PDA

View Full Version : BESNIK BANU - KUJT MOS I ZĖ BESĖ


Odise
13-06-05, 17:50
Mendoj, se sinqeriteti eshte shpirti i te vertetes.

Ta thuash te verteten, ti duhet patjeter te jeshe i sinqerte.

Nese dyshon se nuk duhet te jeshe gjithmone i sinqerte, atehere e pranon vetiu, se po u dashka te genjesh nganjehere - te behesh genjeshtar!

Te jeshe i sinqerte, ta thuash te verteten, do te thote se je besnik.

Fjala e urte e popullit tone: besnik banu e kujt bese mos i ze, eshte nje shprehje filozofike e qelluar, pikerisht edhe ne shprehjen: a duhet te tregohesh gjithmone i sinqerte!

Si kuptohet kjo shprehje dhe si aplikohet ne praktike? Cila eshte ana pozotive - cfare mesojme nga kjo shprehje e urte e popullit tone? Ketu eshte edhe ēelsi i shprehjes - a duhet te tregohemi gjithmone te sinqerte!

Do te them:
ēelsi i jetes e shoqerise njerezore!
Besnik banu - kujt bese mos i ze!

GURI SYLAJ
13-06-05, 22:09
Jo ODISE ; kjo shprehje duhet te trajtohet brenda kufijve dhe rrafsheve te caktuara sepse po e pergjithesuam atehere do te n'a mungoj nje betim pa te cilin as nuk kan mund me ece perpara e as ne nuk do te arrijm larg pa te -BESA-BESE.
Besa - ne kuptimin autokton te fjales eshte kodi me i fuqishem dhe me njerezori i te gjitha ligjeve te shkruara dhe te pa shkruara deri me sot .

Me nderime Guri Sylaj

Odise
13-06-05, 22:55
:lol: GURI, kujto ne fill (besnik banu) e kur te behemi besnikėt, atehere vetiu i zeme bese njeritjetrit, se vetem besniket i zene bese njeritjetrit me Besa-Bese. Populli e tha me nje mjeshtri te rralle kete shprehje, duke aluduar ne jobesniket, apo te pabeset. Zakonisht ketu dikush pesoi rende dhe e tha kete shprehje edhe pesojne sotekesajdite - po cfare duhet te mesoj nga pesimi. Ani, le te shohim edhe mendimet e tjereve...


Juaji,

Odise

halla e madhe
15-06-05, 08:25
Fjala;Besnik banu e bese mos ze,asht perdore perpara kur popullit tone ju bene pabesi prej personave qe bashkpunojshin me ish-sundimtaret e trojeve tona.Populli yne perjetoi mashtrime ne te gjitha sferat e jetes prej keso individve qe flasnin te njejten gjuhe po te stershitur vetem e vetem per ta gjunjezuar kombin tone moralisht.Prej kesaj pervoje lindi kjo shprehje qe te jemi besnik nga vetevetja e mos te lejojme te na mashtron armiku.
me nderime,halla

Murgesha
15-06-05, 11:38
Mirė e paske spjeguar e nderuar Hallė.
Unė mendoj se duhet tė jemi besnik por edhe tė besojmė.
Mosbesimi nė tė tjerėt mendoj se ėshtė shenjė e pabesnikėrisė qė posedojmė nė vete.
Murgesha.

laliloli
15-06-05, 20:47
Fjala;Besnik banu e bese mos ze,asht perdore perpara kur popullit tone ju bene pabesi prej personave qe bashkpunojshin me ish-sundimtaret e trojeve tona.Populli yne perjetoi mashtrime ne te gjitha sferat e jetes prej keso individve qe flasnin te njejten gjuhe po te stershitur vetem e vetem per ta gjunjezuar kombin tone moralisht.Prej kesaj pervoje lindi kjo shprehje qe te jemi besnik nga vetevetja e mos te lejojme te na mashtron armiku.
me nderime,halla

halla te lumte ,pajtohem

ndersa sot une mendoj se besnik behu dhe mendohu mire kur te besosh(mos iu beso te pabeseve)

Odise
15-06-05, 21:03
kujto ne fill (besnik banu) e kur te behemi besnikėt, atehere vetiu i zeme bese njeritjetrit, se vetem besniket i zene bese njeritjetrit me Besa-Bese. Populli e tha me nje mjeshtri te rralle kete shprehje, duke aluduar ne jobesniket, apo te pabeset. Zakonisht ketu dikush pesoi rende dhe e tha kete shprehje edhe pesojne sotekesajdite - po cfare duhet te mesoj nga pesimi. Ani, le te shohim edhe mendimet e tjereve...


Juaji,

Odise

***mos te perseritim, kur nuk thome asgje te re

a eshte prezente ende kjo fjale e urte, apo vetem paska qene moti?

GURI SYLAJ
16-06-05, 09:24
Ndoshta sot eshte me prezente dhe me e nevojshme se kurre me pare sepse sot jemi ne rrugekryqin ku mund te bejme shume por edhe mund te humbim shume.
Me Besa-Bese, ne vetevete dhe me njeri tjetrin- me te gjithe ata qe e dijne dhe e kuptojn drejt peshen e kesaj fjale qe mund te matet me male.

Me nderime i juaji Guri Sylaj

Bleta
16-06-05, 10:39
Ju pershendes te gjitheve ,mendimi im eshte nese nuk i zan kujt bes nuk mund te jesh as besnik, besnikeria dhe besimi jan te perbashketa.

Bleta
16-06-05, 10:40
Mirė e paske spjeguar e nderuar Hallė.
Unė mendoj se duhet tė jemi besnik por edhe tė besojmė.
Mosbesimi nė tė tjerėt mendoj se ėshtė shenjė e pabesnikėrisė qė posedojmė nė vete.
Murgesha.Murgesha jam plotesisht e pajtuar me mendimin tend.

Giovanni
16-06-05, 10:53
Mirė e paske spjeguar e nderuar Hallė.
Unė mendoj se duhet tė jemi besnik por edhe tė besojmė.
Mosbesimi nė tė tjerėt mendoj se ėshtė shenjė e pabesnikėrisė qė posedojmė nė vete.
Murgesha.


E nderuara Murgesha, Blerta eshte dakord me ju por une jo.

Kur kam qene i vogel gjishi me pate thente Besnik banu po mos beso shume leht.

Nuk e kam kuptuar deri vone kuptimin e kesaj shprehje por tani mendoj se e kam kuptuar.

MOSBESIMI NE TE TJERET siq shkruat ju eshte fjak pak e rende sidomos per ne shqiptaret theme kete duke njohur popullin shqiptare i cili eshte shume shume Besnik dhe i besushem ne fjalen e tjtrit.

Ka shume menyra te besnikrise, dhe ne disa raste duhet te jemi besni por nuk duhet shume te besojme.

Murgesha
16-06-05, 11:02
Giovani mos mendo se nuk kam qenė kurrė e zhgėnjyer pikėrisht pse kam besuar nė dikend.
Por edhe pas zhgėnjimeve unė posedoj ndjenjėn e besimit nė njerėz.
Dhe pikėrisht kjo mė ka bėrė tė dashur dhe tė kėrkuar pėr shumė kėnd.
Unė mbėshtes dhe mbaj qėndrimin tim.
Besnik banu dhe beso, se tė gjithė njerėzit nuk janė tė pa besė.

Domira
16-06-05, 11:06
Giovani mos mendo se nuk kam qenė kurrė e zhgėnjyer pikėrisht pse kam besuar nė dikend.
Por edhe pas zhgėnjimeve unė posedoj ndjenjėn e besimit nė njerėz.
Dhe pikėrisht kjo mė ka bėrė tė dashur dhe tė kėrkuar pėr shumė kėnd.
Unė mbėshtes dhe mbaj qėndrimin tim.
Besnik banu dhe beso, se tė gjithė njerėzit nuk janė tė pa besė.

Sa mire e ke thane Murgeshaaaa http://www.cosgan.de/images/more/bigs/c011.gif

Giovanni
16-06-05, 11:12
Giovani mos mendo se nuk kam qenė kurrė e zhgėnjyer pikėrisht pse kam besuar nė dikend.
Por edhe pas zhgėnjimeve unė posedoj ndjenjėn e besimit nė njerėz.
Dhe pikėrisht kjo mė ka bėrė tė dashur dhe tė kėrkuar pėr shumė kėnd.
Unė mbėshtes dhe mbaj qėndrimin tim.
Besnik banu dhe beso, se tė gjithė njerėzit nuk janė tė pa besė.


E vetret eshte se te gjith nuk jan pa bese por siq thot populli KUR TE DJEG QUMSHTI I FRYN EDHE KOSIT. E mua me ka djeg, por nuk eshte qe tani muk besoj por besoj me pak mendohem shume dhe ateher veproj.

