PDA

View Full Version : Dashuria, Nevoje e njeriut, fat apo mallkim?


Honesty^uk.
29-06-05, 21:59
Ka momente qe cdo njeri/a nga ne ndihet i/e vetmuar, megjithese mund te kemi shoke te mire pran nesh, por kjo vetmi shkaktohet nga mungesa dhe nevoja e dashurise,,, dhe per kete mendova ta hap kete teme e cila eshte shume e hapur per interpretim dhe experienca personale!

1- Disa njerez kane nevoje te dashurojne dike, te kujdesen per dike dhe te ndjejne qe dhe dikush tjeter kujdeset per te.

2- Ka shume njerez qe qellojne me fat dhe gjejne dike, me te cilin/cilen cdo gje u shkon mire dhe perfundojne edhe bashke, megjithese lidhja e tyre mund te ket filluar qe ne mosha shume te reja!

2- Disa te tjere kan len jeten, shkollen dhe shoqerine mbase dhe familjen per nje dashuri qe me vone mbase nuk ka dal ashtu sic ata mendonin dhe me pas e mallkojne ate!

Pra ketu kemi tre kategori( po ti quaja keshtu)
epara -mungesa e dashurise,
e dyta- prezenca dhe lumturia e dashurise
e treta -zgenjimi ne dashuri

Tek cila kategori do e fusnit juve dashurine dhe cili do ishte mendimi juaj mbi te ne lidhje me keto tre kategorizime!

Pra a egzistoni FATI edhe ne Dashuri

Bisedime te kendshme
Honesty

laliloli
29-06-05, 22:13
Pershendetje Honesty
Mendoj qe Dashuria eshte edhe nevoje edhe fat por shpesh edhe mallkim
-Nevoje-nga se ajo atakon ēdo njeri dhe se jeta pa te nuk ka kuptim
-Fat-edhe dashuria shpesh varet nga fati.Eshte fat nese ke takuar nje person te mire dhe je dashuruar ,pra ka dashur fati dhe e ke rastisur dhe e ke realizuar
-Mallkim-shpesh dashurite e parealizuara shkaktojne edhe vuajtje

Domira
29-06-05, 22:19
Ka momente qe cdo njeri/a nga ne ndihet i/e vetmuar, megjithese mund te kemi shoke te mire pran nesh, por kjo vetmi shkaktohet nga mungesa dhe nevoja e dashurise,,, dhe per kete mendova ta hap kete teme e cila eshte shume e hapur per interpretim dhe experienca personale!

1- Disa njerez kane nevoje te dashurojne dike, te kujdesen per dike dhe te ndjejne qe dhe dikush tjeter kujdeset per te.

2- Ka shume njerez qe qellojne me fat dhe gjejne dike, me te cilin/cilen cdo gje u shkon mire dhe perfundojne edhe bashke, megjithese lidhja e tyre mund te ket filluar qe ne mosha shume te reja!

2- Disa te tjere kan len jeten, shkollen dhe shoqerine mbase dhe familjen per nje dashuri qe me vone mbase nuk ka dal ashtu sic ata mendonin dhe me pas e mallkojne ate!

Pra ketu kemi tre kategori( po ti quaja keshtu)
epara -mungesa e dashurise,
e dyta- prezenca dhe lumturia e dashurise
e treta -zgenjimi ne dashuri

Tek cila kategori do e fusnit juve dashurine dhe cili do ishte mendimi juaj mbi te ne lidhje me keto tre kategorizime!

Pra a egzistoni FATI edhe ne Dashuri

Bisedime te kendshme
Honesty


I nderuar Honesty!

Une mendoj se njeriu ne jete i kalon te tri fazat qe ke permendur ti.
Njeriu perjeton dashurine, deshiron te jape dhe te merr dashuri. Pastaj ka periudha te caktuara ne jete kur njeriu perjeton zhgenjime ne dashuri, pra mund ti ndodhin disa zhgenjime dhe kjo eshte krejt normale...

Kurse nevoja e njeriut per te gjete dikend me te cilin do te perfundoje bashke ose ne martese te perjetshme eshte synim i shumices se njerezve. Keshtu njeriu krijon familjen dhe stabilitet emocional e material ne jete.
Mirepo ne jete gjithmone synojme te jemi te lumtur edhe me pertrirje te situatave te reja emocionale dhe lumturise. Kjo nuk eshte ndoshta dashuri e vertete por eshte nevoje te cilen njeriu ka deshire ta plotesoje.

Me nderime

Agroni22
30-06-05, 20:10
dashuria eshte nevoje
dashuria eshte fat
dashuria eshte mallkim kur te behen te trija bashke na del e pashmangshme

turisti
30-06-05, 20:26
dashuria eshte nevoje
dashuria eshte fat
dashuria eshte mallkim kur te behen te trija bashke na del e pashmangshme

Pershendetje shoki per pergjegjjen. :P :wink:

Tanushi
01-07-05, 09:36
Nuk eshte asnjera per mendimin tim. Duhet te jete shume me shume se secila vec e vec, por edhe se te gjitha bashke.
Eshte bota e mbrendshme e nje njeriu qe shperthen ne te gjitha format e mundshme dhe lua kush e perjeton pafundesine e saj!
Kalifshi dashurisht!

Kupid
03-07-05, 01:39
dashuri eshte semundje e natures. eshte adikcion ma shtir se heroina. eshte virusi symbiotik, dmth pa dashuri, njeri nuk ka arsyr per jeta.
http://www.liv-coll.ac.uk/pa09/europetrip/brussels/images/sarajevo951
Admira Ismic and Bosko Brkic
romeo edhe xhuliet e Sarajevos :(

turisti
08-07-05, 14:15
Ka momente qe cdo njeri/a nga ne ndihet i/e vetmuar, megjithese mund te kemi shoke te mire pran nesh, por kjo vetmi shkaktohet nga mungesa dhe nevoja e dashurise,,, dhe per kete mendova ta hap kete teme e cila eshte shume e hapur per interpretim dhe experienca personale!

1- Disa njerez kane nevoje te dashurojne dike, te kujdesen per dike dhe te ndjejne qe dhe dikush tjeter kujdeset per te.

2- Ka shume njerez qe qellojne me fat dhe gjejne dike, me te cilin/cilen cdo gje u shkon mire dhe perfundojne edhe bashke, megjithese lidhja e tyre mund te ket filluar qe ne mosha shume te reja!

2- Disa te tjere kan len jeten, shkollen dhe shoqerine mbase dhe familjen per nje dashuri qe me vone mbase nuk ka dal ashtu sic ata mendonin dhe me pas e mallkojne ate!

Pra ketu kemi tre kategori( po ti quaja keshtu)
epara -mungesa e dashurise,
e dyta- prezenca dhe lumturia e dashurise
e treta -zgenjimi ne dashuri

Tek cila kategori do e fusnit juve dashurine dhe cili do ishte mendimi juaj mbi te ne lidhje me keto tre kategorizime!

Pra a egzistoni FATI edhe ne Dashuri

Bisedime te kendshme
Honesty

Pershendetje Honesty i nderuar,gjithashtu edhe per temen.

Dashuria,nevoje e njeriut,fat apo mallkim?

Kategorit te cilat jane larte shenuara jane nenpjese te dashurise.Mendoj se deri tek pergjegjja e sakt mundet te arrihet vetem nese drejt e kuptojme domethenjen,vleren,nevojen dhe deshiren per dashuri.Ēka eshte dashuria? Te dashuroni pa rregulla,mos eshte hajni i zemres se juaj,terapi e cila mundet tju shpetoje nga vuajtja,,ose dashuria eshte shtrengate te ciles i perballojne vetem anijet me te medha.

Heronjet nga letra,shkurt qendrojne ne dashuri. :(

Dashurien,shoqerien,shkelqimin dhe famen nuk mundeni me ble per 1 evro.Dashurien dhe lumturien qe e afron ajo nuk mundeni me pague,andej,kenaquni ne ate moment dhe mos lejoni qe te jet i shkaterruar.Dashuria eshte aty,dhe kur e takoni,ajo pret sinjalin nga thellesia e shpirtit qe te aktivizohet. :P Kur jeni te dashuruar,syte jane me te shkelqyera dhe buzet jane me te ngrohta.Te dashuruarit gjejne gjithmone rruge si femijet gjumin kur i vjen koha.Te dashurohesh,don te thote te shkojsh atje ku pushon uji i qete .E tera kjo problematike ka te beje me shume gjera,por me e rendesishmja eshte ZEMRA.
Zemra ėshtė terapeuti i dashurise. :P
Askush,qe nuk e ka provuar,nuk mundet me kuptue se si duken ditet nga ajo ana e pritjes.Pastaj ,kur dashuroheni dhe kur gjendja e juaj kalon ne PRUSH te DASHURISE,do te kuptoni pse eshte zemra drenushja qe dridhet.

Oksigjeni eshte ushqimi trupor,dashuria eshte ushqimi shpirteror. :P

Ne realitet,ku eshte kufiri mes gjendjes normale,deshires per te qene i dashuruar,dashurise,gjelozise dhe mundesite njerzore? Mos eshte njeriu ne nje shumekendesh ne te cilin nuk mundet te orientohet,ose nuk mundet me gjejt rrugedalje?Ose ndoshta ju eshte nenshtruar teper panikes se panevojshme? Fshehtesia e sekseit,intelektit,trupit dhe shpirtit eshte ne trurin e njeriut.Seksi i enderrave eshte kur bashkohen:tensioni i knaqesise trupore me gezimin shpirteror dhe ate emocional.

Zhgenjimi ne dashuri?Hmmmm,une nuk besoj ne -zhgenjim te dashurise-por ne zhgenjim te partnereve.Njeriu se pari duhet mi trasue rruget e jetes,e pastaj te dashurise.Ne ate dashuri si ne jete,ai duhet me dit se ēka deshiron nga vetvetja,partnerja,ku jane kufit e mundesive te veta dhe mos te lype me teper se sa mundet me afrue,ku eshte interesi dhe ku perputhen rruget e jetes me dashurien e planifikuar dhe a ia vlen te shkohet deri ne fund ose do te jet humbje kohe? Pasi qe personi e krijon sadokudo nje pasqyre te ketyre vizioneve,ateherit mundet me lehte dhe me siguri me te madhe mi ju dorzue -dashurise-.

Dashuri ėshtė e pėrjetshme vetėm kur thot zemra.


Nga dashuria,
:P TURISTI. :P