PDA

View Full Version : thuhet se ne shqiptaret...


modestja
12-06-05, 22:33
thuhet se ne shqiptaret,apo me mire te them disa shqiptare vete pohojne se ne jemi nje popull qe bejme shume thashe theme,dhe se pergojojme shume,(natyrisht ketu hyne grate me te madhe)...a thua kjo cilesi e shemtuar eshte krijuar ne mesin tone nga koha e lire te cilen cdo here e kan ne duar dhe nuk ju mungon pos kur kane te gatuajne,une personalisht mendoj se kjo rjedh nga mosleximi dhe nga mos organizimi i kohes,ajo ben punet e shtepise, ne rregull po pastaj?pune jo,shkollim jo,tu spjegon femijeve te vet dic jo(pasiqe vete nuk din)te lexoje ndonje reviste ehh problem thote nuk e kuptoj,lajmet nuk i kupton se flasin shqip :D nga te gjitha anet problem,eh cte bej tash e gjora do shkoje dikund mysafir ose do vije dikush dhe do fillojne prej majes se flokut ta studjojne njehere dikend,pastaj kinse shpreh keqardhje fillon ne nje menyre te pergojon...e keshtu me radhe...shkaqet e kesaj jane te shumta
te gjitha nuk jane keshtu natyrisht,por pjesa dermues po,eh a thua pse cka mendoni ju te nderuar antare??

Blondi1
12-06-05, 22:52
Modeste

Nuk na ke lan vend pėr tė shkruar asgjė

Krejt i ke cek, shkurt dhe kjart

Nuk besoj qi ka nevoj ta prishim kėt shkrim

Shum bukur e ke thėn!!!!!!!!!!!!!

Me nderimi Blondi1

Murgesha
12-06-05, 23:13
Modestja me asnjė fjalė tėnde nuk pajtohem.
Thashethemet egzistojnė tek ēdo popull, se pėrndryshe do tė isha e gėzuar qė jemi tė priviligjuar tė dallohemi si tė veqantė, "qoftė edhe pėr thashetheme".
Dhe tė lutem mos e ul kaq poshtė femrėn e pashkolluar shqiptare se ajo nuk ka qenė kurrė fajtore pse ėshtė mbyllur nė kuzhinė dhe ska pas mundėsi tė mėsoj tė lexoj.
Ta hajė dreqi si nuk po e kuptoni se me kėtė shkrim keni fyer edhe vetė nėnėn tėnde, (mė fal ndoshta ajo ėshtė e shkolluar) ama se besoj qė ti tė kesh pas njė gjyshe tė shkolluar dhe pa ndjeshėm fare po e fyeni edhe ate.
Mos hapni tema pėr ta fyer tė shumė vuajturėn Femrėn shqiptare e cila u shtyp dhe u la pa shkollė nga vet egoizmi i mashkullit shqiptar i cili jo para shumė viteve e konsideronte gruan e vet vetėm si njė amvise tė mirė dhe me i lind shumė fėmijė e as qė ėshtė interesuar ndonjėherė tė ja baj njė jetė mė tė mirė nėnės, motrės apo gruas sė vet..

DEA
12-06-05, 23:21
Modestja me asnjė fjalė tėnde nuk pajtohem.
Thashethemet egzistojnė tek ēdo popull, se pėrndryshe do tė isha e gėzuar qė jemi tė priviligjuar tė dallohemi si tė veqantė, "qoftė edhe pėr thashetheme".
Dhe tė lutem mos e ul kaq poshtė femrėn e pashkolluar shqiptare se ajo nuk ka qenė kurrė fajtore pse ėshtė mbyllur nė kuzhinė dhe ska pas mundėsi tė mėsoj tė lexoj.
Ta hajė dreqi si nuk po e kuptoni se me kėtė shkrim keni fyer edhe vetė nėnėn tėnde, (mė fal ndoshta ajo ėshtė e shkolluar) ama se besoj qė ti tė kesh pas njė gjyshe tė shkolluar dhe pa ndjeshėm fare po e fyeni edhe ate.
Mos hapni tema pėr ta fyer tė shumė vuajturėn Femrėn shqiptare e cila u shtyp dhe u la pa shkollė nga vet egoizmi i mashkullit shqiptar i cili jo para shumė viteve e konsideronte gruan e vet vetėm si njė amvise tė mirė dhe me i lind shumė fėmijė e as qė ėshtė interesuar ndonjėherė tė ja baj njė jetė mė tė mirė nėnės, motrės apo gruas sė vet..


Ketij mesazhi i bashkangjitem edhe une, se deri me tani nuk gjeta shprehje per ta shpreh te gjithe ate qe doja, po Murgesha nuk ka lene mangut asgje, andaj pajtohem plotsisht me te

Psikologu
12-06-05, 23:34
Modestja me asnjė fjalė tėnde nuk pajtohem.
Thashethemet egzistojnė tek ēdo popull, se pėrndryshe do tė isha e gėzuar qė jemi tė priviligjuar tė dallohemi si tė veqantė, "qoftė edhe pėr thashetheme".
Dhe tė lutem mos e ul kaq poshtė femrėn e pashkolluar shqiptare se ajo nuk ka qenė kurrė fajtore pse ėshtė mbyllur nė kuzhinė dhe ska pas mundėsi tė mėsoj tė lexoj.
Ta hajė dreqi si nuk po e kuptoni se me kėtė shkrim keni fyer edhe vetė nėnėn tėnde, (mė fal ndoshta ajo ėshtė e shkolluar) ama se besoj qė ti tė kesh pas njė gjyshe tė shkolluar dhe pa ndjeshėm fare po e fyeni edhe ate.
Mos hapni tema pėr ta fyer tė shumė vuajturėn Femrėn shqiptare e cila u shtyp dhe u la pa shkollė nga vet egoizmi i mashkullit shqiptar i cili jo para shumė viteve e konsideronte gruan e vet vetėm si njė amvise tė mirė dhe me i lind shumė fėmijė e as qė ėshtė interesuar ndonjėherė tė ja baj njė jetė mė tė mirė nėnės, motrės apo gruas sė vet..

Nderime Murgesha.
Pajtohem plotsishtė me mendimi tėndė:

Edon
12-06-05, 23:41
modestja
Un nuk dua qe te behem sikur te ja bej rrafsh..
Mire por Thashe te themet ka dhe ne qdo shtet vend(aty ku ka Shqiptar)
Esht tradit e jona kjo.
Dhe me pa deshir kundershtoj ne disa qe esht keshtu dhe do mbetet keshtu.
Thashe te themet per mua jan me te kqijat qe existojn ne Bot.
Me ekeqe se rrahje hajni vrasje etj..se vetem thashe te them te bin tek konflikti.
Ket e shtypa se e kam perjetuar nga te thashe e te them.

modestja
12-06-05, 23:57
ok enderuara Murgeshe
une shume bukur kam cekur kur kam thene se jo te gjitha,por per fat te keq ekziston ne mesin tone,pasiqe njoh edhe shume nacionalitete tjera,i njoh mire,dhe kte veti nuk e kam has aq te zhvilluar sic po gjendet ne mesin tone,pajtohem me ju se ekziston edhe te popuj tjere,por jo si tek ne zonje :!: pastaj shume qarte thash se une mendoj ashtu,pastaj kerkova mendimin e antareve,ju keni mundur te paraqisni mendimin tuaj dhe pa kombinim me gjera tjera,nejse ne qofte se aq trash paskam gabuar pasiqe murgesha e nderuar aq rende e paska mare atehere ndjese per kete,por mos u merakosni nuk hyn ketu as gjermani e as amerikani te lexoj kete,ne vetem po qajme dert,dhe po mundohemi te gjejme forme dhe metode se si te zhduken keto cilesi negative qe na rethojne...........