Murgesha
16-06-05, 11:21
Ps. Giovani tė lutem shiko pak kėtu.

http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4780

Dhe tė lutem shkruaj pa ngjyra.
Nuk ti fshiva postimet e deri tanishme se po e shof qė nuk jeni nė dijeni.

Giovanni
16-06-05, 11:23
opssssssssss me fal nuk e kam ditur se nuk duhet te shkruaj me ngjyra megjithate me nuk do te gaboj.

Odise
17-06-05, 20:53
giovanni (!) im,
me te njofte ty eshte veshtiresi -
e ke kthyer Vetveten ne Krenari!

...............................................

TI NJEH DIĒKA MA SHUMĖ SE UNĖ


- Me tė njoftė Ty ėshtė vėshtirėsi -
E ke kthyer Vetveten nė Krenari!


Je duke me pelqyer
pėrditė dhe ma tepėr -
Me Tėndin s'duhet ta mbashė mend
asnjė plagė tė vjeter!

Njeriu qė mėson nga vuajtja -
Rreshket ma mirė e behėt ma i shijshėm pėr jetėn!
Ėshte ma afėr njohjes ma t'lartė, ta njohi vetvetėn!

Njohja ėshtė njehėsim -
njehėsim numerik nė jetė
a bėjnė baraz me Dy -
Nji plus Nji -
apo mbeten vetem
- Njė Unė, e Dy Ti!
duhet t'i thuash vetvetes!

Veē pėr hirė Tė Vėrtetes!

Lirisht, kjo ėshtė poezi!
Porsi jeta plot me tė zi!

Lirisht, kjo ėshtė poezi!

(Qershor, 17, 2005.)

Odise

***Ndjese, rrodhi vetiu! Pergjegje Shqiptarit!

Perseri, te mundohemi ta zberthejme kete Fjale te Urte:
- Besnik banu, kujt mos i zė besė! (lehte), natyrisht se filozofi - Popull, kete e tha shkurt dhe me kuptim te madh, qe nuk guxojme ta keqkuptojme! Ky ndoshta eshte edhe shkaku kryesor, qe sot jemi te copetuar shumefish - nderveti, e deri edhe si harrna, ne harten gjeografike ballkanike! Krejt, duke i besuar gjithkujt - zemra e huaj!

Nje prof. i Filleve te se drejtes (R.O.), njehere na tha me alegori, si ne buzeqeshje edhe si hyrje ne teme te re: ''Keni ardhur ta studjoni drejtesine? - Drejtesi ka vetem ne bunar - bunari eshte i drejte!'' :lol:

Ta ndihmojme njeritjetrin, duke e mirekuptuar temen dhe njeritjetrin!

Prore, Juaji!

Odise

Drena
18-06-05, 00:27
I pabesi nuk ja ka askujt besen.

Dreni30
18-06-05, 01:06
I pabesi nuk ja ka askujt besen.

Shume me vend e nderuar.

Pershendetje.

Odise
18-06-05, 01:31
Drena shkroi:
I pabesi nuk ia ka askujt besen.

***fakt i dijtur. Te pabesin e te pabesen, nuk mund ta prejsh ne bese, ngase ai/ajo e ka pabesine ne mendje shpirt. Besniku prehet ne Bese!

Kur lidhen dy veta me Bese, i pabesi tradheton, e besniku kurre!
Per ate eshte thirrja e pare: besnik banu
ndersa thirrja e dyte eshte : bese mos i ze kujt (ne fshehtesite madhore)

Pikerisht, kjo tregon kjarte se eshte rrallua Besa!

shembuj: i tregoj mikut ne bese, e miku e tradhetoi -
e preu n'bese!
E lidhi besen me jete, e burri/gruaja e tradhetoi
e preu n'bese!
Ia tregoi shokut te luftes nje fshehtesi, e shoku e tradhetoi -
e futi n'burg, e preu n'bese, ia humbi kryet!

Vetem nga Premja n'Bese, u vrane sa e sa shqiptare
qe edhe per keto 6 vite te pasluftes jemi deshmitare!

Besnik e zen bese, e hyn n'hekura, e hyn n'Dhe!??

Kuptimi i kesaj fjale te urte, nuk eshte mos i beso askujt - por MOS I ZE BESE, mos ia trego fshehtesite tuaja, se te demton, te tradheton!

