PDA

View Full Version : Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit


Naki
11-06-05, 21:21
Tė nderuarė Forumist me ndihmen e dy miēėve Psikologut dhe Florit, poetėve tė forumit ju ofrojmė Poezit mė tė bukura tė pėrzgjedhura,ēė janė postuar deri me tani nė Kopshtin e poezisė nė forumin Dardania.de.

1.Te Ura / Psikologu

2.Kulla e Dugagjinit/ Guri Sylaj

3.Duke qarė femijeris/ Floriani

4.Qyteti Im/ Tushja

5.Sonte/ Lazdrani

6.Mė falė Kėnga Ime/ Odise

7.Tė dua Nėnė,tė dua shumė / Dr Leone

8.Dhimbje / Murgesha

9.Vetėm sonte te mė gjindesh pranė/ Engjelushja

10.Emri Ytė/ Cicėrrima

11.Ishulli im/ Indriti

12.Ku je ti / Zana

13 Loti i artė/ Caki

14.Tė Kėrkova/ Barbaroza

15 Mė Thuajė/ Shejtonka

16. Udhėtim nėpėr Natė/ Honesty

Leximė tė Kėndshėm ju Deshironė Naki

Naki
11-06-05, 21:26
Te ura

Aty ku per herė te parė u takuam
aty jetoj qe shumė vite
kur heren e parė me dole ne takim
me dashuri me prite.


Tek ajo urė e vjeter e jona
aty me shkon mendja qdo ditė
po te me lejonin aty
lapidar do te kisha ngritė.


Aty filloj dashuria e jonė
aty zemrat tona u bashkuan
gezimi i parė na doli nga fytyra
kur njeri tjetrin pranuam.


Nga ai vend i vjeter aty
kam thurur shumė kujtime
qe akoma i mbajė ne zemer
me plotė permallime.


Sikur te mundja te kthej kohen
nga aty ku e tera filloj
qdo gjė do te pranoja
edhe nese si rob do te jetoj.


Ne atė vednin e vjeter te ures
shumė njerez tash kalojn
e mua me dridhet zemra
kur kujtimet atje me dergojn.

Atje kalova par do vitesh
kur ty ste kisha mė pranė
deshta apo nuk deshta fare
lotet per faqe me ran.

Sė pari kur te takova aty
me ranė lotet e gezimit
tash se dyti kur kalova
ne ranė lotet e mallengjimit.

Me mungove aq shumė
me mungoj fytyra e jote e qeshur
per atė te shkruaj vargjet
te dua edhe pse je e vdekur.

Tė mbajė te gjallė ne kujtime
qdo kund edhe te vendi i parė
si gjithmon me ty
qe te deshta jamė krenar.


Krenari dhe dashuria e jonė
nuk do te vdesė kurrė
andej permendoren e kemi te ngritur
aty ne vendin tonė mbi urė.
_________________

Naki
11-06-05, 21:28
KULLA E DUGAGJINIT

Kulla i leshon za kulles
Dugagjini flet
djelmenine po e bene gati
Kosova po i tehrret.

Kulla e Dugagjinit
me frenxhi prej guri
djelmenin po e bene gati
se po i therret Flamuri.

Kethehet nga mergimi
si oshtime orteku
Lulja e Dugagjinit
Trimi SALI CEKU.

Po vjen nga Tropoja
nje djal Dugagjini
me mauzere ne dore
LUAN HAJREDINI.

Vijn djemte e Kosoves
me arme e me shoke
kan ba be ne Flamur
per me e mbrojt kete toke.

Djemte e Dugagjinit
te fala i qojne Drenices
pushke e fishek ke
ne kulla te Smolices.

Ne Junik deri ne Drenice
jemi gardh si lisa,
aty ku nje vritet,
ngriten kater plisa.

Kulla e Dugagjinit
rriti breza e breze,
i rrite djemte per pushke
si Dielli me rreze.

Kulla e Dugagjinit
Kulle e Tokes Shqiptare,
Djep e istikam
i Ushterise Clirimtare.

Naki
11-06-05, 21:33
Duke Qarė Fėmijerin

ME QAJN SYT NATEN NE PERENDIM
ME QAN SHPIRTI PER CDO KUJTIM
DHE KUJTIM SA VIJN E RRALLOHEN
BASHK ME DHIMBJET
QE PERKUNDRAZI SHTOHEN.!!

NUK KAM ME LOT !
DESHPERIM KAM PLOT
KALOVA JETEN E RINIS
DUKE KUJTUAR
QE S'JETOVA DITET E FEMIRIS .

A MENDJE E BEKUAR!!!!
NE MES KUJTIMEVE JE HARRUAR !!
HARROVE TE JETOSH DHE RININ
DUKE QARE FEMIJERIN !!!!!!!!!!!!!!!!

Naki
11-06-05, 21:35
Qyteti Im


Po vi nga qyteti i endrrave
mendoj per qytetin e gjumit
dhe ja mengjesi serisht
paska zbardhur ketu
streheve te rruges prita,
prita deri sa te ndalet shiju
te gjitha endrrat i takova
ne ni enderr
athua cila deg rritet ne guret e
ketyre germadhave
kur te takoj endrren serisht do te flas
per gjumin...

Naki
11-06-05, 21:38
Sonte

Te shpresoj para se Dielli
ne perendim te humbe
Te prese para se rrezet e para
kur puthin qiellin
Te kerkoje,Sonte,Neser....
gjithe jeten ne kerkim...per ty
Sonte,Neser i vetmuar..
me Sy tek ti
Flase e thrrase,per ty
Eja Shpirte
Eja me rrezen e para ne mengjese
Eja me ngrohe qdo qelize te trupit tim.
Se edhe kjo eshte jete
Qe qdo kush e kupton
Se ne gjuhen shqipe eshte
Gravue e shkrue ne zemren time
Fjalet TE DUA
_________________

Naki
11-06-05, 21:46
ME FAL KENGA IME


me fal -

se toka ime ma la tisk ne zemer

vrazhdesine e te huajve te pashpirte

malet e mia ma lane pjerrtesine e fjales

thikeperpjete ne theqafje te epikave rrufe

muranat e gureve te mij te ēare nga krismat ne moh

ma lane heshtjen e tymosur hi te shprushur zanoresh

fushat e mia djerrina me shume se blerime buke bukolike

ma lane etjen e barit te verdhe shkrum i gjalle per 'i pike uje

lisat e mij homerik tym e mjegull n'zgabime te verbta

ma lane duhmen e rrufeve shkrum i vdekur ne udhebote

stuhite e huaja kurr pa pushua kthyer ne puhiza erevdekjesh

sapo ma forcuan vrullin e qendreses shkemb kosove ne kosa

gjaku im kryeneq pervlues nga perbuzjet dosa demografike

ma la dridhjen e dejve te brejtur duke kulluar epike ne gur

te huajt e mij - prore zemra e huaj luleve te ferrit te botes

ma lane pezmatimin frymemarres te kohes vare ne ēengela

me shtate sy hapurme fal - kenga ime

qe rrodhe shkrum shkume e gjak pergoje bulevardeve me bula te vdekshme

E,

kenga ime e gjalle!

Naki
11-06-05, 21:50
Tė dua nėnė tė dua shumė.


1.
Shpirti im ėshtė pėrmalluar
ثshtė tretur bėrė shkumė
Ka shumė kohė s’tė kam takuar
Tė dua nėnė tė dua shumė.

2.
Syri im ėshtė duke qarė
Po rrjedh lot tamam si shi,
ka shumė kohė qė s’tė kam parė
ka kohė nėnė qė s’rri me ty.

3.
Veshi im ėshtė shurdhuar
ėshtė bėrė porsi bori,
zėrin tend mė s’ka dėgjuar
shėrohet nėnė po t’dėgjoi ty.

4.
Goja ime rri e heshtur
ska dėshirė tė nxjerr mė fjalė
shpirti im ėshtė shumė i etur
e dogji malli pėr ty o nėnė.

5.
Zemra ime digjet flakė
nga malli u bė hi e shkrumb,
tė kujtoj unė ditė e natė
tė dua nėnė tė dua shumė.

6.
Dora ime mė nuk shkruan
rri e ngrirė porsi njė shkėmb,
zemra ime pėr ty vuan
shpirti nėnė pėr ty mė dhėmb.

7.
Kėmba ime s’do tė ecė
si njė lis qėndron nė vėnd,
s’di ē’tė bėjė kėmba e shkretė
do tė vij nė drejtimin tėnd.

8.
Ti je yll qė shumė ndriēon
mėshira e Zotit mbi tokė,
ti je ajo qė mė gėzon
pa ty s’ka kuptim kjo botė.

9.
Ti je hėna qė dritė bėn
me kėtė dritė gjej rrugėn unė
ti ēdo dhembje ma shėron
tė dua nėnė tė dua shumė.

10.
Me pėrgjėrim zemra ime
tė lutet ēdo ditė o Zot
mėshiro Ti nėnėn time
dhe tė gjitha nėnat nė botė.

Naki
16-06-05, 21:08
Dhimbje.

Shumė vite kanė kaluar
Shumė vite qė mė mungon
Prehėrin tėnd me vite e dėshirova
Fjalėn nėnė qė kurrė nuk e shqiptova

Pa emrin tėnd buza mė ėshtė tharė,
Pa qeshjen tėnde kam mbetė e vrarė
Tė thėrisja nė dėshpėrim, tė dėshiroja nė gėzim
Thirrjet e mia nuk arrinin dot nė amshim

Ti ishe engjull kur ike prej kėsaj bote
Dhimbjen nuk e kuptoja se ēdo tė thotė
Ty t`u hapėn dyert e amshimit
E mua mu hap dera e rėndė e jetimit

Unė tani vetė nėnė jam, si ti dikur
“ Ku tė kam nėna ime” spraj sė kėrkuari
Tė dėshiroj mė shumė se kurrė
Ta hjek nga zemra mallin pėrvėluar

Kush nėnėn ka humbur,
Parajsėn tokėsore se ka shijuar
Pėrgėdheljet, ledhatimet, kujtimet
Pė gjithė jetėn tė mohuara.

Naki
16-06-05, 21:17
Vetėm sonte tėm gjindesh pranė...

Sonte sa kam dėshirė tė jem me ty
kur pikat e shiut bien pa ndalė
tė dalim dor pėr dore netė di
qyelli pėr dashurintonė tė mos qajė.

Tė dalim tė shetisim nė kėt natė
kur bėn ftohtė dhe po bjen shi
nė njerėn dorė tė mbaj ombrellėn
kurse me tjetrėn tė tė mbaja ty.


Fjalet qė bashkė i kemi folur
me mallė sonte po i kujtoj
tė puthurat nga zemra qė mi dhurove
mė bėjnė qė kėt natė un sonte ta mallkoj.

Se kjo vetmi, m plasi, ket zemer
afrohu t lutem, oo shpirt im
mi puth buzet dhe m“merr n“perqafim

Azgjė nė jetė mė tepėr nuk dua
vetėmsonte tėm gjindesh pranė
tėt drejtohem me tė njejtat fjalė
qė dikur tė jam drejtuar vashė.

Tė dua engjulli im
kėte duhet ta kuptosh
zemra po flet e duart po shkruajn
fjalėt qė mė sė shumti i deshta sot...

Nj dit do t vij e ta
degjoj ofshamen tende,
kur t vij te ti, i dashur im
me prit me krahet hapur ?

Dua te hidhem ne perqafimn tend,
dua buzet ti puth,
shtrengimin, tend po e ndiej,
ooooooh zot cfar ngrohje oh Zot cfar ndjehnje..........!!!

Po me afrohet Realiteti, dhe e
ndjehj mallin tend,
Dhe ja ku jam, prane teje......

A jam pran teje XXXXXXX o shpirt!!! ??? Apo esht vetem nj Ender ??

T dua dhe t them, dhe t them, the t them.........prap t dua, t dua, t dua, t dua, t dua !!!


Ahh Zot !!!!Ahhhhhhhhhh!! Pse!? Pse!? Pse!?
_________________

Naki
16-06-05, 21:21
EMRI YT

Emri yt me tingellon perhere,
ne mendje te kam dite e nate
emri yt me mban ne jete
hija jote cdokund me percjell.


Emri yt me jep shprese e jete,
ti me dashuron me te vertet
emri yt me ndan zemren flete-flete
emri yt eshte fuqi e fshehte.


Emri yt me qendron ne zemer
ti je e bukur,je e dashur
qenia jote eshte e lumturuar
si te pranveres e ke ate emer.

Naki
16-06-05, 21:28
Ishulli imPo kėrkoj ishullin tim,

Si Odiseja Itakėn,

Ec e ec e s’ka mbarim

Eci ditėn e eci natėn.Sa vė kėmbėn nė shkretirė,

Djegia mė ther gjer nė shpirt.

“Jam i lirė a s’jam i lirė”

Monolog qė mė ronit.Sa vė buzėn mbi oaz,

Fluturon si flutur shpresa.

Paskam lindur pėr kafaz,

Zogu i kafazit mbeta.Po kėrkoj ishullin tim,

Nė kėrkim mė humbi jeta,

Pa mė dėgjoni njė grimė:

Ndahet nė pesė copa zemra?

Naki
16-06-05, 21:32
Ku je Ti


Mė prit sonte nė ėndėrr se do tė vi,
por mos u tremb pėrsėri!
Flej, sdo tė trokas as nė der,
as nuk do tė zgjoj,
por do tė puthi lehtė,
dhe prap do tė shkoj...


Nėse mė pyesin engjujt
qka ke pa me sy?
Unė do tė flas
Veq pėr TY!
Nė emrin tėnd,
do tė bėj be,
atėherė dhe engjujt
do tė qajn pėr NE!


Kur nė varrin tim fillon punimi
Kur nė varrin tim fillon vajtimi
Kur nė varrin tim tė vėjn kurora
atėherė i DASHUR dije se tė harrova!


Njė ditė kur tė zgjohesh,
mso laj syt me lotė!
Dikush do tė thotė,
se nuk jam nkėt botė!
Ti mos pyet si vdiqa,
pyet si jetova,
pyet si mė shkuan ditėt
qė pa TY i kalova...


Qė tė kujtoj mė shtin e kaluara!
Qė tė dua mė thot zemra!
Tė mė duash nuk tė dėtyroj,
por duam nėse e meritoj!


Nuk jam poete
tė shkruaj poezi!
Por fjalėn "TĖ DUA"
e shkruaj vetėm pėr ty!
Bilbili nė degė
sa bukur kėndon.
Ti puthsha buzėt
TY qė e lexon...


Pse je vetėm nė mendime?!
Pse nuk i thua lamtumirė vetmisė?!
Edhe pse e vogėl ėshtė zemra ime,
pėr ty do tė bėhėt kopsht i dashurisė!


Kujtimet e rinis,
tani pėrfundojn,
dhe njė jetė tė re,
tani po fillojm!
Nuk dua tė shoh
ty me lotė nė sy,
sepse nė kėtė botė
tė dua veq TY!!!


Mbaroj drama pa kuptim!
Mbaroj loja pa fillim!
Mori fund ėndrra pa fjetur!
Mė mori vdekja ende pa vdekur!
Mori fund gjithēka pėr mua,
kur smunda tė them se sa TĖ DUA...
_________________

Naki
16-06-05, 21:35
Loti art

Mė del para me atė lot,
Mė thrret mbrapa me zė,
Mė len ne kujtim njė dashuri,
Njė kujtim me njė lot tė art.

Ajo qė mua tash ma therr zemrėn,
Ajo qė nuk mė len tė qetė,
Ėshtė loti yt i cili rrjedh,
Ai lot qė unė e quaj lot i art.

Sa shumė shprehje ka ai lot,
Sa shumė dhimbje shprehė,
Sa thirrje bėne ne zemrėn time,
Ku e prek edhe shpirtin e dashurisė.

Nė qetėsin mė tė thell,
Dashuria lufton nė vetėveti,
Krijon dėshprim dhe ngushllim,
Prodhon emocione sėbashku me lot.

A thua jam i pa mėshirė,
Sepse nuk kthej kokėn e tė shiqoj,
Nuk jap njė shiqim tė fundit,
Lotit tėnd qė rrjedh pa pushim.

Ai lot pėr mua thot shumė,
Ai lot mua mė shqetėson,
Nė thellsit mė tė imta tė dashurisė.
Mė krijon njė shqyrtim.

Nuk mundem tė shiqoj,
Nuk mundem tė ledhatoj,
Nuk kam fuqi mė nė vetėveti
Qė atė lot unė ta fshijė.

Tė lutem e dashur shumė,
Mos e rrjedh lotin pėr mua,
Mos mė kujto, mos mė mendo,
Mbajėm si njė tradhėtar.

Ti je pėr njė dashuri mė tė madhe,
Pėr njė dashuri qė e frymzon
Shpirtin tėnd tė madh,
E qė e mbush zemrėn tėnde pėrplot.

Ai lot nuk duhet tė jet i yti,
Por duhet qė tė jet i imi,
Ti je nė lartėsit mė tė larta tė qiejve,
Por unė jam ne thellėsit mė tė thella tė germinave.

E dashura ime dhe e bukura,
Atė lot dhuroja dikuj tjetėr,
Qė e kupton domethėnjėn e saj,
E mos ma jep mua qė e nėnqmoj.

Tė lutem nuk jam pėr ty,
Ti je pėr njė qė din me tė dasht,
Pėr njė qė din si me dhan dashuri,
Pėr njė qė din me tė pėrkėdhel.

E dua shumė lotin tėnd,
Ma therr shpirtin dhe jetėn,
Por, pėr mos me rrjedh mė lot,
Po e perfundojm me kėtė.

Nė rrugėn tėnde tė pėrditshme,
Do tė jet ndokush qė tė don,
Do tė jetė ndokush qė tė dashuron,
E do tė pėrkedhel ma mirė se unė.

Tė lutem mė mbaj si njė me hirė pak,
Mė urrej pėr kėtė qė po ti them,
Kėshtu do ta kish ma let
Tė mė harrosh e mos tė mė mendosh.

Shumė vėshtirė qenka
Qė tė vihet nė njė perfundim,
Loti po rrjedh pa pushim,
E zemra po rrah pa pushim.

Lamtumirė e dashura ime
tash tė pėrshėndes me lotin tim,
Tė falenderoj pėr pėr dashurin tėnde,
Qė ishte dashuri pa kufi.

Dashuria jote ishte dashuri e madhe,
Dashuria jote ishte me domethanje,
Unė nuk munda atė dashuri ta posedojė
E pse atėherė unė ty tė shkatėrrojė?

Lamtumirė, Lamtumirė,
Mbaje lotin kujtim nė histori,
Kėtė ndarje tė tmershme
Ai lot do ta kujton pėr ēdo herė.
Caki
_________________

Naki
16-06-05, 21:38
Te kerkova

Te kerkova gjithkah
Veshtrimin e hudha tutje
Larg shume larg
Ne mes reve,mes ylberit
Por,s'te pashe kund.
Sa me lengon shpirti
Edhe hena e di,
Po po e di ajo
Me ben shoqeri
Kur une rri pa ty.

Naki
16-06-05, 21:43
Mė Thuajė....

Mes vargjeve tė tua!
Tė djeshme,
E tė sotme!
Tėrė ėndrra ime!

Mė thuajė..?!
Prejė nga kjo flakė,
Nė duartė e mia??
Kur fjala yte si thikė,
Nė zemer po m' pėrcėllon?!

Mė thuajė..?!
Pėrse vargjet e tua,
Janė tė rishtueshme??
Nė udhėtimin timė tė gjatė,
Drjetė njė shprese qė e kėrkoi ditė e natė!

Mė thuajė..?!
Se do tė qajė,
Pėr lulėt e venitura!
Do tė ndjejė dhembje tė tmerrshme,
Pėr ballin tėndė qė se putha!

Mė thuajė..?!
Se do tė mė mbuloi,
Vala yte o det!?
Pėrderisa ndjejė fytyrėn,
Dhėmbjen dhe
Natėn tonė tė zez!!
Nėpėr vargjėt e mia.
Tek ngjallėn ngjallėn ngadalė,
Pulėbardhatė e lodhura,
Tė kėsajė nate!

Mė thuajė..?!
Se ti nuk di gjė,
Pėr zemrimin timė??!
Unė vala yte e shashtisur,
Ankth i verdhė i dhėmbjės sate!
Nė flotė pėrkundėm ngadalė,
Fle i fashitur!

Mė thuajė..?!
Kur e vizitove qytetin ,
Ku unė jetojė!
E Ty s'munda tė takoi?!

Mė thuajė..?!
O terri natės sime,
Nyje e kulluar nė mua!
E gjatė ėshtė rruga deri tek Ti,
E gjatė pa kufi...?!!!!!

Naki
22-07-05, 20:44
UDHĖTIM NĖPĖR NATĖ

Valėt i vura nė gjumė
Sodita shtjellat e ajrit si ua pėrkundnin flokėt e gjatė
nėn dritat e pakta tė portit.

Mė pas shalova kuajt e bardhė
Tė zinjtė i lashė nė brigjet e arta
Zemrėn e mbaja pishtar.

Dita u zgjua nga trokthi im
Lėmoi qerpikėt, u habit !!!!!
Si kish mundur ta vėshtronte diellin
pa u verbuar?
Si mundi tė shpėrfillte kaq pasione
pa u mrekulluar?

Psikologu
04-09-05, 23:05
Tė dua pa fjalė!!!

Nese heshtim tė dy bashkė,
dhe heshtja ka dy sy,
janė sytė e zemres sime
qe tė shohin vetem ty.

Nese nuk ta them dot me fjale,
se sa tė dashuroje,
gjithė fajin e ka natyra,
qe si dha zemres gojė.Janė keto vargje tė talentes sė nderuar Dogzon.
Vazhdoni tė shkruani e nderuar , ketu vėrehet talenti qė e posedoni.Suksese!

ekonomisti_4
13-09-05, 13:04
PREHJE ENDRE

Papritmas me erdhe ne gjum
gjumi im mbeti i humbur pa ndjenja
ti hape shteg ne zemren time
interesante, vetem ne gjum duhemi
caste intime kalojme ne ender
perseri ti ne shtrat je e lodhur
habitem nga seksi i pakendshem qe zhvillojme
interesante vetem ne gjum duhemi.
edhe fantazme te jeshe
te dua ne ender
ata ne mesnate ma prishen gjumin
fillojme ender erotike
cuditem pse te dua kaq
trupi juaj me len pa gjum naten
une i lodhur serish shkoj drejte endrave.

Gentiana
13-09-05, 19:01
Vetem per Gentianen .


MALLI I GURBETQARIT

Ne nje qosh te nje rruge te huaj,
ne nje banke te nje parku te vjeter
rri i vetem dhe mendohem ,
per nje kohe e nje vend tjeter.

Flas me veten si ne ode burrash
por e dije - jam fillekat,
nje gulshim qe me del nga shpirti
me trazon , s'me len rehat.

Ece ngadal mbi trotuare,
mplake e krruse deri ne toke
motra e vllezer s'i kam pran
ketu eshte vshtire me gjete dhe shoke.

Te gjithe vrapojne pas puneve te veta,
nuk kan kohe as buke me ngrane
qe ne mengjes pa dalur Dielli
deri vone ne nate per Hane.

Enise nje kenge por nuk kam ze,
asnje fjale prej goje s'del
vec nje lot me zbret ne mjekerr,
me preke ne zemer, me ka prek ne tel.

Hiq pa me pyet- me merr me vete,
fluturoj me shpejt se era
shkoj ne troje , ne ato brigje
ku ikam mbushe njezete pranevera.

Ulem ne guri permbi krue
i flas lisit qe me bene hije,
- a esheh se te dola nbe fjale,
Te pata thene se prap do te vije.

Ai nuk flet se goje nuk ka,
por e dije c'thote lisi i vjeter,
- ti uktheve por s'je ai
tash ti je krejt dikush tjeter.

- Ne gurbet shkove veq prej halli,
dole i ri me i ike roberise,
ketu u ktheve veq prej malli,
per ATEDHE per TOKE te SHQIPNISE-.

Tash je plake je ba i bardhe
si keto male qe mbajne bore,
e kam dijte se ke me u kthye
- shpirtin tende -une e kam ne dore-.

Perveq meje s'te njeh askush,
se veq une -ketu te kam prite,
jan njerez tjere - jan halle tjera
gjithecka nderron ketu dite per dite.

Shkon nje mbret e vjen nje tjeter
deri sot jan nderrue disa,
vetem une - ai lisi i vjeter
kam vendose ketu me u tha.
Erdhe ti te thahemi bashk
por me ke borgj se vet me ke lane
une po shkoj , por kethehem shpejt
kur u ndame me pate thane.

Kaluen vite , s'dij se sa
prita e prita e ti s'u ktheve ,
une s'jam plake se jam ne truall timin,
kurse ti ne gurbet u theve.

Bisedoja me veteveten
kisha mberri ne mes te qyteit
- ku je nise keshtu - axha Guri
nje ze femije me sjell ne veti.

I fshij sytew te shoh se c'behej
C'ka po ndodhe keshtu me mua,
edhe ne diell une po sho enderra,
s'kish kund lis , nuk pash kund krua.
Kur isha atje , me ju
me merrte malli per dicka pak-
qeshesha me veteveten
edhe per ju behesha qesharak.
************************************

Sot me ka marr malli per ju,
sot nuk qeshem - qaje,
ky malle , ne vete , nuk paska gaz
cenka i mbushur plot vaje.

Me ka marr malli per malet,
per fusha , per kroje , per gure-
per shtepine , per kullen-
malli per shqipen ne flamur.

Me ka marre malli per prinder,
per femije , per miqe e shoke,
per pushken var- per cifteline
malli per plisin qe mbaja ne koke .

*******************

Me ka marre malli te ulem ne sofer,
nje buke misri cope me e nda
ne njerin krah t'a kem ule motren,
ne tjetrin krah t'kem ule nje vlla.

Me ka marre malli te ulem ne sofer
per rreth saje t'a kem tere fisin
T'a kem pran neneshamizezen
e ne ball te sofres t'a shoh plisin.

Me ka marr malli te jem me ju
gezim e lote s'bashku me i nda
vec nje rruge drejt Atdheut tim,
lotet e mi mundet me i tha......


Vazhdon............

Kjo esht poezia qe me ka pelqyer me se shumti deri me tani.

Komplimentet me te mira per autorin e ketyre vargjeve.

Me ka marre malli te ulem ne sofer,
nje buke misri cope me e nda
ne njerin krah t'a kem ule motren,
ne tjetrin krah t'kem ule nje vlla.

Me ka marre malli te ulem ne sofer
per rreth saje t'a kem tere fisin
T'a kem pran neneshamizezen
e ne ball te sofres t'a shoh plisin.

Me ka marr malli te jem me ju
gezim e lote s'bashku me i nda
vec nje rruge drejt Atdheut tim,
lotet e mi mundet me i tha......

:cry:

Dr. Leone
20-04-06, 11:26
Ishulli imPo kėrkoj ishullin tim,

Si Odiseja Itakėn,

Ec e ec e s’ka mbarim

Eci ditėn e eci natėn.Sa vė kėmbėn nė shkretirė,

Djegia mė ther gjer nė shpirt.

“Jam i lirė a s’jam i lirė”

Monolog qė mė ronit.Sa vė buzėn mbi oaz,

Fluturon si flutur shpresa.

Paskam lindur pėr kafaz,

Zogu i kafazit mbeta.Po kėrkoj ishullin tim,

Nė kėrkim mė humbi jeta,

Pa mė dėgjoni njė grimė:

Ndahet nė pesė copa zemra?


Indriti me verte buykur e ka shkruar me pelqu shum sikisha lexuar me pare nga indriti .
Bravoo

Dr. Leone

Dr. Leone
05-07-06, 12:50
Nga nenqielli yne

Ecja ime nuk rendon ne kembet e mia
ate e shkel me kembe lehtesisht
dhe me shpije andej nga ndalesat
andej ku shkruan stop
ēuditerisht

*B*u*K*i*
16-01-08, 21:25
Lehte qenka ti dėgjojsh vuajtjet e huaja
leht qenka ti degjojsh renkimet e dikujt
por shumė vėshtir ti pėrjetosh vet.
Thon se koha shėron plaget
thon se koha kthen shpresen e jetes
por jo nuk ėshte ashtu.....
Nė mua koha vetėm qet thellon dhe
hap plag tė cilat me tregojn nje rrug tė gjat,
rrug tė gjat pa ndriquar e cila tė jep frig, tmerr dhe trishtim
rrug se ciles i thon varr.
Thon se varfėria gjendet tek njerzit,
thon se varfėria ėshtė shumė e e veshtir, por jo,
Kėsaj nuk i thon varfėri, varferi i thojn kur zemra vuan.
Eh po kjo bote, kjo jete qenka e vėshtir,
qenka der permes se ciles kalon nje bote tė vertet me
njė bote tė rejshme ku ndoshta shpirti dhe zemra ime
do tė takojn ty, por nuk mund ta shof bukurin tende ecila ėshtė e paskaj.
LAMTUMIRĖ tė them nuk mundem, mundohem tė them paq fat me tjetrin
por smundem me beso senuk mundem,
sepse zemra ime mund ti thot vetėm kėto fjal
"Tė kam dashur dhe do tė Dua pėrgjithmon"!

lirik
05-04-08, 15:19
Lehte qenka ti dėgjojsh vuajtjet e huaja
leht qenka ti degjojsh renkimet e dikujt
por shumė vėshtir ti pėrjetosh vet.
Thon se koha shėron plaget
thon se koha kthen shpresen e jetes
por jo nuk ėshte ashtu.....
Nė mua koha vetėm qet thellon dhe
hap plag tė cilat me tregojn nje rrug tė gjat,
rrug tė gjat pa ndriquar e cila tė jep frig, tmerr dhe trishtim
rrug se ciles i thon varr.
Thon se varfėria gjendet tek njerzit,
thon se varfėria ėshtė shumė e e veshtir, por jo,
Kėsaj nuk i thon varfėri, varferi i thojn kur zemra vuan.
Eh po kjo bote, kjo jete qenka e vėshtir,
qenka der permes se ciles kalon nje bote tė vertet me
njė bote tė rejshme ku ndoshta shpirti dhe zemra ime
do tė takojn ty, por nuk mund ta shof bukurin tende ecila ėshtė e paskaj.
LAMTUMIRĖ tė them nuk mundem, mundohem tė them paq fat me tjetrin
por smundem me beso senuk mundem,
sepse zemra ime mund ti thot vetėm kėto fjal
"Tė kam dashur dhe do tė Dua pėrgjithmon"!

I NDERUAR BUKI Tė JASHTZAKONSHME KTO VARGJE TE JASHTZAKONSHME DHE SHUM TE FUQISHME TE LUMTė TE PERGZOJ
BUKURI ARTISTIKE PARAQITJE ENJI SHPIRTI TE LENDUAR NE FORMė TE PASYRUAR ARTISTIKE DHE REALISTE Tė THELLė DHE TEJET Tė DHIMBSHME
NJė DRAMė TRAGJIKE QE PARAQITE NE VARG NE FORė Tė PERSOSUR KU NDJENJA PARAQITET PASQYROHET AQ PREKSHėM FATI DHE ABSURDI
RRISKU DHE MJERIMI I DRAMES FUNDI TRAGJIK DHE DHIMBJA Qė SHKYEN SHPIRTIN DėRMON
MREKULLUESHėM E KENI PARAQITė NGJARJEN REALIST DHE DHIMBSHėM ME PLOT ART
MERZIA DHE STERVUAJTJA PARAQITET KTU PO THUAJSE SI NJė ELEGJI AQ E DHUMBSHME SA NE FJALEN E FUNDIT NDANė GRUIN KUR THOT

LAMTUMIRė Tė THEM NUK PO MUNDEM PAQ FAT ME TJETRIN
TRAGJEDIA EVARGUT ėSHT AQ EPREKSHME SA Qė THEN GURIN NUK DI A JEN PERJETUES VET I KSAJ DRAME APO E PERSHKRUANI POR E PERSHKRUANI ME MMJESHTRI
ME DHIMBJE THUA SE DHIMBJA PO PREKET VERTETė
PRANDAJ TALENTI JUAJ SE SI E KENI PARAQIT KET THYSERJE MERITON PERGZIM
PO JETA ESHT TAMAM ASHTU SIQ E PARAQITNI JU NE VARGJE JETA THEN SHPIRTA AJO ESHT SADISTE E PA MėSHIRė E PA KUPTIM
JETA PO DEL NJė SADISTE NJė URė EHIDHUR NEPER TE CILEN DOMOSDOSHMėRISHT
DUHET TE KALOJ QENJA E QUAJTUR NJERI
NE MENYR QE KUR TE VI NE FUND TE URES TE FUNDOSET NE ERRSIREN E QUAJTUR VARR
KSHU E KAM TE SHKRUAR UN NE DISA VARGJE TE MIA
PRA URA KALIMTARE JETė QENKA DETYRIM KALIM NEPER LOT SADIZEM I MALLKUAR DHE RRISKA MIZORė QENJA E DESTINUAR PER KET RRISK QENKA NJEIRU OBJEKT LOJE DHE TALLJE I NDERTUAR NGA ZOTI NE TE GJITHA VARGJET E MIA I KAM PERSHKRUAR KTO DUKURI'
DHE PO E THEM ME PELQYEN KTO VARGJE NGA JU KU U NDALA DHE I LEXOVA E ME QAU SHPIRTI
NGA KJO PREKJE
TE PERGZOJ DHE TE UROJ FAT NE JETEN TENDE I NDERUAR

lirik
30-07-08, 08:24
UDHĖTIM NĖPĖR NATĖ

Valėt i vura nė gjumė
Sodita shtjellat e ajrit si ua pėrkundnin flokėt e gjatė
nėn dritat e pakta tė portit.