Murgesha
13-06-05, 00:04
ok enderuara Murgeshe
une shume bukur kam cekur kur kam thene se jo te gjitha,por per fat te keq ekziston ne mesin tone,pasiqe njoh edhe shume nacionalitete tjera,i njoh mire,dhe kte veti nuk e kam has aq te zhvilluar sic po gjendet ne mesin tone,pajtohem me ju se ekziston edhe te popuj tjere,por jo si tek ne zonje :!: pastaj shume qarte thash se une mendoj ashtu,pastaj kerkova mendimin e antareve,ju keni mundur te paraqisni mendimin tuaj dhe pa kombinim me gjera tjera,nejse ne qofte se aq trash paskam gabuar pasiqe murgesha e nderuar aq rende e paska mare atehere ndjese per kete,por mos u merakosni nuk hyn ketu as gjermani e as amerikani te lexoj kete,ne vetem po qajme dert,dhe po mundohemi te gjejme forme dhe metode se si te zhduken keto cilesi negative qe na rethojne...........

Modestja aspak mos u ndjeni e lėnduar nga reagimi im.
Ju e pėrmbyllni shkrimin tuaj kėshtu.

te gjitha nuk jane keshtu natyrisht,por pjesa dermues po,eh a thua pse cka mendoni ju te nderuar antare??

E pjesa dėrmuese atėherė kuptohet dikund 80-90% pėrqindshi i njė popullate, ēka nuk mund tė pajtohem assesi si pėr tė vėrtetė.

modestja
13-06-05, 00:06
edhe nje koment a shtojce:
une kam fole per grate e sodit,e jo per ate gruan shqiptare para ca shekujsh...ah sikur te ishim si ato ,e pelqej dhe cmoj nderin dhe vyrtytet e gjyshes te cilat ajo i posedonte,por eshte me se evertete se nen hijen e fanatizmit qe i rethonte me heret gjyshet ndoshta edhe nenat tona ato mbeten si te pashkolluara,por nuk qene te tilla si grate e sodit...kam fjalen per disa gra sot ,ju lutem lexoni temen mire mos paragjykoni,dhe thjesht kam pyetur nese kam bindjen dhe mendimin pa vend dhe gabim atehere menjehre e nderroj por me bindje dhe argumente natyrisht
me respekt:Modestja

dr1ta
13-06-05, 00:09
Mos vet :twisted: :twisted:

Krokodilli
13-06-05, 10:08
Modeste

Nuk na ke lan vend pėr tė shkruar asgjė

Krejt i ke cek, shkurt dhe kjart

Nuk besoj qi ka nevoj ta prishim kėt shkrim

Shum bukur e ke thėn!!!!!!!!!!!!!

Me nderimi Blondi1

PRAP NJE SLLAV ME URREJTJE SHQIPTARE...


[b]Modestja[/b :arrow: nuk ka asgje te beje kjo pun se qka thu ti me shqiptaret,, thashetheme ke ne qdo vend te botes,, NE AUSTRALI PSH,, TE GJITH JAN TE PUNESUAR, 95% E POPULLATES,, NUK ESHTE PAPUNESIA SI NE KOSOVE POR THASHETHEMET KURR NUK NDALEN,,,, Sidomos tek Gjinia femrore thashethemet gjithmon kan ekzistu dhe do te ekzistojn sa te jet njerezimi,, por keto jan pjese e jetes,, sikurse edhe rrena,, (rrena esht pjes e jetes qe ne kohe te veshtira ne momente te duhura te nxjerr nga situata e rende,, apo edhe e rendon situaten ne kohe te mira e te qeta) :wink:

Syri_blu
13-06-05, 12:02
Mos shihni vetėm zi, unė po shkoj pak ma larg se ēcfar thuhet pėr ilirėt (e kam lexuar)

Se Ilirėt kanė bėrė verėn nga mjalta!

Edhe njė gjė, ėshtė mirė tė jemi auto (vet) kritik por nuk mjaftonė tėrė jetėn tė vajtojmė pėr disa gjana qe mundė tė bėhėn ndryshime!

Thash e thėnat nuk kan nacionalitet ose te kenė lundur nė shqiptari ose disa gjėra negative, unė po e thėmė njė tė met tė shqiptarit gjė qe e pat thėnė edhe Enver Petrovci nė njė emision!

Shqiptari ta fal gjakun (pra tregon burrėri, trimėri, humanitet dhe bėnė njė gjest hyjnor ndoshta) por nuk ta fal SUKSESIN (pse ai mė i mirė, pse ai tė ecėn pėrpara etj)

rrin i gzushėm!

