tema

respektivisht, e nderuara Murgesha, krejt ceshtja eshte pikerisht tek ata ''qe paraqesin vetveten krejt ndryshe, cfare jane ne realitet'' siē thoni Ju, une edhe ate rastin per 'sheh mizen' ishte refleks imi, se jo qe dij cfare ke vjedhur ne forum....haj medet hahaaa

nuk po gerrmojme shpirterat e askujt, as jeten private te askujt, por te vetedijesohemi dhe te greemojme ne shpirtin e realitetit. Fjala e tema ka shume kahje, mvaret kah e drejton vet edhe si e merr tjetri fjalen tende!

shfrytezoj rastin: Diskutime shoqerore eshte ngarkuar shume dhe mundesisht temat qe iu perkasin tjera dritareve-rubrikave, moderatoret mund t'i siellin ne rubrikat sa ma perkatese... ta lehtesojme kete

Juaji,

Odise

modestja
02-07-05, 15:08
do te ishte bukuri per lakmi, sikur te shkruanim ne forum, ashtu sikur flasim symesy :wink: syri i germes sikur duket krejt ndryshe hm

lum kush flet symesy, ashtu sikur shkruan ne forum

Pershendetje

Po vertete do te ishte per lakmi kjo qe thoni ju i nderuari Odise

Shkurt:Jam ajo e njejta edhe me syrin e germes,madje keto fjale dhe shkrime te cilat i postoj ketu, pa pike problemi do te i thoja edhe symesy..
....thjesht nuk fshihem pas nickut e urrej sepse shkaterroj unin tim dhe i nxjerr vetes telashe poqese jam kunder shpirtit,zemres dhe fjaleve te mia

Me nderime:Modestia

Odise
02-07-05, 19:35
do te ishte bukuri per lakmi, sikur te shkruanim ne forum, ashtu sikur flasim symesy :wink: syri i germes sikur duket krejt ndryshe hm

lum kush flet symesy, ashtu sikur shkruan ne forum

Pershendetje

Po vertete do te ishte per lakmi kjo qe thoni ju i nderuari Odise

Shkurt:Jam ajo e njejta edhe me syrin e germes,madje keto fjale dhe shkrime te cilat i postoj ketu, pa pike problemi do te i thoja edhe symesy..
....thjesht nuk fshihem pas nickut e urrej sepse shkaterroj unin tim dhe i nxjerr vetes telashe poqese jam kunder shpirtit,zemres dhe fjaleve te mia

Me nderime:Modestia

***E nderuara modestja!

Jeni e falenderuar, nga une edhe nga dinjiteti i njerezve te drejte! Pikerisht edhe ishte qellimi i kesaj teme, qe mos ta keqperdorim kompjuterin, internetin te behemi 'pushke jevgu', qe sa e qet koken pasgurit, e zbraze dhe fshehet pas nje niku!

Njeriu i realte, i dejte flet si pas nje niku, si symesy, pa dro - sepse e ndjene veten person te realizuar dhe personalitet te mirefillte!

Ajo qe eshte ma me rendesi: mos ta keqperdorim vet emrin Dardania, qe emer aq i madh, per disa mediokritete te ulta personale e grupive - sepse shkon ne dem pikerisht te atij, qe pretendon autokraci!

Mbes me shprese, se do te jemi te realte edhe ne shkrime, ashtu siokur ne jeten praktike, ata qe jemi ne realitet! Kjo ka rendesi te madhe, qe mos te mundohemi ta frenojme e ta zhdukim nje realitet qe eshte fuqi!

