PDA

View Full Version : Ēka e bėn njė familje tė lumtur?


GURI SYLAJ
08-07-05, 08:51
CKA NJE FAMILJE E BENE TE LUMTUR

Mendimi im eshte se edhe pse ne boten bashkohore , familja po humbe ate kuptimin tradicional , prap se prap nuk do te ishte e tepert qe , ne menyren si ne dime , te trajtojm kete teme.
Me heret u tha se familja eshte baza e shum zhvillimeve ne shoqeri dhe pikrisht nisur nga ketu eshte shume e rendesishme te numrohen disa faktore qe kete baze e bejne stabile dhe te forte.
Une mendoj se faktori baze dhe me i rendesishmi eshte mirkuptimi brenda familjes (po me mungon guximi te them -Dashuria).
Faktori numer dy eshte shendeti .
Faktor tjeter eshte organizimi mbrenda familjes.
Dhe ,ndoshta tani do te rradhitenja si faktore bazen ekonomike e cila jo rralle mund te jete edhe faktori numer nje per destabilizimin e familjes.
Me siguri se te tjeret do te sjellin edhe faktor tjere dhe mendime te ndryshme qe do t'a pasuronin kete teme por si perfundi do te shtoja se pa nje familje te shendosh nuk mund te kemi as shoqeri te shendosh.
Dikush ndoshta do te me kritikoj pse ketu nuk e kam fute , si faktore edhe shkollimin. Jo se nuk e dij rendesine e ketij faktori por duke u nise nga pervoja ne perendim , dhe ne ate qe une po shoh perdite ketu shkollimi dhe baza ekonomike ,jo rralle mund te marrin edhe nje kahje negative ne zhvillimin e familjes. Ketu krejt mvaret se cka dikush kupton me nocionin familje. Dhe sidomos ne familjet ku mungon faktori i pare , nuk ka faktore tjeter qe e shpeton kete familje nga zhberja.

Me nderime Guri Sylaj

Giovanni
08-07-05, 09:21
Shume thjeshte..... FEMIU I PARE

GURI SYLAJ
08-07-05, 10:38
Giovani, shum ju falemnderit sepse keni plotesisht te drejt . Kete une po ua them nga pervoja. Nje familje e mire , piken kulminante te lumturise e ka ne kete moment, kur lind femia i pare dhe gjithecka perfundon mire.
Me nderime Guri Sylaj

laliloli
08-07-05, 18:43
ēka e bėn njė familje tė lumtur?

-Shėndeti se pari
-Dashuria,harmonia,mirekuptimi ,miresjellja reciproke
-Trashegimi(femijet)
-organizimi ,arsimimi dhe edukimi
-Baza ekonomike......

Ka edhe tjera,por keto mendoj se jane kryesoret pa te cilat lumturia do te mungonte.

dr1ta
11-07-05, 11:13
RRespekt per njeri tjetrin ashtu sic jemi .

Flaka_1
25-07-05, 20:08
pyetje e lehte :!:
SHENDETI
DASHURIA
LUMTURIA
QETESIA
BESIMI
RENDI
RESPKTI
per me arrit kulminacionin e duhur
LINDJA E FEMIJES

me dashuri flaka

LABI
25-07-05, 22:16
CKA NJE FAMILJE E BENE TE LUMTUR

Mendimi im eshte se edhe pse ne boten bashkohore , familja po humbe ate kuptimin tradicional , prap se prap nuk do te ishte e tepert qe , ne menyren si ne dime , te trajtojm kete teme.
Me heret u tha se familja eshte baza e shum zhvillimeve ne shoqeri dhe pikrisht nisur nga ketu eshte shume e rendesishme te numrohen disa faktore qe kete baze e bejne stabile dhe te forte.
Une mendoj se faktori baze dhe me i rendesishmi eshte mirkuptimi brenda familjes (po me mungon guximi te them -Dashuria).
Faktori numer dy eshte shendeti .
Faktor tjeter eshte organizimi mbrenda familjes.
Dhe ,ndoshta tani do te rradhitenja si faktore bazen ekonomike e cila jo rralle mund te jete edhe faktori numer nje per destabilizimin e familjes.
Me siguri se te tjeret do te sjellin edhe faktor tjere dhe mendime te ndryshme qe do t'a pasuronin kete teme por si perfundi do te shtoja se pa nje familje te shendosh nuk mund te kemi as shoqeri te shendosh.
Me nderime Guri Sylaj

Parimisht nese nisemi nga hierarkia e faktoreve te lartepermendur , mundemi te themi qe nje familje te jete e >> lumture , e forte , stabile… duhet qe keta faktore te jene funksionale – ne harmoni .
Teoria Funksionale kete e shpjegone me funksionim te sistemit … “funksionimin e sistemit si teresi” apo sistem organesh . Pra qe nje familje te jete stabile, e forte , funksionale ,antaret e familjes dhe faktoret e lartepermendur duhet te komunikojn ne reciprocitet . Stagnimi apo devijimi i nje faktori apo antari ne kete "sistem" shkaktone disharmonitet <<ne sistemin si teresi >>...

Murgesha
26-07-05, 18:32
Mirėkuptimi, toleranca, dashuria e ndėrsjellė si dhe njė ekonomi mesatare do tė ishte kusht pėr njė familje tė lumtur.

Lona
28-07-05, 07:59
Sinqeriteti, respekti, mirkuptimi ndaj njeri tjeterit ,, me keta elemente mund te kete lumturi ne nje familje .

Krokodilli
28-07-05, 08:16
Shėndeti
Dashuria dhe mirekuptimi ndaj njeritjetrit, organizimi, arsimimi, trashegimia (femijet),
Baza ekonomike......

Bleta
08-08-05, 16:48
Dashuria,besimi ne mes njeri tjetrit,femiu i pare,besa edhe me pas pare boll nuk eshe fort keq i ban edhe ma te lumtur.

turisti
08-08-05, 22:55
Marveshja,respekti,interesat e perbashket,zeri i femiut..... :P

Tomori
09-08-05, 16:37
Mirėkuptimi, toleranca, dashuria e ndėrsjellė si dhe njė ekonomi mesatare do tė ishte kusht pėr njė familje tė lumtur.

-OK :wink:

Gjumashja
06-09-05, 10:10
sinqeriteti ne mes tyre , jo tradhtija, dashurija , vetbesimi

doGzona
09-09-05, 11:54
Une mendoj se lumturia e familjes arrihet me butesi, durim , toleranc,respekt,ekonomi ,
qe me nje fjale do ti beja bashke troq qe te thirret dashuri familjare.
Pra , nje familje e lumtur , duhet ti kete keto qe i permenda larte , qe te quhet familje e lumtur.
Lumturia nuk gjindet askund nese nuk kontribohet per te.

DIzzI
09-09-05, 15:22
Nje familje eshte e lumtur kur ekziston nje afersi mes prindit, femiut dhe perreth. Por edhe kushtet ekonomike duhet te jen ne nivel. Kur mund te shkollohet femiu, te edukohet siq duhet. Por edhe nese nuk jan te gjitha keto mund te jene te lumtur edhe me gjera shum te thjeshta.

Sy_kaltra
16-09-05, 17:44
Aty ku qendron Tolerimi Mirkuptimi Dashuria Dhe Bashkpunimi i afert mes Anetareve te Falijles LUMTURIA asht e pa shmanghme..

Daja POLIC
18-09-05, 23:45
Nese ki para i ke te gjitha ???? apo??????????? :wink: apo jam jasht teme ? nuk e di

halla e madhe
14-12-05, 06:51
Fundamenti dhe catija e bejne nje shtepi komplete nga jasht,ashtu edhe raportet harmonike mes burrit dhe gruas reflektojne pozitvisht ne familje :wink:

Xati_Pej
14-12-05, 10:38
Un mendoj qe nje familje te jet e lumtur duhet te egzistoj dashurija e paster ne mes burrit e gruas qelsit te familjes ather do ti ken te gjita, tolerancen, mirkuptimin, harmunin familiare, ather do te din ti kalojn te gjitha veshtirsit familjare.
Nje nder shkaktaret e problemeve mund te jet edhe arsimimi dhe baza ekonomike por ne jemi deshmitar se qka po ndodh ne vendet ku arsimi dhe ekonomija jan shum te zhvilluara por ka shum familje te shkatrruara, shum femi rrugve etj etj.