ARVANITI
13-06-05, 12:59
Ke quani thshetheme ju, se s'po kuptoj?

dr1ta
13-06-05, 13:00
Ke quani thshetheme ju, se s'po kuptoj?Ma mire mos me kuptu :roll:

DEA
13-06-05, 14:00
Ke quani thshetheme ju, se s'po kuptoj?


Arvaniti pashe nane qysh i thoni ju atyre " me tha , e i thash, e i kishte thene, mos thashte kurre me" diqka me keto kane lidhje Thashethemet :shock:

Blondi1
13-06-05, 15:18
Un nuk jam skllav Krokodil

Arma e tė dobėtit ėsht fyerja

Tomori
13-06-05, 16:34
[quote=Blondi1]
PRAP NJE SLLAV ME URREJTJE SHQIPTARE...


Pershendetje ''Krokodilli" shum e vertet eshte se "Blondi1" eshte njeri ma i degjenerum shihet qarte se eshte Anti-shqiptar i flakt.
Bravo i nderuari "Krokodilli" paske hezatuar ket fundrin "Blondi1"qe nuk posedon asnje shenje qe eshte shqiptar?!!!
"Krokodilli " me vjen mire qe posedoni ket talente qe hezetoni saktesishte anti-elementet shqiptar?!! si ne rastin konkret me ket "Blondi1"
Krokodilli me respekt per ju:
Tomori :wink:

Edon
13-06-05, 17:37
Ke quani thshetheme ju, se s'po kuptoj?
Me ngren Buken tende, e te ja besh gajlen te tjerve..
Shpiunllaqe!
KJOESHT AJO.

Kur te nxen dike me pele per dore,pastaj s`ka qka te thot per pos; Jo veq thash se nuk e pata per diqka.

Ky Filani e kish ble ni Bmw ngjyr te kalter,por buk per te ngern nuk ka!

Ej a keni ndegju qka i kish bo vaki njanes e kish l`shu burri.

Te mirrsh me Plitik edhe pse nuk ke lidhje me te!

Ta kesh dikend,ta shan dikend te perzihesh ne Feje te huaja.

Filanja ish lavire,Filani pe njek etj..

Fjale me te ndyra qe existojn jan keto.

Fjale shtinse.(thashetetheme)

ARVANITI
13-06-05, 20:27
Meqe e kuptova domethenien e thashethemeve, une po them vetem kaq, thashethemet qe behen brenda familjes nuk quhen thashethemes, por BISEDA.

Nuk besoj se ka njerez qe bejne thashetheme neper lagje (apo mehalle sic i thoni ju).

Eshte shume qesharake te thuash se kombi shqiptar qenka thashethemaxhi.

Thashethemi ose me sakte "biseda rreth nje personi qe nuk eshte i pranishem ne bisede" eshte vecori e shpirtit njerezor, prandaj nuk ka lidhje me kombin. Kjo eshte absurde.

Gjith te Mirat

Krokodilli
14-06-05, 08:58
Un nuk jam skllav Krokodil

Arma e tė dobėtit ėsht fyerja

JAM I SIGURT SE NUK JE SKLLAV POR 100% JE SLLAV

LABI
14-06-05, 13:03
thuhet se ne shqiptaret,apo me mire te them disa shqiptare vete pohojne se ne jemi nje popull qe bejme shume thashe theme,dhe se pergojojme shume,(natyrisht ketu hyne grate me te madhe)...

Vleresimet e mesiperme ndaj te tjereve jo edhe radhe here mund te jen te gabushme , apo paragjykuese .Vleresimet kritike qe emertojne paragjykimin mund te dalin nga lidhje te caktuara emocionale , nga besimi per vecori te caktuara te nje grupi njerzish ..

