PDA

View Full Version : A e keni ditur se ?


Gentiani
07-06-05, 19:40
Le tė jetė tema, ku secili mundet tė sjellė shkrime interesante dhe kurioze nga fusha dhe lėmi tė ndryshme. Ju lus tė sillni shkresa dhe postime serioze, ndėrsa tė tjerat qė nuk kanė tė bėjnė me temėn, do tė largohen pa paralajmėrim.A e keni ditur ?

Se trupi i njeriut pėrmbanė temperaturė tė njejtė, pamvarėsisht se jashtė bėnė acar i madhė ose Diell qė pėrvėlon.

Peshqit kanė veti tė caktuar: deri nė njė masė temperatura e tyre trupore i pėrshtatet temperaturės sė ujit, pėrderisa tek njerėzit temperatura e organeve tė rėndėsishme pėr jetė siē janė Truri, Zemra ose Veshkėt qėndron gjithmonė rreth 37 gradė Celsius, pamvarėsisht sa ftohtė ose nxhetė jashtė ėshtė. Kėshtu qė njeriu praktikisht mundet gjithkund dhe nė tė gjitha klimat tė jetojė. Eskimezėt dhe banorėt e shkretirave janė shembuj qė e argumentojnė. Nė rast se temperatura e mbrendshme e trupit tė njeriu bie nėn 35 gradė Celsius, atėherė shtangohen muskujt dhe paraqiten vėshtirėsi nė memorien dhe tė folurit. Nė rast se temperatura e trupore bie nėn 27 gradė Celsius atėherė pason ftohja e organeve tė rėndėsishme tė jetės dhe njeriu vdes nga tė ftohtit!

Tomori
07-06-05, 21:59
Le tė jetė tema, ku secili mundet tė sjellė shkrime interesante dhe kurioze nga fusha dhe lėmi tė ndryshme. Ju lus tė sillni shkresa dhe postime serioze, ndėrsa tė tjerat qė nuk kanė tė bėjnė me temėn, do tė largohen pa paralajmėrim.A e keni ditur ?

Se trupi i njeriut pėrmbanė temperaturė tė njejtė, pamvarėsisht se jashtė bėnė acar i madhė ose Diell qė pėrvėlon.

Peshqit kanė veti tė caktuar: deri nė njė masė temperatura e tyre trupore i pėrshtatet temperaturės sė ujit, pėrderisa tek njerėzit temperatura e organeve tė rėndėsishme pėr jetė siē janė Truri, Zemra ose Veshkėt qėndron gjithmonė rreth 37 gradė Celsius, pamvarėsisht sa ftohtė ose nxhetė jashtė ėshtė. Kėshtu qė njeriu praktikisht mundet gjithkund dhe nė tė gjitha klimat tė jetojė. Eskimezėt dhe banorėt e shkretirave janė shembuj qė e argumentojnė. Nė rast se temperatura e mbrendshme e trupit tė njeriu bie nėn 35 gradė Celsius, atėherė shtangohen muskujt dhe paraqiten vėshtirėsi nė memorien dhe tė folurit. Nė rast se temperatura e trupore bie nėn 27 gradė Celsius atėherė pason ftohja e organeve tė rėndėsishme tė jetės dhe njeriu vdes nga tė ftohtit!

GENTIANI SHUME INTERESANTE....

Gentiani
12-06-05, 12:08
Se Njerėzit mesatarisht mė shumė frikohen nga marimanga se sa nga vdekja ?

Se pas tėrmeteve tė mėdha Toka shpesh gjatė me javė tundet sikur kėmbanė, por kėto tundje vetėm me Seizmograf tė ndjeshėm munden tė regjistrohen ?

Se Aleksandri i madh nyjėn e gordiut e ka zgjidhur nė afėrsi tė Ankarasė ?

Se Julius Cezari, fjalėt „Veni, vidi, vici“ i ka thėnė nė Amasya, nė lindje tė Ankarasė nė vitin 47 para erės sonė kur tėhiqej nė Anatolli?

Se Mbreti shqipėtarė Zogu ka tymosur 240 cigare nė ditė ?

Se shkrimtari Balzac ka pirė kafe nė ditė dhe ka vdekur si pasojė e helmimit me kofeinė?

Se personi i quajtur James Bartley kishte vdekur tragjikisht 1926, pasi qė 1891 kishte qenė i gėltitur nga njė balenė dhe pas dy ditėve ėshtė shpėtuar nga barku i saj?

Se rindėrtimi i Piramidės sė Keopsit, tė ndėrtuar nė vitin 2000 para erės sonė, do tė kushtonte 3,425 Miliardė. Euro, edhe atė me teknikėn moderne do tė nevojiteshin 8 vite ku do tė punonin rreth 68 punėtorė?

Se njeriu nė ditė gjatė frymėmarrjes shpenzon 20.000 litra ajėr dhe diku 30 m³ ajėr tė pastėr gjatė njė ore i nevojitet pėr ta ndierė vehten mirė ?

Se ndėrrimi komplet i ujit nė trupin e njeriut bėhet nė ēdo 20 ditė dhe pėr shėndetin tonė rol vendimtarė luan kualiteti i ujit?

Se pasojė e sėmundjeve tė kancerit dhe zemrės ėshtė mungesa e pastėrtisė sė ujit dhe mungesa e tij nė qeliza?

Se 1 litėr Ujė pastron 30 000 litra ajėr ?

Se sipas WHO-s nga 300.000 medikamentet qė ekzistojnė nė botė, vetėm 150 janė tė domosdoshme?

Psikologu
12-06-05, 12:32
Pėrgėzime dhe Pershendetje Gentiani pėr hapjen e temes!
Do ti bashkangjitem tash pak por edhe nė tė ardhmen.

0.0001152 cm / ore ėshtė shpejtėsia me tė cilen lėviz pllaka tektonike e Paqėsorit e cila fillon nga Kalifornia, SHBA deri nė Japoni. Kjo shpejtėsi ėshtė 24 here mė e shpejtė se sa ajo e 12 pllakave tė tjera tektonike qė pėrbėjnė levozhgen e Tokes.


3.79 cm / orė ėshtė shpejtesia e bimes qė rritet me shpejt, BAMBUSĖ. Kjo bimė rritet me njė shpejtesi 30% mė teper se cdo bimė tjeter planet.8.2 km/orė ėshtė notari mė i shpejtė nė botė, rusi Aleksander Popov, me rekord boteror nė kampionatin rus tė notit nė 2000 .
50 m pėr 21.64 sekonda! Ėshtė 2 metra i gjatė me kėmbė tė mėdha nė disporprocion me trupin.

Vazhdon....

ARVANITI
12-06-05, 17:59
Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.


Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.


Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.


Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.


Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.


Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.


Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.


Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.


Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje
dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.


Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne


Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.


Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.


Vetem mushkonjat femra piskojne.


Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.


96% e sallatorit, eshte uje.


Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.


Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.


Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.


Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.


Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.


Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.


Fluturat shijojne me ane te kembeve.


Delfinet flene me nje sy hapur.


Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.


Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.


Ne trupin e njeriut muskuli me i forte eshte gjuha.


Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.


Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.


Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

K-man
13-06-05, 16:43
a e keni ditur se Rrokaqielli (ndertesat shume kateshe) i pare eshte ndertu ne Chicago mė 1860

Murgesha
16-06-05, 18:36
A e e keni ditur cili ėshtė lapsi mė i shtrejtė nė botė??

Lapsi DIAMOND i bėrė nga kompania Zvicėrrane CARAN D`ACHE u shit nė Londėr me njė shumė prej 169000 funta.
Lapsi ėshtė bėrė nė pėrkujtim tė Antoni Gaudinit dhe ėshtė i mbėshtjellur nga argjendi rubium. Maja e lapsit ėshtė 18 karat dhe ėshtė i mbėshtjellur me 5072 gurė diamanti dhe 96 gurė tė rubinit.

ARVANITI
16-06-05, 19:45
Sa peshon ky lapsi?

Se me gjithe keto xhingla-mingla bėnka nja 2 kilogram.

Murgesha
16-06-05, 20:35
Sa peshon ky lapsi?

Se me gjithe keto xhingla-mingla bėnka nja 2 kilogram.

Mė fal po atje ku unė e lexova nuk bėn fjalė aspak pėr peshėn e tij.

ARVANITI
17-06-05, 11:33
Nje gjerman i ri e shet makinen e Papes Benedikti i XVI per 250.000 USD

Nje i ri gjerman, prej pak ditesh, eshte ne "Qiellin e shtate". Arsyeja eshte e thjeshte: Ai nuk e dinte qe kishte blere makinen e njeriut, qe do behej Pape dhe ca me shume se do e shiste me vone per aq shume para- ne Ankandin e njohur. Bleresi i 1999 Golf "te shenjte" eshte Kazinoja Golden Palace

Nje gjerman i ri sapo e ka shitur Volksvagenin e tij te dores se dyte per te pakten 250.000 USD. Ai qe nuk e kupton, -shprehet media gjermane, sigurisht ka nevoje per nje shpjegim. Kete makine te vjeter me pare e ka poseduar vete Papa Benedikti i XVI. "Une ende nuk e besoj dot", ka thene ish-pronari, djaloshi gjerman qe eshte 21 vjec, dhe qe aktualisht punon ne nje spital si asistent, qe ka lidhje me forcat ushtarake. "Une kurre nuk e kam ditur qe do te merrja kaq shume para prej shitjes se kesaj 'vjetersie'.Me besoni jam ne "qiellin e shtate"-i ka thene ai medias. Ne fakt, po te shikosh arsyet, ai ka pse te quhet ne "qiellin e shtate". Zoteruesi i saj, Benjamini, e ka blere makinen e tij bojehiri si pa dashje, kur ajo kishte ende vetem ngjyren e metalit te pushkes . Ajo ishte e tipit 1999 VW Golf dhe ai e kishte blere pikerisht ne janarin e fundit -per vetem 12.000 USD, ndersa kuptohet se e ka shitur ate per plot 188,938.88 Euro, qe do te thote as me shume e as me pak, por plot 250.000 USD.

Ne fakt, Cmimi me i larte qe ka qene ne Ankand dhe qe eshte perfaqesuar nga nje Firme e njohur bastesh- ka qene Golden Palace Casino me qender ne Teksas. Ai, qe ka perfaqesuar kete cmim, i kane kerkuar menjehere elemente njohes Halbes, keshtu si quhej djali-dhe menjehere eshte plotesuar dhe transaksioni. Atij i kane derguar menjehere parate dhe po ashtu-edhe ai e ka derguar menjehere makinen tek ata.

Kenaqesia me e madhe e Halbes ka qene -sepse ka shkuar shume mire edhe transaksioni dhe eshte kryer ne rregull, kane thene burimet. Pavaresisht- se kur e ka gjykuar me mire ka pare se mund t'i nxirrte edhe me shume kesaj makine.

Ne fakt, duhet sqaruar se jane paraqitur menjehere plot tre bleres qe kane dhene seicili nga 200.000 Euro per makinen, ka thene Wolfgang Menne, njeriu qe ka asistuar Halben per te bere shitjen. Por, shitja nuk eshte kryer nga Ankandi i "eBay", sepse ka pasur nje interes shume te madhe dhe direkt, e mbi te gjitha edhe nga nje trafik i papare online per makinen.

Qe nga fillimi i Ankandit, qe ka qene aty nga 25 prill dhe duke vazhduar per dite te tera, duhet shtuar se kane qene plot 8.4 milion njerez- qe kane qene ne sitin ku behej ankandi i kaq perfolur. Shitesit kane thene se ata ishin siguruar nga "eBay",- sepse i gjithe ky trafik nuk do te bente ndonje problem shume te madh teknik.

Halbe, megjithate-dukesh shume i lumtur me fatin e tij te madh, dhe i ka thene nderkohe Deutsche Presse-Agentur -DPA-qe do te donte qe te shiste sa me mire makinen per dy qellime: Qe te gjente parate e nevojshme- per nje makine te mire- ne menyre qe t'i bente rehat pushimet e tij dhe e dyta qe te permiresonte me shume kursimet e tij,

Ndersa, te gjithe kane thene se pas shitjes, gjermani jo i ri, nuk e fshinte qe ishte ne "Qiellin e Shtate" sepse makina i ka kushtuar plot 250.000 USD.

"The Golden Palace Casino" ka pasur ne muajt e fundit -nje rritje gjithmone e me te madhe te reputacionit te tij, per nje arsye te thjeshte. Ajo ka marre pjese dhe ka blere ne disa ankande shume te shtrenjta, por me shume eshte perfaqesuar online me sukses duke bere keshtu nje rrjet te tere, qe nga imazhi i djathit te shkrire, qe perdoret per sanduice dhe nje imazh te Virgjereshes Mari, por po ashtu- deri ne nje top futbolli te firmuar nga David Beckham, kur ka shenuar nga penalltia.

Duhet thene se kjo shitje jo vetem qe beri ate qe nuk ishte perdorur ndonjehere ne Golf, por ka treguar dhe nje nga vlerat me te medha, qe ka qene ndonjehere ne historine e ankandeve. Rekordi i meparshem eshte 9 milione dhe ka qene per nje veshje nusesh.

Duhet thene se ankandi qe po flasim- ka bere qe te perfshihen dhe tema te tjera, te tilla si syzet, qe ka mbajtur papa, kur ka qene te Golfi i tij. Por, kjo nuk mbaron me kaq, Halbe ka marre rreth 2.500 e-maile nga shume njerez per makinen, ku perfshihen dhe shume me argumenta humoristike. Nje person ka qene 'i habitur', nese uji i pastrimit te xhamit te parme, mos ka qene valle me uje te bekuar, kurse nje tjeter ka pyetur nese makina leshonte tym te zi apo te bardhe, duke aluduar per momentin e zgjedhjes se papes.

I riu ka te ngjare mos te kete ditur shume gjera per historine e makines. Kur ai e ka blere, nuk e ka ditur se e kujt ka qene, ose me shume akoma pak pershtypje do i kete bere se ajo i perkiste Zyrtarit te larte te Kishes katolike. "Djali qe ma ka dhene makinen, thjesht me ka thene se makina ishte e bekuar prej nje kardinali", ka thene Halbe.

"Une mendova se ishte ndonje variant i zakonshem i atyre qe e shesin, por kur pashe letrat e rregjistrimit e zbulova krejt te verteten- qe ajo i perkiste dikur Kardinalit Josef Ratzinger," ka thene ai.

Pronari i makines ne te vertete ka qene Kurt Schneider ne qytetin e Siegen. Ai ka thene se kurre nuk ka pohuar se makina i perkiste atij- qe do te behej pape. Por, ne vetvete- ai e dinte qe Ratziger ishte nje klient i vyer. "Ne kemi nje bisnes me kliente dhe nuk duam te abuzojme me besimin e tyre". Sekretarja private e Ratziger, qe ka ardhur nga Siegen, e ka blere makinen me nje marreveshje me emrin e kardinalit.

"Shenjteria e tij, e kishte blere makinen ketu e disa kohe me pare dhe ai vinte ne Siegen per pak kohe ne vit dhe qendronte atje", ka thene Schneider. Eshte ende e paqarte se kush i jepte makines, kur e drejtonte Ratziger. "Ne mendojme se ka qene dikush tjeter, qe i ka dhene makines per Shenjterine e tij", ka thene Schnedier, duke shtuar se Ratziger nuk e kisshte patenten e shoferit.


Skeda origjinale e Makines

Model i Makines: Golf Anzahl der Vorbesitzer:

Tipi: Limousine Hubraum

Kilometrat e bera: 75000 Garantie: --

Data e leshimit: 30. 03. 1999

Odise
18-06-05, 22:23
A e keni ditur se...


MBRETI MA I HERSHEM ILLIRIAN NE SHEKULLIN XIII (13) PARA KRISHTIT
ISHTE - HYLLUS QE EMRI I TIJ LIDHET ME FJALEN - HYLLI, YLLI. AI VDIĒ
NE VITIN 1225 PARA ERES SE RE!


1. Ma shume se dhjete milion shqiptare, jetojne jasht Shqiperise!


2. Gjergj Fishta ishte Antar Nderi, i Akadise italiane te Arteve!


3. Balzaku zbuloi hormonet si gjandrra me sekrecion te brendshem!


4. Hoxha Tahsini, ishte rektor i Universitetit te Stambollit, ne Turqi!


5. Perendoret shqiptarė qe kontribuan ne Perandorine Romake ishin: Diokletian, Julian, Probus, Klaudius Probus, Konstantini i Madh dhe prej 12 perandoreve - Justiniani i Pare!


6. Marisa Tomei, nje fituese ne Academy Award eshte me origjine shqiptare!


7. Dr. Ferid Muradi, shqiptar eshte Fituesi i Ēmimit Nobel ne medicine per Viagren Famoze!


8. Karl Von Gega, shqiptar - ishte ndertuesi i Hekurushes Semmering ne Austri, si model per te gjitha hekurudhat e Europes!


9. Pashko Vasa, veprimtar Nacionalist Shqiptar per pavaresi nga Turqia, mė 1878, ka qene Guvernator i Libanit!


10. Arkitekti i TAJ MAHAL ne Indi, ishte shqiptari Ark. Mehmet Isa !


11. Guverneret e Rumanise, gjate shek. 19. ishin nga Familja Shqiptare - Gjika!


12. Papa Klementi 7. (1700 - 1721) ishte kardinal shqiptar!


13. Shqiptari, Sadefqar Mehmeti, ishte dizajneri i xhamise se famshme XHAMIA E KALTER - BLUE MOSQUE ne Stamboll.


14. Arkitekti shqiptar Sinan, ishte ma i persosuri ne Arkitekturen turke.


15. Kemal Ataturku, themeluesi i Turqise Moderne, ishte shqiptar!


16. Themeluesit e Shtetit Modern grek, jane shqiptaret (arbanitet)!


17. Veziret ma te medhej ne Perandorine Otomane, gjate shek. 17. ishin te gjithe shqiptare edhe vijne vetem nga Familja Koprulu!


18. Perandori Bizantin, Anastasius (491 - 518 pas krishtit), ishte shqiptar nga Durresi - Shqiperi!


19. Gjon e Xhim Bellushi te famshmit, jane gjenerata e dyte shqiptare!


20. Plot 26 Veziret e Medhenj - Kryeministra te Perandorise Otomane, nga viti 1500, jane shqiptar!


21. Te gjitha bishat bijne ne kurthe me kembe, e dreqi po bijke me shpinde n'kurthe! :wink:

Murgesha
18-06-05, 22:29
A e keni ditur se...21. Te gjitha bishat bijne ne kurthe me kembe, e dreqi po bijke me shpinde n'kurthe! :wink:


Hahahahahaahhah, kush e zuri dreqin me e ditė se po bijka me shpinė nė kurthė??

Odise
18-06-05, 22:41
hahahaaaa Murgesha, depres per fund :lol:

Gentiani
19-06-05, 00:45
Zemra e njeriut krijon as shtypje, sa qė gjaku rreth 10 metra larg mundet tė stėrpikė.

Se njeriu merr frymė vetėm nga njėra vrimė e hundės; nė ēdo 15 minuta pason ndėrrimi

Gjatė kollitjes, rritet shpejtėsia e ajrit nė mushkėri rreth 100 km/h

Kur shkruan njeriu pėrdorė 57 muskuj tė dorės dhe krahut

Nė gjumė truri ėshtė mė aktiv se gjatė pėrcjelljes sė Televizionit

Se gjaku pėrbėnė 8 % tė peshės trupore tė njeriut

Natėn rreth orės tre tė rrahurit e zemrės dhe temperatura e trupit janė mė tė ulėta. Nė kėtė orė edhe pasojnė mė sė shpeshti rastet e vdekjeve dhe fatkeqėsive. (kujdes atyre qė janė nė atė kohė online :wink: :D )

Njė i rritur merr frymė 15 herė nė minutė, Fėmijėt 20-30 herė dhe foshnjat 40 herė. Ajri i thithur pėrmbanė 21 % oksigjen, ndėrsa ai i nxjerrur 17 %. Pėr ate edhe ka sukses frymėmarrja gojė nė gojė.

Se nė pubertet ndryshon truri aq shumė, mu sikur nė fėmijėrinė e hershme. Nė moshėn 11-20 vjeēare masa e trurit ka zhvillim dhe rėnje. Me ē`rast ristrukturohet truri nė themel.

Se nė trupin e njeriut me moshė 75 vjeēare kanė kaluar 30 tonelata ushqim dhe 50.000 litra lėngje.

Psikologu
19-06-05, 15:30
A e dini se …
Tirana ndodhet 110 m mbi nivelin e detit.

Temperaturat mesatare vjetore janė : nė korrik + 24o celcius dhe nė janar +7o celcius.

Nė vit bie 1200 mm shi.

Tirana ndodhet nė tė njėjtin paralel me Napolin, Madridin dhe Stambollin dhe nė tė njėjtin meridian me Budapestin dhe Krakovin.

Sipėrfaqja e Qytetit tė Tiranės ėshtė 31 km² ndėrsa sipėrfaqja e gjithė rrethit ėshtė 1288 km² dhe pėrfshin katėr qendra: Tiranėn, Vorėn, Krrabėn dhe Kamzėn si dhe 150 fshatra.

Lartėsia mesatare e fushės sė Tiranės ėshtė 521 m, 2 majat mė tė larta janė Mali i Dajtit me 1612 m dhe Mali me Gropa me 1828 m.

Ekzistojnė tre hipoteza pėr prejardhjen e emrit Tiranė...

1-Tiranė mendohet se vjen nga fjala Theranda, e pėrmendur nė burimet e lashta greke dhe latine, qė vendasit e quanin Tė ranat, meqė fusha ishte formuar si rezultat i materialeve tė ngurta qė sillnin ujrat nga malet pėrreth.

2-Tirana vjen nga Tirkan. Tirkan ka qenė njė kėshtjellė nė shpat tė malit tė Dajtit. Akoma ekzistojnė rrėnojat e kėsaj kėshtjelle tė lashtė qė daton nė fillimin e shekullit tė parė para lindjes sė Krishtit, e cila mendohet tė ketė qenė kėshtjella qė historiani bizantin Prokop (shek.VI), e quan kėshtjella e Tirkanit.

3-Tirana vjen nga Greqishtja e Vjetėr Tyros qė do tė thotė bulmet. Nė fushėn e Tiranės, bėhej tregėtimi i bulmetrave nga barinjtė e zonave pėrreth.

Monumenti historik mė i vjetėr i studiuar ėshtė njė mozaik i shekullit III (qė ndodhet nė rrugėn “Naim Frashėri”), i cili ka qenė bazamenti i njė kishe paleokristiane.

Pėr herė tė parė, emri i Tiranės nė formėn e sotme, pėrmendet nė vitin 1418 nė njė dokument Venedikas.

Pėr herė tė parė, regjistrimi i tokave u bė nėn pushtimin otoman nė vitet 1431-1432.Tirana kishte 60 qendra tė banuara me rreth 1000 shtėpi dhe 7300 banorė.

Nė shekullin e XV njihen, siē pėrmendet nga Marin Barleti, Tirana e Madhe dhe Tirana e Vogėl.

Nė regjistrimet e vitit 1583 treva e Tiranės rezulton me 110 qendra tė banuara, 2900 shtėpi dhe 20.000 banorė.

Tirana u themelua mė 1614 nga Sulejman Pasha, me origjinė nga fshati Mullet. Fillimisht ai ndėrtoi njė xhami, njė furrė dhe njė hamam. Dy shekuj mė vonė drejtimin e qytetit e mori familja Toptani nga Kruja.

Dy lagjet mė tė vjetra tė Tiranės kanė qenė ajo e Mujos dhe e Pazarit, tė ndodhura nė zonėn mes qendrės aktuale dhe rrugės sė Elbasanit, nė tė dy anėt e Lanės.

Nė vitin 1703, Tirana kishte 4000 banorė.

Nė vitin 1769 treva e Tiranės eksportonte nė tregjet e Venedikut 2600 fuēi vaji ulliri dhe 14.000 dengje duhani.

Nė vitin 1820 Tirana kishte 12.000 banorė.

Nė vitin 1901 Tirana kishte 15.000 banorė.

Nė fillimin e shekullit XX, Tirana kishte 140.000 rrėnjė ullinj, 400 mulli vaji dhe pazari i saj numėronte 700 dyqane.
> Mė 1912, sipėrfaqja e qytetit tė Tiranės ishte 3 km²
> Mė 1938, sipėrfaqja arriti nė 8 km².
> Nė vitin 1938 Tirana kishte 38.000 banorė.
> Nė vitin 1945 kishte 60.000 banorė.
Xhamia nė qendėr tė Tiranės, e quajtur Xhamia e Et’hem Beut, filloi tė ndėrtohej mė 1789 nga Molla beu i ardhur prej Petrelės dhe u pėrfundua mė 1821 nga i biri, Haxhi Et’hem Beu, stėrnipi i Sulejman Pashės. Pėr tė punuan mjeshtėrit mė tė mirė tė Shqipėrisė.

Kulla e Sahatit u fillua nga Haxhi Et’hem Beu rreth vitit 1821-1822 dhe u pėrfundua me ndihmat e familjeve tė pasura tė Tiranės. Montimi i sahatit u bė nga familja Tufina. Mė 1928 u ble nė Gjermani nga shteti shqiptar njė Sahat modern dhe kulla u ngrit nė lartėsinė 35 m. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore Sahati u dėmtua, por u rivu nė punė nė korriktė vitit 1946.

Kisha Ortodokse e Shėn Prokopit, tek Kodrat e Liqenit Artificial, u ndėrtua nė vitin 1780.
Kisha Ortodokse nė rrugėn e Kavajės, ėshtė ndėrtuar nė vitin 1863

Kisha Katolike e Shėn Mėrisė u ndėrtua nė vitin 1856 me shpenzimet e Perandorit Austro-Hungarez Franc Jozef


Ura e Tabakėve (pėrballė Parlamentit ) dhe Ura e Terzive (aktualisht ura e rrugės sė Elbasanit) datojnė nė fillim tė shekullit XIX.

Tyrbja e Kapllan Pashės (pranė monumentit Ushtari i panjohur) ėshtė ndėrtuar nė vitin 1816.


Tirana ngriti flamurin e Pavarėsisė mė 26 nėntor 1912
Libraria e parė me libra shqip, ėshtė hapur nė Tiranė mė 1917 nga familja Bakiu.

Biblioteka u themelua nė vitin 1922 dhe kishte 5000 vėllime.


Shkolla e Parė Teknike, u hap mė 1921 nga Kryqi i Kuq Amerikan.


Kalaja e Petrelės ndodhet 12 km nga Tirana dhe daton nė shekullin IV para Krishtit. Formėn e saj aktuale e mori nė shekullin e XIII nėn sundimin e Topiajve dhe mė vonė kaloi pronė e familjes sė Kastriotėve.

Tirana u shpall kryeqytet i pėrkohshėm mė 8 shkurt 1920 nga Kongresi i Lushnjės dhe pėrfundimisht e mori kėtė status mė 31 dhjetor 1925.

Tirana ėshtė kryeqendra botėrore e bektashinjve nga viti 1925, vit kur bektashinjtė u ndaluan dhe u pėrzunė nga Turqia.

Plani i parė rregullues i qytetit u hartua nė vitin 1923 nga Estref Frashėri.

Rruga e Durrėsit ėshtė hapur mė 1922 dhe quhej «Nana Mbretneshė». Pėr ndėrtimin e saj u prishėn shumė shtėpi, kopshte e varre.

Godina ekzistuese e Parlamentit u ngrit mė 1924 dhe fillimisht ka shėrbyer si Klubi i Oficerėve. Aty, mė 1 shtator 1928 Ahmet Zogu shpalli monarkinė.

Qendra e Tiranės ėshtė projektuar nga arkitektėt tė njohur italianė tė periudhės musoliniane Florestano de Fausto dhe Armando Brasini. Pallati i Brigadave (ish-pallati mbretėror), godinat e Ministrive, Banka Kombėtare dhe Bashkia janė vepra tė tyre.


Ndėrtimi i Kompleksit Spitalor, filloi nė vitin 1929 dhe nė atė kohė konsiderohej si njė nga mė mėdhenjtė nė Ballkan me 300 shtretėr.


Pallatet e quajtura italiane nė zonėn e Shallvareve, janė ndėrtuar nė vitet 36-37 dhe shėrbenin kryesisht si shtėpi banimi pėr nėpunėsit e lartė. Kjo lagje u quajt Tirana e Re.


Nė vitin 1937, Tirana kishte 44 km rrugė, 45.000 m² trotuare qė ndriēoheshin nga 802 llampa.


Godina aktuale e Kryeministrisė ėshtė ndėrtuar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nga Italianėt.


Godina ku ndodhet aktualisht kryesia e Parlamentit (ish godina e Komitetit Qendror gjatė komunizmit) ėshtė ndėrtuar nė vitin 1956.

Bulevardi «Dėshmorėt e Kombit» ėshtė ndėrtuar nė vitin 1930 me emrin Bulevardi Zogu I. Nė periudhėn e komunizmit pjesa nga Sheshi Skėnderbej deri tek Stacioni i trenit u quajt Bulevardi Stalin.


Ura e madhe e Lanės nė Blv. “Dėshmorėt e Kombit” ėshtė ndėrtuar nė vitet 1934-1935.


Rruga Tiranė-Elbasan, 55 km e gjatė, u ndėrtua nė vitet 30.
Hekurudha Tiranė-Durrės, u ndėrtua nė vitin 1947.
Autostrada Tiranė-Durrės u inagurua nė vitin 2001 dhe tashmė Tirana ėshtė vetėm 30 minuta larg nga Durrėsi dhe deti.


Parku Rinia, u ndėrtua nė vitin 1950 me aksion brenda njė dite. Nė periudhėn 1992-2001, Parku u zu i tėri nga ndėrtime private pėr t’u rikthyer nė gjendjen e mėparshme gjatė viteve 2001-2002.
Pallati i Kulturės, ku ndodhet Teatri i Operas dhe Baletit dhe Biblioteka Kombėtare, u pėrfundua mė 1963. Ai u ndėrtua mbi ish-pazarin e vjetėr tė Tiranės dhe tulla e parė u vendos nga Hrushovi mė 1959.


Universiteti i Tiranės u hap nė vitin 1957. Aktualisht Tirana ka 3 Universitete.


Kinostudio e quajtur gjatė komunizmit “Shqipėria e re”, ėshtė hapur nė vitin 1952 dhe filmi i parė shqiptar me metrazh tė gjatė ka qenė “Tana” nė vitin 1957.


Televizioni Shqiptar ka filluar punė nė vitin 1960 me 1 orė program nė ditė. Mė 1971, Radio Televizioni Shqiptar ėshtė transferuar nė godinat aktuale.


Festivali tradicional i Kėngės, ka filluar nė vitin 1962 dhe fillimisht zhvillohej nė radio.


Monumenti i Skėnderbeut, i ngritur mė 1968, ėshtė vepėr e Odhise Paskalit nė bashkėpunim me Andrea Mano dhe Janaq Paēo. Ai u vendos me rastin e 500 vjetorit tė vdekjes sė heroit kombėtar.

Monumenti Nėna Shqipėri, 12 m i lartė, u pėrurua nė varrezat «Dėshmorėt e Kombit» mė 1971.


Monumenti i Sulejman Pashės, (themeluesit tė Tiranės), ėshtė vepėr e skulptorit Maksim Shurdhi dhe ėshtė vendosur nė vitin 2000.

Akademia e Shkencave u themelua mė prill 1972. Godina ku gjendet aktualisht ka qenė pallati i vjetėr mbretėror.

Galeria e Arteve Figurative u krijua mė 1976 dhe nė tė pėrfshihen rreth 3200 vepra tė autorėve shqiptarė dhe tė huaj.

Muzeu Historik Kombėtar u ndėrtua mė 1981 dhe afresku nė ballė tė tij titullohet «Shqipėria».

Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės, ish-muzeu Enver Hoxha u pėrurua mė 1988. «Piramida» u projektua nga njė grup arkitektėsh nėn drejtimin e Pranvera Hoxhės dhe Klement Kolanecit.

Nė vitin 1990 Tirana kishte 250.000 banorė.

Aktualisht, dyndja masive e banorėve nga gjithė pjesėt e tjera tė vendit drejt Metropolit, e ka ēuar popullsinė e Tiranės mbi 700.000 banorė.

Nė vitin 2000 qėndra e Tiranės nga Universiteti e deri tek Sheshi Skėnderbej u shpall Ansambėl Kulturor me vlera tė veēanta dhe mbrohet nga shteti

Po nė atė vit, e tėrė qendra e Tiranės, iu nėnshtrua njė proēesi restaurimi tė quajtur “Kthim nė Identitet” i cili pėrfshinte dy aspekte: lirimin e hapėsiravė tė zėna nga kioskat gjatė periudhės 1992 – 2000 dhe restaurimin e godinave me vlerė historike dhe arkitekturore.

Nė fund tė vitit 2001, mbaruan punime e Kishės Katolike tė Shėn Palit, mė e madhja nė Tiranė. Emri i saj kujton Apostullin Pal si ungjillizuesin e parė tė trojeve shqiptare. Nė letrėn drejtuar romakėve, Shėn Pali deklaron se: “... ka ēuar fjalėn e shenjtėderi nė Iliri”.

Psikologu
22-06-05, 03:48
21 Mbrekullite e Botes


7 Mbrekullite e botes antike

1. Piramida e madhe e Keopsit,Egjypt
2. Statuja e Zeusit ne Olimp te Greqise
3. Tempulli i Dianes ne Efes,Greqi
4. Varri i Mausoleus ne Halikarnas,Greqi
5. Fari i Aleksndrise,Egjypt
6. Kopshtete e Varura te Babilonise,Irak
7. Kolloseu i Rodit,Greqi.

7 Mbrekullite Mesjetare

1. Koloseum i Romes,Itali
2. Katakombat e Aleksandrise,Egjypt
3. Muri i madh i Kines,Kine
4. Stonehenge i Anglise,Angli
5. Kulla e Pizes,Itali
6. Pagoda Porcelani,Kine
7. Kisha Shen Sofia e Kostandinopojes,Turqi

7 Mbrekullite e botes Moderne

1. Ura e Bruklinit,USA
2. Empire State Building,USA
3. Statuja e Lirise,USA
4. Kulla Ejfel,France
5. Muzeu Luver,France
6. Taxh Mahall,Indi
7. Tuneli La Mash,France-Angli

Dilaver
25-06-05, 12:06
Nje Herkul gjeorgjian ne Librin Guinness

E Shtune, 11 Qershor 2005

Nje Herkul gjeorgjian i quajtur Nugzar Gograchadze, ka vendosur nje rekord boteror ne terheqjen e peshave. Gograchadze, kampion i botes ne kickboxing ka terhequr me forcen e tij, 12 vagone hekurudhore me peshe te pergjithshme 1.050 ton, ne nje gjatesi prej 5 metrash e 63 centimentrash. Sportisti gjeorgjan e beri kete demonstrim ne Stacionin Hekurudhor Qendror te Tbilisit. Ai theu rekordin qe mbahej nga sllovaku Barbaric (1.000 ton te terhequra per 4 metra). Kjo ndodhi me 25 maj.

Odise
30-06-05, 18:30
KLANI - SHKRUAN SOT


E Enjte, 30 Qershor 2005

10 gjera qe ndoshta nuk i keni ditur mbi ato


Ne zbulim te objektit te erret te deshires (mashkullore). Te udhehequr nga nje zonje angleze teper e informuar. Dhe me pjesemarrjen e vecante te Aristotelit, te dukeshes se Windsoreve (dhe te ndonje pajisjeje eketroshtepiake te dobishme)

Per me teper sesa nje arsye, nuk eshte ndonje liber per t'u lexuar ne autobus ndersa je duke shkuar per ne pune: nuk eshte format xhepi, peshon shume, ka 416 faqe, flet per seksin, ka vizatime te ndryshme qe mund te jene edhe te dobishme - per lexuesit e pangrene dhe per lexueset qe nuk e shohin veten poshte, as ne momentin kur vendosin tamponin. Eshte nje liber qe ne menyren e tij eshte pedagogjik dhe i sinqerte, pervecse ne titull: vetem aty nuk te ben ta zbulosh, ne menyre hipokrite e kane quajtur "Historia e V. - Biografia e seksit femeror", ku germa V. nuk ka kuptimin Veronika apo Vjollca, por Vagina. Autorja eshte Catherine Blackledge, e lindur ne vitin '98, angleze, e diplomuar ne kinema, gazetare shkencore, shkrimtare dhe autore edhe e programeve televizive. E kemi lexuar dhe nenvizuar, kemi marre edhe shenime. Ne fund te librit mund te arrish te ndjehesh i hutuar dhe i turperuar nga cilesite e jashtezakonshme te seksit femeror, por ndoshta mbi te gjitha edhe paksa te shushatur, sikur te te kete kapur ndonje semundje. Si pune mostretjeje ne stomak apo si ajo ndjesia perpara futjes ne nje provim, per te cilin jemi pergatitur shpejt e shpejt: shume gjera te mbledhura bashke. Le te provojme nje rigrupim.

1. Kujt i duhen meshkujt. Ne kohet e deshires per fekondim, eshte e nevojshme ta dime qe era e mashkullit rregullon ciklin menstrual dhe nxit ovulacionin: studime te ndryshme kane deshmuar se lyerja e buzes se siperme te femres me djerse nga sqetulla e mashkullit, sherben per kete qellim.

2. Aristoteli dhe mashkulli jo i perkryer. Sipas filozofit grek, sasia e nxehtesise, e pranishme tek cdo person, vendoste nese nje individ do te lindte mashkull apo femer. Meshkujt kishin nje sasi me te madhe nxehtesie- dhe sic e shpjegoi me pas ne shekullin II mjeku Galeni - per shkak te mungeses se nxehtesise qe do te ishte e nevojshme per te zhvilluar nje penis, tek femrat ai mbetet ne brendesi te trupit. Me pak fjale sic mendonte edhe Aristoteli: "gruaja eshte nje burre jo i persosur".

3, Klitor ajo, klitor ai. Autorja shkruan se "Klitori ngrihet ne menyre krenare ne krye te organeve te jashtme gjenitale te nje gruaje, por shtrihet ne thellesi dhe renjet e tij perqafojne te gjithe kanalin vaginal (...) Gjate eksitimit gjaku qe e pershkron, e ben te erektuar (...) Ne fakt eshte i ndertuar me te njejtat inde qe ndertojne edhe organin mashkullor: me fjale te tjera, behet fjale per te njejten strukture. Pra meshkujt kane edhe ata nje klitor. Ja se perse eshte e gabuar te thuash qe tek femrat ka nje mbetje te penisit, apo nje penis homolog. (...) Menyra me te cilen klitori femeror mbushet me gjak dhe fryhet, eshte e ngjashme me mekanizmin qe provokon erektimin mashkullor (ja perse Viagra funksionon edhe tek femrat)".

4. Jo vetem kenaqesi, por edhe femije. "Klitori eshte thelbesor per riprodhimin: pergatit organet gjenitale te grave per ta pritur dhe per ta mbajtur penisin ne brendesi pa rreziqe.(...) Ne saje te eksitimit te klitorit, lubrifikimi me i madh ben qe veshja delikate e mureve te vagines te pershkoje me pak rrisqe per t'u demtuar gjate raportit. Ja se perse roli i klitorit ne kenaqesi dhe ne riprodhim, eshte i dores se pare dhe te dyja funksionet jane te pandashme".

5. Nje teori mjaft antike. Deri ne shekullin XVII ideja me e perhapur ishte ajo qe kishte nxjerre Hipokrati - sipas te cilit orgazma femerore eshte thelbesore per ngjizjen, me mire akoma qe stimulon ate te mashkullit. Disa momente apo praktika mbaheshin si me te volitshme. Traktati mesjetar De secretis mulierum, pohon se "pas mesit te nates apo ne mengjes heret, burri duhet te filloje ta eksitoje gruan derisa ajo te filloje te deshiroje ciftimin. duhet t'i flase me perkedheli, ta puthe e ta perqafoje dhe t'i ferkoje pjeset e saj te poshtme me gishta. E gjitha kjo duhet bere per t'i zgjuar femres urine. (...) Kur ajo nis te flase duke belbezuar, burri mund te kete erektimin e vet dhe te bashkohet me te".

6. Nga Mesjeta tek vibromasazhuesi. Mjekesia per nje kohe te gjate ka qene e mendimit se orgazma eshte e nevojshme per shendetin e gruas. Nje teori e merituar, e mbeshtetur qe ne te merituaren Mesjete - "Grate qe kane nje deshire te papermbajtur per te pasur raporte seksuale, por qe nuk i kenaqin keto deshira, rrezikojne semundje te renda", dhe me pare akoma nga Galeni: per te kuruar shume semundje si histeria, ai sugjeronte shetitjet me kale,lojen ne kolovajze apo berjen e masazheve vaginale tek mjeku ose te nje mami. "Ne kete menyre gruaja mund te eksitohet deri ne dalldi". Por kishte edhe nje problem, sic ankoheshin mjeket: harxhohej shume kohe. Ne vitin 1906 doktor Samuel S. Walian shkruante se mssazhi manual "kerkon nje ore te tere per te dhene efektin dhe kjo fare mire mund te behet me ndonje gje tjeter ne 5 ose ne 10 minuta". Lindi vibratori.

7. "Ndihme qe e cmon cdo grua". Ky ka qene slogani i nje prej te pareve vibratore, qe u hodhen ne shitje: instrument mjekesor per te ndjekur terapite. Ne dhjetevjecarin e fundit te Teteqindes, ne Shtetet e Bashkuara, nje vibraror portativ kushtonte pese dollare dhe ishte aparati i peste elektroshtepiak pas makines qepese, ventilatorit, ngroheses se ujit dhe thekeses se bukes. Numri i prillit 1913 i revistes "Modern Prichilla", botoi reklamen e nje pajisjeje per "30 mije vibrime elektrizuese, fuqizuese, penetruese dhe rivitalizuese ne minute" Nuk eshte e qarte, shkruan autorja se "perse perdorimi mjekesor i vibratoreve ra ne mesin e viteve '900, por fakti se nisen te perdoreshin ne filmat e pare erotike, duhet te kete ndikuar opinionin publik dhe mjeket".

8. Duhet stervitje, por jo ne palester. Muskujt vaginale kane efekte te habitshme dhe avantazhet e nje vagine te stervitur dhe te tonifikuar kane vlere per te gjithe. Ka shkolla te ndryshme dhe ushtrime te posacme, qe ne kultura te ndryshme orientale percohen nga nena tek bija.

9. Sekreti i Wallis Simpson-it. Sic citon edhe libri, sipas disa njerezve, ishte e ashtequajtura "ngushtica e Shangait" e Wallis Simpson-it qe beri qe Britanise se Madhe t'i humbte nje mbret. Gruaja thuhej se "kishte aftesine qe te bente te ndieje nje zjarrmi te madhe sikur ajo te kishte ndezur brenda nje puro havane".

10. Pika G apo prostati? A ka ndonje qe eksitohet nese flitet per prostatin? Me siguri qe jo. Por nese flitet per piken G. ne menyre spontane biseda fillon e nxehet. E megjithate jane e njejta gje. Catherine Blackledge u shpjegon te gjithe atyre qe nuk e dine se edhe grate kane nje prostate, fuksionale dhe qe gezon shendet te plote. Dhe nga strukturta teper te ngjashme me ate te mashkullit. Vetem se tek grate ka shume ndryshueshmeri, persa i takon vendosjes te gjendrave dhe sjelljeve. Kjo do te shpjegonte se perse "me gjithe tentativat qe mund te zgjasin here here ore, dite, muaj por edhe vite, shume gra nuk jane te afta ta lokalizojne prostaten, domethene piken e tyrte G.".

PO KJO FOTO

Artisti Phillippe Bradshaw perpara nje prej veprave te tij, frymezuar nga "Origjina e botes" e Gustave Courbert-it (1866). Imazhi eshte nxjerre nga numri i pranveres se "Colors", tema e se ciles eshte epshi.

Gentiani
08-07-05, 18:34
Turqia ėshtė vendlindja e shumė civilizimeve tė mėdha :phrygierėve, ionėve, persianėve, helenėve, romakėve, selgjukeve dhe osmanėve.

Shumė emra qytetesh nė pjesė tė ndryshme tė botės si Philadelphia, Paris, Troja ose edhe vehtė emri kontinetal „Europa“ rrjedhin nga Anatolia.

Dy nga shtatė mrekullitė e botės kanė qenė nė Anatoli: Tempulli i Artemisit nė Ephesus dhe Mazoleumi nė Halicarnassus. Tė tjerat janė Piramidat nė Egjipt, Kopshtijet e varura tė Babilonit, Statuja e Zeusit nė Olimp, Kolozeumi nė Rhodos dhe Fari i Aleksandrisė

Anatolia ka qenė pikėmbėshtetėsja e parė e madhe e krishterizmit.

Kopshti i Edenit do tė ujitej nga njė lum, i cili e ndan nė katėr rryma kur e lėshon kopshtin ; dy nga kėto rryma janė Tigri (Dicle) dhe Eufrati (Firat) nga malet e Turqisė Lindore.

Krishterėt e hershėm, tė cilėt largoheshin nga ndjekja e romės, strehoheshin nė Kapadokki.

Pauli i Shenjtė ka lindur nė Tarsus (Turqinė lindore) dhe shumicėn e misioneve tė tija pėr tė krishterėt e hershėm i ka ndėrmarrė nė Anatoli si dhe ka shkruar tė shumtėn e letrave biblike.

Sulltan Pajaziti i II e dėrgon flotėn detare pėr tė marrė popullin hebrejė nė Turqi, pasi dėboheshin nga Spanja.

Gjuhėt indoeuropiane vijnė nga rrethet e Anatolisė dhe jo tė Rusisė. Shumė fjalė tė anglishtes si: angora, bulgur, byzantine, caique, divan, kiosk, mausoleum, meander, parchment, sherbet, turban, turquoise and yoghurt vijnė nga Anatolia.

Gentiani
07-08-05, 15:24
Europianėt e jugut, jo vetėm qė hajnė mė shumė pemė dhe perime, por edhe janė tė goditur shumė rrallė nga sėmundja e Kancerit dhe nga sėmundjet e sistemit tė qarkullimit tė gjakut. Kjo duhet tė ketė lidhshmėri mes tyre.

Shkenctarėt filluan me punimet dhe dėshironin tė dinin pėr mėnyrėn e ushqimit tė njerėzve nga sėmundja e Kancerit dhe nga sėmundjet e sistemit tė qarkullimit tė gjakut dhe atyre tė shėndoshė.

Rezultatet ishin senzacionale. Sa mė shumė qė konsumohen pemė dhe perime, pėr aq mė tė rralla janė sėmundjet e Kancerit dhe tė sistemit tė qarkullimit tė gjakut. Sot ka mbi 250 studime epidemiologjike nga kėto, tė cilat kanė lidhshmėri mes pemėve dhe perimeve si dhe rrezikut nga kanceri dhe tė cilat pėr sėmundjet e sistemit tė qarkulliit tė gjakut-Zemrės, kanė ndikim pozitiv.

Shembull nė Gjermani ēdo vit goditen nga kanceri rreth 340.0000 njerėz prej tė cilėve 210.000 vdesin nga pasojat e tij dhe kanceri qėndron nė vendin e dytė si shkaktarė i vdekjes. Sipas Statistikės 30 – 40 % e sėmundjeve tė kancerit shkojnė nė llogarinė e mėnyrės sė gabuar tė ushqimit. Mėnyra e drejtė e tė yshqyerit redukton sėmundjet e kancerit.

Efekti mė i madh arrihet me mė shumė pemė dhe perime pėr atė “5 porcione nė ditė pemė dhe perime“ e preferojnė shumė organizata shėndetėsore dhe mjekė, kampanjė e lansuar intenzivisht nė mbarė Evropėn.

Reduktimi i rrezikut tė kancerit tė mushkėrive mvaret nga mėnyra e pėrdorimit tė perimeve. Sipas World Cancer Research Fund and American Institute for Cancer Research, 1997 ėshtė pėr tu evituar edhe kanceri i zorrės sė trashė, kanceri nė gji dhe kanceri i mushkėrive. Gjithashtu i prostates, mėlēisė, grykės sė fytit munden tė mbrohen mė mirė nga kanceri, pėrmes ushqimit tė pėrshtatshėm.

Vehtė rreziku nga kanceri i stomakut mundet tė reduktohet pėr 60 % duke rritur mėnyrėn e ngrėnjes- konsumimit tė perimeve nga 100 nė 350 gr. nė ditė. Pemėt e perimet, jo vetėm qė mbrojnė nga kanceri, por ngrėnja e mjaftueshme e tyre merr mė pak yndyrė dhe krijon mė shumė lėndė balancuese dhe mė shumė vitamina mbrojtėse dhe lėndė bimore, tė cilat evitojnė edhe infarktin e zemrės.

A e dini se 70 % e tė gjitha sėmundjeve janė pasoja tė ndikuara nga mėnyra e ushqimit dhe diku 70. miliardė Euro vetėm nė Gjermani shpenzohen pėr shėrimin e kėtyre sėmundjeve, ku kilogrami i pemėve dhe perimeve diku 80 Cent kushton.

Psikologu
01-09-05, 13:20
A e dini se....


Nga nje fshat i varfer dhe i humbur ne Indi nje djale 17 vjeq arrin te leje pas 200000 pjesemarresit e konkursit te NASA. Djaloshi quhet Saurabh Singh dhe historia e tij eshte e pabesueshme.Jeton ne pjesen me te varfer te Indise ku gjithshka mungon.Lexoi ne gazete per konkursin e NASA dhe vendosi te mare pjese;rezultatet ishin te habitshme, arriti te mare maksimumin e pikeve.

Rezultatet e tij ishin: Aeronautike A++, Kimi organike A++, Kimi fizike A++ ,Magnetike A++ dhe minimumi ishte per Elektroniken A+ per kete ai u merzit sepse s'arriti dot te thyente rekordin boteror.
U nervozova sepse nuk llogarita kohen mire dhe ne fund bera nje gabim-thote ai.

Nuk kane qene prinderit ata qe kane ndikuar ne formimin e ketij gjeniu.Meson rreth 16-18 ore ne dite me ndihmen e nje indianeje qe ka qellim te saj tu jape nje inkurajim femijeve me talent ne fshatrat e varfera te Indise.Shkolla qe ajo ka hapur eshte rreth 40 km larg.

Murgesha
29-09-05, 17:35
Kureshtja e pashuar njerezore

Pse ora ėshtė e ndarė nė 60 min dhe pse minutat janė tė ndarė nė 60 sek?
Tė parėt qė e organizuan kohėn nė kėtė mėnyrė qė ėshtė dhe sot kanė qenė babilonasit. Falė tyre viti ishte ndarė nė 12 muaj sipas 12 fazave hėnore dhe ishte logjike qė dita dhe nata tė ndaheshin secila nė 12 orė duke korresponduar me tė 12 fazat e vitit. Presupozohet se kanė qenė po babilonasit ata qė e kanė ndarė orėn nė 60 minuta dhe minutat nė 60 sekonda sepse 60 ishte numri mė i madh tė cilit babilonasit i kishin dhėnė njė emėr.(sistemi gjashtėdhjetor)

Ora dhjetore. Nė 1793 u bė njė tentativė pėr tė pėrdorur sistemin dhjetor dhe pėr orėn dhe minutat. Kėshilli i Republikės francese vendosi qė ditnata tė ndahej nė 20 orė me nga dhjetė orė secila. Ēdo orė tė ndahej nė 100 minuta dhe ēdo minutė nė 100 sekonda. Ky sistem filloi nė pėrvjetorin e themelimit tė republikės. Viti ishte i pėrbėrė nga 12 muaj me nga 30 ditė dhe 5 ditė shtesė qė nuk bėnin pjesė tek asnjė muaj nė veēanti. Reforma ndikoi dhe nė organizimin e javės po nė favor tė dekadės, tre dekada (tre javė me nga dhjetė ditė secila) bėnin njė muaj. U prodhuan dhe ora me ndarje dhjetore por pas 13 vjetėsh nė 31dhjetor 1805 Napoleoni e hodhi poshtė reformėn duke e kthyer gjithēka nė normalitet. Ora dhjetore u propozua pėrsėri nė 1998 nga Swatch qė e quajti Beat pėr tė matur kohėn nė internet. Dhe ky eksperiment nuk ka funksionuar.

Gentiani
28-10-05, 21:20
Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” i cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti i Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.

Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,

Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukur qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.

Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjalash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.

Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj palme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė. Njė gjethė e tillė mund tė strehoj 10 njerėz.

Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trashėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.

Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė I quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².

Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².

Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.

Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.

Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.

Novobėrda ėshtė quajtur Mali I Argjentit e mė vonė Kodra e Re e cila ra nėn sundimin osman mė 1455.

Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.

Romani i parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.

Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.

Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin
1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.

Libri i parė i shkruar shqip ėshtė “Meshari” i Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555. Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.

Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

Mė 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me i pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.

Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia i pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.

Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė). Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur nė ditarin e tij.

Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.

Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.

Mali mė i lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.

Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha, ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr sherimin e sėmundjes sė zemrės.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.

Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.

Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.

doGzona
09-11-05, 02:22
Bomba atomike

Nje bombe atomike siq e dime edhe vete kan je reaksion te shpejt per te arritur deri te explodimi.Lendet te cilat i pershtaten prodhimit te kesaj bombe atomike jane urani-235 dhe berthma e uranit.
Pasi qe urani permban shume pak nga urani-235 atehere berthama uranore perqendrohet ne ate duke marrur e shume uran ne lenden explozive.Qe neutrodet e liruara te mos humbin para se te takojne ndonje berthame duhet njeriu ti kete ne kete rast edhe disa lende tjera te nevojshme berthamore.Duhet te kete ne kete rast edhe nje pjese te mjaftuar te uranit , nje lende kritike , dhe kjo lende kritike mvaret e tera nga procesi i uranit uran-235 .Nese njeriu arrin qe te ketė kete uran-235 deri ne 100% , atehere mjafton me 20 kg te kesaj qe nje eksplodim te jete i mundeshem ne kete rast, por nese njeriu merre nje sasi te madhe te uranit-235 atehere ketu egsiton rreziku se ketu behet vetendezja e kesaj qe ne kete rast quhet si lend mbiktitike.Per ti ikur kesaj lende mbikritike ne vend te kesaj , njeriu mundet te kete lende nenkritike dhe qe keto se bashku te i shperthej kur njeriu deshiron te beje nje explodim berthamor dhe te merre ne kete rast nje lend te pershtateshme. Ne kete menyre u be edhe shperthimi i bombes ne Japoni (Hiroshima dhe Nagasaki) ne vitin 1945 , sepse lendet ishin bere si lend mbikritike.Modeli i bombes qe u perdoren ketu ishte sikur ato te nje pushke , dhe keshtu si edhe vete emri thote qe per te i ikur lendes nenkritike , duhet qe te largohet edhe nje lende tjeter qe quhet nenkritike , sepse kur keto ndeshen me njera tjetren ,atehere lenda behet mbi kritike dhe dergon deri ne explodim, pra lenda mbikritike nuk guzon te ndeshet me po te njejten lende.

Murgesha
10-11-05, 19:46
Miqtė e zėnė nė internet, shtojnė divorcet.

Gazeta britanike Guardian Wekly raporton se sitet nė Internet qė bashkojnė shokėt e vjetėr tė shkollės, po "shtojnė prishjen e martesave, pasi burrat dhe gratė tė mėrzitur me njėr-tjetrin, kontaktojnė me tė dashurat o tė dashurit e dikurshėm"
Duke komentuar se si kjo praktikė ndikon nė numrin e divorceve mes britanikėve, qė nė vitin 2004 arriti shifrėn mė tė lartė pėr shtatė vitet e kaluara, Kristina Northėm, zėdhėnėsja e shoqatės sė organizimit tė martesave Relate thotė:
"Plot njerėz kanė mbresa tė bukura nga lidhja e parė qė kanė pasur nė shkollė ose kolegj. Nėse nuk janė tė lumtur me partnerin qė kanė, fillojnė tė mendojnė se si do tė kishte qenė nėse nuk do tė ishin ndarė nga i dashuri ose e dashura e parė".
Gazeta thotė se tani tė martuarit qė nuk janė tė lumtur, e kanė mė lehtė se kurrė tė "hyjnė nė Internet dhe tė nisin lidhje romantike, nė vend qė ti zgjidhin problemet emocionale qė kanė me njėri-tjetrin si bashkėshortė".

vjeshta
21-11-05, 18:05
Jasteku qe te zgjon nga gjumi

Quhet Linus ,dhe eshte nje jastek "inteligjent"qe,permes nje dridhjeje zgjon personat e shurdher.Eshte nje shpikje e 15 te rinjeve te shkolles se lart nga Pontetera,ne rrethinen e Pizes qe, mbasi ka fituar ne zgjedhjet krahinore dhe shteterore me qmimin -Nderrmarrja me e mire rinore achievement Italia 2005-, do te konkorroj tash ne Oslo per finalen te European competition of young enterprises.Idea eshte e thjeshte :nje ore zile e thjeshte,e bazuar vetem ne tingull, nuk ju nevojitet personave te shurdher. Jasteku i kaltert Linus,ndersa, permes nje mekanizmi qe lidh nje ore zile digjitale me nje mjet baze pa fije,leshon nje dridhje te afte qe te zgjoj me levizje.Te rinjet Archimed,me shumice vajza,kane filluar te mendojn rreth ides se tyre duke ju falenderuar projektit -Shkolla e nderrmarjes 2005- e financuar me 40 mije euro nga krahina e Toskanes dhe nga rrethina e Pizes ndermjet Fondit social europian,qe ka permbledh gjithesejt 60 nxenes te krahines. Hap mbas hapi te rinjet kan punuar sikur ne nje nderrmarje te vertet ,duke u nisur nga plani i biznesite edhe nga projektimi per te perfunduar me realizimin e prototipit me bashkepunimin e qendres se teknologeve te Navacchio.Patenti eshte ne faze te regjistrimit e sipas nxeneseve do te duhej te kushtonte rreth 27 euro

Gentiani
25-11-05, 22:20
Hėna ėshtė saktėsisht 4527 milonė vite e vjetėr.
Shkenctarėt e ETH nė Zürich si dhe nga univerzitetet e Münster, Köln dhe Oxford -it nė bazė tė provave tė shkėmbinjėve kanė sjellur deri mė tani pėrcaktimin mė preciz lidhur me moshėn e Hėnės.

illyria
18-01-06, 21:22
A keni ditur qė mbreti shqiptar Zogu mban rekordin e Ginisit nė pirjen e duhanit.
Ai pinte rrafsh nga 300 cigare nė ditė ose 15 pako! :oops:

Gentiani
24-05-06, 18:35
Mė shumė ka irlandez nė Nju York se nė Dablin tė Irlandės; si dhe mė shumė italian se nė Romė dhe mė shumė hebrenjė se nė Tel Aviv;

qė pas Varshavės, Ēikagoja pėrbėn popullimin mė tė madh tė polakėve nė Botė;

qė njerėzit nga Suedia, Japonia dhe Kanada e dijnė numrin e banorėve tė SHBA-ve mė mirė se vehtė vendasit-amerikanėt.

qė ka mbi 100 Galaksi dhe secila ka miliarda yjesh;

Tėrmeti mė i rėndė nė rruzullin tokėsorė ka qenė ai i Korrikut tė 1201 nė lindje tė detit mesdhe. Ka pasur mbi njė milion tė vdekur, nė pėrgjithėsi nga Egjipti dhe Siria.

1876 SHBA e ka blerė Alaskėn nga Rusia pėr 7, 2 milion dollarė;

Vullkani mė i madh ekziston nė Mars me njė gjerėsi prej 595 km dhe lartėsi prej 24079 m – dhe ėshtė tre herė mė i lartė se Mount Everesti;

India ka qenė vendi mė i pasur nė Botė, deri nė pushtimin nga ana e Anglezėve nė shekullin e XVII;

Napoleoni nuk ka lindur nė Francė, por nė ishullin e Korsikės dhe nga prindėrit Italianė;

Para 5000 viteve kinezėt e kanė zbuluar qė mėndafshi krijohet nga krimbat e mėndafshit dhe mbi 3000 vite kėtė sekret e kanė mbajtur pėr vehte;

Marko Pollo ka lindur nė ishullin Kroat Korēulė;

Leonardo da Vinēi ka mundur me njėrėn dorė tė shkruaj dhe tjetrėn tė vizatoj njėkohėsisht;

Pas disa vitesh tė zbulimit tė „botės sė re“ nga ana Kolumbos, spanjollėt kanė mbytur mbi 1,5 milionė indianė;

Aleksandri i Madh ka qenė epileptik;

Jeta mesatare e njė bujku nė mesjetė ka qenė 25 vite;

gjatė teshtjes, ndalojnė tė gjitha funksionet e trupit nė atė moment – edhe zemrės;

Gjuha ka mbi 9000 nerva tė shijimit;

Veshkėt filtrojnė ēdo ditė mbi 1500 litra gjakė;

Zemra e njeriut rrah afėrsisht 35 milon herė nė vit;

mesatarisht njeriun e zenė gjumi mbrenda 12 – 14 minutave;

pėr njė ditė, nė mushkėri kalojnė 10000 litra ajėr;

Mulliri me erė, e ka origjinėn e vėrtetė nga Irani dhe ėshtė pėrdorur pėr bluarjen e drithėrave.

Drinni
25-05-06, 19:52
Konceptet e para per computerin vijn nga shek. 19
Charls Babbag ne shek.19 zbuloi konceptet e para per programim me makina llogaritse me memory.
por nga mungesa teknike dhe financiare ky zbulim mbetet i padefinuar deri ne shekullin 20.
rreth viteve 30-ta Gjermani Konrad Zuse vuri ne jet nga idea paraprake llogaritsin e par Z1, Z2,dhe si i perfunduar mbetet Z3 me 1941. i Perkryer llogaritsi i par u arrit me 1942 si computeri i par me relei !

Zana_ch
26-05-06, 23:03
A e keni dite se 25 % te tokes ne Zvicer jan te mbulura me uje.

Espresso
27-05-06, 17:20
Zana

Pas cdo pyetje vjen pikepyetja??? Mos i harro shenjat e pikesimit ahahahaha

Murgesha
28-06-06, 16:58
...Muajt e vitit e kanė burimin nga koha e romakėve tė vjetėr

...Muaji Janar (muaji i parė i vitit tek pas vitit 152 p.e.s.) mban emrin e zotit tė shtėpisė Janus (Januarius) i cili kishte dy fytyra. Njėra fytyrė simbolizon hyrjen, tjetra daljen. Me kėtė mbrohej edhe marrje-dhėnia e detyrės sė konzujve tė cilėt merrnin detyrėn e tyre nė Janar.

...Muaji Shkurt rrjedh nga romakishtja e vjetėr “Mensis Februarius” gjatė tė cilit kremtohej festa e shpagimit dhe e pastėrtisė.

...Deri nė vitin 152 p.e.s. muaji Mars ishte muaji i parė i vitit. Marsi rom. Martius (dedikuar perėndisė sė luftės te romakėt e vjetėr Mars) ishte muaji nė tė cilin fillonin betejat.

...Muaji Maj nderon baba-perėndinė romake Jupiter Maius. Ndėrsa qershori (Juni) i ėshtė kushtuar bashkėshortes sė tij Juno

...Nė muajin korrik (Juli) romakėt nderonin Julius Cesarin, ndėrsa nė Gusht (August) pasardhėsin e tij Augustus. Pėr muajin Prill (April) supozohet se rrjedh nga aperire=hape

...Pasiqė deri nė vitin 152 p.e.s. viti fillonte nė muajin Mars, muaji Shtator ishte muaji i shtatė i vitit, Tetori i teti e kėshtu me rradhė. Pra, qė nga viti 152 p.e.s. katėr muajt e vitit shtator-dhjetor quhen ende ashtu edhe pse nuk janė muaji i shtatė, i tetė

pokeri
10-11-06, 14:42
A e keni ditur se...
- Qytetin mė tė vjetėr nė Francė, Marsejin e kanė themeluar grekėt rreth vitit 600 para epokės sė re.
- Nė kohėt e lashta gratė kineze e pėrdornin kukullėn qė pėrmes saj t'u tregonin mjekėve se ku ndjenin dhembje.
- Libri me madhėsi mesatare me emrat e tė gjithė insekteve
(900 000 lloje) do t'i kishte rreth 6000 faqe.


- Me ardhjen e ditėve tė zymta dimėrore nevoja e njeriut pėr gjumė, rritet. Nė fillim tė muajit mars, kjo nevojė fillon tė zvogėlohet.

- Nė viti 1994 ėshtė organizuar njė pritje e pazakonshme e Vitit tė ri. Udhėtarėt pasanikė tė gatshėm tė paguanin nga 23000 dollarė, kaluan 32 orė fluturim nė njė avin konkord, duke hyrė nė zona tė ndryshme kohore dhe kėsisoj duke e pritur Vitin e ri disa herė gjatė atij udhėtimi.

- Tapetat e letrės janė prodhuar nė Kinė pak pas shpikjes sė letrės. Nė Evropė erdhėn nė shekullin XVI.


- Emri i lules Tulipan ka origjinė nga fjala persishte 'dulbant', qė do tė thotė turban (lloj kapele), me tė cilėn ngjanė kjo lule.


- Napoleoni kishte shkruar romane tė mira, disa prej tė cilėve ngjajnė nė krijimet letrare tė Edgar Allan Po.

- Nė vitet e '30 tė shekullit XX, heroi i Diznit Miki Maus, nė burzėn filmike vlente sa edhe Greta Garbo.

- Gjatė njė viti pihen mė se 135 milion m2 kafe. Nė mesin e lėngjeve nė tregun botėror kafeja e zė vendin e dytė, menjėherė pas naftės.


