PDA

View Full Version : Arma primare tek njė filozof ?


Makaveli
06-06-05, 13:30
Arma primare tek njė filozof ?quaj keshtu ata tė cilet vertet filterojne qdo dukuri dhe duan thelbim,rrezulltatin e nje pyetje ta zhvendosin ne botkuptimin e tyre primitiv si dukuri e faktorit kyq (SEPSE)me argumente dhe me prova duke ditur edhe thelbin me intim te qdo faktori qe deshirojne ta perceptojne ne menyren me filozofike ...(duke analizuar).
Me perkatesisht antar te nderuar te hapsires filozofike/psikologjike kerkoj nga ju qe secili prej jush te japi nga nje argument lidhur me ...
MENYRAT E THITHJES SE QELLIMIT TEK NJE PERSON JO RIVAL POR KUNDERSHTAR (si te analizohet qellimi i tij ?ne qfar baza?cilat jan ata faktor etj)e gjith kjo ka lidhje me MENYREN KONSULTIVE....

Kerkoj bashkpunimin tuaj-...

GURI SYLAJ
06-06-05, 20:25
Makaveli-
Une do te mundohem qe ne baze se asaj qe une e njoh dhe qe mund t'a them, te kyqem ne kete teme qe ne shiqim te pare ndoshta nuk eshte shume joshese por ne te vertete eshte shume teme e qelluar por edhe e veshtire per nje kyqje profesionale.
Vleresimi i nje shkrimi eshte me i veshtire se biseda e drejteperdrejte sepse ne shkrim , mundesia e keqkuptimit eshte me e madhe kurse mundesia per t'u skjaru ne mes dy paleve nuk egziston.
Vlersimin duhet fillu nga faktet qe sjell shkrimi , burimi nga autori i merr keto fakte , forca mendore e autorit per t'u ballafaqu seriozisht me nje teme te caktuar.
Rendesi primare , e kam fjalen per tema serioze , ka e ashtuquajtura -logjike e gjuhes.
Jo rralle hasim ne shkrime ku autori , pa vetedije , brenda nje fjalie e kundershton veteveten, dhe faktet qe ai i sjell per nje skjarim te caktuar jan kunderthenese dhe e perjashtojn njera tjetren.Kjo me se shumti bie ne sy te temat qe kan te bajne me besimet - me fe.
Detyre e cdonjerit eshte qe shkrimin as mos t'a lexoj e as mos t'a vlersoj me paragjykim sepse atehere do te kemi nje vlersim jo te drejte , jo korrekt dhe gjithesesi te manget. Nje vleresues i mire do te mundohet me e nxjerre maksimumin e vleres se mirefillt nga secili shkrim qe ei qet vetes perpara ne tavolin, dhe atij do te i interesoj vetem permbajtja e kurresesi autori i cili jo pa qellim duhet te vihet ne fund te shkrimit e jo ne fillim.
Nese kam arrite me thene dicka - une u mundova.

Me nderime Guri SYLAJ

Reana
08-06-05, 17:39
Shkurt e shqip :arrow: GJUHA E ARGUMENTEVE :wink:

Asnje ide, koncept apo ideologji nuk mund te perhapet/shpernadahet pa shembuj konkret dhe perkrahes, respektivisht pa prezentimin e argumenteve perkrahese!!!

Makaveli
08-06-05, 22:08
Mua po me interesojne terme baze ne lidhje me kete qeshtje ....!!!
psh.Ta marrim shembull jam tani duke biseduar(konsultuar)me nje njeri krejtesisht te pa njohur dhe ai me rrefen nje ngjarje ne te cilen un nuk mund te perpiloj apo thith fakte ,dhe menyra dyt un e di qe eshte faktori i jashtem i individit qe ne ate moment eshte duke konsultuar .psh
mua me intereson diqka rreth sjelljeve apo shiqimit etj.