Mendimet e tilla te shendruara ne <<stereotipe>> jane besime qe shoqerojne grupet e njerezve me disa lloje te vecanta karakteristikash . psh: stereotipet e seksit siq u cek dhe me larte qe ((grate miren me thashe e theme) ) te cilat perfshijne cilesit e personalitetit qe mendohet se jane tipike per femrat apo meshkujt . Cka nuk e justifikon faktin qe meshkujt nuk miren me thashe theme . apo nje etni , populle , kombe cfare do grupi qe te jet ...

modestja
14-06-05, 13:18
te nderuar antare:
Per te bere nje diference a dallim mes nje populli,gjegjesisht atij shqiptare dhe nje tjetri,mos te them kusht,por eshte e udhes qe te njohesh ca mentalitete a kombesi pastaj te vleresosh apo te dallosh,se kush jemi ne si jemi dhe si dallojme nga te tjeret,asnjehere nuk mposht shqiptarine thjesht jam krenare qe jam shqiptare pamareparasysh se me kend jetoj dhe ne cilin vend gjindem,mirepo pasiqe kam cek edhe me heret se njoh shume nacionalitete te vendeve te ndryshme,nuk them qe tek ato mungojne "thashethemet" ato jane prezente ne cdo popull e vend,por tek ne pak si me te zhvilluara,Shqiperia eshte pak me e shkelqyer ne kte drejtim,Maqedonia ne mos gabofsha pak me e zhvilluar,Kosova e Mali i zi....pak me mesatare,e keshtu me radhe,por eshte realitet i hidhur qe eshte prezent tek ne,dhe shpresoj qe vetem me shkollim,angazhim,pune,do te mundet sadopak te shlyhet dhe zhduket ky ves negativ,pasiqe atehere nuk do na premtoj koha....e mos te jemi prej atyre qe thote populli:'HA BUK E UJE,BAJ GAJLEN E HUJ"

DEA
14-06-05, 13:21
Un nuk jam skllav Krokodil

Arma e tė dobėtit ėsht fyerja
Ah sa mire do te ishte sikur ta kuptonin te gjithe ate se qfare shkruajne!

Edon
14-06-05, 16:28
Un nuk jam skllav Krokodil

Arma e tė dobėtit ėsht fyerja
Ah sa mire do te ishte sikur ta kuptonin te gjithe ate se qfare shkruajne!

po si jo :wink:

dikuj plumi nuk i del se le fjala. :lol:

dr1ta
15-06-05, 12:33
te nderuar antare:
Per te bere nje diference a dallim mes nje populli,gjegjesisht atij shqiptare dhe nje tjetri,mos te them kusht,por eshte e udhes qe te njohesh ca mentalitete a kombesi pastaj te vleresosh apo te dallosh,se kush jemi ne si jemi dhe si dallojme nga te tjeret,asnjehere nuk mposht shqiptarine thjesht jam krenare qe jam shqiptare pamareparasysh se me kend jetoj dhe ne cilin vend gjindem,mirepo pasiqe kam cek edhe me heret se njoh shume nacionalitete te vendeve te ndryshme,nuk them qe tek ato mungojne "thashethemet" ato jane prezente ne cdo popull e vend,por tek ne pak si me te zhvilluara,Shqiperia eshte pak me e shkelqyer ne kte drejtim,Maqedonia ne mos gabofsha pak me e zhvilluar,Kosova e Mali i zi....pak me mesatare,e keshtu me radhe,por eshte realitet i hidhur qe eshte prezent tek ne,dhe shpresoj qe vetem me shkollim,angazhim,pune,do te mundet sadopak te shlyhet dhe zhduket ky ves negativ,pasiqe atehere nuk do na premtoj koha....e mos te jemi prej atyre qe thote populli:'HA BUK E UJE,BAJ GAJLEN E HUJ"

Oj loqki ..pse moj e mben gajlen e huj ? thash e thenmet esht nje pjes e jetese derri sa nuk e poshterson diken.

modestja
16-06-05, 02:06
ok Drita flm.moter
dmth.bukur mire paskit kuptuar temen qe jepni nje pasqyre (mendimi)kaq me vend...

Me rrespekt:Modestja

Reana
20-06-05, 05:00
ooo, veq kush na e ka inatin :wink:

ME TE MIRE SE NE, SKA ASKUND :lol: :lol: :lol:

arbias
20-06-05, 12:15
Ajo grua q mendon se burri duhet ti punon per te ter jeten ajo esht dembelic dhe kerkon veq hazer dhe del naper kojshi jujep thmive buk dhe rren ata per keta rren keta per ata me dasht te gjith e kur t vjen burri ne shpi e sheh se ajo ska ba sen 16 sahat dit e kap e rreh dhe i thot a kojshija mendove se vin me ti ba punt e tua demelic.