Mė pas shalova kuajt e bardhė
Tė zinjtė i lashė nė brigjet e arta
Zemrėn e mbaja pishtar.

Dita u zgjua nga trokthi im
Lėmoi qerpikėt, u habit !!!!!
Si kish mundur ta vėshtronte diellin
pa u verbuar?
Si mundi tė shpėrfillte kaq pasione
pa u mrekulluar?

I NDERUAR POET I TALENTUAR NAKI
Prej shum vargjeve tua margaritare dallova kto vargje ktu tė cilat kan njė poetikė
tė stilizuar bukur dhe nė frymė tė thellė
sidomos kjo kuptimplote
dita u zgjua nga trokthi im
si mundi te shperfillte aq shum pasione pa u mrekulluar
ktu tregon qartė me nji shprehi tejet poetike tejet artistike dhe thellsisht mjeshtrore
gjendjen ku pa marr para syh mrekullit gjendja e brengave qe dominon nuk perfshihet ne pershtypjet emrekullive q eka jeta me nji fjalė e keni thanė mjaft mjeshtrisht
DUKE PERCJELLUR VARGJET E TUA UND TE THEM SE JENI NJI TALENT I SHKELQYESHEM POETI
DHE ME VJEN SHUM MIRė GZOHEM SHUM PER TALENTITN TUAJ BRILANTIK
Fjalet secila ne poezin tuaj jan shum domethense dhe kan brum stil te mrekulkueshem paraqits ku shpalosen me vlera arti me metafora e spjegime te thella deri ne te metaforizuarit filozofik ku shkqlqyeshem fjala me artin e saj figuron simbolizon#
paraqet brengen dhimbjen arsyen e shum tjera caqe ne poezi
mendoj se me talentin tuaj si poet paraqisni bukuri fjale dhe thellsi poezije
tė pėrgzoj pėr punen tėnde i nderuar kolegė dhe bashkatdhetarė bashvendas
punė tė mbarė ne poezit tuaja dhe krijimet urime per talentin dhe shpresoj se do te botoni edhe libra ne pėrmbledhje me hzon fakti qe sot gjithnji e ma shum poet te ri te talentuar po dalin nga kosova dhe shqiperia dikur ishin te rrallė ne at kohė por ishin te mirė shum po i veqoj Ali Podrimen e Azem Shkrelin qė ishin yjet e poezis shqiptare per kohen
nė ato kohra un keqtrajtohesha neper podrumet epolicisė per vargjet atdhetare
te cilat rreptesisht u ndaluan sepse kishin karakter nacionalist te asaj kohe pra un isha i ndaluar rreptesisht me burgosje te her pas hershme politike dhe jeten gjysem ilegale ku shpeshher ne ndjekje detyrohesha ta leshoj kosoven e te mshehem ne republika tjera te ish jugosllavis slloveni kroaci etj .
Te fala shum ke nga liriku i vargjeve shqiptare VAZHDO ME VARGJE TE BUKURA TE UROJ SUKSESE

Jana
23-02-09, 16:02
"Nje puthje"

Te pershperis nje puthje,do ta bej ngadal,me embelsi
pa e vene re ti
buzet e mia do kerkojne fytyren tende
per te vizatuar konturet e saj
dhe te transferoj ndjenjat qe ti ke cliruar
ne shpirtin tim
do ti ve gjithe dashurin time
do te dhuroj miqesi dhe qetesi
buzet e mia do te kerkojne te tuat ne
nje loje shumngjyreshe me emocione
qe nuk kane kurre fund
do te fluturoj pertej imagjinates
drejt nje bote ne hapesiren e panjohur
ku liria heq mjergullen e shpirtit
dhe mijra deshira shkembehen midis tyre
ne nje loje te brishte mendimesh
per te rijetuar thellesisht ne nje cast dashurie
Do te dhuroj celsat e kopshtit te enderrave
ate vend sekret te varrosur ne kohe
ku e dija qe nje dite ti do te hyje
per te lene nje fragment lumturie
Do te mbaj gjithmone me vete fjalet e tua
do ruaj tingullin e zerit tend
per te te degjuar ne ditet pa diell
Dua te te dua si asnjehere kam ditur
ashtu sic duhen gjerat me te bukura
Dua te te dua pertej vete jetes
ashtu si gjerat e perjetshme e te paprekshme
ne hijen midis shpirtit dhe zemres
dhe me iluazionin qe do jesh gjitjmone atje duke me pritur
ne boten e fantasise qe kemi krijuar per ne
ku do jetoje pergjithmone dashuria
jone pa limite.

Afrimi_17
16-06-09, 12:39
JETA
Q'do njeri lindė pėrė tė vdekur
edhe dielli lindė dhe perendon,
Njė margaritarė pa shpresė i etur
me zė tė lartė tradhėti shqipėton.

Menquria ka shumė rrugė
shumė rrugė perė tė menduar,
Qmenduria ka njė rrugė
vetėm atė pėrė tė luftuar.

Pasuria ka shumė rrugė
shumė rrugė pėrė tė krijuar,
Varfėria ka njė rrugė
vetėm atė pėrė tė jetuar.

Mirėsia te ngrit ne Qiellė
bashkė me yje tė vallėzosh,
Tradhėtia stė le kund derė
dhe kurrė nė jetė smund tė lulėzoshė.

Mundohu tė jeshė i mirė
se pra kjo na qenka jeta,
Tė jeshė i keqė nuk ėshtė vėshtirė
nė fundė triumfon e vėrteta.

Autor: Afrim sokoli

Afrimi_17
16-06-09, 12:41
JETA
Njė jetė pa kuptimė
pa fillim pa perfundimė,
Kush smė njeh as se njohė
nė njė kohė tė pakohė.

Tė jeshė apo t'mos jeshė
tė tregosh apo tgėnjeshė,
Trimėri apo tfrigohesh
nė acar apo te ngrohesh.

Tė vdesėsh apo tjetosh
tė stoposh apo tvazhdosh,
Tė qėllosh apo tgabosh
tė krijosh apo tmendosh.

Tė Gėzohesh apo tvajtoshė
tė krenohesh apo te psoshė,
Drejtėsi a Padrejtėsi
menquri a qmenduri.

Te urresh a dashurosh
ne nje jete me pak liri,
Te kujtosh a tradhetosh
nje mendim per lumturi.

Nese je duhet te jesh
ate qe do duhet te kesh,
Ne rini ne pleqeri
me trimeri dhe krenari.

Autor:Afrim Sokoli

Afrimi_17
16-06-09, 12:43
DREJTESIA
Ke fillim pa perfundimė
ke kenaqėsi pa hidhėrimė,
Ke miqėsi ke Dashuri
ke magji ke Bukuri.

Ke Vlerėn ke Besimin
ke Moralin ke Arsimin,
Ke Kombin ke Fenė
ke Vetėvetėn ke Atėdhenė.

Ke tė gjitha ke dhe Qiellin
ke dhe Token ke dhe Diellin,
Ke njė Zemėr me shumė Zemra
ke njė Emėr me shumė Emra.

S'te urrejn te Dashurojnė
s'te largojn porė te ofrojnė,
s'te harrojn porė te mendojnė
s'do te vdesesh dot kujtojnė.

Autor: Afrim Sokoli

Afrimi_17
16-06-09, 12:45
PLAKU I MENQUR
Ne mengjes ne lindje t'diellit
aty takova nje njeri,
Ishte mbushur plot me lot
dhe po qante si femije.

U afrova dhe e pyta
zoteri pse po qan,
Me shikoi dhe mu pergjigj
po rinin time ku e kam.

Une skuptova q'ishte puna
dhe isha kurioz ta di,
Prap e pyta zoterin plak
se q'pom thoshte per rini.

Me perqafoi dhe filloj
historin te ma tregoi,
Se Si filloi ne rini
Si perfundoi ne pleqeri.

Tha degjo or Bukurosh
qofsh i lumtur sa te rrosh,
Se ne jete ish Lumturia
asgje fare pasuria.

Jeta vrapon si nje kali
mbet Besimi mbet Morali,
T'jesh i mire dhe Human
asgje fare ste pengon.

Autor: Afrim Sokoli

Afrimi_17
16-06-09, 12:47
VENDI IM
Atje qeshnim atje qanim
atje pinim atje hanim,
Ty te dua moj fole
se je vendi ku kam le.

Ku u rrita ku veprova
rinin time ku e kalove,
Pere her tpar ku thirra nene
shokt e mi ku i kam lene.

