PDA

View Full Version : A ekziston lumturia?


Murgesha
04-07-05, 11:51
Ēfarė mendoni ju tė nderuar pėr kėtė ndjenjė, nocion apo si ta quajmė??

laliloli
04-07-05, 14:13
Ēfarė mendoni ju tė nderuar pėr kėtė ndjenjė, nocion apo si ta quajmė??

Murgesha ,po me duket e pakuptimte kjo pyetje ,por megjithate une po pergjigjem:

Vet ekzistimi i nocionit lumturi jep te kuptoj se lumturia ekziston,ndjehet.

GURI SYLAJ
04-07-05, 15:18
Lumturia eshte nje arke e mbyllur me dry e qeles i ketij dryni eshte dashuria.

Guri Sylaj

Flaka_1
10-07-05, 02:27
lumturia eshte e barabart me shkelqim dielli.
hidherimi eshte i barabart me shi dhe vetetim
dashuria eshte e barabart me shkelqim dielli,shi dhe vetetim
me respekt vete une Flaka_1 :D

halla e madhe
10-07-05, 06:51
Lumturija eshte JETA :idea:

Naki
10-07-05, 19:47
Jeta relative pa brenga,e rrethuarė nga miqėt,nga fjalėt e ngrohta,nga ciletė e realizuara,nga respekti dualė pėr boten qė rrethonė dhe vepronė eshtė njė parametėr i lumturisė sė pranuarė.
Beni gjera tė vogla po mė dashuri tė madhe aty do tė gjeni lumturinė tuajė.

Edhe njė embelsirė e dhuruarė pėr femiun eshtė lumturi reflektuse.

me nderime naki

turisti
20-07-05, 00:26
Po,egziston.

Ēdo kush qe beson se eshte i lumtur - edhe eshte i lumtur. :P

Tomori
20-07-05, 21:34
Lumturija egzistone,,kte shum lehte mundet ta shijoje gjdo njeri!
-Dot pyesni si?
Pergjigja eshte shum e thjeshte!
-Zbatoni regullat e fese Islame..e lumturine e keni te sigurar! :wink:

Psikologu
20-07-05, 23:01
Lumturija egzistone,,kte shum lehte mundet ta shijoje gjdo njeri!
-Dot pyesni si?
Pergjigja eshte shum e thjeshte!
-Zbatoni regullat e fese Islame..e lumturine e keni te sigurar! :wink:


Nuk e dij , por kjo eshte rubrik qe mirret per diskutime te tjera , sa i perket fes islame e ka vendin tjeterkund.
Nese e bejm nje veshtrim ne fen Islame e dijm mjaft mire me pasqyr para jush se qfare lumturie u ka sjellur ajo femrave ne kete bote.
Nuk duhet harruar se akoma ne boten Islame , femra llogarittet si nje roberesh dhe si rob i shtepis.
Mos ti harrojm sunet dhe ajetet qe flasin per kete pune , bile sa per fakt e kemi edhe te dhenen se ajo e ndalon nje femer qe te pershendetet me nje vella te vetin , kunat , daje ose farefis , a kete e quan ti lumturi a .
Nuk e besoj , sepse ty te konvenon ne kete menyre por pyeti femrat se si mendojn.
Lumturia nuk ka lidhje me asnje fe , ajo del nga respekti i p[ersonave ne mes te vetit dhe nga nje dashuri reale dhe serioze.
Feja eshte dikuri e cila ne fakt eshte trasheguar nga familja , ndersa lumturia eshte e pamvarur , atje kerkohet dhe per ata te cilet resapektojn boten e liris njerzore e gjejn shume leht , ndersa te dryjuarit nuk jane te lumtur.
Zogu nuk kendon i lire ne kafaz.

Kodra
21-07-05, 14:18
*********
*********
*********

Lumturia hmmmmm !!!!!

Unė do tė thosha se Lumturi me plotėkuptimin e fjalės nuk ka.

Lumturia mund tė jetė e ēastit apo edhe e ditės,e javėve, e muajve ndoshta edhe zgjat deri 10 vite.

Mirėpo Lumturi gjithėjetėsore nuk ka askund te asnjė njeri,mendoj unė.

Nėse njeriu Respekton vetveten,respekton familjen e tij,respekton rrethin dhe mė gjerė,atėher edhe do tė respektohet---nga kjo mund tė gjen njeriu Lumturi.

Nė momentin kur dikush i familjes sėmuret ose vdes,atėher kalon Lumturia.


Me dėshirė qė te ēdo Shqiptar tė zgjat Lumturia pa fund ju pėrshėndes tė gjithve.


Kodra

Vetima
22-08-05, 23:59
Vetem aty dhe atehere kur ekziston dashurija.
Vetima!

Sy_kaltra
24-08-05, 20:16
Ku egziston respekti dhe dashuria mendoj se do egziston edhe Lumturia.

Me Respekt Sy_Kaltra.

Marigona-KS
26-08-05, 11:43
Po ekziston, bile nese nuk besoni vetni mua apo nja tjeter forumist se e din edhe ata ahahahah

Sy_kaltra
26-08-05, 11:47
Po ekziston, bile nese nuk besoni vetni mua apo nja tjeter forumist se e din edhe ata ahahahah
hahahah :lol: :lol:

Dreni30
26-08-05, 15:04
Ku egziston respekti dhe dashuria mendoj se do egziston edhe Lumturia.

Me Respekt Sy_Kaltra.

Kam edhe dicka me shtu, vetem po ndalem ne kete mendimin e Sy_kaltres dhe nuk po e zgjase me shume se me pelqeu.

Nderime.

Murgesha
27-09-05, 10:26
A jam e lumtur??
Mendova sot, ose nėse dua tė jem e kjartė kėtė mendim kam ēdo ditė.
A nuk mendojnė tė gjithė kėshtu si unė??
A jemi tė lumtur?
E kėnaqur me mėnyrėn tė cilėn u zhvillua jeta ime?
Ende nuk munda t`i pėrgjigjem vetes time, se mendoj qė njeriu mund tė jetė i lumtur njė sekond, e jo edhe me vite, vetėm sekonda dhe nėse njeriu ka fat mund tė jetė i lumtur disa minuta.
Kur jam me familjen time, ose me shoqėri dhe kur na dhemb barku prej tė qeshurave nga shakat qė bėjmė atėherė po jam e lumtur.
Pastaj mė vien nė mendje gjithė ato punė qė duhet bėrė, gjithė pėrgjegjėsit qė mė takojnė mua si grua, si nėnė, si shoqe si njeri qė ka pėrgjegjėsi ndaj shumė gjėrave dhe papritmas nuk jam mė e gėzuar, mė kaplon shqetėsimi se sa do tė mundem tė kėnaq veten dhe tjerėt qė kanė nevojė pėr mua.
E kėnaqur dhe e lumtur, a ėshtė kjo e njėjtė?
Unė mendoj se jo, se nėse njerėzit janė tė kėnaqur nuk do tė thotė se ata janė tė lumtur.
A janė?
Unė mendoj se fjala Lumturi nė shumė raste keqpėrdoret.
A jam e lumtur?
Po si mė pėrgjigjet vetja ime.
Ke burrin mė tė dashur dhe tre fėmijė mė tė ėmblit nė botė, kam shtėpi mirė tė rregulluar, kam auto tė shtrenjtė kam, kam........??
Dhe vjen mbrėmja, familja mblidhet, qeshemi, duhemi tė kėnaqur.
Vjen momenti dhe fillon grindja me burrė, me fėmijėt, me vetveten pėr gjėrat qė duhet bėrė e qė ndoshta nuk mundem dhe atėherė pushoj sė qeni e lumtur.
A jam e lumtur??

A jemi tė lumtur??

spirl_girls
27-09-05, 13:55
Ne filozofi egzistojne disa definicione mbi Lumturinė.Sipas Ben KhamitLumturia eshte nje shume ku pjesen me te madhe e ze kenaqesia dhe em te voglen dhimbja...vendosja ne te njejtin rafsh e kenaqesise..gezimit..dhe lumturise...eshet e gabuar sepse po ti vendosim sipas nje hirearkie kenaqesia eshte relative kurse Lumturia absolute.

Asnjehre nuk mund te thuash se je vertet i/e lumtur..sepse jeta eshte e alternuar si me te miren ashtu edeh me te keqen..vetem kur perjeton te keqen kupton se me pare ke qen i lumtur por ne ate ēast se ke ditur.

Lumturias`ėshtė gjė tjeter veēse nje jeteØme vete......

teDUAty
28-09-05, 00:14
Lumturia ekziston por mvaret se ku e shijon ate ...................... :!:

doGzona
01-10-05, 13:23
Lumturia egziston vetem aty ku egziston fjala e lire, mirkuptimi , toleranca , shoqeria ne mes te qifteve etj .
Nuk mundemi te presim qe lumturia te na vie vetem si nje dhurate , por duhet te kontribojme qe ajo te jete sa me afer nesh ne cdo kohe.

Kercovari
01-10-05, 13:26
Lumturia egziston vetem aty ku egziston fjala e lire, mirkuptimi , toleranca , shoqeria ne mes te qifteve etj .
Nuk mundemi te presim qe lumturia te na vie vetem si nje dhurate , por duhet te kontribojme qe ajo te jete sa me afer nesh ne cdo kohe.

Lumturia e gjalle e shte shyqyr zotit,dhe zoti e ruajte . :lol: :wink:

turisti
02-10-05, 01:31
:P PO! :P

Krokodilli
02-10-05, 04:24
1.shendeti
2.dashuria
3.krijimi i familjes
4.ekonomia familjare e fort , krijojn Lumturin

Psikologu
02-10-05, 05:19
Lumturia ekziston por mvaret se ku e shijon ate ...................... :!:

Lumturia nuk shijohet , por perjetohet, ndersa gjerat e lidhura rrethė ciklit tė saj , qė ta formojnė termin lumturi , disa nga ato shijohen , jo krejt.
Kalo mirė;

Psikologu

doGzona
02-10-05, 18:03
Gezimi i njeriut dhe lumturia shijohen ne jeten e njeriut , kur shijohet edhe dashuria e vertete e cila me shijen dhe besnikerin e saj , krijon ndjenja dhe harmoni .
Pra ajo shijohet ne cdo aspket.

SheTa
02-10-05, 18:31
Lumturija shumicen e rastve egiziton shumicen e rasteve nuk egizton :
Njeriu gjithmon duhet me mendu per ni te mir e jo per te keq nes don me pas lumturi ne jet

LABI
25-10-05, 17:15
Cfare bene qe disa qaste , momente te ndihemi te lumtur, ne disa qaste niveli i lumturise te zbehet apo te humb …

Me saktesisht , a ekziston rruga e lumturise se perjeshme ? Jane disa nga pyetjet qe shpesh i bejme vetes ne situata depresioni , stresi , ne gjendje pesimizmi …

Trajtimin e kesaj gjendje shpirterore – emocionale Aristoteli e trajton me fenomenin e <<e ndryshimit apo levizjes qe ka nje qellim ….mundesit e realitetit ne perfeksionim ku si pasoj kemi kurorzimin me stadin me te larte “lumturine” >>
Aristoteli gjendjen e lumturise e definon ne kete menyre :
“Lumturia eshte nje pune e shpirtit ne rrugen e se shkelqyeres ose te virtytit”
Sipas Aristotelit procesi i ndryshimit te gjendjes emocionale – lumturise lidhet me fenomenin e levizjes ciklike i cili cikel sipas Aristotelit eshte ne funksion te rregullimit te botes , ne kerkim te realitetit (lumturise ) si substance !!
Transformimet prej nivelit te larte duke ra ne nivelin e ulet eshte levizje ciklike …( nga gjendja e lumturise ne gjendje pesimizmi )… D.M.TH kjo levizje ciklike vazhdon perseri ne ngritje dhe ramje .

Sipas Aristotelit kjo levizje nuk na qon drejt te ardhmes , te ndryshmes , si progress , por ne kerkim te qellimit , te perkryerjes (lumturise) e cila gjendet ne te kaluaren .

Pra lumturia sipas Aristotelit eshte nje gjendje shpirterore - emocionale e ndryshueshme qe ngjane me proceset ciklike , nga posht larte – nga larte posht …

Sy_kaltra
10-11-05, 19:15
Per te qen te lumtur duhet te jesh i Deshiruar ne gjdo rreth apo ambient ku jeton,,Per te qen i deshiruar duhet te jesh i/e Dashur ,,Per te qen i Dashur Duhet te kemi Shum vlera te mira si nje personalitet ne vete qe jemi ...Mendoj se Ku ka Dashuri paqje Mirkuptim toleranc Ka edhe Lumturi...Edhe pse jeta Gjdo her nuk asht lul ka batica zbatica,,Por t'pakten t'mundohemi ?!!

Pajtoheni ju me ket mendim apo jo ?

Barbaroza
10-11-05, 20:20
Per te qen te lumtur duhet te jesh i Deshiruar ne gjdo rreth apo ambient ku jeton,,Per te qen i deshiruar duhet te jesh i/e Dashur ,,Per te qen i Dashur Duhet te kemi Shum vlera te mira si nje personalitet ne vete qe jemi ...Mendoj se Ku ka Dashuri paqje Mirkuptim toleranc Ka edhe Lumturi...Edhe pse jeta Gjdo her nuk asht lul ka batica zbatica,,Por t'pakten t'mundohemi ?!!

Pajtoheni ju me ket mendim apo jo ?

Yes! :P

Sy_kaltra
10-11-05, 20:31
Per te qen te lumtur duhet te jesh i Deshiruar ne gjdo rreth apo ambient ku jeton,,Per te qen i deshiruar duhet te jesh i/e Dashur ,,Per te qen i Dashur Duhet te kemi Shum vlera te mira si nje personalitet ne vete qe jemi ...Mendoj se Ku ka Dashuri paqje Mirkuptim toleranc Ka edhe Lumturi...Edhe pse jeta Gjdo her nuk asht lul ka batica zbatica,,Por t'pakten t'mundohemi ?!!

Pajtoheni ju me ket mendim apo jo ?

Yes! :PFaleminderit per perkrahjen e mendimit Barbaroza :wink:

Barbaroza
10-11-05, 20:38
Paē ndere Sykaltera!
Une cdohere them:nese don te jesh i lumtur,gjithmone vepro si duhet,dashuro si duhet edhe nese s'te shperblehet sepse ti me kete je person fatlum mu per faktin se di te dashurosh dhe te dallosh cka eshte ndjenja e vertete nga ajo falso,puno qe jo veq ti,por edhe tjeret te jene te kenaqur nga puna jote,dhuro ato qe ti i do per veten tende te tjereve.
Nese je keshtu,atehere lumturia eshte ne anen tende!

turisti
10-11-05, 22:04
Po! Ēka nuk krijon dhimte-nuk eshte jete,ēka nuk kalon-nuk eshte lumturi. :wink:

Arb
10-11-05, 23:19
Lumturia?

Cka s'bon vaki, nashta ekziston...

vjeshta
11-11-05, 00:24
Per te qen te lumtur duhet te jesh i Deshiruar ne gjdo rreth apo ambient ku jeton,,Per te qen i deshiruar duhet te jesh i/e Dashur ,,Per te qen i Dashur Duhet te kemi Shum vlera te mira si nje personalitet ne vete qe jemi ...Mendoj se Ku ka Dashuri paqje Mirkuptim toleranc Ka edhe Lumturi...Edhe pse jeta Gjdo her nuk asht lul ka batica zbatica,,Por t'pakten t'mundohemi ?!!

Pajtoheni ju me ket mendim apo jo ?
Plotesisht,mos ta nin :lol:

Arb
11-11-05, 00:29
Per te qen te lumtur duhet te jesh i Deshiruar ne gjdo rreth apo ambient ku jeton,,Per te qen i deshiruar duhet te jesh i/e Dashur ,,Per te qen i Dashur Duhet te kemi Shum vlera te mira si nje personalitet ne vete qe jemi ...Mendoj se Ku ka Dashuri paqje Mirkuptim toleranc Ka edhe Lumturi...Edhe pse jeta Gjdo her nuk asht lul ka batica zbatica,,Por t'pakten t'mundohemi ?!!

Pajtoheni ju me ket mendim apo jo ?

Se ki keq oj kojshike!

vjeshta
11-11-05, 00:52
Mbas shiut ,rrezon dielli

turisti
11-11-05, 00:55
Mbas shiut ,rrezon dielli

Edhe shiu eshte :P lumturi nese e keni veturen pa la. :wink:

Arb
11-11-05, 00:57
Mbas shiut ,rrezon dielli

Edhe shiu eshte :P lumturi nese e keni veturen pa la. :wink:

ahaha...

Sido qe te jete, duket se nga Vjeshta buron optimizem. Se paku fjalet e saj thone kete.

Sy_kaltra
11-11-05, 10:00
Arb vjeshta Barbaroza me vjen shum mir qe gjeta nje mendim t'perbashket edhe me juve ,,Faleminderit shum :wink:

Arb
11-11-05, 10:09
Arb vjeshta Barbaroza me vjen shum mir qe gjeta nje mendim t'perbashket edhe me juve ,,Faleminderit shum :wink:

na paska nda oqeani edhe ne mendime a?

Sy_kaltra
20-11-05, 11:32
S’ka lumturi mė tė madhe nė botė se dashuria dhe harmonia.

Kercovari
20-11-05, 13:02
Kur njeri eshte i dashuru deri ne fyte,e kerkon edhe lumture anise per disa eshte e pakapshme. :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Sy_kaltra
20-11-05, 13:03
Kur njeri eshte i dashuru deri ne fyte,e kerkon edhe lumture anise per disa eshte e pakapshme. :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: :twisted: :twisted: :twisted:

Kercovari
20-11-05, 13:06
E qe pate ti qe me shterngon dhembet,une flase per veti moj shoqe. :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Marigona-KS
22-11-05, 16:03
Ka lumturi te ndryshme dhe se secili nga ne ka diqka qė e bėn te lumtur, nese nuk eshte dashuria atėher simpatia, apo shoqėria, familja, d.m.th. nese une ndihem mire me rrethin tim dhe mė duan, e i dua dhe kjo eshte lumturi, pra ekxistojn lumturi te ndryshme dhe secili nga ne ka nga njė!!!
Une per vete jam shume e lumtur, vetem dhasht Zoti e te vazhdoj keshtu.
Ju pershendes

Naki
22-11-05, 20:10
qysh jo more,ku ėshtė bereqeti ėshtė edhe lumturia e bashkė me to deshira dhe hyzmeti :!:

vushtrria
24-11-05, 17:37
Per mua ekziston lumturia gjdo kunde dhe kure te duashe,them keshtu sepse lumturia mvaret nga njerezit e jo nga dikushe tjeter,ateher kerkoje dhe gjeje lumturin,ne qoftese se je i ndershem i urte me karakter njerezor,bemires i shoqeruar,pa pretendime ndaj askujte dhe ja kjo eshte lumturia si jo :)

Sy_kaltra
27-11-05, 18:21
Ku esht dashuria, harmonia, mirkuptimi dhe toleranca Lumturia asht e pa'shmangeshme .

GURI SYLAJ
27-11-05, 18:25
Djepi i lumturise eshte Dashuria!

laliloli
27-11-05, 18:29
Dashurija,moslakmia,rrespekti,sinqeriteti,zemergje resia,mirekuptimi==lumturia

Urata
21-09-08, 04:53
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sy_kaltra
Per te qen te lumtur duhet te jesh i Deshiruar ne gjdo rreth apo ambient ku jeton,,Per te qen i deshiruar duhet te jesh i/e Dashur ,,Per te qen i Dashur Duhet te kemi Shum vlera te mira si nje personalitet ne vete qe jemi ...Mendoj se Ku ka Dashuri paqje Mirkuptim toleranc Ka edhe Lumturi...Edhe pse jeta Gjdo her nuk asht lul ka batica zbatica,,Por t'pakten t'mundohemi ?!!

Pajtoheni ju me ket mendim apo jo ?
--------------------------------------------------------------------------------------------------

lumturia eshte nje shperblim i asaj se cfare kemi arritur, por jo vetem kaq eshte edhe me shume/teper...njerezit e lumtur jane te thjeshte, ata e pranojne veten e tyre/dhe i pranojne te tjeret ashtu siq jane....jane te doreshkruar thelle ne optimizem,jetojne dhe veprojne per te dhene me te miren...


...ushqeni forcen dhe vlerat tuaja n'daqit me ju ngjite lumturise !

Penelope
21-09-08, 19:39
Sikur te mos besonim se ekziston lumturia, jeta do na dukej e zbehte dhe pa kuptim..por megjithe perpjekjeve, jo qdo qast te jetes mund te jemi te lumtur, ka njerez qe dine ne menyre perfekte te shkatrrojne lumturine, te e kthejne ne vuajtje, dhe pse e bejne kete? Sepse ndoshta ata vete nuk jane te lumtur, ose kenaqen kur bejne te tjeret te vuajne...por megjithate lumturia ekziston, ate mund ta shprehesh me nje buzeqeshje nje njeriut qe ka nevoje per te, me nje perqafim, me nje shtrengim dore, me nje ledhatim...nese do te besoja se lumturia nuk ekziston jeta sdo te kishte ma kuptim...

Jana
22-09-08, 15:24
Po egziston...

