PDA

View Full Version : Yoga, si tė dobėsohesh me frymėmarrje


ARVANITI
21-06-05, 11:18
Yoga, si tė dobėsohesh me frymėmarrje


Ushtrimet dhe teknika e Yoga-s me njė ritėm tė pėrshpejtuar dhe tė nxehtė tė ndihmojnė tė djersisėsh dhe tė djegėsh sasi tė mėdha kalorish dhe yndyrnash. Ndėrkohė qė disa teknika tė tjera shkojnė edhe mė tej. Falė tyre arrin edhe tė dobėsohesh dhe tė ruash linja tė bukura trupore. Yoga punon nė njė nivel emocional pėr ta bėrė edhe mė tė lehtė humbjen e peshės dhe heqjen e kileve tė tepėrta. Shumė vese dhe zakone tė kėqija udhėhiqen nga emocionet. Duke ju mėsuar tė pėrqėndroheni nė pjesėn tuaj tė brendshme, yoga tė largon nga shqetėsimet e jetės sė pėrditshme dhe tė vogla, duke tė lejuar tė pėrqėndrohesh nė atė qė ėshtė me tė vėrtetė e rėndėsishme. Yoga tė ndihmon tė kuptosh si dhe pse nuk po arrini tė merrni veten dhe tė ndihmon tė evidentosh shkaqet qė ju shtyjnė tė hani mė shumė seē duhet. Me kalimin e kohės dhe zbulimin e teknikave tė saj, do tė arrini tė eksperimentoni njė ndjenjė kontrolli mbi jetėn tuaj. Do tė jeni mė tė ndėrgjegjshėm pėr ushqimin qė konsumoni dhe si duhet tė ndjeheni ndaj tij. Katėr lėvizjet qė janė baza e teknikės sė yoga-s, janė mėse tė mjaftueshme pėr njė praktikė tė plotė dhe efikase tė yoga-s dhe qė do t’ju japin njė ndjesi tė fuqishme se ēfarė mund tė bėjė kjo filozofi pėr ju. Ajo qė ėshtė shumė e rėndėsishme ėshtė rregullimi i frymėmarrjes. Para se tė nisni nxehni trupin pėr 5 minuta. Pėrpiquni tė ruani njė pozicion pėr tė paktėn 5 frymėmarrje, duke numėruar deri nė 5 pėr ēdo frymėmarrje dhe deri nė 5 pėr ēdo frymėnxjerrje. Kur merrni frymė mundohuni qė ajo tė jetė sa mė e thellė dhe tė zgjeroni nė maksimum vėllimin e kraharorit tuaj. Ēdo herė qė nxirrni frymėn mundohuni qė edhe ajo tė jetė e thellė.****

dr1ta
11-07-05, 11:54
Per fillestaret e yoga-s ..kujdes mos thithni shume ajr se pakeni :lol:

Tomori
13-07-05, 20:57
Per fillestaret e yoga-s ..kujdes mos thithni shume ajr se pakeni :lol:
Egzakte! "dr1ta" keni shume njohuri.. :wink: