PDA

View Full Version : Tė mėsojmė tė shkruajmė ma mirė shqip


Psikologu
22-06-05, 02:54
Pershendetje i nderuari Odise dhe pergezime dhe urime pėr hapjen e temes.

Tė flitet shqip pėr shqipen e tė shkruhet pėr shqipen dhe tė vdiset pėr shqipen.
Cdo gjė ėshtė shqipe qė rrjedh nga gjaku i shqipes.
Ne fakt gjuha ėshtė komunikimi i njeriut qė afron dhe largon , e ne shqiptaret e kemi njė gjuhė nder me tė pasurat dhe me tė emblat , por e lejmė pas dore, a thua pse?
Tė mesojmė shqip pėr tė shkruar shqip ėshtė njė vlerė e madhe , por vetem tė mesojm shqip pėr tė folur shqip ėshtė njė vlerė pak me e ulet ne krahasim me tė lexuarit dhe tė shkruarit.
Atehere pėr ta mos zgajtur , se dij se perse tė bejmė polemika , por tė kalojmė sa mė para ne Nenforumin -Gjuha Shqipe -, dhe tė mesojmė me shumė nga njeri tjetri, duke folur shqip e duke menduar shqip dhe duke e ditur qė jemi duke komunikuar shqip.
Nderime.

Odise
22-06-05, 05:44
Pershendetje gjithashtu, Psikologu i nderuar!


E uron e pergezon vetveten nese uron dikend qe perpiqet te ndrite gjuhen shqipe, duke perhapur forma sa ma te reja per te mesuarit e shkrimit shqip, qe na duhet si buka e uji, kudo qe te jemi e kudo qe te jetojme!

Te shkruash drejte e bukur gjuhen shqipe, do te thote se je brenda kauzes se te folurit te kombit tend, do te thote se nuk je i huaj ne gjiun e popullit tend! Njeriu ben gabime ne te folur e ne te shkruar, por te shkruash bukur e drejte gjuhen, eshte ma veshtire, se sa te flasesh shqip!

Shkrimi i gjuhes duhet te jete pergjegjesi i gjuhes se folur, pa te cilin nuk mund te konsiderohet nje popull si komb, as nuk mund te konsiderohet popull me nje kulture te zhvilluar. Sa ma shume qe t'i afrohet gjuha e shkruar, vet gjuhes se folur te nje populli, aq ma e dashur behet per ate popull edhe ne permasa boterore behet ma e lehte dhe e kapshme per tu mesuar, si gjuhe e rendit te dyte, pas gjuhes amtare. Por nuk do te thote se gjuha duhet patjeter te shkruhet pa gabime. Ti Psikologu psh. edhe shqiptar intelektual edhe ne shkrimin tend te parafundit, tek tema (tregom me kend rri, te tregoj kush je ti), ne ate shkrim i ke hiē ma pak se 49 gabime, qe ti nuk guxon t'i beshe edhe ne nje gjysemfaqeje libri edhe duke i abstrahuar e--te pazeshme, per shkaqe teknike! Qe do te thote, se kemi nevoje te madhe per persosjen e te shkruarit shqip!


Odise

Vegim
22-06-05, 06:32
Odise ishte fati im qė ti shkruajte pas shkrimit tim tė parė tek prezentimi.

Ndoshta as qė do ta kisha parė ndonjėherė kėtė shkrimin tėnd, se mua mė tepėr mė interesojnė femrat me tė cilat mirrem vesh o me Ė tė pa zėshme o edhe pa te fare.

Por tė akuzojsh dikend qė fatkeqėsisht as qė po e njoh dhe as lexova ndonjė shkrim tė tijin kund pėr tė ardhė nė pėrfundim se kėtu po m`u deshka tė shtrėngoj mirė gjuhėn e mos tė baj gabime gjuhėsore kur tė shkruaj, se paska dikush qė po i numėrojka gabimet e mia nė tė shkruar.

Sa pėr informim, nuk e besoj qė tė huajt qė nuk din aspak shqip janė tė interesuar tė hyjnė e tė mėsojnė gjuhėn shqipe pikėrisht nė njė forum, edhe pse mė duhet ta pranoj faktin se nė botė ka shumė Albanolog.

E dyta kur e akuzon dikend duhet tė jesh vetė qind pėr qind i pėrpiktė nė shkrim tė gjuhės.