Fjalet BESE E BESIM nuk jane te njejta, ti mund te besosh ne ate qe don, din e mundesh, besim fetar etj., por fjala BESE eshte kuptimi i lidhjes se ngushte, interne, BESATIM, kur ia jep doren e lidhesh BESA-BESE. Fjala BESA eshte kod i zakonit shqiptar BESA E ZOTIT nuk thehet, kur E JEP APO E MERR! Ky eshte kuptim shume i thelle. Merre idene e temen e vepres se Sami Frasherit BESA, aty eshte fshehtesia e Beses Shqiptare!

Me Besa-Bese lidhet Kombi e shpeton atdheun! Kombi Besnik! Besnik banu! e armiq e te pabese, nuk ka bese!

Njerezit e cdo kombi besojne, bile edhe ma shume, por ne cfare besojne se? Kur i tha shqiptari edhe te panjohurit - Je n'bese Time - ai dha jeten per Bese!

Megjithate, fjala - besa, ne kuptimin esencial, nuk mund te perkthehet ne asnje gjuhe. Besa, Nderi e Bujaria, ishin tri armet e shqiptarit ne lufte me mbijetua derisot edhe kur nuk kishte asnje shkolle edhe kur u zhbij e gjith historiografia shqiptare.

Qellimi eshte: si te kthehet perseri Besa Shqiptare!

Sa ta mbashe sekretin, je zot i tij
posa ta tregosh, behesh rob i tij!

zot e rob

Drena
18-06-05, 21:45
Drena shkroi:
I pabesi nuk ia ka askujt besen.

***fakt i dijtur. Te pabesin e te pabesen, nuk mund ta prejsh ne bese, ngase ai/ajo e ka pabesine ne mendje shpirt. Besniku prehet ne Bese!

Kur lidhen dy veta me Bese, i pabesi tradheton, e besniku kurre!
Per ate eshte thirrja e pare: besnik banu
ndersa thirrja e dyte eshte : bese mos i ze kujt (ne fshehtesite madhore)

Pikerisht, kjo tregon kjarte se eshte rrallua Besa!

shembuj: i tregoj mikut ne bese, e miku e tradhetoi -
e preu n'bese!
E lidhi besen me jete, e burri/gruaja e tradhetoi
e preu n'bese!
Ia tregoi shokut te luftes nje fshehtesi, e shoku e tradhetoi -
e futi n'burg, e preu n'bese, ia humbi kryet!

Vetem nga Premja n'Bese, u vrane sa e sa shqiptare
qe edhe per keto 6 vite te pasluftes jemi deshmitare!

Besnik e zen bese, e hyn n'hekura, e hyn n'Dhe!??

Kuptimi i kesaj fjale te urte, nuk eshte mos i beso askujt - por MOS I ZE BESE, mos ia trego fshehtesite tuaja, se te demton, te tradheton!

Fjalet BESE E BESIM nuk jane te njejta, ti mund te besosh ne ate qe don, din e mundesh, besim fetar etj., por fjala BESE eshte kuptimi i lidhjes se ngushte, interne, BESATIM, kur ia jep doren e lidhesh BESA-BESE. Fjala BESA eshte kod i zakonit shqiptar BESA E ZOTIT nuk thehet, kur E JEP APO E MERR! Ky eshte kuptim shume i thelle. Merre idene e temen e vepres se Sami Frasherit BESA, aty eshte fshehtesia e Beses Shqiptare!

Me Besa-Bese lidhet Kombi e shpeton atdheun! Kombi Besnik! Besnik banu! e armiq e te pabese, nuk ka bese!

Njerezit e cdo kombi besojne, bile edhe ma shume, por ne cfare besojne se? Kur i tha shqiptari edhe te panjohurit - Je n'bese Time - ai dha jeten per Bese!

Megjithate, fjala - besa, ne kuptimin esencial, nuk mund te perkthehet ne asnje gjuhe. Besa, Nderi e Bujaria, ishin tri armet e shqiptarit ne lufte me mbijetua derisot edhe kur nuk kishte asnje shkolle edhe kur u zhbij e gjith historiografia shqiptare.

Qellimi eshte: si te kthehet perseri Besa Shqiptare!

Sa ta mbashe sekretin, je zot i tij
posa ta tregosh, behesh rob i tij!

zot e rob

Kthehet besa shqiptare nga kushtrimi i juaj "Besnik banu e bes mos zin" :roll:

Odise
18-06-05, 22:52
Drena shkroi:
I pabesi nuk ia ka askujt besen.

***fakt i dijtur. Te pabesin e te pabesen, nuk mund ta prejsh ne bese, ngase ai/ajo e ka pabesine ne mendje shpirt. Besniku prehet ne Bese!

Kur lidhen dy veta me Bese, i pabesi tradheton, e besniku kurre!
Per ate eshte thirrja e pare: besnik banu
ndersa thirrja e dyte eshte : bese mos i ze kujt (ne fshehtesite madhore)

Pikerisht, kjo tregon kjarte se eshte rrallua Besa!

shembuj: i tregoj mikut ne bese, e miku e tradhetoi -
e preu n'bese!
E lidhi besen me jete, e burri/gruaja e tradhetoi
e preu n'bese!
Ia tregoi shokut te luftes nje fshehtesi, e shoku e tradhetoi -
e futi n'burg, e preu n'bese, ia humbi kryet!

Vetem nga Premja n'Bese, u vrane sa e sa shqiptare
qe edhe per keto 6 vite te pasluftes jemi deshmitare!

Besnik e zen bese, e hyn n'hekura, e hyn n'Dhe!??

Kuptimi i kesaj fjale te urte, nuk eshte mos i beso askujt - por MOS I ZE BESE, mos ia trego fshehtesite tuaja, se te demton, te tradheton!

Fjalet BESE E BESIM nuk jane te njejta, ti mund te besosh ne ate qe don, din e mundesh, besim fetar etj., por fjala BESE eshte kuptimi i lidhjes se ngushte, interne, BESATIM, kur ia jep doren e lidhesh BESA-BESE. Fjala BESA eshte kod i zakonit shqiptar BESA E ZOTIT nuk thehet, kur E JEP APO E MERR! Ky eshte kuptim shume i thelle. Merre idene e temen e vepres se Sami Frasherit BESA, aty eshte fshehtesia e Beses Shqiptare!

Me Besa-Bese lidhet Kombi e shpeton atdheun! Kombi Besnik! Besnik banu! e armiq e te pabese, nuk ka bese!

Njerezit e cdo kombi besojne, bile edhe ma shume, por ne cfare besojne se? Kur i tha shqiptari edhe te panjohurit - Je n'bese Time - ai dha jeten per Bese!

Megjithate, fjala - besa, ne kuptimin esencial, nuk mund te perkthehet ne asnje gjuhe. Besa, Nderi e Bujaria, ishin tri armet e shqiptarit ne lufte me mbijetua derisot edhe kur nuk kishte asnje shkolle edhe kur u zhbij e gjith historiografia shqiptare.

Qellimi eshte: si te kthehet perseri Besa Shqiptare!

Sa ta mbashe sekretin, je zot i tij
posa ta tregosh, behesh rob i tij!

zot e rob

Kthehet besa shqiptare nga kushtrimi i juaj "Besnik banu e bes mos zin" :roll:

***duhet te dijsh kujt t'i zėsh Bese! Qe te mos behet gjithmone vone!

Kaqanikasja
20-09-13, 14:38
BESNIK BANU - KUJT MOS I ZĖ BESĖ

shum e vertete:rolleyes:

Domira
20-09-13, 14:41
BESNIK banu gjithsesi, por banu racional dhe besė zini kujt duhet e jo kujt nuk duhet!

natyra
26-09-13, 22:28
Moti ishte kjo!"kan ndryshua koherat"njerzit po ndryshoin mren sekundave ne fjale/mendje."Se mos flasim,per ditet,javet muajt,te harroin krejt!(as pergjigje nuk te kthejn)per doni arsye!..psh,perse te jam besnike ndaj dikujt qe nuk eshte per mua,tjetrin/et...!

Natyra.

Oqeani
26-09-13, 22:42
Pa nenshkrim nuk ka besnikeri !

natyra
26-09-13, 23:33
Pa nenshkrim nuk ka besnikeri !
ncuk/Fatkeqsisht,As kjo nuk Funkcionon per tek "shqiptaret"(koheve te fundit):rolleyes:"Jo per gje,(por ndodhe qe korruptoin):tongue::biggrin:

Ps,Oqeani prap une e ti hasem ne debat!lool "Uroi te mos keqkuptohemi tani?:smile:

respekt