PDA

View Full Version : Respekton Feja Krishtere Fete Tjera


Artisti
18-06-05, 22:30
???????????????????????????


Permeni veq shembuj edhe shembuj konkret me
kallxu qka ka bo feja krishtere per respektim te feve tjera

Artisti
20-06-05, 20:56
a spaska bo kurgje Feja krishtere per fete tjera a ?

pse spo kallxoni shembuj konkret more a ?

ARVANITI
21-06-05, 11:08
Po , feja Krishtere i lufton me te madhe Muslimanet ...

Rusia ne Ceceni
Serbia ne Kosov
Amerika ne Irak , Awganis...

Etj....

Serbia i sulmon per shkak te kombesise. Mos i ngaterro te tjeret me ekstremizmin tend prej arabi. Shko ne Arabi apo ku te duahs, vec jo nder shqiptare, e shfaqe hapur "idiotesite" e tua.

Jo ndotjes ekstremiste nder shqiptaret. Shqiptaret jane europiane e jo majmuna shkretetire.

****
****
****

Stuhia
22-06-05, 02:31
Po , feja Krishtere i lufton me te madhe Muslimanet ...

Rusia ne Ceceni
Serbia ne Kosov
Amerika ne Irak , Awganis...

Etj....

Serbia ishte ne lufte edhe me Kroacine dhe Sllovenine.

A edhe ata qenkan bere musliman a? :roll:

Reana
22-06-05, 02:36
Po , feja Krishtere i lufton me te madhe Muslimanet ...

Rusia ne Ceceni
Serbia ne Kosov
Amerika ne Irak , Awganis...

Etj....

Serbia ishte ne lufte edhe me Kroacine dhe Sllovenine.

A edhe ata qenkan bere musliman a? :roll:


As une si paskam degjuar lajmet e fundit moj :roll:
:lol: :lol: :lol:
Si duket edhe Amerikanet u konvertuan te gjithe ne Islam (brenda nates) kur e sulmuan Serbine per me shume se 60 dite dhe e kthyen drejt e ne mesjete :P

Stuhia
22-06-05, 03:11
Jo gabim e ke.

Sipas ketij Albit te muslimve, serbet i sulmuan muslimanet e kosoves dhe gjate sulmit ata u bane muslimane, e prej inatit qe ka Amerika per muslimanet tju hyri me bombardime shkive sa qe i qoj drejt e ne mesjete. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

xheti
23-06-05, 04:08
ej oj stuhi po ku eshte be serbia musliman bre .

po qa je ka thu po zoti juve jav ka peshtjell punt per musliman ju ka shtin njer me veti me luftu per musliman. ajan katolik amerikan a jon edhe serbt katolik po pse kini luftu per ni popull qe jan 90% musliman E 10% katolik e dervish qisi sekte si ju . po le se spakaske 2 lidje n'kry msa pula telefon

Stuhia
23-06-05, 04:33
ej oj stuhi po ku eshte be serbia musliman bre .

po qa je ka thu po zoti juve jav ka peshtjell punt per musliman ju ka shtin njer me veti me luftu per musliman. ajan katolik amerikan a jon edhe serbt katolik po pse kini luftu per ni popull qe jan 90% musliman E 10% katolik e dervish qisi sekte si ju . po le se spakaske 2 lidje n'kry msa pula telefon


Jo de nuk eshte serbia musliman, kush te ka then more.

Ne e patem fjalen se amerikanet veq muslimanet nuk po i dojne, bile po quditem pse hargjoi bomba me i mbrojte 90% muslimane te Kosoves.

Po xheti ata se kan dite se ne Kosove ka edhe trullana si ti se hiq si kishin hyre atij mundit. :lol: :lol: :lol:

Reana
23-06-05, 08:06
. ajan katolik amerikan a jon edhe serbt katolik

Katoliket Serbe :roll: :roll: :roll:
Hemmm....edhe keta qenkan bere katolike tash, a :lol:
me siguri iu ka mbetur lakmia ndaj fese katolike, gjate kohes kur Ustashet katolike kroate, i shfarosen qindra mijera Serbe gjate Luftes se Dyte Boterore :roll: ...

dr1ta
23-06-05, 11:56
Rusia ne Ceceni
Serbia ne Kosov
Amerika ne Irak , Awganis...

Etj....[/quote]


Mendoj ce keto lufta kurre nuk jan nis sepse kan dicka kunder muslimaneve, ketu behet fjal pak edhe per biznis :P

Duhet falenderuar amerikanve gjithqysh, per ndihm.

Artisti
23-06-05, 19:28
O psikologooooooooooo a je ksajde a joooooooo qyyyyy ?

po qka kan kto shenime t bejn me

,,A respekton Feja Krishtere Fete tjera,, ?


fshij more qka po pret po mu hanger mes veti un se kum hap ket teme.

po e kam hap edhe e kam shenu ne fillim

Veq shembuj konkret me shkru se skemi nevoj me shenu palidhje
qe skan t bejn me temen.

ARVANITI
24-06-05, 11:06
Pom habit fakti qe Moderatori nuk e ka censuru kete thenie per muslimanet , por nesjse ashtu duhet ...


Kush u ofendua ketu shqiptaret apo arabet?

Arabet ne fillim jane arab e pastaj musliman. Mos i keqkupto gjerat.

Tomori
25-06-05, 00:17
Po , feja Krishtere i lufton me te madhe Muslimanet ...

Rusia ne Ceceni
Serbia ne Kosov
Amerika ne Irak , Awganis...

Etj....

Serbia ishte ne lufte edhe me Kroacine dhe Sllovenine.

A edhe ata qenkan bere musliman a? :roll:

Po "Stuhia" shum mire elaboroni kuptimin e temes?!!!
-Jam shum dakorte me krahasimin qe ben "Stuhia" qe don te thote
se shkaku luftes eshte Feja Serbet jan Ortodokse ..kuirse Kroatet dhe Sllovenet jan Katolike...pra problemi del tek feja?!!

-Qka done te thote qe AlbMuslim-Ku me shembullin qe jepe eshte e verifikume kjo muhabet?!! shum e vertete?!!!
-Qe kete e vertetone shum mire edhe "Stuhia" qe jep shembullin konkrtet me serbet e kroatet qe jane te krishtere por dallimi mes tyre i futi ne lufte?!!
-A leje ma per muslimanet kur jan ne pyetje keta bashkohen" katoliki me ortodoksin" kundra muslimanit?!!!

Giovanni
25-06-05, 09:58
Lexova me vemendje postimet tuaja por nuk me pelqyan fare.

Eshte shume e vertete se shume vite me pare kishte luftra fetare por tani nuk ka me.

Luftat qe po zhvillohen tani apo jan zhvilluar me pare jan luftra per pasuri.

Lufta qe ka bere Serbija ishte per ta shkatrruar Jugoslavin dhe per te ber nje serbi te madhe.

Ndersa Amerika ju ka pergjigj sulmit Afgan.

Ne irak ka shkuar per intereset e vete e jo per fe.


Ky eshte mendimi i ime.

modestja
25-06-05, 17:25
Eshte shume e vertete se shume vite me pare kishte luftra fetare por tani nuk ka me.

Luftat qe po zhvillohen tani apo jan zhvilluar me pare jan luftra per pasuri.

Ndersa Amerika ju ka pergjigj sulmit Afgan.

Ne irak ka shkuar per intereset e vete e jo per fe.

Ky eshte mendimi i ime.[/quote]

Nuk dua te filozofoj ashtu si me ka endja dhe si ma mer mendja,por nje gje besoj se eshte shume e qarte:pamareparasysh formen dhe stilin e luftes "speciale"qe po zhvillohet sot,nuk ka dyshim se ato kane qellime financiare apo pasurine(sic eshte marja e naftes qe me vrull posedojne arabet apo burimin e tij thjesht ata e kane ne duar,por jo tek te gjithe...)por nuk ka vend per dyshim se kane edhe qellime fetare..

...."Ne asnje cast nuk guxojme ta leme pas dore realizimin e planit tone,ne pengimin e zgjimit islam,ne cfaredo forme dhe menyre"
(Gazeta:Jedut Ahren)

"Orvajtjet dhe perpjekjet tona per kryqezimin e muslimaneve nuk do te ndalen derisa te mos ngrihet kryqi mbi mekke...."
(Robert maks)

ne Irak po luftohet per ndonje qellim tjeter e jo per fe e?po cfar qellimi mund te kete aty cfar depo mallerash,a pasurie posedojne irakianet qe me vite po luftohen e shkaterrohen dhe sot per sot nuk posedojne as kafshaten e gojes??

perpos qellimeve tjera te cilat po i paraqesin disa, ai qellimi kryesor eshte mu ai qellim apo ajo gje te cilen deklarojne vete amerikanet neper media e deklarata te shumta ku thuhet:
"Asaj qe me se shumti i frikesohemi eshte qe ne boten arabe mos te paraqitet ndonje Muhamed i ri"(Ben gurioni)

...ja pra nuk ka shume nevoje per koment, gjerat jane shume te qarta dhe te dukshme,pamvarsisht se si neve na shtrohen,paraqiten,spjegohen.
...pamvaresisht se si ne i kuptojme.

the godfather
25-06-05, 22:14
Ncncncncnc

Ende asnje pergjegje "A respekton feja e krishtere fete te tjera"Ende pergjigje ska a?

Presim ndoshta dikush do te na pergjigjet shkurt dhe te argumentuar ?


Mire mbetshi

Tomori
26-06-05, 08:31
Ncncncncnc

Ende asnje pergjegje "A respekton feja e krishtere fete te tjera"
Ende pergjigje ska a?
Presim ndoshta dikush do te na pergjigjet shkurt dhe te argumentuar ?
Mire mbetshi

-Une mendoje se nuk respektone?!!!
kete e them duke u nisur nga prifterijte qe kan bere reforma tek Ungjilli, me sa di une nuk garantohet asnje fe ne ne ket liber te reformuar krishter?!!!
Me krahasim te Kuranit qe garanton Ungjilin Tevrat, Zeburin
Mirėpo, nė parim nuk ekzistojnė dallime tė mėdha nė mes tė feve tė shpallura nga Allahu. Ajo qė iu ėshtė shpallur profetėve tė mėparshėm, Musait (Mojsiut) (as), Isait (as) dhe Profetit tė fundit, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė, nė thelb janė tė njėjta: Vargjet qė flasin pėr kėtė janė dhėnė nė vazhdim:

Thuaj: "Ne i kemi besuar All-llahut, edhe asaj qė na u zbrit neve, edhe asaj qė i ėshtė zbritur Ibrahimit (Abrahamit), Isma'ilit (Ishmael), dhe Isakut, dhe Jakubit (Jakobit) dhe pasardhėsve. Edhe asaj qė i ėshtė dhėnė Musait dhe Isait, edhe asaj qė i ėshtė zbritur tė gjithė tė Dėrguarve nga Zoti i tyre. Ne nuk bėjmė kurrfarė dallimi nė mes tyre dhe ne vetėm Atij i jemi dorėzuar. E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė prej tė humburve. (Sura Ali Imran: 84-85)

the godfather
28-06-05, 22:40
Ej hala kurgjo hiq konkrete lidhur me temen a.

Ej o vellezer shqipetare kotolik zgjohuni,pergjigjuni,hajde mos flini por pergjigjuni.

Ej ku jeni more hajdeni mo,hade se tema nuk harrohet,por jepni pergjigje,ose thuani :po respekton (normal me argumen) ose nuk dijme.


Ej o i nderuari Psikolog hajde a ka naj pergjigje,sa i perket temes a jo,nese ka hajde mos e lini temen "bosh" por jepni pergjigje.


Mire mbetshi por si po duket,nuk paska pergjigje por do ZOTI del naj kush na jep pergjigjee

Psikologu
29-06-05, 21:14
the godfather:
Pasi me jeni drejtuar me emere me duhet te ju pergjigjem ate qe keni kerkuar.
Feja e krishtere i respekton besimet e tjera , kete bse ke shume veshtire ta kuptosh aspak , sepse shifet kjart e mire se qfare lirije kan besimtaret Islam ne vendet e krishtera , qe ndertojn xhami , bejn lutje dhe edhe financohen edhe nga shteti se ku jetojn per zhvillimin e aktiviteteve fetare.
Atehere pra, ty te paska munguar edhe kjo pak dije qe ta kuptosh.
Ku jeton ti , ne shtetet e krishtere apo ne ato Islame , ti ke te drejte te kesh xhami dhe te lutesh simbas riteve tuaja fetare.

the godfather
29-06-05, 23:00
the godfather:
Pasi me jeni drejtuar me emere me duhet te ju pergjigjem ate qe keni kerkuar.
Feja e krishtere i respekton besimet e tjera , kete bse ke shume veshtire ta kuptosh aspak , sepse shifet kjart e mire se qfare lirije kan besimtaret Islam ne vendet e krishtera , qe ndertojn xhami , bejn lutje dhe edhe financohen edhe nga shteti se ku jetojn per zhvillimin e aktiviteteve fetare.
Atehere pra, ty te paska munguar edhe kjo pak dije qe ta kuptosh.
Ku jeton ti , ne shtetet e krishtere apo ne ato Islame , ti ke te drejte te kesh xhami dhe te lutesh simbas riteve tuaja fetare.

************************************************** ********

Pershendetje Psikolog

Se pari mireseerdhe se moti nuk te kam ndegjuar.
Uf cfare pergjigje me keni dhene,nuk eshte kurrefare pergjigje kjo i nderuar,du dic te argumentuar nga Bibla e jo mendime por argumente.

Mos u ofendoni i nderuar qe tu kam drejtuar ty,tu kam drejtuar ty sepse ju jeni nga vellezerit shqipetare te ketij forumi qe keni dijeni mbi krishterimin,e per ate arsye tu drejtova.

Sa per pergjigje qe me dhate aspak nuk jam i mendimit,sepse shtetet Europiane nuk udhehiqen me ligje te krishtera,por me ligje demokratiko-ateiste.
Sa i perket se une ku jetoj,une jetoj ne Prishtine ne nje qytet afer 95% me shqipetare shumice myslimane.E sa e di une Kosova apo Dardania nuk eshte shtet katolik.

Edhe ne shtet Islamike ka katolik,p.sh ne Arabi,Siri,Liban,Egjipt etj ne te gjitha keto vende te lartepermendura ka vendas (e jo vetem te huaj) katolik,ortodoks etj.
Ne varrimin e te ndjerit Papa II,morren pjese arabe ortodokse bile bile edhe i mbajten meshe apo rit trupit te Papes II,a thua valle mos myslimanet rastesisht po ua ndalojka ketyre te mbajne fene e tyre.

Shiko i nderuar mos te hyjme me thelle,por une e di qe ju e dini se Islami si fe: respekton fete e tjera".Kete e keni edhe me citat Kur'anor ne suren "El-Kafirune" nese rastesisht e keni lexuar edhe jam i bindur qe e keni lexuar.

Une kerkoj me teper i nderuar,me citat Biblik,shkurt e shqip me argument i nderuar,pergjegja jote ishte e manget.


Mbetsh me te mira
_________________________________________
Sa per filliM

the godfather
29-06-05, 23:26
Albi shkruajti:

The GodFather , Model e ke Holanden para 2 javesh , Ameriken 11 Shtator etj ...

A pak po te duken keto argumente ah ?

************************************************** ***

Jo boll argumente ke dhene i nderuar por kjo qe pak test per ata te cilet e sulmojne Islamin.

_______________________________________________-

Pralajmroj qe do ta ndrroj nickun

Kastri
30-06-05, 16:00
Pershendetje

Artisti e ke bere nje pyetje te mir,por ne favore te Fundamentalistave
Islame,te cilet nuk kane lidhje as me fe Islame.

Keta fare Islamista e kane gojen plote mirsi,a shkrimet plote helem,e sidomose kure bejne,sulme ndaje vellezerve te Krishtere,pore nuk kane faje se nuk kane njohuri me shume se ate qe e tregoine me shkrime
te tyre.

Artisti per tu pergjigjure ne pyetje,mendoi se duhet te lexohete Bibla,por bibla e vertete e jo mendime te disa te pa shpirte.


Edhe Krishterizmi edhe fete etjera jane shume tolerante mese veti,por
te gjitha Fete e kane prioritete te zmadhoine e flasine ne te mire te asaje
feje qe i perkasine,kjo mendoi se eshte normale,kurse frka nga Islamizmi apo Krishterizmi te cilate fe jane urdher nga ALLAHU
jane vetem shpifje te atyre qe mbajene nje shpirte te keqe(lige).

the godfather
01-07-05, 23:48
Pershendetje

Artisti e ke bere nje pyetje te mir,por ne favore te Fundamentalistave
Islame,te cilet nuk kane lidhje as me fe Islame.

Keta fare Islamista e kane gojen plote mirsi,a shkrimet plote helem,e sidomose kure bejne,sulme ndaje vellezerve te Krishtere,pore nuk kane faje se nuk kane njohuri me shume se ate qe e tregoine me shkrime
te tyre.

Artisti per tu pergjigjure ne pyetje,mendoi se duhet te lexohete Bibla,por bibla e vertete e jo mendime te disa te pa shpirte.


Edhe Krishterizmi edhe fete etjera jane shume tolerante mese veti,por
te gjitha Fete e kane prioritete te zmadhoine e flasine ne te mire te asaje
feje qe i perkasine,kjo mendoi se eshte normale,kurse frka nga Islamizmi apo Krishterizmi te cilate fe jane urdher nga ALLAHU
jane vetem shpifje te atyre qe mbajene nje shpirte te keqe(lige).

************************************************** **********

Pershendetje i nderuari Kastri.


Kur se pari thua "ne favor te disa fundamentalisteve islamik": une them se duhet te ceken emrat se kush,cka jane ata a po eshte vetem mendim i yti "bosh".

Temen si duket nuk e paske kuptuar,une personalish dua qe nje i krishtere te me tregoje dic ne lidhur me temne por vetem e vetem te argumentuar ne Bibel, e jo tja fusim kot :kqyre ne Amerike,Angli Gjermani ka xhamia dhe askush nuk ua ndalon t'i perdorin ato,e vertete eshte por une dua dic me shum fakt te argumentuar ne Bibel.