Thuhet Ė e pa zėshme dhe jo e--te pazeshme (nuk di tė kemi nė alfabetin shqip e-- tė pazėshme.

Thuhet tė bėsh e jo t`i beshe (fjala bėsh kur tjetėrsohet nė beshe e humb plotėsisht kuptimin se pėr ēka ėshtė shkruar).

Thuhet ėshtė -mė vėshtirė- e jo ma veshtire (ēfarė kupton ti me MA?).

Nuk po kam koh tė nxjerrė edhe mė tutje gabime nė shkrimin tėnd. (se jam ka bėhem gadi tė shkoj nė punė)

Por!!!!!!!!!!

Turp pėr njė njeri qė pretendon tė mėsoj dikend tė shkruaj gjuhėn e nuk din t`a shkruaj vetė.

Shpresoj t`ja kalojmė si mė sė "bukuri" nė kėt forum tė cilin ma preferuan se ėshtė forum shembullor.

Qika tek unė jeni tė mirėseardhura tė diskutojmė si tė doni, ose me gramatikė ose pa te, unė kuptoj shumė mirė gjuhėn e juaj mos u merakosni se nuk mė intereson si flisni apo shkruani por mė intereson sa jeni nė gjendje tė dhuroni dashuri.

Ju pėrshėndes tė gjithave rend.

Odise
22-06-05, 07:03
Vegim, me vjen mire, qe te kemi ne mesin tone. Eshte art edhe te merresh vesh me dikend. Gabimet mund te shihen aty ku referova.
Nuk ua zeme per te madhe te rinjve, kur nuk munden ta shkruajne mire e drejte gjuhen, sa ua zeme te rriturve, e aq ma teper intelektualeve, kur shkretojne edhe ne gabime orthografike. Kjo ishte edhe arsyeja e mosfutjes ne plan-programe te te gjitha fakulteteve ne gjuhen shqipe, ne semestrat e pare, ne ēdo fakultet, qe secili profesionist i deges se vet, qe eshte shqiptar, duhet ta shkruaj edhe Shqipen drejte!
Eshte gje krejt e thjeshte dhe e kuptueshme, qe nuk po bejme thirrje, qe ketu te vijne te huajte ne forum, e ta mesojne Shqipen e shkruar, por mos harro se edhe ketu ka edhe te huaj, e miq te shqiptareve, qe me vullnetin e tyre, jane aftesuar ne shkrimin e gjuhes shqipe, ku deklarojne vetiu. E sa per qindperqindeshin e shqiptareve qe njohin gjuhen Shqipe ashtu, si thuani Ju, nuk mund te garantojme, as per vet institutet tona albanologjike, as per akademite shkencore, ngase gjuha shqipe e shkruar eshte ende ne prefeksionim te ngritjes e persosjes se saj ma te plote. Kjo eshte e tepert, te thuani, por t'i ofrohemi qindperqindeshit prefekt!

E kur thuani, se kontestoni per shprehjen e theksimit te e-se se pazeshme, ju nuk po kuptoni numrin njejes e shumes te rastit te paraqitjes: e- e pazėshme, e - e- tė pazėshme; apo e-hundore specifike, sepse ketu kemi dy nenlloje e-shė, me dy pika ne krye. Pra, e- e pazėshme (numri njejes) dhe e- tė pazėshme (numri shumes)! Kujdes!

Kurse tek verejtja jote tjeter: ''Thuhet tė bėsh e jo t`i beshe (fjala bėsh kur tjetėrsohet nė beshe e humb plotėsisht kuptimin se pėr ēka ėshtė shkruar)'', duhet ta dallosh kuptimin gjuhesor, sepse, kur eshte fjala, per nje veprim: duhet tė bėshėm kuptohet per veprimin qe ben direkt ti, kurse kur eshte fjala, per veprimin deshiror, eshte: t'i beshe (duhet t'i beshe te njohura gjerat...), ketu, nuk po dalloni - nyjen e parme - tė, te lidhores se zgjedhimit te foljes, nga trajta e shkurter e peremrit - t'i (tė i bėshė dikujt mirė - t'i beshe dikujt mire). Kujdes ne dallimin e nyjes nga trajta e shkurt

Per gabime as nuk mendoj se mund te diktoni, kur vet e shkruan - qika, qe duhet - ēika, cuca... e nuk duhet ne te njejten kohe edhe te kerkosh gabime edhe ēika, se ato nuk te formatin aspak:) :wink: Te shohim...