Odise

laliloli
02-07-05, 21:17
Ju pershendes dhe desha te them dy fjale :
Njeriu nuk mund te flet (shkruaj)kunder mendimit dhe zemres se tij.Mendoj qe secili ketu permes shkrimeve te tija ka krijuar imigjin ,karakterin dhe personalitetin e vet i cili mendoj se nuk eshte i maskuar permes shkrimeve te tija por eshte edhe real .
Une nuk mund diqka te flas apo shkruaj kunder vullnetit dhe deshires sime,prandaj ate qe shkruaj edhe do ta thoja symesy.

mbeteni te pershendetur nga laliloli

dr1ta
04-07-05, 01:13
PS: Mos te harrojm ce ndonjher vet feja dhe kultura nuk lejon te flasim si duam sy me sy (femer-mashkull) :!: :wink:

Tomori
04-07-05, 11:35
PS: Mos te harrojm ce ndonjher vet feja dhe kultura nuk lejon te flasim si duam sy me sy (femer-mashkull) :!: :wink:
Te lumte "dr1ta" pajtojem me ju plotesishte... :wink: :lol: :lol:

dr1ta
04-07-05, 11:39
PS: Mos te harrojm ce ndonjher vet feja dhe kultura nuk lejon te flasim si duam sy me sy (femer-mashkull) :!: :wink:
Te lumte "dr1ta" pajtojem me ju plotesishte... :wink: :lol: :lol:


Me ken nuk pajtohesh ti ? huhhhh

Vetima
24-08-05, 23:59
Hmm, mendoj se jo. Te shprehurit ne shkronja po na ndyshone bukur shume nga te shprehurit foljore.


Vetima!

Urata
25-08-05, 02:57
Hmm, mendoj se jo. Te shprehurit ne shkronja po na ndyshone bukur shume nga te shprehurit foljore.


Vetima!

Pajtoj me Vetima!

Krokodilli
25-08-05, 06:18
PS: Mos te harrojm ce ndonjher vet feja dhe kultura nuk lejon te flasim si duam sy me sy (femer-mashkull) :!: :wink:

besa moj dr1ta e nderuar,, kur te flas me nje vajz,, aq mir i rradhiti fjalet,, aq me shkon per goje,, saqe harroj se qfar feje kam,, apo qka jam,, shqiptar , amerikan, brazilian,, me duket krejt njesoj..

mendoj se si te gjith ju , apo shumica nga ju ,,edhe une flas ndryshe,, me shprehje etj etj,, kurse shkrimin e kemi te gjith njesoj,,, nje Abetare ka ABC :)
une flas me shprehje qe perdoren ne Prishtinase,, e cila ka dallim nga shprehjet ne Gjakove, Peje etj etj,,,,

turisti
25-08-05, 09:45
Po,gjithmone! :P

lovely
29-10-08, 20:30
jo valla.... qe psh une jam mashkull, e krejt menojn qe jam fember :P:P:P:P

Jana
29-10-08, 20:51
Valla une shkruj qashtu qysh flas bile per kete kam pas edhe kritika..
Ndoshta sy me su foli pak ma lezeqem se sa me shkru hahahahhaha
Ncuk qishtu jam si ktu si me fol live....Qikjo qe jam...nuk ndryshoj...

turisti
30-10-08, 00:56
A FLASIM SYMĖSY SIKUR SHKRUAJMĖ NĖ FORUM (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=625675#post625675)

Une per veti besoj se une - po.

GURI SYLAJ
31-10-08, 20:02
edhe une po!

Urata
02-11-08, 15:42
...nuk besoj...!

selvija
02-11-08, 16:05
Ja per kundrazi ,,shum e qet dhe reale jam ne jeten private....ketu ne forum me nje fjal filandeze thojn flas hopoo hoppooo..:wink:

~~~vera~~~
03-11-08, 23:38
Nese qellimi i temes eshte a jemi te sinqerte ne bisede serioze sikur kur flasim sikur kur shkruajm une them qe po ,nese eshte fjala per a jemi te lirshem ne realitet sikur ketu qe shkruajm une them jo.
Nuk dua dhe nuk mund te flas ne realitet me nje mashkull qe se njoh , a ketu flasim me ke te na vij rasti dhe per cka te bie fjala, ketu ndjehesh me e lire se ne realitet mendoj une.:mad:

gjini
04-11-08, 09:13
Gjithmon anonimiteti eshte ma i lire dhe njeriu mshefet pas perdes dhe fol ate qe ne realitet nuk do ta kishte fol kurr.
Une, mundohem te tregoj ne shkrime ate qka e kisha than edhe Sy me sy me secilin.
Kush dyshon se nuk jam i till le te urdheroj e shifemi sy me sy!!!!!

Murgesha
05-11-08, 13:01
Mendoj se po.

Kėtė e them nga fakti se kam taku disa anėtar tė forumit (nejse takimet kanė qenė me ata qė pak a shumė na puqen mendimet edhe nė forum, e ende s`kam takuar ndonjėrin qė nuk na puqen mendimet, kundėrshtar ose "armik" tė mendimeve tė njėri tjetrit) e biseda u zhvillua pikėrisht ashtu siē edhe flasim nė forum, pa dorėza pa druajtje. Nė takimin e parė me njė anėtarė tė Dardanisė, kam qenė pak nėn pres dhe nervoze, por qė nga shtrėngimi i duarve kuptova se biseda do tė zhvillohet tamam si nė Dardani.

Domira
05-11-08, 13:11
Une per veti po. Qendrimet e mia ne pergjithsi nuk ndryshojne edhe kur flas sy me sy. Ne disa aspekte (ato personalet) nuk ka qene keshtu p.sh. ne kohen kur jam regjistru ne FD, por tani eshte pak ma ndryshe:biggrin:

jadore
05-11-08, 13:32
nuk e di.. !!
vlersimin e nje pytje te tille mund ta japin antaret qe i kam takuar..

MemphiSx
05-11-08, 13:41
Po e marr shembull Jadoren,pasi qenka e fundit qe ka shkru ne ket tem!

Mendoj qe gjate takimit,i kemi tejkalu bisedat qe i bejme ne forum,saqe kemi kalu ne tema Globale :) qe na shqetesojn te gjitheve!!!

DEA
05-11-08, 14:42
Une ndryshoj pak a shume nga kjo virtualja, se ne te shumten e rasteve me mungojne shprehjet per ta thene ate qe dua ta them.
Dhe e shoh veten , ketu jam ma e konservueme se sa qe jam ne te vertet. Pasi kisha rastin ti takoj disa live nga ketu ata me thane se ndryshoj shume nga forumi besoj qe per te mire e kane pas:biggrin:

Urata
05-11-08, 18:42
Mendoj se po.

Kėtė e them nga fakti se kam taku disa anėtar tė forumit (nejse takimet kanė qenė me ata qė pak a shumė na puqen mendimet edhe nė forum, e ende s`kam takuar ndonjėrin qė nuk na puqen mendimet, kundėrshtar ose "armik" tė mendimeve tė njėri tjetrit) e biseda u zhvillua pikėrisht ashtu siē edhe flasim nė forum, pa dorėza pa druajtje. Nė takimin e parė me njė anėtarė tė Dardanisė, kam qenė pak nėn pres dhe nervoze, por qė nga shtrėngimi i duarve kuptova se biseda do tė zhvillohet tamam si nė Dardani.


...ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...!

...kam takue antare forumi me te cilet jem pajtue gjithemon, dhe te tjere me te cilet kem replikue/debatue/ngacmue/mospajtue ne fjale/mendim shpesheher...!... me te gjithe jam ndie/nda si eshte me s'miri. Me ata te cilet respektonin fjalen time , vetem sa eshte trashur respekti nga te dy palet/ atyre dhe meje..., por me e mira dhe e forta eshte takimi me ata qe s'pajtoheshim kurre ne virtualitet...ndrrim mendimi total, knaqesi a...!