Nese e merr Kur'anin i nderuari Kastri,lexo suren "El-Kafirune" dhe shiqo qe ne ate sure respektohen edhe fete e tjera dhe surja perfundon:

"Ju keni fente tuaj qe (i permbaheni),une kam fene time qe (i permbahem)
(Suretul el Kafirune)


Une kam fakt qe Islami ka tolerance nder-fetare,por dua dic nga Bibla.


Mos e quaj askend fundamentalist neprmjet netit pa e pare me syte e tu.

Nese e quan dikend fundamentalist,te duhen fakte se kush cka eshte.


Mbetsh i pershendetur i nderuari Kastri

Kastri
03-07-05, 01:12
Pershendetje

I Nderuar the godfather,ne qofte se jeni Muslimane,gje qe e besoi edhe pa ju pa me sy,vetem ato qe i postoni jane te bollsheme per mue te vie ne perfundime se je fetare i devotshem Musliman.
Pra te gjitha ato qe po i kerkone nga bibla i ke te qarta nga Kur“ani.
Nese nuk eshte manipulue bibla.Edhe me keqe nese i di e nuk i pranone,jo juve por seicili qe i di edhe i tregone te shtrembura,une nuk kisha pase deshire te jeme ne lekuren e ti.

Fundamentaliste jane te gjithe ata qe e lavdroine vetem njerine liber te ALLAHUT,e tjerate i qvlersoine.

Sipase te gjitha gjasave,me keqardheje e theme se ne BIBEL jane future
duarte e njeriute.

Me nderime i nderuare.

the godfather
04-07-05, 23:56
Kastri shkruajti:

Sipase te gjitha gjasave,me keqardheje e theme se ne BIBEL jane future
duarte e njeriute.

Me nderime i nderuare.[/quote]


************************************************** ******


Eeeee,tash keni folur me vend,d.m.th Bibla apo (ungjilli) eshte fjale e ZOTIT TE MADHERUAR por ajo ka persuar ndryshime drastike nga dora e njeriut,prandaj une kerkoj se tash cka thote Bibla per tolerancen nder-fetare.


Ndersa sa i perket fundamentalizmit une nuk kam guxim qe ta quaj askend fundamental.
Une njerezit qe bejen zi e terr ne emer te ALLAHUT dhe vrasin njerez te pafajshem,une i quaj njerez "abnormal" qe nuk i perkasin kurrefar feje.

Prandaj une nuk guxoj qe t'i them dikujt fundamental,pa pasur argumente pa e njohur fare.

Me nderime Kastri

experti_lu
17-08-05, 16:49
Ncncncncnc

Ende asnje pergjegje "A respekton feja e krishtere fete te tjera"
Ende pergjigje ska a?
Presim ndoshta dikush do te na pergjigjet shkurt dhe te argumentuar ?
Mire mbetshi

-Une mendoje se nuk respektone?!!!
kete e them duke u nisur nga prifterijte qe kan bere reforma tek Ungjilli, me sa di une nuk garantohet asnje fe ne ne ket liber te reformuar krishter?!!!
Me krahasim te Kuranit qe garanton Ungjilin Tevrat, Zeburin
Mirėpo, nė parim nuk ekzistojnė dallime tė mėdha nė mes tė feve tė shpallura nga Allahu. Ajo qė iu ėshtė shpallur profetėve tė mėparshėm, Musait (Mojsiut) (as), Isait (as) dhe Profetit tė fundit, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė, nė thelb janė tė njėjta: Vargjet qė flasin pėr kėtė janė dhėnė nė vazhdim:

Thuaj: "Ne i kemi besuar All-llahut, edhe asaj qė na u zbrit neve, edhe asaj qė i ėshtė zbritur Ibrahimit (Abrahamit), Isma'ilit (Ishmael), dhe Isakut, dhe Jakubit (Jakobit) dhe pasardhėsve. Edhe asaj qė i ėshtė dhėnė Musait dhe Isait, edhe asaj qė i ėshtė zbritur tė gjithė tė Dėrguarve nga Zoti i tyre. Ne nuk bėjmė kurrfarė dallimi nė mes tyre dhe ne vetėm Atij i jemi dorėzuar. E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė prej tė humburve. (Sura Ali Imran: 84-85)hhahahhaaha...TUOMRRI,SHUME QEHARAK PO ME DEL NGA NJEHERE!!!
jo se nuk je i afte ti shofish disa gjera shtu siq duhet por pse nuk don ti shofish...shoki,hala ne jeten time nuk e kam ndegjuar friftin duke than urreje nje fe tjeter.
ti qysh dush paragjyko,por vetem gabon.

Tomori
21-08-05, 12:00
[quote="experti_lu"]

Tomori shkruajti!
-Une mendoje se nuk respektone?!!!
kete e them duke u nisur nga prifterijte qe kan bere reforma tek Ungjilli, me sa di une nuk garantohet asnje fe ne ne ket liber te reformuar krishter?!!!
Me krahasim te Kuranit qe garanton Ungjilin Tevrat, Zeburin
Mirėpo, nė parim nuk ekzistojnė dallime tė mėdha nė mes tė feve tė shpallura nga Allahu. Ajo qė iu ėshtė shpallur profetėve tė mėparshėm, Musait (Mojsiut) (as), Isait (as) dhe Profetit tė fundit, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė, nė thelb janė tė njėjta: Vargjet qė flasin pėr kėtė janė dhėnė nė vazhdim:

Thuaj: "Ne i kemi besuar All-llahut, edhe asaj qė na u zbrit neve, edhe asaj qė i ėshtė zbritur Ibrahimit (Abrahamit), Isma'ilit (Ishmael), dhe Isakut, dhe Jakubit (Jakobit) dhe pasardhėsve. Edhe asaj qė i ėshtė dhėnė Musait dhe Isait, edhe asaj qė i ėshtė zbritur tė gjithė tė Dėrguarve nga Zoti i tyre. Ne nuk bėjmė kurrfarė dallimi nė mes tyre dhe ne vetėm Atij i jemi dorėzuar. E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė prej tė humburve. (Sura Ali Imran: 84-85


"experti_lu" Po te pergjigjet!
hhahahhaaha...TUOMRRI,SHUME QEHARAK PO ME DEL NGA NJEHERE!!!
jo se nuk je i afte ti shofish disa gjera shtu siq duhet por pse nuk don ti shofish...shoki,hala ne jeten time nuk e kam ndegjuar friftin duke than urreje nje fe tjeter.ti qysh dush paragjyko,por vetem gabon.

experti_lu
27-08-05, 05:18
[quote=experti_lu]

Tomori shkruajti!
-Une mendoje se nuk respektone?!!!
kete e them duke u nisur nga prifterijte qe kan bere reforma tek Ungjilli, me sa di une nuk garantohet asnje fe ne ne ket liber te reformuar krishter?!!!
Me krahasim te Kuranit qe garanton Ungjilin Tevrat, Zeburin
Mirėpo, nė parim nuk ekzistojnė dallime tė mėdha nė mes tė feve tė shpallura nga Allahu. Ajo qė iu ėshtė shpallur profetėve tė mėparshėm, Musait (Mojsiut) (as), Isait (as) dhe Profetit tė fundit, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė, nė thelb janė tė njėjta: Vargjet qė flasin pėr kėtė janė dhėnė nė vazhdim:

Thuaj: "Ne i kemi besuar All-llahut, edhe asaj qė na u zbrit neve, edhe asaj qė i ėshtė zbritur Ibrahimit (Abrahamit), Isma'ilit (Ishmael), dhe Isakut, dhe Jakubit (Jakobit) dhe pasardhėsve. Edhe asaj qė i ėshtė dhėnė Musait dhe Isait, edhe asaj qė i ėshtė zbritur tė gjithė tė Dėrguarve nga Zoti i tyre. Ne nuk bėjmė kurrfarė dallimi nė mes tyre dhe ne vetėm Atij i jemi dorėzuar. E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė prej tė humburve. (Sura Ali Imran: 84-85


"experti_lu" Po te pergjigjet!
hhahahhaaha...TUOMRRI,SHUME QEHARAK PO ME DEL NGA NJEHERE!!!
jo se nuk je i afte ti shofish disa gjera shtu siq duhet por pse nuk don ti shofish...shoki,hala ne jeten time nuk e kam ndegjuar friftin duke than urreje nje fe tjeter.ti qysh dush paragjyko,por vetem gabon.tomorri,qa ka rendesi se bahen reforma??
nese nuk bahen reforma njeriu nuk hec perpara.
sa ma shume te bahen reforma aq ma mire per nje popull,pa marre parasyshe se cilles fe i takon.

Tomori
27-08-05, 15:26
[quote=experti_lu]

Tomori shkruajti!
-Une mendoje se nuk respektone?!!!
kete e them duke u nisur nga prifterijte qe kan bere reforma tek Ungjilli, me sa di une nuk garantohet asnje fe ne ne ket liber te reformuar krishter?!!!
Me krahasim te Kuranit qe garanton Ungjilin Tevrat, Zeburin
Mirėpo, nė parim nuk ekzistojnė dallime tė mėdha nė mes tė feve tė shpallura nga Allahu. Ajo qė iu ėshtė shpallur profetėve tė mėparshėm, Musait (Mojsiut) (as), Isait (as) dhe Profetit tė fundit, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė, nė thelb janė tė njėjta: Vargjet qė flasin pėr kėtė janė dhėnė nė vazhdim:

Thuaj: "Ne i kemi besuar All-llahut, edhe asaj qė na u zbrit neve, edhe asaj qė i ėshtė zbritur Ibrahimit (Abrahamit), Isma'ilit (Ishmael), dhe Isakut, dhe Jakubit (Jakobit) dhe pasardhėsve. Edhe asaj qė i ėshtė dhėnė Musait dhe Isait, edhe asaj qė i ėshtė zbritur tė gjithė tė Dėrguarve nga Zoti i tyre. Ne nuk bėjmė kurrfarė dallimi nė mes tyre dhe ne vetėm Atij i jemi dorėzuar. E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė prej tė humburve. (Sura Ali Imran: 84-85


"experti_lu" Po te pergjigjet!
hhahahhaaha...TUOMRRI,SHUME QEHARAK PO ME DEL NGA NJEHERE!!!
jo se nuk je i afte ti shofish disa gjera shtu siq duhet por pse nuk don ti shofish...shoki,hala ne jeten time nuk e kam ndegjuar friftin duke than urreje nje fe tjeter.ti qysh dush paragjyko,por vetem gabon.

tomorri,qa ka rendesi se bahen reforma??
nese nuk bahen reforma njeriu nuk hec perpara.
sa ma shume te bahen reforma aq ma mire per nje popull,pa marre parasyshe se cilles fe i takon.

Po "experti_lu" per cka reformash e keni fjalen...nese mendoni se ne nje shoqeri te kete reforma une jam shume dakorte me ju.!
-Reformat jane te nevojshme pere shoqerine njerzore..gjdo popull ka etiken, tradiden dhe kodin e vete si ne kulture ashtu edhe ne zhvillimin e tije...!

-Po nese mendoni per reforme tek Kurani i shejte...jeni totalisht te humbur ne ket pike,,,siq deshmone koha qe te krishteret kane humbur rrugen pikerishte duke nderhire (faktori njeri) priferijte qe kan bere reforma tek Ungjilli shejte....qe eshte shpallur prej Allahut profetit Isa..
...e tashe qfare kuptimi ka qe te dele naje prifter qe te beje reforma Ungjillit..ose te korigjoje profetin Isa..!??

"experti_lu" ,,,besoje qe me kuptuat.. :wink:

Guri i madh
30-08-05, 00:21
???????????????????????????


Permeni veq shembuj edhe shembuj konkret me
kallxu qka ka bo feja krishtere per respektim te feve tjera

sa iperket fes katolike esht ni nder fet ma tolerante ne ruzllin toksor une kur isha ne gjermani paketat kur na i dhashin ne to shkrujke für kosova albana ohne schvein flaisch nuk na e kan pas borq ju lutem duhet ta dim se te gjith ishim para se me ardh osmanlit te fes katolike edh me shum e respektoj ate qka kam qen per pa ardh osmanlit se kta qka jam ne leter duke u bazuar ne fakte se ket fe e kena marr nga dhuna e jo me deshir e pershendes te gjith vllezrit qe e din se qka kan qen pa ardh osmanlit ne trojet shqiptare

Tomori
04-09-05, 13:27
???????????????????????????


Permeni veq shembuj edhe shembuj konkret me
kallxu qka ka bo feja krishtere per respektim te feve tjera

sa iperket fes katolike esht ni nder fet ma tolerante ne ruzllin toksor une kur isha ne gjermani paketat kur na i dhashin ne to shkrujke für kosova albana ohne schvein flaisch nuk na e kan pas borq ju lutem duhet ta dim se te gjith ishim para se me ardh osmanlit te fes katolike edh me shum e respektoj ate qka kam qen per pa ardh osmanlit se kta qka jam ne leter duke u bazuar ne fakte se ket fe e kena marr nga dhuna e jo me deshir e pershendes te gjith vllezrit qe e din se qka kan qen pa ardh osmanlit ne trojet shqiptare

"Guri i madhe" ..jeni konfuze i nderuari ....
mbase jushe i bie qe ne te jemi te pa fe...po te shkojme me logjiken tuaj
ju thuani qe i pershendetni te gjithe vllezrit qka kan qene pa ardhe osmanlite...!!!?

-Ju distanconi Shqiptaret tjere..se veq keta pershendetni...mire!
Po mbas jushe qka mendoni se a gjindet naj prsone i tille perveq ateistve
kte thenje dot va argumentoje.....ndigjoni ju lutem:
-Po te thkehemi na shqiptaret me kohen mbrapa atehere mbas jushe na duhet ti referohemi Paganizmit...besim ne shum zotna pershkak se te parit tone ILIRET kane qene Paganista...

-Jo i nderuari "Guri madhe" sot nuk e gjene dot asnje ILIRE-Shqiptare qe preferon Paganizmin...tungji :wink:

Lady Godiva
20-09-05, 14:07
Asnje lufte nuk ka te bej me fene ne thelb.Edhe kryqzatat edhe luftrat tjera me te hereshme fetare jane bere per qellime interesi qe nje grup t'a dominoje grupin tjeter, te pasurohet ne kurriz te tjeterkujt etjera. Edhe sot qe behen luftrat jane te gjitha politike. Fatkeqesia me e madhe qendron ne faktin qe njerezit lejojne veten te manipulohen nga udheheqesit e tyre fetare te cilet ua shperlajne trurin ashtu siq u konvenon tyre. Me mire esht qe secili t'e studioj vete fene te ciles i perket dhe mundesisht edhe te tjerat se athere do t'a kuptoje me mire te tijen dhe nuk do t'i urreje pjestaret e feve tjera se do t'a sheh qe ato shume pak ndryshojne ne thelb.
Ja merreni si shembull Vatikanin, ata jane cerdhe mafiozesh ne kuptimin e plote te fjales ( i lutem besimtareve Catholic te mos ofendohen). e kane manipuluar fene dhe fjalen e zotit ashtu siq ju ka konvenuar atyre per tu bere sa me te pasur e sa me te fuqishem e dominues ne bote. Jane qerdhe gjarpernijesh qe luajne me te gjitha vendet fatkeqe te botes.

Sa krime ka bere Hitleri, Millosheviqi e mos te flasim me krimet e kolonizatoreve te medhenje Anglez, Francez etjera...per krimet e tyre askush nuk thote te Krishteret i kane bere, kurse disa kombe atje arabe qe kane probleme me Ameriken i quajne terrorista Islamik. Shume e padrejte. ata kane emra jane terorrista Irakian, Aphgan apo cka di une. Pse i quajne Muslimane te gjithe? thjesht ngase kane gjetur nje menyre shume te pershtatshme per t'a njollosur nje fe te tere. Gabim dhe manipulim per naivet.
Sdo e zgjase me shume,...besoj e keni kuptuar thelbin.

tony_pejon
30-09-05, 09:10
the godfather:
Pasi me jeni drejtuar me emere me duhet te ju pergjigjem ate qe keni kerkuar.
Feja e krishtere i respekton besimet e tjera , kete bse ke shume veshtire ta kuptosh aspak , sepse shifet kjart e mire se qfare lirije kan besimtaret Islam ne vendet e krishtera , qe ndertojn xhami , bejn lutje dhe edhe financohen edhe nga shteti se ku jetojn per zhvillimin e aktiviteteve fetare.
Atehere pra, ty te paska munguar edhe kjo pak dije qe ta kuptosh.
Ku jeton ti , ne shtetet e krishtere apo ne ato Islame , ti ke te drejte te kesh xhami dhe te lutesh simbas riteve tuaja fetare.

************************************************** ********

Pershendetje Psikolog

Se pari mireseerdhe se moti nuk te kam ndegjuar.
Uf cfare pergjigje me keni dhene,nuk eshte kurrefare pergjigje kjo i nderuar,du dic te argumentuar nga Bibla e jo mendime por argumente.

Mos u ofendoni i nderuar qe tu kam drejtuar ty,tu kam drejtuar ty sepse ju jeni nga vellezerit shqipetare te ketij forumi qe keni dijeni mbi krishterimin,e per ate arsye tu drejtova.

Sa per pergjigje qe me dhate aspak nuk jam i mendimit,sepse shtetet Europiane nuk udhehiqen me ligje te krishtera,por me ligje demokratiko-ateiste.
Sa i perket se une ku jetoj,une jetoj ne Prishtine ne nje qytet afer 95% me shqipetare shumice myslimane.E sa e di une Kosova apo Dardania nuk eshte shtet katolik.

Edhe ne shtet Islamike ka katolik,p.sh ne Arabi,Siri,Liban,Egjipt etj ne te gjitha keto vende te lartepermendura ka vendas (e jo vetem te huaj) katolik,ortodoks etj.
Ne varrimin e te ndjerit Papa II,morren pjese arabe ortodokse bile bile edhe i mbajten meshe apo rit trupit te Papes II,a thua valle mos myslimanet rastesisht po ua ndalojka ketyre te mbajne fene e tyre.

Shiko i nderuar mos te hyjme me thelle,por une e di qe ju e dini se Islami si fe: respekton fete e tjera".Kete e keni edhe me citat Kur'anor ne suren "El-Kafirune" nese rastesisht e keni lexuar edhe jam i bindur qe e keni lexuar.

Une kerkoj me teper i nderuar,me citat Biblik,shkurt e shqip me argument i nderuar,pergjegja jote ishte e manget.


Mbetsh me te mira
TUNG ty fillozof i historis shqipe, qysh je qka bone aje qfar djali kshtu si kalon
ti jeton meni vend ku jon 95% SHQIPETAR deshiron te thuash e 5% musliman aty e ki me drejt vetem qe ki harru mu shpreh, FEJA KRISHTERE respekton fet tjera dhe nuk ka urrejtje kurr te feja krishtere sa ka te feja muslimane ato ta kish me dije,deri sa ne gjamijat muslimane naper arabi luten ti prejn kokat kryqalive dhe si te bombardohen njerzit e pafajshem, ty te tregoj nje fakt qka mesohet ne kishat katolike, PREDIKIMI I PRIFTIT NE KISHA KATOLIKE OSHT, TE DUASH TE NDIMOSH TE RESPEKTOSH, TE MOS URRESH ASKEN PA DALLIM FEJE, KET EKAM MESUAR UNE ZOTRI I NDERUAR PREJ QE KAM LINDUR,
MA MERR MENDJA QE NJE DIT DOTE KUPTOSH QE MOS TE JISHIN KETA KRISHTERET SHQIPETAR E NDOSHTA EDHE KATRAGJYSHI YT KIRSHTER TE NA RUNIN GJUHEN SHQIPE AS QE KISHE DIT SHQIP ME SHKRU
I NDERUAR THE““FATH... DERI SA U BOMBARDOJSHIN DISA VENDE ISLAMIKE QAJ VET PAPA KA KRITIKU USA QE OSHT GABIM QKA BEN PO ASHTU EDHE NE BOSNE E KOSOV KUR KA PAS LUFT VET PAPA I VATIKANIT KUNDERSHTOJKE PER KETO GJANA, QKA PO DON RESPEKT MAT MADH ME PAS JU ZOTRI.
JU PERSHENDES DHE RESPEKT TE MADH PER JU QE JENI SHQIPETAR MUSLIMAN EUROPJAN SHYQYR SE MU KON I ARABIS STE KISHA RESPEKTU :lol: :lol:
_________________________________________
Sa per filliM

tony_pejon
30-09-05, 09:21
Asnje lufte nuk ka te bej me fene ne thelb.Edhe kryqzatat edhe luftrat tjera me te hereshme fetare jane bere per qellime interesi qe nje grup t'a dominoje grupin tjeter, te pasurohet ne kurriz te tjeterkujt etjera. Edhe sot qe behen luftrat jane te gjitha politike. Fatkeqesia me e madhe qendron ne faktin qe njerezit lejojne veten te manipulohen nga udheheqesit e tyre fetare te cilet ua shperlajne trurin ashtu siq u konvenon tyre. Me mire esht qe secili t'e studioj vete fene te ciles i perket dhe mundesisht edhe te tjerat se athere do t'a kuptoje me mire te tijen dhe nuk do t'i urreje pjestaret e feve tjera se do t'a sheh qe ato shume pak ndryshojne ne thelb.
Ja merreni si shembull Vatikanin, ata jane cerdhe mafiozesh ne kuptimin e plote te fjales ( i lutem besimtareve Catholic te mos ofendohen). e kane manipuluar fene dhe fjalen e zotit ashtu siq ju ka konvenuar atyre per tu bere sa me te pasur e sa me te fuqishem e dominues ne bote. Jane qerdhe gjarpernijesh qe luajne me te gjitha vendet fatkeqe te botes.

Sa krime ka bere Hitleri, Millosheviqi e mos te flasim me krimet e kolonizatoreve te medhenje Anglez, Francez etjera...per krimet e tyre askush nuk thote te Krishteret i kane bere, kurse disa kombe atje arabe qe kane probleme me Ameriken i quajne terrorista Islamik. Shume e padrejte. ata kane emra jane terorrista Irakian, Aphgan apo cka di une. Pse i quajne Muslimane te gjithe? thjesht ngase kane gjetur nje menyre shume te pershtatshme per t'a njollosur nje fe te tere. Gabim dhe manipulim per naivet.
Sdo e zgjase me shume,...besoj e keni kuptuar thelbin.

TUNG TY LADY

Mendoj qe ja je drogiratur ne ket text qe shkruan qe vatikani osht qerdhe mafijoze ja ki pir diqka qe teka trullav.
HITLERI, MILOSHEVIQI,( KEN VET ATA KRYQALIT QE I HEKEN DHE JU KUNDERSHTUN SE QKA KAN BER, MA MERR MENDJA QE EKI TE KJARTA TE GJITHA)

FLM ZOT QE MAKI JEP MUNDESI TE LUTEM NE GJUHEN SHQIPE

Lady Godiva
30-09-05, 15:42
Me fal Toni, por une nuk jam as e droguar as nuk kam pire asgje te tille.
Cka, te pengon e verteta? une thjesht thashe dicka per Vatikanin qe esht old story. Gjithe bota e din se cfare qerdhe mafiozash jane ata, pse se ki dijt ti a?
Haptazi edhe ne filmat amerikan me teme fetare, gjithmone aty ku involvohet Vatikani ke vjedhje, intriga, mafiozllek te llojit ma te piste. Keta filma perndryshe jane ato te bera" based upon true story"...

Cka a s'pe din ti qe kisha katolike gjithmone ka qene bile edhe kunder shkences qysh ne kohrat e Da Vinci't.?!

munti
30-09-05, 21:43
Asnje lufte nuk ka te bej me fene ne thelb.Edhe kryqzatat edhe luftrat tjera me te hereshme fetare jane bere per qellime interesi qe nje grup t'a dominoje grupin tjeter, te pasurohet ne kurriz te tjeterkujt etjera. Edhe sot qe behen luftrat jane te gjitha politike. Fatkeqesia me e madhe qendron ne faktin qe njerezit lejojne veten te manipulohen nga udheheqesit e tyre fetare te cilet ua shperlajne trurin ashtu siq u konvenon tyre. Me mire esht qe secili t'e studioj vete fene te ciles i perket dhe mundesisht edhe te tjerat se athere do t'a kuptoje me mire te tijen dhe nuk do t'i urreje pjestaret e feve tjera se do t'a sheh qe ato shume pak ndryshojne ne thelb.
Ja merreni si shembull Vatikanin, ata jane cerdhe mafiozesh ne kuptimin e plote te fjales ( i lutem besimtareve Catholic te mos ofendohen). e kane manipuluar fene dhe fjalen e zotit ashtu siq ju ka konvenuar atyre per tu bere sa me te pasur e sa me te fuqishem e dominues ne bote. Jane qerdhe gjarpernijesh qe luajne me te gjitha vendet fatkeqe te botes.

Sa krime ka bere Hitleri, Millosheviqi e mos te flasim me krimet e kolonizatoreve te medhenje Anglez, Francez etjera...per krimet e tyre askush nuk thote te Krishteret i kane bere, kurse disa kombe atje arabe qe kane probleme me Ameriken i quajne terrorista Islamik. Shume e padrejte. ata kane emra jane terorrista Irakian, Aphgan apo cka di une. Pse i quajne Muslimane te gjithe? thjesht ngase kane gjetur nje menyre shume te pershtatshme per t'a njollosur nje fe te tere. Gabim dhe manipulim per naivet.
Sdo e zgjase me shume,...besoj e keni kuptuar thelbin


Lady,as topi se luan.

Me nderime: munti

tony_pejon
02-10-05, 07:58
Me fal Toni, por une nuk jam as e droguar as nuk kam pire asgje te tille.
Cka, te pengon e verteta? une thjesht thashe dicka per Vatikanin qe esht old story. Gjithe bota e din se cfare qerdhe mafiozash jane ata, pse se ki dijt ti a?
Haptazi edhe ne filmat amerikan me teme fetare, gjithmone aty ku involvohet Vatikani ke vjedhje, intriga, mafiozllek te llojit ma te piste. Keta filma perndryshe jane ato te bera" based upon true story"...

Cka a s'pe din ti qe kisha katolike gjithmone ka qene bile edhe kunder shkences qysh ne kohrat e Da Vinci't.?!

LADY GODIVA
TI FLET DIQKA PREJ FILMAVE SI (GOD FATHER) DHE MENDON QE KA DIQKA TE BEJ VATIKANI ME MAFI MET VERTET QENKE QMEDUR DHE LUJT PREJ MENDVE ME FAL, SI TE THEM UNE QE ( MEKA) KU SHKON KRJET BOTA ISAME ATJE PER TU LUTUR OSHT VEND TERORIST,TREGOMA NJE FAKT I CILLI ESHT QE VATIKANI KA TBEJ DIQKA ME MAFIJOZA, QFAR TRUE STORY;

blero
02-10-05, 16:51
hhahhahahhahhahhahha :lol:
toni me ke ber te qesh
kur ke qen ore ti ne Meke?
sipas teje gjith muslimanet jan teroriste dhe kriminela.
e drejta jote eshte te mendosh ashtu por te them se gabon dhe e tepron pak
pershendetje

munti
03-10-05, 00:56
LADY GODIVA
TI FLET DIQKA PREJ FILMAVE SI (GOD FATHER) DHE MENDON QE KA DIQKA TE BEJ VATIKANI ME MAFI MET VERTET QENKE QMEDUR DHE LUJT PREJ MENDVE ME FAL, SI TE THEM UNE QE ( MEKA) KU SHKON KRJET BOTA ISAME ATJE PER TU LUTUR OSHT VEND TERORIST,TREGOMA NJE FAKT I CILLI ESHT QE VATIKANI KA TBEJ DIQKA ME MAFIJOZA, QFAR TRUE STORY;

Tony! nese e zoteron gjuhen Gjermane atehere te propozoj ta lexosh kete liber:
E.R. Carmin, Das Schwarze Reich, ndersa ndermjet faqeve 273-285 kemi kete teme:
Nazis, Vatikan und CIA(Nacistet Vatikani dhe CIA)

tony_pejon
03-10-05, 08:27
hhahhahahhahhahhahha :lol:
toni me ke ber te qesh
kur ke qen ore ti ne Meke?
sipas teje gjith muslimanet jan teroriste dhe kriminela.
e drejta jote eshte te mendosh ashtu por te them se gabon dhe e tepron pak
pershendetje[/quote]

TUNG ti shoki qysh je a u lodhe hiq qysh po kalon, a mos teka mbet goja hala hapur duke kesh a je ndal, shpresoj qe nuk je duke kesh mo se po keshe gjat ahahahahahahahahahahahaha :lol:
Shoki une thash nese ki lexu mir kesaj LADY G, NESE VATIKANI OSHT QERRDHE MAFIJOZE, AJO ESHT NJET SI ME THON UNE QE ( MEKA ESHET VEND TERORIST) ndersa nuk esht, ashtu VLEN EDHE PER VATIKANIN,
SPO DI QKA ME SHKRU EDHE DIQKA QE ME MUJT ME TSHTI ME KESH TI SHOKI :D PERSHENDETJE

tony_pejon
03-10-05, 08:32
LADY GODIVA
TI FLET DIQKA PREJ FILMAVE SI (GOD FATHER) DHE MENDON QE KA DIQKA TE BEJ VATIKANI ME MAFI MET VERTET QENKE QMEDUR DHE LUJT PREJ MENDVE ME FAL, SI TE THEM UNE QE ( MEKA) KU SHKON KRJET BOTA ISAME ATJE PER TU LUTUR OSHT VEND TERORIST,TREGOMA NJE FAKT I CILLI ESHT QE VATIKANI KA TBEJ DIQKA ME MAFIJOZA, QFAR TRUE STORY;

Tony! nese e zoteron gjuhen Gjermane atehere te propozoj ta lexosh kete liber:
E.R. Carmin, Das Schwarze Reich, ndersa ndermjet faqeve 273-285 kemi kete teme:
Nazis, Vatikan und CIA(Nacistet Vatikani dhe CIA)
MUNTI TUNG TY SHOKI AJE MIR SI KALON NE AT GJERMANI,BESOJ QE MIR A, UNE E ZOTROJ GJUHEN GJERMANE EDHE DISA GJUH TJERA TE BOTES, POR NUK KA ARSYJE TE ME BINDI JU MU QE VATIKANI KA DIQKA TE BOJ ME RACISTA DHE ME MAFIJOZA, SE AJO OSHT PRAPAGAND E JUVE TE CILLET JA DONI TE KEQEN NJE POPULLI KRISHTER TE CILLET DHAN FJALEN E MADHE DHE KUNDERSHTUAN GJAT LUFTES NE KOSOV,
VATIKANI ESHT NJE VEND I SHEJT DHE ESHT NJE VEND QE RESPEKTON KREJT BOTA,PERVEQ ATYNVE ME MJEKRRA TE CJAPAVE,
NDERIMET E MIJA

Krokodilli
03-10-05, 09:00
edhe pse disa shtete Krishtere demokratike behen kishe rrespektojn te gjitha fet ,,,, shumica kan urrejtje per fen muslimane ne njeren menyr apo tjetren,, kete historia e tregon,, te gjith e dim,,,,

*ketu flitet se si Amerika ndihmon jo vetem shtetet Krishtere po edhe ato muslimane,,,

Amerika ndihmoni Kosoven me popullat 2 milion banoresh mi tregu botes qe nuk bejm dallime fesh (teoria e amerikanve,) sa mi met emri qe ka ndihmu edhe popullat muslimane

a ne tjetren an shkatrron shtete te medha dhe te forta muslimane...

ne Bosne nuk beri asgje deri sa vdiqen 250.000 musliman,, kur e pa se u shkatrru gjysma e popullates muslimane ne bosne athere intervenoi....

munti
03-10-05, 22:57
MUNTI TUNG TY SHOKI AJE MIR SI KALON NE AT GJERMANI,BESOJ QE MIR A, UNE E ZOTROJ GJUHEN GJERMANE EDHE DISA GJUH TJERA TE BOTES, POR NUK KA ARSYJE TE ME BINDI JU MU QE VATIKANI KA DIQKA TE BOJ ME RACISTA DHE ME MAFIJOZA, SE AJO OSHT PRAPAGAND E JUVE TE CILLET JA DONI TE KEQEN NJE POPULLI KRISHTER TE CILLET DHAN FJALEN E MADHE DHE KUNDERSHTUAN GJAT LUFTES NE KOSOV,
VATIKANI ESHT NJE VEND I SHEJT DHE ESHT NJE VEND QE RESPEKTON KREJT BOTA,PERVEQ ATYNVE ME MJEKRRA TE CJAPAVE,
NDERIMET E MIJA

Tony te pershendesi!lexoje kete tekst:

Der Reichtum des Vatikan(Pasuria e Vatikanit)


Rom: Jedes vierte Haus gehört der katholischen Kirche
Roma:Cdo shtepi e katert i takon kishes katolike


Eine genaue Zählung der Besitztümer des Vatikans verlangte die Radikale Partei Italiens im Januar 1977. Anlaß war die Erörterung eines längst überfälligen neuen Konkordats des italienischen Staates mit dem Vatikan. Doch die Radikalen standen allein. "Eine solche Forderung wird von dieser Institution nicht einmal beantwortet", schreibt Mario Guarino in seinem 1998 in Italien erschienenen Buch "I mercanti del Vaticano" - zu Deutsch: "Die Geschäftemacher des Vatikan".


Blick vom Petersdom auf die Stadt Rom

Wie man den Vatikan doch zu einer Antwort bewegt, zeigte die Zeitung "L’Europeo" - der Europäer. Sie veröffentlichte am 7.1.77 eine ausführliche Recherche von Paolo Ojetti mit der Überschrift: "Vaticano S.p.A." - Vatikan GmbH. Manchen schien es wie ein Wunder, daß der Osservatore Romano reagierte: Der Artikel Ojettis sei "uninformiert, falsch, antikulturell, verwirrend, unverantwortlich, skandalös, antiklerikal, dumm" gewesen.

Was war der Anlaß für eine solche Reaktion? Ojetti hatte festgestellt, daß mindestens der vierte Teil Roms, "und vielleicht der beste", sich in den Händen des Vatikans befinde. Er zählte die Namen der 325 Nonnen- und 87 Mönchsorden auf, denen, über die ganze Stadt verstreut, Grundstücke und Häuser gehören. Er brachte detaillierte Beispiele, wie kircheneigene Immobilienfirmen immer mehr dieser Filetstücke im städtischen Immobilienmarkt an sich brachten und an die Stelle der alten Häuser - ohne Rücksicht auf bisherige Mieter - Hotels oder Appartementwohnungen hinstellten. Die "Spender", die viele dieser Häuser aus Frömmigkeit der Kirche vermachen, wissen davon natürlich nichts.

Ojetti konnte gerade noch auf die Vorwürfe des Osservatore antworten, im L’Europeo vom 21.1.77. Dann wurde der Direktor der Zeitung gefeuert. Immerhin hatte Ojetti noch ein weiteres Beispiel bringen können: Verona. Vor der Stadtsilhouette hatte er in einem Bild einen Stadtplan montiert, in dem ungefähr die Hälfte der Gebäude schwarz markiert waren - Eigentum der Kirche. Ähnlich sei es in vielen anderen italienischen Städten.

Einundzwanzig Jahre brauchte es, bis sich wieder jemand an das heikle Thema heranwagte. Max Parisi bespricht in der Zeitung La Padania vom 21.6.98 das neue Buch von Guarini und kommt zu dem Schluß, daß sich mittlerweile fast ein Drittel der Immobilien (Häuser und Paläste) der Stadt Rom im Besitz des Vatikans befinden. Diese Immobilien von "unermeßlichem Wert" konzentrierten sich auf die besten Lagen.

2500 Paläste

Parisi hat bei seinen Recherchen offenbar soviel Scheinheiligkeit erlebt, daß sein Bericht nicht frei ist von einem gewissen Spott. Er schreibt: "Zunächst einmal muß festgehalten werden, daß sich der Vatikan in Rom beim Kauf seiner Grundstücke deren Lage genau überlegt hat: Um Himmels Willen keine üblen oder dunklen Randgebiete: Die Häuser dort werden von den Armen, vom Volk, gekauft. Dagegen hat die Heiliger Stuhl AG beim Kauf einen wesentlich besseren Geschmack. ... Das ganze Gebiet vom Campo dei Fiori bis zum Tiber gegenüber der Engelsburg, vorbei an der Piazza Navona und den umliegenden Straßen ist praktisch vollständig im Besitz des Vatikans. Es handelt sich um etwas weniger als die Hälfte des historischen Zentrums ... Es sind mehr als 2500 Paläste. ... Aber das Schönste kommt noch: Die überwiegende Mehrheit dieses märchenhaften Vermögens ist von der Steuerpflicht ausgenommen."

Viele der Immobilien tauchen im Katasteramt gar nicht erst auf, weil sie als "ausländisches Territorium" gelten. Der Vatikan ist - dank Mussolini - seit 1929 ein eigener Staat.

Guarini bringt in seinem Buch aktuelle Beispiele dafür, wie der Vatikan auch heute mit seinem Besitz umgeht - und mit den Menschen, die darin wohnen oder arbeiten. Im Juni 1996 verkaufte die Vatikanbank IOR mehrere Wohnhäuser. Dabei werden Familien, die ihre Wohnung nicht kaufen können, durch Zwangsräumung auf die Straße gesetzt, obwohl das IOR (Instituto per le Opere Religiose) versprochen hat, keine Wohnungen an andere Käufer abzugeben oder nur an bedürftige. Im Juli 1997 wurde in Rom eines der angesehensten katholischen Gymnasien mit Namen "Pius XII." geschlossen, alle Lehrer entlassen. Angeblich gab es zu wenig Anmeldungen, was die Lehrer vehement bestritten. Die Schule wird derzeit umgebaut - zu einem Luxushotel, das im "Heiligen Jahr" 2000 die entsprechende Rendite einfahren soll. "Angesichts des Jubeljahres 2000 ist es klar, daß ein Hotel entschieden rentabler ist als eine Schule", schreibt Guarini.

Für dieses "Jubeljahr" greift der italienische Staat schon heute tief in die Tasche, ohne daß die Kirche eine Lira zahlen muß. Straßen, Flughafen, Parkplätze werden ausgebaut, Kirchen werden renoviert - alles auf Staatskosten.

Weitere Zuschüsse zahlt Italien für Zeitungen und Zeitschriften im Kirchenbesitz: 144 Wochenzeitungen, 470 Radiostationen, 350 Büchereien und 200 Verlagshäuser befinden sich im Besitz der Kirche. Hinzu kommt eine halbe Million Hektar Land, "und zwar in den fruchtbarsten Gebieten", wie Karlheiz Deschner schon 1979 feststellte.

All dies sind aber "kleine Fische" im Vergleich zum internationalen Aktien- und Beteiligungsvermögen des Vatikans. Die 91,7 Millionen Dollar, die der Vatikan 1929 vom faschistischen Italien als "Entschädigung" für die Auflösung des Kirchenstaates (1870) erhalten hatte, waren schon 1952 auf 11,5 Milliarden Dollar angewachsen, wie das Magazin Oggi schätzte - damals der zweitgrößte Staatsschatz nach dem der USA.

Der Papst an der Börse

Laut Angaben von La Padania erscheint Papst Johannes Paul II. auf der Liste der "Reichsten an der Börse" Italiens an 51. Stelle - mit Aktien in Höhe von 93 Milliarden Lire - etwa 93 Millionen Mark. Dies dürfte aber nur ein kleiner Teil des tatsächlichen Vermögens sein. Der Vatikan verfügt nach Deschner ("Abermals krähte der Hahn") über Aktienbesitz "in französischen Erdölgesellschaften, argentinischen Gas- und Kraftwerken, bolivianischen Zinngruben, brasilianischen Gummifabriken, nordamerikanischen Stahlunternehmen ..."

Der Vatikan soll demnach an zahlreichen italienischen Elektrizitäts- und Telefongesellschaften beteiligt und Eigentümer von zwei Eisenbahnlinien und sieben Banken sein. Die Fluggesellschaft Alitalia und die Autofirma Fiat seien "zu einem beachtlichen Teil" in kirchlicher Hand.

Max Parisi kommt in seinem Artikel in La Padania zu der Frage: "Was hat Jesus mit dem IOR, den Palästen, den Bauplätzen, den Luxushotels und den teuersten Terrassenwohnungen Roms zu tun? Was haben Glauben und 160 000 Milliarden Immobilienbesitz miteinander zu schaffen?"

Quelle: "das weiße pferd"

Lady Godiva
05-10-05, 10:13
Toni jo une nuk u bazova ne filma, por veq e mora nje shembull shume te thjesht se fundja pa pase asgje te vertete ku kishin guxu amerikanet me i qit haptazi neper filma kupton, duhet t'a kene nje baze te forte, nejse nuk esht edhe fort me rendesi....pra filmat i mora si nje shembull ma te thjesht sepse ki qindra mijra artikuj e literature lidhur me te bemat e Vatikanit te cilat jane te shkruara jo nga muslimanet por autore te krishtere mos harro.

Dhe te jesh i bindur qe aspak nuk kam urrejtje ndaj te krishtereve apo Vatikanit personalisht, une thjesht thashe dicka qe esht shuuume e ditur ne bote, dhe qe cdo kush e din...Edhe nje gje esht e vertete se te krishteret jashtzakonisht kane urjetje ndaj te gjitha feve tjera. Total brainwashed people perveq atyre te zgjuarve qe jane zgju moti nga gjumi.

Mundem me te ofru qindra fakte, por po pritoj se s'ka vend te mjaftueshem ketu. S'ki nevoje te nxehesh e te ofendosh aspak.

tony_pejon
06-10-05, 10:06
Toni jo une nuk u bazova ne filma, por veq e mora nje shembull shume te thjesht se fundja pa pase asgje te vertete ku kishin guxu amerikanet me i qit haptazi neper filma kupton, duhet t'a kene nje baze te forte, nejse nuk esht edhe fort me rendesi....pra filmat i mora si nje shembull ma te thjesht sepse ki qindra mijra artikuj e literature lidhur me te bemat e Vatikanit te cilat jane te shkruara jo nga muslimanet por autore te krishtere mos harro.

Dhe te jesh i bindur qe aspak nuk kam urrejtje ndaj te krishtereve apo Vatikanit personalisht, une thjesht thashe dicka qe esht shuuume e ditur ne bote, dhe qe cdo kush e din...Edhe nje gje esht e vertete se te krishteret jashtzakonisht kane urjetje ndaj te gjitha feve tjera. Total brainwashed people perveq atyre te zgjuarve qe jane zgju moti nga gjumi.

Mundem me te ofru qindra fakte, por po pritoj se s'ka vend te mjaftueshem ketu. S'ki nevoje te nxehesh e te ofendosh aspak.

LADY GODIVA
Qysh je kshtu si kalon dhe qkemi te re nat vend ku jeton ti,mir eki ti qka te them ma shum se mir e ki ti, shpresoj qe i mbledh ato fakte kapak kapak dhe na tregon se krishteret kan urrejtje ndaj feve tjera,
po keshi pak a bon ahahaha, per ket shkrim tondin,ME THUJAJ A NUK ESHT PER TE PAS URREJTJE NDOJ TERORISTI A, QATO URREJN KRISHTERET TERORISTATTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT JO FEN MUSLIMANE ZONJUSH, edhe nuk pot ofendoj asgje ma shum se sa me ofendon ti mu, kur thua nje vend i cilli esht i shejt si VATIKANI, te thuash qe jon MAFIJOZA, VENDI I SHEJT I MUSLIMANVE MEKAAAAAAAAAA KOKA QERRDHJA TERORISTAVEEEEEEEEE SI PAS TEJE MBASI QE ATJE TERORISTAT LUTEN MAS SHUMTI,

Lady Godiva
06-10-05, 10:44
Hey Toni,
Mire jam Flmnd per pyetje. Natyrisht qe te gjithe duhet ti urrejme terroristat, mirepo terroristat nuk jane vetem disa arab atje. Ke terrorista te te gjitha ngjyrave, formave, nacionaliteteve they come in different packages.
Natyrisht qe duhesh ti urresh terroristat. Edhe une i urrej, mirepo une i urrej edhe terrositat SERB qe na kane terrorizu me qindra vite, edhe terroristat IZRAELIT qe ja kan ka nonen Palestines e Bregut Perendimor, i Uurej terroristat (politikanet) Anglez qe nanen ja kan kajt Irlandes Veriore, Terroristat e Vatikanit qe hajgare po lujn me te gjitha vendet e botes, terroristat Amerikan qe ku po ju teket po hyjn e po shkatrrrojne shtetet...S'po vazhdoj me se lista esht shume e gjate.
Pra terrorista per fat te keq bota e sotme ka PLOT. Te kishin qene veq disa arab atje, s'ishim merzit fort.

Krokodilli
06-10-05, 11:07
Hey Toni,
Mire jam Flmnd per pyetje. Natyrisht qe te gjithe duhet ti urrejme terroristat, mirepo terroristat nuk jane vetem disa arab atje. Ke terrorista te te gjitha ngjyrave, formave, nacionaliteteve they come in different packages.
Natyrisht qe duhesh ti urresh terroristat. Edhe une i urrej, mirepo une i urrej edhe terrositat SERB qe na kane terrorizu me qindra vite, edhe terroristat IZRAELIT qe ja kan ka nonen Palestines e Bregut Perendimor, i Uurej terroristat (politikanet) Anglez qe nanen ja kan kajt Irlandes Veriore, Terroristat e Vatikanit qe hajgare po lujn me te gjitha vendet e botes, terroristat Amerikan qe ku po ju teket po hyjn e po shkatrrrojne shtetet...S'po vazhdoj me se lista esht shume e gjate.
Pra terrorista per fat te keq bota e sotme ka PLOT. Te kishin qene veq disa arab atje, s'ishim merzit fort.
Lady Govina,, rrespekt per ju e nderuar,, dhe pajtohem plotesisht me ju,,

Tony tu drejtohem edhe njehere ty,,, arabii tu duket terrorist,, po serbi qka tu duket ty?? si qka e she ti Serbin?,,,

se paku Arabi nuk vran Shqiptar,,

siq te kam then edhe njehere,, ke shok Serb ne Kroaci dhe jeton ne shtetin e tyre,, per ata edhe nuk kam qka te diskutoj me ty

me perqindje me shum ka terrorista katolik se musliman

Tony ne te gjitha temat tek FEJA E SHQIPTARIT, kam kundershtu ekstremizmin qoft aj Musliman apo Katolik.... ketu te kundershtoj dhe te uroj me qmimin ekstremist

tony_pejon
06-10-05, 16:30
Hey Toni,
Mire jam Flmnd per pyetje. Natyrisht qe te gjithe duhet ti urrejme terroristat, mirepo terroristat nuk jane vetem disa arab atje. Ke terrorista te te gjitha ngjyrave, formave, nacionaliteteve they come in different packages.
Natyrisht qe duhesh ti urresh terroristat. Edhe une i urrej, mirepo une i urrej edhe terrositat SERB qe na kane terrorizu me qindra vite, edhe terroristat IZRAELIT qe ja kan ka nonen Palestines e Bregut Perendimor, i Uurej terroristat (politikanet) Anglez qe nanen ja kan kajt Irlandes Veriore, Terroristat e Vatikanit qe hajgare po lujn me te gjitha vendet e botes, terroristat Amerikan qe ku po ju teket po hyjn e po shkatrrrojne shtetet...S'po vazhdoj me se lista esht shume e gjate.
Pra terrorista per fat te keq bota e sotme ka PLOT. Te kishin qene veq disa arab atje, s'ishim merzit fort.
HEJ LADY GODIVA
Lej kopallat e pollavrat, jo izraelit jo palestines, anglezet,amerikanet,
Mu nuk me intereson kujna ja kajn nonen keta, deri sa mu ne kosoven shqipetare kan pru lirin disa qe permende ti qe jon terorista per mu jon ata miq te popullit tim, sidomos ITALIA, USA, EDHE ANGLIA, KURR SMUNDEN TE JEN TERORISTA PER MU KTA, E SA PER IZRAEL E PALESTIN ISHALLA FAROHEN TEGJITH KOMPLET, SE SMA MERR MENDJA QE JUKA INTERESU KETYRE TE DYJAVE PER KOSOVEN KUR KA PAS LUFT, ESHT FJALA PER VATIKANIN TE CILLEN E CEKET JU QE JON MAFIJOZA, ANDEJ TE THASH EDHE UNE TY, NESE VATIKANI SI NJE VEND I SHEJT KATOLIK ESHT PER TY MAFI, ANDAJ EDHE MEKAAAAAAA ESHET VEND TERORIST,
VETEM MUSLIMANET E ATI VENDI JON TERORISTA EDHE AS TOPI NUK LUN, JUVE NESE JU DHEMB PER ATA MUSLIMAN TE ARABIS, ANDEJ MUNDENI TJU BASHKANGJITENI EDHE JU TE BEHENI SI TA, AMA JO NE KOSOV, ARABI,

tony_pejon
06-10-05, 16:40
Hey Toni,
Mire jam Flmnd per pyetje. Natyrisht qe te gjithe duhet ti urrejme terroristat, mirepo terroristat nuk jane vetem disa arab atje. Ke terrorista te te gjitha ngjyrave, formave, nacionaliteteve they come in different packages.
Natyrisht qe duhesh ti urresh terroristat. Edhe une i urrej, mirepo une i urrej edhe terrositat SERB qe na kane terrorizu me qindra vite, edhe terroristat IZRAELIT qe ja kan ka nonen Palestines e Bregut Perendimor, i Uurej terroristat (politikanet) Anglez qe nanen ja kan kajt Irlandes Veriore, Terroristat e Vatikanit qe hajgare po lujn me te gjitha vendet e botes, terroristat Amerikan qe ku po ju teket po hyjn e po shkatrrrojne shtetet...S'po vazhdoj me se lista esht shume e gjate.
Pra terrorista per fat te keq bota e sotme ka PLOT. Te kishin qene veq disa arab atje, s'ishim merzit fort.
Lady Govina,, rrespekt per ju e nderuar,, dhe pajtohem plotesisht me ju,,

Tony tu drejtohem edhe njehere ty,,, arabii tu duket terrorist,, po serbi qka tu duket ty?? si qka e she ti Serbin?,,,

se paku Arabi nuk vran Shqiptar,,

siq te kam then edhe njehere,, ke shok Serb ne Kroaci dhe jeton ne shtetin e tyre,, per ata edhe nuk kam qka te diskutoj me ty

me perqindje me shum ka terrorista katolik se musliman

Tony ne te gjitha temat tek FEJA E SHQIPTARIT, kam kundershtu ekstremizmin qoft aj Musliman apo Katolik.... ketu te kundershtoj dhe te uroj me qmimin ekstremist
TI KORKODILLOVICU
Qka po belbon shprehu ku pot dhamb shoki, mas parti ne at vend ku jetoj une osht zor me gjet shkije se osht kryqyteti kroacis, me lyp krej ZAGREBIN KORKODILLOVICU, nuk mundesh me gjet nje shkavell, e duhesh edhe gjysen e kroacis me lyp qe me gjet serb, e ti po perquravesh duke thon qe une kom shok serb qe edhe jetoj ne shtetin e tyre,Ndigo ti KORKODILLOVICU te kishe jep ti ose bo per KOSOVEN gjat lufts veq 1% timin qka kom bo ma merr mendja qe jishe kon ndryshe,
mos i nenqmo gjinden pa dit kush qka, jepe mendimin tond e shkruj qka te dush, vetem mos shkruj qka ndoshta je vet apo bon vet, atje ku je ti garant ka shum shkije ne AUSTRALI, nese ju shoqnoheni me ta, une ikom pas armik ata edhe pergjeth kan me qen armiqet e mi.une jam extrimist per ata qe duhem te jem edhe per intereset e mija, ty nese te dham ajo mund te takohemi e ta pim kani kafe e te diskotojm live edhe pe gjykojm njoni tjetrin, PER EXTRIMISTA JAM EXTRIMIST EDHE MAJ MADH SE EXTRIMISTI
FLM QE KEMI USA EDHE VATIKANIN QE VENDOS NE KET BOT, QE TE JISHIN DISA SI JU KETU QE TE VENDOSIN, DIHET QKA JISH BO

Lady Godiva
07-10-05, 08:12
Tony currik njeri, ndalu pak, cka paske marr ashtu hov, mos u bon nervoz e qetesohu se po te leshon zemra naj kah.
Askush ketu nuk po i mbron Arabet e para, e dyta per informimin tend te gjithe jemi shqiptare pa marr parasysh ciles fe i takojme e nuk ke nevoje ti me mbjell urrjetje nderkombtare ketu. Askush nuk ti ka sha ty te krishteret te gjithe me rend, por fjala ishte qe njerezit dhe shoqeria njerezore ne kete kohe jan ndryshuar shume per te keq, cdo kund ki terrorista te llojeve te ndryshme. Arabet cka bojn atje e me kon e bojn neve nuk na intereson,. Ne Kosove qe kane ardh Arab une s'kam ndi, po e di qe ke plot nderkombtare te ketyre vendeve qe i permende me larte Amerikan, Anglez,Francez, Italian qe u myten tu vjedh, kurrfare pune nuk jane tu kry, e jon tu i mbrojt Serbet me te gjitha menyrat e metodat qe i dijn. Cdo indvid duhet te gjykohet si individ e jo ne baze te perkatesise kombetare e fetare. Nese ti si shqipetar je i keq, nuk dmth qe te gjithe shqiptaret jane si ti, kapish Toni.

Shume esht gabim ne shqiptaret tash me u perqa ne baza fetare kur te gjitheve me rend sherrin ja u kemi pa e drite me sy hala as Kosova e As Shqiperia s'jane tu pa. Kush e shkaterroj Shqiperine e Shqiptaret ja kjo Evropa shtriga plak e anglezet e francezet e tu. Kush na la ne erresire shekullore ? Turqit Osmanlit...pra merre kah ta marresh e ktheje kah ta kthesh ne fikur na kane. Si Evropa e krishtere ashtu Osmanlit.
Andaj neve si shqiptare duhet te na interesoj feja jone primare Shqiptarija, e kush cka beson e kujt i lutet esht qeshtje personale e atij individi e nuk ke te drejt as ti as askush te thote asnje fjale. A i lutesh tiMuhamedit Alejselam may peace be upon him, apo Jezusit alej selam esht pune e jotja private. Ate cka s'duhet kurr ta harrosh esht qe je Shqipetar. Leni ofendimet nemoj da budes pametnjakovic.

Krokodilli
07-10-05, 08:59
NdryshuarBond

tony_pejon
09-10-05, 16:41
Tony currik njeri, ndalu pak, cka paske marr ashtu hov, mos u bon nervoz e qetesohu se po te leshon zemra naj kah.
Askush ketu nuk po i mbron Arabet e para, e dyta per informimin tend te gjithe jemi shqiptare pa marr parasysh ciles fe i takojme e nuk ke nevoje ti me mbjell urrjetje nderkombtare ketu. Askush nuk ti ka sha ty te krishteret te gjithe me rend, por fjala ishte qe njerezit dhe shoqeria njerezore ne kete kohe jan ndryshuar shume per te keq, cdo kund ki terrorista te llojeve te ndryshme. Arabet cka bojn atje e me kon e bojn neve nuk na intereson,. Ne Kosove qe kane ardh Arab une s'kam ndi, po e di qe ke plot nderkombtare te ketyre vendeve qe i permende me larte Amerikan, Anglez,Francez, Italian qe u myten tu vjedh, kurrfare pune nuk jane tu kry, e jon tu i mbrojt Serbet me te gjitha menyrat e metodat qe i dijn. Cdo indvid duhet te gjykohet si individ e jo ne baze te perkatesise kombetare e fetare. Nese ti si shqipetar je i keq, nuk dmth qe te gjithe shqiptaret jane si ti, kapish Toni.

Shume esht gabim ne shqiptaret tash me u perqa ne baza fetare kur te gjitheve me rend sherrin ja u kemi pa e drite me sy hala as Kosova e As Shqiperia s'jane tu pa. Kush e shkaterroj Shqiperine e Shqiptaret ja kjo Evropa shtriga plak e anglezet e francezet e tu. Kush na la ne erresire shekullore ? Turqit Osmanlit...pra merre kah ta marresh e ktheje kah ta kthesh ne fikur na kane. Si Evropa e krishtere ashtu Osmanlit.
Andaj neve si shqiptare duhet te na interesoj feja jone primare Shqiptarija, e kush cka beson e kujt i lutet esht qeshtje personale e atij individi e nuk ke te drejt as ti as askush te thote asnje fjale. A i lutesh tiMuhamedit Alejselam may peace be upon him, apo Jezusit alej selam esht pune e jotja private. Ate cka s'duhet kurr ta harrosh esht qe je Shqipetar. Leni ofendimet nemoj da budes pametnjakovic.
LADYYYYYYYYYYYYY GODZILAAAAAAAAAA
Cyrrik ku ki mar hez pot nshon zemra, edukat familjare osht kjo dhe kultur e jotja,
mbaroj burrit apo frajerit diqka me honger kur te vjen prej baushtelles sa i thuj dikuj diqka me ket text te nivelit te ulet,

tony_pejon
09-10-05, 17:07
NdryshuarBondNdryshuar
Bond

Lady Godiva
10-10-05, 08:20
Tony, flmnd per " komplimente" se si po duket ty kur dikush po ta mshel gojen, s'po ki cka me bo e po ja kthen me " komplimente"...Sa per edukate e te tjera, po shifet kush sa e cka ka...me fal por ti as shqip nuk je tu dijt si duhet, e dyta shume e ki fjalorin e ulte bre Toni, auuu dhe e treta shume qenke nevrik...Jan do tipa kur s'kane cka me bo veq ulerijn prej sikletit e ti po me dukesh nje nga ata tipa.

Pastaj me pate keshillu me i bo frajerit me hanger kur vjen nga "Baushtelli"!!! cka esht kjo baushtell???
Perndryshe une me gjithe frajer jemi studenta Universiteti e kur te vijm nga universiteti atij i ben nana e vet me hanger e mua nana jeme, keshtu qe une perveq mesimit nuk kam detyra tjera, e sidomos me i bo dikujt me hanger.

Si po duket po flet jerm, po nejse veq vazhdo ti, ndoshta te qetesohen nervat ne kete menyre. Ciao Tony.

Krokodilli
10-10-05, 08:30
tony _Pejon

me kete bie ne perfundim qe duhet te jem te bashkuar dhe te rrespektojm fet e njeritjetrit,,
BONDI i fshiu edhe shkrimet e tua edhe te miat .. (dhe shum mir ja ka be)

masi BONDIT nuk i pelqej urrejta mes ne te dyve, athere as popullit shqiptar nuk i pelqen dhe nuk i ka hije nje urrejtje e til ne mes veti...

une nuk urrej asnje fe..... por kur dikush mundohet te me qet mu posht,,, tme therras ARAB,, athere edhe une kam te drejt ta therras ate SHKA APO GREK.. eshte e njejta gje.......FET NUK JAN AS TE ARABIT E AS TE SHKAUT APO GREGUT APO TURKUT... POR JAN BESIM NE ZOTIN.....

keshtu qe te pershendes dhe merr fund diskutimi me ju sa i perket fes....
jeni i mireseardhur te diskutojm ne tema tjera....

Lady Godiva
11-10-05, 13:11
Ndryshuar


Psikologu

Lady Godiva
14-10-05, 09:54
PSIKOLOG aspak nuk je FER, gjithmone i zhduk shkrimet qe per ndonje aresye nuk te konvenojne ty. Me sa di une shrimet ku perdoren te sharat apo fjale banale duhet te shlyhen e jo shprehja e lire, shume me vend, e shkruar ne menyre te civilizuar e individit.
Nese ti i shlyen pse TY personalisht nuk te shkojne per shtati, je duke bere diskriminim dhe shkelje te te drejtave.

Tomori
15-10-05, 20:23
NdryshuarBond

Psikologu
23-10-05, 21:19
Don Ndoc Nogaj

Krishtėrimi dhe besimet e botės
Specifika e krishtėrimit

Si gjendet krishtėrimi pėrballė besimeve tė tjera dhe traditave fetare tė botės sė sotme. Duke pėrmbledhur me pak fjalė ato qė mė pas do tė analizohen gjerėsisht, themi se krishtėrimi ėshtė i ndėrgjegjshėm se nuk ėshtė "njė" prej besimeve tė botės, si dhe nuk mund tė vendoset nė tė njėjtin plan. Ai ėshtė i bindur se nuk ėshtė "njė" prej shumė shtigjeve nėpėr tė cilėt njerėzit shkojnė tek Zoti, por ėshtė "rruga" pėrmes sė cilės i afrohemi Zotit. Prandaj, duke pasur njė respekt tė madh pėr besimet e tjera dhe traditat fetare si dhe duke njohur qė ata zotėrojnė vlera autentike fetare, krishtėrimi nuk pranon idenė sipas sė cilės "tė gjitha besimet janė tė njėjta", dhe se megjithė ndryshueshmėrinė e formave, tė gjitha tė ēojnė drejt Zotit, dhe se pra kanė tė njėjtėn vlerė. Pohojmė prandaj njė "specifikė" nė fushėn fetare tė krishtėrimit qė e bėn atė "njė besim tė veēuar". Njė bisedė e tillė mund tė duket mendjemadhe, arrogante dhe fyese si dhe mundet tė provokojė tek lexuesit njė mospranim tė paragjykuar pėrsa do tė thuhet mė vonė, ose mund t'i shtyjė ata pėr tė ndėrprerė leximin, duke menduar se bėhet fjalė pėr njė bisedė "integraliste" e me pak respekt ndaj besimeve tė tjera. Prandaj i kėrkojmė lexuesit tė na ndjekė, duke i rezervuar kritikat eventuale pasi ai tė ketė pėrfunduar leximin.

* * *

Pėrpara se tė hyjmė nė thelbin e problemit, po pėrpiqemi tė thellohemi nė fenomenin fetar dhe nė trajtat me tė cilat ai shprehet, qė janė pikėrisht "besimet". Mė pėrpara jemi pėrqendruar mbi "besimin" dhe mbi shenjat dalluese qė na bindin pėr arsyet qė njė fenomen tė quhet "fetar". Por "besimi" ėshtė njė term abstrakt, me tė cilim paraqiten fenomenet fetare. Konkretisht nuk ekziston "besimi", por ekzistojnė "besimet": domethėnė besimi shtrihet dhe jeton nė besimet. Tani, kur tė shqyrtohet fenomeni fetar, zbulohet se ai ka njė sėrė karakteresh tė pėrbashkėta, por ai qė godet mė shumė ėshtė ndryshimi i plotė i tij. Besimet, domethėnė, janė jo vetėm tė shumta, por edhe mjaft tė ndryshme mes tyre, deri nė pikėn e tė qenurit kundėr e kundėrshtarė pėr vetė karakteret thelbėsore qė pėrcaktojnė fenomenin fetar. Padyshim qė ka ngjashmėri mes besimeve por ndryshimet janė mė tė shumta dhe mė domethėnėse, se sa ngjashmėritė.

Pėr kėtė arsye koncepti "besim" nuk duhet tė kuptohet nė sens "univok" - nė kuptimin qė tė mund t'i pėrshtatet nė tė njėjtėn mėnyrė dhe nė tė njėjtėn masė tė gjitha besimeve - , nė sens "analogjikisht", nė kuptimin qė ato realitete qė ne i quajmė "besime" nė disa pikėpamje mund tė hyjnė nė konceptin e besimit, por pėr disa pikėpamje tė tjera, qė mund tė quhen thelbėsore qė ne tė mund tė flasim pėr besim, mund tė mos hyjnė. Aq mė tepėr qė nė disa raste mund tė na kėrkohet tė flasim pėr "besimin" apo pėr "dije", njė koncept ky mė afėr filozofisė sė besimit. Nė veēanti, pėrsa i pėrket budizmit, koncepti i besimit - qė ėshtė njė koncept perėndimor, - duhet tė zgjerohet. Nėse me tė vėrtetė nė sensin e pėrgjithshėm "raport me Zotin ose me Hyjnoren apo me Trashendentin", ėshtė e qartė se budizmi nuk ėshtė njė besim, sepse ai nuk i referohet Zotit apo Hyjnores. As Buda nuk ėshtė Zoti apo njė Zot. As edhe Nirvana qė ėshtė Realiteti absolut, e vetmja qė mund ta kėnaqė aspiratėn njerėzore me lumturi, nuk ėshtė hyjnore. Sepse po tė ishte njė Zot ajo do tė ishte personale. Nė filozofinė indiane personi ėshtė gjithmonė njė realitet individual dhe relativ, por po tė ekzistonte njė Zot personal, ky do tė ishte njėkohėsisht edhe "absolut". Me fjalė tė tjera, pėr budizmin nocioni i Zotit ėshtė kontradiktor dhe i pamendueshėm. Por kjo nuk tregon se budizmi ėshtė "i pa Zot" (edhe njė koncept i tillė tė ēon nė njė problematikė perėndimore, tė huaj pėr budizmin), tregon vetėm se budizmi ėshtė "jo-teist": nuk mohon Zotin, por e lė mėnjanė, pėr mė tepėr gjendet jashtė problematikės sė "teizėm-ateizėm".

Pra budizmi nuk ėshtė njė besim sipas prospektivės perėndimore. Kjo gjė tregon se nuk ėshtė njė "besim". Sepse ai nuk ėshtė vetėm njė "moral" edhe pse ka njė moral shumė tė zhvilluar dhe tė lartė. Realisht budizmi ėshtė pėrgjigjia mbi kuptimin e jetės e tė gjithėsisė dhe mbi orientimin qė duhet t'i jepet jetės qė njeriu tė arrijė nė "shpėtim" nga gjendja e dhimbshme e ekzistencės njerėzore. Pra, ai ėshtė njė "rrugė shpėtimi". Nė kėtė kuptim ėshtė njė "besim", sepse "shpėtimi" ėshtė njė koncept thellėsisht fetar. Kjo rrugė sjell me vete "hapjen" e zbulimit tė shtegut qė tė ēon nė "zgjim" dhe tek Nirvana, tė bėrė nga Buda, nė "besimin" e nxėnėsit nė mėsimin e Budės dhe nė "nderimin" e tij. Tė gjitha kėto elemente e bėjnė budizmin njė "besim".

* * *

Ajo qė e specifikon fenomenin fetar ėshtė "kuptimi fetar", qė ėshtė i ndryshėm nga ai estetik, nga ai etik dhe nga ai shoqėror, edhe nėse janė tė mundshme afrimet mes kuptimit fetar dhe atij estetik, ndėrsa arti dhe simboli, me tė cilėt arti shpeshherė don tė shprehet, mund tė arrijnė deri tek "hyjnorja" mė thellėsisht se sa realitetet e tjera. Mbi tė gjitha ekziston njė afėrsi mes kuptimit etiko-moral dhe kuptimit fetar, ndėrsa besimi sjell gjithmonė njė etikė e cila gjen mbėshtetjen mė tė fortė nė besim. Nė realitet, "kuptimi fetar" ėshtė ai pėr tė cilin njeriu jeton njė "pėrvojė", qė ėshtė e njė rendi tė ndryshėm nga ēdo pėrvojė tjetėr njerėzore. Ato njerėzoret janė tė njė rendi imanent, domethėnė i pėrkasin "kėsaj" bote. Pėrvoja "fetare" i pėrket njė bote tjetėr, "pėrtej" kėsaj bote, qė ėshtė kontigjente dhe relative. Pėrvoja fetare ėshtė botė e absolutizmit, prandaj dhe e "hyjnores" dhe "e shenjtes". Njeriu qė ka kėtė pėrvojė fetare - dhe nė vetvete ēdo njėri ėshtė i thirrur - ėshtė homo religiouos, i cili dallohet nga njeriu jo besimtar, sepse, siē thotė M.Eliade (le sacre et le profane, Paris, 1955, 171), "beson gjithmonė se ekziston njė realitet absolut, shenjt, qė tejkalon kėtė botė, por qė manifestohet dhe, pėr kėtė shkak, e shenjtėron dhe e bėn reale". Me fjalė tė tjera, homo religiosus ėshtė ai qė ka "ndjenjėn fetare" veēori e ēdo njeriu, "ndjen" dhe "eksperimenton" nė jetėn e tij e nė botėn qė e rrethon praninė e njė Realiteti qė tejkalon jetėn e botės, nė jetėn e botės nė tė cilėn rrėnjėsohen dhe nga e cila marrin zanafillėn, qėndrueshmėrinė e vlerėn. Kjo "ndjenjė fetare" mbartet nė pėrvoja fetare qė ndryshojnė sipas rrethanave historike, kulturave dhe, mbi tė gjitha, sipas historisė personale, psikologjike tė njeriut besimtar dhe rrethanave ambientale e kulturore nė tė cilat jeton. Kjo shpjegon ndryshueshmėrinė e madhe tė besimeve tė botės.

Ndryshueshmėria e tyre mund t'i pėrkasė strukturės: sepse disa si besimet animistike dhe naturaliste, kanė besime mjaft tė thjeshta, edhe pse ritet dhe kulti i tyre mund tė jenė nganjėherė mjaft tė ndėrlikuara. Tė tjera, si besimet "historike (qė kanė njė themelues historik), janė mjaft tė ndėrlikuara si doktrinė, me njė strukturė tė fortė e me baza. Mbi tė gjitha ndryshimi mes besimeve mund t'i pėrkasė konceptit qė ato kanė pėr "Hyjnoren". Pėr disa Hyjnorja ėshtė e shumėllojshme (besimet politeistike). Tė tjerat synojnė tė pėrjashtojnė hyjnitė nė njė tė vetme (enoteizėm). Pėr tė tjerat pėrsėri Hyjnorja ėshtė njė e vetme (bisedime monoteistike). Pėr disa bota ėshtė trashendente, kurse pėr tė tjerėt Zoti ėshtė vetė bota lėndore (besime panteistike). Pėr disa ėshtė personal, pėr tė tjerė ėshtė larg nga njeriu, i tmerrshėm dhe kėrcėnues, kėshtu qė njeriu duhet ta pajtojė me kushtimin e dhuratave e tė flijimeve dhe mund tė hyjė nė raport me tė vetėm pėrmes qenieve mė te ulėta (shpirtėrave) ose njerėzve tė paisur me njohuri e fuqi tė veēanta (meshtarėt, shiamanėt). Pėr disa mund tė paraqiten me figura njerėzish apo kafshėsh. Pėr tė tjerė ēdo pasqyrim antropomorfik ose zoomorfik i hyjnisė ėshtė i ndaluar. Pėrveē kėsaj, Hyjnorja mund tė paraqitet, pėr disa, me anėn e "ierfanive", qofshin ato "kozmike" (qiell, diell, hėnė, tokė, ujė, male, pemė, gurė) apo "biologjike" (kafshė, ngjizje, blerim, bujqėsi, seksualitet), ose "topike" (vende tė shenjta). Pėr tė tjerė mund tė manifestohet nė njerėz tė "frymėzuar" (profetė, vegjentė, fallxhore) ose pėrmes librash "tė frymėzuar" (librash tė shenjtė).

Besimet, pra, janė tė ndryshme, por duke folur pėr ndryshueshmėrinė e tyre ėshtė e rėndėsishme tė zbulosh se janė thellėsisht tė ndryshėm edhe nė elementėt e pėrbashkėt tė tė gjithave (apo gati tė tė gjithave) merret p.sh. rasti i lutjes. Ajo ėshtė sigurisht e pėrbashkėt nė tė gjitha besimet (me pėrjashtim tė budizmit): "Asnjė besim nuk ėshtė pa lutje, nė kuptimin mė tė gjėrė tė fjalės" (F.Heiler, "Besimet e njerėzimit", Milano, Jaca Book, 1985, 313). Por, nė ēdo besim, lutja ėshtė e ndryshme jo vetėm nė formė por edhe nė domethėnie. Kėshtu nė ndonjė besim lutja ka njė vlerė dhe njė forcė "magjepsėse", shtrėngimi tė hyjnisė sė cilės i ėshtė drejtuar. Ėshtė njė karmen, njė formulė magjike, qė duhet ta shtrėngojė hyjninė pėr tė dhėnė atė qė i kėrkohet. Kėtej del domosdoshmėria pėr tė njohur emrin e hyjnisė (tė njohėsh emrin e njė qėnieje ėshtė tė kesh fuqi mbi tė!) dhe tė shqiptosh me saktėsi formulėn e lutjes dhe tė e pėrsėritėsh me shumė kėmbėngulje aq sa "ta lodhėsh" zotin: ėshtė fatigare deos, pėr tė cilin flasin Horaci (Od. 1, 2,26) dhe Senekra (Ad Lucil. IV,7).

Nė besime tė tjera ėshtė njė thirrje qė i bėhet fuqisė bamirėse dhe mirėsisė sė hyjnisė. Kėshtu nė kristianizėm lutja ėshtė sjellje "Ati" dhe ka njė karakter "Birnor" tė njė besimi absolut dhe koefidencial. Nė disa besime, lutja ka njė formė tė pėrcaktuar, sikurse salat-i islamik (por islamizmi njeh edhe lutjen private dhe tė lirė (dłva)). Nė besime tė tjera ėshtė mė e brendshme dhe e vetvetishme. Nė disa ėshtė thelbėsisht kėrkesė pėr tė mira materiale: kėshtu romakėt luteshin pro bobus uti valenat (pėr shėndetin e mirė tė qeve) (Catone, De Agricultura, 83). Nė tė tjera ėshtė thelbėsisht lutje adhurimi, lavdie, falenderimi dhe kėrkesė tė mirash shpirtėrore, kėshtu i krishteri, duke u lutur pėr nevojat e tij materiale dhe kohore, lutet mbi tė gjitha qė "tė vijė mbretėria e Zotit", qė Ati t'i japė dhuratėn e Shpirtit tė Shenjtė.

Ēfarė themi pėr lutjen vlen edhe pėr tė gjitha pikėpamjet e pėrbashkėta tė besimeve. Tėrheqim vėmendjen mbi kėtė pikė pėr tė vėnė nė dukje njė fakt pėr tė cilin ne nuk kemi kujdesin e duhur, kur flasim pėr dialog ndėrbesimtar ose e fusim nė punė atė: besimet janė thellėsisht tė ndryshme edhe nė paraqitjet e tyre tė pėrbashkėta. Prandaj duhet tė kihet parasysh njė vėmendje e madhe kur bėhet njė krahasim mes besimeve tė ndryshme, pėr tė mos rėnė nė gabime shumė tė ulėta, duke shikuar ngjashmėri dhe mundėsi takimesh atje ku ngjashmėritė mund tė jenė reale, por qė nė tė vėrtetė ato janė sipėrfaqėsore dhe tė dukshme. Sepse duhet tė kemi parasysh se ēdo besim ka identitetin e tij doktrinor dhe kulturor, qė bazohet mbi bėrthamėn e tij qėndrore, kjo pasqyron dritėn e saj mbi tė gjitha pikėpamjet, edhe mbi ato anėsore, dhe i jep atyre domethėnien e vet. Prandaj ēdo element apo pikėpamje e njė besimi duhet tė shihet, e kuptuar dhe e shpjeguar nė dritėn e bėrthamės sė saj qėndrore, dhe nuk mundet tė shkoqet nga ajo dhe tė shpjegohet nė dritėn e njė besimi tjetėr.

Pėr kėtė arsye ēdo pėrpjekje sinkretizimi, dua tė them, ēdo pėrpjekje pėr tė zgjedhur mes besimeve tė ndryshme, tė vjetra dhe mė tė reja, lindore e perėndimore, "mė tė mirėn" e secilės prej tyre pėr tė krijuar njė besim tė ri, ėshtė njė gjė e kotė dhe pa kuptim. Mjerisht, nė botėn e sotme, nė tė cilėn ēdo gjė ėshtė e tregtarizuar, besimet shihen si njė "supermarket fetar", nė tė cilin ēdo njeri ka mundėsi tė blejė pak nga tė gjitha, duke ndjekur shijet dhe kuriozitetet e veta. Kėshtu nuk ėshtė e vėshtirė tė gjesh njerėz "besimtarė" nė tė cilėt tė gjenden elemente krishtėrimi, induizmi, budizmi, "besimesh tė reja", magjie, astrologjie, spiritizmi, ekologjizmi. Njė shembull janė ndjekėsit e New Age, qė duan tė jenė "besimi i ri" i kohės sonė, i pėrcaktuar post-kristiane dhe post-moderne.

Pra ēdo besim ka identitetin dhe "specifikėn" e tij, qė e bėn tė ndryshojė nga tė gjithė tė tjerėt. Cila ėshtė "specifika" e krishtėrimit nė raport me besimet e tjera? Kur flitet pėr "specifikė" tė krishtėrimit duhet tė dallojmė specifikėn absolute nga ajo relative. Specifika relative tregon se specifikimi i krishtėrimit nuk gjendet nė tė gjitha besimet, kuptohet, por nė disa, qė ndoshta s'janė edhe tė krishtera. Specifikimi absolut tregon se specifika e krishtėrimit nuk gjendet nė asnjė besim tjetėr, por vetėm nė krishtėrim.

Specifika relative i pėrket atyre trajtave tė krishtėrimit qė, nga njėra anė janė karakteristika tė tij, por nga ana tjetėr gjenden edhe nė besimet e tjera. Mes kėtyre mund tė pėrmendim kėto tė mėposhtmet:

a. Ėshtė specifike e krishtėrimit tė qėnurit "historik", domethėnė njė besim tė cilit i njihet historikisht krijuesi. Nėn njė dukje tė tillė krishtėrimi dallohet nga induizmi, nga shintoizmi e nga besimet animiste, qė nuk kanė njė themelues. Por besime historike janė edhe hebraizmi, islamizmi, mazdeizmi, budizmi, gjainizmi, taoizmi, sikizmi, tė themeluar historikisht nga Moisiu, Muhameti, Zarathushtra, Siddharta Gautama i quajtur Buda, Jina (fitimtari) Mahavira, Lao Tze, Nanak.

b. Ėshtė specifike e krishtėrimit tė qėnurit "universal", domethėnė njė besim i destinuar pėr tė gjithė njerėzit dhe tė gjitha kulturat, i tillė qė mund "tė ndėrthuret" me tė gjitha kulturat dhe mėnyrat e tė jetuarit, tė qėnurit dhe tė menduarit tė njerėzve. Nė kėtė pikė krishtėrimi dallohet nga hebraizmi, qė ėshtė besimi i popullit ēifut. Por besime universale janė edhe budizmi dhe islamizmi, qė faktikisht mjaft shpesh kanė dalė nga vendet e origjinės pėr t'u pėrhapur nė shumė vende, duke marrė trajtat e kulturave tė tyre. I pėrkasin universalizmit edhe "besime" tė mėvonshme, si Dėshmitarėt e Jehovas dhe Bahizmi.

c. Ėshtė specifikė e krishtėrimit, bashkė me hebraizmin, tė qėnurit njė besim "i zbuluar" nė kuptimin qė tė vėrtetat nė tė cilat beson nuk janė frut i thjeshtė i urtisė njerėzore, por janė tė zbuluara nga Zoti pėrmes njerėzish "tė frymėzuar" nga Ai (profet, Jezusi i Nazaretit, Apostujt). Nė kėtė gjė dallohet nga budizmi, sepse Buda nuk ėshtė njė profet qė lajmėron njė zgjedhje tė marrė nga hyjnia, por ėshtė njė i urtė qė me forcat e tij ka arritur nė iluminim dhe i tregon njerėzve rrugėn pėr ta arritur atė. Dallohet nga induizmi, edhe pse ky thotė se librat e shenjtė mė tė vjetėr - Vedat - pėrmbajnė "zbulesėn" (shruti), domethėnė tė vėrtetat ekzistuese deri nė patjetėrsi, qė disa tė urtė (rishi) tė pajisur me pėrsosmėri tė jashtėzakonshme, nė qėnien e tyre iluminuese tė brendshme, perceptuan dhe shprehėn me fjalė njerėzore, e qė pastaj gjatė shekujve, - mes 1700 dhe 600 para Krishtit - u pėrmblodhėn nė katėr libra tė quajtur tė "Veda-s". Nė tė vėrtetė nuk bėhet fjalė pėr njė "zbulesė" tė mirėfilltė qė rishit paskan marrė nga hyjnia. Megjithatė disa rryma tė induizmit flasin pėr Veda-t si njė zbulesė tė Brahma, Zoti suprem.

d. Ėshtė specifikė e krishtėrimit tė qėnurit njė besim "eskatologjik". Krishtėrimi pra ėshtė njė "histori shpėtimi", qė, e filluar me krijimin e njeriut dhe lartėsinė e tij, pėr pura gratia, nė gjendjen e mbinatyrshme dhe e vazhduar me thirrjen e Abrahamit, me zgjedhjen e popullit tė Izraelit dhe tė Besėlidhjes sė Sinait, ka arritur plotėsinė e tij dhe pėrcaktimin nė personin e Krishtit, Fjalėn e Zotit tė mishėruar, tė vdekur e tė ringjallur, dhe, mbas kohės sė Kishės, do tė pėrfundojė me ardhjen e dytė tė Jezusit nė fund tė historisė njerėzore, kur njerėzimi i gjykuar nga Krishti, do tė hyjė nė mbretėrinė e Zotit dhe Zoti do tė jetė gjithēka nė tė gjithė. Eskatologjia supozon njė konceptim linear tė kohės dhe jo rrethor. Nė kėtė krishtėrimi dallohet nga induizmi i cili beson nė kthimin e pėrjetshėm tė botės. Kjo nė fakt krijohet, ruhet dhe shkatėrrohet nė njė proēes ciklik qė pėrsėritet pa fund. Nė njė lėvizje tė tillė ciklike futet ringjallja, qė zgjat derisa njeriu, qė ėshtė njė pėrbėrje accidentale e atmanit (element i pėrjetshėm, i pashkatėrrueshėm, jo i lindur, jo i krijuar) dhe sharires (element kohor, i krijuar, i ndryshueshėm, i shkatėrrueshėm); nuk del nga avidya (domethėnė nga injoranca e natyrės sė vėrtetė tė atmanit, qė ėshtė shkaku pėr tė cilin ky ėshtė lidhur me njė trup fizik) dhe nuk ka pėrmbushur karmen e tij (domethėnė duke kaluar nga njė jetė nė tjetrėn, nuk ka paguar deri ne fund detyrimin moral tė veprimeve tė tij). Prandaj njeriu kalon nėpėr rimishėrime tė pafundme, qėndron domethėnė nė "rrymė" (samsara), derisa tė mos arrijė tė dalė jashtė me "lirimin" (moksha) pėrmes zbritjes dhe praktikimit tė formave mė tė qarta tė yogas: dhiana (meditimi) dhe samadhi (pėrthithja mendore), nė tė cilin atmani individual njihet si Vetja absolute, Brahmani, dhe thotė "Unė jam Brahman" (Aham Brahmasmi). Pėrkundrazi islamizmi ka njė eskatologji shumė tė zhvilluar qė ka rezonanca tė forta biblike, qoftė hebraike, qoftė tė krishtera. Dogma esenciale e fesė muslimane ėshtė dita e fundit, ringjallja e trupit dhe fundi i botės, qė do tė jetė e paraprirė nga dhjetė shenja paralajmėruese. Njėra prej tyre ėshtė kthimi i Jezusit, i bėrė musliman i vėrtetė, ose ai i Mabdit, lajmėtari "i udhėhequr mirė", qė Zoti do tė dėrgojė nė fund tė kohėve pėr tė bėrė qė tė triumfojė besimi i vėrtetė (din) dhe pėr tė shpartalluar forcat satanike (pėr shi'itit Mabdi i pritur ėshtė Imami i dymbėdhjetė, Muhameti al-Mahdi al Huajia, i zhdukur nė vitin 878, qė tani jeton i fshehur nė ndonjė vend). Ėshtė njė besim eskatologjik edhe mazdeizmi, qė pret pėr fundin e kohėrave ardhjen e njė shpėtimtari, Saoshyant, i cili do tė provokojė ringjalljen e trupave pėr gjykimin final.

Krishtėrimi, pra, ndan me besimet e tjera disa karaktere qė janė specifike. Por, pėrveē zotėrimit tė njė specifike qė e kemi quajtur "relative", krishtėrimi zotėron edhe njė tjetėr specifikė "absolute", qė nuk e ndan me asnjė besim tjetėr. Po e themi menjėherė qė pikėrisht njė specifikė e tillė absolute e bėn krishtėrimin njė "besim mė vete". Sikur pėrnjimend ai tė zotėronte vetėm njė specifikė relative, do tė ishte "njė" prej besimeve, nga disa aspekte tė ndryshme nga tė tjerat dhe nė aspekte tė tjera tė njėjtė me ta ose tė paktėn me ndonjėrėn prej tyre. Nėse nuk ėshtė "njė" mes besimeve tė botės, ėshtė pėr faktin se zotėron njė specifikė tė vetme tė cilėn nuk e zotėron asnjė besim tjetėr.

Nė ēka konsiston njė specifikim i tillė absolut? Thelbėsisht nė dy "mistere", domethėnė nė dy tė vėrteta tė pandara nga arsyeja njerėzore dhe tė tilla qė mund t'i bėhen tė njohura njeriut vetėm nėpėrmes zbulimit personal tė vetė Zotit. Konsiston para sė gjithash nė misterin e trinisė. Nė krishtėrim Zoti vetė-zbulohet dhe vetė-komunikohet si njė Zot i vetėm (domethėnė njė Thelb i vetėm ose Natyrė hyjnore) nė tre vehte (Ati e i Biri dhe Shpirti i Shenjtė) tė njėllojta me njėra-tjetrėn nė hyjnueshmėri dhe tė dalluar nė tė qėnurit e tyre: tri "relacione tė prejardhura" ose tri "prejardhje" nga thelbi i vetėm hyjnor, tri vehte tė hyjnueshme qė janė edhe "relacione", domethėnė qė zotėrojnė Thelbin hyjnor tė vetėm, por e zotėrojnė secila nė formėn e vet, Ati e zotėron si Parim dhe Burim tė Fjalės sė Tij qė nga Ai ka lindur nė mėnyrė tė pėrsosur e i njėllojtė me Atė, i Biri e zotėron si Fjalė tė lindur nga Ati; Shpirti i Shenjtė e zotėron si "i frymėzuar" Birin dhe Biri me Atin; me fjalė tė tjera, si Dashuri reciproke tė Atit e tė Birit, si "ne" qė rrjedh nga Ati e Biri.

Nė krishtėrim Njė-Trinia e Zotit ėshtė e njohur vetėm pėrmes zbulimit tė vetė Zotit, duke qenė njė "mister" dashurie, domethėnė njė e vėrtetė qė e zbulon Zotin si Dashuri, por qė e tejkalon bindshėm arsyen njerėzore, pasi, siē pohon shėn Gregori i Nazianzit (Himni 29 (PG 37, 507)), Zoti ėshtė "pėrtej ēdo gjėje qė ekziston" (ho panton epekeina). Realisht, arsyeja njerėzore mund tė mirėpresė tė tilla tė vėrteta vetėm me njė akt "feje" dhe "dashurie", domethėnė me njė akt bashkimi besues dhe dashurues pėr Zotin, e Vėrtetė Supreme dhe Dashuri e Pafund, qė nė rizbulimin nga dashuria pėr njeriun si "Mister shpėtimi" nuk mund t'a mashtrojė atė. Prandaj, nė pohimin e Njė-Trinisė sė Zotit njeriu mbėshtetet jo mbi forcėn e arsyes sė vet, por mbi Zotin, qė duke qene e Vėrtetė absolute, nuk mund tė gėnjehet dhe, duke qenė Dashuri e pafund, nuk mund ta gėnjejė njeriun.

Sigurisht, e vėnė pėrballė misterit trinor, arsyeja njerėzore, pasi e ka njohur pėr zbulesė mund tė kėrkojė ta bėjė nė njėfarė mėnyre tė kuptueshme dhe ta justifikojė pjesėrisht duke treguar jo-absurditetin dhe jo-kontradiktėn e tij, biles mundet tė hedhė dritė mbi pasurinė dhe thellėsinė e tij pėr vetė kuptimin e njeriut si "qėnie ndėrlidhėse" dhe jetėn e krishterė si "dhuratė" e vehtes pėr Zotin dhe njerėzit: kjo ėshtė detyra e teologjisė si intellectus fidei (inteligjenca e fesė), por nuk mund tė kuptohet nė esencėn e saj intime e tė thellė. Pėrpara Zotit Njė-Trinor njeriu duhet vetėm tė adhurojė nė qetėsi dhe tė dojė. Nė fakt vetėm dashuria ėshtė e aftė tė depėrtojė nė misterin e trinisė, qė ėshtė njė mister dashurie, dhe kjo vetėm atėherė kur Zoti, pėrmes njė dhurate tė dashurisė sė tij dhe pa mundur tė bėhet asgjė pėr ta merituar e vė besimtarin nė intimitetin e tij. Kjo gjė verifikohet plotėsisht nė eksperiencėn mistike, qė pėr krishtėrimin ėshtė gjithmonė e rendit tė mbinatyrshėm dhe asnjėherė fryt i pėrpjekjeve tė njeriut, sado i menēur dhe ngulmues qoftė. Por nuk ėshtė vetėm fakti qė Zoti ėshtė Njė-Trinor qė kundėrdallon vizionin e krishterė tė Zotit nga ai i besimeve tė tjera. Nė fakt krishtėrimi ėshtė monoteist, por monoteizmi i tij ndryshon nga dy monoteizmat e tjerė tė njohur tė historisė sė besimeve nga ai mysliman, qė ndalon "tė bashkojė" ndokėnd me Allahun dhe prandaj akuzon krishtėrimin se ėshtė jo monoteist, por triteist, se pranon pra tre Zota; si dhe nga monoteizmi hebraik, nė sa monoteizmi i krishterė, sipas tyre, nuk ėshtė "i vetėm", por "trinor" dhe pra, sipas hebrejve, dallon me monoteizmin jahveist, tė kuptuar sipas koncepteve tė ngurta tė traditės mozaike, prej nga rrjedh refuzimi i hebrejve pėr tė pėrkrahur Jezusin dhe krishtėrimin.

Pėrveē kėsaj, Zoti i krishterė ėshtė njė Zot personal. Nuk ėshtė as Hyjnia (to theion) e grekėve, as Absoluti pa atribute "Brahmani i pakualifikuar" (Nirguna Brahman) i metafizikės vedantike. Ėshtė njė Zot me tė cilin njeriu mund tė vendosė njė dialog personal "Njė nė Tre", ėshtė njė Zot me tė cilin nėn fluksin e hirit hyjnor, njeriu mund tė hyjė nė bashkim dashurie derisa tė bėhet "njė me Atin e me Birin e me Shpirtin Shenjtė" (cfr Gj. 17,21-23), pa humbur asgjė nga personaliteti i tij. Zoti nuk ėshtė pra ēdo gjė nė tė cilėn zhytet, duke humbur individualitetin e vet, as nuk ėshtė Vetvetja (Atmani universal) nė tė cilin njeriu (atmani individual) njihet, domethėnė njeh qėnien e tij tė vėrtetė qė avidya (injoranca) i kishte fshehur deri atėherė, duke e bėrė tė besojė se natyra e vet e vėrtetė ishte ajo e njė atmani individual.

Mbi tė gjitha Zoti i krishterė i zbuluar nga Jezusi ėshtė Ati. Paraqitja e Zotit si "at" ndeshet edhe nė besime tė tjera, nga ato mė tė thjeshtat nė ato mė tė ndėrlikuarat, veēanėrisht nė besimet e vjetra tė pellgut mesdhetar e tė Mesopotamisė, nė bazė tė parimit qė njerėzit e kanė origjinėn nga Zoti pėr trashėgimi, kėshtu Zoti El i ugariteve ėshtė quajtur "babai i njerėzimit", zoti Sin i Babilonisė ėshtė quajtur "babai dhe krijuesi i zotave". Edhe nė filozofinė stoike flitet pėr Zotin-At, pėr Epitetin (Dis. 1,9,7) Zoti ėshtė "krijues, at dhe "ruajtės" i njerėzve, tė cilėt ai i konsideron si bijtė e tij truporė.

Nė hebraizėm, Zoti ėshtė quajtur At vetėm nė referim tė popullit tė Izraelit (Dt 32,6; Is 63,16,64,7) ose mbretit tė Izraelit (2 Sam 7,14; Sal 68,6), asnjėherė referuar njė personi tė vetėm apo tė gjithė njerėzimit nė pėrgjithėsi. Ndėrsa nė krishtėrim emėrtimi i saktė i Zotit ėshtė "Ati". Kėshtu Jezusi e quan gjithmonė Zotin me emrin e Atit dhe flet pėr Tė si pėr Atin "e tij" dhe pėr Atin e dishepujve ("Atin e tyre"). Pėr kėta Zoti tregon "atėsinė" e tij me mėshirėn e tij (Lk. 6,36), me mirėsinė e tij (Mt 5,45), me provaninė e tij ndaj tyre (Mt 6,8), me faljen e mėkateve tė tyre (Mk 11,25), me dhėnien atyre tė dhuratave tė kohės mesianike (Mt 7,11) dhe mbretėrinė e tij (Lk 12,32). Prandaj nxėnėsit e Jezusit janė tė ftuar pėr t'iu drejtuar Zotit nė lutjet e tyre duke e quajtur "Ati ynė". Por atėsia e krishterė e Zotit nuk ėshtė vetėm morale, secili qė beson tek Jezusi dhe ėshtė i pagėzuar bėhet realisht "bir" i Zotit, pėr aq sa janė nga Ai "tė lindur" pėr jetėn e mbinatyrshme (Gjn. 1,13) dhe bėhen me Krishtin "pjesėtarė tė natyrės hyjnore" (2 Pt 1,4).


* * *

Por specifika absolute e krishtėrimit nuk kufizohet vetėm me misterin trinor. Ajo i pėrket njė tjetėr misteri, "skandaloz" - pėr arsyen njerėzore - edhe mė shumė se i pari dhe qė edhe mė shumė se ky e cilėson krishtėrimin si misteri i Mishėrimit tė Birit tė pėrjetshėm tė Zotit, i vetes sė dytė tė Trinisė, nė figurėn historike tė Jezusit tė Nazaretit. Krishtėrimi pohon pėrnjimend qė Biri i Zotit ėshtė bėrė njeri, jo nė sensin se pushon sė qėnuri Bir i Zotit, por nė sensin se duke qėndruar nė kushtet e tij Hyjnore, ka marrė trajta njerėzore; jo njė natyrė njerėzore kalimtare, por njė natyrė tė vėrtetė njerėzore. Kėshtu qė Jezusi i Nazaretit ėshtė Zot i Vėrtetė nė plotėsinė e tė qėnurit hyjni dhe ėshtė njėri i vėrtetė, nė plotėsinė e tė qėnurit njėri, dhe ėshtė i tillė jo nė formė kalimtare, por nė formė definitive, nė kėtė mėnyrė Biri i Zotit s'do tė pushojė kurrė sė qėnuri njeri. Ai ka hyrė nė historinė e njerėzimit, duke marrė mbi vete gjithė ēka njeriu ka tė mirė ose tė mjerueshme, pėrveē mėkatit, tė gjithė peshėn - e madhe dhe tragjike - tė historisė njerėzore, pėr t'ia kthyer njerėzve Zotin, duke shkatėrruar me vdekjen e vet mbi kryq mėkatet e tyre dhe me Ringjalljen e tij nga tė vdekurit duke i bėrė tė marrin pjesė nė lavdinė e pėrjetshme dhe lumturinė e Trinisė. Kėshtu nė Jezusin e Nazaretit ekziston vetėm njė vetje - ajo e Birit tė Zotit, - dhe dy natyra - ajo hyjnore dhe ajo njerėzore - jo tė ndara, as tė vetmuara, por nė tė njėjtėn kohė jo konfuze, nė mėnyrė qė ajo qė Jezusi bėn nė natyrėn e tij njerėzore ka si subjekt, si "Unė", Birin e Zotit. Kėshtu ėshtė Biri i Zotit qė lind nga Virgjėra Mari, qė jeton si njeri mes njerėzish, qė vuan, vdes mbi kryq, dhe ringjallet nga vdekja. Ėshtė Biri i Zotit qė, duke marrė mbi vete mėkatet e gjithė njerėzve, i shpreh nė humanizmin e tij, ringjallet nga vdekja ditėn e tretė, dhe pėrmes humanizmit tė tij tė lartė, fut tek njerėzimi dhuratėn e Shpirtit tė Shenjtė dhe i bashkon besimtarėt nė Kishėn e tij, e cila prandaj bėhet Trupi mistik i tij.

Kėshtu specifika e krishtėrimit ėshtė tė qėnurit besim i Mishėrimit tė Birit tė pėrjetshėm tė Zotit nė figurėn historike tė Jezusit tė Nazaretit, qė ka jetuar nė kohėn e sunduesve August dhe Tiber, si dhe qė ka vdekur i kryqėzuar nė Jeruzalem me urdhėr tė Poncit Pilat afėrsisht me 7 Prill tė vitit 30 pas Krishtit. Kjo specifikė ėshtė absolute. Asnjė besim tjetėr - as edhe induizmi me doktrinėn e tij tė avataras - nuk profetizon Mishėrimin e Zotit nė njė figurė historike dhe historikisht tė njohur. Ėshtė pra njė besim qė sjell fenė nė formėn e saj mė tė plotė e mė tė guximshme, duke kaluar "skandalin" e njė Zoti qė bėhet me tė vėrtetė dhe pėrfundimisht njeri, i njė Zoti bile qė ulet biles deri nė atė pikė sa tė bėhet njeri, domethėnė njė natyrė njerėzore me gjithė dobėsitė dhe mjerimin e saj, deri sa vdes, vdekja mė mizore qė mund tė merret me mend. Nė tė njėjtėn kohė ėshtė njė besim, i cili duke u shprehur se nė figurėn historike tė Jezusit tė Nazaretit ėshtė i pranishėm vetė Zoti, duhet domosdoshmėrisht tė pohojė se ėshtė njė besim jo "njerėzor", por "hyjnor", e pra absolutisht i vėrtetė dhe absolutisht i pėrcaktuar, se ėshtė pra besimi qė Zoti do pėr tė gjithė njerėzit. Nėse nė Jezu Krishtin ėshtė vetė Zoti qė flet dhe vepron, fjala e tij nuk mund tė jetė tjetėr veēse "e vėrteta" nė fushėn fetare dhe shembulli sjellja e tij nuk mund tė jenė gjė tjetėr veēse ato qė ēdo njeri duhet t'i bėjė tė vetat, nė mėnyrė qė nė fushėn morale dhe fetare "ligji" qė duhet ndjekur ėshtė ai qė shpall me shembullin dhe me fjalėn e tij. Pėr njė arsye tė tillė Krishti ėshtė "Rruga, e Vėrteta dhe Jeta" (Gjn. 14,6) dhe "askush nuk shkon tek Ati veēse pėrmes Tij". Me fjalė tė tjera, Jezusi i Nazaretit, pėr aq sa ėshtė Biri i Zotit i bėrė njeri, ėshtė i vetmi Mėsues dhe Shpėtimtar i njerėzve, dhe asnjė tjetėr mėsues dhe shpėtimtar nuk mund tė vendoset pėrbri Atij.

Pėrsa i pėrket kėsaj pike rrjedh edhe njė problem: a ėshtė tamam e vėrtetė qė Trinia e Zotit dhe Mishėrimi i Birit nė Jezusin e Nazaretit janė "misteret" e vetme tė krishtėrimit? Nuk gjenden doktrina tė ngjashme edhe nė besimet e tjera? Pėrnjimend njė "triadė" hyjnore e thjeshtė gjendet nė besimin egjiptian me Osiriden, Isiden dhe birin e tyre Horus. Njė triadė mė e komplikuar gjendet tek induizmi me "trimurti" (tre (tri) pėrfytyrime (murti) apo manifestime hyjnore). Kėshtu zoti Shiva paraqitet me tri fytyra: Shiva prejardhės absolut nė qendėr, Shiva krijues majtas dhe Shiva shkatėrrues djathtas. Dallon nga "trimurti" qė tregon manifestimin e trefishtė hyjnor qė duket nė zotat Brahma, Vishnu e Shiva, secili prej tė cilėve ka njė funksion qė e dallon nga tjetri: Brahma ėshtė krijues, Vishnu ėshtė mbrojtės dhe Shiva ėshtė shkatėrrues i botės. Ose, nė "trimurti" tė interpretuar nė mėnyrė filozofike ėshtė Brahma, suprem, pavetor, qė nė planin fenomenik paraqitet nė tre zota, qė dallojnė nga njėri-tjetri. "Trimurti" indu ka, pra, ndonjė ngjashmėri me Trininė e krishterė, por nė thellėsinė e tij ėshtė rrėnjėsisht i ndryshėm, sepse, ose pranon tri hyjni ose tri mėnyra apo dukje tė ndryshme tė njė hyjnie tė vetme, ndėrsa Trinia e krishterė nuk pranon as tre zota, as tri mėnyra tė tė qėnurit tė njė Zoti tė vetėm. Specifika e Trinisė sė krishterė qėndron nė faktin se ajo njeh njė Zot tė vetėm nė tri vetje tė njėllojta dhe tė dalluara nga njėra-tjetra, tė cilat nuk janė tri "mėnyra" tė qėnuri tė njė Zoti tė vetėm dhe nuk janė tre zotėr, por njė Zot i vetėm.

Edhe Mishėrimi ėshtė nga disa i asimiluar nga doktrina e avatarės sė induizmit vishnuist. Avatara do tė thotė "ulje" dhe tregon uljet apo shfaqjet e Vishnusė mbi Tokė pėr tė luftuar forcat e sė keqes. Nė Puranat flitet pėr dhjetė avatara, e teta e tė cilave ėshtė Krishna, e nėnta Buda dhe e dhjeta Kalkin. Kėto avatara janė shfaqje kalimtare, pėrmes tyre kurrė Vishnu nuk hyn nė gjendjen njerėzore, por mbahet sipėr saj. Pėrkundrazi me Mishėrimin, Biri i Zotit ėshtė bėrė njeri nė mėnyrė tė vetme, pėrcaktuese dhe jo tė pėrsėritur, dhe ka hyrė nė historinė njerėzore, duke marrė trajta njerėzore deri nė aftėsinė e tij pėr tė vuajtur dhe pėr tė vdekur pėr tė hequr mėkatet e njerėzve. Mishėrimi ėshtė pra rrėnjėsisht i ndryshėm nga avatarat e induizmit.

* * *

Kėshtu pėr dy "misteret" e Trinisė dhe Mishėrimit, qė sjellin njė seri mjaft tė gjatė "misteresh" tė tjera, krishtėrimi pėrqendrohet nė njė zonė qė nuk ėshtė, veēse nė disa aspekte tė vogla, e pėrbashkėt me besime tė tjera. Kėto nė fakt kanė tė gjithė origjinė njerėzore. Kjo nuk do tė thotė se njerėzit e besimeve tė tjera, nėsa janė tė hapur ndaj Zotit, sė vėrtetės dhe sė mirės dhe praktikojnė me besnikėri dhe sinqeritet jetėn e tyre fetare dhe morale duke ndjekur zėrin e ndėrgjegjes sė tyre, nuk janė nėn ndikimin e hirit shpėtimtar tė Zotit. Do tė thotė vetėm qė besime tė tilla janė vepra njerėzish, sigurisht tė admirueshme dhe tė denja pėr ēdo respekt, por gjithmonė vepra njerėzore, nė tė cilat prandaj ashtu si nė tė gjitha veprat njerėzore, edhe mė tė admirueshmet dhe tė shenjat - ekziston njė pėrzierje e sė vėrtetės me gabimet, e sė mirės me tė keqen. Duke pohuar se krishtėrimi ėshtė besimi absolutisht i vėrtetė, sepse ėshtė vepėr jo e njė njeriu, sado i shenjtė dhe afėr Zotit tė jetė ai, por e vetė Zotit qė ėshtė mishėruar tek Jezusi i Nazaretit dhe i ka zbuluar njerėzve me fjalėn e tij dhe me shembullin e tij "rrugėn" qė tė ēon drejt Zotit, jemi tė detyruar, pėr koherencė, tė pohojmė qė krishtėrimi vendoset mbi njė plan tė ndryshėm nga ai nė tė cilin vendosen tė gjitha besimet e tjera. Pėrfytyrimi qė disa pėrdorin kur flasin pėr besimet ėshtė si i malit nė majė tė tė cilit mund tė arrihet pėrmes rrugėsh tė ndryshme. Besimet e ndryshme do tė ishin nė mėnyrė preēize rrugėt e ndryshme por qė tė prijnė tė gjitha nė majė tė malit, domethėnė tek Zoti, e pra, edhe pse tė ndryshme, do tė kishin tė gjitha vlera tė njėjtė. Ky pėrfytyrim, padyshim sugjestionues, nuk mund tė aplikohet tek krishtėrimi. Ai nuk ėshtė njė prej rrugėve qė tė ēojnė tek Zoti, por ėshtė "rruga", sepse ėshtė vetė Zoti qė na e mėson. Nuk vendoset, pra, pėrbri besimeve tė tjera, por vendoset nė njė plan tė ndryshėm. Nuk ėshtė, pra, njė besim si tė tjerėt dhe nuk ka tė njėjtėn vlerė me tė tjerėt.

Kėta pohime mund tė mos pėlqehen dhe tė duken forma krenarie dhe arrogance ose, mė keq, fondamentalizmi fetar, mund tė duken edhe forma ndarjeje fetare, pėr aq sa mund tė fshehin njė vullnet fuqie dhe dominimi mbi besimet e tjera. Prandaj ėshtė e nevojshme qė tė kuptohen drejt, kur pohohet se krishtėrimi ėshtė besimi i vėrtetė dhe pėrfundimtar, duhet tė sqarojmė qė absolutizmi i sė vėrtetės dhe i shenjtėrisė, qė i takon vetėm besimit tė krishterė, nuk i atribuohet krishtėrimit i cili ėshtė realizuar historikisht, por Jezu Krishtit. Nė ecjen e tyre historike, tė krishterėt kanė pėrzier tė vėrtetėn dhe gabimin, shenjtėrinė me mėkatin, kanė bėrė mėkate dominimi dhe mbivlerėsimi nė krahasim me besimet e tjera, nganjėherė kanė pėrdorur edhe fuqinė politike pėr t'iu imponuar besimeve tė tjera. Prandaj nė krishtėrim e vėrtetė dhe e shenjtė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse Krishti, Ungjilli i tij dhe tė vėrtetat qė ai pėrmban, Jezusi i Nazaretit, Biri i Zotit qė ėshtė mishėruar, ka vdekur pėr shpėtimin e njerėzve dhe ėshtė ngjallur. Pėrkundrazi tė krishterėt kanė qenė dhe janė mjaft larg realizimit tė sė vėrtetės dhe shenjtėrisė sė krishtėrimit dhe nuk mund tė vazhdojnė me pretendimin se janė mė tė mirė se ata qė praktikojnė besime tė tjera, biles, mjaft shpesh, nė praktikėn e besimit tė tyre, duhet tė rrėfehem se janė shumė mė pak besnikė.

Edhe njė herė: kur pohohet se besimi nė Jezusin ėshtė besimi se Zoti i do tė gjithė njerėzit, nuk dėshirohet tė inkurajohen ose tė justifikohen as fondamentalizmi as fanatizmi fetar, nuk duhet tė pohohet qė besimet e tjera nuk kanė tė drejtė tė ekzistojnė, as duhet tė detyrohen pėr t'u bėrė tė krishterė, duhet vetėm tė pohohet parimi qė vullneti i Zotit ėshtė qė tė gjithė njerėzit tė besojnė nė Jezu Krishtin dhe tė gjejnė tek ai plotėsinė e sė vėrtetės dhe tė hirit, por sigurisht, qė njė parim i tillė duhet tė vendoset nė situatėn konkrete historike tė njerėzimit dhe nė pėrgjegjen e lirė tė njeriut para thirrjes sė Zotit. Sidoqoftė, asnjė nuk duhet tė mendojė qė vendi i veēantė qė, pėr origjinėn hyjnore, ne i atribuojmė krishtėrimit mes besimeve tė botės, mbart sjellje jo tė respektueshme ndaj ndjekėsve tė tyre.

Phoenix 09 - Artikulli 04

Lady Godiva
11-11-05, 12:01
Psikolog, deshta me t'a dhane keshtu nje keshille shoqerore. Mos u lodh bre burr me keto shkrime maratonike se tybe qe jena kah t'i lexojme. Mundohu t'a thuash ate cka deshiron, shkurt, qarte, bukur. Jo romane po poston ketu, a mos po t'a merr mendja qe i lexon dikush a? valla jo, ncuk.Mos u lodh kot.

Psikologu
11-11-05, 17:38
Psikolog, deshta me t'a dhane keshtu nje keshille shoqerore. Mos u lodh bre burr me keto shkrime maratonike se tybe qe jena kah t'i lexojme. Mundohu t'a thuash ate cka deshiron, shkurt, qarte, bukur. Jo romane po poston ketu, a mos po t'a merr mendja qe i lexon dikush a? valla jo, ncuk.Mos u lodh kot.

Lady , ju me duket se mbani kujdesin e te tjerve dhe se merziteni pėr tė tjeret , dhe nuk e dij se perse e beni ketė.
Nes eju nuk u lexohen shkrimet dhe faktet , atehere nuk kerkon askush nga ju njė gjė tė tillė dhe se besoj qė do tė ketė kerkuar.
Leximi ėshtė pėr ata tė cilėt e dojnė njohurin dhe tė verteten , ndersa kush dhe si e sa e preferon ėshtė vetem qeshtje e po atyre personale.
Shoqerisht edhe une per ju;
Mos merziti pėr tė tjeret.

IceFusion
16-11-05, 02:18
Rusia ne Ceceni
Serbia ne Kosov
Amerika ne Irak , Awganis...

Etj....


Mendoj ce keto lufta kurre nuk jan nis sepse kan dicka kunder muslimaneve, ketu behet fjal pak edhe per biznis :P

Duhet falenderuar amerikanve gjithqysh, per ndihm.[/quote]


Dr1ta eshte shum interesante sepse para ca kohesh edhe une kam menduar keshtu sic mendon ti qe duhet ti falemenderojme amerikanet per ate qe bene ne kosove.
Ne fakt ata bene vetem nje gje te vecante , debuan serbet dhe erdhen vete . Dmth ne kosove me pare kishim okupator serbin e tani e kena Ameriken ose tan boten.
Personalisht nuk kam asgje kunder amerikaneve , por duhet te dish dicka se me ameriken nuk sundon amerika , por sundojne jahudit , cifutet. Amerikanet te cilet kam rastin ti njoftoj nga afer , ta garantoj me koke qe jane populli ma debil ne BOOOOTEEEE. Ate qe syte e mi kane pa ne amerik syte e tu atje ku je nuk besoj qe do ta shikojne kurre.
Krejt ate qe shikojme ne televizor eshte vetem nje reklame shum e bukur qe ta ben ameriken te te duket si parajse., por ne fakt nuk eshte ashtu.
Sa u perket lufterave te cilat zhvillohen sot, sidomos ato luftra qe i ben amerika ne boten islamike , jane kryqezata te pasterta te cilat kane vetem nje qellim te luftojne fene me paqe dashese ne bote , qe eshte Islami.
Shum gjera duhet te vehen nen llupe , gjera qe kane ndodhur ketyre 5 viteve te fundit. Shum pyetjeve duhet tu jepen pergjigje . Shum ndodhi duhet te analizohen qe te arihet deri tek nje perfundim i llogjikshem.
Si mund dikush te thot se amerikanet nuk luftojne Islamin ne Irak ose ne Afganiastan , kur ne programet televizive te amerikaneve cdo nat ke emisione speciale ne te cilen feja muslimane paraqitet si teroriste!!!
Nuk kam kunder sikur te thuan se Osama bin Laden eshte terorist, por jo e gjithe bota muslimane.
Pastaj pyetja kryesore eshte kush fiton nga kjo situate ?!!! Me siguri pergjigja e pare qe ju bie nder mend te nderuar eshte se jane Jahudite ose cifutet.
Pse e them kete, sepse per ata qe nuk e dine , cifutet jane ata qe kane fuqine me te madhe ne amerik , cdo vendim qe merr amerika nuk eshte vendim "amerikan" por eshte vendim cifut.
95 % e pasurise amerikane eshte ne duar e 4 milion ose 5 por jo ma shum se 6 milion cifut qe jetojne ne amerik.
Shembull konkret New Yorku ka mbi 24 milion banore por kur i bie puna se kush eshte kryetari e Bashkise se N.Y. , dihet askush tjeter vetem se nje cifut !!!
Kete e them qe vetem ta keni idene se cifutet nukkontrollojne vetem pasurin amerikane por edhe politiken Amerikane , dhe kjo me ben qe ta kem inat politiken amerikane , sepse eshte thjesht politik qe mbron interesat cifute.
Cdo dite vdesin njerez ne Palestine , femije , pleq e plaka , por kerkujt nuk i intereson. Ndersa ne Irak vetem se ky shtet forcohej , amerika e sulmoj pa asnje arsye!!! Pse?!!! Sepse kjo i leverdis Izraelit qe cdo here shtetet per rreth te jene me te dobeta se ajo, vete kete nuk mund ta bente per ate perdor fuqine amerikane te cilen per fat te keq e kane ne dore.
Mos e zgjas shum , ti bie shkurt , ky eshte realiteti , kush deshiron e pranon , kush ka qef edhe e refuzon por dicka eshte shum e vertete se te gjitha luftrat e koheve te fundit kane prapavi te thelle fetare ne te cilen ne njeren ane e ke besimin cifut bashte me ate kristijan qe luftojne besim Islam qe eshte nga ana tjeter

regi_05
25-11-05, 21:31
Teme interesante por nuk nuk shohe asnje lidhje me temen e mesiperme. Sidoqofte me kete artikull don te tregosh qe besimi i krishter eshte i vetmi besim i vertet. Me shembujt qe jepen ne kete artikull dhe me paragonimet me fete e tjera, ben me shume konfrontime mes feve "historike" dhe asaj krishtere, dmth e ben fene e krishtere me te ngjashme me keta fe sesa me fete monoteiste. Te cilat sipas shumices jane: Islami, Krishterizmi dhe Hebreizmi, nuk e shoh nje vertetesi kaq te madhe ne kete artikull, perkundrazi nje perulje te krishterimit dhe me kete bile edhe me mire shihet e verteta e besimit te krishtere, pasi qe spjegohet shume mire "Trinia", ceshtje qe ne shume raste te krishteret e refuzojne per te treguar qe krishterizmi nuk eshte fe e "njollosur", dhe ka edhe raste te tjera ku e mohojne (p.sh une kam shoqe te krishtera qe nuk besojne ne Trinesi).
Ndersa shiko besmin islam:
1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
2. All-llahu ėshtė mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė).
3. As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė. (Ihlas)


Me shume respekt i nderuar Psikolog!

regi_05
25-11-05, 21:46
???????????????????????????


Permeni veq shembuj edhe shembuj konkret me
kallxu qka ka bo feja krishtere per respektim te feve tjera


Pershendetje!

Une desha te sjelli nje shembull konkret ne te te cilin shihet mosrespektimi i religjoneve te tjera nga ana e te krishtereve. Ky eshte nje fakt historik, pra nese shikjome historine, mesjeten, ne kohen kur ishte murtaja, shohim raste te ndryshme ne te cilat nuk respektohen as Islami as Hebreizmi, te krishteret ua hudhin fajin ketyre, dmth qe murtajen e kan sjellur muslimanet, kur dikush paska qene ne Meke nga atje e kishte sjelluar, apo nje tjeter motiv eshte kinse kjo fe "e re" paska sjelluar edhe keta fatkeqesi. Ndersa hebrejnt akuzohen te ken helmuar ujerat e te krishtereve, puset, dhe kinse hebrejne i digjnin shtepit e tyre dhe benin vetevrasje duke pranur nje gje te tille. :roll: :roll: :roll:

Jam ne pritje te nje shembulli konkret nga Bibla ku tregohet cfare roli luan ne kete aspekt, se akoma nuk kam verejtur qe dikush ka cekur argumente te verteta nga Bibla per kete ceshtje.

Ciao, ciao.

King_Gentius
15-04-06, 18:07
Kjo teme eshte paksa e gjate, dhe nuk e lexova te gjithe. Sa per Krishterimin mund te them se, mesimet e kishes ortodokse shqiptare thon qe ne duhet ti respektojme konceptet fetare te njerezve te tjere, por pa i adoptuar keto koncepte.

musl|m
15-04-06, 23:33
Kjo teme eshte paksa e gjate, dhe nuk e lexova te gjithe. Sa per Krishterimin mund te them se, mesimet e kishes ortodokse shqiptare thon qe ne duhet ti respektojme konceptet fetare te njerezve te tjere, por pa i adoptuar keto koncepte.

Pos juve Kingi nuk shof nje tjeter jo Musliman ketu te rrespektoj Islamin, shof vetem disa rrugaē te cilt e shajne All-llahun si eshte me keqqqqqqqqqqqqqqqq :@ Nuk ma ka marr mendja se te Krishteret jane kaq extrem, kam menduar se Muslimanet jan me naiv por ne realitet qenka e kunderta, nuk pash nje Musliman te shan nje Zot ose nje fe, nderkaq nga te tjeret dite e me shum ndegjoj ofendime te reja dhe prekese, zoti i udhezofte tegjith ata qe ofendojne dhe nenēmojne ndokend qe nuk i ben asgje!

Provokimet e te tjereve ndaj Muslimaneve ne kete forum jan te pa fund, po me ndihmen e All-llahut nuk po i perballojme me shume lehtesi, dhe nuk shof ndonje vi te kuqe ku un ose te tjeret si munti dhe hasanmehmeti do te dorezoheshim, sepse nen nje kemi mbrojtjen e All-llahut sepse qellimi i jone eshte shum i qarte, ndalimi i te tjereve nga e keqja me ndihmen e Islamit, asgje me shume!

Shpresoj te vetedihsohen dhe te ulin tensionet disa qe ne zemrat e tyre kan shume mllef dhe urrejtje, besoj se do te ndalen dhe te pendohen perndryshe do te pelcasin zemrat e tyre nga mllefi!

King_Gentius
16-04-06, 04:25
Une mundohem ne cdo bisede te jem sa me i drejte dhe te argumentoj me shume kunder deklaratave te njerezve dhe me pak kunder karakterit te bashkebiseduesit. Sulmet e vazhdueshme ndaj nje debatuesi duke shmangur argumentat e atij personi do te ishte gabim llogjikimi. Ne qofte se debatuesi tjeter ka argumenta te dobeta, mua me mjafton te godas argumentat e tij qe te fitoj debatin, nuk kam nevoje te sulmoj karakterin e argumentusit. Kur argumentoj ne nje bisede mundohem te pranoj deklaratat e sakta dhe kundershtoj llogjikimin e dobet. Pra mundohuni te argumentoni/veproni me baze llogjiken dhe jo emocionet.

Dhe ne fund, sic e kam then dhe here tjeter, ju kujtoj se cfaredo lloj ekstremizmi, si ai krishter, si ai musliman, e si ai sekular, mund te behet njesoj shkaterrues per nje popull.

PS: Ne qofte se doni te permiresoni aftesine tuaj argumentuese mund te beni dy gjera:
1. Mesoni cilat jane gabimet standarte ne llogjikim [logical fallacies, (psh. red herring etj.)]. Keshtu jo vetem mund ti kuptoni keto gabime kur i ben kundeshtari, por edhe mund ti shmangni nga argumentat tuaja.
2. Studjoni metoden e argumentimit te filozofit te lashte Sokrati. Sic mund ta dini, argumentuesit me efektive besoj jane avokatet dhe politikanet, dhe qe te dy e njohin shum mire metoden argumentuese te Sokratit (Socratic method) :wink:

Drinni
21-04-06, 13:35
Une mundohem ne cdo bisede te jem sa me i drejte dhe te argumentoj me shume kunder deklaratave te njerezve dhe me pak kunder karakterit te bashkebiseduesit. Sulmet e vazhdueshme ndaj nje debatuesi duke shmangur argumentat e atij personi do te ishte gabim llogjikimi. Ne qofte se debatuesi tjeter ka argumenta te dobeta, mua me mjafton te godas argumentat e tij qe te fitoj debatin, nuk kam nevoje te sulmoj karakterin e argumentusit. Kur argumentoj ne nje bisede mundohem te pranoj deklaratat e sakta dhe kundershtoj llogjikimin e dobet. Pra mundohuni te argumentoni/veproni me baze llogjiken dhe jo emocionet.

Dhe ne fund, sic e kam then dhe here tjeter, ju kujtoj se cfaredo lloj ekstremizmi, si ai krishter, si ai musliman, e si ai sekular, mund te behet njesoj shkaterrues per nje popull.

PS: Ne qofte se doni te permiresoni aftesine tuaj argumentuese mund te beni dy gjera:
1. Mesoni cilat jane gabimet standarte ne llogjikim [logical fallacies, (psh. red herring etj.)]. Keshtu jo vetem mund ti kuptoni keto gabime kur i ben kundeshtari, por edhe mund ti shmangni nga argumentat tuaja.
2. Studjoni metoden e argumentimit te filozofit te lashte Sokrati. Sic mund ta dini, argumentuesit me efektive besoj jane avokatet dhe politikanet, dhe qe te dy e njohin shum mire metoden argumentuese te Sokratit (Socratic method) :wink:

Hulumtimet ne lemin e fese jane pothuaj ende te panisura dhe aty ketu kemi ndonje vlersim dhe shqyrtim me teper te nivelit intuitiv, sipas njohu-rive te pakta dhe jo komplete , gjertani shpeshher edhe te ngarkuara me percaktime jetsore vlersime ideologjike , politike, paragjykime fetare, pa ndonje studim interdisiplinor dhe shkencor.
Kjo edhe sot veshtirson vlersimin e gjendjes fetare ne popullin shqiptar, sidomos tani para sfidave te reja pothuaj ne ēdo pikpamje, pra edhe ne anen fetaro-shpirtroredhe kulturore.
Qeshtja e besimit vlen pr te gjith popujt, pra edhe per ne Shqiptaret, qe per fat te keq s'kemi nje histori te religjionit per popullin ton,aq me pak at botrore. Si popull kemi trasheguar dy fe nga pervoja dhe ndikimet historike: Krishterizmin dhe Islamizmin. Krishterizmi nder Shqiptaret per rrethana me teper politike dhe kulturore, se sa fetare u nda ne dy kisha motra: kisha katolike dhe kisha ortodokse. Islamizmi poashtu nder shqiptaret ka dy drejtime apo deg: muslimane dhe bektashiane.
Historin ton kombtare, pra duhet hulumtuar, veshtruar, vlersuar dhe interpretuar ne kontekstin e historis me te gjer, asaj evropiane, si dhe te historis se sherbimit. Historia duhet te mbeshtet ne faktologji.
Nje nder veqorit dhe thesaret me te qmuara te bashkjeteses se kombit Shqiptar, dhe aftsia per te vuajtur ,pesuar, mbijetuar ne kushte dhe pa kushte. kjo deshmon gjallerin, begatin,pranin dhe provanin e zotit ne historin ton kombtare dhe fetare.
Ket e ka vertetuar dhe pohuar boterisht edhe Papa Gjon pali II gjat vizites se tij ne Shqipri Prill 1993 ku nder te tjera tha:
"Pervoja juaj e vdekjes dhe e ringjalljes i perket kishes se mbar botes"

Tomori
25-05-06, 19:49
-Une mendoje se nuk respektone?!!!
kete e them duke u nisur nga prifterijte qe kan bere reforma tek Ungjilli, me sa di une nuk garantohet asnje fe ne ne ket liber te reformuar krishter?!!!
Me krahasim te Kuranit qe garanton Ungjilin Tevrat, Zeburin
Mirėpo, nė parim nuk ekzistojnė dallime tė mėdha nė mes tė feve tė shpallura nga Allahu. Ajo qė iu ėshtė shpallur profetėve tė mėparshėm, Musait (Mojsiut) (as), Isait (as) dhe Profetit tė fundit, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė, nė thelb janė tė njėjta: Vargjet qė flasin pėr kėtė janė dhėnė nė vazhdim:

Thuaj: "Ne i kemi besuar All-llahut, edhe asaj qė na u zbrit neve, edhe asaj qė i ėshtė zbritur Ibrahimit (Abrahamit), Isma'ilit (Ishmael), dhe Isakut, dhe Jakubit (Jakobit) dhe pasardhėsve. Edhe asaj qė i ėshtė dhėnė Musait dhe Isait, edhe asaj qė i ėshtė zbritur tė gjithė tė Dėrguarve nga Zoti i tyre. Ne nuk bėjmė kurrfarė dallimi nė mes tyre dhe ne vetėm Atij i jemi dorėzuar. E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė prej tė humburve. (Sura Ali Imran: 84-85)

Zero Cool
26-05-06, 01:35
-Une mendoje se nuk respektone?!!!
kete e them duke u nisur nga prifterijte qe kan bere reforma tek Ungjilli, me sa di une nuk garantohet asnje fe ne ne ket liber te reformuar krishter?!!!
Me krahasim te Kuranit qe garanton Ungjilin Tevrat, Zeburin
Mirėpo, nė parim nuk ekzistojnė dallime tė mėdha nė mes tė feve tė shpallura nga Allahu. Ajo qė iu ėshtė shpallur profetėve tė mėparshėm, Musait (Mojsiut) (as), Isait (as) dhe Profetit tė fundit, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė, nė thelb janė tė njėjta: Vargjet qė flasin pėr kėtė janė dhėnė nė vazhdim:

Thuaj: "Ne i kemi besuar All-llahut, edhe asaj qė na u zbrit neve, edhe asaj qė i ėshtė zbritur Ibrahimit (Abrahamit), Isma'ilit (Ishmael), dhe Isakut, dhe Jakubit (Jakobit) dhe pasardhėsve. Edhe asaj qė i ėshtė dhėnė Musait dhe Isait, edhe asaj qė i ėshtė zbritur tė gjithė tė Dėrguarve nga Zoti i tyre. Ne nuk bėjmė kurrfarė dallimi nė mes tyre dhe ne vetėm Atij i jemi dorėzuar. E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė prej tė humburve. (Sura Ali Imran: 84-85)
Disa gjera jane OK por disa i ke ngaterru ti Tomor, si mundet nje fe e cila ka lind 600 vjet para fese tende me respektu ate qe nuk ka egzistu ne momentin e shpalljes se saj?