PDA

View Full Version : Njoftim


at|n|
28-06-05, 10:42
selam alejkum

Radio"KOSOVA E LIRĖ"ju paraqet ciklin e ligjeratave me pėrmbajtje fetare,kulturore,edukative "Ta njohim tė vėrtetėn"nga Prof.Dr.Shefqet Krasniqi,profesor ne fakultetin e studimeve islame ne Prishtinė dhe imam ne xhaminė e madhe gjithashtu ne Prishtinė.

Emisioni ėshtė i drejtpėrdrejt dhe kontaktues ne ditėn e marte me fillim nga ora 21:15 deri ne orėn 24:00. Si dhe transmetim te Xhumas diten e premte duke filluar nga ora 22:00

Radio"KOSOVA E LIRĖ" 94.2 Fm Stereo

Ata qė gjenden jashte Kosoves ose edhe ata qė nė Kosovė frekuencat e kėsaj radioje nuk i kapin, emisionin mund ta degjojnė permes Radio Krenaria nė www.krenaria.com

at|n|
28-06-05, 16:17
at|n| , ju falemnderoj vllai dhe inshaALlah ligjeratat e Dr.Shefqetit do te ndegjohen edhe neper internete ne KUmanova , besoj qe do jene te mireseardhura .

Zoti i shperbleft ata qe kan marre nje iniciativ te tille .

Ju pershendes vllaqko

Selam Alejkum we Rahmetullah .

alejkum selam
vllaqko une nuk e di si shkon permes internetit sepse une e ndegjoj radion, por ti sonte nese ke mundesi provo se si po shkon kjo pune pra a mund te ndegjohet permes internetit, na tregon qe pastaj edhe te tjeret te kene mundesi te perfitojne.

at|n|

Vajza...
28-06-05, 16:29
selam alejkum shume njoftim i mire ky per ata qe nuk e din dhe nuk e degjojn kete emision se evertet eshte shume i mire...All-llahu te shperbleft at|n| ....

xheti
28-06-05, 16:43
SELAM ALEKUM A QDO TE MARTE KA A PO

Vajza...
28-06-05, 17:39
Po cdo te marte eshte i drejtpėrdrejt dhe kontaktues ne ditėn e marte me fillim nga ora 21:15 deri ne orėn 24:00. Si dhe transmetim te Xhumas diten e premte duke filluar nga ora 22:00

Radio"KOSOVA E LIRĖ" 94.2 Fm Stereo

hasanmehmeti
28-06-05, 20:35
selamualejkum musliman

Per te gjithe ata musliman qe gjenden ne vendet ku nuk kane mundesi permes valeve te radio Kosoves se Lire ti ndegjojne keto programe

ateher keni mundesi permes Interentit
dhe shkoni ne kete linke qe e ka sjelle vellau ne fillim

www.krenaria.com

dhe pastaj ne pjesen e siperme te kesaj faqe shkruan RADIO KRENARIA dhe mjafton te klikoni atu ne orarin e ligjeratave dhe ti ndegjoni keto ligjerata .

Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon Allahut suphanehu we Ta Ala

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

hasanmehmeti
15-06-07, 20:10
Esselamualejkum musliman

Desha ti njoftoj te gjithe vellezerit dhe motrat e besimit Islam por edhe bashkombasit tjere qe gjenden ne Gjermani por edhe ne vendet fqinje dhe qe kan mundesi te marrin pjese ne ligjeratat qe do mbaj Prof.Dr Shefqet Krasniqi, //imam ne Xhamin e Madhe ne Prishtine dhe profesore ne Fakultetin Islame po ne Prishtine, // ne Stuttgart , perkatesisht Feuerbach.

Adressa eshte :

Stuttgarter Str.72 B. Feuerbach.

Ligjeratat fillojne InshaAllah qe neser pas ores 14:00 ne lokalet e Xhamis Shqipetare e vazhdojne ne nje cikel deri te Merkuren diten kur Profesori kthehet ne vendlindje prap.

Per me shume informacione rrethe cikelit te ligjeratave do gjeni diten e pare te fillimit te tyre.

Ndersa Lutja jone e fundit eshte:
Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon Krijuesit te Qiellit dhe Tokes dhe qka ka brenda ketyre.

esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam
hasani

hasanmehmeti
10-08-07, 17:11
Esselamualejkum Musliman .


Ju bej me dije rrethe Seminari i tretė qe organizohet nga qendra "Imam Albani" nga Kosova.


Ligjėratat dhe tribunat do tė mbahen nga data 09 Gusht 2007 deri mė 14 Gusht 2007

Biografitė e dijetarėve

Shejh Felah Ismail Mendekar

Ka lindur nė Kuvajt nė vitin 1950. Ka diplomuar nė Universitetin Islamik tė Medines ndėrsa studimet e larta tė magjistraturės dhe ato tė doktoraturės i ka pėrfunduar poashtu nė Universitetin Islamik tė Medines, nė degėn e Akides. Ka qenė nxėnės i dijetarėve tė mėdhenj tė kohės, nė mes tyre shejh Hammad el-Ensariu rahimehullah dhe shejh Abdul-Muhsin el-Abbad, Allahu e ruajtė, etj. Tani ėshtė profesor nė Univesitetin e Kuvajtit.
Shejh Hamed Muhammed el-Haxhirij

Ka diplomuar nė Universitetin Islamik tė Medines ndėrsa studimet e larta tė magjistraturės dhe ato tė doktoraturės i ka pėrfunduar poashtu nė Universitetin Islamik tė Medinės, nė degėn e Fikhut. Ka qenė nxėnės i dijetarėve tė mėdhenj tė kohės, nė mes tyre shejh Abdul-Muhsin el-Abbad Allahu e ruajt, shejh Salih Suhejmi, shejh Ali Nasir Fekihu, Allahu i ruajtė, etj. Tani ėshtė profesor nė Univesitetin e Kuvajtit.
Shejh Halid el-Kahtanij

Ka diplomuar nė Universitetin Islamik tė Medines ndėrsa studimet e larta tė magjistraturės dhe ato tė doktoraturės i ka pėrfunduar poashtu nė Universitetin Islamik tė Medinės, nė degėn e Akides. Ka qenė nxėnės i dijetarėve tė mėdhenjė tė kohės, nė mes tyre shejh Abdul-Muhsin el-Abbad Allahu e ruajt, shejh Salih Suhejmi, shejh Ali Nasir Fekihu, Allahu i ruajtė, etj. Tani ėshtė profesor nė Kuvajtit.


Titujt e ligjeratave , orarin e me shume mund te gjeni ne faqen e internetit:
http://www.qendraimamalbani.net/Default.html

ndersa degjimin e drejteperdrejte me degjim dhe shikim permes kameres mund ta beni ne Chatin e faqes se mesiperme nen kete adrese:

http://qendraimamalbani.net/chat/

Allahu na mundesofte ne dhe ju te perfitojme nga dija e atyre qe kane njohuri per fene Islame .


esselamualejkum
hasani

Dilaver
11-08-07, 01:21
Kush na qenka kjo far qendre imam albani ( me shkronja tė vogla)
Ligjėratat:
(17:00 – 18:00) "Gjashtė Parimet" e shejh Muhammed Abdulvehabit - shejh Felah Ismail.

Kėnd po e fton nė kėto ligjerata, ku ligjerohet pėr spiun e tradhtar tė besimit islam?
Kėnd po e fton me ja shperla trurin me gėnjeshtra e prralla tė njerezve tė qmendur?

ubejd
13-08-07, 09:47
Kush na qenka kjo far qendre imam albani ( me shkronja tė vogla)
Ligjėratat:
(17:00 – 18:00) "Gjashtė Parimet" e shejh Muhammed Abdulvehabit - shejh Felah Ismail.

Kėnd po e fton nė kėto ligjerata, ku ligjerohet pėr spiun e tradhtar tė besimit islam?
Kėnd po e fton me ja shperla trurin me gėnjeshtra e prralla tė njerezve tė qmendur?

i ke then keto fjal e e nikun e ki

Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.

hasanmehmeti
08-11-07, 14:32
Selam alejkum.

Ftoheni qe te merreni pjesė nė Shfaqjene Filmit
Dokumenatar "Diturua e Fshehtė e Islamit"
Njė prodhim gjerman ,i cili arriti suksese dhe diskutime tė mėdha nėpėr
Evropė nė edukimin dhe ndryshimin e mendjes sė njeriut i cili paraqet
njė histori tė fshehtė me shekuj, se po tė mos ishin konfliktet nė mes
kulturave, njerėzit do ta pranonin mė lehtė njėri tjterin nė botėn e
qytetėruar.
Nė kėtė dokumentar trajtohet tema e pėrplasjes dhe e konfliktit nė mes
dy kulturave, njėra e fsheh tė vėrtetene ndėra tjetervazhdon ta zbardh
atė,se njrėzit nuk duhet tė frikėsohen nga e drejta dhe everteta.
Konflikti i cili mbretėron ende nė kėtė kohė, dhe ku mėsojmė me shumė
nga njeri tjetri dhe e kuptojmė mė mirė njėri tjetrin atėherė ndoshta
njė ditė do tė zgjidhet ky kofliket

E shtune me10.11.2007 nė ora 18:30
Shtėpia e Kulturės Vushtrriv

hasanmehmeti
14-11-07, 18:17
http://img118.imageshack.us/img118/1765/terminezvicerrev1.jpg (http://imageshack.us)

hasanmehmeti
07-12-07, 01:25
Selam alejkum Musliman.

Ftoheni qe te merreni pjesė nė Shfaqjene Filmit
Dokumenatar "Diturua e Fshehtė e Islamit"
Njė prodhim gjerman ,i cili arriti suksese dhe diskutime tė mėdha nėpėr
Evropė nė edukimin dhe ndryshimin e mendjes sė njeriut i cili paraqet
njė histori tė fshehtė me shekuj, se po tė mos ishin konfliktet nė mes
kulturave, njerėzit do ta pranonin mė lehtė njėri tjterin nė botėn e
qytetėruar.

Te premten me 07.12.2007 nė ora 18:30

Nė Shtepin e Kulturėd "Hivzi Sylejmani" Ferizaj


Hyrja gratis

.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .....................

Ligjerata nga Mr.Zelije Sulejmani

Diten e Xhuma me date: 07.12.07 nga ora 13:00 ne Xhamin e Basel-it (BS)

Diten e Xhuma me date:07.12.07 nga ora 20:00 ne Xhamin e Will-it (TG)

Diten e Shtune me date:08.12.07 nga ora 13:00 ne Xhamin e Regensdorf-it (ZH)

Dite e Shtune me date 08.12.07 nga ora 20:00 ne Xhamin e Kradolf-it (TG)

Diten e Dielle me date 09.12.07 nga ora 14:00 ne Xhamin e Buchs-it (SG)


.................................................. .................................................. ...............................................

Ligjėrat pėr motrat muslimane

diten e shtunė me datė 15.12.2007 , nga ora 15:00
nė Xhamin Ikre (Austria - Wien ).................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .....................

Tribunė nė Xhamin e Brugg-ut
Mė datėn 8. Dhjetor 2007 mbas
Namazit sė Jacisė mbahet tribun
nė Xhamin e Brugg-ut.
Tema: „Rinia nė Perendim“

Ligjėruės tė ftuar janė:
Nimetullah ef. Beqiri
Sherif ef. Sherifi
Alban ef. Osmani
Bejtullah ef. Elezi

Vendi i tribunės:
Albanisch-Islamischer Verein Brugg
Aarauerstrasse 96 b
5200 Brugg

E-mail: [email protected]
Nat.: 076/474 63 49 ose 076/544 48 63
esselamualejkum we rahmetullahi teAla we bereketuhu we magfiretuh vellezer dhe motra Musliman

hasanmehmeti
29-01-08, 22:40
SIMPOZIUM KOMBETAR
INTEGRIMI I SHQIPTAREVE NE EUROPE DHE VLERAT QE ISLAMI PERCJELL NE KETE INTEGRIM
program tentativ
Simpoziumi do te mbahet me date 02/02/2008,
ne qytetin e Kavajes, ne oren 10.00- Muslimanet shqiptare dhe integrimet europiane
Nexhat Ibrahimi

- Kushtet dhe standartet per integrim. Kerkesa islame perpara se te jene standarte per integrim
Kreshnik Osmani

- Te drejtat e njeriut ne islam
Muhamed Hoxha

- Angazhimi i muslimaneve shqiptare ne proceset integruese, pergjegjesi fetare dhe kombetare
Dr. Bedri Selmani

- Grate muslimane ne Kosove dhe integrimi europian
Besa Ismaili

- Mesim-besimi ne procesin arsimor dhe roli i tij ne integrim
Bashkim Aliu

- Trajtimi i problemeve te Islamit ne literaturen perendimore
Abdi Baleta

- Universalizmi dhe globalizmi
Prof. Sabri Bajgora

- Mirekuptimi fetar ne Shqiperi si vlere e integrimit te shqiptareve ne Evrope
At Nikolla Marku

- Gjeopolitika shqipetare ne Ballkan dhe faktori islam
Prof. Nazmi Maliqi

- Perdorimi politik i islamofobise dhe ne Shqiperi pas renies se komunizmit
Olsi Jazexhi

- Afirmimi i islamit universal si alternative e disa konvencave lokale
Prof. Milazim Krasniqi

- Muslimanet e Malit te Zi, nje kendveshtrim i shkurter historik
Ef. Isuf Gjokaj (Myfti i Republikes se Malit te Zi)

- Qendrimet institucionale dhe individuale ndaj fushatave konvertuese
Prof. Bajram Xhafa

- “ Islami europian”, realitet apo sajese?
Dr. Xhabir Hamiti

- Roli i muslimaneve shqiptare evropiane ne dialogun midis qyteterimeve
Bujar Shehu

- Islami si besim dhe Islami si politike. (‘’Feja civile ’’ dhe ‘’Fetarizmi politik’’)
Ajni Sinani

- Debatet per anetarsimin e Shqiperise ne Konferencen e vendeve islamike
Selim Gokaj

- Marredheniet e muslimaneve shqiptare ne laicizmin post modern
Dr. Zekeria Bajrami

- Diaspora Shqiptare dhe Karta e muslimaneve te Europes
Ramiz Zeka

- Islami ne Europe dhe Norvegjia - nje shembull i integrimit te muslimaneve
Ef . Refik Gerbeshi

- Intregrimi i shqiptareve ne Europe, imponim apo deshire
Fuad Ramiqi

- Pozita e gruas ne islam, nje shans per integrim
Ilda Mahmudai

- Edukimi Islam ne shoqerine e sotme shqiptare
Faik Miftari

- Roli i intelektualeve muslimane shkodrane ne jeten shoqerore te qytetit gjate shekullit te 19 dhe gjysmes se pare te shekullit te 20, nje shembull per tu ndjekur dhe ne trevat e tjera shqiptare :
Nexhmi Bushati

- Identiteti i shqiptareve, Islami dhe sfidat integruese Europiane
Halil Ibrahimi

- Nevoja e popujve per persosmerine islame
Elvis Naēi

- Arritjet ne rigjallerimin e islamit ne Shqiperi
Referuesi : K.M.SH

- Bashkepunimi institucional i bashkesive muslimane ne Ballkan
Referues nga Bashkesia Islame Kosoves

- Roli i muslimaneve shqiptare ne formimin dhe ruajtjen e identitetit kombetar
Hadi Bushati dhe Bashkim Bajraktari

- Integrim apo shkrirje
Redi Shehu

- Profeti Muhamed (a.s) , ndjekes i zhvillimeve me te rendesishme nderkombetare te kohes se tij
Eduart Thartori .

- Monitorimi i mediave shqiptare dhe Islami
Roald Hysi

- Vlera qe mund dhe duhet ti ofrojne shoqerise muslimanet
Justinian TopulliShenim :
Nje kopje e referateve do te dorezohen tek organizatoret e simpoziumit me qellim botimin e referateve ne nje liber. Nese deshirojne referuesit te na sjellin nga nje fotografi (mund ta bejme edhe diten e mbajtjes se simpoziumit ) me qellim qe ne ate liber cdo teme te shoqerohet me fotografine e referuesit .

FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
TIRANĖ

hasanmehmeti
28-02-08, 17:33
Selam alejkum.

Ftoheni qe te merreni pjesė nė Shfaqjene Filmit
Dokumenatar "Diturua e Fshehtė e Islamit"
Njė prodhim gjerman ,i cili arriti suksese dhe diskutime tė mėdha
nėpėr Evropė nė edukimin dhe ndryshimin e mendjes sė njeriut i cili
para njė histori tė fshehtė me shekuj, se po tė mos ishin konfliktet
nė mes kulturave, njerėzit do ta pranonin mė lehtė njėri tjterin nė
botėn e qytetėruar.

Te Hėnėn me 10.03.2008 nė ora 18:00
Nė "Muzeu Historik Kombetar" Tiran
Hyrja gratis
.................................................. .................................................. .............................
Tribune fetare

"Femra para dhe pas Islamit - marredheniet e saj me familjen"


Ligjerueset: Sumeja Peza-Idrizi dhe Rejhane Taqe - Ymeri (nga Shqiperia qe jetojne dhe veprojne ne Maqedoni)
Organizator: Sektori i femres prane Forumit Rinor Islam - Kumanove
Data: 29.02.2008 (neser,e premte)
Ora: 14:00
Vendi: Restorant Adiatiku - Kumanove


.................................................. ...............................................


Tribun Fetare

Tė hėnėn me 03.03.2008 nga ora 15.00 nė restorantin "Glas House"nė Prishtinė
do mbahet insha'Allah tribun fetare pėr femra me temėn :"Tė drejtat e femrės nė Islam",ftoheni tė mirrni pjesė dhe njoftoni edhe tė tjerat...

Ardhja e juaj na nderon!

hasanmehmeti
18-03-08, 21:02
Formohet Kėshilli Koordinues pėr Mbrojtjen e Vlerave Islame nė Ballkan

Podgoricė, 9 mars 2008 - Nė takimin e fundit tė Reis ul Ulemave tė vendeve
ballkanike qė u mbajt nė Podgoricė tė Malit tė Zi, edhe njė herė u
diskutua rreth ēėshtjeve mė tė rėndėsishme me tė cilat pėrballen
Bashkėsitė Islame tė vendeve ballkanike.
Nė kėtė takim morėn pjesė krerėt fetarė dhe udhėheqėsit e Bashkėsive
Islame tė: Turqisė nė krye me Prof. Dr. Ali Bardakoglu dhe zėvendėsit tė
tij Mehmed Gjyrmez, nga Maqedonia delegacionin e udhėhiqte Reis ul Ulema
H. Sulejman ef. Rexhepi, nga Kosova - Mufti Naim Tėrnava, nga Bullgaria -
Mufti Mustafa Alish, nga Shqipėria H. Selim Muēa, nga Greqia zona e
Thrakisė kishte dy pėrfaqėsues, nga qyteti Skeēe ishte H. Ahmet Mente,
ndėrsa nga qyteti i Gymulxhinės ishte H. Ibrahim Sherif. Bashkėsia Islame
e Malit tė Zi edhe pse me njė numėr mė tė vogėl tė besimtarėve islamė
(rreth 120 mijė) ishte nikoqire e kėtij takimi.

Fillimisht kjo pėrbėnte njė simbol shprese dhe ngritje morali pėr tė
gjithė muslimanėt qė jetojnė nė kėtė vend, por edhe si njė dėshmi pėr
pėrpjekjet qė i ka bė Qeveria e Malit tė Zi, pėr ta pėrmirėsuar
bashkėjetesėn dhe tolerancėn fetare mes etnive qė jetojnė nė kėtė vend.
Takim e hapi nikoqiri i kėsaj mbledhje Kryetari i Bashkėsisė Islame tė
Malit tė Zi Rifat Fejziē i cili u dėshiroi mirėseardhje tė gjithė tė
pranishmive nė kėtė takim.

Ai shprehu kėnaqėsi tė madhe sepse pėr herė tė parė nė vendin e tij
qėndronte Shehu Islam dhe prijėsit e Bashkėsive Islame tė vendeve
Ballkanike. Fillimisht tė gjithė tė pranishmit ia uruan Kryetarit tė
Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Mufti Naim Tėrnavės, pavarėsimin e shtetit
mė tė ri tė Botės - Republikėn e Kosovės, duke i dėshiruar atij dhe
Shtetit tė tij pėrparim dhe sukses nė tė ardhmen. Mė pas fjalėn e mori
Kryetari i Bashkėsisė Fetare tė Turqisė Prof. Dr. Ali Bardakoglu, i cili e
pėrsėriti edhe njė herė, se ky takim, ashtu siē ishte ai i Sofjes para
disa muajve, nuk kanė asnjė qėllim politik apo ndonjė prapavijė tė
prapshtė, por bėhen me qėllim qė miqtė ti qajnė hallet bashkėrisht, duke i
shprehur pa hezitim tė mirat dhe peripecitė me tė cilat pėrballemi nė
ditėt e sotme.

Kryetari i Bashkėsisė Islame tė Maqedonisė Reis ul Ulema H. Sulejman
ef.Rexhepi para se tė shpaloste raportin e tij pėr BIM, propozoi qė kėtij
grupi tė prijėsve dhe kėtyre takimeve nė tė ardhmen t’u ngjitet njė emėr.
Ai propozoi qė ky trup tė emėrtohet Kėshilli Koordinues pėr Mbrojtjen e
Vlerave Islame nė Ballkan, si pjesė e Konferencės Islamike Evro –
Aziatike, me ē’rast u pranua njė zėrit nga tė gjithė tė pranishmit nė
sallėn e konferencės.

Mė pas H. Sulejman ef. Rexhepi para tė pranishmėve shpalosi problemet dhe
nevojat me tė cilat pėrballet BIM, gjatė procesit tė decentralizimit dhe
ndėrtimit tė objekteve fetare nė vend. H. Sulejman ef. Rexhepi edhe njė
herė pėrsėriti nevojėn pėr finalizimin e godinės sė Fakulltetit tė
Shkencave Islame me qėllim qė tė formohen kushte sa mė volitshme pėr
zgjerimin e kapaciteteve tė kėtij fakulteti dhe rikthimin e tij nė njė
qendėr tė mirėfilltė prej ku do tė dalin kuadrot e reja me perspektivė pėr
tė ardhmen.

Efendi Sulejmani gjithashtu propozoi qė takimi i ardhshėm tė mbahet nė
shtetin mė tė ri tė Evropės – Republikėn e Kosovės, me ē’rast u pranua si
propozim nga tė gjithė tė pranishmit. Mė pas fjalėn e morėn tė gjithė
prijėsit fetarė duke shpaluar njė raport tė pėrgjithshėm pėr problemet me
tė cilat hasin nėpėr vendet e tyre, dhe diskutuan rreth ēėshtjeve qė i
tangojnė muslimanėt nė gjitha vendet e Ballkanit.

Pas kėsaj konference, tė pranishmit u ftuan nga Presidenti i Malit tė Zi,
z. Filip Vujanoviē i cili kishte shtruar njė darkė solemne pėr nder tė
Reis ul Ulemave tė Ballkanit. Gjatė tėrė kohės, mediumet e Malit tė Zi,
televizionet, radiot dhe gazetat e ndoqėn nga afėr konferencėn dhe darkėn
e shtruar te presidenti, duke i dhėnė edhe njė herė njė jehonė tė madhe
kėtij Kėshilli. Mesazhi qė u dha nga Mali i Zi, ishte qė muslimanėt e
Ballkanit tė vazhdojnė tė kultivojnė vlerat dhe tė respektojnė njėri
tjetrin, pa dallim tė fesė dhe kombėsisė, ndėrsa dallimet tė bėhen pjesė e bashkimit me fqinjėt, e jo shkak pėr ndarje me ta.

hasanmehmeti
18-03-08, 21:13
Njoftim nga Qendra Islame "EMTEC" per Motrat Myslimane ne Prishtine se te Enjten me daten 20.03.2008 ne ora 17:00 do mbahet seminari me temen:

"DIABETI"

Ligjeron: Dr.Valbone Bajraktari

Adresa:Rr.Rexhep Mala Nr.28
Prishtine (afer Menzes se Studenteve).

.................................................. .................................................. .................................


LAJMĖRIM NGA Q.K.SFERA(FONDAKOSI )-TRIBUNĖ‏


ESELAMU ALEJKUMLAJMĖROHEN TĖ GJITHA TĖ INTERESUARAT SE ME DATĖN 21.03.08 ORA 15.30 NĖ Q.K.SFERA(FONDAKOS) DO TĖ KETĖ TRIBUNĖ FETARE NGA HOXHĖ: ENIS RAMA.
ME TEMĖN:”SHFRYTĖZIMI I KOHĖS NĖ PUNĖ TĖ MIRA”.
Q.K.SFERA GJENDET NĖ RRUGĖN "REXHEP MALA" PĖRBALLĖ MENZĖS SĖ STUDENTAVE ,RRUGICA NĖ TĖ MAJTĖ ,KONKRETISHT PĖRBALLĖ UNIVERSITETIT "RIINVEST"

Preshevar
24-03-08, 23:00
Sesion shkencor, kushtuar jetės dhe veprės sė Myderriz Sherif AhmetitNe nderim te jetės dhe veprės sė Myderriz Sherif Ahmetithttp://mesazhi.com/images/news/4176.jpg

Sesion shkencor, kushtuar jetės dhe veprės sė Myderriz Sherif Ahmetit


Prishtinė, 18 mars 2008


Me rastin e 10 vjetorit tė vdekjes sė myderrizit tė njohur, haxhi Sherif ef. Ahmetit, Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės nė bashkėpunim me Fakultetin e Studimeve Islame dhe me Medresenė e Mesme "Alaudin" nė Prishtinė me daten 14 prill 2008, organizon: Sesion shkencor, kushtuar jetės dhe veprės sė Myderriz Sherif Ahmetit. Me kete rast ju eshte bere thirrje te gjithe ish - nxenesve, ish bashkepunetoreve, ish studenteve dhe bashkekohanikeve te myderriz Sherif Ahmetit qe te kontribuojne me materiale, foto, dorėshkrime, kujtime tė shkruara tė cilat do tė ekspozohen (ato qė janė pėr ekspozim) dhe do to botohen nė njė botim tė veēantė.


Tezat pėr sesion do tė jenė :- Rruga jetėsore e myderriz Sherif Ahmetit;

- Myderriz Sherif Ahmeti pishtari i arsimit;

- Myderriz Sherif Ahmeti myderriz dhe pedagog nė Medresenė "Alaudin";

- Myderriz Sherif Ahmeti pedagog nė Fakultetin e Studimeve Islame nė Prishtinė;

- Myderriz Sherif Ahmeti autor tekstesh;

- Myderriz Sherif Ahmeti imam, vaiz dhe hatib;

- Kontributi i myderriz Sherif Ahmetit nė islamistikė;

- Myderriz Sherif Ahmeti nismėtar i publicistikės islame nė Kosovė;

- Myderriz Sherif Ahmeti themelues i revistės Edukata Islame;

- Temat e trajtuar nga myderriz Sherif Ahmeti nė publicistikėn islame;

- Gjuha e myderriz Sherif Ahmetit nė veprėn e tij;

- Qasja e haxhi Sherifit gjatė ligjėrimit nė raport me masėn;

- Qasja e haxhi sherifit pėr ruajtjen e traditės dhe trashėgimisė pozitive;

- Myderriz Sherif Ahmeti pėrkthyes dhe komentues i Kur-anit nė gjuhėn shqipe;

- Kontributi i Myderriz Sherif Ahmetit nė udhėheqjen dhe organizimin e institucioneve islame;

hasanmehmeti
25-03-08, 22:52
T'i ndihmojmė Gėrdecit

Tė premten nė tė gjitha xhamitė e Kosovės pas namazit
tė xhumasė aksion: Tė ndihmojmė Gėrdecin


Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, tė premten mė
28 mars 2008 pas namazit tė xhumasė, nė tė gjitha
xhamitė e Kosovės organizon aksion humanitar "Tė
ndihmojmė Gėrdecin".

Myftiu i Kosovės, Mr. Naim Tėrnava apelon tek tė
gjithė besimtarėt dhe njerėzit e vullnetit tė mirė qė
tė mbėshtesin aksion nė ndihėm tė vėllezėrve qė pėsuan
nė tragjedinė e Gėrdecit.

Tė gjithė ata qė duan tė ndihmojnė pėrmes Bashkėsisė
Islame tė Kosovės, pos aksionit qė zhvillohet nė
xhamitė e Kosovė mund tė kontribuojnė edhe nė
llogarinė bankare NLB, Prishtina Kryesia e bashkėsisė
Islame Prishtinė, ndihma pėr Gėrdec numri i
xhirollogarisė 17-08-0016000003. 14 qė ėshtė hapur
enkas pėr ndihėm Gėrdecit.

Bėhu edhe ti pjesė e kėtij aksioni ...

Preshevar
17-04-08, 10:01
Shėnohet 10-vjetori i vdekjes sė Sherif Ahmetit

http://mesazhi.com/images/news/4532.jpg


Kryesia e BI tė Kosovės, FSI dhe Medreseja "Alaudin", mbajnė sesion shkencor kushtuar jetės dhe veprės sė H. Sherif AhmetitSesion shkencor nė ora 10
Sot nė Prishtinė, Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės nė bashkėpunim me Fakultetin e Studimeve Islame tė Prishtinės, dhe Medresenė e Mesme "Alaudin", mban Sesion shkencor kushtuar Jetės dhe veprės sė H. Sherif Ahmetit.
Sesioni mbahet nė selinė e Kryesisė sė BI-sė nė Prishtinė me fillim nė ora 10.
Nė sesion do tė lexohen 21 kumtesa nga studiues tė fushave tė ndryshme, qė pėr temė shqyrtimi kanė veprimtarinė e myderrizit tė shquar, haxhi Sherif Ahmetit.

http://bislame.net/web/images/stories/lajme/sesioni.jpg

Akademi pėrkujtimore nė ora 18

Nė ora 18 nė Amfiteatrin e Medresesė sė Mesme "Alaudin" nė Prishtinė do tė mbahet Akademi pėrkujtimore nė pėrvjetorin e dhjetė tė vdekjes sė Myderrizit H. Sherif ef. Ahmeti.
Nė akademi pėr personalitetin e h. Sherif Ahmetit do tė flas Myftiu i Kosovės, Mr. Naim Tėrnava, dekani i Fakultetit tė Studimeve Islame nė Prishtinė dr. Rexhep Boja, drejtori i Medresesė sė Mesme "Alaudin", Ekrem Simnica, si dhe pėrfaqėsuesi i familjes Ahmeti.

Nė Akademi po ashtu pritet qė ta shfaqet filmi dokumentar "Gjurmė tė H. Sherif Ahmetit" prodhim i Kryesisė sė BI tė Kosovės.
Pėr tė pranishmit nė Akademi do tė ekspozohen edhe 100 foto dokumentare tė H. Sherif Ahmetit, qė janė marrė nga arkivi personal i familjes Ahmeti.


http://www.bislame.net (http://www.bislame.net/)

hasanmehmeti
16-05-08, 16:59
FtesėEs-selamu Alejkum!

Shoqata Kulturore “VISARE” organizon nė ambjentet e qendrės kulturore “Aleksandėr Moisiu” nė qytetin e Kavajės ditėn e dielė dt.18 Maj. Ora 17:00 simpoziumin me temė:-


Si ta Ripėrtėrijmė Besimin?Nė kėtė eveniment special do tė marrin pjesė teologėt:-

Dhulkarnejn Ramadani ,Sadat Mahmudai ,Ibrahim Kondakēiu.


Si dhe interpretuesit e ilahive:-


Muharrem Lika dhe Gazmend Hyda


Duke shpresuar nga Allahu begati nė jetėn dhe familjen tuaj ju urojmė mirėseardhjen nė kėtė tubim. Ju vėmė nė dijeni se hyrja ėshtė e lirė pėr tė gjithė.
Me respekt

Kryesia e Shoqatės Kulturore “Visare”.................................................. .................................................. ..........................Njoftim:
Njoftohen gjithė tė interesuarit se me datėn 20.05.2008 (E MARTĖ), mbahet ligjėratė fetare nė lokalin e
Shoqatės Humanitare Kulturore Edukative "Koha"

mbrapa xhamisė “4 LLULLAT”.
Ligjėrata mbahet pas namazit tė akshamit

Ligjėrues do tė jetė hoxha i ndėruar nga Mitrovica :
Fatmir Latifi
Imam nė Xhaminė e Shipolit

hasanmehmeti
10-06-08, 16:47
MANIFESTIMI I PAVARĖSISĖ

"… pas vėshtirėsisė All-llahu sjell ēlirim" [Talak, 7]
"Dhe ēdo tė mirė qė e keni, ajo ėshtė prej All-llahut..." [Nahl, 53]

Qendra Islame Shqiptare Stuttgart-Feuerbach nė bashkėpunim me

- Qendrėn Islame Shqiptare nė Karlsruhe,
- Qendrėn Islame Shqiptare nė Ludwigshafen,
- Qendrėn Islame "Ballkan" nė München,
- Qendrėn Islame "Ballkan" nė Ingolstadt,
- Qendrėn Islame Shqiptare nė Stuttgart
- dhe Qendrėn Islame Shqiptare nė Nürnberg,

organizon manifestim fetaro-kulturorė pėr tė festuar pavarėsinė sė Kosovės.

Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nė shkurt tė kėtij viti ėshtė pėr tė gjithė shqiptarėt nė tėrė botėn njė ngjarje historiko-politike dhe njėashtu edhe pėr ne nė Gjermani njė nderė i madh, qė ta festojmė tė organizuar dhe me dinjitet. Nė kėtė festim do duhej tė marrin pjesė edhe ata tė cilėt dhanė mundin dhe pėrkrahjen e tyre pėr pavarėsinė e Kosovės.

Pėr kėtė arsye ne ju ftojmė juve pėrzemėrsisht nė kėtė manifestim i cili do tė mbahet me 28. Qershor 2008 nė

"Turn und Versammlungshalle Zuffenhausen",
Hohensteinstrasse 25,
70435 Stuttgart,

duke filluar nė ora 18:30.

Lista e musafirėve tė ftuar:

- Dr. Wolfgang Schuster, Kryetarė i Stuttgartit
- Franz Mödl, Konsulli i nderit i Shqipėrisė pėr Bayern und Baden-Württemberg
- Mr. Naim Tėrrnava, Myfti i Republikės sė Kosovės
- Sulejmani Rexhepi, Kryetarė i Bashkėsisė Islame tė Maqedonisė
- Selim Muēa, Kryetarė i komunitetit musliman tė Shqipėrisė
- Zulhajrat Fejzullahu, Kryetarė i Unionit tė Qendrave Islame Shqiptare nė Gjermani (UIAZD)
- Dr. Milazim Krasniqi, Analist
- Dr. Shefqet Krasniqi, Hoxhė/Teolog
- Xhelal Kaloshi, Lexues i shkėlqyeshėm i Kur“anit
- Reshat Arbana, Artisti i popullit
- Ilir Gashi, kengetar
- Remzi Ejupi, Drejtor i kompanisė ajrore "Kosova Air Lines"
- Behgjet Pacolli, Kryetarė i AKR-sė
- Ibrahim Krajkova, Partia e drejtėsisė

Manifestimi do tė transmetohet live nė Radion Islame nė Zvicėrr (radio-islame.com (http://radio-islame.com/) ). Dhe do jene prezente mediat televizive siq eshte RTK ,Alsat .

Ju mirėpresim

Burimi: Qendra Islame Shqiptare Stuttgart-Feuerbach (http://www.drita-islame.org/)

.....
Per me shume info gjunju privatit.
Me T'mira
HasanMehmeti.

hasanmehmeti
24-08-08, 13:22
http://img368.imageshack.us/img368/5622/kataaaaue3je8.jpg (http://imageshack.us)

hasanmehmeti
04-09-08, 23:39
Esselamu alejkum

Njoftim nga Shoqata "Bamiresia"-Shkup

Sikurse vitin e kaluar, edhe kete vit "Bamiresia" organizon projektin "Sofra e Iftarit" nė parkun e Ēairit - Shkup. Aty jepen ēdo natė minimum 300 iftare, ku vijnė njerėz tė ndryshėm, tė pasur e tė varfėr, me poste dhe pa poste, vetėm pėr tė shijuar kėnaqėsinė e vėllazėrisė Islame.
Donator i pjesshėm i kėtij projekti mund tė bėhet secili njeri, sepse mund tė dhurojė vetėm 3 euro dhe kėshtu ai fiton shpėrblimin e njė agjėruesi, apo dhe mė shumė, sepse Resulullahi, salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Ai qė i jep iftar njė agjėruesi e fiton edhe shpėrblimin e atij agjėruesi, duke mos iu pakėsuar shpėrblimi i kėtij tė fundit".

http://www.albislam .com/ (http://www.albislam.com/)

Omer Berisha__._,_.___

hasanmehmeti
04-09-08, 23:41
http://www.mesazhi.com/images/news/7071.jpg
Nė Prishtinė nis Festivali i Ramazanit 2008
Nė iftarin e parė qe i pranishėm edhe Myftiu i Kosovės. Mr. Naim Tėrnava i cili falėnderoi tė gjitha ata qė ndihmuan pėr kėtė organizim.


Nė Prishtinė, ka nisur pėr tė parėn herė "Festivali i Ramazanit 2008", ku gjatė gjithė muajit tė Ramazanit do tė kenė mundėsi qė nevojtarėt tė bėjnė iftar nė platonė e Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė.

Pėr kėtė qėllim ėshtė ngritur njė tendė qė ka kapacitet prej 1000 ulėsesh, ēka do tė thotė qė pėr ēdo natė gjatė ramazanit do tė mund tė bėjnė iftar nė kėtė vend 1000 persona. Pos nevojtarėve, njė organizim i tillė ėshtė i mirėseardhur edhe pėr nxėnės e studentė si dhe pėr punėtorėt qė i zė koha e iftarit nė Prishtinė.

Ky organizmin ėshtė bėrė nga Bashkėsia Islame e Kosovės nė bashkėpunim Shoqatėn qeveritare turke "TIKA" si dhe me disa organizata joqeveritare nga Kosova e
Turqia si dhe ėshtė mbėshtetur e pėrkrahur edhe nga disa ndėrmarrje e afarist ku duhet veēuar: "ÜLKER," "ABI", "TEB", "BKT", "VITAMINKA", "BUĒAJ" etj.

Nė iftarin e parė qe i pranishėm edhe Myftiu i Kosovės. Mr. Naim Tėrnava i cili nė fjalėn e tij, pasi ua uroi agjėrimin tė pranishmėve, falėnderoi tė gjitha ata qė ndihmuan pėr kėtė organizim. Nė iftar qe i pranishėm edhe ambasadori i Turqisė nė Kosovė Musatafa Sarniē, pastaj pėrfaqėsues tė KOFR-it e policisė turke qė janė me mision nė Kosovė si dhe tė ftuar tė tjerė.
http://www.mesazhi.com/images/news/7072.jpg
Nga pjesėmarrėsit dhe qytetarėt e Prishtinės kjo nismė ėshtė pritur mirė.
Pas iftarit nė qiell u lėshuan fishekzjarr qė ishte njė simbolikė mė tė cilėn shėnohej pėrfundimi i iftari dhe fillimi i suksesshėm i Festivalit tė Ramazanit 2008.

Bashkesia Islame e Kosoves

hasanmehmeti
04-09-08, 23:46
Esselamu Alejkum ue Rahmetullah

Web Islam Tv

Stafi i webfaqes AudioNur me punėn e tyre te palodhshme si gjithnjė ne pėrhapjen e dautetit islam kėsaj rradhė u ofrojnė web islam TV, i pari ne gjuhėn shqipe. Programi ka filluar nga 1 Shtatori, me orar nga ora 18 deri ne oren 24.

Pėr me shumė ne www.audionur.com (http://www.audionur.com/)

selamualejkum
Hasani http://www.zeriyt.com/Smileys/default/buzqeshje.gif

hasanmehmeti
04-09-08, 23:57
REPUBLIKA E KOSOVES

BASHKĖSIA ISLAME E KOSOVĖS
KĖSHILLI I BASHKĖSISĖ ISLAME – PEJĖ
NjoftimNjoftojmė tė gjithė qytetarėt e komunės sonė se,Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Pejė nė kuadėr te aktiviteteve te veta qe ka pėr muajin Ramazan, Organizon :


TRIBUNĖ FETARE ISLAMEMe Temė:.

“ Ndikimi i agjėrimit nė shėndetin e njeriut “Ligjerues:Prof. Dr. Med. Sci. Ali IljaziTribuna do tė mbahet ditėn e shtunė me datė 06.09.2008, nė Teatrin e qytetit nė Pejė, nė orėn 17:00.

Pjesėmarrja Juaj do ta begatojė Tribunėn.Kėshilli i Bashkėsisė


Islame nė Pejė