...nga perkrahesit e kam dite % se do volusim bashkmendimet/konsideratat/respektin per njeri tjetrin, e per mosperkrahesit/pajtuesit nuk e kam prit ate ndrrim mendimi dhe fitim/dhenje respekti...!

Urata
05-11-08, 18:45
nuk e di.. !!
vlersimin e nje pytje te tille mund ta japin antaret qe i kam takuar..


...NJEJTE, si ne te shkruar ... si ne te folur... nga TI buron/rrjedh vetem ZOTESI/KUALITET...!

DEA
05-11-08, 18:58
Nese do te me lejohej te tregoja se me ke u takova live, do te jepja edhe mendimet e mija rreth dallimit te personave ne fjale , se si i mendova sa i nihja virtual dhe per sa ndryshoj apo mbeti i njejte mendimi im te ta pasi i takova live..:wink:

emine
17-12-08, 20:48
Jo,,,,,shum ndryshe jam ne realitet,,,po dhe shum gjana i shenoi ashtu siq jan dhe jam.....s'po di me vlersu kto gjana vet....

Oqeani
17-12-08, 20:54
Mund te them se jam i njejte - por shprehjet me jane te ashtu siē me eshte bashkebiseduesi !

turisti
20-12-08, 23:48
Une jo.kam bindje kohen e fundit se ,me veshtire eshte ketu se - sy me sy-,sepse ketu nevoitet me shume kujdes shkaku se gabimet me veshtire korrigjohen.......:smile:

vjeshta
21-12-08, 00:11
Une jo.kam bindje kohen e fundit se ,me veshtire eshte ketu se - sy me sy-,sepse ketu nevoitet me shume kujdes shkaku se gabimet me veshtire korrigjohen.......:smile:

Edhe une them ashtu edhe ma ka thane Jadori !

turisti
21-12-08, 01:23
Edhe une them ashtu edhe ma ka thane Jadori !

Ashtu eshte: ketu munden mi fshie postimet,e sy me sy - i fshine..........Nasradini ..,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah aa.:biggrin:

thellenza
07-01-09, 00:27
une flas, jam gjithemone direkte dhe e them ate cka e mendoj, perveqse ne forum i them gjerat me gjersisht..!

Urata
07-01-09, 06:49
gjithemon dhe gjithekun e njejte! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...
mendjemadhe e sinqerte, lavdaqe e thjeshte, shtrigaqe e urte dhe krenare e eger... :smile: :tongue: :rolleyes: :cool: :wink:

Dallandyshja_718
12-01-09, 18:27
Sigurisht se kete qe e them n'forum e kisha thene edhe sy m'sy, diēka tjeter eshte aftesia e te shprehurit me shkrim dhe me goje...jo gjithkush i posedon te dyjat...:biggrin:

shfletuesi_
12-01-09, 18:54
Valla ketu gishta me gishta, e ne realitet i vu ne funksion me sy e me kam....

Pupi
12-01-09, 19:37
As pėr sė afėrmi jo, e ēfar "esnafi" jam une...............

Urata
12-01-09, 19:39
gjithemon dhe gjithekun e njejte! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...
'mendjemadhe' e sinqerte, 'lavdaqe' e thjeshte, 'shtrigaqe' e urte dhe krenare e 'eger'... :smile: :tongue: :rolleyes: :cool: :wink:


:smile:

Shqiptare_ne_Turqi
12-01-09, 21:34
gjithemon dhe gjithekun e njejte! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...
mendjemadhe e sinqerte, lavdaqe e thjeshte, shtrigaqe e urte dhe krenare e eger... :smile: :tongue: :rolleyes: :cool: :wink::smile: ti a ? me dukesh je shum e miré :smile:

selvija
12-01-09, 21:38
:smile: ti a ? me dukesh je shum e miré :smile:shqiptare ne sy jam duj shiku ,,kur dush qallshitja,,,, :wink:

Shqiptare_ne_Turqi
12-01-09, 21:44
Siqe pas ka then Dallandyshja,aftésia e té shprehurit me shkrim e me gojé,. Pér vehti,komunikimi "Shqip" ose té shprehurit me gojé njéjt mendoj,sikur shkruaj,pra me nga pak mungesa :smile:

nése,ésht fjala dhe pér ,a e thojm at qa e shkruajm,sy me sy ? po, absolutisht !

Shqiptare_ne_Turqi
12-01-09, 21:46
shqiptare ne sy jam duj shiku ,,kur dush qallshitja,,,, :wink:edhe ti je po ashtu e mire si urata ,syt e mi e syt e tu :biggrin: