PDA

View Full Version : Akullore me uiski, shija magjike e stinės


ARVANITI
14-06-05, 19:58
Pėr tė pėrgatitur akulloren me uiski, nevojitet ēokollatė e zezė, krem vanilje, qumėsht si dhe uiski. Hedhim nė perzieres, qumėshtin, vaniljen dhe ēokollatėn e zezė dhe e pėrziejmė derisa tė krijohet njė masė e konsiderueshme homogjene. Mė pas e vendosim tė gjithė porcionin nė gotat qė serviret akullorja dhe sipėr saj hedhim uiski, nė formė sprucoje, nė mėnyrė qė tė shpėrndahet nė tė gjithė sipėrfaqen. E vendosim mė pas nė frigorifer nė njė temperaturė normale, derisa tė arrihet ngrirja e duhur. Serviret 2 orė pasi tė nxirret nga sistemi i rėndė i ngrirjes, nė mėnyrė qė tė mos humbasė formė dhe shija e saj orgjinale.
***