PDA

View Full Version : Njė sunnet qė duhet ringjallur


at|n|
15-06-05, 10:08
Drejtimi i rreshtave dhe bashkimi i kėmbėve nė faljen me xhemat

Gjenden thėnie te shumta tė profetit salallahu alejhis ua selam tė cilat na urdhėrojnė tė drejtojmė rreshtat [nė faljen me xhemat] dhe kėshtu kjo ėshtė rralle e fshehur nga studentet e dijes [islame] duke mos pėrmendur mėsuesit e tyre. Megjithatė ende ėshtė e panjohur pėr shumė qė drejtimi i rreshtave duhet tė bėhet edhe me kėmbė e jo vetėm me shpatulla.
Me tė vėrtetė ne kemi dėgjuar shpesh disa imam xhamiash duke deklaruar -kur i urdhėrojne njerėzit tė drejtojnė rreshtat-qė sunneti ėshtė tė veprohet kėshtu me shpatulla por jo me kėmbė.
Derisa ky ėshtė nė kundėrshtim me disa thėnie autentike tė profetit salallahu alejhis ua selam unė mendova se ėshtė e nevojshme tė pėrmend disa thėnie tė profetit salallahu alejhis ua selam qė ekzistojnė pėr kėtė temė.Si njė pėerkujtues pėr ata qė dėshirojnė tė veprojnė nė pėrputhje me Traditėn autentike tė profetit salallahu alejhis ua selam e jo tė mashtrohen nga pėrhapja e gjėrė e traditave dhe zakoneve tė pranishme nė popullin musliman.
Gjenden dy thėnie tė profetit salallahu alejhis ua selam mbi kėtė temė. i pari ėshtė hadithi i transmetuar nga Enesi dhe I dyti ėshtė i transmetuar nga En-Numan Ibn Beshir,Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy.
Pėrsa i pėrket hadithit tė Enesit atėherė ėshtė si mė poshtė:
Hadithi i Enes ibn Melik
"Drejtoni rreshtat tuaj dhe afrohuni sė bashku mė tė vėrtetė unė ju shoh nga mbrapa."
Hadithi ėshtė transmetuar nga Bukhari [2/176-el-Fath],Ahmedi [3/182 dhe 263] dhe el-Mukhalis nė el-Fauaid [1/10/2] tė gjitha ato janė tė transmetuar nga njė numėr i rrugėve tė transmetimit nga Humeid et-Teuil i cili ka thėnė qė Enes Ibn Melik na ka treguar ne duke thėnė:
"Thirrja pėr fillimin e faljes kishte mbaruar I Dėrguari i Allahut salallahu alejhis ua selam u kthye nga ne dhe tha...." [atėherė ai pėrmendi hadithin e mėsipėrm]El-Bukhari shtoi nė njė transmetim tė kėtij hadithi: "[Ai u kthye nga ne] dhe tha para se tė thonte tekbirin....."
Gjithashtu nė fund duke shtuar: " ....secili prej nesh do tė bashkonte shpatullėn e tij me atė tė shokut tė tij [duke qėndruar ngjeshur me tė ] dhe kėmba e tij me ate te shokut tė tij."
Kjo shtesė gjithashtu ndodhet nė raportin e el-Mukhalis dhe Ibn Ebi Sheijbah [1/351] me fjalėt e mėposhtme :
Enesi ka thėnė:
"...Kėshtu unė pashė secilin nga ne tė bashkonte shpatullat tona me ata tė shokėve tanė dhe gjithashtu [shtesėn] kėmbėt me ato tė shokėve tanė por nėse ju do tė ishit duke e praktikuar atė sot njė person do tė largohet [nga ju ]si njė mushkė e tėrbuar."
Zingjiri i transmetimit ėshtė gjithashtu i saktė duke u bazuar nė kushtet e specifikuara nga dy Sheikhėt [Bukhari dhe Muslimi].El Hafidh [ibn Haxher] shėnoj kėto fjalė pėr Seid Ibn Mansurin dhe Ismali.

