PDA

View Full Version : TREGOM ME KEND RRI - TĖ TREGOJ KUSH JE TI!


Odise
13-06-05, 18:21
populli thot:
ne ndejsh me hoxhe, behesh hoxhe
ne ndejsh me dreq - behesh dreq

sa eshte e vertete kjo shprehje dhe a verteton, se me kend rrijme edhe behemi te tille?

laliloli
13-06-05, 19:03
populli thot:
ne ndejsh me hoxhe, behesh hoxhe
ne ndejsh me dreq - behesh dreq

sa eshte e vertete kjo shprehje dhe a verteton, se me kend rrijme edhe behemi te tille?

Pershendetje te gjitheve
Une pak i besoj kesaj thenie ,sepse mendoj qe njeriu zgjedh shoqerin ashtu si eshte edhe vet :hoxha shoqerohet me hoxhe ,dreqi me dreqin ,i miri me te mirin etj .Nuk mund te kesh shoqeri me njerez qe deri diku nuk jeni te nje niveli .

DEA
14-06-05, 13:48
Une pajtohem mesatarisht me thenjen tuaj apo te popullit i nderuar Odise, dhe mundem ta shpjegoj ne kete menyre .

Shoqerija mund te jet e llojllojshme, e nese sot mundohesh te jesh si njeri e neser si tjetri ateher kur do te jesh vetvetja, mendimi im eshte se ka shume persona labil se nuk dijne se q`duan dhe se kush jane ,keshtu qe mundohen te behen copy e tjetrit.

DEAp.s. hajt tash thuaj" bukur DEA "po seshte ashtu................................... :lol:

Edon
14-06-05, 16:07
Me kend rrin ashtu behesh!! Nuk pajtohem me ket.

Se ja mua me ka ra te rri me drogirasha mafiasha hajna badita tyrli njeri.

Veq tao te mirat ja kum morr te kqijat jo.

Ne Jetom ne Zvicer dot thot se nuk ben tja morrim gjithat vetem ato qe jan te mira.

Pershendetje..Odise

Panopticon
14-06-05, 17:12
Mendoj se kjo shprehja e popullit eshte vertete plotesisht.

Normalisht, fjale ME KE RRI, nuk duhet te kuptohet vetem nje e ndenjur e rastit, sepse gjate jetes ne mund te rrijme me njerez te mire dhe te keqinj, qe nuk do te thote se vazhdimisht behemi edhe te mire edhe te keqinj.

ME KE RRI, nenkuptohen personat me te cilet kooperon ne aspektin shoqeror, me te cilet kalon nje kohe te gjate, mendimet e te cileve i respekton dhe nga fjalet e te cileve ndryshon edhe ti si personalitet.

Panopticon.

ARVANITI
14-06-05, 20:40
Shoqeria ndikon shume ne karakterin e nje njeriu.

Por njeriu e zgjedh vete shoqerine e tij, dhe nuk ja imponon askush, prandja kjo shprehje edhe zė edhe nuk zė vend.

Panopticon
14-06-05, 21:01
Nga ajo se si e lexojme kete fjali te urte popullore - mendoj se ka mundesi per INTERPRETIME TE NDRYSHME, prandaj pajtohem pjeserisht me Arvanitin.

Pan.

Odise
14-06-05, 22:10
ME KE RRI, nenkuptohen personat me te cilet kooperon ne aspektin shoqeror, me te cilet kalon nje kohe te gjate, mendimet e te cileve i respekton dhe nga fjalet e te cileve ndryshon edhe ti si personalitet.

Panopticon.

***keshtu edhe eshte kuptimi i temes, por duke mos i shenjuar veset e liga (qe merren ma shpejt se te mirat), ka shume rendesi - me kend rrin, bashvepron, beshkjeton, po edhe kur bashkbisedon gjate etj.!

bukur DEA :lol: 'ka shume persona qe nuk dijne se ē'duan' dhe thone hajt se po rri pak edhe dikur e 'provojne nje tym' bashk :wink:

Edon
14-06-05, 22:41
hahah..duart kan ngishta por asje nuk esht i njejt.
500 vite ner Turk por turk sjemi :wink:
Hajt vazhdime te mira juve. :D

Panopticon
14-06-05, 23:04
Edon,

Ketu eshte me shume fjala per ndryshimin e adeteve, jo per "asimilim" te komplet asaj qe e posedon.

Per me teper po te kujtoj se psh nga pushtuesi romak (5 shekuj pushtim) na ka mbetur Krishterimi sot te shqiptaret, jo vetem krishterimi si religjion - po edhe kultura krishtere qe duket sot neper shtepite e shqipetareve pa dallim feje.

Nga pushtimi 500 vjecar i osmaneve sot ke shumicen e shqipetareve me fene dhe/ose adetet e turqve, bile ne disa rajone edhe shqipetare qe flasin me mire turqishten se shqipen.

Dmth paskemi ndryshuar sic e sheh, qe nuk do te thote se jemi bere komplet si "pushtuesit".

Pan.

Edon
14-06-05, 23:12
Panopticon


Ju kuptoj shoku im,mir por un nuk pajtohem me ke te rri te behem ashtu se ne Jetojm ne Gurbet mir por nuk e pranoj te behem si Zviceran,Une bile bile me Zvicerank jam i martuar por por asgje nga ajo nuk kam morr se nuk me pelqen dhe nuk ja marr.
Per veq qat vizen.
Por nejse shoku im,nuk deshta te kerkoj diq me shum per pos ta shprehu menimin time te lire.
Tani ju deshiroj qe te kaloni sa me Bukur.

Pershendetje Vllezerore nga Edoni

Panopticon
14-06-05, 23:21
Panopticon


Ju kuptoj shoku im,mir por un nuk pajtohem me ke te rri te behem ashtu se ne Jetojm ne Gurbet mir por nuk e pranoj te behem si Zviceran,Une bile bile me Zvicerank jam i martuar por por asgje nga ajo nuk kam morr se nuk me pelqen dhe nuk ja marr.
Per veq qat vizen.
Por nejse shoku im,nuk deshta te kerkoj diq me shum per pos ta shprehu menimin time te lire.
Tani ju deshiroj qe te kaloni sa me Bukur.

Pershendetje Vllezerore nga Edoni

Edon

Flm per mendimin tend, une e respektoj shume. Normalisht qe nuk duhet et kuptohet tesktualisht fjalia, por qellimi eshte se NJEREZIT NDIKOHEN NGA NJERI TJETRI.

Une gezohem qe ka njerez si ti qe i rezistojne ndryshimit, por mundohen qe ti marrin vetem gjerat pozitive te te tjereve, psh te zvicerraneve. Mirepo nga ana tjeter eshte fakt se shqiptaret qe jetojne ne Zvicerr, Gjermani, Austri dhe gjetiu kane marre deshen apo nuk deshen shume gjera nga perendimoret, mu per arsyen se jane aty afer.

Une nuk jetoj ne gurbet, por para 4 muajsh isha ne Munich dhe ne Vjene. Beso se kam takuar shqiptar te ri qe nuk din te flase mire shqip, e nga ana tjeter shume bukur flet gjermanishten. Kjo eshte shume keq, por ne disa raste ky NDIKIM eshte i paevitueshem.

Panopticon.

Edon
14-06-05, 23:28
S`ka pse..
Te Besoj..dhe ju Kuptoj Tersisht Shoku im.
duart kan ngishta por asje nuk esht i njejt.

Kalofsh sa me Bukur.

halla e madhe
15-06-05, 08:40
Edhe njeriut te lige duhet ti ipet shansa te mesoj nga i miri e anasjelltas.Secili te mesoje ngapak prej te gjithave.Jeta eshte mesim.Te paret kane thene:_"Prej te mirit del i keqi,prej te keqit del i miri"Ky lloj kombinimi le te mbetet ne barapeshe :wink:

Krokodilli
15-06-05, 10:53
Edhe njeriut te lige duhet ti ipet shansa te mesoj nga i miri e anasjelltas.Secili te mesoje ngapak prej te gjithave.Jeta eshte mesim.Te paret kane thene:_"Prej te mirit del i keqi,prej te keqit del i miri"Ky lloj kombinimi le te mbetet ne barapeshe :wink:

Pershendetje Halla e Madhe,, mu gjithmon me kan lavderu ,, si ne SHkoll si ne SHoqeri,, si ne Pun si qdokund.. po tash qe jom fut ne kete temen tende ishalla nuk behem si ti,, me fillu edhe une mi jau qit gishtin e mesem te gjithve....

hehe hajgare pak,, , te pershendes

DEA
15-06-05, 13:59
Edhe njeriut te lige duhet ti ipet shansa te mesoj nga i miri e anasjelltas.Secili te mesoje ngapak prej te gjithave.Jeta eshte mesim.Te paret kane thene:_"Prej te mirit del i keqi,prej te keqit del i miri"Ky lloj kombinimi le te mbetet ne barapeshe :wink:Po Halla ashtu kane thene me dal i miri prej te mirit eshte adet, e me dal i miri prej te keqit eshte marifet, e me dal i keqi prej te mirit eshtemozomakeq


DEA

Dilingjia
15-06-05, 15:05
S'de di valla a s'po ju marr vesh mire a s'keni dite me spjegue mire veq Leka njeri me za qe krejt bota e mesojn kanunin e tij baben e kishte beter krejt edhe ate veq nji meter e nje zhilet a?