Ajo grua q mendon se duhet me i ndihmu burrit n gjdo fush te jetes .
Dhe i ndihmon dhe e perkrah dhe ja rregullon t gjitha planet ja kryn t gjitha pazaret edhe kur sa burri ne shpi ajo esht hem gru hem burr
Ajo esht grua qe e meriton kuleten.

Dhe ajo s ka koh me dal mu rrugat naper kojshi triher ne dik qaj kater her kafe me pi

O lum na per do gra po qka me i ba se krejt s jan qasi se umri t rritet kur i she grat e huja si vin as tej te ushkuri.

Kaltrushi
13-07-05, 13:44
une tek kjo teme mund vetem te them:

A e dini ju se ne shqipetaret cilat fjale e perdorim me se shumti?


nese nuk ju bijn menjehere ne mend....

ja lexoni pergjigjjen..

vajzat dhe grate duhet te jene....keshtu ashtu


dhe MOS fol, mos be, mos qesh, mos shko.....mos .... dhe mos.......


ahhhhhhhhh


(Por dihet natyrisht se secili prej neve perdore keto fjale ndonjehere, por po foli per pergjethsi ....pra mos e merrni te gjithe afer zemre...)

pershendetje

dr1ta
14-07-05, 00:32
une tek kjo teme mund vetem te them:

A e dini ju se ne shqipetaret cilat fjale e perdorim me se shumti?


nese nuk ju bijn menjehere ne mend....

ja lexoni pergjigjjen..

vajzat dhe grate duhet te jene....keshtu ashtu


dhe MOS fol, mos be, mos qesh, mos shko.....mos .... dhe mos.......


ahhhhhhhhh


(Por dihet natyrisht se secili prej neve perdore keto fjale ndonjehere, por po foli per pergjethsi ....pra mos e merrni te gjithe afer zemre...)

pershendetje


Sa e vertet :)

elvio
21-02-11, 19:21
Bazohemi ne ate c'ka Konica ka thene.

Shqipėria lindi nga Zoti, shpėtoi nga rastėsia, vdiq nga politikanėt.

roadrunner
21-02-11, 19:53
po mire i paska analizu kjo robt e shpisthuhet se ne shqiptaret,apo me mire te them disa shqiptare vete pohojne se ne jemi nje popull qe bejme shume thashe theme,dhe se pergojojme shume,(natyrisht ketu hyne grate me te madhe)...a thua kjo cilesi e shemtuar eshte krijuar ne mesin tone nga koha e lire te cilen cdo here e kan ne duar dhe nuk ju mungon pos kur kane te gatuajne,une personalisht mendoj se kjo rjedh nga mosleximi dhe nga mos organizimi i kohes,ajo ben punet e shtepise, ne rregull po pastaj?pune jo,shkollim jo,tu spjegon femijeve te vet dic jo(pasiqe vete nuk din)te lexoje ndonje reviste ehh problem thote nuk e kuptoj,lajmet nuk i kupton se flasin shqip :D nga te gjitha anet problem,eh cte bej tash e gjora do shkoje dikund mysafir ose do vije dikush dhe do fillojne prej majes se flokut ta studjojne njehere dikend,pastaj kinse shpreh keqardhje fillon ne nje menyre te pergojon...e keshtu me radhe...shkaqet e kesaj jane te shumta
te gjitha nuk jane keshtu natyrisht,por pjesa dermues po,eh a thua pse cka mendoni ju te nderuar antare??

tipi engjellor
21-02-11, 20:16
po une mendoj qdo popull i ka ato te mirat edhe dobesite e veta,pra nje pjes e tyre jane si pasoje e zakoneve te vjetra qe jane percjell edhe me tradite,po thashethemet egzistojne tek ne po koha po vjen duke shkuar ato gjera jam duke mendu.

Crazy
21-02-11, 23:00
mir ka than ergeni

e kom bo 1zbulim t'ri, nfushen e fizikes..
te na perhapja e fjalve, e kalon edhe shpejtsin e drites..

rastesishT
27-02-11, 10:59
Jeta ėshtė e bukurė shumė ndaj mos e nenēmo.