at|n|
15-06-05, 10:10
El-Bukhari i dha titullin e njė kapitulli pėr kėtė hadith duke thėnė:
Kapitulli:Bashkimi i shpatullės me shpatullėn dhe kėmbės me kėmbėn nė rreshtin [e faljes].
Pėrsa i pėrket hadithit tė En-Numan [Ibn Beshir] atėherė ėshtė si mė poshtė:
Hadithi i En-Numan Ibn Beshir
"Drejtoni rreshtat tuaj [ai e ka thėnė atė tri herė] Pėr Allah ose do ti drejtoni rreshtat tuaj ose Allahu do t'iu shkaktojė konflikt midis zemrave tuaja."
Hadithi ėshtė seleksionuar nga Ebu Daudit [nu.662] Ibn Hiban [nu.396],Ahmedi [4/276] dhe Ed-Dulabi nė el-Kunne [2/86] nga Ebil-Kasim el-Khadali Husejn Ibnil-Harithi i cili ka thėnė:
Unė kam dėgjuar en-Numan Ibn Beshir duke thėnė: "I dėrguari i Allahut u kthye nga ne dhe ka thėnė ....."[atehere ai pėrmendi hadithin e mėsipėrm].Atėherė En-numan Ibn Beshir ka vazhduar: "Kėshtu unė kam parė secilin burrė tė bashkojė shpatullėn e tij gjunjeėt e tij dhe kyēet e kėmbėve tė tij me ato tė shokut tė tij."
Zingjiri i hadithit ėshtė i saktė dhe Bukhari e ka shėnuar atė nė formėn e jovazhdueshmėrise nė njė mėnyrė tė vendosur[duke treguar qė ai e konsideronte atė autentik]. Ibn Khuzejmeh gjithashtu e ka lidhur zingjirin e transmetimit nė Sahihun e tij [1/82,83] dhe el-Mundhiri nė [et-Targhib 1/176] dhe el-Hafidh [el-Fath 2/176] te dy e kanė konfirmuar kėtė. Ibn Hiban e ka seleksionuar hadithin nė Sahihun e tij [114/396-Maurid] duke e raportuar pėrmes rrugės sė Ibn Khuzejmeh-s. Teksti i hadithit ėshtė gjithashtu i transmetuar nga ed-Dulabi me rrugėn e Bakijeh Ibnil-Ualid I cili ka thėnė: "Huzejz na e ka treguar duke thėnė: "Unė e kam dėgjuar Ghajlan el-Mukrin i cili e ka marrė nga Ebi Kulejleh Marthad Ibn Uadah [I cili ka thėne:"Unė e kam dėgjuar]en-Numan Ibn Beshir tė thotė :[atėherė ai pėrmendi hadithin]. Nuk ka asnjė gabim mė kėtė zingjir pėr qėllimin e mbėshtetjes sė transmetimeve,transmetuesit janė tė besueshėm pėrvec Ghajlan el-Mukrit. Ndofta ai ishte Ghajlan Ibn Enes el-Kalbi ed-Dimishki. Nėse nuk ėshtė e nohur ky atėherė kushti [si transmetues ]ėshtė i panjohur. Njė grup transmetuesish e kanė treguar pėr atė dhe el-Hafidh [Ibn Haxher] duke thėnė rreth tij: "Ai ėshtė i pranueshėm".Atėherė bėhet e qartė qė identifikimi i kėtij transmetuesi nė kėtė zingjir sikur el-Mukri tė ishte i gabueshėm el-Bukhari dhe Ibn Hibani do tė kishin thėnė dhe qė nė fakt ai ėshtė Ghajlan Ibn Mashar el-Mukrai [Luban3/237]. Ibn Ebi Hatim [7/53] e ka dhėnė njė biografi pėr atė duke pėrmendur qė njė numėr njerėzish kanė treguar pėr atė dhe Ibn Hiban [5/290] duke e deklaruar atė si tė besueshėm.
Fikhu i kėtyre haditheve
Nė kėto dy hadithe gjenden njė numėr i rėndėsishėm pikash tė dobishme dhe fikhu.
1.Obligimi i drejtimit tė rreshtave pėr falje dhe qėndrimi i ngjeshur i atyre si rezultat i urdhėrit tė pėrmendur nė kėto hadithe.
Parimi qė vėrteton tė tillė urdhėr ėshtė qė ata tė bėhen tė obligueshme pėrvec nėse janė tė shoqėruara me fakte ndryshe sic ėshtė nė vendimet e mira nė principet e shkencės sė fikhut.
Fakti kėtu e bėn tė qartė obligimimin dhe qė ėshtė nė thėnien e profetit salallahu alehis ua selam ".....ose Allahu do tė shkaktojė konflikt midis zemrave tuaja".derisa njė i tillė paralajmėrim nuk ėshtė dhėnė kurrė per tu lėnė atė qė nuk ėshtė e obligueshme sic ėshtė krejt e qartė.
2.Formimi dhe drejtimi i rreshtave i pėrmendur nė hadith ėshtė vetėm i arritur duke bashkuar shpatullėn dhe anėn e njėrės kėmbėme shpatullėn dhe kėmbėn e personit tjetėr.
Kjo ėshtė sepse ēfarė sahabet [shokėt dhe tė gjithė ato musliman tė cilėt kanė pasur rastin tė flasin,ta dėgjojne dhe shohin Profetin salallahu alejhis ua selam] radiallahu anhum kanė bėrė kur ishin urdhėruar tė drejtonin rreshtat dhe tė qėndronin ngjeshur me njėri tjetrin.

