PDA

View Full Version : Depresioni i baballareve ndikon te foshnjat meshkuj


ARVANITI
26-06-05, 19:30
Depresioni i baballareve ndikon te foshnjat meshkuj


Megjithėse rastet e depresionit pas lindjes prekin zakonisht nėnat, studiuesit besojnė qė ky fenomen vėrehet edhe te baballarėt dhe kjo mund tė ndikojė nė sjelljen e fėmijės gjatė viteve tė para tė jetės, njoftuan sot njė grup shkenctarėsh britanikė. Sipas studiuesve foshnjat meshkuj ndikohen mė sė shumti nga gjendja e depresionit tė baballarėve tė tyre dhe kanė dy herė mė shumė probleme sjelljeje nė vitet e para tė jetės krahasuar me fėmijėt e tjerė. "Zbulimi ynė tregon se depresioni atėror ka njė efekt tė veēantė dhe tė vazhdueshėm tė dėmshėm nė sjelljen dhe zhvillimin emocional tė fėmijėve tė tyre nė fazat e para tė jetės", deklaroi Dr. Paul Ramchandani nga Universiteti i Oksfordit. Nė njė raport tė publikuar nė gazetėn mjeksore "The Lancet" thuhet qė Ramchandani me ekipin e tij studiuan sjelljen dhe shėndetin mendor tė 12 800 ēifteve gjatė pak javėve tė para pas lindjes sė fėmijėve tė tyre dhe pak kohė para se fėmijėt tė mbusnin dy vjeē. Gjithashtu ekipi shkencor studioi zhvillimin emocional dhe sjelljen e fėmijėve kur ata ishin tre vjeē nėpėrmjet plotėsimit tė njė pyetėsori nga nėnat e tyre.

"Lidhja midis zhvillimit emocional tė djemve dhe depresionit qė vuajnė baballarėt e tyre ėshtė shumė i dukshėm", deklaroi Ramchandani. "Ndoshta nė veēanti djemtė janė mė tė ndjeshėm ndaj efekteve tė kujdesit prindėror nga baballarėt pėr arsye tė njė lidhje tė ndryshme midis babait dhe djalit", shtoi ai. Depresioni i prindėrve pas lindjes sė fėmijėve ėshtė njė fenomen i njohur qė prek rreth 13 pėr qind tė nėnave tė reja. Simtomat e saj variojnė nga tė mesme deri te mė tė rėndat. Njė studim i mėparshėm kishte zbuluar se tre pėr qind e baballarėve shfaqnin shenja tė depresionit pas lindjes sė fėmijės sė tyre. "Ndikimi i baballarėve nė vitet e para tė jetės sė fėmijėve nuk ėshtė konsideruar i rėndėsishėm nė tė kaluarėn", theksoi Ramchandani. "Megjithėse studimi ynė duhet tė vertetohet plotėsisht dhe tė zgjerohet me hulumtime tė tjera, ne besojmė se gjendja e depresionit te tė dy prindėrit pas lindjes sė fėmijės duhet tė trajtohet seriozisht", shtoi ai.
****

doGzona
28-08-05, 16:10
Depresioni mė i pėrhapur nga ē’mendohej

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė thotė se rreth 6 pėr qind e burrave dhe pothuajse 10 pėr qind e grave preken ēdo vit nga depresioni. Personat e sėmurė mund tė shfaqin shenja tė dėshpėrimit, pagjumėsisė ose tė pamundėsisė tė pėrfshirjes nė jetėn e pėrditshme.

Sipas njė studimi tė botuar nė buletinin e Shoqatės Mjekėsore Amerikane, nė Shtetet e Bashkuara, pėr shembull, 16 pėr qind e popullsisė sė rritur vuan nga njė shkallė a lartė depresioni. Autorja e kėtij studimi, zonja Kathleen Merikangas e cila punon tek Instituti Kombėtar i Qeverisė amerikane pėr Shėndetin mendor, thotė se sėmundja e depresionit ka njė shpėrndarje mė tė madhe nga sa mendohej.

“Depresioni i thellė ėshtė shkaktari kryesor i paaftėsisė nė mbarė botėn. Sėmundja e depresionit, pėr nga pėrmasat, ka kaluar edhe sėmundjen e zemrės, e cila deri mė 1996 ishte shkaktari kryesor i paaftėsive.
Depresioni ndeshet shumė mė shpesh tek femrat sesa te meshkuj. Por studiuesit shtojnė se shpesh meshkujt e kanė shumė mė tė vėshtirė ta identifikojnė sėmundjen. “Ka rėndėsi tė pranohet fakti se meshkujt e prekur nga depresioni mund tė mos pėrputhen plotėsisht me imazhin qė kemi krijuar ne pėr depresionin”.
Ka mė shumė tė ngjarė qė gratė tė flasin pėr ndjenja dėshpėrimi dhe faji. Ndėrsa burrat ndjejnė mė tepėr kėputje dhe mungesė durimi si dhe humbjen e interesit pėr punėn.

Si burrat ashtu edhe gratė preken nga depresioni si rrjedhojė e njė ēekuilibri kimik nė tru. Por meshkujt shpesh reagojnė ndryshe ndaj depresionit: “Shpesh tek meshkujt vėrehet njė izolim social, qė nė fakt ėshtė njė sinjal shumė i rėndėsishėm i problemit”, thotė doktor Insel.

Studimet e mėparshme nė Shtetet e Bashkuara theksojnė se numri i personave qė vuajnė nga depresioni rritet nga njė brez nė tjetrin. Ndėrsa mė parė mendohej se kjo sėmundja prekte kryesisht personat nė moshė mesatare dhe tė thyer, tani kjo sėmundje prek edhe personat nė moshė tė re nė mbarė botėn.

Me pėrhapjen e sėmundjes, ėshtė pėrhapur edhe niveli i terapisė pėr trajtimin e saj. Disa ilaēe tė pėrdorura kundėr depresionit kanė dhėnė rezultate pozitive nė drejtim tė pėrmirėsimit tė gjendjes. Edhe psikoterapia, ka patur rezultate pozitive. Ajo qė rekomandohet si kura mė e mirė ėshtė njė kombinim i psikoterapisė dhe trajtimit me ilaēe.

Por vendet nė zhvillim ndodhen nė njė pozitė tė vėshtirė pasi ato nuk kanė ilaēet pėr trajtimin e sėmundjes. Paul Bolton, punon pranė sektorit tė Shėndetėsisė Publike nė Universitetin John Hopkins.

“Ilaēet kushtojnė shumė. Ilaēet qė pėrdoren pėr trajimin e depresionit japin efekte anėsore dhe shpesh abuzohet mė sasinė e ilaēeve tė pėrdorura. Ka edhe njė problem tjetėr sepse ndryshe nga ilaēet e pėrdoruara pėr tė kuruar sėmundjet infektive, ilaēet qė pėrdoren pėr tė trajtuar depresionin merren pėr njė kohė tė gjatė si muaj dhe vite.”

Depresioni sjell pasoja tė rėnda ekonomike. Njė studim tjetėr i botuar nė Buletinin e Shoqatės Mjekėsore Amerikane tregon se depresioni nė Shtetet e Bashkuara u shkakton kompanive 44 miliard dollarė humbje nė vit si rezultat i rėnies sė prodhimtarisė. Personat e prekur nga sėmundja mungojnė shpesh nė punė dhe nuk e kryejnė detyrėn e tyre siē duhet. Autori kryesor i kėtij studimi Walter Stewart, thotė se personat e prekur nga sėmundja kanė njė rendiment 3 herė mė tė vogėl sesa personat e shėndoshė.


“Pavarėsisht se depresioni nuk ėshtė njė sėmundje e pėrgjithshme nė rradhėt e fuqisė punėtore, kjo sėmundje sjell pasoja shumė negative. Shumė prej pasojave tė sėmundjes janė tė padukshme.”

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė thotė se shumica e studimeve pėr pasojat ekonomike tė depresionit janė zhvilluar nė vendet e zhvilluara. Megjithatė ai shton se pasojat e depresionit mbi ekonominė nė pėrgjithsėsi janė tė larta edhe nė vendet e tjera.

Psikologu
02-01-06, 06:30
Depresioni si depresion ka shumė menyra tė tij tė cilat nuk munden tė jenė trasheguese , por me shumė imponuese .
Prinderit ne depresion duhet tė ken kujdes qė cdo here tė sillen mirė dhe me durim me femijet e vetė , dhe edhe pse ėshtė paksa e veshtirė , ju preferoj qė tė shumten e rasteve tė i ikni ngjyres sė bardhė ne dhomė ose kuzhinė, rrezatimeve tė drites aferė PC etj, dhe tė shmten e rasteve sidomos ne mebgjes ta kaloni nė vetmi dhe qetesi tė madhe.
Tė jesh nen ndikimin e depresionit duhet tė kuptohesh fare mirė edhe nga vetė ata qė janė nė tė njejtin ndikim , ose tė kerkohet ndihmė nga Psikologet ose mjeket.
Asgjė nuk ėshtė jonormale tė jesh nenndikimin e depresionit sepse keto shfaqen edhe nga shumė natyra tė ndryshme , jo vetem n“ga problemet familjare , shpirterore , por edhe nga ato natyrore.
Depresioni behet aq me i madhė tek njeresit tė ciet luftojnė me frymen (eren ) dhe mbi ketė edhe krijojn dituri tė gabuara , duke harruar se cdo here e me shumė sharrojnė ne depresione tė llojeve tė ndryshme.