Atje tash me nuk jame
por ne mendje ty te kam,
Dua ta krijoj nje bindje
se do kthehem ne Vendelindje.

Te Vleresoi Te enderroi
gjithmon n'mendje te kujtoj,
Me ty lidha Besa-Bes
Atje do kthehem Atje do vdes.

Autor: Afrim Sokoli

Afrimi_17
16-06-09, 12:48
LINDJE E RE
Nje lule nė saksi
njė shpresė pėrė ardhmeri,
Njė shpresė pėrė lumturi
pėrė paqė dhe harmoni.

Njė lule e papar
njė lule e pandar,
Njė lule e bashkuar
me shpirt dhe truall.

Tashe lindi nje fėmijė
me emrin Kosovė,
Verdh,bardh dhe kaltersi
simbol shtetėrorė.

Njė Kosovė Shqipėrore
me bashkime shpirtėrore,
Nje Shqipėri Kosovare
me bashkime qytetare.

Autor: Afrim Sokoli

Afrimi_17
16-06-09, 12:50
TOKA
SHkenc,Jetė,Vdekje
opsione jetėsore,
Natyrė,Oqean,Det
fenomene tokesore.

Verdh,Bardh,Zi
ngjyra natyrale,
Ujė,Ajrė,Tokė
bukuri neutrale.

Qiellė,Ujė,Shi
spekter te gjithėsisė,
Bimė,Kafshė,Njeri
zbukurim i magjisė.

Tokė pa pėrfundimė
gjithmon ne vazhdimė
pėrė njė kėrkimė
tė iluzionit timė.

Autor: Afrim Sokoli

GURI SYLAJ
15-03-10, 07:36
Dashuria

Tash , ne e kemi n`dore , fati im.
Vec dy gishte , s`mund t`i jap.
Ti jap deshirat e mia ,
Andrrat ,
Kujtimet e mia,ato te largetat,
Prej qe te kam prite ty !
Ti jepma fjalen.

Dua t`i preke ngjyrat e tua,
Te ua zgjoj shkelqimin !
Te me cfaqen ne njemije nuancat me te bukura,
Qe mahnite vezullimi !

Floket e tua te me puqin butesisht,
Ne oret tona !
Le te me flasin vet syte e tu,
Si sot , ne ditet e vona !

Uren do ta ndertojme me nge ,
Pa vrap .
Vec dy gishte , s`mund t`i jap.
Ti ruaje nderin tend.
***************************************

Kete poezi e zgjodha nga poeti
Gega 1

Idila
18-03-10, 18:54
E pėrzgjodha kėtė poezi nga poetesha e forumit tonė Deas.


Ti m`u rrefeve per separi shkreptimtar ne stoli,
Un` enderrova se ne zemer po me valon nje mall i ri.
O, c'ka qe t'u vrenjt qepalla me kaq te ngjethur te pafaj?
Haj!shkretetire-e-zemres`s`ime! Dhe haj! e zeza jete,haj!

Posi nje yll i perenduar me pate humbur gjithnje me larg...
Nga malli yt i thura fjalet gjith sere-sere-e-varg-e-varg;
E cdo mendim e pata tretur vetem n`argjend e ne flori,
Ohh,djal-i lotit te zhuritur qe vetetin nder syt` e mi.-

Prej largesise se pa ane kalon durimi mot-me-mot...
Pas kaqe kohe dhemshurije,ndaj vendi-i lum ah eja sot!
Ne gjirin t`end te llaftaruar m`a lere mendjen t`a humbas,
Te ndjej si zemra gatohet plot me deshir` e plot me gaz.


Ti buzeqesh-me-ziliqare,e me shkelqen si vetetim,
E me veshtro me sy pellumbi drejt mu ne fund te shpirtit t`im;
Se gazi-i-kthjellt` i lumterise, qe cel si lulja ne mengjes,
Si lule-e paster do me mbije ne kraharor mu ne mes:


Kur te jesh i zemeruar, me shpirt te vrare-e varfanjak,
N`e mbajc ne zemer zemeraten, prej helmit t`end s`do heq aspak;
S`do pshereti ne me lenc te vdese,a ne `m`a thenc,ne mos m`a
thenc:
Mjafton nje mvrejtje-e buzes s`ate,qe te me besh te prishem
mendsh.

P.s. tė kėtilla poezi recitohen emocionalisht ...

Fshatari
24-07-10, 18:10
Arif KrasniqiRozafati

Ō kėngė! Jehonė legjendare,
Ju rridhni si uji
I tė shenjtit Rozafat
Mosha jote mijėvjeēare
S'e ndrroi kurrė ngjyrėn
E shpresės sė artė.
N'zemrėn tėnde Rozafat
Njė natė mistike pandeh
Njė grua, pėrmotshėm, pushon.
Fėmiu, i urtė, mediton
Ballė teje gjunjėzuar
Vėzhgon sharmin e gurit, pėrjetėsi
Ō Rozafat:
Qėndresė e shkėmbit, ujė e bardhėsi
Janė tė emrit tim
E vetmja dėshmi.Lotėt post-mortem

Nė lotėt post-mortem lexova shumė ėndrra
Tė kota, tė gjora, lėngonjėse, tė rėnda
Sa re tė paqarta nė perlat e njelmėta
Gjithė pesha e jetės, shumė vite nė lotė tė kredhur.
Zhytem mė ngadal nė detin e pafund
Pėrgjoj ndonjė fjalė, ndjenjė, meditim
Tej valėve tė jetės me aq mund
Mbase
Fshihet agu i ri, ndoj amshim magjik.
Sa e gjerė hapsira, zemrėn e ngurosur
Nėn kupolė tė qiellit Sizifi i patundur
Dhe krenar qėndron pėrballė saj, nemitur
Ē'punė e mallkuar, ē'bsurd i pasosur.
Bilans i trishtuar, mė kanė thėnė nė fund
Ne mė kotė vrapuam nėpėr botė gjithėkund
Pėr t'gjetur strehim atje larg ndokund
Ku dikush na dehte nė njė gjuhė t'panjohur
Parajsė po e quakanė
Tė parėt kanė pandehur!


Dikur...
Me hapa tė lehtė
Patėm shkuar shumė larg pas
Ėndrrave rinore
Qetėsia e natės dhe qielli vetė
Dėshmitarė tė vegimeve tona qenė.
E sakaq mė humbe
Nė skėterrėn e pafund
Se vdekja tė shpuri
Tej kufirit ku
S'shkel dot kėmbė njeriu.
Aq tė kam ėndrruar
Qė s'di as vetė mė
Jam i gjallė ende
Mbase
Dikur, moti, gjetiu
Kam jetuar
E tash ndoshta
Edhepse s'jam mė
Mė duket sikur rroj
Nė botėn e tė gjallėve!
_________________________________________
Kėto tri poezi janė botuar nė Zerin e Rinisė
Shtator 1985

Zero Cool
20-06-11, 17:32
Ka ca njerėz me tė cilėt mė lidhin shumė kujtime,
tė mirė janė a tė kqinj, nuk ėshtė aq me rėndėsi,
se t’gjithė janė personazhe n’roman tė jetės sime...
pa tė cilėt pėrfundimi do tė kthehej nė tragjedi...
Shumė kend e kam lėnduar, e shumė kush mė lėndoi,
intrigat janė si valėt qė t’gėlltisin o t’hedhin n’breg...
E unė gjithmon kundėr erės dėshirė kisha qė t’shkoj,
m’pėlqente kundėr rrjedhes prore t’kėrkoja shteg...
Mėkatet ndaj meje gjithkujtė unė mund t’iu falė,
pos atyre qė m’prekin n’tė pashėrueshmen varrė,
me gjuhen e tyre prej kobre veē kob qė dijnė me ndjellė...
Krenarin time kombtare nėntė plagė qė veē ka marrė,
s’e lė kend t’ma vrasi, qoft ai edhe zoti n’qiellė...

Zero Cool
28-06-11, 18:10
Kur mungon ti,
Kapakėt e buzėve thahen nga ajėri i thinjur,
I hidhur, si nė njė minierė qymyri, e
Sytė ulin qepallat e rėnda,
Pėrtej viteve tė ngrira.

Kur mungon ti,
Akacia mbi dritaren e dhomės sime tė punės
Vyshket e gjitha, gjethe-e-lulerėnė
E degėt ngjajnė si kėmbė tė verdha
Ushtarėsh kthyer nga Lufta e Gjirit

Kur mungon ti,
Drita ka vdekur nė shpella trishtimi
E humnerash pa fund, e
Hėna e hedhur mbi pusin e qiellit
Coptuar shihet si monedha e asgjėsė.

Kur mungon ti,
Skllavėria zbret nė tokėn e pluhurt
Tė mendimeve barbare,
Me drithėrima gjaku e mėnēuri
Tė fikur..

Kur mungon ti,
Heshtja perandorinė e vet krijon pėrdhunshėm,
Nėpėr mijėra gėrma – milingona
Qė ngrijnė si ushtri e tharė
Nė shkretėtirat e bardha
Tė romaneve tė papėrfunduar.

Kur mungon ti,
Koha ėshtė vrarė diku nė Luginėn e Gjoksit!

Zero Cool
05-07-11, 11:17
kur mbi librin e jetes te shfletosh
dhe me mall apo dhimbje te kujtosh
mos harro ne fletet e mia te qendrosh
dhe kujto cdo moment me nostalgji
sic te desha une nuk do te doje njeri

VoOoglushja
05-07-11, 19:25
http://www.polyvore.com/cgi/img-thing?.out=jpg&size=l&tid=32185557
Mendova se e gjeta Dashurine,
kurr se kisha besu se aq shume ko mem helmu.
Mi mori te gjitha mbrenda meje,
qe dikur ishinvlershme.

Ne fund me mbeti Zemra ime e thyr,
dhe smundet teme sherohet me....


Bota ime u thyrbrenda Sekondav,
kur Fjalet qe dolen nga Buzet tuaja e aq keq me preken mua...!

Ato i hapen Dhimbet, Varre te hershme,
mendonten ndoshta qe doti perballonten.

Prap u duft qe ta kuptoj,
te kaluaren smundem ta muhoj...e..te harroj...!

Zero Cool
02-10-11, 09:48
Pa ty
Trendafil pa arome
Syri pagjume
Enderr ne furtune
Zemer pa rrahje

Pa ty
Jete e pajetuar
Lendine pa gjelberim
puthje pa buze
Lot i ngrire

Pa ty
Diell pa shkelqim
Gjysme hene e trishte
Lule e thare n'lulezim
Ndjenje e fikur n'zgjim

Antika
28-05-12, 17:43
Nė qoftė s eun nuk te kam dashtė
---------------
autori xhelal ferizi
ne qofte se un nuk te kam dashtė
mė marrtė era e sufurina
ne qfotė se ty kult s' tė kam pasė
mė vraftė moti e murmurima
..........
dije mirė se sytė i mi
nė dritė kėrkimki i kam shėndrrue
sa her loti mė ka ra nė hi
sa her ne kohra esht pervlue
.......
neper shkrumb me ka ra loti
dashurisė duke i ndeze zjarre
sot po me shkojne mua stina e moti
por si hesjtja thell nen varre
.......
nė qoftė s eun nuk te kam dashtė
namė tė madhe i shkrofhsa vetit
permbi vorr mo me mebete perjasht
sy as zemer kthye prej detit
-------
po te betohem ne treqind yje
e ne behare te dashurisė
ne shum bilbila neper pyje
qe jan zogjt e perendisė
.....
e i kam dashte si zemren time
art e shopirtė un ju kam falė
ne gjuhe mahnitse me cicerime
e kam derdhe lotin mbi valė
.........
veq per hire te dashurisė
ne mija fjalė e kam lulzue
zemren time te pa djallzisė
ty si qiell me ta kushtue

.............
aq e gjerė ka qenė mahnija
pa kufij neper zgjerime
por si e qiellit pa fundsia
per ty rrahu zemra ime
..........
pasha at zot qe i sjellė ato yje
per rreth henes tokė e qiellit
zemra ime hiq pa nyje
ka lshue lirshem rreze te diellit
---------
veq per ty per dashurinė
qdo qelizė e gjenetikė
pyte vet ti perendinė
loti i mallit si po me pikė
.......................
autori xhelal ferizi

lirik
28-05-12, 23:56
Nė qoftė s e un nuk tė kam dashtė
---------------
autori xhelal ferizi
ne qoftė se un nuk tė kam dashtė
mė marrtė era e sufurina
ne qoftė se ty kult s' tė kam pasė
mė vraftė moti e murmurima
..........
dije mirė se sytė e mi
nė dritė kėrkimi i kam shėndrrue
sa her loti mė ka ra nė hi
sa her ne kohra esht pervlue
.......
neper shkrumb me ka ra loti
dashurisė duke i ndezė zjarre
sot po me shkojnė mua stina e moti
por si heshtja thell nėn varre
.......
nė qoftė s e un nuk tė kam dashtė
namė tė madhe i shkrofsha vetit
permbi vorr mebetesha perjasht
sy as zemer kthye prej detit-
-------
po te betohem ne treqind yje
e ne behare te dashurisė
ne shum bilbila neper pyje
qe jan zogjt e perendisė
.....
e i kam dashtė si zemren time
art e shpirtė un ju kam falė
ne gjuhė mahnitse me cicerime
e kam derdhė lotin mbi valė
.........
veq per hirė tė dashurisė
nė mija fjalė e kam lulzue
zemren time tė pa djallzisė
ty si qiell me ta kushtue

.............
aq e gjerė ka qenė mahnija
pa kufij neper zgjerime
por si e qiellit pa fundsia
per ty rrahu zemra ime
..........
pasha at zot qe i sjellė ato yje
per rreth henes tokė e qiellit
zemra ime hiq pa nyje
ka lshue lirshem rreze t' diellit
---------
veq per ty per dashurinė
e qdo qelizė e gjenetikė
pyte vet ti perendinė
loti i mallit si po me pikė
.......................
autori xhelal ferizi

permirsova disa gabime

lirik
02-06-12, 06:52
Udhet perplot me gurė

autori xhelal ferizi

e un zbathur

kerkoja urė

lidhje
ne mes
shpirtrave
q e nuk flisnin
e un
ne

gjuhen time
nganjiher me pak gezim


diqka stinet peshperisnin

kureshtare fjala ime

e kur pikonte loti im
neper mallengjime


udhet ishin
me gurė

un zbathur

un
e vuajteria ime

sa shum endrra

ishin bere cope e therrime

kah udhet me gure

qe nuk kishin mbarime
ah toka ime


sa udhet ishin
mbi globe

qe nuk kishin ure

sa shum u mundove
te lidhesha brigje
errsirat ishin llahtare


o penda ime
e kohrat nganjiher si varre


deshten te thyejne

fjalen time
e ty
atdhe
e ty o shpirtė dashurie


deshten me te vu ne qivurė

e ti o fjala ime
e drita e syve
e o hapi im
o shpirte
o iliri
ti ece
ne udhen
plot me gurė

edhe ti poet
i zbathur
me shpirtin e plagosur

plot gjak e lot


neper vuajteri
ece

u bėre shpirte
neper kerkime
sa her buze vdekjes ngece
neper nje far cicerime


vargun deshten
me ta perthurė
ah toka ime
penda ime
fjala ime
dje e pardje
e sot
e deri kure
edhe ather dikure


mbi gure
me piku loti
e fjala
e mohuar
syte e mi
shikuan larg
mbi gure
kam shkruar shpirta
qe mund te lexohen edhe nga large ti kuptim
i fjales tende

e un
rob
i fjales time
mbetem
neper udhen me gure


ma gjej
o kuptim ku je
mbi dhe
nje urė


se metaforat

me mbeten neper mundime

o kohė
o toka ime


pse mohim

deri kurė

neper udhet
me gurė

te ece
zbathur fjala ime

autori xhelal ferizi

Denim
16-08-12, 14:15
Dhe nuk ka ilaē qė tė shėron
Nuk ka forcė qė tė ndalon
Se unė ēdo gjė e bėj per ty
Dhe ti e di qė
E jap dhe jetėn pėr ty

Do tė vij dhe do tė gjej
Lule e fshehur nė lendinė
Unė aromėn ty ta ndjej
Je ushqim pėr shpirtin tim

Dhe nėse do mbetem gjallė
Pa imazhin tėnd nė sy
Dije zemrėn ma ke marrė
Perjetėsisht tė perkėt ty

