PDA

View Full Version : ''QESHU RINI, QESHU - BOTA ASHT E JOTE''


Odise
04-07-05, 07:36
Pikerisht, e shoh te arsyeshme, qe te hapim nje teme te re, me titullin origjinal, te nje vargu poezie, aq te dhembshem, e aq te dashur, te kurores se piedestalit te poezise sociale shqiptare, te letersise realiste - Migjenit! Ky varg ne origjinal, i njerit nder yjet ma te ndritshem te qiellit letrar social - qe nuk guxojme ta ndryshojme ne asnje forme letrare, as si poezi as si kenge

- QESHU RINI QESHU - BOTA ASHT E JOTE -

si mund ta aplikojme kete thirrje migjeniane, te vrullit te pervlimit te ndjenjave te tij, per ta pare rinine tone realisht, e jo idealisht, as hijeve te mjerimit, por nje rini reale - te gezuar, te emancipuar, te ngritur profesionalisht - si nje shkendi drite optimiste ne fundtunell te mjerimit te kohes se Poetit Te Mjerimit, si e kemi quajtur, ne Letersine Bashkohore!

Si do t'i sherbente rinise sone kjo fjali - 'qeshu rini qeshu - bota asht e jote', qe te aplikohet ne kohen tone te sotme? Me cfare mund ta aplikojme, perdorim ta shtiejme ne pune e veprime individuale e shoqerore, pikerisht sot e sotetutje, kete varg margaritaresh te diegur ne flaken e jetes, te tingujve te shpirtit aq te vuajtur e te mjeruar, te Poetit Te Mjerimit - qe ta bejme nje varg margaritaresh, diamantesh TE RINJ DIELLOR te tingujve te ardhmerise sone - rinise shqiptare!

Pra ma thjeshte: si duhet ta shtijme ne jete, ne pune e veprime konkrete vargun e poetit te mjerimit - Migjenit - QESHU RINI QESHU - BOTA ASHT E JOTE?

Presim mendimet e te gjitheve, aq sa mundemi, aq sa dijme, thjeshte, bukur, pa shtypje ndjenjash, pa ndonje dro shprehjeje, por ashtu me fjale te lire, me mendim te lire shpirterisht dhe realisht, qe te mesojme edhe dika te re, qe ende nuk kemi pase rastin te njihemi, me te sotmen e te nesermen tone!

RINIA - ARDHMERIA E BOTES!


Respekt e njohje,


Odise

Odise
05-07-05, 10:30
NDOSHTA nuk po ju duket poet yni - Poeti i Mjerimit, qe pikerisht ne Lulen e Rinise - u flijua me Jete jovetem per vagrun - QESHU RINI, QESHU - BOTA ASHT E JOTE!


qeshu rini qeshu!

Stuhia
05-07-05, 17:19
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

halla e madhe
05-07-05, 18:44
Odise_me fjalet e mija qe ju kujtova tek tema "Dashuria dhe studimet" e paske hapur kete teme:"Qeshu rini qeshu....."Po shifet qe Rinia po qeshen me neve pleqve :wink: Me plote te drejte :!:
_Do te preferoja te mirremi me temen :"Kadaledale po vjen pleqerija" :lol:
me nderime:halla e madhe

dr1ta
05-07-05, 18:46
E ftoj 4peace me na xiglu me mjekren :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

4peace
05-07-05, 18:51
E ftoj 4peace me na xiglu me mjekren :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

M'duket se behej fjale per "QESHU RINI..." e jo "ZGERDHIJU RINI..."


... u be kafja? :wink:

dr1ta
05-07-05, 18:55
E ftoj 4peace me na xiglu me mjekren :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

M'duket se behej fjale per "QESHU RINI..." e jo "ZGERDHIJU RINI..."


... u be kafja? :wink:


Ore bukurosh kjo dmth me qesh pra :lool: esht me u qesh oki?? :wink:

Une lypa kafe ..shko bene ! :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:

GURI SYLAJ
05-07-05, 19:19
Halle- ti kno e une po i bie qutrres, se pasha mu qajo kenge n'a ka mbete.

Me nderime i juaji Guri Sylaj

4peace
05-07-05, 19:23
Ore bukurosh kjo dmth me qesh pra :lool: esht me u qesh oki?? :wink:

Une lypa kafe ..shko bene ! :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:


Ani de,

pasi po qeshesh ta bej edhe kafen. A mos po bahet beti a?

Ja, posa e kyca automatin :wink:
Sheqer a don dhe sa luge...Qeshu pra!

dr1ta
05-07-05, 19:33
Ore bukurosh kjo dmth me qesh pra :lool: esht me u qesh oki?? :wink:

Une lypa kafe ..shko bene ! :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:


Ani de,

pasi po qeshesh ta bej edhe kafen. A mos po bahet beti a?

Ja, posa e kyca automatin :wink:
Sheqer a don dhe sa luge...


Pa sheqer ! :wink:


Ajt qeshu edhe ti pak per hater te temes :wink:Qeshu pra!


Pa sheqer ! :wink:


Ajt qeshu edhe ti pak per hater te temes :wink:

Gentiani
05-07-05, 23:07
http://www.profilierungstraining.de/images/schluessel-schloss.jpg

Ec e mos i vendos dryrin tems e edhe automatit t kafes, mu pr hatr t tems ktu!

Odise
05-07-05, 23:31
Pikerisht, e shoh te arsyeshme, qe te hapim nje teme te re, me titullin origjinal, te nje vargu poezie, aq te dhembshem, e aq te dashur, te kurores se piedestalit te poezise sociale shqiptare, te letersise realiste - Migjenit! Ky varg ne origjinal, i njerit nder yjet ma te ndritshem te qiellit letrar social - qe nuk guxojme ta ndryshojme ne asnje forme letrare, as si poezi as si kenge

- QESHU RINI QESHU - BOTA ASHT E JOTE -

si mund ta aplikojme kete thirrje migjeniane, te vrullit te pervlimit te ndjenjave te tij, per ta pare rinine tone realisht, e jo idealisht, as hijeve te mjerimit, por nje rini reale - te gezuar, te emancipuar, te ngritur profesionalisht - si nje shkendi drite optimiste ne fundtunell te mjerimit te kohes se Poetit Te Mjerimit, si e kemi quajtur, ne Letersine Bashkohore!

Si do t'i sherbente rinise sone kjo fjali - 'qeshu rini qeshu - bota asht e jote', qe te aplikohet ne kohen tone te sotme? Me cfare mund ta aplikojme, perdorim ta shtiejme ne pune e veprime individuale e shoqerore, pikerisht sot e sotetutje, kete varg margaritaresh te diegur ne flaken e jetes, te tingujve te shpirtit aq te vuajtur e te mjeruar, te Poetit Te Mjerimit - qe ta bejme nje varg margaritaresh, diamantesh TE RINJ DIELLOR te tingujve te ardhmerise sone - rinise shqiptare!

Pra ma thjeshte: si duhet ta shtijme ne jete, ne pune e veprime konkrete vargun e poetit te mjerimit - Migjenit - QESHU RINI QESHU - BOTA ASHT E JOTE?

Presim mendimet e te gjitheve, aq sa mundemi, aq sa dijme, thjeshte, bukur, pa shtypje ndjenjash, pa ndonje dro shprehjeje, por ashtu me fjale te lire, me mendim te lire shpirterisht dhe realisht, qe te mesojme edhe dika te re, qe ende nuk kemi pase rastin te njihemi, me te sotmen e te nesermen tone!

RINIA - ARDHMERIA E BOTES!


Respekt e njohje,


Odise

***pa ndal Gentiani, te ua ofrojme edhe pakez temen, e ta rilexojne, e poqese vijojne perseri, propozoj te iu fshihen shkrimet jashtteme, derisa te vie dikush qe flet me buzeqeshjen e rinise se vertete!


Nderime,


Odise

GURI SYLAJ
06-07-05, 08:03
Une jam qe rinia te qeshet se vertete bota eshte e saje , po a mund te qeshet nje rini qe nuk ka dashuri!

Ju zotni Odise prap me kercnime se do t'i fshini shkrimet .S'ka gje vetem tani e tutje ju lus per nje doracak udherrefyes se cka duhet dhe cka guxojm te postojm ne kete Forum. Mosni more me keso tallje me forumin , me neve e me vetevetn. Dhe sinqerisht ju pys per qfare keni ardhe ketu t'a pasuroni kete forum , t'a degradoni apo ndoshta edhe t'a zhbeni. Jo zotni Odise kjo eshte e pa falshme . Ne nuk dijm sa ti por aq sa dijme kemi deshire qe edhe ne te themi dicka. Dhe ne fund ju lus per pak rrespekt per Forumin Dardania dhe per antaret e tij.

Te fala vllezrore nga Guri Sylaj

Odise
06-07-05, 13:39
NJE SKJARIM PER LEXUESIT E FORUMIT:

Guri Sylaj, a sheh ti me lexua drejte, apo ja fute nga shpati, QE CFARE SHKRUAN TI: ''Ju zotni Odise prap me kercnime se do t'i fshini shkrimet .S'ka gje vetem tani e tutje ju lus per nje doracak udherrefyes se cka duhet dhe cka guxojm te postojm ne kete Forum. Mosni more me keso tallje me forumin , me neve e me vetevetn. Dhe sinqerisht ju pys per qfare keni ardhe ketu t'a pasuroni kete forum , t'a degradoni apo ndoshta edhe t'a zhbeni. Jo zotni Odise kjo eshte e pa falshme . Ne nuk dijm sa ti por aq sa dijme kemi deshire qe edhe ne te themi dicka. Dhe ne fund ju lus per pak rrespekt per Forumin Dardania dhe per antaret e tij.
?''

:arrow: lexo, e rilexo, cfare une shkrova, Odise: ***pa ndal Gentiani, te ua ofrojme edhe pakez temen, e ta rilexojne, e poqese vijojne perseri, propozoj te iu fshihen shkrimet jashtteme, derisa te vie dikush qe flet me buzeqeshjen e rinise se vertete!


kjo ty Guri te duket kercnim? Cfare kercnimi ka ketu, pse shkruaj qe shkrimet jashtteme te fshihen, e tema te mos mbyllet - a po don me e mbylle temen ti Guri, apo me i fshi shkrimet jashtteme?

edhe dicka: une ne kete teme nuk shkruaj, bile MATUTJE gati si as ne rubriken Diskutime Shoqerore, KOHA SA ME PREMTON - pra, le te shkruajne rinia, kjo eshte teme rinie e edhe ti Guri, nuk e dij cfare shkruan ketu - jashtteme!!! Ta shohim sa po e vazhdon rinia kete teme!

EDHE DIKA ME RENDESI: NE KETE RUBRIKE DISKUTIME SHOQERORE, SHKROVA ME QELLIM TE MESOJNE DISKUTUESIT SI TE SHKRUAJNE MA MIRE, SI TE SHPREHEN E SI TA NJOHIN SHKENCEN E TE FOLURIT - RETORIKEN EDHE SI TE MESOHEN TA MBROJNE VETVETEN NE JETE!

TE GJITHA SHKRIMET E MIA NE DISKUTIME SHOQERORE, I BERA QE RINIA JONE TE JETE E AFTE NE JETE, TE DIJ ME FOLE DREJTE, BUKUR, MENUR E GUXIMSHEM EDHE ME I KTHYE NE MEND, DISA TE PABINDUR -
SE SI DUHET TE BEHET NJE SHKRIM I FORTE DHE I GUXIMSHEM, QE TE I MBUSHI MEND, POASHTU EDHE LEXUESIT TJERE TE MESOJNE DIKA TE FORTE!

SHPRESOJ SE TASH RUBRIKA ESHTE NE VIJIM TE MIRE E MBAJEN


Tash, kjo teme QESHU RINI QESHU - BOTA ASHT E JOTE - qe qellimisht ua prezantova, me kete hymje ketu siper - i takon rinise - une e hapa - rinia e vazhdon - nese dikush e mbylle passotit - faji iu mbetet diskutuesve
qe ose shkruajne jashtteme, ose nuk dijne ta vazhdojne temen ne fjale - respektivisht temen e tyre! Mbanie pergjegjesine!


NDERIME!