Faleminderit Guri dhe Rena ishin mendime te pasterta...
Kerkoj bashkpunimni e te tjereve...Psikologu(ku je ti?) :wink:

GURI SYLAJ
09-06-05, 15:01
M e heret , une , u ndala tek kontakti me palen tjeter permes asaj qka ajo(pala tjeter) ka shkruar.
Tani , me sa kuptova qellimi i juaj eshte tek kontakti vizuel dhe ballafaqimi i bisedave te drejteperdrejta.
Ketu , menjehere duhet thene se egzistojn dy mundesi : pjesemarres i drejte persedrejt ne bisede me peshe te barabart me te tjeret dhe ketu ju jeni i barabart dhe detyrimisht duhet te jeni pjesemarres real. Kjo don te thot se pjesemarresit tjere jan te njohur per ju , tema eshte e njohur dhe se edhe ju jeni te pergatitur per nje ballafaqim real me te tjeret.
Dhe vrojtues anesor i bisedes me mundesi te inkuadrimit apo edhe vetem si ndegjues. Kjo don te thot se ju te tjeret nuk i njihni apo i njihni vetem siperfaqesisht , temat e bisedes per ju jan te pa njohura dhe mundesia e ndrrimit te temes nuk mvaret nga ju .
Ne rastin e dyte mundesite per te thithur gjera qe juve ju interesojn eshte me e madhe sepse ne rend te pare mungon paragjykimi per personazhe e tema. i cili ne rastin e pare mund te jete shume prezent. Bllafaqimi me tema te reja dhe te papritura rrite mundesin e nje njoheje te re püer ate qe behet fjale ne teme apo edhe per rrefyesin e "panjohur".
Por pamevaresisht temes , pamvaresisht folesve , edhe ne rastin e pare e edhe ne rastin e dyte jo rralle gjuha e trupit-syte , duart kembet , pozita ne te cilen qendron folesi , levizjet qe bene e edhe shume elemente tjera , edhe folsin me te pergaditur e qesin ne pozita jo te mira .
Dhe nje njohes i kesaj gjuhe me pak mund do te vrej kur dikush genjen , kur dikush ka humbur betejen e fakteve , kur dikush njihet inferior apo superior ne krahasim me te tjertet . Kur dikush e ndien veten keq ne nje rreth te caktuar , kur mundohet me mshehur fajin , kur shpreh simpati apo antipati ndaj te tjereve . Karakteristike per nje studim te tille jan debatet politike.
Ketu do te shfrytezoj rastin qe t'i lus moderatoret e Televizioneve

GURI SYLAJ
09-06-05, 15:06
Ketu do te shfrytezoja rastin qe t'lutnja moderatoret e Televizioneve Shqiptare , qe ne debate te tilla , pjesemarresit te mos i mshefin pas tavolinave masive por mudesisht folesi te jete jo vetem me fjale ne kontakt me shikuesit por edhe me gjuhen e trupit sepse politikanet tone jan amater ne mshefjen e ketyre fakteve qe jo rralle flasin me shume se fjalet qe ata thone.

Me nderime Guri Sylaj

Odise
10-06-05, 04:54
Arma primare tek njė filozof ?quaj keshtu ata tė cilet vertet filterojne qdo dukuri dhe duan thelbim,rrezulltatin e nje pyetje ta zhvendosin ne botkuptimin e tyre primitiv si dukuri e faktorit kyq (SEPSE)me argumente dhe me prova duke ditur edhe thelbin me intim te qdo faktori qe deshirojne ta perceptojne ne menyren me filozofike ...(duke analizuar).
Me perkatesisht antar te nderuar te hapsires filozofike/psikologjike kerkoj nga ju qe secili prej jush te japi nga nje argument lidhur me ...
MENYRAT E THITHJES SE QELLIMIT TEK NJE PERSON JO RIVAL POR KUNDERSHTAR (si te analizohet qellimi i tij ?ne qfar baza?cilat jan ata faktor etj)e gjith kjo ka lidhje me MENYREN KONSULTIVE....

Kerkoj bashkpunimin tuaj-...

*******Menyra e njohjes se qellimit, tek kundershtari - kjo vet eshte arma kryesore e nje filozofi. Po cila eshte ajo menyre e njohjes? Per ta kuptuar qellimin e kundershtarit, kur nuk ke njohje te mjaftueshme per te, por qe ke aftesi te njohjes, si term filozofik, ze fill menyra e fillit te veprimit indirekt, anipse je ne bisede direkte me kundershtarin. Kjo eshte aftesia, qe kundershtari mos ta dij direkt, objektivin kryesor te ceshtjes. Menyra trajtohet me methoda te ndryshme teorike dhe fillon teoria e veprimit, duke u kthyer gradualisht ne baze, aty ku vertet, e kemi qellimin, sepse qellimi yne duhet te mbizoteroj, mbi qellimin e kundershtarit, poqese je i armatosur me njohuri te thella. Kjo ndodhe nuk e njeh vet qellimin, e nuk duhet shtruar pyetje kundershtarit, qe ai te mos kuptoj reflekset per qellimin tend si filozof, se nuk mund te thithesh asgje, perkundrazi, kundershtari mund te behet filozof e ti tutor i tij. Krejt lehte mund te nderrohen vendet e pozitat e dialogut. Ne fill, kundershtarin duhet ta trajtosh si mik, te ndertosh shkallet levizese te te shprehurit lakonik e me vetbesim te thelle e te patundur, te perpiqesh t'i krasitesh deget e mendimeve qe s'japin fryte, ta bindesh se vertet, nuk je as deshiron te jeshe kundershtar i tij. E kur te vie niveli i ballancit te objektivit, duhet te tregohesh burre, e as ne ate moment, mos ta degradosh, derisa ai te rreshqet ne vetdegradim te integritetit te tij personal. Ketu fillon faza e re, e veprimit te vetedijes se njohjes globale, ku me mjeshtri te shprehjes se mendimit, respektivisht duke bere ndonje aprovim kundershtari - kundershtarin gradualisht mund ta besh - mik. E poqese kundershtarin, arrine ta besh mik, kjo eshte aftesia ma e madhe filozofike, jovetem ta thithesh qellimin e tij!


Odise

Odise
10-06-05, 05:10
I nderuari, Makiaveli (makaveli), desh harrova ta shenoj emrin tend mbi shkrimin tend, paksa skeptik qe nuk eshte ne nivel, ku aftesia e njohjes eshte arma kryesore, sistemi i njohjes edhe i te shtruarit te pyetjes thjeshte: Si mund ta njohesh qellimin e kundershtarit, qe ai te japi fakte!

Por jo te flasesh direkt me gjuhen e fakteve, argumenteve, sepse ai kupton qellimin tend, e posa ai kupton, qellimi yt bie!

edhe njehere Nderime!


Odise

Makaveli
10-06-05, 16:51
Odise -flm per bashkpunimin,ishte vertet diqka qka mund te kuptojn ca qe vetem jan mesuar te transformojne terme apo fjali qe kan lexuar nga filozof te tjer...
E kam nje pyetje:Nese miqesia krijohet drejtperdrejt ndaj rivalit,harrove ti qe qdo indivit ka aftesin mbrojtese,prandaj nese kemi bashkbisedim direkt pa e kuptuar ai qellimin ateher si te cilesohet efekt pozitiv zhvillimi i besimit tek sprovat per te thithur qellimin e kundershtarit ????

Sinqerisht:Makaveli :wink:

Odise
10-06-05, 23:10
Odise -flm per bashkpunimin,ishte vertet diqka qka mund te kuptojn ca qe vetem jan mesuar te transformojne terme apo fjali qe kan lexuar nga filozof te tjer...
E kam nje pyetje:Nese miqesia krijohet drejtperdrejt ndaj rivalit,harrove ti qe qdo indivit ka aftesin mbrojtese,prandaj nese kemi bashkbisedim direkt pa e kuptuar ai qellimin ateher si te cilesohet efekt pozitiv zhvillimi i besimit tek sprovat per te thithur qellimin e kundershtarit ????

Sinqerisht:Makaveli :wink:

*******

Po Makiaveli, thua:-flm per bashkpunimin,ishte vertet diqka qka mund te kuptojn ca qe vetem jan mesuar te transformojne terme apo fjali qe kan lexuar nga filozof te tjer...'' - a mundeni ta plotesoni edhe pakez kete mendim Tuajin? E sheh, po filloj qellimisht me pyetje a :wink:

Jo jo gabim e ke, ende nuk eshte krijuar miqesia drejtperdrejte, ka shume pune deri tek ajo - se une spjegova origjinalisht me kete 'filozofine' time, pa anuar ne asnje teori filozofike te dikujt. Ti posa hyn ne dialog me rivalin, duhet ta ēmosh rivalitetit, rivaliteti eshte kauza potenciale e mjeshtrise se mendimit, mvaret se me kend flet e vepron - e posa ta ēmosh rivalitetin reciprok, kundershtari nuk ka cfare te mbrohet, se mjetet mbrojtese te mendimit, te dyte i keni perpara. Mos mendo ne aftesine mbrojtese te rivalit, po ne aftesine tende per thithjen e qellimit te tij - sepse ti po deshiron te thithesh qellimin, e kjo len te kuptohet se, po perpiqesh te zbulosh, e si mund te zbulosh direkt? Atehere nuk i thone filozofi kesaj, po dicka tjeter...(!) Nese rivali kupton qellimin tend, ti nuk mund te thithesh asgje, perkundrazi ai thithe qellimin tend edhe i ndrroni pozitat vetiu, sikur thashe ma pare! Vet kuptimi filozofik i termit 'thithje' nuk eshte i sinqerte, anipse ndoshta te shpetoj a te rreshqiti gjuha! :wink:

Rivalin e forte nuk mund ta besh mik psh. me dokrra e thithje, por duke ecur neper teh te sinqeritetit, sepse edhe ai qofte edhe kundershtar, ka dinjitetin e vet, qe duhet ta ēmosh - e direkt thithe vetem foshnja :lol:
Ta arrijsh shkallen e kthimit te rivalitetit ne miqesi reciproke, do te thote te beheni dy miq te ngushte (brenda nje shoqerie), a kur flitet per kundershtaret, si armiq, atehere eshte dicka krejt tjeter...! :wink:

Pa e njofte mbrojtjen e rivalit, ti mundohesh te thithesh kot! Ate e njeh gjate fillit te bisedes, se si reagon ai e si gjegjesh ti edhe nxierr koncenzuesin e perbashket te formules thithese, ku vetiu secili emrues, plotpjestohet ne dispozitiv tendin! Edhe zgjidhet ekuacioni thithes. E po kuptoj rivali se ti thithe dicka, ndryshon proporcioni i rivalitetit! S'ka besim! Filozofia perfshine te gjitha shkencat globalisht.

Per cdoghje qe jemi te pakjarte,

flasim


Odise

Reana
11-06-05, 07:23
Po per ithtaret e MATERIALIZMIT DIALEKTIK dhe Ideologjise komuniste, jam e sigurt se gjuha e argumenteve eshte lloj "person non-grata" apo e padeshirueshme, SEPSE si do te mund te shiteshin gjepurat e ketyre "filozofive", kur qe faktet dhe provat shkencore jane pa permbajtje dhe jane te paqendrushme

Odise
11-06-05, 08:11
ti duhet te mesosh shume!

E Para: si te flasesh!

Reana
11-06-05, 08:25
Do ta kem parasysh keshillen tende, VETEM pasi ti te shkosh ne ri-arsimim, meqe kam dyshime te medha ne kredibiltietin e asaj qe ti ke mesuar...
keshtuqe per te me dhene keshille mua...duhet te nisesh me aplikime prej vetes se pari :evil:

Odise
11-06-05, 21:35
ti reana, me pase mencuri veē pak, vijon temen - po kush na flitka per dyshimin se?

gjeni ndonje rival tjeter, e nese medoemos ngule kembe n'akull - vijo!

natyrisht, se mesoj shumecka edhe nga ti... :wink:

Makaveli
24-06-05, 15:20
Odise-kan gje nga vetja keta ketu te cilet filozofojne ketu ne forum?
Kan armė specifikash apo qfar??...apo s'duan ..apo s'dinė? bye :lol:

Odise
24-06-05, 16:05
Odise-kan gje nga vetja keta ketu te cilet filozofojne ketu ne forum?
Kan armė specifikash apo qfar??...apo s'duan ..apo s'dinė? bye :lol:

***Makiaveli, sikur te kene, do te japin. Sikur te dijshin, do te donin.

si duket kane arme specifikash pa leje :wink:

Po, perseri, ne mund te vijojme!

Makaveli
25-06-05, 20:10
Ateher odise kesaj i thon qmenduri mes atyre qe din dhe sukses mes atyre qe se kan mendjen .. :lol: :wink:

Vazhdojm ne...ashtu siq na perket?
Ti nderlidhim gjerat tani, :wink: qfar perparsie nė mardhenjet intime kan keta njerez qe percellin apo perdorin termet e huaja pa marr parasyh se sa nevoiten ?Ku eshte arma ne kete rast? :wink:

Odise
04-07-05, 19:44
Ateher odise kesaj i thon qmenduri mes atyre qe din dhe sukses mes atyre qe se kan mendjen .. :lol: :wink:

Vazhdojm ne...ashtu siq na perket?
Ti nderlidhim gjerat tani, :wink: qfar perparsie nė mardhenjet intime kan keta njerez qe percellin apo perdorin termet e huaja pa marr parasyh se sa nevoiten ?Ku eshte arma ne kete rast? :wink:

*******arma ne kete rast, eshte skjarimi i termave te huaja shkurt dhe erja me dije tek perdoruesi, se nuk formon fjalor origjinal, pa i njofte rrjedhat e vendin e fjales ne kuptimin logjik te fjalise a mendimit!

Kur e xhveshe mendimin e tij, shihet vetiu perdorimi jovetem i panevojshem i nje fjale, por vetiu bie poshte vet perdoruesi i saj dhe formohet koncepti i drejtperdorimit te nje fjale!

E nese as atehere, perdoruesi i parespekt, mbesin shkrimet t'i analizojne lexuesit tjere dhe del dikush qe mbushe mend!

Krokodilli
08-07-05, 18:34
arma primare tek nje filozof eshte
filozofia

Makaveli
08-07-05, 20:09
O korkodili or mik ....nese ne duam te studiojm nje liber eshte me se e ditur qe se pari duhet lexuar por ne qfar menyre me saktesi,kjo eshte arma ?
Tan me trego ti mua q'fund dhe fillim ka menyra?

Odise
12-07-05, 04:46
SPROVA E FILOZOFISE SE MENYRES


Nje plotesim: varesisht nga serioziteti, separi duhet gjetur menyra, tevona
te perceptohet fillimi i menyres, kompozicioni i menyres dhe fundi i menyres. Rendesi ka gjetja e menyres, nga shume kompozicione te mundshme, qe posa levize mosaftesia e tij/saj, e ven ne levizje, do te thot se iu eshte lekund baza e mendimeve dhe sentimentet e mbuluara te qellimit, tashma jane afer te te vrejturit mendor. Kjo venie ne levizje te mosaftesise, krijon kushte nder ma te ndryshmet, per ta shtruar llojin e menyres, mbase tash DUKE PERDORE MJETE LOGJIKE nuk eshte aq veshtire ta gjejsh.


Filli i menyres mund te jete i qete, apo me nje dramacitet pakez te plogshte, duke i dhene mundesi zbrastie atij/asaj, qe ta shoh erozionin e besimit, ndryshkun e aftesise - sepse ka raste kur njeriu rrallehere e shtien ne veprim menyren edhe qellimi tash eshte - qe ta ngritesh ne drejtim te gjurmimit te esences. Por mund te ndodhi edhe qe, medoemos, duhet dramacitet refleksiv preres, krahas tehut te fjales dhe shikimit, si nje ushtar ne prite ne mbrojtje te atdheut, kur ia shtie gryken ne fyt kundershtarit.


Menyra vazhdon me subjektin e saj diverzant, duke ia minuar secilen rrugedalje kundershtarit, qe ta ndij veten ne rrethim, si nje Promethe i mberthyer - apo ne te kunderten, duke ia mundesuar ēdo rrugedalje mikut, qe ta ndij veten te kthjellte ne gjykime, si i ēliruar si nje Promethe qe ishte i mberthyer. Subjekti i menyres luan rolin vendimtar, ndersa fundi i menyres, mund te jete edhe sarkastik, duke i dhene nje kolorit dimenzioni te fjales, qe te parin ta mberthej perseri - e te dytin ta riliroj nga dyshimi eventual. Keshtu gjithcka do te shkon ne rregull, ne nje menyre filozofike te tille ne nje sprove te mundshme rezultative.

sprova e filozofise se menyres


teksti: origjinalOdise

Neta
24-07-05, 15:01
Tema e Filozofis ...arma primare e nje filozofi?

Shum teme interesante ..ekzistojne perkufizime,teori te ndryshme qysh prej antikes e duke vazhduar ne renesanc,iluminizem,racionalizem etj....pra secila etap e zhvillimit te filozofis e percakton apo e jep teorin e vet per Filozof-in....se cila eshte arma primare e nje filozofi ....se qka duhet Nje Filozof te kete per baze ne njohjen e nje te panjohure ..

Disa filozof ..si arme primare e marrin - mendjen, disa shqisat,disa pervojne e disa edhe mbeshteten ne dukurit hynore ...pra nese i permbledhim te gjitha mendimet e tyre edhe i futim ne nje list ateher del se te gjitha ato teori,perkufizime e kan vendin e vet ...tek nje filozof...

