PDA

View Full Version : Cfare mendoni ju:A eshte zeroja numer?


Honesty^uk.
29-06-05, 23:06
Kete teme e kane diskutuar shume shkencetare, ku dhe ka shume mosmarreveshje.
Asnje nuk bie dakord nese duhet te quhet 0 numer.
Nga sa kam lexuar di nje gje: Sistemi romak i numurit doli jashte perdorimit sepse nuk ishte ne perdorim 0.
Dhe kjo te ben te mendosh se 0 qenka e rendesishme, athere pse te mos jete numer?
Qe te kalojm nga -1 deri ne 1 nuk kalon vleren e dy numrave?Atehere 0 ne mes pse mos jete numer?
Por shume thone se nuk eshte numer, cfare eshte?
Pse ne matematike thuhet qe ne perdorim sistem arab te numurit i cili ka baze 10 numra, qe pastaj perseriten per te krijuar cdo kombinim numri?
Po qe se 0 nuk eshte numer, ateher ne ne perdorim 9 numra, dhe biem ndesh me ate qe themi, dhe se pa te nuk bejme dot cdo kombinim.

Jepni mendimet tuaja, dhe ndonje analogji apo kendeveshtrim te ri per te pare kete paradoks.

Odise
30-06-05, 00:33
Kete teme e kane diskutuar shume shkencetare, ku dhe ka shume mosmarreveshje.
Asnje nuk bie dakord nese duhet te quhet 0 numer.
Nga sa kam lexuar di nje gje: Sistemi romak i numurit doli jashte perdorimit sepse nuk ishte ne perdorim 0.
Dhe kjo te ben te mendosh se 0 qenka e rendesishme, athere pse te mos jete numer?
Qe te kalojm nga -1 deri ne 1 nuk kalon vleren e dy numrave?Atehere 0 ne mes pse mos jete numer?
Por shume thone se nuk eshte numer, cfare eshte?
Pse ne matematike thuhet qe ne perdorim sistem arab te numurit i cili ka baze 10 numra, qe pastaj perseriten per te krijuar cdo kombinim numri?
Po qe se 0 nuk eshte numer, ateher ne ne perdorim 9 numra, dhe biem ndesh me ate qe themi, dhe se pa te nuk bejme dot cdo kombinim.

Jepni mendimet tuaja, dhe ndonje analogji apo kendeveshtrim te ri per te pare kete paradoks.

***Ju pershendes, per temen, i nderuari Honesty^uk!

Une vetem po filloj e iu le radhen tjereve ...

zero eshte numer i zbraste (kur eshte vetem zero)
eshte numer si te gjithe tjeret - 0 - 9, kur eshte tok me numra tjere

sikur mos te ishte numer zeroja, nuk do ta dinim shkallen e ngrirjes se ujit
ne 0 grade C, as piken e vlimit te ujit ne +100 grad Celzius

mathematika e spjegon: zero eshte numer i zbraste, por eshte numer, po te mos ishtenumer, nuk do te renditej E Para, para te gjithe numrave 0123456789


Nderime!

Odise

GURI SYLAJ
04-07-05, 09:44
Zeroja eshte pjese trenit me kusht qe mos te behet lokomotive. Eshte numer.
Guri Sylaj

ARVANITI
05-07-05, 12:18
Eshte nje numer. Tregon nje sasi te caktuar, dhe ne kete rast koj sasi eshte YERo, pra hiē, asgje.

Krokodilli
25-07-05, 11:15
hahahaha me te vertet deri tash nuk me paska ra qe te lexoj nje pyetje te till se a eshte 0 numer

per mendimin tim,, nuk mund te quhet numer,,, sepse nuk percakton asgje,, keshtu qe ske perse ta quajsh numer asgjejen. nuk tregon asnje sasi te caktuar,,.. kur ska asgje ske qka e diskuton asgjejen,, mi pas 110 euro ne gjep thu i kom 110,, kur se ki asnje thu skam para,,ose se diskuton fare,, se perdor shprehjen zero euro kom

shpresoj se del dikush dhe e spjegon ma mire dhe me prova

GURI SYLAJ
05-09-05, 20:53
Shume mire e keni ju i nderuari Krokodill po heqe njat zero prej njati 110 dhe shiqo sa euro i ke ne xhep.
Zeroja eshte pjese e trenit por nuk mund te behet lokomotive.

illyria
17-01-06, 21:13
Zeroja ėshtė numėr bile bile shumė i vlefshėm sepse nėse njėshit
1
i shton njė 0 ai bėhet
10
e kėshtu me radhė.

Bom-Boni
17-08-06, 09:27
Nuk e di ciletr shkencetar i ke lexu ti, por nje e di une me ta thane: "Numerimi fillon nga 0 e jo nga 1". Krejt thjeshte ne momentin e caktuar 0 fillon te ndodhe ose te lind nje dukuri. Nese ti me numerim fillon nga 1 atehere kete dukuri nuk e ke percjelle nga krijimi i saj por ne nje moment me te voneshem. Kjo ishte arsyetimi nga ana Fizike.
Nga ana e Elektroteknikes percjelleja e informates ose nderprerja behet me ane te 1 dhe 0. Ke parasysh Elektroniken Digjitale. 1 eshte High dhe ne ate moment transmetohet nje informat nga psh Tranzistori, dhe Low dmth 0 kur informata perfundon apo merre nje form tjeter. Me siguri ke degju per numrat binar (0dhe 1) oktal dhe hexadecimal te cilet i perdore gjuha programuse e maqines assembler.
Nga ana e Informatikes ne gjuhet programuse: C/C++, Java, Database, SAP/R3 secila nga keto e perdorin 0 si gjendje referuse.

neki76
22-08-06, 15:43
Muhamed Bin Musa Al-Khuarizmi (Algorizm)
(770 - 840 e.r)Abu Abdullah Muhamed Ibn Musa Al-Khuarizmi lindi ne Kuarizm (Kheva), nje qytet ne jug te lumit Oksus ne Uzbekistanin e sotem. Prinderit e tij emigruan ne nje vend ne jug te Bagdatit kur ai ishte akoma femije. Data e sakte e lindjes nuk dihet. Ai njihet me se miri per paraqitjen e konceptit matematikal Algorithm qe mori emrin e tij.
http://www.geocities.com/alcislam/dijetare/imazhe/algorizm.jpg


Influenca e tij ne zhvillimin e matematikes, astronomise dhe gjeografise eshte vendosur ne histori. Menyrat e tij ishin sistematike dhe logjike dhe ai jo vetem qe mblodhi diturite e disa degeve te shkencave por gjithashtu e pasuroi ate me kontributin e tij origjinal. Ai sintetizoi diturine greke dhe ate indiane dhe gjithashtu permbajti kontributin e vet te rendesise se matematikes dhe shkencave. Ai adoptoi perdorimin e zeros, nje numer me rendesi te madhe, e cila coi ne te ashtuquajturen aritmetike e pozocioneve dhe sistemi dhjetor. Vepra e tij ne sistemin numerik eshte e njohur si "Algorithm" ose "Algorizm". Ai zhvilloi disa veprime aritmetikore perfshire ketu veprime me thyesat.

Lirika
23-08-06, 08:22
Po zeroja eshte numer gjithsesi, kjo ne Calculus (analize matematikore),ne graf quhet edhe pika e Origjines pasi qe disa funkcione mund te kalojne neper ZERO.

Bom-Boni
28-08-06, 14:15
kujtes: Edhe une i takoj fese muslimane

Mirepo te provohet qe te shpjegohet numri 0 permes nje filozofi (matematicienti) arabė cilido qofte ai eshte dicka joserioze.
Zhvillimi i jetes njerzore ka fillu para fes islame, krishtere e te gjitha feve tjera monoteiste.
Qysh ne kohet e lashta njerzit kane qene te detyruar ta njofin Matematiken apo dicka te ngjajshme me te. Njerzit udheheqes te fisit duhet te dini te benin llogarin se sa sasi ushqimesh ju duhet. Ata kane pasur emra numrash me te cilat i kane bere te ditur psh numrin e shpezeve apo gjueti tjera te cilat i kane gjuahtuar ne gjahe.

Njerzit e pare kane numeru me qellim qe te jene te angazhuar. Me zhvillimin e tyre ata kane fillu te numrojn me gishta. Sa me intelegjent qe eshte bere njeriu aqe me te persosura jane bere metodat e te njehsuarit.

Metoda me e vjeter e shkrimit te numerave eshte diku rrethe 30.000 vjet p.e.r. dhe jane shkruajtur (gdhendur) ne dru, si me poshte.

http://www.topolewski.de/pascal/jufo2003/image/kerbholz.jpg

Hititet, Sumeret dhe Babilonasit kane llogaritur ne shkrim kunjor. (Keta te paret e kane zbuluar alfabetin kunjor. Mendohet se kane qene fis Ilir qe ka banuar ne Azin e Vogel).
Per kete e kane perdor sistemin e 60-shes. Ky sistem perdoret edhe sot psh: nuk thuhet ora eshte 9 e 70 min por 10 e 10 min.

http://www.topolewski.de/pascal/jufo2003/image/tontafel.jpg
Egjiptasit e vjeter i kane shkruajt numerat prej 1 deri me 9 ne forme te vijave te drejta, kurse per numera te tjere kane perdor foto.
http://home.fonline.de/fo0126//geschichte/images/rhind_s.jpg (http://home.fonline.de/fo0126//geschichte/images/rhind_b.jpg) http://home.fonline.de/fo0126//geschichte/images/numbers.gif

Bom-Boni
28-08-06, 14:17
per shkak te numerit te kufizuar te fotove isha i detyruar qe shkrimi tim ta ndaj ne dyshe.

Ne Indi eshte llogarit me sistemin decimal 10-she. Ata kane pas numra te ngjajshem si ne sot. Pas pushtimeve arabe ne Indi ata e pervetesuan kete sistem te numerimit e keshtu edhe 0 (zeron) deri atehere te panjohur. Kete sistem e perdorim edhe ne sot e kesaj dite.


http://www.topolewski.de/pascal/jufo2003/image/ziffern-1.gifNumerat indian ne shekullin e III p.e.r.http://www.topolewski.de/pascal/jufo2003/image/ziffern-2.gifNumerat indian ne shekullin e VIII te e.r.http://www.topolewski.de/pascal/jufo2003/image/ziffern-3.gifNumerat arabe ne shekullin e XI http://www.topolewski.de/pascal/jufo2003/image/ziffern-4.gifNumerat evropian te shekullit XV