Reana
15-06-05, 15:30
A behet fjale ketu per femije apo per njerez te pjekur????
Nje njeri i pjekur dhe i formuar, nuk mund te ndikohet nga mjedisi, perkundrazi, shpesh ndodh qe nje njeri i vetem te kete ndikim te madh ne nje mjedis te tere dhe te behet sinonim i atij mjedisi!!!

Thenia " me ke rrin ashtu behesh" definitivisht i referohet njereve te pa-formuar, te pa-informuar, tinejxhereve e keshtu me rradhe....

Murgesha
15-06-05, 16:31
Kohėve tė fundit kam filluar tė rri pak si mė tepėr me Reanėn.

A mos don tė thot kjo se edhe unė do tė bahem si Reana? :lol: :wink:

Reana
15-06-05, 16:36
Kohėve tė fundit kam filluar tė rri pak si mė tepėr me Reanėn.

A mos don tė thot kjo se edhe unė do tė bahem si Reana? :lol: :wink:

Cka ke bre ti a :evil:
Mos po te vjen inati dicka... :lol:

Murgesha
15-06-05, 16:38
Kohėve tė fundit kam filluar tė rri pak si mė tepėr me Reanėn.

A mos don tė thot kjo se edhe unė do tė bahem si Reana? :lol: :wink:

Cka ke bre ti a :evil:
Mos po te vjen inati dicka... :lol:


Jo oj loqkė aspak spo mė vjen inati, por po kam dėshirė qė do tė bahem si ti.
Mjerė Rubrika Fetare pastaj. :lol: :lol: :lol:

Odise
20-06-05, 12:12
Kohėve tė fundit kam filluar tė rri pak si mė tepėr me Reanėn.

A mos don tė thot kjo se edhe unė do tė bahem si Reana? :lol: :wink:

*******E nderuara, Murgesha, sigurisht se do te behesh, nese rrin nje kohe te gjate - me secilin qe rrin! :wink:

Tema eshte e kjarte: Tregom me kė rri - te tregoj kush je ti.

filizofi - popull


Odise

DEA
20-06-05, 23:19
Me kend te rrish , Hoxhe bahesh :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dr1ta
21-06-05, 00:04
Me gjithken dhe asken :)

Odise
21-06-05, 19:41
a po shihni se kemi filluar te behemi ma te mire? :wink:

''me kend te rrijsh behesh hoxhe'' :lol: bukur DEA! :lol: :lol: :lol:

***ani pra, psh. po e marrim Tarzanin, ai shkoi ne xhungel e mbeti si pahiri, thone, se u rrit ne nje ambient tjeter dhe sado qe u mundua te tregohet xhentelmen me kostum kur erdhi ne Njujork, kur i erdhi duhia e ushtima e xhungles ne vesh, ai xhveshi kostumin e kravaten dhe filloi te vrapoje rrugeve te Njujorkut... ja, si te ndryshon ambienti i ri! :lol:

hajde de

DEA
21-06-05, 19:49
:? Bukur Odise! :lol:


Qe sot e tutje do te rri me ju, se dua te behem gjuhetare :!:

Kercovari
21-06-05, 20:01
:? Bukur Odise! :lol:


Qe sot e tutje do te rri me ju, se dua te behem gjuhetare :!:

Ai Dea sa te ka hije gjuetare te lumte,po kush tjeter eshte gjuetare ketu?.

http://www.aph-schwerin.de/images/Jaeger%202.jpg

Kercovari
21-06-05, 20:05
Kohėve tė fundit kam filluar tė rri pak si mė tepėr me Reanėn.

A mos don tė thot kjo se edhe unė do tė bahem si Reana? :lol: :wink:

Moje ine jem be veq bile edhe me i keq se Reana.

Odise
21-06-05, 22:12
:? Bukur Odise! :lol:


Qe sot e tutje do te rri me ju, se dua te behem gjuhetare :!:

***bukur DEA edhe une pranoj, kam nje pune si per shyrhet edhe punoj edhe plot kompjutera ketu, nganjehere ka pune shume, e nganjehere ma pak - si mullini... :lol:

veē mos e merr ti fjalen per hoxhe, hioxheneshe, deshta te them moj, dikush i thot - hoxhenice, po ketu eshte kuptimi i njeriut te mire...a ke ndie kur dikush i thot dikujt: aaa hoxhe mu ke ba krejt hoxhe, gjoja se nuk eshte ashtu, po diqysh ndryshe... :lol: :lol: :lol:

ej, o kerēovari, ti don t'i farosh gjuhetaret a? O nuk nuk t'ban pune ajo pushke ty, se ta ka hanger pula kapsollin hahaaa

DEA
21-06-05, 23:31
[quote=DEA]:? Bukur Odise! :lol:


Qe sot e tutje do te rri me ju, se dua te behem gjuhetare :!:[/quote

***bukur DEA edhe une pranoj, kam nje pune si per shyrhet edhe punoj edhe plot kompjutera ketu, nganjehere ka pune shume, e nganjehere ma pak - si mullini... :lol:

veē mos e merr ti fjalen per hoxhe, hioxheneshe, deshta te them moj, dikush i thot - hoxhenice, po ketu eshte kuptimi i njeriut te mire...a ke ndie kur dikush i thot dikujt: aaa hoxhe mu ke ba krejt hoxhe, gjoja se nuk eshte ashtu, po diqysh ndryshe... :lol: :lol: :lol:

ej, o kerēovari, ti don t'i farosh gjuhetaret a? O nuk nuk t'ban pune ajo pushke ty, se ta ka hanger pula kapsollin hahaaa

Shume bukur Odise, e gatshme jam per ligjerata,veq me me deshire e kisha marre me korrospodence :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Psikologu
22-06-05, 02:36
A behet njeriu i tillė se ; Me kend rrinė ashtu bahet?
Nė ketė thenje besoj fare pak dhe nuk e perkrahi aspak , sepse njeriu duhet tė jetė i gjithėanshem dhė tė ketė aftesi qė tė rrij me cdo kend dhe ta ndegjoj cdo kend.
Nese shkojm tek fjalet e pleqve atehere kemi edher ato Thenje se;
Kush nuk din tė rrin me femij , sdin te rrin as me burra.,
Kush se kupton njė tė ligė , se kupton as tė fortin,
Burri i mirė e mbanė edhe njė gru tė keqe , ose anasjelltas.
Pra , njeriu nuk mundet tė thotė se behet i tillė se me kendė rrinė , sepse cdo kush i ka principet , qellimet dhe synimet e veta.
Nga kjo del fare kjartė se ne mundemi tė jemi shokė , por jo ti perzijm principet , por tė kuprojmė njeri tjetrin .
Nese njeriu rrinė me ndonjė person qė e ka ne gjakė alkoholin , nuk behet i tillė sepse ky nuk ka simpati e as deshirė ndaj alkoholit , kjo ka tė bejė me shijen dhe deshiren ose me shkurtė pėr vetė vendimin e tij nė fjalė.
Njerezit e dijnė fare mirė se dallimi i njeriut nga njeriu krijon individė , e askush nuk ėshtė i njet si tjetri , sepse na ndajnė mendimet , fizionomia , menyra e komunikimit , qeshjes , zėrit , neurotikes, levizjes , ecjes etj.
Por pėr ata tė cilet fajit tė vetė i ikin pėr njė gabim te vetin , atehere ia lėjnė fajin tjheterkuj se gjoja ai/ajo ishin fajtorė pėr gabimin ose veprimin e tij/saj, shkak i arsyetimit.
Faji ėshtė jetim cdo here kan thenė tė vjetrit , por lakmia ėshtė lak nė qafė , e kjo lakmi ėshtė edhe pėr tė keq edhe pėr tė mirė, pra me njė fjalė;
Pa pasur lakmi dhe deshirė apo mendim pėr njė veprim , askush nuk tė dergon nė rrugen e keqe .
Nderime.

Odise
22-06-05, 03:29
Psikologu i nderuar,Filozofia Popullore Shqiptare

ka aq fuqi, sa shume thenie, a fjale te urta, mund te merren edhe per Kryevepra Boterore, eshte aq thesar i madh dhe i lashte - keshtu na thoshte i ndjeri prof. Anton Ēetta edhe shume tjere. Kete mendim e kane thene e vertetuar njerez me pervoja boterore. Thesari burimor i Letersise Popullore Shqiptare, eshte nje nga thesaret ma te vlershme te gjithe kultures shqiptare. LETERSIA POPULLORE SHQIPTARE, nuk e dij a ke ndegjuar per kete titull aq madhor.

Me vjen shume keq, te ia theme kete nje shqiptarit, kur duhet te ia thome nje te huaji edhe ta stimulojme perhapjen e kultures shqiptare ne bote!

