PDA

View Full Version : Hajnia dhe mashtrimi, si trajtohen ne Islam?


Reana
07-06-05, 04:27
Me intereson te dij nese hajnia si akt i pamoralshem eshte e denueshme njejte si kur behet fjale per pronen materiale ashtu edhe per pronen intelektuale!!!
Shembull i prones intelektuale eshte autoresia, patentet e zbulimeve te ndryshme, etj!!!

A konsiderohet mashtrim dhe hajni sipas Islamit, pervetesimi i nje vepre artistike, shkencore, letrare e ideologjike te huaj, pa lejen e autorit!!!

Te gjitha legjislaturat e shteteve perendimore e kosiderojne te paligjshme dhe te denueshme pervetesimin :arrow: vjedhjen e prones INTELEKTUALE...

CKA THOTE ISLAMI PER KETE CESHTJE?????

Trimi1
07-06-05, 09:14
pershendetje. Reana
Une mendoj se nuk die shume mbi ligjet dhe sheriatin e Kuranit por aqe sa die dhe sa kame ndegjuar ashte se qdo send qe ty ste perket dhe qe se posedon pore ashte e tjeterkujt dhe e ke marren pa te drejt dhe pa lejen e personit qe ai send i takon njihet Hajni dhe denohet simas sheriatit simas ligjit te Islamit ligjet shkojne nga prerja e duarve e deri te prerja e Kokes se asnje Hajni dhe asnje marrezi nuke lejohet nga Kurani dhe Allahu se >Allahu ka thanen sendet qe ste takojn mos i prek se ashte (Haram) d.m.th Mekat.

Reana
07-06-05, 09:20
pershendetje. Reana
Une mendoj se nuk die shume mbi ligjet dhe sheriatin e Kuranit por aqe sa die dhe sa kame ndegjuar ashte se qdo send qe ty ste perket dhe qe se posedon pore ashte e tjeterkujt dhe e ke marren pa te drejt dhe pa lejen e personit qe ai send i takon njihet Hajni dhe denohet simas sheriatit simas ligjit te Islamit ligjet shkojne nga prerja e duarve e deri te prerja e Kokes se asnje Hajni dhe asnje marrezi nuke lejohet nga Kurani dhe Allahu se >Allahu ka thanen sendet qe ste takojn mos i prek se ashte (Haram) d.m.th Mekat.

Trimi falemnderit per pergjegjjen!
me intereson ta dij me saktesisht nese ka citate te caktuara ne Kuran ne lidhje me ceshtjen e prones intelektuale...

4peace
07-06-05, 09:44
Pershendetje
Kush e ka lexuar dhe kuptuar (sadopak) Kur'anin Fisnik, megjithese nuk shkruan drejtepersedrejti, e perndjen per obligim shperndarjen e fjaleve te All-llahut...

Talenti/dhuntia eshte dhurate e Zotit te Madherishem. Prandaj, talenti/dhuntia qe i eshte dhene nje dijetari nuk mund, te mos them nuk guxon, te konsiderohet prone e tij. Dhe, si e tille puna e nje dijetari (mendimtari, shkencetari...) duhet t'u behet me dije (shperndahet) te gjithe njerezve.

Me fjale tjera, ajo qe sot njihet si e drejte autoriale, e njohur si copyright, eshte dhe duhet te jete e ndaluar...Ajo qe sot njihet si plagjiat, gjegjesisht vjedhje (mashtrim s'mund ta quaj), se paku nga pikepamja islame, eshte obligim. 100% e kunderta e plagjiatit.


Cdo te mire!

Reana
07-06-05, 09:59
Pershendetje
Kush e ka lexuar dhe kuptuar (sadopak) Kur'anin Fisnik, megjithese nuk shkruan drejtepersedrejti, e perndjen per obligim shperndarjen e fjaleve te All-llahut...

Talenti/dhuntia eshte dhurate e Zotit te Madherishem. Prandaj, talenti/dhuntia qe i eshte dhene nje dijetari nuk mund, te mos them nuk guxon, te konsiderohet prone e tij. Dhe, si e tille puna e nje dijetari (mendimtari, shkencetari...) duhet t'u behet me dije (shperndahet) te gjithe njerezve.

Me fjale tjera, ajo qe sot njihet si e drejte autoriale, e njohur si copyright, eshte dhe duhet te jete e ndaluar...Ajo qe sot njihet si plagjiat, gjegjesisht vjedhje (mashtrim s'mund ta quaj), se paku nga pikepamja islame, eshte obligim. 100% e kunderta e plagjiatit.


Cdo te mire!

I ke ngaterruar gjerat!!!
Njohuria, pasuria intelektuale eshte per te gjithe, dhe duhet te shperndahet por te marresh vepren e dikujt tjeter dhe ta prezantosh ne emrin tend eshte mashtrim dhe hajni!!!
LEXO me vemendje formulimin e pyetjes sime, se shqip jam duke pyetur jo kot e kam permendur mashtrimin e nuk jam duke pyetur per "copyrights" ketu!!!!!
dhe thuhet te drejta autoresie e jo "copyright" ne gjuhen shqipe!!!

4peace
07-06-05, 10:23
I ke ngaterruar gjerat!!!
Njohuria, pasuria intelektuale eshte per te gjithe, dhe duhet te shperndahet por te marresh vepren e dikujt tjeter dhe ta prezantosh ne emrin tend eshte mashtrim dhe hajni!!!
LEXO me vemendje formulimin e pyetjes sime, se shqip jam duke pyetur jo kot e kam permendur mashtrimin e nuk jam duke pyetur per "copyrights" ketu!!!!!
dhe thuhet te drejta autoresie e jo "copyright" ne gjuhen shqipe!!![/quote]


Jo! S'i kam ngaterruar gjerat fare. Po te ishte ashtu, numri i konsiderueshem i postimeve te mia do te konsiderohej vjedhje, hajni, mashtrim. E njejta vlen edhe per shkrimet e te tjereve. Ne kete menyre, te gjithe muslimanet e ketij forumi do te dilnin hajna.

Hajni, me kete rast, eshte nese nga keto postime bej perfitime materiale, cka s'eshte e vertete.***

Reana
07-06-05, 10:50
Jo! S'i kam ngaterruar gjerat fare. Po te ishte ashtu, numri i konsiderueshem i postimeve te mia do te konsiderohej vjedhje, hajni, mashtrim. E njejta vlen edhe per shkrimet e te tjereve. Ne kete menyre, te gjithe muslimanet e ketij forumi do te dilnin hajna.

Hajni, me kete rast, eshte nese nga keto postime bej perfitime materiale, cka s'eshte e vertete.***

Po e devijon temen!!!
perfitimi nuk eshte vetem material!!!!
Perfitimi ka mijera forma!!!! Dhe ti si Musliman i mire qe pretendon te jeshe duhet ta keshe shume te qarte aspketin jo-material te perfitimit!!!

Perfitim jo-material pershembull eshte krijimi i autoritetit (ne kete rast te rrejshem), perfitim eshte ngritja (pra e rrejshme) ne nje mjedis duke iu falenderuar vepres se dikujt tjeter, etj...

Te perhapesh, te shperndash, te marresh dijen e nje libre mjekesore te anatomise eshte gje shume e mire, por ta paraqesesh ne emrin tend nje pune te dikujt tjeter eshte HAJNI dhe MASHTRIM!!!!
kur iu referohesh sureve ne Kuran a i citon me numer apo i prezenton sikur ti kishe shkruar ti :roll:
Pra megjithate je duke i ngaterruar dy gjera te ndryshme!!!!

Por siduket ti merresh me kete lloj veprimtarie prandaj edhe nuk te konvenon te pergjegjjesh ne menyre korrekte!!!

Dhe mos thuaj se "te gjithe muslimanet ne kete forum do te dilnin hajna" sepse kjo nuk eshte e sakte :arrow: mund te flasesh vetem per veten tende!!!!
Perndryshe, te kisha keshilluar ne te ardhmen ti permbahesh asaj qe e ligjeron per te tjeret :wink:

4peace
07-06-05, 13:53
Po e devijon temen!!!
perfitimi nuk eshte vetem material!!!!
Perfitimi ka mijera forma!!!! Dhe ti si Musliman i mire qe pretendon te jeshe duhet ta keshe shume te qarte aspketin jo-material te perfitimit!!!

Perfitim jo-material pershembull eshte krijimi i autoritetit (ne kete rast te rrejshem), perfitim eshte ngritja (pra e rrejshme) ne nje mjedis duke iu falenderuar vepres se dikujt tjeter, etj...Prap gabim ( i qėllimshėm, nga motive tashmė tė njohura)

Ēfarė qenka autoriteti im qė unė e paskam fituar nė kėtė mėnyrė? Apo ndonjė nga pėrfitimet tjera?
Ja po tė pėrgjigjem. Pėrfitimet e mia, sė pak ashtu siē pretendon tė nėnkuptosh ti, janė kurrfare.
Unė shkruaj me pseudonimin “4 peace”. Si “4peace”, nė jetėn reale (me emėr, mbiemėr, adresė e si person) mė njohin tre-katėr vetė. Sikur synim kryesor im tė kishte qenė ndonjė pėrfitim personal, nga tė gjitha llojet qė mund t’i paramendosh, atėherė do tė kisha vepruar ndryshe.

Shumica e shkrimeve tė postuara nga unė kėtu njihen si “paste/copy”. Pėr kėtė kam qenė shpesh i akuzuar. T’i marrim si shembull veprat e autorit Harun Yahya. Unė posedoj lejen e autorit, kėshtuqe kėtė autor kam tė drejtė ta citoj (pa ia pėrmendur emrin apo titullin e veprės), kam tė drejtė t’i pėrkthej veprat e tij etj. etj. Pėrkthimet kam tė drejtė t’i botoj (shtyp) dhe t’i shes nė treg. Krejt me lejen e tij (me shkrim e nėnshkrim). Megjithatė, deri mė sot, nuk e kam bėrė kėtė gjė. Ajo qė kam bėrė ėshtė pėrkthimi i plotė (megjithėse jo i pėrpunuar deri nė fund) i veprės sė tij “Jesus will return”(Jezusi (Isa a.s.) do tė kthehet). Kjo vepėr ka qenė e postuar edhe nė kėtė forum gjat pėrkthimit tė saj. Njėsoj ėshtė edhe me titullin “VDEKJA”(nga vepra e H.Hahyasė “Vdekja, Ringjallja, Ferri”), tė pėrkthyer gjithashtu nga unė sikurse edhe shumė tema tė hapura nga unė me parathėnie “sipas Biblės”, qė janė artikuj tė tipit “lexo-shpėrndaj”.

Jasi shembull disa nga “copy/paste”-t e mia. Momentalisht (nėse nuk janė kopjuar nga dikush) kėto shkrime qėndrojnė vetėmve nė “Dardania.de”
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=53
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=2785
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=457
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4069
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4084
(Pyeteni shefin e Dardanisė sa mė kanė paguar pėr kėto? :wink: )

Kėshtu ėshtė e vėrteta. Dhe kėtė nuk e kam pėrmendur asnjėherė qė prej se jam anėtar nė kėtė forum. Nuk e kam pėrmendur as gjetiu.


Prandaj dhe ndjehem mirė, me ndėrgjegje tė pastėr...

Prandaj, cucė e mirė, po tė kishte qenė qėllim imi pėrfitimi personal, cilidoqoftė kam pasur dhe kam me ēka tė rrahi gjoks.

Mirėmbetsh!

***

Reana
11-06-05, 09:04
Ēfarė qenka autoriteti im qė unė e paskam fituar nė kėtė mėnyrė? Apo ndonjė nga pėrfitimet tjera?
Ja po tė pėrgjigjem. Pėrfitimet e mia, sė pak ashtu siē pretendon tė nėnkuptosh ti, janė kurrfare.
Unė shkruaj me pseudonimin “4 peace”. Si “4peace”, nė jetėn reale (me emėr, mbiemėr, adresė e si person) mė njohin tre-katėr vetė. Sikur synim kryesor im tė kishte qenė ndonjė pėrfitim personal, nga tė gjitha llojet qė mund t’i paramendosh, atėherė do tė kisha vepruar ndryshe.

Shumica e shkrimeve tė postuara nga unė kėtu njihen si “paste/copy”. Pėr kėtė kam qenė shpesh i akuzuar. T’i marrim si shembull veprat e autorit Harun Yahya. Unė posedoj lejen e autorit, kėshtuqe kėtė autor kam tė drejtė ta citoj (pa ia pėrmendur emrin apo titullin e veprės), kam tė drejtė t’i pėrkthej veprat e tij etj. etj. Pėrkthimet kam tė drejtė t’i botoj (shtyp) dhe t’i shes nė treg. Krejt me lejen e tij (me shkrim e nėnshkrim). Megjithatė, deri mė sot, nuk e kam bėrė kėtė gjė. Ajo qė kam bėrė ėshtė pėrkthimi i plotė (megjithėse jo i pėrpunuar deri nė fund) i veprės sė tij “Jesus will return”(Jezusi (Isa a.s.) do tė kthehet). Kjo vepėr ka qenė e postuar edhe nė kėtė forum gjat pėrkthimit tė saj. Njėsoj ėshtė edhe me titullin “VDEKJA”(nga vepra e H.Hahyasė “Vdekja, Ringjallja, Ferri”), tė pėrkthyer gjithashtu nga unė sikurse edhe shumė tema tė hapura nga unė me parathėnie “sipas Biblės”, qė janė artikuj tė tipit “lexo-shpėrndaj”.

