PDA

View Full Version : TĖ nderuarė Diskutues


Naki
10-07-05, 19:07
Tė Nderuarė Diskutues.

Forumi Dardania si njė faqe neutrale ndaj bindjeve politike, krahinore e fetare, ju ofron tė gjithė diskutuesve ēasje tė lirė nė diskutime pa i cenuar asnjenit tė drejtėn e lirisė sė mendimit e tė shprehurit lirshėm tė mendimit, ndergjegjės dhe besimit, por tė limituar nė kufijt, tė cilėt anėtarėve tjerė tė kuvendit u sigurojnė gėzimin e tė drejtave tė barabarta.

- Secili diskutues pa marr parasysh seksin, bindjen politike e krahinore, besimin; ėshtė i lirė tė shprehė mendimet dhe idetė e tij pa u penguar.

- Ēdo anėtar ėshtė i pėrgjegjshėm vetė pėr atė qė shkruan, e kurrsesi stafi drejtues.

- Gjuha e kėtij komuniteti ėshtė shqipja zyrtare, perjashtim bėjnė rubrikat e caktuara si "tė flasim nė gjuhėt e huaja".

- Nuk lejohet fyerja, ofendimi, sharja, nėnqmimi dhe tallja nė llogari tė diskutuesve tjerė dhe stafit drejtues, perdorimi i fjalėve fyese, ofenduese e banalizmave.

- Nuk lejohen fyerjet dhe ofendimet nė llogari tė liderėve dhe perfaqsuesve tė institucioneve shtetėrore e fetare.

- Nuk lejohen shkrimet abuzuese, vullgare, tė neveritshme, urryese, kercėnuese, shpifėse etj.


Me Nderime Naki

GURI SYLAJ
10-07-05, 20:48
Si nje antar i ri, une ndaj plotesisht kete mendim , sinqerisht nga ana ime , kerkoj falje.

Me rrespekt i juaji Guri Sylaj

Stuhia
13-07-05, 18:20
Me qte drejte e bete mbylljen e temes Rod dhe Rob, une ende po pres qe te deshmohet se prej nga e paten prejardhjen ato dy fjale? :twisted:

Dilaver
13-07-05, 19:35
Tema qe u mbyll ku bėhet fjal pėr fjalėt ROB dhe ROD, nuk duhet mbyllur.

Unė kam sjellur njė varinatė apo njė shkrim ne te cilin kam hasur ne faqet kroate pasi qe nuk gjeta material ne gjuhėn shqipe.

Nuk kam thėnė nė asnjė menyr se me ate shkrim u vertetua qe keto fjal e paskan burimin aty, fare mir e kam cekur se ėshtė njė variantė, por thjesht me qellim qe tė orjenotj diskutuesit tė sjellin far shkrimi nga ndonjė autor qe miret me ketė lemi e jo tė shpallen tradhėtar e prosllav e ku ta di unė qfar etiketimesh qe me qenkan drejtuar mua, ne vend se te sjellin njė shkrim tė ngjashėm qe e rrėxon ate version qe kam sjell unė.

Kisha propozuar qe tema te hapet ose tė barten shkrimet tė cilat kan tė bejnė me temėn dhe tė censurohet cdo shkrim qe del jasht kornizave te temės.

Dilaver