PDA

View Full Version : Poezi nga BOTA SOT


Bota_Sot
28-06-05, 14:39
Mė thotė njė mike pse mirresh me politikė nė faqen e shtatė?!
Po me ēka?
Vetėm me dashuri...
ē'ėshtė dashuria?
Dashuria...ėsht zemra...
Si, dashuria... zemra? Krejt njėsoj. Si dashuri, si zemėr!
Zemra s'mund tė jetoj pa dashurinė. Por, as dashuria pa zemėr.
Merreni me mend, njeriu mund tė jetoj pa gjymtyrė.
Po e zėmė mund tė jetoj pa njerėn dorė, pa njėrėn kėmbė, pa njėrin sy, pa njėrė mushkėri, pa njėrėn veshkė.


POR; PA ZEMER?!?!...

Bota_Sot
28-06-05, 20:10
Mos mendo dhe mos rėnko se lulet do tė ēelin edhe nė mot.

Mua nuk di si mė shkon nata se ti mė pret moj nėnė e ngrata.

Me vėshtėrsi mė kalon dita, nėna ime ēka bėnė te shpia?

Tash u bėnė rrafsh 10 muaj unė gjithmonė pėr ju po vuaj.

Nėnė moj nėnė e lumja nėnė, kur do t'kthehem n'prehrin tėnd?

Tė vij unė atje te shpia qė tė gėzohen edhe fėmija.

Se pėr fėmij malli m'ka marrė, vetėm rėrin t'ua dėgjoj!

Ti dėgjoj ata vogėlushė qė mė djegin sikur prush.

E kam njė mall, mall qė m'djeg, vetėm Flamurin ta shoh njėherė.

Pėr Tinen m'ka marrė malli, shpesh mė vjen njė zė: o babi!

Ndalem sė dyti ta dėgjoj, ngas Nolin ta pėrqafoj.

E pėrqafoj nė fotografi o Flamur a e njeh babin ti?$Ai pėrgjigjėjen nuk ma kthen, vetėm buzėqeshjen ai ma jep.

Bie nė gjumė, gjumi s'mė ze, Bukuria para mė del.

Ajo m'thotė shumė jam mėrzitė, kėshtu natüen ma bėnė dritė!!!

Nėse ka dretėsi nė zemėr, do tė ketė bukuri tė karakterit.

Nėse ka bukuri tė karakterit, do tė ketė harmoni nė shtėpi.

Nėse ka harmoni nė shtėpi, do tė ketė rregull nė komb.

Nėse ka rregull nė komb, do tė ketė paqė nė botė!!