Megjithate, te gjithe ne qe flasim e shkruajm shqip, bejme pjese ne kete titull, poashtu edhe ne vet titullin e temes - tregom me ke rrin, te tregoj kush je ti, e tha Ai Filozofi Popull, me shume kuptim te madh - me kend rrin, ashtu behesh, rri me hoxhe behesh hoxhe, rri me dreq, behesh dreq,
e une as qe mund ta mbroje nje thenie te tille te thesarit popullor, sepse jam shume i vogel, ne krahasim me te - sepse MBROHET VETIU nga populli qe e tha, e qe flet gjithmone! E kush te doj ta nenēmoj eshte mendimi i tij. Filozofi popull tha edhe shume tjera: Ndiqe Kolo mendjen tande! Kush e ndigjon femine, e kall shtepine! Ai qe nenēmon gjuhen e vet - peshtyne perpjete! Ma i madhi shart asht me ia dijte njeriu hadin vetit - tha Filozofi Popull (Masa ma e madhe per nje burre, eshte me ia dijte fuqine, e forcen vetit)!

Filozofi Popull tha shume, po a mund t'i mbajme mend e t'i zbatojme ne praktike se? Ai tha edhe keshtu: Banu hosten me dy maje! Hosteni eshte mjet per grahje te buajve, nje shkop bukur i gjate me nje maje hekuri te ngullur e te lidhur ne dru, dhe vetem per buajte eshte hosteni, se gjave te gjalla tjera iu grahet me shtage, shkop, e disave pak ma te mencurave iu grahet vetem me fishkellime barriu.

Pra, Filozofi popull tha, ne daē me qene i drejte, banu hosten me dy maje hekuri ne te dy anet, qe sa t'i rendojsh kah tjetri, le te futet edhe ty fort po aq! :lol: Mos ia ngul tjetrit, ma thelle se sa vetit, n'daē te jeshe i drejte!

shume shume ju pershendete

Odise

Kercovari
22-06-05, 10:43
Nuk dua te i faroj gjuetaret s eedhe vete jam i tille,por kujdes Odise se ketyre grave nuk u zihet bese me i armatos ben vaki e naqellojne neve dhe e vetmja gje qe mund te akordojme ne gjueti eshte qe ne te pajisim prapanicen me mbrojtese te celikut se shkuam kote. :lol: :lol: :lol:

Kupid
22-06-05, 14:13
cka bahet kur hoxha rrin me dreqin?

Kercovari
22-06-05, 14:47
cka bahet kur hoxha rrin me dreqin?

"Pravosllav" :lol: :lol:

Bota_Sot
22-06-05, 15:40
Ndryshuar


Bond

Bota_Sot
22-06-05, 15:41
NUK eshte e vertet se me kane rrin ashtu behesh. Edhe une prej qe kam lindur kam ndejt me femra, por ala FEMER su bera. ehhehehhehehe

Kercovari
22-06-05, 15:52
NUK eshte e vertet se me kane rrin ashtu behesh. Edhe une prej qe kam lindur kam ndejt me femra, por ala FEMER su bera. ehhehehhehehe

Qenke Don Zhuan i nderuar,paske nejte goxha mire me gra,po une i mjeri jetoj me gru akoma nuk jam be gru.S`te lidh ky definicion me fal!

Odise
22-06-05, 17:00
Nuk dua te i faroj gjuetaret s eedhe vete jam i tille,por kujdes Odise se ketyre grave nuk u zihet bese me i armatos ben vaki e naqellojne neve dhe e vetmja gje qe mund te akordojme ne gjueti eshte qe ne te pajisim prapanicen me mbrojtese te celikut se shkuam kote. :lol: :lol: :lol:

*** :lol: o kercovari, po nuk te thashe more per gjuetaret, po per gjuhetaret...

Kercovari
22-06-05, 17:37
Nuk dua te i faroj gjuetaret s eedhe vete jam i tille,por kujdes Odise se ketyre grave nuk u zihet bese me i armatos ben vaki e naqellojne neve dhe e vetmja gje qe mund te akordojme ne gjueti eshte qe ne te pajisim prapanicen me mbrojtese te celikut se shkuam kote. :lol: :lol: :lol:

*** :lol: o kercovari, po nuk te thashe more per gjuetaret, po per gjuhetaret...

:lol: :lol: Me fal i nderuar se une ashtu nuk e njoh gjuhen per ate bej edhe gabime.Po kan diq te perbashket,gjuha vret me shume se gjahu. :lol: :lol: :lol:

halla e madhe
22-06-05, 17:41
Kercovari_ :wink: :wink:

Kercovari
22-06-05, 17:44
Kercovari_ :wink: :wink:

He hallo,mos rri me mua se behesh si une! :lol: :lol: :lol:

halla e madhe
22-06-05, 18:28
Kercovari_qe tridhjete vjete te mesova e ti akoma nuk po mbushesh mende :wink: ndegjoje mesuesin se je mbete pa shkolle si po shifet :wink:

turisti
22-06-05, 18:30
populli thot:
ne ndejsh me hoxhe, behesh hoxhe
ne ndejsh me dreq - behesh dreq

sa eshte e vertete kjo shprehje dhe a verteton, se me kend rrijme edhe behemi te tille?

Behemi te tille nese dojme,e pershtatemi nese mundemi.

Pershendetje,
TURISTI.

Odise
22-06-05, 22:52
dijme njerez, qe hyne ne shoqeri te mire - fituan
dijme njerez, qe hyjne ne shoqeri te keqe - humben

Te keqit e te keqes, pa ia pa sherrin - nuk e le!
Te mirit e te mires, pa ia pa hairin - nuk e le!

Jo vetem kaq, po edhe kush te sheh shpesh me te mirin, te konsideron - te mire, e kush te sheh shpesh me te keqin - te konsideron - te keq!

Dijme njerez, qe kurre s'e kane perdore as kafen as duhanin, e duke ndejtur shpesh me ''disa'' po pijne edhe marihuane e heroine!

Nese shkon rregullisht ne shkolle - meson!
Nese shkon rregullisht ne bixhoz - peson!

Filozofi - Popull, nuk tejkalohet!

Krokodilli
23-06-05, 11:28
Populli thot: me te mirin rri,, i mire behesh
me te keqin rri nuk behesh i keq po merr gjeste te keqijasido qe te jet,, rri me te gjith,, nese mund tja ndryshosh te keqit mendjen ta besh te mir,, ke arrit diqka,, nese jo , mos e lejo veten ta ndryshoj aj ty mendjen..

DEA
23-06-05, 12:53
Une e mire e rri me te keqin, a i merr i keqi veset e mija :?: :wink: :lol: :lol:

Daja POLIC
23-06-05, 13:23
aiiiiii pallavra jan keta thuajse terr diten jam ne kontakt me gjerman por kurr nuk u bera gjerman pse? po me intereson SEPSE nuk kam dashur ( shkurt e shqip)

Kercovari
23-06-05, 19:11
Kercovari_qe tridhjete vjete te mesova e ti akoma nuk po mbushesh mende :wink: ndegjoje mesuesin se je mbete pa shkolle si po shifet :wink:

Hallo! Nuk jem ka po e kundershtoje moderatorin,bile sillem si kursist po ishte nje keqkuptim kish lidh gjuhetarin me gjuetarin.Po flm per keshillen se nuk hy me ketu. :wink:

Reana
23-06-05, 20:12
Une e mire e rri me te keqin, a i merr i keqi veset e mija :?: :wink: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

ehhhh JO Deush! keshtu nuk ban! se "Gjuetari" Odiseu ka thene JO, dhe jo pra :twisted:

DEA
23-06-05, 21:08
Une e mire e rri me te keqin, a i merr i keqi veset e mija :?: :wink: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

ehhhh JO Deush! keshtu nuk ban! se "Gjuetari" Odiseu ka thene JO, dhe jo pra :twisted:

Aiiiiiiiiiiiiiiii sa keq Reana, se deshta me huazu do kohe te lire e me ndejt me disa :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Odise
23-06-05, 22:11
:? Bukur Odise! :lol:


Qe sot e tutje do te rri me ju, se dua te behem gjuhetare :!:

Ai Dea sa te ka hije gjuetare te lumte,po kush tjeter eshte gjuetare ketu?.

http://www.aph-schwerin.de/images/Jaeger%202.jpg

***ja kush tha: gjuhetar, e kush tha - gjuetar! Por si duket dikush nuk sheh diten! :wink: e shkruan edhe keshtu: ''ehhhh JO Deush! keshtu nuk ban! se "Gjuetari" Odiseu ka thene JO, dhe jo pra ''???

* tash DEA, bukuuur - ti thua: '' Une e mire e rri me te keqin, a i merr i keqi veset e mija?'' - une them se, i keqi/e keqja shume zor behet i/e mire - te behesh i/e mire, duhet ta shtyjsh nje gur te madh me gjoks, deri maje suke a maje bjeshke - e te behesh i/e keqe, mjafton qe ate guri, ta leshosh te rrokulliset teposhte, rrokullisesh vetiu - mjeshtria eshte ta mposhtesh gravitetin e te keqes! :wink:

thuaj tash, bukur Odise, a bre DEA? :idea:

DEA
23-06-05, 22:24
Jo shume bukur po "teper" bukur Odise :lol: , une e kisha shty edhe boten me gjoks ,qe ti bej njerzit te mire, e leje mo nje guri :lol:

halla e madhe
23-06-05, 22:30
DEA_Hallall te qofte!Ti je grua me tipare burrerore :wink:

Odise
23-06-05, 22:32
vertet, teper bukur edhe ideja jote DEA :idea:

dr1ta
23-06-05, 23:53
Kohen e fundit ri me motren dhe femijet e saj ...sefaaaaaaaa :) :) :) :)

Panopticon
24-06-05, 00:01
Kshyre mesoj femijet te behen si ti Drita. :)

Shpresoj qe ju del mire.

Panopticon.

dr1ta
24-06-05, 00:10
Kshyre mesoj femijet te behen si ti Drita. :)

Shpresoj qe ju del mire.

Panopticon.


Gjythqysh ju del mire ..flm.

Odise
24-06-05, 05:12
Kshyre mesoj femijet te behen si ti Drita. :)

Shpresoj qe ju del mire.

Panopticon.

***panopticon, nganjehere nuk po i referohesh as nikut :wink:

krokodilli, tha: nuk behesh i keq kur rrin me te keqin, por ia merr disa vese te keqija' - e kur te ia marrish veset e keqija, cfare te duhet tjeter, a po don edhe fisionomine? :lol:

Qellimi eshte, a ke fuqi, t'i largohesh Te Keqes, kur shihet se ke hyre ne te! A mund te ndahesh nga E Keqja?

Kercovari
24-06-05, 07:45
Jo shume bukur po "teper" bukur Odise :lol: , une e kisha shty edhe boten me gjoks ,qe ti bej njerzit te mire, e leje mo nje guri :lol:

Te lumte Dea fjalet i ke me te renda se guri,te lumte!

Naki
24-06-05, 10:04
Tė rrish me Njerzė tė profileve dhe karaktereve tė ndryshme,me njerzė tė Kulturave dhe Nacionaliteteve tjera,Me njerzė tė Moshave dhe gjinive tė Ndryshme Ėshtė E dobishme , tė Fitosh njohuri ,tė kesh njė instrument tė krahasimit ēdo gjė ka dy medalje,pėr dikėnd ka peshė dhe vlerė se si ai i merrė dhe transmeton.

Ēdo gjė qė perjetohet ka vleren e Reaksionit,pėr tė mirė dhe tė keq.
Populli thotė Praksa e bėnė njeriun Zanatli,ky mund tė jetė zanat i mirė apo i keq.

Me nderime Naki

Panopticon
24-06-05, 10:14
Kshyre mesoj femijet te behen si ti Drita. :)

Shpresoj qe ju del mire.

Panopticon.

***panopticon, nganjehere nuk po i referohesh as nikut :wink:


Odise,

Nuk te kuptova bre burre.

P.

Odise
24-06-05, 15:49
Kshyre mesoj femijet te behen si ti Drita. :)

Shpresoj qe ju del mire.

Panopticon.

***panopticon, nganjehere nuk po i referohesh as nikut :wink:


Odise,

Nuk te kuptova bre burre.

P.

***panopticon, ti the: ''Kshyre mesoj femijet te behen si ti Drita. :)
'' - kjo qe thua, nuk eshte serioze - hyn ma thelle seriozisht ne teme!

kete ta thash - mos u merr me njerez po me temen

Panopticon
24-06-05, 18:22
I nderuari Odise,

Flm per keshillen tende.

Une mendoj qe per hir te kultures se dialogut DUHET qe ne maksimum ti ikim "marrjes me njerez" nese eshte fjala per permendje te ndonje negativiteti te individit.

Por ne raste kur konotacioni eshte pozitiv - mendoj se ne kontekst te temes mund te permenden edhe forumistet, une ate bera.

Dmth u mundova qe ta inkurajoj Driten se ai "hoxha" (nqs. ka kuptim pozitiv) i fjalise se urte popullore eshte ajo, dhe se femijet mire eshte te mesojne nga ajo.

Me kete une aludova ne mendimin tim qe e kam permendur nje here ne kete teme, se nese nje kohe te gjate jeton me dike, patjeter te ndikohesh prej tij/saj. Besoj se po me kupton.

Panopticon.

4peace
24-06-05, 20:24
populli thot:
ne ndejsh me hoxhe, behesh hoxhe
ne ndejsh me dreq - behesh dreq

sa eshte e vertete kjo shprehje dhe a verteton, se me kend rrijme edhe behemi te tille?


Pershendetjet e mia

Mendoj se kjo fjale e urte nuk ka pikur, ashtu kot, nga qielli. Prandaj edhe eshte me se e vertete. Me ke rri, me ke (cka) e kalon kohen, ku rrin e kah sillesh - ashtu behesh!

Nuk pata deshire te ngacmohem por me kete rast m'u kujtua edhe dic tjeter. C'behesh kur rrin vetem? Vetjak, apo?


Sidoqofte une pajtohem me kete thenie: Me kend te rrijsh - ashtu je!


Cdo te mire!***

Odise
24-06-05, 21:55
populli thot:
ne ndejsh me hoxhe, behesh hoxhe
ne ndejsh me dreq - behesh dreq

sa eshte e vertete kjo shprehje dhe a verteton, se me kend rrijme edhe behemi te tille?


Pershendetjet e mia

Mendoj se kjo fjale e urte nuk ka pikur, ashtu kot, nga qielli. Prandaj edhe eshte me se e vertete. Me ke rri, me ke (cka) e kalon kohen, ku rrin e kah sillesh - ashtu behesh!

Nuk pata deshire te ngacmohem por me kete rast m'u kujtua edhe dic tjeter. C'behesh kur rrin vetem? Vetjak, apo?


Sidoqofte une pajtohem me kete thenie: Me kend te rrijsh - ashtu je!


Cdo te mire!***

***Pershendetjet edhe te miat


kur rrin vetem - studjon, gjykon, analizon, sintetizon - definon!

dr1ta
25-06-05, 01:19
I nderuari Odise,

Flm per keshillen tende.

Une mendoj qe per hir te kultures se dialogut DUHET qe ne maksimum ti ikim "marrjes me njerez" nese eshte fjala per permendje te ndonje negativiteti te individit.

Por ne raste kur konotacioni eshte pozitiv - mendoj se ne kontekst te temes mund te permenden edhe forumistet, une ate bera.

Dmth u mundova qe ta inkurajoj Driten se ai "hoxha" (nqs. ka kuptim pozitiv) i fjalise se urte popullore eshte ajo, dhe se femijet mire eshte te mesojne nga ajo.

Me kete une aludova ne mendimin tim qe e kam permendur nje here ne kete teme, se nese nje kohe te gjate jeton me dike, patjeter te ndikohesh prej tij/saj. Besoj se po me kupton.

Panopticon.


Djem te mire jeni :)

Kercovari
25-06-05, 10:19
Sa nuk na kan hudhe dritares. :lol:

Odise
25-06-05, 16:55
po ti mor kercovari, a po e shikon ti kompjuterin, a ai po te shikon ty? :lol: athua, duke ndejte me kompjuter, cfare behesh? :wink:

GURI SYLAJ
25-06-05, 17:10
Po pse more po ngatrrohi kaq shume po kur dojm me e ba femiun doktorr nuk e qojna ne fakultet te linguistikes po ne fakultet te mjekesise ku ka veq doktorra e profesora te doktorrave.

Nje nuk duhet ngatrru:

Me kan t'shkojsh- bahesh

Tregomi shoket te tregoj kush je -


Keto dy xhevahire te filozofise popullore nuk jan te njejta dhe nuk kan kuptim te njejt. Guri Sylaj

Kercovari
25-06-05, 18:02
po ti mor kercovari, a po e shikon ti kompjuterin, a ai po te shikon ty? :lol: athua, duke ndejte me kompjuter, cfare behesh? :wink:

E qe kam gabu une Odise qe u dukem me budalla se Kompjutri,me qelloni keq ketu ne kete forum sikur te jem Cjap ne mes te deleve edhe pse une nuk dua te jem ai qe mendoni ju.
Edhe une u rita nene driten e qiririt ku mesova germat e para te abetares po sikur ju te gjithe,ate gjuhe te mebel qe mefliste nena pa me shku ndermend se nje dite edhe Elektronika do te flase e shkruaj shqip,ate gjuhe qe une e dua dhe e ushqej me simpati dhe xhelozi te madhe.
Pse vella tentoni te me veni barier,dhe me kete te me blokoni trurin per te mos fole shqip,po sikur bente Tita dhe Enveri qe me miqesin e tyre na lane jo vetem te verber por edhe jetima.

U them troq vella i nderuar se mua nuk me pelqejne keto cenzuru te stilit Markesist Leninist,te pakten kur dikush tenton te beje qorre apo shurdhe edhe elektroniken qe une e njoh me mire ndoshta se dikush ketu.
E s ecfare behem une duke ndejte me kompjuter?,Jo vetem q e argetohem po e shfrytezoj edhe ne ate lemi per te cilin kam dhene mundin me te madhe qe neser gjeneratat pas meje te dine me shume se sa qe di une .

Une kam respektin me te madh ndaj ju si njeri i mencur dhe hulumtues dhe shkenctare dhe pres ne te ardhmen te gjeje mirekuptim edhe nga ana juaj,e jo te me fyeni se une qenkam ai qe nuk di se qe eshte Kompjutri dhe si duhet perdore dhe ku.
Me respektin me te thelle ndaj ju Kercovari.

halla e madhe
25-06-05, 18:17
Kercovari_Pse more nuk po merrr mesim nga halla,qe tridhjete vjet u mundova te mesoj por kot, ti u bere menexher i komjuterave,e halla mbeta si halla,mezi po shkruaj kete postim nga friga se po ma ngjesin ndonji kritike :wink:

Kercovari
25-06-05, 18:30
Kercovari_Pse more nuk po merrr mesim nga halla,qe tridhjete vjet u mundova te mesoj por kot, ti u bere menexher i komjuterave,e halla mbeta si halla,mezi po shkruaj kete postim nga friga se po ma ngjesin ndonji kritike :wink:

Eh moj halla ime,mendjemadhesija e ben punen e vet. :lol: :lol:

Po ani le te me qortojne sa te duan se une nuk ndahem nga kompjutri e as nga Dardania anise jam Iliridas qe disa ketu me kan hale ne sy. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Odise
25-06-05, 18:31
po ti mor kercovari, a po e shikon ti kompjuterin, a ai po te shikon ty? :lol: athua, duke ndejte me kompjuter, cfare behesh? :wink:

E qe kam gabu une Odise qe u dukem me budalla se Kompjutri,me qelloni keq ketu ne kete forum sikur te jem Cjap ne mes te deleve edhe pse une nuk dua te jem ai qe mendoni ju.
Edhe une u rita nene driten e qiririt ku mesova germat e para te abetares po sikur ju te gjithe,ate gjuhe te mebel qe mefliste nena pa me shku ndermend se nje dite edhe Elektronika do te flase e shkruaj shqip,ate gjuhe qe une e dua dhe e ushqej me simpati dhe xhelozi te madhe.
Pse vella tentoni te me veni barier,dhe me kete te me blokoni trurin per te mos fole shqip,po sikur bente Tita dhe Enveri qe me miqesin e tyre na lane jo vetem te verber por edhe jetima.

U them troq vella i nderuar se mua nuk me pelqejne keto cenzuru te stilit Markesist Leninist,te pakten kur dikush tenton te beje qorre apo shurdhe edhe elektroniken qe une e njoh me mire ndoshta se dikush ketu.
E s ecfare behem une duke ndejte me kompjuter?,Jo vetem q e argetohem po e shfrytezoj edhe ne ate lemi per te cilin kam dhene mundin me te madhe qe neser gjeneratat pas meje te dine me shume se sa qe di une .

Une kam respektin me te madh ndaj ju si njeri i mencur dhe hulumtues dhe shkenctare dhe pres ne te ardhmen te gjeje mirekuptim edhe nga ana juaj,e jo te me fyeni se une qenkam ai qe nuk di se qe eshte Kompjutri dhe si duhet perdore dhe ku.
Me respektin me te thelle ndaj ju Kercovari.

***kerēovar, i nderuar - e sheh se nxitja te flasesh diēka eshte prezente. Une vetem deshta te te nxiti te flasesh, duke cekur ate syrin ne komjuter, qe e ke nen nikun dhe asgje tjeter. Ti ne vend se te fluturosh tek ata emrat politik, qe te kane mbetur jovetem ty izhig ne kujtese, po edhe mua e te gjithe shqiptareve - duhej te mos fluturoje aq shtremte, sepse nuk kemi pse te vejme cenzura, por thejeshte te tregohesh kush je, e cfare je, e te komunikojme lirshem! Une kishja qellim: duke ndejtur me kompjuter, te mesojme gjera te panjohura, te behemi ma te mire, ma te dashur, ma te sinqerte, ke krijojme vizion per te ardhmen!

Ti sa shkrepe disa shkendia te bukura, per nanen, mesimet nga familja etj., qe jane me interes te pergjithshem, nuk duhej te shkoje aq larg me etiketime, qe ato i takojne atyre, qe te pengojne te mesosh e te shprehesh demokratikisht, e jo te keqkuptohesh i politizuar!

Njerezit e politizuar, nuk i kam per qejfit! :wink:

halla e madhe
25-06-05, 18:38
Kercovari_te mirat e Ilirides nuk do ti harrojme kurr,Ju ishit ata qe hapet deren ne ditet me te liga te luftes.Me JU mesuam mikpritjen dhe bujarine qe keni ne zemrat tua.
Kame nderin te rri me Ju i nderuaru Kercovari,prej Jush morra fjalen:_Uredheroni vellezer dhe motra,shtepija eshte e juja!
me nder dhe rrespekt:halla

turisti
25-06-05, 18:42
Kerēovari shoki,a ban edhe nje here te njoftomi,se me pelqen shoqeria jote? :P

Kercovari
25-06-05, 18:53
Kercovari_te mirat e Ilirides nuk do ti harrojme kurr,Ju ishit ata qe hapet deren ne ditet me te liga te luftes.Me JU mesuam mikpritjen dhe bujarine qe keni ne zemrat tua.
Kame nderin te rri me Ju i nderuaru Kercovari,prej Jush morra fjalen:_Uredheroni vellezer dhe motra,shtepija eshte e juja!
me nder dhe rrespekt:halla

Skemi be asgje me te madhe se sa eshte dashte te behet se te gjithe jemi gjen shqiptari te paster si uji i kulluar,dhe per kete te lutem halla ime mos me prekesh me se me i nxore lotet duke me kethyer mbas,shof ato fytyra te pervujatura,ato lote femie te pafjshem dhe Kosoven time te djegur prush e hi qe e kam ne zemer e shpirte,e lotet e atyre nenave qe humben bijte dhe bijat e tyre jan nje dhimbje me vete e pa sheruar.

Kercovari
25-06-05, 18:56
Kerēovari shoki,a ban edhe nje here te njoftomi,se me pelqen shoqeria jote? :P
Te ja nisim nag e para,po nuk kemi abetare o shoku se ua lam bylbylave pas,e une e ti e vazhdojme si te duash prej fillimi sikur nuk jemi njoh asnjehere. :lol: :lol:

te gjithe keni vend ne zemren time.Flm.

Kercovari
25-06-05, 18:59
Nuk kam fjale me te mira se te u falemderohem per mirekuptim,po une i nderuar as etiketova dikend e as jam i politizuar edhe pse jam Ballist nga Zajazi I kercoves kembe e kry.
Flm.
Me resepkt Kercovari.

halla e madhe
25-06-05, 19:26
Kur isha si femije ndegjova nji loke duke perkunde nipin e saj te parin i kendonte;
_Nina nena,djale ma i pari,
Ti me bafsh o trim Zajazi!

Edhe une si nene kame deshire t'me behet djali trim Zajazi.
shembull i mire apo?;_halla

Kercovari
25-06-05, 19:29
Kur isha si femije ndegjova nji loke duke perkunde nipin e saj te parin i kendonte;
_Nina nena,djale ma i pari,
Ti me bafsh o trim Zajazi!

Edhe une si nene kame deshire t'me behet djali trim Zajazi.
shembull i mire apo?;_halla

Flm.per komplimenti hallo dhe dhashte zoti te u beft trime Zajazi po mos te del Ballist pastaj . :lol: :lol: :lol: :lol:

Odise
25-06-05, 19:30
...e pra na trego diēka, ashtu sikur te kishje ndejtur me Rexhep Zajazin, Mufailin e Madh e Mufailin e Vogel - gjate gjithe asaj kohe - cfare do te beje ne kohen tone sot? Shembull a? Rri me luftetaret - mesohesh te luftosh!

E shihni, se kur nje teme eshte prezente ne ēdo kohe, preket nervi dhe shkunden memorjet per te edhe perfitojme diēka te re - poqese, duam te flasim drejte! :idea:

turisti
25-06-05, 19:37
Kerēovari shoki,a ban edhe nje here te njoftomi,se me pelqen shoqeria jote? :P
Te ja nisim nag e para,po nuk kemi abetare o shoku se ua lam bylbylave pas,e une e ti e vazhdojme si te duash prej fillimi sikur nuk jemi njoh asnjehere. :lol: :lol:

te gjithe keni vend ne zemren time.Flm.

O Kėrēovar,gjevahiri i Zajazit,

Knaqesi e veqant eshte shoqerimi me ty. :P

Me respekt te posaqshem,

TURISTI. :P

Kercovari
25-06-05, 20:17
...e pra na trego diēka, ashtu sikur te kishje ndejtur me Rexhep Zajazin, Mufailin e Madh e Mufailin e Vogel - gjate gjithe asaj kohe - cfare do te beje ne kohen tone sot? Shembull a? Rri me luftetaret - mesohesh te luftosh!

E shihni, se kur nje teme eshte prezente ne ēdo kohe, preket nervi dhe shkunden memorjet per te edhe perfitojme diēka te re - poqese, duam te flasim drejte! :idea:

Po i nderuar e vertet eshte ajo qe thoni se po te rish me luftatare mesohesh te luftosh,por pasi ketu permnedi emrat e disa Luftetareve te Zajazit si Mefaili Madh/i vogel permendni edhe Rexhep Zajazin bashkeluftetarin e Maqekut dhe Vladimir Popoviqit,natyrisht edhe aleatet e Enver Hoxhes te cilet me pare ne Bukojce afer zajazit po ato Partizan te Enverit dhe te Popoviqit me pare likuiduan Rexhep Zajazin qe me vone me lehte te munden te vrasin edhe Mefailat, se gjoja e kan vra Ballistet per ne jo risi se edhe me vone pushtataret Titist Zajazin e kan mbajte nen akuze se ka vra Rexhep Zajazin,po edhe me vone kan kry akte terrori mbi banoret e Zajazit nga ku edhe i ati ka qen i burgosur politik vetem pse ka qen tezak i Mefailit Madh, dhe i vetmi ndermjetsues ne mes te Shtabit Nacinal clirimtare te Shqiperise dhe Levizjes Nacionaliste qe ka luftuar per bashkim te trojeve Shqiptare ne krye me Xhem Gostivarin dhe Mefail Zajazi i madh dhe i vogel.

Rrefim i babait
-------------------
Si udhheqes krysore i nje grupi Nacinalistesh ne krye me shume luftatare te ardhur nga Tetova Gostivari dhe Kosova,dhe me urdher te Xhem Gostivarit e Mefail Zajazit,dergohet ky grupe ne Shqiperi per te biseduar per zhvillime te metutjeshme te luftes dhe shkrirje te ballit Kombetare ne luftatare te Luftes Nacionalclirimtare me te vetmin qellim qe pas mundjes se forcave Fashiste Hitleriane,te gjitha trojet etnike Shqiptare te vehen nen juridikcion te shtetit te ri te sapo krijuar Shqiperi.
Takimi ka ndodhur dike ne Qafe te Mokres,por mjerisht bisedimet deshtojne dhe me te u kthy keto luftetare Nacinalist jo me pak se 100.vetem 14 kethehen te gjalle ne shtepit e tyre.

Letra e e dyshimte
---------------------
Urdher
Shtabi i pergjithshem i luftes Nacinalclirimtare Shqiptare leshon kete urdher:
Citat: U behet me dije te gjitha posteve Policoroushtarake qe ketyre Jugosllaveve te u mundesohet kalimi neper truallin Shqiptare deri ne kufi me Jugosllavin-Maqedonin Struge apo Shen Naum te Ohridit pa asnje pengese nga Forcat Nacionalclirimtare Shqiptare.

Komandanti I zones Ushtarake Qafe Moker.

Mihail Petric pseudonim lufte I Mehmet Shehut.
Ne kembe pas disa dite udhtimi te lodhur dhe te raskapitur te percjelle nga Ushtare Shqiptare arrin ne nje Hotel te Pogradecit.
Diku ka mesii nates po ato Ushtare u vene pushket dhe arrin te shpetojne jeten vetem 14 vete ne mes te tyre edhe babi i ime.

E qe mesova une nga kjo Histori e hidhur vetem te mbetem Ballist i ndruar Odise.
.

Odise
25-06-05, 20:43
kercovar - djale i mbare, e sheh, t'i qita para dy figura: Te Rexhep Zajazit, e Te Mufaileve - te dijme me cilin kishe ndejte, te behesh si Ai!

Ti tregove mendimin tend! Rrofsh ballisti yne!

Reana
25-06-05, 23:33
populli thot:
ne ndejsh me hoxhe, behesh hoxhe
ne ndejsh me dreq - behesh dreq

sa eshte e vertete kjo shprehje dhe a verteton, se me kend rrijme edhe behemi te tille?


Pershendetjet e mia

Mendoj se kjo fjale e urte nuk ka pikur, ashtu kot, nga qielli. Prandaj edhe eshte me se e vertete. Me ke rri, me ke (cka) e kalon kohen, ku rrin e kah sillesh - ashtu behesh!

Nuk pata deshire te ngacmohem por me kete rast m'u kujtua edhe dic tjeter. C'behesh kur rrin vetem? Vetjak, apo?


Sidoqofte une pajtohem me kete thenie: Me kend te rrijsh - ashtu je!


Cdo te mire!***


:lol: :lol: :lol:

U gjeten besa keta dy (lexo:demagoget)!!! :lol: ku jeni ma moti, bre!!!!
bile jane disa persona ne kete Bote i gjajne njeri-tjeterit pa ndejtur me njeri-tjeterin fare...
Si i thuhet more kesaj dukurie :twisted:

Odise
26-06-05, 00:18
si une e ti, e na te dy a? :wink:

ate epitetin - demagoge, shtine n'xhep e ruje! :wink:


O kerēovar - he djale i mbare, bash paskna qejf te te njoh! :lol:

Kercovari
26-06-05, 15:06
Si u be moj reana qe edhe mua te me fusish ne thes te oportunisteve.e me thuaj te lutem se qe oportunizam pe ne mua.
A nuk te erdhe keq te me lendosh ne shpirt e zemer se une nuk jam njeri i tille.Po anise,kur kallet barri i thate digjet edhe i buti.flm. :lol: :lol:

Ani Odesi njihemi,une njoh shume njerez ne jeten time virtuale ka vend edeh per ju.

Kercovari
26-06-05, 18:20
Kerēovari shoki,a ban edhe nje here te njoftomi,se me pelqen shoqeria jote? :P
Te ja nisim nag e para,po nuk kemi abetare o shoku se ua lam bylbylave pas,e une e ti e vazhdojme si te duash prej fillimi sikur nuk jemi njoh asnjehere. :lol: :lol:

te gjithe keni vend ne zemren time.Flm.

O Kėrēovar,gjevahiri i Zajazit,

Knaqesi e veqant eshte shoqerimi me ty. :P

Me respekt te posaqshem,

TURISTI. :P
Hiq me pak edhe per mua.Qofsh me jete te gjate shoki i nderuar.

halla e madhe
26-06-05, 18:34
Kercovari_po shifet qe ne ODEN tone je i deshiruar.Pa te dale NAMI nuk te kendohet kenga :wink:
Te pershendes kudo qe je;halla

Kodra
26-06-05, 19:11
*********
*********
*********


Odise, pėrshėndetje i nderuar.

Temė shumė e qėlluar,por tė njėjtėn kohė edhe tepėr e vėshtirė.

Po e them e vėshtirė,sepse njė shembull historik yni, tregon se
nėse e lejon veten, tė bėhesh sikurse ai , qė rrin me tė,atėher do tė bėhesh.

Skenderbeu ynė i madhėrishmi, u kidnapua nga Turqit si fėmijė.
Nuk kishte rrugdalje tjetėr,pėrpos ta ndiqte rrugėn e tyre,deri sa i erdhi
mundėsia tė ikte nga tė kqinjt.

Kėtė edhe e bėri,pra nuk u bė sikurse Turqit, tė pushtonin vende tė huaja,por u kthye ta mbronte vendin e vet.

P.S.

Rri me kėnd duash,nėse lejon veten tė bėhesh i njėjtė,do tė bėhesh,nėse jo atėher nuk do tė bėhesh

Kercovari
26-06-05, 19:14
Kercovari_po shifet qe ne ODEN tone je i deshiruar.Pa te dale NAMI nuk te kendohet kenga :wink:
Te pershendes kudo qe je;halla

Pa tani si ua "tregova dhembet"e falemenderit per namin moj halle.

fina
02-07-05, 19:11
une rri ma shum me vetvetn se sa me njerrz se njerri eshte i prrisht derri sa ka interres me ty e tiona te len ne balt

Odise
02-07-05, 19:41
une rri ma shum me vetvetn se sa me njerrz se njerri eshte i prrisht derri sa ka interres me ty e tiona te len ne balt

*** :lol: E nderuara, fina!

Edhepse shprehja jote eshte aq e thjeshte - eshte nje realitet i kohes!

Kur ke pervoje ne kete realitet, mund te dalesh nga cdo balte!

fina
04-07-05, 15:54
une rri ma shum me vetvetn se sa me njerrz se njerri eshte i prrisht derri sa ka interres me ty e tiona te len ne balt

*** :lol: E nderuara, fina!

Edhepse shprehja jote eshte aq e thjeshte - eshte nje realitet i kohes!

Kur ke pervoje ne kete realitet, mund te dalesh nga cdo balte!veq kqm dal i nderruarri qata e kuam shprre edhe pse nuk e du shoqnin hiq

Odise
04-07-05, 18:40
fina - kryesorja eshte se u shprehe si vajze e sjellshme, sinqerisht!

fina
04-07-05, 21:11
fina - kryesorja eshte se u shprehe si vajze e sjellshme, sinqerisht!


faliminderrit odise

Reana
05-07-05, 07:08
si une e ti, e na te dy a? :wink:

ate epitetin - demagoge, shtine n'xhep e ruje! :wink:
Une dhe ti se bashku vetem ne Dardani! (vetem ne boten VIRTUALE :lol: )!!! Dhe a me duket tha dikush se je i moshes se prinderve te mij :roll: ???ncuk, ncuk :evil: !!!

perndryshe, demagogjia si koncept eshte abstrakte, dhe si e tille NUK HYN ne xhep :wink:
po ti nese mundesh ta fusesh ne xhep, na trego edhe neve tjereve, a!!!! :lol:

Odise
05-07-05, 10:03
Reana shkroi:
Une dhe ti se bashku vetem ne Dardani! (vetem ne boten VIRTUALE )!!! Dhe a me duket tha dikush se je i moshes se prinderve te mij ???ncuk, ncuk !!!

perndryshe, demagogjia si koncept eshte abstrakte, dhe si e tille NUK HYN ne xhep
po ti nese mundesh ta fusesh ne xhep, na trego edhe neve tjereve, a!!!!


*******shih tash ku shpurdh ti! Mos i nxierr fjate perbishti, po bjere te shkruar e thuaje mendimin e plote - e fjalen demagog, ma the e para - edhe mund ta fusesh edhe ne xhep, se e ke nje qe ta nxan, se ta kane ble e qepe per marak edhe nuk i ke hiē larg! :wink:

shpresoj te jete ky shkrimi i fundit me ty!

Reana
05-07-05, 15:03
fjalen demagog, ma the e para - edhe mund ta fusesh edhe ne xhep, se e ke nje qe ta nxan, se ta kane ble e qepe per marak edhe nuk i ke hiē larg! :wink:

shpresoj te jete ky shkrimi i fundit me ty!

Te them demagog, se te pershkruan bukur! dhe sa me shume qe shkruan je duke e demantuar vete, pa pasur nevoje te te thote askush!

ta perseris:konceptet abstrakte, nuk mund te vendosen ne gjera konkrete! ne kete rast nocioni demagog, ne xhepin e dikujt, sado i madh qofte xhepi :lol:
nese e ke arrritur ti kete, te lutem na njofto te gjitheve per kete zbulim te rendesishem :roll:

Odise
05-07-05, 16:35
TREGOM ME KEND RRIN - TE TREGOJ KUSH JE TI!

Stuhia
05-07-05, 17:16
TREGOM ME KEND RRIN - TE TREGOJ KUSH JE TI!

Odise me kontakto ne [email protected]
Nashta po bahesh ti si une, e mos u bafsh ti si une ateher sigurisht bahem une si ti. :wink: :lol: :lol:

4peace
05-07-05, 17:24
TREGOM ME KEND RRIN - TE TREGOJ KUSH JE TI!

Odise me kontakto ne [email protected]
Nashta po bahesh ti si une, e mos u bafsh ti si une ateher sigurisht bahem une si ti. :wink: :lol: :lol:

Paj s'paska nevoje per te na treguar (edhe me teper) ... ME KEND RRIN - TE TREGOJ KUSH JE TI: Na e paske lene edhe adresen (ne profilin tend)!

http://www.shkerdhata.com


Interesant,apo jo?
***P.S.
Nje e mesuam. Tjetri, ju lutem (the next, please)!

Stuhia
05-07-05, 17:29
TREGOM ME KEND RRIN - TE TREGOJ KUSH JE TI!

Odise me kontakto ne [email protected]
Nashta po bahesh ti si une, e mos u bafsh ti si une ateher sigurisht bahem une si ti. :wink: :lol: :lol:

Paj s'paska nevoje per te na treguar (edhe me teper) ... ME KEND RRIN - TE TREGOJ KUSH JE TI: Na e paske lene edhe adresen (ne profilin tend)!

http://www.shkerdhata.com


Interesant,apo jo?
***P.S.
Nje e mesuam. Tjetri, ju lutem (the next, please)!

4peace kur ta vizitojsh ate faqe tu kisha lutur qe te japesh nje koment. :lol: :o
Nese te pelqen merr me vet edhe Odiseun dhe rrini atje. :wink:
Shpresoj se do te kenaqeni tuj edukuar rinine e atjeshit.
Njeri per Fe, si mos me e humb shpirtin ne ate tjetren bote, e tjetri per si mos me u shpenzu me dashni por me u ruajt kur te plaken, se edhe ateher sigurisht kane nevoje me qu dashni nganjeher. :P

Odise
05-07-05, 18:07
stuhia moj, pa qysh i thone fjales - shkerdhata, pak si ma hijshem!

ik moj dreq the qafen :lol: :lol: :lol:

Stuhia
05-07-05, 18:10
stuhia moj, pa qysh i thone fjales - shkerdhata, pak si ma hijshem!

ik moj dreq the qafen :lol: :lol: :lol:

He si duket e paske vizituar ate faqe, se po te shof qe po te zdrit ftyra nga gezimi. :lol: :lol: :lol: :lol:

Une te ndegjova per keshillen e vetes, tani ndegjome dhe ti mua.

Shko me shpesh atje se gjen shume gezime. :lol: :lol: :wink:

4peace
05-07-05, 18:28
4peace kur ta vizitojsh ate faqe tu kisha lutur qe te japesh nje koment. :lol: :o
Nese te pelqen merr me vet edhe Odiseun dhe rrini atje. :wink:
Shpresoj se do te kenaqeni tuj edukuar rinine e atjeshit.
Njeri per Fe, si mos me e humb shpirtin ne ate tjetren bote, e tjetri per si mos me u shpenzu me dashni por me u ruajt kur te plaken, se edhe ateher sigurisht kane nevoje me qu dashni nganjeher. :P


E nderuar
Une nuk ndjej nevoje per te komentuar gjithmone dicka, vecanerisht per gjerat qe s'me interesojne. Per keso raste preferoj te mbes pa koment (no comment). Nje here per nje here "s'guxova" te futem e lere me te jap keshilla e edukoj. "Me frikesuan" dofare ngjyra te shendritshme... :lol: :lol:
Ka ca vende qe , kur hyn eshte veshtire te dalesh... pastaj zgjat shume dhe, ME KEND RRIN - ASHTU BEHESH! :wink:Tung!

Reana
06-07-05, 09:09
TREGOM ME KEND RRIN - TE TREGOJ KUSH JE TI!

Valla une me njerez te shkences;
keshtuqe shume lehte po KONSTATOJ se nocionet abstrakte nuk vendosen ne gjesende konkrete!!!!
e cudi kur po te shoh ty me kesi pikepamjesh :lol: , disi menjehere po e di se me kend rrin ti :lol: :lol: :lol:

Stuhia
07-07-05, 13:54
4peace kur ta vizitojsh ate faqe tu kisha lutur qe te japesh nje koment. :lol: :o
Nese te pelqen merr me vet edhe Odiseun dhe rrini atje. :wink:
Shpresoj se do te kenaqeni tuj edukuar rinine e atjeshit.
Njeri per Fe, si mos me e humb shpirtin ne ate tjetren bote, e tjetri per si mos me u shpenzu me dashni por me u ruajt kur te plaken, se edhe ateher sigurisht kane nevoje me qu dashni nganjeher. :P


E nderuar
Une nuk ndjej nevoje per te komentuar gjithmone dicka, vecanerisht per gjerat qe s'me interesojne. Per keso raste preferoj te mbes pa koment (no comment). Nje here per nje here "s'guxova" te futem e lere me te jap keshilla e edukoj. "Me frikesuan" dofare ngjyra te shendritshme... :lol: :lol:
Ka ca vende qe , kur hyn eshte veshtire te dalesh... pastaj zgjat shume dhe, ME KEND RRIN - ASHTU BEHESH! :wink:Tung!

Por pa keqkuptime te lutem, nje koment do te ishte i mireseardhur.
Jo qe jam anetare ne ate faqe, por rastesisht ne nje forum tjeter hasa ne ate link, dhe normal isha kurreshtarre te shoh cfare sjell ajo faqe.
Qka ta merr mendja a eshte e preferueshme te kemi nje faqe te tille ne shqiptaret?
Apo a do te bahen ata qe shkruajne atje te gjithe te pamoralshem, se siq ke pare edhe vet ndoshta ajo faqe eshte ne rritje e siper.
Ku une mendoj se shkaqet jane ikje nga nje jet reale ne irealitet.
Pse te mos japesh nje koment une ket nuk e kuptoj?

Ps. Odise nuk paske shkruar shum prej se kam sjelle ate link ketu, a mos je ngulur more atje? :wink:

4peace
07-07-05, 16:00
...
Mendoj se je jashte teme. Ndoshta do te ndihmonte kjo


http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4232


per ate qe po te intereon aq shume?!Lį qofsh mire!

***

Odise
10-07-05, 21:49
hmm 4peace, vertet, ai link tregon ma se miri, titullin

TREGOM ME KEND RRI - TE TREGOJ KUSH JE TI!

Kupid
11-07-05, 00:45
:)

Flaka_1
15-07-05, 18:20
Ashtu eshte nuk kemi te shtojme me shume :!:
te pershendes
flaka

Vetima
22-08-05, 23:57
Eshte mese e vertete se me kend rri ashtu edhe je.Qdo njeri e zgjedhe shoqerin e kalibrit te vete. Dhe qe nga shoqeria njifemi se kush dhe si jemi.


Vetima!

i_zjarrrti
11-09-05, 21:29
Ndoshta e ke mirė, ama edhe jo bash mirė. Si ka mundėsi qė identifikimi i personalitetit tė njeriut tė bėhet sipas pasqyrės shoqėrore qė ai ka.
Njeriu normal mund ti ket 300 shokė. Si do t'ja qėllosh ti se si i profilizon shokėt tjetri, si..., si..., si...

Ndoshta kjo ēėshtje do tė duhej shtruar ndryshe.
Ka kaluar koha e "mė trego me kend rri, qė tė tregoj se kush je"...! Shqiptarėt janė bėrė tė menqur, plot mend.

tung, tung.

Drinni
15-11-06, 23:21
Pash kėtė temė interesante kaq vonė,
Mua mė ka rėnė ta dėgjoj nga gjermanet kėtė thėnje: Zeig mir deine Freunde ,ich sage dir wer du bist!
Qė don tė thot: Mi trego shokėt, tė tregoi se kush je.
Ndoshta e ka thėnė kush para meje, se nuk arrita ta lexoj tė gjithėn.

Dea_A
15-11-06, 23:39
Eshte plotesisht e qelluar !
Vetem njerez me karaktere pak a shume te njejta munden te rrin bashk !

Albanian eX|PerT
15-11-06, 23:47
Profeti ka thene nje fjale te mrekullueshme: "Njeriu eshte ne fejen, moralin, e shokut te tij"

vjeshta
16-11-06, 00:00
Ne ditet e sotit valet e jetes te perplasin gjithekah dhe takon gjithekend ,por na mbetet neve se qka duhet te marrim nga ata gjithekendet .

Paradox_13
16-11-06, 00:19
Thote nje fjale e popullit : Me kend te rrish ashtu behesh,por kete nje her ma demantoi nje plak i urte duke me then ; Eh..more bire e ter jeta me shkoi duke ndenjur me kuj por kali su bera dot,edhepse do te doja te isha....!!!!

vjeshta
16-11-06, 00:24
Thote nje fjale e popullit : Me kend te rrish ashtu behesh,por kete nje her ma demantoi nje plak i urte duke me then ; Eh..more bire e ter jeta me shkoi duke ndenjur me kuj por kali su bera dot,edhepse do te doja te isha....!!!!

Dmth postimi im po pine uje ma shume ?:tongue:

Paradox_13
16-11-06, 00:29
Dmth postimi im po pine uje ma shume ?:tongue:


Fakt se po pine uje me shume.
Nese ndalemi e shiqojm kush me kend rri e qe sipas disave edhe ai eshte i tille ,ateher na del se te gjith mjeket e psikijatris psiqikisht na qenkan te smure.....:biggrin: :biggrin:

vjeshta
16-11-06, 00:31
Fakt se po pine uje me shume.
Nese ndalemi e shiqojm kush me kend rri e qe sipas disave edhe ai eshte i tille ,ateher na del se te gjith mjeket e psikijatris psiqikisht na qenkan te smure.....:biggrin: :biggrin:

Isha smu edhe une .........mos jam :rolleyes: :biggrin:

Paradox_13
16-11-06, 00:32
Isha smu edhe une .........mos jam :rolleyes: :biggrin:Jo ishalla......ahahahahahahahahaha

Murgesha
16-11-06, 00:56
Fakt se po pine uje me shume.
Nese ndalemi e shiqojm kush me kend rri e qe sipas disave edhe ai eshte i tille ,ateher na del se te gjith mjeket e psikijatris psiqikisht na qenkan te smure.....:biggrin: :biggrin:

Ha, haahhahaaaaaaaaaaaa mendim me vend por nuk qesha pėr kėtė.

Automatikisht mė shkoi mendja tek gjinekologėt dhe pėr ate qesha. :biggrin: :biggrin:

LOJETARI
16-11-06, 01:01
Ha, haahhahaaaaaaaaaaaa mendim me vend por nuk qesha pėr kėtė.

Automatikisht mė shkoi mendja tek gjinekologėt dhe pėr ate qesha. :biggrin: :biggrin:

hahhahahahaha as une nuk qesha me juve ,por mendja me shkoi te Rafeti hahahahaha

Murgesha
16-11-06, 01:04
hahhahahahaha as une nuk qesha me juve ,por mendja me shkoi te Rafeti hahahahaha

Uffffffff kjo edhe mė e fortė....:tongue: :tongue: :tongue:

Dea_A
16-11-06, 14:05
Hahahahhahaha se paskam kuptu pyetjen :redface: :biggrin:

krejt shoferet a bane te jene automobila ?

Kjo ishte pyetja ?:biggrin:

Dea_A
16-11-06, 14:14
Ne ditet e sotit valet e jetes te perplasin gjithekah dhe takon gjithekend ,por na mbetet neve se qka duhet te marrim nga ata gjithekendet .

Ke te drejte Vjeshta ,sidomos ne gurbet rrim me shume njerez qe ne vendin tone sdo te i shkembenim as edhe dy fjale me ta ,mirepo kesaj une do te i thoja imponim per te ndejt me dikend e asesi shoqeri ose miqesi e njemendet (psh, koleg,mjet pune ose diq te ngjajshme)!

Teza se me ate qe rrin(ne kuptimin e asaj kend e llogarit mik te vertet ose shok,ose e gjen vetveten ne ta ) percakton karakterin e njeriut ,per mendimin tim eshte shume e qelluar !

Drinni
16-11-06, 20:12
Eh edhe ti, kur ti duhesh tė dalėsh ėshtė mė sė miri tė tregoi njė ditė perpara. Ishin fjalėt e para qė ndėrrova sot gjersa arrita pėr tė takuar dy miqė tė mi tė mirė.
U mundova tė belbėzoja nga ato tregimet e mia qė mi deshifrojn pėr pak minuta, se nuk pata ku tė lė makinen, Ha, Ha, Ha. ishte pėrgjegjia e merituar nga miqt e mi qė mezi prisja ti takoja.
Folem pėr shumėēka, duke u nisur nga ato aktuale tė ndodhura e deri tė historiku i lashtė(kuptohet me takatin tonė) pinim mė ėndje nga njė got proseco, dhe aty kėtu kalonim nga tė gjitha temat ngapak.
Miqt e mi pasi qė kishin kohė qė mė prisnin gati u kishte ardhur koha edhe tė shkonin. Njėri nga miqėt qė punon nė njėrėt nga qendrat shėndetsore tė qytetit posa mori njė telefonat dhe pėrgaditej pėr tė shkuar.
Mbeta me mikun tjetėr, dhe i hodhem njė vėshtrim kalimthi bisedės qė patėm me mikun qė shkoi. Thėnė tė drejtėn, Tė dy ne na mahniti sjellja e tijė burrėrore dhe tė informuarit rreth qėshtjeve kombėtare.
Ne morėm edhe nga njė Cappuqino, dhe ja vazhduam llafėve, flisnim pėr ēfar nuk flisnim. Hė mo kur do ikėsh pėr Vendlindje ti kėsaj radhe,se tė ka shkuar gjatė. hė, hė, sikur mi lexon mirėėė rrudhat e ballit ja ktheva.
Dhe kėshtu kishin kaluar pėrafėr tre orė qė kishim tė rrinin nė vendin ton tė preferuar Cafe Balsac, po tė mos kishte ardhur njė telefonat nga e shoqja e mikut tim, Alo shpirt thoshte miku im nė formė e tė munduarit sė sqaruari. Dėgjova nga ana tjeter, tek pyesje se me kėndė kaloje kaq shumė kohė jasht shtėpis? Harrova tė tė them me A....... ishte pėrgjegjia nga miku im, Ah, mirė mė fal. por mos harro ta pėrshėndesėsh!
Nuk doja qė miku im tė vonohej pėr drek, se edhe ashtu nuk mund tė rrija mė tepėr.
Shtėrnguam duart, me betimin nga unė se heret tjera do tė jem i sakt, plasi gazi nga tė dy ne kur dihej pėr "pėrpikėrin" time.
Mendova nga ato qė thon vendasit kėtu ,, Shoqėrit e meshkujve jan ato shoqėrit e vėrteta''dhe qesha nė vete.
Heren tjetėr dua ti takoj vetėm Armiqėt, po ku jan ata se...???

Guri i madh
16-11-06, 23:23
tkam pa me kend po rrin po tkam vrejt nga ke shku tani e di se kush jeni

Vin-Diesel
06-02-07, 18:01
populli thot:
ne ndejsh me hoxhe, behesh hoxhe
ne ndejsh me dreq - behesh dreq

sa eshte e vertete kjo shprehje dhe a verteton, se me kend rrijme edhe behemi te tille?

Shume e vertet eshte!!

Se po te biesh ne gjume me Femiet do zgjohesh i Lagur !!

geli
07-02-07, 22:48
e vertet eshte se e ka cek me kon rrish bahesh une per veti i kam pas kret vllezrit ne austri e veq vet jam kon te shpia jam kon ne shkollen fillore e tani hyra edhe ne shkoll te mesme po une gjithmon kam shku me kerr ne shkoll po kret ajo shoqri se une gjithmon kam pas pare ne dor edhe gjithmon kam shku ne shkoll te mesme me kerr po kret ata qe me thojshin shok as nje nuk e kisha pas shok veq nje me ka dal shok
se ata tjert kur e kam pas gabim gjithmon me thojshim mir e ki si ti nuk ka ker kun veq atj shoki se e kam shum shok te mir aj me thojke ma se gabim po tash prej se e kam lan shkollen edhe jam shku ne austri jam taku me shoqeri te mir edhe te punes edhe vet kam ndryshi per 100/100
eedhe as nje njeri nuk ka menu se une kthena ashtu edhe bana aj njeri se qifar njeri jam kon sa ja kon ne kosov shpesh me mushet menja me vra veten

emine
16-01-12, 17:32
populli thot:
ne ndejsh me hoxhe, behesh hoxhe
ne ndejsh me dreq - behesh dreq

sa eshte e vertete kjo shprehje dhe a verteton, se me kend rrijme edhe behemi te tille?
pse a infektuse qenka a,,,,
kam nejt qtu qe sa vjet edhe kurre su bana as hoxhe e as Mbinjerzore,jo ore me qen ashtu une do shkoja edhe Live me ndejt em ta vetem me me dhen pak sukses karriere,pa shif se tek une nuk ak funksionu,mu ba mjeke edhe pse cdo dit me ta rri:biggrin:

emine
13-02-12, 08:55
Une rri me veten,