PDA

View Full Version : Pytje dhe pergjigje mbi gruan ne islam


xheti
19-06-05, 10:36
bislimleherr-rrahmenerr-rrahim

"Muslimančt dhe muslimanet, besimtarčt dhe besimtert... durimtarčt dhe durimtaret... All-llahu ka pergaditur per ta falje e shperblim te madh"
(kur'an: El-Ahzabe: 35)

pytje: A lejhot te shkohet te falltorja?

pergjigje: Muhamedi s.v.a.s kathen : 1." nuk i pranohet namazi dyzetdite resht atij qe shkon tek nje falltore per te pytur diqka". ( transmeton Muslimi)

"kush shkon tek nje falltore apo magjistare dhe ibeson fjalet e tij, ka mohuar ate qe i eshte shpallur Muhamedit s.a.v.s". (Hasen-bezari)


Martesa
pytje :A MUND TA DETYROJE BABAI VAJZEN QE TE MARTOHET,NESE I VJEN KOHA?

pergjije. babai nuk i lejohet qe te detyroj vajzen per martes.[/i]

xheti
19-06-05, 10:55
vazhdimi i temes-

Nese vajza eshte e parritur dhe iati e detyron qe te martohet, ajo mund tekerkoj prish aktin e martese pasi te arrij moshen e pejkuris .
Ne nje hadhith te sakt transmetohet se nje vajze shkoj te pejgamber s.a.v.s. dhe i u ankua per babane, icili e kishte martuar pa pelqimin e saj , me qellim qe te fitonte pozite ne shoqeri,andaj Pejgamberi s.a.v.s ia prishi martesen. Andaj nuk lejohet te martohej vajza pa pelqimin e saj, pavarsisht nese eshte e vogel apo e madhe e ndar apo vejush.
Pejgamberi s.a.v.s ka then:
" Martesa eshte e plote vetem nese behet ne pranine e kujdestarit te vajzes dhe te dy deshmitarve te drejt ( sahi; Bejhakiu)

ARVANITI
19-06-05, 20:44
Jane tema te konsumuara, se jane kapur plot te tilla.


Ben ndonje postim, se ngele vetem duke hapur tema.

xheti
19-06-05, 21:27
respek per kshillat e tu e kom parasysh do te pushoj pak flm shum

hasanmehmeti
15-06-06, 14:48
selamualejkum musliman

Allahu subhanehu we teAla te shperblefte per kete teme qe e ke hapur pa marre parasyshe se pak qenka postuar ne te.Mirpo me kohe do zgjoje interes per motrat tona muslimane, qe pyetjet e tyre ti bejne ketu ne forumin Islame ne kete teme e jo ne vende qe vije deri tek ofendimet siq eshte forumi Feja shqipetare .

ne do postojme disa pyetje-pergjigjie ne ditet e ardheshme qe me ndihmen e Allahut subhanehu we teAla do gjejne motrat pergjigjie per ate qe i intereson ne sferat e tyre

Ndersa Lutja jone e fundit eshte :
Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla.

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam.

hasanmehmeti
15-06-06, 15:08
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem.
Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje tė ēon nė zjarr.

Ėshtė pyetur Dijetari Abdul Aziz Ibn Abdullah Bin Baz (rahimehull-llah).Pyetja. Nr.1.

A jane te lejuar gjerat e meposhtme ? :
1) Heqja e qimeve nga sqetullat dhe vendet e turpshme.
2) Heqja e qimeve te kėmbėve dhe te krahėve te grate.
3) Heqja e qimeve te vetullave, nese burri e kerkon kete gjė.


Pergjigjie:

1) heqja e qimeve te sqetullave dhe vendeve te turpshme eshte diqka e mire (sunet).Persa i perket qimeve te sqetullave, gjeja me e mire eshte shkulja e tyre, ndersa per qimet e vendeve te turpshme, me mire eshte qe te rruhe.Sidoqoftė, gjeja kryesore eshte largimi i tyre, pa marre parasyshe se ne q’menyre mund te behet kjo gje.
2) Heja e qimeve te kembeve dhe te kraheve per grate eshte e lejuar , sepse nuk ka ndonje argument qe tadalojė.
3) Heqja e qimeve te vetullave nuk eshte e lejuar edhe nese behet me kerkese te burrit, sepse Pejgamberi sal-lallahu alejhi we sel-lem i ka mallkuar ato gra qe shkulin qimet e veta ose qimet e te tjereve.


Marre nga
"Fetaua el-mer'eh"nga Abdul-aziz el Musnid.


Ndersa lutja jone e fundit eshte:
Falenderimi dhe i tere suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla.


Esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

musl|m
16-06-06, 08:15
Deshiroj te them nje hadith te cilin e ka treguar Hoxha i ndjere Mulla Jakup Hasipi:

E kan pyetur Muhammedin a.s shoket e tij cili prej neve eshte me i miri burre, dhe Rasulullahu eshte pergjigjur me i miri prej juve eshte ai i cili me doren e vet i jep kafshaten gruas se vet.

Mendoj se kjo shpjegon shum mire qfar vlere ka gruaja dhe si duhet trajtuar ajo.

Artisti
17-06-06, 23:35
Deshiroj te them nje hadith te cilin e ka treguar Hoxha i ndjere Mulla Jakup Hasipi:

E kan pyetur Muhammedin a.s shoket e tij cili prej neve eshte me i miri burre, dhe Rasulullahu eshte pergjigjur me i miri prej juve eshte ai i cili me doren e vet i jep kafshaten gruas se vet.

Mendoj se kjo shpjegon shum mire qfar vlere ka gruaja dhe si duhet trajtuar ajo.


muslim,kjo tregon se gruan po don me be parazit,qe mos me dite gruaja me hanger vete,qe mos dite gruaja me punue vete.

Po qka nese te ndodh diqka qe s`mundesh me ja jep me dore gruas buken,a je burre i keq tani a ,edhe pse nuk je ne gjendje me ja jep buken gruas per shkaqe shendetesore.

Spjegonja gruas se duhet te behet e zoja e vetes,spjegonja gruas se duhet me hanger vete buke,spjegonja gruas se me ja jep burri kafshaten me dore te tij e ben parazit,e ben te paditur,e shume e shume spjegime per ato gra te cilat jane ne ate gjendje.

Ai qe e ben gruan parazit,te paditur,ben mekat.Artisti

musl|m
18-06-06, 01:24
muslim,kjo tregon se gruan po don me be parazit,qe mos me dite gruaja me hanger vete,qe mos dite gruaja me punue vete.

Po qka nese te ndodh diqka qe s`mundesh me ja jep me dore gruas buken,a je burre i keq tani a ,edhe pse nuk je ne gjendje me ja jep buken gruas per shkaqe shendetesore.

Spjegonja gruas se duhet te behet e zoja e vetes,spjegonja gruas se duhet me hanger vete buke,spjegonja gruas se me ja jep burri kafshaten me dore te tij e ben parazit,e ben te paditur,e shume e shume spjegime per ato gra te cilat jane ne ate gjendje.

Ai qe e ben gruan parazit,te paditur,ben mekat.Artisti

phaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaa

Tash e paske tepru shum po ti skoke normal bre po ti skoke njeri bre phaaaaaaaaaaaa
Subhan All-llah qfar njeri koke, hahahahha ti skoke normal ti koke i humbur totalisht

VAZHDO VAZHDO TENTO ME U KAP PER FIJE KASHTE VEQ POM VJEN KEQ SE QDO HER PO RRZOHESH SPOT MAN SI DUKET EDHE PSE BOLL I LEHT PO DUKESH!

A **** te till jeni ju armiqt e islamit te till jeni, ju jeni injorantet me te flliqt te tokes, me ja dhan nje kafshat gruas me doren tende po e bejka parazit ****** se mke qu me qesh si kurr me par, l... qe koke bre

Reana kshyre qetu mujsh me komentu pak e me kritiku ket Artistin qe po thojka se gruan po deshka un me eduku se ajo skoka e edukume deri sa te martohet edhe tregoj a ben apo nuk ben me ja dhen nje kafshat me doren tende te pakten njeher ne dite.

Do te me behej qejfi ketu te reagoje por jo te till jeni ju, ju bini ne konflikt me fjalet e juaja vetem e vetem te ofendoni Islamin, vazhdoni vazhdoni se sidoqoft un jam i lumtur qe All-llahu e ka be Islamin kaq te qarte dhe te kuptueshem, e di shum mir se sa me kuptoni dhe ajo qe flitni palidhje sjan fjal te zemres suaj jan fjal te djallit, zemra juaj kur shef fakte te tilla ndryshe frymezon per Islamin ndryshe...

Selam

Artisti
18-06-06, 09:11
phaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaa

Tash e paske tepru shum po ti skoke normal bre po ti skoke njeri bre phaaaaaaaaaaaa
Subhan All-llah qfar njeri koke, hahahahha ti skoke normal ti koke i humbur totalisht

VAZHDO VAZHDO TENTO ME U KAP PER FIJE KASHTE VEQ POM VJEN KEQ SE QDO HER PO RRZOHESH SPOT MAN SI DUKET EDHE PSE BOLL I LEHT PO DUKESH!

A **** te till jeni ju armiqt e islamit te till jeni, ju jeni injorantet me te flliqt te tokes, me ja dhan nje kafshat gruas me doren tende po e bejka parazit ****** se mke qu me qesh si kurr me par, l... qe koke bre

Reana kshyre qetu mujsh me komentu pak e me kritiku ket Artistin qe po thojka se gruan po deshka un me eduku se ajo skoka e edukume deri sa te martohet edhe tregoj a ben apo nuk ben me ja dhen nje kafshat me doren tende te pakten njeher ne dite.

Do te me behej qejfi ketu te reagoje por jo te till jeni ju, ju bini ne konflikt me fjalet e juaja vetem e vetem te ofendoni Islamin, vazhdoni vazhdoni se sidoqoft un jam i lumtur qe All-llahu e ka be Islamin kaq te qarte dhe te kuptueshem, e di shum mir se sa me kuptoni dhe ajo qe flitni palidhje sjan fjal te zemres suaj jan fjal te djallit, zemra juaj kur shef fakte te tilla ndryshe frymezon per Islamin ndryshe...

Selam


Ata qe flasin logjikisht,ata e dijne se me ushqye dikend pa e mesue te ushqehet,e ben PARAZIT .
Ata qe mendojne se jane Rob te dikujt edhe jane te knaqur,le te rrijne Rob te dikujt,e krejt tjert nuk jane normal ncncncncncncnc,ti po ben mekat te madh tu i quajt tjert abnormal sa qe ke mu pergjigj ne diten e gjykimit .
Une i humur,ti Rob hahahahahaha.
Qka ke shkrue aty te yjzit,nuk e di se zoti e ka lene gjumin me pushue njeriu,e ti kur flejn tjert po jav marojshe gropat a :mad: .

Tash lexo qka ke shenue " te pakten njeher",po lexoje shkrimin tend te pare qe nuk permendet "njeher" hiq :E kan pyetur Muhammedin a.s shoket e tij cili prej neve eshte me i miri burre, dhe Rasulullahu eshte pergjigjur me i miri prej juve eshte ai i cili me doren e vet i jep kafshaten gruas se vet.
Per fund,ti fol diqka logjike,se me keto fjale te para ku me dite sa shekujve,nuk mundesh me me bind,bile keto fjale i kam studjue me mire se ti.Artisti

hasanmehmeti
18-06-06, 15:22
ES-SELAMU ALEJKUM UE RAHMETULL-LLAHI UE BERAKATUHU.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka te adhuruar tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, keni frikė All-llahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni, pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran: 102)
"O ju njerėz! Keni frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė All-llahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu ėshtė Mbikqyrės mbi ju." (En-Nisa:1)
"O ju besimtarė, keni frikė All-llahun dhe thuani fjalė tė drejta. Ai (All-llahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet e juaja,e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab:70:71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ue ala alihi ue sel-lem.
Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ē`do shpikje ėshtė bid'at dhe ē`do bid'at ėshtė lajthitje, e ē`do lajthitje tė ēon nė zjarr.


Ėshtė pyetur Dijetari Eminent Muhammed Ibn Salih El-Uthejmin (rahimehull-llah).Pyetja: Nr: (2)


A lejohet ēelja (ta prishi argjėrimin) pėr atė qė i jep gji foshnjės ?
Kur duhet t’i shlyejė ditėt e kaluara ?
A mund t’i shlyejė ato duke ushqyer tė varfėrit?


Pėrgjigje:


Le tė ēelė nėse ka frikė se mos i ikėn qumėshti, dhe kėto ditė le t’i shlyejė kur tė ikė kjo arsye, qoftė nė dimėr kur ėshtė dita e shkurtėr dhe koha e ftohtė, apo qoftė vitin e mėpasėm.

Asaj nuk i lejohet shlyerja e ditėve tė agjėrimit duke ushqyer tė varfėrit, nėse ajo e ka akoma atė arsye pėr tė cilėn nuk po agjėron.
Marrur Nga:

Fetaua Libni Uthejmin, Kitabud Daueh, vėllimi 1, faqe 257.
Ndersa lutja jone e fundit eshte:
Falenderimi dhe i tere suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla.


Esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam