PDA

View Full Version : SHKENCA KOMPJUTERIKE


Odise
25-06-05, 04:51
Nanotubat mund tė transmetojnė sinjale elektrike me shpejtėsi 10 GHz
Shkenca Kompjuterike - 20/06/2005
Shkencėtarėt nė Henry Samueli School of Engineering nė University of California kanė demonstruar pėr herė tė parė se si nanotubat Karbonike mund tė transmetojnė sinjalet elektrike nė ēip mė shpejtė se telat e Bakrit apo Aluminit. Hulumtuesit nė UC arritėn tė transmetojnė sinjalet...Hulumtuesit zhvillojnė tranzistorin nanometrik
Shkenca Kompjuterike - 08/06/2005
Hulumtuesit nė University of Alberta kanė arritur njė zhvillim shumė tė madh nė fushėn e tranzistorave molekular. Ekipi hulumtues vėrtetoi qė ngarkesa e njė molekuli mund tė kontrollohet pėrmes njė atomi tjetėr deri sa atomet pėrreth mbesin neutral....Google lėshon Sitemaps
Shkenca Kompjuterike - 05/06/2005
Google Sitemaps ėshtė eksperiment qė ka qėllim tė mbulon mė mirė dhe t'i pasuron nė mėnyrė mė efikase indekset e Google. Pėrmes Sitemaps, zhvilluesit e siteve mund t'i informojnė "zvarritėsit" (Ang: crawler) tė Google pėr ndryshimet e fundit....Aplikoni pėr programin 'Summer of Code' sponsoruar nga Google
Shkenca Kompjuterike - 03/06/2005
Programi i Google "Summer of Code" i cili ka pėr qėllim nxitjen e zhvillimit "open-source" nė institucionet edukative fillon sė shpejti. Programi ėshtė i dedikuar pėr studentė tė cilėt po pushojnė gjatė verės dhe dėshirojnė tė fitojnė mė shume pėrvojė me zhvillimin nė open-source,...Hulumtuesit kontrollojnė spinin e elektronit
Shkenca Kompjuterike - 31/05/2005
Hulumtuesit nga Europa, Kalifornia, dhe Ohio kanė zbuluar mėnyrėn pėr t'a manipuluar spinin e elektronit duke pėrdorur shkarkesė nga bateria. Nė kėtė studim tė fundit hulumtuesit zbatuan ngarkesė elektrike nė njė pikė kuantike (gjysmėpėrques i pėrmasave nanometrike) me ē'rast shk...Mbledhja e informatave nga interneti me softuerin Sentiment
Shkenca Kompjuterike - 11/04/2005
Udhėheqėsit si dhe bizneset e mėdha gjithmonė kanė shpreh interes nė lajmet qė janė publikuar lidhur me punėn e tyre. Mirėpo, qė tė zbulohet ku dhe nė ēfarė kuptimi ėshtė pėrdorur emri i tyre, ėshtė duke u bėrė proces gjithmonė e mė i vėshtirė....Blue Gene bėhet mė i shpejtė
Shkenca Kompjuterike - 26/03/2005
Superkompjuteri Blue Gene nga IBM ka tejkaluar rekordin e vet duke arritur shpejtėsinė prej 135.5 Teraflopa. Kjo ėshtė dy herė mė shpejtė sesa rekordi i arritur pėr listėn Top500 tė superkompjuterave mė tė shpejtė. Rekordi i ri ėshtė arritur duke e ngritur numrin e raftave nė 32....Jeta dhe fuqia e bateriave rritet me nanoteknologji
Shkenca Kompjuterike - 27/02/2005
Pėrparime tė mėdha janė bėrė nė zhvillimin e bateriave tė Litiumit-Jon (Ang: Ion-Lithium) pėr kompjutera fletore. Zhvillimet kanė tė bėjnė me materialet e reja tė cilat lejojnė ri-mbushjen e bateriave pėr disa minuta dhe nė tė njejtėn kohė e rrisin fuqinė e tyre deri nė 300%....Semantic Web - mėnyrė e re pėr kėrkim nė internet
Shkenca Kompjuterike - 17/02/2005
Njė ekip nga University of Southampton ka lansuar njė interface tė ri tė quajtur mSpace. Sipas ekipit zhvillues kjo do tė lejon kėrkimin mė tė lehtė tė internetit. mSpace mbledh informatat nga burime tė ndryshme dhe i vendos nė njė dritare tė vetme....Nanotubat Karbonike janė kristale
Shkenca Kompjuterike - 15/02/2005
Megjithėse nanotubat Karbonike prodhohen me disa metoda tė ndryshme, shkencėtarėt deri sot nuk dinin saktė proceset fizike tė krijimit tė tyre. Njė ekip ndėrkombėtar i shkencėtarėve zbuloi qė nanotubat janė nė tė vėrtetė kristale tė Karbonit (Ang: carbon) tė krijuara brenda pikav...Identifikohet problemi pėr prodhimin e pikave kuantike
Shkenca Kompjuterike - 15/02/2005
Shkencėtarėt nga Ohio University mendojnė qė zbuluan zgjidhjet pėr problemet tė cilat pengojnė ndėrtimin e pikave kuantike mė tė mira dhe efikase. Hulumtuesit pohojnė qė defektet e formuara gjatė krijimit tė pikave kuantike paraqesin pengesė pėr hulumtimet shkencore tė tyre....Lėshohet Google Maps Beta
Shkenca Kompjuterike - 08/02/2005
Google tani u pėrhap edhe nė njė fushė tė re, hartat. Google Maps Beta mund tė vizitohet nė lidhjen mė poshtė. Pėr tani vetėm SHBA ėshtė e hartuar por sė shpejti e tėrė bota do tė jetė pjesė e Google Maps. Nė shikim tė parė vizitori do tė vėren navigacionin dhe hartat qė duken mė...

Odise
25-06-05, 04:55
Shkenca Kompjuterike - 04/02/2005
Gazeta Britaneze Guardian Unlimited rishtazi publikoi lajmin mbi krijimin e kromozomeve artificiale nga Kim Jong-Hwan i cili ėshtė drejtori i Intelligent Robot Research Centre (IRRC). Jong-Hwan deklaroi qė kėto kromozome do t'i japin aftėsi sistemeve robotike qė tė kenė ndjenja,...Shndėrrimi i pamjeve nė zė pėr tė verbėt
Shkenca Kompjuterike - 28/01/2005
Studenti post-diplomik Victor Kai-Chu Wong nga Cornell University ėshtė duke ndihmuar nė zhvillimin e softuerit i cili shndėrron pamjet nė zė. Wong ėshtė vet i verbėt dhe sistemi tė cilin ėshtė duke e testuar i lejon ati qė tė "sheh". Studimi i Wong ka tė bėjė me "motin hapėsinor...Merrni pjesė nė garėn "Imagine Cup"
Shkenca Kompjuterike - 27/01/2005
Microsoft-i organizon garė nė tė cilėn studentat e mbarė botės do tė kenė mundėsi tė tregojnė shkathėsitė e veta ne fushat e teknologjisė informative nė pėrgjithsi. Ju mund tė merrni pjesė nė kėto kategori: Algoritme, Teknologji Informative,...Kapėset e Ferritit ndalojnė rrezatimin nga telefonat mobil
Shkenca Kompjuterike - 25/01/2005
Kapėset e ferritit, tė ngjajshme me ato qė gjinden nė kablla tė printer-ėve, kanė aftėsi tė ndalin rrezatimin e telefonave mobil. Kur kėto kapėse vendosen nė tela tė cilėt pėrdoren pėr biseda "hands-free", pra me dėgjuese dhe mikrofon, ndalet pėrhapja e rrezatimit pėrmes telave....Robotat muzikant nė Julliard School
Shkenca Kompjuterike - 25/01/2005
Shumė mė shumė robotat janė duke u bėrė pjesė e jetės tonė. Kėtė muaj nė Paul Hall tė Julliard School, shkollė e mirėnjohur pėr muzikė dhe arte, do tė mbahet RoboRecital-i. RoboRecitali ėshtė koncert i ekzekutuar tėrėsisht nga robotėt. Muajin e ardhshėm,...Shtypja e lėkurės sė njeriut
Shkenca Kompjuterike - 21/01/2005
Shkencėtarėt nga Manchester University kanė krijuar shtypės i cili ka aftėsi tė shtyp lėkurė tė njeriut. Duke pėrdorur principet e njejta tė ink-jet printer-it, hulumtuesit arritėn tė riprodhojnė qelizat e lėkurės dhe t'i shtypin ato. Pajisja i merr parametrat si dimensionet e lė...Bluetooth nė veshje
Shkenca Kompjuterike - 18/01/2005
Motorola dhe Oakley janė duke bashkėpunuar pėr tė krijuar syza/dėgjuese me Bluetooth. Detalet e dizajnit do tė lėshohen nė mes tė 2005. Zhvillimi i veshjeve tė tilla do tė lejon liri tė lėvizjės pėr dėgjuesin.Silikoni Magnetik
Shkenca Kompjuterike - 17/01/2005
Shkencėtarėt nė College of Nanoscale Science and Engineering (CNSE) nė University of Albany kanė publikuar njė hulumtim i cili do tė lejon zhvillimin e qipave tė Silikonit me aftėsi magnetike. Zhvillimi i pajisjeve tė tilla do tė ndikon nė krijimin e pajisjeve elektronike tė bazu...Hapet kodi pėr Distributed Environment Computing
Shkenca Kompjuterike - 16/01/2005
Open Group lajmėroi qė kodi pėr Distributed Computing Environment (DCE) do tė hapet nėn licencėn LGPL. DCE ėshtė bashkėsi e teknologjive tė hapura, standarde industriale, pėr zhvillimin e kompjuterikės sė distribuar. Hapja e DCE do tė lejon qė ajo tė bėhet mė e pėrdorshme nė ark...Samsung - telefoni qė pėrcjell lėvizjet 3D
Shkenca Kompjuterike - 16/01/2005
Samsung lėshoi telefonin i cili ka aftėsi tė njohjės sė lėvizjės 3D. Modeli SCH-S310 ėshtė i pajisur me 'matės tė nxitimit' qė ka aftėsi tė llogarit dhe pėrcakton lėvizjėn nė hapėsirė 3 dimensionale. Kjo teknologji llogarit drejtimin dhe shpejtėsinė e lėvizjės....Kompresioni i JPEG pamjeve deri nė 30%
Shkenca Kompjuterike - 16/01/2005
Kompresimi i JPEG pamjeve (skedave) nuk ka aq shumė sukses. Kompresimi me formatet si gzip apo rar zvogėlojnė skedėn pėr vetėm 1% - 2%. Tani, krijuesit e paketės kompresuese Stuffit, kanė lėshuar njė algoritėm testues i cili ka aftėsi tė komopreson skedat e tilla deri nė 30%....Kėrkimi i shėnimeve pėrmes fotografive
Shkenca Kompjuterike - 13/01/2005
Pėrderisa ne fotografojmė me kamera digjtiale dhe me celular, Hartmut Neven, hulumtues i vizionit tė kompjuterėve, ėshtė duke e zhvilluar njė sistem me tė cilin ne mundemi tė kėrkojmė shėnime pėrmes fotografive. Pra, sė pari e shkarkojmė imazhin/fotografinė nė kėtė sistem,...