PDA

View Full Version : STUDIMET EDHE DASHURIA, A SHKOJNE KRAHAS NE TE NJEJTEN KOHE?


Faqet : [1] 2

Odise
30-06-05, 23:18
Ndoshta dikush edhe mund te hidherohet, pa shkas, por dua te bejme nje diskutim te qete e progresiv - a mund te shkojne krahas, styudimet edhe dashuria ne te njejten kohe?

Shume thone, se pa dashuri nuk ka jete - po me dashuri edhe studime ne te njejten kohe - a ka sukses?

A mund te jete student i forte, nje student i dashuruar, me dashnor/e?

Une personalisht, nuk mendoj se mund te kete sukses profesional, as kryerje studimesh ne rregull - kur nje student ne te njeten kohe ben - dashuri edhe studime!

Po ju ēfare thuani?


Odise

halla e madhe
30-06-05, 23:39
ODISE_Dashuria eshte e mbinatyrshme.Ajo mbijeton te gjithat.Aty ku ka dashuri te pastert, ka mativacion dhe suksese si ne studime ashtu edhe ne jeten e metejme.
C'te bejme se ne shumicen e rasteve s'ka dashuri as suksese ne studime,e mos te flasim ne jeten e perditshme.
Njeriu nuk eshte i programuar te dashuron me orar te caktuar.Dashuria nuk pyet moshen as standardet jetesore.
Per Fat te mire qe kemi mjaft studenta qe zoterojne talente si ne studime,kariere dhe ne Dashuri.
Fjala e poetit tone te famshem thote:_"Qeshu RINI qeshu....bota eshte e jote.... :wink: :lol:
Me nderime:halla

Naki
01-07-05, 00:33
Te studjoshe e ne te njejten kohe te keshe obligime familjare te sferave te ndryshme sociale dhe ekonomike mund te keshe suksese ,kjo varet qka studion njeriu shkencat empirike ne krahasim me ato shoqerore qe kerkojne kohe sistematike ne kontinuitet te studimeve.
Studenti ose studentja e dashuruar mund te jete katalizator i sukseseve ne studime per derisa ne literatur ne mese vargjeve nuk paraftyrohet dashurija dhe koncentrimi i kuptimit te materjes merre kahje tjeter.

"Ah sikur te behesha edhe njeher i ri ne gjepe do te mbaja indeksin e kohen do te ja dhuroja dashurise,studimet do te zgjasnin me decenje haaaaaaa"

Pershendetje per autorin e temes

Naki

Odise
01-07-05, 01:43
ODISE_Dashuria eshte e mbinatyrshme.Ajo mbijeton te gjithat.Aty ku ka dashuri te pastert, ka mativacion dhe suksese si ne studime ashtu edhe ne jeten e metejme.
C'te bejme se ne shumicen e rasteve s'ka dashuri as suksese ne studime,e mos te flasim ne jeten e perditshme.
Njeriu nuk eshte i programuar te dashuron me orar te caktuar.Dashuria nuk pyet moshen as standardet jetesore.
Per Fat te mire qe kemi mjaft studenta qe zoterojne talente si ne studime,kariere dhe ne Dashuri.
Fjala e poetit tone te famshem thote:_"Qeshu RINI qeshu....bota eshte e jote.... :wink: :lol:
Me nderime:halla***Halla madhe, na ēudite moj - asi reagimi prita nga studentet, por qe se qenkan ma te matur edhe ky shkrim juaji ua then qafen dhe nuk iu ndihmon asgje!

E natyrshme dhe e mbinatyrshme per studentin eshte vetem - studimi!

Nuk ka student, qe ka zoteruar ne te njejten kohe edhe studime edhe dashuri! Logarit kohen e humbur, vonesat ne diplomime, suksesin, ardhmerine, kualitetin profesional shkencor! Dashuria gjate studimeve ta then qafen! Nuk e kuptoni si perfunduan edhe perfundojne?

Studenti gjate studimeve, duhet te jete i programuar vetem per studime!

Shohim raste edhe tek Filloristet, qe ''dashuria eshte e mbinatyrshme'', por ku perfunduan e perfundojne se? Ky eshte realiteti dhe ma se mirit, e dijne pikerisht, analistet - por e kuptojne edhe vet ata qe jane ne te njejten kohe edhe ne studime edhe ne dashuri!

''Qeshu rini, qeshu, bota eshte e jote'', Migjeni e tha, kur studentet studjojne dhe kryejne studimet me kohe dhe behen profesioniste -atehere ''bota eshte e jote'', se poqese ndahen nga studimet, apo stagnojne me vite te tera, e dalin joprofesioniste edhe shkatrrojne finansiarisht prindet - nuk eshte bota jote, por vuajtja jote, tere jeten dhe vuajtja e popullit e atdheut! Kjo do te ishte keshilla juaj!

Perkrahu mendimet e Nakit! Duhet udhezime e jo theqafje!

Do te doja te dijme fjalet e atyre, qe pikerisht jane ne nje gjendje te tille edhe te atyre qe kane vizion te paster per te ardhmen e tyre e te vendit!

Eshte krenari e menēuri, te flitet e verteta, ajo eshte e mbinatyrshme!

GURI SYLAJ
01-07-05, 06:20
Ju lutem ose skjarohuni se per cfar dashurie e keni fjalen ose mos i fusni te gjitha ne nje these . Si do te kishte sukses studenti, pa nje deshire dhe dashuri ndaj studimeve.
Dashuria , as nuk fillon ne studime e as nuk mbaron pas tyre, ajo vjen vetvetiu dhe nuk eshte e njejte me -humbje kohe mbas kafeve e kafiqave. ( DASHURIA NDAJ ATDHEUT ESHTE FUQI PERENDIE).

Odise
01-07-05, 06:34
Ju lutem ose skjarohuni se per cfar dashurie e keni fjalen ose mos i fusni te gjitha ne nje these . Si do te kishte sukses studenti, pa nje deshire dhe dashuri ndaj studimeve.
Dashuria , as nuk fillon ne studime e as nuk mbaron pas tyre, ajo vjen vetvetiu dhe nuk eshte e njejte me -humbje kohe mbas kafeve e kafiqave. ( DASHURIA NDAJ ATDHEUT ESHTE FUQI PERENDIE).***Guri Sylaj, qe po ta ofroj baci pak ma ngat syve, temen e hapur:

Ndoshta dikush edhe mund te hidherohet, pa shkas, por dua te bejme nje diskutim te qete e progresiv - a mund te shkojne krahas, styudimet edhe dashuria ne te njejten kohe?

Shume thone, se pa dashuri nuk ka jete - po me dashuri edhe studime ne te njejten kohe - a ka sukses?

A mund te jete student i forte, nje student i dashuruar, me dashnor/e?

Une personalisht, nuk mendoj se mund te kete sukses profesional, as kryerje studimesh ne rregull - kur nje student ne te njeten kohe ben - dashuri edhe studime!

Po ju ēfare thuani?

***rilexoje edhe njehere baci, eshte fjala per dashurine mashkull/femer
...nje student i dashuruar me dashnor/e... kur ne te njejten kohe ben - dashuri edhe studime!

anipse ishim te skjaruar, tema eshte e kjarteOdise

GURI SYLAJ
01-07-05, 09:53
I nderuari Odise, shume ju falemnderit , tani kam ngjite edhe syze qe te shoh edhe me mire temen. Kur une , prej se largu shkapuriti , ju mos u hidhroni me mua sepse kete e beje nga deshira qe te mesoj me shume , me gjere dhe me me kompetence.
Megjithate - dashuria eshte ndjenje e cila nuk vije kur neve n'a teket . Ne mund t'a kontrollojm dhe pajtohem plotesisht por t'i thuhet studentit , studentes mos dashuro se nuk ke kohe eshte pak e tepert sepse koha dhe mosha e tyre eshte ideale per dashuri. Ketu po terhjek nje vrejtje te madhe qe dashurija mos te kuptohet e barabart me nje akt qe dijn me e ba edhe .... Ju keni qene vete ne kete moshe dhe student dhe besoj se nga pervoja e juaj dhe e shokeve e e shoqeve mund te jeni me afer reales.
Ai , studenti , tani nuk meson ai studjon d. m. th. ka arrite ne nje shkalle kur per veprimet e tij mund dhe duhet te jete i pjekur dhe deri dikund i pavarur.
Ne kete pyetje , me se miri do te n'a ndihmonin ata qe kan tituj akademik dhe rezultate ne fushen e shkences. Akan dashuruar ne kohen e studimeve dhe si kan arrite ne keto suksese.
Dashuria dhe studimet shkojn se bashku bile bile nje dashuri e sinqerte eshte ndihmese ne sukses.

Dy gjera qe i ke e nuk ua din vleren jan rinia dhe shendeti.
E pyeten nje plak qe kishte dy nipa te martuem , a e din axhe shka asht dashuria? Ai tha jo.
Sa gra i ke pas ß AI tha nja.
At'ka nguß Plaku tha - her m'ka ngu her e kum ngu.
sa femij i keni ? Plaku tha dymbdjete .
Sa rob jini ? plaku the , krejt afer pesedhjeteve.
Qyre more edhe thot se dij shka asht dashnija!!!!!

Me nderime Guri Sylaj - per cdo keqkuptim kerkoj falje.

Panopticon
01-07-05, 10:02
Pjeserisht pajtohem me autorin e kesaj teme.

Une si student duke u nis nga pervojat e mija dhe te shoqerise time mund te them se eshte e vertete se dashuria gjate kohes se studimeve te konsumon nje kohe bukur te mire te kohes se dedikuar per studim. Kjo, duke e pasur parasysh faktin se ne dashuri nuk ka vetem ledhatime e puthje, po shpesh te ndodh qe duhesh te zgjidhesh konflikte te perbashketa te lidhjes bashke me dashnorin/en.

Ne tash e kemi afatin e provimeve, dhe nje shok imi kishte problem me te dashuren e tij. Ai vazhdimisht mosuksesin e duhur ne provime ia atribuon problemeve qe i ka ne dashuri. Pra ky student per nje kohe (qe mund te jete e shkurter) ndoshta nuk mund te perkushtohet ne studime per aq sa e ka kapacitetin, por nuk mendoj se edhe e merr vulen e nje studenti jo te vyer.

Une thash se teresisht nuk pajtohem se nuk mund te shkojne te dyja se bashku (studmite+dashuria), sepse vetem dashuria nuk eshte ajo qe te konsumon kohe gjate studimeve, ka edhe shume gjera tjera te barazvlefshme. A do te thote se ne nuk duhet te interesohemi per asgje tjeter (duke perfshire edhe dashurine), po vetem se per studime? Une mendoj qe jo, dmth mund te interesohemi edhe per gjera tjera, e edhe dashuria ne princip nuk do te thote automatikisht student jo i mire.

Me rendesi eshte qe te behet menaxhimi i drejte i kohes, punet/problemet te ndahen me module, moduli prioritar duhet te jete STUDIMI, e nje nga modulet tjera edhe dashuria. Une e them kete, sepse p.sh. te dashuren time qe sot une e takoj ne fakultet, seminar ose diku tjeter, por me rendesi e takoj gjate kohes se studimeve, nuk mendoj se pas studimeve une mund ta takoj. Pse pra te rrezikohet nje gje per tjetren?

Juaji,

Panopticon.

Murgesha
01-07-05, 11:20
Temė e bukur dhe ja vlen tė diskutohet.
Nuk pajtohem me ata qė thonė se studimet dhe dashuria nuk shkojnė bashkė.
Po tė pajtohem atėherė do e mohoja vetveten dhe dashurinė time.
Qė tė dy ishim studentė kur u dashuruam, gjatė studimeve u martuam, kemi diplomuar pas martesės.
Nuk e di pse shikohet me skeptizėm dashuria gjatė studimeve. Ėshtė vullneti pėr dashuri dhe dashuria pėr studime ajo qė fiton nė kėtė rast.
Fatmirėsisht nuk jam e vetmja. Ka me mijėra qifte qė janė dashuruar gjatė studimeve dhe kanė arritur suksese nė tė dyja lėmit,
nė dashuri dhe nė studime.
Ka edhe raste qė studentėt kanė pas idol diplomėn, e sju ka interesuar aspak jeta rinore, tė tillėt kanė arriturr tė ken sukses nė studime, por nė dashuri kanė mbetė mbrapa dhe kanė pas probleme serioze nė martesė apo dashuri apo mė vonė.

Me nderime pėr tė gjithė

Murgesha!

Naki
01-07-05, 13:34
Ėshtė normale dhe Fizologjike tė jeshė i dashuruar,duhet tė zgjidhet Primarja dhe Menagjimi i kohės.
Ju sjelli njė pėrvojė time,Prindi i imė mendonte nė atė kohė kur unė studjoja ēė kamė kohen pėr martesė duke sjellur nė planė tė parė martesen e studimet kaluan nė planė tė dytė, me arsyetim ēė studimet zgjasin 5/6 vite e Deri atėherė plakem haaaaaaaaaaaa,mosha 25 vjeqare mund tė krijoja edhe familjen time me 5/6 Femijė.
Atėherė dhe Tani qeshim sė bashku,Gjetėm kompromis Unė studjoja dhe lashė nė planė tė dytė Martesen duke i thėnė prindit me dy lugė nuk mund tė hajė se njera mė mbete nė fytė haaaaaaaaa,Dashurisė nuk i rashė kurr shqelėm bile isha i dashuruar deri nė veshė po kohen e menagjuam sė bashku ēė suksesi tė mos mungojė nė studime.
Suksesit nė studime i kontribojnė edhe Hobet dhe aktivitetet,edhe dashurija Nė doza dhe kohė tė menagjuar.

Naki

DEA
01-07-05, 13:55
Ehhhhhhhhhhhhhhhhhh, I riu ju perballon te gjithave, mbas studimeve e dashurise edhe sikur ta ngarkonit me nje peshe te rende ne shpine, i riu ju perballon te gjithave, e mjer ata qe i kane lene keto te dyja per pleqni, do te mbesin pa asnjeren taman....................... :!: :arrow: :roll:

Odise
01-07-05, 15:14
ehhh ky eshte hosteni me dy maje, pra nuk hahet me dy luge, as askush nuk mund te na bindi se kishte sukses ne studime edhe ne te njejten kohe dashuronte apo u martonte (ato jane raste shume te rralla, kur dashurickat studenteske perfundojne ne nje martese serioze)!

Keshtu pra eshte realiteti, duhet folur per vete ma se pari, e tevona per tjeret: edhe une si student kishja deshire te kishja nje dashnore edhe kishja plot shanse edhe me zgjedhe me kokalle bile - por, kur pava rastet e tjereve, duke u rrokullisur neper krevate e parqe, e leri ligjeratat edhe vonohu ne to, edhe eja i papergatitur ne provime edhe njeqind dokrra tjera edhe shko e eja si adem peja - dushk...une vendosa se njemend me dy luge nuk po u hajka, as dy bostona nuk po i qojka doraaaaa! Edhe frenova veten, vijova studimet ne dy fakultete ne te njejten kohe (raste te rralla per studentet, te kryejne dy fakultete ne te njejten kohe) edhe nuk mu be aspak vone per dashurine e martesen edhe sot jam ne vlugun ma te madh te dashurise bile, ma se sinqerisht!

E AJO CFARE ESHTE MA E RENDESISHMJA:

1. askush nuk e dergon motren as vajzen ne studime me kalua me tulifar hamshit, e me mbet rrugave e njollosur, por e dergon e finanson me studjua e me diplomua, e me u ba e zoja e vetit, e zoja e familjes se vet te ardhshme (e jo si qyqja e mvarur nga nje burre shemtim, se ka para) edhe e zoja e vendit e popullit te vet - per keto shkaqe e dergojne motren e vajzen ne studime (thash, jane raste shume te rralla, te kryhen studime e martesa:) ne te njejten kohe, po eshte fjala per ardhmerine e popullit -
veq kush te don me ba dokrra te thata, jo pajtohem e jo s'po marr vesh ne nje thes, e jo, pajtohem pjeserisht e katercipisht e eee... dokrraaa :lol:

2. askush nuk e dergon djalin e vllaun ne studime, qe te tarahitet si gomar rrugeve deri pas gjysemnate, me tulifar sojit e rodit hllajke, e me humbe kohe e mund e pare...e familja e tij ndoshta hjekun keq per buke goje edhe e ndihmojne ate student bukuroshin kacurreloshin xhepshkryer pantolloshin e vatheveshoshin, e qe fasmilja e profesoret kujtojne se ai po studjon, e ne realitet ai siellet bareve e rrugeve si pula pa krye...(ky eshte realitet i pamohueshem, vetem kush te doj te beje dokrra te thata, sepse jane shume raste te rralla, kur nje student, djalosh i ri ne te njejten kohe: diplomoi, dashuroi, u martua, pati fat, pati lumturi, krijoi familje, u ndihmoj prinderve....heheeeee ketu ka shume pune... nuk eshte vetem hajt se po shkoj ne studime, e zagaritu rrugeve, sikurse ai studenti i latinishtes: a doni t'ju tregoj a jo...hajt se po ju tregoj pra:

nje student e finanson babai i shkrete me mundin e tij, e ai kopuku ngaj pas femrave, bareve, filmave, parqeve, ditenate edhe studimet i zgjaten 10 vjet rresht, e babai i shkrete jep e jep pare djalushit kokrrushit. Kur pas 10 vjetesh kthehet studentushi syrrushi ne shtepi tek prinderit, e pyet babai i shkrete:
- Cfare bere biro ne studime, kalove a si...?
- Po baba, kalova, ja ku e kam indeksin...te gjitha pesesha, shkelqyeshem!
Edhe babashkreti, del tek fqinjet krenar per suksesin e djalit te tij, e kur njeri i tha se ato pesesha jane nota te dobta ne fakultet - por duhet 10-tshe! Babashkreti u kthye ne shtepi edhe t'ia hapi syte djaldreqit te tij:
- Pa eja biro ketu, ti thua se mora 5, e si e mesove ti latinishten me 5-she ne fakultet qe 10 vite?
- Ouuu po babi (ia ktheu djaluci)...hmmm latinishtja ishte shume e lehte o babi! Te gjitha fjalet po mbaronin me ium, e um, psh. nanium, babium, vllaium, motrium, ujium, bukium, shtepium, atdheum, popullum etj.
- (Tash t'i kthehet babai djalit): a qeshtumium, timium e kemium kryerumium latinishtium ne fakultetium amium a ahmakium bremium...se, m'i kapium ketium drunium e me ta kersituium perium shpindium, ta bejium ma butium se barkium! Ti po me rrene mua me psesa te fakultetit a?

Pa hajdeni pra studentet e mij bukurosha pra, e na tregoni se si hahet me dy luge, vetem folni te verteten, realitetin se si vajti puna e studimeve edhe dashurickave ne te njejten kohe edhe te kryejsh ushtrime laboratorike, e provime shkencore - ne te njejten kohe edhe te keni suksese te dyfishta! Sepse po u behka vone per dashurineeee, sepse qenka ndjenjeeeeeee :lol:

Vetem te jemi sa ma te sakte ne shprehje realisht!


Odise

modestja
01-07-05, 15:47
Temė e bukur dhe ja vlen tė diskutohet.
Nuk pajtohem me ata qė thonė se studimet dhe dashuria nuk shkojnė bashkė.
Po tė pajtohem atėherė do e mohoja vetveten dhe dashurinė time.
Qė tė dy ishim studentė kur u dashuruam, gjatė studimeve u martuam, kemi diplomuar pas martesės.
Nuk e di pse shikohet me skeptizėm dashuria gjatė studimeve. Ėshtė vullneti pėr dashuri dhe dashuria pėr studime ajo qė fiton nė kėtė rast.
Fatmirėsisht nuk jam e vetmja. Ka me mijėra qifte qė janė dashuruar gjatė studimeve dhe kanė arritur suksese nė tė dyja lėmit,
nė dashuri dhe nė studime.
Ka edhe raste qė studentėt kanė pas idol diplomėn, e sju ka interesuar aspak jeta rinore, tė tillėt kanė arriturr tė ken sukses nė studime, por nė dashuri kanė mbetė mbrapa dhe kanė pas probleme serioze nė martesė apo dashuri apo mė vonė.

Me nderime pėr tė gjithė

Murgesha!

Nderime per z.Murgeshen

Nje parafrazim i bukur por qe te gjithe nuk jane keshtu si ju zonje..
Vertete jane raste tejet te ralla,kur dikush mundet te i con bashk dy te bekuarat(dashuri+studim)ne te njejten kohe.
Sa e sa te rinje kane problem me studime poqese jane te dashuruar...sepse te dashurosh nuk eshte pune e vogel,mdje ashtu vetvetiu lindin disa probleme te papritura,kete e them nga pervoja,kam shume shoqe te cilat kane devijuar nga mesimi edhe pse me heret kane qene te shkelqyera...

Shpeshe here me kujtohet nje shoqe e shkolles se mesme e cila veretet kishte problem serioz per mesim dhe shpeshe here keshtu shprehej:
Mar librin per te mesuar po cte bej me del perpara Astriti...

eshte teme qe nuk mundet te definohet per te arrit tek nje "PIKE"percaktuese dhe perfundimtare.
Mos te harojme se: per dikend dashuria mund te jete: oreks per mesim,zbavitje dhe ndihme,kenaqesi dhe vete jeta...
ndersa per dikend:mundim,crregullim,lodhje,problem...

Perfundimisht mendimi im personal me bukur te u rekemi studimeve ne menyre me serioze,edhe pse thuhet se dashuria eshte:deshte sdeshte spo te pyet...ata te cilet mendojne se dashuria nuk pengon aspak atehere mashallah u qofte...

Me rrespekt;Modestja

laliloli
01-07-05, 19:33
Pershendetje te gjitheve


Njerezit jane te ndryshem prandaj edhe dashuria gjat kohes se studimeve e ka efektin e ndryshem.
Marre ne pergjithesi nje dashuri e sinqert,e forte dhe pa hile mund te kete vetem efektin pozitiv ne studime .Nje dashuri sa per te bere qejfin mund te sjelle ngecje dhe mos kryerje te studimeve edhe per 10 vite.
Mendoj se studenti i vyer dhe i sjellshem mund te organizoje mire jeten studentore dhe te gjej kohe per ligjerata per mesim ,per argetim e per dashuri.Dashuria eshte pjese e jetes dhe ate nuk mund ta pranosh ose refuzosh kur ti te duash .Ajo vie dhe nuk te pyet a je student apo ke me ngrene a me pire ,a je punetor ...
Nje shok i imi talent i rralle ,gjat studimeve ka vuajtur shume per dashuri dhe fati ka dashur qe asnjehere nuk ka mundur ta realizoj ate .Per 4 vite ka nderprere Mjekesine ne vitin e dyte dhe me pas eshte martuar .Pas dy vite martese ka vazhduar studimet dhe i ka perfunduar me sukses dhe ate me nota te larta .

Me rrespekt laliloli

Odise
01-07-05, 20:13
Per anet pozitive te dashurise ne studime, nuk kemi cfare te flasim, sepse ato jane fakte edhe flasin vet - por sa perqind e atyre rasteve jane prezente se? Na pse themi se studimet duan kohe e studim te thelle, poqese don sukses te madh - nuk do te thot se tash duhet pushkatuar ata qe kane hyre e mebtur ne te, as kane sukses ne studime mu per shkak te kohes se humbur te tyre, apo kane rene ne gracka jete, apo qe nuk kane pase fat etj., e nuk do te thot se tash duhet crrenjosur, por duhet ta dijme se nje strudentit, i duhet kohe studimesh, thellim ne shkenca, qe te kemi kualitet kuadrosh e jo kuantitet, vetem nje titull e mbaroj puna, sepse titulli falls nuk te mbane profesional. psh. ta marrim numrin e te gjithe atyre qe kryen e kryejne studimet edhe marin tituj - sa prej tyre e mbizoterojne titullin? A kemi kualitet, apo kuantitet kuadrosh? Ketu eshte fjala ne pergjithesi, te flasim ne te mire te ardhmerise se kombit tone, e jo ne veēanti te nje numri shume solid e te vogel te atyre me fat studimesh e me fat dashurie!

Na jemi deshmitare te gjalle, se cafre po ndodhe dhe e dijme mjafte mire situaten e pergjithshme kombetare te kuadrove tona profesionale!

Kjo teme eshte aktuale e seciles kohe dhe kerkon shprehje reale, se vetem me realitet te shprehur, na mund te ecim ne hap me kohen e me zhvillimet e tjereve, ku edhe ata qe jane perrreth trojeve shqiptare, jane ne nje shkalle ma te larte - e na jemi te vonuar ne hap me kohen, qe duhet shpejtuar shume, per t'i plotesuar zbrastirat tona evidente kudo!Odise

laliloli
01-07-05, 20:51
Pershendetje

Se sa jane prezente dashurit pozitive tek studentet ,per kete vetem mund te gaboje.Nese te kaplon dashuria dhe me qdo kusht mundohesh ti shmangesh asaj ,veshtir e ke ta mposhtesh .Ajo do te shkaktoje me shume probleme ne studime se sa dobi.Ndersa sa i perket pergatitjes se ulet profesionale te kuadrove tona une mendoj se kjo nuk ka lidhshmeri me dashurin por me kriteriumun qe te ne ende eshte i ulet.Mesimdhenesi duhet te vleresoj mire se a e meriton studenti noten kaluese apo jo dhe ketu ai nuk duhet te beje leshim .Eshte fakt se jemi mbrapa sa i perket kuadrove tona dhe kjo ngecje verehet ne te gjitha fushat jetesore .

GURI SYLAJ
01-07-05, 21:21
Sinqerisht une kerkoj falje se temen e mora pak si anash.
Nuk i takoj grupit me merita ne shkence sepse une jam puntor. Nuk i takoj as grupit qe ka kry dy fakultete njekohesisht por po e marr me mende sa mund duhet per te bere dicka te tille.
Por nga te tillet une kam prite dhe pres nje trajtim me kompetent dhe me te matur te temes ne fjale. E edhe me shume nese jan profesor univerziteti. Se sa ka dashuri ne jeten studentore kjo eshte e ditur dhe s'kemi nevoje me e zgjate , sa ka keqwperdorim te "dashurise " ne jeten studentore edhe ketu nuk ka nevoje me e zgjate.
Mua me vjen mire qe dikush , se paku ne kete menyre , mundohet me e kshillu rinin se cka dhe kur duhet bere. Rinia por jo vetem ata por edhe ne te vjetrit kemi nevoje per keshilla dhe mesime dhe sidomos kur jan te nje peshe te veqant.
Se si m'u kujtua nje strofe e Khajamit dhe me beri s'di te qeshe apo te inatosem me veteveten. ............ ne vorr nuk ka dashuri..........

Me nderime i juaji Guri Sylaj

Murgesha
01-07-05, 23:09
Per anet pozitive te dashurise ne studime, nuk kemi cfare te flasim, sepse ato jane fakte edhe flasin vet - por sa perqind e atyre rasteve jane prezente se? Na pse themi se studimet duan kohe e studim te thelle, poqese don sukses te madh - nuk do te thot se tash duhet pushkatuar ata qe kane hyre e mebtur ne te, as kane sukses ne studime mu per shkak te kohes se humbur te tyre, apo kane rene ne gracka jete, apo qe nuk kane pase fat etj., e nuk do te thot se tash duhet crrenjosur, por duhet ta dijme se nje strudentit, i duhet kohe studimesh, thellim ne shkenca, qe te kemi kualitet kuadrosh e jo kuantitet, vetem nje titull e mbaroj puna, sepse titulli falls nuk te mbane profesional. psh. ta marrim numrin e te gjithe atyre qe kryen e kryejne studimet edhe marin tituj - sa prej tyre e mbizoterojne titullin? A kemi kualitet, apo kuantitet kuadrosh? Ketu eshte fjala ne pergjithesi, te flasim ne te mire te ardhmerise se kombit tone, e jo ne veēanti te nje numri shume solid e te vogel te atyre me fat studimesh e me fat dashurie!

Na jemi deshmitare te gjalle, se cafre po ndodhe dhe e dijme mjafte mire situaten e pergjithshme kombetare te kuadrove tona profesionale!

Kjo teme eshte aktuale e seciles kohe dhe kerkon shprehje reale, se vetem me realitet te shprehur, na mund te ecim ne hap me kohen e me zhvillimet e tjereve, ku edhe ata qe jane perrreth trojeve shqiptare, jane ne nje shkalle ma te larte - e na jemi te vonuar ne hap me kohen, qe duhet shpejtuar shume, per t'i plotesuar zbrastirat tona evidente kudo!Odise


I nderuari Odise me kėtė shkrim tėndin sikur po e ngatėrron temėn.

Unė mendoj se tema ka tė bajė fjalė se a ndikon pozitivisht apo negativisht dashuria studentore nė jetėn e njė studenti.
Disa thanė se pengon dashuria studentore, tjerėt thanė se ndihmon.
Tani ju po delni te kuadrot tanė, se a janė ata tė fortė apo tė dobėt.
Sikur po mė duket se tema ka tendencė tė bėhet temė e pėrgjithshme pėr dashuri, pėrgaditje profesionale tė kuadrove.
Tė lutem mos ti ngatėrrojmė gjėrat, po flasim pėr dashuri studentore e jo pėr pėrgaditje profesionele tė studentėve nė tė ardhmen.
Do tė ishte mė mirė sikur tė hapnit njė temė mė vete pėr pėrgaditjet e kuadrove tanė se edhe atje ka ēfarė tė shkruhet e thuhet.

Me rrespekt.

Murgesha!

Murgesha
01-07-05, 23:16
Sinqerisht une kerkoj falje se temen e mora pak si anash.
Nuk i takoj grupit me merita ne shkence sepse une jam puntor. Nuk i takoj as grupit qe ka kry dy fakultete njekohesisht por po e marr me mende sa mund duhet per te bere dicka te tille.
Por nga te tillet une kam prite dhe pres nje trajtim me kompetent dhe me te matur te temes ne fjale. E edhe me shume nese jan profesor univerziteti. Se sa ka dashuri ne jeten studentore kjo eshte e ditur dhe s'kemi nevoje me e zgjate , sa ka keqwperdorim te "dashurise " ne jeten studentore edhe ketu nuk ka nevoje me e zgjate.
Mua me vjen mire qe dikush , se paku ne kete menyre , mundohet me e kshillu rinin se cka dhe kur duhet bere. Rinia por jo vetem ata por edhe ne te vjetrit kemi nevoje per keshilla dhe mesime dhe sidomos kur jan te nje peshe te veqant.
Se si m'u kujtua nje strofe e Khajamit dhe me beri s'di te qeshe apo te inatosem me veteveten. ............ ne vorr nuk ka dashuri..........

Me nderime i juaji Guri Sylaj

I nderuar Guri Sylaj.

Nuk keni nevojė tė kėrkoni falje pėr qasje nė temė se ju keni parė vetėm anėt pozitive tė dashurisė.
Pse jeni punėtor nuk duhet tė ndjeni veten tė nėnvleftėsuar nga asnjė kuadro qė ftė ai edhe shkencėtar apo kuadro i lartė i shkolluar.
Prkatika ka treguar se njeriun nuk e ban njeri shkolla, por tė poseduarit e njerėzores ėshtė dhunti e dhuruar dhe e fituar nė jetė nga pėrvoja.
Ju vetėm vazhdoni tė shkruani si gjer mė tani se keni dėshmuar cilėsi tė larta prej njeriu qė tejkalon njerėz edhe me dhjetė diploma nė gjep.
Pėrshėndetje me rrespekt pėr ty i nderuar.

Murgesha!

teDUAty
01-07-05, 23:29
mendimi im eshte se mundet te ket sukses ne studime nje student/e edhe nese eshte i/e dashuruar por me kushte qe ajo dashuri te mos i jet ber smundje ne trurin e ti/saj sepse pastaj jo vetem studimet por te gjitha punet e tjera do ti kryej me veshtiresi dhe kjo do ti shkatoj dobsim edhe ne shendetin e ti/saj
POR nese eshte dashuri qe ndjehet dhe kuptohet nga te dy te dashuruarit ateher kjo nuk sjell veshtirsi as ne studime e as ne pun te tjera
ME RESPEKT teDUAty

Odise
02-07-05, 00:23
Murgesha, si duket edhe ti pak na fole per temen dhe u more me personat
pa e me nje e deri me dhjete diploma (ne xhep) duke manipuluar pikerisht me temen. Ketu nuk po behet fjale per njeriun, se cfare e ben njeriun njeri - sepse ate e dijne edhe plakat tona analfabete!

Pikerisht humbja e kohes palidhje, e sjelle studentin ne gjendje te tille edhe e sjelle kuantitetin kadrovik (nese keni arrijtur ta kuptoni, e jo ta keqkuptoni, kur edhe vet ju, po hiqeni si e fatshme DAShURI E STUDIME KRAHAS).

Keni te thoni dicka per temen apo perseri do te analizoni personat, e te na tregoni se ''shkolla nuk po e bejka njeriun njeri''? kjo eshte daullja, qe duhet t'i bijme - qe te krijojme analfabetizem perseri sotetutje! :wink: ketu u tregove pa asnje diplome!

Ti nese je i afte ne profesion, kryeje punen drejte, se askush nuk te pyet a je a s'je njeri! Puna tregon vet, cfare je!

***

Me beri pershtypje ky shkrimi ketu:

''mendimi im eshte se mundet te ket sukses ne studime nje student/e edhe nese eshte i/e dashuruarsepse pastaj jo vetem studimet por te gjitha punet e tjera do ti kryej me veshtiresi dhe kjo do ti shkatoj dobsim edhe ne shendetin e ti/saj
POR nese eshte dashuri qe ndjehet dhe kuptohet nga te dy te dashuruarit ateher kjo nuk sjell veshtirsi as ne studime e as ne pun te tjera.'' teDUAty

ku e lidhe me:'' por me kushte qe ajo dashuri te mos i jet ber smundje ne trurin e ti/saj ''!

Tash ketu kemi te flasim me vellime. Dikush flet sikur nuk e kupton mentalitetin tone, sikur ne universitetet tona te mbreteroj liria e vertete universale boterore e gjykimit te PRINDIT TONE, si shqiptar e, pse dikush, vet pat njefar fati (qe vetem ajo e din cfare e si erdhi me aq pasoja ai fat) - ketu diskutuesi/ja - teDUAty, e ven nje kusht shume me rendesi specifike! Do te thote, kur nuk ndjehen pasojat e renda edhe deri tek ato ma tragjiket te dashurise - kur nuk behet dashuria - shtrat, por dashuri ideale, qe me kusht kur te kryhen studimet, te vendosin per fatin e tyre me martese, qe kjo ka shume rendesi primare! Jo hyn dhenderr neper konvikte studentesh, por pas diplomimit, ne pelqim e miqesi me dy pare familjet!!!

Tomori
02-07-05, 00:58
dashurija nuk pengon aspak ne mesime,,,kjo esht vetem shkas per ata qe nuk jane te sukseshem qe te arsyetojne veten se gjoja dashuria ka qene shkake qe ki filan-fisteku ka ra prej provimit,,,,

Murgesha
02-07-05, 00:59
Odise i nderuar.

Po fatmirėsisht jam ajo qė kam dashuruar dhe studiuar njėkohėsisht.
Bile pas martesės kam diplomuar.
Dhe po tė kisha mundėsi ta ktheja jetėn edhe njėherė prapa prapė kėshtu do tė bėja.

U mora me shkrimin e Gurit pėr ti dhėnė atij kurajo qė edhe pse ėshtė ndoshta vetėm punėtor i thjeshtė, ai ka vleftė tė madhe nė kėtė forum me shkrimet e tija qė tė qojnė tė ja vesh gishtin kokės e tė mendojsh.
Nė temė jam tėrė kohėn dhe mbroj tezėn se Dashuria nuk pengon nė studime, po pėrkundrazi stimulon edhe mė tepėr tė kryesh sa mė shpejt studimet dhe tė ja sigurojsh vetes njė punė pėr tė pas mė afėr njeriun e zemrės.

Unė gjithnjė po flas pėr atė dashurinė qė tė kaplon njėherė nė jetė pėr tė cilėn jam e lumtur se kam arriturr ta njoh dhe se ende jam e dashuruar ashtu qi atėherė kur isha vajzė e re e mendoja tė kryej mė shpejt studimet e tė jem pranė tij.


Tė thash edhe mė lart nėse don tė flasim pėr pėrgaditjen profesionale tė kuadrove atėherė hap njė temė tjetėr dhe po diskutojmė atje, kėtu ėshtė fjala pėr dashurinė studentore (rinore), tė cilėn nėse e ndalon tek tė rinjtė pėr tė studiuar fakultetet tona do tė mbeteshin bosh.


Populli jonė ka lėnė fjalė tė mėdha.
Njė ndėr to ėshtė edhe:

"Mjerė ai qė nė pleqėri kujton ditėt e rinisė."

Dhe tė lutem nuk ka nevojė tė replikosh nė shkrimet e mia nėse nuk tė pėlqejnė e aq mė pak tė mė nėnqmojsh. Edhe unė i kam dy diploma.
Njėrėn tė fituar nė studime tjetrėn ma ka ofruar jeta.
Mė shumė ēmoj kėtė qė mė ka dhėnė jeta dhe pėrvoja se kjo mė ka bėrė tė afėrt e tė dashur me njerėz.
Diploma gjithnjė mė ėshtė dashtė pėr tė siguruar njė vend pune.
Asgjė mė tepėr.
Bile tani as qė mė vyen mė gja, se mė ėshtė shkrumbuar dikund nė vendin tim e danezėve as qė u interson se kam pas ndonjėherė ndonjė diplomė.

Nderime.

Krokodilli
02-07-05, 05:24
Odise i nderuar.

Po fatmirėsisht jam ajo qė kam dashuruar dhe studiuar njėkohėsisht.
Bile pas martesės kam diplomuar.
Dhe po tė kisha mundėsi ta ktheja jetėn edhe njėherė prapa prapė kėshtu do tė bėja.
ketu eshte thelbi i kesaj teme,,
pershendetje Murgesha,, po te mos kishe dashuruar dhe studiuar te njejten kohe,, do te diplomoshe 3 apo 4 vite me heret,,,
ke studiuar dhe dashuruar dhe humbur 3-4 vite,,,,

edhe aj/ajo qe ska qen kurr ne shkoll kur te rrin duke studiu 20 vite,, ti humb 20 vite ne studime nje dit edhe aj/ajo do te diplomoj,,,


jam kunder dashuris dhe studimeve te njejten kohe,,, me mire kry te gjitha obligimet,, ndreq jeten tani dashuro, nuk do te thot se plakesh duke studiu,, nese je shum i/e interesuar per studime te gjitha i nxan me kohe,, ,, ose mos studio fare dhe vazhdo me dashuri....

Odise
02-07-05, 06:25
Mendova qe nuk do te kapesh njeriun pergjuhe matutje, Murgesha, po ja qe ti nuk mund te rrijsh asnjehere ne teme dhe nese dikush e turbullon temen, ajo je ti! Nuk kishe nevoje te merresh me personat as me mua as me Gurin - por me temen (Guri eshte nje profersor, anipse punon punetor krahu, kete e deshmoi Argomenti tek prezantimet). Jepi kurajo temes e jo personave, sepse Guri me nevoje kerkoi falje, se ne fillim e kishte marre, termin dashuri, si te pergjithshem - dashuria ndaj atdheut, e ti nuk e ke percielle temen dhe mos u mundo te ia leshe dikujt ngile , qellimin tend!
Ti Murgesha kujton dashurine gjate studimeve, e une kujtoj gjurmimet shkencore gjate studimeve dhe ti je ajo qe ne pleqeri kujton dashurine e rinise (cfare nuk ka aspak rendesi ketu, se ēka ke kryer ti, e ēka kujton).

Sikur te kishin bere dashuri studentet e afte te gjurmimeve shkencore, nuk do te kishim asnje hulumtues shkencor. Nese per ty - po te ndalohej dashuria gjete studimeve, do te ishin fakultetet te zbrasta - per mua do te kishim disahere ma shume studjues - sepse studjuesit dalin nga studentet e perkushtuar ne shkence!

Studjuesit dalin nga studentet e fortė, e jo nga studentet me dashnore!

Perkrahu mendimet e Krokodillit dhe qe nga filli i shkrimeve te tij eshte shume stabil dhe eshte nje nga ma te persosurit ne mendime te pjekura!

Mire eshte te ju japim mundesi shprehese edhe tjereve, qe te vertetojme edhe ketu, se studenti i forte, qe pretendon te behet nje studjues shkencor, ai nuk ka kohe, te haje me dy luge, sikurse tha dikush ketu. Dhe nuk mund te japi kontribut ne teme, ai qe nuk e lexon njehere me vemendje krejt temen, e jo si dikush, qe hop e shkruan dy fjale, gjoja po e hudhe dikend poshte dhe shihet se e hudhe vetem vetveten!

Nese analizojme dashurine (erotiken) gjate studimeve, kemi te shkruajme aq shume sa do te beheshin vellime te tera, por na ketu po japim vetem disa shprehje mendimesh te lira, me pretekst, qe te kna ka lakmi nje lexues edhe nder ma te ngriturit profesionalisht, qe ta ngritim vleren e forumit!

Secili ka perjetimet e veta, por gjate studimeve, mendoj se vet studenti i mirefillte - studjues, duhet te ia ndaloj vetvetes erotiken, qe te mos mbetet nje student erotik - po student - studjues!

mendoj se per dashuri nuk i behet vone askujt (bile sot si hiē), ndersa per studime te mirefillta behet vone, qe kurre ma nuk mund ta arrijsh profesionalizmin ne nivel te duhur!

Behet vone me dijte te studjosh, se nuk behet vone me dashurua!
Odise

halla e madhe
02-07-05, 08:25
ODISE_Dashuria eshte e mbinatyrshme.Ajo mbijeton te gjithat.Aty ku ka dashuri te pastert, ka mativacion dhe suksese si ne studime ashtu edhe ne jeten e metejme.
C'te bejme se ne shumicen e rasteve s'ka dashuri as suksese ne studime,e mos te flasim ne jeten e perditshme.
Njeriu nuk eshte i programuar te dashuron me orar te caktuar.Dashuria nuk pyet moshen as standardet jetesore.
Per Fat te mire qe kemi mjaft studenta qe zoterojne talente si ne studime,kariere dhe ne Dashuri.
Fjala e poetit tone te famshem thote:_"Qeshu RINI qeshu....bota eshte e jote.... :wink: :lol:
Me nderime:halla

***Halla madhe, na ēudite moj - asi reagimi prita nga studentet, por qe se qenkan ma te matur edhe ky shkrim juaji ua then qafen dhe nuk iu ndihmon asgje!

E natyrshme dhe e mbinatyrshme per studentin eshte vetem - studimi!

Nuk ka student, qe ka zoteruar ne te njejten kohe edhe studime edhe dashuri! Logarit kohen e humbur, vonesat ne diplomime, suksesin, ardhmerine, kualitetin profesional shkencor! Dashuria gjate studimeve ta then qafen! Nuk e kuptoni si perfunduan edhe perfundojne?

Studenti gjate studimeve, duhet te jete i programuar vetem per studime!

Shohim raste edhe tek Filloristet, qe ''dashuria eshte e mbinatyrshme'', por ku perfunduan e perfundojne se? Ky eshte realiteti dhe ma se mirit, e dijne pikerisht, analistet - por e kuptojne edhe vet ata qe jane ne te njejten kohe edhe ne studime edhe ne dashuri!

''Qeshu rini, qeshu, bota eshte e jote'', Migjeni e tha, kur studentet studjojne dhe kryejne studimet me kohe dhe behen profesioniste -atehere ''bota eshte e jote'', se poqese ndahen nga studimet, apo stagnojne me vite te tera, e dalin joprofesioniste edhe shkatrrojne finansiarisht prindet - nuk eshte bota jote, por vuajtja jote, tere jeten dhe vuajtja e popullit e atdheut! Kjo do te ishte keshilla juaj!

Perkrahu mendimet e Nakit! Duhet udhezime e jo theqafje!

Do te doja te dijme fjalet e atyre, qe pikerisht jane ne nje gjendje te tille edhe te atyre qe kane vizion te paster per te ardhmen e tyre e te vendit!

Eshte krenari e menēuri, te flitet e verteta, ajo eshte e mbinatyrshme!


Odise_sa po me vjen keq qe jeni kaq Pesimist!E shof qe nuk qenkem e vetmja une qe jap mendime te tilla.Nga pervoja po jipen keto mendime prej secilit. :wink:
Te gjithe studentve ne mbare boten ju deshiroje suksese ne jete dhe dashuri te perjetshme :!:
me nderime:halla

Reana
02-07-05, 09:08
Pa hajdeni pra studentet e mij bukurosha pra, e na tregoni se si hahet me dy luge, vetem folni te verteten, realitetin se si vajti puna e studimeve edhe dashurickave ne te njejten kohe edhe te kryejsh ushtrime laboratorike, e provime shkencore - ne te njejten kohe edhe te keni suksese te dyfishta! Sepse po u behka vone per dashurineeee, sepse qenka ndjenjeeeeeee :lol:

Vetem te jemi sa ma te sakte ne shprehje realisht!


Odise


OOOPS :lol:

Odiseu qenka bere PRIFT si duket dhe po i RREFEN studentet!!! me siguri ja ka enda me shume studentet(femra) :lol: ..i gjori, ne moshe te shtyre por syrin ende lakmiqar :lol:
perndryshe BIll Gates, njeriu me i pasur ne Bote, autori i Micro-softit gjeniu i Teknologjise informatike, nuk e kreu fare fakultetin, nuk iu desh diploma hiq...dashuroi e jetoi e megjithate ishte me i zoti se profesoret e tij! Njekohesisht edhe Stephen Spielberg regjisori me i mire ne Bote, nuk diplomoi fare e la ne gjysme kolegjin, por kjo nuk e beri regjisor me te dobet apo njeri me te keq se ata qe si robote ndoshta kryen cdo obligim studentesk!!!
Fatekeqesisht disa shqipetare i MBYTI :arrow: FORMALIMZI (komunist)!!!
Njekohesisht qe aftesite e tyre te limituara intelektuale jane te barabarta me te foshnjeve disamuajshe te cilat mund te mbajne vetem NJE gje parasysh, por ASESI nuk kane aftesi per disa gjera ne te njeten kohe :lol:
rrituni ore se ju ben mire!

Perndryshe, `Murgesha`, Naki dhe te gjithe te tjeret qe keni tejkaluar pritjet e LIMITUARA te ketyre bashke-kombasve qe kujtojne se jeta eshte ALFABET me 36 shkronja te rendituar ku secila gje behet njera pas tjeteres si refren vjershe, respekt dhe nderimet e dites...
ju prifte e mbara gjithmone, dhe shpresoj te kemi me shume njerez si ju ne mesin tone!

GURI SYLAJ
02-07-05, 09:11
E nderuara Murgesha ju falemnderit per perkrahje.
Une qendroj ne ate qe kam thene ne fillim dhe ju, e nderuar , keni plotesisht te drejte .
Hulumtimet shkencore nuk perfundojn me studimet kater a dhjete vjeqare , ato vazhdojn tere jeten.
Studimet dhe dashuria nuk jan dy luge por nje dreke e mrekullueshme me nje desert - embelsire mbrapa.
Fjalen e kemi per DASHURI - e kjo s'ka kurrgje te perbashket me ate qe Odiseu mundohet me e demasku ketu, sepse ajo nuk eshte dashuri, ato jan avantura pas te cilave nuk vrapojn vetem studentet por edhe baballarte e tyre e profesoret e tyre sepse ajo tek dikush eshte "smundje".
Te nderuar student , suksese ne studime me dhjetshe ne provime, por mos harroni se urimin me te madh dhe me te dashur per keto suksese do t'a merrni nga e dashura - i dashuri i juaj sepse ai i gezohet keti suksesi baras me ju. Nderime.

Reana
02-07-05, 09:26
Per anet pozitive te dashurise ne studime, nuk kemi cfare te flasim, sepse ato jane fakte edhe flasin vet - por sa perqind e atyre rasteve jane prezente se? Na pse themi se studimet duan kohe e studim te thelle, poqese don sukses te madh - nuk do te thot se tash duhet pushkatuar ata qe kane hyre e mebtur ne te, as kane sukses ne studime mu per shkak te kohes se humbur te tyre, apo kane rene ne gracka jete, apo qe nuk kane pase fat etj., e nuk do te thot se tash duhet crrenjosur, por duhet ta dijme se nje strudentit, i duhet kohe studimesh, thellim ne shkenca, qe te kemi kualitet kuadrosh e jo kuantitet, vetem nje titull e mbaroj puna, sepse titulli falls nuk te mbane profesional. psh. ta marrim numrin e te gjithe atyre qe kryen e kryejne studimet edhe marin tituj - sa prej tyre e mbizoterojne titullin? A kemi kualitet, apo kuantitet kuadrosh? Ketu eshte fjala ne pergjithesi, te flasim ne te mire te ardhmerise se kombit tone, e jo ne veēanti te nje numri shume solid e te vogel te atyre me fat studimesh e me fat dashurie!

Na jemi deshmitare te gjalle, se cafre po ndodhe dhe e dijme mjafte mire situaten e pergjithshme kombetare te kuadrove tona profesionale!

Kjo teme eshte aktuale e seciles kohe dhe kerkon shprehje reale, se vetem me realitet te shprehur, na mund te ecim ne hap me kohen e me zhvillimet e tjereve, ku edhe ata qe jane perrreth trojeve shqiptare, jane ne nje shkalle ma te larte - e na jemi te vonuar ne hap me kohen, qe duhet shpejtuar shume, per t'i plotesuar zbrastirat tona evidente kudo!Odise


I nderuari Odise me kėtė shkrim tėndin sikur po e ngatėrron temėn.

Unė mendoj se tema ka tė bajė fjalė se a ndikon pozitivisht apo negativisht dashuria studentore nė jetėn e njė studenti.
Disa thanė se pengon dashuria studentore, tjerėt thanė se ndihmon.
Tani ju po delni te kuadrot tanė, se a janė ata tė fortė apo tė dobėt.

Murgesha!

Pse cuditesh moj? Po "Odiseu" veten e ka pershkruar aty!!!
Ky eshte gjuhetari, me falni LINGUISTI i famshem i cili shprehet ne kete menyre:
"ta marrim numrin e te gjithe atyre qe kryen e kryejne studimet edhe marin tituj - sa prej tyre e mbizoterojne titullin?" :lol:
S'do mend, edhe ky e MBIZOTERON titullin e vet :lol: :lol: :lol:

E shikoni sa gabime gjuhesore ka shkrimi i tij??? (falls jo por falso, kuantitet jo por sasi, kualitet jo por cilesi, etj etj....na mbyti me barbarizma i mjeri!)
Megjithate kam pershtypje se "Odiseu" as dashurickat nuk i ka bere si duhet ( :lol: ) e fatekeqesisht as studimet :?

Odise
02-07-05, 11:24
ooops Reana, per sa kohe t'ka leshua. Paske dale pak heret! :wink:

Po a mund te na pershkruash ti veten tende, te studimeve cilesore, apo sasiore? A shkojne krahas studimet e dashuria ne te njejten kohe?

kqyru :arrow: po t'pret faqja e bardhe te shkruajsh!

Murgesha
02-07-05, 12:54
Mendova qe nuk do te kapesh njeriun pergjuhe matutje, Murgesha, po ja qe ti nuk mund te rrijsh asnjehere ne teme dhe nese dikush e turbullon temen, ajo je ti!
*********************************************
Odise


Odise paske pritur qė pas shkrimit tėnd unė tė tė miratoj fjalėt tua dhe sigurisht edhe tė tė kėrkoj falje qė nuk u pajtova me ty.
Jo i nderuar as mos e prit kėt.
Ke hapur njė temė pėr tė parė mendimet edhe tė tjerėve pėr Dashurinė studentore, sa ajo ndikon negativisht ose pozitivisht.
Nėse ju i keni vėnė nė plan studimet nuk do tė thotė se tėrė bota tė ndjekin shembullin tėnd.
Dhe unė kur kam qenė studente fatkeqėsisht nuk tė kam njohur pėr tė ardhė tė marr mendimin tėnd se si mė bjen mė mirė, me studiu vetėm, apo edhe me dashuru.

Tė pėrshėndes pėr temėn, tė pėrshėndes pėr mendimet, por nuk pajtohem me ato.

Jam nė temė tėrė kohėn. Nėse unė ja bėra njė ndėrhyrje shkrimit tė Gurit ajo ėshtė e drejta e imja qė askush nuk mundet tė ma mohojė.
Nėse ty tė duket e drejtė kėrkim falja nga ana e tij, atėherė ske kuptuar aspak pse ai e ka bėrė kėtė.
Mos vallė qėllimi yt i fundit ėshtė qė nė diskutimet tua, ata qė nuk mendojnė si ti duhet tė tė kėrkojnė falje e ti tė ndjehesh si njeriu mė i lartė nė kėtė forum?
Do tė mė vinte keq nėse ėshtė ashtu.

Murgesha!

Psikologu
02-07-05, 13:50
Pershendetje !


Dashuria dhe studimet jane gjera te lidhura me njera tjeteren .
Dashuria sjelle qetesi shpirterore dhe hap vullnet me te madhe ne sferat e jetes.
Ata te cilet e humbin studimin per shkak te dashuris , nuk munden ta fajesojn dashurin ne kete aspekt , sepse kur njeriu dashuron ka edhe vullnet te jetes per qdo gje.
Per tu thelluar me shume ne kete teme mundemi vetem te marrim si krahasim kohen e kaluar dhe ate te sotme , kushtet e jetes shoqerore , ekonomike dhe lirin, andej sdo shume fjale kjo:
Ata qe dashurojn jane edhe ata qe mesojn me se miri , por nese ata te cilet e shofin si katastrofe shkatrrimin ne dashuri , atehere jo vetem qe nuk dashurojn , por edhe marrin mendime negative, kjo eshte dhimbje shpirterore , pra dashuria e sinqert nuk njef asnje kufi te suksesit si ne studime, pune dhe cdo sfere.
Dashuria e vertet nderton shpirtera te paster dhe vullnet me qellim te mire.
Nderime

Reana
02-07-05, 18:24
ooops Reana, per sa kohe t'ka leshua. Paske dale pak heret! :wink:

Po a mund te na pershkruash ti veten tende, te studimeve cilesore, apo sasiore? A shkojne krahas studimet e dashuria ne te njejten kohe?

kqyru :arrow: po t'pret faqja e bardhe te shkruajsh!

:lol: :lol: :lol:
a keshtu "nxen" femra ti, a :lol: :lol: :lol:
tash do te fillojme secila dhe do te tregojme ty, afroje veshin dhe po filloj une :lol: :lol: :lol:

Njerezit e paorganizuar dhe te padiciplinuar ne jete, S'MUND te kryjne as studime apo as te bejne asgje tjeter me jeten e tyre! Dashuria mund te shfrytezohet si ALIBI (a din cka osht? :lol: ) per ata te cilet s'kane aftesi intelektuale te rradhiten ne mesin akademik, apo te profesionalizohen fale pervojes profesionale (empirizmit, qe kishte permendur Naki)!
Perndryshe pyetja yte eshte qesharake, sepse sikur qe kishte shprehur edhe dikush tjeter, dashuria dhe studimet nuk vijne si "paketim", por jane te pavaruara prej njera tjetres! njerezit dashurohen para apo pas studimeve apo edhe pergjate studimeve, bile thuhet njerezit dashurohen edhe ne moshe te shtyer (a po te qeshet pak tash :twisted: )....

Odise
02-07-05, 21:01
Mendova qe nuk do te kapesh njeriun pergjuhe matutje, Murgesha, po ja qe ti nuk mund te rrijsh asnjehere ne teme dhe nese dikush e turbullon temen, ajo je ti!
*********************************************
Odise


Odise paske pritur qė pas shkrimit tėnd unė tė tė miratoj fjalėt tua dhe sigurisht edhe tė tė kėrkoj falje qė nuk u pajtova me ty.
Jo i nderuar as mos e prit kėt.
Ke hapur njė temė pėr tė parė mendimet edhe tė tjerėve pėr Dashurinė studentore, sa ajo ndikon negativisht ose pozitivisht.
Nėse ju i keni vėnė nė plan studimet nuk do tė thotė se tėrė bota tė ndjekin shembullin tėnd.
Dhe unė kur kam qenė studente fatkeqėsisht nuk tė kam njohur pėr tė ardhė tė marr mendimin tėnd se si mė bjen mė mirė, me studiu vetėm, apo edhe me dashuru.

Tė pėrshėndes pėr temėn, tė pėrshėndes pėr mendimet, por nuk pajtohem me ato.

Jam nė temė tėrė kohėn. Nėse unė ja bėra njė ndėrhyrje shkrimit tė Gurit ajo ėshtė e drejta e imja qė askush nuk mundet tė ma mohojė.
Nėse ty tė duket e drejtė kėrkim falja nga ana e tij, atėherė ske kuptuar aspak pse ai e ka bėrė kėtė.
Mos vallė qėllimi yt i fundit ėshtė qė nė diskutimet tua, ata qė nuk mendojnė si ti duhet tė tė kėrkojnė falje e ti tė ndjehesh si njeriu mė i lartė nė kėtė forum?
Do tė mė vinte keq nėse ėshtė ashtu.

Murgesha!


*******E nderuara, Murgesha! Ai qe e ka lexuar me vemendje temen qe nga filli e deri ketu, mund ta kuptoj qellimin e temes e timin edhe vlerat e diskutimeve a) qe jane te turbullta, egoiste, qellimkeqia, kurthaberese etj., edhe b) diskutimet konstruktive, te arsyeshme, realizime praktike, keshilledhenese dhe produktive per nje ndihme rinise sone studentore!

Qe mos te na grumbullohen kunertheniet, po vijojme separi me ty, si nismetar i kesaj teme dhe po te njoftoj, se eshte nje kufi qe nuk mund te kalohet, se nuk ke kaēik njohurishe! As qe e kam prite, nje aprovim te mendimeve te ia nga ti&co, por qellimi im ishte dhe eshte, qe ta shprehu secili mendimin e vet te lire, pa direktiva, pa dhune, thjeshte, mendim i lire
qe te shohim, sa jemi ne gjendje, t'i abstrahojme vetite negative, qe ndikojne ne afinitetin studentesk ne konceptin: studenti - studjues!

Une shpreha mendimin tim edhe askush mos te mendoj se une erdha ketu ne kete forum te shes mend, as te vendosi diktate, as nuk erdha me kurrefare direktive nga askush (qe direktivat nuk kane vend tek une), por
as nuk jam mesuar te jeme ne nje rreth si sorre - por ma mire sokol nje dite, se sorre nje vjet - thenie kjo mjafte e qelluar per ketu!

Pika kritike e ketij forumi, e kam parashikuar, se eshte mu kjo rubrike, Diskutime shoqerore, ku e ndjeje, se mu ketu edhe kane dale probleme enigmatike, ku e kane pesuar shume shqiptare, qe mesiguri, jane ne nivel ma te larte intelektual se sa ju, nje grup sabotues, i cdo mendimi te mirefillte shoqeror e shkencor (qe nuki ke as ere ne te)! Mu per kete edhe u mundova ta qes ne binare pikerisht kete dritare edhe nuk ka nevoje te me kerkoj falje askush, sepse shihet e studjohet secili shkrim imi, qe kam vendopsur ne forumin Dardania.de edhe mendjet e ndritura mund te konstatojne, se kush eshte ne maje, e kush ne fund te nihilizmit obskurant!

Ti Murgesha e jape mendimin tend, se nuk paska ndikuar asgje dashuria ne studime ne te njejten kohe edhe prej atij momenti, ti duhej te ndiqje mendimet e tjereve, mbase nuk ke asgje matutje te thuash a te shtosh, apo ta plotesosh temen! Poashtu nuk kishte nevoje per asfare elaburimi personash, por ka nevoje elaburim teme ne fjale!

Cdo perseritje jotja, e ardhme ne kete teme, shihet se je, jovetem kunder nje teme komplet (cfare nuk jane personat ma te kompletuar me dituri e menēuri) - por, ti shkon aq larg, sa paraqitesh formuluese e rregullave, e pervojes sate modeste, qe nuk perkon asgje me progresin ne forum!

Dije, se kush ka formuar personalitetin e vet ne forum me shkrime origjinale dhe ia ka bere vendin vetit, qe askush nuk mund ta mohoj!

Une i pergjegjem secilit, qe me drejtohet ne cfaredo menyre te tij, me ate menyren time, qe shqiptaret ma me afinitet ne kete forum e perkrahin!


Nderime!


Odise

Odise
02-07-05, 21:06
Pershendetje !


Dashuria dhe studimet jane gjera te lidhura me njera tjeteren .
Dashuria sjelle qetesi shpirterore dhe hap vullnet me te madhe ne sferat e jetes.
Ata te cilet e humbin studimin per shkak te dashuris , nuk munden ta fajesojn dashurin ne kete aspekt , sepse kur njeriu dashuron ka edhe vullnet te jetes per qdo gje.
Per tu thelluar me shume ne kete teme mundemi vetem te marrim si krahasim kohen e kaluar dhe ate te sotme , kushtet e jetes shoqerore , ekonomike dhe lirin, andej sdo shume fjale kjo:
Ata qe dashurojn jane edhe ata qe mesojn me se miri , por nese ata te cilet e shofin si katastrofe shkatrrimin ne dashuri , atehere jo vetem qe nuk dashurojn , por edhe marrin mendime negative, kjo eshte dhimbje
shpirterore , pra dashuria e sinqert nuk njef asnje kufi te suksesit si ne studime, pune dhe cdo sfere.
Dashuria e vertet nderton shpirtera te paster dhe vullnet me qellim te mire.
Nderime


*******Psikologu i nderuar! Ky shkrim yti eshte perpjekje per rehabilitim e posaqerisht, per njerezit jashte studimeve, kur ata kane kryer diplomat!

Se si eshte realiteti, ti e din ma mire se disa ketu, e te kuptoj qellimin tend!


Nderime

Odise

Odise
02-07-05, 21:28
ooops Reana, per sa kohe t'ka leshua. Paske dale pak heret! :wink:

Po a mund te na pershkruash ti veten tende, te studimeve cilesore, apo sasiore? A shkojne krahas studimet e dashuria ne te njejten kohe?

kqyru :arrow: po t'pret faqja e bardhe te shkruajsh!

:lol: :lol: :lol:
a keshtu "nxen" femra ti, a :lol: :lol: :lol:
tash do te fillojme secila dhe do te tregojme ty, afroje veshin dhe po filloj une :lol: :lol: :lol:

Njerezit e paorganizuar dhe te padiciplinuar ne jete, S'MUND te kryjne as studime apo as te bejne asgje tjeter me jeten e tyre! Dashuria mund te shfrytezohet si ALIBI (a din cka osht? :lol: ) per ata te cilet s'kane aftesi intelektuale te rradhiten ne mesin akademik, apo te profesionalizohen fale pervojes profesionale (empirizmit, qe kishte permendur Naki)!
Perndryshe pyetja yte eshte qesharake, sepse sikur qe kishte shprehur edhe dikush tjeter, dashuria dhe studimet nuk vijne si "paketim", por jane te pavaruara prej njera tjetres! njerezit dashurohen para apo pas studimeve apo edhe pergjate studimeve, bile thuhet njerezit dashurohen edhe ne moshe te shtyer (a po te qeshet pak tash :twisted: )....


*******Reana, mos u hallakat, se po ta kuptojme qellimin e dijen tende edhe shkaqet e zbritjes sate fundshkalleve, si n'shuplake dore! :wink:

Disa shkrime te turbullta, kam deshire me i lene, derisa te bijne poshte fundrrinat e mendimeve boshe, qe ato shibla te kthehen ne vendin e burimit! E kuptojme thirrjen tende, mllefin tend, djegien tende, shpotite tuaja aq palidhje, brushat tuaja me ngjyre te zeze per njollosje kudo ne forumin tone - por, tashma duhet ta kuptosh se nuk te shiten ma!

Nese ke diēka per temen shkruaj edhe tregoje vetveten ne ''studimet'' tuaja, a shkojne krahas studimet e dashuria ne te njejten kohe! Perndryshe, ēdo tentative jotja edhe e secilit qe ka qellime te errta, nuk pijne uje matutje! Ti mund ta zbardhesh e ta nxishe faqen tende te shkrimit ketu e gjithkund, me ato shkronja tuaja te zeza, me ato qeshjet tuaj gjuhejashte - vetem me shprehjen e mendimeve tuaja origjinale - vetem ashtu e tregon vetveten se cfare je!

Kualiteti, e kuantiteti, e falli falls (jo falso, as cilesi e sasi) e secilit gjate studimeve ne konceptin: student - studjues (qe fjalet: kualitet e kuantitet jane te natyrshme ne secilen gjuhe, qe kupton bota jone, e nuk jane barbarizma si mendon ti keq, por neologjizma) - jovetem qe i sheh personi student, por verehen ne vleren numerike te notave ne studime e diplome!

Ēfare ju kishe propozuar ti, reana, studenteve (kolege tuajt) per temen ne fjale? Une kam kryer ato studime tuajat moti, por te shohim si po i kryen ti! Cfare mund te japesh per temen tone ketu?

Deritash asnje fjale a mendim nuk e fole per vetveten tende apo ndonje keshille qe duhej te ia kushtoje vetvetes, parase te ia kushtojsh tjereve!

Mirepresim shkrimet tuaja ne kete teme shume te qelluar!


Odise

Reana
02-07-05, 21:50
Sidoqofte , mendoj se tema eshte mjaft e qelluar dhe mund te mesojme shumqka , paraprakisht mund ta llogarisim si test ku marrim nje pasqyre nga xx persona te cilet flasin nga pervoja e tyre .Amani ju qofte o forumiste, nisjani dhe tregoni se cka keni bere apo se cka jeni duke bere, ne kend jeni dashuruar e c'dashuruar, se vdiqen disa ketu nga kurreshtja :lol: bile filloni me : filan fisteku dhe filanja, me kete date e ate vend u dashruan e i humben studimet..etj etj...
:lol: :lol: :lol: me siguri disa nuk kane afer vendbanimit kafe-cajtoret ku shkojne te pergojojne tere boten pas shpine, prandaj e permbushin nevojen e tyre per pergojime, ketu ne Dardani!

Nuk eshte cudi qe shprehja e mendimit te forumisteve per ceshtjen ne fjale si dukuri e pergjithshme, nuk permbush kurreshtjen e disave!
Disa si Odiesu qe pret te kthehet ne Itake (athua kush po e ndal more :lol: ) duhet patjeter te degjoje detaje personale te jetes se forumisteve :lol: !
Nuk e kisha ditur se shtypi i verdhe i thashethenave eshte aq i cmuar nga disa meshkuj shqiptar! Por kur shoh kukuvajtje, ankesa, perqyrrje te llojit qesharak e shoh sa te vegjel jane disa...(Egziston Gjykata e te Drejtave Njerezore (Droits de l'homme, qe shqiperuar dmth Drejtave te burrave :lol: ) ne Starsburg te Frances, mundesh lirisht te shkosh atje dhe te ankohesh se gjithe keto ankesa qe i prodhon ti brenda dites ndoshta e ben dikend te meshiroje INJORANCEN, mosdijen tende :lol:

Perndryshe te kisha preferuar te studjosh edhe shume vite te tera ne vazhdim, meqe definitivisht ti e ke huqur cakun e pjekurise individuale e asaj profesionale!

Krokodilli
02-07-05, 21:51
Jap nje fakt te thjesht ,, te cilen me ka ndodh ta shikoj dhe analizoj gjat jetes,,,,,

te gjitha vajzat apo djemt,, qoft ne shkoll fillore, te mesme,, apo fakultet,, te cilet kan qen te dashuruar,, gjithmon ne studime kan qen me te dobtit,,,,, ato vajza apo djem qe nuk kan qen te pashem nga ana vizike,, gjithmon ata/ato i kan pas notat me te mirat,, nuk jan merr me dashuri,, ,
nuk them se nuk kam qen i dashuruar kur kam studiu,, por gjithmon kur kam qen i dashuruar gjithmon kam qen me i dobet ne studime...

Gentiani
02-07-05, 22:04
STUDIMET EDHE DASHURIA, A SHKOJNE KRAHAS NE TE NJEJTEN KOHE?

Studimet nė njėrėn anė e Dashuria nė tjetrėn dhe librin nė mes dyjave...

hmm! nė kohėn kur dikur pata kaluar shtegun e studimeve, dashuria mė e madhe ishte shkenca, por tani si duket kohėrat kanė ndryshuar dashuri e shkencė, shkencė e dashuri janė bėrė njė :lol: :lol: mirresh me njėrėn tė llogaritet edhe tjetra paralelisht - nostrifikim hesapi :lol: :wink:

por, pėr tė pasur sukses profesional jam skeptik, ėshtė fjala pėr kryerjen e suksesėshme, edhe pse nuk pėrjashtohen edhe rastet kur ka sukses me gjithė kėtė bagazh aktivitetesh shkencore, shpirtėrore. kulturoro -artistike, por janė tė rralla :lol: :lol: :lol:

Kloni
02-07-05, 22:10
Tema qenka e bukur, por qellimi me duket paksa tendencioz! Qofsha i gabuar por shija e komenteve me vie si e hidhur disi!
Ok, une do te mundohem te mos shkas ne qellimet tendencioze, duke u nisur nga shembulli personal me shume se nga teorite e thashethemet, te cilat edhe kur thuhen bukur nuk do te thote gjithmone se jane te bukura, sidomos kur tensionohen me personifikime te natyres mundese!

Une per vete as studimet nuk i kam kurorezu me diplome, as dashurine me martese dhe nuk me duket gabim i jetes as njera as tjetra. Jeta varet nga kuptimi qe i jep me botekuptimin personal, pastaj te duket e bukur apo jo! Une, megjithate, nuk jam pishmane!

Mosha e studimeve dhe mosha e dashurise bien jo rastesisht ne te njejten kohe. Por une ne kete moshe kisha perparesi tjera qe me quan ne burg dhe atje me duket se mbarova dhe kurorezova nje fakultet te tere botekuptimi timin qe edhe sot me bene te kenaqur qe jetoj dhe gezoj me kaq sa kam ani se gjysmen e moshes se pergjithshme vec e kam tejkaluar!

Jo cdo student kurorezohet me diplom dhe jo cdo i dashuruar kurorezohet me martese dhe kjo nuk tregon te paditurin, respektivisht te padashuruarin! Mua me duket as qe e pengojne njera-tjetren, por vec sa e ndihmojne, sepse varet jeta nga orientimet e asaj moshe kur njeriu eshte ne gjendje te orientoje jeten e tij ne te gjitha drejtimet dhe kapacitetet e tij perfituese dhe perjetuese jane ne formen me absorbuese!

Njera ka te beje me mendjen tjetra me shpirtin! kur te dyja korrespondojne, mosha eshte e tille qe vetem sa i perfeksionon si orientim krijues jetesor, qe une nuk do te dija te dalloja se cila mund te ishte e rendit te pare!

Edhe dituria mund te shderrohet ne nje avanture si dashuria dhe te mos tregoje suksesin e deshiruar!

Ka raste kur duke shirur mencurine tregon gjithe budallakine dhe e kunderta! Si edhe ne dashuri qe nje avanture mund tregoje kulmin e dashurise dhe anasjelltas.

Nuk do te thote qe gjithcka qe duket bukur se vertete edhe eshte e bukur!

Une psh. nuk jam aq budalla sa mund te dukem, por as edhe aq i menqur sa do te doja te dukem. Pra deshira jo gjithmone reflekton njeriun e permasava reale. Mjaftohu te jesh njeri se jeta eshte e bukur ne raport me deshirat ne raport me deshirat e tjereve dhe jo me imponimet pretencioze te dominimit, as menderisht, as shpirterisht!, as fizikisht!

Te studjesh edhe te dashurosh njeheresh eshte shume normale, njerezore dhe, per me teper, rinore!

Ju faleminderit per mirekuptim, por nuk me bezdis as kundershtimi!

Pershendetje!

laliloli
02-07-05, 22:16
*******E nderuara, Murgesha! Ai qe e ka lexuar me vemendje temen qe nga filli e deri ketu, mund ta kuptoj qellimin e temes e timin edhe vlerat e diskutimeve a) qe jane te turbullta, egoiste, qellimkeqia, kurthaberese etj., edhe b) diskutimet konstruktive, te arsyeshme, realizime praktike, keshilledhenese dhe produktive per nje ndihme rinise sone studentore!Odise

Zoteri Odise ne baze te shkrimeve tua qe une kam lexuar verehet se je nje njeri shume i ditur dhe intelektual ,por nuk mund te pajtohem me ju kur mendimin tend deshiron me ēdo kusht tia imponosh dikujt tjeter .Kjo kohe eshte e shkuar dhe gati e harruar .Nuk mund sinqerisht te te kuptoj kur nje mendim vetem pse eshte ndryshe nga i juaji ta quash qellim keq,,te turbullt ,egoist,kurthaberes.Une mendoj se nuk eshte edhe aq e nderlikuar kjo teme.A mund te shkojne dashuria dhe studimet njekohessht,kjo eshte pyetja .Dikush eshte pergjigjur pozitivisht e dikush negativisht dhe secili ne menyren e vet e ka argumentuar ate .
Une rrespektoj mendimet e te gjitheve edhe pse jane ndryshe me mendimin tim ,por me te vertet me neverisin disa diskutime ,jo vetem ketu, qe pa thene asnje fjale per temen e fillojne shkrimin me ofendime ndaj dikujt ,kjo me te vertet nuk u ka hije e aq me pak atyre qe duket se jane njerez akademik.

me nderime

GURI SYLAJ
02-07-05, 22:27
Disi me qetesoj shkrimi i juaj ,i nderuari Klloni, do te kisha pas deshire qe nga ju te lexoj me shume shkrime.

Odise
03-07-05, 00:26
I nderuar, Kloni - me lejoni separi te ju shprehu ngushllime per ate kohe te humbur ne burg dhe poqese jeni pa Pasoja Elementare, me siguri do ta arrini diplomen edhe martesen dhe ju deshiroj qe ta zeni hapin e jetes - te kurorezuar me lumturi! Kete mendim e shprehu duke menduar ne nje ish-te burgosur, per ēeshtje te atdheut (anipse e that se nuk jeni pishman), sepse ka raste kur jo secili i burgosur, te kurorezohet me nje fakultet botekuptimi nga prangat edhe te lirohet e te na duket atdhetar!

Kjo teme eshte e shtruar krejt natyrshem dhe secili perballet vetem me REALITETIN, TE VERTETEN dhe bie ndesh, me pervojat e tij/saj te hidhura edhe te frytshme! Nese ka njerez qe hane me dy luge, apo ngrehin me dy biga, aferim iu qofte, nese kane arritur te behen te kurorzuar me diploma e martesa prestigjioze kombetare, por ato jane raste shume te vogla (keto ishin fjalet e disa diskutuesve ketu). Tendenca e imponime, ka direkte e indirekte! E Verteta eshte Hosteni me Dy Maje!

Ketu po bijne ndesh me te verteten, e verteta eshte tendencioze, imponuese edhe ma kokeforte se sa duken disa mendime tona! E verteta eshte e pathyeshme, tendencioze, sepse ekziston vetem nje e jo dy! Nese dikujt i duken si imponim, atehere E verteta imponon, duke te rene kokes, cfare bere, pse humbe kohen e studimit serioz, pse u burgose, pse u lirove, pse dashurove, pse u martove etj. Ketu kemi nje problematike shume ma te thelle, se sa te bindemi me dy fjalgoje: a shkojne dashuria e studimet ne te njejten kohe! Sepse ketu na flasim vetem per dashurine (erotiken), si humbje kohe e profesioni edhe humbje jete (duke mos aluduar ne ato perzierjet e gjakut, qe s'kane kufinj per zi)!

Secili mund ta dij ne gjeneraten e vet, se sa u kurorezuan me diploma e martesa te lumtura! Nese dikush e merr qorrazi, si kundershtim dashurie,
atehere do te pyesnim: kush do t'i kontribuonte popullit e atdheut ma shume - a ai qe ishte me dashnor/e ne provim fakulteti (realisht apo ne kujtese) - apo ai/ajo qe te vetmen dashuri gjate studimeve, kishte librin-shkencen? Ketu eshte fjala, qe bie ndesh me te verteten!

Ketu u thane mendime te ndryshme, qe do te ishte absurditet, sikur te gjitha te jene te njejta! Askush nuk po akuzon as imponon askend, por secili akuzon vetveten (tregon per vetveten fakte te gjalla) dhe ia imponon vetvetes qellimin e tij dhe nuk eshte e drejte, qe pa logjike te paster, te hudhet dikush hop e ne diskutim, pikerisht me tendence e bile
edhe ta akuzoj ate qe vetem shpreh nje te vertete! Nuk eshte edukative as morale sikur thot populli - ne dasem te huaj kcejne pa tirq - sepse kjo eshte dasma jone edhe njekohesisht, ngushllimet tona!

Na nuk po drejtojme ketu as Drinin, as Amazonin, se ata kane krijuar shtratet e tyre, por, si udherrefime, qe cdo pervoje e hidhur e dikujt, eshte mesim per tjeret! Sa bukur do te pergjegjej njeriu, qe eshte i drejte!

Nderime!


Odise

Kupid
03-07-05, 00:46
shkon gjith cka me dashuria, veq mos dashuro me naj professorja.

Stuhia
03-07-05, 01:52
Eh Odise, Odise!

Fillimisht hape temen per te kerkuar mendimin e te tjereve, se a shkon dashuria dhe studimet se bashku?
Nuk e di se pse e ke ber kete tem.
Por pastaj rrjedha e debateve qe u zhvilluan ketu te qojn deshiren te mendojsh.
Qfare eshte ky njeri keshtu?
Qe hidhet e perdridhet e kun nuk zihet.
Nderron ngjyren si te ja doje rasti e nevoja, si nje Kamaleon.
Tani se fundi pas hapjes se temes na del se shkencetaret nuk po mundkan te studiojne dhe te dashurojne njekohesisht.
Mos rastesisht e ndjeve veten te mundur nga diskutimet e te tjereve?
Mos dashke ta vesh veten ne grupin e shkencetareve?
Po qtu desht more te hapesh nje teme te tille, ku e kundershton vetveten pa nderprer.
Kam nje keshille te vlefshme per ty.
dikund ne forum eshte nje teme si te diskutojne dhe imagjinojne te qmendurit, me duket se pikerisht ty te shkon per shtati.

Me rrespekt per ty.

Stuhia.

Per lexuesit e kesaj teme po e citoj edhe njeher temen e hyrjes.
Lexoni dhe gjykoni vet se sa pshtjellavq e kemi te nderuarin
Prof.Dr.Mr Odiseun


Ndoshta dikush edhe mund te hidherohet, pa shkas, por dua te bejme nje diskutim te qete e progresiv - a mund te shkojne krahas, styudimet edhe dashuria ne te njejten kohe?

Shume thone, se pa dashuri nuk ka jete - po me dashuri edhe studime ne te njejten kohe - a ka sukses?

A mund te jete student i forte, nje student i dashuruar, me dashnor/e?

Une personalisht, nuk mendoj se mund te kete sukses profesional, as kryerje studimesh ne rregull - kur nje student ne te njeten kohe ben - dashuri edhe studime!

Po ju ēfare thuani?


Odise

Dhe pastaj lexoni shkrimin e tij te fundit ne ket tem.
A nuk ju duket edhe juve si shum i pshtjellte dhe cinik ne ket tem?

Murgesha
03-07-05, 09:05
ketu eshte thelbi i kesaj teme,,
pershendetje Murgesha,, po te mos kishe dashuruar dhe studiuar te njejten kohe,, do te diplomoshe 3 apo 4 vite me heret,,,
ke studiuar dhe dashuruar dhe humbur 3-4 vite,,,,

edhe aj/ajo qe ska qen kurr ne shkoll kur te rrin duke studiu 20 vite,, ti humb 20 vite ne studime nje dit edhe aj/ajo do te diplomoj,,,


jam kunder dashuris dhe studimeve te njejten kohe,,, me mire kry te gjitha obligimet,, ndreq jeten tani dashuro, nuk do te thot se plakesh duke studiu,, nese je shum i/e interesuar per studime te gjitha i nxan me kohe,, ,, ose mos studio fare dhe vazhdo me dashuri....

Pėrshėndetje Krokodil.
Mė fal por unė vetėm tani po e shof kėtė shkrimin tėnd dhe nuk mund tė mbetem borgj pa t`u pėrgjigjur.
Por para se tė pėrgjigjemi mė duhet sė pari tė baj njė pyetje tė thjeshtė.

Mos vallė njihemi unė dhe ti qė me kaq siguri tė madhe thoni se shkaku i dashurisė mė janė shtyer studimet 3-4 vite??

Me sa di unė ti nuk jeton Kosovė, por jeton diku nė diasporė.
Po studentėt e vendit ku ti jeton si ja bajnė, janė tė dhanun vetėm pas studimeve apo bėjnė edhe dashuri??
Mos vallė rinia shqiptare qenka aq e pa vlerė dhe e trulluar sa qė pėr dashuri tė mos studjoj, ose tė studjoj por pa dashuruar??

Pashė se me njė vend tjetėr ju paskėt analizuar dhe paskėt arrit nė njė pėrfundim qė studentėt qė dashurojnė mbeten mbrapa nė studime.
Jo ore zotni nėse nė kėtė temė jemi duke folur pėr dashurinė e vėrtetė ajo kurr nuk pengon.
Nėse ti dashuri i quan edhe avanturat rinore atėherė tė kuptoj plotėsisht.

Ku ėshtė vullneti, ėshtė edhe suksesi.
Nėse nė moshėn e rinisė nuk mund tė mbash dy barra, nė pleqėri s`do tė mund tė mbash as njė.

Murgesha.

Honesty^uk.
03-07-05, 09:48
Ka disa dite qe po shtyhem te shkruaj vetem pak rreshta ne lidhje me kete teme qe tendosja e diskutimeve vec sa po vjen duke u shtuar.


Edhe une si shume nga ju kam kaluar neper dyert e dashurise ne kohen e studimeve, biles ne periudhen e provimeve perfundimtare, dhe ketu kemi dy forma qe DASHURIA mundet te kete ndikim ne rezultatet dhe ecurine e studimeve tona.

1- Nese ke rene ne dashuri me nje persone (te gjinise se kundert kuptohet), dhe se ajo/ai akoma nuk ka pranuar propozimet tuaja, ateher ndikimi eshte shume i madh ( kuptohet qe flasim per dashuri te mirefillte dhe jo flirte)kjo ka ndodhur dhe do te ndodh qe te shkaterroj mbarevajtjen e studimeve tuaja, pasi sado qe te lexosh, njohurite nuk nguliten ne nje mendje qe eshte e paperqendruar ,e shkaperdredhur, e mbuluar nga mjegulla rreth vuajtjes DASHURI

2- Rasti tjeter eshte kur ne jemi te DASHURUAR dhe kete dashuri e perjetojm dhe ndajme me partnerin , ateher ne kete rast kjo dashuri vecse do te jape kurajo, forca per tu perqendruar me fuqishem ne studimet.

Ne kete teme dhe ne te tjerat, duhet pranuar se realiteti i cdo kujt nuk mundet( duhet ) te jete njesoi si i yni( apo sic deshirojm ne), dhe se DIKTATI eshte i papranuar

Mbeteshi me shendet ,dhe diskutime te kendshme ju deshiroj

Honesty

Kloni
03-07-05, 09:50
Do te me falnit edhe kesaj radhe, forumist te nderuar, sepse mendimin tim per temen e kam shprehur, por jo edhe per keqinterpretimin!
Ndjehem i kenaqur qe te pakten nje forumist gjene shlirim nga mendimi im! Stuhia qe dikush kerkon me cdo kushte ta krijoj ne nje gote uji nuk me ben pershtypje shume, por paskrupullsia ne keqperdorim te mendimeve me pretekst mencurie me trazon indiferencen, pa pretendim arogance!

Dikush ka evidentuar devijimin e qellimit fillestar te autorit me kete teme! Jo! Lexojeni me mire! Qe ne fillim terheq verejtjen sugjestive te qellimit te tij tendencioz dhe paragjykues se dikush mund te hidherohet dhe fill pask kesaj, jo rastesisht, kerkon qetesine dhe progresivitetin, te cilat, me kot perpjekjeve oratorike, i ka humbur qe ne konstatimin e pare dhe i eshte futur nje odiseade marramendese, duke notuar mes nocioneve manovruese te manipulimit oratorik nga i padituri deri tek gjeniu, me paragjykim gati primitiv se Kleopatra eshte duke e pritur ne shtepin e enderrave fantastike!

Ku e gjet ai humbjen e viteve te mia ne burg per te me shpallur ngushellim?! Ne fantazine e tij paragjykuese sigurisht, sepse une e kame thene te kunderten shume shkoqur dhe ai ka luajtur karten eprimitive te paditurit dhe eshte munduar pastaj ta mbuloj me gjentilencen e shpifur gjeniale te ngushellimit!

Me nje gjuhe te njejte edhe une kam te drejte, i vetembiquajturi Odise, t'ju shpreh ngushellimet e mia te sinqerta per vitet e humbura ne shkence dhe suksesin dashuror narcisoid ne jete! Por, une ne fillim nuk e kisha kuptuar se behej fjale per dashurine narcisoide koncepruale te shprehur me kaq prepotence fjalamanie!

Pastaj kapja per bishti e urtesive popullore per mendimet tua shkencore te nxjerrin paksa jashte kohe, me duket, sepse, me cfare mjetesh han njeriu, varet gjithmone nga ushqimi qe konsumon dhe nuk permbildhet me nje ose dy bishta luge. Nese han buke e leng, nuk te duhet luge fare, nese han fasule, te mjafton nje luge, nese i shton sallate, te duhet edhe piruni, nese i shton shujtes edhe mish, te duhet edhe thika; orizi ne kine hahet me dy shkopinj. Ti ben mire te ushqehesh najhere edhe jashte shpije qe te kuptoshe bashkohesine e ushqimeve sipa shijeve dhe jo sipas mundesive tuaja personale!

Pataj dikush edhe mund te ket akoma mendimin e formuar qysh ne adolishence, sipas porosive prinderore, se shkolla eshte per ty, kurse nusen ta gjen prindi!

Sot, erotika ka hy si lende mesimore edhe shume me heret se studimet dhe jane te pakte ata qe studjeojne dhe nuk kane provuar dashurine ne kete kuptim. Jane shume me pak se ata te suksesshmit tuaj te shkences pa dashuri!

Kalofshi me disponim!

argomenti .
03-07-05, 09:53
a e dini sa vajza e cuna kan marr diplloma duke qen te martuar e ne shum raste dhe me femij pa e llogaritur ata qe ishin te dashuruar , dashuria nuk esht penges e studimeve edhe pse ne disa raste vjedh pak koh asaj , por nese njeriu din te mbaroj studimet i mbaron se sben

argomenti .
03-07-05, 09:55
Ndoshta dikush edhe mund te hidherohet, pa shkas, por dua te bejme nje diskutim te qete e progresiv - a mund te shkojne krahas, styudimet edhe dashuria ne te njejten kohe?

Shume thone, se pa dashuri nuk ka jete - po me dashuri edhe studime ne te njejten kohe - a ka sukses?

A mund te jete student i forte, nje student i dashuruar, me dashnor/e?

Une personalisht, nuk mendoj se mund te kete sukses profesional, as kryerje studimesh ne rregull - kur nje student ne te njeten kohe ben - dashuri edhe studime!

Po ju ēfare thuani?


Odise

dashuria per ty duhet te ket qen nje problem i madh ne vend qe te ket qen nje kenaqesi,

Odise
03-07-05, 16:56
argomenti, po e fillojme me ty:

kurr nuk ka qene as eshte per mua problem dashuria, por po te them ty e te gjithe atyre &co, se eshte problem dashuria si humbje kohe pa vlere, (ashtu sikur e kam shpreh gjithkund ne kete teme timen), per studentin qe don studime te mirefillta!

- Personat nen nofkat: reana, stuhia, e kush tjeter si ju, mos mendoni se me keni ofenduar mua, me ato paragjykime te mllefeve tuaja per temen -
por pikerisht e keni ofenduar vetveten e moderatoren e kesaj rubrike (Diskutime shoqerore), qe ju len jashtteme, te shfryeni mllefe e injoranca!

- Personi me nofken - kloni, une te shpreha separi ngushllime per kohen e humbur ne burg (si the nje gjysemjete) dhe ti mu paske preke, tashetutje, te shprehu keqardhje per keqkuptimin tend edhe te deshiroj perseri po ato suksese qe i ke merituar (duke mos e dijtur se per cfare arsye ke ra ne burg, sepse i kam ndegjuar njerezit, qe edhe pas nje hakmarrje, te kene thene ''nuk jam pishman'' e ti shpresoj te mos jeshe ne ate vije, por ashtu si te mendova - per ceshtje kombetare)!

Ti ke mendimet tuaja - une kam te mijat, te pelqyen e s'te pelqyen, shkrmet e mija jane ketu edhe mua nuk me behet vone!

Me kaq dhe vijoni ashtu sikurse e keni zanat!

Tema eshte ne rregull, diskutuesit shprehin mendimet e tyre te ndryshme!


Odise

Kloni
03-07-05, 17:23
Po ta ofroj me afer qe ta lexosh me mire pjesen e ap[ostrofuar dhe te keqinterpretuar dhe besoj se ke aftesine akademnike per ta kuptuar pa koment shtese!

..."Mosha e studimeve dhe mosha e dashurise bien jo rastesisht ne te njejten kohe. Por une ne kete moshe kisha perparesi tjera qe me quan ne burg dhe atje me duket se mbarova dhe kurorezova nje fakultet te tere botekuptimi timin qe edhe sot me bene te kenaqur qe jetoj dhe gezoj me kaq sa kam ani se gjysmen e moshes se pergjithshme vec e kam tejkaluar!"...

Odise
03-07-05, 17:58
Po ta ofroj me afer qe ta lexosh me mire pjesen e ap[ostrofuar dhe te keqinterpretuar dhe besoj se ke aftesine akademnike per ta kuptuar pa koment shtese!

..."Mosha e studimeve dhe mosha e dashurise bien jo rastesisht ne te njejten kohe. Por une ne kete moshe kisha perparesi tjera qe me quan ne burg dhe atje me duket se mbarova dhe kurorezova nje fakultet te tere botekuptimi timin qe edhe sot me bene te kenaqur qe jetoj dhe gezoj me kaq sa kam ani se gjysmen e moshes se pergjithshme vec e kam tejkaluar!"...


*******Ju deshiroj suksese edhe perparesi tjera ashtu sikur ti deshiron!

U kurorezofsh me Fat, ashtu sikurse e ke merituar!Nderime!


Odise

Kodra
03-07-05, 19:48
*********
*********
*********

Ju pėrshėndes tė gjithve,qofshi tė dashuruar apo jo.

Unė po filloj pak ndryshe.Njeriu i ka tė gjitha aftėsit,mirėpo njeriu nuk ka koncpet sesi kėto aftėsi ti shfrytėzoj nė atė mėnyrė, qė tė gjitha situatat ,ti pėrballoj nė tė njėjtėn kohė.

Nuk e di a e dini,por Truri i njeriut nuk shfrytėzohet,nuk hyn nė funksion ,as 3%.

Po tė hynte nė funksion 100%, do tė shihnim ēka po ndodh nė Kosovė apo kudoqoft,pa televizor.

Pėr shkak se kjo situatė e hyrjes sė trurit nė funksion vetėm 3 %, ėshtė pėr fat tė keq te tė gjithė ne,them me plotėvetėdije se:

Sukseset nė njė lėmi do tė mungojn,nėse fillon njeriu me njė lėmi tjetėr e kėtu rasti konkret i temės,me dashuri-e cila kur tė fillon,mund ti hudh tė gjitha lėmit tjera poshtė.

Odise ka cekur shumė mirė,qė studimet, nuk do tė kryhen me kohė tė caktuar nėse fillon dashuria.

Ne mund tė themi ēka tė dojm,mund t`ia bėjmė vetes Verė,mirėpo suksesi i formuluar qė tė arrihet brenda 5 viteve, do tė ngulfatet sė paku nė 7 vite.

Odise e ka cekur gjithashtu,se janė raste tė rralla ,ato tė cilat arrijn suksesin me kohė.

Me shpresė, se truri ynė, do tė hyn nė funksion me pėrqindje mė tė madhe,ju lė tė pėrshėndetur, tė gjithve.

Kodra

Agroni22
03-07-05, 19:53
bolle me zore

Gjumashja
03-07-05, 20:33
Une mendoj qe po bile bile shume mire, po nisna nga vetja sa skom qene e dashurume skom mujt edhe aq me msu e tash krejt provimet me afat i jepi edhe e ndjej veten ma mire normal fal ndihmes te dashurit 2-te kemi arrit suksese ne studime

arbias
03-07-05, 20:55
Gjumashe pershendetje mir e ke se mue pa dashni s me shkojshin studimet.

Gentiani
03-07-05, 22:13
hehe Gjumashe, i dashuri yt sikur duket te kete lidhje me ate shkencen ku studjon Gjumashja, mos eshte djale i ndonje Profesori atje pahiri ? :lol: :lol: :wink:

argomenti .
03-07-05, 22:16
argomenti, po e fillojme me ty:

kurr nuk ka qene as eshte per mua problem dashuria, por po te them ty e te gjithe atyre &co, se eshte problem dashuria si humbje kohe pa vlere, (ashtu sikur e kam shpreh gjithkund ne kete teme timen), per studentin qe don studime te mirefillta!

- Personat nen nofkat: reana, stuhia, e kush tjeter si ju, mos mendoni se me keni ofenduar mua, me ato paragjykime te mllefeve tuaja per temen -
por pikerisht e keni ofenduar vetveten e moderatoren e kesaj rubrike (Diskutime shoqerore), qe ju len jashtteme, te shfryeni mllefe e injoranca!

- Personi me nofken - kloni, une te shpreha separi ngushllime per kohen e humbur ne burg (si the nje gjysemjete) dhe ti mu paske preke, tashetutje, te shprehu keqardhje per keqkuptimin tend edhe te deshiroj perseri po ato suksese qe i ke merituar (duke mos e dijtur se per cfare arsye ke ra ne burg, sepse i kam ndegjuar njerezit, qe edhe pas nje hakmarrje, te kene thene ''nuk jam pishman'' e ti shpresoj te mos jeshe ne ate vije, por ashtu si te mendova - per ceshtje kombetare)!

Ti ke mendimet tuaja - une kam te mijat, te pelqyen e s'te pelqyen, shkrmet e mija jane ketu edhe mua nuk me behet vone!

Me kaq dhe vijoni ashtu sikurse e keni zanat!

Tema eshte ne rregull, diskutuesit shprehin mendimet e tyre te ndryshme!


Odise

me keq kuptove se nuk e thash ne ate tem qe emoret ju , un thash qe dashuria per ju do ket qen nje humbje kohe ne universitet e ne shkoll se ju ka hequr koh studimeve tuaja dhe ne fund esht barazuar me zero edhe dashuria .

un e kam mbaruar shkollen e lart dhe kam qen student i fort dhe i dashuruar me nje studente te fort.

argomenti .
03-07-05, 22:21
shum dashuri qe na ndodhin nekohen e shkolles nuk shkojn ashtu sic shpresonim dhe per kete ne i barazojm shum her me zero , po per mendimin tim esht gabim nje gje e till se ne cdo person qe ne njofim i marrim dhe i japim nje gje te re qoft kjo dhe nje vuajtje shpirterore qe ne shum raste ka dhe efekte negative mbi shkollen dhe rezultatet finale te saj , e di shum mir qe nese ke probleme sentimentale ne sezon te provimeve ka rrezik lte lozesh vitin ne nje histori qe mbaroj , por ka dhe nga ata studenta qe jan te dashuruar po qe gjejn dhe kohen per te studiuar dhe per te marr rrizultate te shkelqyera ne shkoll .

Odise
04-07-05, 00:44
argomenti, i nderuar - mė intereson nė cilėn gjuhė e keni kryer Shkollėn e Lartė?

ti shkruan kėshtu: ''un e kam mbaruar shkollen e lart dhe kam qen student i fort dhe i dashuruar me nje studente te fort.
shum dashuri qe na ndodhin nekohen e shkolles nuk shkojn ashtu sic shpresonim dhe per kete ne i barazojm shum her me zero , po per mendimin tim esht gabim nje gje e till se ne cdo person qe ne njofim i marrim dhe i japim nje gje te re qoft kjo dhe nje vuajtje shpirterore qe ne shum raste ka dhe efekte negative mbi shkollen dhe rezultatet finale te saj , e di shum mir qe nese ke probleme sentimentale ne sezon te provimeve ka rrezik lte lozesh vitin ne nje histori qe mbaroj , por ka dhe nga ata studenta qe jan te dashuruar po qe gjejn dhe kohen per te studiuar dhe per te marr rrizultate te shkelqyera ne shkoll .''

Lexova mendimet tuaja dhe preferoj nje student te forte te dashuruar, me nje studente te forte - dy te forte nuk gabojne, po mund te gabojne dhjete te ligje!


Nderime,


Odise

Reana
04-07-05, 05:12
''Qeshu rini, qeshu, bota eshte e jote'', Migjeni e tha, kur studentet studjojne dhe kryejne studimet me kohe dhe behen profesioniste -atehere ''bota eshte e jote'', se poqese ndahen nga studimet, apo stagnojne me vite te tera, e dalin joprofesioniste edhe shkatrrojne finansiarisht prindet - nuk eshte bota jote, por vuajtja jote, tere jeten dhe vuajtja e popullit e atdheut! Kjo do te ishte keshilla juaj!Konstatim jo-korrekt dhe antagonist.
Migjeni iu referua IDEALIZMIT rinor, kesaj force te lindur dhe te pakorruptuar, qe i ben te rinjte qe jeten ta jetojne me shpirt e JO me racionalizem apo opurtunizem (dukuri kjo prezente edhe ne mesin e malesoreve qe ndoshta nuk dinin ta shkruanin madje as emrin e tyre) e jo perfundimit te studimeve e jetes akademike :? :? :? Migjeni kishte shprese se mu ky idealizem i ngershetuar me guximin rinor, do te rrezonin Qeverine qe po perkulte popullin shqipetar ne mjerim! (te lutem lexoje Migjenin se marifetet qe nxjerr mendja yte jane per tu cuditur keq)
Njekohesisht qe studimet e sukseshme dhe diplomimi nuk jane garance e pasurise dhe pavaresise materiale te te diplomuarit! Ka plot intelektuale e te diplomuar te papunesuar qe ende varen prej penzioneve e pasurise se prinderve te tyre!1. askush nuk e dergon motren as vajzen ne studime me kalua me tulifar hamshit, e me mbet rrugave e njollosur, por e dergon e finanson me studjua e me diplomua, e me u ba e zoja e vetit, e zoja e familjes se vet te ardhshme (e jo si qyqja e mvarur nga nje burre shemtim, se ka para)

2. askush nuk e dergon djalin e vllaun ne studime, qe te tarahitet si gomar rrugeve deri pas gjysemnate, me tulifar sojit e rodit hllajke, e me humbe kohe e mund e pare...e familja e tij ndoshta hjekun keq per buke goje edhe e ndihmojne ate student bukuroshin kacurreloshin xhepshkryer pantolloshin e vatheveshoshin, e qe fasmilja e profesoret kujtojne se ai po studjon, e ne realitet ai siellet bareve e rrugeve si pula pa krye...


.................................................. .................

Cka eshte me e keqja ky eshte i njejti zhargon qe shfrytezuan komunistet dhe fashistet, te cilet o permes dhunes, o permes nencmimit verbal publik apo privat, u munduan ti bejne te gjithe njerezit te njejte si fabrikime teknologjike pa liri individualiteti!
Njekohesisht qe personat qe kane probleme dhe sillen bareve e rrugeve tere kohen, si te dashuruar o si te pa-dashuruar, veshtire se do te kene suksese ne studime apo cfaredoqofte tjeter!
Kesi konstatimesh te papjekura une ende nuk kam hasur personalisht te dalin nga mendja e dikujt qe e konsideron veten mbi moshen 18 vjecare! :?

Ne te njeten kohe nuk e kuptoj kete lloj botekuptimi parapnik te nofkes "Odise" qe mundohet te dramatizoje ne permasa kombetare e NDERKOMBETARE punen e studimeve dhe dashurise!
Kjo eshte nje teme e zakonshme, dhe ska nevoje ti replikohet SECILIT forumist ME REND, jo mire, jo keq si nje DIKTATOR qesharak!

Jeta eshte e paparashikueshme! Jeta sjell shumecka vazhdimisht! Lindjen, vdekjen, luften, mjerimin, po edhe dashurine, gezimin, etj...
Nese nje student nuk qenka ne gjendje te ballafaqohet me dashurine, si do te ballafaqohet me semundjen, me aksidentet, me vdekjen e njerzve te aferm, etj!!!

Nuk paragjykoj aspak ndaj atyre qe ndoshta dashurine e perjetojne ne menyre me euforike, apo qe jane me te ndjeshem, por ne pergjithesi nese egziston kulture pune, dicipline dhe e me e rendesishmja KONCENTRIM, sdi cka ka nevoje te stermadhohen e te sterhollohen e ofendohet mbare rinia shqiptare me shprehje rrugace pse po u dashuruakan!!!
Do ta ngris zerin GJITHMONE kunder atyre qe me padijen e vet dhe me injorancen e vet lokaliste do te mundohen te perdhosin identitetin shqipetar ne kesi menyra te uleta nen pretekstin e gjoja brenges per ardhmen!
Une kam qene Gjimanziste ne Prishtine ne drejtimin Natyror-Matematikor ne periudhen pak para luftes, dhe mund te them me krenari se edhe ne ate moshe perkunder te gjitha mundimeve te ndryshme te natyres kolektive (te gjithe e dine se eshte mesuar jashte objekteve shkollore, pa qasje ne laboratore e mjedise tjera shkencore te nevojshme per shkencat natyrore, nen drojen e vazhdueshme te nderhyrjes se policise e forcave tjera serbe) e me orar te shkurtuar, etj etj, por mund te them se kam qene pjese e nje klase qe ne mesin e 30 nxenesve ka pasur dikund 25 te shkelqyer me plot merite! Jo se kam mesuar sa per te marre noten, por kurreshtja dhe deshira per dije ka qene aq e madhe saqe ne aspektin akademik kam kerkuar materiale edhe jashte atyre te nivelit gjimanzist! S' me eshte trembur syri, dhe nuk ma ka humbur orientimin lufta, okupimi e ushtria e Serbise, as mua as qindra mijera te rinjeve tjere shqipetare disa prej te cileve sot udheheqin jeten ne Kosove, keshtuqe nuk e shoh dashurine si pretekst e as arsyetim per fyerje te ketilla ne llogari te mbare rinise shqipetare nga qifti i "Odiseut" :evil: !
Sot pothuaj te gjithe keta ish gjimaziste jane studente te dalluar shumica ne studime pasuniverzitare :wink: ne shume vende te Botes dhe jane te dalluar ne mesin e kombeve te tjera! Ne Austri, ne Zvicer, ne Kanade e ketu ne SHBA :wink: Ne te njeten kohe qe te gjithe edhe sot edhe me pare, jane munduar dhe mundohen qe se paku te jetojne nje jete normale si qe jeton e mbare rinia kudo ne Boten e qyteruar!
dikush e don teatrin, dikush takohet me miqte per darke, dikush shkon te vallezoje me te dashurin/dashuren, etj!

Studimet e kane orarin e vet, jashte studimeve jeta personale e cdokujt eshte ceshtje e tyre individuale!

Me respekt te vecante per vetedijen e larte te rinise shqiptare e cila edhe ne momente shume te veshtira historike kurr se humbi orientimin dhe idealizmin rinor, prandaj QESHU RINI QESHU SE BOTA ESHTE E JOTE!!! :P
nuk eshte vetem hajt se po shkoj ne studime, e zagaritu rrugeve, sikurse ai studenti i latinishtes: a doni t'ju tregoj a jo...hajt se po ju tregoj pra:
........................

Odise
04-07-05, 06:47
Po te ishte ashtu si e paske marre mundin te shkruajsh, sa kohe te gjate keto mendime, qe tregojne mirefillit te kujat jane - nuk do te kishte pase nevoje as per ndonje lufte, as per ndonje diplomaci nderkombetare, as per nje protektorat nderkombetar sot ne trojet tona - por jovetem qe do ta kishim cliruar vendin tone vet - por do te kishim cliruar shume popuj e vende tjera te botes qe sot jane nen roberi konstante! Aq hapet ia paske mbajte edhe me fjalorin e nje......kuptohet cfare shprehje kerkon edukata jote!

Po per Migjenin, ne fjaline: qeshu rini qeshu - bota eshte e jote, cilen qeveri don ta rrxosh sot, ajo i reflektohet te ardhmes, se afert e te ardhmes se larget te rinise shqiptare dhe rinise se botes ne pergjithesi. Nese e marrim sot ate fjali, duhet pershtatur kohes ne te cilen etojme, se nuk kemi nevoje sot te rrexojme kurrefare qeverie, por te studjojme e te kemi kuadro profesionale, e ti Reana e edukuar, tregon fjalori yt sa e edukuar je, tregojne mendimet e huazuara, me mund e hipokrizi. Ja se cfare thua e si shprehesh, kur te ka kapluar shterzimi i ndjenjave:

''Migjeni iu referua IDEALIZMIT rinor, kesaj force te lindur dhe te pakorruptuar, qe i ben te rinjte qe jeten ta jetojne me shpirt e JO me racionalizem apo opurtunizem (dukuri kjo prezente edhe ne mesin e malesoreve qe ndoshta nuk dinin ta shkruanin madje as emrin e tyre) e jo perfundimit te studimeve e jetes akademike Migjeni kishte shprese se mu ky idealizem i ngershetuar me guximin rinor, do te rrezonin Qeverine qe po perkulte popullin shqipetar ne mjerim!''

Ti Reana, jo qe shkruan ēmendurisht, me ndjenja te ēfrenuara pa kufinj, po makabriteti yt shihet pikerisht, ne keqperdorimin e fjaleve te fjalorit gjoja te larte, e qe nuk kupton as se cfare kuptimi kane ato fjale, as vendin se ku e kane, as kuptimin logjik te mendimeve te shkaperderdhura
me gulfin e nje deshprimi te neveritshem, gjoja po mbroj teresine rinore:

''Migjeni iu referua IDEALIZMIT rinor'', jo idealizmit rinor, por mjerimit rinor te kohes se tij, duke e pare ne tragjike jete, duke i dhene shprese per nje te ardhme, si ardhmeria e popullit - e sot, ti nese e merr po ne ate prizme migjeniane, me tullumbat e Lulit, pa kafshore buke, nen mjerimin feudal dhe na percielle sot edhe per rinine tone, ti do te dukesh e ēmendur!

Ai eshte nje varg, qe i referohet koherave te ardhme, qe duhet pershtatur ne kohen tone, ku rinia jone sot shkon me vetura luksoze neper shkolla te mesme, e te mos flasim neper fakultete dhe eshte i tejkaluar niveli i standardit, ku vetem sa kushton nje ndeje neper bare e kafene, e te mos flasim per gjera tjera narkotike (te nje pjese te rinise) - ne kohen e Migjenit, do te jetonin me muaj rresht disa familje ne ate kohe! E sheh, se ngutia e pakontrolluar e mendimeve te mllefosura e te ēfrenuara edhe nenēmuese hipokrite, te ēon ne qorrsokaqe te errta - sa qe fjalori yt, nuk i dedikohet as rrugaēve! Ti keqperdore edhe fjalen 'racionalizem', gjoja po flet me stil te larte dhe ēorodite edhe ma shume kundertheniet tuaja!

Pra, une e pruna fjaline e Migjenit ne kohen tone, se cfare sherbimi i ben kohes sone, e ti flet ende si nxenese e shkolles se mesme ne provim, per Migjenin, e nuk kupton perdorimin, aplikimin e asaj fjalie ne kohen e sotme
qe eshte krejtesisht, ashtu si i dedikohet rinise sone te sotme, ja ku eshte mendimi im origjinal:

Odise shkroi:''Qeshu rini, qeshu, bota eshte e jote'', Migjeni e tha, kur studentet studjojne dhe kryejne studimet me kohe dhe behen profesioniste -atehere ''bota eshte e jote'', se poqese ndahen nga studimet, apo stagnojne me vite te tera, e dalin joprofesioniste edhe shkatrrojne finansiarisht prindet - nuk eshte bota jote, por vuajtja jote, tere jeten dhe vuajtja e popullit e atdheut! Kjo do te ishte keshilla juaj!

Kjo do te ishte pra keshilla per ty perkatesisht! Dhe nuk eshte as konstatim jokorrekt, as antagonist - por menyra qe duhet te aplikohet sot!
Ti je e verbuar nga ndjenja e nenēmimit edhe aty ku shkatrron veten!

Pason gjoja kritika tjeter e Reanes, per tekstin tim:
Odise shkruajti:

1. askush nuk e dergon motren as vajzen ne studime me kalua me tulifar hamshit, e me mbet rrugave e njollosur, por e dergon e finanson me studjua e me diplomua, e me u ba e zoja e vetit, e zoja e familjes se vet te ardhshme (e jo si qyqja e mvarur nga nje burre shemtim, se ka para)

2. askush nuk e dergon djalin e vllaun ne studime, qe te tarahitet si gomar rrugeve deri pas gjysemnate, me tulifar sojit e rodit hllajke, e me humbe kohe e mund e pare...e familja e tij ndoshta hjekun keq per buke goje edhe e ndihmojne ate student bukuroshin kacurreloshin xhepshkryer pantolloshin e vatheveshoshin, e qe fasmilja e profesoret kujtojne se ai po studjon, e ne realitet ai siellet bareve e rrugeve si pula pa krye...

Ketu ne keto dy paragrafe te siperme, une mbroj nderin e moralin e femres shqiptare, qe te mos bije pre e zhargoneve hipokrite te dites e nates sataniste - ate vajzen, qe te mos mashtrohet, po te hape syte e mendjes e zemres, te mos bije ne kurtha hipokritesh - poashtu mbroj djalin shqiptar, te mos bije pre e huliganizmit, narkotizmit, lavirizmit, e veseve negative te sjellura copie/paste ne rinine tone shqiptare, qe te kryejne me nder e krenari studimet e te behen zotdakesit e familjeve te tyre, te popullit e atdheut! - Kurse fjalori i Reanes, pa asnje edukate familjare, sikur te ishte pa prinder, pa zot, pa atdhe, posi nje paciente neuropsikiatrike, flet pa asfare kontrolli gjuhe, as njerezie!

Me vjen keq, per paedukaten tende, per pasjelljen tende, per semurjen tende psikike, qe e perdore, gjoja po analizoj shkrimin ne fjale - ke bere aq mund, e tu ka kundervua krejtesisht ty e personalitetit si ti! ja une jam krejtesisht i qete, me rrjedhe mendimesh spektakulare - kunder veseve aq negative te nje personi me nofken Reana, qe na paraqitet si nje heroine e gjimnazit te Prishtines, kur une i njohe disa gjenerata pikerisht ne ate gjimnaz, qe edhe kam dhene mesim - Gjuhe e Letersi Shqiptare! E ti don te me tregosh diēka ketu me ate fjalor banal - gjoja nuk po e dijtkemi se sa student kemi ne atdhe e diaspore - qe mos e thashte zoti te jene si ti gjuhepreme, qe i leshon fjalet pa kurrefar kontrolli psikik, as pedagogjik, as njerezor - duke e dijtur fortmire me kend po debaton!

Pwerseri te kishja keshilluar te merresh me recepte te nje fjalori njerezor, te nje femres shqiptare, me nje kulture te te shprehurit, me nje maturi te fjaleve, me nje perdorim me vend te fjalorit te larte (jovetem hajt e po e flas fjalen) edhe te rehabilitohesh, si nje femer e urte, e sjellshem, e matur
me dinjitet, e jo me fjalorin e rrugaēeve te bronxit!

Nese mundesh me ardhe ne veti ndonjehere!

Respekt per lexuesit dhe rinine patriotike shqiptare!

Odise

GURI SYLAJ
04-07-05, 09:37
I nderuari Odise, ua them sinqerisht se kam pase dhe kam rrespekt te vecant per ju dhe shkrimet e mrekullueshme-jo te gjitha.
Por me duhet , detyrimisht te ju shprehe edhe keqardhjen time per nje veti qe ju nuk e meritoni. Egoizmi dhe prepotenca per te qen i pari dhe i vetmi , se paku , tek une po len nje shenj jo te mire. Ju jeni ne gjendje te shkelni mbi gjithecka qe ju del perpara e me e keqja qendron ne ate se ju shkelni edhe mbi fjalet qe keni thene -shkruar nje dite me pare. Ju e fyeni rinin kosovare , pikrisht me faktin se mundoheni me e mesu se kur ajo duhet te dashuroj. Indirekt e quani rini patriotike ate rini qe ka mbaru studimet me kohe , ose dy fakultete ne te njejten kohe , qe eshte me teper se fyerje , se paku per ata deshmor qe lan studimet dhe rroken armet . Ju pa vetedije e ndani nje te ri "te qoroditur" nga familja ku ai ka marre mesimet e para. E ndani mga shoket dhe profesoret ku ai meson shume gjera te reja e ndoshta edhe si dashurohet.
Zotni Odise - a ka nga kjo rinia juaj patriotike te tille qe kerkojn pune , qe shesin cigare apo qe para nxenesve dalin me kepuce te shkyera si Luli. Aka nga keta akademik te shkelqyeshem qe do te shfrytezonin rastin e pare te iknin nga Kosova. A ka ne ministrit e kosoves ndonje qe s'ka mbaruar ende fakultetin, ose thjeshte a ka ndonje qe i ka dhene te gjitha provimet por i njeh vetem dy a tre profesor.
Sa tituj mr. e dr. jan marre pas luftes dhe ku punon ky kuader i

ri akademik.
I numrova keto per te ardhe ne perfundim se dashuria eshte e mire dhe e nevojshme se pa dashuri s'ka as lumturi por ka dicka tjeter qe kete rini e qon atje ku ti , fajin ia len, dashurise.
Rinia e sotme ne Kosove vjen me kerre, s'eshte koha e Migjenit.
Te kujt jan ata femije , te akademikeve te shkelqyeshem apo te dikuj tjeter qe nuk e din fare se ku ndodhet Univerziteti.

Rinia , sidomos ajo studentoe, eshte mendja, forca dhe ardhmeria e kombit dhe e atdheut. Ajo bene e sillet ne ate menyre cfare i ofron koha , duke i pa me te vjetrit dhe mentoret e saj. Mos u mundo me ia marre dashurine se pa dashuri rruget jan te errta. Mbreti i Bajernit Ludvigu i dyte beri vetevrasje se nuk mund te dashuronte ...

Nje shembull banal por real.
Univerziteti i Tiranes ishte njeri nga univerzitetet me te sukseseshme ne bote , nga 100 student ne afat diplomonin 90 por Shqiperia ishte dhe mbeti vendi me i mbrapambetur. Nuk dij keta student a kan dashuru apo jo por sipas romanit te Fatos Kongollit "NE TE TRE" si duket edhe ata e kan ditur se cka eshte dashuria.

Nderime zoti. Odise

Odise
04-07-05, 17:09
1. Guri Sylaj, shkrimi yt ka vetem shterzime, qe nuk perkojne asgje me temen, ja ku eshte ketu siper, vetem tregon vertet egoizem e prepotence, marrje me personin, devijim nga qellimi i temes, tentim per perulje para egoizmit tuaj gjoja po thua dicka edhe e lidhe gjoja me dashurine! Keq!

2. Na nuk kemi ardhe ketu ne forum per ato dokrra qe thua ti, as ta shkelim askend, por ta thome nje te vertete per secilen ceshtje tonen!

3. Na kemi ardhe ketu te njihemi njerezisht edhe te mesojme dicka te re, ashtu sikur mesojne te gjitha kombet e botes dhe jo te nencmojme akademik e njerez te shkences, qe vetem kus nuk ka fije turpi e ben nje gje te tille - as nuk flet per temen, as nuk din edhe tregon vet prepotence!

4. Egoizmi e prepotenca per te qene i pari a i mbrami, ju takojne juve, qe aq ma keq edhe i jepni krah nje dukurie shume negative, te nenēmimit te personalitetit, qe disa e bejne me qellim e te shtiem per prepotence!

5. Sa bukur shihet pikerisht egoizmi e prepotenca e ēmendur, me cdo kusht ta rrexoj njeriun edhe nga froni i diturise se tij, duke ia imponuar
nivelizimin me fjaloret e rrugeve! Kush nuk din mund te lexoj ne heshtje!

6. Nuk hera e pare qe ti devijon nga mendimet tuaja, se askush nuk ta ka borxh te merresh edhe ti me etiketime, prandaj, nese ke te thuash dicka per temen, shkruaj, e nese don me cdo kusht edhe ti te bijsh ne influenca
ajo eshte veti e njerezve, qe ti e kupton ku te dergon ajo udhe!

7. Edhe ti Guri, asgje nuk fole per temen vetem u more me mua, e herave tjera do te te pergjegjem krejt shkurt, por mendova edhe ty te pergjegjem me sinqeritet te plote, nese ka vend sinqeriteti ne ty!


Nderime,

Odise

GURI SYLAJ
04-07-05, 18:08
Une edhe nese beje dicka qe nuk eshte e sinqerte , mua me ka hije por kujdese qe ju mos te gaboni. Ato qe une i thash , nese nuk jan fakte , kerkoj falje por nese mundoheni me e mbrojz dicka qe nuk eshte ne rregull atehere -aferi.

Ju pershendes dhe ju deshiroj debatime ne temat tjera- me aq sa dij e sa mundem.

Reana
04-07-05, 18:30
:lol: "Odise",

Nese mendon se mund te bie ne nivelin tend, GABON keq!
Shprehjet e rrugaceve dhe ofendimet kundrejt rinise shqiptare ti le ty ne menyre eksluzive, si duket e ke gjuhen e ushtruar mire per keso shprehjesh :lol: !
Njekohesisht qe Migjenin dhe shume gjera tjera, duhet ti, qe ti lexosh perseri!
Migjeni nuk ishte falltor qe parashikonte se si do te jetonim ne sot!
Megjithate, shpresa e Migjenit per te ardhmen ishte RINIA shqiptare e tille si eshte me te gjithe te mirat dhe te keqijat, si dhe IDEALIZMI rinor qe jeton brenda kesaj moshe te bukur, qe refuzon ti nenshtrohet gjepurave dogmatike te fosileve te shkelur nga koha!


E nderuara Reana,

ka kohė qė po pėrcjell diskutimet e sidomos fėrkimet nė diskutimet tuaja me Odise. Thėnė tė drejtėn nuk kam reaguar me shpresė se do tė ndėrpriten dhe me njė fjalė ne tė gjithė kėtu shkruajmė, diskutojmė e japim mendime tė cilat nuk janė obligative pėr diskutues dhe i mbetet secilit nga ne tė vendosė dhe tė marrė se ēka ėshtė pozitive dhe e vlefshme dhe ēka negative dhe e dėmshme - joproduktive.
Unė e shikoj dhe mbetem, pėr ate qė diskutimet tė vazhdojnė qoftė edhe kur arrijnė kulmin e konfliktit tė argumentuar, por jam kundėr personalizimit tė diskutimeve dhe daljen nga tema dhe qėllimi i saj, pėr ta vazhduar me atakimin personal tė diskutuesit tjetėr.

Pamvarėsisht nga ajo, se a mundet ta ketė me tė drejtė Odise apo jo, po nisem nga fakti se ai ėshtė diku ndoshta nga mosha qė i pėrshtatet asaj tė prindėrve Tuaj, andaj tė kemi rrespekt ndaj njėri-tjetrit, personalitetit tė diskutuesit tjetėr qoftė edhe kur diskutojmė me maska, prapa perdeve ashtu siē jemi duke diskutuar nė kėtė botė virtuale mendimesh. Mė keqardhje mė duhet ta shkruaj, se keni shkuar larg me disa nga atakimet tua qė lexova, e tė cilat mė duhet ti editoj, edhe pse mundohem ti shmangem korrekturave.

Ju ftojė qė ti kthehemi diskutimeve dhe tė tregojmė nivel dhe korrektėsi diskutimi.

Miqėsisht,

Gentiani!

Odise
04-07-05, 18:36
Guri, u morem vesh!

Reana, mbarova pune me ty!


shkrimet jane prezente ketu siper!

Reana
05-07-05, 05:07
Pamvarėsisht nga ajo, se a mundet ta ketė me tė drejtė Odise apo jo, po nisem nga fakti se ai ėshtė diku ndoshta nga mosha qė i pėrshtatet asaj tė prindėrve Tuaj, andaj tė kemi rrespekt ndaj njėri-tjetrit.

Miqėsisht,

Gentiani!

Gentiani i nderuar,

Mosha NUK nenkupton respektin,
Respekti MERITOHET me pune dhe shembull te mire, si edhe cdo gje tjeter ne kete jete!

Njekohesisht qe gabon, nese mendon se arsyeja PSE debatoj me nofken "Odise", eshte VETEM pse nuk pajtohem me te!
Pikepamjet, analizat e tija fyese ndaj SECILIT forumist, ndaj grupeve te tera shoqerore shqipetare, gabimet gjuhesore, informatat jo-korrekte, me fal por me duhet te them, se prej nje GJUHETARI pres se pari DINJITET NJEREZOR e PROFESIONAL, si dhe qasje SHKENCORE e jo EPIKE e kuazigjuhesore!
DUA TE MESOJ nga gjuhetari i Gjuhes Shqipe, e jo permes informatave te kategorise EPIKE, pa asfare baze shkencore, te degradohem personalisht dhe tere nje kolektiv qe inkuadrohet ne kete forum!
Shkencat, perfshire ketu shkencen e Albanologjise, kane nevoje per prova materiale, faktike! Nofka Odise nuk po shpreh mendimin e tij PERSONAL, i nderuari Gentiani, ai po thirret ne Gjuhen Shqipe pa asfare baze shkencore!
Me vjen keq, po per hire te VERTETES, NUK MUNDEM te kem RESPEKT ndaj dikujt vetem pse i ka nje grumbull vitesh, meqe ne ate moment qe lexoj nje shkrim te dalur nga mendja e tij has ne numer te pafund barbarizmash, e shtemberime faktike te realitetit shkencor, qe fatkeqesisht fale "gjuhetareve" te kesaj kategorie, ne disa periudha kohore, kane qene pjese edhe te Fjalorit te Gjuhes Shqipe dhe literatures Akademike. Si komb, kemi ne qarkullim me shume njohuri sot! Odiseut i duhet te beje nje "UPDATE" :wink: te njohurive te reja gjuhesore qe jane ne perdorim tanime sa kohe!!!
Me maska o pa maska, ne forum apo jashte forumit, une nofken ODISE nuk e njoh, dhe nuk me intereson asgje personale e tij! Mund te shkembeje mendime e biseda me cilindo forumist pa asfare paragjykimesh, po prej nje personi qe thirret te jete GJUHETAR i Gjuhes Shqipe pres INFORMATA VALIDE e SHKENCORE ALBANALOGJIKE!
Nese ai mungesen e profesionalizmit shkencor e permbush permes sulmeve personale ndaj secilit, me vjen keq, por nuk do te rrij heshtur dhe shikoj degradimin e vlerave gjuhesore, etimologjike e historiografike shqipe!
Une e cmoj deshiren tende per mbarevajtje pune dhe qetesi ne forum, por gjerat nuk duhet marrur te gatshme ashtu si ia thote dikush VETEM pse eshte i moshuar i moshes se PRINDIT tim, dhe sepse thirret ne titullin e GJUHETARIT! Po per mua, meqe Gjuha Shqipe eshte ELEMENTI kyesor kombetar, eshte e denje e cdo perpjekje (ne kete rast DEBATI) me qellim te zbardhjes se realitetit, madje qofte edhe me prishjen e qetesise ne klase :wink: !

Odise
05-07-05, 09:21
I nderuari, Gentiani! Ngase nuk ka vlere te debatoj me Reanen, se i shihet qellimi e direktiva e saj edhe nga lexuesi ma i thjeshte - po flas me GJENERATORIN QE I JEP RRYME NGA PAS edhe

Per hire Te Lexuesve e Tuajin edhe Te Se Vertetes, po them edhe dy fjale:

Nje femer e urte, e sjellshme, e edukuar dhe e arsimuar (apo qe eshte ne rrugen arsimore, nxenese, studente, apo edhe ndonje profesionaliste) - e posaqerisht nje FEMER ME TRADITE SHQIPTARE:

1. Nuk ia qet goja as ia shkruan dora, duke filluar e para si reja per s'kthjellti me: fyerjen, ofendimin ndaj askujt edhe po qe nje njeri i thjeshte, apo amater njohurish edhe po qe se, ai e atakon i pari edhe pa asnje arsye - por, kjofare Reana, shihet kjarte se eshte nje dublere e porositur edhe e frustruar, e regjur - jo aq nga mendja e vet (qe shihet sa ka mend), aq sa nga dikush tjeter. Kjo shihet kjarte ne dy aspekte: ne forumin e fese dhe ne pergjithesi kudo qe shkruan ne forum - per ate edhe e ka humbe vleren e vet si moderatore edhe mundohet ta rrexoj edhe dikend tjeter, si studente edhe si femer shqiptare fytafyt papra (se e ka shtytjen nga pas) - cfare rrallekund mund t'i gjindet shoqja e saj!


2. Sikur te kishte Reana, edukate e njefare arsimimi, do te fliste vetem ne emer te vet personal, e jo ne emer te krejt forumit, rinise, fese, e deri edhe tek shkenca - kur une i luftoj anet negative, e ajo i dredhon e flet me pergjithesime ne emer te gjithe rinise shqiptare, e tash e qiti duēin edhe ne emer te shkences shqiptare!


3. Sikur te kishte njohuri te thella, do te iu kishte kundervuar, thenieve e shkrimeve te mija me fakte, konkretisht, me bindje deri te ato shkencore! Po, ajo as nuk din, as s'ka!


4. Sikur te kishte shqiptarizem ne shpirtin e saj, nuk do t'i mbronte veset e zakonet negative te shoqerise sone, kur behet fjale per veset negative te nje pjese shoqerore, qe humbin kohen kot, mashtrojne femrat, merren me vepra te liga, demtojne vetveten - prinderit, e shoqerine - qe une vetem ate pjese te njerezve kudo e kam nxierr ne shesh - se jo asnje atakim kunder pjeses se shendoshe as te rinise sone as te shqiptarizmes!


5. Reana qe e njef gjithe ky forum, si siellet me fyerje, ofendime nder ma te ndyerat kunder edhe njerzve te fese, kunder moderatoreve, kunder profesionisteve, kunder secilit qe ndeshe - sa qe edhe ata/ato qe ishin gjoja ne nje krah me te, dikur u ndalen edhe vetem e shikojne seri, si nje te ēmendur - se lere ma pjesa e shendoshe e inteligjences se ketij forumi!
Dihet kush e ka gjeneratorin qe i jep rryme!


6. Qellimi i Reanes eshte qe te luaj rolin e vegles nder ma te ndyerat, te atakoj edhe gjuhen e kulturen shqiptare, e cila shihet ne te gjitha shkrimet e mija edhe ne vet forumin Gjuha Shqipe, te posaformuar, per ndriēimin e historiografise shqiptare, shprehjen e drejte te Shqipes, mbrojtjen e interesave kombetare. Reana, e luan ate rol te dyfishte ajo e luan pa asnje baze morale, edukative as arsimore e shkencore - duke folur vetem ne pergjithesi, ne te gjitha shkrimet e saj e deri tek ky i fundit ketu!

Reana ben punen e saj prej bedeli (se kjo fjale i pershtatet), me nje fjalor qorr, pa dijte ku e thot fjalen e huazuar, as kuptimin e saj, as nuk din ku eshte barbarizem, as neologjizem), pa asfare njohurishe te peraferta shkencore, ku hyne edhe atje aq larte e porositur, vetem te shkatrroj.

Sikur te kishte vertet, njohuri shkencore, qe do te kundershtonte secilen teori shkencore, qe pikerisht une e kam paraqitur, kudo qe ishte momenti neper forum edhe pikerisht tek Gjuha Shqipe (qe ajo po na e quajka esence themelore kombetare, me atefare fjalori rrugaēesh) - e te flasim drejte e guximshem me gjuhen e fakteve, une do ta ēmoja sinqerisht!


7. Forumi Gjuha Shqipe, i posaformuar, mjafton vetem te lexohet me vemendje, dihet se ne cfare niveli eshte, cfare shkrimesh jane botuar aty,
cili eshte qellimi edukativ-arsimor e kombetar-shkencor i tyre! Assesi nuk besoj se ka faqe e fytyre nje shqiptar/e, qe i thot vetit - te degradoj forumin ne fjale - si vlere qe gjykohet nga secili lexues atdhetar shqiptar!


8. Forumin Gjuha Shqipe ketu, e them me plot bindje, se mund ta atakon e kundershton vetem nje prosllavo-grek, nje shqiptar/e e lige, nje injorant, nje frigacak qe nuk ka guxuar kurre t'i kundervehet as me nofka, as symesy kurre deformimit te historiografise shqiptare neper shekuj e millieniume e epoka historike! Reana ketu i ndihmon vetem armiqet e kombit shqiptar, me - e pavetedije!


9. Sikur Reana, te kishte shkruar vetem nje kundershtim shkencor, me fakte si ne baza fetare, si ne baza shkencore dikund - do ta kishja adhuruar si ideal timin e te kombit - po ajo eshte e porositur dhe e mbane dikush nga prapa (qe per mua nuk eshte i panjohur), qe qellimet fortmire i kuptoj une edhe te gjithe intelektualet e ketij forumi! - Qe as ty Gentiani, as qe ta ven veshin fare edhepse mondohesh ta bindesh edhe deri ne relacion prind-femij! Ajo nuk eshte femij, as vetem 'studente' (se e ka thene me goje te vet :wink: por dicka ma teper, qe kudo ne forum ka sjelle perēarje nder ma te ultat (shih vetem forumin tek religjioni) e deri ketu - ku tenton si vegel, ta diskreditoj edhe forumin Gjuha Shqipe!

(i bera qellimisht disa perseritje ne kete shkrim, te ngulitet thelle qellimi)

Se ne cfare bazash edukative, pergjithesuese, shkencore edhe p o l i t i k e - flet e shkruan Reana - verteton ma se miri edhe ky shkrimi i saj i fundit ketu, PA ASNJE ARGUMENT AS FAKT TE GJALLE VEĒ SI PAPAGALLE ME PERGJITHESIME, PAS ASGJE KONKRETE, ku rrenjet e saj jane ma thelle se sa qe shihen - ja cfare shkruan, :


''Gentiani i nderuar,

Mosha NUK nenkupton respektin,
Respekti MERITOHET me pune dhe shembull te mire, si edhe cdo gje tjeter ne kete jete!

Njekohesisht qe gabon, nese mendon se arsyeja PSE debatoj me nofken "Odise", eshte VETEM pse nuk pajtohem me te!
Pikepamjet, analizat e tija fyese ndaj SECILIT forumist, ndaj grupeve te tera shoqerore shqipetare, gabimet gjuhesore, informatat jo-korrekte, me fal por me duhet te them, se prej nje GJUHETARI pres se pari DINJITET NJEREZOR e PROFESIONAL, si dhe qasje SHKENCORE e jo EPIKE e kuazigjuhesore!
DUA TE MESOJ nga gjuhetari i Gjuhes Shqipe, e jo permes informatave te kategorise EPIKE, pa asfare baze shkencore, te degradohem personalisht dhe tere nje kolektiv qe inkuadrohet ne kete forum!
Shkencat, perfshire ketu shkencen e Albanologjise, kane nevoje per prova materiale, faktike! Nofka Odise nuk po shpreh mendimin e tij PERSONAL, i nderuari Gentiani, ai po thirret ne Gjuhen Shqipe pa asfare baze shkencore!
Me vjen keq, po per hire te VERTETES, NUK MUNDEM te kem RESPEKT ndaj dikujt vetem pse i ka nje grumbull vitesh, meqe ne ate moment qe lexoj nje shkrim te dalur nga mendja e tij has ne numer te pafund barbarizmash, e shtemberime faktike te realitetit shkencor, qe fatkeqesisht fale "gjuhetareve" te kesaj kategorie, ne disa periudha kohore, kane qene pjese edhe te Fjalorit te Gjuhes Shqipe dhe literatures Akademike. Si komb, kemi ne qarkullim me shume njohuri sot! Odiseut i duhet te beje nje "UPDATE" te njohurive te reja gjuhesore qe jane ne perdorim tanime sa kohe!!!
Me maska o pa maska, ne forum apo jashte forumit, une nofken ODISE nuk e njoh, dhe nuk me intereson asgje personale e tij! Mund te shkembeje mendime e biseda me cilindo forumist pa asfare paragjykimesh, po prej nje personi qe thirret te jete GJUHETAR i Gjuhes Shqipe pres INFORMATA VALIDE e SHKENCORE ALBANALOGJIKE!
Nese ai mungesen e profesionalizmit shkencor e permbush permes sulmeve personale ndaj secilit, me vjen keq, por nuk do te rrij heshtur dhe shikoj degradimin e vlerave gjuhesore, etimologjike e historiografike shqipe!
Une e cmoj deshiren tende per mbarevajtje pune dhe qetesi ne forum, por gjerat nuk duhet marrur te gatshme ashtu si ia thote dikush VETEM pse eshte i moshuar i moshes se PRINDIT tim, dhe sepse thirret ne titullin e GJUHETARIT! Po per mua, meqe Gjuha Shqipe eshte ELEMENTI kyesor kombetar, eshte e denje e cdo perpjekje (ne kete rast DEBATI) me qellim te zbardhjes se realitetit, madje qofte edhe me prishjen e qetesise ne klase !

*******kjo eshte vegla qetesiprishese e quajtur - Reana!

Panopticon
05-07-05, 09:33
Per Reanen pa koment, forumist me te "felliqur" ne forum veshtire se gjindet.

Eshte e mundshme qe te jete edhe "vegel" padyshim, porse mendoj se eshte vegel e deshtuar - pasi NUK flet me argumente aspak (sic tha parafolesi), perkundrazi kapet vetem me njerez, me ofendime, diskreditime, te cilat TE GJITHA i kthehen asaj.

Nga shembujt e ndyer duhet te mesojme te gjithe, qe mos te jemi si ta.

Pan.

Dardan Shkodra
05-07-05, 11:11
Jo jo, nuk ėshtė e vertetė kjo qe shkruani ju dy KARKACULA me nofken Odise dhe Panopticon.

Mė i flliquri nė ketė forum ėshtė avokati i flliqsirės mė tė madhe ne rruzullin tokėsor, pra avokati i Albmuslimit.

Odise pretendon tė na bind se qenka akademik, far linguisti, apo gjuhėtari, e ne anen tjeter len pershtypje te kundert dhe me KARABUSHLLAKUN e vet qe tregon si gomari kur futet nė baltė shifet qartė se ėshtė krejt tjeter.
Po te ishte akademik ai nuk do tė kujdestaronte 24 orė nė forum (por do te mirrej me probleme akademike e jo me pordhėt e secilit badihavgji) a mos po shkruan kush pa i qendruar ky me shkop mbi kokė e me i quajt tė padijshėm pse fole pa te pyetur, rrugac e terma te ndryshėm qe i ”kan” hije njė akademiku, e me sjellje tė tilla te detyron deshe apo nuk deshe tė konstatosh te kundertetn, por edhe ne anen tjeter shifet fare mirė sa ėshtė i vizituar ai nenforum ku ai moderon, edhe ndonjė ditė do tė ikin diskutuesit prej atij nenforumi si dreqi prej kryqit e ate duke i falenderuar akdemikut tė idiotizmave.

Ma kishe krastit ne nenforumin ku moderon ti Odise shkrimin, qe pėr boten e qytetėruar ėshtė normale, e qe ka te bėj edhe me ty, sepse e ke gjet vetėn aty ne ate shkrim per ate edhe ma kishe krastit, ja pasi qe po e kerkon puna po ta shkruaj edhe njėherė.

E sa i perket gjasimit tė femiut, ja po tė tregoj edhe unė nė kend me gjason TI Panopticon;

Kishin qenė dy femij duke bėrė llafe edhe ate duke lavduar secili babin e vet.
Njeni thot babi im ėshtė me i madhi nė botė.
Tjetri thot po babi im ėshtė edhe mė i madh.
I pari thot babi im sa ėshtė i madhe edhe ne qiell ka prekur me dorė.
I dyti e pyet a ka prekur diq but.
Ky i thot po ka prek but.
E atėherė paska prek testiset e babit tim.

Desha te them se edhe ti Panopticon po prek dika but.

Pra kjo ishte pjesa te cilen e krastiti Odise, e me ketė dua te them nese prekni but ti Odise dhe Panopticoni, mos harroni por mirrni me mend se ku po prekni.

Nė ketė forum nuk mbeti njeri pa e nenqmuar e degraduar Odise akademiku, ja nese e marrim njė shembull vetėm nė njė temė tė cilėn e hap akademiku;

http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=5242

Menjiher konfrontim me secilin diskutues qe paraqitet, pse nuk shkruajnė sipas deshirės sė ketij akadreqi, ja fillon me nenqmime e sulme ndaj secilit diskutues bile ku me la pershtypje, njeni prej diskutuesve ja kishte nxėnė rrugėn pse ka rėnė nė burg pa u konsulltuar paraprakisht me te Odiseun.

Si e ka filluar ky akadreq invazionin, per dy gjera po ju siguroj se ne keto dy forume ku shkruan ai se shpejti do tė shkruan vetėm njė diskutues, e ne temat tjera si po shof po injorohet nėse vazhdon kėshtu edhe forumi dardania.de do tė demtohet shum keq duke i falenderuar ketij "akdhemiku", perndryshe nuk mund tė jenė budall rreth 5000 diskutues e ky i vetmi me nja dy a tre talibanca te menqur e ma te vlefshėm se keta.

Dani

Odise
05-07-05, 11:24
ti qe e ndyen konceptin - dardan shkodra - paloje ate shkrim tendin e mbaje kraheqafe!

Panopticon
05-07-05, 11:30
O ti Dani i dalldisur daullxhi,

Nese edhe ne jeten e perditshme je kshtu koshtapler (e di se se di cka do me thon, po ti je sinonim i fjales) dhe oportunist si ne tekstin qe ke shkrujt- po them shkurt: mjer ti per vetin, mjer familja yte per ty, mjer mahalla jote, mjer shqiptaria.

I ri je, mesohesh - po per me msu duhesh me e ul koken, e jo me cit gjuhen ma poshte se kembet e me sha e bertit e ne tjetren ane mi akuzu te tjert per sharje.

Nese je ne "kompani" me reanen, KALO edhe ti si "i retarduari" i tregimit. Ta tregon tregimin "kolegja" yte qe eshte personazh kryesor ne tregim BASHKE me ty prej sot.

Hajt me bacin, KALO pra.

Pan.

dr1ta
05-07-05, 11:51
Reana ka plotsisht te drejt te shkruan ashtu si shkruan, nese dikujt i djeg, valla le te kallet qoft edhe nje person me autoritet te lart, rrespket njesoj per te gjith siq e meritojn , ska mosha asgje te bej me rrespekt . Sa i perket nickut Odise ..me vjen shume keq ce ai ce nga fillim e keqperdori edhe rrespektin ce ne/une te gjith i treguam ne fillim , une vet hapa nje tem per te duke pershendetur dhe uruar shkrimet e tij , ai as nuk u pergjgij , tani filloj te prokon ne tema tjera me nje injorance te madh sigurisht edhe e ka ndi veten te fyer pse une hapa nje tem per prezentimin e tij , A nuk esht kjo per te cuditur ??Ndoshta ka dasht dikush tjeter te hap nje tem per te , nje person shume me vler , po kush ka shume vler ketu ?? mendoj te gjith jemi njesoj ^njerz^ dhe dallim mes njerzve nuk duhet te behet me , sikur kan be shkijet me neve. Koha e enveri ka kalu, gjithashtu e rankovocit dhe milloshit :lol: Nuk kemi nevoj per diktatora me !!!!

Krokodilli
05-07-05, 11:56
ata/ato qe kurr nuk kan studiuar,, apo me mire te themi kan studiuar kinsse ,, sa me dal ne qytet pak,, me shiju qytetin,
per ata/ato shkojn te gjitha bashk,,
edhe dashuria edhe shkolla ska problem per ta,,

se qka ja nisin kurr nuk e mbarojn.... ate e thirrin studime,,
regjistrimin ne fakultet e mbarimin tu i mjel lopt...

4peace
05-07-05, 12:41
Reana ka plotsisht te drejt te shkruan ashtu si shkruan, nese dikujt i djeg, valla le te kallet qoft edhe nje person me autoritet te lart, rrespket njesoj per te gjith siq e meritojn , ska mosha asgje te bej me rrespekt . Sa i perket nickut Odise ..me vjen shume keq ce ai ce nga fillim e keqperdori edhe rrespektin ce ne/une te gjith i treguam ne fillim , une vet hapa nje tem per te duke pershendetur dhe uruar shkrimet e tij , ai as nuk u pergjgij , tani filloj te prokon ne tema tjera me nje injorance te madh sigurisht edhe e ka ndi veten te fyer pse une hapa nje tem per prezentimin e tij , A nuk esht kjo per te cuditur ??Ndoshta ka dasht dikush tjeter te hap nje tem per te , nje person shume me vler , po kush ka shume vler ketu ?? mendoj te gjith jemi njesoj ^njerz^ dhe dallim mes njerzve nuk duhet te behet me , sikur kan be shkijet me neve. Koha e enveri ka kalu, gjithashtu e rankovocit dhe milloshit :lol: Nuk kemi nevoj per diktatora me !!!!


Ja nje shkrim nga me tipiket nga soji: " per inati t'vjehrres te vdekte edhe djali" :oops: :oops: :oops:
***

Reana
05-07-05, 16:07
[b]I nderuari, Gentiani! Ngase nuk ka vlere te debatoj me Reanen, se i shihet qellimi e direktiva e saj edhe nga lexuesi ma i thjeshte - po flas me GJENERATORIN QE I JEP RRYME NGA PAS...

Per hire Te Lexuesve e Tuajin edhe Te Se Vertetes...


Flm qe nuk paske DEBATUAR, por (VETEM) ma paske kushtuar nje faqe te DARDANISE :lol: :arrow: FALEMNDERIT edhe njehere!!! (perndryshe dal te nenforumi Gjuha Shqipe, dhe ti prezentoj faktet qe i paske kerkuar; e verej qe vetmine dhe nevojen per shoqeri ti e permbush ne kete menyre bizarre :? por nese nuk e ke kuptuar deri sot, keshtu nuk krijohet shoqeri, bre bac!)

Dhe per hire te se vertetes te ciles iu paske referuar, kur ben aludime te ketilla si kjo e mesipermja, te lutem fol hapur se per cka e ke fjalen! Nuk eshte hera e pare qe iu referohesh dofare "direktivash" :roll: !!!

Nese DASHURIA ime ndaj Gjuhes Shqipe, eshte "direktive", te qofte pra; konstatim i sakte!!!
Ehhhh, sa dashurite i kam dhe asnjera nuk me pengon te jem studente e dalluar (e studimeve pasuniverzitare bile :P ), nese dikujt i intereson diploma e pare ia bej "foto-skanimin" dhe mund te kenaqen duke shikuar se kam diplomuar me merita te larta dhe PARA afatit bile :lol: (shoh se ka disa skeptike ketu :lol: ).

Vajza dhe djema, rini shqiptare, duani pa rezerva :arrow: DUANI shume!
Mos u fikesoni nga jeta, as mos lejoni te ju frikesojne te tjeret!
Askush nuk ka lindur me garanca per asgje ne kete Bote! Mos lejoni qe deshprimi me dicka apo me dikend te shendrrohet ne deshprim me jeten ne teresi dhe t'iu ndryshoje juve dhe objektivat tuaja jetesore!
Behuni te guximshem dhe shikoni jeten drejt ne sy: edhe te miren edhe te keqen. Jetes nuk i dihet, por le te jete cdo dite e jetes suaj, dite kuptimplote, ku me dashurine tuaj do te krijoni ura lidhese!
Duajeni jeten, duajeni familjen tuaj, njerezit e afert e te shpirtit tuaj, njerezit qe ju inkurajojne ne punen tuaj, duajeni identitetin tuaj njerezor e kombetar ne teresi edhe nese dikujt i duket i papapersosur :arrow: Vetem MOS URRENI KURRE!
Askush dhe ASGJE nuk eshte i denje i nje ndjenje te tille!
Po per dashuri, JU UROJ TE GJITHEVE, nje oqean te pafund me kete ndjenje te bukur e fisnike!!! :P

Odise
05-07-05, 16:15
Te nderuar: panopticon, krokodilli, 4peace, Gentiani, Naki e te gjithe ata qe mbrojne te verteten si Ju - deri edhe tek moderatoret dhe admin.!

Rrenjet e kesaj teme jane thelle, qe vrasin nje pjese te njerezve tone, qe paten tragjike dashurie, pikerisht ashtu sikur u shpreha edhe nje pjese tjeter, qe dihet ēfare ermit kane - poashtu ka shkuar edhe deri tek nje pjese - medetshkencore, qe as nuk mund ta verifikojne titullin e tyre, e kane hanger livadhin ne kurriz te popullit e shkences edhe te lirise se atdheut!

Per personin qe shkruan nen nofken - dardan shkodra, u pa ne fillim, tek prezantimet, aty ku jane shkrimet prezente edhe qe lidhet pikerisht me personin - dr1ta, qe pikerisht, jane ne lidhje e-mail-ash, ashtu sikur u bene nje grupacion, vetemsa per ta ulur autoritetin e forumit edhe te tyrin
qe po shihen kjarte pikerisht si te ishin armiq, te kombit!

Kjo eshte nje prove per te njohur format e disa servileve, qe bijne pre e agjitacioneve, dallkaukeve e kopukeve, turmave pa tru (siē i quan Noli i Madh), qe na duhet me mjeshtri te iu kundervohemi - se keta jane jovetem vegla qorre, por andihmesit e atyre qe hane e pshtyen ne kurrizin e popullit, lirise e atdheut! Per ate edhe e kam verejte personin, dr1ta kur hapi temen per prezantimin tim edhe e mora shkrimin tim (prezantimin) dhe hapa vet temen time per mua! Edhepse doja tu largohem dallkaukeve, kopukeve, grupacioneve pa tru - perseri ata bejne punen e dreqit neper forum deri ketu!

Vertet, nje kompjuter imi rrin gati 24 ore hapur dhe kthehem kohepaskohe ne forum, kur jam pikerisht ne pune me shkencen (sepse shkenca behet me kompjuter, e jo me ''shata e lopata'' (ku me sulmoi aifar dard. shkod.), ku edhe shfrytezoj rastin e kohen te ofroj miresi, keshilla, ndonje drejtim njohurishe edhe ne kete forum.

Ata qe jane shtiesit, veglat, diktatoret, nencmuesit, njolluesit, keqdashesit e forumit, rinise, progresit jane pikerisht kjo pjese personash, qe me sulmojne pa asnje fakt te gjalle - vetempse, duan te bejne loje femijesj e loje malverzimesh, deri tek ato politike e shkencore!

Mos u demoralizoni miqet e vllazerit e mij, qe jeni ne krahun e te drejtes sime - as mos u ligeshtoni para hordhive tupanxhinj, e surlaxhinj te projekteve antikombetare - qe rremihin deri aty, ku shihet ēelulat e reja shkencore - qe nga Katapano me punen e tij 40 vjecare, THOTI TATE PARLAVA ALBANESE, te Neriman Vlores, Skender Rizes, dokumentit ma te lashte derisot te shkruar shqip, e te gjetur nga forcat inteligjente shqiptare
A PAK KE T'AC (ha pak ke t'aēė - t'hash), te zbuluar nga shekulli VI - IV e.r. ku te gjitha keto SHKENDIA SHKENCORE (po u quaj une), hedhin drite ne drejtimin e historiografise shqiptare edhe deri ketu ne forumin GJUHA SHQIPE!

Dihet kend e vret kjo teme e shkrimet e mia - edhe kend e knaqin e i japin shprese e force te njihet e verteta shkencore e kombetare e SHQIPTARIZMES!


Nderime!

Odise

Reana
05-07-05, 16:24
Nese je ne "kompani" me reanen, KALO edhe ti si "i retarduari" i tregimit. Ta tregon tregimin "kolegja" yte qe eshte personazh kryesor ne tregim BASHKE me ty prej sot.

Hajt me bacin, KALO pra.

Pan.

Pani,

Ne te GJITHE po kalojme, por vetem ti po NGEL e perserit (si papagall INTELIGJENT, a :lol: )

Nje inxheksion me DASHURI per Panin, ju lutem! A ka mjek ne kete shtepi? :roll:

Provo te duash, do te ndjehesh me mire! Shiko edhe tema po i referohet DASHURISE!
(e kur them "te duash" nuk po i referohem vetem dashurise ndaj gjinise se kundert, se verej se ke tendenca ti karikaturizosh gjerat :? )

Odise
05-07-05, 16:49
Ja si verehet edukata e intekligjenca e ''te shendoshes''!

Mos u lodh ti pan - as forcat panatdhetare !

Studime e dashuria, ne te njejten kohe, si humbje kohe, po shihet edhe tek Reana&Co. trumpetuesit e territ tone!

Duhet tu shkojme deri ne fund kunder ketyre marrezirave hipokrite, sepse mu per keto shkaqe po vuan i gjithe populli shqiptar!

''Bylbyl ky shekull ore e ēast ndrrohet,
bijne poshte 'te mdhajt' - i vogli ēohet!''
Mjeda i Madh!


Odise

Panopticon
05-07-05, 17:05
"Vegla" reance,

Mos i fut te gjithe te ajo "KALO", vegla bastarde ka pak ketu me sa kam pare une. Une u thema atyre KALO, me analogjine qe mjeku i thote te retarduarit.

Kalo prape...

Pan.

Stuhia
05-07-05, 17:13
Pamvarėsisht nga ajo, se a mundet ta ketė me tė drejtė Odise apo jo, po nisem nga fakti se ai ėshtė diku ndoshta nga mosha qė i pėrshtatet asaj tė prindėrve Tuaj, andaj tė kemi rrespekt ndaj njėri-tjetrit.

Miqėsisht,

Gentiani!

Gentiani te falenderoj shume per ket informate se tani po e di.
Po pse more i uruar Odise nuk ke treguar me pare se per dike dike ne ket forum mundesh me qen edhe baba?

Eh tani po e kuptoj une pse me kaq ngulm je rroke per dashni.
Krejt po ma qon mallin e Gjyshit tim rahmetlise.
Kur u plak, mundohej te gjithe te rinjte e familjes ti edukoj se si dashnia eshte e keqe per te rinjte.
Se si ja u hup vrullin e punes rinise dashnia.
E pata vet gjyshen njeher.
Moj gjyshe kur ishte i ri a hiq dashni nuk qojke me ty a?
Si sot me kujtohet sa pat qesh e ngrata.
Oj bi me pat thene eshte plak tani e e ka prej sikletit qe vet spo mundet mo e po i doket se krejt dynjaja u kenaq e ky ka mbet keq. :lol: :lol:

A thua more edhe Odiseu paska mberri ne moshen e gjyshit tim a? :wink:

Odise
05-07-05, 17:24
jo moj gjyshja dr1ta - dr, 1 ta - nita :wink: une jam ne ma te madhin vrulljete, mos u ban marak aspak edhe une demaskoj dashurine si kohe te humbur, ne studime, po edhe per ty, si kohe te humbur, e jovetem kohe te humbur, por edhe pjesemarrje e jote ne ''agjitacion e propagande''hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaa


kthehu ne vete, kthehu, sa eshte heret!

Te porosite:


Odise

Stuhia
05-07-05, 17:32
jo moj gjyshja dr1ta - dr, 1 ta - nita :wink: une jam ne ma te madhin vrulljete, mos u ban marak aspak edhe une demaskoj dashurine si kohe te humbur, ne studime, po edhe per ty, si kohe te humbur, e jovetem kohe te humbur, por edhe pjesemarrje e jote ne ''agjitacion e propagande''hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaa


kthehu ne vete, kthehu, sa eshte heret!

Te porosite:


Odise


Me u kthy ne vete a? :shock: :shock: :shock:
Une deri me tani kam menduar se njerezit kthehen kah Kibla, e tani e tutje do te mundohem ta kthej veten kah vetja.
Me thuaj a eshte more hiq zor me e pa veten tende?
A mos ndoshta te dhem qafa duke u perkulur me e pa veten? :shock:

Odise
05-07-05, 17:46
jo jooooo mos qofshe KTHYER NE VETE AS KIBLA NUK TE VYEN ASGJA!

moj gjyshja stuhi ne drite! :lol: :lol: :lol:

Odise
05-07-05, 17:48
ne mos paē ku e sheh veten - derdh uje ne nje gerrnaē, e sheh veten!

pak humor i keq a bre STUHIA NE DRITE! :lol: :lol: :lol:

Stuhia
05-07-05, 17:51
jo jooooo mos qofshe KTHYER NE VETE AS KIBLA NUK TE VYEN ASGJA!

moj gjyshja stuhi ne drite! :lol: :lol: :lol:


Vertet spjegoma pak ket qashtjen e vetes. Se zaher une e pashkolle dhe prinderit me kan edukuar keq me ket veten.
Kur isha e vogel kam qen pak goje flliqur e ju thosha edhe gjerave te turpshme me emer.
Dikur prinderit u lodhen nga une, dhe me thane qe kur tme kruhet ajo po e din ti mo, mos me i then ne emer por me i then vetja. :lol:

Tash bre Gjysh Odiseu me ke ven ne nje shteg pa dalje, per mu kthye ka vetja po kam frige se e thej qafen. :evil: :evil:
He si thua ti?

Odise
05-07-05, 17:59
jo jooooo mos qofshe KTHYER NE VETE AS KIBLA NUK TE VYEN ASGJA!

moj gjyshja stuhi ne drite! :lol: :lol: :lol:


Vertet spjegoma pak ket qashtjen e vetes. Se zaher une e pashkolle dhe prinderit me kan edukuar keq me ket veten.
Kur isha e vogel kam qen pak goje flliqur e ju thosha edhe gjerave te turpshme me emer.
Dikur prinderit u lodhen nga une, dhe me thane qe kur tme kruhet ajo po e din ti mo, mos me i then ne emer por me i then vetja. :lol:

Tash bre Gjysh Odiseu me ke ven ne nje shteg pa dalje, per mu kthye ka vetja po kam frige se e thej qafen. :evil: :evil:

He si thua ti?

***po (ndal, cila ke ti, stuhia ne drite a, ok:) ajo eshte krejt lehte, per ate edhe po diskutojme (per te keqen e atij sendit), se E MIRA FOLE VET

sepse, vehtja, i thone per kafshet (u semue n'vehte:), po ma mire thuaj - ai sendi hahaaaaaaaa

besom se nuk e merr vetehnne qafe, kur kthehesh kah vetvetja! KTHIMI NE VETE ESHTE PUNA MA E MADHE!

Te porosite:


njefar ODISE :wink: :arrow:

Stuhia
05-07-05, 18:07
jo jooooo mos qofshe KTHYER NE VETE AS KIBLA NUK TE VYEN ASGJA!

moj gjyshja stuhi ne drite! :lol: :lol: :lol:


Vertet spjegoma pak ket qashtjen e vetes. Se zaher une e pashkolle dhe prinderit me kan edukuar keq me ket veten.
Kur isha e vogel kam qen pak goje flliqur e ju thosha edhe gjerave te turpshme me emer.
Dikur prinderit u lodhen nga une, dhe me thane qe kur tme kruhet ajo po e din ti mo, mos me i then ne emer por me i then vetja. :lol:

Tash bre Gjysh Odiseu me ke ven ne nje shteg pa dalje, per mu kthye ka vetja po kam frige se e thej qafen. :evil: :evil:

He si thua ti?

***po (ndal, cila ke ti, stuhia ne drite a, ok:) ajo eshte krejt lehte, per ate edhe po diskutojme (per te keqen e atij sendit), se E MIRA FOLE VET

sepse, vehtja, i thone per kafshet (u semue n'vehte:), po ma mire thuaj - ai sendi hahaaaaaaaa

besom se nuk e merr vetehnne qafe, kur kthehesh kah vetvetja! KTHIMI NE VETE ESHTE PUNA MA E MADHE!

Te porosite:


njefar ODISE :wink: :arrow:

Aha, :shock: :shock: tani po e kuptoj.
Do e marre kete keshille se siq po e sho e pasket nga pervoja.
Pa qene i sigurte dhe i provuar s“besoj se do te ma kishe preferuar.

Dhe mos e harro emailin tim se si duket une dhe ti qenkemi per njeri tjetrin.
Sa pak kohe nejtem bashke ne forum dhe fillove pak a shume te me qash hallin e te me japesh keshilla.
Besoj se une dhe ti do te mirekuptohemi me mire dhe do te bahemi njesoj nese rrijme me shum se bashku. :lol: :lol: :lol: :lol:

Kodra
05-07-05, 18:30
OOOPS :lol:

Odiseu qenka bere PRIFT si duket dhe po i RREFEN studentet!!! me siguri ja ka enda me shume studentet(femra) :lol: ..i gjori, ne moshe te shtyre por syrin ende lakmiqar :lol:


perndryshe BIll Gates, njeriu me i pasur ne Bote, autori i Micro-softit gjeniu i Teknologjise informatike, nuk e kreu fare fakultetin, nuk iu desh diploma hiq...dashuroi e jetoi e megjithate ishte me i zoti se profesoret e tij


Njekohesisht edhe Stephen Spielberg regjisori me i mire ne Bote, nuk diplomoi fare e la ne gjysme kolegjin, por kjo nuk e beri regjisor me te dobet apo njeri me te keq se ata qe si robote ndoshta kryen cdo obligim studentesk!!!!!![/quote]


***********
***********
***********Kuota me tė kuqe:

Ēfarė Arrogance e paparė nga ana e Reanės.Nė vend se tė shkruaj diēka pėr rreth temės, ajo replikon me arroganc tė papėrshkruar.
95% tė postimeve tė saja janė replika tė pabaza dhe provokative arrogantiste qė nuk meritojn asgjė tjetėr pėrpos KALO !!!.


Kuota me tė gjelbėrt:


Reana,nuk e di ku jeton,as nuk mė intereson por njė gjė duhet ta dish.

Nuk duhet krahasuar njerėzit, qė jetojn nė Kosovė, me ata tė cilėt materialisht janė dhe kanė qenė shumė pėrpara sesa Kosovarėt.

Po e them njė shembull pėr tė gjithė :

Motori i RIFATUAR, ėshtė motori mė modern dhe mė ekonomik pėr motorėt e shkallės sė tij.Gjermanėt,Japonezėt,Amerikanėt e shumė tjerė kanė qenė nė Kosovė para luftės,pėr tė shikuar kėtė Motor,por kur I nderuari shkencėtari RIFAT GJOTAJ ju tha se,Licenca e kėtij Motori duhet tė mbetet nė Kosovė, ata u larguan.Asnjė i huaj nuk vjen nė Kosovė pėr ta quar Kosovėn pėrpara,por ata vijn tė vjedhin ide apo edhe gjėra materiale.

Pra, po tė ishte i nderuari shkencėtari i madh RIFAT GJOTAJ materialisht sikur BILL Gates,nuk do tė kėrkonte ndihmė nga askush,por do tė fillonte me prodhimin e tij serik,ku edhe Kosova do tė kishte lavėrdi nga kjo punė.


Kuota me ngjyrė kafe :


Filma tė prodhosh ėshtė sikurse tė pijsh kafe.Dhe filmat e Stephen Spielberg janė fantazit e tij,ku ai merret me sorra e me dreqna.


P.S. Kėrkoj falje qė jam dalė nga tema por ėshtė mėkat dhe gabim trashanik,nėse lejohet njė Reana tė mundohet qė shkrimet e tė tjerėve ti bėj bajat .
Reana mėsohu ta kesh mendimin tėnd e tė mos replikosh palidhje.


Kodra

dr1ta
05-07-05, 18:42
jo moj gjyshja dr1ta - dr, 1 ta - nita :wink: une jam ne ma te madhin vrulljete, mos u ban marak aspak edhe une demaskoj dashurine si kohe te humbur, ne studime, po edhe per ty, si kohe te humbur, e jovetem kohe te humbur, por edhe pjesemarrje e jote ne ''agjitacion e propagande''hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaa


kthehu ne vete, kthehu, sa eshte heret!

Te porosite:


OdiseAjt se ta kam fal valla, a po ma ben nje kafe tash :* :D


edhe nje kafe per 4peace .....ajde me gjyshen :lol:

dr1ta
05-07-05, 18:45
Reana ka plotsisht te drejt te shkruan ashtu si shkruan, nese dikujt i djeg, valla le te kallet qoft edhe nje person me autoritet te lart, rrespket njesoj per te gjith siq e meritojn , ska mosha asgje te bej me rrespekt . Sa i perket nickut Odise ..me vjen shume keq ce ai ce nga fillim e keqperdori edhe rrespektin ce ne/une te gjith i treguam ne fillim , une vet hapa nje tem per te duke pershendetur dhe uruar shkrimet e tij , ai as nuk u pergjgij , tani filloj te prokon ne tema tjera me nje injorance te madh sigurisht edhe e ka ndi veten te fyer pse une hapa nje tem per prezentimin e tij , A nuk esht kjo per te cuditur ??Ndoshta ka dasht dikush tjeter te hap nje tem per te , nje person shume me vler , po kush ka shume vler ketu ?? mendoj te gjith jemi njesoj ^njerz^ dhe dallim mes njerzve nuk duhet te behet me , sikur kan be shkijet me neve. Koha e enveri ka kalu, gjithashtu e rankovocit dhe milloshit :lol: Nuk kemi nevoj per diktatora me !!!!


Ja nje shkrim nga me tipiket nga soji: " per inati t'vjehrres te vdekte edhe djali" :oops: :oops: :oops:
***


OO bukurosh me mjeke sejni larem je tej :wink: :lol:

Dardan Shkodra
05-07-05, 19:16
O ti KARKACULI Panopticus, po pate mundėsi na trego a ka tė bėj ky term “koshtapler” mė lemin tė cilėn studjon ti, dhe mbrenda mundėsive na e perkthe ne gjuhėn shqype, nėse nuk din tė perkthesh kontaktoe baaaabin e na thuaj se qfar do tė thot kjo se nuk kam idenė qfar dmth. pasi qe unė jam njeri pa kualifikime e pa grada shkencore, punėtor krahu, e nuk i kuptoj keto termet shkencore e sidomos ketė shkencėn mė tė re (idiotizmin).

Unė nė kompani nuk jam me njeri tė gjallė, por ta them tė drejtėn kur shof hamshur se marrin turr, kam deshir tė ju dal perpara dhe t’i bėj me dije se jan duke prekur but, i kastroj hamshurėt dhe vazhdoj punen time.

Odise, qendroj prapa atyre qe kam thėnė dhe po ta perseris edhe njiherė se: nuk janė budallė, rrugaē, tė poshtėr, antikombėtar 5000 diskutues e ne anen tjeter ti dhe albmuslimi tė ndershėm tė mencur dhe atdhetar, rrehe pak pocerrkėn, edhe populli kan pas thėnė vaktile, “kush flen me femi, zgjohet i lagur”.


Dardan Shkodra

Odise
05-07-05, 19:56
dardan shkodra shkroi:
Odise, qendroj prapa atyre qe kam thėnė dhe po ta perseris edhe njiherė se: nuk janė budallė, rrugaē, tė poshtėr, antikombėtar 5000 diskutues e ne anen tjeter ti dhe albmuslimi tė ndershėm tė mencur dhe atdhetar, rrehe pak pocerrkėn, edhe populli kan pas thėnė vaktile, “kush flen me femi, zgjohet i lagur”.


***te gjithe ata qe flasin e shkruajne si ti, jane te tille - po ketu kemi pak te tille si ti edhe po pakohen pėrorė! Edhe pak do te mbetesh vetem hamshor, po ruaju gardhiqeve me manatherra se nuk shihen majet!

Po te porosite:


Odise

Kodra
05-07-05, 20:05
**********
**********
**********

Unė po ja shtoj edhe njė porosi :

Ruaju nga therrat e murrizave dhe kaēave, se po tu ngjitėn stė lėshojn dot.


Kodra

Stuhia
05-07-05, 20:45
***********
***********
***********Kuota me tė kuqe:

Ēfarė Arrogance e paparė nga ana e Reanės.Nė vend se tė shkruaj diēka pėr rreth temės, ajo replikon me arroganc tė papėrshkruar.
95% tė postimeve tė saja janė replika tė pabaza dhe provokative arrogantiste qė nuk meritojn asgjė tjetėr pėrpos KALO !!!.


Kuota me tė gjelbėrt:


Reana,nuk e di ku jeton,as nuk mė intereson por njė gjė duhet ta dish.

Nuk duhet krahasuar njerėzit, qė jetojn nė Kosovė, me ata tė cilėt materialisht janė dhe kanė qenė shumė pėrpara sesa Kosovarėt.

Po e them njė shembull pėr tė gjithė :

Motori i RIFATUAR, ėshtė motori mė modern dhe mė ekonomik pėr motorėt e shkallės sė tij.Gjermanėt,Japonezėt,Amerikanėt e shumė tjerė kanė qenė nė Kosovė para luftės,pėr tė shikuar kėtė Motor,por kur I nderuari shkencėtari RIFAT GJOTAJ ju tha se,Licenca e kėtij Motori duhet tė mbetet nė Kosovė, ata u larguan.Asnjė i huaj nuk vjen nė Kosovė pėr ta quar Kosovėn pėrpara,por ata vijn tė vjedhin ide apo edhe gjėra materiale.

Pra, po tė ishte i nderuari shkencėtari i madh RIFAT GJOTAJ materialisht sikur BILL Gates,nuk do tė kėrkonte ndihmė nga askush,por do tė fillonte me prodhimin e tij serik,ku edhe Kosova do tė kishte lavėrdi nga kjo punė.


Kuota me ngjyrė kafe :


Filma tė prodhosh ėshtė sikurse tė pijsh kafe.Dhe filmat e Stephen Spielberg janė fantazit e tij,ku ai merret me sorra e me dreqna.


P.S. Kėrkoj falje qė jam dalė nga tema por ėshtė mėkat dhe gabim trashanik,nėse lejohet njė Reana tė mundohet qė shkrimet e tė tjerėve ti bėj bajat .
Reana mėsohu ta kesh mendimin tėnd e tė mos replikosh palidhje.


Kodra


Po qtu desh Kodra te hyjsh ne koder mas bregut?
Po e marr me mend nga niku se ju jeni femer, dhe ne vend qe te ngrisni zerin e te luftoni meshkujt qe ju kane pike Reanes ti del e ju jep kry atyre.
Ste vjen turp per gjinin tende te te fyejne disa meshkuj te qartur nje moter tonen e cila me te drejte eshte kah shtyhet me keto mbeturina primitive te botes mashkullore shqiptare.
Kodra moj koder, mos i jep vetes liri te teperta te akuzojsh nje femer si Reanen.
Me shtypjen e saj, po shtypet gjithe femra shqiptare ne ket forum.
Hajt koder mos hyn ne stilin ala Panopticon e te shfryjsh ne ket menyre.
Sa per Odisen mos u merzit se ja kam gjetur atij ilaqin e ty te lutem merru me Panopticon, e zbutja pak mendimet shoveniste qe paraqet kunder te nderuares Reana.
Reana eshte shembull emancipimi femeror.
Ajo nuk ul koken nga mendime poshtersuese qe shprehin disa meshkuj ne ket forum.
Ku te kisha guximin dhe shprehjet e saja per te ju treguar vendin meshkujve primitiv te ketij forumi, te cileve ende ju duket se kur gruaja thote te verteten ajo duhet te neperkembet e te shahet nga te gjitha anet.

Pershendetje Kodra e shpresoj te ja vesh pak gishtin kokes per te menduar se pa vetedije po lufton kunder vetvetes.

Dardan Shkodra
05-07-05, 22:11
Kodra, a po ta merr mendja se edhe ti bėn pjesė nė rangun e hamshurve aaaaaa, jo baco jo, rri rahat se e ke hanger ti.

Kish qen njė lop nė kohen e mbarsimit, e mzorėt dikush i kercente e dikush e ngiste mbas e ne mesin e atyre mzorve tju kish vnu edhe nji ka(u) i kastruem.

Kur e panė ate ka(un) tuj vrapu mbas asaj turme mzorėsh po e pyesin po qka po don ti o qyqan, Ka-ut.

Ka(u) jau ktheu, valla unė me i kcye nuk me vie radha por po them mos po thejn ku far gardhi keta mzor e me u rras ne lakna a ne far terfoje, me shfrytėzu ketė rast ne shpejtėsi.

Edhe ti Koder kqyr mos po bjen ku ne far terfoje a nė far lakrash se per hamshur nuk ke kaqik jo.

E kemi nji hamshur e shpejt do tė kastrojmė edhe ate, pastaj presim deri sa te na lajmerohet ndonji tjeter.

Hajt njiher me te mira.


Dani

anna
05-07-05, 22:21
Te gjithe ata qe mendoje se Dashura dhe Studimet shkojne te dyja ne te njejten kohe vetem e genjejne veten!! :wink:

halla e madhe
05-07-05, 22:32
Anna_pse moj qike nuk shkrove ma heret?Ne beme cope grime kete teme,e ti erdhe e fundit ne kete manifestim madheshtor :lol:
Odise i gezohet pa dyshim mendimit tende :wink:

anna
05-07-05, 22:39
Anna_pse moj qike nuk shkrove ma heret?Ne beme cope grime kete teme,e ti erdhe e fundit ne kete manifestim madheshtor :lol:
Odise i gezohet pa dyshim mendimit tende :wink:


po thu qe i kam vene vulen a??hahaha

Gentiani
05-07-05, 22:42
Nuk paska mbetur gati asgjė nga Studimet dhe Dashuria kėtu!

qėlluan anna dhe halla e madhe e shpėtuan temėn, sepse shumė afėr ka qenė tė mbetemi pa Studimet dhe Dashurinė e gjithsesi edhe pa Temėn :wink:


http://www.army-technology.com/projects/himars/images/HIMARS_10.jpgJu lutem ti ktheheni diskutimeve konstruktive rreth temės

Odise
05-07-05, 23:23
a Gentiani, vetem ajo foto i ēane llafet, mjere kush vonohet e i mbetet afer, po ajo te gjene kudo neper rruzullin - ashtu sikur ma gjeti ilaēn stuhiaaa edhe po presin kakasitjen e dardan shkodres edhe u krye puna! :lol: Kodren, mos e beni asgje, se ju del vertet, koder pas bregu, sepse nuk eshte nje eprson qe gjithkush ladron pa tirq mbi te! Shyqyr qe eshte me nofke e nuk e njihni! Seriozisht po ju them! :idea:

Tash ne teme: e gjithe rremuja ishte per disa shkaqe, qe nuk do t'i publikoj ketu... :wink: Mendimet jane krejt te lira edhe e falenderojme stafin, per tolerance edhe te gjithe ata qe vertet, kane parime demokratike ne dialog! Por, nuk mund ta falenderoj assesi ate person, qe me vetedije nuk e pranon se ME DY LUGE KUSH KA HANGER, I KA MBETE NE FYT! Kjo veti negative e studentit, qe ne te njejten kohe mendon se po studjon edhe dashuron nje femer - nuk i perket asnje kohe te civilizimit as te asnje etape historike, veē kush te mashtrohet!

1. Vet fjala - student, do te thot - te studjosh, e jo te martohesh, as te hakaritesh rrugeve, as te merresh me veprime te liga, sepse vetemsa e mashtron vetveten, familjen qe te finanson edhe po[pullin e atdheun qe mendon se po te edukon, e po te ngrite me nje vetedije te larte kombetare! Kete theori e dijne te gjithe popujt e kesaj bote! Vetem disa shqiptare tone/a, ende nuk po ua qet goja te verteten!

2. Arsyeja pse nuk po ua qet goja qendron ne dy pika majore ketu:
a) te behet dicka si shkak qe te me krakasite dikush edhe b) mungesa e perdorimit te intuites refleksive pozitive - perkunder ndhodhive te verteta sa tragjike aq edhe komike, me nje zgjatje te pakrahasueshme studimesh edhe me epilog negativ!

Tash si duket u kthyem ne vete dhe te vijoj tema, me pase lakmi dikush per te mire, nese jemi te zotet, ashtu sikur flasim, e ia hapim rrembat vetvetes!


Nderime,


Odise

4peace
05-07-05, 23:43
Pershendetje

Ketu ku jetoj une thohet: Erst die Arbeit dann das Vergnügen, qe (afersisht) i bie: se pari puna pastaj zbavitja. Edhe pune edhe zbavitje s'ka. Sidomos ne rastet kur kerkohet discipline sic jane p.sh. studiemt e mirefillta serioze.

Mirepo, ne rastin tone shume gjera behen mbrapsht. Rezultatet po i shohim. Pasqyra me e mire : gjendja jone e tashme...


Per te mire!

Dardan Shkodra
06-07-05, 00:20
A Gentian bafsh hajr se na ktheve prej kible.

Sa i perket temės, unė mendoj se nuk duhet me dashuru pa i mbaru studimet pa marr parasysh edhe nese ato zgjasin terė jetėn, duhet me u fal jo pes vakte po nga gjasht e ma shum gjat studimeve, bile me ba me te shku syri rastėsisht e me pa far femre duhet me qorru ate sy, e me ba me te qillu far profesoreshe duhet menjihere me ndrru fakultetin e me kerku fakultet ku nuk ligjeron femer.
Pasi te kryen studimet apo ndoshta nuk i kryen kurrė, kur tė bien flokėt, e te fillon me u qmend, ateherė duhet me i dhan leje zemres me dashuru, me i thanė dashuro he thi ne paq qka me dashuru, e pastaj e gjen ndonji te perdorur e te amortizueme qe e kan lanė njerzia e dashuron e merr e qon ne shtepi edhe tja fillon dashuris.

E sa i perket Kodres, unė nuk thash asgjė, bile edhe unė kam ndegju se kishte pas qen njifar trimi i ēartun, saqe nga burime shum tė sigurta erdhi lajmi se e kishte pas vra dekun nė tokė HUTIN, bile edhe njani kish pas qillu afer tij aty si ispat, por ma von dul lajmi se nuk e kish pas vra....


Dani

P. s. Sa ka njerėz sherra ne ket botė, qysh mundohet me ja lėnė kėmbet e arushės nė dorė tjeterkujt hehehehehe

Stuhia
06-07-05, 00:30
Pershendetje

Ketu ku jetoj une thohet: Erst die Arbeit dann das Vergnügen, qe (afersisht) i bie: se pari puna pastaj zbavitja. Edhe pune edhe zbavitje s'ka. Sidomos ne rastet kur kerkohet discipline sic jane p.sh. studiemt e mirefillta serioze.

Mirepo, ne rastin tone shume gjera behen mbrapsht. Rezultatet po i shohim. Pasqyra me e mire : gjendja jone e tashme...


Per te mire!

A shikohesh najher ne paqyre a? :shock:
Pash zoten qysh po ta qet mjekrren pasqyrja, te zeze apo lara-lara? :lol:
Diqka me ka hyre vetja ne qejf me dhene keshilla, po ta jap edhe ty nje te mire.
O 4peace qe ne shqip do te 4paqe, po shko more tek feja, se mos te ka rrok djalli me brire para vetes qe po hyn ne tema dashnie.
Ik oj 4Paqe se po mbetesh dikah pa 70 hyrijat e gjenetit qe ti ka premtu zoti per jete Eremiti ne toke.
Ne ket bote ho pate, ho spate seshte me rendesi per ty, kryesorja ne ate boten tjeter mos i hymb hyrijat e gjenetit. :lol: :lol:

Odise
06-07-05, 01:09
qe pra, perseri joseriozitet edhe vetthirret njeriu, qe jam ne teme edhe pas gjith kesaj 'gjurulltie' por ta dij secili, se sa ma shume ta keqperdore forumin e moderatoret - e keqperdore vetveten!

stuhia moj, 4peace ka te drejte te shkruaj dhe nuk eshte i huaj ketu, pse ai ka nje foto nen nofke (ajo eshte deshira e tij personale, ashtu sikurse ti qe ke nje ēaderrrrr ne shi te rrrrrrrrebte:)


Tash seriozisht, 4peace, nuk eshte kuptim 4paqe, por - per paqje, ai eshte per paqje ashtu sikurse edhe ti e gjithkush ndoshta. Une nuk shoh diēka te keqe, por perkundrazi eshte mendim i drejte ky:

''Ketu ku jetoj une thohet: Erst die Arbeit dann das Vergnügen, qe (afersisht) i bie: se pari puna pastaj zbavitja. Edhe pune edhe zbavitje s'ka. Sidomos ne rastet kur kerkohet discipline sic jane p.sh. studiemt e mirefillta serioze.

Mirepo, ne rastin tone shume gjera behen mbrapsht. Rezultatet po i shohim. Pasqyra me e mire : gjendja jone e tashme... ''


Eshte krejt tjeter, cfare ia ka andja njeriut (kojtja), e cfare mundet ta beje
kujt t'i ngutet le te beje cfare te doje - por e verteta duhet te thohet! Sinqerisht!

A t'i leme tjeret te vijojne pikerisht ata qe i duhen kesaj teme?


Respekt,

Odise

Reana
06-07-05, 06:32
Perrallat, legjendat, poezite, proverbat, tregimet e shkurta etj, jane krijime FIKTIVE letrare!
LETERSIA eshte FIKCION te nderuar forumist, me shkurt e shqip- GJE e SHPIKUR!!!
Por GJUHESIA eshte SHKENCE :arrow: ALBANOLOGJIA eshte SHKENCE!!!! Si e tille i nenshtrohet rregullave shkencore te studimit dhe kerkimit! Metodologjive te caktuara krahasuese dhe me e rendesishmja e cdo shkence, NEVOJES per FAKTE MATERIALE!!!
NUK mundet te ofrohen argumente sistematike shkencore permes poezise, tregimeve te shkurta, vjershave epike apo perrallave per SHKENCEN e ALBANOLOGJISE! Kjo mesohet ne planprogramet e shkolles fillore!!!

SHEMBULL konkret-fjalet "ROB" dhe "ROD" -NUK JANE FJALE me etimologji SHQIPE!!!
Cdo gjuhetar i mirefillte do te jete ne gjendje te ofroj PROVA per ETIMOLOGJINE e cilesDO fjale!!!! Eshte shume gje e lehte!
Por secilen here qe ben gabime SHKENCORE te GJUHESISE, secilen here qe kritikohet nga dikush, nofka "Odise" i kthehet vjereshave, proverbave, gojedhenave, perrallave, emrave te Rilindasve, etj etj....TE GJITHA VJERESHAT e Rilindjes dhe te gjithe emrat e Rilindasve se bashku NUK i arsyetojne GABIMET e njepasnjeshme gjuhesore te nofkes ODISE!!!

Gjuhesia nuk eshte Letersi! JU LUTEM beni dallim mes FIKCIONIT Art dhe SHKENCES se Albanologjise!!!Me dekada te tera nen okupimin e fundit ne Kosove, te tjere kane manipuluar me pasurine gjuhesore Shqipe, duke barbarizuar gjuhen shqipe me shprehje sllave dhe inkuadruar keto shprehje edhe ne literaturen shqipe! POR Sot, ka plot njohuri te reja, dhe qasja ne keto njohuri eshte e lire, prandaj eshte koha te pastrojme fjalet te cilat na u imponuan, e jo prej MENDJEMADHESISE dhe EGOIZMIT te insistojme te mbajme keto shprehje te huaja ne perdorim edhe me tutje!!!

Mos u demoralizoni miqet e vllazerit e mij, qe jeni ne krahun e te drejtes sime - as mos u ligeshtoni para hordhive tupanxhinj, e surlaxhinj te projekteve antikombetare ...

Kahu, krahu, fraksioni, copetimi, etj, etj....
a per kete gjindesh ti ne kete FORUM? te krijosh Krah???
Krah per cfare? Per INJORANCEN tende te pafundme???

Perndryshe, je i ftuar te prezentosh te DHENA SHKENCORE (e jo vjeresha epike, e gojedhena popullore-FIKCIONE) ne lidhje me pohimet e tua, se fjalet "ROB" e "ROD" jane fjale me etimologji SHQIPE.
(Ngel me shprese se do te jeshe ne gjendje te na e deshmosh kete!!!!)
Je i ftuar te na sqarosh SI deshmohet ETIMOLOGJIA e fjaleve, perndryshe duhet te kerkosh falje per gjithe kete mizori shprehjesh te uleta qe nxjerr ketu, dhe per gjithe kete KONFUZION qe ke krijuar ne mesin e lexuesve!!! e shoh se ke perkrahjen e disave, fatekeqesisht e ke PA MERITE!!!

4peace
06-07-05, 09:29
A shikohesh najher ne paqyre a? :shock:
Pash zoten qysh po ta qet mjekrren pasqyrja, te zeze apo lara-lara? :lol:
Diqka me ka hyre vetja ne qejf me dhene keshilla, po ta jap edhe ty nje te mire.
O 4peace qe ne shqip do te 4paqe, po shko more tek feja, se mos te ka rrok djalli me brire para vetes qe po hyn ne tema dashnie.
Ik oj 4Paqe se po mbetesh dikah pa 70 hyrijat e gjenetit qe ti ka premtu zoti per jete Eremiti ne toke.
Ne ket bote ho pate, ho spate seshte me rendesi per ty, kryesorja ne ate boten tjeter mos i hymb hyrijat e gjenetit. :lol: :lol:Paj, duke iu referuar kėsaj, ti moj stuhi dhe numri mė i madh...Diskutime Shoqėrore
Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.
...mbase edhe keni tė drejtė. Sidomos kur lexojmė se bėhen diskutime shoqėrore (shoku me shokun...) pėr gjithēka dhe asgjė (shembull konkret ėshtė postimi yt...). Ani kur bėhet fjalė pėr “ēdo problem e hall virtual (qė s’po ma kap dot rradakja se pėr ēfarė bėhet fjalė kur pėrmenden probleme e halle virtuale?!). Prandaj edhe s’ėshtė pėr t’u habitur kur nė kėtė nėnforum shkruhet kryesisht njėsoj sikurse edhe te (se paku) kėta dy nėnforume:Thashetheme
Tema universale. Kush foli ēka pėr kend ?


Kafja e Forumit
Tema tė ndryshme

Mendimi im ėshtė se ky nėnforum duhet tė jetė nė formė tė...Diskutime/Problemet Sociale
Ne kėrkim tė zgjidhjeve.

...ashtuqė ndoshta do tė kishte marrė kahje mė serioze dhe se me tė vėrtetė do tė ishte biseduar pėr probleme tė njėmendta tė shoqėrisė, duke filluar nga ajo shqiptare e mė gjėrė...


Ēdo tė mirė!***

Kloni
06-07-05, 10:02
...''Ketu ku jetoj une thohet: Erst die Arbeit dann das Vergnügen, qe (afersisht) i bie: se pari puna pastaj zbavitja. Edhe pune edhe zbavitje s'ka. Sidomos ne rastet kur kerkohet discipline sic jane p.sh. studiemt e mirefillta serioze.

Mirepo, ne rastin tone shume gjera behen mbrapsht. Rezultatet po i shohim. Pasqyra me e mire : gjendja jone e tashme... ''

A t'i leme tjeret te vijojne pikerisht ata qe i duhen kesaj teme?


Respekt,

Odise

Punen se qysh hahet dhe kur hahet me luge ta kam tregu dhe nuk po ta ofroj ma ngat syve qe ta shikosh prape, sepse "hunda e madhe" nuk te len me pa!

Per te verteten qe eshte nje, mos po mendon se ajo je vetem ti?! E paq per vete se ti mund te pervetesosh edhe gjera me te medha qe si pethekon as mendja e njeriut, po nejse...

Per kete qe thua ketu kaq ngaterrueshem "puna pastaj zbavitja".
Kjo qe po bene ti ketu eshte pune apo zbavitje?

Eshte pune per aq sa eshte dashuria zbavitje sigurisht. Mire bene te lexosh cka pershkruhet me nocionin pune dhe cka me zbavitja...

Sinqerisht: kjo puna jote bash hiq zbavitese nuk po me duket, por prape puen per ty le te jete!

Krokodilli
06-07-05, 13:19
Te gjithe ata qe mendoje se Dashura dhe Studimet shkojne te dyja ne te njejten kohe vetem e genjejne veten!! :wink:

halla e madhe: :arrow: Anna_pse moj qike nuk shkrove ma heret?Ne beme cope grime kete teme,e ti erdhe e fundit ne kete manifestim madheshtor
Odise i gezohet pa dyshim mendimit tende


-------------------------------------------------------------------------
jo vetem shoku Odise,, po edhe une patjeter pajtohem.....

Ata qe kinse studiojn (bejn 12 vite per te diplomu, ata te njejten kohe dashurojn,, dhe perfundojn duke mjel lopet) :wink:

ju pershendes.... kaloni bukur

Kodra
06-07-05, 19:44
Po qtu desh Kodra te hyjsh ne koder mas bregut?
Po e marr me mend nga niku se ju jeni femer, dhe ne vend qe te ngrisni zerin e te luftoni meshkujt qe ju kane pike Reanes ti del e ju jep kry atyre.
Ste vjen turp per gjinin tende te te fyejne disa meshkuj te
qartur nje moter tonen e cila me te drejte eshte kah shtyhet me keto mbeturina primitive te botes mashkullore shqiptare.
Kodra moj koder, mos i jep vetes liri te teperta te akuzojsh nje femer si Reanen.Me shtypjen e saj, po shtypet gjithe femra shqiptare ne ket forum.
Hajt koder mos hyn ne stilin ala Panopticon e te shfryjsh ne ket menyre.
Sa per Odisen mos u merzit se ja kam gjetur atij ilaqin e ty te lutem merru me Panopticon, e zbutja pak mendimet shoveniste qe paraqet kunder te nderuares Reana.
Reana eshte shembull emancipimi femeror.
Ajo nuk ul koken nga mendime poshtersuese qe shprehin disa meshkuj ne ket forum.
Ku te kisha guximin dhe shprehjet e saja per te ju treguar vendin meshkujve primitiv te ketij forumi, te cileve ende ju duket se kur gruaja thote te verteten ajo duhet te neperkembet e te shahet nga te gjitha anet.

Pershendetje Kodra e shpresoj te ja vesh pak gishtin kokes per te menduar se pa vetedije po lufton kunder vetvetes.
**********
**********
**********

Askush s`ju ka pikė Reanės,por Reana ju pikė vetvetes e smund tė del nga ajo pikė.

Ti thuash dikujt ,,primitiv,, ėshtė paksa vėshtirė,por nėse vetė njeriu ka qenė primitiv atėher se ka vėshtirė aspak ti thotė tjetėrkujt,sepse e din sesi ėshtė.


Akuzimi nganjėherė ėshtė gjykimi i sė vėrtetės.


Edhe Stuhi edhe mjeke hmmmmm,gjej ilaqin edhe pėr ndaljen e Stuhis se shumė po fryn e me shumė shi.

Nuk merrem me askėnd,po tė merresh me dikėnd si ti qė shkruan d.m.th po pėrgojon.


Tė pėrshėndet

Kodra

Kodra
06-07-05, 20:31
Kodra, a po ta merr mendja se edhe ti bėn pjesė nė rangun e hamshurve aaaaaa, jo baco jo, rri rahat se e ke hanger ti.

Kish qen njė lop nė kohen e mbarsimit, e mzorėt dikush i kercente e dikush e ngiste mbas e ne mesin e atyre mzorve tju kish vnu edhe nji ka(u) i kastruem.

Kur e panė ate ka(un) tuj vrapu mbas asaj turme mzorėsh po e pyesin po qka po don ti o qyqan, Ka-ut.

Ka(u) jau ktheu, valla unė me i kcye nuk me vie radha por po them mos po thejn ku far gardhi keta mzor e me u rras ne lakna a ne far terfoje, me shfrytėzu ketė rast ne shpejtėsi.

Edhe ti Koder kqyr mos po bjen ku ne far terfoje a nė far lakrash se per hamshur nuk ke kaqik jo.

E kemi nji hamshur e shpejt do tė kastrojmė edhe ate, pastaj presim deri sa te na lajmerohet ndonji tjeter.

Hajt njiher me te mira.


Dani**********
**********
**********


Po tė doja tė replikoja,nuk mė lejon ndėrgjegja ime sepse ti kėrkon OFENDIM.

Nuk jam ai qė ofendon kuptoje kėtė njėher e pėrgjithmon,pra

KALO.

laliloli
06-07-05, 22:50
Pershendetje

Ketu ku jetoj une thohet: Erst die Arbeit dann das Vergnügen, qe (afersisht) i bie: se pari puna pastaj zbavitja. Edhe pune edhe zbavitje s'ka. Sidomos ne rastet kur kerkohet discipline sic jane p.sh. studiemt e mirefillta serioze.


!
Pershendetje Une mendoj se pa argetim ,zbavitje ,nuk ka edhe pune .Pajtohem qe puna duhet te jet prioritare .Argetimi te motivon per pune .
Njeriu duhet te punoj deri ne moshen 65 vjeqe ,sipas jush ateher kur ai del ne pension duhet te argetohet e dashurohet :lol: :lol: :lol:

me nderime laliloli

Dilaver
06-07-05, 23:28
Pasi lexova shkrimet e mė parshme nė lidhje me temėn vendosa edhe unė tė shpreh mendimin tim nė lidhje me ketė debat.

A shkojnė studimet dhe dashuria krahas nė tė njejtėn kohė?

Po filloj paksa ndoshta tingellon si pa lidhje por ashtu zemra po me thot.

Syri si njėri ndėr organet mė vitale tė organizmit, organ i shikimit, e qė na mundėson tė shofim dhe shikojmė botėn nė tė cilėn jetojmė, apo mbi 90% tė informatave e gjėrave nga bota e jashtme nė tė cilėn jetojmė, na mundėson ti shofim dhe luan rolin kuē nė zhvillimin trupor e shpiertėror e punen intelektuale.

Ky pishtar i shpirtit ėshtė guximtari dhe llaskuci mė i theksuar prej tė gjithėve, pra nuk ka mė guximtar as mė llaskuc se syri.

Nė jetėn e perditėshme njerėzore nė kėtė botė ēdo gjė fillon me shikimin.

Zemra ėshtė foleja, strehimorja, stacioni i parė dhe i fundit ku frymon dhe jeton shpirti.

Syri ėshtė zėdhėnėsi i cili ja transmeton shpirtit mesazhet qė vijnė nga bota e jashtme, duke hapur portėn e kalasė zemėr pasi qė njėkohėsisht ėshtė ēelėsi magjik i saj.

Erdhem deri tė kontakti lidhja e botės sė jashtme me shpirtin nėpėrmjet shikimit-syrit.

Shpirti i don dhe ja kėnda sėnet gjerat e mira por njėkohesiht nuk i don gjerat e kqija.

Ėshtė shum e kėndėshme fjala lumturi, dhe ēdo njeri e deshiron. Lumturia ėshtė ajo qė bėn njeriun tė qetė nė vetvete dhe e ndihmon tė gjejė kenaqėsinė shpirterore dhe optimizmin pėr tė ardhmen.

Shtylla kyēe e armuar me armatur tė brinjėzuar e veshur me beton masiv e valės sė lumturive ėshtė dashuria.

Tė flasėsh pėr dashurinė nė rend tė parė ėshtė kenaqesi, pasi qe ajo ėshtė parajsa e kėsaj bote, gjėja mė e bukur, qe dikush mund tė posedoj, qetėsia e shpirtit, timoni i veturės e cila drejton rrjedhėn e jetės. Jeta pa dashuri ėshtė e pakuptimtė dhe e pa imagjinueshme.

Tė kthehemi prap tek syri, u tha mė lartė se nė jetėn e perditėshme njerėzore nė ketė botė ēdo gjė fillon me shikimin, pra edhe dashuria lind prej shikimit.
Syri nuk njef kufi dhe si llaskuc qė ėshtė shkon nė tė gjitha drejtimet, futet gjithka, por senet e mira i bėhen si magnet e terhekin me qellu me shigjeta tė amorit.

Tė gjithė studentet i fillojnė studimet mbi moshėn18 vjeēare (ndonjė rast shum i rrall mė i ri).

Tė studiosh patjetėr duhet tė shkohet nė ligjėrata e ushtrime, nė laboratore, nė bibliotekė nė restorantin e studentėve, por edhe mbrėmjeve dilet nė far diskoteke, far mbremje shoqerore, far brucoshiade, etj. pra kontakti me gjinin e kundėrt ėshtė i pashmangshėm, dhe kėshtu syri e ka tė pamundėshme t’i iki fokusimit tė far objekti qė ja xiglav hormonet, kėshtu objektin e fokusuar e scanirat mirė dhe e hap portėn e kalasė zemer e drejt e tek shpirti e dergon objektin e scanuar.

Qfar ndodh me pas, po shkojmė shkurt mos me u zgjat shumė.

Fillojnė shikimet, dikur edhe far buzėqeshje, e nuuk shkon gjat edhe ndonjė pershendetje si nė hajgare, pastaj biseda si mė tė gjata pėr ti hap rrugė edhe takimeve.

Dhe keshtu dy zemra e dy shpirtėra qėllohen nga shigjeta e Amorit (dashurohen) e bashkohen nė njė frymėmarrje.

Kur ajo (dashurija) vendos tė ecė rrugėn qė ka trasuar nuk ka forcė, qė mund tė ndalė me pėrjashtim tė vdekjes, por edhe nuk mund t'ia imponoj kush se kur duhet dashuruar.

Dashuria nuk mund tė kompensohet me asgjė nė ketė botė dhe jeta pa dashuri ėshtė e pakuptimtė.

Pra nėse shikojmė vetėm keto pak fjal qė u than pėr dashurinė, pse tė mos dashurojnė studentet nė moshėn mė te preferuar, e sipas mendimit tim edhe mė lehtė do tė ken tė pėrfundojnė studimet, kuptohet nėse kan vendos tė studjojnė, sepse shumica e studentėve nuk i pėrfundojnė kurr studimet edhe pa u dashuruar fare, e vet i njof shum qiftė qe jan kthyer tė diplomuar.

Dilaver

dr1ta
07-07-05, 01:31
Pasi lexova shkrimet e mė parshme nė lidhje me temėn vendosa edhe unė tė shpreh mendimin tim nė lidhje me ketė debat.

A shkojnė studimet dhe dashuria krahas nė tė njejtėn kohė?

Po filloj paksa ndoshta tingellon si pa lidhje por ashtu zemra po me thot.

Syri si njėri ndėr organet mė vitale tė organizmit, organ i shikimit, e qė na mundėson tė shofim dhe shikojmė botėn nė tė cilėn jetojmė, apo mbi 90% tė informatave e gjėrave nga bota e jashtme nė tė cilėn jetojmė, na mundėson ti shofim dhe luan rolin kuē nė zhvillimin trupor e shpiertėror e punen intelektuale.

Ky pishtar i shpirtit ėshtė guximtari dhe llaskuci mė i theksuar prej tė gjithėve, pra nuk ka mė guximtar as mė llaskuc se syri.

Nė jetėn e perditėshme njerėzore nė kėtė botė ēdo gjė fillon me shikimin.

Zemra ėshtė foleja, strehimorja, stacioni i parė dhe i fundit ku frymon dhe jeton shpirti.

Syri ėshtė zėdhėnėsi i cili ja transmeton shpirtit mesazhet qė vijnė nga bota e jashtme, duke hapur portėn e kalasė zemėr pasi qė njėkohėsisht ėshtė ēelėsi magjik i saj.

Erdhem deri tė kontakti lidhja e botės sė jashtme me shpirtin nėpėrmjet tė shikimit-syrit.

Shpirti i don dhe ja kėnda sėnet gjerat e mira por njėkohesiht nuk i don gjerat e kqija.

Ėshtė shum e kėndėshme fjala lumturi, dhe ēdo njeri e deshiron. Lumturia ėshtė ajo qė bėn njeriun tė qetė nė vetvete dhe e ndihmon tė gjejė kenaqėsinė shpirterore dhe optimizmin pėr tė ardhmen.

Shtylla kyēe e armuar me armatur tė brinjėzuar e veshur me beton masiv e valės sė lumturive ėshtė dashuria.

Tė flasėsh pėr dashurinė nė rend tė parė ėshtė kenaqesi, pasi qe ajo ėshtė parajsa e kėsaj bote, gjėja mė e bukur, qe dikush mund tė posedoj, qetėsia e shpirtit, timoni i veturės e cila drejton rrjedhėn e jetės. Jeta pa dashuri ėshtė e pakuptimtė dhe e pa imagjinueshme.

Tė kthehemi prap tek syri, u tha mė lartė se nė jetėn e perditėshme njerėzore nė ketė botė ēdo gjė fillon me shikimin, pra edhe dashuria lind prej shikimit.
Syri nuk njef kufi dhe si llaskuc qė ėshtė shkon nė tė gjitha drejtimet, futet gjithka, por senet e mira i bėhen si magnet e terhekin me qellu me shigjeta tė amorit.

Tė gjithė studentet i fillojnė studimet mbi moshėn18 vjeēare (ndonjė rast shum i rrall mė i ri).

Tė studiosh patjetėr duhet tė shkohet nė ligjėrata e ushtrime, nė laboratore, nė bibliotekė nė restorantin e studentėve, por edhe mbrėmjeve dilet nė far diskoteke, far mbremje shoqerore, far brucoshiade, etj. pra kontakti me gjinin e kundėrt ėshtė i pashmangshėm, dhe kėshtu syri e ka tė pamundėshme t’i iki fokusimit tė far objekti qė ja xiglav hormonet, kėshtu objektin e fokusuar e scanirat mirė dhe e hap portėn e kalasė zemer e drejt e tek shpirti e dergon objektin e scanuar.

Qfar ndodh me pas, po shkojmė shkurt mos me u zgjat shumė.

Fillojnė shikimet, dikur edhe far buzėqeshje, e nuuk shkon gjat edhe ndonjė pershendetje si nė hajgare, pastaj biseda si mė tė gjata pėr ti hap rrugė edhe takimeve.

Dhe keshtu dy zemra e dy shpirtėra qėllohen nga shigjeta e Amorit (dashurohen) e bashkohen nė njė frymėmarrje.

Kur ajo (dashurija) vendos tė ecė rrugėn qė ka trasuar nuk ka forcė, qė mund tė ndalė me pėrjashtim tė vdekjes, por edhe nuk mund t'ia imponoj kush se kur duhet dashuruar.

Dashuria nuk mund tė kompensohet me asgjė nė ketė botė dhe jeta pa dashuri ėshtė e pakuptimtė.

Pra nėse shikojmė vetėm keto pak fjal qė u than pėr dashurinė, pse tė mos dashurojnė studentet nė moshėn mė te preferuar, e sipas mendimit tim edhe mė lehtė do tė ken tė pėrfundojnė studimet, kuptohet nėse kan vendos tė studjojnė, sepse shumica e studentėve nuk i pėrfundojnė kurr studimet edhe pa u dashuruar fare, e vet i njof shum qiftė qe jan kthyer tė diplomuar.

Dilaver

Me lejo te them ce me pelqej teper ky shkrim .


Me nderime

drita

Reana
07-07-05, 05:54
Askush s`ju ka pikė Reanės,por Reana ju pikė vetvetes e smund tė del nga ajo pikė.Une sinqerisht nuk ju kuptoj juve! Nese ka mundesi ta elaboroni deklaraten e mesiperme, i nderuar!

GURI SYLAJ
07-07-05, 06:02
Thjeshte, per shkaqe njerezore, une kam vendose te heshte per kete teme, dikush duhet me leshu rruge. Por gjithesesi i kam borgj Dilaverit nje falenderim per kete shkrim brilant te dalur nga thellesia e shpirtit te dashurise.

Ju falenderon Guri Sylaj

Marigona-KS
07-07-05, 09:08
Unė dua t'ju them nga provoja disa gjėra, se para sa a ban krejtesisht mbaret nga karakteri i njeriut, sepse njeriu mund te jet i dashuruar dhe te jetė edhe me i koncentruar ne mesime sepse nuk e ka gajlen se ka me mbet pa u martua!!
Unė po flas nga provoja unė njoh shumė dhe i kam te familjes sime qe studion dhe se gjatė studime ka gjetur fatin e vetė, dhe sot te gjithė kan diplomuar dhe shumica punojn bashkė, perkundrazi une mendoj se ju shkon edhe me mirė se mund te mesojn bashkė dhe e kuptojn edhe me shumė njeri-tjerin dhe nuk dalin shumė, eshte e veshtir nese dikush qe studion e ka te dashurin apo te dashuren qe nuk studion, sepse ata jan me te lirė dhe deshirojn te dalin me shumė, une mendoj se dashuria i ndihmon sepse jan te lumtur dhe kan vullnet te mesimit!
Po thejsht dhe njeher po e perseris se karakteret e njerzve jan te ndryshme keshtu qe ka edhe dashuri te mira por edhe dashuri te komplikuara qe ju sjellin vetem problem e kjo do te ishte nje penges e madhe e mesimit.
Ju pershendes

Ftoi
07-07-05, 12:09
qe pra, perseri joseriozitet edhe vetthirret njeriu, qe jam ne teme edhe pas gjith kesaj 'gjurulltie' por ta dij secili, se sa ma shume ta keqperdore forumin e moderatoret - e keqperdore vetveten!

stuhia moj, 4peace ka te drejte te shkruaj dhe nuk eshte i huaj ketu, pse ai ka nje foto nen nofke (ajo eshte deshira e tij personale, ashtu sikurse ti qe ke nje ēaderrrrr ne shi te rrrrrrrrebte:)


Tash seriozisht, 4peace, nuk eshte kuptim 4paqe, por - per paqje, ai eshte per paqje ashtu sikurse edhe ti e gjithkush ndoshta. Une nuk shoh diēka te keqe, por perkundrazi eshte mendim i drejte ky:

''Ketu ku jetoj une thohet: Erst die Arbeit dann das Vergnügen, qe (afersisht) i bie: se pari puna pastaj zbavitja. Edhe pune edhe zbavitje s'ka. Sidomos ne rastet kur kerkohet discipline sic jane p.sh. studiemt e mirefillta serioze.

Mirepo, ne rastin tone shume gjera behen mbrapsht. Rezultatet po i shohim. Pasqyra me e mire : gjendja jone e tashme... ''


Eshte krejt tjeter, cfare ia ka andja njeriut (kojtja), e cfare mundet ta beje
kujt t'i ngutet le te beje cfare te doje - por e verteta duhet te thohet! Sinqerisht!

A t'i leme tjeret te vijojne pikerisht ata qe i duhen kesaj teme?


Respekt,

Odise


Khaaaaaaaaaa qysh qenka dal njeri ne sernisht mozamakeq.

Kesaj te na i thojn

PERTEJ MASHALLAHIT[/b]

4peace
07-07-05, 15:37
Pershendetje

Ketu ku jetoj une thohet: Erst die Arbeit dann das Vergnügen, qe (afersisht) i bie: se pari puna pastaj zbavitja. Edhe pune edhe zbavitje s'ka. Sidomos ne rastet kur kerkohet discipline sic jane p.sh. studiemt e mirefillta serioze.


!
Pershendetje Une mendoj se pa argetim ,zbavitje ,nuk ka edhe pune .Pajtohem qe puna duhet te jet prioritare .Argetimi te motivon per pune .
Njeriu duhet te punoj deri ne moshen 65 vjeqe ,sipas jush ateher kur ai del ne pension duhet te argetohet e dashurohet :lol: :lol: :lol:

me nderime laliloli


Lalioli
Lexoe edhe nje here: Se pari puna, pastaj zbavitja..
Nese ende s'e ke kuptuar, ja dhe ca shembuj:
-Se pari duhet te kursesh e pastaj te fillosh shtepi.
-Se pari e kryen punen e pastaj han, pin, rrin... kenaqesh.
-Se pari duhet te fitosh, pastaj te kursesh. S'mund te kursesh pa punuar (dhe fituar... me pune).
-Se pari duhet te mesosh e studjosh e tek pastaj te martohesh, gezohesh... Nese mendon se se pari duhet te martohesh e pastaj studjosh, s'di cka te them...

Duhet bere listen e prioriteteve duke iu permbajtur. Me disipline. Duhet te flijosh qe te fitosh. Nganjehere duhet flijuar dashurine, herave tjera durimin/vetepermbajtjen, pastaj mundin e keshtu me radhe... e jo deri ne penzion, sic kishe cekur ti, megjithese edhe dalja ne penzion eshte njera nga flijimet, pritjet, vetepermbajtjet...Cdo te mire!

***

Odise
07-07-05, 17:56
ne kete teme nuk flitetasper syrin sherr, as per lumturine, as per te iu hyj ne qejf femrave as mashkujve, as te jemi servile - por thjeshte: studimet e dashuria ne te njejten kohe, a shkojne krahas! Duhet thene realiteti, everteta! Askush nuk eshte kunder dashurise, por studenti primare ka studimet, e sekundaret jane te shumeta!

1. student = studjues


2.(dashnor/e, argetim, sport, film, kafe, bare, shetitje, ceremoniale etj., jane te dores se dyte) - per ate qe mendon se eshte student.

Tanushi
07-07-05, 18:21
Po a kish ba psh. njehere kete te dyten (dashnine), pastaj studimet?
Studimet ashtu-ashtu sen nuk po te vyjne sote per me rregullu jeten, vec sa me u fry kapak neper foruma, bile me shiju jeten pastaj me rregullu sa te mundesh, se shumekush po jeton me mire se shkollaret. Bash me kshyre holl ata qe skane pas habere ne shkolle e kane rregullu jeten vellaqko!
Jeta njehere jetohet dhe ska me mire se ta jetoj secili sipas shijes se vet dhe pa te keqen e askujt!

Odise
07-07-05, 19:16
Po a kish ba psh. njehere kete te dyten (dashnine), pastaj studimet?
Studimet ashtu-ashtu sen nuk po te vyjne sote per me rregullu jeten, vec sa me u fry kapak neper foruma, bile me shiju jeten pastaj me rregullu sa te mundesh, se shumekush po jeton me mire se shkollaret. Bash me kshyre holl ata qe skane pas habere ne shkolle e kane rregullu jeten vellaqko!
Jeta njehere jetohet dhe ska me mire se ta jetoj secili sipas shijes se vet dhe pa te keqen e askujt!


***Jo njehere kete TE PAREN - STUDENT = STUDJUES, e pastaj cfare te tepron koha, ate te dyten e tjerat aq sa ta rroke rradakja, e te provon eksperienca. Na kemi shume shembuj te te dashuruarve qe edhe kryejne studimet bashk edhe punojne bashk - por, sa eshte numri i tyre, ne krahasim me popullin? Sikur nuk e din dikush, se po qe me te dashuren ne amfitheater studentesh para profesorit, sa kujdes i kushton ndegjimit te ligjerates, sa eshte i afte ta konceptoj mesimin e ri, sa eshte i koncentruar ne studime e gjurmime shkencore... e per disa profesione si te them 'pakez ma te lehta', ti mundesh edhe te studjosh edhe te dashurosh - por jo student i mirefillte!

Nese ti e ke kuptuar TE PAREN E TE DYTEN, atehere duhet ta dijsh se E PARA ka rendesi te dores se pare! Pra, pyetjes: a kish ba psh...... ju them se kish ba gjithshka, por planifiko, ku te del e mbramja, perfundimi!

Na po flasim gjeneralisht, se jo per nje numer te vogel studentesh, qe kryejne a nukkryejne me kohe studimet edhe paskan jete te rahatshme edhe dijme se kane kryer me intervenime, e plagiatime, e forma te ndryshme... :oops: - por jo studentet primarė. Neve na intereson ngritja e kombit, e jo ngritja e disave ' te pergdhelurit e rrudhjes se syrit' hipokrit!

Ketu njihen vlerat e vetedijes kombetare!

Tanushi
07-07-05, 19:47
Flm per keshillen Odise shoki, keshille qe me duket me shume prinderore se shkencore dhe, me vjen keq, por une nuk kam moshen e nevojes se keshillave, as kohe te me teproje nuk kam, bile nuk me mjafton as kjo qe e gezoj dhe dua ta jetoj si di dhe dua vet...

Kodra
07-07-05, 19:50
Askush s`ju ka pikė Reanės,por Reana ju pikė vetvetes e smund tė del nga ajo pikė.Une sinqerisht nuk ju kuptoj juve! Nese ka mundesi ta elaboroni deklaraten e mesiperme, i nderuar!


*********
*********
*********
Reana tė pėrshėndes,

nėse shiqon datėn dhe orėn e dy postimeve tė mia drejtuar ty, njė atje dhe ky postim qė e kemi fjalėn,do tė vish nė pėrfundim qė ky postim ėshtė para atij postimit i shkruar.

E di qė pėr tė tjerė kėta rreshta ndoshta janė tė pakuptuar,por shpresoj se po kupton e nderuara Reana.


Me Nderime

Kodra

Arb
07-07-05, 22:26
Ani...

qysh e lame e qysh na mbeti...?

laliloli
07-07-05, 22:46
Pershendetje

Ketu ku jetoj une thohet: Erst die Arbeit dann das Vergnügen, qe (afersisht) i bie: se pari puna pastaj zbavitja. Edhe pune edhe zbavitje s'ka. Sidomos ne rastet kur kerkohet discipline sic jane p.sh. studiemt e mirefillta serioze.


!
Pershendetje Une mendoj se pa argetim ,zbavitje ,nuk ka edhe pune .Pajtohem qe puna duhet te jet prioritare .Argetimi te motivon per pune .
Njeriu duhet te punoj deri ne moshen 65 vjeqe ,sipas jush ateher kur ai del ne pension duhet te argetohet e dashurohet :lol: :lol: :lol:

me nderime laliloli


Lalioli
Lexoe edhe nje here: Se pari puna, pastaj zbavitja..
Nese ende s'e ke kuptuar, ja dhe ca shembuj:
-Se pari duhet te kursesh e pastaj te fillosh shtepi.
-Se pari e kryen punen e pastaj han, pin, rrin... kenaqesh.
-Se pari duhet te fitosh, pastaj te kursesh. S'mund te kursesh pa punuar (dhe fituar... me pune).
-Se pari duhet te mesosh e studjosh e tek pastaj te martohesh, gezohesh... Nese mendon se se pari duhet te martohesh e pastaj studjosh, s'di cka te them...

Duhet bere listen e prioriteteve duke iu permbajtur. Me disipline. Duhet te flijosh qe te fitosh. Nganjehere duhet flijuar dashurine, herave tjera durimin/vetepermbajtjen, pastaj mundin e keshtu me radhe... e jo deri ne penzion, sic kishe cekur ti, megjithese edhe dalja ne penzion eshte njera nga flijimet, pritjet, vetepermbajtjet...
***


Punen askush ketu nuk e konteston qe duhet te jet primare ,por krahas saj vijne edhe tjerat .NUk e di se ēlidhshmeri kane dashuria dhe studimet me ndertimin e shtepise .Thua se pari kryen punen pastaj han ,ndersa une kisha thene te kunderten -se pari duhet mbushur barkun pastaj filluar punen .Duhet te jeshe i gatshem fizikisht dhe shpirterisht per te punuar ,studiuar etj.Nese je i uritur nuk mund te besh asgje.
Ke folur per martesen,ne kete teme permendet vetem dashuria dhe studimet.
me nderime

Odise
08-07-05, 18:40
e shihni pra: ashtu sikurse, se pari duhet mbushur barkun, per te filluar punen - poashtu se pari duhet mbushur koken me dituri, e pastaj ta ndertosh jeten!

laliloli
08-07-05, 18:46
e shihni pra: ashtu sikurse, se pari duhet mbushur barkun, per te filluar punen - poashtu se pari duhet mbushur koken me dituri, e pastaj ta ndertosh jeten!

Shife pra se i uritur nuk mund te punosh e studiosh,Sigurisht e din me mire se une se dashuria eshte ushqim i trupit dhe shpirtit

Gentiani
08-07-05, 18:50
Ah, po larg keni shkuar me kėtė temė, jo studimet jo dashuria. Jam duke menduar edhe njėherė tė ja filloj me studimet dhe dashurinė nga fillimi :lol: :wink:

Odise
08-07-05, 20:14
me qene njeriu i uritur, i zbraste ne bark, ngihet per 5 minuta, e me qene i zbraste n'krye, i duhen ma shume se 5 vjet me e mbushe!

Ai qe ka separi dashuri ndaj punes, erotika vjen vetiu me i marre ere!

student = studjues, e kur je studjues i forte, per dashurine nuk ka problem
e zgjedhe me kokalle! Kush e vret shenjen, nuk ka problem, n'daē nga fillimi, apo nga fundi!

halla e madhe
08-07-05, 20:27
Odise_me keqeardhje,tash nuk po ju kuptoj mendimin tuaj?!!!A po flitet per dashurine e studimet apo per EROTIKEN??!!!!Keto kane dallime te medha mes veti.Mos na ngaterro temen ,JU lutemi :!:
Me nderime:halla

Odise
08-07-05, 20:42
HYRJA E THEMES:

Ndoshta dikush edhe mund te hidherohet, pa shkas, por dua te bejme nje diskutim te qete e progresiv - a mund te shkojne krahas, studimet edhe dashuria ne te njejten kohe?

Shume thone, se pa dashuri nuk ka jete - po me dashuri edhe studime ne te njejten kohe - a ka sukses?

A mund te jete student i forte, nje student i dashuruar, me dashnor/e?

Une personalisht, nuk mendoj se mund te kete sukses profesional, as kryerje studimesh ne rregull - kur nje student ne te njeten kohe ben - dashuri edhe studime!

Po ju ēfare thuani?


Odise

Dilaver
08-07-05, 20:47
Po.

Murgesha
08-07-05, 20:53
Mund tė studiosh dhe dashurojsh.

e_martumja
08-07-05, 20:59
Gjithashtu edhe une mendoj se mundesh me perjetu te dyat ne nje moment.
Dy gjerat qe i kan vendat e veta.

Gentiana
08-07-05, 21:01
PO

schütze
08-07-05, 21:09
PO :wink:

Kercovari
08-07-05, 21:16
Mund tė studiosh dhe dashurojsh.

Mundet si jo,nusja ne stdime e burri te shpija me libra ne dore. :lol: :lol:

laliloli
08-07-05, 21:25
me qene njeriu i uritur, i zbraste ne bark, ngihet per 5 minuta, e me qene i zbraste n'krye, i duhen ma shume se 5 vjet me e mbushe!edhe me dashuri ngihesh per 5 minuta ,nuk duhen 5 vite per tu ngire

GURI SYLAJ
08-07-05, 21:27
PO.


Dashuria nuk zgjedh me kokall po me zemer.

halla e madhe
08-07-05, 21:29
PO.


Dashuria nuk zgjedh me kokall po me zemer.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Psikologu
08-07-05, 21:32
Edhe une pergjigjem me nje:

PO

doGzona
08-07-05, 21:47
Shkojne te dyja vetem nese ajo dashuri esht e sinqert ne mes qiftit
se nese ka probleme aty veshtire esht te koncentrohesh ne studime!

Dardan Shkodra
08-07-05, 21:48
Po ore PO, patjeter.

Arb
08-07-05, 22:39
PO, kisha thane...

Odise
09-07-05, 00:56
ani, ju qe po thuani PO, shkruani pra me dy kalema! :wink:

Arb
09-07-05, 01:05
ani, ju qe po thuani PO, shkruani pra me dy kalema! :wink:

po na duhet kalemi tjeter...

Odise
09-07-05, 04:19
po nuk ben ne te njejten kohe, me shkrua me dy kalema se! :wink:

GURI SYLAJ
09-07-05, 07:12
Jeta nuk eshte shkrim qe shkruhet vetem me nje kalem por eshte pikture qe behet me shume , shume ngjyra.
Pikrisht ky kolorit e bene jeten te kendeshme dhe te vlefeshme per t'a jetu.

Odise
09-07-05, 08:29
Jeta eshte nje shkrim i shkurt me nje fjalegoje, ne balle te ēdo Njeriut!

Jeta eshte nje fjale: besnik ose i pabese, atdhetar ose tradhetor, dietar ose budalla, burre ose servil, trim ose frigacak, dikushi ose askushi!
Perndryshe - Jeta eshte vetem nje frymemarrje e perkohshme gjallese!

JETA ESHTE VETEM NJE FJALE!


Odise

Dardan Shkodra
09-07-05, 10:53
HYRJA E THEMES:

Ndoshta dikush edhe mund te hidherohet, pa shkas, por dua te bejme nje diskutim te qete e progresiv - a mund te shkojne krahas, studimet edhe dashuria ne te njejten kohe?

Shume thone, se pa dashuri nuk ka jete - po me dashuri edhe studime ne te njejten kohe - a ka sukses?

A mund te jete student i forte, nje student i dashuruar, me dashnor/e?

Une personalisht, nuk mendoj se mund te kete sukses profesional, as kryerje studimesh ne rregull - kur nje student ne te njeten kohe ben - dashuri edhe studime!

Po ju ēfare thuani?


OdiseQfar lidhje ka kjo me THEMEN?

ani, ju qe po thuani PO, shkruani pra me dy kalema! :wink:

Apo kjo?

po nuk ben ne te njejten kohe, me shkrua me dy kalema se! :wink:

Apo kjo?


Jeta eshte nje shkrim i shkurt me nje fjalegoje, ne balle te ēdo Njeriut!

Jeta eshte nje fjale: besnik ose i pabese, atdhetar ose tradhetor, dietar ose budalla, burre ose servil, trim ose frigacak, dikushi ose askushi!
Perndryshe - Jeta eshte vetem nje frymemarrje e perkohshme gjallese!

JETA ESHTE VETEM NJE FJALE!


Odise


Kush devijon nga THEMA?

Ėshtė Odise bsniku, atdhetari, dietari, burri, trimi, dikushi
edhe ate djal shkollovan
kalemin mbrapa librat nė tavan


Sa i pėrket temės, dashuria ėshtė ajo qe i dallon njerzit nga kafshėt.


PO

PO

PO

PO

PO
.
.
.

Kloni
09-07-05, 19:10
A hale me kete teme e jashte teme a, Hajt si kompromis po ju rekomadoj zhgjidhjen:

Me studju dashurine!

Odise
09-07-05, 19:49
E Verteta eshte edhe ma kokeforte, se mendimet e disave ketu ne negativ!

Dikush tha se dashuria i dallon njerezit nga kafshet - duke mos e dijtur se edhe kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte, se disa ketu qe pretendojne se dashurojne! Shume njerez bejne dashuri kafshesh! Por ka kafshe, qe bejne dashuri njehere ne vit, dashuri hyjnore - e dikush prej njerezve ben dashuri duke studjuar ne te njejten kohe, ne laborator, ne kabinet, ne biblioteke, ne amfitheater, ne korridore para provimeve duke pritur radhen e hyrjes ne provime, ne publik etj., duke tejkaluar permasat boterore! Kemi edhe raste te tilla!

Kur do ta thome te verteten guximshem!?

Murgesha
09-07-05, 20:42
Kafshėt Dashuri Hyjnore.

Njerėzit Dashuri Kafshore.

Prej kur more na u rrotullua bota kėshtu???

Jo, jo mos ma merrni pėr tė keq, se mė lindi nė kokė njė ide e marrė.

Unė gjithnjė kam menduar se baj dashuri njerėzore, bile jam tallur me dashurin e kafshėve, e tani na doli se ato ma mirė e paskan, me DASHURI HYJNORE.

Rrespekt

Murgesha e ēuditur. :roll: :roll: :roll:

halla e madhe
09-07-05, 20:46
E Verteta eshte edhe ma kokeforte, se mendimet e disave ketu ne negativ!

Dikush tha se dashuria i dallon njerezit nga kafshet - duke mos e dijtur se edhe kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte, se disa ketu qe pretendojne se dashurojne! Shume njerez bejne dashuri kafshesh! Por ka kafshe, qe bejne dashuri njehere ne vit, dashuri hyjnore - e dikush prej njerezve ben dashuri duke studjuar ne te njejten kohe, ne laborator, ne kabinet, ne biblioteke, ne amfitheater, ne korridore para provimeve duke pritur radhen e hyrjes ne provime, ne publik etj., duke tejkaluar permasat boterore! Kemi edhe raste te tilla!

Kur do ta thome te verteten guximshem!?

Odise_A po ma tregon tash allahile kush po del prej teme a jo?
Cfare dpmethenje paska te TY ajo dashuri hyjnore e kafsheve?Amos e ke habite faqen apo temen, nuk po di te bie n'fije as dreqi larg kesajde.Nuk po di, veq secili student qe shef kete postim te fundit do te habitet me keto mendime Tuat!

Odise
09-07-05, 20:52
E Verteta eshte edhe ma kokeforte, se mendimet e disave ketu ne negativ!

Dikush tha se dashuria i dallon njerezit nga kafshet - duke mos e dijtur se edhe kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte, se disa ketu qe pretendojne se dashurojne! Shume njerez bejne dashuri kafshesh! Por ka kafshe, qe bejne dashuri njehere ne vit, dashuri hyjnore - e dikush prej njerezve ben dashuri duke studjuar ne te njejten kohe, ne laborator, ne kabinet, ne biblioteke, ne amfitheater, ne korridore para provimeve duke pritur radhen e hyrjes ne provime, ne publik etj., duke tejkaluar permasat boterore! Kemi edhe raste te tilla!

Kur do ta thome te verteten guximshem!?

Odise_A po ma tregon tash allahile kush po del prej teme a jo?
Cfare dpmethenje paska te TY ajo dashuri hyjnore e kafsheve?Amos e ke habite faqen apo temen, nuk po di te bie n'fije as dreqi larg kesajde.Nuk po di, veq secili student qe shef kete postim te fundit do te habitet me keto mendime Tuat!


***EDHE PAK I BJEN NE FIJE MA MIRE! EDHE DIKUSH DO TE ĒUDITET MA SHUME! :wink:

Dikush tha se dashuria i dallon njerezit nga kafshet - duke mos e dijtur se edhe kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte, se disa ketu qe pretendojne se dashurojne! Shume njerez bejne dashuri kafshesh! Por ka kafshe, qe bejne dashuri njehere ne vit, dashuri hyjnore - e dikush prej njerezve ben dashuri duke studjuar ne te njejten kohe, ne laborator, ne kabinet, ne biblioteke, ne amfitheater, ne korridore para provimeve duke pritur radhen e hyrjes ne provime, ne publik etj., duke tejkaluar permasat boterore! Kemi edhe raste te tilla!

Kur do ta thome te verteten guximshem!?[/quote]

KY SHKRIM ESHTE JASHTTEME, APO DISA SHKRIME TE MASIPERME?

Kloni
09-07-05, 21:01
...kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte...

Sinqeritet i kafsheve!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nuk kam shkolle per ta kuptuar kete!?

halla e madhe
09-07-05, 21:06
ODISE_Dashuria eshte e mbinatyrshme.Ajo mbijeton te gjithat.Aty ku ka dashuri te pastert, ka mativacion dhe suksese si ne studime ashtu edhe ne jeten e metejme.
C'te bejme se ne shumicen e rasteve s'ka dashuri as suksese ne studime,e mos te flasim ne jeten e perditshme.
Njeriu nuk eshte i programuar te dashuron me orar te caktuar.Dashuria nuk pyet moshen as standardet jetesore.
Per Fat te mire qe kemi mjaft studenta qe zoterojne talente si ne studime,kariere dhe ne Dashuri.
Fjala e poetit tone te famshem thote:_"Qeshu RINI qeshu....bota eshte e jote.... :wink: :lol:
Me nderime:halla :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Odise
09-07-05, 21:10
...kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte...

Sinqeritet i kafsheve!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nuk kam shkolle per ta kuptuar kete!?


***MOS E NXIERR NJE FJALE PERBISHTI, PO ANALIZOJE SHKRIMIN! :arrow:

Odise shkruajti:
E Verteta eshte edhe ma kokeforte, se mendimet e disave ketu ne negativ!

Dikush tha se dashuria i dallon njerezit nga kafshet - duke mos e dijtur se edhe kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte, se disa ketu qe pretendojne se dashurojne! Shume njerez bejne dashuri kafshesh! Por ka kafshe, qe bejne dashuri njehere ne vit, dashuri hyjnore - e dikush prej njerezve ben dashuri duke studjuar ne te njejten kohe, ne laborator, ne kabinet, ne biblioteke, ne amfitheater, ne korridore para provimeve duke pritur radhen e hyrjes ne provime, ne publik etj., duke tejkaluar permasat boterore! Kemi edhe raste te tilla!

Kur do ta thome te verteten guximshem!?

ODISE

Kercovari
09-07-05, 21:34
E Verteta eshte edhe ma kokeforte, se mendimet e disave ketu ne negativ!

Dikush tha se dashuria i dallon njerezit nga kafshet - duke mos e dijtur se edhe kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte, se disa ketu qe pretendojne se dashurojne! Shume njerez bejne dashuri kafshesh! Por ka kafshe, qe bejne dashuri njehere ne vit, dashuri hyjnore - e dikush prej njerezve ben dashuri duke studjuar ne te njejten kohe, ne laborator, ne kabinet, ne biblioteke, ne amfitheater, ne korridore para provimeve duke pritur radhen e hyrjes ne provime, ne publik etj., duke tejkaluar permasat boterore! Kemi edhe raste te tilla!

Kur do ta thome te verteten guximshem!?

Bukur shume Zoteri i nderuar

Mos zoti Odise doni te thuani se Spermatozoidet e njeriut kane kriju kafshet apo kafshet kan kriju njeriun?
Si mund te barazoni te berit dashuri te kafsheve me ato te njeriut?.
Nga ku kjo teori e cuditshme per te cilen pohoni,dhe doni te thoni se njeriu eshte me i pa moralshem se kafshet ?
Per qudi Zotri i nderuar nje njeri si ju i menqur te sherbehet me kesi tezash te gabuara.
Ne baze te asaj qe ju pohoni,sikur kafshet te benin dashuri si njrzit del se bota do te ishte e kafsheve ejo njerzve.
Sa keni mund te vereni gjate gjithe jetes se nje gomar ne fshat kur qone dashuri edhe ate njeher apo dy ne vjet,eshte turp i gjithe fshatit apo qytetit,po asnje nuk i kushton rendesi duke e ditur se eshte kafshe.
Po nga ku ju te deshprohen aq shume per te berit dashuri te njerzve qe i ka kriju natyra te bejne dashuri kur dhe sa te duan ato.
Dhe sa per dijen i,ndjenja shpirterore per te dashur dike nuk mund te barazohet me te kafsheve,sepse ato kan vetem erzin per te be seks po jo edhe dashurin,dhe muu per ate bejne seks njeher ne vite apo dy dhe ndodh qe kingji qe e ka linde vete delja nene, nese shte large per nje kohe te gjate ai si dash nuk e njeh nenen e vete dhe kryen mardhenje seksuale,mos doni te thoni se edhe njeriu e ben nje gje te tille"Ndoshta ndonje i cmendur".
Me shtyte Zoteri te dyshoj mos valle doni te pohoni ate qe ka thene Vasa Cubrilloviq dhe Jovan Cvejic,se shqiptaret jane kafshe dhe se kur kan ardhe sllavet ne ballkan i paskan shendru ne njerez.
Ne shume mesuam nga te tjeret por me shume vuajtem,e sa per te be dashuri jemi nder te paret ne nivel kombetare,sepse i kemi grate te pastra te bukura dhe jo perverze siq e kerkon kultura e dikujt per te cilen mund te flisni sa te doni po jo edhe per ne.
Une ndoshta keq u kam kuptu,por u lutem kujdes ne te ardhmen qe tema te tilla te mos marrin drejtimin te cilin nuk e meriton,dhe te mos barazoni "racen e shqiptarit me te gomarit" sepse edhe ju jeni pjelle e asaj race.
Pa keqkuptime i nderuar dua te diskutojme si njerez e jo si kafshe.
Me resepkt Kercovari.

Odise
09-07-05, 22:19
kercovari, ti ke dale ne sorrnishte, bac, jovetem e ke keqkuptuar apo don me qellim te thuash dicka, cfare e din nje bote se - NJERIU ESHTE KAFSHA MA E ZHVILLUAR! Pra, eshte nje kafshe e zhvilluar si ti e te gjithe njerezit dhe njeriu ka prejardhjen nga kafsha - nuk e paske dijtur kete ende?

Elaborimi yt gjoja si kunder-shqiptar eshte yti - i takon nje teme tjeter - hape!

Ēka po sheh ne kete shkrim? :arrow: Odise shkruajti:
E Verteta eshte edhe ma kokeforte, se mendimet e disave ketu ne negativ!

Dikush tha se dashuria i dallon njerezit nga kafshet - duke mos e dijtur se edhe kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte, se disa ketu qe pretendojne se dashurojne! Shume njerez bejne dashuri kafshesh! Por ka kafshe, qe bejne dashuri njehere ne vit, dashuri hyjnore - e dikush prej njerezve ben dashuri duke studjuar ne te njejten kohe, ne laborator, ne kabinet, ne biblioteke, ne amfitheater, ne korridore para provimeve duke pritur radhen e hyrjes ne provime, ne publik etj., duke tejkaluar permasat boterore! Kemi edhe raste te tilla!

Kur do ta thome te verteten guximshem!?


Odise

Kercovari
09-07-05, 22:37
kercovari, ti ke dale ne sorrnishte, bac, jovetem e ke keqkuptuar apo don me qellim te thuash dicka, cfare e din nje bote se - NJERIU ESHTE KAFSHA MA E ZHVILLUAR! Pra, eshte nje kafshe e zhvilluar si ti e te gjithe njerezit dhe njeriu ka prejardhjen nga kafsha - nuk e paske dijtur kete ende?

Elaborimi yt gjoja si kunder-shqiptar eshte yti - i takon nje teme tjeter - hape!

Ēka po sheh ne kete shkrim? :arrow: Odise shkruajti:
E Verteta eshte edhe ma kokeforte, se mendimet e disave ketu ne negativ!

Dikush tha se dashuria i dallon njerezit nga kafshet - duke mos e dijtur se edhe kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte, se disa ketu qe pretendojne se dashurojne! Shume njerez bejne dashuri kafshesh! Por ka kafshe, qe bejne dashuri njehere ne vit, dashuri hyjnore - e dikush prej njerezve ben dashuri duke studjuar ne te njejten kohe, ne laborator, ne kabinet, ne biblioteke, ne amfitheater, ne korridore para provimeve duke pritur radhen e hyrjes ne provime, ne publik etj., duke tejkaluar permasat boterore! Kemi edhe raste te tilla!

Kur do ta thome te verteten guximshem!?


Odise


Une nuk merem me elaborime kundershqiptare,dhe nuk hape asi teme se une jam vete shqiptare i nje gjeni te kulluar dhe te paster,e sa per prejardhjen se une e paskesh te kafsheve nuk besoj asnjehere.
Po do te besoja sikur pra pra pra gjyshi i em te kete qen kafshe dhe te pakten te kisha diku nje lekure te tij si vlere antrpollogjike,apo fytyre do te pranoja me gjithe deshire prejardhjen time dhe do te beja seks ne mes te ruges po si pra gjyshi i em.
Une jam dakord me ate qe thuani s endeshemi per cdo dite,dhe shohim te perqafuar te rinje dhe te reja kudo,po pse qenka kaq me rendesi kjo qe te behet krahasim me kafshet,ate nuk e kam te qarte.
Une jam afer ne moshe te thyer i kam kalu te 50 vjete po ku nuk kam pas rast te shoh akte seksuale ne mes te ruges apo dikund tjeter vend,perveq te gomarit qe permenda me larte,dhe te them te drejten pasi e paskesh prejaardhjen prej kafsheve se kendejmi do te beje seks ne ruge se me iken koha. Po nuk di cili shtet apo shoqeri lejon nje gje te tille.Une do te beja-me siguroni ju se qenkesh kafshe edhe une.

Kloni
09-07-05, 22:45
...kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte...

Sinqeritet i kafsheve!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nuk kam shkolle per ta kuptuar kete!?


***MOS E NXIERR NJE FJALE PERBISHTI, PO ANALIZOJE SHKRIMIN! :arrow:

Odise shkruajti:
E Verteta eshte edhe ma kokeforte, se mendimet e disave ketu ne negativ!

Dikush tha se dashuria i dallon njerezit nga kafshet - duke mos e dijtur se edhe kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte, se disa ketu qe pretendojne se dashurojne! Shume njerez bejne dashuri kafshesh! Por ka kafshe, qe bejne dashuri njehere ne vit, dashuri hyjnore - e dikush prej njerezve ben dashuri duke studjuar ne te njejten kohe, ne laborator, ne kabinet, ne biblioteke, ne amfitheater, ne korridore para provimeve duke pritur radhen e hyrjes ne provime, ne publik etj., duke tejkaluar permasat boterore! Kemi edhe raste te tilla!

Kur do ta thome te verteten guximshem!?

ODISE

Po ti e paske shnderruar temen per kafshe dhe mos shiko bishti po gjaj vendin loqgjik shprehjeve tuaja pastaj ndash nga bishti, ndash nga siqeriteti, ne dash nga dashuria e kafsheve, ne dash nga marrezite tua qe keshtu si e ke shprehur ketu ja ke nxjerr bishtin fare dhe temen e ke bere sikur te flitet per studime dhe dashuri kafshesh...

Une te thash edhe me larte se nuk kam aq shkolle sa ta kuptoj logjike...

Une kafshe nuk do te behem kurre as per hater te dashurise, as te vertetes, as te sinqeritetit te botekuptimeve tua te shprehura kaq pakuptimshem...

Gentiani
09-07-05, 22:56
STUDIMET EDHE DASHURIA, A SHKOJNE KRAHAS NE TE NJEJTEN KOHE?

Hmm! :roll: Temė qė pasoj edhe me kontradita diskutimesh. Sa kam mundur ta kuptoj, nėse e ka menduar autori i Temės, nė kėtė rast Odise

STUDIMET EDHE DASHURIA, A SHKOJNE KRAHAS NE TE NJEJTEN KOHE?

Nėse ėshtė fjala pėr studime tė suksesėshme, atėherė mendoj se ėshtė vėshtirė qė shkojnė krahas, edhe pse ka raste, por jam i mendimit qė janė tė rralla. Ēka ėshtė e suksesėshme tani ?! Dikush mundet ti kryejė studimet shembull pėr 10-15 vite dhe tė ketė pasur mbrenda kėsaj kohe 4-5, 6...10 dashuri :lol: :lol: dhe ta quaj sukses :wink: :lol:

Me fjalė tė tjera, mos insistoni se duhet njeriu tė jetė patjetėr i dashuruar e edhe tė studjojė, pėr tė pasur sukses nė Jetė.

a po mbetemi nė temė, ose ia dhuruam temėn forumit pėr dashuri :wink:

GURI SYLAJ
09-07-05, 23:17
Une kerkoj falje por pikrishte per kete arsye edhe kam heqe dore nga diskutimet ne kete teme sepse e kam dijte qe heret a vone kete teme, bashk me ne, do t'a zbresim ne grazhd.
Ju lus , rrespekt per DASHURINE.

Ijuaji Guri Sylaj

Odise
10-07-05, 00:15
pse nuk po paraqitni raste konkrete qe ndodhin gjate studimeve, kur dikush prej njerezve ben dashuri duke studjuar ne te njejten kohe, ne laborator, ne kabinet, ne biblioteke, ne amfitheater, ne korridore para provimeve duke pritur radhen e hyrjes ne provime. Ketu flitet per dashurine (erotiken), per dashnoret student, e jo per seksin (siē mundohet dikush te elaboroj komikisht).

Dikush ketu thot se - dashuria i dallon njerezit nga kafshet (lexo kush tha) - kur dihet se TE MENDUARIT i dallon njerezit nga kafshet, e jo dashuria (sepse dashuri e seks bejne te gjitha kafshet edhe ato kane ndjenja te tilla)!

1. njeriun e dallon inteligjenca nga kafshet (jo dashuria)
2. njeriu e ka prejardhjen shkencerisht nga kafsha

... kercovari ketu pyet, se a ka prejardhjen njeriu nga kafsha, apo kafsha nga njeriu :?: Nese bazohemi ne shkence - njeriu ka prejardhjen nga kafsha - e ai elaboron vetveten me gjyshin e tij, e me qubrilloviqa e viqa etj.! kush permendi qubrilloviqa e viqa tjere ketu?

Pse nuk i leni diskutuesit tjere te kyēen, kur shihet se kjo theme ishte mjafte e sukseshme me mbi 2000 lexime - kuriozitet! U pane atshme ata qe jane (PRO et CONTRA) - PER e KUNDER, e mos te mbesin ma te njejtat figura, kur nuk kane te thone dicka te re!

Kercovari
10-07-05, 00:36
Zoteri Odise

Sipas jush u dashka qe une te jem nip i ketij:

http://www.bmu-kids.de/kreativ/bilderraetsel/gfx/affe.jpg

Me sqaroni u lutem pse ky nuk u be si une po mbeti majmun?.

Une cmoje larte Aotorin e kesaj teme po edhe temen neprgjithsi,dhe do te u le qe te diskutoni deri ne fund,sepse me u duk se une nuk mund te bindi askend se kjo kafshe nuk shkon ne shkolle.
Bile te them te drejten jam njeri i pa arsimuar,dhe nga ketu me mungon edhe mendjemadhesija.

Odise
10-07-05, 00:57
kercovari (lexo: ti je i 2056 ne kete teme)

pyetjes sate, pse nuk u be ai majmun si ti, apo ti si ai - iu ka pergjegje SHKENCA edhe i pergjegjet kurdohere qe ta kerkosh - po hape nje teme te re - tjeter teme e merre ata foto me vete atje tek forumi - SHKENCA!

1. njeriun e dallon inteligjenca nga kafshet (jo dashuria)
2. njeriu e ka prejardhjen shkencerisht nga kafsha

eu kercovari eu


a ben te iu leme rradhen diskutuesve tjere te rij?

Stuhia
10-07-05, 01:15
More dija shyqyrin ketyre pleqve qe po te pergjigjen ne ket teme o Odise, se te rinjte nuk kan koh te mirren me ligje e rregulla dashnie.
Ata qojne dashni, me studime e pa studime.
Sndegjojne baba e nene te veten e jo po ndegjojne rregulla te shpikura ne ndeja neti.
Po hajde Odise si te kam sonte.
Ecen dashnia? :lol: :lol: :wink:

GURI SYLAJ
10-07-05, 01:18
"Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi Perendie"

"Edhe kafshet bejne dashuri"

Atehere Kosova paska shume me shume banore, po nuk dij a numrohen ketu edhe ato t'malit.............. O Zot-o Zot po apo i nine more keto.

Stuhia
10-07-05, 01:19
"Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi Perendie"

"Edhe kafshet bejne dashuri"

Atehere Kosova paska shume me shume banore, po nuk dij a numrohen ketu edhe ato t'malit.............. O Zot-o Zot po apo i nine more keto.

Si duket i ka mbylle veshet o Guri, se ja bene Sexin e Kafsheve Hyjnor. :lol: :lol: :lol:

Odise
10-07-05, 01:26
Guri Sylaj, ''edhe kafshet bejne dashuri'' merre si teme e hape dikund ne forum - a ndjejne dashuri kafshet - gjithkah ta marrish - bjen!
ke te drejte ta hapesh nje teme te re...

Stuhia
10-07-05, 01:31
Guri Sylaj, ''edhe kafshet bejne dashuri'' merre si teme e hape dikund ne forum - a ndjejne dashuri kafshet - gjithkah ta marrish - bjen!
ke te drejte ta hapesh nje teme te re...

Eh Odiseu im, eshte dashte te mendoje para se ti beje Kafshet Hyjnore kur qojne dashuri, per te mos marre pergjigje te tilla.

GURI SYLAJ
10-07-05, 01:35
O tybe ata qe bajne dashni moti kan fjete po i lam keto hajgare e flejm. Naten e mire........se po shkoj n'grazhd.

Odise
10-07-05, 01:35
Guri Sylaj, ''edhe kafshet bejne dashuri'' merre si teme e hape dikund ne forum - a ndjejne dashuri kafshet - gjithkah ta marrish - bjen!
ke te drejte ta hapesh nje teme te re...

Eh Odiseu im, eshte dashte te mendoje para se ti beje Kafshet Hyjnore kur qojne dashuri, per te mos marre pergjigje te tilla.


***besa moj stuhia, ka kafshe shume ma hyjnore, se disa diskutues qe gjoja shkruajne ne internet! :wink:

Stuhia
10-07-05, 01:36
O tybe ata qe bajne dashni moti kan fjete po i lam keto hajgare e flejm. Naten e mire........se po shkoj n'grazhd.

Ruaju mos bjer afer naj Ati, se po e han ndonje shkelm o Guri Sylaj.

Stuhia
10-07-05, 01:38
Guri Sylaj, ''edhe kafshet bejne dashuri'' merre si teme e hape dikund ne forum - a ndjejne dashuri kafshet - gjithkah ta marrish - bjen!
ke te drejte ta hapesh nje teme te re...

Eh Odiseu im, eshte dashte te mendoje para se ti beje Kafshet Hyjnore kur qojne dashuri, per te mos marre pergjigje te tilla.


***besa moj stuhia, ka kafshe shume ma hyjnore, se disa diskutues qe gjoja shkruajne ne internet! :wink:

Me vend Odise. :lol: :lol:
Ama mos harro se shum te tjere pikerisht mua dhe ty na cilesojn si DISA.

GURI SYLAJ
10-07-05, 01:39
Do t'a keme parasyshe. Falemnderit per keshilla po mundet me qen hyjnor e pshtoj...........

Stuhia
10-07-05, 01:42
Do t'a keme parasyshe. Falemnderit per keshilla po mundet me qen hyjnor e pshtoj...........

Si zor me e pase ti ate nafake o Guri.

Pastaj ti s“beson sigurisht se kafshet jan hyjnore. :wink:

GURI SYLAJ
10-07-05, 01:44
Jo mos beso n'guxofsh po e merr nish sa krahi ne matematike.....

Odise
10-07-05, 01:48
Guri Sylaj, ''edhe kafshet bejne dashuri'' merre si teme e hape dikund ne forum - a ndjejne dashuri kafshet - gjithkah ta marrish - bjen!
ke te drejte ta hapesh nje teme te re...

Eh Odiseu im, eshte dashte te mendoje para se ti beje Kafshet Hyjnore kur qojne dashuri, per te mos marre pergjigje te tilla.


***besa moj stuhia, ka kafshe shume ma hyjnore, se disa diskutues qe gjoja shkruajne ne internet! :wink:

Me vend Odise. :lol: :lol:
Ama mos harro se shum te tjere pikerisht mua dhe ty na cilesojn si DISA.


***po po stuhia, dihet kush kafshon tinez! :wink:

Stuhia
10-07-05, 01:56
***po po stuhia, dihet kush kafshon tinez! :wink:

Jo Odise, jo tinez, por ketu eshte net e gjerat thuhen para syve.
Me fal jo krejtesisht para syve por ne monitor.
Ate qe e shkruaj une e lexon ti.

E sa per tinez kafshojne qente me duket, por ata nuk besoj te jen Hyjnor, edhe pse mund te qojne Dashuri hyjnore. :wink:

Odise
10-07-05, 03:32
''...per ata qe na cilesojne si DISA'' harrove ti ku je, stuhia?

halla e madhe
10-07-05, 10:52
Odise_me keqeardhje per per mendimet tua te fundit.Kisha vetem nje lutje:Athua keni studjua drejtimin e shkencave te ANTROPOLOGJISE?Nese po,pajtohem qe ke pershtypje per dashurine Animale Hyjnore.Edhe ju besoj qe nuk keni pase te dashur gjate studimeve, se keta studenta jane te koncentruar me kafshet aq thelle, sa harrojne realitetin.

Kloni
10-07-05, 11:02
Po te ishte kjo teme te humori do te shkriheshim se qeshuri, por ketu kumbon si homor i zi!

turisti
10-07-05, 11:20
:roll: :wink:

Odise
10-07-05, 11:54
une u nisa nga filli i shkrimeve te mia ne menyren ma te sinqerte dhe pse ka ketu asi injorantesh di disa, qe as vet nuk kane haber, as i lene rinine te flasin vet - vertet, nuk e kam besuar! Po ia qe secili e tregon vetveten!

E ti halla madhe, qe po don tqa dijsh, une per vete moj halle, kam zgjedhe me kopalle (si bopstonin), por jo ne te njejten kohe me studimet;
se nuk kam munde, as nuk mundet askush veē kush te don ta rreje veten e tjeret, gjoja po them se kam dashuruar edhe studjuar ne te njejten kohe - e vet si profe e nuk din mire te shkruaj shqip se!

E... moj halla madhe, po te tregoj: kur ishja student, mixha me thonte si me buzeqeshje: ''a tu kane ba germat hala si O, zeron e bente me rreth me dy gishtat e dores rrumbullak e pak picagat :wink:

edhe moj halla madhe, nuk ka 'drejtim te shkencave te ANTROPOLOGJISE' por ajo eshte vetem nje shkence, qe studjon njerezit, e ajo qe studjon kafshet si... shkence thirret ZOOLOGJIA! :wink:

...e sa per ''pershtypjen nda Animales Hyjnore'' e din edhe ti fortmire, se ka pase edhe ka sot...pyete ndonje shoqe intime edhe nuk e paskam dijte se ti mbane flamurin flladites te dashurise gjate studimeve, bre halla!!!

Po ju na lat pa mend bre hahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

GURI SYLAJ
10-07-05, 12:18
Gjenialiteti dhe cmenduria kan vetem nje hap ne mes.
Lume ai qe kete hap nuk e bene.

Kercovari
10-07-05, 13:01
Kur pasekni zgjedhe me kopalle Zotri Odise si(Bobstonin)pse sote quditeni kur i shihni te rite se puthen e dashurohen gjithkund kur te nejten gje e keni be edhe vete,dhe me gjithe ate keni arrite suksese ne arsim deri te hulumtues dhe shkenctare qe me ne fund te beni dashurin e kafsheve me hyjnore se te njerzve.Edhe une njoh shum cifte qe kan qene te dashuru qe ne shkolle te mesme e deri ne fakultet te cilet sote jan mjeke,avokate,doktora shkencash etj.

http://img57.imageshack.us/img57/5246/geniu1lw.jpg (http://www.imageshack.us)

Mendoni se ky djale i ri ne kohe te vete ka pas munde te i ike dashuris?.
Une e njoh mire se sa here qe u hidhte shikim vajzave ato rexoheshin shkalleve,dhe kur u afroheshte te u ndihmoje merte komplimentin disi jo te lakmishem,por e thene me dashuri dhe buzqeshje"Vdeksh Ti"po edhe ky si i dashuruar e mbaroj shkollimin aq sa i mundesoj koha dhe mjetet fincijare te buxhetit familjare.
Bile une mendoj se te jesh i dashuruar si nxenes apo student te gjitha punete ecin mbare po edhe dashuria hyjnore njerzore jo animale.

halla e madhe
10-07-05, 13:34
Odise_E shof qe nuk ja vlene te thellohemi ne kete teme.Flamuri flladites i cmenduris po ju vishet juve.
Sa per gabimet gramatikore,nuk mundohem aq shume se shifet qe ju si Akademik po gaboni jo vetem ne shkrim por me shume.Une nuk kame studju,por kreva nji shkolle te larte si nene e femijve,dhe ja arrita suksesit vetem me perkrahjen dhe dashurine e bashkeshortit dhe femijeve te mi.
_Aty ku ka dashuri te pastert ka edhe suksese ne studime dhe ne JETE :!:

Me nderime :halla

progoni
10-07-05, 17:54
aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

humbje e arsyes

rezultat i studimeve prefesinale

Odise
10-07-05, 18:30
rilexoni perseri shkrimet, e shihni cfare keni shkruar...

shkruani shkruani mos t'ua ndine
veē nderonie keshtu Dardanine! :wink:

Kastri
10-07-05, 22:25
1. njeriun e dallon inteligjenca nga kafshet (jo dashuria)
2. njeriu e ka prejardhjen shkencerisht nga kafsha..............................................
..............................................

Pershendetje

Odise i nderuare kame pase nje respekte te veqante per ju,por nese nuk ke be shaka me kete qe ke shkrue me larte,nuk di qka te them vetem nje e di se me siguri njeriu e ka prejardhjen prej njeriut,e kursesi nga kafshet.
Ndoshta nje kohet te hershme edhe njeriu ka jetue si kafshet,neper shpella,por gjithnje ka qen njeri,e kafshet gjithnje kafshe.

Ka edhe sote njerze qe jetoine si kafshe,por jane njerze.
Kurse sa per dashuri,ka edhe qe bejne dashuri shtazarake(kafsharake)
por jane njerze.


Nje here kame pse raste te degjoi dy burra duke bisedue per alkohole
biseda eshte zhvillue keshtu:

O jarane a po vjen sonte e shkoime e pijme si gjaja?
Jo valla veq nese do si njeri se ne jemi njerze!
Po o jarane gjaja pine vetem sa ju duhet e jo si njeriu qe pi raki deri sa te pihet e bahet drras.
Kjo qe biseda e atyne dy alkoholiqarve.

M e nderime i nderuare.

Odise
11-07-05, 01:07
kastri, i kastrioteve - lere anash ate origjinen e njeriut, ti a po sheh cilen foto e qiti ai shoku para e cilen mbas :o - po na trego ti, a shkojne krahas ne te njejten kohe dashuria e provimet, per nje student? A ma mire eshte si student, te shkosh ne provime i pergatitur fort, i koncentruar fort - apo me dashnore perkrahu a permendsh?

ēka thua ti kastri i kastrioteve!

DEA
11-07-05, 01:54
Per Odisen

Leri dokrrat se na shurdhove, se nuk besoj qe ke pas shans me tu afru ndonje femer ndonjeher, po me duket sikur po shoh nga ikin te gjitha nga ty.Leje mo allahile se je bere i teprueshem pa e e kuptuar tepricen fare, me fal po edhe durimi kish kufij, e tash ta le radhen ty filozofo pa kufije se se kam ndermend me u shty me ty

Odise
11-07-05, 02:24
kastri e ka fjalen, e kujt t'i duket shurdhim, ka plot tema tjera...
e per ''qe ikin nga ty'' mos e bani ate dert dhe rrini te qete, kurre nuk kam vuajte, as qe vuaj per ate ēeshtje, per te cilen po folni ju, Dea!

Ka me mijera qe ende nuk jane paraqite ne kete diskutim... bota eshte e madhe

Kercovari
11-07-05, 08:07
kastri, i kastrioteve - lere anash ate origjinen e njeriut, ti a po sheh cilen foto e qiti ai shoku para e cilen mbas :o - po na trego ti, a shkojne krahas ne te njejten kohe dashuria e provimet, per nje student? A ma mire eshte si student, te shkosh ne provime i pergatitur fort, i koncentruar fort - apo me dashnore perkrahu a permendsh?

ēka thua ti kastri i kastrioteve!

Shume mire Zoteri Odise

Do te thuash se une e kam prejardhjen prej atij ne foton para,po shih me mire Odise se une nuk i ngjaje atij aspak,e aq me pak kam dashte te pranoj nje gje te tille.
Nese edhe ne te ardhmen mereni me pohime shkencore nga ku prejardhja e njeriut,dhe dashuria hyjnore e kafshev,shkruani nje liber do te ishte me mire per te gjithe,dhe jam plotesisht i bindur se askush nuk do te lexonte ate,do te pluhroseshte ne sirtare dhe keshtu do te vidste bashke me autorin.
E theme kete jo pse une u deshiroj vdekjen,por te kuptoni me mire se sot edhe femit dine te dallojne qe eshte dashuri e nenes,dhe dashuria per te gjithe ate qe i rethon,e sa per studentet dine te mesojne edhe te dashurojne.Mesoni rini dhe puthuni ku te u vi.

Odise
11-07-05, 08:40
nuk e dij pse te njejtit diskutues perserisin e thone vetem te njejten gje disa here, gjoja po e bejne te plotfuqishem mendimin e tyre. Njehere njeriu thot dicka dhe vendos edhe iu len vendin tjereve. ketu pati shume diskutime PER e disa kunder, pikerisht te atyreve qe e kane kryer nje gje te tille... Perveē kercovarit e albit e ndonje tjetrit, disa ketu diskutojne si me armiq, e jo sikur duhet diskutuar njerezit e nje kombit!!!

Jo bre kercovari, ai ishte vetem nje ngacmim rasti, se te gjithe e dijme nga e kemi prejardhjen, ku dikush bazohet ne teorite shkencore, dikush ne ato fetare e dikush askund... Ketu mund te diskutohet per shume gjera tjera te dobishme, pa e perseritur njemijenje here, se behet fjale per humbjen e kohes gjate studimeve dhe deziorjentimin koncentrik te studentit tone, ku ashtu sikur e thane shumica e atyre qe shihet se vlejne si kualitet njohurishe, se nuk mund te shkojne krahas dashuria e studimet ne te njejten kohe. Eshte mire qe te iu leme radhen tjereve diskutues e poqese nuk ka asnje tjeter, atehere tema perciellet sikurse secila teme tjeter e hershme... kaq dhe nuk kuptohet pse behet gjithe kjo polemike refrenike!

Mbetshi me shendet!

GURI SYLAJ
11-07-05, 08:42
KERCOVARI shoki, duhet te keshe durim . Mos u ngute ne vlersime kuturru sepse Odiseu eshte nje "shkencetar" qe nuk gabon , qe ka rrespekt dhe qe ka te drejt t'i mesoj te gjithe te tjeret , aq sa din vet ,kuptohet.
Ne Psikologji , ky fenomen , njihet si EKSTRAVAGACA; ku personi ne fjale , me cdo kusht duhet te bie ne sy . Here me veshje krejt tjeter nga te tjret , me frizur , me sjellje e pse jo edhe me qendrime shkencore, s'ka gje jan ato shkence apo vetedeshire per te qene shkence.
Dhe gjithecka do te ishte ne rregull sikur te mungonin fyerjet , sikur te mungonte ndryshimin e qendrimeve ; nje dite - "o sa i mire je ti , as vete s'e din, diten tjeter , hej more a sheh mire ti , e diten e trete - po me dukesh si grua".
Kjo e tera i gjason lojes se femijve , nuk ka asgje te perbashket as me shkence , as me bashkebisedim e as me rrespekt. Por ska gje njeriu dy here behet femij ; kur lin dhe kur plaket.
Kercove, pershendetje e te gjitha te mirat. Sabri e ka SELAMETIN- thote populli.
( Ka mundesi qe edhe keto dy fjale te kene origjine nga shqipja e lashte, mbetet te shohim cka thot shkenca.

SA -BRIJE

dhe

SELA e METIT

Ijuaji Guri Sylaj. -Te lutem mos me lavdo qe neser te me shajshe.

Odise
11-07-05, 08:57
shih tash ky Guri cfare shkruan...ekstravagaca - ekstravaganca, nuk eshte bre as psikologjike, po cfare po bejme keshtu, vetem lojera fjalesh e asgje te mire... na ketu nuk jemi ne shkence, po ne Diskutime shoqerore dhe sa here qe jemi stabil, thohet se jemi, - kur devijojme ne shprehje e qendrime, atehere nuk jemi dhe ashtu sikur ndryshojme edhe marrim konkludime per njeritjetrin... pse Guri siellesh rrotull, ketu nuk ishte aspak puna dicka personalisht per ty... ani mire e ke, se une gjithmone kam menduar se ketu vlasim vllazerisht, ashtu sipas rrjedhes se mendimeve, ku nganjehere japim mendime pozitive, e nganjehere ngacmime e qortime etj., mvaret si siellemi. Tash ketu kur ti siellesh keshtu, si duhet te te themi ty, per kete perzierje vetem pluhur...?

Dihet se sikur te flasesh, ashtu edhe e meriton njeriu, e sa per te ri e te plakur (dy here femij) na nuk jemi ne ate rend, ka kohe per te, apo vetem po don te hakmerresh indirekt me epitete feminore - fol me kercovarin e veshma mua? Cfare i thone ketij gjesti vertet, feminor?
Gjithkush po kerkon vetem t'i njihet e drejta e mendimit te vet, e jo te njihet e verteta! Ben lojera feminore - sabrije e sela e meti - fjale shqipe ndoshta... ē'jane keto bre Guri?

Panopticon
11-07-05, 09:57
Eshte per te ardhur keq qe dikush si Guri (per te cilin kam respekt) i hudh emocionet nga temat tjera ne kete teme, kjo nuk i perket as burrerise e as bisedes konstruktive.

Mendoj se QELLIMI i te gjith neve duhet te jete qe te fitoje mendimi me i mire, e jo me cdo kusht mendimi yne. Fatkeqesisht perseritja e disa diskutanteve po verteton se ata me cdo kusht deshirojne qe te devijojne temen dhe te imponojne mendimet e tyre te pa bazuara askund.

Une duke lexuar ne kete teme (normalisht MINUS teksteve pa vlere) kam filluar te nderroj mendimin ne lidhje me ate se a shkojne bashke studimet dhe dashuria. Normalisht, duke ia shtuar edhe pervojat e mija si student.

Nese kemi fjalen per student me plotkuptimin e fjales (ashtu si e konceptoi autori i kesaj teme) atehere NUK shkojne se bashku edhe dashuria (lexo: erotika) edhe studimet. Perjashtimet jane te mundshme, porse ne pergjithsi keshtu eshte.

Shumica e rasteve qe i dij ne Univerzitetin tim, studentet te cilet mundohen ti mbajne te dy "shalqeinet" bashke, jane te deshtuar ne te dyjat. O eshte student qe frekuneton biblioteken, laboratoret dhe mesojtoret, o nga ana tjeter eshte student i cili frekuenton kafiterite, diskot, dhe te ngjashme.

Nese kemi fjalen per studente VETEM me diplome ne xhep, jane te mundshme te dyja.

Rasti ideal - qe te shkojne mrekullueshem te dyja, dmth edhe studimet edhe dashuria, eshte kur te dy partneret jane studente te forte e qe i japin prioritet studimeve para cdo gje tjeter, dhe per kete gje kane mirekuptim te ndersjelle. Porse ksi lloj rastesh nuk mund te gjeneralizohen, sepse i numeron me gishtat e dores se majte ne tere univerzitetin.

Juaji,

Panopticon.

Kloni
11-07-05, 10:30
Mendimi me interesant qe ka dale nga kjo teme vie nga vet autori "...kafshet dashurojne, bile shume ma sinqerte..." dhe une nuk do te behesha kafsh as per hire te studimeve, as te dashurise, as te sinqeritetit...

Me kete konstatim, vet autori, kete teme autoriale, me prepotecen e tij jologjike, e ka dhunuar kaq mbrapshte cdo menidm kundershtues dhe tema mjerisht ka nise te kundermoj si stalle!

Kaq kisha per fund!

GURI SYLAJ
11-07-05, 10:43
Panoptikon dhe Ju kKloni , keni rrespektin dhe mirekuptimin nga ana ime dhe mua, sinqerisht me vjen keq , por jo per vetevetn sa per boten intelektuale e akademike e cila mundohet te perfaqesohet dhe te mbrohet nga autori i temes. Une jam shume i sigurte se ajo eshte krejt dicka tjeter nga ajo qe n'a servohet ketu.
Ju kisha lutur te gjeni nje antare ne kete forum qe ka pas guximin te mos pajtohet me autorin e temes dhe qe nuk eshte fy ne formen me te ulte "akademike"
Ju pershendes dhe ju premtoj se nuk do t'a zgjati me kete lloj akademikllaku qe , me te vertete e kemi tepruar.
Kerkoj falje.

Dardan Shkodra
11-07-05, 10:55
Masturbuesi i kokes, gojės dhe pshtymės se vet e paska shpenzu pshtymen e qenka kthyer tani e lepin!

Se ky hajvani qe dashuron si shtazėt nuk me qudit fare.


Une thash se teresisht nuk pajtohem se nuk mund te shkojne te dyja se bashku (studmite+dashuria), sepse vetem dashuria nuk eshte ajo qe te konsumon kohe gjate studimeve, ka edhe shume gjera tjera te barazvlefshme. A do te thote se ne nuk duhet te interesohemi per asgje tjeter (duke perfshire edhe dashurine), po vetem se per studime? Une mendoj qe jo, dmth mund te interesohemi edhe per gjera tjera, e edhe dashuria ne princip nuk do te thote automatikisht student jo i mire.

te dashuren time qe sot une e takoj ne fakultet, seminar ose diku tjeter, por me rendesi e takoj gjate kohes se studimeve, nuk mendoj se pas studimeve une mund ta takoj. Pse pra te rrezikohet nje gje per tjetren?
Juaji,

Panopticon.

Stuhia
11-07-05, 12:05
Eshte per te ardhur keq qe dikush si Guri (per te cilin kam respekt) i hudh emocionet nga temat tjera ne kete teme, kjo nuk i perket as burrerise e as bisedes konstruktive.

Po si duket ja ke rrespektin Gurit e je Avokat i Odises.

Mendoj se QELLIMI i te gjith neve duhet te jete qe te fitoje mendimi me i mire, e jo me cdo kusht mendimi yne. Fatkeqesisht perseritja e disa diskutanteve po verteton se ata me cdo kusht deshirojne qe te devijojne temen dhe te imponojne mendimet e tyre te pa bazuara askund.

Me ket shprehje po tregon deshiren e autorit dhe natyrisht tenden qe mendimi i juaj te jet fitues kunder tere botes.
Diskutantet qe po perseriten te paskan rene ne sy.
Sa her je inkuadruar ne ket teme duke mbrojte mendimin tend dhe te Odises?

Une duke lexuar ne kete teme (normalisht MINUS teksteve pa vlere) kam filluar te nderroj mendimin ne lidhje me ate se a shkojne bashke studimet dhe dashuria. Normalisht, duke ia shtuar edhe pervojat e mija si student.

Dhe si duket paske vendosur edhe ti te ju kushtohesh studimeve, ku une shfrytezoj rastin te te uroj Fat.

Nese kemi fjalen per student me plotkuptimin e fjales (ashtu si e konceptoi autori i kesaj teme) atehere NUK shkojne se bashku edhe dashuria (lexo: erotika) edhe studimet. Perjashtimet jane te mundshme, porse ne pergjithsi keshtu eshte.

Athua sa te tille i gjen ne jeten reale?
Ti vet je student, sa vite ke ne studime, dhe a hiq ste shkon mendja tek fembrat a?
Ishalla nuk tho JO se ateher jam e sigurte se ti qenke Impotent me pervoje.

Shumica e rasteve qe i dij ne Univerzitetin tim, studentet te cilet mundohen ti mbajne te dy "shalqeinet" bashke, jane te deshtuar ne te dyjat. O eshte student qe frekuneton biblioteken, laboratoret dhe mesojtoret, o nga ana tjeter eshte student i cili frekuenton kafiterite, diskot, dhe te ngjashme.

Rren qofte sot e gjithe diten ky pohim i joti.
Mos na shitni "Dushk per Gogla" se jeta studentore ne Popullin Shqiptar nuk fillon me ty dhe Odisen, si student, por ka lindur para se te lindni ju dy.
Dhe mos nenqmoni rinine per pazotesi nese ju dy sjeni te zotet te mbani dy "Shalqinje" nen sjetull.

Nese kemi fjalen per studente VETEM me diplome ne xhep, jane te mundshme te dyja.
Praktika e ka treguar se per ate te shkret Diplome bahen studimet.

Rasti ideal - qe te shkojne mrekullueshem te dyja, dmth edhe studimet edhe dashuria, eshte kur te dy partneret jane studente te forte e qe i japin prioritet studimeve para cdo gje tjeter, dhe per kete gje kane mirekuptim te ndersjelle. Porse ksi lloj rastesh nuk mund te gjeneralizohen, sepse i numeron me gishtat e dores se majte ne tere univerzitetin.

Jo zoteri, raste kur dashuria pengon ne studime jan te rralla, bile studente te tille quhen Drunj ne boten studentore.
Njerez te terhjekur ne vetvete, librin para vetes.
Din te flasin per ate qe studiojne, por jo edhe per tema tjera te jetes.
Jane njerez te humbur, qe edhe kur arrijne te marrin diplomen duhet nena ose babai, ose te afermit me ja gjet nje nuse qe deshiron te rehabilitohet si nuse e nje njeriu me diplome, se natyrisht vitet me te mira kur njeriu dashuron pa paragjykime jane vitet studentore.
E nje student i tille qe ka jetuar me librin, nuk eshte me i sigurte te zgjedh vet fatin e jetes se nuk din si dashurohet.
Ose edhe kur din kalon ne dashuri Shtazore te perzier me shkence, sa qe veten e llogarit "Kafsha me fisnike" e universit.

Te tilleve edhe ty te deshiroj sukses ne dashurine Pas Studentore.

Juaji,

Panopticon.

Stuhia.

Kercovari
11-07-05, 12:07
Nuk di se si ndodhi qe Zotri Odise te thote nje gje te tille,e beri kete duke u bazuar ne te dhena shkencore,apo ishte nej gaf qe ndoshta edhe ai nuk ka dash te thote me qellime fikse qe ne te shkojme aq large dhe te marrim si pune e perkryer.Po ja,ndodhi ajo edhe qe priteshte.
Natyrisht,eshte e drejte e cdo kujt te shpreh mendimin e vete pa ia hudh barren atij tjetrit,po me sa me duket mua se ne bashkerisht kemi hape nje fronte te gjere konfrontimi ne mes veti mu per hire te asaj dashurie hyjnore qe ne disa mundohemi te mbrojme me kudo qe te shprehet ajo dashuri,duke ve ne pozite jo te lakmueshme Zotin Odise kur vot e tha"Dashuria e kafsheve eshte me hyjnore se ajo njerzore".
Me ndodhi edhe mua qe te ndjehem jo aq mire dhe te theme te drejten nje konstatim i tille me iritoj pa mase duke u mbeshtet ne fakte natyrore se dashuria mund te shprehte ne menyra te ndryshme,si joshje,shikime intriguese,buzeqeshje po edhe bukuria anise nuk eshte vendimarrese per te qene i dashuruar,nje fenomen qe u mungon kafsheve.
Po te futemi thelle ne natyren e femres coft ajo nxanese,studente apo amvise,anise ne shoqorin shqiptare dhe rrethit ku jeton tregon me shume pasivitet per te shprehur dashurine,nje shikim i vogel i saj te jep te kuptosh se ne vet ka thene:Ky do te ishte baba i mire i femis,nje enderr e cdo femre per te treguar pjellshmerin dhe dashurin e sinqert ndaj mashkullit.Po a kan kafshet te njejtat mendime dhe ndjenja?.
Jam i sigurt se edhe Zoti Odise ketu nuk ka pergjigje adekuate dhe bindese.

Se tema ka marre nje kahje tjeter edhe une jam duke dhene ate kontribut,por e shoh te udhes vertet te diskutojme kete teme pa u referuar tjetrit me akuza te drejtperdrejta.
Tema eshte e qelluar dhe per cdo lavdate,lavderimet menyra me e mire drejt suksesit si nje pasuri e madhe qe neve nuk na kushton asgje.
Mund te fitojme me shume me nje lavdate se sa me mijera qortime.
E qe eshte me me rendesi duhet te kuptojme se sekreti qendron jo ne imponimin e vullnetet vetijak,por ne menyren e imponimit.

E Zoti Odise me siguri e di se qe ka thene Napoleoni."Per te komanduar eshte e nevojshme ose me mire e domosdoshme,te kesh mesuar me pare te bindesh" Fraze mjaft e mencur qe nuk duhet nencmuar.

DEA
11-07-05, 13:46
kastri e ka fjalen, e kujt t'i duket shurdhim, ka plot tema tjera...
e per ''qe ikin nga ty'' mos e bani ate dert dhe rrini te qete, kurre nuk kam vuajte, as qe vuaj per ate ēeshtje, per te cilen po folni ju, Dea!

Ka me mijera qe ende nuk jane paraqite ne kete diskutim... bota eshte e madhe

Jo bre ti e kishe zemren nga guri. Intelektual eshte ai qe eshte i gjitheanshem, qe mund te kryej shume pune ne te njejten kohe, e ti Odise ishe i njeanshem qe boni te nderhyni dikush nga te flasesh smund te kthehesh prap ne teme,ngase se dine ku ke mbet , fatkeqsisht qe kjo eshte koka e jote qe flet e dirigjuar, sikur njeher ta ndegjoje ndjenjen, gjuhen e zemres( apo ndoshta je edhe i pandjenja ti, gjithqka e mundur) me siguri reagimet tuaja kishin me qene ndryshe. Reagimet tuaja nuk tregojne kurrefare menqurije nese e kundershton mendimin e qdo njerit ketu, ndaq shkruaj me shenja te piksimit e ndaq pa to, shkrimet e tua te kota, qe dita dites po behesh edhe me i merzitshem, e sa per qe ma kishe qit ndermend se ka edhe tema tjera , shyqyr qe te kem ty seDEM ishim kone ka shkojme .

Hajt tash, jete te gjate e te lumtur me studime, e ishalla trashegohesh :idea:

Krokodilli
11-07-05, 13:51
AI QE STUDION PER TI MBARUAR STUDIMET NE KOHE PA KOHE (QE NUK I INTERESON KOHA, 20 VITE TI KALOJ NE FAKULTET QE ZGJAT 4 VITE, AJ/AJO KA KOHE EDHE PER TE DASHURUAR DHE NUK I PENGON ASPAK)

Panopticon
11-07-05, 13:59
...i kokes, gojės dhe pshtymės se vet e paska shpenzu pshtymen e qenka kthyer tani e lepin!

Se ky .... qe dashuron si shtazėt nuk me qudit fare.


Po e mbron ne menyre fanatike titullin koshtapler. :wink:

"...." (duke e fut ne thonjeza, mesoj mjetet e pikesimit) i thone atij qe i ben qejf vetvetes, atij qe vet-lavderohet. Prandaj, KETE EPITET MBAJE TI, dhe mund ta mbash edhe si nofke alternative, ne rregull eshte sepse te shkon.

"Shpenzimi" dhe "lepirja" e peshtymes nuk duhen te behen ne rastin kur jep fjale, bese, premtim, amanet. E jo ne raste kur duhet te permirsohet njeriu. Nese nje njeri nuk ndryshon ne mendime, ai edhe KURRE nuk mundet te permirsohet, perkundrazi futet ne balte dhe nuk mund te dale kurre si gomari. Une nuk dua te jem gomar, prandaj e kam te lehte te ndryshoj mendimin nese shoh se dikush ka te drejte. Ti nese me kokefortesi nuk do te ndryshohesh, mund ta marresh edhe epitetin e M....

Meqenese nuk je i denje ne ASNJE teme te flasesh si duhet, mirresh vetem me etiketime, pergojime, sharje, fyerje. TURP nga ana juaj.

Panopticon.

Panopticon
11-07-05, 14:02
Stuhia,

Lexoje edhe nje here tekstin tim e e kupton ma mire.

Pan.

Lilonius
11-07-05, 14:15
Vajza, Djelmosha,

Dashuria (ne kuptim te plote te fjlaes) dhe studimet shkojne se bashku. normal ndonjehere mund ta pengojne njera tjetren, por shpesh here edhe ndihmojne.

"Dashuria" (ne thojza, dmth vetem cfryrja sexuale, ndrrimi i partnereve etj etj....). me studime nuk shkojne....

Kastri
11-07-05, 17:48
kastri, i kastrioteve - lere anash ate origjinen e njeriut, ti a po sheh cilen foto e qiti ai shoku para e cilen mbas :o - po na trego ti, a shkojne krahas ne te njejten kohe dashuria e provimet, per nje student? A ma mire eshte si student, te shkosh ne provime i pergatitur fort, i koncentruar fort - apo me dashnore perkrahu a permendsh?

ēka thua ti kastri i kastrioteve!

..................................
..................................

Pershendetje

Odise pergjigjeja ime eshte JO edhe JO,por nese dome te genjejme veten themi nje po te vogel.

Me nderime i nderuare.

Odise
11-07-05, 18:33
ka shume rendesi mjeshtria e te folurit, te shkruarit ketu, por everteta qendron se duhet te merren ne progjinal theniet e secilit nese dojme te analizojme, e jo vetem hop e permendsh se keshtu e ashtu tha ai/ajo. psh. kercovari merr ne thojza ''dashuria e kafsheve eshte me hyjnore se ajo e njerezve'' - askush nuk e ka thene keshtu, por rilexoji shkrimet ne origjinal dhe bjeri ketu te paprekura edhe analizoji!

panopticion, kastri, lilonius etj, te tille jane krejt ne rregull, te kjarte, real, mednime te lira te verteta cfare ua thot zemra e mendja - por, disa si stuhia, edhe tash Dea, sikur nxierrin dhjame nga pleshti, duke mos patur asgje konkrete te thone, vetem loje fjalesh rotull. Kjo nuk eshte mire per nje diskutues, bile ne nje moshe edhe te thyer...

Vertet, disa pergojojne edhe ne tema tjera, atje ku nuk eshte prezent nje diskutues per te cilin as qe ka nevoje te flitet - por te flitet per temen ne fjale!

Gentiani
11-07-05, 18:38
Mendoj se QELLIMI i te gjith neve duhet te jete qe te fitoje mendimi me i mire, e jo me cdo kusht mendimi yne. Fatkeqesisht perseritja e disa diskutanteve po verteton se ata me cdo kusht deshirojne qe te devijojne temen dhe te imponojne mendimet e tyre te pa bazuara askund.

Une duke lexuar ne kete teme (normalisht MINUS teksteve pa vlere) kam filluar te nderroj mendimin ne lidhje me ate se a shkojne bashke studimet dhe dashuria. Normalisht, duke ia shtuar edhe pervojat e mija si student.

Nese kemi fjalen per student me plotkuptimin e fjales (ashtu si e konceptoi autori i kesaj teme) atehere NUK shkojne se bashku edhe dashuria (lexo: erotika) edhe studimet. Perjashtimet jane te mundshme, porse ne pergjithsi keshtu eshte.

Shumica e rasteve qe i dij ne Univerzitetin tim, studentet te cilet mundohen ti mbajne te dy "shalqeinet" bashke, jane te deshtuar ne te dyjat. O eshte student qe frekuneton biblioteken, laboratoret dhe mesojtoret, o nga ana tjeter eshte student i cili frekuenton kafiterite, diskot, dhe te ngjashme.

Nese kemi fjalen per studente VETEM me diplome ne xhep, jane te mundshme te dyja.

Rasti ideal - qe te shkojne mrekullueshem te dyja, dmth edhe studimet edhe dashuria, eshte kur te dy partneret jane studente te forte e qe i japin prioritet studimeve para cdo gje tjeter, dhe per kete gje kane mirekuptim te ndersjelle. Porse ksi lloj rastesh nuk mund te gjeneralizohen, sepse i numeron me gishtat e dores se majte ne tere univerzitetin.

Juaji,

Panopticon.

Pajtohem plotėsisht me mendimin e Panopticon.

Dardan Shkodra
11-07-05, 20:53
He moj e nderuara Panoptikon, thua se dikush ofendoka, e fjala jote nuk qenka ofenduese, kur i thua dikujt prosllav e sllav, mos e flliq emrin, pse mendon ndryshe nga ty, apo forumist tė fėlliqur, apo kalo, etj. , keto nuk qenkan ofendime e me keto paske prit me tė thur lėvdata, jo jo qka e mbjell e korr, kur tja hajsh dikujt pulen lidhe tėnden pėr kembe.
Fjalėt mė te shpeshta qe dalin nga goja jote janė pshtyma, flliqt, flliq, kalo, deplasime etj. , dhe ne baz tė kėtyre shprehjeve tuaja kam formuar bindje se je i mbaruar nga flliqsira, pshtyma e ndonjė material tjeter ndimės si njė kaēamak shtrigash, e ter kohen po pėrzien kesi materiali.

(kaēamak shtrigash- zihet e perzihet ..ut, lesh, thonj, zihet e perzihet mir e ka fundi mos me u ngjit duhet urinuar nė te).Po e mbron ne menyre fanatike titullin koshtapler. :wink:

"...." (duke e fut ne thonjeza, mesoj mjetet e pikesimit) i thone atij qe i ben qejf vetvetes, atij qe vet-lavderohet.

Panopticon.

Nuk kam idenė qfar do te thot kjo fjalė koshtapler dhe ėshtė hera e tretė qe kėrkoj sqarim, pasi qe unė nuk mirrem me ketė shkencė qe studjoke ty.

Qka fute nė thonjėza, emrin tend apo, kete e kam ditur ka kohė.
Po a sme thua mjetet e pikėsimit qe me paske dhėnė ligjėratė e dashke tė mė mesosh, gjė te cilėn nuk e kam kėrkuar prej teje, qka jan keto mjete, andej kah ana ime mjete ju thojnė haleteve e ka shum lloje haletesh.

E sa i perket vet-lavdimit, po ta perseris edhe njėherė si ti je ai qe lavdohet dhe se KE PREKUR BUTĖ BUTĖ BUTĖ.

Sa i perket dashurisė pasi qe asht perzi puna po e sjelli njė balotazh e kush e merr vesh le te merr e kush nuk don me marr vesh le te genjen vetėn ose le te shkon e te hap kete temė tek feja, por as feja nuk lejon me vujt trupi, por djalit si tė bahet per grua ja bjen fisniken ne shpi mos me ba zina.
Nė fillim tė vitit 2005 dolen rezultatet e anketės sė njė studimi tė shumėpritur ose bilanci i seksit global pėr vitin 2004. Kėsaj radhe shifrat janė befasuese: afro 380 mijė persona kanė marrė pjesė nė kėtė anketė, mė e madhja qė ekziston nė nivel botėror pėr sjelljet dhe zakonet seksuale tė burrave dhe grave.

Monopolin e kėtij kėrkimi e ka tashmė prej disa vjetėsh kompania shumėkombėshe e prodhimit tė kontraceptivėve mashkullorė, “Durex”.

Mosha e raportit tė parė seksual llogaritet rreth 18 vjeē (saktėsisht 17,7)

Genjeni vetėn se nuk duhet bė dashuri, por secilit ja kanda edhe nuk ka shans mos me provu, me pėrjashtim te far sterili apo impotenti.


Dani

Psikologu
11-07-05, 21:00
Te nderuar/a!

me duhet edhe njehere te shkruaj mendimin tim rreth kesaj teme , edhe pse cdo kush e shpreh mendimin e vete te lire.
Nuk dua te analizoj mendimet e ketij ose atij , por ne fakt , dashuria dhe jeta , dashuria dhe studimet , dashuria dhe vorferia , jane te lidhura njera me tjeteren.
Nuk e shof te arsyeshme qe dashuria te jete penges per studime te cilit do lloji te jene , kemi raste kur njeriu ka studiuar edhe i martuar , ka marre edhe qmimin Nobel kur ka qene i martuar , atehere pra si ndodhi kjo.
Studi met nuk harrohen as nuk humbin vleren nese kan nje dashuri afer vetit , kjo per mendimin tim nuk ndodhe aspak , por kur themi dashuri , duhet te dijm se cilin lloje te dashuris po flasim , ate reale , tranzitive , seksuale apo cilen.
Dashuria eshte dashuri , nuk ka dashuri vetem per seks , nuk ka dashuri vetem per tranzit te jetes , por ka dashuri reale per jeten dhe nese kjo ndodhe , atehere kjo jep vullnet per mesim jete dhe analize dhe karrier.
Te mos harrojm edhe ligjin e Abraham Maslow per 5 shkallet e jetes , gje e cila as sot e kesaj dite nuk mundi te mposhtet aspak.
Ne keto shkalle hyjn disa kushte te jetes normale te njeriut , si dashuria , ekonomia , agreziviteti , defrimi dhe seksi.
Kali i pa tredhun nuk eshte gjitur ne kerr (kerkoj falje per kete shprehje) por ne fakt , siq e ceka edhe me par njeriu mundet te kyej cdo lloje shkollimi , por sa ka arritur tek njerezia ,dashuria dhe nderi .
Diploma nuk e bene aspak nje njeri te perkryer totalisht , por njeriu krijohet dhe frymezohet nga dashuria, fjala , respekti dhe sinqeriteti.
Sinqeriteti ne dashuri , sinqeriteti ne jete dhe ne horizontet e ndryshme te jetes jo vetem qe krijon nje te ditur , por krijon edhe te ditur , te respektuar dhe te vlersuar.
Dashuria dhe studimi mund te shkojn bashke dhe kan shkuar dhe do te shkojn , sepse butesia e zemres e krijon edhe shpirtin dhe psiqiken e bute dhe te shendosh.

GURI SYLAJ
11-07-05, 21:25
Zotni. Psikolog, detyrimisht me duhet te ju falenderoj per nje "ulje te topit ne fushe " dhe nje shkrim te shkurter por shume domethenes dhe cilesor per temen ne fjale.

Guri Sylaj

Odise
11-07-05, 21:44
psikolog, vetem rilexoje mendimin tend sa je koshient per ate qe shkruan ketu: ''Studi met nuk harrohen as nuk humbin vleren nese kan nje dashuri afer vetit , kjo per mendimin tim nuk ndodhe aspak , por kur themi dashuri , duhet te dijm se cilin lloje te dashuris po flasim , ate reale , tranzitive , seksuale apo cilen. ''

Sikur nuk po e din ti, se per cilen dashuri eshte fjala! :wink:


Ti pa ngurrim thekson edhe anomali mendimi: ''...kemi raste kur njeriu ka studiuar edhe i martuar , ka marre edhe qmimin Nobel kur ka qene i martuar , atehere pra si ndodhi kjo. ''

nje psikolog, shprehet keshtu? :?: e cili student shqiptar, na paska qene ai, qe na paska marre edhe ēmimin Nobel (kur paska qene i martuar:)(!)

po mendime ke dhene se jo mahi!

Kercovari
11-07-05, 22:02
Odise i nderuar
Lirisht mund te them se u takon torta e apsulutizmit,keni ra pre e Altruizmit Egoist.
Ishte fjale e fundit ne kete teme per mua.

laliloli
11-07-05, 22:13
Psikologu i nderuar mendoj se me kete shkrim i ke dhene vule te madhe kesaj teme.Kush eshte ai njeri qe do ta "dhunoje" veten e tij dhe te mos e perqafoj dashurine, pa marre parasysh kur ajo vie ,kur studijon apo punon..........

Odise
11-07-05, 22:38
lali, psiko, guri, dea, dardi, kercovari e ndonje si ju... i keni kryer ju provimet e Qershorit, 05?

Hapa temen te bisedoj me studentet, e jo me kesi anomalishe!

Ndoshta ju lejon ndergjegja, perseri te vazhdoni...

studentet e kane fjalen e jo ju!

GURI SYLAJ
11-07-05, 22:45
Cka eshte fjala anomali- se nuk po e kuptoj , eshte urim qe ne te heshtim, apo eshte dicka qe ka te beje me dashurine????????????????

Ju falemnderit per nje pergjegje, por mundesisht miqesore.

Ijuaji Guri Sylaj

Panopticon
11-07-05, 22:48
Me lehte me e binde nje AHMAK se nje koshtapler.

(Per te tjeret) Mendoj se nuk eshte imperativ qe nga kjo teme te nxjerrim konkluzione, qe me duket nje gje e pamundshme ne keto laramani mendimesh.

Me rendesi mos te marrim model nga koshtapleri dhe ata si ai, qe: (1) nuk pergjigjen ne ate per te cilen pyeten, (2) nuk dijne tjeter pos te fyejne, ofendojne, e ME KETE FYEJNE VETEN dhe oxhakun e tyre dhe (3) devijojne nga tema.

Fjalen "koshtapler" mund tia tregoj cdokujt i cili eshte i interesuar, pervec atij qe eshte koshtapleri, sepse atij i kam thene se le ta shohe vetveten dhe jep definicionin me te mire. Per kete fjale ka mbi 16 definicione, i tij do te zgjedhet me i miri nese e formulon definicionin duke e analizuar vetveten.

Panopticon.

Kloni
11-07-05, 22:53
O zot, boll more ma, Odise!

E kuptuam dhe po ta pranojnome qe ke mbaruar studime shume te sukseshme pa dashuri, prandaj te mungon edhe sot e gjithe diten jo vetem dashuria...

Suksese!


P.S.

Me studente shko e hap tema ne anfiteater ose ne kabinete!

Zoti t'meremetofte!

Murgesha
11-07-05, 23:27
lali, psiko, guri, dea, dardi, kercovari e ndonje si ju... i keni kryer ju provimet e Qershorit, 05?

Hapa temen te bisedoj me studentet, e jo me kesi anomalishe!

Ndoshta ju lejon ndergjegja, perseri te vazhdoni...

studentet e kane fjalen e jo ju!


Kėrkova shumė deri sa e gjeta.
Urdhėro e shko i veti.
Forum kryesisht studentor.
http://www.thefirebean.com/portal/index.php

Bile ban mirė tė vijshė e tė na tregojsh edhe neve se ēfarė pėrgjigje po merr atje.

Odise
11-07-05, 23:47
panopticon, studentet me vlera si ju, i duhen kombit dhe te gjithe ata qe kane afinitete te tilla, jane krenaria kombetare! kete ta them pa asnje dyshim, jo sa vetem te te japi kurajo, por qe them realitetin! kete e deshojne shkrimet tuaja, si student i mirefillte, e cilesdo lami shekncore qe jeni!

Realiteti yne i sotem, tregon kjarte per gjendjen ne te cilen ndodhet sudenti yne shqiptar. Gati gjate dy dekadave te shkuara (1980-2000), studentet ishin shpirti i demostratave kunder roberise shekullore dhe njeherit edhe shpirti i luftes ēlirimtare edhe njeherit shpirti zedhenes i njohjes se ēeshjtes shqiptare, me boten politike e diplomatike! Studenti shqiptar, ishte dhe eshte shpirti i bashkimit te kombit, i lidhjeve koherente ne mes trevave shqiptare ballkanike - ishte dhe eshte ai sakrifikuesi i denje - per nje ēlirim kombetar (pa anuar ne provincializmin e tij), por duke e marre ne parim - zgjidhjen e ēeshtjes kombetare! Gjate ketyre dy dekadave te shkuara, studenti yne, edhepse me mungesa e zbrastira studimesh, per shkaqe lufterash ēlirimtare - perseri, ai qe iu perkushtua studimit sinqerisht, reflekton: siguri, vendosmeri, vigjilence, mosperkulje para veshtiresive e kunderthenieve, ai qe ka shpirtin kombetar, ku zemra i rrahe me pulesin e atdheut mbareshqiptar! Kjo ka rendesi primare!

Te kemi sa ma shume student si: panopticon, krokodilli, ana, kastri, e te tjere te tille - Ardhmeria pritet e Ndritshme!


Odise

Dardan Shkodra
12-07-05, 00:12
E ka shpenzuar pėshtymen masturbuesi i trunit dhe i pshtymės e tani mirret me AHMAKIZĖM e HOSHTAPLERIZĖM, ku sipas te gjitha gjasave para afatit do tė diplomoj ne te dy lemit.

Unė nuk jam labil, nuk jam prej atyre qka e pshtyjnė e lėpijnė, e as AHMAK e hoshtapler, hajt mirru me klientin, se si po shifet me i pjekur klienti se ti qe ke ardh si zėdhėnės i tij dhe me qellim tė komprometosh njė vajzė.
av av av

Panopticon. http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4947&postdays=0&postorder=asc&start=60


Ti je ai i pari qe ke fillue me leh e me ofendu dhe ke ardh me qellim te caktuar pėr tė krijuar kaos ketu ne ketė mes, pikėsėpari e fillove betejen me njė vajzė e pastaj me secilin diskutues duke u prezantuar se je dikush, se ke prekur lartė e BUTĖ, por si duket ende nuk e ke pa se te ka has sharra nė gozhdė. Kan kaluar kendej edhe ma hamshor se ti por jan kastruar jan fut nė laver.

Ti mednon se fyerjet tua nuk kan pesh dhe ti paske te drejtė tė ofendosh apo.

Pse po genjen se nuk pergjegjen, te gjithė jan pergjigjur por ju dy monstruma doni te pergjigjemi si doni ju, ka ikur diktatura.

Edhe fjalėn hoshtapler e di mirė prej dites qe ke hy ti ne ketė forum dhe ne shkrimin e parė je prezentu si avokat i… e kam pa qartė, por kerkoja qe tė japesh definicion.

Stuhia
12-07-05, 01:01
panopticon, studentet me vlera si ju, i duhen kombit dhe te gjithe ata qe kane afinitete te tilla, jane krenaria kombetare! kete ta them pa asnje dyshim, jo sa vetem te te japi kurajo, por qe them realitetin! kete e deshojne shkrimet tuaja, si student i mirefillte, e cilesdo lami shekncore qe jeni!

Realiteti yne i sotem, tregon kjarte per gjendjen ne te cilen ndodhet sudenti yne shqiptar. Gati gjate dy dekadave te shkuara (1980-2000), studentet ishin shpirti i demostratave kunder roberise shekullore dhe njeherit edhe shpirti i luftes ēlirimtare edhe njeherit shpirti zedhenes i njohjes se ēeshjtes shqiptare, me boten politike e diplomatike! Studenti shqiptar, ishte dhe eshte shpirti i bashkimit te kombit, i lidhjeve koherente ne mes trevave shqiptare ballkanike - ishte dhe eshte ai sakrifikuesi i denje - per nje ēlirim kombetar (pa anuar ne provincializmin e tij), por duke e marre ne parim - zgjidhjen e ēeshtjes kombetare! Gjate ketyre dy dekadave te shkuara, studenti yne, edhepse me mungesa e zbrastira studimesh, per shkaqe lufterash ēlirimtare - perseri, ai qe iu perkushtua studimit sinqerisht, reflekton: siguri, vendosmeri, vigjilence, mosperkulje para veshtiresive e kunderthenieve, ai qe ka shpirtin kombetar, ku zemra i rrahe me pulesin e atdheut mbareshqiptar! Kjo ka rendesi primare!

Te kemi sa ma shume student si: panopticon, krokodilli, ana, kastri, e te tjere te tille - Ardhmeria pritet e Ndritshme!


Odise

Haj medet po e shtire don me na dal kjo dashni studentore.
Tani na u perzi edhe me patriotizmin e studenteve.
Pas Dashnise Hyjnore, tani ne rradhe e kemi edhe dashnin Patriotike.

Tani po rri me vesh ne krah, kur te na dal ne ket teme edhe dashnia e Leshit Studentor.

Hajt me te mira se u kenaqem. :lol: :lol:

Stuhia!

Odise
12-07-05, 04:01
po pra njihen studentet e mirefillte, si jo!

ate tjetren dashuri hiqe vet, mos pritofsh!

IceGirl
12-07-05, 05:05
Nuk do te ceku shume, po e shohe qe ketu qenka bere e tepert.

Vetem dua te i marre shembull disa nga familja ime.

Vellau im u dashurua ne nje vajze kur filloi studimet e mjekesise.
Qe te dyte perfunduan studimet me dhjeteshe per bukuri.
Gjithashtu dhe te specializuar dhe sot te permendur si mjeke me te mire.

Po ashtu dhe motra perfundoi vitin e fundit te mjekesise e martuar.

Gjithashtu dhe motra tjeter e martuar perfundoi fakultetin e Kimi-Fizikes.


Dua te them qe vetem pse disa nuk mund te koncentrohen ne gjera tjera
per veq studimeve,nuk do te thote qe askush tjeter nuk mundet.
Dashuria nuk mund te jet pengese ne studime,
nese vertet doni te studioni.

GURI SYLAJ
12-07-05, 06:38
Dashuri Studentore,

Dashuri Animale,

Dashuri Patriotike...........

Nje kontribut i mirefillte per lexikun e sotem te Gjuhes Shqipe.

Pasqyra eshte mjeti me i mire per te shpetu prej te keqes( djallit) sepse ai nuk ka guxim t'a shoh veteveten dhe ike. Eshte mire qe se cili ,se paku njehere ne dite te dal para saje , te shoh veteveten e mandej t'i shoh te tjeret por ama ne sy .

Guri Sylaj

Panopticon
12-07-05, 10:27
KALO Shkodra.

Pan.

Lilonius
12-07-05, 11:06
une e shpreha mendimin tim shkurt ne kete teme por po e shoh se ktu te gjitha permenden e me se paku tema e dhene per kete dua pak me gjeresisht ta elaboroj mendimin dhe njeherit ti rikujtoj forumistet per cfar flitet ketu.

po ju flas personalisht:

jam i dashurura dhe kaloj me te dashuren 3 vjet e gjysme, dmth pak para se te nisem ne fak.

te dy jemi student te mire dhe mendoj se do ti kryme studimet me afat. ka pasur raste kur kjo lidhje na ka penguar por, me shume ka raste kur na ka ndihmuar (sidomos kur njeri prej neve ishte i deshpruar per ndonje gje)...


rast i disa 'shokve':

ata qe deshirojn vetem te kene vajza pran tyre, shpesh zhyten ne avantura pa fund (njoh shume raste te tilla) dhe harrojne se per cfar aresye kan ardhur ne fakulltet...


ne fund personalisht preferoj ekuacionin: FAKULTETI = STUDIM + DASHURI, sepse tek une ka pasur sukses (ndoshta ne raste tjera nuk funksionon)


pershendetje per gjith forumistet...

Lina_pr
12-07-05, 12:53
Pershendetje
Nuk lexova shkrimin e asnjerit nga njerezit ketu sepse nuk desha te kem ndikim
Sa a mund te kete edhe dashuri edhe mesim ne te njejten kohe mendoj qe pergjigjja eshte po
Une per vete ne vitin e dyte ne fakultet kam filluar te dal me nje djal dhe ne fillim kjo gje me pengonte edhe per mesim pasi qe isha mesuar vetem me libra dhe dalje jo shume te shpeshta,por me vone cdo gje u stabilizua une tani kame kohe per te dashurin time per studime plus edhe punoj 20 ore ne jave ne nje shkoll fillore,me perpjekje mundet cdo kush edhe pse deri ta te adaptohet eshte pak veshtir.

Respekt per te gjithe pasi qe edhe jam antare qe posa u regjistrova dhe ky eshte postimi ime i pare.

arbias
12-07-05, 15:18
Njeri ka nevoj per studime, Por edhe studimet kan nevoj per dashuri.

:shock: Njeri nuk mund te dashurohet pa studju dashurin. :shock:

:oops: Sikurse dashurija nuk vjen pa njeri,aq studimet pa dashuri. :wink:

laliloli
12-07-05, 16:34
lali, psiko, guri, dea, dardi, kercovari e ndonje si ju... i keni kryer ju provimet e Qershorit, 05?

Hapa temen te bisedoj me studentet, e jo me kesi anomalishe!

Ndoshta ju lejon ndergjegja, perseri te vazhdoni...

studentet e kane fjalen e jo ju!

Eshtė pėr tė ardhur keq,po turpėrohem-sinqerisht po turpėrohem kur dėgjoj kėso fjalė ofenduese nga nje "intelektual" me dy diploma ne gjep,drejtuar atyre vetem e vetem pse mendojne ndryshe nga ai.
NUk ke lene shprehje pa perdorur Odise :kokėzbrazėt,dashurine e kafshėve e ke qmuar me shume se tė njerezve,njerezit i ke quajtur kafshe,vetem e vetem per te arritur qellimin tend.Kjo teme eshte hapur pėr te shprehur mendimet secili e jo per te imponuar mendime me ēdo kusht,siq po veproni ju.Me te vertet eshte per tu befasuar .Mua nuk me lane kushtet ekonomike per te kryer studimet dhe kam vetem nje diplome te shkolles se mesme.U binda se diploma nuk qenka edhe shume me vlere,pėr tė cilėn kamė ėndėrruar shumė.
DO ti pėrgjigjem edhe Panopticonit( zėdhenėsit tė Odises) dhe per mua kjo teme ėshtė e mbyllur,vetem nėse dikush merret me mua.

neki76
12-07-05, 17:04
:oops: Dashuria dhe studimet ne te njejten kohe mund te shkojne , por nese nuk eshte dashuria e pare, po nese eshte e para nuk do te bie ndermend as ne cilin fakultet jeni, kurse e dyta eshte me e lehte.

laliloli
12-07-05, 17:09
Me lehte me e binde nje AHMAK se nje koshtapler.

(Per te tjeret) Mendoj se nuk eshte imperativ qe nga kjo teme te nxjerrim konkluzione, qe me duket nje gje e pamundshme ne keto laramani mendimesh.

Me rendesi mos te marrim model nga koshtapleri dhe ata si ai, qe: (1) nuk pergjigjen ne ate per te cilen pyeten, (2) nuk dijne tjeter pos te fyejne, ofendojne, e ME KETE FYEJNE VETEN dhe oxhakun e tyre dhe (3) devijojne nga tema.

Fjalen "koshtapler" mund tia tregoj cdokujt i cili eshte i interesuar, pervec atij qe eshte koshtapleri, sepse atij i kam thene se le ta shohe vetveten dhe jep definicionin me te mire. Per kete fjale ka mbi 16 definicione, i tij do te zgjedhet me i miri nese e formulon definicionin duke e analizuar vetveten.

Panopticon.
Asnje teme nuk hapet per te nxjerrur konkluzione e per te marre vendime ,sepse ketu mendoj qe vetem diskutohet dhe shprehen mendimet
Permend ofendimet ,ndersa ju i beni ato,duke perdorur fjale poshteruese si amak e te ngjajshme.

Murgesha
12-07-05, 17:39
Spo di bre a ban me fol edhe diēka nė kėtė temė??
Po hajt se s`bahet nami.

Kam burrin student nė vitin e -III- tė studimeve :oops: , dhe atė nė gjuhėn Daneze, ku dy vitet e para i ka kryer me sukses tė plotė.
Spo e di ndoshta kemi qėlluar fenomen, u dashuruam nė studime nė Kosovė, dhe i pėrfunduam atje studimet pa e humbur asnjė vit.
Unė pėr shkaqe shėndetėsore nuk munda tė marr edhe kėtu njė diplomė, por ai duke e parė se e vetmja punė pa diplomė kėtu ėshtė puna e Pastruesit, ju rrek edhe njėherė studimeve.
Jo vetėm qė mė ka mua grua, por kemi edhe tre fėmijė, pėr tė cilėt kujdesemi njėsoj si unė si ai, dhe deri mė tani kurrfarrė pengese nė jetėn tonė familjare, nuk kanė shkaktuar studimet e tija.

Hajt mirė mbetshi.

Murgesha!

Kodra
12-07-05, 21:57
*********
*********
*********

Ju pėrshėndes tė gjithve,qofshi tė dashuruar apo jo.

Unė po filloj pak ndryshe.Njeriu i ka tė gjitha aftėsit,mirėpo njeriu nuk ka koncpet sesi kėto aftėsi ti shfrytėzoj nė atė mėnyrė, qė tė gjitha situatat ,ti pėrballoj nė tė njėjtėn kohė.

Nuk e di a e dini,por Truri i njeriut nuk shfrytėzohet,nuk hyn nė funksion ,as 3%.

Po tė hynte nė funksion 100%, do tė shihnim ēka po ndodh nė Kosovė apo kudoqoft,pa televizor.

Pėr shkak se kjo situatė e hyrjes sė trurit nė funksion vetėm 3 %, ėshtė pėr fat tė keq te tė gjithė ne,them me plotėvetėdije se:

Sukseset nė njė lėmi do tė mungojn,nėse fillon njeriu me njė lėmi tjetėr e kėtu rasti konkret i temės,me dashuri-e cila kur tė fillon,mund ti hudh tė gjitha lėmit tjera poshtė.

Odise ka cekur shumė mirė,qė studimet, nuk do tė kryhen me kohė tė caktuar nėse fillon dashuria.

Ne mund tė themi ēka tė dojm,mund t`ia bėjmė vetes Verė,mirėpo suksesi i formuluar qė tė arrihet brenda 5 viteve, do tė ngulfatet sė paku nė 7 vite.

Odise e ka cekur gjithashtu,se janė raste tė rralla ,ato tė cilat arrijn suksesin me kohė.

Me shpresė, se truri ynė, do tė hyn nė funksion me pėrqindje mė tė madhe,ju lė tė pėrshėndetur, tė gjithve.

Kodra

Vetima
23-08-05, 00:10
Veshtri!!!
Te perfundojshe studime te shkelqyeshme dhe te jesh i/e dashuruar ne te njejten kohe eshte e veshtire.
Vetima!

halla e madhe
23-08-05, 14:40
Veshtri!!!
Te perfundojshe studime te shkelqyeshme dhe te jesh i/e dashuruar ne te njejten kohe eshte e veshtire.
Vetima!

Fantom i Odises qenka ngjalle :wink:

GURI SYLAJ
23-08-05, 18:04
Oj Halle , ndoshta nuk eshte fantom por eshte vete hija e tij.

halla e madhe
23-08-05, 18:19
Oj Halle , ndoshta nuk eshte fantom por eshte vete hija e tij.

E paskem sose ta bejme vetime e murmerime tash e tutje :wink:

Kercovari
23-08-05, 18:30
Oj Halle , ndoshta nuk eshte fantom por eshte vete hija e tij.

E paskem sose ta bejme vetime e murmerime tash e tutje :wink:
:lol: :lol: Kadal halle se rrefeja nuk i godet hithrat. :lol: :lol: :lol:

Vetima
23-08-05, 23:02
Nuk e di perse paski kap shkrimin tim si "FANTOM" apo "HIJE" te dikujt ? une thjesht kam shpreh mendimin tim dhe sjma FANTOM as HIJE e askujt.
Une shkrujta ate se qka eshte dhe qka e perjetoj une dhe rina brez pas brezi, une as ne gjenraten time e as nga gjenerat e me parshme akoma nuk takova dikend qe po shkone me studime te shkelquera dhe dashuri ne te njeten kohe, ku as nga gjenerat e me parshme nuk ndegjova dikend qe me tha nje gje te tille.

Me respekt.
Vetima!

Gentiani
24-08-05, 19:41
Oj Halle , ndoshta nuk eshte fantom por eshte vete hija e tij.

E paskem sose ta bejme vetime e murmerime tash e tutje :wink:
:lol: :lol: Kadal halle se rrefeja nuk i godet hithrat. :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

halla e madhe, GURI SYLAJ e Kėrēovari mė duhet tė ju shkruaj se e keni me hamendje, por njė ėshtė e sigurtė qė Vetima, ėshtė diskutues/e tjetėr dhe nuk mundemi apriori ti referohemi, nėse shkrimi ose mendimi i dikujt korrespondon rastėsisht ose ėshtė shkrim dhe mendim i secilit nga ne, i cili pėrkrah shkrimin e njė diskutuesi tjetėr dhe tė jetė "fantom" ose "hija" e dikujt.

Kjo temė ėshtė e vėrtetė qė ka qenė fushėbetejė mendimesh e shkrimesh, por megjithėate mendoj se ėshtė e drejtė e secilit nga ne, tė shkruaj nė mėnyrėn qė ai mendon. Shembull unė pajtohem dhe ndaj mendimin e diskutuesit/eses Vetima, sikur qė kam ndarė mendimin edhe me Odise.

Sė fundit kėto mendime nuk janė obligative dhe nuk e detyrojnė askėnd, qė tė dashurohet ose mos dashurohet gjatė studimeve e nė anėn tjetėr vehtė mosha kur i rreket njeriu studimeve, mendoj se ėshtė moshė ku secili ėshtė mjaft i pjekur tė gjykojė pėr veprimet e tija.

GURI SYLAJ
24-08-05, 23:01
Gentiani - keni plotesish te drejte dhe une kerkoj falje por mendimi im ne kete rast nuk kishte te bente aspak me persona te caktuar por vetem me ngjajshmerin ne te menduar e shkruar dhe thash me vete nuk i dihet rastesisht - rasti eshte mbreti i botes.

Me nderime Guri Sylaj