Jasi shembull disa nga “copy/paste”-t e mia. Momentalisht (nėse nuk janė kopjuar nga dikush) kėto shkrime qėndrojnė vetėmve nė “Dardania.de”
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=53
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=2785
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=457
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4069
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4084
(Pyeteni shefin e Dardanisė sa mė kanė paguar pėr kėto? :wink: )

Kėshtu ėshtė e vėrteta. Dhe kėtė nuk e kam pėrmendur asnjėherė qė prej se jam anėtar nė kėtė forum. Nuk e kam pėrmendur as gjetiu.


Prandaj dhe ndjehem mirė, me ndėrgjegje tė pastėr...

Prandaj, cucė e mirė, po tė kishte qenė qėllim imi pėrfitimi personal, cilidoqoftė kam pasur dhe kam me ēka tė rrahi gjoks.

Mirėmbetsh!

***

:roll: :roll: :roll:

He??? a u shprallose mire :?:
Po kush te tha TY personalisht se ke fituar autoritet ore :roll: :roll: :roll:
Poashtu,
kurkush nuk po pret prej teje apo askujt tjeter per te RI-ZBULUAR RROTEN, secilen here qe flet dicka....
Te GJITHE ne i referohemi dijeve te njerezve qe kane jetuar e vepruar para nesh!!!!
Po megjithate pyetja ime ka te beje me dicka tjeter e ti je duke folur per dicka tjeter!!!

Shembull:
Kur engjujt thanė: „Oj Merjeme! All-llahu po ta lajmėson njė lajm tė gėzuar (sihariq) pėrmes fjalės sė Tij: (njė djalė), emri i tij ėshtė Mesia, Jezusi, i biri i Merjemes, njėra nga ata qė janė pranė Tij (Sure Al `Imran:45)

E mora kete citat nga "linku" yt i pare qe ke prezentu ketu :arrow: KJO nuk eshte MASHTRIM e as HAJNI...sepse ti e ke cituar se prej ku del ky citat (sure al imran: 45)

POR pyetja ime eshte, shembull ta marresh kete citat:
„Oj Merjeme! All-llahu po ta lajmėson njė lajm tė gėzuar (sihariq) pėrmes fjalės sė Tij: (njė djalė), emri i tij ėshtė Mesia, Jezusi, i biri i Merjemes, njėra nga ata qė janė pranė Tij (4peace)

dhe ta vendosh emrin tend pra si autor...cka thote islami per kete????

Apo ta marresh nje pikture te Renoar-it dhe te thuash, "une e kam pikturuar"..
A eshte e qarte tash??? nuk po flas per kopjime e shperndarje pa autorizime, po flas per hajni te prones intelektuale

Te lutem nese nuk din, me mire mos u pergjegjj :arrow: po me intereson fjala e Islamit per kete ceshtje, e jo krekosjet e individeve me ndergjegjje te papastert!!!!

4peace
11-06-05, 11:25
Nc Nc Nc
Cfare penetrantash mban kjo toke. Gojen perplot ferkalije!


Zoti na ruajte!!!

Reana
13-06-05, 16:44
Nc Nc Nc
Cfare penetrantash mban kjo toke. Gojen perplot ferkalije!


Zoti na ruajte!!!


hemmm...me fal qe paskam harruar ti aplaudoj faktit se ne vend ti pergjegjjes pyetjes se temes, "veq" 4 here je pergjegjjur duke u marre me veteveten!!!
Nuk e di shkurt a e ben nga injoranca apo e ke egon me te madhe se trupin fizik!!!!

Pyetja eshte shume e qarte, si trajtohet vjedhja e prones intelektuale ne kuran!!!

PersonX
13-06-05, 22:31
Selam alejkum wr wb vllezer musliman. Kisha pas vetem nje deshir deri te vellezerit musliman qe ta len anash kete Munafike Reanen dhe mos ti pergjigjet askush dhe as qe tja lexoni shkrimet, per arsye se kjo nuk eshte e interesume qe ta gjeje hakun ,kjo eshte vetem per ta njollos Islamin.Allahu i shkattroft ket lloj njerz dhe na ruajt prej sherrit te tyre. Oj qafirk reana dije se Allahut ske ku i hik dhe dije mire se Allahu e din se cka mbajn njerzit ne gjoksat e tyre,edhe dije nje se nese tenton dhe mundohesh ti shqetesojsh Rob e Allahut azzeuexhel, ta dish se je ne luft me ATE.E kush mund te qendron ne luft me ALlahun??!!

Kastri
13-06-05, 22:46
Selam alejkum wr wb vllezer musliman. Kisha pas vetem nje deshir deri te vellezerit musliman qe ta len anash kete Munafike Reanen dhe mos ti pergjigjet askush dhe as qe tja lexoni shkrimet, per arsye se kjo nuk eshte e interesume qe ta gjeje hakun ,kjo eshte vetem per ta njollos Islamin.Allahu i shkattroft ket lloj njerz dhe na ruajt prej sherrit te tyre. Oj qafirk reana dije se Allahut ske ku i hik dhe dije mire se Allahu e din se cka mbajn njerzit ne gjoksat e tyre,edhe dije nje se nese tenton dhe mundohesh ti shqetesojsh Rob e Allahut azzeuexhel, ta dish se je ne luft me ATE.E kush mund te qendron ne luft me ALlahun??!!

.................................................. ..
.................................................. ..

Pershendetje

O i nderuare me sa po shofe une ketu se qka paske postuare,mos valle ju jeni i derguare qe te gjykoni se qka edhe kujt duhet ti pergjigjene,
edhe kur thoni se ai e di se qka ke ne gjokse ,valle mos per ju nuk di ai se qka ke ti ne gjokse.

Mos ju do te vendosni si i "mrrime" se kushe duhet te shfaroset nga Allahu xh.h.
A ju do percaktoni se kushhe eshte rob i Allahut.

O djale ju vetem me kete postime qe keni be jeni zhyture ne gjynahe deri ne fyte,edhe ate vetem sipase ligjeve tuaje.

PersonX
14-06-05, 18:53
O Kastri ateisti,pom intereson nje tek ty, kur ti thu se feja e shqiptarit eshte shqiptaria ,cka perzihesh ne fet bre o armik i Allahut?

Reana
15-06-05, 14:38
Anėtarėsuar: 23 May 2005
Nr. total i mesazheve: 5
[0.00% i totalit / 0.22 mesazhe nė ditė]
Gjej gjithė mesazhet nga PersonX

Vendodhja:
Websit:
Profesioni:
Interesat:

****************Ndryshuar bga Uliksi31*****************

Kthehu ne cerdhe te lutem dhe atje trego HORROR peralla :lol: , shpresoj se vogelushet tjere te besojne :wink:

KETU ne forum, nese din per temen ne fjale, urdhero, nese NUK DIN, dhe je injorant te cilin e ka mbuluar fanatizmi dhe nuk ke njohuri per ceshtjet e shtruara te Islamit, te kisha preferuar te HESHTESH :!:
HESHTJA ESHTE URTI, kur nuk din :wink:

Pyetja ngel e hapur edhe me tutje:
Vjedhja e prones intelektuale ne Islam, dhe si trajtohet ajo?

hasanmehmeti
15-06-05, 16:22
selamualejkum musliman

selamualejkum vella Personi X ma ban hallall se pari qe po ta dhene nje keshille .
Neve si musliman nuk na takon te i themi njeriut qafir , sepse eshte nje qeshtje mjafte delikate teke kjo fjale .
Pejgamberi a.s thote. mos i thuaj qafir dikuj se nese nuk eshte ai ajo te kthehet ty .
Pasta kufri ndahet :
Kufri i veprave dhe Kufri i Zemres
I pari mund te arsyetohet me injoranc ( ne te cilen muslimanet shume gabojne dhe menjeher i quajn qafira ) ndersa i dyti edhe pse nuk munde te arsyetohet me kete , ne si njerez nuk e dime se qfare ka ne zemre ai njeri .Kete e dine vetem Allahu i Madheruar .
Pastaj ne duhet te sjellemi me butesi ndaj idhujtareve te librit ashtu siq na ka mesu Allahu dhe i Derguari i Tij .
Edhe nje here te kerkoj te ma bashe hallalle , se vetem me butesi perfitohet zemra ndersa me replika ajo veqse forcohet dhe behet guri sikur guret e xhehnnemit .

Reana

Te kisha thene se nese deshiron te marresh mesim nga Islami eja ne kete forum dhe merre ate qe eshte . Nuk do thote se pyetja e juaj nuk ka pergjigjie , por e keni kompliku pak .

Nese pyetja juaj ka per qellim diturin nga feja Islame ateher do jete keshtu inshAllah .

Allahu ne Kuran na thote te pasojmi Pejgamberin a.s dhe pas vdekjes se tij na thote per ate qe nuk dini Pyetni dijetaret e Fese .
Dhe qdo pune ne fene Islame behet vetem per hire te Allahut dhe ashtu qdo veper shperblehet sipas qellimit .
Pra Kurani , eshte nje liber per robin e Allahut (dhe ata robe jemi une , ju , ai , te gjitha krijesat qofshin njerez apo jo . Mirpo neve si njerez na dalloj me mendje dhe logjike nga te tjeret ) .Pra dijen nga Kurani ne e perdorim dhe ajo nuk quhet vjedhje , por pasim i urdherit te Allahut .
Pastaj Allahu thote ne Kuran dergova Perjgamber si udhezues per juve qe te jeni robe falenderus dhe shperblimi i juaj te jete xheneti .Dhe ne shume vende ne Kuran na urdheron pasimin e Pejgamberit a.s dhe mesimeve te Tij .
Pra ne(muslimanet) edhe nese i perdorim Hadithet e Perjgamberit a.s , nuk do te thote se kemi Vjedhe dijen e Pejgamberit a.s , por kemi zbatu prap urdherin e Allahut qe ti pasojmi veprat , fjalet dhe zakonet e Tij (Pejgamberit a.s ).

Pastaj ne Kuran Allahu thote , se nese nuk dini pyetni dijetaret , dhe po ashtu me i pasu ata . Sepse gjithkush qe e ka Kuranin nuk do te thote se e dine Tefsirin e Tij (Kuranit ) dhe menyren dhe kohen se per qfare rasti u zbriten , po ashtu edhe Hadithin i cili eshte sqarues per neve se bashku me Kuranin .E keto me se miri i dijen Dijetaret e fese Islame dhe ne jemi te detyruar te pasojmi ata nese ata (dijetaret ) pasojne ate qe eshte ne Kuran dhe rrregen e Pejgamberit a.s .
Pra edhe nese e marrim dijen dhe veprojmi sipas librave te tyre kjo nuk eshte vjedhje por eshte zbatim i urdherit te Allahut dhe te Derguatit te Tij , s.a.v.s.

E nese e ke fjalen per Inetelekutal ne Islam , ne atyre i themi Dijetare te fese Islame dhe marrja e dijes se tyre qofte ajo e drejteperdrejt (gojore) , permes kasetave , librave e metodave tjera ajo nuk konsiderohet vjedhje por pasim i urdhrave te >Allahu xh.h

Pra me nje fjale pasimi i mesimeve nga Kurani , Hadithi dhe se fundi fjaleve te dijetareve nese ata udhezojne sipas Kuranit dhe Hadithit nuk quhet vjedhje por urdher i pasimit te tyre .

Mendoj se jam kane i qarte mirpo nese ke diqka te paqarte me ndihmen e Allahut qka dijemi do te tregojmi , vetem qe te arrimi knaqesin e Allahut xh.hselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Reana
15-06-05, 17:07
Pra dijen nga Kurani ne e perdorim dhe ajo nuk quhet vjedhje , por pasim i urdherit te Allahut .

Pastaj Allahu thote ne Kuran dergova Perjgamber si udhezues per juve qe te jeni robe falenderus dhe shperblimi i juaj te jete xheneti .Dhe ne shume vende ne Kuran na urdheron pasimin e Pejgamberit a.s dhe mesimeve te Tij .
Pra ne(muslimanet) edhe nese i perdorim Hadithet e Perjgamberit a.s , nuk do te thote se kemi Vjedhe dijen e Pejgamberit a.s , por kemi zbatu prap urdherin e Allahut qe ti pasojmi veprat , fjalet dhe zakonet e Tij (Pejgamberit a.s ).