Domira
15-12-05, 11:38
Mirėkuptimi, toleranca, dashuria e ndėrsjellė si dhe njė ekonomi mesatare do tė ishte kusht pėr njė familje tė lumtur.

Keshtu mendoj edhe une Murgesha e nderuar, do te shtoja vetem edhe se bisedat e perditshme ne familje me prinder e femije, jane jashtzakonisht te rendesishme per harmoni familjare.

Murgesha
15-12-05, 11:41
Keshtu mendoj edhe une Murgesha e nderuar, do te shtoja vetem edhe se bisedat e perditshme ne familje me prinder e femije, jane jashtzakonisht te rendesishme per harmoni familjare.

Jo vetėm biseda, por edhe shakatė e mirėfillta fėmijė - prindėr,
grua-burrė, prindėr - fėmijė, e mbajnė tė ngrohtė shpirtin e njė familje.

AuRoNi
12-08-07, 09:08
Te ndihesh i lumtur, shpesh mjaftojn ca gjera te vogla te ndodhin. Duke i'u nisur gezimit te mengjesit, kafes se mengjesit, nje drekeje te shijshme, nje mbremjeje romantike, nje analiz e gjithedites(ndonje sukses i vockel) e shume e shume te tjera.
Ka te tille qe ushqehen me lug ari, apo ngasin edhe ferrari, por siq po u shihka ne moshen maxhike:wink: , ato te parat qe permenda mjaftojn sa te duash...!!!

Domira
10-10-07, 21:15
Nje familje e ben te lumtur, besimi i ndersjellte, sinqeriteti, repsekti, pergjegjesia, e te gjitha keto krijojne harmoni familjare.

lovely
27-05-08, 09:49
shendeti
dashuria
respekti i dyanshem
tolerimi (liria e duhur)
femijet.....

dhe pa dyshim qysh tha Halla e madhe, raportet mes burrit dhe gruas....

e me pelqei edhe thenia e Gurit;

pa nje familje te shendosh nuk mund te kemi as shoqeri te shendosh.me respekt per ju

lovely

emine
27-05-08, 09:55
gjanat ma te thjeshta ne bote...mbi te gjitha DASHURIA!!!


http://children-family.punchstock.com/images/galleries/latino-families/vfa021.jpg

Shpat
11-07-08, 09:49
Burri ,baba ėshtė ai ēė krijon limtunin nė familje.

emine
11-07-08, 16:02
Burri ,baba ėshtė ai ēė krijon limtunin nė familje.


qysh po mendoni ju,,,,,???

Amina
12-07-08, 23:14
Dashuria,lidhja e ngusht, respekti, toeleranca, mirekuptimi, komunikimi, ndihma,......

luckyman
12-07-08, 23:44
Dashuria,lidhja e ngusht, respekti, toeleranca, mirekuptimi, komunikimi, ndihma,......Dakord,

edhe t`hollat (paret) luajn nje rolé te veqant?!

DEA
14-07-08, 15:47
Pas dashurise , mirekuptimit e tolerances fshihet shume pune e duhet derdhe shume djerse e mund nga udheheqesit e familjes, vetem ateher kur ajo qe thuhet vertet praktikohet mendoj se eshte njeri nder shume qelsat e lumturis familjare, premtimet e kota e demtojne ate tej mase...

elvio
23-12-11, 19:28
Ku ekziston ajo e te kuptuarit,edhe nje dashurie te sinqerte,te forte ndjenje e cila ushqehet perdite,me perpjekje per te besuar ne vete qe je fatlumi,edhe te gjithe arrijme ne objektivat e vene dergon ne konkluzion per nje familje te shendoshe e te bukur,me lumturine ne te.

Gega 1
23-12-11, 19:30
Harmonia.Kjo vjen nga mirekuptimi ne mes prinderve,ne rend te pare.

taraku-1
23-12-11, 20:44
Ska dyshim se duhet mund i madhe per te punuar per nje familje te shendosh me vlere.