at|n|
15-06-05, 10:24
Pra el-Hafidh [IbnHaxher] ka thėnė nė el-Fath pasi ka pėrmendur shtesėn e Enesit nė hadithin e parė qė Unė kam shėnuar tėmeposhtmen:
"Kėto fjalė janė njė shpjegim qė vepra e pėrmendur [e sahabeve]ishte bėrė nė kohėn e Profetit salallahu alejhis ua selam. Me kėtė nė mendje zbatimi i kėsaj vepre jep shpjegimin deri kur drejtimi i rreshtave te bėhet i kompletuar."
Eshtė pėr tė tė ardhur keq qė shumė musliman kanė neglizhuar kėtė sunnet tė drejtimit tė rreshtave ose disi ato kanė humbur atė se bashku pėrvec pak prej tyre.
Por unė nuk e kam parė kėtė tė praktikohet nga asnjė grup midis atyre pėrvec Ehlul Hadith [njerėzve tė hadithit].Une i kam parė ata nė Mekė nė vitin e 1368 ah entuziast dhe tė kapur me kėtė sunnet ashtu edhe tė tjera tradita tė el-Mustafas[Muhammedit te dėrguarit tė Allahut]salallahu alejhis ua selam. Kėtė kundėrshtim tė tė tjerėve nga ndjekėsit e Medhhebit [shkollė juridike islame]-dhe unė nuk pėrjashtoj madje edhe hanbilitė pėr kėtė sunnet qė ėshtė harruar kompletisht nga ata.
Kjo ėshtė sepse pjesa mė e madhe e Medhhebeve tė tyre qė thojnė qė Sunneti nė kėtė rast ėshtė njė hapėsirė katėr gishtash tė cilat duhet mbajtur midis njerėzve nė kėmbė dhe pėr mė tepėr qė kjo ėshtė e papėlqyeshme sic ėshtė pėrshkruar nė el-fikh alal -Madhahib el-Arbah[1/207]
Kjo hapėsirė nuk ka bazė nė sunnet pėrvec se ajo ėshtė bazuar vetėm nė opinione . Nėse do tė ishte korrekte atėherė do te jetė e nevojshme tė bisedohet kjo praktikė tek imami dhe njė thenie me vetveten e tij kėshtu qė sunneti autentik [tė qėndruarit ngeshur nė rreshta] nuk do tė kundėrshtohet nė kėtė praktikė si bazat e principeve tė fikhut [el-Usullijeh] tė nevojshme.
Shkurt unė i thėrras tė gjithė muslimanėt vecanėrisht imamėt e xhamive atyre qė duan tė ndjekin profetin salallahu alejhis ua selamdhe tė pajisen me virtutin e ringjalljes sė sunnetit te tij.Unė i thėrras ata tė veprojnė kėtė sunnet i cili ėshtė i vėrtetuar dhe thirrni njerėzit nė tė derisa ata tė bashkohen nė tė dhe nga ajo do tė shkaktojė shpėtimin nga paralajmėrimi "...ose Allahu do tė shkaktojė konflikt midis zemrave tuaja."