Pastaj ne Kuran Allahu thote , se nese nuk dini pyetni dijetaret , dhe po ashtu me i pasu ata . Sepse gjithkush qe e ka Kuranin nuk do te thote se e dine Tefsirin e Tij (Kuranit ) dhe menyren dhe kohen se per qfare rasti u zbriten , po ashtu edhe Hadithin i cili eshte sqarues per neve se bashku me Kuranin .E keto me se miri i dijen Dijetaret e fese Islame dhe ne jemi te detyruar te pasojmi ata nese ata (dijetaret ) pasojne ate qe eshte ne Kuran dhe rrregen e Pejgamberit a.s .
Pra edhe nese e marrim dijen dhe veprojmi sipas librave te tyre kjo nuk eshte vjedhje por eshte zbatim i urdherit te Allahut dhe te Derguatit te Tij , s.a.v.s.


selamualejkum nga vellau juaj ne Islam
Hasanmehmeti,

flm per pergjegjjen, por pytja ime nuk eshte e komplikuar fare!!!!
Ne kete bote ka pasuri materiale dhe jo materiale!!!
kjo eshte dicka qe perseritet pothuaj pafund ne kuader te Kuranit!
pra nuk po pyes si e trajton islami pasurine materiale por ate jo-materiale, nje pjese te kesaj pasurie i thuhet edhe pasuri intelektuale....

Une NUK A E KAM fjalen per KOPJIME te Kuranit, apo kopjime tjera (dihet se secili profesor apo arsimtar flet per dijen e lendeve qe i ka marre prej librit te asaj lende-kjo sdo te thote se arsimtari po vjedh-kjo eshte qesharake vertete) pra spo flas per referenca qe dihet se ku jane marre apo se ku jane kopjuar, por disa injorant qe me deshire merren me veten e jo pytjen e kane ngaterruar kete qellimisht!!!
Pasuri jo-materiale jane emri(nami) apo reputacioni, nderi i dikujt, etj..
Pasuri intelektuale jane vepra e dikujt, libri, romani, vjersha, novela, kritikat/mendimet shkencore, filozofike e fetare, punimet/projektet shkencore te lendeve te ndryshme, apo me tematika te ndryshme....

Pra a ka definicion te vecante per pronen intelektuale ne kuader te Kuranit, apo hajnia i referohet te gjitha pronave/cdo gjeje qe nuk eshte e jotja, pa dallim???

Kastri
15-06-05, 20:14
Kastri , permbaje veten nga Gjunahet .

Gjunahi yt eshte para se te nisesh postimet tua (Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA)

Mos shko me larg , korrigjoe veten para se te mundohesh te tjetert.

me respekt
albmuslim-ku

...............................................
..............................................

Pershendetje

O AlbMuslim para 5 min te kame postuare nje pergjigjeje,edhe prape po e perserise,pake me ndryshe: Si thone pleqet ti ore djale po te kishe punue mare si po punone mbrapshte,ku me dite se ku do kishite mrri.

Kurse sa per gjynahun time!
Vetem se jame SHQIPTARE,hahaahahahahahahah
haaahahahahahahahahahahahahahahahaahahahh,po gjema pra ku shkruen se SHQIPTARET QENKANE MEKATARE;KU PO SHKRUEN NE CILEN LIBER.


Dije pra se une se pari si fe e kame SHQIPTARINE e se dyti jame MUSLIMANE.

Edhe nese ju jeni vete ai personX,kjo pergjegjeje vlene edhe per ate te mos postoi shume postime.

Kastri
15-06-05, 20:30
Pershendetje

E nderuara Reana po mundohem te pergjigjem ne pyetjen tuaje.
Ne ISLAME,pra ne Kur“an.

Une e kuptoi Kuranine si ,p.sh.:kushtetute nga e cila nxirren te gjitha ligjet e ati shteti apo asaje feje,nese nuk gaboi musafi eshte libri i ligjeve te muslimanet edhe hajnia trajtohet,denohet shume rrebte:nese nje persone ka vidhe ndonje sende edhe eshte zen me ate dore qe ka vidhe do i pritet,kurse per keqperdorimine e autorsise nuk di se ka diqe ne musafe edhe pse nuk jame i sigurte,por me siguri se edhe aty eshte nje denime i rende,po supozoi: ati personi i cili e keqperdore autorsine e huaje denimi do ishte: ti pritene gishtrinjet se me gishta e ka majte lapsin,ose do i pritete gjuha se me gjuhe e ka be hajnine.

Kete e thashe sipase logjikes,se nese nje hajni do i pritet dora me te cilen ka be hajnine edhe gishtate do i priten nese ka shkrue diqka qe eshte vjedhe,apo nese ka then diqka qe nuk e ka shkrue vete do i pritete gjuha.

Me nderime e nderuare.

PersonX
16-06-05, 23:53
Alejkum selam wr vllai Hasanmehmeti.
Se pari te falenderoj per keshill dhe lus Allahun qe te shperblen.
Vllai une vetem disa pika po ti shkruaj ketu qe ta kuptosh me mire se kujna mundesh ti thuash Qafir dhe cka e mohon islamin. Pasi qe ti lexojsh ateher me trego se a paskam pas te drejt qe ti them ksaj reanes dhe ktij ateisti Kastrit ashtu a jo.
Cka mohon islamin?
1.Pershkruarja shok Allahut az zevaxhel
2.Kush mer ndermjetsim ndermjet tij dhe Allahut I drejtejtohet atij me dua dhe i lutet per ndermjetsim
3.Kush nuk I konsideron politeistet mosbesimtar, dyshon ne mosbesimin e tyre ose mendon se jan ne rrug te drejt ai ka ber mosbesim
4.Kush mendon se ekziston rruge me e drejt dhe me e tersishme sesa rruga e pejngamberit s.a.v.s dhe gjygji I dikujt tjeter eshte me i drejt se i tij .sic jan ata qe me teper e duan gjygjin e tagutit se gjygjin e tij
5.Kush urren ate qe ka sjell I derguari s.a.v.s mandje edhe nese e zbaton ate
6.Kush perqesh cka doqoft nga feja e ALLAHUT shperblim apo denim
7.Kush mirret me sihir.meson tjeter kend ose shikon me dashamirsi ne te
8.Perkrahja dhe te ndimuarit e politeistve kundra muslimaneve
9.Kush beson qe disa nga njerzt nuk jan te obliguar ti nenshtrohen te derguarit te ALLAHUT dhe ta pasojn ate dhe qe mund te dalin nga korrnizat e sheriatit te tij sikur se Hidri qe ka dal nga sheriati I Musait a.s
10.Kush zbrapset nga feja e Allahut I shmanget studimit te saj dhe kush nuk e praktikon ate eshte mosbesimtar.