Odise
22-06-05, 07:20
...e, vegim, desh harrova te te pergjegjem, per perdorimin e vetorit e deftorit (na,ne) dhe (ma, mė), ne kuptimin: na mesojme - ne mesojme dhe - te mesojme ma shume, te mesojme mė shume - une i perdori per shkaqe te te njohurit e dallimit te fjaleve (ne -nė dhe ma - mė) - ma shpejt, mė shpejt edhe eshte ma afer te drejtes se te shprehurit shqip.

Po tek Ju nuk po shoh as perdorimin e shenjave te pikesimit, bile as presjet nuk jane prezente sa duhet ne shkrimin tuaj, kur dihet se presja, ka rol shume te rendesishem, psh., mu tek fjalia jote e pere drejtuar per mua ti shkruan: ''Odise ishte fati im qė ti shkruajte pas shkrimit tim tė parė tek prezentimi.'' Ketu e gjithkund ne fjali, presja luan rol dhe duhet te jete vargu yt i pare keshtu: Odise, ishte fati im, qe ti shkruajte, pas shkrimit tim te pare tek prezantimi. Qe ta mbajme mend mire, rolin e presjes, eshte nje fjali provokuese tek filloristet, shembull: ''meso si baba, gomar mos u ben dhe meso, si baba gomar mos u ben. Ketu ne kete fjali, qe duket e njejte, presja ndryshon krejt kuptimin e saj. Bile perdorimi i shenjave te pikesimit, te jete ne nivel... Figurativisht, ta mbajme mend.

Shpresojme, te na vizitosh herave te tjera!

Odise

GURI SYLAJ
22-06-05, 19:06
ME E VARE, JO ME E LIRU.

ME E VARE JO, ME E LIRU.


Me nderime Guri Sylaj

ARVANITI
22-06-05, 19:50
Kurse tek verejtja jote tjeter: ''Thuhet tė bėsh e jo t`i beshe (fjala bėsh kur tjetėrsohet nė beshe e humb plotėsisht kuptimin se pėr ēka ėshtė shkruar)'', duhet ta dallosh kuptimin gjuhesor, sepse, kur eshte fjala, per nje veprim: duhet tė bėshėm kuptohet per veprimin qe ben direkt ti, kurse kur eshte fjala, per veprimin deshiror, eshte: t'i beshe (duhet t'i beshe te njohura gjerat...), ketu, nuk po dalloni - nyjen e parme - tė, te lidhores se zgjedhimit te foljes, nga trajta e shkurter e peremrit - t'i (tė i bėshė dikujt mirė - t'i beshe dikujt mire). Kujdes ne dallimin e nyjes nga trajta e shkurt


S'jam fare dakort me ty Odise.

beshe - bėje.

Kaq ishte.

Psikologu
22-06-05, 20:09
I nderuari Odise!
Deshirova vetem tė ju pys , nė lidhje me kėtė shkrim tė juajin , a ėshtė drejt i shkruar, apo nuk ėshtė.?
Mos e merrni pėr tė keq ju lutem , por deshirova vetem ta kem tė ditur!
Shkurtesen e shkrimit tė juaj , e mora nga nenforumi Gjuha Shqipe.

shpresoj te diskutojme per nje qellim te mire e te realt!

Vetem fjala "realt" me tingellon pak si hutushem!

Nderime.

Odise
22-06-05, 22:04
Kurse tek verejtja jote tjeter: ''Thuhet tė bėsh e jo t`i beshe (fjala bėsh kur tjetėrsohet nė beshe e humb plotėsisht kuptimin se pėr ēka ėshtė shkruar)'', duhet ta dallosh kuptimin gjuhesor, sepse, kur eshte fjala, per nje veprim: duhet tė bėshė kuptohet per veprimin qe ben direkt ti, kurse kur eshte fjala, per veprimin deshiror, eshte: t'i beshe (duhet t'i beshe te njohura gjerat...), ketu, nuk po dalloni - nyjen e parme - tė, te lidhores se zgjedhimit te foljes, nga trajta e shkurter e peremrit - t'i (tė i bėshė dikujt mirė - t'i beshe dikujt mire). Kujdes ne dallimin e nyjes nga trajta e shkurt


S'jam fare dakort me ty Odise.

beshe - bėje.

Kaq ishte.

***

Tė bėshė mirė (ti)

t'i bėshė mirė (tjetrit)

tė = (nyje e parme, e lidhores) = tė shkruaj (nje leter)
t'i = (trajtė e shkurt, e peremrit)= t'i shkruaj (arbanitit)

e po hajde na trego Arvaniti, diē tjetėr, jovetem ''s'jam dakort'', bile edhe termi yt ''dakort''=pajtohem, eshte gabim, kur ke fjalen shqipe - nuk pajtohem (vet kerkojme shqipen, e thua fjale te huaj panevoje:)!

Odise
22-06-05, 22:17
I nderuari Odise!
Deshirova vetem tė ju pys , nė lidhje me kėtė shkrim tė juajin , a ėshtė drejt i shkruar, apo nuk ėshtė.?
Mos e merrni pėr tė keq ju lutem , por deshirova vetem ta kem tė ditur!
Shkurtesen e shkrimit tė juaj , e mora nga nenforumi Gjuha Shqipe.

shpresoj te diskutojme per nje qellim te mire e te realt!

Vetem fjala "realt" me tingellon pak si hutushem!

Nderime.

***Psikologu i nderuar!

Duhet shkruar: Deshirova vetem te ju pyes, ne lidhje me kete shkrim tuajin, a eshte i shkruar drejte, apo nuk eshte (sintaksa)...ta kemė tė ditur!

qellim i drejtė (i realt, realtė, qellim real) - ke tė drejtė!

Per cilin shkrim tjeter e keni fjalen dhe mundesisht siellni ketu, ta shohim.


Odise

Naki
22-06-05, 22:27
Konsiderojė qė kjo temė duhet tė zhvendoset tek nėn forumi Gjuha Shqipe.
Mendojė qė edhe autori i temės Pajtohet.

Me nderime Naki

Odise
22-06-05, 22:56
Konsiderojė qė kjo temė duhet tė zhvendoset tek nėn forumi Gjuha Shqipe.
Mendojė qė edhe autori i temės Pajtohet.

Me nderime Naki

***eshte e vertete, Naki!

Pajtohemi!

Odise

Psikologu
22-06-05, 23:23
Odise i nderuar!

Me duhet se keni harruar se dialekti ndyshon nga vendi nė vendė.
Pėr gjuhė tė sintakses sė unjisuar tė vitit 72“nuk e njof edhe si unjisim tė gjuhes sepse se dij se kush e ka unjisur , ose kush e ka vorrosur total dialektin geg kaq shumė dhe kaq nė menyrė tė pa drejtė.
Nuk ėshtė kjo gjuha shqipe si na e spejegon ti nė ketė menyrė , pikė se pari;


a) Kush dhe si e bėri ketė unisim dhe nė emerė apo me urdher tė kuj`t?!

b) a u bė unisimi i gjuhes nė kohen e cenzures komuniste apo jo?!

c) a u permend kun At Gjergj Fishta nė atė kohė , kur e dijm se ne krijimtarin e tij letrare kemi afer 20.000 fjalė tė reja!

d) A u permend pra Faik Konica nė ketė unisim tė vitit 72


JOOOOOOOOO , asnjeri nga keta su permend askund sepse ishin tė cenzuruar dhe tė urrejtur nga pushteti i asaj kohe , ishin therrė ne syrin e tyre, e pra me kend e unisuat gjuhne i nderuar , me kend dhe nga jush doli ky unisim.
Spo shkojm mė gjatė , por ashtu si po dilet nė dritė historia kombtare , duhet edhe gjuhsia kombtare.
Nderime

Odise
23-06-05, 02:00
Odise i nderuar!

Me duhet se keni harruar se dialekti ndyshon nga vendi nė vendė.
Pėr gjuhė tė sintakses sė unjisuar tė vitit 72“nuk e njof edhe si unjisim tė gjuhes sepse se dij se kush e ka unjisur , ose kush e ka vorrosur total dialektin geg kaq shumė dhe kaq nė menyrė tė pa drejtė.
Nuk ėshtė kjo gjuha shqipe si na e spejegon ti nė ketė menyrė , pikė se pari;


a) Kush dhe si e bėri ketė unisim dhe nė emerė apo me urdher tė kuj`t?!

b) a u bė unisimi i gjuhes nė kohen e cenzures komuniste apo jo?!

c) a u permend kun At Gjergj Fishta nė atė kohė , kur e dijm se ne krijimtarin e tij letrare kemi afer 20.000 fjalė tė reja!

d) A u permend pra Faik Konica nė ketė unisim tė vitit 72


JOOOOOOOOO , asnjeri nga keta su permend askund sepse ishin tė cenzuruar dhe tė urrejtur nga pushteti i asaj kohe , ishin therrė ne syrin e tyre, e pra me kend e unisuat gjuhne i nderuar , me kend dhe nga jush doli ky unisim.
Spo shkojm mė gjatė , por ashtu si po dilet nė dritė historia kombtare , duhet edhe gjuhsia kombtare.
Nderime

***I nderuari Psikologu!

Tema eshte - te mesojme ma mire te shkruajme shqip, perdorimin e shenjave te pikesimit, vendin e merituar te germave - ė, q, ē, formen ma te lehte morflogjike e sintaksore. Por, Ty po te pergjegjem keshtu:

Perderisa te behet nje kongres tjeter pas ati '72, per konceptin GJUHA SHQIPE, GJUHA LETRARE SHQIPE, mbetet zyrtarisht keshtu si eshte sot, e kjo nuk do te thote as mos ta dijme kush e pse e beri ate Gjuhe te Njesuar shqipe - as te mos plotesohet me fjale te reja e forma fonetiko-morfologjike te natyres se dialekteve, qe jane ne fuqi konkrete! Por as nuk do te thote se mos per plotesohen e eprmiresohen edhe Fajloret e gjuhes shqipe! Mendimet e mia i dhashe dikund ketu ne kete forum, tek Gjuha Shqipe, ne temen e te nderuarit Kodra, mu aty ku ju te dy ishit ne disa mospajtime, sepse kundershtime nuk mund t'i quajme, jo vetem na qe diskutojme ketu, por askush prej shqiptareve, perdrisa te formohet nje Kongres i ri per Shqipen Letrare!

Keshtuqe, per keto pyetje tuajat, do te ishte mire te diskutojme ne temen perkatese, apo dikush mund edhe ta hapi nje teme te re!

Gjithkush e din se cila fjale e shprehje nga dialektet tona, eshte ma afer Shqipes

ARVANITI
24-06-05, 10:25
Odise i nderuar!

Me duhet se keni harruar se dialekti ndyshon nga vendi nė vendė.
Pėr gjuhė tė sintakses sė unjisuar tė vitit 72“nuk e njof edhe si unjisim tė gjuhes sepse se dij se kush e ka unjisur , ose kush e ka vorrosur total dialektin geg kaq shumė dhe kaq nė menyrė tė pa drejtė.
Nuk ėshtė kjo gjuha shqipe si na e spejegon ti nė ketė menyrė , pikė se pari;


a) Kush dhe si e bėri ketė unisim dhe nė emerė apo me urdher tė kuj`t?!

b) a u bė unisimi i gjuhes nė kohen e cenzures komuniste apo jo?!

c) a u permend kun At Gjergj Fishta nė atė kohė , kur e dijm se ne krijimtarin e tij letrare kemi afer 20.000 fjalė tė reja!

d) A u permend pra Faik Konica nė ketė unisim tė vitit 72


JOOOOOOOOO , asnjeri nga keta su permend askund sepse ishin tė cenzuruar dhe tė urrejtur nga pushteti i asaj kohe , ishin therrė ne syrin e tyre, e pra me kend e unisuat gjuhne i nderuar , me kend dhe nga jush doli ky unisim.
Spo shkojm mė gjatė , por ashtu si po dilet nė dritė historia kombtare , duhet edhe gjuhsia kombtare.
Nderime

Jo jashte teme.

ARVANITI
24-06-05, 10:34
Tė bėshė mirė (ti)

t'i bėshė mirė (tjetrit)

tė = (nyje e parme, e lidhores) = tė shkruaj (nje leter)
t'i = (trajtė e shkurt, e peremrit)= t'i shkruaj (arbanitit)

e po hajde na trego Arvaniti, diē tjetėr, jovetem ''s'jam dakort'', bile edhe termi yt ''dakort''=pajtohem, eshte gabim, kur ke fjalen shqipe - nuk pajtohem (vet kerkojme shqipen, e thua fjale te huaj panevoje:)!Shiko c'ke shkruar ne nje postim tendin te meparshem:

, kur eshte fjala, per nje veprim: duhet tė bėshėm kuptohet per veprimin qe ben direkt ti, kurse kur eshte fjala, per veprimin deshiror, eshte: t'i beshe (duhet t'i beshe te njohura gjerat...),


T'i beshe---duhet shkruar "t'i bėsh", pa "ė" apo "e" ne fund pasi ndryshohet kuptimi.

T'i bėshč - (me theks te "e-ja") merr nje kuptim tjeter, qe ne gjuhen letrare kthehet "t'i bėje". Prandaj ndosh kjo ngaterrese.

"Faji" qendron ne mosperdorimin e "ė", dhe perdorimi ne vend te saj i "e-se", qe shpeshhere sjelle ndyshimin e kuptimit te vet foljes apo fjales.

Gjithsesi, "t'i bėsh" shkruhet pa "e" ose "ė" ne fund.

Gjith te Mirat

****
****
****

Odise
24-06-05, 14:13
Tė bėshė mirė (ti)

t'i bėshė mirė (tjetrit)

tė = (nyje e parme, e lidhores) = tė shkruaj (nje leter)
t'i = (trajtė e shkurt, e peremrit)= t'i shkruaj (arbanitit)

e po hajde na trego Arvaniti, diē tjetėr, jovetem ''s'jam dakort'', bile edhe termi yt ''dakort''=pajtohem, eshte gabim, kur ke fjalen shqipe - nuk pajtohem (vet kerkojme shqipen, e thua fjale te huaj panevoje:)!Shiko c'ke shkruar ne nje postim tendin te meparshem:

, kur eshte fjala, per nje veprim: duhet tė bėshėm kuptohet per veprimin qe ben direkt ti, kurse kur eshte fjala, per veprimin deshiror, eshte: t'i beshe (duhet t'i beshe te njohura gjerat...),


T'i beshe---duhet shkruar "t'i bėsh", pa "ė" apo "e" ne fund pasi ndryshohet kuptimi.

T'i bėshč - (me theks te "e-ja") merr nje kuptim tjeter, qe ne gjuhen letrare kthehet "t'i bėje". Prandaj ndosh kjo ngaterrese.

"Faji" qendron ne mosperdorimin e "ė", dhe perdorimi ne vend te saj i "e-se", qe shpeshhere sjelle ndyshimin e kuptimit te vet foljes apo fjales.

Gjithsesi, "t'i bėsh" shkruhet pa "e" ose "ė" ne fund.

Gjith te Mirat

****
****
****

***Po ti a po thua vet: ''nuk jam ne dakort''? e pse nuk po thua: nuk jam i pajtimit, nuk pajtohem - kur themi se duhet te flasim shqip?

Ti duket se nuk kupton as trajtat e shkurta te peremrave!

Ate e-nė tende, ne fundfjalesh, mu ajo na ka ngatrruar (ngaterruar:), mbase duke u munduar te behet diēka superiore, behet ēoroditje! Mos te hyjme tash atje, mbase je lakonik ė?

Pa, na thuaj pra diē, tjeter ti? Jovetem - ,,nuk jam dakort'' (dapordht)

ARVANITI
24-06-05, 19:09
Ate "diēin" e thashe me larte. Nese ke deshire lexoje.

E kishe shkruar gabim, sepse "t'i bėshe" shkruhet "t'i bėsh". Ketu s'ka nevoje per shpikje te reja.

Odise
24-06-05, 21:00
Ate "diēin" e thashe me larte. Nese ke deshire lexoje.

E kishe shkruar gabim, sepse "t'i bėshe" shkruhet "t'i bėsh". Ketu s'ka nevoje per shpikje te reja.


***fjala ishte per nyjen - tė, te te menyres lidhore dhe
per trajten e shkurt te peremrit - t'i, ku e kur perdoren

e,

jo, tek foja - ba, bė, bėrė - tė bėsh (po t'pilko truri:)

tė = (nyje e parme, e lidhores) = tė shkruaj (nje leter)
t'i = (trajtė e shkurt, e peremrit)= t'i shkruaj (arbanitit)

e po hajde na trego Arvaniti, diē tjetėr, jovetem ''s'jam dakort'', bile edhe termi yt ''dakort''=pajtohem, eshte gabim, kur ke fjalen shqipe - nuk pajtohem (vet kerkojme shqipen, e thua fjale te huaj panevoje:)!

a pajtohesh, apo ende nuk je dakord:)

ARVANITI
24-06-05, 21:09
C'pune ke me nyjen?

tė bėshč(ė) eshte e ndryshme nga "tė bėsh", apo me "t'i". nuk jane e njejta gje, pasi ndryshon si nga ana drejteshkrimore, si nga ana kuptimore e foljes. "tė bėshe" kuptuhet sikur te ishte "tė bėje".

Odise
24-06-05, 21:36
C'pune ke me nyjen?

tė bėshč(ė) eshte e ndryshme nga "tė bėsh", apo me "t'i". nuk jane e njejta gje, pasi ndryshon si nga ana drejteshkrimore, si nga ana kuptimore e foljes. "tė bėshe" kuptuhet sikur te ishte "tė bėje".

***duket se harrove ku u muar ky rast - tek shkrimi i vegimit:) per nyjen e trajten e shkurt ishte fjalat'i

s'ke ē't'i bėsh, kur as ti si vegimi, nuk po kuptoni, do tė bėshe mire, sikur te bėshe pune...

ARVANITI
25-06-05, 20:09
s'ke ē't'i bėsh, kur as ti si vegimi, nuk po kuptoni, do tė bėshe mire, sikur te bėshe pune...

s'ke ē't'i bėsh, kur Odisea, nuk po kupton, do tė bėje mire, sikur tė bėje pune

ose


s'ke ē't'i bėsh, kur Odisea, nuk po kupton, do tė bėsh mire, sikur tė bėsh pune

Odise
25-06-05, 23:32
te besh mire e te besh pune shte fjala, e jo si Arvaniti qe siellet verdalle! :lol:a je dakort, apo nuk pajtohemi? :lol:

ARVANITI
26-06-05, 19:18
te besh mire e te besh pune shte fjala, e jo si Arvaniti qe siellet verdalle! :lol:a je dakort, apo nuk pajtohemi? :lol:

Pse nuk vazhdove me ate fjaline e mesiperme.

Odise, ka raste kur gabimi pranohet. Ji pak me serioz.

Odise
26-06-05, 20:54
te besh mire e te besh pune shte fjala, e jo si Arvaniti qe siellet verdalle! :lol:a je dakort, apo nuk pajtohemi? :lol:

Pse nuk vazhdove me ate fjaline e mesiperme.

Odise, ka raste kur gabimi pranohet. Ji pak me serioz.

***Arvaniti, verej se ti nuk pranon as elementaret!

Per cilen fjali e ke fjalen - sielle ketu!

edhe per fjalen - arbaniti, te pyes a eshte term a koncept, e ti me paseriozitet, thua se eshte emer! Kush eshte joserioz ketu?

ARVANITI
27-06-05, 09:59
te besh mire e te besh pune shte fjala, e jo si Arvaniti qe siellet verdalle! :lol:a je dakort, apo nuk pajtohemi? :lol:

Pse nuk vazhdove me ate fjaline e mesiperme.

Odise, ka raste kur gabimi pranohet. Ji pak me serioz.

***Arvaniti, verej se ti nuk pranon as elementaret!

Per cilen fjali e ke fjalen - sielle ketu!

edhe per fjalen - arbaniti, te pyes a eshte term a koncept, e ti me paseriozitet, thua se eshte emer! Kush eshte joserioz ketu?

Une u tregove shume serioz. Me pyete se c'eshte "Arvaniti" dhe une te thash eshte "emer".

Une e thash mendim tim, ti e the mendimin tend, i diskutuam mendimet tona dhe i ballafaquam. Nuk na u perputhen. Kaq nuk vazhdon me tej, nuk mund t'ia imponosh nje mendim nje njeriu kur ai nuk eshte dakort. (pajtohet).

Odise
27-06-05, 14:23
po emri arvaniti, a eshte term a koncept?

Kupid
11-07-05, 01:47
pershendetjes te profesorat gjuhes shqip,

me pas shkru vetem korekt gjuha shqip, nuk kishe mujt me perdor internetin pse ska germa "w" ne gjuha shqip, psh. www.dardania e jo vvv.dardania. :wink:

kam shum nevoj me mesu gjuhen korekt po edhe kibordin nuk ka germat "ė" edhe "ē". e di qysh me ndru kibordin po nganjeher perzihet germat tjeterat. a ban me ndru faqen e pergjigjut me pas buton per ata germat sikur qysh e ken te http://www.argjiro.net/fjalor ? behet ma kollaj per anetaret me shkru ma mir edhe mesoj veten ma mir. vazhdoni me kjo tema per na diasporat. flm