- Pėrkundėr mendimit tė rrėnjosur qė gomarėt janė shtazė budallaqe, ata nė tė vėrtetė janė ndėr shtazėt mė tė menēura nė mesin e thundrorėve. Ata, pėr shembull me qimet e mjekrrės e provojnė se nė telin rrethor a ka rrymė elektrike, ndėrsa nė vende tė rrezikshme shkelin vetėm atėherė kur kėtė ta ketė bėrė njeriu qė i prinė.

- Qė nga mesjeta ngjyra e kuqe simbolizon fitoren. Nė atė kohė prijėsit qė humbasnin luftėn ishin tė detyruar tė shtronin pelerinėn e tyre tė purpurtė qė fituesi tė ecte mbi tė. Nga ky zakon ka mbetur rregulla qė me rastin e vizitiva tė burrėshtetasve tė shtrohet qilimi i kuq.

- Sipas njė studimi amerikan, mėlmesat e njohura origano, cimet dhe kim, jo vetėm, qė pėrmirėsojnė shijen e ushqimit (gjellėrave, ėmbėlsirave etj) por edhe i shkatėrrojnė bakteret.

- Shteti federal i SHBA-ve Alaska, ka mė sė shumti Parqe Nacionale (8).

-Kuajt flejnė nė kėmbė. Kėmbėt e tyre kanė njė sistem tė veēantė tetivash, eshtrash dhe nyjesh qė mundėsojnė pa asnjė problem tė mbajnė peshėn e kėsaj krijese tė rėndė, edhe nė gjendje kur muskujt e tyre janė krejt tė paangazhuar.

- Shteti i parė qė grave u dha tė drejtėn e votės ishte Zelanda e re. Nė vitin 1893.

- Gjuha e kameleonit ėshtė dy herė mė e gjatė se sa trupi i tij.

- Loja e shahut mė sy tė mbullur ishte e njohur nė Persi dhe Indi qė nė shekullin e VIII.- Lotėt e njeriut prodhohen nga katėr gjėndrra qė janė tė vendosura pranė syve. Pjesa mė e madhe e tyre kalon pėrmes hundės. Ajo qė ėshtė interesant ėshtė fakti qė pėr ēdo ditė njeriu tajon (edhe pa qajtur hiē) rreth gjysmė litre lotė!

- Kur njeriu fryn hundėt, shpejtėsia e ajrit qė del nėn presion arrinė deri nė 160 km/h.


- Libri mė misterioz nė botė ėshtė zbuluar nė vitin 1912 nė Itali. Deri nė ditėt e sotme askush nuk ka arritur ta deshifroj shkrimin e saj (natyrisht as pėrmbajtjen).


- Orgazmi i njeriut mesatarisht zgjatė 4 sekonda. Te derrat plot 30 minuta. Gjatė ēiftėzimit treditor Luanėt i "lumturojnė" partneret e veta ēdo 15 minuta. Minjtė e Australisė janė aq "aktiv" sa qė disa edhe vdesin nga rraskapitja. Pėrkundėr tyre, Elefanti e hedh "peshqirin" pas 3 sekondave.

pokeri
10-11-06, 14:47
- Kryeqyteti i Sirisė Damasku ėshtė qyteti mė i vjetėr nė botė me kontinuitet tė jetės nė tė. Lulėzimin e arriti 2000 vjet para Romės e cila u themelua nė vtin 753 para epokės sonė.
- Paraardhėsi i parė i kalit tė sotėm, para 50 milion vitesh ishte i gjatė 30 cm ndėrsa i lartė 25 cm. Nė kėmbėt e para i kishte katėr, ndėrsa nė kėmbėt e prapme tre gishtėrinj.
- Qė sytė tanė qė nga lindja kanė dimensionet e njejta, ndėrsa hunda dhe veshėt rriten gjatė gjithė jetės.
- Asnjė copė letre katrore, pa marrė parasysh dimensionet nuk mund tė thyhet (paloset) me shumė se 8 herė.
- Mesatarisht 10 njerėz vdesin gjatė njė viti nga ngulfatja me lapsa kimik.
- Qė Isak Njutni ishte pėrjashtuar nga shkolla si tinejxher, me kėrkesėn e nėnės sė tij e cila kishte dashur qė ai tė bėhej bujk (farmer).
- Qė priftėrinjtė nė Egjiptin e vjetėr i nxjerrnin tė gjitha qimet nė trup, pra edhe ēerpikėt dhe vetullat.
- Krokodili nuk mund ta nxjerr gjuhėn pėrjashta.
- Qė qeveria amerikane nė vitin 1969 e aprovoi ligjin pėrmes sė cilit shpallej akt ilegal; "Ēdo kontakt i qytetarėve tė SHBA-ve me jashtėtokėsorėt apo mjetet e tyre transportuese".
- Ėshtė e pamundur tė teshtihet me sy tė hapur?
- Pinguinėt mund tė zhyten nė thellėsi deri nė 400 metra.
-Lufta mė e shkurtėr nė Histori, konsiderohet ajo mes Zanzibarit dhe Britanisė sė madhe, e cila kishte zgjatur 38 minuta.
- Makushi e ka syrin mė tė madh se trurin.
- Nėse kali nė pėrmendore ka dy lėmbėt e para nė ajėr- personi nė tė ka vdekur nė betejė. Nėse kali vetėm njėrėn kėmbė tė ngritur nė ajėr- personi ka vdekur nga plagėt e marra nė luftė. Nėse tė 4 kėmbėt i ka nė tokė, personi ka vdekur nga vdekja natyrore.
- Elefantėt janė kafshėt e vetme qė nuk mund tė kėrcejnė.
- Trupat qė ktheheshin nė kartelet e tyre gjatė luftės secesioniste pa humbje nė njė tabelė e shkruanin "0 tė vrarė- zero humbje", preja nga vjen shprehja OK.
- Qė kukulla barbika sikur tė ishte nė pėrmasa natyrore do tė ishte e gjatė 2m 18 cm me proporcionet 99-46-84.
- Eskimezėt i kanė 15 emėrtime pėr fjalėn tonė "borė-dėborė".
- 13% e Amerikanėve besojnė qė njė pjesė e hėnės ėshtė bėrė nga djathi.
- Qė Miguel De Servantesi dhe Uliam Shekspiri kishin vdekur pėr njė ditė, 23-04.1616.
- Nė Anglinė e vjetėr njerėzit nuk kanė guaxuar tė bėnin seks pa lejen e mbretit, sidomos nėse ishte fjala pėr anėtarėt e familjes mbretėrore. Kur ēifti dėshironte tė kishte fėmijė duhej kėrkuar leje nga monarku, i cili do t'u dorėzonte njė pllakėz tė cilėn e varnin nė derė gjatė marėdhėnieve seksuale. Nė tė shkruante: "Fornication Under Consent of the King", apo si shkurtesė (akronim) F.U.C.K.Pikėrisht kėsisoj u krijua kjo shprehje.

Loni i Vjeter
10-11-06, 15:09
---Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.


---Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.


---Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.


---Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.

---1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.


---Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.

---Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000

---Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

---Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.

---Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.

---Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.


---Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.


---Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.


---Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.

---Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.
---Sipas Byrosė sė mirėnjohur ne SHBA Census, 19% e fėmijėve nė Amerikė jetojnė nė varfėri.
---Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.


---Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
---Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

---DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

---Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

---Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

---Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė


---Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.---Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.


---Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm

---Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

---Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

---Peshkaqenėt nuk sėmuren.

---Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

---Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

---Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

---Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,


---Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

---Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.


---Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

---Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.

---Minjtė nuk mund tė vjellin.


P.S Materiali i huazuar nga www.geocities.com (http://www.geocities.com).

Murgesha
10-11-06, 15:12
A e keni ditur se njė temė e tillė egziston tek nėnforumi Shkenca dhe Teknologjia??

Pupi
16-02-07, 21:27
Shka a qekjo shkarravin more ?

http://upload.wikimedia.org/math/1/9/8/1984228a00bd79b411c3e328c853634a.png
http://upload.wikimedia.org/math/2/c/d/2cd9afe5b223e61e03c9d1ba024204e0.png
http://upload.wikimedia.org/math/3/f/4/3f4e423c76299d1fa0fa2d74feb78138.png
http://upload.wikimedia.org/math/3/b/2/3b29609a13b37bc478168bff2695d6c3.png

Pupi
17-02-07, 21:42
Shka a qekjo shkarravin more ?

http://upload.wikimedia.org/math/1/9/8/1984228a00bd79b411c3e328c853634a.png
http://upload.wikimedia.org/math/2/c/d/2cd9afe5b223e61e03c9d1ba024204e0.png
http://upload.wikimedia.org/math/3/f/4/3f4e423c76299d1fa0fa2d74feb78138.png
http://upload.wikimedia.org/math/3/b/2/3b29609a13b37bc478168bff2695d6c3.png


Dritėviti

Dritėviti ėshtė largėsia qė drita pėrshkon nė zbrazėtirė nė njė vit: rreth 9.461 × 1015 metra (9.461 bilion kilometra.)
Njė dritėvit, dv ėshtė njė masė astronomike (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Astronomike&action=edit)dhe jo njėsi kohore.
Dritėviti nuk lejohet mė nga Sistemi Njėsior Ndėrkombėtar (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sistemi_Nj%C3%ABsior_Nd%C3%ABrkomb %C3%ABtar&action=edit) qė prej vitit 1978. Megjithkėtė vlen nė astronomi (http://sq.wikipedia.org/wiki/Astronomia) si e domosdoshme dhe pėrdoret ende.
Njėsi tė tjera tė ngjashme me dritėvitin janė:

ly/Dritėviti-dv
lh/Dritėora-do
lm/Dritėminuti-dm
ls/Dritėsekondi-ds
Dritėsekondi, Ds (gati 300.000 km),
Dritėminuti, Dm (rreth: 18 milione km) dhe
Dritėora, Do (rreth: 1,08 Miliardė km).Njė dritėvit (1 Dv) ėshtė i barabarte me :

9,460528 · 1015 m, d.m.th. gati 9½ bilionė km,
63240 NjA (Njėsi Astronomike) ose
0,3066 pc (Parsek (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Parsek&action=edit) ose Paralakssekonda).Mė gjerėsisht nė Wikipedia (marr nga wikipedia).

falma_lotin
26-02-07, 22:14
A e keni ditur se ...Mali me i larte ne bote eshte mali Everest, qe gjendet ne Nepal/Tibet dhe ka lartesine 8848 metra.

Zana_ch
03-03-07, 07:51
A e keni ditur se ........ Kenga me e transmetuar ne Radiot amerikane eshte shpallur ''Yesterday'' e Beatles.

6 miljon here eshte transmetuar.

Giovanni
07-03-07, 20:41
A e keni ditur se Bret Biit para se te fillonte karjeren si aktor ka punuar ne nje firm qe shkrinte frigoriferat d.m.th kush kishte nevoj ta shkrinte dhe ta pastronte frigon thirrte Bret piitin.

Agolli
10-03-07, 01:22
A e keni ditur se pardje ka qene 8 Marsi.............:biggrin:

Gentiani
11-03-07, 02:52
Sinqerisht tani, ti pėrshtasim pėrmbajtjet temave dhe tė mos shkruajmė ēfarė na kujtohet dhe qė nuk ka tė bėjė me temat, ndėrkaq pėr ata qė "nuk e kanė ditur" - lexo fillimin e temės, shkrimet qė nuk kanė tė bėjnė me temėn, largohen pa paralajmėrim.

ssara
13-03-07, 13:10
Ne bote ka me shume se 600milion telefona, gjysma e botes ende nuk ka bere asnje telefonate.....

ssara
13-03-07, 19:23
kulla parisit esht ndertuar per nje vit ekspozim
dhe sot harxhohen 8miljon euro per mirmajtjen
dhe evizitojn 4.5miljon turista ne vit

--------------------------------------------------------------------------------

Artisti
17-03-07, 16:59
A e keni ditur se :

Shkaterrimi me i madhi i Atmosferes qe e mbron Token, shkaktohet nga Njerezit dhe Kafshet..

laliloli
17-03-07, 22:22
A e keni ditur se ;


Megjithese ne bote ka me shume se 600 milione telefona ,gjysma e botes ende nuk ka bere asnje telefonate .

Gentiani
22-03-07, 00:36
Siaps njė Stduimi te Unievrstietit te Cambrdige nuk laun rol rneditja e shkorjnave nė njė Fjali, me rėnėdsi ėhstė qė shkornja e parė dhe e fnudit tė jenė tė sakta. Pjesa tejtėr mudnen tė jenė poltėsisht tė pėrzeira dhe tė jenė tė leuxeshme. Kjo ndodhė, sespe syri i nejriut nuk e lexon ēdo shkorjnė, pra me fajlė tė tejra trurit nuk i nejoviten tė gjihta te dhėnat pėr pėrpnuim tė infromacioneve.

E ēudishtme ėh!

dr1ta
24-03-07, 00:56
Planeti mars i ka dy hena :Phobos dhe deimos

ARI_03
24-03-07, 14:09
.........................Aspirina iu bėn dėm maceve.

prishtinasi
11-04-07, 18:52
Njė orė eksperimentale atomike e ndėrtuar bazuar nė njė atom tė vetėm mėrkuri ėshtė tani ora mė preēize nė tė gjithė botėn. Ajo ėshtė tė paktėn 5 herė mė e saktė se ora standarde.

Kjo orė mat lėkundjet e njė joni mėrkur, njė molekulė e ngarkuar elektrikisht, e mbajtur nė njė fushė magnetike duke prodhuar “tik-take” me frakuenca mė tė mėdha, qė ndryshe nga ato me frekuencė tė ulėt, e lejojnė kohėn tė ndahet nė njėsi mė tė vogla, gjė qė rrit preēizionin e pajisjes. Ky version i fundit i orės me mėrkur ėshtė mė i sakti ndėr tė gjithė llojet e orave atomike, duke pėrfshirė edhe disa lloje qė pėrdornin pothuajse tė njėjtėn tekninė por me lloje atomesh tė ndryshme.

Ora standarde e pėrdorur deri mė tani pėr matjen e kohės nuk do tė humbiste apo tė fitonte ndonjė sekondė pėr 70 milion vjet. Ndėrsa versioni mė i fundit i orės me mėrkur nuk do ta bėntė kėtė gjė pėr 400 milion vjet.

Kėto pajisje tė preēizionit tė lartė mund tė gjejnė aplikime tė mėdha nė shumė fusha. Pėr shembull, orėt e sakta mund tė pėrdoren pėr tė pėrmirėsuar sinkronizimin nė sistemet e ndėrlidhjes, nė rrjetet e telekomunikacionit. Kėto standarte tė reja mund tė pėrdoren pėr tė matur saktėsisht “konstantet bazė” tė fizikės dhe pėr tė pėrcaktuar nėse kėto ndryshojnė me kalimin e kohės, njė pyetje e cila ka ndikime shumė tė mėdha nė mėnyrėn pėr tė kuptuar origjinėn dhe tė ardhmen e universit.

rilinda
11-05-07, 20:08
Sa shqiptarė ka nė Tokė!

http://img413.imageshack.us/img413/3774/92810826lw9.png (http://imageshack.us)

Arkza
11-05-07, 20:21
po valla veq se kam dit qe kaq shume ,
Zoti e boft Hjar po shume jemi e u shtofshim hale hee:biggrin:

rilinda
11-05-07, 21:09
• Nė trurin e maceve ka 32 muskuj...

• Nė SHBA, 1/3 e zezakėve, mes 20-29 vjeē janė nė burg ose nėn hetime...

• Njė mashkull harxhon mesatarisht 3350 orė duke u rruajtur e qethur...

• Vetėm mushkonjat femra piskojnė...

• Shteti mė me tepėr rrugė tė asfaltuara ėshtė Franca...

Elina
01-06-07, 14:24
...Breshka mund te hece me 10 km ne ore...Milingonat e ndiejne termetin qe me pare dhe dalin menjehere nga folete...
Peshkaqenet nuk semuren...Fellenza eshte ne gjendje qe 30 dite te jetoje pa ushqim...Per te prodhuar nje Kg mjalte, bletes i duhet te thithe nektarin e 12 milione luleve, duke bere rreth 300.000 kilometra fluturim...

Elina
03-06-07, 00:58
...Me shume se 1 miliarde transistore prodhohen...cdo sekonde.


Kompjuteret moderne jane ndertuar duke u bazuar ne sistemin nervor,por edhe kmpjuteri modern nuk i afrohet as nivelit te nje zvarritesi...


Nese do te mund te perdornim 13% te trurit, do te mund te shfaqeshim nga nje vend ne nje tjeter.


Shkenctaret britanik kane llogaritur se macat,te cilat ata i mbajne ne shtepi per nje vit, asgjesojne 50 milione minj dhe 20 milione zogj te vegjel :eek:

rilinda
03-06-07, 12:51
Balenat mė gjigande nė botė.
Njė balenė mund tė jetė dhe 33 metra e gjatė. Ky ėshtė kurioziteti i fundit pėr balenėn qė vjen nga plazhi I Kanovės. Biologėt e kanė gjetur pjesė tė skeletin e balenės, ku thanė balena gjikande mund tė jetė dėmtuar nga ndonjė anije. Nga analizat e skeletit doli se balena kishte moshėn 4- vjecare.
Deri mė tani janė evidentuar 15.000 deri nė 20.000 balena nė tė gjithė botėn dhe vetėm 10% e tyre janė me reflekse tė njėjta. Mė tė shumtėn e kohės balenat emigrojnė qindra milje nga bregu, por ndonjė nga tė rejat I afrohet shumė bregut. Balena e fundit ėshtė parė para njė viti nė bregun lindor tė Floridas. Kafshėt qė tėrhiqen mė shpejt nga valėt zanore qė vijnė nga toka, janė balenat gjė qė I afron drejt bregut.Shitja e njė zog shqiponje
http://www.spekter.com.al/167/pamje/Kurioz-5.jpg
Njė zog shqiponje u shit 18 mijė lekė nė qytetin e Shkodrės. 47-vjeēari nga fshati Shllak, Marash Marku, ndėrsa kishte dalė nė mal pėr tė gjetur ushqim pėr bagėti, ka gjetur nė folenė e saj njė zog shqiponje tė braktisur. Pasi e ka marrė me vete, ai e ka sjellė atė nė qytetin e Shkodrės duke e nxjerrė nė shitje. Ofertė pas oferte, ēmimi ka arritur deri nė 18 mijė lekė, ku fshatari nuk ka hezituar mė, por e ka shitur atė menjėherė. Ky ėshtė rasti i tretė qė fermerėt shkodranė sjellin nė qytet pėr tė shitur zogun e rrallė. Vitin e kaluar pikėrisht nė muajin Janar, nje fermer nga fshati Brucaj shiti shpendin e rrallė 15 mijė lekė. Ndėrsa, nė Tetor 2001, njė fermer nga Vermoshi shiti zogun e shqiponjės 21 mijė lekė.


Djali qė nuk ndjen dhembje
Tim Kridland duket se ėshtė njė njeri qė nuk ndjen dhembje, ashtu si tė gjitha qeniet e tjera tė vdekshme. Qė kur ishte nė shkollė, i ēudiste shokėt e tij tė klasės, teksa e pėrshkonte krahun e tij me njė age pa ndjerė dhembje, ndėrkohė qė tani ka filluar tė shfaqet edhe nė publik. Testet shkencore tė kryera ndaj kanė tij kanė treguar se Tim ėshtė nė gjendje tė durojė nivele dhembjeje shumė mė tė larta nė krahasim me qeniet e tjera njerėzore dhe me normalen e mundshme pėr njė njeri. Tim nga ana e vet shpjegon se ėshtė forca e mendjes ajo qė e lejon tė shpohet me gjilpėra dhe tė durojė nivele ekstreme tė tė nxehtit apo tė ftohtit edhe pse pohon qė e ka studiuar me kujdes anatominė e njeriut dhe e di mjaft se deri nė ē’pikė dėmtimi i njė arterieje mund tė jetė fatal.

Pupi
03-06-07, 14:48
Sa shqiptarė ka nė Tokė!

http://img413.imageshack.us/img413/3774/92810826lw9.png (http://imageshack.us)

O, Falimenderit Rilinda.
Nga edhe mė lind kjo thėnje:

Do ti ngrisim 16 Milion Shqiptarė pėr ta mbrojtur shenjėterin ton Shqiptare

luckyman
03-06-07, 15:30
Me sa e di uné se ne Zvicerr jetojnč 200,000 Shqiptaré?!

marré nga nje gazeté zvicerrane.

Arkza
03-06-07, 15:34
Me sa e di uné se ne Zvicerr jetojnč 200,000 Shqiptaré?!

marré nga nje gazeté zvicerrane.hahahhaahaha Nuk e di un Saktisht se sa jan Shqipateret ne Ch , por un kam Vrejt nje gje se shume ka dhe kam menduar se pas 50 vitesh dote bohet Ch-jaaa e Shqiptareve :biggrin:

Pupi
03-06-07, 18:08
E si do tė mbes me tė birin tim qė jeton me maman e tij ?
Jo, mo ska kėtu dyshim fare, Edhe njė shqiptarė mė shumė!

Pėr Moderatoret propozim.(Munges kohe nga unė)
Tė hapet njė temė pėr kėtė dukuri Geneale.
Genealogia Familjare- Lisi dhe rrėnjėt e tija !

rilinda
03-06-07, 18:30
Me sa e di uné se ne Zvicerr jetojnč 200,000 Shqiptaré?!

marré nga nje gazeté zvicerrane.
Nuk e kom shkru prej mendjes tem at shifėr...

luckyman
03-06-07, 19:09
hahahhaahaha Nuk e di un Saktisht se sa jan Shqipateret ne Ch , por un kam Vrejt nje gje se shume ka dhe kam menduar se pas 50 vitesh dote bohet Ch-jaaa e Shqiptareve :biggrin:Kamé friké se do te behet e kunderta,.gjenerata tjeter nuk do te flasé me Shqipé.

luckyman
03-06-07, 19:17
Nuk e kom shkru prej mendjes tem at shifėr...Edhe uné fola sipas mediave Zvicrrane,..

Jetojné 10% te Kosoves ne CH
kurse 500.000 nga krejt ish-Yu.

Zero Cool
04-06-07, 00:03
Sa shqiptarė ka nė Tokė!

http://img413.imageshack.us/img413/3774/92810826lw9.png (http://imageshack.us)


Shum bukur me msusin, hajt tani tregona edhe sa nga keta e ndjejne veten Shqiptar, edhe e kemi numrin e sakt !ZC

rilinda
06-06-07, 17:05
Ende nuk janė bėrė ato hulumtime! Ju siguroj se kur t'i gjej do t'i sjell kėtu!

rilinda
06-06-07, 17:46
Pėr herė tė parė koncepti i sinusit dhe i kosinusit nė trigonometri ėshtė futur nga shencėtari arab Batani. Tabelėn e parė tė sinuseve e bėri Hasan El Marakeshi mė 1299-n.


Nervi optik i syrit pėrbėher nga 500 mijė fije, tė cilat nėse renditen njėra pas tjetrės arrijnė gjatėsinė prej 60 kilometrash.

Nė njė mjedis tė hapur, kur nuk fryen erė, zėri i njeriut mund tė dėgjohet 200 metra larg.

Nė vitin 1795, njė nėpunėsi nė Berlin i lindi ideja qė shtėpitė e qytetit tė shėnoheshin me numra, kurse emėrtimi i tyre ėshtė bėrė shumė mė vonė.

Prej kohėsh njerėzit kishin vėnė re se krokodilėt, pasi hanin gjahun e kapur, fillonin tė lotonin. Kjo dukuri tė linte pėrshtypjen se kjo kafshė qante pėr prenė e ngrėnė. Prandaj dhe lindi shprehja "LOTĖT E KROKODILIT", qė personifikojnė hipokrizinė e njerėzve tė ligj. E vėrteta ėshtė se krokodilit nuk i vjen keq pėr kafshėn e ngrėnė, por ėshtė gjėndra e kripės, ajo qė prodhon lotėt. Pasi krokodili ka ngrėnė kafshėn, fillon veprimin gjėndra e kripės, qė ndalon sasinė e tepėrt tė kripės, e cila del jashtė nė formė tė lotėve.

Elina
07-06-07, 21:12
... Cdo foshnje,pas lindjes ka sakte 350 eshtra,ndersa njeriu i moshuar ka 144 me pak. Ekspertet kane zbuluar se shume eshtra gjate fazes se zhvillimit te njeriut,shtrihen vetvetiu dhe keshtu forcojne skeletin e njeriut.

ssara
07-06-07, 21:39
Nje njeri i ritur merr fryme afersisht 25000here ne dite.....

Mesatarisht qdo dite bien nga 50 deri1000 fije floku.....

Ne qytetin e Hamburgut ne Gjermani ka 27 xhamia....

Kosova me siperfaqe 10897km katror zoteron nje potencialmineral te tilleqe krahasohet me provincat me te permendura ne Evrope si Ruri, Silezi,Sudeto etj.....

Zero Cool
10-06-07, 12:36
Haga ( Den Haag ) ėshtė fshat / katun ?!

Albanian eX|PerT
23-06-07, 18:51
Cdo njeri fle mesatarisht 6 orė nė natė dhe studim i ri vė nė dukje se gjumi mund tė jetė kyē pėr pėrmirėsimin e kujtesės.

Shkencėtarėt nė shkollėn mjekėsore tė universitetit Harvard nė bashkėpunim me ata tė universitetit tė Pensilvanisė studiuan pėr 1 vit e gjysėm rreth 60 tė rinj pėr tė parė e nė ē’mėnyrė gjumi afekton kujtesėn.

Ata u dhanė personave pjesė leximi pėr t’i mėsuar pėrmendėsh dhe pas njė pushimi 12 orėsh u kėrkuan atyre tė thonin atė qė mbanin mend.

Nga ky studim doli se ata qė ishin lejuar tė flinin gjatė pushimit kishin njė kujtesė mė tė mirė sesa tė tjerėt qė kishin qėndruar zgjuar gjatė pushimit 12 orėsh.

Autorėt e studimit thonė se kur personi fle pasi ka mėsuar diēka tė re, ky gjum ndihmon pėr ruajtjen e kėtij informacioni nė tru.

rilinda
29-06-07, 01:25
...se delfinėt kurrė nuk flenė mė shumė se dy orė, por edhe atėherė flenė me njėrin sy tė hapur.

...se produktiviteti i patates ėshtė aq i madh sa, teorikisht, prej njė patateje pėr 10 vjet mund tė fitohen 10 milionė sosh.