Net e gjitha keto gjera nuk ka dallim se a jan duke bere shaka,me seriozitet apo me frig.I vetmi perjashtim eshte detyrymi.

vlla hasnamehmeti hadithin te cilin e ke cek,eshte me se i vertet por dije se ai hadith eshte per ate njeri i cili eshte i pastert nga keto 10 pikat qe i ceka me lart. Vlla i dashur ,Imani eshte fjal,zemra,vepra.Njeren nese nuk e ke??? Per me e dit se cka ke ne zemer duhet veper dhe ne deshmojna sipas veprave apo jo? Nuk mjafton vetem zemra se edhe mushrikt e besoj Allahun, sikur qysh ka then ALlahu,, kur ti pyetni se kush krijoi qiejt e token, do te thojn Allahu... dmth e kan dit dhe e dijn se Allahu eshte krijuesi i cdogjeje ,por vepren se kan,dmth ate qe e ka urdheru Allahu dhe pejgamberi a.s nuk e zbatojn. e a nuk meritojn ti quajna Qafira keto qe jan sikur reana, vlla i dashur lexoja shkrimet cka i ka, dhe prap mos me guxu me i then ashtu hmmm, nejse une prap te flm per keshill dhe Lus Allahun qe te na mbrojn nga sprovat qe i dijna dhe qe nuk i dijna, Lus Allahun qe te na forcon ne dinin e Tij ,te na jep dituri te shendosh,te na ruan nga denimi i Tij dhe lus Allahun te na shperblej me xhennet, paqa dhe meshira qoft mbi Pejgamberi a.s dhe mbi jith ato qe e pasojn a te, falenderimi i Takon vetem Allahut i Cili eshte i vetmi qe meriton te adhurohet. Es-selamu alejkum wr wb

Reana
17-06-05, 06:42
Ma qafir e pertej qafiri, nuk ka dal kendej pari ende :lol:

A din dicka per pronen intelektuale ne ISLAM o injorant!!!
leje gjepurat menjeane!!!
Te kam thene, edhe po ta perseris....KUR NUK DIN-Hesht ....ma mire e ke :lol:

Reana
17-06-05, 07:21
Pershendetje

E nderuara Reana po mundohem te pergjigjem ne pyetjen tuaje.
Ne ISLAME,pra ne Kur“an.

Une e kuptoi Kuranine si ,p.sh.:kushtetute nga e cila nxirren te gjitha ligjet e ati shteti apo asaje feje,nese nuk gaboi musafi eshte libri i ligjeve te muslimanet edhe hajnia trajtohet,denohet shume rrebte:nese nje persone ka vidhe ndonje sende edhe eshte zen me ate dore qe ka vidhe do i pritet,kurse per keqperdorimine e autorsise nuk di se ka diqe ne musafe edhe pse nuk jame i sigurte,por me siguri se edhe aty eshte nje denime i rende,po supozoi: ati personi i cili e keqperdore autorsine e huaje denimi do ishte: ti pritene gishtrinjet se me gishta e ka majte lapsin,ose do i pritete gjuha se me gjuhe e ka be hajnine.

Kete e thashe sipase logjikes,se nese nje hajni do i pritet dora me te cilen ka be hajnine edhe gishtate do i priten nese ka shkrue diqka qe eshte vjedhe,apo nese ka then diqka qe nuk e ka shkrue vete do i pritete gjuha.

Me nderime e nderuare.

Kastri flm per pergjegjjen dhe per mundin tend...


Perndryshe me duhet te konstatoj- eshte INDINJUESE e mund te them njekohesisht QESHARAKE fakti se shumica e pjesemarresve te diskutimeve ne FE, jane aq pjesemarres te flakte, por ne esence, te ballafaquar me cilendo ceshtje esenciale, shumica nuk kan as njohuri baze, te ceshtjeve te islamit, e le me dicka me shume!!!
Fatekeqesisht disa klithin me fjale se jane BESIMTARE, por ne realitet jane CDO GJE tjeter, po BESIMTARE te sinqerte te islamit!!!

Rast konkret, ky i terbuari "X" i panjohur me komplet 5 mesazhe :lol: , qe vetem per mua ka krijuar profil :lol: dhe qe din te fyeje "a la" zhargoni i mesuar permedesh, te cilin ai e perserit si refren secilen here qe e kaplon vetevetja... :lol: :lol: :lol:


Njekohesisht, desha te sqaroj EDHE NJEHERE se NUK e kam fjalen per te "drejta autoriale", e as per kopjime prej Kurani apo cilitdo burim, kete devijim ne teme e ka bere qellimisht 4peace, meqe secilen teme ku ai diskuton e ka me qellim dhe prapavije te fshehur, meqerast edhe ketu ne vend se te merret me pyetjen e temes ai flet per "copyrights" dhe "copy-pastes"!!!!

Shembull te "Copy-rights" (te drejtave autoriale) mund ta marr botimet e nje autori, meqerast nese deshirojme te ri-botojme apo shumojme botimin, sipas klauzulave ligjore te legjislaturave moderne, per te bere shumimin e nje botimi, jemi te detyruar te marrim autorizimin e autorit!!!

PRA une NUK po pyes per ate si trajtohen te drejtat autoriale ne Kuran,
pytja ime ka te bej me pervetesimin, vjedhjen e prones (ne kete rast intelektuale)...
Pra shembull i kesaj qe po pyes une eshte nese botimet (shkrimet, projektet, kenget, poezite, etj) e nje autori i PERVETESOJME, i vjedhim-pra i paraqesim me emerin tone, si te jemi NE autori...
A ka reference ne lidhje me kete ceshtje ne Kuran????

Kastri
17-06-05, 13:39
O Kastri ateisti,pom intereson nje tek ty, kur ti thu se feja e shqiptarit eshte shqiptaria ,cka perzihesh ne fet bre o armik i Allahut?

.....................................
.....................................

Pershendetje

PersoniX,me ju then te drejten shyqyr qe fen Muslimane e due para se te jame takue me ju ketu,sepse ku me dite ndoshta edhe do isha mete Ateist, ALLAHU xh.h. secilite i ka fale SHPIRTINE,MENDJEN te veproi i pa mvarune nga njerzite e tjer,pra edhe ai pra ALLAHU xh.h. nese me denone mue,jame i sigurte se juve nuk do ju pyet,por rueju mos u perzije aty ku nuk te takone.


