PDA

View Full Version : NJĖ DRITĖ ĒĖ NUK SHUHET


Naki
30-06-05, 13:14
Njė Meteorė ēė nuk shuhet

DITĖ ME LOTĖ MBI LUMIN IBĖR
VJENĖ NJĖ SHKĖNDIJE SI METEOR
ZBUTĖ EMOCIONIN SHĖNDRITĖ DY FĖTYRA
SHKĖLQEN BEBZAT E SYRIT TĖ URITUR ĒE NGA MOTĖ

DUARTĖ PĖRGDHELIN NDJENJAT E STRUKURA
NĖN FLOKĖT ĒĖ LEKURĖN RRĖNQETH
ZGJONĖ EUFORIN TĖ HUMBUR NGA VALĖT E LUMIT
TĖ CEKUR POR TE BETONUAR ĒĖ NGA MOTĖ

OH NDJENJĖ ĒĖ ATAKON SHPIRTIN DHE SHFLETON KUJTIMET
ATĖHER KUR ĖNDRRA FRESKON MEMORJĖN
DHE ZGJOHĖT SI NJĖ METEOR ĒĖ SHĖNDRITĖ
KĖRKON ZGJATJEN E ĖNDRRĖS
DHE NUK DONĖ ĒĖ NATA TE BĖHET DITĖ

Dėgjojė tė rrahurat e ZemrėsAS nje fjale s"me the mua
Unė pėr ty nuk qava
Dikur sa shumė u deshtėm
Shikimet ecen-ecen perpara

Kush tė ka mashtruar
kush tė ka gėnjyer
Njė jetė te kamė pritur
Mė falė shikimin
Ēė ta dhurojė mirėsin

Dėgjoje te rrahurat e Zemres
Ēė ta dhurojė njė lulėkuqe
Zemren e kėputur, tė humbur
Hapin tend s"do ta harrojeAnkthi


TE ndash zemren ne Dysh
ne Shpres dhe Pikllim
te luftosh semundjen
as ne Toke dhe Qiell
te humbesh shpresen per te jetuar
a po te besosh ne terapie
kjo eshte nje ankth
te luftosh per te jetuar
ne shpres apo ne pikllimNjė Dekad


Ditė Marsi
Ditė Pranverore
Zbrite si nje Flutur
Mbi Kafkėn Cungore

Ne njė Planet
ku Hena dhe toka
bejne levizje
shkėmbejnė Rreze Diellore

Atdheu i ndarė Gjeografikisht
Nga Vendėqendrimi
Aty ku se pari Elektroni
Shkarkojė Rezonancė,fotone Ndriquese

Muaji i veshur nė kėmish
Tė Bardhė Kristalizuese
Nė mes dy sferave Gjeografike
Tė Jonizuar nė Adicion

Fjalėt dhe pėshperitjėt
Marrin Mesazh Atdhetar
Tė kurorzuar nė Fuzionim
Tė Shkelqyer nė flori.


Buzėqeshje Diellore
Harmonizim Emocionėsh
Rreze e parė Dashurije
Qiell i paster Kaltėror.Netėt pa Gjumė


Sikur hėna korrospondon
Me Kokėn te Valėvitur
Nė Brenga
Sikur Yjet bėnin Komponim
Baladash
Duke ngritur ne Gjakė Adrenalinen
Ēė Trupi te mos ketė plogėshti
Dhe Sytė te mos Ndjenje Gjumėsi

Ne Koken Piramidale,te Heshtur
Tė humbur nga Stuhitė
Nė njė rrugė njė Drejtimshe
Ku fundi ėshtė pa Prognoz
Nė njė Balad tė dhimbėshme
Tė Diagnozuar
Pa Receptė
Ēe ndjenjat Somatike i Pėrvlone
Pa dhimbje
Tė helmuar me terapi kimike.
Nje Drite ēė nuk Fiket


Nga Gjithėsia
Zbrite si njė Meteor
Tė pėrcjellur nė foton ndriquės
Nė ngjyra Ylberi
Nė Prizma Gjeometrik
Nga Zemra shpėrtheve
Si njė ciklon Kristalizuės
Nė dėshira
Tė mbėshtjellur
Nė folje Floriri
Tė pritur si nje gaze inert
As nė Tokė ,as ne qiell
Zbrite si njė Meteor
Ēė errėsirės i jep DritėZėri


Zėrin tėnd ta ndėgjojė
Nė frekuenca tė shkurtėra
Nė shqisat akustike
Njė zė i ėmbėl
Zeri i Nėnės thėrret
Ngriten emocionėt
Tė shpėrlar nė lotė
Nė mallė
Zemra digjet nuk donė vetmiKujtesa


Kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tė Avionėve
Ne pistat e ndriquara te aterimit
Unė ty sdo tė harrojė.

Do te kujtojė shiqimin
E Syve tė tu pa fund
Pėrgdheljėn e mbytur mbi krahrorin tim
Si njė Meteor ēė nuk fikėt.

Brenga erdhi ,iku larg pėr tejė
Veē ndonjė ėnderr natėn e shkurton
Duartė do plaken nė largėsi kilometrash
Shqisat ranė nė gjumė bota nė terr.


Njė NatėNjė natė prilli
pranė monitorit
shkėlqejne fetyra
me sy te ngazėllyer

Bėhet valle Tropojane
Komunikime
nė stile argėtuese
Ne harmoni Shoqėrore

Pėr tej oqeanit Mesdhe
vijnė mesazhe pėr kuzhinė
te pasur
Mbreterija e forumit ka
pregaditur supriza

Hapėt shishja e shampanjės
gėzuar
Shtepise ju shtuan
4 Dritare
ku qdo dritare reflektonė
Kureshtje
enigma te pa zbuluara


Njė natė prilli,ku sytė nuk kanė gjumė
Kafeterija dhe personazhet
sikur postojnė mesazhe
kjo natė ,do te jetė Argėtuese.EvrokengaNjė natė emocionesh
Fėtyra tė Fokusuara
paraqitje Elegante
nė stile multievropiane

Gjithė Bota shqiptare
ka vetėm njė Dėshire
Ēė Princesha e Kėngės
tė prezentohėt sa mė mirė

Kėndohen Kėngėt,garė emocionėsh
Prezentusja e radhės
ne veshje Kombėtare
Valonė flamuri kuq e zi
Anjeza Goce Shqiptare

Ushtonė Palestra Otomane
nga zėri i shqiponjės Shqiptare
nga sytė e sajė reflektohen shumė deshira
zėri i sajė artistik premtonė Supriza

Garė emocionesh,Kureshtje tė pritura
levizjete e notave nė quota
Publiku Evropian pėr Anjezen dhuronė pikė
Urim-Urime Vendi i 7
Ditėlindja e parė e kengės shqiptare nė Evrovision.Ditėlindja


Gjashtė decenje
tė kalitura
nė kockat trupore
tė rrethuar
nė rrudhat Ballore
tė Nyjezuar nė gishtrinjė
tė pėrplasur
stuhi
nė decenje tė menagjuar
me cilėsi stėrgjyshėrore
me gjuhėn e gjyshes
nė djepin ku u rriten shumė gjenerata
Urime Ditėlindja
qė zogjėt shtegetarė tė sodisin
njė korė me kėngė Arshikije
nė drasė te vekut
qirinjėt e ndezur tė mos fiken
edhe pėr njė mijė vite

Naki
01-07-05, 01:12
Binjaket

Ninullat e rritura
ne djepin me ornamente
te gdhendura me briskun
nga duarte
e arkitektit gjysheror

Vaji i femijes duet
threte Memen
sikur kerkone qumeshte
ka vetem nje deshire
te rritete sa me shpejte

Femijet duete lozine
qeshine dhe qajne
nena kendone ninullen
si akorde te muzikes

Binjake me dy Zemra
me cilesi dhe virtyte te njejta
me sy te kalterte
te kalitur ne vite
sote festojne Ditelindjen


8 qershore 2004,Mainz

Naki
01-07-05, 01:18
Ne Pritje

I vetmuar ne dritaren e agimit
prese nje Lule te lulezoje
ne Koken e cunguar
shpresat e dashuris i fikesoje

Koka e humbur nga meditimet
valevitet ne deget qe tani lulezojne
athua kjo eshte nje qaste
qe jetes ti theme shprese

Autori i vargjeve ishte i dashuruar deri ne vesh,26 prill 1992

I Dashuruari


Nga maja e shkembit
Ti Leshova Syte
per te pare
se si po shendrite

Nga rruga te vezhgova
me mallin qe me djege
ku ishe ti e dashur
te kerkoja e s"mund te gjeja dot

Nga gjumi u Zgjova
Ne enderr te pashe
ah q"mu lige Zemra
Nga syte e ballit
me pikuane Lote

Nga Mushkrite Persiatja-Rrenkoja
e tonuar ne akustik
athua e dashur si mundem
pa ty te marre fryme

Nga Zemra reprodukoja Emocione
te shkrire ne nje Idol
te dua-te dua e dashur
pa ty s"mund te jetoi

Naki
01-07-05, 01:21
Leter E Pikturuar

Dy deshira te unifikuara
Rrine varur ne murin
Te ruajtur nga Pluhuri
Nga Lageshtija

Te Ndriquar nga Poqi
Fotogjene
Te zbukuruar nga Natyra
Me pejsazhe Ujevarese

Nje kujtim i Shfaqur
ne leter
I ruajtur
mbi nje Decenje

U Zhduke si nje
shkumbe Sapuni
Mbeti Korniza Metalike
dhe Qelqi Kristalizues.

Naki
01-07-05, 01:23
Hija E Mjegulluar


Ne Fokusim Prizmash
reflektohen ngjyra te ngrohta
Ne Konin e mbrehte
Hija humbe Nga Mjegulla

Gjuha e persjatur
Ngulfone me prarimin e Diellit
Mjegulla per gjete Lumit
Zhduke Rrokaqejte te ilustruara
me ngjyrat e ngrohta.

Alegorizem e hijes
Mbetet Mjegulla e Reflektuar
qe jetone ne lageshtine
Nga Ujerate e Avulluara

Naki
01-07-05, 01:45
Ate dite

Ate dite guret e lagjes
filluan te vallzojne
dhe qendisen
Oborrin ne Aren Festive

Ate dite Valet e lumit
shperndane ftesa Gazmore
sjellen buzeqeshjen diellore
te percjellur nga tingujte
e Kenges Popullore.

Ate dite Gjelberoje
lulekuqja e kosoves
syte pushuan nga etja
ate dite Bylbylat
thurrnin melodine
dy zemra te bashkuar
qofshin me jete e mote.

Naki
01-07-05, 01:47
Reflektim Lotesh

Ne Syte tuaja
reflektohen Lote
te shpreses
Lote te dhimbjeve
Lote per te Shijuar
Jeten Rinore.


Ne Fetyren tuaj
Reflektohen Deshira
te Kenduara ne djepin
si ninull
Te behem Plake katundi

Ne Duarte tuaja
Reflektohen Ledhatime
Ngrohtesi Shpirterore
te deshirave
Te jetoi edhe disa vite.

Ne kembet tuaja
Reflektohen
Hapat e shpreses
qe stuhija Kancerogjene
te mposhtete

Nga Shpirti dhe Zemra
Plaget pikojne gjake
te shperlare ne nje deshire
Me Kthene Kengen e Ninullave

Naki
01-07-05, 01:49
Krenaria e kombit


Si gjithherė ndjenje e freskuar
Si gjithherė zemra pulson me shpejtėsi
Si gjithherė shkėlqen krenaria shqiptare
Si gjithherė ne Ringun ka Fanelle Kombėtare.

I lindur ne Kosove ne djepe Dardanie
I rritur ne metropole te Evropės
I Edukuar ne fryme patriotizmi
Sportiste qe shkėlqen ne ring.

Krenaria shqiptare shkėlqen
Ne palestrat sportive
Ēdo metropol ja ka lakmi
Flamuri dardan
valon ne kraharorin e tije.

Krenaria e kombit
quhet Luan Krasniqi
qe ne kėmbe mobilizoje
gjithė shqiptarin dhe tere diasporėn .Nipi dhe Mbesa


Dialogon Nipi dhe Mbesa
Kur shkojmė nė Kosovė
Edhe sa Ditė Mbeten
Nė kalendarin Mujorė

Ēdo mėngjezi i Gezohėn
Njė ditė mė afėr
Njė pėrqafim mė i ngrohtė
njė Lotė mė pakė

Syri i uritur tė shohė
Fėtyra tė gėzuara
Duartė presin
Shtrėngime
Kėrkojnė freski,gjallėri.

Naki
01-07-05, 19:27
Arkitekt i Lirise

Ne Betej te armatosur
Duke mbrojtur pragun
Stergjysheror
Arkitekt i Luftes Qlirimtare
Djale Dugagjini
Lume Kosova
lume Djepi qe te Rriti
Kryeminister Ramush Haradini

U Burgose Krenarija
Shkendi e reflektuar Diellore
Kolos i Luftes Qlirimtare
Arkitekt i shtetesise Kosovare

Rrenkone Kosova ne qetesi
I Fokusone Djemet e qmuar
per Liri
Tani ne Hage Duke kerkuar Liri

Lirija eshte e shtrenjet Porosit Fatmiri
Tani edhe Kryeministri Ramush Haradini
Ne do ti Tregojme botes
Per luften Qlirimtare
Kemi rroke pushket te qlirojme atdheun
Tani Lirin
Para Gjygjit te drejtesise Do ta fitojme .
Kujtime rinore


Nga zemra
me eshte shkeputur
nje meteor
shpresen time
qe kame mbjellur

Eshte rilinde
Jetone
Meteori Kristalor
I mbjellur
ne kohen e rinise
I ruajtur
Ne arkiven membranore
te koduar ne shpirte

Takimi


Se pari kur te pashe
rruges duke kalu
Syte magjepse
zemren me kane pushtu
Floket e gjata
kundermonin epshe dashurije
Buzet Belbezonin
Zemra prodhonte vetem nje fjale
te mshelur ne dry
athua kjo eshte
dashuri
qe ne endrra te kame
Sodite.


Te Jetosh

Mjegull ne toke
mjegull ne qiell
rrokaqej te humbur
lumej lotesh
te shfaqur ne dritare
athua
ka ilaq.

mendja kalone ne alfabetin
me shpejtesi
plan A,B,C.............
kerkone rreze dielli
qe mjegullen e dendur
te shperndaje
buzeqeshjen te rikthen.

Naki
01-07-05, 19:29
Fund Viti 2004


Neper muajte e vitit
kalendari ditore
shfletohet
Athua si iken ditete
Fund vitit po afrohet

Retroperspektiv
e Vitit
Mbeten Ngjarjet
te Gezuara dhe te Hidhura
te Ralizuara dhe Te ngelura
Kujtimet per te dashurit tone
Heronjet qe dhane jeten
per lirin qe ne gezojme

Lidhjet e reja Miqesore
Vaji i foshnjeve ne familjet tona
Shtrirja e dores Humanitare
te rikthejme Shpresen
Jetimave dhe skamenoreve


Bota Virtuale,
lidhjet me kater anete e botes
Pasuri e komunikimit
dhe lidhjeve shoqerore


Ne Shikim te parePer here te pare
Syte magjepse
Pushtuan Neuronin
qe Tansmeton
energji Dashurije


Duarte pergdhelin
Pulsimet e damareve
Te rytmizuar
ne nje cilklon te kuq

Dashuri e pare
ne shikim te pare
Adrenalin e riaktivizuar
deri ne maksimum

Buzet belbezojne
zeri Melankolik
thure Akordin
Nje Diell do te na ngrohe
ne duet.

Nje DekadDite Marsi
Dite Pranverore
Zbrite si nje Flutur
mbi Kafken Cungore

Ne nje Planet
ku Hena dhe toka
bejne levizje
shkembejne Rreze Diellore


Atdheu i ndare Gjeografikisht
Nga vendqendrimi
Aty ku se pari Elektroni
Shkarkoje Rezonanc,fotone Ndriquese


Muaji i veshur ne kemishe
te Bardhe Kristalizuese
Ne mes dy sferave Gjeografike
te Jonizuar ne Adicion

Fjalet dhe peshperitjet
marrin Mesazh Atdhetar
Te kurorzuar ne Fuzionim
te Shkelqyer ne flori.


Buzeqeshje Diellore
Harmonizim Emocionesh
Rreze e pare Dashurije
Qiell i paster Kalteror.[/color]

Naki
01-07-05, 19:39
Emocioni

Oh Ndenjė ēė atakon shpirtin
Dhe Gjakun nga Aorta
me Aritmi e pėrcjellė
Nė palcen Kurrizore
Sjellė senzacione
e nė Memorje
Ringjallė epshin strukur
Diku nė Humner

Honesty^uk.
01-07-05, 20:59
UDHĖTIM NĖPĖR NATĖ

Valėt i vura nė gjumė
Sodita shtjellat e ajrit si ua pėrkundnin flokėt e gjatė
nėn dritat e pakta tė portit.

Mė pas shalova kuajt e bardhė
Tė zinjtė i lashė nė brigjet e arta
Zemrėn e mbaja pishtar.

Dita u zgjua nga trokthi im
Lėmoi qerpikėt, u habit !!!!!
Si kish mundur ta vėshtronte diellin
pa u verbuar?
Si mundi tė shpėrfillte kaq pasione
pa u mrekulluar?

Naki
27-07-05, 21:11
Nje Drite qė nuk Fiket


Nga Gjithėsia
Zbrite si njė Meteor
Tė pėrcjellur nė foton ndriquės
Nė ngjyra Ylberi
Nė Prizma Gjeometrik
Nga Zemra shpėrtheve
Si njė ciklon Kristalizuės
Nė dėshira
Tė mbėshtjellur
Nė folje Floriri
Tė pritur si nje gaze inert
As nė Tokė ,as ne qiell
Zbrite si njė Meteor
Ēė errėsirės i jep Dritė

Naki
31-07-05, 08:51
Lulet

Ushqim i syve
Freski Ndjenjash
simbol i dashurisė
Nderimė dhe respekt
Pėr Njerėzimin
Jetė dhe gjallėri pėr vendbanime.

Naki
05-08-05, 23:34
Koha

Nė pritje koha nuk ecėn
dėshira sa rritet
bėhet variabel e Kohės
sikur duartė
dojnė akrepat e orės ti shpejtojnė.

Vendlindja thrretė njė zė
qė nga veshėt nuk pushonė
e mbanė trupin tė pa qetė
koka lundronė nė ujėvare.


Sytė janė uritur
duartė kėrkojnė pėrqafimė
Zogjėt kėrkojnė kėngėn
tė komponuarė nė fėmijėri.

Naki
07-09-05, 16:56
Mbi Qiellin Dardan

Nga pista e Frankfurtit
Fluturim per Atdhe
Mire se vini Pasagjer
ishin fjalet
e Kapitenit Kosovar.
Kenga Nostalgjike
komponohej me pulsime
Gjaku Ngrohej Vrullshem
Dy ore Fluturim.
Femije te dashur
Vllezer dhe motra
per disa minuta
do te Perqafojme
token Dardane
Ishin Fjalet e stjuardeskes shqiptare.
Kenga ndegjohej ne kater anet e Prishtines
mire se vini ne Aeroportin e Sllatines.

Murgesha
07-09-05, 18:15
Mė kėrko!

Mė kėrko, nėpėr re
Nė pikat e vogla tė shiut
Mė njif nga hapat
Dhe nga era e flokėve tė mi

Mė kėrko nė largėsi
Dhe nė shikim tė tė huajve
Mė njif nė syrin e tė njohurit
Tė njėrit nga kalimtarėt

Mė kėrko nėpėr kopshtije
Ku lulėzojnė trandėfilė tė kuq
Mė njif nė agime,
Nga ėndrra tė gjata me pėrqafi

Mė kėrko nė qerdhe tė zogjėve
Dhe nė vogėlsinė e njė rrembi,
Qetėsisht mė thuaj, tė dua ende


Mė kėrko kur dimrit bjenė dėborė
Nėpėr fjollat e bukura tė dėborės
Mė pėshpėrit me dashuri
Se tani tė vjen keq pėr ne dy

Mė kėrko nėpėr fushat e bukura
Pas shiut tė ngrohtė kur bie
Dhe foli fjalėt qė unė I di,
E dashur nuk mundem mė pa Ty!

Dhe kur tė kalojnė vite tė tėra,
Fytyrėn time ti kujto
Qetė qetė pėrmende emrin tim,
Dhe thuaj: Ku je, Ku je??


Mė kėrko mbi re,
Nėse ndonjėherė tė mungoj,
Mė pėrkujto, mos mė harro,
Se zemrėn time ty ta kam dhėnė.


Murgesha!

Naki
08-09-05, 14:25
Nje Drite ēė nuk Fiket


Nga Gjithėsia
Zbrite si njė Meteor
Tė pėrcjellur nė foton ndriquės
Nė ngjyra Ylberi
Nė Prizma Gjeometrik
Nga Zemra shpėrtheve
Si njė ciklon Kristalizuės
Nė dėshira
Tė mbėshtjellur
Nė folje Floriri
Tė pritur si nje gaze inert
As nė Tokė ,as ne qiell
Zbrite si njė Meteor
Ēė errėsirės i jep Dritė

Naki
09-09-05, 20:38
Brigjet E Ibrit

Sikur Ibri
humbte Valėt
Nė Gurėt e cekėt
Prej Nostalgjisė
Tek ura takova
Hijen
Sa shumė valė
kanė kaluar
kujtimet nė Gurė te Shpėrlar

Dashuri Rinore
ēdo hapė
Nėpėr Brigjet e lumit
Tė kėrkova
Nė Gurėt e cekėt
Endėrroja
Takimin e parė.

Naki
09-09-05, 20:43
Ne Shikim te parePer here te pare
Syte magjepse
Pushtuan Neuronin
qe Tansmeton
energji Dashurije


Duarte pergdhelin
Pulsimet e damareve
Te rytmizuar
ne nje cilklon te kuq

Dashuri e pare
ne shikim te pare
Adrenalin e riaktivizuar
deri ne maksimum

Buzet belbezojne
zeri Melankolik
thure Akordin
Nje Diell do te na ngrohe
ne duet.

Naki
10-09-05, 21:17
Kutija Magjike

Dy sy Tė Uritur
kėrkojnė
Lotė
Ndejė pranė kutisė magjike
komunikim
ah kjo teknik Virtuale
shpirtėrat i sheronė
mendjet i afronė
syrin e uritur
e shpėrlanė nė fotografi
zemrat i bashkonė nė njė Kuti.

Naki
10-09-05, 21:42
Vendlindja


Shpirti flenė i qetė
Trupi gjenė rahati
Nė shtratin
e ndertuar nga Gjyshi
nė Oxhakun
ku buka pogaqe
gatuhej me plotė dashuri.

Koka ka lėshuar
Qelizat ne liri
gjaku i Freskėt
Mendjes i thotė
Bė gjumė nė rahati.

Kaluan Ditet me shpejtėsi
trupi dhe shpirti gjeti rahati
Shiu Veror
Ka edhe njė deshirė
Vendlinjes sė dashur
tė mos i thotė Lamtumirė.

Naki
27-09-05, 11:00
Hija

Nė vreshtat e Rrushit
sytė e tu i shohė
Nė Majen e Kodres
Zėrin e ėmbėl ta ndėgjojė

Fėtyra jotė shėndrritė me diellin
Ecja jote sjellė ylberin
Duartė tuaja janė Flori
Nga shpirti Reflektonė Lumturi.

Naki
28-10-05, 13:04
Kujtesa


Kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tė Avionėve
Ne pistat e ndriquara te aterimit
Unė ty sdo tė harrojė.

Do te kujtojė shiqimin
E Syve tė tu pa fund
Pėrgdheljėn e mbytur mbi krahrorin tim
Si njė Meteor ēė nuk fikėt.

Brenga erdhi ,iku larg pėr tejė
Veē ndonjė ėnderr natėn e shkurton
Duartė do plaken nė largėsi kilometrash
Shqisat ranė nė gjumė bota nė terr.

Naki
28-10-05, 13:13
Ngjyra vjeshte

Shetitje nė Natyrė
Piktur Fleta -Dushku
Pejsazh Natyre
Syri i uritur
perceptonė ngjyra Vjeshte
Nagjyra Harmonike
sikur tė ishin piktura
nga Pikaso
Relaksim shpirti
Ushqim Optikė
etje e pashuarė
Bukuri Natyrore

Naki
28-10-05, 13:19
Hėna dhe Gjumi

Hėna e plotė
Ndriqon Naten
Gjumi ikėn
Nė Himalaje

Ēerpikėt bėjnė roje
Sytė i mbajnė tė kfjellur
Ku mbeti Hėna qė nates
I sjellė Dritė.

Nė orėt e Agimit
Gjumi dhe Hėna iken
nė mjegull nė shi
nė mesditė Dielli
Diten e zbardhė
duke sjellė Bafasi

Naki
27-11-05, 22:46
Thurrim Kėngė


Fjala merrė hovė
e dirigjuar nga truri
nga buzėt
artikulohet
nė njė sinonim
tė bashkuar
thurrim kėngė
pėr njė festė
pėr njė kremtim
pėr Flamurin Kuq e zi
pėr Shqiptarin.

Naki
30-11-05, 16:33
Strategėt e Liris

U Burgose Krenarija
Shkendi e reflektuar Diellore
Kolos i Luftes ēlirimtare
Arkitekt i shtetesise Kosovare

Rrenkone Kosova ne qetesi
I Fokusone Djemet e qmuar
per Liri
Tani ne Hage Duke kerkuar Liri

Lirija eshte e shtrenjet
Porosit Fatmiri
Ne do ti Tregojme botes
Per luften ēlirimtare
Kemi rroke pushket te ēlirojme atdheun
Tani Lirin
Para Gjygjit te drejtesise do ta fitojme .

florian
30-11-05, 16:37
Strategėt e Liris

U Burgose Krenarija
Shkendi e reflektuar Diellore
Kolos i Luftes ēlirimtare
Arkitekt i shtetesise Kosovare

Rrenkone Kosova ne qetesi
I Fokusone Djemet e qmuar
per Liri
Tani ne Hage Duke kerkuar Liri

Lirija eshte e shtrenjet
Porosit Fatmiri
Ne do ti Tregojme botes
Per luften ēlirimtare
Kemi rroke pushket te ēlirojme atdheun
Tani Lirin
Para Gjygjit te drejtesise do ta fitojme .

Shum madheshtore , dhe thurja e fjaleve me djenjat esht shum e degjueshme .
me rrespekt flori

Naki
21-01-06, 22:33
Misionar Shekullor

Me lotė nė sy
Kosova gjėmonė
me qirinjė nė dorė
homazhe Presidentit i kushtonė

Promotori dhe misionari
Jetė ka ndrru
nė zemrat tona Fole ka ndertu
Lumė Kombi ēė tė pati ty
Jeten e flijove pėr tė shtrenjėten Pavarsi.

I lehtė tė qoftė dheu i Kosoves-President Ibrahim Rugova

Naki
06-02-06, 18:30
Netėt pa Gjumė


Sikur hėna korrospondon
Me kokėn te valėvitur nė brenga
Sikur Yjet bėnin komponim Baladash
Duke ngritur ne Gjakė Adrenalinen
Ēė Trupi te mos ketė plogėshti
Dhe sytė te mos ndjenje gjumėsi

Ne Koken piramidale tė heshtur
Tė humbur nga stuhitė
Nė njė rrugė njė drejtimshe
Ku fundi ėshtė pa prognoz
Nė njė Balad tė dhimbėshme
Ēe ndjenjat Somatike i Pėrvlone

Naki
16-02-06, 22:25
Kronikė e pėrseritur

Me dimrin fillojė fortuna
Pa pyetur meterologėt
Nė shėnjester ka damarėt
ēė i humbi i mėrdhiu.

Flokėt tė ngrira nga acari
Fėtyrės pigmentin e kuqe ja shtonė
Sytė tė lotuar Qerpikėve
Baladen nė tone tė shtjerrura ja kompononė

Kronikė e pėrsėritur
Ēė damarėt tė burgosur i mbanė
athua njė qelsė i kėrkuar
prangat do ti thenė.

Naki
21-03-06, 22:41
Njė Pikė Loti

Nėn tingujtė e kėngės
Syri lotonė
vargjet reflektuese
dhimbjet shpirtėrore i kuronė.

Pranverė e pritur lulėzo
me njė pikė lotė
mos Shterro syrin
nė ujvare
Dhurojė jetės Dritė.

Naki
30-03-06, 13:59
Koha

Nė pritje koha nuk ecėn
dėshira sa rritet
bėhet variabel e Kohės
sikur duartė
dojnė akrepat e orės ti shpejtojnė.

Vendlindja thrretė njė zė
qė nga veshėt nuk pushonė
e mbanė trupin tė pa qetė
koka lundronė nė ujėvare.


Sytė janė uritur
duartė kėrkojnė pėrqafimė
Zogjėt kėrkojnė kėngėn
tė komponuar nė fėmijėri.

e_martumja
31-03-06, 22:20
Inderuar Naki se pari ju pershendes e pastaj ju shprehi komplimente per keto poezit e mrekullueshme.

Vazhdim sa ma te lart dhe cdo te mire ju deshiron e_martumja

Naki
06-05-06, 22:04
Mbi ēerpikė rrinė e ngujuar
Mjegull e dendur nė pranga
Ankthin dhe dėshirat i pėrvlonė
Nė heshtje,nė lotė .

Jetė e pėrmbysur nė rini
Pa qelur lulja e pritur
Mbi ēerpikė rri e peshuar
Kristalizim dhimbje lotėsh

Pse,mjegullė humbe buzqeshjen rinore
Pa kursyer lulet e mbjellura
Pse nuk gjenė ēelsin
Ēerpikėt nga prangat ti lirojė??????

Naki
22-05-06, 13:58
Ditėlindja


Gjashtė decenje
Tė kalitura
Nė kockat trupore
Tė rrethuar
Nė rrudhat Ballore
Tė nyjezuar nė gishtrinjė
Tė pėrplasur nė
Stuhi
Nė decenje tė menagjuar
Me cilėsi stėrgjyshėrore
Me gjuhėn e gjyshes
Nė djepin ku u rriten shumė gjenerata
Urime Ditėlindja
Ēė zogjėt shtegetarė tė sodisin
Njė korė me kėngė Arshikije
Nė drasė te vekut
Qirinjėt e ndezur tė mos fiken
Edhe pėr njė mijė vite

Naki
13-09-06, 18:48
Muaji i shtatorit
Jetės i dhurojė
Shkėndijat e lėgurave
Tė mbėshtjellur nė njė Unaz

Nė vite lėgurat pasqyrojnė
shkėndija tė shkėlqyera
kopshtit tė thurur me ornamente
Tė kristalizuar nė dritė

13 vite Unaz e shkelqyer
Shkėndijat i pasurove
Me cicėrrimė Zogjėsh
Jetės i dhurove Supriza tė ėmbla.

Naki
06-11-06, 21:24
Pėrtej bjeshkėve thjerrzat
kanė lėshuarė fije tė holla
nė hijėzime
Ēė as piktori me brushė
nuk mundė ti ndriqojė.

Nė gurėt pranė bregdetit
vala ėndrrat i shpėrlanė
edhe dritzėn e fenerit
e pėrmbysė nė njė rrugėtim

Hije e lagur nė shi
e strukur nė gjethe vjeshtore
shkėlqimin e bebzave
e ruanė nė dry.

Naki
18-12-06, 14:24
Pse

Pyetė rrezja hijen
Pse mjegulla ėshtė e dendur
Frymen ditės ia zėnė
Pse nuk gjenė kodin
Dryrin dhe qelsin
Mjegullen ta pėrzėnė?
Hija e hutuarė
Nėn tingujtė e mozartit
Me lotė fillonė mjegullen ta shpėrndanė
Ēelsi i humbur nė njė vagonė treni
Rrugėtimė tė pa kthyer ka marrė.

Naki
11-02-07, 21:39
Ditėt


Nė djepin e ninullės
Notat e pentagramit
Bėjnė lėvizje akurduese
Meloditė e pėrcjellura
Pikturojnė rrugėt
Shkurtojnė buzėqeshjen
E lindur
Tė tretur nė tingujtė e dhimbshėm.

Naki
08-04-07, 15:55
Te kujtojmeNe nje rrugetim te shkurter jetesor
Edhe pas tridhjete diteve
Jo duke qare
Te kujtojme me malle
Sepse ishe dhe do te mbetesh
Engjull i dashur
Edukatore etikes dhe parimeve Njerezore.

Ti ike dhe u ndave me buzeqeshje
Ne mengjezin e tete Marsit
Me lindjen e diellit
Atehere kur lulet ne parajse
Ujiten me lotet e ndarjes.

Bashkeudhetare e Jetes
Te kujtoje me malle
Me ndergjegjje te paster
Jo me lote ne sy
Po me mburrje qe te pata ty.

selvija
08-04-07, 17:03
I nderuari Naki,, lotet me rrjedhen kur lezova keto vargje..
qka ti besh ..sa ka than zoti te jetosh..sot jemi neser sjami te gjith asaj rruge jemi duke ecur..:frown:

sexybrikenda
10-04-07, 16:42
Te kujtojmeNe nje rrugetim te shkurter jetesor
Edhe pas tridhjete diteve
Jo duke qare
Te kujtojme me malle
Sepse ishe dhe do te mbetesh
Engjull i dashur
Edukatore etikes dhe parimeve Njerezore.

Ti ike dhe u ndave me buzeqeshje
Ne mengjezin e tete Marsit
Me lindjen e diellit
Atehere kur lulet ne parajse
Ujiten me lotet e ndarjes.

Bashkeudhetare e Jetes
Te kujtoje me malle
Me ndergjegjje te paster
Jo me lote ne sy
Po me mburrje qe te pata ty.


Naki te lumte dora per keto vargje,dhe beso shpirtnisht lotet me bashkoje gjate keti shkrimi tim,I dashuri Poeti Yne Ngushllimet e mija dhe familjes sime me te sinqerta per Ty.
Brikenda jote

Naki
04-05-07, 20:47
Rrugėtimi drejtė ardhmėris?!


Si duhet me tutje tė ecet,i bashkangjisė kujtimet,faktografit dhe shohė kohėrat e mira mbesin mbrapa meje!
Unė iku nė shpjegimet e kohėrave tė kaluara dhe pyes ēka mė mbeti nga gjithė kjo,mundohem tju iku mbrendėsisė trupore dhe tė shohė ardhmėrinė.
Gjithmonė kamė pasur vizione si do tė dukej jeta ime,kamė pasur dėshira dhe plane qė nė tė shumten e rasteve janė realizuar.
Tani me duhet pėrseri tė mėsojė nga rifillimi ēė jeta edhe ndryshe mund tė jetohet,parashikimet ti lė anash dhe nga e reja,e panjohura tė ballafaqohem!
Dėshiroje dhe a mundem kėtė rrugė ta pranojė?

E di ēė mė shumė duhet nga vetja ime tė japė se sa sot e paramendojė.
Dua kėtė? Po,dua kėtė rrugėtim tė bėjė me vetėbesim tė pranojė dhe ta zgjedhė.Sepse vetėm kėshtu mund tė jetė e mundshėme ēė ky rrugėtim tė jetė i RRUGĖS SIME,dhe kėshtu mund tė ngjanė,ēė kėtė rrugė do tė eci.

Ku e marrė kėtė Guxim ,durim,forcė,motivim dashurin gjatė rrugėtimit timė?
Tek ecja/shetitja!

Ēdo jetė dhe ēdo segment i jetės ka pjesen e artė tė veprimit.
Ēdo jetė mund tė jetė shembulltyrė.
Ēdo jetė nė rrugėtimin e Vetė sjellė zhvillim,pjekuri e rritje dhe shtimė Frutash.
Unė dėshirojė vetes tja largojė paragjykimet ēė sjellin vuajtje mėrzi,po edhe tė tjerėve tju anashkalojė paragjykimet.
Ėshtė mirė tė dijmė ēė nė momente tė vėshtira tė jetės tė besojmė logjikės sė shėndoshė.
ėshtė mirė tė dijmė,ēė Njerzit nė mirėsi tė bashkuar janė.Naki

Naki
22-05-07, 23:03
Kujtesa


Kujtimet qarkullojnė
Ashtu si ato tė Avionėve
Ne pistat e ndriquara te aterimit
Unė ty sdo tė harrojė.

Do te kujtojė shiqimin
E Syve tė tu pa fund
Pėrgdheljėn e mbytur mbi krahrorin tim
Si njė Meteor ēė nuk fikėt.

Brenga erdhi ,iku larg pėr tejė
Veē ndonjė ėnderr natėn e shkurton
Duartė do plaken nė largėsi kilometrash
Shqisat ranė nė gjumė bota nė terrė

Naki
11-07-07, 19:01
Njė Ēerek Viti

Sa herė qė hapat i ndrrojė
kujtojė tė kamė afer
Sa herė ēė shi bie kujtojė
buzėqeshjen tėnde
Sa herė aromen e ndjejė
kujtojė ēė tė shohė ty.

Sot nuk je me mua
sepse natyra e deshti kėtu
Mė ka marrė malli tė shohė
tė ndrrojė dy fjalė
Zėrin tėndė ta ndėgjojė !

Naki
12-07-07, 12:38
Shetitje nėpėr Kohė

Ditė pranvere nė ecje
takimi ynė i parė
me buzėqeshje fotogjene
sytė u mbytė nė adicion

Flokėt e gjata kundermonin
epshe dashurie
ndėrsa zemra hapte dyertė
nė fole ngrohtėsie

Fėtyrat e gėzuara komunikonin
me belbėzim
Zemra thurrte fjalėn dashuri
mendja dhe goja pėrshpėrisnin
Elektroni muarrė energji.

Buzėt dhe dhėmbet
Kėndonin nė heshteje
Kėngėn e kompunuar
Njė unazė pėr tė dytė!

Naki
13-08-07, 14:52
Fletė mė fletė tė ngjitura
Nė ditarin e kujtimeve
Njė gjerdanė lulesh
Nė mes kopshtitė tė pikturuar.

Shtrėngim duarshė transmetim ngrohtėsie
Nga gjithėsia njė shkelqim fotonesh
Njė rezonanz magnetike
Energji flakėruese,pėrgdhelje duarshė!

Naki
12-12-07, 10:30
Ne Pritje

Shkėndijat ne dritaren e agimit
Presin nje Lule te lulezojė
Ne Koken e cunguar
shpresat e dashuris i fikesoje

Koka e humbur nga meditimet
valevitet ne deget qe tani lulezojne
athua kjo eshte nje qaste
qe jetes ti theme shprese

Naki
03-02-08, 19:34
Kujtimet

OH NDJENJĖ ĒĖ ATAKON SHPIRTIN DHE SHFLETON KUJTIMET
ATĖHER KUR ĖNDRRA FRESKON MEMORJĖN
SI NJĖ METEOR ĒĖ SHĖNDRITĖ
KĖRKONė ZGJATJEN E ĖNDRRĖS
DHE NUK DONĖ ĒĖ NATA TE BĖHET DITĖ

Naki
03-02-08, 22:39
Hėna dhe Gjumi

Hėna e plotė
Ndriqon Naten
Gjumi ikėn
Nė Himalaje

Ēerpikėt bėjnė roje
Sytė i mbajnė tė kfjellur
Ku mbeti Hėna qė nates
I sjellė Dritė.

Nė orėt e Agimit
Gjumi dhe Hėna iken
Nė mjegull nė shi
Nė mesditė Dielli
Diten e zbardhė
Duke sjellė ngrohtėsi

Naki
03-02-08, 22:47
Meteori


Nga zemra
Mė ėshtė shkėputur
Njė meteor
Shpresen time
Ēe kamė mbjellur

Ėshtė rilindė
Jetonė
Meteori Kristalor
I mbjellur
Ne kohėn e rinisė
I ruajtur
Nė arkiven membranore
Te koduar nė shpirtė

Naki
09-03-08, 20:41
Kujtimi dhe dhimbja


Me mallė tė kujtojė
zemra mė qanė
nė diten e 8 marsit
pėr herė tė fundit
lamtumirė mė the.

Njė vitė pa ty
dielli humbi ngrohtėsin
lulet pranė lapidarit
do i ujiti me lotėt e mi


Te kujtojė me shumė mallė
Neri imė
Fjalėt tua,buzėqeshjen tėnde
Do ta ruajė nė rrugėtimin timė.

lazdrani
10-03-08, 11:27
Kjo leter shkone ne qiell,eshte per ju
Ne zemrat tona gjithmone do te jete 8 Marsi
Ndjenat tona jane thelle te mallengjyer
Na ike ne moshen shume te re...
Te gjithe pyesin pse mu Ti
Pergjigjja mbetet ne erresire
Cdo mbremje bisedoje per Ty..
Dhe zemrat tona te degjoje Ty..
Ne shiqojme ne qiell dhe te shohim Ty..
Ylli qe shenderrite me rreze te forta je Ti..
Mire u pafshim engjulli jone....Te falenderoje nga zemra per gjithe ate qe bere per mua.

selvija
10-03-08, 13:44
Miku im Naki do shktuj disa vargje ketu..!!!

Lamtumir

Lamtumire pergjithmone
dy zera po thojne ngadale
pastaj pikuan ca lote mbi faqe
se syte po qajne me mall

Lamtumire plot vuajtje e dhimbje
dy zera i than njera-tjetres
si lejuan te ishin te lumtur
prandaj i dhane fund jetes

Lamtumire, si heshte ne zemer
zemrat e tyre shporoi
i vrau vetem nje flal
nga kjo bote i largoi.:frown:

Tomori
17-03-08, 14:56
zgjohem ne mengjes
nje heshtje e mallkuar
pres me pa durim
dashurin te pa harruar
lotet me pikojne
i vetmuar nga merzija
pres me shume malle
te vish te puthesh buzet e mia
me puthjen qe me dhe
loti me pushoj
dhe tani nese vdes

lovely
01-04-08, 16:33
Rrugėtimi drejtė ardhmėris?!


Si duhet me tutje tė ecet,i bashkangjisė kujtimet,faktografit dhe shohė kohėrat e mira mbesin mbrapa meje!
Unė iku nė shpjegimet e kohėrave tė kaluara dhe pyes ēka mė mbeti nga gjithė kjo,mundohem tju iku mbrendėsisė trupore dhe tė shohė ardhmėrinė.
Gjithmonė kamė pasur vizione si do tė dukej jeta ime,kamė pasur dėshira dhe plane qė nė tė shumten e rasteve janė realizuar.
Tani me duhet pėrseri tė mėsojė nga rifillimi ēė jeta edhe ndryshe mund tė jetohet,parashikimet ti lė anash dhe nga e reja,e panjohura tė ballafaqohem!
Dėshiroje dhe a mundem kėtė rrugė ta pranojė?

E di ēė mė shumė duhet nga vetja ime tė japė se sa sot e paramendojė.
Dua kėtė? Po,dua kėtė rrugėtim tė bėjė me vetėbesim tė pranojė dhe ta zgjedhė.Sepse vetėm kėshtu mund tė jetė e mundshėme ēė ky rrugėtim tė jetė i RRUGĖS SIME,dhe kėshtu mund tė ngjanė,ēė kėtė rrugė do tė eci.

Ku e marrė kėtė Guxim ,durim,forcė,motivim dashurin gjatė rrugėtimit timė?
Tek ecja/shetitja!

Ēdo jetė dhe ēdo segment i jetės ka pjesen e artė tė veprimit.
Ēdo jetė mund tė jetė shembulltyrė.
Ēdo jetė nė rrugėtimin e Vetė sjellė zhvillim,pjekuri e rritje dhe shtimė Frutash.
Unė dėshirojė vetes tja largojė paragjykimet ēė sjellin vuajtje mėrzi,po edhe tė tjerėve tju anashkalojė paragjykimet.
Ėshtė mirė tė dijmė ēė nė momente tė vėshtira tė jetės tė besojmė logjikės sė shėndoshė.
ėshtė mirė tė dijmė,ēė Njerzit nė mirėsi tė bashkuar janė.Naki

Fjale qe nuk vdesin kurre!!!


Prej nga tere kjo zbrazetire?
Ku te filloj?
Nga te shkoj?
..dashuria qe ti me solle.....
ku te filloj?
me mbush zemren plot jete...
nga t ia mbaj?
eshte gjithmone atje...!!

Fshatari
01-04-08, 18:57
Fjale qe nuk vdesin kurre!!!


Prej nga tere kjo zbrazetire?
Ku te filloj?
Nga te shkoj?
..dashuria qe ti me solle.....
ku te filloj?
me mbush zemren plot jete...
nga t ia mbaj?
eshte gjithmone atje...!!
- Nė fakt, fjalėt qė "nuk vdesin kurrė" janė pyetje metafizike tė pa pėrgjigje qė na vizitojnė pa rreshtur e nuk na lėnė tė qetė asnjėherė.
"Zbrastėsira" e Lovelyt nuk ndodhet diku nė qiejt e pakufishėm po gjallon diku nė ne,e strukur nė thellėsinė e qenies tonė intime.Madje nuk ia dimė as origjinėn as shkakun as arėsyen. Por sėpakut dimė qė ajo ėshtė e "tėrė" dmth absolute dhe na mbėshttjell e paralizon gjithė qenien.
- Fjalė qė "nuk vdes kurrė" ėshtė poashtu edhe "..dashuria qė ti mė solle..."e cila "mė mbush zemrėn plotė jetė":vėreni mirė se zemra s'ishte tjetėr pėrveē "zbrastėsi" para se t'i "sillej dashuria"!
- Vargu i fundit "ėshtė gjithėmonė atje"(dmth dashuria)konfirmon definitivisht "zbrazėtirėn" e tėrė sepse dashuria, nė fakt, ėshtė vetėm fjalė formale e pa substancė dhe si e tillė nuk mund tė mbush "boshllėkun metafizik" qė ndiej thellė nė vetėvetėn time! Kuptuam se fjalės "dashuri" i mungon esencialja : ndjenja e dashurisė.
I zėnė rob i "Zbrazėtirės", autorja sillet vėrdall dhe nuk di as nga t"ia filloj"(aty nuk ka fill as fillim as mbarim)as nga "tė shkojė(ajo ėshtė plotėsisht e dezorientuar) dhe mė nė fund "nga t'ia mbajė"(nuk ka asnjė rrugėdalje).
PS: Sikur tė mos ishte 1 Prilli do tė besoja se Lovely ėshtė serioze e nuk e maltreton vetėn me pyetje tė kėsaj natyre!
Shkova me i marr dhetė se i kam lėshue sot pak qatje n'livadh! Nuk m'ka met ma shumė sanė po shyqyr qė po vjen pranvera e ngjallet natyra e edhe shpresat bashk me tė!

lirik
04-04-08, 21:16
I nderuar NAKI
Nė vargjet tuaja ka plo shkėlqim bukuri dhe intepretim te qėllimit nė domethėnje mjaft mjeshtrore
Nė VARGUN TėND KA CILSI INTEPRETOHET DHIMBJA APELI
DASHURIA
Poashtu fjala ne intepretim ka mjaft karakteristikė ne vargjet tua ka cilsi dhe domethėnje nga disa ato qė i kam lexuar mė kan lėnė pėrshtypje
ju keni njė talent dhe jeni cilsorė ne vargje prandaj talentin dhe vargjet mos i ndal vazhdo me krijime
qe shkelqejn per bukuri e them se jeni i talentuar

Naki
15-04-08, 19:59
Ka kohė!

Shkronjat kėrkojnė tė radhiten nė vargje
T"krijojnė ndonjė vjershė me rime
Mbrėmja mi muarrė orėt
Mė Vjedhi inspirimin dhe qetėsin

Rrugėtojė sot nė pistat e ndjenjave
Ēė mė shtyen shkronjat ti radhisė
Ėshtė dhimbje,forcė,mallengjimi
Vargut ti ndertojė rrugicė!

Naki
05-05-08, 21:19
Inspirimi

Syri im ėshtė duke t" kėrkuar
Nė ēdo pika te shiut
Ka shumė kohė qė s"tė kam parė
Mė thretė pas ylberit tė shfryhem duke qarė

Jam shurdhuar nė mungesė tė zėrit
Veshėt janė ftohur si akull
Nė valtė tė shkurta dikund nė memorje
Kėrkojė zėrin tėnd ta ndėgjojė


I heshtur kam mbetur gjuha mė ėshtė tharė
ska dėshirė tė nxjerr mė asnjė fjalė
Zemra ime ėshtė shumė e etur
Kėrkonė oksigjenė tė rikthejė qelsin e fshehur


Inspirimi imė nė duar
Lapsi rri i ngrirė porsi njė shkėmb
Shpirti ime pėr ty kujtime ruan
A do tė vishė nė ėndėrr pėrseri

Naki
07-05-08, 16:22
Inspirimi

Sot kam dėshirė tė jem me ty
me rrezet e diellit tė buzqeshi
nėn tingujt e kėngės
tė fluturojė ..........
Pranė lumit -valėt e ujitė
t" mė freskojnė!!!

Naki
08-05-08, 19:49
Inspirimi

Nė fjalėt tua
ndertojė vargje
pėr tė kaluaren
tė djeshmen dhe tė sotmen

Buzėqeshja jote
mė nderton rrugen
nė udhėtimin e shpreses
drejtė njė lumturije tė belbėzuar

Nėpėr shtigjet e gjelbėruara
ēė mbjelle lule tė ujitura
nė vargjet poetike
inspirimit i dhurove dashuri

lovely
08-05-08, 22:22
lundroj ne kujtime
aty je Ti
vallezoj me Ty
te mbaj ne krahet e mi

me shiqon plot dashuri
mbetem pa fryme
si te pajtohem????????

loti s pret lotin
zemra rrah me shpejt
diqka sillet ne hapesire
bosh...bosh...bosh......

Jana
08-05-08, 23:35
UDHEKRYQI


Jame ne udhekryq
e nuk di se nga te shkoj,
Majtas apo Djathtas
S'arrij te kuptoj.

Nese beje udhe majtas
kame frike se gaboj...
po edhe djathtas
me thane se nuk duhet te shkoj...!!!
Veq nje zgjedheje mbetet
e Zoti te me ndihmoj
Dhe une do te nisem
ku Ai te me tregoje......

Jana
08-05-08, 23:35
Nostalgji


Po ecnim ne rrugen e lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shume me mundon sot kjo rruge
aty ku u njohem dhe u ndame

Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

As pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi tok
se di pse me erdhi kaq keq
me shiun edhe une derdha lot.

Jana
08-05-08, 23:36
TE DUA

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.

Jana
08-05-08, 23:37
TI

Net te tera kan kaluar,
Dhe un rrall kam folur me ty,
Shum lot kam derdhur nga syte,
Sepse s'e di c'po ndodh me ne te dy.
Pse nuk me thua me te dua?
Pse ti me ke harruar?
Pse s'te merr malli me per mua?
Pse nuk me do sic me ke dashuruar?
Nje brenge te poshter kam,
Thelle tek zemra ime,
Nje ndjenje te pa pershkruar,
Qe do perfundoje jeten time.
E di qe ti per mua,
Nuk ke me dashuri,
Por un shum te dua,
Jam ber gjysem njeri.

Naki
10-05-08, 19:51
Inspirimi

Nė sytė e tu shohė takimin
Nė fėtyrėn e gėzuar mallėngjimin
Tė mbajė mbi qerpikė tė soditur
Tė ruajė nė lėgura qė memorjen e shėndritin!

Nė kohė dhe hapsirė tė kėrkojė
ku mė je mshefur
Nė porten e miokardit
gjejė kodin e rrahjeve te zemrės!

Naki
11-05-08, 19:19
Ispirimi

Para muzgut nė perendim tė diellit
buzėqeshjen qiellore ja fale syve
me koloritin e mbėshtjellur
tė kerkoje sonte,neser dhe ēdo herė
gjithe jeten ne kerkim...per ty

Nė mengjezin e zdritur
me cicėrrimė zogjėsh kėngėn ditore komponon
tė ruajė nė duar tė ngrohta
e ėmbla lule pranverore!

lovely
11-05-08, 19:22
Ispirimi

Para muzgut nė perendim tė diellit
buzėqeshjen qiellore ja fale syve
me koloritin e mbėshtjellur
tė kerkoje sonte,neser dhe ēdo herė
gjithe jeten ne kerkim...per ty

Nė mengjezin e zdritur
me cicėrrimė zogjėsh kėngėn ditore komponon
tė ruajė nė duar tė ngrohta
e ėmbla lule pranverore!


fort m pelqei :smile:

Naki
12-05-08, 14:17
Ispirimi

Nė hapsiren qiellore yjet mė shoqėrojnė
rrezet e diellit hėna i mbulojė
detit shkėlqėsin ja muarren valėt
ndėrsa ngjyren i fali syve te mi !

Naki
13-05-08, 10:15
Inspirimi

Nga do tė shkojė tė mbajė mbi qerpikė
emrin tėndė e kam ngujuar nė shpirtė
nė rrugėtimin timė mė pėrcjellė qdoherė
Kristalė ēė jetės i dhuron shpresė.


Sa herė lulet qelin nė pranverė
aromen tėnde e ndjejė qdo herė
hapin tėndė e kėrkojė
nė mes tė luleve emrin tėndė e shfletojė!

Naki
14-05-08, 17:26
Inspirimi

Tė thėras pėr tej alpeve
duke t" kėrkuar mbi rrezet e diellit
Pėrceptimin ja fala syve
Globit shumė larg
Nė mes mendjes dhe shpirtit
Nė yjet e natės
ku rrezja shėndrit.

Honesty^uk.
14-05-08, 20:46
Inspirimi

Nė sytė e tu shohė takimin
Nė fėtyrėn e gėzuar mallėngjimin
Tė mbajė mbi qerpikė tė soditur
Tė ruajė nė lėgura qė memorjen e shėndritin!

Nė kohė dhe hapsirė tė kėrkojė
ku mė je mshefur
Nė porten e miokardit
gjejė kodin e rrahjeve te zemrės!

:frown: :frown: frown

Naki
15-05-08, 18:51
Ėndrra ime e djeshėme
Ispirimi i vargjeve tė sotme
Tė kėrkojė nė dritėzėn
E flakės sė qiririt


Tė gjejė nė udhėtimė
Nė pistat e ndriquara
Drejtė njė shprese
Nė aterimė !

Naki
16-05-08, 18:19
Inspirimi

Flladi pranverorė bėnė shetitje
Vjenė e shkonė nė damarėt
nuk ndalet asnjė herė tė pushojė
qelizat me oksigjen i freskonė

Lulet kundermojnė aromė
me koloritin syve hijeshi i dhurojnė
Nė vaze etjen e shuajnė
nektarin e ruajnė pėrgjithmonė

Naki
17-05-08, 20:25
Inspirimi

Fjala e jote e ngrohtė
Zemres i dhuronė pulsim
Ēati mbi kokė
Fushės gjelbrim
Tingujtė e bylbylave
Jehojnė melodi
Shpėrndahen mbi fusha
Zemra ngrohet nė dėshirė

emine
17-05-08, 21:00
Nje....................
Ne mes te erresires ishte ai
si nje rreze dielli qe me ngrohu
Nje engjull qe me buzeqeshi
Me s'gjati doren dhe me ofroi afer vetes
Pa kushte pa paragjykime


Nje drite shprese ishte ai
Qe cdo dite e me shum
Me meson ta dua jeten
nje dhe vetem nje ishte dhe do mbetet
Pergjithmone!!!

Naki
19-05-08, 10:53
Nė djepin e ninullės
Ėndrrat
Marrin fluturim
Nė shiun verorė
Koloritė ylberash
Zogjėt shtegėtarė
Flutorojnė
Mbi segmente gjeografike
Me njė dėshirė
Ėndrrat tė pėrqafojnė djepin
Fėtyrat tė gėzohen
Lotė tė mos ketė
Tė mos humbin shkėlqimin
Cicėrrimen e zogjėve
Nė dritaren e kthyer
Nga kopshti i luleve

lovely
19-05-08, 11:14
Nė djepin e ninullės
Ėndrrat
Marrin fluturim
Nė shiun verorė
Koloritė ylberash
Zogjėt shtegėtarė
Flutorojnė
Mbi segmente gjeografike
Me njė dėshirė
Ėndrrat tė pėrqafojnė djepin
Fėtyrat tė gėzohen
Lotė tė mos ketė
Tė mos humbin shkėlqimin
Cicėrrimen e zogjėve
Nė dritaren e kthyer
Nga kopshti i lulevelart diku mbi ylberin............................:smile: :smile:

te pershendes pafundesisht....
Embelsire!! :wink:

Naki
19-05-08, 21:49
Inspirimi i mbrėmjes

Pėrceptojė fjalen ngjyren e thėnjės
me shkronja tė hijezuara
humbė ,tretet
dhe nuk dėgjohet
shohė prizmin
e verbuarė
ēė humbė ndėgjimin
mbi koken e cunguar
me asfaltė tė errėt
ku plasaritjet derdhen
nė pluhur
dhe dritaret mbeten tė ėrrėsuara
Tik taket e orės
tregojnė ēetėsi
dhe duan tė presin perendimin e diellit
ēė fėtyra dhe sytė
tė pushojnė
nėn dritzėn e qiriut!

Naki
20-05-08, 11:30
Fjala

Njė ditė rrezet e diellit
shkėlqėsin
stinėve do tju dhurojnė
shtigjeve
tė pluhrosave
nga harresa do ti zgjonė
Shiu stinorė
do tė shpalos kujtimet
zogjėt mbi krahė
do ti numėrojnė
pėrjetimet

Njė ditė fjala do tė merrė rrugėtim
nė ēdo stacion hekurudhash
do tė ndalet
Nė valigje do tė palohet
si dhurat
Nė qetėsin e natės
ajo do tė flenė!

Naki
20-05-08, 20:33
Fjalėt

Nga zemra burojnė fjalėt
qė shpirti i rėndisė
ngrohtėsin e tyre
e shprehė
si dhuratė tė pėrėndis

Trėndėfilat e kuq
kanė aromė
mbajė nė dritare
shkėlqėsia t"mos i humbė

Po ti falė kėto fjalė
bashkė me lulet
tė jenė rrugėtim
i ngrohtėsis sė kėrkuar!

Naki
21-05-08, 17:40
Akrepat
http://img453.imageshack.us/img453/1589/mailaa8.gif (http://imageshack.us/)
Ditėt janė tė gjata
Kur s"jemi bashkė
Ti atje
E unė kėtu

Tė lumtur ishim
Kur bisedonim
Pranė lumit Ibėr zogjėt
Kėngėn tonė kompononin

Me duar akrepat donim ti ndalim
Kohen ta stopojmė
Diten dhe naten yjėve nė qiellė
shkėlqėsin tė huazojmė

Me shpejtėsi ikėn ditėt
Aromen e ndejės
Sot prapė e ndiejė
Edhe pse ti atje e unė kėtu!

Naki
22-05-08, 17:09
Ditėlindja


65 vite tė kalitura
Nė kockat trupore
Tė rrethuar
Nė rrudhat Ballore
Tė Nyjezuar nė gishtrinjė
Tė pėrplasur
Stuhi tė kohės
Nė decenje tė menagjuar
Me cilėsi stėrgjyshėrore
Me gjuhėn e gjyshes
Nė djepin ku u rriten shumė gjenerata
Urime Ditėlindja
Ēė zogjėt shtegetarė tė sodisin
Njė korė me kėngė Arshikije
Nė drasė te vekut
Ēirinjėt e ndezur tė mos fiken
Edhe pėr njė Mijė Vite


I imi Baba Gėzuar Ditėlindja!

http://www.bestwestern.dk/dynamicdata/data/godt%20cheers.jpg

Naki
22-05-08, 17:33
Pranvera pa ty
Eshtė e verbuar
Tė kota janė lulet
Kur ne sjemi aty

Njė meteor i natės
Nė dritare do tė shkėlqejė
Ėndrrat e mia
do ti rrefejė

Yjet Flasin me Planetet
Ditėt i numėrojnė
Valigjet janė paluar
Sytė nga jugu i drejtojnė!

Naki
24-05-08, 18:55
Inspirimi

Gjurmėt mbesin tė pashlyera
Nė celula gjejnė strehim
Mallėngjim e zjarrė
Mbesin nė kujtimė

Janė pikturat ēė flasin
Tė mbėshtjelluar nė celulit
Dje dhe sot
marrin frymėzim!

Naki
26-05-08, 21:15
Flutėres sime
ēė vjenė si rreze
soditė mbrėmjen
me pamje tė bukur
shpėrndan fosile
me buzėqeshje
shėndritė naten
nė ditė Pranverore!

Naki
29-05-08, 18:36
Shetitje nėpėr kohė

Nga tė shkojė
Nė rrugėn e panjohur
Nė bibliotekė
Nė rafta tė kėrkojė
Monografin e heshtjes
Apo nė dritare
Tė kėrkojė driten
Nė ndonjė fjalė apo shkronjė
Nėpėr rrugėt ku kam ecur

Naki
30-05-08, 16:33
Mėrgimtari

Nė mėngjesin verorė do vi
Mbi kopshtin e vreshtave
Kėngėn do e kėndojė
Ende pa i qelur sytė
Emrin tėndė nė xhamė do e pikturojė
Nga lumi i cekėt
Gurėz do i tubojė
Pranė pragut tė shtėpisė
Njė rrugicė do e ndertojė
Me kėngėn shiu po binte nė mesditė
Sytė do i lajė
Ēė tė shohė mė mirė
Dhe tė pėrqafojė


13 janar 1992

Naki
30-05-08, 22:15
Enigma e dashuris


Nė liri ,nė sy ėshtė mshehur
Enigma
Ēė zemren okuponė
Latentė shetitė nė damarė
Me kilometra
Pa paralajmėrim
Zgjonė
Yjet
Pėr njė vallėzim
Pa u ndi
Pa dirigjimė

prill 1992,Mainz

Naki
31-05-08, 16:14
Tė dua

Mendja ateronė drejt jugut
Ēdo mbrėmje
Nė dritare troket
E sheh
Buzqeshjen tėnde
Nė sy
Zemra pulsonė nga dėshira
E ndėgjonė
Sikur shkronjat
Radhiten
Nė njė sinonim
Shpirti im!

Prill 1992,Mainz

Naki
07-06-08, 16:39
Shikimi

Nė pragė tė ditėlindjes
Jetojė nė bebzat e syve tu
Tė mbajė mbi qepallė
Duke ruajtur kujtimet
Jetojė nė sytė e tu
Pa qera pa ujė
Ēė tė shlodhem shetisė
Duke u freskuar me lotė tė kulluar

8 qershor 2007,Mainz

lirik
11-06-08, 13:43
Enigma e dashuris


Nė liri ,nė sy ėshtė mshehur
Enigma
Ēė zemren okuponė
Latentė shetitė nė damarė
Me kilometra
Pa paralajmėrim
Zgjonė
Yjet
Pėr njė vallėzim
Pa u ndi
Pa dirigjimė

prill 1992,Mainz


E BUKUR KJO SHUM DHE POASHTU METAFORIKE KUPTIMTHELLė
I NDRUAR NAKI ME SA KAM PA POEMAT VARGJET TUA TE LIRA POEZITė
JAN MJAFT TE MREKULLUESHME PėRBėJNė VLERA
DHE KAN MJAFT BRUM KUALITET JENI MJAFT I TALENTUAR
KENI SHUM NDJENJA DHE BUKURI FJALE TE PERGZOJ SHUM PER TALENTITN DHE
JENI SHUM I PUNTORė E VYESHEM NE KRIJIME MJAFT PRODUKTIVE PERVEQ ASAJ JU KENI EDHE CILSI TJERA KTU QE SHIHEN SIDOMOS SHQUHET URTSIJA DHE HUMANITETIT YT
JENI SI TE THEMI KTU NE DARDANI KTU QE ZBUKURONI FORUMIN DHE PA JU KY FORUM DO TE NDJENNTE SHUM MUNGESEN TUAJ
UN TE PERGZOJ PER PUNEN DHE KRIJIMET EBUKURA POETIKE POR ME BėN PėRSHTYPJE PSE NUK BOTONI LIBRA MEQENSE KAQ BUKUR SHKRUAN
PERSHENDETJE I NDERUAR DHE Tė UROJ SUKSESE NE KRIJIMTARIN TUAJ TE BUKUR
DHE TERHEQSE

Naki
12-06-08, 20:34
E BUKUR KJO SHUM DHE POASHTU METAFORIKE KUPTIMTHELLė
I NDRUAR NAKI ME SA KAM PA POEMAT VARGJET TUA TE LIRA POEZITė
JAN MJAFT TE MREKULLUESHME PėRBėJNė VLERA
DHE KAN MJAFT BRUM KUALITET JENI MJAFT I TALENTUAR
KENI SHUM NDJENJA DHE BUKURI FJALE TE PERGZOJ SHUM PER TALENTITN DHE
JENI SHUM I PUNTORė E VYESHEM NE KRIJIME MJAFT PRODUKTIVE PERVEQ ASAJ JU KENI EDHE CILSI TJERA KTU QE SHIHEN SIDOMOS SHQUHET URTSIJA DHE HUMANITETIT YT
JENI SI TE THEMI KTU NE DARDANI KTU QE ZBUKURONI FORUMIN DHE PA JU KY FORUM DO TE NDJENNTE SHUM MUNGESEN TUAJ
UN TE PERGZOJ PER PUNEN DHE KRIJIMET EBUKURA POETIKE POR ME BėN PėRSHTYPJE PSE NUK BOTONI LIBRA MEQENSE KAQ BUKUR SHKRUAN
PERSHENDETJE I NDERUAR DHE Tė UROJ SUKSESE NE KRIJIMTARIN TUAJ TE BUKUR
DHE TERHEQSE

Ju falimnderit pėr kritiken letrare dhe motivimin,ndjehem i nderuar nga fjalėt tua!

Naki
12-06-08, 20:36
Ty

Nė mes shkronjave
Me ty flas
Nga truri mendimet
Rreshtohen nė palcė
Si valė neuronesh
Tė zdritura
Trupin e pushtonė
Kėngė e pa kėnduar
Nė vijat e pentagramit
Humbė
Mes rreshtash e strukur
Qėndron
Unė prapė nė emėr
Tė thras

8 Qershor 2008,Mainz

Naki
18-06-08, 21:33
Mikes

Nė kėshtjellen dardane
U shfaq Pėllumbesha
Nė derė trokiti
Duke marrė uraten
Nga largė
Rrezatonte mrrekulli
Duke kėrkuar ēelsin
Mbrenda tė hy.

Naki
27-06-08, 21:24
Perdet Teatrale


E Panjohur teatrale
Dėshirė gjeometrike
Me figura shpresėse Lozonjare
Nėn Hijen e ndėrgjegjėve tė njoma
Flakėronė
Thanė nektarin e bimės
Ku dritaret iluzionare
Bėhen mjegull.

Naki
30-06-08, 21:16
Dritaret e thyera

Latentė shfaqen germat
Pa zhurėm pa fjalė
Duke trokitur
Nė dritaret binjake
Frymen diellit ja zėjnė
Duke kėrkuar moden
Frizur Flokėsh
Pa zhurėm pa fjalė
Shfaqen shkronjat e heshtjes
Ēė naten dritarėve
Shkėlqimin ja thejnė

ShEjToNkA
01-07-08, 00:29
Mikes

Nė kėshtjellen dardane
U shfaq Pėllumbesha
Nė derė trokiti
Duke marrė uraten
Nga largė
Rrezatonte mrrekulli
Duke kėrkuar ēelsin
Mbrenda tė hy.


O Naki, hyra lexova poezit e tuja, gjithmonė ishe i tillė, njė poet i vėrtetė. Tė lumtė!SP. Citimin qė bera pash veten nė tė, ndaj e citova, shpresoj tė mos jam gabim! Totja shumė respekt dhe pėrshendetje pėr ty!

Naki
04-07-08, 12:13
Pa mbiemėr!


Pėrceptim i fjalės tė pa thėnė
Dridhje e gishtėrinjėve mbi Tabulator
Vjenė e heshtur nga largėsia
Syve imazhin gjeometrikė i servonė


Nė heshtje vallja nuk ka hijeshi
Ajo kėrkon gjallėri
Mbi flokė lulet mbahen me deshirė
Ēė tė krijon njė imazh mė tė mirė.

adidu
01-08-08, 13:58
Me aq sa munda, brenda nje hapsire kohore te kufizuar, lexova rradhet e tua poetike ne kete teme, i nderuar naki. Sigurisht qe nuk mjafton nje lexim i shpejte per te dale ne nje perfundim, e aq me pak ne nje analize, por sidoqofte flladin e malit e ndjen pa pasur nevoje te rrish kohe te gjate mbi te.
Here pas here ndaloja ne poezi te ndryshme, e pastaj kaperceja me poshte per te kapur sadopak strukturen e mendjes dhe shpirtit tend ne trajektoren e viteve. Zeri i brendshem nderthuret me imperativitetin e jashtem, here dukshem dhe fuqishem, e here bute, e i fshehur pas vargjesh te brishta. Por ajo qe me beri pershtypje( e ritheksoj me nje lexim te shpejte) eshte konciziteti i menyres se te shprehurit, qe avancon nga thellesia e koherave(poezite e viteve te shkuara) me nje ritem gjithmone ne ngritje. Poezite e shkuara sinjifikohen nga metafora dhe narracioni i shpeshte dhe shpesh me retorika te sforcuara. Ndersa se fundmi ve re se priresh nga shpalosja e gjendjeve te petrificuara me nje evolim me shume te brendshem, se sa analitiko teknikativ, duke i shmangur ngjyrimet e teperta kromatike te viteve te shkuara.
Kaq mund te shpreh per momentin, pasi per te dale ne nje perfundim te thelle, duhet te rikthehem dhe ti lexoj me qetesi dhe kohen e bollshme te nevojshme. Gjithsesi je nje "fllad" qe evolon hap pas hapi se brendshmi drejt nje mevetesie te spikatur poetike.
Urime dhe pune te mbare ne fushen krijuese te botes perrallore te poezise.
Me respekt adrian dule.

Naki
19-08-08, 17:18
Me aq sa munda, brenda nje hapsire kohore te kufizuar, lexova rradhet e tua poetike ne kete teme, i nderuar naki. Sigurisht qe nuk mjafton nje lexim i shpejte per te dale ne nje perfundim, e aq me pak ne nje analize, por sidoqofte flladin e malit e ndjen pa pasur nevoje te rrish kohe te gjate mbi te.
Here pas here ndaloja ne poezi te ndryshme, e pastaj kaperceja me poshte per te kapur sadopak strukturen e mendjes dhe shpirtit tend ne trajektoren e viteve. Zeri i brendshem nderthuret me imperativitetin e jashtem, here dukshem dhe fuqishem, e here bute, e i fshehur pas vargjesh te brishta. Por ajo qe me beri pershtypje( e ritheksoj me nje lexim te shpejte) eshte konciziteti i menyres se te shprehurit, qe avancon nga thellesia e koherave(poezite e viteve te shkuara) me nje ritem gjithmone ne ngritje. Poezite e shkuara sinjifikohen nga metafora dhe narracioni i shpeshte dhe shpesh me retorika te sforcuara. Ndersa se fundmi ve re se priresh nga shpalosja e gjendjeve te petrificuara me nje evolim me shume te brendshem, se sa analitiko teknikativ, duke i shmangur ngjyrimet e teperta kromatike te viteve te shkuara.
Kaq mund te shpreh per momentin, pasi per te dale ne nje perfundim te thelle, duhet te rikthehem dhe ti lexoj me qetesi dhe kohen e bollshme te nevojshme. Gjithsesi je nje "fllad" qe evolon hap pas hapi se brendshmi drejt nje mevetesie te spikatur poetike.
Urime dhe pune te mbare ne fushen krijuese te botes perrallore te poezise.
Me respekt adrian dule.

Flladit pranverorė lulet mė tė bukura i sjellėt ju i nderuari Adidu,ju jam mirėnjohės pėr kritiken letrare.
Faliminderit!

Naki
19-08-08, 17:20
Pėr ty

Shkėndi ēė mė falė buzėqeshjen
Syve pigmentin i shtonė
Ngrohtėsin nė zjarrė
Shpirtit i reflektonė

Shkėndi ēė mė fal hapin
Dhe fshehtas me shikonė
Prekė qdo pore te lėkures
Rrugėt i ndriqonė

Shkėndi ēė mė falė kėngėn
Zėrin e gjallėronė
Mendjes dhe shpirtit
Meloditė mė tė bukura i dhuronė.

Naki
03-09-08, 17:29
Akrepat e Orės

Variabel e kohės
Janė bėrė akrepat e orės
Me tik taket
Ditet i qėndisė
Nė pritje unazė e shkelqyer
Me koloritė tė ngrohtė
Zogjėve
Ju plotėson njė deshirė!

Naki
22-05-10, 18:46
Dėshira
http://img453.imageshack.us/img453/1589/mailaa8.gif (http://imageshack.us/)

Nė djepin e ninullės
Ėndrrat
Marrin fluturim
Nė shiun verorė
Koloritė ylberash
Zogjėt shtegėtarė
Flutorojnė
Mbi segmente gjeografike
Me njė dėshirė
Ėndrrat tė pėrqafojnė djepin
Fėtyrat tė gėzohen

Naki
06-07-10, 16:10
Njė ditė

Njė ditė rrezet e diellit
shkėlqėsin
stinėve do tju dhurojnė
shtigjeve
tė pluhrosave
nga harresa do ti zgjonė
Shiu stinorė
do tė shpalos kujtimet
zogjėt mbi krahė
do ti numėrojnė
pėrjetimet

Njė ditė fjala do tė merrė rrugėtim
nė ēdo stacion hekurudhash
do tė ndalet
Nė valigje do tė palohet
si dhurat
Nė qetėsin e natės
ajo do tė flenė!

Naki
22-04-11, 17:13
Enigma Pranverore


Nė lulet ėshtė mshehur
Enigma
Ēė zemren okuponė
Duke pikturuar kolorite
Pa paralajmėrim
Zgjonė vemendjen
Syte
Pėr njė freski
Pa dirigjimė

Naki
26-04-11, 13:15
Fjala

Njė ditė rrezet e diellit
shkėlqėsin
stinėve do tju dhurojnė
shtigjeve
tė pluhrosave
nga harresa do ti zgjonė
Shiu stinorė
do tė shpalos kujtimet
zogjėt mbi krahė
do ti numėrojnė
pėrjetimet

Njė ditė fjala do tė merrė rrugėtim
nė ēdo stacion hekurudhash
do tė ndalet
Nė valigje do tė palohet
si dhurat
Nė qetėsin e natės
ajo do tė flenė!

Naki
17-12-11, 02:58
Inspirimi i mbrėmjes

Pėrceptojė fjalen ngjyren e thėnjės
me shkronja tė hijezuara
humbė ,tretet
dhe nuk dėgjohet
shohė prizmin
e verbuarė
ēė humbė ndėgjimin
mbi koken e cunguar
me asfaltė tė errėt
ku plasaritjet derdhen
nė pluhur
dhe dritaret mbeten tė ėrrėsuara
Tik taket e orės
tregojnė ēetėsi
dhe duan tė presin perendimin e diellit
ēė fėtyra dhe sytė
tė pushojnė
nėn dritzėn e qiriut!

Naki
16-07-12, 15:17
Melankoli e Kohės

Portreti i saj i paprekur
qė thellė nė zemėr e mbajė
rrinė varur nė murin e heshtur
qė mendimin ma ngacmon
ka shumė kohė
ketu skam shkelur
po ketu
kam qenė gjithmonė
heshtja nuk fletė
kur mbartė kujtime
mbyllur me vete
fshehur diku
zemra mban kujtimin e vjetėr
jeton e heshtur gjithmonė
kėtu ne dhomen tonė
ēdo orė qė kalon
me tregon
kuptimin e se vertetes
qe askush nuk e di.

YanYan
18-07-12, 21:51
Melankoli e Kohės

Portreti i saj i paprekur
qė thellė nė zemėr e mbajė
rrinė varur nė murin e heshtur
qė mendimin ma ngacmon
ka shumė kohė
ketu skam shkelur
po ketu
kam qenė gjithmonė
heshtja nuk fletė
kur mbartė kujtime
mbyllur me vete
fshehur diku
zemra mban kujtimin e vjetėr
jeton e heshtur gjithmonė
kėtu ne dhomen tonė
ēdo orė qė kalon
me tregon
kuptimin e se vertetes
qe askush nuk e di.Melodine e ka edhe me te bukur :wink:

emine
21-07-12, 22:37
Do te jem aty sa here qe ti do kesh nevoje.
Do jem nje mendim i larget ,nje kujtim i venitur.
Por kurre nuk do te jem aq larg sa ti te mos ndihesh pranine time.
Do te jem aty te lexoj ate emocion ne syte e tu, qe ti nuk ja tregon askujt.

Do te jem aty ,ne heshtjet ne te cilat do gjesh gjithmone pergjigjet
e ne te njejten heshtje do te te bej shoqeri.

Do te jem nje perqafim kur vetmia te te pushtoje.
Do te jem nje drite e lehte kur erresira te te frikesoje.

Do te jem nje gabim, nje nga ato te cilat rregullohen, por dhe qe meson dicka.
Do te jem nje foto
Ajo leter e pashkruar
Ajo kenge qe ti gjithmone degjon
Ajo fraze e pathene
Ajo buzeqeshje e padhene
Ai lot i fshehur
Do jem ai mendim qe te perkedhel mendjen, qe ti do ta largosh, por te mbetet i bllokuar ne zemer.
Do jem nje nyje ne gryke, qe mbetet aty me te gjitha pendimet qe arsyeja nuk lejon.
Do jem nje oqean, ne te cilen derdhen deshirat e parealizuara...
Por perseri nuk do dorezohem, do vazhdoj te mesoj te shndrit me shprese.
Do te mesoj duke ndenjur aty, e duke e kultivuar dite pas dite
Do te jem aty, gjithmone aty sa here te kesh nevoje...
E nese nuk do dish se ku te me gjesh perkedhelme ne nje enderr.
Do te jem Aty!
***********