Qdo gje e ka zanafillen nga Krijusi/Allahu , mesepari duhet bere me dije antarve per Krijusin.. respektin/friken Krijusit

Ushqimin hallall, me i ushqye hallall familjen, dhe duke bo dua te Allahu me i rujt dhe me i edukue siq eshte i knaqur Allahu, duke kerkuar mbrojtje nga Allahu

O njerzi, o jemi kah jetojm ne kohra te ligaaa ...qe e ka perfshi dynjan harami vazhdimisht jemi ne haram kafshaten qe e qojm teposht e kem haram se kemi hallall... dhe deri sa krenohmi me haram kurr familje te shendoshe skemi me mujt me pas... sepse e ndjek gjak pas gjaki haram bisbitevi haram
deri sa i ushqejm thmin haram haram krejt ko me shkueee pa pik hajri... edhe kur i kemi punte si mas miri...kerre pare, pasuri ne mendojm se eh i kemi punte mire...o vallahin duhet me pas kujdes se veq ngarkohmi..., inshAllah veq me meshiren e vet na fal...se kerkund sjemi ne tok mazomakeq per familjet e thmit e ton, u qu rahmeti

Duhet me 100 par mend me kujdes qysh edukohet familja sot, sot me kon i sinqert i bute u bo problem sepse jan bo njerzit ku ku ... e keqperdorin sinqeritetin e tjetrit butsin, dollovergjijaa i poshtri perkrahet....

e-uritura
23-12-11, 20:47
Njė grua e menēur!

Zero Cool
23-12-11, 20:49
Njė grua e menēur!

Tybe edhe burri duhet mu kon i mencur .

e-uritura
23-12-11, 20:50
Tybe edhe burri duhet mu kon i mencur .


Gruaja e "sjell" burrin!

Zero Cool
23-12-11, 20:53
Gruaja e "sjell" burrin!

Kjo nuk diskutohet, por ense nuk eshte edhe burri i menqur nuk ka familje te lumtur, dmth lumturine nuk e ben nje njeri e bejne te gjithe :)

e-uritura
23-12-11, 20:54
Kjo nuk diskutohet, por ense nuk eshte edhe burri i menqur nuk ka familje te lumtur, dmth lumturine nuk e ben nje njeri e bejne te gjithe :)


Gruaja e menēur , bėn edhe zgjedhjet e menēura! :biggrin:

Zero Cool
23-12-11, 22:21
Nėse ēiftet nė martesė do tė bėnin gjysmėn e pėrpjekjeve qė bėjnė kur i vijnė njėri-tjetrit rrotull kur njihen(nė fillim tė lidhjes), do tė habiteshin sa mirė do tė shkonin punėt.

Dali!Keq!ch
24-12-11, 00:53
femrat tona a? me keqardhje po e them veq ne kohen e fundit po i ban te lumtura dinari i serbit, po martohen edhe per invalida serb veq me pas nje jet pa skamje, apo ndoshta po e shikoj gabim??

mu personalisht me ben te lumtur kur te gjith i shof te lumtur jo vetem familjen time por krejt boten e me se shumti kur shof femijet te lumtur.

prishtinasi
24-12-11, 15:28
Shendeti bre, shendeti i mire i krejt familjes...mbasandej vijne ato tjerat...

emine
24-12-11, 17:09
dashuria qe kan per njeri tjetrin,besimi toleranca,,,dhe gjithqka qka eshte njerzore dhe dashur per njerzit qe na rrethojne

Jana
24-12-11, 17:42
..qaty ku ka dashni ka edhe harmoni edhe jan tona te mirta ...

..ngrohtesia me Familje vjen nga dashura ...pastaj rrespekti ...BESIMI ...mirkuptimi ...etj etj ...
...amo prap pi them kur Gruja dhe Burri kan dashni n'mes veti ...qikjo eshte kryesore...

Naki
25-12-11, 20:34
Ēelsė magjikė tė koduar nuk ka,secili e gjenė lumturinė nė pikėpamje dhe prioritete individuale.
Edhe i pasuri,edhe i varfuri kanė dimensione dhe parametra tė ndryshėm qė masin lumturin e tyre.
Dikujtė qė i mungonė shėndeti i mirė dhe pleqėria e shtyer i mjaftonė harmonia familjare buka dhe gjiza.
Nga kėndėveshtrimi imė njė familje te lumtur e bėnė harmonia bashkėshortore dhe reflektimi i tyre pozitivė i arsyeshėm duke qenė i gatshėm te pranojė dhe menagjojė realitetėt qė sjellė jeta/sfidat.

Denim
16-08-12, 08:46
Lumturia nuk ėshtė asnjėherė e mrekullueshme nė momentet kur ne e jetojmė, atė e bėjnė magjike vetėm kujtimet tona.

emine
16-08-12, 08:50
gjerat me te vogla te bera me dashuri,,,

Jana
22-08-12, 19:19
,,mjafton nje buzeqeshje e femijes...

elvio
22-08-12, 19:28
,,mjafton nje buzeqeshje e femijes...

Nuk e besoj Janush qe arrin ajo!

E c'ka e ben nje familje te lumtur,edhe pse kete lumturine e quajne si shpikje per ata qe se njohin sa duhet jeten:tongue: ka nje sere arsyesh te prekesh ate cakun.

Femijte te gjithe jane te mrekullueshem,edhe te gjithe e buzeqeshja jane vete ata,por per te plotesuar lumturine ncuq.

Me kontributin e te gjithe atyre qe ndiejme,edhe pa fatin e te mos ndierit dhimbje me prani ARSYEN atehere preket ajo.

Ps
Le te qeshe femija gjithe diten,por medet te kesh nje burre i cili eshte don zhuan me tjerat ,edhe preh harresa :biggrin: quhet lumturi?

Serish,,,,,
Hi Janush:smile:

Hajra
22-08-12, 23:31
....harmonia familjare,:smile:

Denim
23-08-12, 21:35
Tradhėtia e bėn !

E tradhėton tjetrin duke i shitė ndonjė makinė tė prisht, i sjell paratė nė familje dhe tė gjithė janė happy !

Jana
24-08-12, 05:10
Qe kta ...une gjithmon shkruaj duke u bazu pi vetit ... perderisa i kam te gjitha ashtu si dua (flm Zoti) , per mua mjafton buzeqeshja e Dionit ...kjo eshte sikur ai kremi qe vendoset mbi embelsir....

Elvio ke te drejt per ate qe thua ... personalisht at don zhuan se kisha duru as nje minut ...amo sha ska en kete dynja ...

Lumturin e familjes ne dor e ka Gruja , Nena ....

..Hi Elvio ...te pershendes shum .,,
p,s mirmengjesi ...

Dardanesha
24-08-12, 08:13
[

Ps
Le te qeshe femija gjithe diten,por medet te kesh nje burre i cili eshte don zhuan me tjerat ,edhe preh harresa :biggrin: quhet lumturi?

Pajtohem me ty Elvio :rolleyes: shume e vertete...

Denim
28-08-12, 11:16
Nuk ėshtė rast i vetėm i ka ndodhė edhe hajrushave.


“Familja e lumtur”, ēon dashnoren nė shtėpi, gjen gruan me dy meshkujNatė e paparė tradhtish pėr njė ēift qė dashur pa dashur ėshtė vėnė nė rivalitet se kush e tradhton mė shumė njėri-tjetrin. Ka ndodhur nė Majemi, nė qytezėn e vogėl Hernando nė Florida, Shtetet e Bashkuara, raporton noa.al.

Bėhet fjalė pėr James Albert Barfield, njė burrė 56 vjeēar qė shikoni nė foto, i cili ėshtė kthyer nė shtėpinė e tij tė familjes, me njė grua qė e kishte dashnore. Duke besuar se e shoqja 39-vjecare, Tina Michelle Norris (nė foto) ishte nė gjumė nė dhomėn e tyre, ai ka shkuar nė njė nga dhomat e tjera tė shtėpisė dhe qė tė dy i janė dorėzuar minutave plot se.

Nė njė moment ka qenė nudo dhe ka ndjerė zhurma. Ka dalė nga dhoma, por ėshtė shtangur. Kur ka hyrė brenda nė dhomėn ku besonte se gruaja ishte duke fjetur dhe ka gjetur atje tė shoqen e cila ishte nėn shoqėrinė sek..ale tė dy meshkujve.

Siē folėn mė pas mes tyre, qė tė dy kishin menduar se nuk do tė pikaseshin nga njėri-tjetri.

halla e madhe
01-09-12, 11:19
Fundamenti dhe catija e bejne nje shtepi komplete nga jasht,ashtu edhe raportet harmonike mes burrit dhe gruas reflektojne pozitvisht ne familje :wink:

:smile:edhe sote e kesaj dite ngelem besnike e mendimeve te mia!

Dardanesha
09-10-12, 21:24
Gjasat janė 50% mė tė mėdha se do ta keni njė shkurorėzim nė martesė nėse burri juaj merret me punėt e shtėpisė.

Shkencėtarėt pohojnė se pėr ēiftet shumė mė e shėndetshme do tė ishte nėse jetojnė nė martesė tradicionale, nė tė cilėn martesė femra kryen shumicėn e punėve tė shtėpisė.
Hulumtimi i kryer nė Norvegji, pėr tė cilin hulumtim shumica thonė se nxit pabarazi ndėrmjet gjinive, thekson se gjasat pėr shkurorėzim apo ndarje janė shumė mė tė mėdha nėse meshkujt merren me kryerjen e punėve tė shtėpisė.
Ekspertėt kanė zbuluar se numri i shkurorėzimeve nė tė cilat ēiftet nė mėnyrė tė barabartė i kryejnė punėt e shtėpisė pėr 50% janė mė tė mėdha se sa nė martesat nė tė cilat ėshtė femra ajo qė i kryen punėt e shtėpisė.

e_martumja
09-10-12, 21:39
Mirekuptimi dhe harmonia mes tyre.

lovely
18-11-12, 22:58
Egoizmi.

Jana
28-10-13, 23:05
... te jetuarit thjesht ...te shijuarit q'do moment ...kuptimi ...shoqeria ...ka me mija e mija sende qe e bojn familjen te lumtur ... veq a dijm mi shfrytzu ....

Dardanesha
29-10-13, 12:04
Dashnia..pa te ska as familje e le ma lumturi..

Arkza
29-10-13, 14:07
Kacafytja mesveti ...:biggrin::biggrin::tongue:

Pak Hajgare e sa i perketeet temes moss gabofsha une , sipas mendimit tim se eshte Vaji i nje Foshnjes ............... Uhuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!

DEA
28-11-13, 20:35
koha intensive qe kalon se bashku.

vjeshta
30-11-13, 01:50
Gruaja e lumtur.(baza):tongue:

romansa
01-12-13, 18:15
Baza e nje familje te lumtur eshte.. nese nje ēift kane gjuhe te perbashket ..

Domira
12-12-13, 00:16
Baza e nje familje te lumtur eshte.. nese nje ēift kane gjuhe te perbashket ..

Shume e vertete e nderuar romansa.

Ylli-1
12-12-13, 15:51
Besimi i ndersjelle, komunikimi i lirshem dhe shume shume dashuri!

natyra
12-12-13, 20:15
Ylli,me pelqeu pershkrimi yt me pak fjale,Besimi i ndersjellte,Komunikimi i lirshen,e shumm shumm dashuri...kisha vetem diqka shtoi,e drejta e mendimeve dhe veprimeve te lira familajre ne bashkpunim me njari tjetrin.."Respekti ne veqanti,e ngrit nivelin familjare ne aspekt me harmoni dhe dashuri civilizimi demokratik...

Faleminderit,kam previlegjen te ndaj respekt per gjitha familjet e moderuara te nje shoqerie civile dhe demokratike...

Natyra.

Ylli-1
12-12-13, 20:20
Ylli,me pelqeu pershkrimi yt me pak fjale,

kisha vetem diqka shtoi,e drejta e mendimeve dhe veprimeve te lira familajre ne bashkpunim me njari tjetrin,,e ngrit nivelin familjare ne aspekt me harmoni dhe dashuri familjare e deri tek ajo "Veper".

Faleminderit,respekt per gjitha familjaret

Natyra.


Une flas shkurt e shqip, nuk di me e zgjate hahahhaha