BlacK DeviL
23-09-08, 00:30
Ndoshta Ala Se Kom Gjet :) :p

turisti
23-09-08, 00:42
Po,normal qe LUMTURIA egzistin,ja edhe si duket modeli i saj me i preferuar :biggrin: :

http://amsterdam.nl/contents/pages/2302/kussen.jpg

emine
23-09-08, 08:24
Ndoshta Ala Se Kom Gjet :) :p

T'gjone ajo ty hiq mos u merzit:P

emine
23-09-08, 08:25
PO more qysh ,po dihet ku gjehet lumturija;)

vjeshta
25-09-08, 15:57
Deri sa te ekzistoj une edhe ajo .

teutaA
29-09-08, 07:49
po ekziston per te gjith ata qe nuk kan perjetuar ndonje humbje te madhe nga jeta perndryshe mund te jesh i knaqur dhe ti qmosh gjerat por jo edhe i lumtur

Rozafa
30-09-08, 12:39
Asnjėhere nuk mundesh tė thuash se je vėrtet i/e lumtur...sepse jeta ėshtė e alternuar si me te mirėn.. si me tė keqen....
Anjshtanji thoshte:"Asgjė s`ėshtė absolute dhe Gjithqka ėshtė relative".
Njė njeri nuk mundet te jete i lumtur pa nje qėllim...dhe nuk mund te jete i lumtur pa bindjen ne vetvete se do ta arij ate...!!!

lirik
30-09-08, 19:51
lumturia ajo ekziston por edhe sikur t' mos ishte fare ajo sė paku tė mos ishte ishte vuajtėria

selvija
03-10-08, 21:43
Ne fakt gjithcka qe njerezit bejn e bejn per arsye se duan te arrijn lumturin
Por lumturia absolute esht thjesht e paarritshme, ajo zgjat shum pak, prandaj pothuajse castet e lumtura i kuptojm gjithnje pasi ka kaluar kohe nga perjetimi i tyre
Por kjo na mban me shprese,,,,,se 1 dite do e arrijme..... :frown:

gazi-de
03-10-08, 22:37
Lumturia me e madhe eshte shendeti..
ki shendetin e gjen edhe lumturin!

Dilaver
03-10-08, 23:23
Ndjenja e lumturisė ėshtė pėrjetim relativ, i pranishėm gjithkah rreth nesh e nė vetėn tonė, por shpesh si shkėlqim i padukshėm. Fshetėsitė e jetės pranė ndjenjave tė lumturisė e dashurisė nuk dimė t’i definojmė si duhet, ato janė gjėja mė e shtrenjtė/ēmueshme/kushtueshme qė e bartim nė vete, e mbetet e fshehur nga shikimi e dija jonė.
Lumturia si fshehtėsi e cila mbretėron mbi njeriun ėshtė arma mė e pamėshirshme nė duar tė kohės. Por edhe njerėzit dijnė tė hiperbolizojnė gjerat, ashtu edhe lumturinė e fatkeqsinė, mendoj se askush nuk ėshtė i lumtur por as i pafat aq sa mendon se ėshtė.

Njeriu nuk duhet tė kėrkojė ēdo gjė qė deshiron, por tė ketė kufi nė mes tė mundshmės dhe tė pamundshmės.

Shpesh flitet e thuhet, por sa ėshtė e vertetė? Kur thuhet se sa pak ėshtė e nevojshme qė tė ndihemi tė lumtur, por edhe me misterioze me duket qysh mu ajo pak pothuajse gjithmon na mungon!
Lumturia nganjėhere na duket shum afėr, e e e papritmas kuptojmė realitetin se sa larg ėshtė ajo. Ēdo krijesė njerzore ėndrronė pėr lumturinė. Megjithatė pėngesa e parė pėr tė zotėruar lumturinė ėshtė fakti se ne as nuk dijmė cka ėshtė lumturia. Ndonjėhre ndodh qė kur tė kalojė ajo kuptojmė se kemi qenė tė lumtur.
Mendohet se lumturia prezenton jetėn pa brenga, frikė, vuajtje, pendime me fjalė tjera pa tė kqija, mirėpo nė realitet lumturia nuk njeh civilizim, kultura tė ndryshme popullore, ndryshime nė karakteristikat individuale e tė gjinisė, pozitė, fuqi, pushtet, racė etj
Mund tė marrim njė shembull tė thjeshtė; njė sundimtarė/pasanik/gjeni i cili posedon pasuri tė tundshme e tė patundshme si nė prralla, dituri e grada shkencore, pushtet e privilegje e imunitet por nuk e posedon lumturinė, ndėrsa njė skllav qė nuk posedon ansjė mjet prodhimi, asnjė tė drejtė e mund tė jetė i lumtur.

GURI SYLAJ
04-10-08, 15:23
Lumturia egziston dhe ate e gjene atehere kur kufinjet e asaj qe deshiron dhe asaj qe e ke jan perafersisht te bararbart.Fatkeqesisht ,jo rralle, kete e kuptojm me vonese e ka edhe te tille qe nuk e kuptojne kurr.Lumturia eshte lufte per t'i afru keto dy rrafshe por kjo nuk guxon te shihet si denim por si detyre qe duhet bere cdo dite dhe me nder!
Te keshe dhe te deshirosh nganjehere duken shume larg njera tjetres por, pikrisht, momentet kur keto dy rrafshe mbulojn njera tjetren cfaqet ndjenja qe ne po e quajm LUMTURI !
Lumturia egziston -pytja shtrohet kush mundet me e gjete!??

Skyfter
04-10-08, 16:25
Lumturia mbahet ne zemer, nuk kerkohet!
Padyshim se ekziston lumturia :smile:

romansa
04-10-08, 16:30
..egziston lumturia..por shume shkurt e ndjejm

ritta
04-10-08, 16:59
ekzistojn castet e lumturis ,por jo lumturia e plot..........

vjeshta
06-10-08, 17:05
Lumturia ,te kapesh per dore dhe te shkojesh largė
lumturia , shikime te pafajeshme ne mes njerzve
Lumturia ,te qendrosh afer sikur femijet
lumturia ,nje gote vine me nje panine (bukez)
lumturia ,uji i lumit
lumturia me e zvogelu driten dhe me ba paqe
lumturia ,nje leter dashurie e mbushur me zemera ...
lumturia ,nje tlefonat e papritur ....etj.

Ja dhe kenga: http://www.youtube.com/watch?v=Q0wZQbK938Y&NR=1

Domira
06-10-08, 22:38
Nje kafe me miq ne terase te nje kafeje ne nje dite me diell...nje pasdite e perbashket me me te dashurit prane tryezes me nje gote caji ose kaffe me embelsire...nje sheti spontane ne qytet duke bere pazar te paplanifikuar...nje rishikim i fotografive nga pushimi veror...nje lajm i marrun me telefon per nje provim te dhene...nje dreke per hir te nje rezultati pozitiv mjeksor...nje qerasje pas vitit te mbaruar shkollor...nje sheti neper mal gjat nje te diele me diell...nje tufe lule nga te dashurit diteve te vikendit kur te gjithe jemi ne shtepi...nje dhurate per urime dikujt qe e gezon etj etj...kjo eshte lumturi.

Urata
11-10-08, 21:03
Lumturia ,te kapesh per dore dhe te shkojesh largė
lumturia , shikime te pafajeshme ne mes njerzve
Lumturia ,te qendrosh afer sikur femijet
lumturia ,nje gote vine me nje panine (bukez)
lumturia ,uji i lumit
lumturia me e zvogelu driten dhe me ba paqe
lumturia ,nje leter dashurie e mbushur me zemera ...
lumturia ,nje tlefonat e papritur ....etj.

Ja dhe kenga: http://www.youtube.com/watch?v=Q0wZQbK938Y&NR=1

O vjeshte e dashur, e lumtur qofsh gjithemon! O sa moti se kam degjue kete kenge qe aq shume e kam degjue dikur...

Flm, ma bere pasditen e plote me ata rreshta te perkthyer dhe kengen ne pergjithesi....!

vjeshta
12-10-08, 15:56
O vjeshte e dashur, e lumtur qofsh gjithemon! O sa moti se kam degjue kete kenge qe aq shume e kam degjue dikur...

Flm, ma bere pasditen e plote me ata rreshta te perkthyer dhe kengen ne pergjithesi....!

Hahah ,ndegjim te kendeshem oj e uruar ,i perktheva vetem disa fjale qe mu don me ma kuptim dhe te tregoj se lumturia eshte ne mesin tone ,mjafton vetem ta vejm ne perdorim shqisen e nuhatjes ...

halla e madhe
12-10-08, 16:29
Lumturia ,te kapesh per dore dhe te shkojesh largė
lumturia , shikime te pafajeshme ne mes njerzve
Lumturia ,te qendrosh afer sikur femijet
lumturia ,nje gote vine me nje panine (bukez)
lumturia ,uji i lumit
lumturia me e zvogelu driten dhe me ba paqe
lumturia ,nje leter dashurie e mbushur me zemera ...
lumturia ,nje tlefonat e papritur ....etj.

Ja dhe kenga: http://www.youtube.com/watch?v=Q0wZQbK938Y&NR=1

tekst shume i bukur,... athua nga lumturia e tepert u ndane Romina dhe Al_bano:mad:

vjeshta
12-10-08, 16:41
tekst shume i bukur,... athua nga lumturia e tepert u ndane Romina dhe Al_bano:mad:

Jo Hallushe nga lumturia .Keta dy ishin njeri nga qiftet e vetem VIP qe martesa e tyre zgjati diku afer 30 vjet .Me ardhjen e nje femije ne shtepi lumturia shtohet ,qifti forcohet ...ndersa me ikjen (vdekjen ,por ne kete rastin e tyre humbjene nje femije qe si dihen eshtrat) ,lumturia zbehet ,qifti dobesohet ..etj .:frown:

halla e madhe
12-10-08, 16:49
Jo Hallushe nga lumturia .Keta dy ishin njeri nga qiftet e vetem VIP qe martesa e tyre zgjati diku afer 30 vjet .Me ardhjen e nje femije ne shtepi lumturia shtohet ,qifti forcohet ...ndersa me ikjen (vdekjen ,por ne kete rastin e tyre humbjene nje femije qe si dihen eshtrat) ,lumturia zbehet ,qifti dobesohet ..etj .:frown:

Vjeshta_te falenderoj per kete postim!
ne vitet 90_ta isha ne koncert me tim shoq,me bene pershtypje te jashtzakonshme te dyte si cift, ...per mua eshte pak absurde pase 20 viteve te largohet pse vajza tyre eshte diku e zhdukur ne usa ne nje mjedis te sekteve apo narkomanve,me kujtohet si sote kur mediat shkruan shume per ndarjen e tyre ku kritikat negative i barti Romina...

ps:Edhe ne ditet e liga perkrahja e partnerit jep force dhe frymzim bashkejteses dhe lumturis!:wink:

vjeshta
12-10-08, 16:55
Vjeshta_te falenderoj per kete postim!
ne vitet 90_ta isha ne koncert me tim shoq,me bene pershtypje te jashtzakonshme te dyte si cift, ...per mua eshte pak absurde pase 20 viteve te largohet pse vajza tyre eshte diku e zhdukur ne usa ne nje mjedis te sekteve apo narkomanve,me kujtohet si sote kur mediat shkruan shume per ndarjen e tyre ku kritikat negative i barti Romina...

ps:Edhe ne ditet e liga perkrahja e partnerit jep force dhe frymzim bashkejteses dhe lumturis!:wink:

Ndoshta kjo eshte aresyeja ,qe ne ditet e liga nuk e ke has perkrahjen ,prezencen e partnerit ...? Se per lumturi mos te flitet ,se aty nuk ka me ,por vetem mbijetim t'qiftit.

DEA
13-10-08, 08:34
Sikur te donim ta shihnin me syrine e lumturise, patjeter qe ekziston, po se pari duhet te duam ne te jemi te lumture, ta kerkojme ta kultivojme dhe ta ritrashegojme ate. Lumturija eshte gjithmon e pranishme, mvaret vetem nga ti/ne se a je/jemi ne gjendje ta pranojme!

Rozafa
13-10-08, 11:17
I Lumtur nuk eshte ai/ajo qe dikujt i duket i lumtur,por ai/ajo qe i thote vetes se ndihet i lumtur !!!

emine
13-10-08, 11:22
Ka disa lloj Lumturish ..

Dikush kanqet tu rrejt
dikush qe amartu
dikush qe po vjedh
dikush qe o vetun....
qysh dush munesh me ja maru qejfin vetes..

lovely
13-10-08, 11:39
PO, kur;

ne 5 t sabahit t gjuhet fmija permi, edhe t puth e t puth me ate gojen e vogel e perfekte deri ta nxjerr gjumin, edhe thote; mam, jam untu shume:biggrin: rrin n krevet me to tu u munu me shti me flejt edhe pak, po s ka shance...:biggrin: e qaf..e qaf...e qaf....
.............. i lan syte bashke, i lan dhomt bashke..... .. i jep buke, e vet e pin ni kafe.. i kqyr filmat e vizatun bashke me to, Tom & Jerry :biggrin:

.................................................. .................................

vazhdon

turisti
13-10-08, 12:36
Po,egziston edhe eshte lehte te jesh i lumtur,por,mirembajtja e saj eshte e veshtire..........