Kalimero
22-04-13, 22:14
Qoja selam kto vargje spongit
Spongebobit i kushtohen kto vargje djaloshit qe ne forum la gjurme te pa shlyeshme #
spong daia tu ngjat jeta
ne ato troje ne ato shkrepa
ku me nuse rrin ngujue
dikur fort ke pas jehue
me shum famė ish fjala jote
boll shum vashat i perlote
shprehjet tua kan zėnė vend
se shum he r ke shkrue me mend
besa shum ja ke qellue
shm ke dridhė e permallue
me ato fjalet si formula
besa shpesh ju ka dhane vula
te kan pas dashte besa shoqnia
po ku je tash lum daia
spongebon o djale i ri
a u martove me dashni
pse s po del me thane ndoj fjale
ndoshta nusja s te len me dale
as ne forum as ne derė te shpisė
per me i shkrue as dardanise


nje fjalė shqip ma qe s- po e flet
as ne forume kshillė s- po jepė

kan mbetė vashat n' mallengjime
pa ti pa te bukurat shkrime

ke pas shkrue fjalen dikurė
shum te bukur e plot nurė

u largove tash je tretė
ne forum vetem kam mbetė

po me merr malli tue t- kujtue
shum kuvende i ke hjeshue

ja kish anen fjala jote

do te kujtojne forumet ne mote

sa te ket shkrime sa te ket lobe
s- shuhet fjala spongebobe

autori xhelal ferizi i shkruan spongebobit
antarit te dikurshem te dardanise qe i ka pase fjalet te forta ne forum dhe na ka argtue forumistve
-me keto vargje autori shoku i forumit neper antarit te forumit kalimeros
shkruan dhe i dergon vargje spongebobit
duke i que selame nepermes kalimeros shokjut t e tij

selam qoja kto fjale mikut spongebobit
thuaj dil veq pak qite kryet ne frengji te kulles sa per selame-
se po te thrreet shoqnia e dikurshme e mos rri vveq te gruaja ashtu i ngujuet

Kalimero
22-04-13, 22:26
spongebobi e kalimera
si dy lule qe i ka vera
na kan knaqe na kan argtue
fjalė mesazhe shum kan que
kan nxite fjalė me gra e qika
kan nxite fjale te politika
neper tema ne dardani
si me buirra e djem te ri
spongebobi e kalimera
si dy djem dy kavalera
rrnofshin shum kta djem azgana
qe i ka ne forum dardana
veq se spongi la kujtime
fjale te mdha besa edhe shkrime
qe kan mbete si gjurme jan shkrue
spongebobin me e kujtue
se harron forumi i parė
spongebobi djale beqarė
la pershtypje fort qe besa
kuvendoj me ato shtresa
si me te ri e si me te reja
tue e qite fjalen si rrufeja
ka pas dridhė bukur me fjalė
shum ofertat i kan pas dalė
per martesė e per fejesė
spongebobi mbajke shpresė
hr ne nji qike e her ne nji tjeter
shkruaj forum e shkruaj ne leter
mandej kush s din kah djali
cila vashe turrin ja ndali
cila grue e ka ngujue
a thue spongi u dashurue
e prej dhome s don me dalė
mos me shkrue ma dshkronje as fjalė

kalimero ja merri kto vargje nga autori xhelal ferizi liriku
e qoja mikut spongit per kujtim lexoja
ndoshta i shkojne lot per faqe se e ka marr malli me shkrue me i kujtue kohrat e dikurshme

Kalimero
22-04-13, 22:27
kalimero djal i ri
merrr kto fjal qit ne avli
le ti sheh ai spongu i ri
per frengjije ne gardh te tij
leja vare fjalen me varg
le ta sheh spongi nga larg
ndoshta spongi permallohet
ndoshta koha i kujtohet
kur i qitte fjalt sarrafe
i ka pas do te bukura llaafe
besa mire i ka rendise
fort zanate ja kish mahise
por edhe mire ka dite nga i her
me ju dhane vule e potere


meri pra o kalimerė
keto fjale e thuaj njiher
dil bree spong e mos rri ne hall
se shoqnine malli eka marre
per me dale ne kuvend te ri
me i qite fjalet per seri
ne dyzen edhe te mahise
ne forum te dardanise
selam spongit kalimero
Liriku

Kalimero
23-04-13, 13:44
Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
kalimero po ti shkruaj do vargje per alimen s eme ka marr malli per alimen

dil alime qike e shpise
moj e bija e bukurise
largou pak ti prej kaftorri
dil te dera e te oborri
shih pranveren ka gjelbrue
dil ne kuvend njihe r me mue
se nuk flasim veq per fe
shih bilbilat mbi fole
kan qele fleten karajfilat
dil njiher shihi bilbilat
ne gjuhe shqipe tue cicerue
dil moj qike pse je ngujue
qite fjalen plot te lehtė zogiane
se ti je nje qike dardane
me shami ke me shkue nuse
kan me te shkue lot gurgulluese
ke me qa per babe e nanė
kur te burri kan me te dhanė
kur te ja kthejsh shpinen avlisė
kur te shtien ne kerr t nuserise
ne lot oborrin ke me la
kur ti i len moter e vlla
per me shkue te burri i huaj
kan me te rrjedh ty lot si uj
qike e mire je mori zanė
qike shamije kan me te thane
kur te shohin shum kullerka
se ti s ke gjinsa e farmerka
kan me te qesh te vendi i huaj
neper vjet e neper muaj
veq ti mbaju moj fisnike
me dimi e me terlike
qoe jeten me dashni
gatuaj pite e maro fmi
rri te burri grue besnike
kqyr novela aziatike
harro brenga e harro halle
blej dukat e blej hallhalle
e kur te vjen nana me te pa
harroj lott mos dil tue qa
veq buzqesh e gzoja a t zemer
veshi te larta kpuct me themer
thuaju burri me mbane ne plllambe t-dores
e tregoja at sahat te dores
qe te bleu ne egjipt i ngrati
fund e krye prej dukati
mos e harro nga njihe rmikun
mos e harro nga i he r lirikun
ka pas qef me te marre per re
veq se fort je mblue me fe
mbasi se hoqe at shami
prandaj s t- qova hiq msitni
se tabjatet nuk na shkojne
me shamija per gjithmonė
e prandaj nuk te bana re
por nafaka s tu ka pre
ndoshta e gjene kund ndoj hagji
taliban ndoj djale te ri
me kapuq e me fustan
mjekerr zi pa gjamadan
prej shkretire vjen pa la
qe rrin gjith tue ba dua
me qakshire e me nallane
per me te mbajte ne dynja jallane
hajt alime dert mos ki
mbasi djali s pin raki
mbasi s shkon me kumarxhi
mbasi ne s exhde gjithmone bjen
mbasi ty per tjetren s te len
si shkon mendja ne tjeter grue
me kuran ja ka ndalue
veq per ty gjith me mendue
tjeter kah mendja si shkon
tridhjet hapa ty te prapson
kur te dilni ne qarshi
ai ne prishtine ti ne ajvali
larg distanca kshtu e thot
neper shekuj neper mot
burri para larg me ece
gruaja ne balt dikund me ngecė
veq se mire behet moj bi
me u martue me tarikxhi

autori xhelal ferizi autori ne mergim vargje relaksuese humor dhe relaksim shkrime dialog me bashkombasit ne forume dialog vargjesh pa te keq pa qellime por ne sherbim te humorit etj flm per mirkuptim flm lexues te nderuar flm per mirkuptim alime me fal

sherri
02-09-13, 20:35
Xhelal Ferizi Liriku Poet po ta jap nje besė te zotit--se nje dite ne kohe te motit--do te dal kah shkodra trime-un e vargu e penda ime --do te dal kah fisi ndoja --si bilbil qe vjen nga troja --e nga fusha e gjerė dardane--me flutrue mbi toke shkodrane--veq me ndejt me gzim ne shkoder--qe i ka te bukur mal e koder--ka liqe e tre lumej--va e kroje vija e prrej--e te bukuren at kala--me te lashtit gure e tra--me te famshme rrokullinė--qe e hjeshon me nam shqipninė--se atje shkoder ku i thonė--qelet zemras e fjala e jonė--mbasi gjith ka qene bujare--mbasi gjith ka qene shqiptare -me ati shpi te famshme ne pullaza--qe su shtrue nen krajla as knjaza--veq se i thone shkoder krenare--kah do trime ne lapidare --se un e dua si syte e ballit--me at dhe e kokrra te zallit--kah ne plllembe me fame antike--do e qendisi ne vargje lirike--mbasi shkodra esht si ikona--e permendun ne viset tona--e permendur per trimeri--per mikpritje e per lashtsi--djep i vjeter toke fisnike--lulja e pare ne shqipni etnike--autori xhelal ferizi krijues vargjesh autori nga mitrovica dardane kosova nga qyteti mitrovica autor i perndjekur dhe i burgosur tri her i denuar politik autori shprehe ne vargje --dashuri vargje perkushtim per shkodren e famshme shqiptarto ilire

Liriku e kish hup te kafja, gjynah me met atje kjo poezi kaq e mire alla Fishtjane. t'lumt