Pra, te gjitha ato qe i kemi dhe qe jemi te afte ti perdorim ne menyr efikase si shqisat,te menduarit,idet etj. jane arme e nje Filozofi...dhe te gjitha jane Primare ..ngase njeriu eshte nje qenje qe i gelltit te gjitha ..i perjeton nepermjet te shqisave dhe ndenjave, i analizon-redukton me ndihmen e te menduarit dhe ne fund i shprej me ndihmen e gjuhes (te shkruar apo te folur).

Besoj se te gjithe ju forumist qe ju interson filozofija edhe keni lexuar per ate..gjithqka nje filozof e shpreh me nje shembull...pra duke e paraqitur ate shembull ne te njejten kohe neve lexuesve - ndegjuesve te filozofis na krijon nje luft ne mendje me pyetje - Ku?...Kur?...Qka?...Qysh?...Pse?

Pra, Ku nodhi?...Kur ndodhi?...Qka ndodhi?...Qysh nodhi?...Pse ndodhi?...dhe nese arrijme ti gjejm pergjigje ne keto pyetje ateher do ta mundesh qdo kundershtar..armik ...

Me respekt!

Krokodilli
25-07-05, 11:25
O korkodili or mik ....nese ne duam te studiojm nje liber eshte me se e ditur qe se pari duhet lexuar por ne qfar menyre me saktesi,kjo eshte arma ?
Tan me trego ti mua q'fund dhe fillim ka menyra?


simbas mendimit time kesaj teme i keni vu emer te gabuar,, jo arma primare sepse ka dy kuptime,, qfar qellimi ka filozofi ...

te gjitha pergjegjet qe jan jap ketu sikur tu shtroheshin keto pyetje:
ne qka bazohet filozofi per te zbuluar ? ose
ne qfar menyre filozofi filozofon apo zbulon gjera te reja?,

Kodra
25-07-05, 15:43
Shkurt e shqip :arrow: GJUHA E ARGUMENTEVE :wink:

Asnje ide, koncept apo ideologji nuk mund te perhapet/shpernadahet pa shembuj konkret dhe perkrahes, respektivisht pa prezentimin e argumenteve perkrahese!!!*********
*********
*********

Reana, tė pėrshėndes

Unė mendoj se njė filzof nuk ka argumente shumė.Ai ka mė shumė filozofi.Filozofia nuk ėshtė asgjė tjetėr,vetėm se Iluzione tė cilat nė dėgjim tė parė duken se janė tė vėrteta.Pėr njė njeri Labil,kėto Iluzione janė nganjėher ndihmes e madhe qė tė pėrballoj shumė gjėra,qė deri atėher nuk mund ti pėrballonte.

Mendimi im ėshtė se Filozofia nuk ka tė bėj shumė me Argumente,kryesorja tė jesh Orator i mirė,atėher je edhe filozof.

Ndoshta e ke dėgjuar ndonjėher edhe Thėnien

,,Hajt bre ēka po mė filozofon kėtu,,


Kodra

Neta
25-07-05, 20:46
Shkurt e shqip :arrow: GJUHA E ARGUMENTEVE :wink:

Asnje ide, koncept apo ideologji nuk mund te perhapet/shpernadahet pa shembuj konkret dhe perkrahes, respektivisht pa prezentimin e argumenteve perkrahese!!!*********
*********
*********

Reana, tė pėrshėndes

Unė mendoj se njė filzof nuk ka argumente shumė.Ai ka mė shumė filozofi.Filozofia nuk ėshtė asgjė tjetėr,vetėm se Iluzione tė cilat nė dėgjim tė parė duken se janė tė vėrteta.Pėr njė njeri Labil,kėto Iluzione janė nganjėher ndihmes e madhe qė tė pėrballoj shumė gjėra,qė deri atėher nuk mund ti pėrballonte.

Mendimi im ėshtė se Filozofia nuk ka tė bėj shumė me Argumente,kryesorja tė jesh Orator i mirė,atėher je edhe filozof.

Ndoshta e ke dėgjuar ndonjėher edhe Thėnien

,,Hajt bre ēka po mė filozofon kėtu,,


Kodra


I nderuar oratoria eshte pjes e filoizofis mirpo nuk eshte arma primare

Paqartėsisht ēdo njeri mund tė flasė, por qartė flasin pak.
G. Galilei ...


Me respekt!

GURI SYLAJ
14-08-05, 22:54
Arma primare tek cdo filozof , njeri eshte : te heshte kur nuk ka cka te thot.