...se gazeta holandeze "Courant" ėshtė gazeta mė e vjetėr qė botohet edhe sot. Numri i parė ėshtė botuar mė 8 janar 1656 dhe ende ruhet nė redaksinė e kėsaj gazete.

Elina
30-06-07, 21:43
...se femijet me sy te zi reagojne 15 here me shpejte se ata me sy ngjyre te kalter.Ata jane me te mire ne sportet,ku kerkohet reaksion i shpejte p.sh futboll.
Ndersa femijet sykalter jane me te mire ne sportet ku nuk varet nga reaksioni i shpejte p.sh Golf.

rilinda
01-07-07, 18:28
...se poema e njohur indiane "Mahabharata" pėrbėhet nga gati 3.000.000 fjalė.

...se nė Portugali ėshtė zbuluar dhe prodhuar makina elektrike pėr thyerjen e arrave, e cila mund t'i thyejė afro 550 kg arra pėr njė orė.

... nė Indi fliten 15 gjuhė zyrtare dhe 1.500 dialekte.

... secili francez brenda vitit ha mė shumė se 15 kilogramė djathė.

... japonezet hanė mė sė shumti peshk nė botė.

... disa fise afrikane bartin tatuazhet jo pėr shkak tė zbukurimit, por pėr shkak se besojnė se Zotat i mbrojnė pjesėt e trupit me tatuazh.

rilinda
10-08-07, 12:01
...qukapiku mund ta godas drurin deri nė 25 herė brenda njė sekonde!?

...sot tė gjitha bletėt e botės brenda njė dite prodhojnė rreth 3.000 ton mjaltė.

...shpendi i quajtur albatros mund tė flejė pėrderisa fluturon!? Ėshtė vėrtetuar se nė kėtė gjendje ai mund ta arrijė shpejtėsinė deri nė 40 kilometra nė orė.

...nė mesjetė sheqeri ka qenė shumė luksoz dhe ka kushtuar nėntė herė mė shtrenjėt se qumshti!?

Rozali Bredford konsiderohet gruaja mė e trashė e tė gjitha kohėrave!? Nė vitin 1987, ajo peshonte 544 kilogramė.

rilinda
23-08-07, 20:29
...qenia mė e vjetėr e gjallė nė tokė ėshtė njė dru i cili tashmė i ka mbushur 4.700 vjet dhe rritet nė kodrat e bardha tė Kalifornisė.

...nė Romėn e vjetėr oratoria ėshtė mėsuar nė shkolla: fėmijėt e mėsonin oratorinė qė nga mosha dymbėdhjetė vjeē e tutje.

...nė kohėn e festimit tė Vitit tė Ri qeveritarėt e Babilonisė, nė shenjė tė pendimit pėr mėkatet e tyre, u kanė lejuar klerikėve qė t'i godisnin publikisht. Pas kėsaj ata zėshėm i kanė pranuar mėkatet dhe pastaj janė kthyer nė rangjet qeveritare.

...i biri i Nostradamusit, Michel, kishte parashikuar se fshati francez Puzen do tė shkatėrrohej deri nė themel nga zjarri. Por, meqė parashikimi i tij nuk doli i vėrtetė, Michel vetė ia vuri zjarrin Pulzenit. Fshatarėt e zunė dhe si "shpėrblim" e vranė nė mėnyrė mizore.

...njė fėmijė i jashtėzakonshėm ka qenė 4-vjeēari, Kim Jong, nga Seuli. Ai shkruante poezi, zgjidhte detyra tė vėshtira matematikore, fliste rrjedhshėm katėr gjuhė (koreanisht, japonisht, anglisht dhe gjermanisht) dhe e kishte koeficientin e inteligjencės prej 210 pikėve.

...se delfinėt kurrė nuk flenė mė shumė se dy orė, por edhe atėherė flenė me njėrin sy tė hapur.

...se produktiviteti i patates ėshtė aq i madh sa, teorikisht, prej njė patateje pėr 10 vjet mund tė fitohen 10 milionė sosh.

...se gazeta holandeze "Courant" ėshtė gazeta mė e vjetėr qė botohet edhe sot. Numri i parė ėshtė botuar mė 8 janar 1656 dhe ende ruhet nė redaksinė e kėsaj gazete.

egi
14-09-07, 14:05
- Egiptas e kan zhvilluar shkrimin figurativ pėrafersisht 3000 vjet para lindjes tė Kristusit. Nė fillim figurat e kan pas domėthenjen e njė fjale, por pastaj vetėm njė rrokje ose disa bashkėtingėllore: zanoret nuk i kan shėnuar.

pirro
14-09-07, 16:18
Ligji i pare ne form te shkruar ka qene qysh ne shek. 18 para krishtit I ashtuquajturi KODI HAMURABIT.

yllbardh
16-09-07, 21:23
Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.

rilinda
17-09-07, 18:53
...... numri 12.345.678.987.654.321 ėshtė shumėzim i numrit 111.111.111 me vetveten.

Artisti
18-09-07, 07:46
A e keni ditur se

Kur te zgjoheni ne mengjes, jeni per 3 cm me te medhenj se ne mbremje.


Pra mundeni mi thane veti, o i madh hhhhahahahahhahaha

Kujt i intereson me ja spjegue se qysh eshte e mundur, nuk pritoj me ja spjegue
.

egi
18-09-07, 14:29
A e keni ditur se

Kur te zgjoheni ne mengjes, jeni per 3 cm me te medhenj se ne mbremje.


Pra mundeni mi thane veti, o i madh hhhhahahahahhahaha

Kujt i intereson me ja spjegue se qysh eshte e mundur, nuk pritoj me ja spjegue
.


valla bash po me intereson si eshte e mundur kjo...une kom ni qe njeri ne mbramje eshte ma i trash se ne mengjes, po qe ndryshon gjatesia kurr

egi
18-09-07, 14:32
Macen e cila i takon species sphynx, e kan shumezuar prej maces te vogel qe ne vitin 1960 eshte pjell pa asnje qime...

rilinda
18-09-07, 19:17
... Aleksandri i Madh kishte vdekur papritur nė Babiloni nė moshėn 33-vjeēare. Trupi i tij ėshtė bartur nė Memphis mė karrocė tė madhe tė cilėn e kanė tėrhequr 64 mushka. Rruga qė u pėrshkua ishte afro 1.500 km nėpėr shkretėtirė dhe ende nuk dihet saktėsisht se ku gjendet varri.

...se egjiptianėt e vjetėr i donin aq shumė macet sa nuk u dhimbsej as jeta e tyre qė ta nxirrnin macen nga rreziku. Pėr macen qė ngordhte pikėlloheshin sikurse pėr vdekjen e ndonjė anėtari tė familjes.

...se ēdo vit nė sipėrfaqen e tokės bien 100.000 meteoritė mė tė rėndė se 100 gramė.

...se diametri i diellit ėshtė 1.392.000 km, qė ėshtė 109 herė mė shumė se ai i tokės.

Artisti
19-09-07, 08:23
valla bash po me intereson si eshte e mundur kjo...une kom ni qe njeri ne mbramje eshte ma i trash se ne mengjes, po qe ndryshon gjatesia kurr


Deklarate mbi gjendjen Kombetare
mengjesore
:biggrin:
:biggrin:

Qytetare te nderuare, jemi ne nje gjendje jashtezakonisht te lakmuar, ne mengjes zgjohemi me gezime, zgjohemi dhe po te matemi jemi me te medhenj sepse:

Kurrizi perbehet nga palca kurrizore dhe nyjet kurrizore, palca kurrizore nga shtrirja e gjate, gjate nates bemehet dhe nga kjo vie deri te zmadhimi i njeriut, palca kurrizore gjendet ne mes te nyjeve kurrizore, pra qdo palce kurrizore bemehet dhe rezultati eshte:-Njeiru me i madh.


Deklarate mbi gjendjen Kombetare
mbremore
:biggrin:
:biggrin:
Qytetare te nderuare, jemi ne nje gjendje tejet te palakmuar, ne mbremje, nga lodhja e dites dhe qendrimi i tepert ne kembe, ne zvogelohemi per 3 cm, kjo eshte pasoje e palces kurrizore e cila gjate tere dites shtypet nga nyjet kurrizore dhe me kete palca kurrizore tkurret, pra nje gjesend qe ne mengjes, ne lartesi e mbrrini pa probleme, ne mbremje harroneeeeeeeeeee qyyyyyyy.


Falenderoj ata te cilet me perkrahen sidomos pirron per reput. e mandatin tjeter, varet nga ju a do te konkuroje apo jo.

Deri atehere mirembeteshi dhe sukseseArtisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Elina
24-09-07, 00:35
Nese damaret e njeriut do te vendoseshin njeri pas tjetrit, do te mund te pershkonin Ekuatorin 2 here.

Kavaleri
24-09-07, 04:25
Nese i hap dy duart edhe i has per praguj te deres edhe i mban gjat ashtu diku deri ne 10 sec, pastaj i lironi duart nga pragu i deres.
Efekti esht qe diku 10-15 secona duart e tuaja do ngrihen automatikisht perpjet pa komanden tuaj.

Nese ju ka prishur nje CD, apo DVD esht grithur ju ate mundeni ta riparoni.
Shiko vendin ku esht demtuar, edhe mbi ate te grithur vendoja pak kallandat te dhembeve, ferkojeni pak edhe pastaj e pastroni me pak uj, apo edhe me guh.

U prezentuan Live ne Sat 1.
Clever! (http://www.sat1.de/comedy_show/clever/)

Kavaleri
24-09-07, 04:33
...... numri 12.345.678.987.654.321 ėshtė shumėzim i numrit 111.111.111 me vetveten.

A e keni ditur se Zeroja nuk Figuro ketu?!

rilinda
08-10-07, 18:26
... Breshka e gjelbėr, e cila gjendet nė brigjet e Brazilit, ėshtė duke u zhdukur. Nė ēdo 1000 lindje tė shėndetshme vetėm dy mbijetojnė.


... 100 milionė vjet mė parė peshkaqenėt pėrbėnin rreth 60% tė tė gjitha specieve oqeanike. Aktualisht ata pėrbėjnė vetėm 3% tė tyre.

Amina
10-10-07, 19:04
A e keni ditur,se meshkujt flasin, po aq sa femrat?

Femrat flasin rreth 16.000 fjale ne dite, meshkujt ju afrohen me rreth 15.000 fjale ne dite!

Eh une kam mendu, qe veq femrat flasin shume hhahahhaah

Ma-Origano
08-12-07, 11:17
Murgesha pune e bukur!!!!

emine
19-02-12, 20:49
A e keni ditur se

Kur te zgjoheni ne mengjes, jeni per 3 cm me te medhenj se ne mbremje.


Pra mundeni mi thane veti, o i madh hhhhahahahahhahaha

Kujt i intereson me ja spjegue se qysh eshte e mundur, nuk pritoj me ja spjegue
.

hajt nese ske harru

emine
19-02-12, 20:51
Se njeriu gjate vitit perbin pa vedijen e tije gjer ne 13 cope isekte,me se shumti jan marimangat te cillat na futen ose ne permjet hunde ,gojes kure flejm

emine
19-02-12, 20:57
Njė burrė suedez ka mbijetuar i bllokuar nė makinėn e tij tė mbuluar nga bora pėr dy muaj me radhė dhe pa ushqim.
Sipas policisė suedeze, personi u gjet tė premten nė njė makinė nė fund nė mes tė njė pylli dhe temperatura nė atė zonė kishte rėnė nė -30 gradė Celsius.
Burri ka thėnė se ėshtė bllokuar nė makinėn e tij qė nga data 19 dhjetor dhe ka mbijetuar duke ngrėnė borė. Policia ka bėrė tė ditur pėr mediat se nuk ka arsye tė vėrė nė dyshim kėtė histori.
Tashmė burri 45-vjeēar ėshtė nė spital dhe mjekėt mendojnė se mbijetesa e tij ėshtė njė mrekulli. Sipas tyre, njė person mund tė mbijetojė pa ushqim vetėm njė muaj.

Zana_ch
19-02-12, 21:08
A e dini qė ju nuk mund teshtij (teshmja ) me sytė hapur?


Wussten sie schon, dass man mit offenen Augen nicht niesen kann?

Dali!Keq!ch
24-02-12, 16:15
A e keni ditur se dituria qe e gezojme ne sot ishte e mbajtur e fshehet ne kisha..
per me shume ndicni videon
RTL 2

Shqip:
http://www.youtube.com/watch?v=6csnHsWBHNA

Deutsch:
Welt der Wunder Spezial

1/5 http://www.youtube.com/watch?v=UWJQPzJnza0
2/5 http://www.youtube.com/watch?v=eqnvgd2BBmc
3/5 http://www.youtube.com/watch?v=BNh6ByBY94g
4/5 http://www.youtube.com/watch?v=mHaJPz5vTwM
5/5 http://www.youtube.com/watch?v=9h23HWTFl68

Dali!Keq!ch
04-03-12, 19:36
A e keni dit arsyn pse Kosova nuk radhitet si shtet ne uebfaqet e medha si Google, Youtube, Facebook etj..
Jo qe ato nuk e njohin apo qe nuk e dine qe Kosova eshte Shtet i pavarur por arsya eshte kjo:
Lokalizimi apo radhitja e shteteve bazohet me Java locales si shembulli ne ISO 3166 cka Kosova nuk eshte mbrenda kesaj ISO.


Pse Kosova nuk eshte ne aty mund te pergjigjet edhe me mire Fatmir Limaj.