PDA

View Full Version : Komentet dhe Vlera Diskutuese


Naki
02-07-05, 14:38
Duke analizuar postimet dhe debatet nė tema tė ndryshme,vrehet njė frymė e re e komunikimit njė pasurim i mirėfilltė dhe njė gjallėri.
Ka edhe diqka ēė bije nė ndeshje me shumicen e debatuesėve,andajė ēėllimi i kėsaj teme ėshtė tė debatojmė se si tė rriten vlerat diskutuese.

Ēka duhet sipas jushė postuesi tė ketė parasysh gjatė debatimit tė njė teme.

Me nderime Naki

Stuhia
02-07-05, 14:53
Pikerisht nje tem te tille e kisha ndermend te hapja Naki.

Po verehet nje tendence nga disa diskutues qe te imponojne shkrimet dhe mendimet e anetareve.
Tek feja nuk pse te hyjsh se po e the mendimin tend atyre qe sju pelqen te vershojne me fyrje e sharje nga me te ndryshmet, ku nuk kursehen as kercnime te ndryshme ne privat.
Atje po mbizoterojn ekstremistet fetare nga te gjitha fete.
Tek politika dalin disa qe nuk komunikojne rreth mendimeve te lira, por te imponojne te mendojsh sikur ata.
Koheve te fundit Diskutimet shoqerore jane uzurpuar nga diskutues qe nuk te lejojne te shprehesh as mendimin me te vogel pa tu kundervene.
Kjo nuk qon ne stabilizim te shkrimeve ne forume, por qon ne perpjekje per te dominuar.
Per te mos ju mbet borgj lexuesve:
Tek Feja ekstremistet nuk lejojn askend te lakoj aty pari pa u munduar te ja mveshin bindjet e veta fetare.
Tek politika jan disa qe dojne me qdo kusht ti shesin mendimet e tyre si te vetmet te verteta dhe dobi prurese per kombin shqiptar.

Diskutimet shoqerore bashke me nenforumin Gjuha Shqipe e ka uzurpuar i famshmi Odise i cili nen masken e nje edukatori nuk po arrin ta kuptoj veten se ka fituar titullin e diktatorit te mendimeve te lira.
Shpresoj se mbrenda nje kohe te shkurte keto gjera te tejkalohen dhe forumi te vazhdoje te jet i dashur per anetare qe duan te diskutojne dhe te kalojne kohe te lire ketu.
Perndryshe duke ju falenderuar te tilleve qe ceka me lart ky forum se shpejti do te mbetet ne duar te uzurpatorve, pa anetare qe duan te debatojne ne tema te ndryshme.
Dhashte zoti e po shpetoj kesaj here pa mu versulur nga te gjitha anet, per fjalet qe thash ketu.

Peace!

Panopticon
02-07-05, 14:54
Naki,

Tema interesante. Po te lutem definoje cka eshte per ty VLERE DEBATUESE?

Panopticon.

Murgesha
02-07-05, 14:59
Naki tė pėrshėndes pėr hapjen e njė teme tė tillė.

Mendimi im ėshtė se tė flitet pėr Vlera Diskutuese sė pari duhet tė kemi njė definim tė plotė pėr Vlerėn Diskutuese e cila fatkeqėsisht ka kaluar nė nėn vlerė.
Mė duket se ka ardhė koha qė shumė seriozisht duhet tė mirremi me edukimin e njėri tjetrit nė veqanti.
Ti lihet e lirė e drejta e secilit qė jep mendimin e vet, pa i ndejtė mbi kokė me hetime sikur nė gjyq, se pse e tha kėtė e jo atė qė ne duam ta ndėgjojmė?
Rrespekt pėr ty i nderuar.

GURI SYLAJ
03-07-05, 13:19
Vlera e Diskutimit eshte e lidhur direkt me Vleren e Diskutuesit. Kur e them kete e kam parasyshe nje diskutues komplet, te kulturuar , te informuar dhe mbi te gjitha te formuar dhe kete, ne rend te pare, si njeri. Nje diskutues qe ka deshire te ndegjohet dhe te rrespektohet fjala e tij, ne kete rast- shkrimi. Kjo arrihet nese diskutuesi ke rrespekt per ate qe shkruan dhe per ata te cileve ua drejton kete shkrim.
Diskutimi qe ka tendence te jete dominant , te jete nje dhe i vetmi , mund te jete edhe qellimemire por kjo prepotence e tepruar i ule vleren dhe e bene te pa pranueshem.
Ketu n'a lidhe vetem deshira per te komuniku me njeri tjetrin dhe asgje tjeter. Edhe kur pajtohemi edhe kur nuk pajtohemi ne mbesim vllezer.
Diskutimi me vlere eshte pasqyre e nje diskutuesi te vlefshem . Fatebaredhesisht , ne Dardani , ka mjaft te tille dhe deshiroj qe numri i tyre te shtohet perdite e me shume.

M e nderime Guri Sylaj

Naki
03-07-05, 15:33
Komentet dhe Vlera Diskutuese.

Shprehja e lirė,komunikimi Autoktonė,sjellja e pėrvojave ,Shkėmbimi Konstruktiv i Mendimeve ,Sjellja e fakteve tė dokumentuara tė studjuara Nga shkenctarėt .
Nė Pėrgjithėsi Komunikim Nė Stilin Demokratik,duke ju Ikur Kritikave Tė autorėve tė postimeve,Duke lėnė anash Majorizimin .
Thjeshtėsija.Sjellja e motivuar,Pėrkrahja dhe falimenderimi ,lėnja anash e Satirave ēė ēdo rrjeshtė tė Postuar Tė Kanalizohet nė kritikė ,Shtonė Vleren Diskutuese.

Siq Pohoi i nderuari Guri,Forumi Dardanė Ka Njė Kapitalė Diskutime me vlerė ,Diskutues ēė kanė Treguar Vlerė Tė pa kontestueshme.
Tė Bashkuar Rreth sofres Dardane,Ju ftojė Pėr Motivim,Respektė ,Diskutime konstruktive Duke respektuar mendimin edhe tė tjerėve Nė Kėtė Mėnyrė Respektojmė Vetė veten.

Me nderime Naki

Odise
03-07-05, 21:07
Duke analizuar Postimet dhe debatet nė tema tė ndryshme,Vrehet Njė frymė e re E komunikimit njė pasurim i mirėfilltė dhe njė Gjallėri.
Ka edhe Diqka ēė Bije nė ndeshje me shumicen e debatuesėve,andajė Ēėllimi i kėsaj teme ėshtė tė debatojmė se si tė rriten Vlerat diskutuese.

Ēka duhet sipas jushė postuesi tė ketė parasysh gjatė debatimit tė njė teme.

Me nderime Naki

*******I nderuari, Naki! Respekt per temen tuaj, ne kohe te duhur, sepse mu kjo eshte edhe esenca e edukates e ngritjes se vetedijes, qe secili diskutues, duhet ta kete parasyshe dhe t'i zbatoj te gjitha ato rregulla a mendime te veta te lira - pikerisht ma se pari te ia drejtoj vetvetes!

Dihet se secili ofendim e shfryrje mllefesh e inatesh, kunder nje diskutuesi, apo qe shkojne edhe aq larg, deri ne degradim te inisiatorit te nje teme - duhet dijtur e kuptuar, se te gjitha ato i drejtohen pikerisht moderatoreve te asaj rubrike, qe i anashkalon pa asnje verejtje, apo fshirje si jashtteme!

Dikus ketu permendi emrin Odise, qe paska uzurpuar dicka ne forum, e kjo shihet kjarte, si arogance e pakuptimte, sepse forumi eshte i lire dhe nese dikush eshte qe iu rrine mbi krye me diktature, jane ata diskutues, qe shkrujan hop e ne temen e re, jovetem duke dhene diskutimet e tyre, por edhe shkojne aq larg, sa ta nenēmojne edhe inisiatorin e temes, sikur ndodhi me shume inisiatore, qe jane shkrimet tek forumi!

Ti Naki, mire e ke ceke ne fillim te kesaj teme, mesazhin tend dhe le te kuptohet i plote dhe ta plotesojne edhe ma shume diskutimet qellimmira, reale, funksionale, unike, e mbi te gjitha Atdhetare -
e jo paragjykimet e degjeneruara, duke apostrofuar edhe emra direkt, kur vet jane vetem nen hije te nje nofke!

Te mendojme fortmire, parase te shkruajme se: kur duhet te flitet ne menyre te pergjithesuar, e kur ne menyre konkrete! Edhe secili duhet t'i ven gishtin kokes, se sa i duket nje ndikim, nga dikush - po aq le t'i duket edhe ndikimi i tij ne dikend tjeter !

Forumi eshte ne gjendje mjafte te mire te kompletimit me risi novatorike gati ne te gjitha rubrikat si shtylla te forumit dhe pritet pergjegjesi e secilit diskutues, te mendoj fortmire, para se te shkruaj mesazhin e tij!

Nderime!


Odise

argomenti .
03-07-05, 21:48
Duke analizuar Postimet dhe debatet nė tema tė ndryshme,Vrehet Njė frymė e re E komunikimit njė pasurim i mirėfilltė dhe njė Gjallėri.
Ka edhe Diqka ēė Bije nė ndeshje me shumicen e debatuesėve,andajė Ēėllimi i kėsaj teme ėshtė tė debatojmė se si tė rriten Vlerat diskutuese.

Ēka duhet sipas jushė postuesi tė ketė parasysh gjatė debatimit tė njė teme.

Me nderime Naki

vler nje diskutimi i ep thjesht liria qe te shprehesh ate qe mendon , liria e shkrimit .
per fatkeqesi kohet e fundit ne kete forum po mungon nje gje e till .

me rrespekt per ju zoti naki .

Gentiani
03-07-05, 22:00
jane pikerisht mungesat e vlerave te diskutimeve qe postohen nga debatues jo te paket, e qe mundohen ta justifikojne me mungesen e lirise se mendimit e shkrimeve, qe nuk eshte fare e vertete.

Liria e te shprehurit dhe mendimit nuk eshte gjithehere edhe vlere diskutimi :wink:

argomenti .
03-07-05, 22:03
jane pikerisht mungesat e vlerave te diskutimeve qe postohen nga debatues jo te paket, e qe mundohen ta justifikojne me mungesen e lirise se mendimit e shkrimeve, qe nuk eshte fare e vertete.

Liria e te shprehurit dhe mendimit nuk eshte gjithehere edhe vlere diskutimi :wink:

E drejt genti liria e shprehjes ketu esht e madhe sidomos kur ven per moderator nje si ti .

Gentiani
03-07-05, 22:07
jane pikerisht mungesat e vlerave te diskutimeve qe postohen nga debatues jo te paket, e qe mundohen ta justifikojne me mungesen e lirise se mendimit e shkrimeve, qe nuk eshte fare e vertete.

Liria e te shprehurit dhe mendimit nuk eshte gjithehere edhe vlere diskutimi :wink:

E drejt genti liria e shprehjes ketu esht e madhe sidomos kur ven per moderator nje si ti .

ja shembull ky ishte nje shkrim i yti me "vlere" te larte diskutimi :wink:

argomenti .
03-07-05, 22:17
omentimire qe e ke kuptuar, e nese nuk e ke kuptuar, do ta kuptosh, se cdo gje pa vlere diskutimi zhduket shume, shume shpejte nga ketu....Gentiani


************************************************** **********

I nderuar argomenti, nese keni per tė thėnė ne lidhje me temėn mund tė shprehni lirisht mendimin, e mos u mirr me ato qka nuk te takon ty.

Nuk ėshtė hera e parė qe qoni pluhur, besoj qe me kupton!


Me nderime Bond

LOJETARI
25-12-06, 20:01
Duke analizuar Postimet dhe debatet nė tema tė ndryshme,Vrehet Njė frymė e re E komunikimit njė pasurim i mirėfilltė dhe njė Gjallėri.
Ka edhe Diqka ēė Bije nė ndeshje me shumicen e debatuesėve,andajė Ēėllimi i kėsaj teme ėshtė tė debatojmė se si tė rriten Vlerat diskutuese.

Ēka duhet sipas jushė postuesi tė ketė parasysh gjatė debatimit tė njė teme.

Me nderime Naki

Une mendoj qe te pakten te ket parasysh se ,ajo cka shkruhet duhet edhe te kuptohet nga te tjeret ,perndryshe e ka huqe qellimin e mendimeve te veta .Huqja e qellimit te mendimeve te veta shkakton huti te lexuesi ,lindin keqekuptimet ,pasojne reagimet ,ndryshohet kahja e temes ,ngritet tensioni ,dridhen gishtat ,fillojne fyerjet ,mburrjet ,kalohet ne personifikim te debatit ,thirren dyluftime ,krijohen fronte lufte ku asnjeri nuk deshiron te humbe .Pastaj per te dale fitimtar nuk kursehet asgje ,ne raste te shpeshta nga konflikte te tilla lindin patriot te rinje ,filozofe ,prifta ,hoxhollare, misionare si dhe eksperte universal.
Te shprehurit e mendimeve ne fjale ,behet edhe me i veshtire kur mendimet nuk ekzistojne fare ose jane jo te kjarrta .Sado e madhe te jet deshira me thene dicka, nese mundesia (aftesia)nuk e lejon ,pason deshprimi .Nese postuesi vete kete nuk e veren ai edhe nuk do te deshprohet por kjo ndodhe me lexuesin.Lexuesit fillon te zihet barku ,mundohet ta parafytyroje kete krijese ne anen tjeter te monitorit dhe ne shumten e rasteve kjo ka formen e nje te marri .Te tille njohim ne jeten reale mjafte.
Aq shume tema kemi te hapura sa qe nuk besoj se dikujt munde t“i mbetet hatri se nuk ka per cka debaton .E tera qe kerkohet eshte pak me shume dicipline ,pak me shume respekt per temen dhe mundin e atyre qe sjellin informata ,me nje fjale pak me shume respekt per vetveten.Ngase si do te duket forumi ne te ardhmen mvaret nga vete Ne .Ne jemi ata qe i shtojme apo zvogelojme vleren debatit .
Ai i cili poston mendimet e veta ketu ,duhet te ket parasyshe se ne radhe te pare reprezenton kulturen e rrethit ne te cilin jeton ,kete nuk munde ta mshefe edhe nese per cdo dite nderron nickun .
Ka me shume se nje vit qe lexoje rregullisht faqet e Dardanise dhe aty-kety shkruaj ndonjehere .Me gjithe mangesite e forumit qe ka ,prape ndihem sikur te jam ne nje rreth te zgjedhur ku vetedija dhe sjellja e shumices pasqyrojne pikerisht ate qe shpesh kam menduar se nuk ekziston fare te Ne .Kultura e shendoshe e nje shoqerie ne formin e siper .

turisti
25-12-06, 23:06
Pikerisht nje tem te tille e kisha ndermend te hapja Naki.

Po verehet nje tendence nga disa diskutues qe te imponojne shkrimet dhe mendimet e anetareve.
Tek feja nuk pse te hyjsh se po e the mendimin tend atyre qe sju pelqen te vershojne me fyrje e sharje nga me te ndryshmet, ku nuk kursehen as kercnime te ndryshme ne privat.
Atje po mbizoterojn ekstremistet fetare nga te gjitha fete.
Tek politika dalin disa qe nuk komunikojne rreth mendimeve te lira, por te imponojne te mendojsh sikur ata.
Koheve te fundit Diskutimet shoqerore jane uzurpuar nga diskutues qe nuk te lejojne te shprehesh as mendimin me te vogel pa tu kundervene.
Kjo nuk qon ne stabilizim te shkrimeve ne forume, por qon ne perpjekje per te dominuar.
Per te mos ju mbet borgj lexuesve:
Tek Feja ekstremistet nuk lejojn askend te lakoj aty pari pa u munduar te ja mveshin bindjet e veta fetare.
Tek politika jan disa qe dojne me qdo kusht ti shesin mendimet e tyre si te vetmet te verteta dhe dobi prurese per kombin shqiptar.

Diskutimet shoqerore bashke me nenforumin Gjuha Shqipe e ka uzurpuar i famshmi Odise i cili nen masken e nje edukatori nuk po arrin ta kuptoj veten se ka fituar titullin e diktatorit te mendimeve te lira.
Shpresoj se mbrenda nje kohe te shkurte keto gjera te tejkalohen dhe forumi te vazhdoje te jet i dashur per anetare qe duan te diskutojne dhe te kalojne kohe te lire ketu.
Perndryshe duke ju falenderuar te tilleve qe ceka me lart ky forum se shpejti do te mbetet ne duar te uzurpatorve, pa anetare qe duan te debatojne ne tema te ndryshme.
Dhashte zoti e po shpetoj kesaj here pa mu versulur nga te gjitha anet, per fjalet qe thash ketu.

Peace!

Ashtu eshte.

TURISTI.

turisti
25-12-06, 23:15
Duke analizuar Postimet dhe debatet nė tema tė ndryshme,Vrehet Njė frymė e re E komunikimit njė pasurim i mirėfilltė dhe njė Gjallėri.
Ka edhe Diqka ēė Bije nė ndeshje me shumicen e debatuesėve,andajė Ēėllimi i kėsaj teme ėshtė tė debatojmė se si tė rriten Vlerat diskutuese.

Ēka duhet sipas jushė postuesi tė ketė parasysh gjatė debatimit tė njė teme.

Me nderime Naki

Pershendetje NAKI i nderuar.

Tema shume e qelluar me gjithe po ikuadrihem me vonese,por,mendoj se per diskutim te mire,shume me rendesi eshte -respektimi i mendimit te bashkediskutuesve- pa merre parasysh a kemi naj kunderargumen a jo ,sepse secili e ka mendimin e vet,dikush i pranon ndryshimet ja inovacionet,dikush jet pran mendimit te vet,por ajo qe e knaq ēdo diskutues,eshte komunikimi,gjithashtu dhe replika,por PA OFENDIME.:smile:

TURISTI.

Naki
28-12-06, 21:11
Ka me shume se nje vit qe lexoje rregullisht faqet e Dardanise dhe aty-kety shkruaj ndonjehere .Me gjithe mangesite e forumit qe ka ,prape ndihem sikur te jam ne nje rreth te zgjedhur ku vetedija dhe sjellja e shumices pasqyrojne pikerisht ate qe shpesh kam menduar se nuk ekziston fare te Ne .Kultura e shendoshe e nje shoqerie ne formin e siper

I nderuari Lojėtari,mė pėlqeu mendimi i juajė objektivė dhe kjo ėshtė shtylla kryesore ēė bėnė forumin tė madhėrishėm me njė frekuentim tė madhė ku permanentė mbahet gjallėria e forumit.

Naki
28-12-06, 21:16
Tema shume e qelluar me gjithe po ikuadrihem me vonese,por,mendoj se per diskutim te mire,shume me rendesi eshte -respektimi i mendimit te bashkediskutuesve- pa merre parasysh a kemi naj kunderargumen a jo ,sepse secili e ka mendimin e vet,dikush i pranon ndryshimet ja inovacionet,dikush jet pran mendimit te vet,por ajo qe e knaq ēdo diskutues,eshte komunikimi,gjithashtu dhe replika,por PA OFENDIME.:smile:

TURISTI.

I nderuari Turisti pajtohem plotėsisht me mendimin e juajė.

LABI
29-12-06, 14:28
Kur flitet per vlerat , githemon kemi parasysh idene , qe behet fjale per diq qe ngerthen ne vete nje potencial positiv qe lidhet me biofiline (jeten -te mirat e saj) , qe eshte e kundert me nekrofiline (vdekjen – si kundervenje ndaj tere asaj qe i jep kuptim jetes).
Pra vlera eshte diq qe eshte produktive- konstruktive per humanizmin/shoqerine , pro-sociale … VLERA – JETA (biofilia), ndersa e kundertja e saj , destruktivja per humanizmin , eshte ANTI- VLERA – VDEKJA (nekrofilia), qe eshte me shume dehumanizuese , anti-sociale …

Vlera – si nocion merr kuptim nga kalimi i asaj qe HOBSI e shpjegon si <<Gjendje Natyrore>> ( ku shoqeria si mase e organizuar nuk ekziston) … Vlera linde me arritjen e konsensusit te shoqerise mbi ate cka lypset dhe eshte ne interes te cdo individi – gjendja Shoqerore … e me vone ne <<Kontraten Shoqerore>> te Ruso-se … Pra, gjendjen shoqerore duhet ta perftyrojm si dicka te organizuar , te lire – mirepo gjithemon ne parim qe LIRIA – si nocion ka nje limit , nuk ka LIRI – te pa NORMUAR , liria e panormuar eshte karakteristike e gjendjes natyrore dhe si e tille nuk mund te kuptohet !!

Pra kur flitet per vleren duhet t’i kemi parasysh keto ekuivalenca te shoqerise se organizuar : VLERA – ORGANIZMI – NORMA – LIGJI .

Mirepo , te flasesh per diversitete vlerash , dhe per terminologji me te njejten casje , duke udhetuar neper periudha kohore dhe neper gjeografi te konteksteve te shoqerive, nuk eshte drejte e qelluar …

DIVERESITETI si e kundert e UNIFORMITETIT – ABSOLUTIZMIT , nuk eshte vlere e trasheguar nga shoqerite e me hershme, me saktesisht nga shoqerite e DEMOKRACIVE – antike … Ne DEMOKRACINE antike – te POLISVE GREKE , nuk ka ekzistuar DIVERSITETI – PLURALITETI …

DEMOKRACIA e asaj periudhe te shoqerive ,dhe te gjitha format e organizimit shoqerore deri ne MESJETE i ka karakterizuar UNANIMITETI , dhe gjuha (opinioni) nje ngjyresh…
Vlerat si : LIRIA E TE MENDUARIT , SHPREHURIT , SHTYPURIT…. Shpesh ne realitetin tone permbyllet me nje fjale te vetme TOLERANCE – qe ka kuptimin e te lejuarit dhe respektuarit qe tjetri te mendoj , te shprehet (flas), shkruaj ndryshe …

Perpjekjet e para te thyerjes se parimit te UNANIMITETIT i hasim ne RENESANCE – tek njerezit te cilet nuk u pajtuan me idene qe te gjithe duhet te flasin , mendojne dhe shkruajne njejet, ne menyre uniforme … Edhe pse pushtetet autokratike konsideronin qe diversiteti eshte ajo qe shkakton destabilitet dhe trazira ne shoqeri … Njerezit e tille u shpallen HERETIKE , ndersa opinionet – idete e tyre te proklamuara si HEREZI (si ide ani kishtare , anti fetare , etj )...

Liria e te shprehurit, PLURALITETI – DIVERZITETI – eshte produkt i LIBERALIZMIT – e cila lidhet me historikun e PURITANIZMIT – Anglo – Amerkian.. Edhe pse puritanet ishin shume konzervativ, dhe se ata pavetedije duke lufutar per te drejtat e veta - i vune themelin nje fryme te re te menduarit qe njifet me emrin LIBERALIZMI …. Mbi te cilen fryme edhe sistemit politik pas REPUBLIKES , COMONWEALTHI-IT, vjene dhe emrohet, konsilidohet ajo qe ne sot e njofim si DEMOKRACI LIBERALE
Prandaj Demokracia – nuk eshte ajo qe i ka dhene shoqerive DIVERSITETIN e gjuhes (opinionit) shume-ngjyresh…. (TE PAKTEN JO DEMOKRACIA KLASIKE).
Prandaj, konteksti - Lirise i jep kuptime te ndryshme … Perderisa ne nje periudhe Liria – kishte kuptim vetem si pjese e sistemit … Tani , kuptimi i saj eshte krejtesisht i ndryshem nga i larte shpjeguari ....Pra, vlerat nga nje realitet shoqereror ne tjetren ndryshojne , sado qe ne thelb (keq) perceptohen qe burimin e kane te njejet …

Mbase edhe cfare eshte e drejte , te shumten e rasteve nuk perzgjedhet por imponohet… sado dhe ne cfaredo sitemi … kjo eshte e deshmuar qe e drejta dhe vlera cdo here kane qene te servuara dhe te determinuara nga nje burim, nga nje grup njerezish .. pra nga nje burim i imponuar ideologjie..

Cdo sistem i cfaredolloji cofte – imponon vlerat (ideologjine) e sistemit te vet… Dhe si e tille cdo gje qe bie ndesh me ideologjine perkatese – identifikohet si anti-vlere …Me fjale te tjera, pyetja nuk qendron ne ate se a eshte IDEOLOGJIA e <vertete> apo <JO> por si jetohet me ate ideologji? Per te kuptuar kete Antonio Gramshi formuloj konceptin e tije HEGJEMONINE… Ku ai Hegjemonine shpjegon : Si nje FUQI e arritur permes kombinimit te SHTRENGIMIT dhe PELQIMIT/MIRATIMIT.

Gramshi i sheh ideologjite si dicka me shume se reflektime te realitetit material- per dallim nga Marksi .. Perkundrazi , ideologjite jane konceptime/perftyrime te jetes te cilat manifestohen ne te gjitha aspektet e ekzistences Individuale dhe Kolektive .. Gramshit nuk i intereson edhe aq shume te zberthej kuptimin e ideologjise, por te kuptoje dhe shpjegoje se si ideologjite, organizojne masat njerezore, dhe krijojne nje terren ne te cilin njerezit levizin, kerkojne vetedije per pozitat e tyre, luftojne, etj.

Perkah Gramshit , ishte edhe komunisti Luis Althusser-i, i cili studioj me thelle DIALEKTIKEN ne mes te IDESE dhe realitetit MATERIAL… Althusser per te shpejguar nderlidhjen e ideologjise si burim dhe shfrytezim i SUBJEKTIT ai perdori edhe pikepamje te teorive PSIKANALITIKE te FROJDIT dhe LACANIT , ku per ideologjite thote se mund te shprehin intereset e grupeve shoqerore, por ato punojne permes dhe mbi njerezit si(subjekte). Ne fakt subjektiviteti, Althusseri thote eshte vete i formuar ne dhe permes ideologjise.


Me tej Althusseri duke ndjekur sugjerimin e Gramshit se idete tansmetohen permes insitucioneve te caktuara shoqerore.. Althusseri, tregoj se ne shoqerite kapitaliste moderne, hegjemonia arrihet permes The Repressive State Apparatuses/Aparatit Shteteror Represiv si shkollat, kisha, familja, mediat dhe sistemet politike.


Keto aparate ideologjike ndihmojne riprodhimin e sistemit dominant duke krijuar subjekte te cilat jane te kushtezuara ideologjikisht te PRANOJNE VLERAT E SISTEMIT.

Nje ide e ketille eshte jashtezakonisht e dobishme ne demistifikimin e institucioneve si te pafajshme dhe jopolitike dhe ka ndikuar ne analizen e shkollave, universiteteve, strukturave te FAMILJES, etj.

Dhe keshtu nga ky konstatim i Althusserit , mund te vijme deri tek pyetjet se : a jane SHKOLLAT, UNIVERSITETET , INSTITUCIONET ne PERGJITHESI HEGJEMONIKE ? Perderisa, imponojne nje menyre te caktuar te mesuarit , sjelljes etj ???

LABI
29-12-06, 14:29
Vazhdim nga me larte ...

Se sa eshte e moralshme qe te imponosh , kjo ceshtje mund te jet shume e relativizuar … Mirepo, une mendoj qe me nje fare mase dhe menyre te imponosh eshte nje fare pergjegjesie me te cilen me nje fare menyre arrihen qellimet tona ….

Harry Box – te imponuarit e shpreh si art , ART TE IMPONUARIT – ku sipas tij te imponosh eshte nje detyrime, e drejte me te cilen thekson dhe shpreh personalitetin njeriu dhe bindjet qe ofron per t’arritur objektivat .

Se sa i aplikuar dhe i pranueshem eshte arti i te imponarit kete me se mire mund ta shpjegojne shembujt e historise … apo edhe shembujt me te fresket te ngjarjeve te fundit ne Kosove … Ideologjia – bindja – opinioni i krijuar se ceshtja e Kosoves eshte e zgjedhur dhe se bindja e masave dhe qytetareve eshte e nevojshme dhe e domosdoshme per tani …! Apo Bashkimi i Amerikes - Federalizmi – eshte krijuar pikerisht me praktiken e te imponuarit nga presidenti Linkoln ….. E nese bejeme sondazhe per ferderalizmin - qendrimin apo jo te shteteve ne bashkesin federale, qe tani perbejne SHBA-ne , me siguri qe kishte me qen diskutabile ekzitenca e saj , apo e disa federative tjera …
Mirepo, keto konstrukte dhe ideologji gjithemon kane nje burime dhe kontrolle te caktuar numerikisht dhe si i tille eshte imponues ….

Sa duhet percafohen apo jo bindjet – idet e imponuara kjo konsideroj qe varet shume nga racionaliteti dhe funksionaliteti i idese qe ofrojne .