PDA

View Full Version : ORIGJINALE ILIADA DHE ODISEA TE HOMERIT KA QENE SHQIPJA


Tomori
06-06-05, 19:50
Gjuha me tė cilėn janė shkruajtur veprat origjinale Iliada dhe Odisea tė Homerit ka qenė ShqipJA. Disa tė dhėna pėr kėtė janė tek libri me autor Aristidh P. Kola, Arvanitasit dhe prejardhja e grekėrve, Sh. B. 55, Tiranė, 2002; faqe 171-173. Ne lidhje me kete ide, shtojme se Iliada edhe Odisea jane vepra qe ne themel kane dialogun dhe, besoj se e keni venė re, qe nuk ka perkthyes te permendur ne keto dy vepra. Gjithashtu, fjala Helen permendet tek Iliada vetem nje here ne nje rrjesht.

<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Nr.<o:p></o:p>
Shqip<o:p></o:p>
Homerike<o:p></o:p>
Bizantine<o:p></o:p>

(Greqishtja e sotme)<o:p></o:p>

1
Ai qė nėm, nėm (folje)
Neme-sis, neme-sao
Katara

2
Anda, ėnda
Andha-no
Efkharistisi

3
Arė, ara
Arura
Horįfi

4
Bashkė ec
Vask ithi
Porevume

5
Dera
Thira
Porta

6
Deti
Theti-s
Thalasa

7
Dhe, dheu (tokė)
Jea, dhor, dha
Ji

8
Dor-ė, dor-a
Ekedeka-dor-o
Qheri

9
Dru
Dris, drimos, driti
Ksilo

10
Edhe, dhe
Idhe, te
Qe

11
Elbė, elbi
Alfiton
Krithari

12
Enė (veshje)
Enimi
Ruho

13
Errėt, errėsirė
Ere-vos
Skotos

14
Ethe (kam ethe)
Ethir, ethae
Piretos

15
Flas
Flio, fliarae
Milao, omilae
Reply
Recommend Message 4 of 6 in Discussion

From: Arbman Sent: 12/1/2003 1:45 AM
16
Fryma, frima (dialekt jugor)
Frimao
Fisima

17
Hedh
Heo
Rhino, tinazo, sio

18
Heq (helkj = tėrheq)
Elko
Travae

19
Iki, ike
Iko
Fevgo

20
Kale, kali
Kelis-tos
įlogo

21
Kall (djeg)
Kileo
Qeo

22
Korr
Kiro
Thiro

23
Krua, kroi
Krunos
Vrisi

24
Krye, krie
Krithen, kari
Qefali

25
Lehem (lind)
Leho, lohia
Jenieme

26
Lepur
Leporis
Lagaes

27
Lesh
Lasios
Malå

28
Lig (i lig)
Lig-ios, lig-aes
Adhinatos

29
Loz, ljoz (arbėrisht)
Lizo
Pezo

30
Lutem
Litome
Parakalae

31
Marr, mar
Mar-pto
Perno

32
Marrė (i marrė)
Margos
Trelaes

33
Mė duket
Dhokei mi
Nomizo

34
Mend, mendoj
Mendohem
Medhome Sqeftome, nus

35
Mėri, mėni (dialekt verior)
Minis
Thimos

36
Mi, miu
Mis
Pondåqi
Reply
Recommend Message 5 of 6 in Discussion

From: Arbman Sent: 12/1/2003 1:46 AM
37
Mjeshtėr
Mistor
Tehnitis

38
Mjet
Mitos
Nima hondrae

39
Ndaj, daj (dialekt verior)
Dheo, deo
Horizon

40
Ne (neve)
Noi
Emis

41
Nisem
Nisome
Ksqinae

42
Nuk
Ni uk
Dhen

43
Nuse
Nisos, nios
Nifi

44
Para (pėrpara)
Paros
Mbrostį

45
Pėr ty
Par ti
Ja sena

46
Pėr-hapa, pėr-hapsh
Apsh, aps
Piso

47
Punė, puna
Ponos
Dhuliį

48
Qas, kias
Qio, kio
Simono

49
Qen, qeni
Qion
Sqilos

50
Re, retė
Rea (perėndia e reve)
Sinefo

51
Rrah
Rahso, raso
Dherno, htipae

52
Rri (qėndroj)
e-ri-dhome
Kathome

53
Rronjė (rroj, jetoj)
Rronio, rronimi
Zo, akmazo
Reply
Recommend Message 6 of 6 in Discussion

From: Arbman Sent: 12/1/2003 1:47 AM
54
Ruaj, rojtar
Rrio, rritor
Filįso

55
Shkel
Skel-os
Patio, patae

56
Shkop
Skipon, skiptro
Ravdhi

57
Sy
O-se
Mįti

58
Tata, ati, i jati
Tata, ata, jetas
Pateras

59
Ter (thaj)
Ter-so
Stegnaeno

60
Thėrres, thrres, thrras
Threo, throos
Fonazo

61
Torrė
Tornoo
Jiro

62
Udhė, udha
Udhos
Dhromos

63
Vanė (shkuan)
Van
Pigan

64
Vend, ved
Ved-os, vedh-os
Edhafos, topos

65
Verė (stina e Verės)
Vear
Kaloqeri

66
Vesa, versa
Versi
Dhrosos

67
Vesh, vishem
Ves-this, vesnimi
Forae, forįo

68
Zien
Zei
Vrazi

Odise
07-06-05, 04:30
ILIADA VEPER ILIRIANE - ILIADA ILIRIANE - HOMERI HILLIRIAN
ILIADA E ODISEA E HOMERIT si vepra e pare e letersise europian, me te cilen ze fill literatura europiane, ashtu si Gilgameshi, Ramahajana e Mahabharata per Azine, sikur te vertetohet boterisht, si veper illire shqiptare, Shqipja do te mbetet kreu i gjuheve europiane. Pyetja: a eshte veper illiro-shqipe ILIADA E ODISEA, ne baze te te gjitha studimeve te derisotme, asnje gjuhe nuk mund t'i ofrohet esences se saj linguistike, si kjo Shqipja e Vjeter jona edhe vet Homeri del poet illirian dhe do te zhdukej termi grek e koncepti 'bota greke' nga Historia Gjenerale!

Vet titulli i veprave ILIADA e ODISEA kane vetem spjegimin shqip dhe asnje gjuhe tjeter nuk mund t'i spjegoj absolutisht! Fjala - iliada, ishte HILLIADHA, qe lidhet me emrin - HILLI, ILLI, YLLI, si spjegim ethymologjik per emrin e paraardhesve te shqiptareve - illireve dhe ODHISEA - udhedetari, detari - qe ne shqipen e sotme keto terma i kemi - iliada e odisea. Edhe ne kete kontekst te studimit shkencor, iliada eshte vepra ilire
dhe Homeri eshte poeti ilirian - por ardhja e grekeve ne Ballkanin illirik, sidomos feja bizantine beri deformimin e gjith historiografise ballkanike!

Na duhen studime te shumeta shkencore shqiptare, ta ndricojme vepren madhore, fillesen e letersise europiane ILIADA E ODISEA TE HOMERIT dhe ta kthejme ne origjinal epoken homerike! Kjo do te ndodhe nje dite!

ARVANITI
07-06-05, 12:23
ODISE


____________


"Odise" ne version latin eshte "Uliks"

A. Kolia mendon se "Odise" eshte nje emertim qe shpjegohet vetem me shqipen.

Ai thote se greket e kane ndryshuar "shume" kete fjale nga versioni i pare shqip. Kjo pasi greket, kishin manine qe cdo gje dhe cdo fjale ta greqizonin. Ndersa varianti romak "Uliks", sips tij, eshte emertimi me i sakte i personazhit "Odise-Uliks", i cile eshte marre nga gjuha meme, pa u "romakezuar".

Ja si e shpjegon:

Uliks = Udhes = nje njeri qe udheton shume.

Odise = Odhise = Udhes = njeri qe udheton

Te gjithe e dime, rrugetimin 10 vjecar te Odisese per te arritur ne vendlindjen e tij, Itake.

Ky arsyetim per mua qendron, duke pare qe perputhet plotesisht me karakterin "endacak" te Odisese. Aq me teper qe variantet qe akademia greke jep per etimologjine e ketij emri jane shume te dobeta dhe jo te besuesheme.

ARVANITI
07-06-05, 12:28
TROJA

_________Shume studiues e lidhin me fjale shqip "troje" (shumes: truall -toke, vend i banueshem). Dhe perderisa askush nuk jep shpjegim tjeter, dhe duke qene se ne gjuhen shqipe merr kuptim te arsyeshem, mbetet per tu besuar.

Shume interesante eshte qe njera nga portat e Trojes emertohej "Dardani".

Odise
14-06-05, 18:13
vepra e pare europiane - shqipe!

per ate na lane te copetuar, qe t'mos na bie ndermend!

pituk
22-05-08, 18:35
po cfare jane keto perralla o njerez.megjithese jam shqiptar nuk mund te thuash te tilla gjera te pabazuara ne fakte.iliada dhe odisea jane vepra nga homeri grek,edhe pse ne kete veper shfaqen iliret,pjesmarres ne luften e Trojes.

GURI SYLAJ
03-10-08, 17:22
Shume interesant ....nga Homeri grek kur ne kohen e Homerit nuk kishte fare as grek e as helen ...sa interesant.

Ketu po sjelle edhe nje emer karakteristik ,jo nga Iliada e Odiseu por gjithesesi nje shembull tipik qe tregon lashtesine e Gjuhes Shqipe dhe ndikimin e saje ne formimin e gjuheve te me voneshme si Greqishtja ,Latinishtja etj.

GURI-GARDH
GARDE-GARDEROBE
Pavarsesisht se ne cilat gjuhe perdoret emri Garde ai gjithesesi vije nga gjuha shqipe dhe ruan kuptimin e njejt me emrat Guri,Gardh , dhe qe shprehin-mbrojtjen,fortesine(qendresen) ,sigurine e edhe hijeshine.