Kurse ajo fjalia ime :feja e shqiptarite eshte SHQIPTARIA.
Nuk eshte kurgje vetem se ajo qe eshte shkrue nga nje patriote SHQIPTARE,e cila ka aqe domethenje te madhe per kohen kur eshte shkrue kjo fjali,por per fate te keq edhe sote ka po ate domethanje,mendoi per SHQIPTARE e jo per ARABE siqe jeni ju e disa te tjer ketu, te cilete po mirreni me propaganda te rrezikshme Arabe.

Pore mos harro se nuk keni me arrite qellimine KURR,se ne jemi SHQIPTARE ,kemi qen edhe do mbesime SHQIPTARE,e Arabet le te plasine se bashku me ju.

Kastri
17-06-05, 13:50
Ne islam nuk ka sipas logjikes , apo me mir te them ne islam nuk ke drejt te jepesh Fetwa nese nuk je kompetent .

Pasi qe qenkshe Musliman te them nje gje , si mundet qe Muslimani te zevendesoj fene islame me nje fe qe nuk ka egzistuar asnjehere dhe as qe do egzistoj "FEJA SHQIPTARIA" - kjo eshte vetem nje thenie qe me shum u shkon per shtati SERBEVE dhe GREKEVE , qe shqiptaret te gjene nje fe te re sikurse qe iu imponua Bosnjes , KOMBI MUSLIMAN ,ata kete e dojn tek shqiptaret Feja Shqiptaria .

Turp eshte te flitet keshtu per Fene .

Feja e shqiptarit eshte : Islami , Krishterizmi ....

Ndersa Shqiptaria eshte Komb , e jo Fe .

Kalo mire...


..............................................
..............................................

Pershendetje

O AlbMuslim,une nuk di se qka po doni te zbuloni ,apo qka dono te thoni me ate se feja e Shqiparite eshte Islami,Krishterizmi...
kjo dihet me shekuje,por se feja e shqiptarite eshte SHQIPTARIA,edhe kete e dine qe moti shumica e SHQIPTARVE,por jo edhe ARABET kete e di qe nuk e dine por le te msohen te dine se Shqiptari se pari e ka KOMBIN e se dyti FENE.

AlbMuslim edhe ty PersonX kame dy pyetje?

1.Kushe eshte BABAI i gjuhes se embel Shqipe?
2.Kushe eshte BABAI i gjuhes Arabe?

4peace
17-06-05, 19:42
...kete devijim ne teme e ka bere qellimisht 4peace, meqe secilen teme ku ai diskuton e ka me qellim dhe prapavije te fshehur, meqerast edhe ketu ne vend se te merret me pyetjen e temes ai flet per "copyrights" dhe "copy-pastes"!!!!...


Vajzo!
Shih e bjeri vetes mbas e mos ia fut... Mos shpif! Lexoje ehe nje here pergjigjen time. S'ka devijim aty pos nese nuk te ka pelqyer ty dishka. Mblidhe mendjen, perqendrohu dhe provo ta lexosh pergjigjen time ne ate menyre sikur ta kishte shkruar ndonje i dashur yti (qe ndjen simpati..), pastaj do ta shohesh (pa syza) se te jam pergjigjur ashtu sic kam njohuri une.Shembull te "Copy-rights" (te drejtave autoriale) mund ta marr botimet e nje autori, meqerast nese deshirojme te ri-botojme apo shumojme botimin, sipas klauzulave ligjore te legjislaturave moderne, per te bere shumimin e nje botimi, jemi te detyruar te marrim autorizimin e autorit!!!

PRA une NUK po pyes per ate si trajtohen te drejtat autoriale ne Kuran,
pytja ime ka te bej me pervetesimin, vjedhjen e prones (ne kete rast intelektuale)...
Pra shembull i kesaj qe po pyes une eshte nese botimet (shkrimet, projektet, kenget, poezite, etj) e nje autori i PERVETESOJME, i vjedhim-pra i paraqesim me emerin tone, si te jemi NE autori...
A ka reference ne lidhje me kete ceshtje ne Kuran????

Edhe nje here.
Vjedhja dhe mashtrimi jane te denueshme sipas islamit. Mirepo, nuk konsiderohet vjedhje (as mashtrim) e njejta sipas ligjeve materialiste.
Dija s'eshte prone intelektuale, sic e konsideron ti po eshte dhunti (dhurate) e te Gjithemadherishmit. Mesuesi apo intelektuali ne pergjithesi e ka per detyre qe diturine e vet t'ia jape edhe te tjerve, me kete rast nxenesve. Kurse, shikuar realisht, per kete sherbese nuk duhet te kerkoje kundershperblim. Apo page, qofte ne forme parash apo forma tjera materiale... Natyrisht, ketu po flas per rast ideal, ne rast se duam te shkojme gjurmeve te Pejgamberit a.s. Njesoj eshte edhe me shkencen e jo p.sh. sic eshte ne shtetet materialiste kur patentohet dicka (p.sh. ndonje shpikje e re) ku rol vendimtar luan komerci. Shpeshhere ndodh qe nga nje patente e tille behen perfitime shume fish me te medha se vlera e vertete e asaj shpikjeje... Te mos flasim per shpikjet e shumta qe myken neper sirtare, shkaku i vetem: mossiguria e perfitimeve.

Megjithate, meqe nuk jam ekspert i te Drejtes Islame (Sheriatit), ma merr mendja se edhe ne kete drejtim ka rregulla gjegjese.

Librat fetare ne pergjithesi jane te tipit "shperndaje tutje". Autoret e tyre kane te drejte te vendosin cmime aq sa per t'i mbuluar shpenzimet e botimit, mbase edhe punes. Perfitimi (pasurimi) material ne kete drejtim s'mund te vleresohet si veper e mire.

Nese s'e ke kuptuar as tash, atehere...?!


Tash nje pyetje:
Si njohese e mire e gjuhes, meqenese une nuk e konsideroj veten si te tille, a ben te na e shpjegosh domethenien e shprehjes "meqerast". Eshte ketu fjala per a) me qerasė (qarosė) apo b) ke dashur te thuash: me ē'rast?***

hasanmehmeti
19-06-05, 14:16
selamualejkum musliman

selamualejkum vella Personi X

Sa i perket atyre pjeses se pare ku ne to hyne eshe ato pikat qe i ke paraqite nuk ka kurfare diskutimi ne to ndersa sa i perket fjalive qe shkruhen poshte ketu dijataret nuk jane te gjithe te nje mendimi (dijetaret e Ehlil Synetit dhe xhematit ).

Por une se pari te falenderoj qe me ke kuptu dhe kerkoj prap qe te ma bashe hallalle per keto fjale .
Brenga ime vella i dashur musliman eshte daweti ne Islame e pikerishte duke e shiku rrugen e Pejgamberit a.s se si ka vepru Ai.Pejgamberi a.s 13 vite u perballe me veshteris te ndryshme duke u rrahur me gure e shkopinje nga mushriket e mekes dhe duke u fyer ashtu e ate vetem per nje fjali .LA ILAHE ILALLAH . Pastaj i erdhi Xhibrili a.s dhe i kerkoj leje se nese me jepe leje do ti bashkoje keto bjeshke dhe do ti mbyse te gjithe keta mshrike vetem nese Ju o i Deguari i Allahut me lejoni . E qka i tha Pejgamberi a.s . Tha jo jo , se dele ndoshta ndonje prej tyre qe e falenderon Allahun . Perkunder veshtersive qe i ka hasur atje .
Pra vella qellimi eshte daweti o vella . Se zemren e qdo njeriu e ka Allahu ne dore dhe ate qe e udhezon ska kush qe e humb por ate qe e len ne humbje ska kush qe e udhezon .
Pastaj edhe ne familjet tona kemi njerez qe bejne shirke edhe pse e bajne pa dije , pra jane injorant per ate pune , psh, e bejne bene ne dike tjeter dhe nuk bejne ne Allahun suphanehu we taAla .Pra nese ne jemi ata qe me fjalet tona ia forcojmi zemren dikuj me shume qe sa e ka (ne devijim edhe pse qellimi yne nuk eshte atu , por eshte metoda e gabuar e dawetit tone )ateher per ate do jemi edhe ne pergjegjes para Allahut diten e Gjykimit .
Pra se pari ketu na vyen nje mesim i thjeshte per kete populle te thjeshte , e pastaj te kalojmi ne qeshtje tjera .

Se paku ky eshte mendimi ime .Nese e kame keqe Allahu me falte .

Kerkoj falje nga Allahu per vete dhe per ju andaj edhe ju kerkone nje gje te tille ngase Allahu eshte Fales dhe Meshirues .

Lutja e jone e fundit eshte Falenderimi i takon Allahut

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Reana
20-06-05, 05:49
:shock: :shock: :shock:

Permbahuni temes ore!!!

leni qafirat e gjerat tjera per pasdarke :lol:

hasanmehmeti
20-06-05, 16:16
selamualejkum musliman

tema eshte e kuptuar per te kuptuarin dhe eshte e plotesar tamam nuk ke me qka te shtosh se e prishe krejt .
Tema mund te myllet sa i perket pyetjes tende ndersa nese ke diqka tjeter ajo eshte diqka tjeter .
Ndersa sa i perket ketyre emocioneve tua qe i paraqet permes animaconeve te tilla si kjo ( :? ) ne Islam nuk ka vend per te tilla emocione .


selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam

Reana
23-06-05, 07:59
Vajzo!
Shih e bjeri vetes mbas e mos ia fut... Mos shpif! Lexoje ehe nje here pergjigjen time. S'ka devijim aty pos nese nuk te ka pelqyer ty dishka. Mblidhe mendjen, perqendrohu dhe provo ta lexosh pergjigjen time ne ate menyre sikur ta kishte shkruar ndonje i dashur yti (qe ndjen simpati..), pastaj do ta shohesh (pa syza) se te jam pergjigjur ashtu sic kam njohuri une.
***


QY???? :lol:
A keshtu e paramendon ti veten tende, a :lol:??? Sikur te ishe i dashuri im??? :lol: shif endrra, shif :evil:


Dija s'eshte prone intelektuale, sic e konsideron ti po eshte dhunti (dhurate) e te Gjithemadherishmit. Mesuesi apo intelektuali ne pergjithesi e ka per detyre qe diturine e vet t'ia jape edhe te tjerve, me kete rast nxenesve. Kurse, shikuar realisht, per kete sherbese nuk duhet te kerkoje kundershperblim. Apo page, qofte ne forme parash apo forma tjera materiale...

KU po shkruan ore se une e konsideroj DIJEN prone intelektuale :evil:
Legjislaturat moderne e konsiderojne te tille (mos po te duhen syzet qe mi ke premtu te lexosh si e kam shtruar tekstin :lol: :lol: :lol: )
Apo mos don te thuash ne vendet Arabe ku aplikohet Sheriati (ligji islamik) mesuesit, kleriket fetare e te tjeret jetojne prej eterit :evil: ???
dhe nuk pranojne ASNJE shperblim material per punen e tyre???!!!

Natyrisht, ketu po flas per rast ideal, ne rast se duam te shkojme gjurmeve te Pejgamberit a.s. Njesoj eshte edhe me shkencen e jo p.sh. sic eshte ne shtetet materialiste kur patentohet dicka (p.sh. ndonje shpikje e re) ku rol vendimtar luan komerci. Shpeshhere ndodh qe nga nje patente e tille behen perfitime shume fish me te medha se vlera e vertete e asaj shpikjeje... Te mos flasim per shpikjet e shumta qe myken neper sirtare, shkaku i vetem: mossiguria e perfitimeve.

Natyrisht, a e keni pare te gjithe sesi Sauditet e Arabe/jahudite KURR nuk merren me KOMERC :lol: vetem se ku te shkosh ne per BOTE, te paret qe merren me KOMERCIALIZEM jane Semitet!!! sa mire qe te gjithe i ndjekin gjurmet e Pejgamberit :roll: !!!!

Megjithate, meqe nuk jam ekspert i te Drejtes Islame (Sheriatit), ma merr mendja se edhe ne kete drejtim ka rregulla gjegjese.

ASKUSH nuk dyshoi se je!!! MOS provo ta mashtrosh as veten, bile :?

Librat fetare ne pergjithesi jane te tipit "shperndaje tutje". Autoret e tyre kane te drejte te vendosin cmime aq sa per t'i mbuluar shpenzimet e botimit, mbase edhe punes. Perfitimi (pasurimi) material ne kete drejtim s'mund te vleresohet si veper e mire.

Ne kete Bote ka dije te sferave te ndryshme, mekat i madh qe ti veq per vete mendon...ende shkruan duke u munduar te shperlash veteveten per copy-paste-at e tu!!!KUPTOJE njehere e pergjithmone kete teme nuk e kam hapur per TY por per rregullat qe derivojne nga Islami!!!
Mos i jep vetes te drejte te flasesh panda sepse NUK JE ne TEME fare!!!!

Nese s'e ke kuptuar as tash, atehere...?!

E kam kuptuar moti!!! Muri vesh me mire se ti!!!