Unė po shtoj nė kėtė shtesė[tė librit tim]: Mė ėshtė thėnė nga njė thirrės nė islam qė ai e zvogėlonte statusin e kėtij hadithi qė sahabet e praktikuan dhe tė cilėt bėnė kėshtu me aprovimin e Profetit salallahu alehis ua selam. Ai po thoshte qė profeti salallahu alejhis ua selam nuk ia ka mėsuar kėtė praktikė atyre. Kėshtu ai nuk e ka kuptuar-Allahu e di mė sė miri -qė kjo ishte e tė kuptuarit tė tyre dhe qė Profeti salallahu alejhis ua selam e ka aprovuar tė kuptuarit e tyre dhe praktikėn e tyre. Kjo ėshtė e mjaftueshme midis Ehlul sunnetit tė pohohet legjitimiteti i kėsaj praktikė sepse dėshmitari shikon ēfarė ai qė mungon nuk sheh dhe sahabet janė njerėz tė cilėt ndjekėsit nuk do tė bėhen kurrė tė pasukseshėm.
3.Nė hadithin e parė gjendet njė pohim i njė mrekullie tė qartė tė dhėnė profetit salallahu alejhis ua selam dhe qė ishte kjo aftėsi qė e bėnte atė tė shihte nga mbrapa pa kthyer kokėn. Megjithatė duhet tė merret parasysh qė kjo ishte eskluzivisht pėr profetin salallahu alejhis ua selam kur ai ishte duke u falur derisa nuk ekziston nė sunnet qė dėshmon qė ai shihte mbrapa tij pa kthyer kokėn e tij jashtėfaljes. Dhe Allahu e di mė sė miri.
4.Nė dy hadithet ėshtė njė fakt i qartė pėr diēka qė shumė njerėz nuk dinė pėr tė ėshtė bėrė e njohur nė fushėn e psikologjisė dhe qė ėshtė fakt qė e keqja e jashtme dhe efektet e korrupsionit, tė keqijave te brendėshme dhe korrupsioni dhe e kundėrta. Gjenden shumė hadithe rreth kėsaj ndofta ne do tė ndėrmarrim njė detyrė pėr tė grumbuluar dhe ti tregojmė atyre nė njė mundėsi tjetėr tė nevojshme nėse Allahu, i Lartėmadhėruar dėshiron kėshtu.

at|n|
15-06-05, 10:26
5.Hyrja e imamit me tekbir pėr faljen kur muezinin thotė "Ejani nė falje."[kad Kametis-salah][pa i kėshilluar njerėzit qė tė drejtojnė rreshtat dhe tė bashkojnė shpatullat, gjunjėt, kėmbėt e tyre mė njėri tjetrin]ėshtė njė spikje e re nė fe [ose bidat] sepse ai kundėrshton sunnetin autentik tė fakteve tė kėtyre haditheve e vecanėrisht i pari. Hadithet na paraqesin ne qė para se ikametit tė thirret ėshtė detyrė e imamit i cili duhet ta pėrmbushi dhe ėshtė tė urdhėrojė njerezit ti drejtojne rreshtat duke i pėrkujtuar atyre qė ai ėshtė pėrgjegjės pėr ata dhe do tė pyeten
"....dhe tė gjithe ju jeni bari dhe tė gjithė ju do tė pyeteni pėr tufėn tuaj..."


Sheikh Nasir ud-Din el-Albani