PDA

View Full Version : Sirtari i librave


alipasha
23-06-05, 22:15
[size=14]
E hap kete teme me qellim e prezentimit dhe spjegimit te literatures Islame ne gjuhen shqipesi , si dhe dowland-imin- e tyre ne forma te ndryshme per lexim.

Te kontribojme ne perhapjen e litertures Islame ne gjuhen shqipe!
-----------------------------

Si falet namazi? >shkarkone ne kete link http://home.ripway.com/2005-6/332494/namazi.zip nje prezentim-mesim mbi faljen e namazit!


[size]

alipasha
23-06-05, 22:43
"Perhapja e Islamit" -Sami Frasheri

http://home.ripway.com/2005-6/332494/perhapjaeislamit1.pdf

pass: alipasha

p.s.
( libri eshte ne pdf forme, per ta lexuar ju duhet acrobat reader:

http://ardownload.adobe.com/pub/adobe/reader/win/7x/7.0/enu/AdbeRdr70_enu_full.exe)

alipasha
24-06-05, 08:07
Hafiz Ali Kraja

"A duhet feja - A e pengon bashkimin kombtar?
-Shkoder- Shypeshkronja "Ora e shkodres" - 1934

Parathenje nga autori :

"Tue pa se, nji pjesė pseudo-intelektualsh qi pretendon se nuk asht novoja e fes ose tė thoni ma ēiltas nuk duhet feja pse, kah permban nji fanotizėm nuk e len njerin tė lirė nė mendime e nė veprime, e pengon prej bashkimit kombtar, mbassi sejcili element tue ndjekė fenė e vet nuk pajton me elementin tjetėr sikur e lypė interesi i atdheut, madje disa ndėr ta shtyhen dhe ma thellė tue u deklarue sheshazi atheista prandej, e ndie vedin tė detyruem nė themel t’urdhnave fetare qi kemi, me e ndriēue mendimin populluer tė elementit mysliman e veēanrisht pjesėn intelektuale t’atij elementi pėr vleren shkencore e filozofike tė atyne pretencave tė ēala qi paraqiten nė emen tė dijes e tė filosofis kurse nė realitet nuk janė tjetėr veēse fryti i nji studimi tė pakėt e nji filosofis tė thatė. Me kenė se kemi pasė rasė me shkrue mbi kėt themė dhe disa herė tjera, prap po i marrim nėpėr dorė ata shkrime tue i lidhė me problemet ma kryesore qi kanė relacjone tė ngushta me kėt themė tė rahun e tė shqyrtueme nė bazė tė shkencės dhe tė filosofis sė vėrtetė. Me anė tė kėtij botimi, lus vllaznit mysliman tė mos gėnjehen me fjalėt e bukra t’asaj pjesė pseudo-intelektualsh, pse qellimi i kėtyne asht me dobsue konvikcjonin dogmatik nė shpirtin e fetarve e nuk janė fjalė tė bazueme, si thamė ma sipėr, mbi shkencė e filosofi.

Kėt parathanje tė shkurtė e mbylli tue u lutė tė Madhit Perendi me e ruejtė popullin shqiptarė prej afetarizmit qi asht nji humnere e rrezikshme pėr kombė e atdhe !

Aminė."
Shkoder,1934
Hafiz Ali Kraja


http://home.ripway.com/2005-6/332494/ali-kraja.pdf

Ebu Shejma
25-06-05, 20:22
Selam alejkum per Ali Pasha-n dhe vellezerit tjere

Ali Pasha te pershndes perzemersisht dhe deshiroj te vazhdosh ne lidhje me kete veprim... vertete nje ide shume brialiante dhe tejet frytdhenese per mua fillimisht por besoj edhe per te tjeret.

wes selamu alejkum

hasanmehmeti
26-06-05, 13:08
selamualejkum musliman

Ketu ne kete linke do gjeni libra shume te mira duke perfeshire edhe libra te hadithit


http://bismilah.kurandhesunet.net/index.php?option=com_docman&Itemid=33


selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

alipasha
26-06-05, 18:55
Ebu Hamid Muhammed -El Gazali

"Zbulimi dhe njohja e iluzioneve te njerėzit "

"
Le tė jetė bekimi dhe paqa e All-llahut xh.sh. mbi Pejgamberin
a.s. familjen dhe shokėt e tij. Mbeshtetėm nė ndihmėn e tė
Lartėmadhėruarit. Falenderimi le tė jetė vetėm pėr All-llahu xh.sh.
dhe shpėtimi i Tij mbi krijesėn me tė zgjedhur Pejgamberin tonė
Muhammedin, familjen dhe as-hebėt e tij.

Ky ėshtė njė punim qė flewtė pėr zbulimin dhe njohjen e
iluzioneve te njerėzit. Dije se krijesat ndahen nė tė gjalla dhe tė
vdekura. Krijesat e gjalla ndahen nė ato qė i u ėshtė dhėnė diē pėr
detyrė dhe nė ato pa detyrime. Me dėtyrė llogaritet ai qė All-llahu i
Madhėruar ia ka bėrė tė ditur dhe e ka urdhėruar tė bejė ibadet
(adhurim) duke i premtuar pėr atė shpėrblim, dhe ia ka ndaluar
mėkatet duke ia tėrhequr vėrejtjen pėr dėnim. Padėtyrime janė ato
krijesa qė nuk u ėshtė urdhėruar ai. Krijesat me detyrime ndahen nė
dy : besimtarė (mu’min) dhe pabesimtarė (kafir). Besimtarėt serish
ndahen nė ata qė janė tė devotshėm ndaj All-llahut tė Madhėruar
dhe nė ata qė janė tė padėgjueshėm. Tė dy kėta grupe, edhe tė
devotshmit edhe mėkatarėt ndahen nė ata qė dinė dhe nė ata qė nuk
dinė.
Kam vėrejtur se ekziston mendjemadhėsi e llojit tė vet tek tė
gjithė ata qė i takojnė grupit tė krijesave me detyrė, qoftė fjala pėr
besimtarėt, duke i pėrjashtuar ata qė All-llahu i Madhėruar,
Sundues i botėrave i ka ruajtur. Unė, nė qoftė se dėshiron All-llahu
xh.sh.(insha-All-llah) do tė pėrpiqem t’i zbulojė iluzionet e tyre
duke u munduar qė ato t’i argumentojė, duke pasur parasysh atė qė
tė jemė sa mė i qartė, i arsyeshėm, me baza dhe nė ēdo rast i
pėrshtatshėm. Kėtė e themė duke u mbėshtetur vetė nė All-llahun e
Madhėruar......"

zbrite librin ne :

http://home.ripway.com/2005-6/332494/GAZALI.PDF

p.s.
ebu shema,hasanmehmed..All-llahu Ju shperblefte per kontributini dhe fjalet e mira ne kete teme!

hasanmehmeti
28-06-05, 18:40
selamualejkum musliman

Ne kete linke do gjeni disa artikuj te librave shume te mira dhe frytedhenes .

http://www.geocities.com/albislam/libra.html


Lutja jone e fundit eshte Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon Allahut xh.h

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam
Ps/Allahu te rujt dhe shperblefte edhe ty vella AliPasha

alipasha
02-07-05, 23:12
SALIH EL KURDI
XHUMAJA (Titulli i origjinalit:El xhumua )
(NUN, Shkup)

"....Na muslimanėt i kemi tri festa tė cilat i festojmė. Dy prej tyre i festojmė vetėm njė herė nė vit, ndėrsa i treti pėrsėritet ēdo javė. Kjo ėshtė dita e xhumasė, ditė tė cilėn na muslimanėt e festojmė ēdo javė. Allahu, xhele shanuhu, muslimanėve ua ka pėrcaktuar kryerjen e pesė namazeve gjatė ditės dhe natės. Nė fund tė javės na muslimanėt tubohemi qė tė gjithė sė bashku nė ditėn e xhumasė ta kurorėzojmė pėrulėsinė ndaj Allahut, xhele shanuhu, kur e kryejmė namazin e xhumasė sė bashku, dhe kjo ėshtė arsye tejet me rėndėsi qė kjo ditė pėr ne tė jetė festė javore. Ditėn e xhumasė Allahu, subhanehu we te'ala, e ka pėrsosur krijimin e ēdo gjėje tė gjallė....."

Link:

http://home.ripway.com/2005-6/332494/xhumaja1.pdf

hasanmehmeti
09-07-05, 09:23
selamualejkum musliman

http://www.burimi.net/hadith.htm

ne kete linke jane disa hadithe ,inshAllah perfitoni nga ajo

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

presheva_87
21-10-05, 15:20
tung nga une