ODISE

Stuhia
07-07-05, 13:44
E pse more spo qesheni?
Qeshja te zgjat jeten, ruan lekuren nga plakja, te ben te ndjehesh mire.
Si per pleq si per te rinj eshte e keshillueshme te prktikohet shum her gjate dites.
Njemend Migjeni ka then Qeshu rini Qeshu, se ne ate kohe edhe ai i ri ishte dhe sikur ja ka ndjere zemra se nuk do te qeshet edhe si plak.
Nuk mendoj qe me ket shprehje ai te ju ket dhene perparesi vetem te rinjve te qeshen.
andaj mos pritoni e qeshuni, qeshni diten e qeshni naten, bile edhe ne gjume shihni vetem endrra te bukura qe qojne ne qeshje.
Njemend pak Odiseu e ka ngaterruarr ket qeshtjen e qeshjeve, por ju mos e ndegjoni shume e qeshuni.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Panopticon
08-07-05, 00:47
Stuhia - kush te ka edukuar keshtu allahile? Mfal se gabim thash - desha te them a ske pas ndonje vend ku do te mesoje edukate? Edukate per te shkruar para se gjithash. Tendenca yte per te devijuar nga tema eshte nje veti e nje mentaliteti provincialo-rural. Uroj qe te besh nje "shift" ne menatlitetin urban dhe qytetar.

Odise - ju me te vertet jeni TEPER i nevojshem ne seksionin DIKSUTIME SHOQERORE, sepse eshte me i frekunetuari sidomos nga te rinjte, dhe mendoj se deri tash ia keni arritur qellimit qe te na pasuroni me dituri/njohuri te reja, ju inkurajoj vetem te vazhdono keshtu. (Kjo nuk eshte kompliment per ju, eshte thjesht nje argument) Padyshim, kete thirrje ua bej te gjithve qe posedojne aftesite dhe sinqeritetin tuaj ne komunikimin me te tjeret.

Sa i perket fjales se Migjenit "Qeshu Rini qeshu - bota eshte e jotja" mendoj se edhe sot ne rinine shqiptare kjo moto duhet te jete aktuale, normalisht me nje trajtim dhe interpretim paksa te ndryshuar nga ajo qe i eshte bere ketij vargu me heret. Kjo nga fakti se sot rinia shqiptare gjendet ne nje kontekst tjeter.

Ideja e vargut sipas meje eshte qe te rrite dhe kultivoje vetbesimin tek rinia, te forcoje ndjenjen e tyre per lidere te ardhshem, ti vetedijesoje rinine per rolin dhe pergjegjesine e tyre qe kane ne shoqeri, qe njekohesisht eshte edhe privilegj. Dmth pergjegjesi + privilegj.

Kjo eshte ajo qe i duhet sot rinise shqiptare per nje ardhmeri me te ndritur, qe eshte vizioni i cdo shqiptari te mirefillte.

Juaji,

Panopticon.

GURI SYLAJ
08-07-05, 11:02
Panoptikon , keni te drejte por ju kisha lutur per nje karakterizim me te perafert ne mes ketyre nocioneve Provincialo- rural dhe urbano -qytetar sepse ne nje shkrim te me hershem, per nje ndarje te tille, nuk munguan as fyerjet me te renda.
Ju kisha lutur per me shume rrespekt per njeri tjetrin se ne fund te fundit nje qull jemi, nese doni te maroni petlla pak yndyre e fytyre e edhe pak kryp , mundesisht.

Panopticon
08-07-05, 13:09
I nderuari Guri,

Flm per shkrimin dhe sinqeritetin tuaj.

Kur thash provincialo-rural nuk nenkuptova personat qe jetojne ne keto vende (periferi, dmth larg prej qyteteve dhe ne fshatra), dhe kur thash qytetar nuk nenkuptova tekstualisht personat qe jetojne ne qytete, sepse nje ndarje te ketille e urrej, aq me shume duke pasur parasysh se ne dy vendet (fshatra dhe qytete) ke edhe burra edhe femra te ndertuara, dmth demografia pak ka ndikim tek ta.

Une e thash me shume ne kuptimin simbolik (pezhorativ), dhe sipas meje personi me karakter dhe vyrtyte provincialo-rurale eshte personi i cili nuk di gje tjeter pos te fyeje, te jete jokonstruktiv ne teme, te kete tendence qe te devijoje temen; thjesht i mungon nje edukate (arsimim) bazik per te qene nje komunikues i drejte dhe i siqerte. Me karakterin (kushtimisht thene) "urban", nenkuptoj te kunderten.

Juaji,

Panopticon.

GURI SYLAJ
08-07-05, 13:25
Sinqerisht ju falemnderit per spjegimin dhe per reagimin e menjehershem. Plotesisht e ndaj mendimin me ju.

florian
08-07-05, 13:27
NJE SKJARIM PER LEXUESIT E FORUMIT:

Guri Sylaj, a sheh ti me lexua drejte, apo ja fute nga shpati, QE CFARE SHKRUAN TI: ''Ju zotni Odise prap me kercnime se do t'i fshini shkrimet .S'ka gje vetem tani e tutje ju lus per nje doracak udherrefyes se cka duhet dhe cka guxojm te postojm ne kete Forum. Mosni more me keso tallje me forumin , me neve e me vetevetn. Dhe sinqerisht ju pys per qfare keni ardhe ketu t'a pasuroni kete forum , t'a degradoni apo ndoshta edhe t'a zhbeni. Jo zotni Odise kjo eshte e pa falshme . Ne nuk dijm sa ti por aq sa dijme kemi deshire qe edhe ne te themi dicka. Dhe ne fund ju lus per pak rrespekt per Forumin Dardania dhe per antaret e tij.
?''

:arrow: lexo, e rilexo, cfare une shkrova, Odise: ***pa ndal Gentiani, te ua ofrojme edhe pakez temen, e ta rilexojne, e poqese vijojne perseri, propozoj te iu fshihen shkrimet jashtteme, derisa te vie dikush qe flet me buzeqeshjen e rinise se vertete!


kjo ty Guri te duket kercnim? Cfare kercnimi ka ketu, pse shkruaj qe shkrimet jashtteme te fshihen, e tema te mos mbyllet - a po don me e mbylle temen ti Guri, apo me i fshi shkrimet jashtteme?

edhe dicka: une ne kete teme nuk shkruaj, bile MATUTJE gati si as ne rubriken Diskutime Shoqerore, KOHA SA ME PREMTON - pra, le te shkruajne rinia, kjo eshte teme rinie e edhe ti Guri, nuk e dij cfare shkruan ketu - jashtteme!!! Ta shohim sa po e vazhdon rinia kete teme!

EDHE DIKA ME RENDESI: NE KETE RUBRIKE DISKUTIME SHOQERORE, SHKROVA ME QELLIM TE MESOJNE DISKUTUESIT SI TE SHKRUAJNE MA MIRE, SI TE SHPREHEN E SI TA NJOHIN SHKENCEN E TE FOLURIT - RETORIKEN EDHE SI TE MESOHEN TA MBROJNE VETVETEN NE JETE!

TE GJITHA SHKRIMET E MIA NE DISKUTIME SHOQERORE, I BERA QE RINIA JONE TE JETE E AFTE NE JETE, TE DIJ ME FOLE DREJTE, BUKUR, MENUR E GUXIMSHEM EDHE ME I KTHYE NE MEND, DISA TE PABINDUR -
SE SI DUHET TE BEHET NJE SHKRIM I FORTE DHE I GUXIMSHEM, QE TE I MBUSHI MEND, POASHTU EDHE LEXUESIT TJERE TE MESOJNE DIKA TE FORTE!

SHPRESOJ SE TASH RUBRIKA ESHTE NE VIJIM TE MIRE E MBAJEN


Tash, kjo teme QESHU RINI QESHU - BOTA ASHT E JOTE - qe qellimisht ua prezantova, me kete hymje ketu siper - i takon rinise - une e hapa - rinia e vazhdon - nese dikush e mbylle passotit - faji iu mbetet diskutuesve
qe ose shkruajne jashtteme, ose nuk dijne ta vazhdojne temen ne fjale - respektivisht temen e tyre! Mbanie pergjegjesine!


NDERIME!


ODISE

Me falni per nderhyrjen ..
Odise shkollat i kam mbaruar ne Itali. dhe gjuhen shqipe nuk e perdor aq mir por nuk e kam harruar as ate e as zakonet tona .

Po lexoj ne shkrimin e me siperm qe ju po merrni vendin e nje mesuesi dhe qe doni te na mesoni si te jetojm .
Kush jeni ju qe te na mesoni si te sillemi kush ua jep kete te drejt .
ekziston tema e gjuhes shqipe dhe cdo kush qe ka nevoj per te mesuar ose qe deshiron ti nenshtrohet figures se mesuesit ne ket rast ju mund te shkoj atje .
Dhe nese keni deshir per mesimdhenie mund te trasferoheni atje .

Odise
08-07-05, 17:20
NJE SKJARIM PER LEXUESIT E FORUMIT:

Guri Sylaj, a sheh ti me lexua drejte, apo ja fute nga shpati, QE CFARE SHKRUAN TI: ''Ju zotni Odise prap me kercnime se do t'i fshini shkrimet .S'ka gje vetem tani e tutje ju lus per nje doracak udherrefyes se cka duhet dhe cka guxojm te postojm ne kete Forum. Mosni more me keso tallje me forumin , me neve e me vetevetn. Dhe sinqerisht ju pys per qfare keni ardhe ketu t'a pasuroni kete forum , t'a degradoni apo ndoshta edhe t'a zhbeni. Jo zotni Odise kjo eshte e pa falshme . Ne nuk dijm sa ti por aq sa dijme kemi deshire qe edhe ne te themi dicka. Dhe ne fund ju lus per pak rrespekt per Forumin Dardania dhe per antaret e tij.
?''

:arrow: lexo, e rilexo, cfare une shkrova, Odise: ***pa ndal Gentiani, te ua ofrojme edhe pakez temen, e ta rilexojne, e poqese vijojne perseri, propozoj te iu fshihen shkrimet jashtteme, derisa te vie dikush qe flet me buzeqeshjen e rinise se vertete!


kjo ty Guri te duket kercnim? Cfare kercnimi ka ketu, pse shkruaj qe shkrimet jashtteme te fshihen, e tema te mos mbyllet - a po don me e mbylle temen ti Guri, apo me i fshi shkrimet jashtteme?

edhe dicka: une ne kete teme nuk shkruaj, bile MATUTJE gati si as ne rubriken Diskutime Shoqerore, KOHA SA ME PREMTON - pra, le te shkruajne rinia, kjo eshte teme rinie e edhe ti Guri, nuk e dij cfare shkruan ketu - jashtteme!!! Ta shohim sa po e vazhdon rinia kete teme!

EDHE DIKA ME RENDESI: NE KETE RUBRIKE DISKUTIME SHOQERORE, SHKROVA ME QELLIM TE MESOJNE DISKUTUESIT SI TE SHKRUAJNE MA MIRE, SI TE SHPREHEN E SI TA NJOHIN SHKENCEN E TE FOLURIT - RETORIKEN EDHE SI TE MESOHEN TA MBROJNE VETVETEN NE JETE!

TE GJITHA SHKRIMET E MIA NE DISKUTIME SHOQERORE, I BERA QE RINIA JONE TE JETE E AFTE NE JETE, TE DIJ ME FOLE DREJTE, BUKUR, MENUR E GUXIMSHEM EDHE ME I KTHYE NE MEND, DISA TE PABINDUR -
SE SI DUHET TE BEHET NJE SHKRIM I FORTE DHE I GUXIMSHEM, QE TE I MBUSHI MEND, POASHTU EDHE LEXUESIT TJERE TE MESOJNE DIKA TE FORTE!

SHPRESOJ SE TASH RUBRIKA ESHTE NE VIJIM TE MIRE E MBAJEN


Tash, kjo teme QESHU RINI QESHU - BOTA ASHT E JOTE - qe qellimisht ua prezantova, me kete hymje ketu siper - i takon rinise - une e hapa - rinia e vazhdon - nese dikush e mbylle passotit - faji iu mbetet diskutuesve
qe ose shkruajne jashtteme, ose nuk dijne ta vazhdojne temen ne fjale - respektivisht temen e tyre! Mbanie pergjegjesine!


NDERIME!


ODISE

Me falni per nderhyrjen ..
Odise shkollat i kam mbaruar ne Itali. dhe gjuhen shqipe nuk e perdor aq mir por nuk e kam harruar as ate e as zakonet tona .

Po lexoj ne shkrimin e me siperm qe ju po merrni vendin e nje mesuesi dhe qe doni te na mesoni si te jetojm .
Kush jeni ju qe te na mesoni si te sillemi kush ua jep kete te drejt .
ekziston tema e gjuhes shqipe dhe cdo kush qe ka nevoj per te mesuar ose qe deshiron ti nenshtrohet figures se mesuesit ne ket rast ju mund te shkoj atje .
Dhe nese keni deshir per mesimdhenie mund te trasferoheni atje .

***s'ka gje per nderhyrjen (JASHTTEME), florian - mos kerko falje per nje gje qe ke te drejte - ti po flet per temen apo, ashtu je mesuar te iu nderhyjsh edhe mesuesve, ne shkollat qe i paske ''mbaruar ne Itali'' (shume shkolla a) - me ata nuk besoj se tu ka ndegjuar as zeri, e me tuajt on bishtin perpjete - kush je ti! Jam ai qe te mesoj ty, per shkollat qe ke kryer n'Itali!

Kah na dole tash ti, pas shiut a? Merru me temen e tregona FARE MESOVE NGA SHKOLLAT NE ITALI!!!

florian
08-07-05, 17:48
nuk ka endesi sa shkolla kam ber , por te jesh i sigurt qe nuk kam len njeri te me imponoj nje gje as ne mesim e as ne jet . e sa per laurea ose diplloma i kam fut dy ne xhep .
ne shkollat ku kam studiuar ka qen si rregull dhe parim njeriu meson se ka deshir jo se atij ja imponon dikush .
dhe te vij turp qe mesimin do e japesh me diktatur , se per te mesuar shqip femijet tuaj njerezit dhan jeten por per ta mesuar vet e jo me dhun .
me vjen keq per ju qe dukeni si dhe i informuar shum per gjuhen shqipe qe nuk po gjeni nje menyr me te rispektuar per te informuar mesuar ne forumistat , meqene se kemi dhe nevoj se shum nga ne ne shqiperi ven kemben nje her ne 10 vjet dhe esht normale qe gramatiken shqip nuk e dim dhe aq mir.
ju jap vetem nje keshill nderro menyra dhe ne kete drejtim ke per te pasur shum rrezultate , hiq ofendimet dhe ngaterimet me forumistat dhe do jeni ne rregull .

me respekt flori .

Odise
08-07-05, 18:18
nuk ka endesi sa shkolla kam ber , por te jesh i sigurt qe nuk kam len njeri te me imponoj nje gje as ne mesim e as ne jet . e sa per laurea ose diplloma i kam fut dy ne xhep .
ne shkollat ku kam studiuar ka qen si rregull dhe parim njeriu meson se ka deshir jo se atij ja imponon dikush .
dhe te vij turp qe mesimin do e japesh me diktatur , se per te mesuar shqip femijet tuaj njerezit dhan jeten por per ta mesuar vet e jo me dhun .
me vjen keq per ju qe dukeni si dhe i informuar shum per gjuhen shqipe qe nuk po gjeni nje menyr me te rispektuar per te informuar mesuar ne forumistat , meqene se kemi dhe nevoj se shum nga ne ne shqiperi ven kemben nje her ne 10 vjet dhe esht normale qe gramatiken shqip nuk e dim dhe aq mir.
ju jap vetem nje keshill nderro menyra dhe ne kete drejtim ke per te pasur shum rrezultate , hiq ofendimet dhe ngaterimet me forumistat dhe do jeni ne rregull .

me respekt flori .

***eshte normale: njeriu i dhunuar, e ka ne majegjuhe fjalen - dhune e diktature - nuk keni faj! Perseri, i shkolluari me dy diploma ne xhep - ka fuqi edhe te jep keshilla - e shihni pra? Edhe ka nevoje per te mesuar edhe jep keshilla - bukuri, do t'i marrim parasysh, ve heren tjeter kthehu ne teme, e shiko larte titullin! E nese keni deshire - qesh e ngjesh, ajo eshte tjeter menyre, nese e don mesim - nxen njohuri! A don ta ofroj ma afer syve temen perseri uni:

rilexoni - Pikerisht, e shoh te arsyeshme, qe te hapim nje teme te re, me titullin origjinal, te nje vargu poezie, aq te dhembshem, e aq te dashur, te kurores se piedestalit te poezise sociale shqiptare, te letersise realiste - Migjenit! Ky varg ne origjinal, i njerit nder yjet ma te ndritshem te qiellit letrar social - qe nuk guxojme ta ndryshojme ne asnje forme letrare, as si poezi as si kenge

- QESHU RINI QESHU - BOTA ASHT E JOTE -

si mund ta aplikojme kete thirrje migjeniane, te vrullit te pervlimit te ndjenjave te tij, per ta pare rinine tone realisht, e jo idealisht, as hijeve te mjerimit, por nje rini reale - te gezuar, te emancipuar, te ngritur profesionalisht - si nje shkendi drite optimiste ne fundtunell te mjerimit te kohes se Poetit Te Mjerimit, si e kemi quajtur, ne Letersine Bashkohore!

Si do t'i sherbente rinise sone kjo fjali - 'qeshu rini qeshu - bota asht e jote', qe te aplikohet ne kohen tone te sotme? Me cfare mund ta aplikojme, perdorim ta shtiejme ne pune e veprime individuale e shoqerore, pikerisht sot e sotetutje, kete varg margaritaresh te diegur ne flaken e jetes, te tingujve te shpirtit aq te vuajtur e te mjeruar, te Poetit Te Mjerimit - qe ta bejme nje varg margaritaresh, diamantesh TE RINJ DIELLOR te tingujve te ardhmerise sone - rinise shqiptare!

Pra ma thjeshte: si duhet ta shtijme ne jete, ne pune e veprime konkrete vargun e poetit te mjerimit - Migjenit - QESHU RINI QESHU - BOTA ASHT E JOTE?

Presim mendimet e te gjitheve, aq sa mundemi, aq sa dijme, thjeshte, bukur, pa shtypje ndjenjash, pa ndonje dro shprehjeje, por ashtu me fjale te lire, me mendim te lire shpirterisht dhe realisht, qe te mesojme edhe dika te re, qe ende nuk kemi pase rastin te njihemi, me te sotmen e te nesermen tone!

RINIA - ARDHMERIA E BOTES!


Respekt e njohje,


Odise

laliloli
08-07-05, 18:32
Qeshu rini qeshu-bota eshte e jote

Mendoj se kjo thenie porosit rinine per te punuar ,mesuar ,studiuar edukuar,dashuruar,rrespektuar..... sepse nga keto varet ardhmeria e jetes se saj dhe e vendit .Rinia duhet te jet ajo qe te inicoj ndryshime pozitive ne shoqeri,ajo duhet te jete kembengulese qe te ket nje prosperitet vendi i saj,sepse te mirat dhe te keqijat ajo do ti barte mbi supe.Ata qe kane kaluar kete moshe kane gjetur veten diku dhe ndryshimi per ta eshte me pak i rendesishem se sa per rinine.

Vetima
23-08-05, 00:19
Qeshur rini qeshu- bota asht e jote ,por jo me ze ne goje por duke mesuar ,studijuar ,punuar ,rrespektuar ,kulitvuar gjera te dobishme ku vete vetiu sjellin qeshjen ne rini, e cila eshte ardhmeria e botes.

Une mendoj se ne kete aspekt na ka ofruar kete varge poeti i mjerimit-MIGJENI.


Vetima!

emine
27-10-09, 21:23
po valla qashtu oshte,veq po duhet me menu se plakemi edhe na e na nalet e sgerdhimja

Idila
29-10-09, 15:03
Qeshu Rini qeshu, hej ju qesht zemra, Bota sht e jotja, ne t gjith jemi bota! :smile:

egiiiii
29-10-09, 18:50
Une jam qe rinia te qeshet se vertete bota eshte e saje , po a mund te qeshet nje rini qe nuk ka dashuri!

Ju zotni Odise prap me kercnime se do t'i fshini shkrimet .S'ka gje vetem tani e tutje ju lus per nje doracak udherrefyes se cka duhet dhe cka guxojm te postojm ne kete Forum. Mosni more me keso tallje me forumin , me neve e me vetevetn. Dhe sinqerisht ju pys per qfare keni ardhe ketu t'a pasuroni kete forum , t'a degradoni apo ndoshta edhe t'a zhbeni. Jo zotni Odise kjo eshte e pa falshme . Ne nuk dijm sa ti por aq sa dijme kemi deshire qe edhe ne te themi dicka. Dhe ne fund ju lus per pak rrespekt per Forumin Dardania dhe per antaret e tij.

Te fala vllezrore nga Guri Sylaj GURI SYLAJ respekt,,,,,,,,,,,,, pajtohem me mendimin tand,,,

roadrunner
29-10-09, 20:12
Qeshtu krejt, pse veq rinia? A nuk meritojne te gjithe anetaret e qfaredo moshe te qeshen per te arriturat qe kane bere, e qe ne i gezojme?

Te qeshim te gjithe se bashku!